Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 473 және "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 473 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 27 қарашадағы № 268 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2026 жылғы 15 мамырдағы № 128-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 мамырда № 38723 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 473 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30721 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі:
1-тармақтың 5 - жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
ҚР ДСМ-76-бұйрығына сәйкес бекітілген санитариялық қағидаларға және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы 55 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 26867 болып тіркелген) (бұдан әрі 55 бұйрық) бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына, сондай-ақ жалпы білім беру мекемелеріне арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтеріне сәйкес келетін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, кемінде 10 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алу. Спорт залының және/ немесе спорт объектісінің білім беру ұйымы ғимаратынан 1000 метрден астам қашықтықта, сондай-ақ объектіге автомагистральдардың, теміржол жолдарының қиылысында және жүріс бөлігінің қиылысын қамтитын қашықтықта болмағанда, спорт залын және/немесе спорт объектісін жалға алуға рұқсат етіледі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі болуы тиіс.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Меншік немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалға алу шартының көшірмелері, оның ішінде объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі.
Әрбір ғимаратқа (оқу корпусына), санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі. Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес
өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) барып тексеру немесе
профилақтикалық бақылау нәтижелері туралы актінің көшірмесі.
Жаңадан ашылатын білім беру ұйымдары үшін - объектіні пайдалануға беру актісі, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды тағайындау туралы бұйрықтың, өртке қарсы қауыпсіздік шаралары туралы ңұсқаулықтың көшірмелері эвакуациялау жоспары, өрт сөндіру құралдарының қажетті ең аз көлемі, өрт автоматикасы жүйелі мен қондырғыларын пайдалануға қабылдау актісінің көшермесі.
";

"О внесении изменений в приказы Министра просвещения Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 473 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций образования, за исключением организаций высшего и послевузовского образования, и перечень документов, подтверждающих соответствие им" и от 27 ноября 2025 года № 268 "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 473 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций образования, за исключением организаций высшего и послевузовского образования, и перечень документов, подтверждающих соответствие им"
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 15 мая 2026 года № 128-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2026 года № 38723
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 473 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций образования, за исключением организаций высшего и послевузовского образования, и перечень документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30721), следующие изменения:
в квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности организаций образования, за исключением организаций высшего и послевузовского образования, и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденные указанным приказом:
строку 5 пункта 1 изложить в следующей редакции:
"
5.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренда материальных активов со сроком действия не менее 10 лет обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным правилам, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76, государственным нормативам в области архитектуры, градостроительства и строительства, требованиям пожарной безопасности, утвержденным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867) (далее – Приказ № 55).
Разрешается аренда спортивного зала и/или спортивного объекта, за исключением нахождения спортивного зала и/ или спортивного объекта на расстоянии более 1000 метров от здания организации образования, а также включающим пересечение автомобильных дорог, железнодорожных путей при наличии копии санитарно-эпидемиологического заключения на объект.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям. Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления, или договора аренды на здание. Копия санитарно-эпидемиологического заключения на каждый объект (учебный корпус). Копия акта о результатах проверки или профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности в соответствии с статьи 220 Республики Казахстан.
Для вновь открываемых организаций – акт ввода объекта в эксплуатацию, в том числе, приказ о назначении лиц, обеспечивающих пожарную безопасность, инструкции о мерах противопожарной безопасности, план эвакуации, минимальный перечень необходимых первичных средств пожаротушения, копия акта приемки в эксплуатацию систем и установок пожарной автоматики.
";

1-тармақтың 6 және 7 - жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
6.
"Мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы 70 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 13272 болып тіркелген) (бұдан әрі 70 бұйрық) бекітілген нормаларына сәйкес келетін компьютерлік сыныптармен, Интернет желісіне қосылған компьютерлермен жабдықталуы;
348 бұйрыққа және "Тиісті типтердегі және түрлердегі мектепке дейінгі, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 31 тамыздағы 385 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 29329 болып тіркелген) (бұдан әрі 385 бұйрық) бекітілген Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларына сәйкес оқу кабинеттерімен, спорт залдарымен жабдықталуы;
edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы;
№ 70 бұйрықпен бекітілген жабдықтар мен жиһаздардың болуы;
№ 385 бұйрықпен бекітілген жеке пайдалану үшін жабдықталған шкафтардың болуы;
ҚР ДСМ-76 бұйрықпен бекітілген санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес ауыз су режимін ұйымдастыру;
400 оқушыға дейін интернеттің ең аз жылдамдығы кемінде 20 Мбит/с, оған қосымша бір ауысымдағы контингент санын ескере отырып, әрбір 20 оқушыға 1 Мбит/с .
Ғимаратта ҚР ДСМ-76-бұйрығына сәйкес келетін санитариялық тораптардың (унитаздар, қол жуатын раковиналар) болуы.
Білім беру ұйымдары үшін "Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы қызметті жүзеге асыратын террористік тұрғыдан осал объектілерінің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 30 наурыздағы 117 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 27414 болып тіркелген) (бұдан әрі 117 бұйрық) сәйкес білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5, 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен жарақтандыру туралы біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
Компьютерлік сыныптармен, оқу кабинеттерімен жарақтандырылуы туралы, edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы, іргелес аумақтарда бейнебақылаудың болуы біліктілік талаптары шағын жинақталған мектептерге қолданылмайды.

строки 6 и 7 пункта 1 изложить в следующей редакции:
"
6.
Оснащенность компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими нормам, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 70 "Об утверждении норм оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего образования, а также специальных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13272) (далее – Приказ № 70);
учебными кабинетами, спортивными залами в соответствии с Приказом № 348 и приказу Министра просвещения Республики Казахстан от 31 августа 2022 года № 385 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования соответствующих типов и видов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29329) (далее – Приказ № 385);
наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz;
наличие оборудования и мебели, утвержденных Приказом № 70;
наличие оборудованных шкафов для индивидуального использования, утвержденных Приказом № 385;
организация питьевого режима в соответствии с требованиями санитарных правил, утвержденных Приказом № ҚР ДСМ-76;
минимальная скорость интернета не менее 20 Мбит/сек до 400 обучающихся, плюс 1 Мбит/сек на каждые 20 обучающихся с учетом количества контингента в одной смене.
Наличие в здании санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины), соответствующих санитарным правилам, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76.
Для организаций образования наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования согласно приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 марта 2022 года № 117 "Об утверждении инструкции по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, осуществляющих деятельность в области образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27414) (далее – Приказ № 117).
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложениям 5 и 6 к настоящим квалификационным требованиям.

Шағын жинақталған мектептерде бейімделген спорт залының болуына рұқсат беріледі; кәрізсіз жерлерде жылы санитариялық тораптарды орнатуға (75 адамға 1) және құймалы қолжуғыштарды орнатуға (30 адамға 1) рұқсат беріледі.
Жаңадан құрылған білім беру ұйымдарында жеке пайдалануға арналған жабдықталған шкафтардың саны болжамды қабылдау бойынша, жұмыс істеп тұрған білім беру ұйымдарында контингенті бойынша айқындалады.
7.
"Білім беру мониторингінің шеңберінде әкімшілік деректер нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 27 желтоқсандағы № 570 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8369 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 570 бұйрық) бекітілген білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес өзекті дерекқорлары бар "Ұлттық білім беру деректер қоры" (бұдан әрі – ҰБДҚ) және әкімшілік деректері ҰБДҚ-мен сәйкес келетін білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
";
2-тармақтың 12- жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
12.
ҚР ДСМ-76-бұйрығына сәйкес бекітілген санитариялық қағидаларға сондай-ақ жалпы білім беру мекемелеріне арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтеріне және № 55 бұйрықпен бекітілген өрт қауіпсіздігі талаптарына, сондай-ақ жалпы білім беру мекемелеріне арналған сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтеріне сәйкес келетін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, кемінде 10 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алу. Спорт залының және/ немесе спорт объектісінің білім беру ұйымы ғимаратынан 1000 метрден астам қашықтықта, сондай-ақ объектіге автомагистральдардың, теміржол жолдарының қиылысында және жүріс бөлігінің қиылысын қамтитын қашықтықта болмағанда, спорт залын және/немесе спорт объектісін жалға алуға рұқсат етіледі, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі болуы тиіс.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Меншік немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалға алу шартының көшірмелері, оның ішінде объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі.
Әрбір ғимаратқа (оқу корпусына), санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі.
Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) барып тексеру немесе профилақтикалық бақылау нәтижелері туралы актінің көшірмесі.
Жаңадан ашылатын білім беру ұйымдары үшін - объектіні пайдалануға беру актісі, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды тағайындау туралы бұйрықтың, өртке қарсы қауыпсіздік шаралары туралы ңұсқаулықтың көшірмелері эвакуациялау жоспары, өрт сөндіру құралдарының қажетті ең аз көлемі, өрт автоматикасы жүйелі мен қондырғыларын пайдалануға қабылдау актісінің көшермесі.
";

Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, подключенными к сети интернет, не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы. Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, учебными кабинетами, наличии доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz, наличии видеонаблюдения на прилегающих территориях не распространяется на малокомплектные школы. Допускается в малокомплектных школах наличие приспособленного спортивного зала; в не канализированной местности допускается устройство теплых санитарных узлов (1 на 75 человек) и установка наливных умывальников (1 на 30 человек). Количество оборудованных шкафов для индивидуального использования во вновь созданных организациях образования определяется по предполагаемому набору, в действующих организациях образования определяется по контингенту.
7.
Наличие цифровой системы "Национальная образовательная база данных" (далее – НОБД) с актуальными базами данных в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 декабря 2012 года № 570 "Об утверждении форм административных данных в рамках образовательного мониторинга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8369) (далее – Приказ № 570) и цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, соответствующих административным данным НОБД.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям.
";
строку 12 пункта 2 изложить в следующей редакции:
"
12.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренда материальных активов со сроком действия не менее 10 лет, обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным правилам, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76, государственным нормативам в области архитектуры, градостроительства и строительства, требованиям пожарной безопасности Приказа № 55.
Разрешается аренда спортивного зала и/или спортивного объекта, за исключением нахождения спортивного зала и/ или спортивного объекта на расстоянии более 1000 метров от здания организации образования, а также включающим пересечение автомобильных дорог, железнодорожных путей при наличии копии санитарно-эпидемиологического заключения на объект.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям. Копии документов, подтверждающих право собственности или хозяйственного ведения, или оперативного управления или доверительного управления, договора аренды на здание, в том числе копия акта приемки объекта в эксплуатацию. Копия санитарно-эпидемиологического заключения на каждый объект (учебный корпус).
Копия акта о результатах проверки или профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Для вновь открываемых организаций – акт ввода объекта в эксплуатацию, в том числе, приказ о назначении лиц, обеспечивающих пожарную безопасность, инструкции о мерах противопожарной безопасности, план эвакуации, минимальный перечень необходимых первичных средств пожаротушения, копия акта приемки в эксплуатацию систем и установок пожарной автоматики.
";

2-тармақтың 13 және 14 - жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
13.
70 бұйрықпен бекітілген нормаларға сәйкес келетін компьютерлік сыныптармен, Интернет желісіне қосылған компьютерлермен жабдықталуы;
348, № 385 және 500 бұйрықтарға сәйкес пәндік кабинеттермен, зертханалармен, спорт залдарымен жабдықталуы;
шағын жинақталған мектептер, арнайы мектептер, оқу-сауықтыру орталықтары жанындағы мектептер үшін-физика, химия, биология пәндері бойынша ұсынылатын оқу-зертханалық жабдықтардың болуы жеткілікті;
edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы;
70 бұйрықпен бекітілген жабдықтар мен жиһаздардың болуы;
ҚР ДСМ-76 бұйрығымен бекітілген санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес ауыз су режимін ұйымдастыру;
400 оқушыға дейін интернеттің ең аз жылдамдығы кемінде 20 Мбит/с, оған қосымша бір ауысымдағы контингент санын ескере отырып, әрбір 20 оқушыға 1 Мбит/с.
Ғимаратта ҚР ДСМ-76-бұйрығына сәйкес келетін санитариялық тораптардың (унитаздар, қол жуатын раковиналар) болуы.
Білім беру ұйымдары үшін № 117 бұйрығына сәйкес білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5, 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен жарақтандыру туралы біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
Компьютерлік сыныптармен, оқу кабинеттерімен жарақтандырылуы туралы, edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы, іргелес аумақтарда бейнебақылаудың болуы біліктілік талаптары шағын жинақталған мектептерге қолданылмайды.
Шағын жинақталған мектептерде бейімделген спорт залының болуына рұқсат беріледі; кәрізсіз жерлерде жылы санитариялық тораптарды орнатуға (75 адамға 1) және құймалы қолжуғыштарды орнатуға (30 адамға 1) рұқсат беріледі.
14.
№ 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес өзекті дерекқорлары бар ҰБДҚ және әкімшілік деректері ҰБДҚ-мен сәйкес келетін білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Біліктілік талабы қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
";

строки 13 и 14 пункта 2 изложить в следующей редакции:
"
13.
Оснащенность компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими нормам, утвержденным Приказом № 70; учебными предметными кабинетами, лабораториями, спортивными залами в соответствии с Приказами № 348, № 385 и № 500; для малокомплектных школ, специальных школ, школ при учебно-оздоровительных центрах достаточно наличие рекомендуемого учебно-лабораторного оборудования по предметам физика, химия, биология;
наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz; наличие оборудования и мебели, утвержденным Приказом № 70; организация питьевого режима в соответствии с требованиями санитарных правил, утвержденных Приказом № ҚР ДСМ-76;
минимальная скорость интернета не менее 20 Мбит/сек до 400 обучающихся плюс 1 Мбит/сек на каждые 20 обучающихся с учетом количества контингента в одной смене.
Наличие в здании санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины), соответствующих санитарным правилам, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76.
Для организаций образования наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования согласно Приказа № 117.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложениям 5, 6 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, подключенными к сети интернет, не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы. Квалификационное требование об оснащенности компьютерными классами, учебными кабинетами, наличии доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz, наличии видеонаблюдения на прилегающих территориях не распространяется на малокомплектные школы. Допускается в малокомплектных школах наличие приспособленного спортивного зала; в не канализированной местности допускается устройство теплых санитарных узлов (1 на 75 человек) и установка наливных умывальников (1 на 30 человек).
14.
Наличие цифровой системы НОБД с актуальными базами данных в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденным Приказом № 570 и цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, соответствующих фактическим административным данным НОБД.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
";

4-тармақтың 35 - жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
35.
№ 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес өзекті деректер қоры бар білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің болуы және нақты деректердің ҰБДҚ-мен сәйкестігі.
Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
";
5-тармақтың 49 - жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
49.
Даярланатын мамандықтар бойынша оқу-зертханалық жабдықтармен және техникалық оқыту құралдарымен, сондай-ақ 97 бұйрықпен бекітілген нормаларға сәйкес келетін компьютерлік сыныптармен, интернет желісіне қосылған компьютерлермен жабдықталуы.
Денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары үшін Денсаулық кодекстің 220-бабының 3-тармағына сәйкес білім беру ұйымының құрылымында симуляциялық кабинеттің (орталықтың) болуы.
Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары үшін әскери бөлімдер мен басқа да әскери оқу орындарының оқу-материалдық базасын пайдалану туралы ведомстволық бұйрықтың, әскери кафедралардың оқу-материалдық базасын бірлесіп пайдалану бойынша өзара іс-қимыл жасау туралы жоғары ЖЖОКББҰ ұйымдарымен меморандумдардың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындары үшін ЖЖОКББҰ-мен бұйрықтар мен меморандумдар көшірмелерінің болуы.
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныппен жарақталуы туралы біліктілік талаптары Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
";

строку 35 пункта 4 изложить в следующей редакции:
"
35.
Наличие цифровой системы НОБД управления образованием с актуальными базами данных в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденным Приказом № 570, и соответствие фактических данных с НОБД. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационные требования не распространяются на организации образования, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, также на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
";
строку 49 пункта 5 изложить в следующей редакции:
"
49.
Оснащенность по подготавливаемой специальности учебно-лабораторным оборудованием и техническими средствами обучения, а также компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, соответствующими нормам, утвержденным Приказом № 97. Для организаций образования в области здравоохранения наличие в структуре организации образования симуляционного кабинета (центра) согласно пункту 3 статьи 220 Кодекса о здоровье.
При необходимости для военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан наличие ведомственного приказа об использовании учебно-материальной базы воинских частей и других военных учебных заведений, меморандумов с организациями высшего ОВПО о взаимодействии по совместному использованию учебно-материальной базы военных кафедр.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям. Для военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан наличие копии приказов и меморандумов с ОВПО.
Квалификационное требование об оснащенности компьютерным классом, подключенным к сети интернет, не распространяется на организации образования подведомственные Министерству обороны, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
";

6-тармақтың 51 - жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
51.
№ 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес өзекті деректер қоры бар білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің болуы және нақты деректердің ҰБДҚ-мен сәйкестігі.
Edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
";
6-тармақтың 60 - жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
60.
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен жарақталуы. Edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
";
7-тармақтың 62 және 63 - жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
62.
Кәмелетке толмағандарға арналған білім беру-сауықтыру бағдарламаларының Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы 581 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 68-1) тармақшасында көзделген тәртіпке сәйкестігі.
Кәмелетке толмағандарға арналған білім беру-сауықтыру бағдарламаларының көшірмелері.
63.
Маусымдық сипаттағы білім беру-сауықтыру ұйымдарын қоспағанда, тиісті бейіндер бойынша педагогикалық білімі немесе педагогикалық қайта даярлаудан өтумен кәсіптік білімі бар оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес педагогтердің болуы.
Маусымдық сипаттағы білім беру-сауықтыру ұйымдарын қоспағанда, педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын педагогтердің үлесі педагогтердің жалпы санының кемінде 50%.
Маусымдық сипаттағы білім беру-сауықтыру ұйымдарын қоспағанда, педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің үлесі кемінде 25 %.
Білім беру ұйымы басшысының және педагогтерінің білімі, жұмыс өтілі №338 бұйрық талаптарына сәйкес болуы.

строку 51 пункта 6 изложить в следующей редакции:
"
51.
Наличие цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденным Приказом № 570, и соответствие фактических данных с НОБД. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационные требования не распространяются на организации образования, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы.
";
строку 60 пункта 6 изложить в следующей редакции:
"
60.
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям.
";
строки 62, 63 пункта 7 изложить в следующей редакции:
"
62.
Соответствие образовательно-оздоровительных программ несовершеннолетним порядку, предусмотренному подпунктом 68-1) пункта 15 Положения о Министерстве просвещения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 581.
Копии образовательно-оздоровительных программ для несовершеннолетних
63.
Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям или профессиональное образование с прохождением педагогической переподготовки, за исключением образовательно-оздоровительных организаций сезонного действия.
Доля педагогов для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов не менее 50 %, за исключением образовательно-оздоровительных организаций сезонного действия.
Доля педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов не менее 25 %, за исключением образовательно-оздоровительных организаций сезонного действия.
Соответствие образования, стажа работы руководителя и педагогов организации образования требованиям Приказа № 338.

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2023 жылғы 21 шiлдедегi "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын бекіту туралы" № 224 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33166 болып тіркелді) бұйрыққа сәйкес штатта қызметкерлердің болуы.
Педагог, оқытушы және басшы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 1-ші қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Қабылданған балалардың санына қарай білім беру-сауықтыру орталығының (бұдан әрі – БСО) басшысы лауазымы мен оқу-тәрбие кешенінің (орталық жанындағы мектеп) директорының лауазымы біріктірілуі мүмкін.
";
7-тармақтың 64 және 65 жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
664.
Маусымдық сипаттағы білім беру-сауықтыру ұйымдарын қоспағанда, №44 бұйрықпен бекітілген нормаларға оқулықтар тізбесіне сәйкес оқу және көркем әдебиеттің кітапханалық қорының болуы.
Жыл бойы жұмыс істейтін білім беру-сауықтыру ұйымы үшін № 216 бұйрықпен бекітілген нормаларға сәйкес оқулықтардың болуы.
Оқу, көркем және ғылыми әдебиет қорының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына
2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру қызметтерін көрсететін білім беру ұйымдары жеке кітапхана қоры болмаған жағдайда шарт/акт бойынша өзге білім беру ұйымы пайдалануға берген оқу және көркем әдебиетті пайдаланады.
65.
Ғимараттардың (оқу корпустарының) жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі № 37 бұйрығына, "Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығы), "Медициналық және фармацевтикалық қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 қазандағы № ҚР ДСМ-148/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21502 болып тіркелген), "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 24 тамыздағы № ҚР ДСМ-90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24094 болып тіркелген), "Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген), "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР- ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген), "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ -96/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген), "Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 10 тамыздағы № ҚР ДСМ-78 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29092 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 78 бұйрығы), "Сауықтыру және ұйымдастырылған демалыс кезеңінде балаларға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-292/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21842 болып тіркелген), "Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21560 болып тіркелген) сәйкес балаларға медициналық қызмет көрсету құқығымен медициналық қызметке лицензияның, емханамен жасалға келісімшарттың болуы.

Наличие в штате работников согласно приказу и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 21 июля 2023 года № 224 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33166).
Сведения об укомплектованности педагогическими, преподавательскими и руководящими кадрами по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям.
В зависимости от количества принимаемых детей должность руководителя образовательно- оздоровительного центра (далее – ООЦ) и должность директора образовательного комплекса (школы при центре) могут быть совмещены.
";
строки 64, 65 пункта 7 изложить в следующей редакции:
"
64.
Наличие библиотечного фонда учебной и художественной литературы в соответствии с нормами, утвержденным Приказом № 44.
Для образовательно-оздоровительной организации круглогодичного действия наличие учебников в соответствии с нормами, утвержденным Приказом № 216, за исключением образовательно-оздоровительных организаций сезонного действия.
Сведения о наличии фонда учебной, художественной и научной литературы по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям.
При отсутствии собственного библиотечного фонда образовательно-оздоровительные организации образования используют учебную и художественную литературу, переданную в пользование по договору/акту сторонней организацией образования.
65.
Обеспеченность зданий (учебных корпусов) оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность, договора с поликлиникой с правом оказания медицинских услуг детскому населению в соответствии с требованиями приказа № 37, приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21381) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-116/2020), приказа Министра здравоохранения РК от 22 октября 2020 № ҚР ДСМ-148/2020 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к медицинской и фармацевтической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21502), приказа Министра здравоохранения РК от 24 августа 2021 года № ҚР ДСМ-90 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24094), приказа Министра здравоохранения РК от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-37 "Об утверждении правил оказания медицинской помощи в амбулаторных условиях". (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27833), приказа Министра здравоохранения РК от 24 марта 2022 года № ҚР ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан". (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27218), приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ - 96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21080), приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 августа 2022 года № ҚР ДСМ-78 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным и санаторным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29092) (далее – № ҚР ДСМ-78), приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-292/2020 "Об утверждении правил оказания медицинской помощи детям в период оздоровления и организованного отдыха" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21842), приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-167/2020 "Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21560).

"Медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32263 болып тіркелген) сәйкес штаттық медицина қызметкерлерінің болуы.
Ғимараттардың (оқу корпустарының) медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі және білім беру немесе денсаулық сақтау ұйымының медициналық қызметке лицензиясының болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Оқу корпустарын ішкі өткелдермен қосқан жағдайда бір медициналық пункттің болуына жол беріледі.
";
7-тармақтың 67, 68 және 69 - жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
67.
№ ҚР ДСМ-76 бұйрығына, № ҚР ДСМ-78 бұйрығына, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтеріне және № 55 бұйрықтың өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, кемінде 5 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алу.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша. Меншік немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығын растайтын құжаттардың немесе ғимаратты жалға алу шартының көшірмелері, оның ішінде объектіні пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі.
Әрбір ғимаратқа, санитариялық -эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі. Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) барып тексеру немесе профилақтикалық бақылау нәтижелері туралы актінің көшірмесі.
Жаңадан ашылатын білім беру ұйымдары үшін - объектіні пайдалануға беру актісі, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адамдарды тағайындау туралы бұйрықтың, өртке қарсы қауыпсіздік шаралары туралы ңұсқаулықтың көшірмелері эвакуациялау жоспары, өрт сөндіру құралдарының қажетті ең аз көлемі, өрт автоматикасы жүйелі мен қондырғыларын пайдалануға қабылдау актісінің көшермесі.
68.
Маусымдық сипаттағы білім беру-сауықтыру ұйымдарын қоспағанда, бекітілген № ҚР ДСМ-76 бұйрығына сәйкес жабдықтар мен жиһаздың болуы.
edu. kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы;
№ҚР ДСМ-76 бұйрығымен бекітілген санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес ауыз су режимін ұйымдастыру;
Маусымдық жұмыс істейтін білім беру-сауықтыру ұйымдарын қоспағанда 400 оқушыға дейін интернеттің ең аз жылдамдығы кемінде 20 Мбит/с, оған қосымша бір ауысымдағы контингент санын ескере отырып, әрбір 20 оқушыға 1 Мбит/с.
№ ҚР ДСМ-76-бұйрығына сәйкес келетін санитариялық тораптардың (унитаздар, қол жуатын раковиналар) болуы.
Білім беру ұйымдары үшін № 117 бұйрығына сәйкес білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың және күзет қызметі субъектілерінің, дабыл түймесінің, өткізу режимінің болуы.

Наличие штатных медицинских сотрудников согласно приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32263).
Сведения об обеспеченности зданий (учебных корпусов) медицинскими пунктами и наличии лицензии на медицинскую деятельность организации образования или организации здравоохранения по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям.
Допускается наличие одного медицинского пункта при соединении учебных корпусов внутренними переходами или находящиеся на одном земельном участке.
Медицинская помощь оказывается по соответствующим видам медицинской помощи, которые указаны в имеющейся Лицензии.
";
строки 67, 68 и 69 пункта 7 изложить в следующей редакции:
"
67.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренда материальных активов со сроком действия не менее 5 лет, обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным правилам, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76, Приказом № ҚР ДСМ-78, государственным нормативам в области архитектуры, градостроительства и строительства, требованиям пожарной безопасности Приказа № 55.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям. Копии документов, подтверждающих право собственности или хозяйственного ведения, или оперативного управления или доверительного управления, договора аренды на здание, в том числе копия акта приемки объекта в эксплуатацию. Копия санитарно-эпидемиологического заключения на каждый объект.
Копия акта о результатах проверки или профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в области пожарной безопасности в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Для вновь открываемых организаций – акт ввода объекта в эксплуатацию, в том числе, приказ о назначении лиц, обеспечивающих пожарную безопасность, инструкции о мерах противопожарной безопасности, план эвакуации, минимальный перечень необходимых первичных средств пожаротушения, копия акта приемки в эксплуатацию систем и установок пожарной автоматики.
68.
Наличие оборудования и мебели, согласно утвержденному Приказу Приказу ҚР ДСМ-76, за исключением образовательно-оздоровительных организации сезонного действия. Наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz; организация питьевого режима в соответствии с требованиями санитарных правил, утвержденных Приказом № ҚР ДСМ-76; минимальная скорость интернета не менее 20 Мбит/сек до 400 обучающихся плюс 1 Мбит/сек на каждые 20 обучающихся, за исключением образовательно-оздоровительных организации сезонного действия. Наличие санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины), соответствующих санитарным правилам, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76. Наличие субъектов охранной деятельности, тревожной кнопки, пропускного режима и видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации согласно Приказа № 117.

Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 5, 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Физика, химия және биология кабинеттерінің біріктірілген оқу зертханалары рұқсат етіледі.
Физика, химия, биология пәндеріне арналған зертханалық жабдық кабинеттерде орналаса алады, реагенттерден басқа.
69
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабының 4-тармағына және "Педагог мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабының 1-тармағына сәйкес тиісті бейіні бойынша педагогтердің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету 3 жылда кемінде 1 рет және 36 сағаттан кем болмауы тиіс. Білім беру-сауықтыру қызметтерін көрсететін
ұйымдарының басшылары үшін тиісті бейін және білім беру саласында менеджмент бойынша біліктілікті арттыру - 3 жылда кемінде 1 рет.
Педагогтер мен басшы кадрлардың пәннің бейініне, білім беру бағдарламаларына сәйкес біліктілігін арттырудан және қайта даярлаудан өткені туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Біліктілік талаптары жыл бойы жұмыс істейтін білім беру-сауықтыру ұйымдары үшін белгіленген және
жұмысқа орналастырылғаннан кейін үш жыл ішінде еңбек қызметін жүзеге асыратын педагогтерге қолданылмайды.
";
7-тармақтың 70 - жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
70.
№ 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес өзекті дерекқорлары бар ҰБДҚ және әкімшілік деректері ҰБДҚ-мен сәйкес келетін білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
";
ескертпенің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "e-license.kz" – лицензиарлар беретін лицензиялардың сәйкестендіру нөмірін орталықтандырылған түрде қалыптастыратын лицензиаттардың берілген, қайта ресімделген, тоқтатылған, жаңартылған және қолданысын тоқтатқан лицензиялары туралы мәліметтерді қамтитын цифрлық жүйе;

Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, с актуальными базами данных НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложениям 5, 6 к настоящим квалификационным требованиям.
Допускается совмещенные учебные лаборатории кабинетов физики, химии и биологии.
Лабораторное оборудование по предметам физика, химия, биология может находиться в кабинетах, за исключением реагентов.
69.
Обеспечение повышения квалификации педагогов по соответствующему профилю не реже 1 раза в 3 года, объемом не менее 36 часов согласно пункту 4 статьи 37 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и пункту 1 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О статусе педагога".
Для руководителей образовательно-оздоровительных организации образования повышение квалификации по соответствующему профилю и менеджменту в области образования - не реже 1 раза в 3 года.
Сведения о повышении квалификации и переподготовке педагогов и руководящих кадров в соответствии с профилем преподаваемых дисциплин, образовательными программами курсов повышения квалификации по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям.
Квалификационные требования установлены для образовательно-оздоровительных организаций круглогодичного действия и не распространяются на педагогических работников, осуществляющих трудовую деятельность менее трех лет со дня их трудоустройства.
";
строку 70 пункта 7 изложить в следующей редакции:
"
70.
Наличие цифровой системы НОБД с актуальными базами данных в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденным Приказом № 570 и цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, соответствующих административным данным НОБД.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям.
";
подпункты 1) и 2) примечания изложить в следующей редакции:
"1) "e-license.kz" – цифровая система, содержащая сведения о выданных, переоформленных, приостановленных, возобновленных и прекративших действие лицензиях лицензиатов, которая централизованно формирует идентификационный номер лицензий, выдаваемых лицензиарами;

2) "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" МҚ ЦЖ – жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын цифрлық жүйе.";
білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарына және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесіне 3, 5 және 6-қосымшалары осы бұйрыққа 1, 2 және 3 - қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 24 қарашадағы № 473 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 27 қарашадағы № 268 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37500 болып тіркелді) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақтың төртінші абзацында:
79 - жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
79.
№ 70 бұйрықпен бекітілген нормаларға сәйкес жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру;
№ 385 бұйрыққа сәйкес жас топтарының болуы және толықтығы;
edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы;
№ 70 бұйрықпен бекітілген балалар киіміне арналған жабдықталған шкафтардың болуы;
балалардың толық емес күні бар мектепке дейінгі шағын орталықты, мектепке дейінгі ұйымның мектепалды тобын, мектептердің мектепалды тобын, мектептердің мектепалды сыныбын қоспағанда, бір кісілік/екі қабатты кереуеттердің болуы.
Ғимаратта ҚР ДСМ-76-бұйрығына сәйкес келетін санитариялық тораптардың (унитаздар, қол жуатын раковиналар) болуы.
№ 117 бұйрыққа сәйкес объектінің терроризмге қарсы қорғалуына жабдықтардың болуы.
Осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша.
Жаңадан ашылған білім беру ұйымдарында балалар киіміне арналған жабдықталған шкафтардың, бір кісілік/екі қабатты кереуеттердің саны болжамды жиын бойынша, жұмыс істеп тұрған білім беру ұйымдарында тәрбиеленушілер контингент бойынша айқындалады.
";
81 - жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
81.
№ 570 бұйрықпен бекітілген білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес өзекті дерекқорлары бар ҰБДҚ цифрлық жүйесінде және ҰБДҚ-ның әкімшілік деректеріне сәйкес келетін білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінде мәліметтердің болуы.
Осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың цифрлық жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер.
".

2) ЦС ГБ "Единый государственный кадастр недвижимости" – цифровая система, содержащая сведения земельного и правового кадастров.";
приложения 3, 5 и 6 к квалификационным требованиям, предъявляемым к образовательной деятельности, и перечню документов, подтверждающих соответствие им, изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 27 ноября 2025 года № 268 "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 24 ноября 2022 года № 473 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций образования, за исключением организаций высшего и послевузовского образования, и перечень документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37500), следующие изменения:
в абзаце четвертом пункта 1:
строку 79 изложить в следующей редакции:
"
79.
Оснащенность оборудованием и мебелью, соответствующими нормам, утвержденным Приказом № 70;
наличие и наполняемость возрастных групп, в соответствии с Приказом № 385;
наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz;
наличие оборудованных шкафов для детской одежды; наличие кроватей для дневного сна за исключением дошкольного мини-центра с неполным днем пребывания, в том числе групп предшкольной подготовки утвержденных Приказом № 70;
наличие в здании санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины), соответствующих санитарным правилам, утвержденным Приказом № ҚР ДСМ-76.
Наличие оборудования антитеррористической защищенности объекта согласно Приказу № 117.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям.
Количество оборудованных шкафов для детской одежды, кроватей для дневного сна, во вновь созданных организациях образования определяется по предполагаемому набору, в действующих организациях образования определяется по контингенту воспитанников
";
строку 81 изложить в следующей редакции:
"
81.
Наличие сведений в цифровой системе НОБД с актуальными базами данных в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга, утвержденным Приказом № 570 и цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, соответствующих административным данным НОБД.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям.
".

3. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
5. Алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының үшінші, төртінші, жетінші, сегізінші, он бірінші, он екінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы абзацтарын қоспағанда, осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
М. Мелдебекова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 15 мамырдағы
№ 128-НҚ
Бұйрығына 1 қосымша
Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік
талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
3-қосымша
Ғимараттардың (оқу корпустарының) медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі және білім беру немесе денсаулық сақтау ұйымының медициналық қызметке лицензиясының болуы туралы мәліметтер
_________________________________________________________________
(білім беру/денсаулық сақтау ұйымының атауы)
(________ жағдай бойынша)
Білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Медициналық қызметке берілген лицензия туралы мәлімет (нөмірі)
Ескертпе
1
2
3
Лицензияның мәртебесі "e-license.kz" МҚ ЦЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі.
Бұйрығына 2 қосымша
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарына және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
5-қосымша
Нысан
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы, ерекше білім беруді қажет ететін адамдар (балалар) үшін жасалған жағдайлар туралы мәліметтер
________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
(______________ жағдай бойынша)
Құрылыстың типі (типтік жоба, ыңғайластырылған, өзге) білім беру процесі жүргізілетін құрылыстың нақты мекенжайы
Материалдық-қаржылық активтердің болуы (меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе сенімгерлік басқару құқығына тиесілі), материалдық активтерді жалға алу туралы мәлімет
Меншік үй-жайлардың түрі (кабинеттер, дәрісхана аудиториялары, практикалық сабақтарға арналған үй-жайлар, нақты мамандықтар, кәсіптер бойынша зертханалар мен шеберханалар, мәжіліс және спорт залдары), әлеуметтік-тұрмыстық (өткізу пункттерінің, санитариялық тораптардың болуы (унитаздар, қол жуғыштар), білім беру ұйымының үй-жайларында және іргелес жатқан аумақтарында бейнебақылаудың болуы, ерекше білім беру қажеттіліктері бар адамдар (балалар) үшін жағдайлардың болуы
Жалпы алаңы 2)
1
2
3
4
Ескертпе: *жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар және оның техникалық сипаттамалары туралы ақпарат "Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" МҚ ЦЖ-дан деректерді алу мүмкіндігі болған жағдайда ұсынылмайды.
Бұйрығына 3 қосымша
"Білім беру қызметіне
қойылатын біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне"
6-қосымша
Нысан
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы, оның ішінде компьютерлік сыныптардың, компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің, техникалық оқу құралдарының, білім беруді басқарудың цифрлылдқ жүйесінің, ҰБДҚ-нің, білім беру ұйымдарының үй-жайларында және аумағында бейнекамералардың болуы туралы мәліметтер
Жалпы және пайдалы алаңының ауданы 2) көрсетілген ғимараттың (құрылыстың) нақты мекенжайы
Жарақтандырылуы туралы мәлеметтер
Атауы мен ауданы көрсетіл ген аудиториялар, пән кабинет тері*
Оқу-өндірістік шеберханалар, оқу-тәжірибелік учаскелер, оқу шаруашылыктары, оқу полигондары*
Атауы көрсетілген оқу зертханалары* (м2)
Түрі көрсетілген оқу және оқу-зертхана жабдықтарының, техникалық оқу құралдарының тізбесі
Мәжіліс залы, спорт залы (м2), кітапхана
Компьютерлік сыныптар, компьютерлер, жабдықтар, жиһаз, жеке қолдануға арналған шкафтар, бейнекамералар
Онлайн-оқыту бойынша жабдықтардың болуы туралы мәліметтер
Контингент туралы өзекті деректер базасымен білім беруді басқарудың цифрлық жүйесі, аймақтағы үшінші деңгейлі домендік атау edu.kz туралы мәліметтер. Интернеттің болуы туралы ақпарат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертпе: * техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары үшін сұратылып отырған мамандық бойынша ақпарат ұсынылады.
Компьютерлік сыныптардың болуы туралы біліктілік талаптары шағын жинақталған мектептерге қолданылмайды.

3. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзацев третьего, четвертого, седьмого, восьмого, одиннадцатого, двенадцатого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра просвещения
Республики Казахстан
М. Мелдебекова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
министра просвещения
Республики Казахстан
от 15 мая 2026 года № 128-НҚ
Приложение 3
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения об обеспеченности зданий (учебных корпусов) медицинскими пунктами и наличии лицензии на медицинскую деятельность организации образования или организации здравоохранения.
_________________________________________________________________
(наименование организации образования/здравоохранения)
(по состоянию на ________)
Фактический адрес строения, занятого под образовательный процесс
Сведения о лицензии на медицинскую деятельность (номер)
Примечание
1
2
3
С
Статус лицензии проверяется с использованием ЦС ГБ "e-license.kz"
Приложение 2 к приказу
Приложение 5
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы, условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями.
______________________________________________________________
(наименование организации образования)
(по состоянию на ________)
Тип строения (типовой проект, приспособленное, иное), фактический адрес строений, занятых под образовательный процесс
Наличие материально-финансовых активов (принадлежащих на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, или доверительного управления), сведения об аренде материальных активов
Вид помещений (кабинеты, лекционные аудитории, помещения для практических занятий, лаборатории, мастерские по конкретным квалификациям, специальностям, актовые и физкультурные залы, социально-бытового и иного назначения (пропускные пункты, санузлы (унитазы, умывальные раковины), наличие видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации образования, наличие условий лицам (детям) с особыми образовательными потребностями, наличие условий для проживания)
Площадь помещения (м2) *
1
2
3
4
Примечание: информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ЦС ГБ "Единый государственный кадастр недвижимости"
Приложение 3 к приказу
Приложение 6 к
квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню документов,
подтверждающих соответствие им
Форма
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютерных классов, компьютеров, учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов, технических средств обучения, цифровой системы управления образованием с актуальными базами данных, НОБД, видеокамер в помещениях и на территории организации образования.
Фактический адрес здания (строения) с указанием общей и полезной площади (м2)
Сведения об оснащенности
Аудитории, предметные кабинеты с указанием наименования и площади*
Учебно-производственные мастерские, учебно-опытные участки, учебные хозяйства, учебные полигоны*
Лаборатории с указанием наименования* (м2)
Перечень технических средств обучения, учебного и учебно-лабораторного оборудования с указанием вида
Актовый зал, спортивный зал (м2), библиотека
Компьютерные классы, Компьютеры, оборудование, мебель, шкафы для индивидуального использования, видеокамеры
Сведения о наличии оснащения по онлайн-обучению
Цифровая система управления образованием с актуальными базами данных о контингенте, доменное имя третьего уровня в зоне edu. ​kz. Сведения о наличии интернета
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание: для организаций технического и профессионального, послесреднего образования по запрашиваемой специальности и/или квалификации.
Квалификационное требование о наличии компьютерных классов не распространяется на малокомплектные школы.