"Суарудың су үнемдейтін технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер шеккен шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 26 маусымдағы № 153-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің м.а. 2026 жылғы 14 мамырдағы № 152-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 мамырда № 38720 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Суарудың су үнемдейтін технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер шеккен шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 26 маусымдағы № 153-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36343 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 23-бабының 1-тармағы 35) тармақшасының үшінші абзацына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағы 2) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген суарудың су үнемдеу технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер шеккен шығыстардың бір бөлігін субсидиялау Қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Суарудың су үнемдеу технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер (бұдан әрі – АШТӨ) шеккен шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Су Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 23-бабының 1-тармағы 35) тармақшасының үшінші абзацына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Суарудың су үнемдеу технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде АШТӨ шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.";
3-тармаққа:
15), 16) және 17) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 153-НҚ "Об утверждении Правил субсидирования части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения"
Приказ и.о. Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 14 мая 2026 года № 152-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2026 года № 38720
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 26 июня 2025 года № 153-НҚ "Об утверждении Правил субсидирования части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36343) следующие изменения и дополнения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с третьим абзацем подпункта 35) пункта 1 статьи 23 Водного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах субсидирования части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила субсидирования части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем (далее – СХТП) при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем третьим подпункта 35) пункта 1 статьи 23 Водного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и определяют порядок оказания государственной услуги "Субсидирование части расходов, понесенных СХТП при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения".";
в пункте 3:
подпункты 15), 16) и 17) изложить в следующей редакции:

"15) субсидиялауға арналған өтінімдердің цифрлық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – АШТӨ-нің субсидиялауға арналған өтінімдері туралы, сондай-ақ қарыз алушылар, қаржы институттары және СМЦЖ-де көрсетілген өзге де мәліметтердің жиынтығы;
16) субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесі (бұдан әрі – СМЦЖ) – субсидиялау процестерін жүзеге асыру бойынша қызметтер көрсетуге арналған, өтінімді тіркеу, сондай-ақ оны субсидиялау шарттарына сәйкестігін автоматты түрде тексеру арқылы өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін цифрлық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылған жиынтығы.
17) субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Интернет желісінде орналастырылған, субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесіне қолжеткізуді қамтамасыз ететін интернет-ресурс;";
мынадай мазмұндағы 17-1) және 17-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"17-1) тіркеуші цифрлық жүйе (бұдан әрі – бірінші деңгейдегі жүйе) – мемлекеттік қолдау шараларын және оларды алушыларды мониторингтеуге арналған, СМЦЖ-мен интеграцияланған, өтініш берушілер өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін жүйе;
17-2) тіркеуші – жалғыз акционері мемлекет болып табылатын, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын, тізілімді жүргізуді техникалық сүйемелдеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін және электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалану арқылы жасалған электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Субсидиялау мемлекеттік қолдаудың екі деңгейлі жүйесі шеңберінде жүзеге асырылады, ол мыналарды қамтиды:
1) бірінші деңгей – мемлекеттік қолдау шараларын алушылар өтінімдерінің эталондық цифрлық тізілімін қамтитын, екінші деңгейдегі жүйелермен интеграцияланған тіркеуші цифрлық жүйе, онда түпкілікті постформаттық-логикалық бақылау арқылы мемлекеттік қолдау шаралары алушының осы Қағидалар талаптарына сәйкестігі айқындалады;
2) екінші деңгей – мемлекеттік немесе мемлекеттік емес салалық цифрлық жүйелер, олар арқылы мемлекеттік қолдау шараларын алушылардан өтінімдер қабылдау, оларды форматтық-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейге беру жүзеге асырылады;
Екінші деңгейдегі цифрлық жүйелер мемлекеттік қолдау шараларын алушылардан заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ тіркеушінің дербес деректерді жинауына, өңдеуіне, сақтауына, жүктеуіне және пайдалануына келісім алуды қамтамасыз етеді.";

"15) цифровой реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на субсидирование, поданных СХТП, а также о заемщиках, финансовых институтах, и иных сведений, отраженных в государственной цифровой системе субсидирования;
16) государственная цифровая система субсидирования (далее – ГЦСС) – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность регистрации заявки на получение субсидий, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям субсидирования;
17) веб-портал государственной цифровой системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к государственной цифровой системе субсидирования;";
дополнить подпунктами 17-1) и 17-2) следующего содержания:
"17-1) регистраторская цифровая система (далее – система первого уровня) – система мониторинга мер государственной поддержки и их получателей, интегрированная с ГЦСС, содержащая эталонный электронный реестр заявок заявителей;
17-2) регистратор – юридическое лицо, единственным акционером которого является государство, определяемое центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, осуществляющее техническое сопровождение ведения реестра;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Субсидирование осуществляется в рамках двухуровневой системы государственной поддержки, включающей:
1) первый уровень – регистраторская цифровая система, интегрированная с системами второго уровня, содержащая эталонный цифровой реестр заявок получателей мер государственной поддержки, где посредством окончательного постформатно-логического контроля определяется соответствие получателя мер государственной поддержки требованиям настоящих Правил;
2) второй уровень – отраслевые государственные или негосударственные цифровые системы, посредством которых осуществляется прием заявок от получателей мер государственной поддержки, их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявок на первый уровень.
Цифровые системы второго уровня обеспечивают получение согласия от получателей мер государственной поддержки на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором.";

5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жыл сайын тиісті жылдың 1 ақпанына дейін жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің), жергілікті атқарушы органдардың (оның ішінде аудандық/қалалық) және қоғамдық және үкіметтік емес салалық ұйымдардың өкілдері болып табылатын басқа да ұйымдардың қызметкерлері қатарынан мамандар тобын (бұдан әрі – мамандар тобы) құрады және СМЦЖ-не тіркейді.
Су алу және жеткізу үшін жаңа инфрақұрылым құруға немесе кеңейтуді көздейтін жобалар паспорттары бойынша объектілерді қарап-тексеру кезінде мамандар тобының құрамына құрылыс, қала құрылысы және сәулет мәселелері жөніндегі басқарманың мамандары енгізіледі.
Мамандар тобы сондай-ақ құжаттарды тексеруді, инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) объектісін, сатып алынған жабдықтың жоба паспортында көзделген шарттарға сәйкестігін тексеруді, растайтын фото және бейнематериалдарды қоса тіркей отырып, жүргізеді, сондай-ақ орнатылған жабдықтың бар-жоғын және оның жұмысқа жарамдығын тексереді.
Әрбір объектіге жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) айқындайтын кемінде 2 (екі) маман жіберіледі.
Қарап-тексеру инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) немесе оның сенім білдірген тұлғасының қатысуымен жүзеге асырылады және оның нәтижесі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) объектісін қарап-тексеру актісімен (бұдан әрі – объектіні қарап-тексеру актісі) ресімделеді.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес мамандар тобының құрамына кіретін тұлғалардың субсидиялаудың мемлекеттік цифрлық жүйесіне тұрақты қолжетімділігі болады, бұл ретте аталған тұлғалардың еңбек демалысында, іссапарда, уақытша еңбекке жарамсыз кезеңінде немесе жұмыстан босатылуына байланысты СМЦЖ-не қолжетімділігі шектелетін жағдайлардан басқа. СМЦЖ-не қолжетімділікті шектеу осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша СМЦЖ-де мамандар тобы мүшесінің қолжетімділігін шектеу туралы хабарламамен расталады.
7. Акцияларының (жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға тиесілі ұйымдар инвестициялық субсидиялауға жіберілмейді.
Осы тармақта көрсетілген талаптар келесі жағдайларға қолданылмайды:
1) инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) жабдықты лизингке алған кезде, осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкес инвестициялық субсидияларды қаржы институтының арнайы шотына аванстық төлем ретінде аудару тетігін қолданған жағдайда;

пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. Ежегодно до 1 февраля соответствующего года рабочий орган (услугодатель) создает и регистрирует в ГЦСС группу специалистов (далее – группа специалистов) из числа сотрудников рабочего органа (услугодателя), местных исполнительных органов (в том числе районных/городских) и других организаций, являющихся представителями общественных и неправительственных отраслевых организаций.
При осмотре объектов, предусматривающих создание новых, расширение инфраструктуры для забора и подачи воды, в группу специалистов включаются специалисты управления по вопросам строительства, градостроительства и архитектуры.
Группа специалистов также осуществляет проверку документов, осмотр объекта инвестора (услугополучателя), приобретенного оборудования на соответствие условиям, предусмотренным в паспорте проекта, с приложением подтверждающих фото и видеоматериалов, также проверяет наличие установленного оборудования, работоспособность оборудования.
На каждый объект направляется не менее 2 (два) специалистов, которые будут определяться рабочим органом (услугодателем).
Осмотр осуществляется в присутствии инвестора (услугополучателя) или его доверенного лица и его результат оформляется актом осмотра объекта инвестора (услугополучателя), по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – акт осмотра объекта).
6. Лица, входящие в состав группы специалистов согласно пункту 5 настоящих Правил, имеют постоянный доступ к ГЦСС, за исключением случаев, когда указанным лицам доступ к ГЦСС органичен в связи с нахождением в отпуске, командировке, в период временной нетрудоспособности, увольнением. Ограничение доступа к ГЦСС подтверждается уведомлением об ограничении доступа члена группы специалистов в государственной цифровой системе субсидирования по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
7. К инвестиционному субсидированию не допускаются организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании.
Требование настоящего пункта, не распространяется на случаи:
1) при приобретении инвестором (услугополучателем) оборудования в лизинг с применением механизма перечисления инвестиционных субсидий авансовым платежом финансовому институту на специальный счет в соответствии с главой 4 настоящих Правил;

2) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 283-1 бабына сәйкес жасалатын инвестициялар туралы келісім шеңберінде бірлескен қызмет туралы шарттың негізінде жер учаскелерін пайдаланған кезде";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Субсидияны алу үшін инвесторда (көрсетілетін қызметті алушыда) СМАЖ-ның жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған жер пайдалану немесе жеке меншік құқығында ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесінің (учаскелерінің) тиісті алаңының болуы қажет.
Ауыл шаруашылығы кооперативі өтінім берген жағдайда кооператив мүшелеріне тіркелген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің жиынтық алаңы ескеріледі.
Ауыл шаруашылығы кооперативіндегі мүшелік СМАЖ-дің мемлекеттік "Заңды тұлғалар" мемлекеттік дерекқорымен ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы расталады.
Бірлескен кәсіпкерлік нысанында қызметін жүзеге асыратын шаруа немесе фермер қожалығы өтінім берген жадайда, жер учаскелері тіркелген мүшелерге тиесілі болған кезде, шаруа немесе фермер қожалығы мүшесінің атына тіркелген сатып алынған жабдық бойынша субсидия беруге жол беріледі.
Шаруа немесе фермер қожалығына мүшелік Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің деректерімен салыстыру арқылы расталады.
Инвестициялар туралы келісім шеңберінде бірлескен қызмет туралы шарт негізінде инвестициялық жобаны іске асыру барысында инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) бірлескен қызмет туралы шарттың талаптарына сәйкес пайдаланылатын жер учаскелерінің деректерін (реквизиттерін) көрсетеді. Жер учаскелерін пайдалану құқығы бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушы тарапынан СМАЖ және мемлекеттік жылжымайтын мүлік біріңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимыл жасауы арқылы расталады.";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді растау электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырылады (қаржылық лизинг арқылы тауарларды сатып алынған жағдайларды қоспағанда).
АШТӨ (ауыл шаруашылығы кооперативі) жабдықты электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдаланбайтын шетелдік өндірушіден тікелей сатып алған жағдайда, сатып алу шығындары тауарларға арналған кедендік декларациямен (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын үшінші елдерден әкелінген жағдайда) немесе Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі - Салық кодексі) 530-бабының 2-тармағына сәйкес салық органының белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен (өтініштермен) (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумағынан әкелінген жағдайда) расталады.

2) при использовании земельных участков на основании договора о совместной деятельности в рамках Соглашения об инвестициях, заключаемого в соответствии со статьей 283-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Для получения субсидий необходимо наличие у инвестора (услугополучателя) земельного участка сельскохозяйственного назначения на праве землепользования или частной собственности соответствующей площади, подтвержденное в результате информационного взаимодействия ГИСС с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости.
В случае подачи заявки от сельскохозяйственного кооператива учитывается совокупная площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, зарегистрированных у членов сельскохозяйственного кооператива.
Членство в сельскохозяйственном кооперативе подтверждается путем информационного взаимодействия ГИСС с государственной базой данных "Юридические лица".
В случае подачи заявки от крестьянского или фермерского хозяйства, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, за членами которого зарегистрированы земельные участки, допускается предоставление субсидии на приобретенные оборудования, зарегистрированные на члена крестьянского или фермерского хозяйства.
Членство в крестьянском или фермерском хозяйстве подтверждается путем сверки с данными Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
В случае реализации инвестиционного проекта в рамках Соглашения об инвестициях на основании договора о совместной деятельности, инвестор (услугополучатель) указывает реквизиты земельных участков, используемых в соответствии с условиями договора о совместной деятельности. Право пользования на земельные участки подтверждается участником договора о совместной деятельности через информационное взаимодействие ГИСС с информационной системой единого государственного кадастра недвижимости.";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Подтверждение приобретенных товаров, работ и услуг электронными счет-фактурами осуществляется посредством информационной системы электронных счет-фактур (за исключением приобретения товаров в финансовый лизинг).
При приобретении СХТП (сельскохозяйственным кооперативом) оборудования напрямую у иностранного производителя, не использующего информационную систему электронных счетов-фактур, затраты на приобретение подтверждаются таможенной декларацией на товары (из третьих стран, не являющихся членами Евразийского экономического союза) или заявлением (заявлениями) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа в соответствии с пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) (с территории государств-членов Евразийского экономического союза).

15. Инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) субсидияларды алмаған жағдайда (мемлекеттік қолдау шараларын алу үшін электрондық шот-фактура пайдаланылмаған кезде), инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) өтініші бойынша жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) 5 (бес) жұмыс күні ішінде СМЦЖ арқылы электрондық шот-фактураларды бұғаттан шығаруды жүзеге асырады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Ағымдағы қаржы жылының өтінімдері бойынша инвестициялық субсидияларын ағымдағы қаржы жылында төлеу кезінде әкімшінің шешімімен қаражат болған жағдайда жалпы сипаттағы трансферттер және де жергілікті бюджет қаражаты есебінен инвестициялық салымдарды өтеу үлесін суармалы жерлер үшін, оның ішінде 2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін суармалы жерлерге ауыстырылған суарылмайтын жерлер үшін қоса алғанда 80 (сексен) %-ға дейін ұлғайтуға жол беріледі.";
21, 22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) өз қаражатын пайдаланған жағдайда инвестициялық субсидиялар сомасын жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) тарапынан инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) есеп айырысу шотына аударылады.
Жабдықты сатып алу және су алу және су беруге арналған инфрақұрылымды кредит/лизинг арқылы құру немесе кеңейту кезінде инвестициялық субсидиялар қаржы институтына инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) негізгі борышын өтеу есебіне аударылады. Бұл ретте инвестициялық субсидиялар сомасы инвестордың (көрсетілген қызметті алушының) негізгі борышының қалдығынан асқан жағдайда, асатын айырма сомасы инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) банк шотына жіберіледі.
Қаржы институты инвестициялық субсидияларды инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) негізгі борышын өтеу есебіне аудару үшін қаржы институтының шот деректемелерін көрсете отырып, жұмыс органына анықтама береді. Шот деректемелері өзгерген жағдайда қаржы институты жаңа деректемелерді көрсете отырып, анықтама береді.
Инвестициялық субсидиялар алатын АШТӨ үшін қарсы міндеттеме ретінде осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес суарудың су үнемдеу технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде жұмсалған шығындардың бір бөлігін өтеуге берілген субсидияларды игеру туралы есепті ұсыну болады.
22. Инвестициялық субсидиялауға өтінім беру "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде жүзеге асырылады және СМЦЖ-де тіркеледі.
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы мен СМЦЖ-нің цифрлық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының цифрландыру туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) СМЦЖ-де дербес шотының болуы СМЦЖ-нің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен цифрлық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталады.

15. В случае неполучения инвестором (услугополучателем) субсидий (при неиспользовании электронной счет-фактуры для получения мер государственной поддержки), по обращению инвестора (услугополучателя) рабочим органом (услугодателем) посредством ГЦСС в течение 5 (пять) рабочих дней осуществляется разблокировка электронных счетов-фактур.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. По заявкам текущего финансового года на выплату инвестиционных субсидий в текущем финансовом году по решению администратора допустимо при наличии средств увеличение доли возмещения инвестиционных вложений за счет средств, доведенных в рамках трансфертов общего характера, а также местного бюджета, до 80 (восемьдесят) % включительно - для орошаемых земель, в том числе, переведенных из неорошаемых земель в орошаемые до 31 декабря 2028 года.";
пункты 21, 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"21. В случае использования инвестором (услугополучателем) собственных средств сумма инвестиционных субсидий перечисляется рабочим органом (услугодателем) на расчетный счет инвестора (услугополучателя).
При приобретении оборудования и создании расширении инфраструктуры для забора и подачи воды в кредит/лизинг инвестиционные субсидии перечисляются в финансовый институт в счет погашения основного долга инвестора (услугополучателя). При этом, в случае если сумма инвестиционных субсидий превышает сумму остатка основного долга инвестора (услугополучателя), то сумма разницы, превышающая сумму остатка основного долга, направляется на банковский счет инвестора (услугополучателя).
Финансовый институт предоставляет рабочему органу справку с указанием реквизита счета финансового института для перечисления инвестиционных субсидий в счет погашения основного долга инвестора (услугополучателя). В случае изменения реквизитов счета финансовым институтом предоставляется справка с указанием новых реквизитов.
Для СХТП, получающих инвестиционные субсидии, встречным обязательством будет предоставление отчета об освоении субсидий на возмещение части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
22. Подача заявки на инвестиционное субсидирование осуществляется в электронном виде посредством веб-портала "цифрового правительства" и регистрируется в ГЦСС.
Цифровое взаимодействие веб-портала "цифрового правительства" и ГЦСС осуществляется в соответствии с цифровым законодательством Республики Казахстан.
Наличие у инвестора (услугополучателя) лицевого счета в ГЦСС подтверждается в результате цифрового взаимодействия ГЦСС с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".

23. Жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешімін алу үшін инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық субсидиялауға арналған электрондық өтінімді береді. Өтінім (инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) ЭЦҚ-мен қолы қойылады, және онда көрсетілген қажетті құжаттар "PDF (Portable Document Format)" форматында инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) қолы қойылған және мөрімен (бар болса) куәландырылған қағаз нұсқаның сканерленген көшірмесі) қоса беріледі.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) өтінім тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде инвестициялық жобаның осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігі/сәйкес еместігі туралы шешім қабылдайды.
Инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) инвестициялық жобаның сәйкестігі/сәйкес еместігі туралы шешімі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық субсидияларды төлеу/төлеуден бас тарту туралы шешімі жобаның паспорты бойынша осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат түрінде жолданады.
Хабарлама инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) СМЦЖ-ғы "жеке кабинетіне" жолданады.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне сатысы туралы енгізуді қамтамасыз етеді.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 10-тармағында көрсетілген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
Инвестициялық субсидияларды төлеуден бас тарту туралы шешім жұмыс органымен (көрсетілетін қызметті берушімен) СМЦЖ-де мамандар тобының тексеру актісі негізінде немесе инвестициялық жобаның және/немесе ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі анықталған кезде қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 29-1, 29-2, 29-3 және 29-4 тармақтармен толықтырылсын:
"29-1. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру жөніндегі жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) шешімі туралы хабарлама жолданған күннен басталады. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің өтуі жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) мемлекеттік қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.

23. Для получения решения рабочего органа (услугодателя) инвестор (услугополучатель) подает посредством веб-портала "цифрового правительства" электронную заявку на инвестиционное субсидирование по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подписанную ЭЦП инвестора (услугополучателя), с прикреплением к ней необходимых документов, указанных в заявке в формате "PDF (Portable Document Format)" (сканированная копия подписанного и заверенного печатью (при наличии) инвестора (услугополучателя) бумажного варианта).
Рабочий орган (услугодатель) принимает решение о соответствии/несоответствии инвестиционного проекта условиям настоящих Правил в течение 2 (два) рабочих дней со дня регистрации заявки.
Инвестору (услугополучателю) направляется уведомление о решении рабочего органа (услугодателя) о соответствии/несоответствии инвестиционного проекта по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам и уведомление о решении рабочего органа (услугодателя) о выплате/отказе в выплате инвестиционных субсидий по паспорту проекта по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного ЭЦП рабочего органа (услугодателя).
Уведомление направляется в "личный кабинет" инвестора (услугополучателя) в ГЦСС.
Рабочий орган (услугодатель) обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона о государственных и социально ответственных услугах.";
пункт 28 изложить в следующий редакции:
"28. Отказ в оказании государственной услуги осуществляется по основаниям, указанным в пункте 10 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Решение об отказе в выплате инвестиционных субсидий принимается рабочим органом (услугодателем) в ГЦСС на основании акта осмотра группой специалистов или при выявлении несоответствия инвестиционного проекта и/или представленных материалов, объектов, данных и сведений, требованиям, установленные настоящими Правилами.";
дополнить пунктами 29-1, 29-2, 29-3 и 29-4 следующего содержания:
"29-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления инвестору (услугополучателю) о решении рабочего органа (услугодателя) по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения рабочим органом (услугодателем) о возобновлении процесса оказания государственной услуги.

29-2. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) азамат қайтыс болған (оның ішінде қайтыс болды деп жарияланған) немесе заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған кезде, егер инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктерді алу құқықтарында құқықтық мирасқорлыққа жол берілсе;
2) азамат Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз және (немесе) әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
3) мемлекеттік органдар немесе сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұрады.
29-3. Мемлекеттік қызмет көрсету процесі:
1) осы Қағиданың 29-2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда – қайтыс болған адамның құқықтық мирасқоры айқындалғанға дейін немесе әрекетке қабілетсіз адамға қорғаншы тағайындалғанға дейін;
2) осы Қағиданың 29-2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік орган ұстанымды айқындағанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
29-4. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) өтініш хаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мемлекеттік қызмет көрсету процесін мынадай:
1) қызмет көрсетудің әрі қарай процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер еткен жағдайда тоқтата тұруға құқылы. Мемлекеттік қызмет көрсетудің әрі қарай процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі деп төтенше жағдайды енгізу, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері немесе оның туындауы түсініледі;
2) инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) заңды өкілдерінің көрсетілетін қызметті алу жағдайларын қоспағанда, оның мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінен асатын мерзімде қызметтік іссапарда, медициналық ұйымда стационарлық емделуде болған жағдайда тоқтата тұрады.";
30, 31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Өтінімді қарау нәтижелері туралы мәліметтер инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) "жеке кабинетіне" жіберіледі және веб-порталда көрсетіледі.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) оң шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) электрондық нысанда СМЦЖ арқылы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық субсидиялау шартын және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес сатып алынатын жабдықтарды нысаналы пайдалану және иеліктен шығармау туралы келісімді қалыптастырады және қол қояды, олар инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) қол қою үшін автоматты түрде жіберіледі.

29-2. Рабочий орган (услугодатель) приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) смерти гражданина (в том числе объявления умершим) или реорганизации, ликвидации юридического лица, если права инвесторов (услугополучателей) на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
2) признания гражданина недееспособным и (или) ограниченно дееспособным в установленном законами Республики Казахстан порядке;
3) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.
29-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается в случаях:
1) предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 29-2 настоящих правил, – до определения правопреемника умершего лица или назначения недееспособному лицу опекуна;
2) предусмотренных подпунктом 3) пункта 29-2 настоящих правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.
29-4. Рабочий орган (услугодатель) по ходатайству инвестора (услугополучателя) или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера;
2) нахождения инвестора (услугополучателя) в служебной командировке, в медицинской организации на стационарном лечении, превышающих срок оказания государственной услуги, за исключением случаев получения услуги его законными представителями.";
пункты 30, 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"30. Сведения о результатах рассмотрения заявки направляются в "личный кабинет" инвестора (услугополучателя) и отражаются на веб-портале.
В течение 1 (один) рабочего дня со дня принятия положительного решения рабочим органом (услугодателем), рабочим органом (услугодателем) посредством ГЦСС в электронной форме формируется и подписывается договор инвестиционного субсидирования по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам и соглашение о целевом использовании и не отчуждении приобретаемого оборудования по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, которые автоматически направляются для подписания инвестору (услугополучателю).

31. Мұрагер (лер) мұрагер құқықтарын иеленген жағдайда, мұрагер (лер) СМЦЖ арқылы жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау шартына өзгерістер енгізу туралы хабарлама жібереді.
Алынған хабарлама негізінде жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) 2 (екі) жұмыс күні ішінде инвестициялық субсидиялау шартына инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) деректерін түзету бөлігінде қосымша келісім қалыптастырады. Қосымша келісім субсидиялауды жандандыруға негіз болып табылады.
32. Жасалған инвестициялық субсидиялау шарттары резервке (күту парағына) енгізіледі және инвестициялық субсидиялау шартын жасасу сәтінде қолданылатын талаптар мен өлшемшарттар бойынша субсидиялауға жатады.
Инвестициялық субсидиялау шарттарын резервке (күту парағына) жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) өтінімдер келіп түскен күні мен уақытына сәйкес кезектілік бойынша енгізеді.
Инвестициялық субсидиялау шартын резервке (күту парағына) енгізу туралы ақпарат СМЦЖ-да көрсетіледі.
Резервке (күту парағына) келіп түскен инвестициялық субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар төлеу ағымдағы қаржы жылында қосымша бюджет қаражатын бөлу кезінде резервке (күту парағына) инвестициялық субсидиялау шартының келіп түскен күні мен уақытына сәйкес кезектілік бойынша жүзеге асырылады. Ағымдағы қаржы жылында резервке (күту парағына) келіп түскен инвестициялық субсидиялау шарттары бойынша қосымша бюджет қаражаты болмаған жағдайда, субсидиялар төлеу келесі қаржы жылында жүзеге асырылады.
Ағымдағы қаржы жылында күту парағындағы субсидиялау шарттары бойынша өтінімдерді төлеудің басталу уақыты мен күнін көрсете отырып, қосымша бюджет қаражатын бөлу туралы хабарлама СМЦЖ-де тіркелген кезде инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) көрсеткен электрондық пошта мекенжайына, сондай-ақ СМЦЖ-дегі "жеке кабинетке" жолданады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Инвестициялық субсидияларды арнайы шотқа алу үшін инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) арнайы шотқа аванстық төлеммен аудару тетігін қолдана отырып, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық өтінім береді және қосымша:
1) Банктер және банк қызметі туралы Заңға сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар қаржы институты немесе микроқаржы қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар қаржы институты/лизингктік компания куәландырған Банктер және банк қызметі туралы Заңға сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар қаржы институты немесе микроқаржы қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар қаржы институты кредиттік комитетінің оң шешімінің көшірмесін;

31. В случае вступления в права наследования наследником (-ами), наследник (-и) посредством ГЦСС направляет в рабочий орган (услугодателю) уведомление о внесении изменений в договор инвестиционного субсидирования по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
На основании полученного уведомления рабочий орган (услугодатель) в течение 2 (два) рабочих дней формирует дополнительное соглашение к договору инвестиционного субсидирования в части корректировки данных инвестора (услугополучателя). Дополнительное соглашение является основанием для возобновления субсидирования.
32. Заключенные договоры инвестиционного субсидирования включаются в резерв (лист ожидания) и подлежат субсидированию по условиям и критериям, действующим на момент заключения договора инвестиционного субсидирования.
Договоры инвестиционного субсидирования включаются в резерв (лист ожидания) рабочим органом (услугодателем) по очередности согласно дате и времени поступления заявок.
Информация о включении договора инвестиционного субсидирования в резерв (лист ожидания) отражается в ГЦСС.
По договорам инвестиционного субсидирования, поступившим в резерв (лист ожидания), выплата субсидий осуществляется по очередности согласно дате и времени поступления договора инвестиционного субсидирования в резерв (лист ожидания) при выделении дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году. В случае отсутствия дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году, по договорам инвестиционного субсидирования, поступившим в резерв (лист ожидания), выплата субсидий осуществляется в следующем финансовом году.
Уведомление о выделении дополнительных бюджетных средств в текущем финансовом году с указанием начала времени и даты начала оплаты заявок по договорам субсидирования, находящимся в листе ожидания, направляется на адрес электронной почты, указанный инвестором (услугополучателем) при регистрации в ГЦСС, а также в "личный кабинет" в ГЦСС.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Для получения инвестиционных субсидий на специальный счет, инвестор (услугополучатель) подает электронную заявку на инвестиционное субсидирование с применением механизма авансового платежа на специальный счет по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и дополнительно прикрепляет:
1) заверенную финансовым институтом/лизинговой компании, имеющим лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских операций согласно Закону о банках и банковской деятельности, или финансовым институтом, имеющим лицензию на осуществление микрофинансовой деятельности, копию положительного решения кредитного комитета финансового института, имеющего лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских операций согласно Закону о банках и банковской деятельности, или финансового института/лизинговой компании, имеющих лицензию на осуществление микрофинансовой деятельности;

2) су пайдалану құқығын растайтын құжат (арнайы су пайдалануға рұқсаттар немесе су пайдаланушы мен су тұтынушы арасында жасалатын шартын) тіркейді.
Жұмыс органы (көрсетілген қызметті беруші) инвестордың (көрсетілген қызметті алушының) өтінімін мақұлдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс органы (көрсетілген қызметті беруші), Банктер және банк қызметі туралы Заңға сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар қаржы институты немесе микроқаржы қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар қаржы институты/лизингктік компания және инвестор (көрсетілген қызметті алушы) арасында Банктер және банк қызметі туралы Заңға сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар қаржы институтының немесе микроқаржы қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар қаржы институтының/лизингктік компанияның арнайы шоттағы инвестициялық субсидияларды пайдаланбауы туралы үш жақты шарт пен келісім жасалады.
Бұл ретте Банктер және банк қызметі туралы Заңға сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар қаржы институты немесе микроқаржы қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар қаржы институты/лизингктік компания (бұдан әрі – қаржы институты) осы Қағидалардың 35 немесе 36-тармақтарында көрсетілген шарттар уақытында орындалғанға дейін арнайы шотқа алынған инвестициялық субсидиялар қаражатын пайдаланбайды.
35-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар қаржы институты немесе қаржы институты Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар қаржы институтының немесе микроқаржы қызметін жүзеге асыруға лицензиясы қаржы институтының арнайы шоттағы ақшаны пайдаланбауы туралы үшжақты шартқа және келісімге қол қойылған күннен бастап күнтізбелік 360 (үш жүз алпыс) күннен аспайтын мерзімде сатып алушы мен жеткізуші арасындағы жабдықты қабылдау-тапсыру актісінің және кредиттік/микрокредиттік шартқа қосымша келісімнің (бар болса) көшірмелерін қоса бере отырып, инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) жабдықтарды жеткізудің аяқталғаны туралы хабарламаны және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттік шартқа қосымша келісім (бар болса) және сатып алынатын жабдықтардың құрылуы мен нысаналы пайдалану және иеліктен шығармау туралы келісімді жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) жібереді.";
36-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктер және банк қызметі туралы заңға сәйкес қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларын жүргізуге лицензиясы бар қаржы институты немесе қаржы институты арнайы шотқа қаражат келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 180 (жүз сексен) күннен аспайтын мерзімде жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) лизинг нысанасын қабылдау-тапсыру актісін және лизинг нысанасының түпкілікті құнын айқындау жөніндегі лизинг шартына қосымша келісімді қоса бере отырып, инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) жабдықты жеткізудің аяқталғаны және құрылғандығы туралы жазбаша хабарлама жолдайды.";

2) документ подтверждающий право водопользования (разрешение на специальное водопользование или договор между водопользователем и водоподребителем).
В течение 3 (три) рабочих дней с даты одобрения рабочим органом (услугодателем) заявки инвестора (услугополучателя), между рабочим органом (услугодателем), финансовым институтом/лизинговой компанией, имеющими лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских операций согласно Закону о банках и банковской деятельности, или финансовым институтом, имеющими лицензию на осуществление микрофинансовой деятельности, и инвестором (услугополучателем) заключается трехсторонний договор и соглашение о неиспользовании финансовым институтом/лизинговой компанией, имеющими лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских операций согласно Закону о банках и банковской деятельности, или финансовым институтом, имеющим лицензию на осуществление микрофинансовой деятельности, инвестиционных субсидий на специальном счете по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
При этом финансовый институт/лизинговая компания, имеющие лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских операций согласно Закону о банках и банковской деятельности, или финансовый институт, имеющий лицензию на осуществление микрофинансовой деятельности (далее – финансовый институт), не использует средства инвестиционных субсидий, полученных на специальный счет, до своевременного исполнения условий, указанных в пунктах 35 или 36 настоящих Правил.";
абзац второй пункта 35 изложить в следующей редакции:
"Финансовый институт, имеющий лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских операций согласно Закону о банках и банковской деятельности, или финансовый институт, в срок не более 360 (триста шестьдесят) календарных дней со дня подписания трехстороннего договора и соглашения о неиспользовании финансовым институтом, имеющим лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских операций согласно Закону о банках и банковской деятельности, или финансовым институтом, имеющим лицензию на осуществление микрофинансовой деятельности, денег на специальном счете направляет в рабочий орган (услугодателю) письменное уведомление о завершении поставки и установки оборудования инвестору (услугополучателю) с приложением копии актов приема-передачи оборудования между покупателем и поставщиком, дополнительного соглашения к кредитному/микрокредитному договору (при наличии) и соглашение о целевом использовании и не отчуждении приобретаемого оборудования по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.";
абзац второй пункта 36 изложить в следующей редакции:
"Финансовый институт, имеющий лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на проведение банковских операций согласно Закону о банках и банковской деятельности, или финансовый институт, в срок не более 180 (сто восемьдесят) календарных дней со дня получения средств на специальный счет направляет в рабочий орган (услугодателю) письменное уведомление о завершении поставки и установки оборудования инвестору (услугополучателю) с приложением акта приема-передачи предмета лизинга и дополнительного соглашения к договору лизинга по определению окончательной стоимости предмета лизинга.";

39, 40, 41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Инвестициялық субсидиялау мониторингін жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) субсидиялау сәтінен бастап 3 (үш) жыл ішінде СМЦЖ-де мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырады:
1) тоқсан сайын инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) сатып алынған жабдығын иеліктен шығармауы және мақсатты пайдалануы тұрғысынан;
2) жылына кемінде 1 (бір) рет субсидияларды аванстық төлеммен арнайы шотқа аудару жөніндегі тетік шеңберінде субсидияланған объектілерді пайдалануға беру (бизнес-жоспарда көрсетілген мерзімдерде), иеліктен шығармауы және мақсатты пайдалануы тұрғысынан;
3) жылына кемінде 1 (бір) рет негізгі немесе қайталама қызмет түрі тиісті қызметтің экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (ЭҚЖЖ) бөлімдеріне жататын ауыл шаруашылығы өнімін өндіруге және (немесе) қайта өңдеуге инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) іс-әрекеті/әрекетсіздігі, қызмет түрінің сәйкестігі нысанасына.
40. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) инвестордан (көрсетілетін қызметті алушыдан) осы Қағидалардың 39-тармағында көрсетілген мониторинг шарттарын орындау үшін қажетті ақпаратты, оның ішінде осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық салымдар кезінде АШТӨ шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеуге арналған субсидиялардың игерілгені туралы есепті қалыптастыру үшін сұратылатын ақпараттың тізбесін СМЦЖ-не жолдау арқылы қажетті ақпаратты сұратады.
Жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) сұратылатын ақпарат тізбесін сұрағаны туралы хабарлама инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) СМЦЖ-не тіркеу кезінде көрсеткен электрондық пошта мекенжайына, СМЦЖ-дегі "жеке кабинетке", сондай-ақ хабарламаның тіркелуін қамтамасыз ететін ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша қосымша мәтіндік хабарламамен жіберіледі.
Инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) 15 (он бес) жұмыс күні ішінде сұратылған ақпаратты СМЦЖ-де орналастыру арқылы жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) ұсынады.
Инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) сұратылған ақпаратты көрсетілген мерзімдерде жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) ұсынбауы жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) инвестициялық субсидиялауды тоқтату және төленген инвестициялық субсидияларды қайтаруды талап ету туралы шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
Бұл ретте төленген инвестициялық субсидияларды қайтаруды инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) жүзеге асырады.
41. Субсидиялаудың цифрлық жүйесінде қалыптастырылған мониторинг деректері негізіндегі талдауды жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) тексереді және келіседі.

пункты 39, 40, 41 и 42 изложить в следующей редакции:
"39. Мониторинг инвестиционного субсидирования осуществляется в течение 3 (три) лет с момента субсидирования рабочим органом (услугодателем) в ГЦСС по следующим критериям:
1) ежеквартально на предмет не отчуждения и целевого использования инвестором (услугополучателем) инвестиционных проектов, по которым осуществлено субсидирование строительно-монтажных работ и приобретенного оборудования;
2) не менее 1 (один) раза в год на предмет ввода в эксплуатацию (в сроки, указанные в бизнес плане), действия/бездействия, не отчуждения, целевого использования объектов, просубсидированных в рамках механизма по перечислению субсидий авансовым платежом на специальный счет;
3) не менее 1 (один) раза в год после выплаты субсидий на предмет соответствия вида деятельности инвестора (услугополучателя) к производству сельскохозяйственной продукции, основной или вторичный вид деятельности, которого относится к разделам ОКЭД соответствующей деятельности.
40. Для осуществления функций мониторинга рабочий орган (услугодатель) запрашивает у инвестора (услугополучателя) необходимую информацию для исполнения условий мониторинга, указанных в пункте 39 настоящих Правил, в том числе необходимую информацию для формирования отчета об освоении субсидий на возмещение части расходов, понесенных СХТП, при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, путем направления перечня запрашиваемой информации в ГЦСС.
Уведомление о запросе рабочим органом (услугодателем) перечня запрашиваемой информации направляется на адрес электронной почты, указанный инвестором (услугополучателем) при регистрации в ГЦСС, в "личный кабинет" в ГЦСС, а также дополнительно текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи, обеспечивающего фиксацию извещения.
Инвестор (услугополучатель) в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней представляет запрашиваемую информацию рабочему органу (услугодателю) путем ее размещения в ГЦСС.
Непредставление инвестором (услугополучателем) в указанные сроки запрашиваемой информации рабочему органу (услугодателю) является основанием для принятия рабочим органом (услугодателем) решения о прекращении инвестиционного субсидирования и истребовании возврата выплаченных инвестиционных субсидий.
При этом, возврат выплаченных инвестиционных субсидий осуществляется инвестором (услугополучателем).
41. Анализ на основании данных мониторинга, сформированный цифровой системой субсидирования проверяется и согласуется рабочим органом (услугодателем).

Инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) сатып алынған жабдықтарды иеліктен шығарған және/немесе мақсатсыз пайдаланған, өндіріс объектісі пайдалануға берілген сәттен бастап күнтізбелік үш жыл ішінде жұмыс істемеген, сондай-ақ инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) қызметінің негізгі және қосымша түрінің осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес келмейтіндігі анықталған, Салық кодексіне, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, Оңалту және банкроттық туралы заңына сәйкес инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) қызметін тоқтата тұру, инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) қатысты тарату, оңалту немесе банкроттық рәсімдері, инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) кредиттік/лизингтік шарт бойынша міндеттемелерді бұзуына және лизинг нысанасын алып қоюға байланысты кредиттік/лизингтік шартты бұзу фактісі анықталған жағдайда, жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) инвестициялық субсидияларды қайтару туралы шешім қабылданған сәттен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күн ішінде қаражаттың қайтарылуы бойынша сот талқылауына бастамашылық жасайды.
Инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) кредиттік/лизингтік шарт бойынша міндеттемелерді бұзғандықтан және лизинг нысанасы алып қойылғандықтан кредиттік/лизингтік шарт бұзылған жағдайда, қаржы институты 5 (бес) жұмыс күні ішінде бұл туралы жұмыс органына (көрсетілетін қызметті берушіге) СМЦЖ арқылы хабарлайды.
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) инвестициялық субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қабылданған шешімнің себебін көрсете отырып, инвесторды (көрсетілетін қызметті алушыны) жазбаша хабардар етеді.
Бұл ретте жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) ағымдағы қаржы жылында жүргізілген төлемдерді қайтаруды орындалмаған міндеттемелер сомасын ұлғайту және бюджеттік шығыстар жіктеуішінің тиісті кодтары бойынша кассалық шығыстарды азайту жолымен жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) кассалық шығыстарын қалпына келтіре отырып, жүзеге асырады. Өткен жылдардың төлемдері қайтарылған жағдайда, қайтарылған сома төлем жүргізілген тиісті бюджеттің кірісіне есептеледі.
42. Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық салымдар кезінде АШТӨ шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеуге арналған субсидияларды игеру туралы есепті СМЦЖ арқылы агроөнеркәсіптік кешен саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
Суарудың су үнемдеу технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде АШТӨ шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеуге арналған субсидияларды игеру туралы жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің) жылдық есебі осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірілмей СМЦЖ арқылы су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органға ұсынылады. Сондай-ақ, жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) СМЦЖ арқылы осы Қағидалардың 39-тармағында көрсетілген шарттардың мониторингі туралы есеп береді.";

В случае отчуждения и/или нецелевого использования инвестором (услугополучателем) приобретенного оборудования, бездействия объекта производства в течение трех календарных лет с момента ввода в эксплуатацию, а также установления несоответствия основного и вторичного вида деятельности инвестора (услугополучателя) приложению 1 к настоящим Правилам, установления факта процедуры ликвидации, реабилитации или банкротства в отношении инвестора (услугополучателя), приостановления деятельности инвестора (услугополучателя) в соответствии с Налоговым кодексом, Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом о реабилитации и банкротстве, расторжения кредитного/лизингового договора из-за нарушения инвестором (услугополучателем) обязательств по кредитному/лизинговому договру и изъятия предмета лизинга, рабочий орган (услугодатель) в течение 30 (тридцать) календарных дней, с момента принятия решения о возврате инвестиционных субсидий, инициирует судебное разбирательство по возврату денежных средств.
В случае расторжения кредитного/лизингового договора из-за нарушения инвестором (услугополучателем) обязательств по кредитному/лизинговому договору и изъятия предмета лизинга, финансовый институт в течение 5 (пять) рабочих дней информирует об этом рабочий орган (услугодателя) посредством ГЦСС.
Рабочий орган (услугодатель) в течение 5 (пять) рабочих дней с момента принятия решения о прекращении инвестиционного субсидирования уведомляет письмом инвестора (услугополучателя) с указанием причины принятого решения.
При этом рабочим органом (услугодателем) возврат платежей, произведенных в текущем финансовом году, осуществляется восстановлением кассовых расходов рабочего органа (услугодателя) путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов. В случае возврата платежей прошлых лет сумма возврата зачисляется в доход соответствующего бюджета, из которого были произведены выплаты.
42. Рабочий орган (услугодатель) ежеквартально, не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения посредством ГЦСС отчет об освоении субсидий на возмещение части расходов, понесенных СХТП, при инвестиционных вложениях по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Годовой отчет рабочего органа (услугодателя) об освоении субсидий на возмещение части расходов, понесенных СХТП, при инвестиционных вложениях, предоставляется в уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения ГЦСС не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам. Также рабочим органом (услугодателем) посредством ГЦСС предоставляется отчет о мониторинге условий, указанных в пункте 39 настоящих Правил.";

45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
45. Инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) шағымын Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заң 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
1) жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші), жергілікті атқарушы орган – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
46. Жұмыс органының (көрсетілетін қызметті берушінің), жергілікті атқарушы органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабы 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру, не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарау уәкілетті лауазымды тұлға жазбаша нысанда (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берген кезде) шағым берген инвесторға (көрсетілетін қызметті алушыға) ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы хабарлайды.";
1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6 және 7-қосымшалар осы бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Суды үнемдеу технологияларын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. 2026 жылғы 12 шілдеден бастап:
1) Қағидалардың 12-тармағы мынадай редакцияда қолданылатыны белгіленсін:
12. "Субсидия алу үшін инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесінің (учаскелерінің) болуы немесе жер пайдалану құқығында не жеке меншік құқығында тиісті алаңы болуы қажет, бұл мемлекеттік ақпараттық жүйелердің өзара іс-қимылы нәтижесінде жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен расталады.
Ауыл шаруашылығы кооперативі өтінім берген жағдайда кооператив мүшелеріне тіркелген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің жиынтық алаңы ескеріледі.
Ауыл шаруашылығы кооперативіндегі мүшелік СМЦЖ-нің мемлекеттік "Заңды тұлғалар" мемлекеттік дерекқорымен цифрлық өзара іс-қимылы арқылы расталады.
Бірлескен кәсіпкерлік нысанында қызметін жүзеге асыратын шаруа немесе фермер қожалығы өтінім берген жадайда, жер учаскелері тіркелген мүшелерге тиесілі болған кезде, шаруа немесе фермер қожалығы мүшесінің атына тіркелген сатып алынған жабдық бойынша субсидия беруге жол беріледі."
Шаруа немесе фермер қожалығына мүшелік Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің деректерімен салыстыру арқылы расталады.
Инвестициялар туралы келісім шеңберінде бірлескен қызмет туралы шарт негізінде инвестициялық жобаны іске асыру барысында инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) бірлескен қызмет туралы шарттың талаптарына сәйкес пайдаланылатын жер учаскелерінің деректерін (реквизиттерін) көрсетеді. Жер учаскелерін пайдалану құқығы бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушы тарапынан СМЦЖ және мемлекеттік жылжымайтын мүлік біріңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесімен цифрлық өзара іс-қимыл жасауы арқылы расталады.";

пункты 45 и 46 изложить в следующей редакции:
45. Жалоба инвестора (услугополучателя) в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:
1) рабочим органом (услугодателем), местным исполнительным органом – в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации;
2) уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
46. Срок рассмотрения жалобы рабочим органом (услугодателем), местным исполнительным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (три) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) инвестору (услугополучателю), подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.";
приложения 1, 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложению 1, 2 и 3 к настоящему приказу;
приложения 6 и 7 изложить в новой редакции согласно приложению 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту развития водосберегающих технологий Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Установить, что c 12 июля 2026 года:
1) пункт 12 Правил действует в следующей редакции:
"12. Для получения субсидий необходимо наличие у инвестора (услугополучателя) земельного участка сельскохозяйственного назначения или земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов на праве землепользования или частной собственности соответствующей площади, подтвержденное в результате цифрового взаимодействия ГЦСС с цифровой системой единого государственного кадастра недвижимости.
В случае подачи заявки от сельскохозяйственного кооператива учитывается совокупная площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, зарегистрированных у членов сельскохозяйственного кооператива.
Членство в сельскохозяйственном кооперативе подтверждается путем цифрового взаимодействия ГЦСС с государственной базой данных "Юридические лица".
В случае подачи заявки от крестьянского или фермерского хозяйства, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, за членами которого зарегистрированы земельные участки, допускается предоставление субсидии на приобретенные оборудования, зарегистрированные на члена крестьянского или фермерского хозяйства.
Членство в крестьянском или фермерском хозяйстве подтверждается путем сверки с данными Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
В случае реализации инвестиционного проекта в рамках Соглашения об инвестициях на основании договора о совместной деятельности, инвестор (услугополучатель) указывает реквизиты земельных участков, используемых в соответствии с условиями договора о совместной деятельности. Право пользования на земельные участки подтверждается участником договора о совместной деятельности через цифровое взаимодействие ГЦСС с цифровой системой единого государственного кадастра недвижимости.";

2) Қағидалардың 14-тармағы мынадай редакцияда қолданылсын:
"14. Сатып алынған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді растау электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі арқылы жүзеге асырылады (қаржылық лизинг арқылы тауарларды сатып алынған жағдайларды қоспағанда).
АШТӨ (ауыл шаруашылығы кооперативі) жабдықты электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдаланбайтын шетелдік өндірушіден тікелей сатып алған жағдайда, сатып алу шығындары тауарларға арналған кедендік декларациямен (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын үшінші елдерден әкелінген жағдайда) немесе Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі - Салық кодексі) 530-бабының 2-тармағына сәйкес салық органының белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтінішпен (өтініштермен) (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумағынан әкелінген жағдайда) расталады.".
5. Осы бұйрық, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық төртінші, қырық бесінші, сексен төртінші, сексен бесінші, сексен алтыншы, сексен жетінші, сексен сегізінші, сексен тоғызыншы, тоқсаныншы, тоқсан бірінші, тоқсан екінші, тоқсан үшінші, жүз он бірінші, жүз он екінші, жүз он үшінші, жүз он төртінші, жүз он бесінші, жүз он алтыншы, жүз он жетінші, жүз он сегізінші және жүз он тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрінің
міндетін атқарушысы
Н. Алдамжаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің міндетін
атқарушысы

2) пункт 14 Правил действует в следующей редакции:
"14. Подтверждение приобретенных товаров, работ и услуг электронными счет-фактурами осуществляется посредством цифровой системы электронных счет-фактур (за исключением приобретения товаров в финансовый лизинг).
При приобретении СХТП (сельскохозяйственным кооперативом) оборудования напрямую у иностранного производителя, не использующего цифровую систему электронных счетов-фактур, затраты на приобретение подтверждаются таможенной декларацией на товары (из третьих стран, не являющихся членами Евразийского экономического союза) или заявлением (заявлениями) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа в соответствии с пунктом 2 статьи 530 Налогового Кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) (с территории государств-членов Евразийского экономического союза).
5. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением абзацев второго, третьего, пятого, шестого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорок первого, сорок второго, сорок четвертого, сорок пятого, восемьдесят четвертого, восемьдесят пятого, восемьдесят шестого, восемьдесят седьмого, восемьдесят восьмого, восемьдесят девятого, девяностого, девяносто первого, девяносто второго, девяносто третьего, сто одиннадцатого, сто двенадцатого, сто тринадцатого, сто четырнадцатого, сто пятнадцатого, сто шестнадцатого, сто семнадцатого, сто восемнадцатого и сто девятнадцатого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Н. Алдамжаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан

2026 жылғы 14 мамырдағы
№ 152-НҚ бұйрыққа 1-қосымша
Суарудың су үнемдеу
технологияларын енгізуге
бағытталған инвестициялық
салымдар кезінде ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлер шеккен
шығыстардың бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің инвестициялық салымдарды жүзеге асыратын және ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірумен айналысатын негізігі немесе қосалқы қызмет түрлерінің тізбесі
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ коды)
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес атауы
1

от 14 мая 2026 года
№ 152-НҚ
Приложение 1
к Правилам субсидирования
части расходов, понесенных
сельскохозяйственным
товаропроизводителем
при инвестиционных вложениях,
направленных на внедрение
водосберегающих технологий
орошения
Перечень основного или вторичного вида деятельности для сельскохозяйственных товаропроизводителей, осуществляющего инвестиционные вложения и занимающийся производством сельскохозяйственной продукции
Общий классификатор видов экономической деятельности (код ОКЭД)
Наименование из общего классификатора видов экономической деятельности
1

01.24
Дәнді және сүйекті жемістерді өсіру.
18
01.24.0
Дәнді және сүйекті жемістерді өсіру.
19
01.25
Өзге де жемістер, жидектер және жаңғақтарды өсіру.
20
01.25.0
Өзге де жемістер, жидектер және жаңғақтарды өсіру.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің міндетін
атқарушысы
2026 жылғы 14 мамырдағы
№ 152-НҚ бұйрыққа 2-қосымша
Суарудың су үнемдеу
технологияларын енгізуге
бағытталған инвестициялық
салымдар кезінде ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлер шеккен
шығыстардың бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Су үнемдеу технологияларын енгізу бойынша, су алу және беру инфрақұрылымын құру және кеңейту жобасының паспорты
Жоба паспорты
Инвестициялық салымдарды өтеу үлесі – 50%
2028 жылғы 31 желтоқсаннан бастап инвестициялық салымдардың өтелу үлесі:
50% - суармалы жерлер үшін, оның ішінде 2028 жылғы 31 желтоқсанға дейін суарылмайтын жерлерден суармалы жерлер санатына ауыстырылғандар;
30% - 2028 жылғы 31 желтоқсаннан бастап суарылмайтын жерлерден суармалы жерлер санатына ауыстырылған суармалы жерлер үшін.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының, жабдықтардың атауы және техникалық сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Субсидияларды есептеу үшін өлшем бірлігіне арналған ең жоғары рұқсат етілетін құны, теңге
Су алу және беру инфрақұрылымы:
гектар
айналмалы және фронтальды типтегі жаңбырлатқыш машиналарға, стационарлық немесе жылдам жиналмалы жаңбырлатқыш жүйесіне (спринклерлік жүйе), сондай-ақ тамшылатып суару жүйесіне арналған
800 000
барабанды типтегі жаңбырлатқыш машинаға арналған
400 000
Фронтальды және айналмалы типтегі жаңбырлатқыш машиналарына арналған
50 гектарға дейін қоса алғанда
800 000
50 гектардан жоғары
600 000
барабанды типтегі
өнімділігі 25 гектардан аспайтын
(Қытай Халық Республикасында өндірілгендерді қоспағанда)
700 000
өнімділігі 12 гектардан аспайтын
(Қытай Халық Республикасында өндірілгендерді қоспағанда)
200 000
Стационарлық немесе тез жиналмалы жаңбырлатып суару жүйесі (спринклерлік жүйе)
600 000
Тамшылатып суару жүйесі
800 000
Ескертпе:
Жобаның құны жобалау-сметалық құжаттамаға (бұдан әрі – ЖСҚ) сәйкес анықталады Бұл ретте ЖСҚ-да су алу және беру инфрақұрылымын құрумен және кеңейтумен қатар, енгізілетін су үнемдеу технологияларының түрін таңдау бөлімі де көрсетіледі.
Жобаларға сараптама жүргізу түрі жауапкершілік деңгейіне қарай Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 165 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 10666 тіркелген) Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалады.
Егер инвестициялық жоба тек жаңбырлатқыш машиналарды, стационарлық немесе тез жиналмалы жаңбырлатып суару жүйесін (спринклерлік жүйе), тамшылатып суару жүйесін сатып алуды және монтаждауды ғана көздесе, онда олар ЖСҚ әзірлеусіз, субсидияларды есептеу үшін белгіленген қуат бірлігіне арналған ең жоғары рұқсат етілген құн және жабдықтың сатып алу-сату шарттары (лизинг), жеткізу және (немесе) монтаждау шарттары, сондай-ақ ілеспе құжаттар (кедендік декларациясы, шот-фактуралар, төлемді растайтын құжаттар) бойынша және жабдық құнының инвестициялық салымдарды өтеу үлесі шегінде субсидияланады.
Сондай-ақ су үнемдеу жабдығының зауыттық шығу тегі туралы паспорт ұсынылады.
Жаңбырлатқыш машиналарға мыналар жатады: айналмалы (дөңгелек) әрекетті, фронтальды әрекетті сондай-ақ барабанды типтегі жаңбырлатқыш машиналар.
Инвестициялық субсидияларды есептеу үшін пайдаланылатын суармалы алқаптың ауданы жаңбырлатқыш машинаның қамту еніне қарай айқындалады.
Бір жамбырлатқыш машина екі және одан да көп учаскеде (позицияларда) суаруды жүзеге асырған жағдайда, инвестициялық субсидия мөлшерін есептеу кезінде бір учаскенің (позицияның) ауданы ескеріледі.
Су алу және беру инфрақұрылымына (оның ішінде құрылыс-монтаждау жұмыстары) мыналар жатады: су тарту құрылысжайы (жерүсті су объектілерінен су алу кезінде) немесе ұңғыма (жерасты суларынан су алу кезінде), сорғы станциясы (электрлік, дизельдік немесе бензиндік), магистральдық құбыр немесе канал, тарату желілері, (бөлу каналдары), тәуліктік немесе онкүндік реттеу бассейні (қажет болған жағдайда), электр желісі, трансформаторлық қосалқы станция. Каналдарды қаптауға арналған материалдың түрі қажет болған жағдайда инвестор пайдалану шарттарын ескере отырып айқындайды.
Бұл ретте жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес инфрақұрылым тізбесінің жекелеген позициялары бойынша субсидиялауға жол беріледі, сондай-ақ жекелеген позициялар бойынша инфрақұрылым көрсетілген кадастрлық номір бойынша 1 (бір) реттен артық субсидияланбайды.
Ауыл шаруашылығы кооперативінен немесе Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес бірлескен шаруашылық қызмет (бұдан әрі – бірлескен қызмет) туралы шарт негізінде әрекет ететін инвестордан (қызмет алушыдан) өтініш берілген жағдайда субсидия беруге жол беріледі. Бұл ретте ауыл шаруашылығы кооперативі мүшелерінің, сондай-ақ бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығындағы тіркелген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің бар екендігі расталуы және бірлескен шаруашылық қызмет туралы шарттың көшірмесін қоса ұсынылуы тиіс.
Субсидияны есептеу кезінде ауыл шаруашылығы кооперативі мүшелерінің, сондай-ақ бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың атына тіркелген суармалы жерлердің жиынтық алаңы ескеріледі.
Жерүсті немесе жерасты су объектілерінен тікелей (бастапқы) су алу кезінде объектіні пайдалануға беру актісі алынғаннан кейін АШТӨ арнайы су пайдалану рұқсатының болуын, су алу немесе су ағызу құрылысжайларында немесе құрылғыларында орнатылатын суды есепке алу құрылғыларын пломбалауды қамтамасыз етеді.
Ал АШТӨ қосалқы (қайталама) суармалы су беру қызметтерін алған жағдайда су пайдаланушы мен су тұтынушы арасында жасалған шартты ұсынады.
Суарылмайтын жерлерді суармалы жерлерге айналдыру кезінде инвестор Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 98-бабына сәйкес ауыл шаруашылығы алқаптарының бір түрін екіншісіне (суарылмайтыннан суармалыға) ауыстыруды қамтамасыз етеді.
Тамшылатып суару таспаларын (тамшылату құбырларын) бөлек субсидиялауға жол берілмейді.
Су алу және жеткізу инфрақұрылымына жұмсалған шығындарды су үнемдеу технологияларын енгізбестен өтеуге жол беріледі, бұл ретте АШТӨ инфрақұрылымды пайдалануға беру актісіне қол қойылған күннен бастап бір жыл ішінде су үнемдеу жабдықтарын (технология түрін көрсете отырып) енгізуді қамтамасыз етеді.
Су үнемдеу жабдықтарына жұмсалған шығындарды инфрақұрылымсыз өтеуге жол беріледі, бұл ретте АШТӨ су үнемдеу жабдығын пайдалануға беру актісіне қол қойылған күннен бастап бір жыл ішінде инфрақұрылымды құруды қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің міндетін
атқарушысы

01.24
Выращивание семечковых и косточковых плодов
18
01.24.0
Выращивание семечковых и косточковых плодов
19
01.25
Выращивание прочих плодов, ягод и орехов
20
01.25.0
Выращивание прочих плодов, ягод и орехов
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 14 мая 2026 года
№ 152-НҚ
Приложение 2
к Правилам субсидирования
части расходов, понесенных
сельскохозяйственным
товаропроизводителем
при инвестиционных вложениях,
направленных на внедрение
водосберегающих технологий
орошения
Паспорт проекта по внедрению водосберегающих технологий орошения с созданием и расширением инфраструктуры для забора и подачи воды
Паспорт проекта
Доля возмещения инвестиционных вложений – 50 %.
C 31 декабря 2028 года доля возмещения инвестиционных вложений:
50 % - для орошаемых земель, в том числе, переведенных из неорошаемых до 31 декабря 2028 года;
30 % - для орошаемых земель, переведенных из неорошаемых с 31 декабря 2028 года.
Наименование и техническая характеристика строительно-монтажных работ, оборудования
Единица измерения
Максимальная допустимая стоимость для расчета субсидий на единицу измерения, тенге
Инфраструктура для забора и подачи воды:
гектар
для дождевальных машин кругового и фронтального действия, стационарной или быстро разборной системы дождевания (спринклерная система), а также оросительной системы капельного орошения
800 000
для дождевальных машин барабанного типа
400 000
Дождевальные машины фронтального и кругового действия
до 50 гектаров включительно
800 000
свыше 50 гектаров
600 000
барабанного типа:
производительностью не более 25 гектаров
(за исключением произведенных в Китайской Народной Республике)
700 000
производительностью не более 12 гектаров
(за исключением произведенных в Китайской Народной Республике)
200 000
Стационарная или быстро разборная система дождевания (спринклерная система)
600 000
Оросительная система капельного орошения
800 000
Примечание:
Стоимость проекта определяется согласно проектно-сметной документации (далее – ПСД). При этом в ПСД наряду с созданием и расширением инфраструктуры для забора и подачи воды, также указывается раздел выбора вида внедряемых водосберегающих технологий. Вид экспертизы проектов определяется в соответствии Правилами определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 165 (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10666) по уровню ответственности.
В случае, если инвестиционный проект предусматривает только приобретение и монтаж дождевальных машин, стационарной или быстро разборной системы дождевания (спринклерная система), оросительной системы капельного орошения, они субсидируются без разработки ПСД в пределах установленных максимальной допустимой стоимости для расчета субсидий на единицу мощности и доли возмещения инвестиционных вложений от стоимости оборудования по договорам купли-продажи (лизинга), договорам поставки и (или) монтажа оборудования, а также сопутствующим документам (таможенная декларация, счета-фактуры, документы, подтверждающие оплату). Также предоставляется заводской паспорт происхождения водосберегающего оборудования.
К дождевальным машинам относятся: дождевальные машины кругового действия, фронтального действия, а также барабанного типа.
Орошаемая площадь, используемая для расчета инвестиционных субсидий, определяется исходя из ширины захвата дождевальной машины.
В случае осуществления полива одной дождевальной машиной на двух и более участках (позициях) при расчете размера инвестиционной субсидии учитывается площадь одного участка (позиции).
К инфраструктуре для забора и подачи воды (в том числе строительно-монтажные работы) относятся: водозаборное сооружение (при заборе воды из поверхностных водных объектов) или скважина (при заборе воды из подземных вод), насосная станция (электрическая, дизельная или бензиновая), магистральный трубопровод или канал, разводящие сети, (распределяющие каналы), бассейн суточного или декадного регулирования (при необходимости), линия электропередач, трансформаторная подстанция. Вид материала для облицовки каналов при необходимости определяется инвестором (услугополучателем) с учетом условий эксплуатации.
При этом допускается субсидирование по отдельным позициям из перечня инфраструктуры согласно проектно-сметной документации, при этом инфраструктура по отдельным позициям субсидируется по указанному кадастровому номеру не более 1 (одного) раза.
В случае подачи заявки от сельскохозяйственного кооператива или инвестора (услугополучателя), действующим на основании договора о совместной хозяйственной деятельности (далее – совместная деятельность), в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, допускается предоставление субсидии, с подтверждением наличия земельных участков сельскохозяйственного назначения на праве землепользования и (или) частной собственности зарегистрированных у членов сельскохозяйственного кооператива, а также у участников договора совместной деятельности с приложением копии договора о совместной хозяйственной деятельности.
При этом для расчета субсидии учитывается совокупная площадь орошаемых земель, зарегистрированных у членов сельскохозяйственного кооператива, а также у участников договора совместной деятельности.
В случае непосредственного (первичного) забора воды из поверхностных или подземных водных объектов после завершения и получения акта ввода объекта в эксплуатацию, СХТП обеспечивает наличие разрешения на специальное водопользование, опломбирование прибора учета воды, устанавливаемые на сооружениях или устройствах по забору или сбросу воды.
В случае получения услуг по подаче поливной воды СХТП предоставляет договор, заключаемый между водопользователем и с водоподребителем.
В случае освоения под орошение неорошаемых земель инвестор (услугополучатель) обеспечивает перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой (из неорошаемых в орошаемые) в соответствии со статьей 98 Земельного кодекса Республики Казахстан.
Отдельное субсидирование капельных лент (капельных труб) не допускается.
Возмещение затрат на инфраструктуру для забора и подачи воды без внедрения водосберегающих технологий допускается, при этом СХТП обеспечивает внедрение водосберегающих оборудований (с указанием вида технологии) в течение года со дня подписания акта ввода инфраструктуры.
Возмещение затрат на водосберегающее оборудование без инфраструктуры допускается, при этом СХТП обеспечивает создание инфраструктуры в течение года со дня подписания акта ввода водосберегающего оборудования.
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан

2026 жылғы 14 мамырдағы
№ 152-НҚ бұйрыққа 3-қосымша
Суарудың су үнемдеу
технологияларын енгізуге
бағытталған инвестициялық
салымдар кезінде ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлер шеккен
шығыстардың бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Инвестициялық субсидиялауға арналған өтінім
Қайда: __________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы
органының толық атауы)
Кімнен: ____________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Маған Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 26 маусымдағы № 153-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36343 тіркелген) бекітілген Суарудың су үнемдеу технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер шеккен шығыстардың бір бөлігін субсидиялау қағидаларына сәйкес (әрі қарай – Қағидалары) су алу және беруге арналған инфрақұрылымын құру және кеңейту арқылы суарудың су үнемдеутехнологияларын енгізу жобасының паспорты бойынша _________________________________________теңге
мөлшеріндегі инвестициялық субсидия (сома санмен және жазбаша) сомасын төлеуді сұраймын.
1. Инвестор туралы мәліметтер. Заңды тұлға/филиал, өкілдік үшін:
атауы _________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _____________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _______________________
мекенжайы: __________________________________________________________
телефон нөмірі: __________________________________
Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ЭҚЖК
(экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы
_________________________
Жеке тұлға үшін: аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _______________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _____________________________
жеке басын куәландыратын құжат: нөмірі
_______________________________________________________________
кім берді ____________________________________________________________
берілген күні ________________________________________________________
мекенжайы: _________________________________________________________
телефон нөмірі: ______________________________________________________
Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ЭҚЖК (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы
жіктеуіші бойынша коды) бойынша сыныбы _________________________

от 14 мая 2026 года
№ 152-НҚ
Приложение 3
к Правилам субсидирования
части расходов, понесенных
сельскохозяйственным
товаропроизводителем
при инвестиционных вложениях,
направленных на внедрение
водосберегающих технологий
орошения
Форма
Заявка на инвестиционное субсидирование
В ______________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
от ______________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
Прошу выплатить мне сумму инвестиционного субсидирования в размере
___________________________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью проекта) по паспорту проекта по внедрению
водосберегающих технологий орошения с созданием и расширением инфраструктуры
для забора и подачи воды в соответствии с Правилами субсидирования части
расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем
при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих
технологий орошения, утвержденными приказом исполняющего обязанности
Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 26 июня 2025 года
№ 153-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных
правовых актов № 36343) (далее – Правила).
1. Сведения об инвесторе.
Для юридического лица/ филиала, представительства: наименование
_____________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
_____________________________________________________________________
адрес ________________________________________________________________
номер телефона _______________________________________________________
класс по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности)
согласно приложению 1 к Правилам ______________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН)
_____________________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер _______________________________________________________________
кем выдано __________________________________________________________
дата выдачи __________________________________________________________
адрес ________________________________________________________________
номер телефона _______________________________________________________
класс по ОКЭД (код по общему классификатору видов экономической деятельности)
согласно приложению 1 к Правилам _____________________________________

5. Инвестициялық жоба туралы мәліметтер:
сипаттауы _______________________________________________________
инвестициялар сомасы _____________________________________________
жоба іске асырылатын қаражат көзі __________________________________
субсидиялардың есептік сомасы _____________________________________
инвестициялық жоба іске асырылатын мекенжайы ______________________
6. Қаржы институт туралы мәліметтер:
қаржы институтының атауы
__________________________________________________________________
қаржы институтының инвестициялық субсидияларды аудару шоттарының
деректемелері көрсетілген анықтамасы _________________________________
7. Тиесілі субсидияның алдын ала есептемесі ___________________________
8. Инвестициялық жобаның Қағидалар шарттарына сәйкестігі туралы жұмыс
органының шешімі__________________________________________________.
9. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес инвестициялық жоба объектісін
пайдалануға қабылдау актісі (жаңа өндірістік қуаттылықтар құру немесе жұмыс істеп
тұрғандарын кеңейту кезінде) __________________________.
10. Сатып алушы мен жеткізуші арасындағы жабдықтарды пайдалануға беру актісі
(жабдықтар сатып алу кезінде)_ _________________________________.
11. Жаңа не жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге арналған инвестициялық
салымдарды растайтын, сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер
бойынша сатып алу-сату шарттары, шот-фактуралар
___________________________________________ төлемді растайтын құжаттар.
12. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жобалар сараптамасының оң
қорытындысы бар жобалау-сметалық құжаттама (жобалау-сметалық құжаттамаға
сәйкес субсидиялау көзделген жобалардың паспорттары бойынша)
__________________________________________________________.
13. Ауыл шаруашылығы техникасын, арнайы техника мен технологиялық
жабдықтарды қабылдап алу-беру актілері __________________________________
14. Кредиттік/лизингтік шарттар (қаржы институттарында тартылған қаражат есебінен
инвестициялық салымдар жүзеге асырылған жағдайда)
_________________________________________________________________
15. Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы туралы мәліметтер (Инвестициялар
туралы келісім шеңберінде инвестициялық жоба іске асырылған жағдайда):
Бірлескен қызмет туралы шарттың нөмірі мен күні: _____________________
Инвестициялар туралы келісімнің нөмірі мен күні (Қазақстан Республикасы
Үкіметінің қаулысы):
____________________________________________________________________
Жер учаскелері туралы мәліметтер: _____________________________________
Атауы және жер учаскесі меншік иесінің немесе жер падаланушының БСН/ЖСН
Кадастрлық нөмірі
Ауданы, (мақсаты: ауыл шаруашылығы) га,
1
2
3

5. Сведения об инвестиционном проекте: описание
___________________________________________________________________
сумма инвестиций ___________________________________________________
источник финансовых средств, за счет которых реализуется проект_ ________
расчетная сумма субсидий ____________________________________________
адрес реализации инвестиционного проекта _____________________________
Номер и дата кредитного договора/договора финансового лизинга, заключенного
с финансовым институтом (в случае привлечения заемных средств)
6. Сведения о финансовом институте: наименование финансового института
____________________________________________________________________
справка финансового института с указанием реквизита счета для перечисления
инвестиционных субсидий ____________________________________________
7. Предварительный расчет причитающихся субсидий
____________________________________________________________________
8. Решение рабочего органа о соответствии инвестиционного проекта условиям
Правил _____________________________________________________________.
9. Акт приемки объекта инвестиционного проекта в эксплуатацию (при создании
новых и расширения инфраструктуры для забора и подачи воды для орошения)
в соответствии с законодательством Республики Казахстан
______________________________________________________________________.
10. Акт ввода оборудования в эксплуатацию между покупателем и поставщиком
(при приобретении оборудования) ________________________________________.
11. Договора купли-продажи, счета-фактуры по приобретенным товарам, работам,
услугам, подтверждающие инвестиционные вложения на создание новых
и расширения инфраструктуры для забора и подачи воды для орошения документов,
подтверждающих оплату ________________________________________________.
12. Проектно-сметная документация, имеющая положительное заключение
экспертизы проектов в соответствии с законодательством Республики Казахстан
(по паспорту проекта, по которым предусмотрено субсидирование в соответствии
с проектно-сметной документацией)
_______________________________________________________________________.
13. Акты приема-передачи сельскохозяйственной, специальной техники и технологического оборудования ___________________________________________.
14. Кредитные/лизинговые договора (в случае осуществления инвестиционных
вложений за счет привлеченных средств в финансовых институтах)
_______________________________________________________________________.
15. Сведения об участнике договора о совместной деятельности (в случае реализации
инвестиционного проекта в рамках Соглашения об инвестициях):
Номер и дата договора о совместной деятельности ___________________________
Номер и дата решения Правительства Республики Казахстан о подписании
Соглашения об инвестициях (постановление Правительства Республики Казахстан):
_______________________________________________________________________
Сведения о земельных участках:
Наименование и БИН/ИИН собственника земельного участка или землепользователя
Кадастровый номер
Площадь, (назначение: сельскохозяйственное), га

16. Толтырылған жоба паспорты қоса беріледі.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін. Мен/Біз инвестор ретінде Қағидалардың 7-тармағының талаптарына сай екенімізді растаймын.
Маған/бізге қатысты жою, оңалту немесе банкроттық рәсімдерінің басталмағандығын, сондай-ақ менің/біздің қызметім(-із) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес уақытша тоқтатылмағандығын растаймын/растаймыз. Тексеру кезінде ұсынылған мәліметтердің сәйкессіздігі анықталған жағдайда, сондай-ақ Қағидалардың 40-тармағының талаптары орындалмаған жағдайда, он жұмыс күні ішінде заңсыз алынған қаражатты қайтаруды жүзеге асырады.
Осымен Қағидалардың 16-тармағы шеңберінде қосымша қаражат бөлінген жағдайда, инвестициялық субсидиялау сомасын ұлғайтуға келісім беремін.
Инвестор 20 __ жылғы "__" ________ сағат _____-де қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбадан (бұдан әрі – ЭЦҚ) алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20__ жылғы "__" _____ сағат _______-де қабылдады:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ қою күні мен уақыты
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің міндетін
атқарушысы
2026 жылғы 14 мамырдағы
№ 152-НҚ бұйрыққа 4-қосымша
Суарудың су үнемдеу
технологияларын енгізуге
бағытталған инвестициялық
салымдар кезінде ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлер шеккен
шығыстардың бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Субсидиялаудың мемлекеттік цифрық жүйесінде мамандар тобы мүшесінің қолжетімділігін шектеу туралы хабарлама
______ қала 20 жылғы "___" _______
Мен, жұмыс органының басшысы ___________________________________
________________________________________________________________
(жұмыс органының атауы және басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________________________________________________ құжаты негізінде
(демалысты ұсыну немесе іссапарға жіберу немесе жұмыстан босату туралы
бұйрық/уақытша еңбекке жарамсыздық парағы) төмендегілер туралы осы
20__жылғы "___" _______ № ______ актіні жасадым:
Мамандар тобының мүшесі ____________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) ________ дан ___________ дейін кезеңге қол
жеткізуге шектеу қойылады. (күні мен уақыты) Осы актінің мазмұнын жеке
қолтаңбалармен растаймыз:

16. Заполненный паспорт проекта прилагается.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку,
хранение, выгрузку и использование персональных данных. Подтверждаю, что я/мы
как инвестор соответствуем требованиям пункта 7 Правил.
Подтверждаю, что в отношении меня/нас не начаты процедуры ликвидации,
реабилитации или банкротства, а также то, что моя/наша деятельность
не приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случае выявления при проверке несоответствия представленных сведений, а также
в случае неисполнения требований пункта 40 Правил в течение десяти рабочих дней
осуществляется возврат незаконно полученных денежных средств.
Настоящим даю согласие на увеличение суммы инвестиционного субсидирования
в случае выделения дополнительных средств в рамках пункта 16 Правил.
Подписано и отправлено инвестором в ___ часов "___" _____ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП)
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято рабочим органом в ___ часов "___" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 4 к приказу
исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 14 мая 2026 года
№ 152-НҚ
Приложение 6
к Правилам субсидирования
части расходов, понесенных
сельскохозяйственным
товаропроизводителем
при инвестиционных вложениях,
направленных на внедрение
водосберегающих технологий
орошения
Форма
Уведомление об ограничении доступа члена группы специалистов в государственной цифровой системе субсидирования
город ______
"___" _______ 20__ года
Мною, руководителем рабочего органа ____________________________________
______________________________________________________________________
(наименование рабочего органа и фамилия, имя, отчество (при наличии)
руководителя)
на основании документа _________________________________________________
(приказ о предоставлении отпуска или командировании или увольнении или в период
временной нетрудоспособности) №____ от "___" _______ 20__ года составлен
настоящий акт о нижеследующем:
Члену группы специалистов _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
ограничивается доступ на период с __________________ по __________________
(дата и время)
Содержание данного акта подтверждаем личными подписями:

1. ________________________________________________________
(инвестициялық субсидиялауды іске асыруға жауапты жұмыс органы жұмыскерінің
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (күні мен уақыты, электрондық цифрлық
қолтаңбасы)
2. ________________________________________________________
(мамандар тобы мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (күні мен уақыты,
электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің міндетін
атқарушысы
2026 жылғы 14 мамырдағы
№ 152-НҚ бұйрыққа 5-қосымша
Суарудың су үнемдеу
технологияларын енгізуге
бағытталған инвестициялық
салымдар кезінде ауыл
шаруашылығы тауарын
өндiрушiлер шеккен
шығыстардың бір бөлігін
субсидиялау қағидаларына
7-қосымша
"Суарудың су үнемдеу технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер шеккен шығыстардың бір бөлігін субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Суарудың су үнемдеу технологияларын енгізуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер шеккен шығыстардың бір бөлігін субсидиялау
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру жүзеге асырылады.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
14 (он төрт) жұмыс күні.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішанара автоматтандырылған).
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жұмыс органы (көрсетілетін қызметті беруші) қол қойған инвестициялық субсидиялау шарты не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту.
7
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
8
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектісінің жұмыс кестесі
Портал – тәулік бойы жұмыс істейді, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, қызмет алушы қызмет берушінің жұмыс күні аяқталғанға дейін екі сағат қалғанда, жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, сондай-ақ (Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі - дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 09:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда.
9
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Пайдалануға берілген инвестициялық жобалар бойынша, сондай-ақ нақты сатып алынған жабдық бойынша көрсетілетін қызметті алушы "PDF (Portable Document Format)" форматында өтінімде көрсетілген қажетті құжаттарды қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық өтінімді (көрсетілетін қызметті алушының қолы қойылған және мөрімен (бар болса) расталған қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесін) жолдайды.
Жұмыстар аяқталғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық субсидиялау үшін ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық өтінімді "PDF (Portable Document Format)" форматында (көрсетілетін қызметті алушының/инвестордың қолы қойылған және мөрімен (бар болса) расталған қағаз нұсқасының сканерленген көшірмесін) ұсынады.
Өтінімге мынадай растаушы, құқық белгілейтін және (немесе) тіркеу құжаттары қоса беріледі:

1. ____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) сотрудника рабочего органа, ответственного
за реализацию инвестиционного субсидирования) (дата и время, электронная
цифровая подпись)
2. ____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) члена группы специалистов) (дата и время,
электронная цифровая подпись)
Приложение 5 к приказу
исполняющий обязанности
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от 14 мая 2026 года
№ 152-НҚ
Приложение 7 к Правилам
субсидирования части расходов,
понесенных сельскохозяйственным
товаропроизводителем
при инвестиционных вложениях,
направленных на внедрение
водосберегающих технологий
орошения
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Субсидирование части расходов, понесенных сельскохозяйственным
товаропроизводителем при инвестиционных вложениях,
направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения"
1
Наименование государственной услуги
Субсидирование части расходов, понесенных сельскохозяйственным товаропроизводителем при инвестиционных вложениях, направленных на внедрение водосберегающих технологий орошения
2
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
3
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал).
4
Срок оказания государственной услуги
14 (четырнадцать) рабочих дней.
5
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
6
Результат оказания государственной услуги
Подписанный рабочим органом (услугодателем) договор инвестиционного субсидирования, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
8
График работы услугодателя и цифровых объектов
Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя за два часа до окончания рабочего дня услугодателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9:00 до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
По инвестиционным проектам, введенным в эксплуатацию, а также по фактически приобретенного оборудования, услугополучатель подает электронную заявку, подписанную ЭЦП услугополучателя, с прикреплением к ней необходимых документов, указанных в заявке, в формате "PDF (Portable Document Format)" (сканированная копия подписанного и заверенного печатью (при наличии) услугополучателя бумажного варианта).
После завершения работ услугополучатель подает электронную заявку на инвестиционное субсидирование по форме согласно приложению 3 к Правилам подписанную ЭЦП услугополучателя, в формате "PDF (Portable Document Format)" (сканированная копия подписанного и заверенного печатью (при наличии) инвестора (услугополучателя) бумажного варианта).
К заявке прилагаются следующие подтверждающие, правоустанавливающие и (или) регистрационные документы:

1) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 234 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15141 болып тіркелген) бекітілген объектіні пайдалануға қабылдау актісі нысанына (бұдан әрі – объектіні пайдалануға қабылдау актісі нысаны) сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексінің 132-бабының 2-тармағына сәйкес инвестициялық жоба объектісін пайдалануға қабылдау актісінің (жаңа өндірістік қуаттылықтар құру немесе жұмыс істеп тұрғандарын кеңейту кезінде) немесе инвестициялық жобаның іске қосу кешенін немесе кезегін пайдалануға беру актісінің көшірмелері;
2) сатып алушы мен жеткізуші арасындағы жабдықтарды пайдалануға беру актісінің көшірмесі (жабдықтар сатып алу кезінде);
3) жаңа өндірістік қуаттар құруға не жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге арналған инвестициялық салымдарды растайтын, сатып алынған тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша сатып алу-сату шарттарының, электрондық және/немесе қағаз түріндегі шот-фактуралардың (қаржы лизингіне сатып алынған тауарларды қоспағанда), төленген төлемді растайтын құжаттардың көшірмелері;
4) Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексінің 98-бабына және 14-тарауына сәйкес жобалар сараптамасының оң қорытындысы бар жобалау-сметалық құжаттама көшірмелері;
5) жабдықтарды қабылдау-беру актілерінің көшірмелері;
6) инвестициялық салымдар қаржы институттарында тартылған қаражат есебінен жүзеге асырылған жағдайда, қаржы институты растаған кредиттік/лизингтік шарттардың көшірмелері;
7) ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәліктің көшірмесі (ҚҚС бойынша тіркеу есебінде тұрған АӨК cубъектілері үшін);
8) Жерүсті немесе жерасты көздерінен суды тікелей (бастапқы) алған жағдайда арнайы су пайдалануға рұқсаттың көшірмесі.
АШТӨ суармалы су беру қызметтерін су беру ұйымдарынан алған жағдайда су ұйымдарымен жасалынған келісім-шартты ұсынады.
Егер суарылмайтын жерлерге суарылатындай жағдай жасалса, инвестор Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 98-бабына сәйкес ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрінен екінші түріне (суарылмайтын егістіктен суарылатын егістікке) ауыстыруды қамтамасыз етеді.
9) инвестор (көрсетілетін қызметті алушы) өз қаражатын пайдаланған жағдайда инвестициялық субсидияларды аудару үшін инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) шотының деректемесін көрсете отырып, инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) ағымдағы шоты ашылған қаржы институтының анықтамасы;

1) копии акта приемки объекта инвестиционного проекта в эксплуатацию (при создании новых или расширение инфраструктуры для забора и подачи воды для орошения) или акта ввода в эксплуатацию, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15141) (далее – форма акта приемки объекта в эксплуатацию), а также в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Строительного кодекса Республики Казахстан;
2) копии акта ввода оборудования в эксплуатацию между покупателем и поставщиком (при приобретении оборудования);
3) копии договоров купли-продажи, электронные и/или бумажные счета-фактуры (за исключением приобретения товаров в финансовый лизинг) по приобретенным товарам, работам, услугам, подтверждающие инвестиционные вложения на создание новых либо расширение действующей инфраструктуры для забора и подачи воды, документов, подтверждающих оплату;
4) копии проектно-сметной документации, имеющей положительное заключение экспертизы проектов в соответствии со статьей 98 и главой 14 Строительного кодекса Республики Казахстан;
5) копии актов приема-передачи оборудования;
6) копии кредитных/лизинговых договоров, заверенные финансовым институтом в случае осуществления инвестиционных вложений за счет привлеченных средств в финансовых институтах;
7) копии свидетельства о постановке на регистрационный учет по НДС (для сельскохозяйственных товаропроизводителей, состоящих на регистрационном учете по НДС);
8) в случае непосредственного (первичного) забора воды из поверхностных или подземных водных объектов после завершения и получения акта ввода объекта в эксплуатацию, СХТП обеспечивает наличие разрешения на специальное водопользование, опломбирование прибора учета воды, устанавливаемые на сооружениях или устройствах по забору или сбросу вод.
При получении услуг по подаче поливной воды СХТП предоставляет договор заключаемый между водопользователем и водопотребителем.
Кроме того, в случае освоения под орошение неорошаемых земель инвестор обеспечивает перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой (из неорошаемых в орошаемые) в соответствии со статьей 98 Земельного кодекса Республики Казахстан;
9) справка финансового института, в котором открыт текущий счет инвестора (услугополучателя) с указанием реквизита счета инвестора (услугополучателя) для перечисления инвестиционных субсидий в случае использования инвестором (услугополучателем) собственных средств;

10) инвестордың (көрсетілетін қызметті алушының) негізгі борышын өтеу есебіне инвестициялық субсидияларды аудару үшін қаржы институты шотының деректемесін көрсете отырып, қаржы институтының анықтамасы.
10
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің белгіленуі;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.

10) справка финансового института с указанием реквизита счета финансового института для перечисления инвестиционных субсидий в счет погашения основного долга инвестора (услугополучателя).
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.