"Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорт түрлері бойынша спортшылардың жасын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 78 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 6 мамырда № 38676 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорт түрлері бойынша спортшылардың жасын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9881 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорттың түрлері бойынша спортшылардың жас шамасын, сондай-ақ спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жас шамасын бекіту туралы";
1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорттың түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарына қабылдау үшін спорттың түрлері бойынша спортшылардың жас шамасы";
реттік нөмірі 24-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
24.
Маунтинбайк
10-12 жас
10-12 жас
13-16 жас
13-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-22 жас
19-22 жас
23 жастан
23 жастан
";
реттік нөмірі 37-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
37.
Спорттық құзға өрмелеу
6-9 жас
6-9 жас
10-14 жас
10-14 жас
-
-
15-18 жас
15-18 жас
19-40 жас
19-40 жас
";
реттік нөмірі 46-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
46.
Көгалдағы хоккей
7-9 жас
7-9 жас
10-14 жас
10-14 жас
15-18 жас
15-18 жас
19-23 жас
19-23 жас
24 жастан
24 жастан
";
реттік нөмірі 48-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
48.
Биатлон
9-14 жас
9-14 жас
15-18 жас
15-18 жас
19-20 жас
19-20 жас
21-22 жас
21-22 жас
23 жастан
23 жастан
";
реттік нөмірі 62-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
62.
Қол күресі
9-12 жас
9-12 жас
13-15 жас
13-15 жас
16-18 жас
16-18 жас
19-23 жас
19-23 жас
24 жастан
24 жастан
";
реттік нөмірі 65-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
65.
Биатл
"U9" 7-8 жас
"U9" 7-8 жас
"U15" 13-14 жас
"U15" 13-14 жас
"U19" 17-18 жас
"U19" 17-18 жас
-
-
22 жастан
22 жастан
"U11" 9-10 жас
"U11" 9-10 жас
"U17" 15-16 жас
"U17" 15-16 жас
19-21 жас
19-21 жас
"U13" 11–12 жас
"U13" 11–12 жас
";
реттік нөмірі 70-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
70.
Гір спорты
10-13 жас
10-13 жас
14-16 жас
14-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-23 жас
19-23 жас
24 жастан
24 жастан
";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42 "Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, а также минимального возраста для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта"
Приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 30 апреля 2026 года № 78. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2026 года № 38676
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42 "Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, а также минимального возраста для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9881) следующие изменения и дополнения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в подпункт 1) пункта 1 приказа вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в возрасте спортсменов по видам спорта для зачисления в физкультурно-спортивные организации, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденном указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
строку, порядковый номер 24, изложить в следующей редакции:
"
24.
Маунтинбайк
10-12
лет
10-12
лет
13-16
лет
13-16
лет
17-18
лет
17-18
лет
19-22
лет
19-22
лет
с 23
лет
с 23
лет
";
строку, порядковый номер 37, изложить в следующей редакции:
"
37.
Спортивное скалолазание
6-9 лет
6-9 лет
10-14 лет
10-14 лет
-
-
15-18 лет
15-18 лет
19-40 лет
19-40 лет
";
строку, порядковый номер 46, изложить в следующей редакции:
"
46.
Хоккей на траве
7-9 лет
7-9 лет
10-14 лет
10-14 лет
15-18 лет
15-18 лет
19-23 лет
19-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
";
строку, порядковый номер 48, изложить в следующей редакции:
"
48.
Биатлон
9-14 лет
9-14 лет
15-18 лет
15-18 лет
19-20 лет
19-20 лет
21-22
лет
21-22
лет
с 23 лет
с 23 лет
";
строку, порядковый номер 62, изложить в следующей редакции:
"
62.
Армрестлинг
9-12 лет
9-12 лет
13-15 лет
13-15 лет
16-18 лет
16-18 лет
19-23 лет
19-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
";
строку, порядковый номер 65, изложить в следующей редакции:
"
65.
Биатл
"U9" 7-8 лет
"U9" 7-8 лет
"U15" 13-14 лет
"U15" 13-14 лет
"U19" 17-18 лет
"U19" 17-18 лет
-
-
с 22 лет
с 22 лет
"U11" 9-10 лет
"U11" 9-10 лет
"U17" 15-16 лет
"U17" 15-16 лет
19-21 лет
19-21 лет
"U13" 11–12 лет
"U13" 11–12 лет
";
строку, порядковый номер 70, изложить в следующей редакции:
"
70.
Гиревой спорт
10-13 лет
10-13 лет
14-16 лет
14-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-23 лет
19-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
";

реттік нөмірлері 72 және 73-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
72.
Грэпплинг UWW
10-11 жас
10-11 жас
12-15 жас
12-15 жас
16-17 жас
16-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21 жастан
21 жастан
73.
Джиу-джитсу
7-13 жас
7-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-17 жас
16-17 жас
18-20 жас
18-20 жас
21 жастан
21 жастан
";
реттік нөмірі 75-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
75.
Индорхоккей
7-9 жас
7-9 жас
10-14 жас
10-14 жас
15-18 жас
15-18 жас
19-23 жас
19-23 жас
24 жастан
24 жастан
";
реттік нөмірлері 78 және 79-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
78.
Каратэ шинкиокушинкай
8-11 жас
8-11 жас
12-13 жас
12-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-21 жас
16-21 жас
22 жастан
22 жастан
79.
Каратэ-до кекушинкай
8-11 жас
8-11 жас
12-13 жас
12-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-19 жас
16-19 жас
20 жастан
20 жастан
";
реттік нөмірі 83-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
83.
Кекушин Будокай Каратэ
8-11 жас
8-11 жас
12-13 жас
12-13 жас
14-15 жас
14-15 жас
16-21 жас
16-21 жас
22 жастан
22 жастан
";
реттік нөмірі 117-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
117.
Триатл
"U11" 9-10 жас
"U11" 9-10 жас
"U15" 13-14 жас
"U15" 13-14 жас
"U19" 17-18 жас
"U19" 17-18 жас
-
-
22 жастан
22 жастан
"U13" 11–12 жас
"U13" 11–12 жас
"U17" 15-16 жас
"U17" 15-16 жас
juniors 19-21 жас
juniors 19-21 жас
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 127-1, 127-2 және 127-3-жолдармен толықтырылсын:
"
127-1.
Падел
4-12 жас
4-12 жас
-
-
13-18 жас
13-18 жас
-
-
19 жастан
19 жастан
127-2.
Бирмалық бокс
12 жас
12 жас
13-14 жас
13-14 жас
15-16 жас
15-16 жас
17-18 жас
17-18 жас
19-35 жас
19-35 жас
127-3.
Кураш
10-11 жас
10-11 жас
12-15 жас
12-15 жас
-
-
16-17 жас
16-17 жас
18-35 жас
18-35 жас
";
реттік нөмірі 141-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"

строки, порядковые номера 72 и 73, изложить в следующей редакции:
"
72.
Грэпплинг UWW
10-11 лет
10-11 лет
12-15 лет
12-15 лет
16-17 лет
16-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
с 21 года
с 21 года
73.
Джиу-джитсу
7-13 лет
7-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-17 лет
16-17 лет
18-20 лет
18-20 лет
с 21 года
с 21 года
";
строку, порядковый номер 75, изложить в следующей редакции:
"
75.
Индорхоккей
7-9 лет
7-9 лет
10-14 лет
10-14 лет
15-18 лет
15-18 лет
19-23 лет
19-23 лет
с 24 лет
с 24 лет
";
строки, порядковые номера 78 и 79, изложить в следующей редакции:
"
78.
Каратэ шинкиокушинкай
8-11 лет
8-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-21 лет
16-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
79.
Каратэ-до кекушинкай
8-11 лет
8-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-19 лет
16-19 лет
с 20 лет
с 20 лет
";
строку, порядковый номер 83, изложить в следующей редакции:
"
83.
Кекушин Будокай Каратэ
8-11 лет
8-11 лет
12-13 лет
12-13 лет
14-15 лет
14-15 лет
16-21 лет
16-21 лет
с 22 лет
с 22 лет
";
строку, порядковый номер 117, изложить в следующей редакции:
"
117.
Триатл
"U11" 9-10 лет
"U11" 9-10 лет
"U15" 13-14 лет
"U15" 13-14 лет
"U19" 17-18 лет
"U19" 17-18 лет
-
-
с 22 лет
с 22 лет
"U13" 11–12 лет
"U13" 11–12 лет
"U17" 15-16 лет
"U17" 15-16 лет
juniors 19-21 лет
juniors 19-21 лет
";
дополнить строками, порядковые номера 127-1, 127-2 и 127-3, следующего содержания:
"
127-1.
Падел
4-12 лет
4-12 лет
-
-
13-18 лет
13-18 лет
-
-
с 19 лет
с 19 лет
127-2.
Бирманский бокс
12 лет
12 лет
13-14 лет
13-14 лет
15-16 лет
15-16 лет
17-18 лет
17-18 лет
19-35 лет
19-35 лет
127-3.
Кураш
10-11 лет
10-11 лет
12-15 лет
12-15 лет
-
-
16-17 лет
16-17 лет
18-35 лет
18-35 лет
";
строки, порядковые номера 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148 и 149, изложить в следующей редакции:
"

15-17 жас
-
18 жастан
-
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорт түрлері бойынша спорттық жарыстарға қатысу үшін ең төменгі жас шамасында:
реттік нөмірі 7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7.
Бокс
11 жас
11 жас
";
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
10.
Велосипедтік мотокросс (BMX)
6 жас
6 жас
";
реттік нөмірі 36-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
36.
Спорттық құзға өрмелеу
9 жас
9 жас
";
реттік нөмірлері 72 және 73-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
72.
Грэпплинг UWW
10 жас
10 жас
73.
Джиу-джитсу
7 жас
7 жас
";
реттік нөмірі 78-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
78.
Каратэ шинкиокушинкай
8 жас
8 жас
";
реттік нөмірі 82-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
82.
Кекушин Будокай Каратэ
9 жас
9 жас
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 124-1, 124-2 және 124-3-жолдармен толықтырылсын:
"
124-1.
Падел
10 жас
10 жас
124-2.
Бирмалық бокс
12 жас
12 жас
124-3.
Кураш
12 жас
12 жас
";
реттік нөмірі 138-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
138.
Жекпе-жек
13 жас
13 жас
";
реттік нөмірлері 139, 140, 141 және 142-жолдарға орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
реттік нөмірлері 144, 145 және 146-жолдарға орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 147 және 148-жолдармен толықтырылсын:
"
147.
Дәстүрлі садақ ату
10 жас
10 жас
148.
Жаппай көкпар
15 жас
-
".
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушы
С. Жарасбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі

15-17 лет
-
с 18 лет
-
";
в минимальном возрасте для участия в спортивных соревнованиях по видам спорта, утвержденном указанным приказом:
строку, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"
7.
Бокс
11 лет
11 лет
";
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
"
10.
Велосипедный спорт (BMX)
6 лет
6 лет
";
строку, порядковый номер 36, изложить в следующей редакции:
"
36.
Спортивное скалолазание
9 лет
9 лет
";
строки, порядковые номера 72 и 73, изложить в следующей редакции:
"
72.
Грэпплинг UWW
10 лет
10 лет
73.
Джиу-джитсу
7 лет
7 лет
";
строку, порядковый номер 78, изложить в следующей редакции:
"
78.
Каратэ шинкиокушинкай
8 лет
8 лет
";
строку, порядковый номер 82, изложить в следующей редакции:
"
82.
Кекушин Будокай Каратэ
9 лет
9 лет
";
дополнить строками, порядковые номера 124-1, 124-2 и 124-3, следующего содержания:
"
124-1.
Падел
10 лет
10 лет
124-2.
Бирманский бокс
12 лет
12 лет
124-3.
Кураш
12 лет
12 лет
";
строки, порядковые номера 138, 139, 140, 141 и 142, изложить в следующей редакции:
"
138.
Жекпе-жек
13 лет
13 лет
139.
Бәйге
8 лет
8 лет
140.
Көкпар
15 лет
-
141.
Аударыспақ
15 лет
-
142.
Теңге ілу
15 лет
15 лет
";
строки, порядковые номера 144, 145 и 146, изложить в следующей редакции:
"
144.
Қазақ күресі
10 лет
10 лет
145.
Құсбегілік
11 лет
11 лет
146.
Тоғызқұмалақ
7 лет
7 лет
";
дополнить строками, порядковые номера 147 и 148, следующего содержания:
"
147.
Дәстүрлі садақ ату
10 лет
10 лет
148.
Жаппай көкпар
15 лет
-
".
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа обеспечить предоставление информации об исполнении в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
С. Жарасбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан