Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына, ведомстволарына және мекемелеріне келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін азаматтар ішінен кандидаттарды іріктеу жөніндегі кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 57 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2026 жылғы 5 мамырдағы № 74 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 5 мамырда № 38664 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына, ведомстволарына және мекемелеріне келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін азаматтар ішінен кандидаттарды іріктеу жөніндегі кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 16 сәуірдегі № 57 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11236 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы прокуратурасының органдарына, ведомстволарына және мекемелеріне келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін азаматтар ішінен кандидаттарды кәсіби және психологиялық іріктеу бойынша іс-шараларды жүргізу, іріктеу комиссиясының құрылуы мен қызметінің қағидаларында:
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Отырыстың қорытындысы бойынша комиссия келесі шешімдердің бірін қабылдайды:
1) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге ұсыну және лауазымға тағайындау;
2) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін резервке енгізуге ұсыну;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 31-тармағына сәйкес келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруден бас тарту.
Комиссия отырысының қорытындысы бойынша төраға қабылданған шешім туралы әрбір кандидатқа хабарлайды.".
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Прокуратура органдарына келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін азаматтар ішінен кандидаттарды іріктеу әскери лауазымға сәйкес әскери-есептік мамандық бойынша бос орын пайда болуына қарай жылына кемінде бір рет өткізіледі және келесі тәртіпте іске асырылады:
1) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіру үшін қажетті құжаттарды қабылдау;
2) медициналық куәландырудан өту;
3) дене шынықтыру даярлығының деңгейіне сәйкестікті анықтау;
4) кәсіби даярлық деңгейін және әскери лауазымға тағайындау үшін қаралып отырған әскери-есептік мамандыққа (білімге) сәйкестікті анықтау;

О внесении изменений и дополнения в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 57 "О некоторых вопросах отбора кандидатов из числа граждан для поступления на воинскую службу по контракту в органы, ведомства и учреждения прокуратуры Республики Казахстан"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 5 мая 2026 года № 74. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2026 года № 38664
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 16 апреля 2015 года № 57 "О некоторых вопросах отбора кандидатов из числа граждан для поступления на воинскую службу по контракту в органы, ведомства и учреждения прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11236) следующие изменения и дополнение:
в Правилах образования и работы отборочных комиссий, проведения мероприятий по профессиональному и психологическому отбору кандидатов из числа граждан для поступления на воинскую службу по контракту в органы, ведомства и учреждения прокуратуры Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Комиссия по итогам заседания принимает одно из следующих решений:
1) рекомендовать к поступлению на воинскую службу по контракту и назначению на должность;
2) рекомендовать к зачислению в резерв для поступления на воинскую службу по контракту;
3) отказать в приеме на воинскую службу по контракту в соответствии с пунктом 31 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124.
По итогам заседания комиссии председателем оглашается принятое решение каждому кандидату.".
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Отбор кандидатов из числа граждан для поступления на воинскую службу по контракту в органы прокуратуры проводится не реже одного раза в год по мере образования вакансии по военно-учетной специальности, соответствующей воинской должности, и осуществляется в следующем порядке:
1) прием документов, необходимых для поступления на воинскую службу по контракту;
2) прохождение медицинского освидетельствования;
3) определение соответствия уровня физической подготовки;
4) определение уровня профессиональной подготовки и соответствия имеющейся военно-учетной специальности (образования) рассматриваемой для назначения воинской должности;

5) психологиялық жарамдылыққа тексерістен өту.".
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Кандидатты медициналық куәландыру Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы Кодекстің 140-бабына сәйкес жүзеге асырылады.".
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Психологиялық іріктеу барысында кандидаттың интеллектуалдық даму деңгейі, әскери қызметтен өту үшін психологиялық жарамдылығы, ақыл-ойының орамдылығы мен шапшаңдығы, тіл тапқыштығы мен басқа қасиеттері бағаланады.".
мынадай мазмұндағы 50-1 тармақпен толықтырылсын:
"50-1. Тізбесін уәкілетті органның басшысы бекіткен лауазымдарға келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін адамдарға қатысты уәкілетті органның басшысы айқындаған тәртіппен психологиялық-физиологиялық және полиграфологиялық зерттеулерді қолданып тексеру жүргізіледі. Психологиялық-физиологиялық және полиграфологиялық зерттеулер жүргізуді құрылымында әскери қызмет өткеру көзделген уәкілетті органдар ұйымдастырады.".
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Психологиялық іріктеудің нәтижелері бойынша кандидаттың келісімшарт бойынша нақты әскери лауазымдарында әскери қызмет етуге жарамдылығы туралы төмендегі қорытындылардың біреуі жасалады:
1) "ұсынылады";
2) "ұсынылмайды".
Прокуратура органдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеру үшін психологиялық жарамдылық деңгейін анықтаудың нәтижелері кандидаттың жеке ісіне тіркеледі.".
2. Бас әскери прокуратура Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Бас әскери прокуратураға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры Б. Асылов

5) прохождение проверки на психологическую пригодность.".
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Медицинское освидетельствование кандидата проводится в соответствии со статьей 140 Кодекса о здоровье народа и системе здравоохранения.".
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. При проведении психологического отбора оцениваются уровень интеллектуального развития, психологическая пригодность к прохождению воинской службы, профессиональные и личные качества обследуемых кандидатов, необходимые для воинской службы.".
дополнить пунктом 50-1 следующего содержания:
"50-1. В отношении лиц, поступающих на воинскую службу по контракту на должности, перечень которых утвержден руководителем уполномоченного органа, проводится проверка с применением психофизиологического и полиграфологического исследований в порядке, определенном руководителем уполномоченного органа. Проведение психофизиологического и полиграфологического исследований организовывается уполномоченными органами, в структуре которых предусмотрено прохождение воинской службы.".
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. По результатам психологического отбора выносится одно из следующих заключений о пригодности кандидата к воинской службе по контракту на конкретных воинских должностях:
1) "рекомендуется";
2) "не рекомендуется".
Результаты определения уровня психологической пригодности к прохождению воинской службы по контракту в органах прокуратуры приобщаются к личному делу кандидата.".
2. Главной военной прокуратуре в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республике Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Главную военную прокуратуру.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов