Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 79 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 5 мамырда № 38662 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Ойын бизнесін және лотереяны реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде орналастырылуын;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпараттарды ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 3-тармақтың тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші, елу екінші, елу үшінші, алпысыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші абзацтарын, 4 және 7 тармақтарын, Тізбеге 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-қосымшаларын қоспағанда алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрінің міндетін атқарушы
С. Жарасбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт
министрінің міндетін
атқарушы 2026 жылғы
30 сәуірдегі № 79
бұйрығымен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 30 апреля 2026 года № 79. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2026 года № 38662
Примечание ИЗПИ!
Порядок введение в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Комитету по регулированию игорного бизнеса и лотереи Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа обеспечить представление информации об исполнении в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого, пятидесятого, пятьдесят первого, пятьдесят второго, пятьдесят третьего, шестидесятого, шестьдесят первого, шестьдесят второго, шестьдесят третьего, шестьдесят четвертого, шестьдесят пятого, шестьдесят шестого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого, шестьдесят девятого, семидесятого пункта 3, пунктов 4 и 7 Перечня, приложений 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 к Перечню, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
С. Жарасбаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 30 апреля 2026 года № 79
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения

1. "Ойын бизнесін ұйымдастырушының біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 115 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10876 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 7-5) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 865 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 154) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген ойын бизнесін ұйымдастырушының біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесі осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілікті ұсыну нысанын, Ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинауды және талдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 17 шілдедегі № 249 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11948 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 8-бабының 7-1) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы Тізбенің 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинауды және талдауды жүзеге асыру қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Есептілік мынадай ақпаратты қамтиды:
1) ойын бизнесін ұйымдастырушының бизнес сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер;
2) ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;
3) қызмет түрі;
4) заңды мекенжайы;
5) есепті кезеңнің басындағы ойын бизнесін ұйымдастырушы қызметкерлерінің саны туралы мәліметтер;
6) есепті кезеңнің соңындағы ойын бизнесін ұйымдастырушы қызметкерлерінің саны туралы мәліметтер;
7) есепті кезеңнің басындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың (резиденттер) саны туралы мәліметтер;
8) есепті кезеңнің басындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың (резиденттер емес) саны туралы мәліметтер;
9) кезең соңындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге (резиденттер) қатысушылардың саны туралы мәліметтер;
10) кезең соңындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың (резиденттер емес) саны туралы мәліметтер;

1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 115 "Об утверждении Перечня и формы документов, подтверждающих соответствие организатора игорного бизнеса квалификационным требованиям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10876) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7-5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе", подпунктом 154) пункта 15 Положения о Министерстве туризма и спорта Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 865, ПРИКАЗЫВАЮ:";
перечень документов, подтверждающих соответствие организатора игорного бизнеса квалификационным требованиям, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню.
2. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 249 "Об утверждении формы представления отчетности организатора игорного бизнеса, Правил осуществления сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11948) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
в Правилах осуществления сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Отчетность содержит следующую информацию:
1) сведения о бизнес идентификационном номере организатора игорного бизнеса;
2) наименование организатора игорного бизнеса;
3) вид деятельности;
4) юридический адрес;
5) сведения о численности работников организатора игорного бизнеса на начало отчетного периода;
6) сведения о численности работников организатора игорного бизнеса на конец отчетного периода;
7) сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (резиденты) на начало отчетного периода;
8) сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (нерезиденты) на начало отчетного периода;
9) сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (резиденты) на конец периода;
10) сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (нерезиденты) на конец периода;

11) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңның негіздері бойынша қатысушылармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту саны туралы мәліметтер;
12) есепті кезеңде құмар ойындардың сол қатысушыларының ойын мекемелеріне бару саны туралы мәліметтер (10-нан аз бару, 10-нан астам бару, 50-ден астам бару);
13) "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын міндетті резервтер түріндегі әрбір лицензияға қамтамасыз ету сомасы туралы мәліметтер;
14) құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушыларға төленген ұтыстардың сомалары туралы мәліметтер;
15) ойын бизнесін ұйымдастырушының құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардан алған ақша қаражаттарының сомасы туралы мәліметтер;
16) ойын жабдығының атауы және түрі;
17) ойын жабдығының саны;
18) ойын жабдығының сериялық және (немесе) түгендеу нөмірі туралы мәліметтер;
19) ойын жабдығын өндіруші туралы мәліметтер;
20) ойын жабдығының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
21) технологиялық тұрғыдан ойын автоматына салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәліметтер;
22) бейне жазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы, оның ішінде бейне жазу жүйесінің атауы, жабдықтың саны, тестілеу күні туралы мәліметтер;
23) касса (лар) туралы, оның ішінде кассаның түрі, саны және орналасқан жері туралы мәліметтер (мекен-жайы);
24) мемлекеттік кірістер органдарында салық салу объектілерін/касса (ларды) тіркеу есебіне қою туралы мәліметтер;
25) үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру, оның ішінде ауыстырылған жабдықтың сериялық немесе түгендеу нөмірі туралы мәліметтер;
26) үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы, оның ішінде лицензия алған кезде көрсетілген ойын үстелдерінің саны туралы мәліметтер;
27) үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер, оның ішінде ойын үстелдерінің санын ұлғайту және қысқарту туралы ақпарат;
28) ойын бизнесін ұйымдастырушының құрылтайшылар құрамындағы бенефициарлық меншік иелері, басшылары және ойын бизнесін ұйымдастырушының бірінші басшылары туралы мәліметтер.".
3. "Ойын бизнесі саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 8 шілдедегі № 195 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20947 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

11) сведения о количестве отказов в установлении деловых отношений с участниками по основаниям Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
12) сведения о количестве посещений игорных заведений одними и теми же участниками азартных игр в отчетный период (менее 10 посещений, более 10 посещений, более 50 посещений);
13) сведения о сумме обеспечения на каждую лицензию в виде обязательных резервов, определяемых Законом Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
14) сведения о сумме выплаченных денежных средств участникам азартных игр и (или) пари;
15) сведения о сумме полученных денежных средств организатором игорного бизнеса от участников азартных игр и (или) пари;
16) наименование и вид игорного оборудования;
17) количество игорного оборудования;
18) сведения о серийном и (или) инвентарном номере игорного оборудования;
19) сведения о производителе игорного оборудования;
20) сведения о техническом состоянии игорного оборудования, игровых автоматов;
21) сведения об установленном проценте выигрыша, технологически заложенном в игровой автомат;
22) сведения о техническом состоянии видеозаписывающих систем, в том числе о наименовании видеозаписывающей системы, количестве, дате тестирования оборудования;
23) сведения о кассе (-ах), в том числе о виде, количестве и месторасположении кассы (адрес);
24) сведения о постановке на регистрационный учет объектов налогообложения/касс (-ы) в органах государственных доходов;
25) сведения об изменении количества столов, замены оборудования, в том числе серийный или инвентарный номер заменившего оборудования;
26) сведения об изменении количества столов, замены оборудования, в том числе о количестве игровых столов, указанных при получении лицензии;
27) сведения об изменении количества столов, замены оборудования, в том числе информация об увеличении и сокращении количества игровых столов;
28) сведения о бенефициарных собственниках в составе учредителей, руководителей организатора игорного бизнеса и о первых руководителях организатора игорного бизнеса.".
3. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 июля 2020 года № 195 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сфере игорного бизнеса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20947) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Казино қызметімен айналысу үшін лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Казино қызметімен айналысу үшін лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Казино қызметімен айналысу үшін лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Ойын бизнесін және лотереяны реттеу комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға сәйкес көрсетеді.";
4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал), "Е-лицензиялау" Мемлекеттік деректер базасы" цифрлық жүйесі www.elicense.kz (бұдан әрі – ЕЛ МДБ) арқылы жүгінеді.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес баяндалған.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікті көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
6. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға ЕЛ МДБ жеке кабинетіне жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті берушімен 10 (он) жұмыс күні ішінде лицензия беруге бұйрық, қайта ресімделген лицензия – 3 (үш) жұмыс күні ішінде дайындалады, бұрыштама қойылады /қол қойылады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру мүмкіндігі туралы хабарлайды.

"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью казино", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью казино" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью казино" (далее – государственная услуга).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная услуга оказывается Комитетом по регулированию игорного бизнеса и лотереи Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.";
пункты 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения государственной услуги услугополучатель обращается к услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал), цифровую систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" www.elicense.kz (далее – ГБД ЕЛ).
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги и результат оказания государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
6. Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения документов проверяет полноту представленных документов, указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в случаях представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя услугодателя, и направляет услугополучателю в личный кабинет ГБД ЕЛ.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугодателем подготавливается, визируется/подписывается приказ на выдачу лицензии в течение 10 (десяти) рабочих дней, переоформления лицензии – 3 (трех) рабочих дней.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.

Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ЕЛ МДБ-де немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты береді.
7. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес қамтамасыз етеді.
Ойын бизнесі саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты тисті нормативтік құқықтық актіні әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде Бірыңғай байланыс-орталығына және "электрондық үкiметтiң" операторына жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы Тізбеге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Ойын автоматтары залы қызметімен айналысу үшін лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Ойын автоматтары залы қызметімен айналысу үшін лицензия беру" көрсетілетін қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапты қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Ойын автоматтары залы қызметімен айналысу үшін лицензия беру" мемлекеттік қызметті көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Ойын бизнесін және лотереяны реттеу комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға сәйкес көрсетеді.";
4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал), "Е-лицензиялау" Мемлекеттік деректер базасы" цифрлық жүйесі www.elicense.kz (бұдан әрі – ЕЛ МДБ) арқылы жүгінеді.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету, сондай-ақ мемлекеттік 5. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес баяндалған.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікті көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает в ГБД ЕЛ результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги в Единый контакт-центр и оператору "цифрового правительства" в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему Перечню;
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью зала игровых автоматов", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью зала игровых автоматов" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие деятельностью зала игровых автоматов" (далее – государственная услуга).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственная услуга оказывается Комитетом по регулированию игорного бизнеса и лотереи Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.";
пункты 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения государственной услуги услугополучатель обращается к услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал), цифровую систему "Государственная база данных "Е-лицензирование" www.elicense.kz (далее – ГБД ЕЛ).
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги и результат оказания государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".

6. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді, көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайларда көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға ЕЛ МДБ жеке кабинетіне жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті берушімен 10 (он) жұмыс күні ішінде лицензия беруге бұйрық, қайта ресімделген лицензия – 3 (үш) жұмыс күні ішінде дайындалады, бұрыштама қойылады /қол қойылады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру мүмкіндігі туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ЕЛ МДБ-де немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты береді.
7. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес қамтамасыз етеді.
Ойын бизнесі саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты тисті нормативтік құқықтық актіні әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде Бірыңғай байланыс-орталығына және "электрондық үкiметтiң" операторына жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы Тізбеге 9 және 10-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 10 қыркүйектегі № 282 "Ақпаратты жүйелі түрде жинауды және интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино, Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиялары жоқ шетелдік букмекерлік кеңселер және (немесе) тотализаторлар белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан талдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24320 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ақпаратты жүйелі түрде жинауды және интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино, Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиялары жоқ шетелдік букмекерлік кеңселер және (немесе) тотализаторлар белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан талдауды жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6. Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения документов проверяет полноту представленных документов, указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в случаях представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) руководителя услугодателя, и направляет услугополучателю в личный кабинет ГБД ЕЛ.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов услугодателем подготавливается, визируется/подписывается приказ на выдачу лицензии в течение 10 (десяти) рабочих дней, переоформления лицензии – 3 (трех) рабочих дней.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель выдает в ГБД ЕЛ результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги".
7. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила, определяющие порядок оказания государственной услуги в Единый контакт-центр и оператору "цифрового правительства" в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 9 и 10 к настоящему Перечню.
4. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 сентября 2021 года № 282 "Об утверждении Правил осуществления систематического сбора информации и анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино, иностранных букмекерских контор и (или) тотализаторов, не имеющих лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24320) следующие изменения:
в Правилах осуществления систематического сбора информации и анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино, иностранных букмекерских контор и (или) тотализаторов, не имеющих лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Интернет – электрондық цифрлық ресурстарды жіберуге арналған телекоммуникациялардың біріктірілген желілерінің және есептеу ресурстарының дүниежүзілік жүйесі;
2) интернет-казино – нақты уақыт режимінде Интернет желісі және (немесе) электрондық ақша арқылы құмар ойындарды ұйымдастыру мен өткізу мүмкіндігін іске асыратын және ұтыс алуды көздейтін интернет-ресурс;
3) интернет-ресурс – бірегей желілік адресі және (немесе) домендік аты бар және Интернетте жұмыс істейтін аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылған (мәтіндік, графикалық, аудиокөрінімді немесе өзге де түрдегі) ақпарат;
4) құмар ойын – ұтысты көздейтін, қатысушылардың өз арасында не ойын бизнесін ұйымдастырушымен аталған адамдар қатысатын оқиға нәтижесіне жасалған, тәуекелге негізделген келісім;
5) мерчент ID – төлем жүйелерін пайдалана отырып, шетелдік компанияны төлем және (немесе) ақша аударымын алушы ретінде сәйкестендіретін символдардың бірегей жиынтығы;
6) ойын бизнесін ұйымдастырушы – құмар ойындарын және (немесе) бәс тігуді Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) ойын бизнесі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрi – уәкілетті орган) – ойын бизнесі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және бақылауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мемлекеттік орган;
8) ұтыс – құмар ойынның және (немесе) бәс тігудің ойын бизнесін ұйымдастырушы белгілеген қағидаларда көзделген нәтижесі шыққан кезде құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысушыға міндетті түрде төленуге жататын мүліктік пайда;
9) электрондық ақша – электрондық нысанда сақталатын және электрондық ақша жүйесінде жүйеге басқа да қатысушылар төлем құралы ретінде қабылдайтын электрондық ақша эмитентінің шартсыз және кері қайтарып алынбайтын ақшалай міндеттемелері.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ақпаратты жүйелі түрде жинауды және интернет-ресурстардың мазмұнын интернет-казино, Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиялары жоқ шетелдік букмекерлік кеңселер және (немесе) тотализаторлар белгілерінің болуы-болмауы тұрғысынан талдау нәтижелері бойынша анықталған интернет-казино сілтемелері бойынша уәкілетті орган, Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиялары жоқ шетелдік букмекерлік кеңселер және (немесе) тотализаторлар бойынша мәліметтерді ақпарат саласындағы уәкілетті органның Қазақстан Республикасының аумағында оларға қолжетімділікті шектеу жөнінде шаралар қабылдау үшін "Кибернадзор" цифрлық жүйесіне жүктейді.".

"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Интернет – всемирная система объединенных сетей телекоммуникаций и вычислительных ресурсов для передачи электронных цифровых ресурсов;
2) интернет-казино – интернет-ресурс, реализующий возможность организации и проведения азартных игр в режиме реального времени посредством сети Интернет и (или) электронных денег и предусматривающий получение выигрыша;
3) интернет-ресурс – информация (в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде), размещенная на аппаратно-программном комплексе, имеющем уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующем в Интернете;
4) азартная игра – основанное на риске соглашение, предполагающее выигрыш, заключенное участниками между собой либо с организатором игорного бизнеса на исход события, в котором указанные лица принимают участие;
5) мерчент ID – уникальный набор символов, идентифицирующих иностранную компанию как получателя платежа и (или) перевода денег с использованием платежных систем;
6) организатор игорного бизнеса – юридическое лицо, осуществляющее организацию и проведение азартных игр и (или) пари в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан;
7) уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса (далее - уполномоченный орган) – государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики и контроль в сфере игорного бизнеса;
8) выигрыш – имущественная выгода, подлежащая обязательной выплате участнику азартной игры и (или) пари при наступлении результата азартной игры и (или) пари, предусмотренного правилами, установленными организатором игорного бизнеса;
9) электронные деньги – безусловные и безотзывные денежные обязательства эмитента электронных денег, хранящиеся в электронной форме и принимаемые в качестве средства платежа в системе электронных денег другими участниками системы.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. По результатам систематического сбора информации и анализа содержания интернет-ресурсов на предмет наличия признаков интернет-казино, иностранных букмекерских контор и (или) тотализаторов, не имеющих лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан уполномоченный орган по выявленным ссылкам интернет-казино, иностранных букмекерских контор и (или) тотализаторов, не имеющих лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, загружает сведения в цифровую систему "Кибернадзор" для принятия мер уполномоченным органом в сфере информации по ограничению доступа к ним на территории Республики Казахстан.".

5. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 9 қазандағы № 175 "Ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35240 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ойын мекемесінің, букмекерлік кеңсенің немесе тотализатордың жұмыс істеуінің үлгілік қағидаларында, ставкаларды қабылдау және өткізілетін құмар ойындар және (немесе) бәс тігу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Үлгілік қағидаларда мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) бәс тігу – қатысушылардың өз арасында не ойын бизнесін ұйымдастырушымен ұтыс көзделіп, олар қатыспайтын оқиғаның нәтижесiне жасалған, тәуекелге негiзделген келiсiм;
2) бәс тігуге қатысушының аккаунты (бұдан әрі – аккаунт) – букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы бәс тігуге қатысушыны тіркеу кезінде аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушының мөлшерлемелерді және бәс тігуге қатысу және ұтыстарды алу үшін қажетті өзге де операцияларды жүзеге асыруы үшін, сондай-ақ бәс тігудің әрбір қатысушысы, бәс тігуге қатысушы беретін ақша, бәс тігуге қабылданған мөлшерлемелер (оның ішінде электрондық), бәс тігудің нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, олар бойынша ұтыстар мен төлемдер туралы ақпаратты есепке алу үшін бәс тігуге қатысушының ашатын дербес есептік жазбасы;
3) бенефициарлық меншік иесі – бұл:
заңды тұлғаның немесе заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылымның жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) жиырма бес пайызынан астамы тікелей немесе жанама түрде тиесілі;
заңды тұлғаны немесе заңды тұлға құрмайтын шетелдік құрылымды өзгеше түрде бақылауды жүзеге асыратын;
оның мүддесінде заңды тұлға немесе заңды тұлғаны құрмайтын шетелдік құрылым ақшамен және (немесе) өзге де мүлікпен операциялар жасайтын жеке тұлға;
4) БЕЖ-дегі бірегей сәйкестендіргіш – букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор қызметін жүзеге асыратын нақты ойын бизнесін ұйымдастырушы үшін бәс тігуге қатысушыны бірмәнді сәйкестендіруге мүмкіндік беретін параметрлер жиынтығы;
5) бірыңғай есепке алу жүйесі (бұдан әрі – БЕЖ) – телекоммуникация желілері арқылы букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың аппараттық-бағдарламалық кешеніне қосылған, жеке тұлғаның нұсқауы бойынша тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің электрондық кассаларындағы электрондық ақшаны пайдалана отырып, төлемдерді қабылдауды (жүзеге асыруды), оларды есепке алуды және букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыға аударуды, жеке тұлғаларға электрондық ақшаны пайдалана отырып ұтыстарды төлеуді, жеке тұлғадан тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің кассаларында қабылданған (жүзеге асырылған) қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз төлемдерді және тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің кассаларында төленген ұтыстарды есепке алуды, бәс тігуге әрбір қатысушы, бәс тігуге әрбір қатысушы бойынша бәс тігуге қабылданған мөлшерлемелер, бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, олар бойынша ұтыстар мен төлемдер туралы ақпаратты дербестендірілген жинауды, өңдеу мен сақтауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиялары жоқ интернет-казино, букмекерлік кеңселер және (немесе) тотализаторлар белгілерін қамтитын интернет-ресурстарды Қазақстан Республикасының аумағында анықтау бойынша мониторингтеуді және олар бойынша мәліметтерді масс-медиа саласындағы уәкілетті органға беруді қамтамасыз ететін бағдарламалық қамтылым мен техникалық құралдардың жиынтығы;

5. Внести в приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 175 "Об утверждении Типовых правил работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35240) следующее изменение:
в Типовых правилах работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Типовых правилах используются следующие термины и понятия:
1) пари – основанное на риске соглашение, заключенное участниками между собой либо с организатором игорного бизнеса, на исход события, предполагающий выигрыш, в котором они не принимают участия;
2) аккаунт участника пари (далее – аккаунт) – персональная учетная запись участника пари, открываемая организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора, посредством аппаратно-программного комплекса, при регистрации участника пари, для осуществления участником пари ставок и иных операций, необходимых для участия в пари и получения выигрышей, а также для учета информации о каждом участнике пари, передаваемых участником пари денег, принятых ставках на пари (в том числе электронных), коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним;
3) бенефициарный собственник – физическое лицо:
которому прямо или косвенно принадлежат более двадцати пяти процентов долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций юридического лица или иностранной структуры без образования юридического лица;
осуществляющее контроль над юридическим лицом или иностранной структурой без образования юридического лица иным образом;
в интересах которого юридическим лицом или иностранной структурой без образования юридического лица совершаются операции с деньгами и (или) иным имуществом;
4) уникальный идентификатор в ЕСУ – совокупность параметров, однозначно идентифицирующая участника пари для конкретного организатора игорного бизнеса, осуществляющего деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора;
5) единая система учета (далее – ЕСУ) – совокупность программного обеспечения и технических средств, подключенных посредством сетей телекоммуникаций к аппаратно-программному комплексу букмекерской конторы и (или) тотализатора, обеспечивающих прием (осуществление) платежей с использованием электронных денег в электронных кассах тотализатора или букмекерской конторы, их учет и перевод организатору игорного бизнеса, осуществляющему деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора, по указанию физического лица, выплату выигрышей физическим лицам с использованием электронных денег, учет принятых (осуществленных) наличных и безналичных платежей в кассах тотализатора или букмекерской конторы от физического лица и выплаченных выигрышей в кассах тотализатора или букмекерской конторы, персонифицированный сбор, обработку и хранение информации о каждом участнике пари, принятых ставках на пари по каждому участнику пари, коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним, а также мониторинг по выявлению на территории Республики Казахстан интернет-ресурсов, содержащих признаки интернет-казино, букмекерских контор и (или) тотализаторов, не имеющих лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, и передачу сведений по ним в уполномоченный орган в области масс-медиа;

6) букмекерлік кеңсе – қатысушылармен бәс тігуді жасасатын ойын бизнесін ұйымдастырушы;
7) заңдастырылған белгілер – ойын бизнесін ұйымдастырушының қағидаларында айқындалған тәртіппен құмар ойындарға қатысу үшін қолма-қол ақшаны алмастыратын және ойын мекемелерінде пайдаланылатын белгілі бір номиналдағы фишкалар, жетондар және (немесе) электрондық жеткізгіштер;
8) казино – құмар ойындарды ұйымдастыру және өткізу үшін ойын үстелдері пайдаланылатын ойын мекемесі;
9) казиноның немесе ойын автоматтары залының кассасы – ойын бизнесін ұйымдастырушы арнайы жабдықтаған, ақшамен операциялар, сондай-ақ заңдастырылған белгілерді беру және (немесе) қайтару жүзеге асырылатын ойын мекемесіндегі орын;
10) құмар ойын – ұтысты көздейтін, қатысушылардың өз арасында не ойын бизнесін ұйымдастырушымен аталған адамдар қатысатын оқиға нәтижесіне жасалған, тәуекелге негізделген келісім;
11) құмар ойнына және (немесе) бәс тігуге қатысушы – құмар ойнына және (немесе) бәс тігуге қатысатын жеке тұлға;
12) құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адам – құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге салыну салдарынан сот әрекет қабілетін шектеген жеке тұлға, сондай-ақ құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудан өзін шектеген жеке тұлға;
13) мөлшерлеме – құмар ойнына және (немесе) бәс тігуге қатысушы ойын бизнесін ұйымдастырушыға беретін және ойын бизнесін ұйымдастырушы белгілеген ережелерге сәйкес құмар ойынына және (немесе) бәс тігуге қатысудың негізгі шарты болып табылатын ақша сомасы;
14) ойын автоматы – құмар ойындарды өткізу үшін пайдаланылатын, ұтысын ойын бизнесін ұйымдастырушының немесе оның қызметкерлерінің қатысуынсыз осындай ойын жабдығы корпусының ішінде орналасқан құрылғы кездейсоқ тәсілмен айқындайтын ойын жабдығы (механикалық, электр, электрондық немесе өзге де техникалық жабдық);
15) ойын автоматтары залы – құмар ойындарды ұйымдастыру мен өткізу үшін ойын автоматтары ғана пайдаланылатын ойын мекемесі;
16) ойын бизнесi – құмар ойындарды және (немесе) бәс тiгуді ұйымдастыруға және өткiзуге байланысты кәсiпкерлiк қызмет;
17) ойын бизнесiн ұйымдастырушы – құмар ойындарын және (немесе) бәс тiгудi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес ұйымдастыруды және өткiзудi жүзеге асыратын заңды тұлға;
18) ойын бизнесi саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – ойын бизнесi саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды және бақылауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын мемлекеттiк орган;

6) букмекерская контора – организатор игорного бизнеса, заключающий пари с участниками;
7) легитимационные знаки – фишки, жетоны определенного номинала и (или) электронные носители, заменяющие наличные деньги и используемые в игорных заведениях для участия в азартных играх в порядке, определенном правилами организатора игорного бизнеса;
8) казино – игорное заведение, в котором для организации и проведения азартных игр используются игровые столы;
9) касса казино или зала игровых автоматов – место в игорном заведении, специально оборудованное организатором игорного бизнеса, где осуществляются операции с деньгами, а также выдача и (или) возврат легитимационных знаков;
10) азартная игра – основанное на риске соглашение, предполагающее выигрыш, заключенное участниками между собой либо с организатором игорного бизнеса на исход события, в котором указанные лица принимают участие;
11) участник азартной игры и (или) пари – физическое лицо, принимающее участие в азартной игре и (или) пари;
12) лицо, ограниченное в участии в азартных играх и (или) пари – физическое лицо, которое вследствие злоупотребления азартными играми и (или) пари ограничено судом в дееспособности, а также гражданин Республики Казахстан, ограничивший себя от участия в азартных играх и (или) пари;
13) ставка – сумма денег, передаваемых участником азартной игры и (или) пари организатору игорного бизнеса и являющихся основным условием участия в азартной игре и (или) пари в соответствии с правилами, установленными организатором игорного бизнеса;
14) игровой автомат – игорное оборудование (механическое, электрическое, электронное или иное техническое оборудование), используемое для проведения азартных игр, выигрыш которого определяется случайным образом устройством, находящимся внутри корпуса такого игорного оборудования, без участия организатора игорного бизнеса или его работников;
15) зал игровых автоматов – игорное заведение, в котором для организации и проведения азартных игр используются только игровые автоматы;
16) игорный бизнес – предпринимательская деятельность, связанная с организацией и проведением азартных игр и (или) пари;
17) организатор игорного бизнеса – юридическое лицо, осуществляющее организацию и проведение азартных игр и (или) пари в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан;
18) уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики и контроль в сфере игорного бизнеса;

19) ойын мекемесi – ұтыс алуды көздейтiн құмар ойындар Заңмен белгіленген талаптарға сәйкес өтетiн ғимарат, үй-жай, құрылысжай;
20) ойын сессиясы – ойын бизнесін ұйымдастырушының қағидаларында айқындалатын, ұтысты анықтаумен (тіркеумен) аяқталатын, құмар ойынға қатысушының ойын бизнесін ұйымдастырушымен өзара қатынас жасау тәртібі;
21) тотализатор – бәс тігу жасалған кезде оған қатысушылар арасында делдалдық қызметтер көрсететін ойын бизнесін ұйымдастырушы;
22) тотализатордың немесе букмекер кеңсесінің кассасы – бәс тігуге мөлшерлемелерді қабылдау, ол бойынша ұтыс төлеу жүзеге асырылатын орын;
23) тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің электрондық кассасы – мөлшерлемелер мен ұтыстар бойынша есеп айырысулардың жүзеге асырылуын қамтамасыз ететін бірыңғай есепке алу жүйесі арқылы ақпараттық-коммуникациялық желілерде мөлшерлемелерді қабылдау (есепке алу) жүзеге асырылатын және ұтыстарды төлеу жүргізілетін цифрлық жүйе;
24) ұтыс – құмар ойынның және (немесе) бәс тігудің ойын бизнесін ұйымдастырушы белгілеген қағидаларда көзделген нәтижесі шыққан кезде құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысушыға міндетті түрде төленуге жататын мүліктік пайда;
25) электрондық ақшаның электрондық әмияны (бұдан әрі – электрондық әмиян) – электрондық ақшаға билік етуді қамтамасыз ететін, оны есепке алу және сақтау тәсілі.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңның 5-бабына сәйкес бәс тігуге қатысушыларды тиісінше тексеру жөнінде шаралар қабылдайды.
Букмекерлік кеңсе немесе тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар бәс тігуге қатысушыларды тиісінше тексеруді дербес жүзеге асырады немесе бәс тігуге қатысушыларды тиісінше тексеру шараларын жүргізуді БЕЖ-нің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлғаға және (немесе) төлем ұйымының қызметтерін көрсету үшін тартылған заңды тұлғаға тапсырады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы мөлшерлеме қабылдағанға дейін аккаунт ашу жолымен аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы бәс тігуге қатысушыны тіркеуді жүзеге асырады, оның ішінде БЕЖ жүйесінде, мынадай деректерді енгізу арқылы:
1) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
2) азаматтығы (шетелдік үшін);
3) жеке сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының азаматы үшін);
4) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар нысанда көрсетілген жеке сәйкестендіру нөмірі немесе шетелдік паспорттың нөмірі (шетелдік үшін);

19) игорное заведение – здание, помещение, сооружение, в которых проводятся в соответствии с требованиями, установленными Законом, азартные игры, предусматривающие получение выигрыша;
20) игровая сессия – определяемый правилами организатора игорного бизнеса порядок взаимодействия участника азартной игры с организатором игорного бизнеса, завершающегося выявлением (фиксацией) выигрыша;
21) тотализатор – организатор игорного бизнеса, оказывающий посреднические услуги при заключении пари между его участниками;
22) касса тотализатора или букмекерской конторы – место, где осуществляются прием ставок на пари, выплата выигрыша по нему;
23) электронная касса тотализатора или букмекерской конторы – цифровая система, посредством которой осуществляется прием (учет) ставок и производятся выплаты выигрышей в информационно-коммуникационных сетях через единую систему учета, обеспечивающую осуществление расчетов по ставкам и выигрышам;
24) выигрыш – имущественная выгода, подлежащая обязательной выплате участнику азартной игры и (или) пари при наступлении результата азартной игры и (или) пари, предусмотренного правилами, установленными организатором игорного бизнеса;
25) электронный кошелек электронных денег (далее – электронный кошелек) – способ учета и хранения электронных денег, обеспечивающий распоряжение ими.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность букмекерской конторы или тотализатора, принимают меры по надлежащей проверке участников пари в соответствии со статьей 5 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ.
Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность букмекерской конторы или тотализатора, проводят надлежащую проверку участников пари самостоятельно или поручают проведение мер надлежащей проверки участников пари юридическому лицу, обеспечивающему функционирование ЕСУ, и (или) юридическому лицу, привлеченному им для оказания услуг платежной организации.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, до принятия ставки производит регистрацию участника пари посредством аппаратно-программного комплекса путем открытия аккаунта, в том числе в ЕСУ, с внесением следующих данных:
1) фамилия, имя, отчество (при наличии);
2) гражданство (для иностранца);
3) индивидуальный идентификационный номер (для гражданина Республики Казахстан);
4) индивидуальный идентификационный номер, указанный в виде на жительство иностранца в Республике Казахстан или номер заграничного паспорта (для иностранца);

5) азаматтығы жоқ адамның куәлігінде көрсетілген жеке сәйкестендіру нөмірі (азаматтығы жоқ адам үшін);
6) туған күні;
7) қызмет түрі, жұмыс орны (бар болса);
8) ұялы байланыстың жеке абоненттік нөмірі;
9) жеке тұлғаға тиесілі банктік шот;
10) БЕЖ-дегі бірегей сәйкестендіргіш.
БЕЖ-дегі бірегей сәйкестендіргіш бәс тігуге қатысушы БЕЖ-де тіркеліп, сәйкестендіруден өткеннен кейін беріледі.
Букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы үшін бәс тігуге қатысушыға БЕЖ-де бір ғана бірегей сәйкестендіргіш беріледі. Бір бәс тігуге қатысушы үшін БЕЖ-дің электрондық ақша жүйесінде бір немесе бірнеше электрондық әмиян ашылады. Бұл ретте букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы мен бәс тігуге қатысушы арасындағы есеп айырысулар үшін БЕЖ-дің электрондық ақша жүйесіндегі тек бір электрондық әмиян пайдаланылады.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы мөлшерлемелерді букмекерлік кеңсенің немесе тотализатордың тиісті кассасы арқылы қабылдайды және оларды есепке алу үшін БЕЖ-ге мөлшерлемелер туралы ақпарат жібереді.
Букмекерлік кеңсе немесе тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы мөлшерлемелерді БЕЖ арқылы букмекерлік кеңсенің немесе тотализатордың электрондық кассасында қабылдайды.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушы бәс тігуді ұйымдастыру мен өткізуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен мен жабдық арқылы жасалған мөлшерлемелердің жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды, бәс тігуге қатысушылардың мөлшерлемелерін өңдеуді және ұтысты төлеуді жүзеге асырады және қамтамасыз етеді, сондай-ақ олар туралы ақпаратты БЕЖ-ге жібереді.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Бәс тігуге қатысушы өз аккаунтын қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз тәсілмен, оның ішінде электрондық ақшамен толықтырады.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің электрондық кассасында қабылданған мөлшерлемелер бойынша бәс тігуге қатысушының ұтысын алу БЕЖ-дің электрондық ақша жүйесіндегі букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың электрондық әмиянынан мөлшерлеме жасалған бәс тігуге қатысушының БЕЖ-дің электрондық ақша жүйесіндегі электрондық әмиянына электрондық ақшаны аудару арқылы жүзеге асырылады.
Букмекерлік кеңсенің немесе тотализатордың кассасында қабылданған мөлшерлемелер бойынша бәс тігуге қатысушының ұтысын қолма-қол ақшасыз тәсілмен алу бәс тігуге қатысушы тіркелген кезде көрсетілген деректемелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін кез келген тәсілмен жүзеге асырылады. Бұл ретте ұтыстарды төлеу есебі БЕЖ-де көрсетіледі.".

5) индивидуальный идентификационный номер, указанный в удостоверении лица без гражданства (для лица без гражданства);
6) дата рождения;
7) род деятельности, место работы (при наличии);
8) личный абонентский номер сотовой связи;
9) банковский счет, принадлежащий физическому лицу;
10) уникальный идентификатор в ЕСУ.
Уникальный идентификатор ЕСУ присваивается после прохождении регистрации и идентификации участника пари в ЕСУ.
Участнику пари присваивается один уникальный идентификатор в ЕСУ для организатора игорного бизнеса, осуществляющего деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора. Для одного участника пари открывается один или несколько электронных кошельков в системе электронных денег ЕСУ. При этом, для расчетов участника пари с организатором игорного бизнеса, осуществляющим деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора, используется только один электронный кошелек в системе электронных денег ЕСУ.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, принимает ставки через соответствующую кассу букмекерской конторы или тотализатора и направляет информацию о ставках для их учета в ЕСУ.
Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, принимает ставки в электронной кассе букмекерской конторы или тотализатора посредством ЕСУ.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Организатор игорного бизнеса, осуществляющий деятельность букмекерской конторы или тотализатора, посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществляет и обеспечивает прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша, а также направление информации по ним в ЕСУ.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Участник пари пополняет свой аккаунт наличными деньгами или безналичным способом, в том числе электронными деньгами.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Получение выигрыша участником пари по ставкам, принятым в электронной кассе тотализатора или букмекерской конторы, осуществляется путем перевода электронных денег с электронного кошелька в системе электронных денег ЕСУ букмекерской конторы и (или) тотализатора на электронный кошелек в системе электронных денег ЕСУ участника пари, с которого совершена ставка в соответствующую букмекерскую контору или тотализатор.
Получение выигрыша участником пари безналичным способом осуществляется по реквизитам, указанным при регистрации участника пари по ставкам, принятым в кассе букмекерской конторы или тотализатора, осуществляется любым способом, не противоречащим законодательству Республики Казахстан. При этом учет выплаты выигрышей отражается в ЕСУ.".

6. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2024 жылғы 31 желтоқсандағы № 255 "Бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлғаны айқындау қағидаларын және оған қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35607 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлғаны айқындау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бірыңғай есепке алу жүйесі – телекоммуникация желілері арқылы букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың аппараттық-бағдарламалық кешеніне қосылған, жеке тұлғаның нұсқауы бойынша тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің электрондық кассаларындағы электрондық ақшаны пайдалана отырып, төлемдерді қабылдауды (жүзеге асыруды), оларды есепке алуды және букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыға аударуды, жеке тұлғаларға электрондық ақшаны пайдалана отырып ұтыстарды төлеуді, жеке тұлғадан тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің кассаларында қабылданған (жүзеге асырылған) қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз төлемдерді және тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің кассаларында төленген ұтыстарды есепке алуды, бәс тігуге әрбір қатысушы, бәс тігуге әрбір қатысушы бойынша бәс тігуге қабылданған мөлшерлемелер, бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, олар бойынша ұтыстар мен төлемдер туралы ақпаратты дербестендірілген жинауды, өңдеу мен сақтауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиялары жоқ интернет-казино, букмекерлік кеңселер және (немесе) тотализаторлар белгілерін қамтитын интернет-ресурстарды Қазақстан Республикасының аумағында анықтау бойынша мониторингтеуді және олар бойынша мәліметтерді масс-медиа саласындағы уәкілетті органға беруді қамтамасыз ететін бағдарламалық қамтылым мен техникалық құралдардың жиынтығы;
2) ойын бизнесi саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – ойын бизнесi саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды және бақылауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын мемлекеттiк орган.".
7. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 250 "Ойын бизнесі мен лотереяларды ұйымдастырушылар үшін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37648 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ойын бизнесі мен лотереяларды ұйымдастырушылар үшін қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарда:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6. Внести в приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 31 декабря 2024 года № 255 "Об утверждении Правил определения юридического лица, обеспечивающего функционирование единой системы учета, и предъявляемых к нему квалификационных требований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35607) следующее изменение:
в Правилах определения юридического лица, обеспечивающего функционирование единой системы учета, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) единая система учета – совокупность программного обеспечения и технических средств, подключенных посредством сетей телекоммуникаций к аппаратно-программному комплексу букмекерской конторы и (или) тотализатора, обеспечивающих прием (осуществление) платежей с использованием электронных денег в электронных кассах тотализатора или букмекерской конторы, их учет и перевод организатору игорного бизнеса, осуществляющему деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора, по указанию физического лица, выплату выигрышей физическим лицам с использованием электронных денег, учет принятых (осуществленных) наличных и безналичных платежей в кассах тотализатора или букмекерской конторы от физического лица и выплаченных выигрышей в кассах тотализатора или букмекерской конторы, персонифицированный сбор, обработку и хранение информации о каждом участнике пари, принятых ставках на пари по каждому участнику пари, коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним, а также мониторинг по выявлению на территории Республики Казахстан интернет-ресурсов, содержащих признаки интернет-казино, букмекерских контор и (или) тотализаторов, не имеющих лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, и передачу сведений по ним в уполномоченный орган в области масс-медиа;
2) уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики и контроль в сфере игорного бизнеса.".
7. Внести в приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 19 декабря 2025 года № 250 "Об утверждении Требований к правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для организаторов игорного бизнеса и лотереи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37648) следующее изменение:
в Требованиях к правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для организаторов игорного бизнеса и лотереи, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Талаптардың мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аппараттық-бағдарламалық кешен – ақпараттық процестерді қамтамасыз ететін бағдарламалық және техникалық құралдардың жиынтығы;
2) бірыңғай есепке алу жүйесі (бұдан әрі – БЕЖ) – телекоммуникация желілері арқылы букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың аппараттық-бағдарламалық кешеніне қосылған, жеке тұлғаның нұсқауы бойынша тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің электрондық кассаларындағы электрондық ақшаны пайдалана отырып, төлемдерді қабылдауды (жүзеге асыруды), оларды есепке алуды және букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыға аударуды, жеке тұлғаларға электрондық ақшаны пайдалана отырып ұтыстарды төлеуді, жеке тұлғадан тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің кассаларында қабылданған (жүзеге асырылған) қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз төлемдерді және тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің кассаларында төленген ұтыстарды есепке алуды, бәс тігуге әрбір қатысушы, бәс тігуге әрбір қатысушы бойынша бәс тігуге қабылданған мөлшерлемелер, бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, олар бойынша ұтыстар мен төлемдер туралы ақпаратты дербестендірілген жинауды, өңдеу мен сақтауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиялары жоқ интернет-казино, букмекерлік кеңселер және (немесе) тотализаторлар белгілерін қамтитын интернет-ресурстарды Қазақстан Республикасының аумағында анықтау бойынша мониторингтеуді және олар бойынша мәліметтерді масс-медиа саласындағы уәкілетті органға беруді қамтамасыз ететін бағдарламалық қамтылым мен техникалық құралдардың жиынтығы;
3) жеке кабинет – пайдаланушының (қаржы мониторингі субъектісінің) уәкілетті органның Интернет цифрлық желісінде бөлінген байланыс арналарындағы, оның пайдаланушыларының (қаржы мониторингі субъектілерінің) уәкілетті органмен электрондық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін профилі;
4) ҚМ-1 нысаны – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңның 10-бабының 2-тармағына сәйкес қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмдi қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы iс-қимыл (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ) саласындағы қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Қаржы мониторингі субъектілерінің ақпарат беру қағидаларымен қарастырылған қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпараттың нысаны;
5) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ) тәуекелдері – Субъектілерді КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ заңдастыру немесе өзге де қылмыстық әрекет процестеріне әдейі немесе абайсызда тарту мүмкіндігі;

"4. Для целей настоящих Требований используются следующие основные понятия:
1) аппаратно-программный комплекс – совокупность программных и технических средств, обеспечивающих информационные процессы;
2) единая система учета (далее – ЕСУ) – совокупность программного обеспечения и технических средств, подключенных посредством сетей телекоммуникаций к аппаратно-программному комплексу букмекерской конторы и (или) тотализатора, обеспечивающих прием (осуществление) платежей с использованием электронных денег в электронных кассах тотализатора или букмекерской конторы, их учет и перевод организатору игорного бизнеса, осуществляющему деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора, по указанию физического лица, выплату выигрышей физическим лицам с использованием электронных денег, учет принятых (осуществленных) наличных и безналичных платежей в кассах тотализатора или букмекерской конторы от физического лица и выплаченных выигрышей в кассах тотализатора или букмекерской конторы, персонифицированный сбор, обработку и хранение информации о каждом участнике пари, принятых ставках на пари по каждому участнику пари, коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним, а также мониторинг по выявлению на территории Республики Казахстан интернет-ресурсов, содержащих признаки интернет-казино, букмекерских контор и (или) тотализаторов, не имеющих лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан, и передачу сведений по ним в уполномоченный орган в области масс-медиа;
3) личный кабинет – профиль пользователя (субъекта финансового мониторинга) на выделенных каналах связи уполномоченного органа в цифровой сети Интернет, обеспечивающий электронное взаимодействие его пользователей (субъектов финансового мониторинга) с уполномоченным органом;
4) форма ФМ-1 – форма сведений и информации об операции, подлежащей финансовому мониторингу, предусмотренными Правилами представления субъектами финансового мониторинга сведений, утверждаемых уполномоченным органом по финансовому мониторингу в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – ПОД/ФТ/ФРОМУ), в соответствии с пунктом 2 статьи 10 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ;
5) риски легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – ОД/ФТ/ФРОМУ) – возможность преднамеренного или непреднамеренного вовлечения Субъектов в процессы легализации ОД/ФТ/ФРОМУ или иную преступную деятельность;

6) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату), терроризмді және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыру тәуекелдерін басқару – Субъектілердің КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ заңдастыру тәуекелдерін мониторингтеу, анықтау, сондай-ақ оларды азайту (клиенттердің қызметтеріне қатысты) бойынша қабылдайтын шаралар жиынтығы;
7) мінсіз іскерлік бедел – адамның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға алып келген төлем қабілетсіздігіне не банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызуға алып келген құқыққа қайшы әрекеттер (әрекетсіздік) жасауы фактілерінің болмауын, алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының болмауын, оның ішінде қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот актісінің болмауын, сондай-ақ уәкілетті органның мәліметтері негізінде әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен қарым-қатынасының (үшінші тұлғалардың бақылауы мен ықпалының) болмауын қоса алғанда, кәсіпқойлықты, адалдықты растайтын фактілердің болуы;
8) уәкілетті орган – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңға сәйкес қаржы мониторингiн жүзеге асыратын және КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ жөніндегі өзге де шараларды қабылдайтын мемлекеттiк орган.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ мақсатында ішкі бақылауды ұйымдастыру бағдарламасы мынадай рәсімдерді қамтиды:
1) клиенттің қаржы мониторингіне жататын күдікті қызметі туралы мәліметтер мен ақпарат беру;
2) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ мақсатында ішкі бақылауды жүзеге асыру үшін Субъект пайдаланатын автоматтандырылған ақпараттық жүйесі мен бағдарламалық қамтамасыз етулерді қолдану;
3) клиенттерге іскерлік қатынастар орнатудан бас тартқан және іскерлік қатынастарды тоқтатқан, ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізуден бас тартқан және ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды тоқтату жөнінде шаралар қолданған жағдайларда тоқтатылады;
4) субъекті зерделеуге жататын күрделі, ерекше ірі және басқа да ерекше операцияны күдікті операция ретінде танығанда;
5) уәкілетті органға мәліметтерді, ақпаратты және құжаттарды беру үшін пайдаланылатын автоматтандырылған ақпараттық жүйелердегі және бағдарламалық қамтамасыз етудегі жұмыстың нұсқаулары мен регламенттерін қоса алғанда, жеке тұлғаға іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту, клиентпен іскерлік қатынастарды тоқтату, ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту фактілер туралы, қаржы мониторингіне жататын операциялар туралы мәліметтер мен ақпаратты, уәкілетті органға беру;

6) управление рисками легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения – совокупность принимаемых Субъектами мер по мониторингу, выявлению рисков легализации ОД/ФТ/ФРОМУ, а также их минимизации (в отношении услуг клиентов);
7) безупречная деловая репутация – наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, включая отсутствие фактов совершения лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к отнесению банка к категории неплатежеспособных банков, отсутствие неснятой или непогашенной судимости, в том числе отсутствие вступившего в законную силу судебного акта о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно, а также отсутствие отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа;
8) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по ПОД/ФТ/ФРОМУ в соответствии с Законом о ПОД/ФТ/ФРОМУ.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Программа организации внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ/ФРОМУ включает процедуры:
1) предоставление сведений и информации о подозрительной деятельности клиента подлежащая финансовому мониторингу;
2) применения автоматизированных информационных систем и программных обеспечений, используемых Субъектом для осуществления внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ/ФРОМУ;
3) отказа клиентам в установлении деловых отношений и прекращения деловых отношений, отказа в проведении операции с деньгами и (или) иным имуществом, и принятия мер по замораживанию операций с деньгами и (или) иным имуществом;
4) признания Субъектом сложной, необычно крупной операции, подлежащей изучению, в качестве подозрительной операции;
5) представления сведений и информации об операциях, подлежащих финансовому мониторингу, фактов отказа физическому лицу в установлении деловых отношений, прекращения деловых отношений с клиентом, отказа в проведении операции с деньгами и (или) иным имуществом в уполномоченный орган, включая указания и регламенты работы в автоматизированных информационных системах и программном обеспечении, используемых для передачи сведений, информации и документов в уполномоченный орган;

6) қаржы мониторингіне жататын және уәкілетті органға жіберілетін операцияларды құжаттамалық тіркеу Субъект белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады;
7) Субъект қызметкерлерінің өздеріне белгілі болған, Субъект қызметкерлері жол берген Қазақстан Республикасының КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ, ІБҚ туралы заңнамасын бұзу фактілері туралы басшыға хабардар ету;
8) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ мақсатында ішкі бақылауды жүзеге асыру кезінде ІБҚ-ды іске асыруға және сақтауға жауапты тұлғаның Субъект ұйымның басқа бөлімшелерімен, персоналымен, филиалдарымен, уәкілетті органдармен және олардың лауазымды тұлғаларымен өзара іс-қимылы;
9) ұйымды бақылауға ие заңды тұлға белгілеген КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ (бар болса) бойынша талаптарды орындау;
10) ұйымды бақылауға ие заңды тұлғамен тәуелсіз аудит жүргізуге шешімі болған жағдайда тәуелсіз аудитті, ұйымның ішкі аудит қызметімен не ішкі аудитті жүргізуге уәкілетті өзге органмен КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ мақсатында ішкі бақылау тиімділігін бағалауды жүргізудің нәтижелері бойынша басқарушылық есептілікті уәкілетті органға және реттеуші органға дайындау және ұсыну;
11) клиентті (оның өкілін) және бенефициарлық меншік иесін сәйкестендіру, оның ішінде клиентті (оның өкілін) және бенефициарлық меншік иесін, бейрезидент заңды тұлғаны, заңды тұлға құрмай өзге де шетелдік құрылымын тексерудің оңайлатылған және күшейтілген шараларын қолдану рәсімдерінің ерекшеліктері;
12) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ заңдастыру типологияларына, схемалары мен тәсілдеріне сәйкес келетін сипаттамалары бар клиент операциясын күдікті ретінде тану;
13) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ заңдастыру тәуекелдерін бағалау нәтижелерін бағалау, айқындау, құжаттамалық тіркеу және жаңарту;
14) бақылау шараларын, КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ заңдастыру тәуекелдерін басқару және КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ заңдастыру тәуекелдерін төмендету жөніндегі рәсімдерді әзірлеу;
15) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ заңдастыру тәуекелінің дәрежесін ескере отырып, өз клиенттерін сыныптау;
16) барлық құжаттар мен мәліметтерді, оның ішінде біржолғы операциялар бойынша, сондай-ақ клиенттің (оның өкілінің) және бенефициарлық меншік иесінің дерекнамасын және онымен хат алмасуды қоса алғанда, клиентті (оның өкілін) және бенефициарлық меншік иесін тиісінше тексеру нәтижелері бойынша алынған мәліметтерді клиентпен (оның өкілімен) және бенефициарлық меншік иесімен іскерлік қатынастар тоқтатылған күннен бастап немесе біржолғы мәміле жасалған күннен кейін кемінде бес жыл, оларды сотта дәлелдеме ретінде пайдалану мүмкіндігін ескере отырып, олар уәкілетті органға, сондай-ақ өздерінің құзыретіне сәйкес өзге де мемлекеттік органдарға уақтылы қолжетімді болуы үшін сақтау;

6) документальное фиксирование операций, подлежащих финансовому мониторингу и направляемых в уполномоченный орган, осуществляется в порядке, установленном Субъектом;
7) информирования работниками Субъекта руководителя о ставших им известными фактах нарушения законодательства Республики Казахстан о ПОД/ФТ/ФРОМУ, ПВК, допущенных работниками Субъекта;
8) взаимодействия лица, ответственного за реализацию и соблюдение ПВК с другими подразделениями, персоналом Субъекта, филиалами, уполномоченными органами и их должностными лицами, при осуществлении внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ/ФРОМУ;
9) выполнения требований по ПОД/ФТ/ФРОМУ (при наличии), установленных юридическим лицом, которое имеет контроль над организацией;
10) подготовки и представления уполномоченному органу и органу регулятору Субъектом, имеющим контроль над организацией, управленческой отчетности по результатам оценки эффективности внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ/ФРОМУ службой внутреннего аудита организации либо иным органом, уполномоченным на проведение внутреннего аудита, а также проведения независимого аудита, в случае наличия решения на проведение независимого аудита;
11) идентификации клиента (его представителя) и бенефициарного собственника, в том числе особенности процедур применения упрощенных и усиленных мер проверки клиента (его представителя) и бенефициарного собственника, юридического лица-нерезидента, иной иностранной структуры без образования юридического лица;
12) признания операции клиента, имеющей характеристики, соответствующие типологиям, схемам и способам легализации ОД/ФТ/ФРОМУ в качестве подозрительной;
13) оценки, определения, документального фиксирования и обновления результатов оценки рисков легализации ОД/ФТ/ФРОМУ;
14) разработки мер контроля, процедуры по управлению рисками легализации ОД/ФТ/ФРОМУ и снижению рисков легализации ОД/ФТ/ФРОМУ;
15) классификации своих клиентов с учетом степени риска легализации ОД/ФТ/ФРОМУ;
16) хранения всех документов и сведений, в том числе по разовым операциям, а также, полученных по результатам надлежащей проверки клиента (его представителя) и бенефициарного собственника, включая досье клиента (его представителя) и бенефициарного собственника и переписку с ним, не менее пяти лет со дня прекращения деловых отношений с клиентом (его представителем) и бенефициарным собственником или после даты разовой сделки, с учетом возможности их использования в качестве доказательства в суде, чтобы они могли быть своевременно доступны уполномоченному органу, а также иным государственным органам в соответствии с их компетенцией;

17) аппараттық-бағдарламалық кешен букмекерлік кеңселердің және (немесе) тотализаторлардың кассаларымен өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге және ойын бизнесі саласындағы уәкілетті органға КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпаратты жинауды және ұсынуды жүзеге асыруға тиіс;
18) букмекерлік кеңселердің және (немесе) тотализаторлардың автоматтандырылған цифрлық жүйелерін БЕЖ-бен интеграциялауды қамтамасыз ету;
19) БЕЖ-ге берілген бәс тігуге қатысушының бірегей идентификаторының Субъектісін автоматтандырылған жүйелерде тіркеу және оны сәйкестендіру кезінде алынған клиенттің деректерімен;
20) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда ұтыстардың мөлшерлемелері мен төлемдерді бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру үшін БЕЖ-дің электрондық әмияндарын пайдалану.
Субъектілердің КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ мақсатында ішкі бақылауды ұйымдастыру жөніндегі қосымша шараларды бағдарламаға енгізуіне жол беріледі.
Субъектілер Субъектілердің басшы қызметкерлерінің немесе тиісті құрылымдық бөлімше басшысының деңгейінен төмен емес Субъектілердің өзге де басшыларының арасынан ІБҚ-ның іске асырылуына және сақталуына жауапты адамды (бұдан әрі – жауапты қызметкер), сондай-ақ Субъектілердің ІБҚ-ның іске асырылуына және сақталуына жауапты қызметкерлерін (бұдан әрі – КЖ/ТҚҚ/ЖҚҚТҚҚ жөніндегі бөлімшенің қызметкері) тағайындайды.
Жауапты қызметкер лауазымына:
жоғары білімі;
ойын бизнесі саласында кемінде екі жыл жұмыс өтілі;
мінсіз іскерлік беделі бар;
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ заңнаманы білуге тестілеуден өткен туралы сертификаты бар тұлға тағайындалады.
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ бойынша құрылымдық бөлімше қызметкерінің лауазымына:
жоғары білімі;
ойын бизнесі саласында кемінде бір жыл жұмыс өтілі;
мінсіз іскерлік беделі бар;
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ заңнаманы білуге тестілеуден өткен туралы сертификаты бар тұлға тағайындалады.".
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2015 жылғы 30 наурыздағы
№115 бұйрығына 1-қосымша
Нысан
р/с
Біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар
1
2
Букмекерлік кеңсе үшін
1

17) обеспечение взаимодействия аппаратно-программного комплекса с кассами букмекерских контор и (или) тотализаторов и осуществление аппаратно-программным комплексом сбора и предоставления информации, позволяющей уполномоченному органу в сфере игорного бизнеса осуществлять контроль за соблюдением законодательства о ПОД/ФТ/ФРОМУ;
18) обеспечение интеграции автоматизированных цифровых систем букмекерских контор и (или) тотализаторов с ЕСУ;
19) фиксация в автоматизированных системах Субъекта уникального идентификатора участника пари, присвоенного в ЕСУ, и сопоставление его с данными клиента, полученными при идентификации;
20) использование электронных кошельков ЕСУ для осуществления расчетов по ставкам и выплатам выигрышей в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан.
Допускается включение Субъектом в программу дополнительных мер по организации внутреннего контроля в целях ПОД/ФТ/ФРОМУ.
Субъекты назначают лицо, ответственное за реализацию и соблюдение ПВК (далее – ответственный работник) из числа руководящих работников Субъектов или иных руководителей Субъектов не ниже уровня руководителя соответствующего структурного подразделения, а также работников Субъектов, ответственных за реализацию и соблюдение ПВК (далее – работник подразделения по ПОД/ФТ/ФРОМУ).
На должность ответственного работника назначается лицо, имеющее:
высшее образование;
стаж работы не менее двух лет в сфере игорного бизнеса;
безупречную деловую репутацию;
Сертификат о прохождении тестирования на знание законодательства о ПОД/ФТ/ФРОМУ.
На должность работника структурного подразделения по ПОД/ФТ/ФРОМУ назначается лицо, имеющее:
высшее образование;
стаж работы не менее одного года в сфере игорного бизнеса;
безупречную деловую репутацию;
Сертификат о прохождении тестирования на знание законодательства о ПОД/ФТ/ФРОМУ.".
Приложение 1
Приложение 1 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 30 марта 2015 года № 115
Форма
Перечень документов, подтверждающих соответствие организатора игорного бизнеса квалификационным требованиям
№ п/п
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
1
2
Для букмекерской конторы
1

осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22004 болып тіркелген) сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық нормаларға және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) сәйкес өртке қарсы нормаларға сәйкес келетін меншік құқығындағы ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, ғимараттың бір бөлігінің) болуы туралы (растайтын құжаттарды ұсына отырып) мәліметтер*
2
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысандағы бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған меншік құқығындағы жабдықтар (растайтын құжаттарды ұсына отырып: тауарға арналған декларация, тауарлық-материалдық құндылықтар бойынша жүкқұжаты, шот-фактурлар, сатып алу-сату шарты) болуы туралы мәліметтер
3
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес нысандағы "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (Күзет қызметі туралы заң) 5-бабы 1-тармағына сәйкес күзет қызметімен айналысуға лицензия алған заңды тұлғалармен шарттың (шарттардың) болуы туралы мәліметтер**
4
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Ойын бизнесі туралы заң) 15-бабы 2-тармағына сәйкес букмекерлік кеңсенің жұмысының, ставкалар қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидалары**
5
бірінші талап ету бойынша салымды беру шартымен (талап етілгенге дейінгі салым) Ойын бизнесі туралы заңының 13-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес 40000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде банктік салым ашуға Қазақстан Республикасының аумағындағы екінші деңгейдегі банкпен жасасқан шарт
Тотализатор үшін
1
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22004 болып тіркелген) сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық нормаларға және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) сәйкес өртке қарсы нормаларға сәйкес келетін меншік құқығындағы ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, ғимараттың бір бөлігінің) болуы туралы (растайтын құжаттарды ұсына отырып) мәліметтер*
2
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысандағы бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған меншік құқығындағы жабдықтар (растайтын құжаттарды ұсына отырып: тауарға арналған декларация, тауарлық-материалдық құндылықтар бойынша жүкқұжаты, шот-фактурлар, сатып алу-сату шарты) болуы туралы мәліметтер
3
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес нысандағы "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағына сәйкес лицензия алған заңды тұлғалармен шарттың (шарттардың) болуы туралы мәліметтер**
4
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Ойын бизнесі туралы заң) 15-бабы 2-тармағына сәйкес букмекерлік кеңсенің жұмысының, ставкалар қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің қазақ және орыс тілдерінде әзірленген және Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2024 жылғы 9 қазандағы № 175 "Ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35240 болып тіркелген) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ойын мекемесінің, букмекерлік кеңсенің немесе тотализатордың жұмыс істеуінің үлгілік қағидаларында, ставкаларды қабылдау және өткізілетін құмар ойындар және (немесе) бәс тігу қағидалары**
5

сведения о наличии здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности (с предоставлением подтверждающих документов) соответствующего санитарно-эпидемиологическим нормам в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-336/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22004) и противопожарным нормам в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении правил пожарной безопасности" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867) по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу*
2
сведения о наличии оборудования (с предоставлением подтверждающих документов: декларация на товары, накладная на товарно-материальные ценности, счета-фактуры, договора купли-продажи о приобретении товарно-материальных ценностей), для организации и проведения пари на праве собственности по форме согласно приложению 3 к настоящему приказу
3
сведения о наличии договора (договоров) с юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности в соответствии с пунктом 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об охранной деятельности" (далее – Закон об охранной деятельности) по форме согласно приложению 4 к настоящему приказу**
4
правила работы букмекерской конторы, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари на казахском и русском языках, разработанные в соответствии с пункта 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" (далее – Закон об игорном бизнесе)
5
договор с банком второго уровня на территории Республики Казахстан на открытие банковского вклада в размере 40000 месячных расчетных показателей в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 13 Закона об игорном бизнесе при условии выдачи вклада по первому требованию (вклад до востребования)
Для тотализатора
1
сведения о наличии здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности (с предоставлением подтверждающих документов) соответствующего санитарно-эпидемиологическим нормам в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-336/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22004) и противопожарным нормам в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении правил пожарной безопасности" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867) по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу*
2
сведения о наличии оборудования (с предоставлением подтверждающих документов: декларация на товары, накладная на товарно-материальные ценности, счета-фактуры, договора купли-продажи о приобретении товарно-материальных ценностей), для организации и проведения пари на праве собственности по форме согласно приложению 3 к настоящему приказу
3
сведения о наличии договора (договоров) с юридическими лицами, получившими лицензию в соответствии с пунктом 1 статьи 5 Закона об охранной деятельности по форме согласно приложению 4 к настоящему приказу**
4
правила работы тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари на казахском и русском языках, разработанные в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона об игорном бизнесе
5

бірінші талап ету бойынша салымды беру шартымен (талап етілгенге дейінгі салым), Ойын бизнесі туралы заңының 13-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес 10 000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде банктік салым ашуға Қазақстан Республикасының аумағындағы екінші деңгейдегі банкпен жасасқан шарт
Казино үшін
1
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22004 болып тіркелген) сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық нормаларға және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) сәйкес өртке қарсы нормаларға сәйкес келетін үш жұлдыздан төмен емес санаттағы қонақ үй кешеніндегі меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, ғимараттың бір бөлігінің) болуы туралы (растайтын құжатты ұсына отырып: үш жұлдыздан төмен емес санаттағы қонақ үй кешенін аккредиттеу туралы куәлік немесе сертификат) мәліметтер*
2
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысандағы бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған меншік құқығындағы жабдықтар туралы (растайтын құжаттарды ұсына отырып: тауарға арналған декларация, тауарлық-материалдық құндылықтар бойынша жүкқұжаты, шот-фактурлар, сатып алу-сату шарты) болуы туралы мәліметтер
3
қолданылатын заңдастырылған белгілердің қазақ және орыс тілдеріндегі үлгілері мен номинациялары
4
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Ойын бизнесі туралы заң) 15-бабы 2-тармағына сәйкес букмекерлік кеңсенің жұмысының, ставкалар қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің қазақ және орыс тілдерінде әзірленген және Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2024 жылғы 9 қазандағы № 175 "Ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35240 болып тіркелген) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ойын мекемесінің, букмекерлік кеңсенің немесе тотализатордың жұмыс істеуінің үлгілік қағидаларында, ставкаларды қабылдау және өткізілетін құмар ойындар және (немесе) бәс тігу қағидалары**
5
Ойын бизнесі туралы заңының 13-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ойын мекемесінің жұмысының, ставкалар қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидалары
6
бірінші талап ету бойынша салымды беру шартымен (талап етілгенге дейінгі салым) Ойын бизнесі туралы заңының 13-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес 60 000 айлық есептік көрсеткіштің мөлшерінде салым ашуға Қазақстан Республикасының аумағындағы екінші деңгейлі банкпен жасасқан шарт
Ойын автоматтары залы үшін
1
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22004 болып тіркелген) сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық нормаларға және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) сәйкес өртке қарсы нормаларға сәйкес келетін казино қызметі жүзеге асырылатын үш жұлдыздан төмен емес санаттағы қонақ үй кешеніндегі меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, ғимараттың бір бөлігінің) болуы туралы (растайтын құжатты ұсына отырып: үш жұлдыздан төмен емес санаттағы қонақ үй кешенін аккредиттеу туралы куәлік немесе сертификат) мәліметтер*
2
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысандағы бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған меншік құқығындағы жабдықтар туралы (растайтын құжаттарды ұсына отырып: тауарға арналған декларация, тауарлық-материалдық құндылықтар бойынша жүкқұжаты, шот-фактурлар, сатып алу-сату шарты) болуы туралы мәліметтер
3
қолданылатын заңдастырылған белгілердің қазақ және орыс тілдеріндегі үлгілері мен номинациялары
4
"Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Ойын бизнесі туралы заң) 15-бабы 2-тармағына сәйкес букмекерлік кеңсенің жұмысының, ставкалар қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің қазақ және орыс тілдерінде әзірленген және Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2024 жылғы 9 қазандағы № 175 "Ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35240 болып тіркелген) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ойын мекемесінің, букмекерлік кеңсенің немесе тотализатордың жұмыс істеуінің үлгілік қағидаларында, ставкаларды қабылдау және өткізілетін құмар ойындар және (немесе) бәс тігу қағидалары**
5
Ойын бизнесі туралы заңының 13-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ойын мекемесінің жұмысының, ставкалар қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидалары
6
бірінші талап ету бойынша салымды беру шартымен (талап етілгенге дейінгі салым) Ойын бизнесі туралы заңының 13-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес 60 000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде салым ашуға Қазақстан Республикасының аумағындағы екінші деңгейдегі банкпен жасасқан шарт
"Ескертпе:
* Өтініш берушілер мәліметтерді жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесінен алады (жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтамалар түрінде);
** Өтініш берушілер мәліметтерді "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесінен алады.".
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің 2015 жылғы
17 шілдедегі № 249
бұйрығына 1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Ойын бизнесі мен лотереяны реттеу комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет-ресурста орналастырылған: www.tsm.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілігі
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-(ОИБ)
Кезеңділік: тоқсан сайын
Есепті кезең: ________ 20__жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: ойын бизнесін ұйымдастырушылар (құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсанына бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей.
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште немесе электронды түрде (бар болса)
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
Ойын бизнесін ұйымдастырушының бизнес сәйкестендіру нөмірі
Ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы
Қызмет түрі
Заңды мекен-жайы
Ойын бизнесін ұйымдастырушы қызметкерлерінің саны, адам
Есепті кезеңнің басындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың саны, адам
Есепті кезеңнің соңындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың саны, адам
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңның негіздері бойынша қатысушылармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту саны*
Есепті кезеңде құмар ойындарға бірдей қатысушылардың ойын мекемелеріне бару саны
есепті кезеңнің басында
есепті кезеңнің соңына
резиденттер
резидент емес
резиденттер
резидент емес
адам
10-нан аз келу
10-нан астам келу
50-ден астам келу
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Кестенің жалғасы
Есептілікті ұсынған күнгі жағдай бойынша банкте (банктерде) нақты орналастырылған міндетті резервтердің сомалары туралы мәліметтер**
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушыларға төленген жалпы сомалары туралы мәліметтер
Есепті кезеңде алынған мөлшерлемердың жалпы сомасы
Ойын жабдығының атауы және түрі
теңге
теңге
теңге
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Ойын жабдығының саны
Ойын жабдығының сериялық және (немесе) түгендеу нөмірі
Өндіруші
Ойын жабдығының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі (жаңа/ қолданылған)
Жабдықты тестілеу күні (жаңа ойын автоматтары үшін)
Технологиялық тұрғыдан ойын автоматына салынған ұтыстың белгіленген пайызы (ойын автоматтары залы үшін)
Бейне жазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер
Касса (лар) туралы деректер, оның ішінде кассаның түрі, саны және орналасқан жері (мекен-жайы)
Мемлекеттік кіріс органдарында салық салу объектілерді/ касса (ларды) тіркеу есебіне қою туралы мәліметтер
Үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер
Ойын бизнесін ұйымдастырушының құрылтайшылар құрамындағы бенефициарлық меншік иелері, басшылары және ойын бизнесін ұйымдастырушының бірінші басшылары туралы мәліметтер
дана
%
Бейне жазу жүйесінің атауы
Саны, дана
Техникалық жағдайы
Жабдықты тестілеу күні
Ауыстырылған жабдықтың сериялық немесе түгендеу нөмірі
Лицензия алу кезінде көрсетілген ойын үстелдерінің саны
ойын үстелдерінің санын ұлғайту және қысқарту туралы ақпарат
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
* КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңы – "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
** Міндетті резервтердің болуын растау мақсатында есептілікке банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтама қоса беріледі
Ұйымның атауы _________________________________________________________
Ойын мекемесінің немесе тауар белгісінің атауы (бар болса) ______________________
Заңды мекен-жайы ________________________________________________________
Қызмет түрі _____________________________________________________________
Телефон ____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Интернет-ресурс (бар болса) __________________________________________
Берілген лицензияның нөмірі мен күні __________________________________
________________ парақ қоса беріледі.
Осымен расталады: осы есептілікте көрсетілген барлық мәліметтер және қоса беріліп
отырған құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады.
Орындаушы ___________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілігі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
Индекс: 1 - (ОИБ), кезеңділігі: тоқсан сайын

договор с банком второго уровня на территории Республики Казахстан на открытие банковского вклада в размере 10 000 месячных расчетных показателей в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 13 Закона об игорном бизнесе при условии выдачи вклада по первому требованию (вклада до востребования)
Для казино
1
сведения о наличии здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд (с предоставлением подтверждающего документа: свидетельство либо сертификат об аккредитации гостиничного комплекса категории не ниже трех звезд) соответствующего санитарно-эпидемиологическим нормам в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-336/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22004) и противопожарным нормам в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении правил пожарной безопасности" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867) по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу*
2
сведения о наличии оборудования (с предоставлением подтверждающих документов: декларация на товары, накладная на товарно-материальные ценности, счета-фактуры, договора купли-продажи о приобретении товарно-материальных ценностей) для организации и проведения пари на праве собственности по форме согласно приложению 3 к настоящему приказу
3
образцы и номинации применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках
4
сведения о наличии договора (договоров) с юридическими лицами, получившими лицензию в соответствии с пунктом 1 статьи 5 Закона об охранной деятельности по форме согласно приложению 4 к настоящему приказу**
5
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари на казахском и русском языках, разработанные в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона об игорном бизнесе
6
договор с банком второго уровня на территории Республики Казахстан на открытие банковского вклада в размере 60 000 месячных расчетных показателей в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 13 Закона об игорном бизнесе при условии выдачи вклада по первому требованию (вклада до востребования)
Для зала игровых автоматов
1
сведения о наличии здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд, в котором осуществляется деятельность казино (с предоставлением подтверждающего документа: свидетельство либо сертификат об аккредитации гостиничного комплекса категории не ниже трех звезд) соответствующего санитарно-эпидемиологическим нормам в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-336/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22004) и противопожарным нормам в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении правил пожарной безопасности" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867) по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу*
2
сведения о наличии оборудования (с предоставлением подтверждающих документов: декларация на товары, накладная на товарно-материальные ценности, счета-фактуры, договора купли-продажи о приобретении товарно-материальных ценностей), для организации и проведения пари на праве собственности по форме согласно приложению 3 к настоящему приказу
3
образцы и номинации, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках
4
сведения о наличии договора (договоров) с юридическими лицами, получившими лицензию в соответствии с пунктом 1 статьи 5 Закона об охранной деятельности по форме согласно приложению 4 к настоящему приказу**
5
правила работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари на казахском и русском языках, разработанные в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона об игорном бизнесе
6
договор с банком второго уровня на территории Республики Казахстан на открытие банковского вклада в размере 60 000 месячных расчетных показателей в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 13 Закона об игорном бизнесе при условии выдачи вклада по первому требованию (вклада до востребования)
Примечание:
* Заявители получают сведения из цифровой системы единого государственного кадастра недвижимости (в виде справки о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках);
**Заявители получают сведения из цифровой системы "Е-лицензирование".
Приложение 2
Приложение 1 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 249
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Комитет по регулированию игорного бизнеса и лотереи Министерства туризма и спорта Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.tsm.gov.kz
Наименование административной формы: Отчетность организатора игорного бизнеса
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-(ОИБ)
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период: ________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организаторы игорного бизнеса
(юридические лица, осуществляющие организацию и проведение азартных игр и (или) пари)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
один раз в квартал, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Метод сбора: на бумажном носителе или в электронном виде (при наличии)
Бизнес-идентификационный номер:
Бизнес идентификационный номер организатора игорного бизнеса
Наименование организатора игорного бизнеса
Вид
деятельности
Юридический адрес
Численность работников организатора игорного бизнеса, человек
Количество участников азартных игр и (или) пари на начало отчетного периода, человек
Количество участников азартных игр и (или) пари на конец отчетного периода, человек
Количество отказов в установлении деловых отношений с участниками по основаниям Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ*
Количество посещений игорных заведений одними и теми же участниками азартных игр в отчетный период
на начало отчетного периода
на конец отчетного периода
резиденты
нерезиденты
резиденты
не резиденты
человек
менее 10 посещений
более 10 посещений
более 50 посещений
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Продолжение таблицы
Сведения о суммах обязательных резервов, фактически размещенных в банке (-ах) по состоянию на день предоставления отчетности**
Общая сумма
выплаченных денежных средств участникам азартных игр и (или) пари
Общая сумма
полученных денежных средств организатором игорного бизнеса от участников азартных игр и (или)пари
Наименование и вид игорного оборудования
тенге
тенге
тенге
16
17
18
19
продолжение таблицы
Количество игорного оборудования
Серийный и (или) инвентарный номер игорного оборудования
Производитель
Техническое состояние игорного оборудования, игровых автоматов (новое/бывшее в употреблении)
Дата тестирования оборудования (для новых игровых автоматов)
Установленный процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат (для зала игровых автоматов)
Сведения о техническом состоянии видеозаписывающих систем
Данные о кассе (-ах), в том числе вид, количество и месторасположение кассы (адрес)
Сведения о постановке на регистрационный учет объектов налогообложения/ касс (-ы) в органах государственных доходов
Сведения об изменении количества столов, замены оборудования
Сведения о бенефициарных собственниках в составе учредителей, руководителей организатора игорного бизнеса и о первых руководителях организатора игорного бизнеса
штук
%
Наименование видеозаписывающей системы
Количество, штук
Техническое состояние
Дата тестирования оборудования
Серийный или инвентарный номер заменившего оборудования
Количество игровых столов, указанных при получении лицензии
Информация об увеличении и сокращении количества игровых столов
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
*Закон о ПОД/ФТ/ФРОМУ - Закон Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов,
полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
**В целях подтверждения наличия обязательных резервов к отчетности прилагается справка о наличии и движении денег
по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада.
Наименование организации _______________________________________________
Наименование игорного заведения или товарного знака (при наличии) ___________
Юридический адрес ______________________________________________________
Вид деятельности ________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________________
Интернет-ресурс (при наличии) ____________________________________________
Номер и дата выданной лицензии __________________________________________
Прилагается ______ листов.
Настоящим подтверждается, что: все сведения, указанные в настоящей отчетности
и прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными.
Исполнитель ___________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Отчетность организатора игорного бизнеса"
Индекс: 1 - (ОИБ), периодичность: ежеквартальная

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілікті ұсыну нысанын толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды ойын бизнесін ұйымдастырушылар (құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар) толтырады және ойын бизнесі саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
3. Нысан ойын бизнесін ұйымдастырушы басшысының не оны алмастыратын тұлғаның қолымен немесе электрондық цифрлық қолтаңбасымен (міндеттерді жүктеу туралы бұйрықтың көшірмесін қоса бере отырып), сондай-ақ ұйымның мөрімен (бар болса) куәландырылады.
4. Нысан тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
5. 1-бағанда реттік нөмірі толтырылады.
6. 2-бағанда ойын бизнесін ұйымдастырушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. 3-бағанда ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы көрсетіледі.
8. 4-бағанда қызмет түрі көрсетіледі.
9. 5-бағанда заңды мекен-жайы көрсетіледі.
10. 6, 7-бағандарда есепті кезеңнің басында және соңында ойын бизнесін ұйымдастырушы қызметкерлерінің саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
11. 8, 9-бағандарда есепті кезеңнің басындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге (резиденттер, резиденттер емес) қатысушылардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
12. 10, 11-бағандарда есепті кезеңнің соңында құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың (резиденттер, резиденттер емес) саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 12-бағанда "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңында қарастырылған негіздері бойынша қатысушылармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. 13, 14, 15-бағандарда есепті кезеңде құмар ойындардың сол қатысушыларының ойын мекемелеріне бару саны туралы мәліметтер көрсетіледі (10-нан аз бару, 10-нан астам бару, 50-ден астам бару).
15. 16-бағанда есептілікті ұсынған күнгі жағдай бойынша банкте (банктерде) нақты орналастырылған "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын міндетті резервтер түріндегі әрбір лицензияға қамтамасыз ету сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
16. 17-бағанда құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушыларға төленген ақша қаражатының сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
17. 18-бағанда құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардан ойын бизнесін ұйымдастырушылар алған ақшалай қаражаттың жалпы сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы представления отчетности организатора игорного бизнеса.
2. Форма заполняется организаторами игорного бизнеса (юридическими лицами, осуществляющим организацию и проведение азартных игр и (или) пари), и представляется в уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса.
3. Форма заверяется подписью или электронной цифровой подписью руководителя организатора игорного бизнеса, либо лица его заменяющего (с приложением копии приказа о возложении обязанностей), а также печатью организации (при наличии).
4. Форма предоставляется ежеквартально, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 заполняется номер по порядку.
6. В графе 2 указывается бизнес идентификационный номер организатора игорного бизнеса.
7. В графе 3 указывается наименование организатора игорного бизнеса.
8. В графе 4 указывается вид деятельности.
9. В графе 5 указывается юридический адрес.
10. В графах 6, 7 указываются сведения о численности работников организатора игорного бизнеса на начало и на конец отчетного периода.
11. В графах 8, 9 указываются сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (резиденты, нерезиденты) на начало отчетного периода.
12. В графах 10, 11 указываются сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (резиденты, нерезиденты) на конец отчетного периода.
13. В графе 12 указываются сведения о количестве отказов в установлении деловых отношений с участниками по основаниям, предусмотренным в Законе Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения".
14. В графах 13, 14, 15 указываются сведения о количестве посещений игорных заведений одними и теми же участниками азартных игр в отчетный период (менее 10 посещений, более 10 посещений, более 50 посещений).
15. В графе 16 указываются сведения о сумме обеспечения на каждую лицензию в виде обязательных резервов, определяемых Законом Республики Казахстан "Об игорном бизнесе", фактически размещенных в банке (-ах) по состоянию на день предоставления отчетности.
16. В графе 17 указываются сведения о сумме выплаченных денежных средств участникам азартных игр и (или) пари.
17. В графе 18 указываются сведения об общей сумме полученных денежных средств организаторами игорного бизнеса от участников азартных игр и (или)пари.

2) лицензияны қайта ресімдеу – 3 (үш) жұмыс күні. Құжаттар толық болмаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен кезде көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті қабылдаудан жазбаша дәлелді бас тартуы – 2 (екі) жұмыс күні.
Ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыруға қолданыстағы лицензия болған кезде көрсетілетін қызметті алушы қолданыстағы лицензия мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 90 күн бұрын сол қызмет түріне жаңа лицензия алуға өтініш береді.
Бұл ретте жаңа лицензияның қолданылу мерзімі басталған күн қолданыстағы лицензияның мерзімі аяқталған күннен кейінгі күн болып есептеледі.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны және оның кіші түрлері (бар болса)
Барлық кіші түрлері бойынша: Электрондық (ішінара цифрландырылған).
7
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі және оның кіші түрлері (бар болса)
Ойын автоматтары залы қызметімен айналысуға құқық беретін лицензия, қайта ресімделген лицензия, не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақылы негізде заңды тұлғаларға көрсетіледі.
Салық кодексінің 616 бабының 4 тармағына сәйкес сәйкес, ойын автоматтары залы қызметімен айналысу құқығына жыл сайынғы лицензиялық алым мөлшерлемелері:
лицензия беру кезінде лицензиялық алым 3845 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК) құрайды;
лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 %-ын құрайды.
Төлем қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, сондай-ақ "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығын қоса алғанда сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).

2) переоформление лицензии – 3 (три) рабочих дня. При неполноте документов и (или) документов с истекшим сроком действия письменный мотивированный отказ услугодателя в приеме заявления – 2 (два) рабочих дня.
При наличии действующей лицензии на осуществление деятельности в сфере игорного бизнеса услугополучателем подается заявление на получение новой лицензии на тот же вид деятельности заблаговременно за 90 календарных дней до истечения срока действующей лицензии. При этом днем начала срока действия новой лицензии считается день, следующий за днем окончания срока действующей лицензии.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
По всем подвидам: Электронная (частично цифровизированная).
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Лицензия, переоформленная лицензия на право занятия деятельностью казино, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим лицам.
Ставки ежегодного лицензионного сбора за право занятия деятельностью казино в соответствии с пунктом 4 статьи 616 Налогового кодекса Республики Казахстан составляют:
сбор при выдаче лицензии составляет 3845 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
сбор за переоформление лицензии составляет 10 % от ставки при выдаче лицензии.
Оплата производится в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также через платежный шлюз "цифрового правительства" (далее – ПШЦП).
9
График работы услугодателя
Услугодателя – с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).

Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін жүзеге асырылады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Лицензия алу үшін:
1) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық сұрау салу нысанындағы лицензия алу үшін заңды тұлғаның өтініші.
Көрсетілетін қызметті беруші заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді тиісті цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады;
2) құжаттың электрондық нысанындағы лицензиялық алымның бюджетке төленгені туралы құжат (ЦҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда);
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22004 болып тіркелген) сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы салаларында (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін – санитариялық - эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін – қызметтің басталғаны туралы хабарлама) және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) сәйкес өрт қауіпсіздігі саласында рұқсат беру құжаттарының көшірмелерін ұсына отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық және өртке қарсы нормаларға сәйкес келетін казино қызметі жүзеге асырылатын үш жұлдыздан төмен емес санаттағы қонақ үй кешенінде меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, ғимараттың бір бөлігінің) болуы туралы мәліметтер (www.elicense.kz цифрлық жүйесінде деректер болмаған жағдайда келесідей растайтын құжат ұсыну: үш жұлдыздан төмен емес санаттағы қонақ үй кешенін аккредиттеу туралы куәлік немесе сертификат);
4) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша меншік құқығындағы ойын жабдығы туралы мәліметтер нысаны (растайтын құжаттарды ұсына отырып: тауарға арналған декларация, тауарлық-материалдық құндылықтар бойынша жүкқұжаты, шот-фактурлар, сатып алу-сату шарты);

Прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 до 17.00 часов.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения лицензии:
1) заявление юридического лица на получение лицензии в форме электронного запроса, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства";
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора (за исключением случаев оплаты через ПШЦП) в форме электронного документа;
3) сведения о наличии здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании, в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд (в случае отсутствия данных в цифровой системе www.elicense.kz предоставить подтверждающие документы: свидетельство либо сертификат об аккредитации гостиничного комплекса категории не ниже трех звезд), соответствующего санитарно-эпидемиологическим и противопожарным нормам, установленным законодательством Республики Казахстан, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам с предоставлением копий разрешительных документов в сферах санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-336/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22004) (для объектов высокой эпидемической значимости – получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости – уведомление о начале деятельности) и в области пожарной безопасности в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении правил пожарной безопасности" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867);
4) сведения о наличии игорного оборудования на праве собственности (с предоставлением подтверждающих документов: декларация на товары, накладная на товарно-материальные ценности, счета-фактуры, договора купли-продажи о приобретении товарно-материальных ценностей), по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1-тармағына сәйкес күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (растайтын құжаттарды ұсына отырып) шарттардың болуы туралы мәліметтер;
6) құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы қолданылатын заңдастырылған белгілердің қазақ және орыс тілдеріндегі үлгілері мен номинациялары;
7) құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 2-1-тармағына сәйкес ойын бизнесі саласында бекітілетін ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындардың және (немесе) бәс тігудің қазақ және орыс тілдеріндегі үлгілік қағидаларына сәйкес ойын мекемесі жұмысының ережелері;
8) құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы бірінші талап ету бойынша салымды беру шартымен (талап етілгенге дейінгі салым) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 60000 АЕК мөлшерінде салым ашуға Қазақстан Республикасының аумағындағы екінші деңгейдегі банкпен жасасқан шарт; лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық сұрау салу нысанындағы лицензия алу үшін заңды тұлғаның өтініші;
2) құжаттың электрондық нысанындағы лицензиялық алымның бюджетке төленгені туралы құжат (ЦҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда);
3) алынатын ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпарат қамтылған құжаттардың электрондық көшірмелері.
Көрсетілетін қызметті алушының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын құжат, мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының бюджетіне алым сомасын төлегенін растайтын құжат (ЦҮТШ арқылы төленген жағдайда), лицензия туралы құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзы арқылы алады.
Өтінішті портал арқылы берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жолданады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысуға көрсетілетін қызметті алушының осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынуы;

5) сведения о наличии договоров с юридическими лицами, получившими в установленном законодательством Республики Казахстан порядке лицензию на осуществление охранной деятельности в соответствии с пунктом 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об охранной деятельности" (с предоставлением подтверждающих документов), по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
6) наличие образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках, в форме электронной копии документа;
7) правила работы игорного заведения в соответствии с Типовыми правилами работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утверждаемыми в сфере игорного бизнеса в соответствии с пунктом 2-1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" на казахском и русском языках в форме электронной копии документа;
8) договор с банком второго уровня на территории Республики Казахстан на открытие вклада в размере 60000 МРП, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, при условии выдачи вклада по первому требованию (вклада до востребования) в форме электронной копии документа;
для переоформления лицензии:
1) заявление юридического лица на переоформление лицензии в форме электронного запроса, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора (за исключением случаев оплаты через ПШЦП) в форме электронного документа;
3) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных цифровых системах. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, документа, подтверждающего право собственности или иное законное право на недвижимое имущество, документа, подтверждающего оплату услугополучателем в бюджет суммы сбора (в случае оплаты через ПШЦП), о лицензии услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства". При подаче заявления через портал в "личный кабинет" услугополучателя направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) занятие деятельностью в сфере игорного бизнеса запрещено законами Республики Казахстан для данной категории услугополучателя;

2) лицензиялық алым енгізілмеген;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабында белгіленген біліктілік талаптарға сәйкес келмеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
5) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
6) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушыға қатысты ойын бизнесі саласындағы қызметті тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімі (үкімі) бар;
7) сот орындаушысының ұсынуы негізінде сот өтініш беруші-борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салған;
8) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
12
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинет", сондай-ақ Бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің 8 (7172) 741359 телефоны арқылы, не Бірыңғай байланыс-орталығының: 1414, 8 800 080 7777 телефондары арқылы алуға болады.
6-қосымша
"Ойын автоматтары залы
қызметімен айналысу үшін
лицензия беру" мемлекеттік
қызметті көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Лицензияны алуға арналған заңды тұлғаның өтініші
_______________________________________________________________
(лицензиардың толық атауы)
_______________________________________________________________
(заңды тұлғаның (оның ішінде шетелдік заңды тұлғаның) толық атауы,
бизнес- сәйкестендіру нөмірі, заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда - шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің
бизнес- сәйкестендіру нөмірі)
_______________________________________________________________
(қызметтің түрі толық атауы көрсетілсін) _________________________________________________________жүзеге
асыруға лицензияны беруіңізді сұраймын.
Заңды тұлғаның мекенжайы _______________________________________
____________________________________________________________________
пошталық индексі, елі (шетелдік заңды тұлға үшін), облысы, қаласы, ауданы,
елді мекені, көше атауы, үй/ғимарат (стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Электрондық пошта ________________________________________
Телефондары _____________________________________________
Факс ____________________________________________________
Банк шоты _______________________________________________
(шот нөмірі, банктің атауы және орналасқан жері)
Қызметті немесе іс-қимылды (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің
мекенжайы __________________________________________________________
пошталық индексі, елі (шетелдік заңды тұлға үшін), облысы, қаласы, ауданы, елді
мекені, көше атауы, үй/ғимарат стационарлық үй-жайлар) нөмірі)
Заңды тұлғаның басшысы, құрылтайшылары, қатысушылары және бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтер:
Мәртебесі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (құжаттың атауы, нөмірі, сериясы (бар болса) және берілген күні, кім берді)
Азаматтық
Алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болуы
(Иә/жоқ
(егер солай болса, онда сот үкімінің деректемелері, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы көрсетіледі, егер жоқ болса, соттылығының бар немесе жоқ екендігі туралы анықтама қоса беріледі)
Басшы
Құрылтайшылар
Қатысушылар
Бенефициарлық меншік иелері
_____ парақта қоса беріледі.
Осымен: өтініш берушіге қызметтің лицензияланатын түрімен және (немесе) кіші түрімен айналысуға сот тыйым салмайтыны; қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады.
Цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Басшы ________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Толтыру күні: 20__ жылғы "___" _________________
7-қосымша
"Букмекер кеңсесі
қызметімен айналысу
үшін лицензия беру"
мемлекеттік қызметті көрсету
қағидаларына
2-қосымша
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
"Букмекер кеңсесі қызметімен айналысу
үшін лицензия беру"
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Ойын бизнесін және лотереяны реттеу комитеті
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса)
Лицензияны қайта ресімдеу.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін ұсыну тәсілдері (бар болса)
"цифрлық үкіметтің"
www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы
5
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі және оның кіші түрлері (бар болса)
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі құжаттар топтамасын порталға тапсырған сәттен бастап:

2) не внесен лицензионный сбор;
3) услугополучатель государственной услуги не соответствует квалификационным требованиям, установленным статьей 13 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
4) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
5) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности в сфере игорного бизнеса;
7) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
8) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону услугодателя: 8 (7172) 741359 либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 4
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
деятельностью казино"
Форма
Заявление юридического лица на получение лицензии
В ______________________________________________________________
(полное наименование лицензиара)
от ______________________________________________________________
(полное наименование, бизнес-идентификационный номер юридического лица
(в том числе иностранного юридического лица), бизнес- идентификационный номер
филиала или представительства иностранного юридического лица – в случае
отсутствия бизнес-идентификационного номера у юридического лица)
Прошу выдать лицензию на осуществление
_________________________________________________________________
(указать полное наименование вида деятельности)
Адрес юридического лица __________________________________________
_________________________________________________________________
(почтовый индекс, страна (для иностранного юридического лица), область, город,
район, населенный пункт, наименование улицы, номер дома/здания
(стационарного помещения)
Электронная почта ________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Факс ____________________________________________________________
Банковский счет __________________________________________________
(номер счета, наименование и местонахождение банка)
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
_________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания (стационарного помещения)
Сведения о руководителе, учредителях, участниках и бенефициарных собственниках юридического лица:
Статус
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Данные документа, удостоверяющего личность (наименование документа, номер, серия (при наличии) и дата выдачи, кем выдан)
Гражданство
Наличие неснятой или непогашенной судимости
(Да/нет (если да, то указываются реквизиты приговора суда, статья Уголовного кодекса Республики Казахстан, если нет прилагается справка о наличии или отсутствии судимости))
Руководитель
Учредители
Участники
Бенефициарные собственники
Прилагается ______ листов.
Настоящим подтверждается, что: заявителю не запрещено судом заниматься
лицензируемым видом и (или) подвидом деятельности; все прилагаемые документы
соответствуют действительности и являются действительными.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
Руководитель ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата заполнения: "__" __________ 20___ года
Приложение 5
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
деятельностью зала
игровых автоматов"
1
Наименование государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие деятельностью зала игровых автоматов"
2
Наименование услугодателя
Комитет по регулированию игорного бизнеса и лотереи Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Переоформление лицензии.
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Срок оказания государственной услуги с момента сдачи пакета документов на портал:

1) лицензия беру – 10 (он) жұмыс күні;
2) лицензияны қайта ресімдеу – 3 (үш) жұмыс күні. Құжаттар толық болмаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен кезде көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті қабылдаудан жазбаша дәлелді бас тартуы – 2 (екі) жұмыс күні.
Ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыруға қолданыстағы лицензия болған кезде көрсетілетін қызметті алушы қолданыстағы лицензия мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 90 күн бұрын сол қызмет түріне жаңа лицензия алуға өтініш береді. Бұл ретте жаңа лицензияның қолданылу мерзімі басталған күн қолданыстағы лицензияның мерзімі аяқталған күннен кейінгі күн болып есептеледі.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны және оның кіші түрлері (бар болса)
Барлық кіші түрлері бойынша: Электрондық (ішінара цифрландырылған).
7
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі және оның кіші түрлері (бар болса)
Тотализатор қызметімен айналысуға құқық беретін лицензия, қайта ресімделген лицензия, не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және оның кіші түрлері (бар болса) және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақылы негізде заңды тұлғаларға көрсетіледі. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 616-бабының 4-тармағына сәйкес, тотализатор қызметімен айналысу құқығына жыл сайынғы лицензиялық алым мөлшерлемелері: лицензия беру кезінде лицензиялық алым 640 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК) құрайды; лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 %-ын құрайды. Төлем қолма-қол ақшалай және қолма-қол ақшасыз нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, сондай-ақ "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі мен жұма аралығын қоса алғанда сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).

1) выдача лицензии – 10 (десять) рабочих дней;
2) переоформление лицензии – 3 (три) рабочих дня. При неполноте документов и (или) документов с истекшим сроком действия письменный мотивированный отказ услугодателя в приеме заявления – (два) рабочих дня.
При наличии действующей лицензии на осуществление деятельности в сфере игорного бизнеса услугополучателем подается заявление на получение новой лицензии на тот же вид деятельности заблаговременно за 90 календарных дней до истечения срока действующей лицензии. При этом днем начала срока действия новой лицензии считается день, следующий за днем окончания срока действующей лицензии.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
По всем подвидам: Электронная (частично цифровизированная).
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Лицензия, переоформленная лицензия на право занятия деятельностью тотализатора, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим лицам.
Ставки ежегодного лицензионного сбора за право занятия деятельностью букмекерской конторы в соответствии с пунктом 4 статьи 616 Налогового кодекса Республики Казахстан составляют:
сбор при выдаче лицензии составляет 640 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
сбор за переоформление лицензии составляет 10 % от ставки при выдаче лицензии.
Оплата производится в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также через платежный шлюз "цифрового правительства" (далее – ПШЦП).
9
График работы услугодателя и объекта информации
Услугодателя – с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).

Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін жүзеге асырылады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Лицензия алу үшін:
1) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған цифрлық сұрау салу нысанындағы лицензия алу үшін заңды тұлғаның өтініші.
Көрсетілетін қызметті беруші заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді тиісті цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады;
2) құжаттың электрондық нысанындағы лицензиялық алымның бюджетке төленгені туралы құжат (ЦҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда);
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-336/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22004 болып тіркелген) сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы салаларында (эпидемиялық маңызы жоғары объектілер үшін – санитариялық - эпидемиологиялық қорытынды алу, эпидемиялық маңызы шамалы объектілер үшін – қызметтің басталғаны туралы хабарлама) және "Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) сәйкес өрт қауіпсіздігі саласында рұқсат беру құжаттарының көшірмелерін ұсына отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық және өртке қарсы нормаларға сәйкес келетін меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде ғимараттың (ғимараттың, құрылыстың, ғимараттың бір бөлігінің) болуы туралы мәліметтер;
4) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша меншік құқығындағы бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған жабдығы туралы мәліметтер нысаны (растайтын құжаттарды ұсына отырып: тауарға арналған декларация, тауарлық-материалдық құндылықтар бойынша жүкқұжаты, шот-фактурлар, сатып алу-сату шарты);
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен "Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1-тармағына сәйкес күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған заңды тұлғалармен осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (растайтын құжаттарды ұсына отырып) шарттардың болуы туралы мәліметтер;

Прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 до 17.00 часов.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения лицензии:
1) заявление юридического лица на получение лицензии в форме электронного запроса, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства";
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора (за исключением случаев оплаты через ПШЦП) в форме электронного документа;
3) сведения о наличии здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности (с предоставлением подтверждающих документов), соответствующего санитарно-эпидемиологическим и противопожарным нормам, установленным законодательством Республики Казахстан, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам с предоставлением копий разрешительных документов в сферах санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-336/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22004) (для объектов высокой эпидемической значимости – получение санитарно-эпидемиологического заключения, для объектов незначительной эпидемической значимости – уведомление о начале деятельности) и в области пожарной безопасности нормам в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении правил пожарной безопасности" (Зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867);
4) сведения о наличии оборудования для организации и проведения пари на праве собственности (с предоставлением подтверждающих документов: декларация на товары, накладная на товарно-материальные ценности, счета-фактуры, договора купли-продажи о приобретении товарно-материальных ценностей), по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) сведения о наличии договоров с юридическими лицами, получившими в установленном законодательством Республики Казахстан порядке лицензию на осуществление охранной деятельности в соответствии с пунктом 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об охранной деятельности" (с предоставлением подтверждающих документов), по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;

6) құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 2-1-тармағына сәйкес ойын бизнесі саласындағы уәкілетті органмен бекітілетін тотализатордың жұмысының мөлшерлемелер мен өткізілетін құмар ойындарды қабылдаудың және (немесе) бәс тігудің қазақ және орыс тілдеріндегі үлгілік қадиғаларына сәйкес ойын мекемесі жұмысының, ставкаларды қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің қағидалары;
7) құжаттың электрондық көшірмесі нысанындағы бірінші талап ету бойынша салымды беру шартымен (талап етілгенге дейінгі салым) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 10000 АЕК мөлшерінде салым ашуға Қазақстан Республикасының аумағындағы екінші деңгейдегі банкпен жасасқан шарт; лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық сұрау салу нысанындағы лицензия алу үшін заңды тұлғаның өтініші;
2) құжаттың электрондық нысанындағы лицензиялық алымның бюджетке төленгені туралы құжат (ЦҮТШ арқылы төленген жағдайларды қоспағанда);
3) алынатын ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпарат қамтылған құжаттардың электрондық көшірмелері.
Көрсетілетін қызметті алушының, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жылжымайтын мүлікке меншік құқығын растайтын құжат, мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының бюджетіне алым сомасын төлегенін растайтын құжат (ЦҮТШ арқылы төленген жағдайда), лицензия туралы құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзы арқылы алады. Өтінішті портал арқылы берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуге сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жолданады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысуға көрсетілетін қызметті алушының осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынуы;
2) лицензиялық алым енгізілмеген;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алушының "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 13-бабында белгіленген біліктілік талаптарға сәйкес келмеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;

6) правила работы тотализатора в соответствии с Типовыми правилами работы тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утверждаемыми в сфере игорного бизнеса в соответствии с пунктом 2-1 статьи 15 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" на казахском и русском языках в форме электронной копии документа;
7) договор с банком второго уровня на территории Республики Казахстан на открытие вклада в размере 10000 МРП, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, при условии выдачи вклада по первому требованию (вклада до востребования) в форме электронной копии документа;
для переоформления лицензии:
1) заявление юридического лица для переоформления лицензии в форме электронного запроса (далее – электронный запрос), удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора (за исключением случаев оплаты через ПШЦП) в форме электронного документа;
3) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных цифровых системах. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, документа, подтверждающего право собственности или иное законное право на недвижимое имущество, документа, подтверждающего оплату услугополучателем в бюджет суммы сбора (в случае оплаты через ПШЦП), о лицензии услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства". При подаче заявления через портал в "личный кабинет" услугополучателя направляется статус о принятии запроса на оказание государственной услуги.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) занятие деятельностью в сфере игорного бизнеса запрещено законами Республики Казахстан для данной категории услугополучателя;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) услугополучатель государственной услуги не соответствует квалификационным требованиям, установленным статьей 13 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
4) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;