Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 113-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 5 мамырда № 38661 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1-тармағының үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, он төртінші, он бесінші, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма тоғызыншы, отызыншы және отыз үшінші абзацтарын, 2-тармағының төртінші және бесінші абзацтарын, 3-тармағының алтыншы, жетінші, он бірінші және он екінші абзацтарын, 4-тармағының үшінші және төртінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
5. 2026 жылғы 12 шілдеден бастап:
Тізбенің 1-тармағының жиырма алтыншы абзацы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"28. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.";
Тізбеге 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сулейменова
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2026 жылғы 30 сәуірдегі
№ 113-НҚ бұйрығына
1-қосымша
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 24 шілдедегі № 344 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7876 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі қағидаларда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 30 апреля 2026 года № 113-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2026 года № 38661
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее – Перечень), согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением абзацев третьего, четвертого, шестого, седьмого, четырнадцатого, пятнадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго и тридцать четвертого пункта 1, абзацев четвертого и пятого пункта 2, абзацев третьего и четвертого пункта 4 к Перечню, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
5. Установить, что с 12 июля 2026 года:
абзац двадцать шестой пункта 1 Перечня, действует в следующей редакции:
"28. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.";
приложение 2 к Перечню действует в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова
Приложение 1 к приказу
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 30 апреля 2026 года
№ 113-НҚ
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июля 2012 года № 344 "Об утверждении Правил по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7876) следующие изменения:
в Правилах по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 67) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарды және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу және мониторинг жүргізу, басып шығару тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) оқулықтар мен ОӘК сапасына мониторинг жүргізу – Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 216 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20708 болып тіркелген) Орта білім беру ұйымдарына арналған жекелеген пәндер бойынша оқулықтар мен базалық оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған ОӘК, оның ішінде электрондық нысандағы тізбесіне (бұдан әрі –Тізбе) енгізілген оқулықтар құрылымының, мазмұнының сапасын қадағалау, талдау, бағалау, оның нәтижелері бойынша өңдеу, қайта басып шығару немесе Тізбеден алып тастау жөнінде шешім қабылданады;";
23), 24), 25) және 26) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"23) цифрлық құжаттар сервисі – операторға бекітілген және мемлекеттік функцияларды және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді, сондай-ақ, электронды нысанда қызметтерді алу және көрсету кезінде жеке және заңды тұлғалармен іс-қимыл жасауда электронды құжаттарды жасауға, сақтауға және пайдалануға арналған "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының нысаны;
24) электрондық оқулық (бұдан әрі – ЭО) – МЖМБС, білім берудің белгілі бір деңгейінің үлгілік оқу бағдарламасына және Талаптарға сәйкес әзірленген қағаз оқулықты алмастыратын және мультимедиалық, интерактивті контент пен функциялары бар, нақты оқу пәнінің мазмұнын жүйелі және дәйекті түрде баяндайтын цифрлық объектідегі бағдарламалық өнім;
25) электрондық оқу-әдістемелік кешен (бұдан әрі – ЭОӘК) – мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына, білім берудің белгілі бір деңгейінің үлгілік оқу бағдарламасына және Талаптарға сәйкес әзірленген МБ ОӘК және (немесе) ОӘК-ні алмастыратын және мультимедиалық, интерактивті контент пен функциялары бар, ұйымдастырылған қызмет пен оқу пәнінің мазмұнын жүйелі және дәйекті түрде баяндайтын цифрлық объектідегі бағдарламалық өнім;

"1. Настоящие Правила по подготовке, экспертизе, апробации и проведению мониторинга, изданию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 67) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок подготовки, экспертизы, апробации и проведения мониторинга, издания учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования.";
в пункте 2:
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) мониторинг качества учебников и УМК – отслеживание, анализ, оценка качества структуры, содержания учебников, вошедших в Перечень учебников и базовых учебников по отдельным предметам для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме, утвержденный приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 216 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20708) (далее – Перечень) и используемых в организациях образования, по результатам которого принимается решение по доработке, переизданию или исключению из Перечня;";
подпункты 23), 24), 25) и 26) изложить в следующей редакции:
"23) сервис цифровых документов – объект цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для создания, хранения и использования электронных документов в целях реализации государственных функций и вытекающих из них государственных услуг, а также при взаимодействии с физическими и юридическими лицами, получении и оказании услуг в электронной форме;
24) электронный учебник (далее – ЭУ) – программный продукт на цифровом объекте, замещающий бумажный учебник, имеющий мультимедийный, интерактивный контент и функции, системно и последовательно излагающий содержание конкретного учебного предмета, соответствующий требованиям ГОСО, типовой учебной программе определенного уровня образования и Требованиям;
25) электронный учебно-методический комплекс (далее – ЭУМК) – программный продукт на цифровом объекте, замещающий УМК ДО и (или) УМК, имеющий мультимедийный, интерактивный контент и функции, системно и последовательно излагающий содержание организованной деятельности и учебного предмета, соответствующий требованиям ГОСО, типовой учебной программе определенного уровня образования и Требованиям;

26) электрондық оқу құралы (бұдан әрі – ЭОҚ) – цифрлық объектіде орналастырылған, МЖМБС талаптарына, тиісті білім беру деңгейінің үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес келетін интерактивті мультимедиалық оқыту бағдарламалары, бейнефильмдер, тренажерлер, виртуалды зертханалық жұмыстар, бақылау және бағалау материалдары нысанындағы цифрлық білім беру ресурстарының түрі.";
17-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін әзірлеуші және (немесе) баспа көрсетілетін қызметті берушіге "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш, сондай-ақ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бекітілген "Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі оқу басылымдарына авторлар мен авторлық ұжымға сараптамалық қорытынды беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 4-қосымшасының 9-тармағында көрсетілген құжаттарды (бұдан әрі – Тізбе) жолдайды:";
бірінші бөліктің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жеке басын куәландыратын құжаттар не цифрлық құжаттар сервисіндегі цифрлық құжаттар туралы мәліметтерді (жеке басын сәйкестендіру үшін) Мемлекеттік корпорация қызметкері "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады және көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде білім беру саласындағы уәкілетті орган нормативтік құқықтық актіні мемлекеттік тіркегеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкімет" операторына және көрсетілетін қызметті берушіге, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";
20-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде құжаттарды 4-қосымшаның 9-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкестігін, оның ішінде келіп түскен атаулардың, олардың баспа беті және минуттағы көлемінің баспа басшысының хатында көрсетілген деректерге сәйкестігін тексереді. Сараптамасы республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізілетін МБ ОӘК, оқулықтар мен ОӘК, оның ішінде электрондық нысанда Тақырыптық жоспарға сәйкестігі бойынша тексеріледі.";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Хабарлама (хабархат) тапсырыс хаттың табыс етілгендігі туралы хабарламамен тапсырыс хатпен, телефонограммамен немесе телеграммамен, "цифрлық үкіметтің" веб-порталында тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөміріне қысқа мәтіндік хабар жөнелте отырып, "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинетіне, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша мәтіндік хабармен немесе электрондық мекенжай бойынша не хабархаттың немесе шақырудың тіркеліп-бекітілуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары пайдаланылып жіберіледі.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

26) электронное пособие (далее – ЭП) – вид цифровых образовательных ресурсов, размещенные на цифровом объекте, соответствующие требованиям ГОСО, типовой учебной программе соответствующего уровня образования в форме интерактивных мультимедийных обучающих программ, видеофильмов, тренажеров, виртуальных лабораторных работ, материалов контроля и оценки.";
в пункте 17:
часть первую изложить в следующей редакции:
"17. Для получения государственной услуги разработчик и (или) издательство направляет услугодателю через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) заявление по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также документы, указанные в пункте 9 приложения 4 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования", утвержденному согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Перечень):";
подпункт 4) части первой изложить в следующей редакции:
"4) сведения о документах, удостоверяющих личность либо цифровые документы из сервиса цифровых документов (для идентификации личности), работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" и направляет услугодателю.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При внесении изменений и (или) дополнений в Правила уполномоченный орган в области образования в течение 3 (трех) рабочих дней после государственной регистрации нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору "цифрового правительства" и услугодателям, а также в Единый контакт-центр.";
в пункте 20:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней проверяет документы на соответствие перечню, указанному в пункте 9 приложения 4, в том числе соответствие поступивших наименований, объема печатных листов и минут данным указанным в письме руководителя издательства. УМК ДО, учебники и УМК, в том числе в электронной форме, экспертиза которых проводится за счет средств республиканского бюджета, проверяются на соответствие Тематическому плану.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Уведомление (извещение) направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении, телефонограммой или телеграммой, в кабинет пользователя на веб-портале "цифрового правительства" с отправлением короткого текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи, зарегистрированный на веб-портале "цифрового правительства", текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:

"28. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.";
39-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) ЭО, ЭОӘК мен ЭОҚ-ға функционалдық-технологиялық сараптама жүргізу үшін – көрсетілетін қызметті берушінің цифрлық технологиялар саласындағы маманы;";
61-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.";
1-қосымшаның 2.8-тармағына орыс тілінде өзгерістер енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
3-қосымша өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың осы тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4 және 5-қосымшалар өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың осы тізбесіне 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 91 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13288 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидаларында:
3-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) білім беру ұйымдарының оқу әдебиеттерімен қамтамасыз етілу мониторингі – Орта білім беру ұйымдарына арналған жекелеген пәндер бойынша оқулықтар мен базалық оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тiзбесiне (бұдан әрі – Тізбе) енген оқу басылымдарымен қамтамасыз ету (оқу әдебиеттерін мемлекеттік сатып алу қорытындылары, жеткізу жөніндегі шарт жасасуы, баспалардың жөнелтуі, тасымалдаушы ұйымдардың жеткізуі, баламалы оқулықтар арасынан мектептердің оқулықтар мен ОӘК-ді таңдау процесі, мектеп кітапханаларындағы кітап қорының жай-күйі туралы ақпаратты жинақтау, сақтау, өңдеу және тарату);";
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"28. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных или социально ответственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона."
подпункт 4) пункта 39 изложить в следующей редакции:
"4) для функционально-технологической экспертизы ЭУ, ЭУМК и ЭП – специалист услугодателя в области цифровых технологий;";
часть пятую пункта 61 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.";
пункт 2.8 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"2.8. Вариант написания ФИО (при его наличии) авторов учебного издания, подлежащий к использованию в полиграфических данных учебной литературы __________________________________________";
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
приложения 4 и 5 изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 91 "Об утверждении правил обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13288) следующие изменения:
в Правилах обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) мониторинг обеспеченности организаций образования учебной литературой – сбор, хранение, обработка и распространение информации о ходе обеспечения учебными изданиями (итоги государственных закупок учебных изданий организациями образования, итоги заключения договоров на отправку издательствами и доставку учебных изданий транспортными компаниями, выбора школами учебников и УМК из числа альтернативных учебников, включенных в Перечень учебников и базовых учебников по отдельным предметам для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме (далее – Перечень), состояние книжного фонда в школьных библиотеках);";
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:

"6) электрондық оқулық (бұдан әрі – ЭО) – МЖМБС, білім берудің белгілі бір деңгейінің үлгілік оқу бағдарламасына және Талаптарға сәйкес әзірленген қағаз оқулықты алмастыратын және мультимедиалық, интерактивті контент пен функциялары бар, нақты оқу пәнінің мазмұнын жүйелі және дәйекті түрде баяндайтын цифрлық объектідегі бағдарламалық өнім;
7) электрондық оқу-әдістемелік кешен (бұдан әрі – ЭОӘК) – мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына, білім берудің белгілі бір деңгейінің үлгілік оқу бағдарламасына және Талаптарға сәйкес әзірленген МБ ОӘК және (немесе) ОӘК-ні алмастыратын және мультимедиалық, интерактивті контент пен функциялары бар, ұйымдастырылған қызмет пен оқу пәнінің мазмұнын жүйелі және дәйекті түрде баяндайтын цифрлық объектідегі бағдарламалық өнім.";
15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"15. ЭО мен ЭОӘК-ді бір кешен түрінде сатып алу электрондық оқу басылымына немесе цифрлық платформаға 1 оқу жылына жазылу арқылы жүзеге асырылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. "Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – РҒП БМСО) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитетінің аумақтық департаменттерімен бірлесе отырып, 1 маусым және 10 қыркүйек аралығында он күн сайынғы мониторингті жүргізеді, оның барысында жергілікті атқарушы органдар жеткізу және цифрлық платформаларға жазылу туралы, баспа – жөнелту туралы мәліметтерді ұсынып отырады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. РҒП БМСО мектеп кітапханаларының жай-күйіне және олардың оқулықтармен, ОӘК-мен, оның ішінде электрондық оқулықтармен, көркем, ғылыми-танымал және ғылыми-әдістемелік әдебиеттермен толықтырылу процесіне, цифрлық платформаларға жазылуына тұрақты түрде мониторингті жүзеге асырады және оның нәтижелері бойынша жергілікті атқарушы органдарға ұсынымдар жолдайды.".
3. "Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 132 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27415 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтардың және мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің құрылымы мен мазмұнына қойылатын талаптарда:

"6) электронный учебник (далее – ЭУ) – программный продукт на цифровом объекте, замещающий бумажный учебник, имеющий мультимедийный, интерактивный контент и функции, системно и последовательно излагающий содержание учебного предмета, соответствующий требованиям государственного общеобязательного стандарта образования, типовой учебной программе определенного уровня образования и Требованиям;
7) электронный учебно-методический комплекс (далее – ЭУМК) – программный продукт на цифровом объекте, замещающий УМК ДО и (или) УМК, имеющий мультимедийный, интерактивный контент и функции, системно и последовательно излагающий содержание организованной деятельности и учебного предмета, соответствующий требованиям ГОСО, типовой учебной программе определенного уровня образования и Требованиям.";
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Приобретение ЭУ и ЭУМК в комплексе осуществляется подпиской на электронное учебное издание или на цифровую платформу на 1 учебный год.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования" (далее – РНП ЦЭСО) совместно с территориальными департаментами Комитета по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан проводит ежедекадный мониторинг в период с 1 июня по 10 сентября, в ходе которого местные исполнительные органы представляют сведения о доставке и подписке на цифровые платформы, издательства – об отгрузке.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. РНП ЦЭСО на постоянной основе осуществляет мониторинг состояния школьных библиотек и процесса пополнения фондов школьных библиотек учебниками и УМК, художественной, научно-популярной и учебно-методической литературой, подписки на цифровые платформы, по его результатам представляет рекомендации местным исполнительным органам.".
3. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 5 апреля 2022 года № 132 "Об утверждении требований к структуре и содержанию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27415) следующие изменения:
в Требованиях к структуре и содержанию учебников для организаций среднего образования и учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, утвержденных указанным приказом:

12-тармақтың 11) және 12) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"11) оқу міндеттерін шешу үшін цифрлық технологияларды пайдалану;
12) кестелермен, карталармен, схемалармен, фотосуреттермен, графиктермен, диаграммалармен және цифрлық ресурстармен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Орта білім беру ұйымдары үшін оқу-әдістемелік кешендердің мазмұнына қойылатын талаптар";
19-тармақтың 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) оқу тапсырмаларын орындауда цифрлық технологияларды пайдалану;
8) кестелермен, карталармен, схемалармен, графиктермен, диаграммалармен және цифрлық ресурстармен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Электрондық нысандағы орта білім беру ұйымдарына арналған оқулықтарға және мектепке дейінгі ұйымдар мен орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендерге қойылатын талаптар";
21-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" және "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес онлайн-режимде электрондық оқулықтарды пайдаланатын педагогтердің, білім алушылардың және (немесе) ата-аналардың дербес деректерін қауіпсіз сақтауды және пайдалануды қамтамасыз етуі;".
4. "Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 9 желтоқсандағы № 491 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31060 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидаларда:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен ОӘК таңдауы үшін баспалар жыл сайын "Орта білім беру ұйымдарына арналған жекелеген пәндер бойынша оқулықтар мен базалық оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 216 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20708 болып тіркелген) Орта білім беру ұйымдарына арналған жекелеген пәндер бойынша оқулықтар мен базалық оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілген күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі – РҒП БМСО) электрондық нысандағы оқулықтардың және ОӘК-нің таныстырылымды (көрсетуге) нұсқаларын ұсынады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидалары осы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

подпункты 11) и 12) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"11) использование цифровых технологий для решения учебных задач;
12) формирование навыков работы с таблицами, картами, схемами, фотографиями, графиками, диаграммами и цифровыми ресурсами.";
в заголовок параграфа 3 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункты 7) и 8) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"7) использование цифровых технологий для решения учебных задач;
8) формирование навыков работы с таблицами, картами, схемами, графиками, диаграммами и цифровыми ресурсами.";
в заголовок параграфа 4 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 11) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"11) обеспечение безопасного хранения и пользования персональных данных педагогов, обучающихся и (или) родителей, использующих электронные учебники и учебно-методические комплексы в онлайн-режиме, в соответствии с законами Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" и "О кибербезопасности".".
4. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 9 декабря 2022 года № 491 "Об утверждении правил выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31060) следующие изменения:
в Правилах выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования, издательства ежегодно в течение 5 (пяти) календарных дней со дня утверждения Перечня учебников и базовых учебников по отдельным предметам для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме (далее – Перечень) согласно приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 216 "Об утверждении перечня учебников и базовых учебников по отдельным предметам для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20708) предоставляют в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования" Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – РНП ЦЭСО) ознакомительную (демонстрационную) версию учебников и УМК в электронной форме.";
Правила выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню некоторых приказов, в которые вносятся изменения.

5. "Психологиялық қолдау орталықтары қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 24 қарашадағы № 264 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37482 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Психологиялық қолдау орталықтары қызметінің қағидаларында:
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Барлық сұраулар есепке алу журналдарында және (немесе) Орталықтардың цифрлық жүйелерінде тіркеледі.".
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
1-қосымша
Орта білім беру ұйымдарына
арналған оқулықтарды және
мектепке дейінгі ұйымдарға,
орта білім беру ұйымдарына
арналған оқу-әдістемелік
кешендерді дайындау, сараптау,
сынақтан өткізу және
мониторинг жүргізу, басып
шығару жөніндегі қағидаларға
3-қосымша
Нысан
"Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын
сараптау орталығы"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
директорына
(кімнен) __________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда)
мекенжайы:________________
телефоны: _________________
Өтініш (жеке және (немесе) заңды тұлғалар үшін)
___________ баспасы (оқу басылымының авторы (авторлық ұжым), әзірлеуші)
әзірлеген _____________ аталымдағы "______" оқу әдебиетіне сараптама жүргізуді
және қағаз оқулығының (орта білім беру деңгейінің жаңадан әзірленген оқулықтарын)
PDF форматындағы электрондық нұсқасының жалпы жұртшылыққа қолжетімді
болуын қамтамасыз ету үшін көрсетілетін қызметті берушінің ("Республикалық
ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы" шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны) интернет-ресурсына "Жоба"
белгісімен орналастыруды сұраймын.
Білім беру деңгейі _________________________________________________.
Атауы
Санаты (оқулық, ОӘК)
Әзірлеу формасы (қағаз, электрондық)
Жаңадан әзірленген немесе қайта басылған
Оқу басылымының авторлары
Жас тобы (сынып немесе топ)
Әзірлеу тілі
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалған құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға
келісім беремін. __________________
(өтініш берушінің қолы)
20__ жылғы "___" "_________".
Көрсетілетін қызметті алушының қолы, мөр (заңды тұлға үшін) (болған жағдайда)
__________ Өтінішті беру күні 20__ жылғы "___" "__________".
Қабылдады: __________________________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда) (қолы)
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
2-қосымша
Орта білім беру ұйымдарына
арналған оқулықтарды және
мектепке дейінгі ұйымдарға,
орта білім беру ұйымдарына
арналған оқу-әдістемелік
кешендерді дайындау, сараптау,
сынақтан өткізу және
мониторинг жүргізу, басып
шығару жөніндегі қағидаларға
4-қосымша
"Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқулық басылымдары бойынша авторларға және авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
жоқ
3.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) жүзеге асырады
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Күнтізбелік 50 (елу) күн.
5.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Қағаз түрінде
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу басылымдарына авторлар мен авторлық ұжымға сараптамалық қорытынды беру немесе дәлелді себептерді көрсетіп мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет ақылы (тегін) көрсетіледі.
Тақырыптық жоспарға енгізілген оқу басылымдарына мемлекеттік қызмет осы Қағидаларға сәйкес тегін негізде көрсетіледі. Тақырыптық жоспарға енгізілмеген оқу басылымдарына мемлекеттік қызмет ақылы көрсетіледі.
Барлық білім беру деңгейлеріне арналған МБ ОӘК, оқулық, ОӘК, оқу құралы, оның ішінде электрондық нысанда бір баспа парағына сараптама жүргізу құны:

5. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра просвещения Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года № 264 "Об утверждении Правил деятельности центров психологической поддержки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 37482) следующее изменение:
в Правилах деятельности центров психологической поддержки, утвержденных указанным приказом:
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Все запросы фиксируются в журналах учета и (или) цифровых системах Центров.".
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 3
к Правилам по подготовке,
экспертизе, апробации
и проведению мониторинга,
изданию учебников
для организаций среднего
образования и учебно-
методических комплексов
для дошкольных организаций,
организаций среднего образования
Форма
Директору
республиканского
государственного предприятия
на праве хозяйственного
ведения "Республиканский
научно-практический центр
экспертизы содержания
образования"
(от) _______________________
(ФИО (при его наличии)
____________________________
адрес: ______________________
телефон: ____________________
Заявление (для физических и (или) юридических лиц)
Прошу провести экспертизу учебной литературы
"__________________________________________", разработанной издательством
(автором учебного издания (авторским коллективом), разработчиком)
____________________ в количестве _____ наименований и разместить (для вновь
разработанных учебников для уровня среднего образования) на интернет-ресурсе
услугодателя (Республиканское государственное предприятие на праве
хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр экспертизы
содержания образования") электронную версию бумажного учебника в формате PDF
с пометкой "Проект" для обеспечения доступа к ним широкого круга общественности.
Уровень образования ________________________________________.
Наименование
Категория (учебник, УМК)
Форма разработки (бумажная, электронная)
Вновь разработанный или переизданный
Авторы учебного издания
Возрастная группа (класс или группа)
Язык разработки
1
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
___________________________________________________
(подпись заявителя)
"___" "______________" 20___ года.
Подпись, печать (для юридического лица) услугополучателя
__________________________________________________
Дата подачи заявления "___" "_________" 20___ года
Принял: ___________________________________________.
(ФИО (при его наличии) (подпись)
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 4
к Правилам по подготовке,
экспертизе, апробации
и проведению мониторинга,
изданию учебников
для организаций среднего
образования
и учебно-методических комплексов
для дошкольных организаций,
организаций среднего образования
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные
издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического
и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования"
1.
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования" (далее – услугодатель)
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
отсутствует
3.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация)
4.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
50 (пятьдесят) календарных дней
5.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Бумажная
6.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Экспертное заключение авторам и авторскому коллективу на учебные издания дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги с указанием причин отказа
7.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается платно (бесплатно).
Государственная услуга на учебные издания, включенные в Тематический план, оказывается на бесплатной основе в соответствии с настоящими Правилами. На учебные издания, не включенные в Тематический план, государственная услуга оказывается платно.
Стоимость экспертизы одного печатного листа УМК ДО, учебников, УМК, пособия, в том числе в электронной форме, для всех уровней образования:

1) жаратылыстану-ғылыми цикл бойынша – 15 849 теңге;
2) қоғамдық-гуманитарлық цикл бойынша – 11 887 теңге;
3) мәдениеттану циклі бойынша – 9 906 теңге.
Барлық білім беру деңгейлеріне арналған ЭО, ЭОӘК мен ЭО-ға сараптама жүргізудің бір минутының құны – 2 678 теңге.
Төлем екінші деңгейдегі банктер немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда көрсетілетін қызметті берушінің есепшотына жіберу арқылы жүргізіледі.
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.30-дан 18.00-ге дейін;
2) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек түрінде көрсетіледі, электрондық кезекті "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы брондауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсететін орындардың мекен-жайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz. интернет-ресурсында орналасқан.
9.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Әзірлеуші және (немесе) баспа (мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту үшін) Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттарды жібереді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МБ ОӘК сараптама жүргізуге өтініш;
2) оқу басылымының авторы/авторлық ұжым туралы мәліметтер: ТАӘ (ол болған жағдайда), ғылыми дәрежесі мен атақтары, біліктілік санаттары, жұмыс орны және лауазымы, растайтын құжаттардың көшірмелері;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МБ ОӘК-ге баспаішілік сараптама жүргізу туралы баспа басшысының қолы қойылған және ұйымның мөрімен (болған жағдайда) расталған қорытынды;

1) по естественнонаучному циклу – 15 849 тенге;
2) по общественно-гуманитарному циклу – 11 887 тенге;
3) по культурологическому циклу – 9 906 тенге.
Стоимость экспертизы одной минуты ЭУ, ЭУМК и ЭП для всех уровней образования – 2 678 тенге.
Оплата производится путем ее внесения на расчетный счет услугодателя в безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
8.
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 8.30 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) Государственная корпорация – прием заявлений и выдача готовых результатов государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
В Государственной корпорации государственная услуга оказывается по выбору услугополучателя в порядке электронной очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством веб-портала "электронного правительства".
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя;
2) сайте Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Разработчик и (или) издательство (для дошкольного воспитания и обучения) направляют через Государственную корпорацию услугодателю следующие документы:
1) заявление на проведение экспертизы УМК ДО по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) сведения об авторе учебного издания/авторском коллективе: ФИО (при его наличии), ученая степень и звание, квалификационные категории, место работы и должность, и подтверждающие копии документов;
3) заключение о проведении внутрииздательской экспертизы УМК ДО по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, подписанное руководителем издательства и заверенное печатью организации (при наличии);

4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МБ ОӘК-ні тәуелсіз бағалау туралы әзірлеуші қол қойған қорытынды;
5) сараптамаға жіберілетін МБ ОӘК-нің көлемі туралы (баспа парақтарымен және минуттарымен) баспа басшысы қол қойған хат;
6) әзірлеуші, баспа және оқу басылымының авторлары көрсетілмеген МБ ОӘК-нің (баспа-электрондық), оның ішінде оның USB тасығыштағы, PDF форматындағы электрондық нұсқасының макет-түпнұсқаның үш данасы, әзірлеуші, баспа және оқу басылымының авторлары көрсетілген МБ ОӘК-нің (баспа-электрондық), оның ішінде оның USB тасығыштағы, PDF форматындағы электрондық нұсқасының макет-түпнұсқаның бір данасы;
7) электрондық МБ ОӘК үшін – еркін формада берілген орнату жөніндегі нұсқаулық және пайдаланушыға арналған нұсқаулық;
8) төлемді растайтын құжат (ақылы негізде сараптама жүргізілгенде).
2. Әзірлеуші және (немесе) баспа (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру үшін) Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттарды жібереді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқулықтарға, ЭО-ға, ОӘК-ге, ЭОӘК-ге, оқу құралдарына, ЭО-ға сараптама жүргізуге өтініш;
2) оқу басылымының авторы/авторлық ұжым туралы мәліметтер: ТАӘ (ол болған жағдайда), ғылыми дәрежесі мен атағы, біліктілік санаттары, жұмыс орны мен лауазымы және растайтын құжаттардың көшірмелері. Оқу басылымының авторы оқулықтарды әзірлеу саласында оқыту курстарынан өткені туралы сертификаттарды қосымша ұсынады;
3) Тізбеге енгізілген жағдайда, баспаның, әзірлеушінің оқулықтар мен ОӘК-нің электрондық нұсқасын ePub форматында білім беру саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру туралы жазбаша келісімі;
4) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша оқулықтар мен ОӘК-нің баспаішілік сараптамасын жүргізу туралы баспа басшысы қол қойған және ұйымның мөрімен расталған қорытынды;
5) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлеуші қол қойған оқулықтар мен ОӘК-ні тәуелсіз бағалау туралы қорытынды;
6) оқу материалдары мен бастапқы дереккөздерді пайдалануда авторлық және азаматтық құқықтардың бұзылуының жоқтығы туралы баспаның басшысы қол қойған кепілдік хат;
7) сараптамаға жіберілетін оқулықтар, ОӘК мен оқу құралдарының, оның ішінде электрондық нысандағы көлемі (баспа парақтары мен минуттары) туралы баспа басшысы қол қойған хат;
8) әзірлеуші, баспа және оқу басылымының авторлары көрсетілмеген оқулықтар (баспа-электрондық), ОӘК мен оқу құралдарының (оның ішінде оның USB тасығыштағы, PDF форматындағы электрондық нұсқасы) макет-түпнұсқаның үш данасы, әзірлеуші, баспа және оқу басылымының авторлары көрсетілген оқулықтар (баспа-электрондық), ОӘК мен оқу құралдарының (оның ішінде оның USB тасығыштағы, PDF форматындағы электрондық нұсқасы) макет-түпнұсқаның бір данасы, ЭО, ЭОӘК және ЭОҚ үшін иесіздендірілген платформада орналастырылған түпнұсқаға сілтеме және USB тасығыштағы (баспаны, әзірлеушіні және (немесе) оқу басылымының авторларын/авторлық ұжымды көрсете отырып) макет. ЭОҚ сараптамасын жүргізу үшін көрсетілетін қызметті алушы оны көрсетілетін қызметті берушіге сараптама жүргізу кезеңінде уақытша ұсынады. ЭОҚ-ны сақтау және қолдану үшін сараптама аяқталғаннан кейін жабдықтың бір данасы көрсетілетін қызметті берушіде қалады;

4) заключение о независимой оценке УМК ДО по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписанное разработчиком;
5) письмо, подписанное руководителем издательства об объеме (в печатных листах и минутах) УМК ДО, направляемых на экспертизу;
6) три экземпляра оригинала-макета УМК ДО (печатный-электронный), в том числе его электронная версия на USB-носителе в формате PDF, без указания разработчика, издательства и авторов учебного издания, один экземпляр оригинала-макета УМК ДО (печатный-электронный), в том числе его электронная версия на USB-носителе в формате PDF, с указанием разработчика, издательства и авторов учебного издания;
7) руководство по установке и руководство для пользователя в свободной форме – для электронных УМК ДО;
8) документ, подтверждающий оплату (при проведении экспертизы на платной основе).
2. Разработчик и (или) издательство (для начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования) направляют через Государственную корпорацию услугодателю следующие документы:
1) заявление на проведение экспертизы учебников, ЭУ, УМК, ЭУМК, пособий, ЭП, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) сведения об авторе учебного издания/авторском коллективе: ФИО (при его наличии), ученая степень и звание, квалификационные категории, место работы и должность, и подтверждающие копии документов. Автор учебного издания дополнительно представляет копию сертификата о прохождении обучающих курсов в области разработки учебников;
3) письменное согласие издательства, разработчика о размещении электронной версии учебников и УМК в ePub формате на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области образования при включении в Перечень;
4) заключение о проведении внутрииздательской экспертизы учебников и УМК по форме согласно приложению 1 настоящих Правил, подписанное руководителем издательства и заверенное печатью организации;
5) заключение о независимой оценке учебников и УМК по форме согласно приложению 2 настоящих Правил, подписанное разработчиком;
6) гарантийное письмо, подписанное руководителем издательства об отсутствии нарушений авторских и гражданских прав в использовании учебных материалов и первоисточников;
7) письмо, подписанное руководителем издательства об объеме (в печатных листах и минутах) учебников, УМК и пособий, в том числе в электронной форме, направляемых на экспертизу;
8) три экземпляра оригинала-макета учебников (печатный), УМК и пособий (в том числе его электронная версия на USB-носителе в формате PDF) без указания издательства, разработчика и авторов учебного издания, один экземпляр макета учебников (печатный), УМК и пособий (в том числе его электронная версия на USB-носителе в формате PDF) с указанием издательства, разработчика и авторов учебного издания, для ЭУ, ЭУМК и ЭП – ссылку на оригинал-макет, размещенный на обезличенной платформе и макет (с указанием издательства, разработчика и (или) авторов учебного издания/авторского коллектива) на USB-носителе. Для проведения экспертизы ЭП услугополучатель временно предоставляет его услугодателю на период проведения экспертизы. После завершения экспертизы для хранения и воспроизведения ЭП один экземпляр оборудования остается у услугодателя;

9) ЭО, ЭОӘК, ЭОҚ үшін – еркін формада берілген орнату жөніндегі нұсқаулық және пайдаланушыға арналған нұсқаулық;
10) төлемді растайтын құжат (сараптама ақылы негізде жүргізілгенде).
Ескерту:
Ақылы негізде қызмет көрсету кезінде (Тақырыптық жоспарға енгізілмеген оқу басылымдарын сараптауға қабылдау) қызмет көрсетуге екі жақты шарт жасау үшін оқу басылымы авторының/баспа басшысының жеке куәлігі немесе цифрлық құжаттар сервисі арқылы электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін) талап етіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, электрондық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім береді.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік электрондық жүйелерден алады және көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
10.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс болмауы анықталғанда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі болған, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған жағдайда.
11.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса), оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияға тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілетін ең көп уақыты – 15 (он бес) минут.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілетін ең көп уақыты – 15 (он бес) минут.

9) руководство по установке и руководство для пользователя в свободной форме – для ЭУ, ЭУМК, ЭП;
10) документ, подтверждающий оплату (при проведении экспертизы на платной основе).
Примечание:
При оказании услуги на платной основе (прием на экспертизу учебных изданий, не включенных в Тематический план), для составления двухстороннего договора на оказание услуг, требуется удостоверение личности автора учебного издания/руководителя издательства, либо электронный документ посредством сервиса цифровых документов (для идентификации личности).
При получении государственной услуги услугополучатель представляет письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "электронного правительства" и направляет услугодателю.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, которое требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрете на деятельность (отдельных видов деятельности), требующую получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем в Государственную корпорацию – 15 (пятнадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 15 (пятнадцать) минут.

Жаңадан әзірленген оқулықтар мен ОӘК-ні сараптамаға қабылдау ағымдағы жылғы 30 маусымға дейін, МБ ОӘК, ЭО, ЭОӘК, қайта басылған оқулықтар мен ОӘК, оның ішінде электрондық нысандағы үшін ағымдағы жылғы 1 қазанға дейін жүзеге асырылады.
Оқу құралдарын, ЭОҚ-ны сараптамаға қабылдау күнтізбелік жыл ішінде жүзеге асырылады.
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800-080-7777 телефондары арқылы өтініш беру жолымен Мемлекеттік корпорация қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8-800-080-7777 телефондары арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
3-қосымша
Орта білім беру ұйымдарына
арналған оқулықтарды және
мектепке дейінгі ұйымдарға,
орта білім беру ұйымдарына
арналған оқу-әдістемелік
кешендерді дайындау, сараптау,
сынақтан өткізу және
мониторинг жүргізу, басып
шығару жөніндегі қағидаларға
5-қосымша
Нысан
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының ТАӘ (ол болған
жағдайда) не ұйымының атауы)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы филиалының №__ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіз мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда "Мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқулық басылымдары бойынша авторларға және авторлар ұжымына сараптамалық қорытынды беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет құжаттарын қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1) ___________________________________;
2) ___________________________________.
Осы қолхат әрбір тарапқа бір-бірден екі данасы жасалды.
___________________________________________________________
("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес
акционерлік қоғамы қызметкерінің ТАӘ (ол болған жағдайда) ______________
(қолы)
Орындаушы: ________________________________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда) (қолы)
Телефоны: ____________________
Алдым: ___________________________________
(көрсетілетін қызмет алушының ТАӘ (ол болған жағдайда) (қолы)
20__ жылғы "___" " _________"
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
2022 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 491 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидалары

Прием на экспертизу вновь разработанных учебников и УМК, осуществляется до 30 июня текущего года, УМК ДО, ЭУ, ЭУМК, переиздаваемых учебников, УМК, в том числе в электронной форме, до 1 октября текущего года.
Прием на экспертизу пособий, ЭП осуществляется в течение календарного года;
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8-800-080-7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 5
к Правилам по подготовке,
экспертизе, апробации
и проведению мониторинга,
изданию учебников
для организаций среднего
образования и учебно-
методических комплексов
для дошкольных организаций,
организаций среднего образования
Форма
____________________________
(ФИО (при его наличии) либо
наименование организации
____________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных и социально ответственных услугах", отдел № __ филиала
Государственной корпорации "Правительство для граждан" (указать адрес)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Выдача
экспертного заключения авторам и авторскому коллективу на учебные издания
дошкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического
и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования" ввиду
представления Вами неполного пакета документов, предусмотренного перечнем
основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов
с истекшим сроком действия, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ____________________________________
2) ____________________________________
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах, по одному для каждой стороны.
________________________________________________________________
(ФИО (при его наличии) работника некоммерческого акционерного
общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан")
________________ (подпись)
Исполнитель:
__________________________________________________________
(ФИО (при его наличии) (подпись)
Телефон:
__________________________________________________________
Получил:
__________________________________________________________
(ФИО (при его наличии) (подпись услугополучателя)
"___" "_________" 20__ года
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Утверждены приказом
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 9 декабря 2022 года № 491
Правила выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 67) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді таңдау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен анықтамалар:
1) цифрлық жүйе (бұдан әрі – ЦЖ) – педагогтердің баламалы оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді (бұдан әрі – ОӘК), оның ішінде электрондық нысандағы оқулықтарды таңдауы туралы ақпаратты сақтауға, іздеуге және өңдеуге арналған мемлекеттік цифрлық ресурс;
2) электрондық нысандағы оқулықтың және ОӘК-нің таныстырылымды (көрсетуге) нұсқасы – оқулықтың мұқабасы, шығару деректері, мазмұны және кемінде 30% оқу материалдары бар цифрлық көшірмесі.
2-тарау. Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен ОӘК таңдау тәртібі
3. Мемлекеттік білім беру ұйымдары педагогтерінің оқулықтар мен ОӘК таңдауы үшін баспалар жыл сайын "Орта білім беру ұйымдарына арналған жекелеген пәндер бойынша оқулықтар мен базалық оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 216 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20708 болып тіркелген) Орта білім беру ұйымдарына арналған жекелеген пәндер бойынша оқулықтар мен базалық оқулықтардың, мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына арналған оқу-әдістемелік кешендердің, оның ішінде электрондық нысандағы тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілген күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің "Республикалық ғылыми-практикалық білім мазмұнын сараптау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі – РҒП БМСО) электрондық нысандағы оқулықтардың және ОӘК-нің таныстырылымды (көрсетуге) нұсқаларын ұсынады.
4. РҒП БМСО тізбе бекітілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде педагогтердің зерделеуі үшін өзінің веб-ресурсында оқулықтардың таныстырылымға (көрсетуге) арналған электрондық нысандағы нұсқаларын орналастырады, сондай-ақ бекітілген оқулықтар мен ОӘК туралы мәліметтерді ЦЖ-ға енгізеді.
5. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары ағымдағы жылы наурыз және сәуір айлары аралығында баспалармен бірлесе отырып, педагогтерге, әдістемелік бірлестіктердің басшылары мен мектептердің қамқоршылық кеңес мүшелеріне, ата-аналар мен оқушыларға арналған "Жаңа оқу жылындағы мектеп оқулықтары" көрмесін (бұдан әрі – Көрме) ұйымдастырып, өткізеді. Көрмені өткізу кестесін РҒП БМСО жергілікті атқарушы органдармен және баспалармен келісе отырып әзірлейді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 67) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования.
2. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) цифровая система (далее – ЦС) – государственный цифровой ресурс, предназначенный для хранения, поиска и обработки информации о выборе педагогами альтернативных учебников и учебно-методических комплексов (далее – УМК), в том числе в электронной форме;
2) ознакомительная (демонстрационная) версия учебника и УМК в электронной форме – цифровая копия учебника, содержащая обложку, выходные данные, содержание и не менее 30 % учебных материалов.
Глава 2. Порядок выбора учебников и УМК педагогами государственных организаций образования
3. Для выбора учебников и учебно-методических комплексов педагогами государственных организаций образования, издательства ежегодно в течение 5 (пяти) календарных дней со дня утверждения Перечня учебников и базовых учебников по отдельным предметам для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме (далее – Перечень) согласно приказу Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 216 "Об утверждении перечня учебников и базовых учебников по отдельным предметам для организаций среднего образования, учебно-методических комплексов для дошкольных организаций, организаций среднего образования, в том числе в электронной форме" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20708) предоставляют в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-практический центр экспертизы содержания образования" Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – РНП ЦЭСО) ознакомительную (демонстрационную) версию учебников и УМК в электронной форме.
4. РНП ЦЭСО в течение 10 (десяти) календарных дней со дня утверждения Перечня размещает ознакомительные (демонстрационные) версии учебников в электронной форме на своем веб-ресурсе для изучения педагогами, а также вносит в ЦС сведения об утвержденных учебниках и УМК.
5. Управления образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента совместно с издательствами организуют и проводят выставку "Жаңа оқу жылындағы мектеп оқулықтары" (далее – Выставка) для педагогов, руководителей методических объединений, родителей и школьников с марта по апрель месяц текущего года. График проведения Выставки составляется РНП ЦЭСО по согласованию с местными исполнительными органами и издательствами.

6. Көрменің мақсаты педагогтер мен қоғамға жаңа оқу мектеп әдебиеттерімен, олардың ерекшеліктерімен және авторлық ұжымдармен танысуға мүмкіндік беру, білім беру ұйымдарының педагогтеріне оқулықтарды таңдауда алдын ала әдістемелік және ақпараттық қолдау көрсету болып табылады.
7. Оқулықтар мен ОӘК, оның ішінде электрондық нысандағы оқулықтарды таңдау, оларды Тізбеге енгізгеннен кейін бір рет жүзеге асырылады.
8. 10 сәуірге дейінгі кезеңде білім беру ұйымдарының әдістемелік кеңестері әдістемелік бірлестіктер ұсынған оқулықтар мен ОӘК-ті талқылап, таңдалған оқулықтар мен ОӘК-пен қоса хаттама (еркін формада) құрастырады.
9. Белгілі бір пән бойынша оқулық болмаған жағдайды қоспағанда, ОӘК бөлек таңдалмайды. Білім беру ұйымының параллель сыныптарында бір пән бойынша бірдей оқулық пен ОӘК қолданылады.
10. 15 сәуірге дейін әдістемелік бірлестіктердің басшылары, сондай-ақ әдістемелік бірлестіктері жоқ ұйымдардың педагогтері ЦЖ-да оқулықтар мен ОӘК, оның ішінде электрондық нысандағы оқулықтарды таңдау туралы белгі қояды және таңдалған оқулықтар мен ОӘК көрсетілген білім беру ұйымының әдістемелік кеңесінің хаттамасын (еркін формада) тіркейді.
11. Таңдалған оқулықтардың тізімі кейінгі жылдары сатып алуға негіз болып табылады.
12. Педагогтер таңдау жасағаннан кейін мемлекеттік білім беру ұйымының кітапханашысы 25 сәуірге дейін ЦЖ-да білім беру ұйымының білім алушылар санына сәйкес қажетті оқулықтар мен ОӘК санын көрсетеді.
13. 1 мамырға дейін аудандық (қалалық) білім бөлімінің жауапты маманы алдағы оқу жылына оқулықтар мен ОӘК қажеттілігінің толықтығын тексереді және білім беру ұйымдарының бөлінісінде өтінімді келісіп, ЦЖ арқылы облыстың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармасына жолдайды.
14. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары білім алушылар контингенті мен қаржыландыру көлемін ескере отырып, оқулықтар мен ОӘК, оның ішінде электрондық нысандағы оқулықтарды сатып алуға ЦЖ-ға қорытынды өтінімді қалыптастырады.
15. Мемлекеттік білім беру ұйымының кітапханашысы ЦЖ-да оқулықтар мен ОӘК алғаннан кейін келіп түскен оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендердің нақты саны мен атауын толтырады.
16. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары ЦЖ арқылы өтінімдер бойынша алынған және жеткізілген оқулықтар мен ОӘК-ге талдау жасайды.
17. ЦЖ-да қалыптастырылған өтінімдерде таңдалған оқулықтар (атауы, баспасы, авторлары) өзгертуге жатпайды.
18. РҒП БМСО білім беру ұйымдарының тапсырыс берілген және алынған оқулықтар мен ОӘК, оның ішінде электрондық нысандағы оқулықтарды сатып алуына ЦЖ арқылы мониторинг жүргізеді.

6. Целью Выставки является предоставление возможности педагогам и общественности ознакомиться с новой школьной учебной литературой, их особенностями и авторскими коллективами, оказание методической и информационной поддержки педагогам организаций образования в предстоящем выборе учебников и УМК.
7. Выбор учебников и УМК, в том числе в электронной форме, осуществляется один раз после включения их в Перечень.
8. В период до 10 апреля методические советы организаций образования обсуждают представленные методическими объединениями учебники и УМК, составляют протокол (в произвольной форме) с указанием выбранных учебников и УМК.
9. УМК отдельно не выбирается, кроме случаев, когда отсутствует учебник по данному предмету. В параллельных классах организации образования по одному предмету используется один и тот же учебник и УМК.
10. До 15 апреля руководители методических объединений, а также педагоги организаций, в которых отсутствуют методические объединения делают отметку о выборе учебников и УМК, в том числе в электронной форме, в ЦС и прикрепляют протокол методического совета организации образования (в произвольной форме) с указанием выбранных учебников и УМК.
11. Список выбранных учебников является основанием для дополнительного закупа их в последующие годы.
12. После выбора педагогами учебников и УМК библиотекарь государственной организации образования до 25 апреля указывает в ЦС необходимое количество учебников и УМК в соответствии с численностью обучающихся организации образования.
13. До 1 мая ответственный специалист районного (городского) отдела образования проверяет полноту заполнения заявки на учебники и УМК на предстоящий учебный год, согласовывает ее в разрезе организаций образования и направляет по ЦС в управление образования области, городов Астаны, Алматы и Шымкента.
14. Управления образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента формируют итоговую заявку в ЦС на приобретение учебников и УМК, в том числе в электронной форме с учетом контингента обучающихся и объема финансирования.
15. Библиотекарь государственной организации образования после получения учебников и УМК заполняет фактическое количество и наименование поступивших учебников и УМК в ЦС.
16. Управления образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента посредством ЦС осуществляют анализ заявок, представленных в ЦС и доставленных учебников и УМК.
17. В сформированных в ЦС заявках выбранные учебники (наименование, издательства, авторы) не подлежат изменениям.
18. РНП ЦЭСО посредством ЦС проводит мониторинг закупа организациями образования, заказанных и полученных учебников и УМК, в том числе в электронной форме.

9) ЭО, ЭОӘК, ЭОҚ үшін – еркін формада берілген орнату жөніндегі нұсқаулық және пайдаланушыға арналған нұсқаулық;
10) төлемді растайтын құжат (сараптама ақылы негізде жүргізілгенде).
Ескерту:
Ақылы негізде қызмет көрсету кезінде (Тақырыптық жоспарға енгізілмеген оқу басылымдарын сараптауға қабылдау) қызмет көрсетуге екі жақты шарт жасау үшін оқу басылымы авторының/баспа басшысының жеке куәлігі немесе цифрлық құжаттар сервисі арқылы цифрлық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін) талап етіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпиядан тұратын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім береді.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді Мемлекеттік корпорация қызметкері "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады және көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
10.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс болмауы анықталғанда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі болған, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған жағдайда.
11.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса), оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын Мемлекеттік корпорацияға тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілетін ең көп уақыты – 15 (он бес) минут.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілетін ең көп уақыты – 15 (он бес) минут.

9) руководство по установке и руководство для пользователя в свободной форме – для ЭУ, ЭУМК, ЭП;
10) документ, подтверждающий оплату (при проведении экспертизы на платной основе).
Примечание:
При оказании услуги на платной основе (прием на экспертизу учебных изданий, не включенных в Тематический план), для составления двухстороннего договора на оказание услуг, требуется удостоверение личности автора учебного издания/руководителя издательства, либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации личности).
При получении государственной услуги услугополучатель представляет письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" и направляет услугодателю.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, которое требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрете на деятельность (отдельных видов деятельности), требующую получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем в Государственную корпорацию – 15 (пятнадцать) минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 15 (пятнадцать) минут.