"Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 333 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 4 мамырдағы № 106 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 5 мамырда № 38656 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 333 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11119 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), сондай-ақ Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау қағидаларында:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Шет мемлекеттен әкелінген (әкелінетін) және Қазақстан Республикасының аумағында тіркелетін жылжымалы құрамды мемлекеттік тіркеуге (қайта тіркеуге) жол берілмейді:
1) тартқыш және арнайы жылжымалы құрам, қалған қызмет ету мерзімі жасалған күннен бастап белгіленген қызмет ету мерзімінен 60 %-ынан кем емес, жасалған күнінен бастап есептелетін, Қазақстан Республикасында өндірілмейтін арнайы жол техникасын қоспағанда;
2) жүк және жолаушылар жылжымалы құрам, мынадай жылжымалы құрамды қоспағанда:
– жасалған күнінен бастап бір жылдан аспайтын қызмет мерзімі;
– тасымалданатын жүктердің шектеулі номенклатурасы, маусымдық және тар нысаналы мақсаты бар жылжымалы құрам.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін тасымалданатын жүктердің шектеулі номенклатурасы, маусымдық және тар нысаналы мақсаты бар жылжымалы құрам деп жылжымалы құрам түсініледі:
вагон-хоппер: ыстық шекемтастарға арналған мөлшерлегіш, агломератты тасымалдауға арналған, цемент тасушы;
вагон-транспортер;
вагон-платформа: алмалы-салмалы жабдығы бар әмбебап;
тасымалдауға арналған вагон-цистерналар: қышқылдар, фосфор, балқытылған күкірт, тағамдық майлар, азық-түлік өнімдер және ауыз су;
думпкар вагоны;
вагон рефрижератор;
мұздақ;
термос.
Осы Қағидалардың 15-тармағының 2) тармақшасының қолданысы 2030 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін белгіленеді.".
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Автомобиль көлігі және көліктік бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 333 "Об утверждении Правил государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 4 мая 2026 года № 106. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2026 года № 38656
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 333 "Об утверждении Правил государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11119) следующее изменение:
в Правилах государственной регистрации (перерегистрации) подвижного состава и его залога, а также исключения из Государственного реестра подвижного состава, утвержденных указанным приказом:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Не допускается государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава, ввезенного (ввозимого) из иностранного государства и регистрируемого на территории Республики Казахстан:
1) тягового и специального подвижного состава, остаточный срок службы которого составляет менее 60 % от назначенного срока службы, исчисляемого с даты его постройки, за исключением специальной путевой техники, не производимой в Республике Казахстан;
2) грузового и пассажирского подвижного состава, за исключением подвижного состава:
- срок службы, не превышающего одного года с даты его постройки;
- имеющего ограниченную номенклатуру перевозимых грузов, сезонный характер эксплуатации и узкое целевое назначение.
Для целей настоящего подпункта под подвижным составом имеющий ограниченную номенклатуру перевозимых грузов, сезонность и узкое целевое назначение понимается подвижной состав:
вагон-хоппер: дозатор для горячих окатышей, для перевозки агломерата, цементовоз;
вагон-транспортер;
вагон-платформа: универсальная со съемным оборудованием;
вагон-цистерны для перевозки: кислот, фосфора, расплавленной серы, пищевого масла, пищевых продуктов и питьевой воды;
вагон думпкар;
вагон рефрижератор;
ледник;
термос.
Действие подпункта 2) пункта 15 настоящих Правил устанавливается до 31.12.2030 года включительно.".
2. Комитету автомобильного транспорта и транспортного контроля Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития,
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан