Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2026 жылғы 30 сәуірдегі № 163 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 4 мамырда № 38653 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін Тізбенің 2-тармағының үшінші және төртінші абзацтарын, 8-тармағының екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, он үшінші, он төртінші және отыз үшінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап күшіне енеді.
"Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларының 3-қосымшасы және "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 15 қарашадағы № 428 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35384 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларының 3-қосымшасы 2026 жылғы 12 шілдеге дейін осы бұйрықтың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес редакцияда қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрінің міндетін атқарушы
Е. Тұяқбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін
атқарушы
2026 жылғы 30 сәуірдегі
№ 163 бұйрығымен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 апреля 2026 года № 163. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 мая 2026 года № 38653
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Департаменту юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением абзаца третьего и четвертого пункта 2, абзацев второго, третьего, пятого, шестого, тринадцатого, четырнадцатого и тридцать третьего пункта 8 Перечня, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Установить, что до 12 июля 2026 года Приложение 3 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922) и Приложение 3 к Правилам оказания государственной услуги "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными", утвержденным приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 ноября 2024 года № 428 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35384), действуют в редакции согласно приложениям 1 и 2 к Приказу.
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Е. Тұяқбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
от 30 апреля 2026 года № 163
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения

1. "Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде еңбек шарты туралы мәліметтерді ұсыну және алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 3 қыркүйектегі № 353 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21173 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде еңбек шарты туралы мәліметтерді еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде ұсыну және алу қағидаларында:
2-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) цифрлық объектіні интеграциялау – деректерді берудің Қазақстан Республикасында пайдаланылатын стандарттық хаттамалары негізінде цифрлық объектілері арасындағы цифрлық өзара іс-қимылды ұйымдастыру және қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;
2) цифрлық жүйе – цифрлық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық іс-әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған цифрлық технологияның, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі – еңбек шарттарын, жұмыскерлердің еңбек қызметі мен санын есепке алуды автоматтандыруға арналған цифрлық жүйе;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік көрсетілетін қызметтер ұсынуға қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жұмыс беруші мәліметтерді кадрлық қамтамасыз ету цифрлық жүйесінің ЕШЕБЖ-мен интеграциясы арқылы не "Электрондық еңбек биржасы" жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасы не басқа цифрлық ресурстар арқылы жолдайды.
Жұмыс берушінің кадрлық қамтамасыз ету цифрлық жүйесін интеграциялау үшін Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес интеграциялау жұмыстарын ұйымдастыруы қажет.
"Электрондық еңбек биржасы" жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасы арқылы мәліметтерді ұсыну үшін жұмыс беруші электрондық цифрлық қолтаңбасымен растап, жеке кабинетін тіркеуі қажет және жеке кабинетінде осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген қажетті мәліметтерді толтырады, оларды электрондық цифрлық қолтаңбасымен растап, ЕШЕБЖ-ға жібереді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 сентября 2020 года № 353 "Об утверждении Правил представления и получения сведений о трудовом договоре в единой системе учета трудовых договоров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21173) следующие изменения:
в Правилах представления и получения сведений о трудовом договоре в единой системе учета трудовых договоров, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) интеграция цифрового объекта – мероприятия по организации и обеспечению цифрового взаимодействия между цифровыми объектами на основании используемых в Республике Казахстан стандартных протоколов передачи данных;
2) цифровая система – организационно-упорядоченная совокупность цифровой технологии, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством цифрового взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) единая система учета трудовых договоров – цифровая система, предназначенная для автоматизации учета трудовых договоров, трудовой деятельности и численности работников;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) электронная цифровая подпись – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Работодатель представляет сведения путем интеграции цифровой системы кадрового обеспечения с ЕСУТД либо через единую цифровую платформу занятости "Электронная биржа труда" или другие цифровые системы по автоматизации учета трудовых договоров, интегрированные с ЕСУТД.
Для интеграции цифровой системы кадрового обеспечения работодатель организовывает работы по интеграции в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 "Об утверждении правил интеграции объектов информатизации "Электронного правительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777).
Для представления сведений через единую цифровую платформу занятости "Электронная биржа труда" работодатель регистрирует личный кабинет с подтверждением электронной цифровой подписью и заполняет в личном кабинете необходимые сведения, указанные в пункте 3 настоящих Правил и отправляет их в ЕСУТД, подписав электронной цифровой подписью.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Қағидалардың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген мәліметтерге жұмыс беруші енгізген өзгерістер жұмыскер "цифрлық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинеті арқылы танысады.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Жұмыскер осы Қағидалардың 3 және 8-тармақтарында көрсетілген, ЕШЕБЖ-да қамтылған мәліметтерді "цифрлық үкімет" веб-порталындағы, аталған мәліметтер оларды жұмыс беруші ЕШЕБЖ-ға енгізгеннен кейін бір жұмыс күні ішінде автоматты түрде көрінетін жеке кабинетінен алады.
17. Жұмыс беруші осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген, ЕШЕБЖ-да қамтылған үміткерлер мен жұмыскерлердің еңбек қызметі туралы мәліметтерді осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес интеграция болған жағдайда олардың алдын ала келісімі бойынша алады.
Үміткер және жұмыскерлер алдын ала келісімін жұмыс берушінің кадрлық қамтамасыз ету цифрлық жүйесінде электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы береді.".
2. "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік Кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының жиырма екінші абзацына, сондай-ақ "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес әзірленді және медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.";
3-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) "Еңбек нарығы" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" АЦЖ) – әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызмет көрсету мақсатында халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының, еңбек ресурстарын дамыту және ведомствоаралық өзара іс-қимыл орталығының қызметін автоматтандыруға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Е-Собес" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Е-Собес" АЦЖ) – материалдық және заттай мәнде әлеуметтік көмек, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің бизнес-процестерін автоматтандыруға, жергілікті атқарушы органдар жүргізетін іс-шаралардың дерекқорын қалыптастыруға, жүргізуге және пайдалануға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "МОДБ" АЦЖ) – мүгедектікті белгілеу, еңбек ету қабілетінен айырылу, абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу бойынша бизнес-процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ МӘС бөлімдерінде куәландырудан өткен адамдар бойынша деректерді сақтау мен өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;";
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"30) "Оңалтудың техникалық құралдары" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ОТҚ ЦЖ) – ОЖБ-ға сәйкес мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарын іріктеу процесін автоматтандыруға арналған цифрлық жүйе;";
33) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"33) сырттай проактивті куәландыру – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің цифрлық жүйелерінен (бұдан әрі – ҚР ДСМ ЦЖ) келіп түскен иесіздендірілген құжаттар негізінде МӘС жүргізу;";
9-тармақта:
бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"11. С внесенными работодателем изменениями в сведения, предусмотренные пунктами 9 и 10 настоящих Правил, работник ознакамливается в личном кабинете на веб-портале "цифрового правительства".";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Работник получает сведения, указанные в пунктах 3 и 8 настоящих Правил, содержащиеся в ЕСУТД через личный кабинет физического лица на веб-портале "цифрового правительства", в котором данные сведения отражаются автоматически в течение одного рабочего дня после внесения их работодателем в ЕСУТД.
17. Работодатель получает сведения о трудовой деятельности претендентов и работников, указанные в пункте 3 настоящих Правил, содержащиеся в ЕСУТД, с их предварительного согласия при наличии интеграции согласно пункту 4 настоящих Правил.
Предварительное согласие предоставляется претендентом и работником в цифровой системе кадрового обеспечения работодателя посредством использования электронной цифровой подписи.".
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922) следующие изменения:
в Правилах проведения медико-социальной экспертизы, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения медико-социальной экспертизы (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем двадцать вторым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), а также подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок проведения медико-социальной экспертизы.";
в пункте 3:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) автоматизированная цифровая система "Рынок труда" (далее – АЦС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения, центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) автоматизированная цифровая система "Е-Собес" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – АЦС "Е-Собес") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов оказания социальной помощи в материальном и натуральном выражении, специальных социальных услуг, формирования, ведения и использования базы данных мероприятий, проводимых местными исполнительными органами;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) автоматизированная цифровая система "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АЦС "ЦБДИ") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов по установлению инвалидности, утраты трудоспособности, разработке индивидуальной программы абилитации и реабилитации, а также для хранения и обработки данных по лицам, прошедшим освидетельствование в отделах МСЭ;";
подпункт 30) изложить в следующей редакции:
"30) цифровая система "Технические средства реабилитации" (далее – ЦС "ТСР") – цифровая система, предназначенная для автоматизации процесса подбора технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых лицам с инвалидностью в соответствии с ИПР;";
подпункт 33) изложить в следующей редакции:
"33) заочное проактивное освидетельствование – проведение МСЭ на основании деперсонифицированных документов, поступивших из цифровых систем Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – ЦС МЗ РК);";
в пункте 9:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:

"9. Сырттай проактивті куәландыруды (қайта куәландыруды) қоспағанда, куәландыру (қайта куәландыру) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МӘС жүргізуге өтініш (бұдан әрі – өтініш) бойынша куәландырылатын адамның, өтініш берген кезде заңды тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (сәйкестендіру үшін) ұсына отырып және "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік цифрлық жүйелерден электрондық-цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар түрінде алынатын мәліметтер негізінде жүргізіледі:";
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, куәландырылатын адамның өтінішіне № 031/е нысаны, сондай-ақ тиісті құжаттардың қағаз жеткізгіштегі көшірмелері және салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары қоса беріледі.";
10-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) медициналық цифрлық жүйеде (бұдан әрі – МЦЖ) интеграциялау арқылы:
ҚР ДСМ ЦЖ-дан "Бекітілген халық тіркеліміне" (бұдан әрі – БХТ) медициналық ұйым туралы мәліметтерді және пациентті тіркеу күні, әрекет қабілеттілігі мәртебесі, пациентті тіркеу орны, жеке басты куәландыратын құжаттардың деректері туралы мәліметтерді алу бөлігінде;
ҚР ДСМ ЦЖ-дан "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркеліміне" (бұдан әрі – ДНЭТ) пациент, АХЖ-10 коды бойынша тарихи деректермен және нозологиялармен "Д" есебіне қойылған күні туралы мәліметтер алу бөлігінде;
ҚР ДСМ ЦЖ-дан "Стационарлық науқастардың электрондық тізіліміне" (бұдан әрі – СНЭТ) емделген жағдай туралы мәліметтер алу бөлігінде;
МАБ-тан пациенттің немесе оның өкілінің ұялы байланысының абоненттік құрылғысының нөмірін тіркеу туралы мәліметтерді алу бөлігінде пациент деректерін тексеру жүргізеді;";
11-тармақта:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. № 031/е нысаны ДКК төрағасының ЭЦҚ-сы бекітілгеннен кейін мынадай талаптар сақталған кезде автоматтандырылған режимде МЦЖ-дан ҚР ДСМ ЦЖ-ға жіберіледі:";
5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бір айдан асырмай МЦЖ-дағы № 031/е нысанын қалыптастыру күні;"
12-тармақта:
үшінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы ЭЦҚ бекітілген мынадай электрондық құжаттар:";
төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Берілетін деректердің толықтығын, шынайылығын және бұрмаланбауын ақпаратты беретін ЦЖ тарапы (сервис иесі) қамтамасыз етеді.";
14-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Освидетельствование (переосвидетельствование), за исключением заочного проактивного освидетельствования (переосвидетельствования) проводится по заявлению на проведение МСЭ по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – заявление), с представлением документа, удостоверяющего личность либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) освидетельствуемого лица, законного представителя при подаче им заявления, и на основании сведений, получаемых из государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписью (далее –ЭЦП):";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При отсутствии сведений в цифровых системах, к заявлению освидетельствуемого лица прилагаются форма № 031/у, а также копии соответствующих документов на бумажном носителе и подлинники для сверки.";
подпункт 1) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"1) проводит проверку данных пациента в медицинской цифровой системе (далее – МЦС) посредством интеграции:
с ЦС МЗ РК в "Регистр прикрепленного населения" (далее – РПН) в части получения сведений о медицинской организации и дате прикрепления пациента, статусе дееспособности, месте регистрации пациента, данных документов, удостоверяющих личность;
с ЦС МЗ РК в "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – ЭРДБ) в части получения сведений о пациенте, дате постановки на "Д" наблюдение с историческими данными и нозологиями по коду МКБ 10;
с ЦС МЗ РК в "Электронный регистр стационарных больных" (далее – ЭРСБ) в части получения сведений о пролеченном случае;
с БМГ в части получения сведений о регистрации номера абонентского устройства сотовой связи пациента или его представителя;";
в пункте 11:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"11. Форма № 031/у после утверждения ЭЦП председателя ВКК в автоматизированном режиме передается из МЦС в ЦС МЗ РК при условии соблюдения следующих требований:";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) дата формирования формы № 031/у в МЦС не более одного месяца;";
в пункте 12:
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"Из государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП поступают следующие сведения:";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Полноту, подлинность, достоверность и неискаженность передаваемых данных обеспечивает сторона ЦС (владелец сервиса), передающая информацию.";
часть первую пункта 14 изложить в следующей редакции:

"14. Құжаттарды қабылдау барысында МӘС маманы, олардың (цифрлық жүйелерден алынған мәліметтердің) толықтығын, қолданылу мерзімін тексереді.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Сырттай проактивті куәландыруға (қайта куәландыру) құжаттар "МОДБ" АЦЖ-ға келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті алушы және МАБ бойынша пациенттің немесе оның заңды өкілінің (ата-анасының, қорғаншысының, қамқоршысының) ұялы байланысының абоненттік құрылғысының нөмірі тіркелген болуына ЖТМДҚ-ға автоматты түрде сұрау салу жүзеге асырылады.
"МОДБ" АЦЖ:
1) ЖТМДҚ-дан:
пациенттің немесе оның заңды өкілінің қайтыс болуы;
тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркеудің болмауы;
шетелге тұрақты тұруға кеткен адамның өтініш беруі туралы;
2) МАБ-тан – ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының нөмірі тіркеуде болмауы туралы мәліметтерді алу кезінде ҚР ДСМ ЦЖ-ға осы Қағидалардың 5-қосымшаға сәйкес Медициналық құжаттардың қабылданбау себептерін көрсетіп, ақпараттық хабарлама жібере отырып құжаттарды қайтарады.
16. "МОДБ" АЦЖ-не келіп түскен № 031/е нысаны мынадай талаптарға сәйкестігі тексеріледі:
1) жауап жіберушінің ұялы телефон нөмірінің пациенттің немесе өкілінің ұялы телефон нөміріне сәйкестігі;
2) "сырттай проактивті куәландыру" белгісінің болуы;
3) аурудың бейіні мен пациенттің жасын ескере отырып, № 031/е нысандағы міндетті жолдарды толтыру;
4) диагноздың Нозологиялық нысандар тізбесіне сәйкестігі;
5) МЦЖ-дағы № 031/е нысанын қалыптастыру күнінің бір айдан аспауы;
6) № 031/е нысандағы медициналық ұйым атауының БХТ деректеріне сәйкестігі (диспансерлерді қоспағанда);
7) ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына, денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға, диагностиканың, емдеу мен оңалтудың клиникалық хаттамаларына сәйкес № 031/е нысанда көрсетілген электрондық құжаттардың қоса берілуі;
8) ЭЦҚ-ның болуы.
"МОДБ" АЦЖ-де № 031/е нысанының 25.1 -тармағына сәйкес "ОТҚ" ЦЖ-да сауалнаманың (сұраулардың) болуы тексеріледі.
Тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген талаптардың біріне сәйкес келмеген жағдайда, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес медициналық құжаттарды қайтару себебін көрсете отырып, МЦЖ-ға жіберу үшін "МОДБ" АЦЖ-дан ҚР ДСМ ЦЖ-ға ақпараттық хабарлама жіберіледі.
Медициналық ұйым қайтару себебін (себептерін) ескере отырып, № 031/е нысанын сырттай проактивті куәландыруға (қайта куәландыруға) қайта жіберу мәселесін қарайды.";
24-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) кезінде, "МОДБ" АЦЖ-да МӘС актісі жобасы түзілген күн болып есептеледі.";
25-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Специалист МСЭ, при принятии документов (сведений из цифровых систем), проверяет их полноту и срок действия.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. При поступлении документов в АЦС "ЦБДИ" на заочное проактивное освидетельствование (переосвидетельствование) в автоматизированном режиме осуществляется запрос в ГБДФЛ по услугополучателю и БМГ на наличие регистрации номера абонентского устройства сотовой связи пациента или его законного представителя (родителя, опекуна, попечителя).
АЦС "ЦБДИ" отклоняет документы с направлением информационного сообщения в ЦС МЗ РК с указанием причин отклонения медицинских документов, согласно приложению 5 к Правилам при получении следующих сведений:
1) из ГБДФЛ:
о смерти пациента или его законного представителя;
об отсутствии постоянной регистрации по месту жительства;
о подаче заявления лицом, выехавшим за рубеж на постоянное место жительства;
2) из БМГ - об отсутствии регистрации номера абонентского устройства сотовой связи.
16. Поступившую форму № 031/у в АЦС "ЦБДИ" проверяют на соответствие следующим требованиям:
1) наличие данных о согласии и соответствие номера мобильного телефона отправителя ответа с номером мобильного телефона пациента или его представителя;
2) наличие признака "проактивное заочное освидетельствование";
3) заполнение обязательных полей с учетом профиля заболевания и возраста пациента;
4) соответствие диагноза Перечню нозологических форм;
5) дата формирования формы № 031/у в МЦС не более одного месяца;
6) соответствие наименования медицинской организации с данными РПН (за исключением диспансеров);
7) прикрепление электронных документов, указанных в форме № 031/у, в соответствии со стандартами в области здравоохранения, клиническими протоколами диагностики, лечения и реабилитации, приказом ҚР ДСМ-116/2020;
8) наличие ЭЦП.
В АЦС "ЦБДИ" проверяется наличие опросника (опросников) в ЦС "ТСР" в соответствии с пунктом 25.1. формы № 031/у.
В случае несоответствия одному из требований, указанных в частях первой и второй настоящего пункта, из АЦС "ЦБДИ" в ЦС МЗ РК для отправки в МЦС направляется информационное сообщение с указанием причин отклонения медицинских документов согласно приложению 5 к Правилам.
Медицинская организация с учетом причины (причин) отклонения рассматривает вопрос повторного направления формы № 031/у на заочное проактивное освидетельствование.
подпункт 2) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"2) дата формирования проекта акта МСЭ в АЦС "ЦБДИ" при заочном проактивном освидетельствовании (переосвидетельствовании).";
абзац первый пункта 25 изложить в следующей редакции:

"25. Сырттай проактивті куәландыру кезінде № 031/е нысаны "МОДБ" АЦЖ-ның "Тіркелген МӘС актілерінің тізілімі" модуліне түседі және автоматты түрде:";
45 және 46-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Мүгедектік тобы бойынша үш сараптамалық шешімдер сәйкес келмеген, сондай-ақ сәйкессіздік туралы сараптамалық шешімдер шығарылған жағдайларда:
Нозологиялық нысандар тізбесіндегі диагноз;
жолдаманың мақсаттары;
организм функцияларының бұзылу дәрежесін дәлелдейтін зертханалық және функционалдық зерттеулер деректерінің белгіленген жағдайда:
1) № 031/е нысаны куәландырушы адамның тұрақты тіркелген жері бойынша МӘС бөліміне автоматты түрде жолданады;
2) автоматты түрде:
ҚР ДСМ ЦЖ-ға МЦЖ-ға жолдау үшін – көрсетілетін қызметті алушыны көзбе-көз куәландыруға тұрақты тіркелген жері бойынша МӘС бөліміне бару қажеттілігі туралы мәлімет көрсетілген № 031/е нысанындағы "МӘС сараптамалық қорытындысы туралы хабарлама";
көрсетілетін қызметті алушыға (оның өкіліне) sms-хабарлама алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тұрақты тіркелген жері бойынша МӘС бөліміне көзбе-көз куәландыруға сағат 15.30-дан 18.00-ге дейін хабарласу қажет екені туралы sms-хабарлама жолданады.
МӘС бөлімі көрсетілетін қызметті алушы жүгінген күні, МӘС бөлімі басшысының ЭЦҚ-мен қол қойылған сараптамалық қорытынды шығарады.
Көрсетілетін қызметті алушы келмеген кезде sms-хабарлама қайта жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы 4 (төрт) жұмыс күні ішінде келмеген кезде немесе көзбе-көз куәландырудан бас тартқан жағдайда автоматты түрде:
1) ҚР ДСМ ЦЖ-ға МЦЖ-ға жолдау үшін – "сапасыз толтырылған" белгісімен № 031/е нысанының "МӘС сараптамалық қорытындысы туралы хабарламасы" және пациенттің көзбе-көз куәландыруға келмегендігі (келмеу немесе көзбе-көз куәландырудан бас тарту) туралы ақпарат;
2) көрсетілетін қызметті алушыға (оның өкіліне) оны МӘС-ке жолдама берген медициналық ұйымға жолығу қажет екені туралы sms-хабарлама жолданады.
46. Сырттай проактивті куәландыру кезінде сараптамалық шешімдер ЭЦҚ қойылған сараптамалық шешімдер осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сараптамалық шешімдер парағын қалыптастыра отырып, "МОДБ" АЦЖ-дағы "Тіркелген МӘС актілерінің тізілімі" модуліне келіп түседі.";
48-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) көрсетілетін қызметті алушыға (оның өкіліне) - қабылданған сараптамалық қорытынды мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталынан алу мүмкіндігі туралы sms-хабарлама жіберіледі.";
49 және 50-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"25. При заочном проактивном освидетельствовании форма № 031/у поступает в модуль "Реестр зарегистрированных актов МСЭ" АЦС "ЦБДИ" и в автоматическом режиме:";
пункты 45 и 46 изложить в следующей редакции:
"45. В случаях несовпадения трех экспертных решений по группе инвалидности, а также вынесения экспертных решений о несоответствии:
диагноза Перечню нозологических форм;
цели направления;
данных лабораторных и функциональных исследований степени нарушений функций организма:
1) форма № 031/у в автоматизированном режиме направляется в отдел МСЭ по месту постоянной регистрации освидетельствуемого лица для очного освидетельствования;
2) в автоматизированном режиме отправляются:
в ЦС МЗ РК, для передачи в МЦС – "Извещение об экспертном заключении МСЭ" формы № 031/у, с отражением необходимости обращения услугополучателя в отдел МСЭ по месту постоянной регистрации для очного освидетельствования;
услугополучателю (его представителю) sms-сообщение о необходимости обращения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения данного sms-сообщения в отдел МСЭ по месту постоянной регистрации для очного освидетельствования с 15.30 до 18.00 часа.
Отдел МСЭ выносит экспертное заключение в день обращения услугополучателя, которое подписывается ЭЦП руководителя отдела МСЭ.
При неявке услугополучателя, повторно направляется sms-уведомление на освидетельствование.
При неявке услугополучателя в течение 4 (четырех) рабочих дней или отказе от очного освидетельствования в автоматизированном режиме отправляются:
1) в ЦС МЗ РК, для передачи в МЦС – "Извещение об экспертном заключении МСЭ" формы № 031/у с отметкой "некачественно заполнено" и информации о неявке пациента на очное освидетельствование (неявка или отказ от очного освидетельствования);
2) услугополучателю (его представителю) – sms-сообщение о необходимости обращения в медицинскую организацию, направившего его на МСЭ.
46. При заочном проактивном освидетельствовании экспертные решения, подписанные ЭЦП, поступают в модуль "Реестр зарегистрированных актов МСЭ" АЦС "ЦБДИ", с формированием листа экспертных решений по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.";
подпункт 2) пункта 48 изложить в следующей редакции:
"2) услугополучателю (его представителю) - sms-сообщение о принятом экспертном заключении и возможности получения результатов оказания государственной услуги на веб-портале "цифрового правительства" www.egov.kz";
пункты 49 и 50 изложить в следующей редакции:

"49. Куәландырылатын адамның деректері "МОДБ" АЦЖ-ға енгізіледі, онда осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автоматтандырылған режимде электрондық МӘС актісі, осы Қағидаларға 17 және 18-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша МӘС бөлімінің және МӘС әдіснама және бақылау бөлімінің МӘС жүргізу хаттамаларының журналдары және ережелері, осы Қағидалардың 51-тармағында көрсетілген құжаттар қалыптастырылады.
50. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мәліметтер "МОДБ" АЦЖ-дан автоматты түрде мемлекеттік қызмет көрсету мониторингі цифрлық жүйесіне түседі.";
51-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушы немесе оның заңды өкілі "цифрлық үкімет" www.egov.kz веб-порталында "жеке кабинет" арқылы мынадай құжаттарды алады:";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Бекітілгеннен кейін ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігі есепке алу және ұсынылған оңалту іс-шараларын кейіннен орындау үшін автоматтандырылған режимде "Е-собес" АЦЖ-ға, ОЖБ-ның кәсіптік бөлігі "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға келіп түседі.
Әскери қызмет өткеруге міндетті адамдар және мүгедектер деп танылған мерзімді әскери қызметшілер туралы мәліметтер ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті әскери басқару органдарына "МОДБ" АЦЖ-дан мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы беріледі.
Мемлекеттік цифрлық жүйелер арасында өзара іс-қимыл болмаған жағдайда, әскери міндеттілер мен мүгедектер деп танылған мерзімді әскери қызметшілер туралы мәліметтер ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті әскери басқару органдарына үш жұмыс күні ішінде жіберіледі.";
69-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Егер куәландырылатын адамның құжаттары "МОДБ" АЦЖ-ға түспесе немесе куәландырылатын адам МӘС бөліміне мерзімінде келмесе және қайта куәландыру кезінде оған қайтадан мүгедектік және (немесе) еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген болса, онда өткізіп алған кезеңге мерзім:";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Жасанды интеллект және цифрлық даму салалары бойынша жетекшілік ететін вице-министрлер және техникалық іркіліс орын алған медициналық цифрлық жүйелердің (МЦЖ) өкілі қол қойған техникалық іркіліс туралы актімен расталған мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінің жұмысында техникалық іркілістер туындаған жағдайларда, азаматтар арасында әлеуметтік шиеленісті болдырмау мақсатында:

"49. Данные очно освидетельствуемого лица вводятся в АЦС "ЦБДИ", в которой в автоматизированном режиме формируются электронный акт МСЭ по форме согласно приложению 8 к Правилам, журналы протоколов проведения медико-социальной экспертизы отдела МСЭ и отдела методологии и контроля МСЭ по форме согласно приложениям 17 и 18 к Правилам и документы, указанные в пункте 51 Правил.
50. Сведения о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматизированном режиме из АЦС "ЦБДИ" в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.";
абзац первый части первой пункта 51 изложить в следующей редакции:
"51. По результатам оказания государственной услуги услугополучатель или его законный представитель через "личный кабинет" веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz получает следующие документы:";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. После утверждения социальная часть ИПР лица с инвалидностью поступает в автоматизированном режиме в АЦС "Е-собес", профессиональная часть ИПР в АЦС "Рынок труда", для учета и последующего выполнения рекомендованных реабилитационных мероприятий.
Сведения о военнообязанных и призывниках, признанных лицами с инвалидностью, передаются в местные органы военного управления района (города областного значения) посредством обеспечения взаимодействия цифровых систем государственных органов из АЦС "ЦБДИ".
В случае отсутствия взаимодействия между государственными цифровыми системами сведения о военнообязанных и призывниках, признанных лицами с инвалидностью, направляются в местные органы военного управления района (города областного значения) в течение трех рабочих дней.";
абзац первый пункта 69 изложить в следующей редакции:
"69. Если документы освидетельствуемого лица не поступили в АЦС "ЦБДИ" или освидетельствуемое лицо не явилось в отдел МСЭ в срок и при переосвидетельствовании вновь установлена инвалидность и (или) степень утраты трудоспособности, то срок за пропущенный период засчитывается:";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. В случаях возникновения технических сбоев в работе цифровых систем государственных органов, подтвержденных актом о техническом сбое, подписанным курирующими вице-министрами здравоохранения, труда и социальной защиты населения, искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан и представителем медицинских цифровых систем (МЦС), где произошел технический сбой, с целью недопущения социальной напряженности среди граждан:

1) "МОДБ" АЦЖ құжаттарды, олардың МЦЖ-да қалыптасу күніне қарамастан қабылдайды;
2) Сараптамалық қорытынды шығару кезінде мерзімді:
қайта куәландыру кезінде – бұрын белгіленген мүгедектікті, еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесінің мерзімін ескере отырып;
алғашқы куәландыру кезінде – № 031/е нысаны МЦЖ-дан ҚР ДСМ ЦЖ-не жіберілген күннен бастап есептейді.";
73-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73-1. Бақылау бойынша қайта куәландыру үшін куәландырылатын адамның немесе оның заңды өкілінің МАБ-та тіркелген абоненттік нөміріне "МОДБ" АЦЖ-дан sms-хабарлама жіберілген күннен бастап, ал МАБ-та абоненттік нөмір тіркелмеген жағдайда – шақыруды пошта байланысы арқылы алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде мүгедектігі бар адам МӘС әдіснама және бақылау бөліміне келуі қажет.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. ОЖБ-ның медициналық бөлігінің орындалуы туралы деректерді медициналық ұйымдардың мамандары медициналық ұйымдардың тиісті цифрлық жүйелеріне енгізеді.
ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігінің орындалуы туралы деректер "Е-собес" АЦЖ-дан "МОДБ" АЦЖ-ға, ал ОЖБ-ның кәсіптік бөлігінің орындалуы туралы деректер "Еңбек нарығы" АЦЖ-дан автоматтандырылған режимде келіп түседі.
Жұмыс берушілердің ОЖБ-ның әлеуметтік және/немесе кәсіптік бөліктерін орындауы туралы деректерді куәландырылатын адамның ақпараты негізінде кезекті куәландыру кезінде МӘС мамандары "МОДБ" АЦЖ-ға енгізеді.";
осы Қағидаларға 1-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 3-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 5-қосымша осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 17 және 18-қосымшалар осы тізбеге 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32941 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Халықты әлеуметтік қорғау саласында стационарлық жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
5-тармақта:
екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыспен қамту бөлімі өтінішті қабылдау кезінде ЖСН бойынша "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелеріне (бұдан әрі – цифрлық жүйелер) мынадай:";
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке он сегіз жастан асқан адамдар үшін - адамды әрекетке қабілетсіз деп тану туралы сот шешімінің көшірмесі (бар болса) қоса беріледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) АЦС "ЦБДИ" принимает документы вне зависимости от даты их формирования в МЦС;
2) при вынесении экспертного заключения засчитывают срок:
при переосвидетельствовании – с учетом ранее установленных сроков инвалидности и степени утраты трудоспособности;
при первичном освидетельствовании – с даты передачи формы № 031/у из МЦС в ЦС МЗ РК.";
пункт 73-1 изложить в следующей редакции:
"73-1. Для переосвидетельствования по контролю лицу с инвалидностью необходимо явиться в отдел методологии и контроля МСЭ в течение трех рабочих дней со дня отправки sms-уведомления освидетельствуемому лицу или его законному представителю из АЦС "ЦБДИ" на абонентский номер, зарегистрированный в БМГ, а в случае отсутствия регистрации абонентского номера в БМГ – с момента получения приглашения почтовой связью.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Данные о выполнении медицинской части ИПР вносятся специалистами медицинских организаций в соответствующие цифровые системы медицинских организаций.
Данные о выполнении социальной части ИПР поступают в автоматизированном режиме в АЦС "ЦБДИ" из АЦС "Е-собес", а о выполнении профессиональной части ИПР – из АЦС "Рынок труда".
Данные о выполнении социальной и/или профессиональной частей ИПР работодателями, вносятся специалистами МСЭ в АЦС "ЦБДИ" на основании информации освидетельствуемого лица при очередном освидетельствовании.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 настоящему перечню;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
приложения 17 и 18 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 4 и 5 к настоящему перечню;
3. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32941) следующие изменения:
в Стандартах оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях стационара, утвержденных указанным приказом:
в пункте 5:
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"Отдел занятости при приеме заявления формирует запросы по ИИН в цифровые системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "цифрового правительства" (далее – цифровые системы) для получения следующих сведений:";
часть третью изложить в следующей редакции:
"При отсутствии сведений из цифровых систем к заявлению прилагаются для лиц старше восемнадцати лет – копия решения суда о признании лица недееспособным (при наличии).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Осы Стандарттың 5-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес болған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-собес" автоматтандырылған цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-собес" АЦЖ) арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж деп танылған адамның (отбасының) өтінішіндегі деректерді енгізеді.";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мобильдік азаматтар базасында қызметтерді алушының абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде қызметтерді алушыға СМС-хабарлама беру арқылы "цифрлық үкіметтің" веб-порталында тіркелген ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөміріне "Е-Собес" АЦЖ-дан порталда авторизациялау және стационарлық үлгідегі ұйымды таңдау қажеттігі туралы хабарлама қосымша жіберіледі.";
8-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, осы Стандарттың 5-тармағының үшінші абзацында көрсетілген құжаттар.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Стационарлық үлгідегі ұйымда тұратын қызметтерді алушылар мүгедек деп танылған жағдайда жұмыспен қамту бөліміне өтініш ұсыну жолымен "Е-собес" АЦЖ-да тіркелуге жатады. "Е-собес" АЦЖ тіркелгеннен кейін қызметтер алушылар кезектілікті белгілемей, порталда стационарлық үлгідегі ұйымға ресімделеді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қызметтерді алушыларды шығару (шығарып жіберу), уақытша шығару немесе басқа стационарлық үлгідегі ұйымға ауыстыру стационарлық үлгідегі ұйым басшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады және "Е-собес" АЦЖ-да белгі қойылады.";
осы Стандарттарға 1-қосымша осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Халықты әлеуметтік қорғау саласында жартылай стационарлық жағдайда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
5-тармақта:
екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыспен қамту бөлімі өтінішті қабылдау кезінде ЖСН бойынша "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелеріне (бұдан әрі – цифрлық жүйелер) мынадай:";
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған кезде өтінішке он сегіз жастан асқан адамдар үшін - адамды әрекетке қабілетсіз деп тану туралы сот шешімінің көшірмесі (бар болса) қоса беріледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Стандарттың 5-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес болған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-собес" автоматтандырылған цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-собес" АЦЖ) арнаулы әлеуметтік қызмет түрлеріне мұқтаж деп танылған адамның (отбасының) өтінішіндегі деректерді енгізеді.";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мобильдік азаматтар базасында қызметтерді алушының абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде қызметтерді алушыға СМС-хабарлама беру арқылы "цифрлық үкіметтің" веб-порталында тіркелген ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөміріне "Е-Собес" АЦЖ-дан порталда авторизациялау және стационарлық үлгідегі ұйымды таңдау қажеттігі туралы хабарлама қосымша жіберіледі.";

"6. При соответствии пакета документов, указанных в пункте 5 настоящего Стандарта, специалист отдела занятости вносит в автоматизированную цифровую систему "Е-Собес" (далее – АЦС "Е-Собес") данные из заявления обратившегося лица (семьи), признанные нуждающимися в специальных социальных услугах.";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"При наличии сведений об абонентском номере получателя услуг в базе мобильных граждан, получателю услуг дополнительно направляется уведомление о необходимости авторизации и выбора организации стационарного типа на портале с АЦС "Е-Собес" на зарегистрированный на веб-портале "цифрового правительства" телефонный номер абонентского устройства сотовой связи посредством передачи СМС-уведомления.";
подпункт 3) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"3) в случае отсутствия сведений из цифровых систем – документы, указанные в абзаце третьей пункта 5 настоящего Стандарта.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Получатели услуг, проживающие в организациях стационарного типа, которые признаны инвалидами, подлежат регистрации в АЦС "Е-Собес" путем предоставления заявления в отдел занятости. После регистрации в АЦС "Е-собес" получатели услуг оформляются в организацию стационарного типа на портале без установления очередности.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Выписка (отчисление), временное выбытие или перевод получателей услуг в другую организацию стационарного типа осуществляются на основании приказа руководителя организации стационарного типа и проставляется отметка в АЦС "Е-собес".";
приложение 1 к указанным Стандартам изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню;
в Стандартах оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях полустационара, утвержденных указанным приказом:
в пункте 5:
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"Отдел занятости при приеме заявления формирует запросы по ИИН в цифровые системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "цифрового правительства" (далее – цифровые системы) для получения следующих сведений:";
часть третью изложить в следующей редакции:
"При отсутствии сведений из цифровых систем к заявлению прилагаются для лиц старше восемнадцати лет – копия решения суда о признании лица недееспособным (при наличии).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. При соответствии пакета документов, указанных в пункте 5 настоящего Стандарта, специалист отдела занятости вносит в автоматизированную цифровую систему "Е-Собес" (далее – АЦС "Е-Собес") данные из заявления обратившегося лица (семьи), признанные нуждающимися в специальных социальных услугах.";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"При наличии сведений об абонентском номере получателя услуг в базе мобильных граждан, получателю услуг дополнительно направляется уведомление о необходимости авторизации и выбора организации стационарного типа на портале с АЦС "Е-Собес" на зарегистрированный на веб-портале "цифрового правительства" телефонный номер абонентского устройства сотовой связи посредством передачи СМС-уведомления.";

8-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда – осы Стандарттың 5-тармағының 3 абзацында көрсетілген құжаттар.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қызметтерді алушылар мүгедек деп танылған жағдайда жұмыспен қамту бөліміне өтініш ұсыну жолымен "Е-собес" АЦЖ-да тіркелуге жатады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді тоқтату және тоқтата тұру немесе басқа жартылай стационарлық үлгідегі ұйымға ауыстыру жартылай стационарлық үлгідегі ұйым басшысының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады және "Е-собес" АЦЖ-да белгі қойылады.
Бұл ретте шығару эпикризі, жартылай стационарлық үлгідегі ұйым мамандарының ұсынымдары ресімделеді, олар қызметтерді алушының не оның заңды өкілінің қолына беріледі.";
Халықты әлеуметтік қорғау саласында үйде қызметтер көрсету жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
5-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыспен қамту бөлімі өтінішті қабылдау кезінде ЖСН бойынша "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелеріне (бұдан әрі – цифрлық жүйелер) мынадай:";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Стандарттың 5-тармағында көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес болған жағдайда жұмыспен қамту бөлімінің маманы "Е-собес" автоматтандырылған цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-собес" АЦЖ) арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж деп танылған адамның (отбасының) өтінішіндегі деректерді енгізеді.";
8-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мобильдік азаматтар базасында қызметтерді алушының абоненттік нөмірі туралы мәліметтер болған кезде қызметтерді алушыға СМС-хабарлама беру арқылы "цифрлық үкіметтің" веб-порталында тіркелген ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөміріне "Е-Собес" АЦЖ-дан порталда стационарлық үлгідегі ұйымды авторизациялау және таңдау қажеттігі туралы хабарлама қосымша жіберіледі."
9-тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, осы Стандарттың 5-тармағының 3-абзацында көрсетілген құжаттар.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қызметтерді алушылар мүгедек деп танылған жағдайда уәкілетті органға өтініш ұсыну жолымен "Е-собес" АЦЖ-да тіркелуге жатады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Үйде қызметтер көрсету ұйымдарда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді тоқтату, тоқтата тұру үйде қызметтер көрсету ұйымы басшысының шешімі негізінде жүзеге асырылады және "Е-собес" АЦЖ-да белгі қойылады.";

подпункт 3) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"3) в случае отсутствия сведений из цифровых систем – документы, указанные в абзаце третьей пункта 5 настоящего Стандарта.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Получатели услуг, которые признаны инвалидами, подлежат регистрации в АЦС "Е-Собес" путем предоставления заявления в отдел занятости.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Прекращение, приостановление предоставления специальных социальных услуг или перевод получателей услуг в другую организацию полустационарного типа осуществляются на основании приказа руководителя организации полустационарного типа и проставляется отметка в АЦС "Е-собес".
При этом оформляются выписные эпикризы, рекомендации специалистов организации полустационарного типа, которые передаются на руки получателю услуг, либо его законному представителю.";
в Стандартах оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях оказания услуг на дому, утвержденных указанным приказом:
абзац первый части второй пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Отдел занятости при приеме заявления формирует запросы по ИИН в цифровые системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "цифрового правительства" (далее – цифровые системы) для получения следующих сведений:";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. При соответствии пакета документов, указанных в пункте 5 настоящего Стандарта, специалист уполномоченного органа вносит в автоматизированную цифровую систему "Е-Собес" (далее – АЦС "Е-Собес") данные из заявления обратившегося лица (семьи), признанные нуждающимися в специальных социальных услугах.";
часть пятую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"При наличии сведений об абонентском номере получателя услуг в базе мобильных граждан, получателю услуг дополнительно направляется уведомление о необходимости авторизации и выбора организации стационарного типа на портале с АЦС "Е-Собес" на зарегистрированный на веб-портале "цифрового правительства" телефонный номер абонентского устройства сотовой связи посредством передачи СМС-уведомления.";
подпункт 4) части первой пункта 9 изложить в следующей редакции:
"4) в случае отсутствия сведений из цифровых систем – документы, указанные в абзаце 3 пункта 5 настоящего Стандарта.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Получатели услуг, которые признаны инвалидами, подлежат регистрации в АЦС "Е-Собес" путем предоставления заявления в уполномоченный орган.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Прекращение, приостановление предоставления специальных социальных услуг в организациях надомного обслуживания осуществляются на основании решения руководителя организации надомного обслуживания, и проставляется отметка в АЦС "Е-собес".";

осы Стандарттарға 1-қосымша осы тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Халықты әлеуметтік қорғау саласында уақытша болу жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартында:
осы Стандарттарға 1-қосымша осы тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Арнаулы әлеуметтік қызметтерге тарифтерді қалыптастырудың ережесі мен әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 281 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32987 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер тарифтерін қалыптастыру ережесінде:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Е-собес" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Е-собес" АЦЖ) "Е-собес" – еңбек және халықты әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында уәкілетті мемлекеттік органның, жергілікті атқарушы органдардың, еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін және ведомствоаралық өзара іс-қимылын автоматтандыруға арналған цифрлық жүйе.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Алдағы қаржы жылына тарифтер "E-собес" АЦЖ-да қалыптастырылады және жергілікті атқарушы органдармен жыл сайын ағымдағы жылдың 25-желтоқсанына дейін бекітіледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесінде:
4-тармақтың үшінші бөлігінің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Z – арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету процестерін автоматтандыруды қамтамасыз ететін цифрлық жүйелерді сүйемелдеуге арналған шығыстар. Шығыстар ұйымдағы штаттық нормативтерде көзделген жұмыскерлер санына негізделе отырып, есептік жазбаларды енгізу қажеттілігіне сәйкес есептеледі және әрбір қызметкерлерге айына 0,67 АЕК мөлшерінде белгіленеді. Бір қызмет алушыға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету процестерін автоматтандыруды қамтамасыз ететін цифрлық жүйелерді сүйемелдеуге жұмсалған жалпы шығындардың g қатынасымен есептеледі.".
5. "Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімін жүргізу қағидаларын, сондай-ақ тізілімге енгізу және одан шығару негіздерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 18 қыркүйектегі № 393 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33436 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімін жүргізу қағидалары, сондай-ақ тізілімге енгізу және одан шығару негіздерінде:

приложение 1 к указанным Стандартам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему перечню;
в Стандартах оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения в условиях временного пребывания, утвержденных указанным приказом:
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему перечню.
4. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 281 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на специальные социальные услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32987) следующие изменения:
в Правилах формирования тарифов на специальные социальные услуги, утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) автоматизированная цифровая система "Е-собес" (далее – АЦС "Е-собес") – цифровая система, предназначенная для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Тарифы на предстоящий финансовый год формируются в АЦС "Е-собес" и утверждаются местными исполнительными органами ежегодно до 25 декабря текущего года.";
в Методике формирования тарифов на специальные социальные услуги, утвержденной указанным приказом:
абзац четвертый части третьей пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Z – расходы по сопровождению цифровых систем, обеспечивающих автоматизацию процессов оказания специальных социальных услуг. Расходы рассчитываются на основе предусмотренного штатными нормативами количества работников организации, для которых требуется ведение учетных записей, и составляют 0,67 МРП в месяц на каждого работника. На одного получателя услуг рассчитывается соотношением общей суммы затрат на сопровождение цифровых систем, обеспечивающих автоматизацию процессов оказания специальных социальных услуг на g;".
5. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 сентября 2023 года № 393 "Об утверждении Правил ведения реестра независимых экспертов медико-социальной экспертизы, а также основания включения в реестр и исключения из него" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33436) следующие изменения:
в Правилах ведения реестра независимых экспертов медико-социальной экспертизы, а также основания включения в реестр и исключения из него, утвержденных указанным приказом:

2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "МОДБ" АЦЖ) – мүгедектікті белгілеу, еңбек ету қабілетінен айырылу, абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу бойынша бизнес-процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ МӘС бөлімдерінде куәландырудан өткен адамдар бойынша деректерді сақтау мен өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тізілімді Комитет "МОДБ" АЦЖ-да осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізеді.";
6-тармақта:
бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Үміткерлер уәкілетті мемлекеттік органның цифрлық жүйесі – әлеуметтік қызметтер порталына (http://aleumet.egov.kz) дербес деректерге қол жеткізу сервисі арқылы анықталған дербес деректерді жинауға, өңдеуге келісе отырып ("Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес), осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге енгізуге өтініш береді және іске асырылған интеграция мен "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік цифрлық жүйелерден алынатын электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар түріндегі мәліметтерді қалыптастырады:";
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1), 2), 3) және 4) тармақшалар бойынша мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінде мәліметтер болмаған кезде, растайтын электрондық құжаттар көшірмелері уәкілетті органның цифрлық жүйесі - әлеуметтік қызметтер порталында "МӘС тәуелсіз сарапшылар кабинеті" модулі арқылы электрондық түрде ұсынылады (http://aleumet.egov.kz).";
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұсынылған құжаттардың толықтығы мен жарамдылық мерзімін, оның ішінде "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік цифрлық жүйелерден алынатын мәліметтер негізінде тексереді;";
9-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"70 %-дан аз дұрыс жауаптар және/немесе прокторинг жүйесінің теріс қорытындысын алған жағдайда және/немесе цифрлық жүйелердің жұмысындағы техникалық іркілістер туралы актімен расталған мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінің жұмысында техникалық іркілістер туындаған жағдайда, үміткерлердің skills.enbek.kz платформада бір реттік қайта тестілеу осы Қағидалардың 8-тармағының 2) тармақшасына сәйкес мерзімдерде рұқсат етіледі.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Комитет МӘС тәуелсіз сарапшысы шартқа қол қойған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның деректерін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда "МОДБ" АЦЖ-да тізілімге енгізеді.";

подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) автоматизированная цифровая система "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АЦС "ЦБДИ") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов по установлению инвалидности, утраты трудоспособности, разработке индивидуальной программы абилитации и реабилитации, а также для хранения и обработки данных по лицам, прошедшим освидетельствование в отделах МСЭ;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Реестр ведется Комитетом в АЦС "ЦБДИ" по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
в пункте 6:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"6. Претенденты в цифровой системе уполномоченного государственного органа - портал социальных услуг (http://aleumet.egov.kz) подают заявление на включение в реестр по форме согласно Приложению 2 к настоящим Правилам с согласием на сбор, обработку персональных данных (в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите"), подтвержденным посредством сервиса контроля доступа к персональным данным и формируют сведения, получаемые из государственных цифровых систем через реализованную интеграцию и шлюз "цифрового правительства" в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП):";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При отсутствии сведений по подпунктам 1), 2), 3) и 4) в цифровых системах государственных органов, подтверждающие электронные копии документов предоставляются через модуль "Кабинет независимого эксперта МСЭ" в цифровой системе уполномоченного государственного органа - портал социальных услуг (aleumet.egov.kz).";
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) проверяет полноту и срок действия представленных документов, в том числе на основании сведений, получаемых из государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства";";
часть вторую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"В случае получения менее 70 % верных ответов и/или отрицательного результата прокторинга и/или возникновения технических сбоев в работе цифровых систем государственных органов, подтвержденных актом о техническом сбое в работе цифровых систем, однократное повторное тестирование претендентов на платформе skills.enbek.kz допускается в сроки согласно подпункту 2) пункта 8 настоящего Приказа.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Комитет в течение 3 (трех) рабочих дней со дня подписания договора независимым экспертом МСЭ, вносит его данные в реестр, формируемый в АЦС "ЦБДИ" по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";

осы Қағидаларға 2-қосымша осы тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
6. "Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 28 қыркүйектегі № 408 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33482 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қағидалары мен өлшемшарттарында:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "МОДБ" АЦЖ) – мүгедектікті белгілеу, еңбекке қабілеттілігінен айырылу, абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу бойынша бизнес-процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ МӘС бөлімдерінде куәландырудан өткен адамдар бойынша деректерді сақтау мен өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;";
3-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау "МОДБ" АЦЖ автоматтандырылған режимде:";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін бағалау қорытындысы бойынша "МОДБ" АЦЖ осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша МӘС тәуелсіз сарапшысы жұмысының нәтижелерін бағалау кестесін қалыптастырады.
7. МӘС тәуелсіз сарапшылары жұмысының нәтижелерін ай сайынғы және жылдық бағалау қорытындысы "МОДБ" АЦЖ-дағы оның жеке кабинетінде көрсетіледі және олар электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қояды.
Қол қойылғаннан кейін МӘС тәуелсіз сарапшысы жұмысының нәтижелерін бағалау (ай сайынғы және жылдық) Комитетке жіберіледі.".
7. "Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары көрсететін қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 411 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33492 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының қызметтеріне ақы төлеу қағидаларында және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшылары көрсететін қызметтердің тарифтерінде:

приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему перечню.
6. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 сентября 2023 года № 408 "Об утверждении правил и критериев оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33482) следующие изменения:
в Правилах и критериях оценки результатов работы независимых экспертов медико-социальной экспертизы, утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) автоматизированная цифровая система "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АЦС "ЦБДИ") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов по установлению инвалидности, утраты трудоспособности, разработке индивидуальной программы реабилитации, а также для хранения и обработки данных по лицам, прошедшим освидетельствование в отделах МСЭ;";
абзац первый части первой пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Оценка результатов работы независимых экспертов МСЭ проводится АЦС "ЦБДИ" в автоматизированном режиме:";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. По итогам оценки результатов работы независимых экспертов МСЭ АЦС "ЦБДИ" формирует таблицу оценки результатов работы независимых экспертов МСЭ по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
"7. Итоги ежемесячной и годовой оценки результатов работы независимых экспертов МСЭ отражаются в его личном кабинете в АЦС "ЦБДИ" и подписываются им с помощью электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП).
После подписания оценка результатов работы независимого эксперта МСЭ (ежемесячная и годовая) направляется в Комитет.".
7. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 411 "Об утверждении правил оплаты услуг независимых экспертов медико-социальной экспертизы и тарифы на услуги независимых экспертов медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33492) следующие изменения:
в Правилах оплаты услуг независимых экспертов медико-социальной экспертизы и тарифы на услуги независимых экспертов медико-социальной экспертизы, утвержденных указанным приказом:

2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "МОДБ" АЦЖ) – мүгедектікті белгілеу, еңбекке қабілеттіліктен айырылу, абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу бойынша бизнес-процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімдерінде куәландырудан өткен адамдар бойынша деректерді сақтау мен өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. МӘС тәуелсіз сарапшысы ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша МӘС тәуелсіз сарапшысы жұмысының нәтижелерін бағалау кестесінің деректерін және қызметінің бағасын қалыптастыруды ескере отырып, "МОДБ" АЦЖ-да "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 8265 болып тіркелген) бекітілген Р-1 нысаны бойынша орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісін (бұдан әрі – Орындалған жұмыстардың актісі) қалыптастырады. Орындалған жұмыстардың актісі МӘС тәуелсіз сарапшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылғаннан кейін Комитетке түседі.";
4-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бұрыс және анық емес толтырылған жағдайда "МОДБ" АЦЖ-да ескертулерді көрсете отырып, МӘС тәуелсіз сарапшысына қайта қарау үшін қайтарады.".
8. "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 15 қарашадағы № 428 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35384 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ережесінің 15 тармағының 229-31) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) автоматизированная цифровая система "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АЦС "ЦБДИ") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов по установлению инвалидности, утраты трудоспособности, разработке индивидуальной программы абилитации и реабилитации, а также для хранения и обработки данных по лицам, прошедшим освидетельствование в отделах медико-социальной экспертизы;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Независимый эксперт МСЭ ежемесячно, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, с учетом данных таблиц оценки результатов работы и формирования цены за услугу независимого эксперта МСЭ по форме согласно приложению к настоящим Правилам формирует в АЦС "ЦБДИ" акт выполненных работ (оказанных услуг) по форме Р-1, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8265) (далее – Акт выполненных работ). Акт выполненных работ после подписания электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) независимого эксперта МСЭ поступает в Комитет.";
подпункт 2) части первой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) в случае неправильного и недостоверного заполнения возвращает на доработку независимому эксперту МСЭ с указанием замечаний в АЦС "ЦБДИ".".
8. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 ноября 2024 года № 428 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35384) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и подпунктом 229-30) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы "Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігi туралы ереженің 15-тармағының 229-31) тармақшасына сәйкес әзірленді және әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) цифрлық жүйе – цифрлық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған цифрлық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;";
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
8) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
4-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) портал арқылы ұсынады.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, мемлекеттік көрсетілетін қызметтің және көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдерін, нысанын және нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілердің жұмыс графигін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар осы Қағидаларға 3-қосымшада жазылған.

"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон) и подпунктом 229-31) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 и определяют порядок выдачи разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными.";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) цифровая система – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством цифрового взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
8) электронная цифровая подпись (далее - ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
подпункт 3) части первой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) портал.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий наименования государственной услуги и услугодателя, способы предоставления, сроки, форму и результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, а также иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в приложении 3 к настоящим Правилам.

6. Көрсетілетін қызметті беруші және (немесе) Мемлекеттік корпорация қызметкері мемлекеттік қызметті көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушыдан келісім алады.
Көрсетілетін қызметті беруші және (немесе) Мемлекеттік корпорация қызметкері цифрлық құжаттарды құжат иесінің порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланыс абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру немесе портал хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу жолымен берілген келісімі болған кезде іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге талаптардың 8-тармағында көрсетілген құжаттар туралы мәлеметтерді Мемлекеттік корпорацияның қызметкері және көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес сұрау салу көмегімен "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Цифрлық жүйелерде көрсетілетін қызметті алушының мәліметтері сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтінішке құжаттар қоса беріледі.";
10-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін портал арқылы жүгінген кезде ұсынылған мәліметтерді растау және қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелеріне сұрау салуды көрсетілетін қызметті алушының өзі жүзеге асырады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттар топтамасы сәйкес келген кезде көрсетілетін қызметті берушінің маманы деректерді "Е-Собес" автоматтандырылған цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – "Е-Собес" АЦЖ) енгізеді.
Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорация, портал арқылы жүгінген кезде өтініштен алынған деректер автоматты түрде "Е-Собес" АЦЖ-ға беріледі.";
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Осы Қағидаларға мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығын, Мемлекеттік корпорацияны, "цифрлық үкімет" операторын және көрсетілетін қызметті берушілерді енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.
18. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету сауалдары бойынша шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына ҚР ӘРПК-ға және Заңға сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсеткен кезде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не цифрландыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.";

6. Услугодатель и (или) работник Государственной корпорации получает согласие у услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственной услуги.
Услугодатель и (или) работник Государственной корпорации получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Сведения о документах, указанных в пункте 8 Требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 3 к настоящим Правилам работник Государственной корпорации и услугополучатель получают из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства", посредством запроса согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При несоответствии (отсутствии) сведений в цифровых системах услугополучателем к заявлению прилагаются документы.";
часть первую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. При обращении услугополучателя за получением государственной услуги посредством портала запрос в цифровые системы государственных органов и (или) организаций для подтверждения представленных сведений и получения необходимых сведений, осуществляется самим услугополучателем.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При соответствии пакета документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги, специалист услугодателя вносит данные в автоматизированную цифровую систему "Е-Собес" (далее – АЦС "Е-Собес").
При обращении услугополучателя через Государственную корпорацию, портал данные из заявления автоматически передаются в АЦС "Е-Собес".";
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственной услуги уполномоченный орган в сфере социальной защиты населения в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений информирует Единый контакт-центр, Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора "цифрового правительства" и услугодателей о внесенных изменениях и (или) дополнениях.
18. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с АППК РК и Законом.
Жалоба на действие (бездействия) работников Государственной корпорации при оказании услуг через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере цифровизации.";

осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы тізбеге 10 және 11-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 3-қосымша осы тізбеге 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 4-қосымша осы тізбеге 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 5-қосымша осы тізбеге 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Тізбеге 1-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге арналған өтініш
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ________
облысы (қаласы) бойынша департаменті, ______ бөлімі
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________
Куәландырылатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
________________________________________________
Туған күні: _____ жылғы "___" _________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: ______________________
Құжаттың нөмірі: __________ кім берген ________________________
Берілген күні _____ жылғы "___" _________
Тіркелген орны: ___________________________________
Облыс/республикалық маңызы бар қала _______
қала (аудан) __________________________________
ауыл: _______________
көше (шағын аудан) ___________________________ ____ үй _____ пәтер
байланыс телефон нөмірі: ________________
электрондық пошта мекенжайы (бар болса): ____
Сізден мына мақсатта медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуді сұраймын:

приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 10 и 11 настоящему перечню;
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 12 настоящему перечню;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 13 настоящему перечню;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 14 настоящему перечню.
Приложение 1 к перечню
Приложение 1
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Заявление на проведение медико-социальной экспертизы
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
населения по ___________области (городу), отдел _______________________
Индивидуальный идентификационный номер ___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) освидетельствуемого лица:
_________________________________________________________________
Дата рождения: "____" ___________ _______ год
Вид документа, удостоверяющего личность: ___________________________
Номер документа: ___________________ кем выдан: ____________________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ год
Место регистрации: ________________________________________________
область/город республиканского значения _____________________________
город (район) __________________________ село: ______________________
улица (микрорайон) ____________________ дом _______ квартира ________
контактный номер телефона: ________________________________________
адрес электронной почты (при наличии): ______________________________
Прошу Вас провести медико-социальную экспертизу с целью:

1) мүгедектікті белгілеу: мүгедектікті алғашқы белгілеу, мүгедектікті қайта белгілеу (қайта куәландыру), мүгедектік себебінің өзгеруі (керегінің астын сызу);
2) жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін, кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айрылу дәрежесін белгілеу (керегінің астын сызу);
3) мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасын (ОЖБ) қалыптастыру, ОЖБ түзету, зардап шеккен қызметкердің қосымша көмек түрлеріне және күтімге мұқтаждығын айқындау (керегінің астын сызу).
Медициналық-әлеуметтік сараптама (МӘС) жүргізу үшін құжаттардың және мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінен алынатын мәліметтердің тізбесі:
Р/с
Құжат атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескерту (электрондық немесе қағаз форматта)
1.
жеке басты куәландыратын құжат
2.
тіркелген орнын растайтын құжат
3.
МӘС-ке қорытынды
4.
ОЖБ-ның медициналық бөлігі
5.
амбулаториялық науқастың медициналық картасы, ауру тарихынан үзінді және зерттеу нәтижелері
6.
еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (анықтамасы)
7.
еңбек қызметін растайтын құжат және (немесе) өндірістегі еңбек сипаты мен еңбек жағдайлары туралы мәліметтер
8.
міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу (немесе қатыспау) фактісін растайтын құжат
9.
жазатайым оқиға туралы акт
10.
кәсіптік ауру мен улану диагнозын анықтау (кәсіппен аурудың байланысын анықтау) кезінде сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының қорытындысы
11.
себеп-салдарлық байланысты белгілеген тиісті қызмет саласындағы уәкілетті орган берген құжат
12.
жарақаттың немесе аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен себеп-салдарлық байланысы туралы сот шешімі
13.
қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеуді растайтын құжат
14.
атын, әкесінің атын (бар болса), тегін ауыстыру туралы куәлік
15.
балаларды куәландыру (қайта куәландыру) кезінде -
психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (ПМПК) қорытындысы бар болса
Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысына сәйкес куәландыруды (қайта куәландыруды) үйде, стационарда, сырттай (керегінің астын сызу) жүргізуге келісім беремін. Мерзімінен бұрын қайта куәландырылған кезде себебін көрсету
__________________________________.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеуге және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындауға қажетті менің дербес деректерімді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Дәйексіз мәліметтер мен жалған құжаттарды ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы ескертілдім.
Қайта куәландыру кезінде мүгедектік тобының және соған сәйкес жәрдемақы мөлшерінің өзгеру мүмкіндігі туралы ескертілдім.
20 ____ жылғы "____" __________
Өтініш берушінің, куәландырылатын адамның немесе заңды өкілдің қолы _______
Заңды өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________
Тізбеге 2-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүргізіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті сырттай проактивті көрсету кезінде пациентке сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) жүргізу туралы хабарлау және оның келісімін алу медициналық ұйым арқылы жүргізіледі.
Мүгедектікті растау туралы ақпаратты және осы тармақта көрсетілген, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде куәландырылатын адам алған құжаттардың электрондық нысандарын беру "цифрлық үкімет" www.​egov.​kz веб-порталының (бұдан әрі – портал) "жеке кабинеті" арқылы ЭЦҚ және/немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, куәландырылатын адамның сұрау салуы бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелері туралы көрсетілетін қызметті алушыға тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөміріне СМС-хабарлама жіберіледі.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі

1) установления инвалидности: первичное установление инвалидности, повторное
установление инвалидности (переосвидетельствование), изменение причины
инвалидности (нужное подчеркнуть);
2) установления степени утраты общей трудоспособности, степени утраты
профессиональной трудоспособности (нужное подчеркнуть);
3) формирования индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица
с инвалидностью (ИПР), коррекции ИПР, определения нуждаемости пострадавшего
работника в дополнительных видах помощи и уходе (нужное подчеркнуть).
Перечень документов и сведений, полученных из цифровых систем государственных органов для проведения медико-социальной экспертизы (МСЭ):
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание (в электронном либо бумажном формате)
1.
документ, удостоверяющий личность
2.
документ, подтверждающий место регистрации
3.
Заключение на МСЭ
4.
медицинская часть ИПР
5.
медицинская карта амбулаторного больного, выписки из истории болезни и результаты обследований
6.
лист (справка) о временной нетрудоспособности
7.
документ, подтверждающий трудовую деятельность и (или) сведения о характере и условиях труда на производстве
8.
документ, подтверждающий факт участия (или неучастия) в системе обязательного социального страхования
9.
акт о несчастном случае
10.
заключение организации здравоохранения, осуществляющей экспертизу при установлении диагноза профессионального заболевания и отравления (определение связи заболевания с профессией)
11.
документ, выданный уполномоченным органом в соответствующей сфере деятельности, установившим причинно-следственную связь
12.
решение суда о причинно-следственной связи травмы или заболевания с исполнением трудовых (служебных) обязанностей
13.
документ, подтверждающий установление опеки (попечительства)
14.
свидетельство о перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии
15.
заключение психолого-медико-педагогической консультации (ПМПК) при его наличии - при освидетельствовании (переосвидетельствовании) детей
В соответствии с заключением врачебно-консультативной комиссии даю согласие
на проведение освидетельствования (переосвидетельствования) на дому,
в стационаре, заочно (нужное подчеркнуть). При досрочном переосвидетельствовании
указать причину _______________________________________________________
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их
защите" даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных и сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, необходимых для установления
инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определения
необходимых мер социальной защиты.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений
и поддельных документов.
Предупрежден(а) о том, что при переосвидетельствовании возможно изменение
группы инвалидности, что влечет изменение размера пособия.
"____" ___________ 20____ года
Подпись заявителя, освидетельствуемого лица или законного представителя
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) законного представителя __________
Приложение 2 к перечню
Приложение 3
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности
и/или определение необходимых мер социальной защиты"
1
Наименование государственной услуги
Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
отсутствует
3
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через услугодателя.
При оказании государственной услуги заочно проактивно, уведомление пациента и получение его согласия на проведение заочного проактивного освидетельствования (переосвидетельствования) осуществляется через медицинскую организацию.
Выдача информации о подтверждении инвалидности и электронных форм документов, полученных освидетельствуемым лицом при оказании государственной услуги, осуществляются по запросу услугополучателя через "личный кабинет" веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал), при наличии ЭЦП и/или с использованием одноразового пароля.
О результатах оказания государственной услуги услугополучателю направляется СМС-уведомление на зарегистрированный абонентский номер сотовой связи.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

1) жүгінген күні;
құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 1 (бір) сағат;
көрсетілетін қызметті алушы жүгінген күні қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 1 (бір) сағат;
көрсетілетін қызметті алушыға үйде, мамандандырылған мекемелерде, түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларында емделіп жатқан жері бойынша қызмет көрсету кезінде рұқсат етілген ең ұзақ уақыт көрсетілетін қызметті беруші орналасқан жерден бастап көрсетілетін қызметті алушы орналасқан жерге дейін жол жүру уақытына байланысты – 4 сағат;
2) МӘС актісінің жобасы сырттай проактивті куәландыруға келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шығарылады. МӘС актісінің жобасы сағат 16.00-ден кейін келіп түскен жағдайда, сараптамалық қорытындыны шығару мерзімі келесі жұмыс күнінен бастап есептеледі;
3) 10 (он) жұмыс күн ішінде:
МӘС бөлімі алдын ала шығарылған сараптамалық қорытындысымен бірге куәландырылатын адамды және (немесе) куәландырылатын адамның құжаттарын МӘС ӘББ консультацияға жіберген кезде;
МӘС актісінің жобасы сырттай проактивті куәландыруға бөлінген күннен бастап, куәландырылатын адамның құжаттарын көзбе-көз куәландыруға жолдаған кезде, диагнозы нозологиялық нысандар тізбесіне сәйкес келмеген жағдайда, сондай-ақ мүгедектік тобы бойынша үш сараптамалық шешімдер сәйкес келмеген жағдайларда немесе сарапшылар еңбекке уақытша жарамсыздық парағына шыққан жағдайларда оны қайта бөлу кезінде;
4) порталда – көрсетілетін қызметті алушы мүгедектікті растау туралы ақпаратты алу үшін өтінімге қол қойған сәттен бастап 1 (бір) сағат.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/қағаз түрінде/проактивті.
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
1) электрондық нысанда – портал арқылы көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған құжаттардың электрондық нысандары қызмет алушының "жеке кабинетіне" жолданады:
көрсетілетін қызметті алушыға мүгедектік белгіленген кезде – мүгедектік туралы анықтама;
көрсетілетін қызметті алушыға абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының (ОЖБ) әлеуметтік бөлігі әзірленген кезде – мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігінен үзінді көшірме;
еңбек жарақаты және/немесе кәсіптік ауру салдарынан мүгедектігі бар адамдар үшін – ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігі;
көрсетілетін қызметті алушыға ОЖБ-ның кәсіптік бөлігі әзірленген кезде – мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының кәсіптік бөлігінен үзінді көшірме;
еңбек жарақаты және/немесе кәсіптік ауру салдарынан мүгедектігі бар адамдар үшін – ОЖБ-ның кәсіптік бөлігі;
көрсетілетін қызметті алушыға жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі белгіленген кезде – жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі туралы анықтама;
көрсетілетін қызметті алушыға кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі белгіленген кезде – кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі туралы анықтама, кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан және медициналық-әлеуметтік сараптама актісінен үзінді көшірме;
зардап шеккен қызметкердің көмектің қосымша түрлері мен күтімге мұқтаждығы айқындалған кезде – зардап шеккен қызметкердің көмектің қосымша түрлері мен күтімге мұқтаждығы туралы қорытынды;
кезекті қайта куәландыру кезінде мүгедектігі бар адам деп танылмағандарға – мүгедектік тағайындалмауы туралы хабарлама;
алғашқы куәландыру кезінде мүгедектігі бар адам деп танылмағандарға – медициналық-әлеуметтік сараптаманың (бұдан әрі - МӘС) сараптамалық қорытындысы туралы хабарлама.

1) в день обращения;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 1 (один) час;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в день обращения – 1 (один) час;
максимально допустимое время при обслуживании услугополучателя на дому, по месту нахождения на лечении в специализированных учреждениях, в исправительных учреждениях и в следственных изоляторах, в зависимости от времени следования от места нахождения услугодателя до места нахождения услугополучателя – 4 часа;
2) в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления проекта акта МСЭ на заочное проактивное освидетельствование. В случае поступления проекта акта МСЭ после 16.00 часов, срок вынесения экспертного заключения исчисляется со следующего рабочего дня.
3) 10 (десять) рабочих дней:
при направлении отделом МСЭ освидетельствуемого лица и (или) документов освидетельствуемого лица с предварительно вынесенным экспертным заключением в ОМК МСЭ на консультацию;
со дня распределения проекта акта МСЭ на заочное проактивное освидетельствование при направлении документов освидетельствуемого лица на очное освидетельствование в случаях несоответствия диагноза Перечню нозологических форм; цели направления; данных лабораторных и функциональных исследований степени нарушений функций организма, а также в случаях несовпадения трех экспертных решений по группе инвалидности, или при его перераспределении, в случаях выхода экспертов на лист временной нетрудоспособности.
4) на портале – 1 (один) час с момента подписания услугополучателем заявки на получение информации о подтверждении инвалидности.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)/бумажная /проактивная.
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) В электронной форме – через портал, удостоверенные ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, направляются в "личный кабинет" услугополучателя:
справка об инвалидности – при установлении услугополучателю инвалидности;
выписка из социальной части индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее - ИПР) – при разработке услугополучателю социальной части ИПР. Для лица с инвалидностью вследствие трудового увечья и/или профессионального заболевания – социальная часть ИПР;
выписка из профессиональной части индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью – при разработке услугополучателю профессиональной части ИПР. Для лиц с инвалидностью вследствие трудового увечья и/или профессионального заболевания – профессиональная часть ИПР;
справка о степени утраты общей трудоспособности – при установлении услугополучателю степени утраты общей трудоспособности;
справка о степени утраты профессиональной трудоспособности, выписка из справки о степени утраты профессиональной трудоспособности и акта медико-социальной экспертизы – при установлении услугополучателю степени утраты профессиональной трудоспособности;
заключение о нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе – при определении нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе;
извещение о не установлении инвалидности – не признанному лицом с инвалидностью при очередном переосвидетельствовании;
извещение об экспертном заключении медико-социальной экспертизы – при непризнании лицом с инвалидностью при первичном освидетельствовании;

2) көрсетілетін қызметті берушіде қағаз түрінде көрсетілетін қызметті алушы немесе оның заңды өкілінің талабы бойынша.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, цифрлық объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін.
Көзбе-көз куәландыруға (қайта куәландыруға) өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру кестесі: сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 15.30-ға дейін.
Сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) 15.30-дан 18.00-ге дейін жүргізіледі.
Мемлекеттік қызмет көзбе-көз куәландыру (қайта куәландыру) алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібінде көрсетіледі;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
МӘС және (немесе) МӘС ӘББ өтінішті қабылдау кезінде ЭЦҚ-мен куәландырылған мынадай электрондық құжаттарды сұратады және "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады:
1) куәландырылатын адамның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәлімет;
2) адамды қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесінде немесе тергеу изоляторында ұстау фактісін растайтын мәліметтер;
3) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бұйрығымен бекітілген № 031/е нысаны бойынша МӘС-ке қорытынды (бұдан әрі – № 031/е нысаны). № 031/е нысанының қолданыс мерзімі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № ҚР ДСМ-34 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27505 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген "Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы" ережеге сәйкес оған қол қойылған күнінен бастап бір айдан кешіктірмейтін уақытқа жарамды;

2) бумажная у услугодателя по требованию услугополучателя или его представителя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
9
График работы услугодателя и цифровых объектов
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
График приема заявления и выдачи результата оказания государственной услуги при очном освидетельствовании (переосвидетельствовании): с 9.00 часов до 15.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов.
С 15.30 часов до 18.00 проведение заочно проактивного освидетельствования (переосвидетельствования).
Государственная услуга при очном освидетельствовании (переосвидетельствовании) оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ.
10
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
При приеме заявления отделы МСЭ и (или) ОМК МСЭ запрашивают и получают из государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП:
1) сведения о документе, удостоверяющем личность освидетельствуемого лица;
2) сведения, подтверждающие факт содержания лица в учреждении уголовно-исполнительной системы или следственном изоляторе;
3) заключение на МСЭ по форме № 031/у (далее – форма № 031/у), утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚРДСМ-175/2020). Срок действия формы № 031/у составляет не более одного месяца со дня ее подписания, согласно Положению о деятельности врачебно-консультативной комиссии, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № ҚРДСМ-34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27505);

4) медициналық ұйым оны әзірлеген кезде, № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген № 033/е нысаны бойынша мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының медициналық бөлігі;
5) ауру динамикасын талдау үшін амбулаториялық пациенттің медициналық картасынан мәліметтер болған кезде – ауру тарихынан үзінді-көшірмелер, мамандардың қорытындылары және зерттеу нәтижелері;
6) еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (анықтама) – жұмыс істейтін адамдар куәландырудан өткен кезде;
7) алғашқы куәландыру кезінде, еңбекке қабілетті жастағы адамдарға – еңбек қызметін растайтын құжат (бар болса), ал өндірістік жарақаттар және кәсіптік аурулар кезінде, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірістегі еңбек сипаты мен жағдайлары туралы мәліметтер (жұмыс беруші толтырады) ұсынылады;
8) жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі алғашқы рет белгіленген кезде – осы әлеуметтік қатер бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу (немесе қатыспау) фактісін растайтын мәліметтер;
9) өндірістік жарақат алған және/немесе кәсіптік ауруға шалдыққан адамға осы жазатайым оқиға бойынша КЕА дәрежесін алғашқы рет белгілеу кезінде мүгедектікті және (немесе) КЕА себебін белгілеу үшін – "Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру материалдарын рәсімдеу бойынша нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1055 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12655 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы акт (бұдан әрі – жазатайым оқиға туралы акт).
Жазатайым оқиға туралы акт болмаса және жұмыс беруші-дара кәсіпкердің қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайда өндірістік жарақат алған және/немесе кәсіптік ауруға шалдыққан адам ұсынатын еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен жарақаттанудың немесе аурудың себеп-салдарлық байланысы туралы сот шешімі тіркеледі;
10) кәсіптік ауруға шалдыққан адамдарды куәландырған кезде – кәсіптік ауру және улану диагнозын белгілеу (аурудың кәсіппен байланысын анықтау) кезінде сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының мәліметтері;
11) жаралануға, контузияға, жарақаттануға, мертігуге, ауруға байланысты мүгедектік себептерін анықтау үшін – себеп-салдарлық байланысын белгілейтін тиісті қызмет саласындағы уәкілетті орган берген құжат туралы мәліметтер;
12) қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеген кезде – қорғаншылықты (қамқоршылықты) растайтын құжат туралы мәліметтер;

4) медицинскую часть индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью по форме № 033/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020 (далее – медицинская часть ИПР) – при ее разработке медицинской организацией;
5) сведения из медицинской карты амбулаторного пациента для анализа динамики заболевания, выписки из истории болезни, заключения специалистов и результаты обследований при их наличии;
6) лист (справка) о временной нетрудоспособности – при освидетельствовании работающих лиц;
7) при первичном освидетельствовании, на лиц трудоспособного возраста – сведения о документе, подтверждающем трудовую деятельность (при наличии), а при производственных травмах и профессиональных заболеваниях также предоставляются сведения о характере и условиях труда на производстве (заполняется работодателем) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
8) при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности – сведения, подтверждающие факт участия (или неучастия) в системе обязательного социального страхования;
9) для установления причины УПТ и (или) инвалидности лицам, получившим производственную травму и/или профессиональное заболевание при первичном установлении степени УПТ – акт о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью, по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1055 "Об утверждении форм по оформлению материалов расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12655).
При отсутствии акта о несчастном случае и прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица прилагаются сведения о решении суда о причинно-следственной связи травмы или заболевания с исполнением трудовых (служебных) обязанностей, представляемое лицом, получившим производственную травму и/или профессиональное заболевание;
10) при освидетельствовании лиц, получивших профессиональное заболевание – сведения организации здравоохранения, осуществляющей экспертизу при установлении диагноза профессионального заболевания и отравления (определение связи заболевания с профессией);
11) для определения причины инвалидности, связанной с ранением, контузией, травмой, увечьем, заболеванием – сведения о документе, выданном уполномоченным органом в соответствующей сфере деятельности, установившим причинно-следственную связь;
12) при установлении опеки (попечительства) – сведения о документе, подтверждающем установление опеки (попечительства);

13) куәландырылатын адамның атын, әкесінің атын (бар болса) және тегін өзгертуді мемлекеттік тіркеген жағдайда қайта куәландыру кезінде – "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы электрондық және қағаз жеткізгіштегі акт жазбаларының, куәліктер мен анықтамалардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10173 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша атын, әкесінің атын (бар болса), тегін өзгерту туралы куәлік туралы мәліметтер;
14) балаларды куәландыру (қайта куәландыру) кезінде – психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (ПМПК) қорытындысы бар болса.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "цифрлық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "цифрлық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Цифрлық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, куәландырылатын адамның өтінішіне № 031/е нысаны, сондай-ақ тиісті құжаттардың қағаз жеткізгіштегі көшірмелері және салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары қоса беріледі.
Сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) мынадай құжаттарды:
организм функцияларының бұзылу дәрежесін, диагноздар мен ұсынымдарды көрсете отырып, шағымдарын, объективті тексеру деректерін көрсететін мамандардың консультацияларын;
клиникалық, зертханалық, рентгенологиялық және басқа зерттеулердің нәтижелерін;
пациенттің жай-күйінің динамикалық өзгерістерін көрсете отырып, амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда, үйде, санаторий-курорттық ұйымдарда емделіп шығу жағдайының (емделіп шығу жағдайларының) нәтижелерін;
туындаған асқынуларды;
зертханалық зерттеулердің, консультациялардың нәтижелерінің қорытындыларын;
оңалту әлеуеті, оңалту диагнозы және оңалту маршрутының шкаласы ескерілген ұсынымдарды;
жедел/шұғыл медициналық көмек шақырған пациентке белсенді бару нәтижелерін қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 155/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20495 болып тіркелген) бекітілген Проактивті қызметтер көрсету қағидаларына сәйкес алынған пациенттің немесе оның өкілінің келісімі бойынша № 031/е электрондық нысан негізінде жүргізіледі.
Медициналық электрондық құжаттар аурудың бейінін ескере отырып және денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға, диагностиканың, емдеу мен оңалтудың клиникалық хаттамаларына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығымен (бұдан әрі – ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) бекітілген Медициналық оңалтуды көрсету қағидаларына сәйкес ұсынылады.
11
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тартуға негіздеме

13) при повторном переосвидетельствовании в случае совершения государственной регистрации перемены имени, отчества (при его наличии), фамилии освидетельствуемого лица – сведения о свидетельстве о перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии по форме, утвержденной приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 12 января 2015 года № 9 "Об утверждении форм актовых записей, свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния в электронной форме и на бумажном носителе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10173);
14) заключение психолого-медико-педагогической консультации (ПМПК) при его наличии - при освидетельствовании (переосвидетельствовании) детей.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "цифрового правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "цифрового правительства".
При отсутствии сведений в цифровых системах, к заявлению освидетельствуемого лица прилагаются форма № 031/у, а также копии соответствующих документов на бумажном носителе и подлинники для сверки.
Заочное проактивное освидетельствование (переосвидетельствование) проводится на основании электронной формы № 031/у с согласием пациента или его представителя, полученного в соответствии с Правилами оказания проактивных услуг, утвержденными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 155/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20495) с приложением электронных документов:
консультаций специалистов, отражающих жалобы, данные объективного обследования с указанием степени нарушения функций организма, диагнозов и рекомендаций;
результатов клинических, лабораторных, рентгенологических и других исследований;
результатов пролеченного случая (пролеченных случаев) в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях, на дому, в санаторно-курортных организациях, с указанием динамических изменений в состоянии пациента; возникших осложнений; резюмирования результатов лабораторных исследований, консультаций; рекомендаций с учетом реабилитационного потенциала, реабилитационного диагноза и шкалы реабилитационного маршрута;
результатов активного посещения пациента, вызывавшего скорую/ неотложную медицинскую помощь.
Медицинские электронные документы прилагаются с учетом профиля заболевания и в соответствии со стандартами в области здравоохранения, клиническими протоколами диагностики, лечения и реабилитации, Правилами оказания медицинской реабилитации, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381)
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) Қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезінде;
2) құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған кезінде;
3) МӘС бөліміне барып көзбе-көз куәландыруға тұрақты тіркелмеген орны бойынша жүгінген кезінде;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
12
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет:
1) тиісті өңірдің МӘС бөлімдері және (немесе) МӘС ӘББ орналасқан жерде;
2) көшпелі отырыстарда:
көрсетілетін қызметті алушының тұрақты тіркелген жеріндегі емдеу-профилактикалық мекеме базасында;
мамандандырылған мекемелерде емделіп жатқан орны бойынша;
көрсетілетін қызметті алушының барған жері бойынша қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде және тергеу изоляторларында;
үйде, стационарда – егер адам дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайы бойынша МӘС-ке келе алмайтын болса;
3) сырттай – куәландырылатын адам тасымалдауға келмейтін және/немесе қызмет көрсетілетін өңірден тыс жерлерде стационарлық емделуде болса көрсетіледі;
4) сырттай проактивті куәландыру - сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) жүргізілетін нозологиялық нысандар тізбесіне сәйкес.
Мүгедектік алғаш рет белгіленген жағдайда, адам мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтіміне байланысты жәрдемақы тағайындау үшін МӘС бөліміне жүгінеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www. enbek. gov. kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мүгедектікті растау туралы ақпаратты және ол мемлекеттік қызмет көрсету кезінде алған құжаттардың электрондық нысандарын ЭЦҚ-сы болған кезде және/немесе бір реттік парольді қолданумен портал арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді.
Мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторландырудан өтеді, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ақпаратты жаңартады және оны Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
Тізбеге 3-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Медициналық құжаттарды ауытқу себептері
Медициналық құжаттарды қайтарудың жүйелік деңгейіндегі қайтарулардың себебі
Қателер коды
1
Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу үшін қажетті пациенттің заңмен қорғалатын құпиясын құрайтын дербес деректер мен мәліметтерді жинауға және өңдеуге келісімі туралы СМС хабарламаның болмауы
F001
2
№ 031/е нысанының болмауы
F002
3
№ 031/е нысанының күні және/немесе нөмірінің болмауы
F003
4

1) при представлении документов с истекшим сроком действия;
2) при представлении неполного пакета документов;
3) при обращении в отдел МСЭ на очное освидетельствование не по месту постоянной регистрации;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается:
1) по месту расположения отделов МСЭ и (или) ОМК МСЭ соответствующего региона;
2) на выездных заседаниях:
на базе лечебно-профилактических учреждений по месту постоянной регистрации услугополучателя;
по месту нахождения на лечении в специализированных учреждениях;
в учреждениях уголовно-исполнительной системы и следственных изоляторах, по месту пребывания услугополучателя;
на дому, в стационаре – если лицо по состоянию здоровья в соответствии с заключением ВКК не может явиться на МСЭ;
3) заочно – с согласия освидетельствуемого лица или законного представителя, когда освидетельствуемое лицо нетранспортабельно и/или находится на стационарном лечении за пределами обслуживаемого региона;
4) заочно проактивно - согласно Перечню нозологических форм, при которых проводится заочное проактивное освидетельствование (переосвидетельствовании).
При первичном установлении инвалидности освидетельствуемое лицо подает в отделе МСЭ заявление на назначение государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, социальной выплаты на случай утраты трудоспособности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью и пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Услугополучатель имеет возможность получения информации о подтверждении инвалидности и электронных форм документов, полученных им при оказании государственной услуги, в режиме удаленного доступа через портал, при наличии ЭЦП и/или с использованием одноразового пароля.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги через Единый контакт-центр "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и цифровых системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и цифровых системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривается необходимый документ для дальнейшего использования.
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил проведения медико-социальной экспертизы, определяющих порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию и направляют ее в Единый контакт-центр.
Приложение 3 к перечню
Приложение 5
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Причины отклонения медицинских документов
Причина отклонения
Код ошибки
1
Отсутствие сообщения о Согласии на сбор, обработку и передачу персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну пациента, необходимых для установления инвалидности и/или степени утраты трудоспособности
F001
2
Отсутствие формы № 031/у
F002
3
Отсутствие даты и/или номера формы № 031/у
F003
4

№ 031/е нысанының қолданылу мерзімінің аяқталуы (1 ай)
F004
5
Ұялы телефон нөмірінің болмауы
F005
6
Ұялы телефон нөмірінің BMG тіркеуде болмауы
F006
7
№ 031/е нысанындағы ЭЦҚ болмауы
F007
8
№ 031/е нысанындағы міндетті жолдардың толтырылмауы
F008
9
Медициналық ұйымның БХТ-мен сәйкессіздігі
F009
10
"Сырттай куәландыруға жіберу" өрісі мәнінің "сырттай проактивті куәландыру" мәніне сәйкес келмеуі
F010
11
Көрсетілген "куәландыру мақсатының" сырттай проактивті куәландыруға жатпауы
F011
12
№ 031/е нысанының "Техникалық құралдарға ұсыныстар" жолында көрсетілген ақауларға сәйкес толтырылған "ОТҚ" ЦЖ-да сауалнамасының болмауы
F012
13
Сырттай проактивті куәландыру жүргізу үшін АХЖ коды сәйкес келмеуі
F013
14
***() идентификатормен файлдың хэш қосындысы ХЭД сервисіндегі мәліметтермен сәйкес келмейді
F014
15
Идентификатор бойынша **** ХЭД сервисінде файл жоқ
F015
16
Жүйеде MismessageId - ****** ФЛКмен өткен нысан бар
F016
17
Жүйеде ******** ЖСНмен қарастырылып жатқан нысан бар
F017
Көрсетілетін қызметті алушының деректері бойынша
18
Көрсетілетін қызметті алушы осы ЖСН бойынша ЖТ МДҚ ЦЖ-да "қайтыс болған" мәртебесімен тіркелді
REC001
19
Көрсетілетін қызметті алушының ЖСН ЖТ МДҚ ЦЖ -да ТАӘ сәйкес (бар болса) сәйкес келмейді
REC002
20
Көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жері бойынша ЖТ МДҚ ЦЖ-да тұрақты тіркеуі жоқ
REC003
21
Көрсетілетін қызметті алушы ЖТ МДҚ ЦЖ-да "шетелге тұрақты тұруға кеткен" мәртебесімен тіркелді
REC004
22
Заңды өкіл деректерінің болмауы (балаларда және әрекетке қабілетсіз адамдарда)
REC005
Заңды өкілдің деректері бойынша
23
Осы ЖСН бойынша заңды өкіл ЖТ МДҚ ЦЖ-да "қайтыс болған" мәртебесімен тіркелді
LEG001
24
Заңды өкіл ЖТ МДҚ ЦЖ-да "шетелге тұрақты тұруға кеткен" мәртебесімен тіркелді
LEG002
25
Заңды өкілдің ЖСН ЖТ МДҚ ЦЖ -да ТАӘ сәйкес келмейді
LEG003
Тізбеге 4-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан ____бойынша Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің департаменті Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения по___________ № ___ МӘС бөлімінің медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу хаттамалар журналы (Хаттамалар "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған цифрлық жүйесіне электрондық нысанда қалыптастырылады) Журнал протоколов проведения медико-социальной экспертизы отдела МСЭ № ____ (Протокола формируются в электронном формате в автоматизированной цифровой системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность")
20 ___ жылғы "___" __________ басталды (начат)
20 ___ жылғы "___" _______ аяқталды (закончен)
Күнделікті хаттама куәландырылатын адамның "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған цифрлық жүйесіне енгізілген деректері бойынша қалыптастырылады. Күнделікті хаттама жұмыс күнінің соңында басылып шығарылады, хаттамаға нөмір қойылады, сараптамалық қорытындыны шығаруға қатысқан медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімі басшысының, бас мамандардың қолы қойылады және мөртаңбамен расталады.
Әр күнтізбелік айдың соңында хаттамалардың ай сайынғы журналдары қалыптастырылады:ағымдағы айға күнделікті хаттамалардың барлық парақтары хронологиялық тәртіпте нөмірленеді, тігіледі, мөртаңбамен және медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімі басшысының қолымен бекітіледі.
В конце каждого календарного месяца формируются ежемесячные журналы протоколов: листы всех ежедневных протоколов за текущий месяц пронумеровываются, прошнуровываются в хронологическом порядке, скрепляются штампом и подписью руководителя отдела медико-социальной экспертизы.
Үлгі
Нөмірленген және баулықтап тігілген
Пронумеровано и прошнуровано_________бет/листа(-ов)
(сөзбен жазу/прописью)
МӘС бөлімінің басшысы
Руководитель отдела МСЭ_______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы/
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
20___ жылғы/год "___" ____________
Мөр орны/Место печати
Хаттамаларға енгізілген барлық түзетулер, өзгерістер, толықтырулар ескеріліп, мөртаңбамен және медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімі басшысының қолымен бекітілуге тиіс.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
_______________________________________________________________
(өңір,бөлім/регион, отдел)
20___жылғы "____" ___________№ _____ хаттама
Протокол № ____ от "____" ___________20___года
Тіркеу нөмірі Регистрационный номер
Акт № № акта
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні, жасы Дата рожде ния, возраст
Тіркелген орны Место регистра ции
Жұмыс орны, лауазымы Оқу орны Место работы, должность Место учебы
Алғашқы немесе қайта куәландыру/куәландыру мақсаты Первичное или повторное освидетельствование/цель освидетельствования
Мүгедектік тобы және себебі, ЖЕҚА дәрежесі, КЕҚА дәрежесі және себебі, еңбекке уақытша жарамсыз дық парағының (анықтамасының) ұзақтығы Группа и причина инвалидности, степень УОТ, степень и причина УПТ, продолжительность листа (справки) временной нетрудоспособности
1
2
3
4
5
6
7
8
(кестенің жалғасы)
Клини калық-сараптамалық диагнозы Клини ко-экспертный диагноз
Қоры тынды (мүгедектік тобы, ЖЕҚА дәрежесі, КЕҚА дәрежесі) Заключение (группа инвалидности, степень УОТ, степень УПТ)
Мүгедектіктің, КЕҚА себебі Причина инвалидности, УПТ
Мүгедектіктің, ЖЕҚА, КЕҚА, ОЖБ мерзімі
Срок инвалидности, УОТ, УПТ, ИПР
ОЖБ және/немесе зардап шеккен қызметкердің көмектің қосымша түрлеріне және күтімге мұқтаждығы туралы қорытындысы бойынша оңалту іс-шаралары Реабилитационные мероприятия по ИПР и/или заключению о нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе
Мүгедектік, ЖЕҚА дәрежесі, КЕҚА дәрежесі туралы анықтаманың, ОЖБ зардап шеккен қызметкердің көмектің қосымша түрлеріне және күтімге мұқтаждығы туралы қорытындының нөмірі Номер справки об инвалидности, степени УОТ, степени УПТ, ИПР, заключения о нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе
9
10
11
12
13
14
Мөр орны Бөлім басшысы_______ (___________)
Место печати Руководитель отдела (қолы/подпись)
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Бас мамандар__________________ (________________)
Главные специалисты (қолы/подпись)
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________ (_______________________)
Тізбеге 5-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан _______ бойынша Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің департаменті Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения по_____________
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың әдіснама және бақылау бөлімінің медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу хаттамалар журналы
(Хаттамалар "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған цифрлық жүйесіне электрондық нысанда қалыптастырылады)
Журнал протоколов проведения медико-социальной экспертизы отдела методологии и контроля медико-социальной экспертизы
(Протокола формируются в электронном формате в автоматизированной цифровой системе "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность")
20 __ жылғы "___" __________ басталды (начат)
20 __ жылғы "___" __________ аяқталды (закончен)
Күнделікті хаттама куәландырылатын адамның "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған цифрлық жүйесіне енгізілген деректері бойынша қалыптастырылады.
Күнделікті хаттама жұмыс күнінің соңында басылып шығарылады, хаттамаға нөмір қойылады, сараптамалық қорытындыны шығаруға қатысқан МӘС ӘББ басшысының, бас мамандардың қолы қойылады және мөртаңбамен расталады.
Әр күнтізбелік айдың соңында хаттамалардың ай сайынғы журналдары қалыптастырылады: ағымдағы айға күнделікті хаттамалардың барлық парақтары хронологиялық тәртіпте нөмірленеді, тігіледі, мөртаңбамен және МӘС ӘББ басшысының қолымен бекітіледі.
Үлгі
Нөмірленген және баулықтап тігілген
Пронумеровано и прошнуровано _____ __ бет/листа(-ов)
(сөзбен жазу/прописью)
МӘС ӘББ басшысы
Руководитель ОМК МСЭ_____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы/
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
20___ жылғы/год "___" ____________
Мөр орны /Место печати
Хаттамаларға енгізілген барлық түзетулер, өзгерістер, толықтырулар ескеріліп, мөртаңбамен және МӘС ӘББ басшысының қолымен бекітілуге тиіс.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
____________________________________________
(өңір/регион)
20___жылғы "___" ___________№ _____ хаттама
Протокол № ____ от "___" ___________20___года
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), туған күні Фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения
Тіркелген орны Место регистрации
Жұмыс орны, лауазымы Оқу орны Место работы, должность Место учебы
Куәландыру мақсаты (шағымдану, бақылау) Цель освидетельствования (обжало вание, контроль)
МӘС бөлімінің № __ және де куәландырылған күні №__ отдела МСЭ и дата освидетельствования
Мүгедектік тобы, себебі, мерзімі, ЖЕҚА дәрежесі мен мерзімі, КЕҚА дәрежесі, себебі, мерзімі. Еңбекке уақытша жарамсыздық парағының (анықтамасының) ұзақтығы
Группа, причина, срок инвалидности, степень и срок УОТ, степень, причина, срок УПТ. Продолжительность листа (справки) временной нетрудоспособности
1
2
3
4
5
6
7
Клиникалық-сараптамалық диагнозы
Клинико-экспертный диагноз
Қорытындысы мен ұсынымдары
Заключение и рекомендации
8
9
Мөр орны Бөлім басшысы_________(___________)
Место печати Руководитель отдела (қолы/подпись)
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Бас мамандар________________ (___________________)
Главные специалисты (қолы/подпись)
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________ (_______________________)
Тізбеге 6-қосымша
Халықты әлеуметтік қорғау
саласында стационарлық
жағдайда арнаулы әлеуметтік
қызметтер көрсету стандартына
1-қосымша
Нысан
Облыстық және республикалық
маңызы бар ауданның, қаланың
(астананың) жұмыспен қамту
әлеуметтік бағдарламалар
бөлімінің басшысы
________________________________________________ (облыстық және
республикалық маңызы бар ауданның, қаланың (астананың) жұмыспен қамту
әлеуметтік бағдарламалар бөлімі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бизнес-сәйкестендiру нөмiрi: ___________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың № ___ "___" ______20 __ жылы берілді
Тіркелген жері ____________________________
Тұратын жері _____________________________
Туған жері________________________________
Туған күні "___" _________ ____ жыл
Жәрдемақының түрі мен мөлшері __________________________________________
Мүгедектік санаты _______________________________________________________
Туыстары (заңды өкілдері)
_________________________________________________________________
(туыстық қатынасы, жасы, әлеуметтік мәртебесі, тұратын мекенжайы, байланыс телефоны)
ӨТІНІШ
_________________________________________________________________
(қызметтерді алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) стационарлық үлгідегі ұйымда тәулік бойы тұрақты/уақытша (қажетінің асты сызылсын) тұру жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді сұраймын, өйткені стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге мұқтажбын (мұқтаж).
Мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:

Истечение срока действия формы № 031/у (1 месяц)
F004
5
Отсутствие номера мобильного телефона
F005
6
Отсутствие регистрации в БМГ номера мобильного телефона
F006
7
Отсутствие ЭЦП в форме № 031/у
F007
8
Отсутствие заполнения обязательных полей в форме № 031
F008
9
Несоответствие медицинской организации с РПН
F009
10
Не соответствие значения поля "Направление на заочное проактивное освидетельствование" значению "освидетельствование заочное проактивное"
F010
11
Указанная "Цель освидетельствования" не подлежит к заочному проактивному освидетельствованию
F011
12
Отсутствие заполнения опросника/ов в АЦС ТСР, в зависимости от указанных дефектов в поле "Рекомендация технических средств" формы №031/у
F012
13
Код МКБ не соответствует для проведения заочно-проактивного освидетельствования
F013
14
Хэш сумма файла с идентификатором ***() не совпадает с данными из сервиса ХЭД
F014
15
По идентификатору **** нет файла в сервисе ХЭД
F015
16
В системе уже имеется форма с успешно пройденным ФЛК с MismessageId - ******
F016
17
В системе уже имеется форма на рассмотрении с ИИН - ********
F017
По данным услугополучателя
18
Услугополучатель по данному ИИН зарегистрирован со статусом "умерший" в ЦС ГБД ФЛ
REC001
19
ИИН услугополучателя не соответствует ФИО в ЦС ГБД ФЛ
REC002
20
У услугополучателя отсутствует постоянная регистрация по месту жительства в ЦС ГБД ФЛ
REC003
21
Услугополучатель зарегистрирован в ЦС ГБД ФЛ со статусом "выехавший за рубеж на постоянное место жительство"
REC004
22
Отсутствие данных законного представителя (у детей и недееспособных лиц)
REC005
По данным законного представителя
23
Законный представитель по данному ИИН зарегистрирован со статусом "умерший" в ЦС ГБД ФЛ
LEG001
24
Законный представитель зарегистрирован в ЦС ГБД ФЛ со статусом "выехавший за рубеж на постоянное место жительство"
LEG002
25
ИИН законного представителя не соответствует ФИО в ЦС ГБД ФЛ
LEG003
Приложение 4 к перечню
Приложение 17
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
____ бойынша Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің департаменті
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
населения по ___________ № ___
МӘС бөлімінің медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу хаттамалар журналы
(Хаттамалар "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі"
цифрлық жүйесіне электрондық нысанда қалыптастырылады)
Журнал протоколов проведения медико-социальной экспертизы отдела МСЭ № ____
(Протокола формируются в электронном формате в цифровой системе
"Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность")
20 ___ жылғы "___" __________ басталды (начат)
20 ___ жылғы "___" _______ аяқталды (закончен)
Ежедневный протокол формируется на основании данных освидетельствуемого лица, введенных в цифровую систему "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность".
Ежедневный протокол распечатывается в конце рабочего дня, проставляется номер протокола, подписывается руководителем и главными специалистами отдела медико-социальной экспертизы, принимавшими участие в вынесении экспертного заключения, и заверяется штампом.
В конце каждого календарного месяца формируются ежемесячные журналы протоколов: листы всех ежедневных протоколов за текущий месяц пронумеровываются, прошнуровываются в хронологическом порядке, скрепляются штампом и подписью руководителя отдела медико-социальной экспертизы.
Образец
Нөмірленген және баулықтап тігілген
Пронумеровано и прошнуровано _________ бет/листа(-ов)
(сөзбен жазу/прописью)
МӘС бөлімінің басшысы
Руководитель отдела МСЭ _______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы/
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
20___ жылғы/год "___" ____________
Мөр орны/Место печати
Все исправления, дополнения, изменения, внесенные в протокол, должны быть оговорены, скреплены подписью руководителя отдела МСЭ и штампом.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
_________________________________________________________________
(өңір,бөлім/регион, отдел)
20___жылғы "____" ___________№ _____ хаттама
Протокол № ____ от "____" ___________20___года
Тіркеу нөмірі
Регистрационный номер
Акт № № акта
Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Туған күні, жасы
Дата рождения, возраст
Тіркелген орны Место регистрации
Жұмыс орны, лауазымы Оқу орны
Место работы, должность
Место учебы
Алғашқы немесе қайта куәландыру/куәландыру мақсаты
Первичное или повторное освидетельствование/цель освидетельствования
Мүгедектік тобы және себебі, ЖЕҚА дәрежесі, КЕҚА дәрежесі және себебі, еңбекке уақытша жарамсыз дық парағының (анықтамасының) ұзақтығы
Группа и причина инвалидности, степень УОТ, степень и причина УПТ, продолжительность листа (справки) временной нетрудоспособности
1
2
3
4
5
6
7
8
(продолжение таблицы)
Клиникалық-сараптамалық диагнозы
Клинико-экспертный диагноз
Қоры тынды (мүгедектік тобы, ЖЕҚА дәрежесі, КЕҚА дәрежесі)
Заключение (группа инвалидности, степень УОТ, степень УПТ)
Мүгедектіктің, КЕҚА себебі
Причина инвалидности, УПТ
Мүгедектіктің, ЖЕҚА, КЕҚА, ОЖБ мерзімі
Срок инвалидности, УОТ, УПТ, ИПР
ОЖБ және/немесе зардап шеккен қызметкердің көмектің қосымша түрлеріне және күтімге мұқтаждығы туралы қорытындысы бойынша оңалту іс-шаралары
Реабилитационные мероприятия по ИПР и/или заключению о нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе
Мүгедектік, ЖЕҚА дәрежесі, КЕҚА дәрежесі туралы анықтаманың, ОЖБ зардап шеккен қызметкердің көмектің қосымша түрлеріне және күтімге мұқтаждығы туралы қорытындының нөмірі
Номер справки об инвалидности, степени УОТ, степени УПТ, ИПР, заключения о нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе
9
10
11
12
13
14
Мөр орны
Бөлім басшысы _______ (___________)
Место печати
Руководитель отдела (қолы/подпись)
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Бас мамандар __________________ (________________)
Главные специалисты (қолы/подпись)
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________ (_______________________)
________________________ (_______________________)
________________________ (_______________________)
Приложение 5 к перечню
Приложение 18
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан _______ бойынша
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің департаменті
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения по___________
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың әдіснама және бақылау бөлімінің
медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу хаттамалар журналы (Хаттамалар
"Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" цифрлық
жүйесіне электрондық нысанда қалыптастырылады)
Журнал протоколов проведения медико-социальной экспертизы отдела методологии
и контроля медико-социальной экспертизы
(Протокола формируются в электронном формате в цифровой системе
"Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность")
20 __ жылғы "___" __________ басталды (начат)
20 __ жылғы "___" __________ аяқталды (закончен)
Ежедневный протокол формируется на основании данных освидетельствуемого лица, введенных в цифровую систему "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность".
Ежедневный протокол распечатывается в конце рабочего дня, проставляется номер протокола, подписывается руководителем и главными специалистами ОМК МСЭ, принимавшими участие в вынесении экспертного заключения, и заверяется штампом.
В конце каждого календарного месяца формируются ежемесячные журналы протоколов: листы всех ежедневных протоколов за текущий месяц пронумеровываются, прошнуровываются в хронологическом порядке, скрепляются штампом и подписью руководителя ОМК МСЭ.
Образец
Нөмірленген және баулықтап тігілген
Пронумеровано и прошнуровано _____ __ бет/листа(-ов)
(сөзбен жазу/прописью)
МӘС ӘББ басшысы
Руководитель ОМК МСЭ_____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), қолы/
фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
20___ жылғы/год "___" ____________
Мөр орны /Место печати
Все исправления, дополнения, изменения, внесенные в протокол, должны быть
оговорены, скреплены подписью руководителя ОМК МСЭ и штампом.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
____________________________________________
(өңір/регион)
20___жылғы "___" ___________№ _____ хаттама
Протокол № ____ от "___" ___________20___года
Тегі, аты, әкесі нің аты (болған кезде), туған күні
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения
Тіркелген орны
Место регистрации
Жұмыс орны, лауазымы Оқу орны
Место работы, должность Место учебы
Куәлан дыру мақсаты (шағым дану, бақылау)
Цель освидетельствования (обжалование, контроль)
МӘС бөлімінің № __ және де куәландырылған күні
№__ отдела МСЭ и дата освидетельствования
Мүгедек тік тобы, себебі, мерзімі, ЖЕҚА дәрежесі мен мерзімі, КЕҚА дәрежесі, себебі, мерзімі. Еңбекке уақытша жарамсыз дық парағының (анықтамасының) ұзақтығы
Группа, причина, срок инвалидности, степень и срок УОТ, степень, причина, срок УПТ. Продолжительность листа (справки) временной нетрудоспособности
1
2
3
4
5
6
7
Клиникалық-сараптамалық диагнозы
Клинико-экспертный диагноз
Қорытындысы мен ұсынымдары
Заключение и рекомендации
8
9
Мөр орны
Бөлім басшысы _________(___________)
Место печати
Руководитель отдела (қолы/подпись)
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Бас мамандар ________________ (___________________)
Главные специалисты (қолы/подпись)
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________ (_______________________)
_______________________ (_______________________)
Приложение 6 к перечню
Приложение 1
к Стандарту оказания
специальных социальных услуг
в области социальной защиты
населения в условиях стационара
Форма
Руководителю отдела занятости
и социальных программ района,
города областного
и республиканского значения
(столицы)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя отдела занятости
и социальных программ района, города областного и республиканского значения
(столицы)
Бизнес-идентификационный номер: __________________________________
Документ, удостоверяющий личность № ____ выдан "___" ______20 __ года
Место прописки ___________________________________________________
Место проживания _________________________________________________
Место рождения ___________________________________________________
Дата рождения "___" _________ _____ год
Вид и размер пособия _____________________________________________
Категория инвалидности ___________________________________________
Наличие родственников (законных представителей)
_________________________________________________________________
(родственные отношения, возраст, социальный статус, адрес проживания,
контактный телефон)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу предоставить ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя услуг)
специальные социальные услуги в условиях круглосуточного постоянного/
временного
(нужное подчеркнуть) проживания в организации стационарного типа,
так как нуждаюсь
(нуждается) в оказании специальных социальных услуг в условиях стационара.
Прилагаю следующие документы:

1. Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша шешім беру;
2. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған кәмелетке толған адамның мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру
3
Көрсетілетін қызметті берушінің
атауы
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғаудың жергілікті атқарушы орган
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлер бойынша өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) Мемлекеттік корпорация;
2) көрсетілетін қызметті алушы
3) "цифрлық үкімет" www.​egov.​kz веб-порталы арқылы жүргізіледі.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1) құжаттарды көрсетілетін қызметті беруге, Мемлекеттік корпорацияға тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген кезде – 5 (бес) жұмыс күні;
2) Мемлекеттік корпорацияның құжаттарын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут;
3) Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)/ қағаз түрінде
7
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
- Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлігіне билік ету, шотына түскен зейнетақырларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу жөніндегі шешім туралы бұйрық;
- Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған кәмелетке толған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға бұйрық;
- Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі және сақталады.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және цифрлық объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, түскі үзілісті ескере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден жұмаға дейін өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру.

1. Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица;
2. Выдача разрешения на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными.
3
Наименование услугодателя
Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, района в городе
4
Способы представления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги по всем подвидам осуществляются через:
1) Государственную корпорации;
2) услугодатель
3) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) с момента сдачи документов в услугодателю, Государственную корпорацию, а также при обращении на портал – 5 (пять) рабочих дней.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов Государственной корпорации – 15 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – 15 минут.
6
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная)/бумажная
7
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
- Приказ о разрешении по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица,
- Приказ на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными
- Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 требований к оказанию государственной услуги.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
8
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов
1) услугодатель – прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги с понедельника по пятницу согласно графику работы услугодателя, с учетом перерыва на обед, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

2) Мемлекеттік корпорацияда: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мереке және демалыс күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдерінде дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен, көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша немесе қамқорлыққа мұқтаж кәмелетке толмаған адамның тіркелген жері бойынша жеделдетіп қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы "брондауға" болады.
3) порталда: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында: www.​edu.​gov.​kz;
2) www.​egov.​kz. порталда жарияланған.
10
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлігіне билік ету, шотына түскен зейнетақырларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу жөніндегі шешімді алу үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға немесе портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаты (сәйкестендіру үшін);
3) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы мәлімет (көрсетілетін қызметті берушінің қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрығы);
4) қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушының иелігіндегі меншік құқығын растайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттар (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін);
5) заң бойынша мұраға құқық туралы куәлік (нотариустан) (заң бойынша мұра алған жағдайда) (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін);
6) қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушының көлік құралына меншік құқығын растайтын құжат (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін);

2) Государственной корпорации: с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов, кроме праздничных и выходных дней согласно трудовому законодательству.
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя, или по месту регистрации несовершеннолетнего, нуждающегося в опеке, без ускоренного обслуживания, возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала.
3) портала: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан: www.edu.gov.kz;
2) портале: www.egov.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Услугополучатель при обращении для получения разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица предоставляет услугодателю, в Государственную корпорацию или через портал следующие документы:
1) заявление по форме, согласно приложениям 1 и 2 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов услугополучателя (для идентификации);
3) сведения о наличии опекунства или попечительства над недееспособным или ограниченно дееспособным совершеннолетним лицом (приказ услугодателя об установлении опекунства или попечительства);
4) правоустанавливающие документы, на имущество, подтверждающие право собственности опекаемого и (или) подопечного (для распоряжения и отчуждения имуществом),
5) свидетельство о праве на наследство по закону (от нотариуса) (в случае получения наследства по закону) (для распоряжения и отчуждения имуществом);
6) документ, подтверждающий право собственности опекаемого и (или) подопечного на транспортное средство (для распоряжения и отчуждения имуществом);

7) екінші деңгейдегі банктерде немесе "Қазпочта" АҚ-да қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушыға шот ашылғаны туралы хабарлама;
8) қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынушының кірістерін (зейнетақылар, жәрдемақылар, әлеуметтік және басқа да төлемдер) растайтын құжаттар.
Көрсетілетін қызметті алушы сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған кәмелетке толған адамның мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат алу үшін жүгінген кезде көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға немесе портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға сәйкес 1, 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамға қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы мәлімет (көрсетілетін қызмет берушінің қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы бұйрығы);
4) меншік құқығын растайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттар (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін);
5) заң бойынша мұраға құқық туралы куәлік (нотариустан) (заң бойынша мұра алған жағдайда) (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін);
6) көлік құралдарына меншік құқығын растайтын құжат (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін);
7) кепілдік міндеттемелер (нотариустан) (мүлікті сатқан жағдайда) (мүлікке билік ету және иеліктен шығару үшін).
Жоғарыда аталған 2),3),4),6),8) тармақшаларда көрсетілген құжаттар туралы мәліметтерді тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден уәкілетті лауазымды адамдардың электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық мәліметтер және (немесе) құжаттар нысанында алады.
Цифрлық жүйелердегі мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) кезде өтінішке тиісті құжаттар қоса ұсыналады.
Құжаттарды портал арқылы берген кезде құжаттар электрондық көшірме түрінде ұсынылады.
11
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс емес екенін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 127, 128-баптарында бекітілген талаптарға сәйкес келмеуі;

7) уведомление об открытом счете в банках второго уровня или АО "Казпочта" на опекаемого и (или) подопечного;
8) документы, подтверждающие доходы опекаемого и (или) подопечного (пенсий, пособий, социальные и другие выплаты).
Услугополучатель при обращении для получения разрешения на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными предоставляет к услугодателю, в Государственную корпорацию или через портал следующие документы:
1) заявление по форме, согласно приложениям 1 и 2 к Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность либо электронный документ из сервиса цифровых документов услугополучателя (для идентификации);
3) сведения о наличии опекунства или попечительства над недееспособным или ограниченно дееспособным совершеннолетним лицом (приказ услугодателя об установлении опекунства или попечительства);
4) правоустанавливающие документы, на имущество, подтверждающие право собственности (для распоряжения и отчуждения имуществом),
5) свидетельство о праве на наследство по закону (от нотариуса) (в случае получения наследства по закону) (для распоряжения и отчуждения имуществом);
6) документ, подтверждающий право собственности на транспортное средство (для распоряжения и отчуждения имуществом);
7) гарантийные обязательства (от нотариуса) (в случае продажи имущества) (для распоряжения и отчуждения имуществом).
Сведения о документах вышеуказанных подпунктах 2), 3), 4), 6), 8) получают в форме электронных сведений и (или) документов, удостоверенных электронной цифровой подписью уполномоченных должностных лиц из соответствующих государственных цифровых систем.
При несоответствии (отсутствии) сведений в цифровых системах к заявлению прилагаются соответствующие документы.
При подаче документов через портал "цифрового правительства" документы предоставляются в виде электронных копий.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным статьями 127 и 128 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнайы құқығынан айырылған.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
1. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Министрлікте – www.​enbek.​gov.​kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) Мемлекеттік корпорацияда – www.​gov4c.​kz.
2. Заңнамада белгіленген тәртіппен өз-өзіне қызмет көрсету, өздігінен жүріп-тұруды, бағдар жасауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе жартылай жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар қабылдауды 1414, 88000807777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну жолымен тұратын жеріне Мемлекеттік корпорация қызметкері бара отырып жүргізеді.
3. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған кезде электрондық нысанда қамқоршылықты/қорғаншылықты белгілеу туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының порталдың "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ 1414, 8 800 080 777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қолжетімділік режимінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді.
Субъект мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторландырудан өтеді, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" деген бөлімде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Тізбеге 13-қосымша
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамның
мүлкіне билік ету, шотына
түскен зейнетақыларды,
жәрдемақыларды, әлеуметтік
төлемдерді алу бойынша және
соттың шешімімен әрекетке
қабілетсіз немесе әрекет қабілеті
шектеулі деп танылған
азаматтардың мүлкін иеліктен
шығаруға рұқсат беру"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына 4-қосымша
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелеріне сұрау салулар
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі кәмелетке толған адамның мүлкіне билік ету, шотына түскен зейнетақыларды, жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді алу бойынша және соттың шешімімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған азаматтардың мүлкін иеліктен шығаруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушының ЖСН бойынша мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың цифрлық жүйелеріне "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы мынадай:

3) наличие в отношении услугополучателя вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz.
2. Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
3. Услугополучатель имеет возможность получения информации об установлении опеки/попечительства в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и цифровых системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и цифровых системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 13 к перечню
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
по распоряжению имуществом,
снятию пенсий, пособий,
социальных выплат,
поступивших на счет
недееспособного или
ограниченно дееспособного
совершеннолетнего лица,
и на отчуждение имущества
граждан, признанных
по решению суда
недееспособными или
ограниченно дееспособными"
Запросы в цифровые системы государственных органов и (или) организаций
Для оказания государственной услуги "Выдача разрешения по распоряжению имуществом, снятию пенсий, пособий, социальных выплат, поступивших на счет недееспособного или ограниченно дееспособного совершеннолетнего лица, и на отчуждение имущества граждан, признанных по решению суда недееспособными или ограниченно дееспособными" формируются запросы по ИИН услугополучателя в цифровые системы государственных органов и (или) организаций через шлюз "цифрового правительства" для получения следующих сведений:

1) ЖТ МДҚ-дан көрсетілетін қызметті берушінің жеке басын куәландыратын;
2) ЖТ МДҚ-дан қамқорлыққа және (немесе) қорғаншылыққа алынған адамның жеке басын куәландыратын;
3) ЖТ МДҚ-дан көрсетілетін қызметті алушының тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы;
4) ЖТ МДҚ-дан қамқорлыққа және (немесе) қорғаншылыққа алынған адамның тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелуі туралы;
5) ҚЖМБМК-дан қамқорлыққа және (немесе) қорғаншылыққа алынған адамның жылжымайтын мүлігі туралы;
6) қамқорлыққа және (немесе) қорғаншылыққа алынған адамның зейнетақы және әлеуметтік төлемдері (зейнетақы және жәрдемақы Еңбекмині ЦЖ-дан);
7) Еңбекмині ЦЖ-дан қамқорлық және (немесе) қорғаншылық туралы мәлімет (қамқорлық тізілімі).
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымның ЦЖ-дан сұратылатын мәліметтерді растайтын электрондық құжаттар тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ЭЦҚ-мен, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның, көрсетілетін қызметті берушінің немесе көрсетілетін қызметті алушының сұрау салуын жүзеге асырған ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЦЖ – цифрлық жүйе;
ҚЖМБМК– Қазақстанның жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры;
ЖТ МДҚ – "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
Еңбекмині ЦЖ – "Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі" цифрлық жүйесі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Тізбеге 14-қосымша
"Әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі
кәмелетке толған адамның
мүлкіне билік ету, шотына
түскен зейнетақыларды,
жәрдемақыларды, әлеуметтік
төлемдерді алу бойынша және
соттың шешімімен әрекетке
қабілетсіз немесе әрекет қабілеті
шектеулі деп танылған
азаматтардың мүлкін иеліктен
шығаруға рұқсат беру"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына 5-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабын және 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың халықты әлеуметтік қорғаудың жергілікті атқарушы орган, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының №__ бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіз құжаттардың толық емес топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен /дәйексіз құжаттарды, атап айтқанда:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
ұсынуыңызға/көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін ұсынылған қажетті материалдардың, объектілердің, деректер мен мәлеметтердің сәйкес келмеуіне (керегін сызу) байланысты ___________________ мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден екі данада жасалды.
___________________________________________________________
Мемлекеттік корпорация қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы: _______________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Телефон: ___________________________________________________
Алды: ___________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
20__ жылғы "___" _________
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін
атқарушы
2026 жылғы 30 сәуірдегі
№ 163 Бұйрыққа 1-қосымша
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
жоқ
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүргізіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті сырттай проактивті көрсету кезінде пациентке сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) жүргізу туралы хабарлау және оның келісімін алу медициналық ұйым арқылы жүргізіледі.
Мүгедектікті растау туралы ақпаратты және осы тармақта көрсетілген, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде куәландырылатын адам алған құжаттардың электрондық нысандарын беру "электрондық үкімет" www.​egov.​kz веб-порталының (бұдан әрі – портал) "жеке кабинеті" арқылы ЭЦҚ және/немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, куәландырылатын адамның сұрау салуы бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелері туралы көрсетілетін қызметті алушыға тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөміріне СМС-хабарлама жіберіледі.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі

1) удостоверяющего личность услугополучателя из ГБД ФЛ;
2) удостоверяющего личность опекаемого и (или) подопечного лица из ГБД ФЛ;
3) о регистрации по постоянному месту жительства услугополучателя из ГБД ФЛ;
4) о регистрации по постоянному месту жительства опекаемого и (или) подопечного лица из ГБД ФЛ;
5) сведения о недвижимости опекаемого и (или) подопечного лица из ЕГКН;
6) пенсионные и социальные выплаты опекаемого и (или) подопечного лица (пенсий и пособий из ЦС МТСЗН);
7) сведения о наличии опекунства и (или) попечительства из ЦС МТСЗН (реестр опекунов).
Электронные документы, подтверждающие запрашиваемые сведения из ЦС государственных органов и (или) организации, удостоверяются ЭЦП соответствующих государственных органов и (или) организаций, а также ЭЦП осуществившего запрос Государственной корпорации, услугодателя или услугополучателя.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ЦС – цифровая система;
ЕГКН - цифровая система единого государственного кадастра недвижимости Казахстан;
ГБД ФЛ – Государственная база данных "Физические лица";
ЦС МТСЗН – цифровая система Министерства труда и социальной защиты РК;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 14 к перечню
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
по распоряжению имуществом,
снятию пенсий, пособий,
социальных выплат,
поступивших на счет
недееспособного или
ограниченно дееспособного
совершеннолетнего лица,
и на отчуждение имущества
граждан, признанных
по решению суда
недееспособными или
ограниченно дееспособными"
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь статьями 19 и пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан
"О государственных и социально ответственных услугах", местный исполнительный
орган социальной защиты населения городов республиканского значения, столицы,
районов и городов областного значения, Государственная корпорация "Правительство
для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание
государственной услуги __________________________________________________
ввиду представления Вами неполного пакета документов и (или) документов
с истекшим сроком действия, а именно:
1) ________________________________________;
2) _______________________________________;
3) ….
Настоящая расписка составлена в двух экземплярах, по одному для каждой стороны.
_________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) работника
Государственной корпорации
Исполнитель: _______________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон: ___________________________________________________
Получил: ___________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ года
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
от 30 апреля 2026 года № 163
Приложение 3
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности
и/или определение необходимых мер социальной защиты"
1
Наименование государственной услуги
Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
отсутствует
3
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
4
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через услугодателя.
При оказании государственной услуги заочно проактивно, уведомление пациента и получение его согласия на проведение заочного проактивного освидетельствования (переосвидетельствования) осуществляется через медицинскую организацию.
Выдача информации о подтверждении инвалидности и электронных форм документов, полученных освидетельствуемым лицом при оказании государственной услуги, осуществляются по запросу услугополучателя через "личный кабинет" веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал), при наличии ЭЦП и/или с использованием одноразового пароля.
О результатах оказания государственной услуги услугополучателю направляется СМС-уведомление на зарегистрированный абонентский номер сотовой связи.
5
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)