Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 24 сәуірдегі № 381 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 сәуірде № 38610 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Адвокат, заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидалары" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 1462 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17561 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген адвокат, заң консультанты көрсететін мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу қағидаларында:
4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша адвокаттың бюджеттік қаражат есебінен адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы өтінішінің (бұдан әрі – Өтініш) негізінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісімді заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы жасаған адвокат көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеуді аумақтық әділет органдары жүргізеді.";
5-тармақтың бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өтініш заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесінде электрондық форматта, ал жүйедегі техникалық іркілістерге байланысты жағдайларда қағаз форматта жасалады.;";
10 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі өндіріс сатысында қорғау және өкілдік етуге байланысты адвокаттың шығыстарын өтеу және заң көмегін төлеу туралы қаулы адвокаттың өтініші негізінде үш жұмыс күн ішінде шығарылады және оған қаулының шығарылуымен бір уақытта тапсырылады не қағаз жеткізгіште не заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады, ал тапсырманың орындалуы бір айдан астам уақытқа созылған жағдайда әр айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірілмей тапсырылады.
Әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлғаны қорғаумен байланысты адвокаттың шығыстарын өтеу және заң көмегін төлеу туралы қаулы адвокаттың өтініші негізінде үш жұмыс күн ішінде шығарылады және оған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулының шығарылуымен бір уақытта тапсырылады не жазбаша нысанда немесе заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады. Бұл қаулы адвокаттың арызы бойынша тиісті шешім қабылданғаннан кейін де қабылдануы мүмкін.
Сот қарастырған қылмыстық іс бойынша қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу және күдіктіге, айыпталушыға, сотталушыға, сотталғанға, ақталушыға немесе жәбірленушіге заң көмегін көрсету бойынша ақы төлеу туралы қаулы адвокаттың өтініші негізінде шығарылады және оған сот үкімін немесе басқа да сот актісі шығарған күні тапсырылады не қағаз жеткізгіште не заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады. Айрықша жағдайларда сот талқылауларының үздіксіз бір айдан аса созылуы кезінде сот қаулысы ай сайын шығарылады.
Азаматтық, әкімшілік іс бойынша заң көмегін көрсетуге ақы төлеу туралы сот ұйғарымы, сондай-ақ конституциялық іс жүргізу және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу шеңберіндегі қаулысы адвокаттың өтініші негізінде адвокаттың өтініші келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде шығарылады және оған шығарылған күні тапсырылады не жазбаша нысанда немесе заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады.
Нақты іс бойынша қаулының не ұйғарымның бір данасы тиісті істің материалдарына тіркеледі, екінші данасы шығарылған күні адвокатқа беріледі не қағаздағы жеткізгіште немесе заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады, үшінші данасы Адвокаттар алқасына шығарылған күннің келесі күнінен кешіктірілмей жолданады.
Қорғау және өкілдік етуге байланысты көрсетілген заң көмегіне ақы төлеу және шығыстарды өтеу туралы өтініште адвокат нақты іс бойынша заң көмегін көрсетуге кеткен уақытының және іссапарға кеткен шығыстарының нақты есебін көрсетеді.";
12 – тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 апреля 2026 года № 381. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2026 года № 38610
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 1462 "Об утверждении Правил оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17561) следующие изменения:
в Правилах оплаты гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, юридическим консультантом, и возмещения расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, утвержденных вышеуказанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Территориальный орган юстиции производит оплату гарантированной государством юридической помощи и возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, адвокатам, заключившим соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи через единую цифровую систему юридической помощи, на основании заявления адвоката об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказываемой адвокатом, и возмещении расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, за счет бюджетных средств по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Заявление).";
абзац первый пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Заявление составляется в электронном формате в единой цифровой системе юридической помощи, а в случаях, связанных с техническими сбоями в системе - в бумажном формате.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Постановление об оплате юридической помощи и возмещении расходов адвоката, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур на стадиях досудебного производства по уголовному делу, выносится на основании заявления адвоката в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления адвоката и вручается либо направляется ему на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую цифровую систему юридической помощи в день его вынесения, а при продолжительности выполнения поручения свыше одного месяца – не позднее последнего рабочего дня каждого месяца.
Постановление об оплате юридической помощи лицу, привлеченному к административной ответственности, и о возмещении расходов адвоката, связанных с защитой, выносится на основании заявления адвоката в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления адвоката и вручается либо направляется ему в письменной форме или в форме электронного документа через единую цифровую систему юридической помощи в день его вынесения по делу об административном правонарушении. Данное постановление может быть принято по заявлению адвоката и после принятия соответствующего решения.
Постановление об оплате юридической помощи, оказанной подозреваемому, обвиняемому, подсудимому, осужденному, оправданному или потерпевшему, и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур по уголовному делу, рассматриваемому судом, выносится на основании заявления адвоката и вручается либо направляется ему на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую цифровую систему юридической помощи в день постановления приговора или вынесения иного судебного акта. В случае непрерывного продолжительности судебного разбирательства свыше одного месяца постановления суда об оплате выносятся ежемесячно.
Определение суда об оплате юридической помощи по гражданскому, административному делу, а также постановление в рамках конституционного производства и возмещении расходов, связанных с представительством, выносится на основании заявления адвоката в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления адвоката и вручается либо направляется ему в письменной форме или в форме электронного документа через единую цифровую систему юридической помощи в день его вынесения.
Один экземпляр постановления или определения по конкретному делу приобщается к материалам соответствующего дела, второй экземпляр выдается либо направляется на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую цифровую систему юридической помощи адвокату в день его вынесения, третий экземпляр направляется в Коллегию адвокатов не позднее следующего дня после его вынесения.
В заявлении об оплате оказанной юридической помощи и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур адвокат указывает детальный расчет затраченного им времени на оказание юридической помощи по конкретному делу, а также командировочных расходов.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Аумақтық әділет органы адвокаттың өтінішінің адвокаттардың құқықтық консультация беру бойынша орындалған жұмыстары туралы актілерде, қаулылар мен ұйғарымдарда көрсетілген деректердің сәйкестігін тексеру нәтижесі бойынша, адвокаттың заң көмегінің түрлері бойынша бөлінген жұмысын, төленетін соманы көрсете отырып ай сайын еркін нысанда салыстыру актісін заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесінде жасайды және адвокаттың банктік шотына адвокаттың заң көмегінің түрлері және қылмыстық құқық бұзушылықтардың санаты бойынша бөлінген адвокатқа төленуге жататын соманы есептік кезеңнен кейінгі айдың 4 күнінен кешіктірмей, ал желтоқсан айы үшін – есептік айдың 20 күнінен кешіктірмей аударады.
Адвокаттың өтінішінде, құқықтық консультация беру жөніндегі орындалған жұмысы туралы актілерде, қаулыларда немесе ұйғарымдарда көрсетілген мәліметтердің осы Қағиданың 5-тармағының 3) және 4)-тармақшаларында көзделген талаптарға сәйкес келмеу дәйектері анықталған жағдайда, аумақтық әділет органы оларды арифметикалық қателерді түзету үшін адвокатқа қайтарады.";
13 – тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Ағымдағы жылғы 20-желтоқсанынан кейін заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы ұсынған өтініштері бойынша адвокаттарға төленуге жататын қаржыны қаржыландыру келесі жылы бөлінетін республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады."
14 - тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша заң консультанттың бюджеттік қаражат есебінен заң консультанты көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеу туралы өтінішінің (бұдан әрі – Заң консультанттың өтініші) негізінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы келісімді заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы жасаған заң консультант көрсететін, мемлекет кепілдік берген заң көмегіне ақы төлеу және құқықтық консультация беруге, қорғауға және өкілдік етуге, сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізуге байланысты шығыстарды өтеуді аумақтық әділет органдары жүргізеді."
15 - тармақтың 1 абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Заң консультанттың өтініші заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесінде электрондық форматта, ал жүйедегі техникалық іркілістерге байланысты жағдайларда қағаз форматта жасалады."
19-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Азаматтық немесе әкімшілік іс бойынша заң көмегін көрсету және өкілдік етуге байланысты шығыстарды өтеу сондай-ақ татуластыру рәсімдерін жүргізу туралы сот ұйғарымы, сондай-ақ конституциялық іс жүргізу шеңберіндегі қаулысы, заң консультанттың өтініші негізінде заң консултантының өтініші келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шығарылады және оған шығарылған күні тапсырылады не жазбаша нысанда немесе заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы ол шығарылған күні электрондық құжат нысанында жолданады.
Нақты іс бойынша ұйғарымның бір данасы тиісті істің материалдарына тіркеледі, екінші данасы шығарылған күні заң консультантқа беріледі не қағаздағы жеткізгіште немесе заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында жолданады, үшінші данасы Заң консультанттар палатасына шығарылған күннің келесі күнінен кешіктірілмей жолданады.
Өкілдік етуге байланысты көрсетілген заң көмегіне ақы төлеу және шығыстарды өтеу туралы өтініште заң консультант нақты іс бойынша заң көмегін көрсетуге кеткен уақытының және іссапарға кеткен шығыстарының нақты есебін көрсетеді.
Өтініште көрсетілген мәліметтердің дұрыс көрсетілмегені үшін заң консультант Заңға сәйкес жауапкершілікке тартылады."
21-тармағы мынадай редакцияды жазылсын:

"12. Территориальный орган юстиции по результатам проверки соответствия заявления адвоката данным, указанным в актах о выполненной работе по правовому консультированию, постановлениях или определениях, составляет ежемесячно в произвольной форме акт сверки через единую цифровую систему юридической помощи, выполненной адвокатом работы с разбивкой по видам юридической помощи с указанием сумм оплаты и производит перечисление на банковский счет адвоката суммы, подлежащей выплате адвокату с разбивкой по видам юридической помощи и категориям уголовных правонарушений, в срок не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным периодом, а за декабрь – не позднее 20 числа отчетного месяца.
В случаях обнаружения фактов несоответствия сведений, указанных в заявлении адвоката, актах о выполненной работе по правовому консультированию, постановлениях или определениях требованиям, предусмотренным пунктом 5 настоящих Правил, территориальный орган юстиции возвращает их адвокату для исправления арифметических ошибок, описок.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Финансирование средств, подлежащих выплате адвокатам по заявлениям, представленным через единую цифровую систему юридической помощи после 20 декабря текущего года, осуществляется за счет средств республиканского бюджета, выделяемых в следующем году.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Территориальный орган юстиции производит оплату гарантированной государством юридической помощи и возмещение расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, юридическим консультантам, заключившим соглашения об оказании гарантированной государством юридической помощи через единую цифровую систему юридической помощи, на основании заявления юридического консультантанта об оплате гарантированной государством юридической помощи, оказываемой юридическим консультантом, и возмещении расходов, связанных с правовым консультированием, защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, за счет бюджетных средств по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Заявление юридического консультанта).";
абзац 1 пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Заявление юридического консультанта составляется в электронном формате в единой цифровой системе юридической помощи, а в случаях, связанных с техническими сбоями в системе - в бумажном формате.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Определение суда об оплате юридической помощи по гражданскому или административному делу, а также постановление в рамках конституционного производства, и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, выносится на основании заявления юридического консультанта в течение трех рабочих дней со дня поступления заявления юридического консультанта и вручается либо направляется ему в письменной форме или в форме электронного документа через единую цифровую систему юридической помощи в день его вынесения.
Один экземпляр определения по конкретному делу приобщается к материалам соответствующего дела, второй экземпляр выдается либо направляется на бумажном носителе или в форме электронного документа через единую цифровую систему юридической помощи юридическому консультанту в день его вынесения, третий экземпляр направляется в Палату не позднее следующего дня после его вынесения.
В заявлении об оплате оказанной юридической помощи и возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, а также проведением примирительных процедур, юридический консультант указывает детальный расчет затраченного им времени на оказание юридической помощи по конкретному делу, а также командировочных расходов.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

"21. Аумақтық әділет органы заң консультанттың өтінішінің заң консультанттың құқықтық консультация беру бойынша орындалған жұмыстары туралы актілерде, ұйғарымдарда көрсетілген деректердің сәйкестігін тексеру нәтижесі бойынша, заң консультанттың заң көмегінің түрлері бойынша бөлінген жұмысын, төленетін соманы көрсете отырып ай сайын еркін нысанда салыстыру актісін заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесінде жасайды және заң консультанттың банктік шотына заң консультанттың заң көмегінің түрлері және қылмыстық құқық бұзушылықтардың санаты бойынша бөлінген заң консультанттың төленуге жататын соманы есептік кезеңнен кейінгі айдың 4 күнінен кешіктірмей, ал желтоқсан айы үшін – есептік айдың 20 күнінен кешіктірмей аударады.
Заң консультанттың өтінішінде, құқықтық консультация беру жөніндегі орындалған жұмысы туралы актілерде, ұйғарымдарда көрсетілген мәліметтердің осы Қағиданың 15-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеу дәйектері анықталған жағдайда, аумақтық әділет органы оларды арифметикалық қателерді түзету үшін заң консультантқа қайтарады."
2. "Мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы адвокатпен көрсетілетін есеп нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 27 қыркүйектегі № 1457 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17603 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Адвокаттың мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуі туралы есебі нысанына қосымшасы осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Адвокаттардын мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуі туралы жиынтық есебі нысанына қосымшасы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияды жазылсын
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтерді ұйымдастыру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғарға Соты
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 24 сәуірдегі
№ 381 бұйрығына 1- қосымша
Адвокаттың мемлекет кепілдік
берген заң көмегін көрсетуі
туралы есебі нысанына қосымша
"Адвокаттың мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуі туралы есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

"21. Территориальный орган юстиции по результатам проверки соответствия заявления юридического консультанта данным, указанным в актах о выполненной работе по правовому консультированию, определениях, составляет ежемесячно в произвольной форме акт сверки через единую цифровую систему юридической помощи, выполненной юридическим консультантом работы с разбивкой по видам юридической помощи с указанием сумм оплаты и производит перечисление на банковский счет юридического консультанта суммы, подлежащей выплате юридическому консультанту с разбивкой по видам юридической помощи, в срок не позднее 4 числа месяца, следующего за отчетным, а за декабрь – не позднее 20 числа отчетного месяца.
В случаях обнаружения фактов несоответствия сведений, указанных в заявлении юридического консультанта, актах о выполненной работе по правовому консультированию и определениях требованиям, предусмотренным пунктом 15 настоящих Правил, территориальный орган юстиции возвращает их юридическому консультанту для исправления арифметических ошибок, описок.".
2. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2018 года № 1457 "Об утверждении форм отчетов об оказанной адвокатами гарантированной государством юридической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17603) следующие изменения:
Приложение к форме отчета адвоката об оказанной им гарантированной государством юридической помощи изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Приложение к форме сводного отчета об оказанной адвокатами гарантированной государством юридической помощи изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие c 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная Прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Верховный Суд
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 24 апреля 2026 года № 381
Приложение
к форме отчета адвоката
об оказанной им
гарантированной государством
юридической помощи
Пояснение по заполнению формы
"Отчет адвоката об оказанной им гарантированной государством юридической помощи"

1. Осы түсіндірме "Адвокаттың мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы жиынтық есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) (индекс 1- (МКБЗК), мерзімділігі – ай сайын) толтыру тәртібін айқындайды.
2. Нысанды жүргізудің негізгі міндеті бюджет қаражаты есебімен мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету саласында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының іске асырылу барысына мониторингті жүзеге асыру болып табылады.
3. Нысанды мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсететін адвокат заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы ай сайын жасайды.
4. Көрсеткіштер ағымдағы айдың 5-күніне нақты деректер бойынша жасалады.
5. Нысанға адвокат заң көмегінің бірыңғай цифрлық жүйесі арқылы электрондық құжат нысанында қол кояды.
6. 1-жолда Ауызша және жазбаша консультациялар түрінде құқықтық консультация берілген азаматтар саны көрсетіледі.
7. 2-жолда құқықтары қылмыстық процесте, сотқа дейінгі іс жүргізуді қоса алғанда, қорғалған азаматтардың жалпы саны көрсетіледі, барлығы.
8. 3-жолда құқықтары қылмыстық процесте, сотқа дейінгі іс жүргізуді қоса алғанда, қорғалған кәмелетке толмағандардың саны көрсетіледі.
9. 4-жолда құқықтары қылмыстық сот ісін жүргізуде, сотқа дейінгі іс жүргізуді қоса алғанда, білдірілген жәбірленушілер саны көрсетіледі.
10. 5-жолда құқықтары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуде қорғалған азаматтардың саны көрсетіледі, барлығы.
11. 6-жолда құқықтары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуде қорғалған кәмелетке толмағандардың саны көрсетіледі.
12. 7-жолда мүддесі азаматтық сот ісін жүргізуде білдірілген азаматтар саны көрсетіледі, барлығы.
13. 8-жолда асыраушысының қайтыс болуынан келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылардың саны көрсетіледі.
14. 9-жолда жұмысына байланысты денсаулығының зақымдануынан келтірілген даулар бойынша талап қоюшылардың саны көрсетіледі.
15. 10-жолда қылмыстық құқық бұзушылықпен келтірілген зиянды өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылардың саны көрсетіледі.
16. 11-жолда Ұлы Отан соғысының қатысушылары болып табылатын, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлердің саны көрсетіледі.
17. 12-жолда Ұлы Отан соғысының қатысушыларына теңестірілген адамдар болып табылатын, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлердің саны көрсетіледі.
18. 13-жолда мерзімді қызметтегі әскери қызметшілер болып табылатын, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлердің саны көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет порядок заполнения формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет адвоката об оказанной им гарантированной государством юридической помощи" (индекс 1-(ГГЮП), периодичность – ежемесячная) (далее – Форма).
2. Основной задачей ведения Формы является осуществление мониторинга за ходом реализации законодательства Республики Казахстан в сфере оказания гарантированной государством юридической помощи за счет бюджетных средств.
3. Адвокат, оказывающий гарантированную государством юридическую помощь, ежемесячно формирует отчет через единую цифровую систему юридической помощи.
4. Показатели формируются по фактическим данным на 5 число текущего месяца.
5. Форма подписывается адвокатом в форме электронного документа через единую цифровую систему юридической помощи.
6. В строке 1 указывается количество граждан, которым оказано правовое консультирование в форме устных и письменных консультаций.
7. В строке 2 указывается общее количество граждан, права которых защищались в уголовном процессе, включая досудебное производство, всего.
8. В строке 3 указывается количество несовершеннолетних, права которых защищались в уголовном процессе, включая досудебное производство.
9. В строке 4 указывается количество потерпевших, права которых представлялись в уголовном судопроизводстве, включая досудебное производство.
10. В строке 5 указывается количество граждан, права которых защищались в производстве по делам об административных правонарушениях, всего
11. В строке 6 указывается количество несовершеннолетних, права которых защищались в производстве по делам об административных правонарушениях.
12. В строке 7 указывается количество граждан, интересы которых представлялись в гражданском судопроизводстве, всего.
13. В строке 8 указывается количество истцов по делам о возмещении вреда, причиненного смертью кормильца.
14. В строке 9 указывается общее количество истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного повреждением здоровья, связанным с работой.
15. В строке 10 указывается общее количество истцов по спорам о возмещении вреда, причиненного уголовным правонарушением.
16. В строке 11 указывается количество истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся участниками Великой Отечественной войны.
17. В строке 12 указывается количество истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся лицами, приравненными к участникам Великой Отечественной войны.
18. В строке 13 указывается количество истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся военнослужащими срочной службы.

19. 14-жолда І және ІІ топтардағы мүгедектер болып табылатын, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлердің саны көрсетіледі.
20. 15-жолда жасына байланысты зейнеткерлер болып табылатын, кәсіпкерлік қызметке байланысты емес даулар бойынша талап қоюшылар мен жауапкерлердің саны көрсетіледі.
21. 16-жолда заңға сәйкес ақталған адамдарға олардың зиянын өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылардың саны көрсетіледі.
22. 17-жолда құқықтары ресми өкіл-адвокат ретінде білдірілген азаматтардың жалпы саны көрсетіледі.
23. 18-жолда заң көмегі көрсетілген азаматтардың жалпы саны (1, 2, 4, 5, 7- жолдардың сомасы Нысанның 6-бағанының сомасына тең) көрсетіледі.
24. 19-жолда білікті заң көмегін көрсету үшін қажетті мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салулар саны көрсетіледі.
25. 20-жолда процестік әрекеттер ісін жүргізу немесе сотқа дейінгі іс жүргізуде процестік шешімдер қабылдау туралы өтінішхаттар саны көрсетіледі.
26. 21-жолда қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын органның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне шағымдар саны көрсетіледі.
27. 22-жолда тергеу судьясының қаулыларына шағымдар саны көрсетіледі.
28. 23-жолда бірінші сатыдағы соттағы өтінішхаттар саны көрсетіледі.
29. 24-жолда қылмыстық істер бойынша апелляциялық шағымдар саны көрсетіледі, барлығы.
30. 25-жолда кәмелетке толмағандардың мүддесінде апелляциялық шағымдар саны көрсетіледі.
31. 26-жолда заңды күшіне енген сот үкімдерін, қаулыларын кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы өтінішхаттар саны көрсетіледі.
32. 27-жолда әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша қаулыларға шағымдар саны көрсетіледі.
33. 28-жолда азаматтық істер бойынша апелляциялық шағымдар саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 24 сәуірдегі
№ 381 Бұйрығына 2-қосымша
Адвокаттардын мемлекет
кепілдік берген заң көмегін
көрсетуі туралы жиынтақ
есебі нысанына қосымша
"Адвокаттардың мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуі туралы жиынтық есебі" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. Осы түсіндірме "Адвокаттардың мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету туралы жиынтық есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) (индекс 2-( МКБЗК), мерзімділігі – жартыжылдың, жылдың қорытындысы бойынша) толтыру тәртібін айқындайды.
2. Нысанды жүргізудің негізгі міндеті бюджет қаражаты есебінен мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету саласында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының іске асырылуы барысына мониторингті жүзеге асыру болып табылады.

19. В строке 14 указывается количество истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся инвалидами I и II групп.
20. В строке 15 указывается количество истцов и ответчиков по спорам, не связанным с предпринимательской деятельностью, являющихся пенсионерами по возрасту.
21. В строке 16 указывается общее количество истцов по спорам о возмещении вреда реабилитированным в соответствии с законом.
22. В строке 17 указывается общее количество граждан, права которых представлялись в качестве официального представителя-адвоката.
23. В строке 18 указывается общее количество граждан, которым оказана юридическая помощь (сумма строк 1, 2, 4, 5, 7 равно сумме значений графы 18 Формы).
24. В строке 19 указывается количество запросов о предоставлении сведений, необходимых для оказания квалифицированной юридической помощи.
25. В строке 20 указывается количество ходатайств о производстве процессуальных действий или принятии процессуальных решений в досудебном производстве.
26. В строке 21 указывается количество жалоб на действия (бездействие) и решения органа, осуществляющего уголовное представление.
27. В строке 22 указывается количество жалоб на постановления следственного судьи.
28. В строке 23 указывается количество ходатайств в суде первой инстанции.
29. В строке 24 указывается количество апелляционных жалоб по уголовным делам, всего.
30. В строке 25 указывается количество апелляционных жалоб по уголовным делам в интересах несовершеннолетних.
31. В строке 26 указывается количество ходатайств о пересмотре в кассационном порядке приговоров, постановлений судов, вступивших в законную силу.
32. В строке 27 указывается количество жалоб на постановления по делам об административных правонарушениях.
33. В строке 28 указывается количество апелляционных жалоб по гражданским делам.
Приложение 2 к приказу
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 24 апреля 2026 года № 381
Приложение
к форме отчета адвоката
об оказанной им
гарантированной государством
юридической помощи
Пояснение по заполнению формы
"Сводный отчет об оказанной адвокатами гарантированной государством юридической помощи"
1. Настоящее пояснение определяет порядок заполнения формы, предназначенной для сбора административных данных "Сводный отчет об оказанной адвокатами гарантированной государством юридической помощи" (индекс 2 - (ГГЮП), периодичность – по итогам полугодия, года) (далее – Форма).
2. Основной задачей ведения Формы является осуществление мониторинга за ходом реализации законодательства Республики Казахстан в сфере оказания гарантированной государством юридической помощи за счет бюджетных средств.

21. 16-жолда заңға сәйкес ақталған адамдарға олардың зиянын өтеу туралы даулар бойынша талап қоюшылардың саны көрсетіледі.
22. 17-жолда құқықтары ресми өкіл-адвокат ретінде білдірілген азаматтардың жалпы саны көрсетіледі.
23. 18-жолда заң көмегі көрсетілген азаматтардың жалпы саны (1, 2, 4, 5, 7-жолдардың сомасы Нысанның 6-бағанының сомасына тең) көрсетіледі.
24. 19-жолда білікті заң көмегін көрсету үшін қажетті мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салулар саны көрсетіледі.
25. 20-жолда процестік әрекеттер ісін жүргізу немесе сотқа дейінгі іс жүргізуде процестік шешімдер қабылдау туралы өтінішхаттар саны көрсетіледі.
26. 21-жолда қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын органның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешімдеріне шағымдар саны көрсетіледі.
27. 22-жолда тергеу судьясының қаулыларына шағымдар саны көрсетіледі.
28. 23-жолда бірінші сатыдағы соттағы өтінішхаттар саны көрсетіледі.
29. 24-жолда қылмыстық істер бойынша апелляциялық шағымдар саны көрсетіледі, барлығы.
30. 25-жолда кәмелетке толмағандардың мүддесінде апелляциялық шағымдар саны көрсетіледі.
31. 26-жолда заңды күшіне енген сот үкімдерін, қаулыларын кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы өтінішхаттар саны көрсетіледі.
32. 27-жолда әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша қаулыларға шағымдар саны көрсетіледі.
33. 28-жолда азаматтық істер бойынша апелляциялық шағымдар саны көрсетіледі.
34. 29-жолда есепті кезеңнің басындағы мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын адвокаттар саны көрсетіледі.
35. 30-жолда есепті кезеңнің аяғындағы мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету жүйесіне қатысатын адвокаттар саны көрсетіледі.
36. 31-жолда мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепті кезеңде нақты көрсеткен адвокаттар саны көрсетіледі, барлығы.
37. 32-жолда мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепті кезеңде құқықтық консультация беру түрінде нақты көрсеткен адвокаттар саны көрсетіледі.
38. 33-жолда мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепті кезеңде қылмыстық сот ісін жүргізуге қатысу түрінде нақты көрсеткен адвокаттар саны көрсетіледі.
39. 34-жолда мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепті кезеңде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуге қатысу түрінде нақты көрсеткен адвокаттар саны көрсетіледі.

21. В строке 16 указывается общее количество истцов по спорам о возмещении вреда реабилитированным в соответствии с законом.
22. В строке 17 указывается общее количество граждан, права которых представлялись в качестве официального представителя-адвоката.
23. В строке 18 указывается общее количество граждан, которым оказана юридическая помощь (сумма строк 1, 2, 4, 5, 7 равно сумме значений графы 18 Формы).
24. В строке 19 указывается количество запросов о предоставлении сведений, необходимых для оказания квалифицированной юридической помощи.
25. В строке 20 указывается количество ходатайств о производстве процессуальных действий или принятии процессуальных решений в досудебном производстве.
26. В строке 21 указывается количество жалоб на действия (бездействие) и решения органа, осуществляющего уголовное представление.
27. В строке 22 указывается количество жалоб на постановления следственного судьи.
28. В строке 23 указывается количество ходатайств в суде первой инстанции.
29. В строке 24 указывается количество апелляционных жалоб по уголовным делам, всего.
30. В строке 25 указывается количество апелляционных жалоб по уголовным делам в интересах несовершеннолетних.
31. В строке 26 указывается количество ходатайств о пересмотре в кассационном порядке приговоров, постановлений судов, вступивших в законную силу.
32. В строке 27 указывается количество жалоб на постановления по делам об административных правонарушениях.
33. В строке 28 указывается количество апелляционных жалоб по гражданским делам.
34. В строке 29 указывается число адвокатов, участвующих в системе оказания гарантированной государством юридической помощи на начало отчетного периода.
35. В строке 30 указывается число адвокатов, участвующих в системе оказания гарантированной государством юридической помощи на конец отчетного периода.
36. В строке 31 указывается число адвокатов, фактически оказывавших в отчетном периоде гарантированную государством юридическую помощь, всего.
37. В строке 32 указывается число адвокатов, фактически оказывавших в отчетном периоде гарантированную государством юридическую помощь в виде правового консультирования.
38. В строке 33 указывается число адвокатов, фактически оказывавших в отчетном периоде гарантированную государством юридическую помощь в виде участия в уголовном судопроизводстве.
39. В строке 34 указывается число адвокатов, фактически оказывавших в отчетном периоде гарантированную государством юридическую помощь в виде участия в производстве по делам об административных правонарушениях.

40. 35-жолда мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепті кезеңде азаматтық іс жүргізуге қатысу түрінде нақты көрсеткен адвокаттар саны көрсетіледі.
41. 36-жолда төлем сомасы цифрмен теңгеде көрсетіледі.
42. 37-жолда есепті кезең соңындағы берешек сомасы цифрмен теңгеде көрсетіледі.

40. В строке 35 указывается число адвокатов, фактически оказывавших в отчетном периоде гарантированную государством юридическую помощь в виде участия в гражданском судопроизводстве.
41. В строке 36 указывается сумма выплат в тенге цифрами.
42. В строке 37 указывается сумма задолженности на конец отчетного периода в тенге цифрами.