"Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молайту мен пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 835 және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 721 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 13 наурыздағы № 44 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2026 жылғы 19 наурыздағы № 18 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 сәуірде № 38602 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молайту мен пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 835 және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 721 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12779 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молайту және пайдалану саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау және тәуекелдерді басқару өлшемшарттарында (бұдан әрі – Өлшемшарттар):
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Субъектілерге (объектілерге) бару арқылы профилактикалық бақылаудың тәуекел дәрежесін бағалау үшін келесі ақпарат көздері пайдаланылады.";
7-тармақтың төртінші абзацы мынадай мазмұндағы 3), 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері;
4) бақылау субъектісінің кінәсінен туындаған қолайсыз оқиғалардың, оның ішінде өрттердің, авариялардың, оқиғалар мен оқыс оқиғалардың;
5) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және олардың саны.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) цифрлық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса ауыстырылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу кестелерін немесе тізімдерін қалыптастыратын цифрлық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың цифрлық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.
Бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу және талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу кезінде бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзылу дәрежелері осы өлшемшарттарға 1 - қосымшада келтірілген.";

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики от 30 декабря 2015 года № 835 и Министра энергетики Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 721 "Об утверждении Критериев оценки степени риска и проверочных листов в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов"
Совместный приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 марта 2026 года № 44 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2026 года № 18. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2026 года № 38602
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 835 и Министра энергетики Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 721 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных-правовых актов за № 12779) следующие изменение и дополнения:
в Критериях оценки степени риска и управления рисками в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов для отбора субъектов (объектов) контроля (далее – Критерии), утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Для оценки степени риска профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля используются следующие источники информации.";
абзац четвертый пункта 7:
дополнить подпунктами 3), 4) и 5) следующего содержания:
"3) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
4) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля, в том числе пожары, аварии, происшествия и инциденты;
5) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением цифровой системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Система оценки и управления рисками ведется с использованием цифровых систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии цифровой системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля.
Степени нарушении требований к субъектам (объектам) контроля при проведении профилактического контроля и проверки на соответствие требованиям, приведены в приложении 1 к настоящим Критериям.";

1) ластағыш заттар эмиссияларының сандық және сапалық көрсеткіштерінің және өндірістік мониторинг процесінде қадағаланатын өзге де параметрлердің міндетті тізбесі;
2) өндірістік мониторингтің кезеңділігі мен ұзақтығы, өлшеуді жүзеге асырудың жиілігі;
3) өндірістік мониторинг жүргізудің пайдаланылатын аспаптық және есептік әдістері туралы мәліметтер;
4) өндірістік мониторинг процесінде қадағаланатын параметрлер үшін сынамаларды іріктеу нүктелерінің қажетті саны (құрамдастар бойынша: атмосфералық ауа, су, топырақ) және өлшеу жүргізу орындарын көрсету;
5) деректерді есепке алуды, талдау мен хабарлауды жүргізу әдістері мен жиілігі;
6) ішкі тексерулердің жоспар-графигі және Қазақстан Республикасының экология заңнамасын бұзушылықтарды жою рәсімі, оған қоса олардың сақталмауына ден қоюдың ішкі құралдары;
7) аспаптық өлшеу сапасын қамтамасыз ету тетіктері;

1) обязательный перечень количественных и качественных показателей эмиссий загрязняющих веществ и иных параметров, отслеживаемых в процессе производственного мониторинга;
2) периодичность и продолжительность производственного мониторинга, частоту осуществления измерений;
3) сведения об используемых инструментальных и расчетных методах проведения производственного мониторинга;
4) необходимое количество точек отбора проб для параметров, отслеживаемых в процессе производственного мониторинга (по компонентам: атмосферный воздух, воды, почвы), и указание мест проведения измерений;
5) методы и частоту ведения учета, анализа и сообщения данных;
6) план-график внутренних проверок и процедуру устранения нарушений экологического законодательства Республики Казахстан;
7) механизмы обеспечения качества инструментальных измерений;

8) тосын жағдайлардағы іс-қимыл хаттамасы;
9) өндірістік экологиялық бақылауды жүргізу үшін жұмыскерлердің ішкі жауапкершілігінің ұйымдық және функционалдық құрылымы.
Өрескел
36
Қоршаған ортаға әсерді алдын ала бағалауды жүргізу
Өрескел
37
Жоспарланған қызметтің әсеріне скрининг жүргізу
Өрескел
38
Көзделіп отырған қызметті іске асыру кезіндегі нақты әсерлерге жобадан кейінгі талдау жүргізу
Елеулі
39
Газды тазарту қондырғыларымен жобалық тазалауды және (немесе) ластаушы заттарды шығару көзінен залалсыздандырудың қамтамасыз етілмеуі
Өрескел
40
Қауіпті қалдықтарды түгендеу бойынша есептерді беру
Өрескел
41
Қалдықтарды жинақтауға және (немесе) көмуге арналған арнайы белгіленген орындардан тыс жинау
Өрескел
42
Бөлек жинауға жатқызылған қалдықтарды араластыру
Өрескел
43
Жерді рекультивациялау, қоршаған ортаға әсер ету мониторингін жүргізу және полигон жабылғаннан кейін ластануды бақылау үшін тарату қорының болуы:
а) полигонды қалпына келтіру жұмыстарының жалпы сметалық құны;
б) полигон операторының жыл сайынғы аударымдарының болуы.
Өрескел
44
Қауіпті емес қалдықтар полигондарында қауіпті қалдықтарды көму
Өрескел
45
Қызмет нәтижесінде зиян келтірілген табиғи орта компоненттерін ремедиациялаудың жүргізілмеуі
Өрескел
46
Құрылыс қалдықтарын тамақ, тұрмыстық, медициналық, биологиялық, радиоактивті қалдықтармен араластыруға жол беру
Өрескел
47
Тау-кен өнеркәсібінің қалдықтарын арнайы белгіленген орындардың тыс жинау
Өрескел
48
Полигондар үшін қолайсыз қалдықтарды көму:

8) протокол действий в нештатных ситуациях;
9) организационную и функциональную структуру внутренней ответственности работников за проведение производственного экологического контроля.
Грубое
36
1.Проведение предварительной оценки воздействия на окружающую среду
Грубое
37
2.Проведение скрининга воздействий намечаемой деятельности
Грубое
38
3.Проведение послепроектного анализа фактических воздействий при реализации намечаемой деятельности
Значительное
39
Не обеспечение установками очистки газа проектной очистки и (или) обезвреживание загрязняющих веществ от источника выброса
Грубое
40
Предоставление отчетов по инвентаризации опасных отходов
Грубое
41
Складирование отходов вне специально установленных мест, предназначенных для их накопления и (или) захоронения
Грубое
42
Смешивание отходов, подвергнутых раздельному сбору
Грубое
43
Наличие ликвидационного фонда для рекультивации земель, ведения мониторинга воздействия на окружающую среду и контроля загрязнения после закрытия полигона, в том числе
а) общая сметная стоимость работ, указанных в проекте полигона;
б) наличие ежегодных отчислений оператором полигона
Грубое
44
Захоронение опасных отходов на полигонах неопасных отходов
Грубое
45
Непроведение ремедиации компонентов природной среды, которым причинен вред в результате деятельности
Грубое
46
Допущение смешивания строительных отходов с пищевыми, бытовыми, медицинскими, биологическими отходами
Грубое
47
Складирование отходов горнодобывающей промышленности вне специально установленных мест
Грубое
48
Захоронение отходов неприемлемых для полигонов:

1) өндірістік мониторинг процесінде бақыланатын ластағыш заттар эмиссияларының сандық және сапалық көрсеткіштерінің және өзге де параметрлердің міндетті тізбесі;
2) өндірістік мониторингтің кезеңділігі мен ұзақтығы, өлшеуді жүзеге асыру жиілігі;
3) өндірістік мониторинг жүргізудің пайдаланылатын аспаптық және есептік әдістері туралы мәліметтер;
4) өндірістік мониторинг процесінде бақыланатын параметрлер үшін сынама алу нүктелерінің қажетті саны (компоненттер бойынша: атмосфералық ауа, су, топырақ) және өлшеу жүргізілетін орындарды көрсету;

1) обязательный перечень количественных и качественных показателей эмиссий загрязняющих веществ и иных параметров, отслеживаемых в процессе производственного мониторинга;
2) периодичность и продолжительность производственного мониторинга, частоту осуществления измерений;
3) сведения об используемых инструментальных и расчетных методах проведения производственного мониторинга;
4) необходимое количество точек отбора проб для параметров, отслеживаемых в процессе производственного мониторинга (по компонентам: атмосферный воздух, воды, почвы), и указание мест проведения измерений;

5) деректерді есепке алу, талдау және хабарлау әдістері мен жиілігі;
6) ішкі тексерулердің жоспар-кестесі және оларды сақтамауға ден қоюдың ішкі құралдарын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын бұзушылықтарды жою рәсімі;
7) аспаптық өлшеулердің сапасын қамтамасыз ету тетіктері;
8) штаттан тыс жағдайларда;
9) өндірістік экологиялық бақылауды жүргізу үшін қызметкерлердің ішкі жауапкершілігінің ұйымдастырушылық және функционалдық құрылымы.
31
1.Қоршаған ортаға әсерді алдын ала бағалауды жүргізу
32
2.Жоспарланған қызметтің әсеріне скрининг жүргізу
33
Көзделіп отырған қызметті іске асыру кезіндегі нақты әсерлерге жобадан кейінгі талдау жүргізу
34
Газды тазарту қондырғыларымен жобалық тазалауды және (немесе) ластағыш заттарды шығару көзінен залалсыздандыруды қамтамасыз ету
35
Қауіпті қалдықтарды түгендеу бойынша есептерді беру
36
Қалдықтарды жинақтауға және (немесе) көмуге арналған арнайы белгіленген орындардан тыс жинау
37
Бөлек жинауға жатқызылған қалдықтарды араластыру
38
Жерді рекультивациялау, қоршаған ортаға әсер ету мониторингін жүргізу және полигон жабылғаннан кейін ластануды бақылау үшін тарату қорының болуы:
а) полигонды қалпына келтіру жұмыстарының жалпы сметалық құны;
б) полигон операторының жыл сайынғы аударымдарының болуы.
39
Қауіпті емес қалдықтар полигондарында қауіпті қалдықтарды көму
40
Қызмет нәтижесінде зиян келтірілген табиғи орта компоненттерін ремедиациялауды жүргізбеу
41
Құрылыс қалдықтарын қауіпті, тамақ, тұрмыстық, медициналық, биологиялық, радиоактивті қалдықтармен араластыру
42
Тау-кен өнеркәсібінің қалдықтарын арнайы белгіленген орындардан тыс жинау
43
Полигондар үшін қолайсыз қалдықтарды көму:

5) методы и частоту ведения учета, анализа и сообщения данных;
6) план-график внутренних проверок и процедуру устранения нарушений экологического законодательства Республики Казахстан, включая внутренние инструменты реагирования на их несоблюдение;
7) механизмы обеспечения качества инструментальных измерений;
8) протокол действий в нештатных ситуациях;
9) организационную и функциональную структуру внутренней ответственности работников за проведение производственного экологического контроля.
31
1.Проведение предварительной оценки воздействия на окружающую среду
32
2.Проведение скрининга воздействий намечаемой деятельности
33
Проведение послепроектного анализа фактических воздействий при реализации намечаемой деятельности
34
Не обеспечение установками очистки газа проектной очистки и (или) обезвреживание загрязняющих веществ от источника выброса.
35
Предоставление отчетов по инвентаризации опасных отходов
36
Складирование отходов вне специально установленных мест, предназначенных для их накопления и (или) захоронения
37
Смешивание отходов, подвергнутых раздельному сбору
38
Наличие ликвидационного фонда для рекультивации земель, ведения мониторинга воздействия на окружающую среду и контроля загрязнения после закрытия полигона, в том числе
а) общая сметная стоимость работ, указанных в проекте полигона;
б) наличие ежегодных отчислений оператором полигона
39
Захоронение опасных отходов на полигонах неопасных отходов
40
Непроведение ремедиации компонентов природной среды, которым причинен вред в результате деятельности
41
Смешивание строительных отходов с пищевыми, бытовыми, медицинскими, биологическими отходами
42
Складирование отходов горнодобывающей промышленности вне специально установленных мест
43
Захоронение отходов неприемлемых для полигонов

1) сұйық түрдегі кез келген қалдықтар (сұйық қалдықтар);
2) полигон жағдайында жарылғыш, коррозиялық, тотығатын, жоғары жанғыш немесе отқа қауіпті болып табылатын қауіпті қалдықтар;
3) сумен әрекеттесетін қалдықтар;
4) медициналық қалдықтар;
5) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасына сәйкес айқындалған биологиялық қалдықтар;
6) рекультивация кезінде тұрақтандырушы материал ретінде қолдануды қоспағанда, пайдаланылған тұтас шиналар мен олардың фрагменттері;
7) құрамында тұрақты органикалық ластаушы заттар бар қалдықтар;
8) пестицидтер;
9) қабылдау өлшемшарттарына сәйкес келмейтін қалдықтар;
10) пластмасса, пластик және полиэтилен қалдықтары, полиэтилентерефталат қаптамасы;
11) макулатура, картон және қағаз қалдықтары;
12) құрамында сынап бар шамдар мен құрылғылар;
13) шыны ыдыстар;
14) шыны маңдай;
15) түсті және қара металдардың сынықтары;
16) литий, қорғасын-қышқылды батареялар;
17) электрондық және электр жабдықтары;
18) пайдаланудан шыққан көлік құралдары;
19) құрылыс қалдықтар;
20) тамақ қалдықтары.
44
Қауіпті қалдықтарды қалпына келтіру немесе жою жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын адамдарға, қауіпті қалдықтарды түзушілерге, қауіпті қалдықтарды жинау, тасымалдау және (немесе) залалсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне қалдықтардың санын, түрін, шығу тегін, межелі пункттерін, жинау жиілігін, тасымалдау әдісін және айналым әдісін хронологиялық есепке алуды жүзеге асыру
45
Орталықтандырылған ауыз сумен жабдықтау көздерінің санитарлық қорғау аймақтарындағы, курорттардағы, шомылуға бөлінген орындардағы сарқынды суларды тазарту дәрежесіне қарамастан жер үсті су объектілеріне ағызуға жол бермеу
46
Су объектілерінің, су объектілерінің су жинау алаңдарының, су объектілерінің мұзды және қар жамылғысының, бітелуіне жол бермеу
47
Тау-кен металлургия кәсіпорындарының шахталық және карьерлік суларын жинақтаушы тоғандарға және (немесе) буландырғыш тоғандарға, сондай-ақ суды салқындату үшін пайдаланылатын суларды тұйық (айналымды) сумен жабдықтау жүйесінде орналасқан жинақтағыштарға ағызуды қоспағанда, сарқынды суларды алдын ала тазартусыз ағызуға жол бермеу
48
Мұнайдың теңізде және Қазақстан Республикасының қорғау аймағында апаттық төгілуі кезінде жою жұмыстарын бақылау және бағалау; судың бетіндегі мұнайды механикалық түрде ұстау және жинау (мұнай дағын сезімтал ресурстардан бұруды қоса алғанда); мұнай дағын бақыланатын түрде жағу; химиялық құралдарды қолдану; жиынтық экологиялық пайда талдауы негізінде қорғау аймағын қорғау және тазалау әдістері арқылы жүргізу.
49
Көмірсутек саласындағы уәкілетті орган технологиялық жабдықтың технологиялық істен шығуы, істен шығуы немесе жұмысынан ауытқуы кезінде технологиялық еріксіз жағы ретінде танымайтын алауда шикі газды жағы кезінде нормативтен тыс шығарындыларға жол бермеу
Лауазымды тұлға(лар)
___________________________________________________________________
ауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________________
ауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің басшысы
___________________________________________________________________
лауазымы қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)

1) любые отходы в жидкой форме (жидкие отходы);
2) опасные отходы, которые в условиях полигона являются взрывчатыми, коррозийными, окисляемыми, высокоогнеопасными или огнеопасными;
3) отходы, вступающие в реакцию с водой;
4) медицинские отходы;
5) биологические отходы, определенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии;
6) целые использованные шины и их фрагменты, за исключением их применения в качестве стабилизирующего материала при рекультивации;
7) отходы, содержащие стойкие органические загрязнители;
8) пестициды;
9) отходы, которые не удовлетворяют критериям приема;
10) отходы пластмасс, пластика и полиэтилена, полиэтилентерефталатную упаковку;
11) макулатуру, картон и отходы бумаги;
12) ртутьсодержащие лампы и приборы;
13) стеклянную тару;
14) стеклобой;
15) лом цветных и черных металлов;
16) батареи литиевые, свинцово-кислотные;
17) электронное и электрическое оборудование;
18) вышедшие из эксплуатации транспортные средства;
19) строительные отходы;
20) пищевые отходы.
44
Лицам, осуществляющим операции по восстановлению или удалению опасных отходов, образователям опасных отходов, субъектам предпринимательства, осуществляющим деятельность по сбору, транспортировке и (или) обезвреживанию опасных отходов, осуществлять хронологический учет количества, вида, происхождения отходов, пунктов назначения, частоты сбора, метода транспортировки и метода обращения
45
Не допускать сброс сточных вод независимо от степени их очистки в поверхностные водные объекты в зонах санитарной охраны источников централизованного питьевого водоснабжения, курортов, в местах, отведенных для купания
46
Не допускать засорение водных объектов, водосборных площадей водных объектов, ледяного и снежного покрова водных объектов
47
Не допускать сброс сточных вод без предварительной очистки, за исключением сбросов шахтных и карьерных вод горно-металлургических предприятий в пруды-накопители и (или) пруды-испарители, а также вод, используемых для водяного охлаждения, в накопители, расположенные в системе замкнутого (оборотного) водоснабжения
48
Проведение ликвидации при возникновении аварийных разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан методом наблюдения и оценки; механического сдерживания и сбора нефти с поверхности воды (включая отклонение нефтяного пятна от чувствительных ресурсов); контролируемого сжигания нефтяного пятна; применения химических средств; защиты и очистки предохранительной зоны на основе анализа суммарной экологической пользы
49
Не допускать сверхнормативных выбросов при сжигании сырого газа на факеле, которое не признано уполномоченным органом в области углеводородов в качестве технологически неизбежного сжигания при технологическом сбое, отказе или отклонении в работе технологического оборудования
Должностное(ые) лицо(а) __________________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля _____________________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)