Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2026 жылғы 28 сәуірдегі № 156 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 сәуірде № 38584 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін атқарушы
Е. Тұяқбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін
атқарушы
2026 жылғы 28 сәуірдегі
№ 156 Бұйрықпен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қандастар мен олардың отбасы мүшелерінің Қандастарды бейімдеу және ықпалдастыру орталығында тұру мерзімдері мен қағидаларын, сондай-ақ қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 331-ө-м бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8600 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қандастар мен олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету қағидаларында:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бейнеконференц-байланыс – өзара қашық бірнеше абоненттің нақты уақыт режимінде аудио және бейнеақпарат алмасу мүмкіндігі беріліп, интерактивтік өзара іс-қимыл жасауы үшін цифрлық технологиялар пайдаланылатын көрсетілетін байланыс қызметі;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "Қандас" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Қандас" АЦЖ) – этникалық қазақтар мен қандастар үшін мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай цифрлық жүйесі құрамындағы жүйе;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік цифрлық порталы – Әлеуметтік кодекске сәйкес жұмыс іздеуді және персоналды іріктеуге жәрдемдесуді, жұмыспен қамту саласында цифрлық және проактивті форматта қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін, жұмыс іздеушілер мен жұмыс берушілерге арналған жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасын білдіретін цифрлық объектісі;";
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құжаттарды қабылдайтын мансап орталықтың қызметкері "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті цифрлық жүйелерге (бұдан әрі – ЦЖ) сұрау салулар қалыптастырады:
"Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасы ЦЖ-да – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын және тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттар бойынша;
"АХАЖ" ЦЖ-да (азаматтық хал актілерінің жазбалары) – баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе туу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме (2007 жылғы 13 тамыздан кейін Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген тіркеулер бойынша), неке қию туралы куәлік бойынша (1 маусымнан кейін Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген тіркеулер бойынша), балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік немесе хабарлама бойынша (Қазақстан Республикасының аумағында 2008 жылғы 1 мамырдан кейін жүргізілген тіркеулер бойынша);
"Е-қамқоршылық" ЦЖ-да – қорғаншылық (қамқоршылық) белгілеу туралы құжаттар бойынша;
"Жоғарғы Сот" ЦЖ-да – баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімі бойынша.
Өтініш берушілерден цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 апреля 2026 года № 156. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2026 года № 38584
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Е. Тұяқбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
от 28 апреля 2026 года № 156
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 331-Ө-М "Об утверждении Правил и сроков проживания кандасов и членов их семей в Центре адаптации и интеграции кандасов, а также Правил оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8600) следующие изменения:
в Правилах оказания кандасам и членам их семей адаптационных и интеграционных услуг, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) видеоконференцсвязь – услуга связи с использованием цифровых технологий для интерактивного взаимодействия нескольких удаленных абонентов в режиме реального времени для проведения диалога, а также обмена аудио- и видеоинформацией;"
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) автоматизированная цифровая система "Кандас" (далее – АЦС "Кандас") – система в составе единой цифровой системы социально-трудовой сферы, предназначенная для автоматизации процесса предоставления государственной услуги для этнических казахов и кандасов;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) государственный цифровой портал "Электронная биржа труда" – цифровой объект, представляющий собой единую цифровую платформу занятости для соискателей и работодателей, обеспечивающую поиск работы и содействие в подборе персонала, оказание услуг в сфере занятости в цифровом и проактивном формате, в соответствии с Социальным Кодексом;";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Сотрудник карьерного центра, принимающий документы, формирует запросы в соответствующие цифровые системы (далее – ЦС) через шлюз "цифрового правительства":
в ЦС Государственная база данных "Физические лица" – по документам, удостоверяющим личность заявителя и подтверждающим регистрацию по постоянному месту жительства;
в ЦС "ЗАГС" (записи актов гражданского состояния) – по свидетельству о рождении ребенка (детей) или выписке из актовой записи о рождении (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 13 августа 2007 года), по свидетельству о заключении брака (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 июня 2008 года), по свидетельству или уведомлению о смерти детей (по регистрациям, произведенным на территории Республики Казахстан после 1 мая 2008 года);
в ЦС "Е-Попечительство" – по документам об установлении опеки (попечительства);
в ЦС "Верховный суд" - по решению суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей);
Истребование от заявителей документов, которые могут быть получены из цифровых систем, не допускается.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Шығу өңірінің мансап орталығының қызметкері қандас пен оның отбасы мүшелерінің жеке сәйкестендіру нөмірін енгізе отырып және барлық міндетті жолдарды толтыра отырып қандастың өтінішін "migration.enbek.kz" цифрлық порталында (бұдан әрі – Портал) тіркейді.";
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Еңбек мобильділігі орталығының басшысы бір жұмыс күні ішінде "Отбасының цифрлық картасы" цифрлық жүйесі арқылы толтырылған сауалнама деректерін, оның ішінде өтініш берушінің басқа жақын отбасы мүшелерінің (ата-аналарының, балаларының) болуын және/немесе болмауын тексереді және ескертулер болмаған жағдайда электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қояды және оны шығу өңірінің халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға қарауға жібереді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Егер мансап орталығы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 214 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32850 болып тіркелген) жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және мансап орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларының 23-тармағында көрсетілген кезең өткеннен кейін жұмыс қандастарға лайықты жұмыс таба алмаса немесе қандас ұсынылған жұмыстан бас тартса, онда мансап орталығының маманы бір жұмыс күні ішінде еңбек мобильділігі орталығына мансап орталығының директоры немесе оны алмастыратын адам қол қойған қандасты жұмыссыз ретінде тіркеу туралы шешімнің жобасын "Еңбек нарығы" АЦЖ арқылы электрондық түрде жібереді.";
34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Қандаспен келісілгеннен кейін бейімдеу және ықпалдастыру жөніндегі жоспар "Қандас" АЦЖ цифрлық жүйесіне және мобильді қосымшаға оны келіскеннен және қабылдау аймағының еңбек мобильділігі орталығы бекіткеннен кейін бір жұмыс күні ішінде жүктеледі.
35. Оларды іске асыру және орындау фактісі бойынша бейімдеу және ықпалдастыру жоспары жөніндегі іс-шараларды міндетті түрде "Қандас" АЦЖ цифрлық жүйесіндегі мансап орталығының қызметкері "Бейімдеу және ықпалдастыру бойынша атқарылған жұмыс туралы есеп" бөлімінде толтырады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Бейімдеу және ықпалдастыру бойынша орындалған қызметтерді мансап орталығының қызметкері фото және бейнетіркеу арқылы растайды, олар мобильді қосымшаның "Бейімдеу және ықпалдастыру бойынша атқарылған жұмыс туралы есеп" бөліміне жүктеледі және "Қандас" АЦЖ цифрлық жүйелерінде және отбасының цифрлық картасында көрсетіледі.";

"7. Сотрудник карьерного центра региона выбытия регистрирует заявление кандаса на цифровом портале "migration.enbek.kz" (далее – Портал) с вводом индивидуального идентификационного номера кандаса и членов его семьи и заполнением всех обязательных полей.";
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"9. Руководитель центра трудовой мобильности в течение одного рабочего дня проверяет посредством цифровой системы "Цифровая карта семьи" заполненные анкетные данные, в том числе на наличие и/или отсутствие других близких членов семьи (родители, дети) заявителя, и в случае отсутствия замечаний подписывает его с помощью электронной цифровой подписи и направляет на рассмотрение в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения региона выбытия.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. В случае, если карьерный центр по истечении периода, указанного в пункте 23 Правил регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого карьерными центрами, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 214 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32850), не подобрал для кандаса подходящую работу или кандас отказался от предложенной работы, то специалист карьерного центра в течение одного рабочего дня направляет в электронном виде через АЦС "Рынок труда" центру трудовой мобильности проект решения о регистрации кандаса в качестве безработного, подписанный директором карьерного центра или лицом, которое его замещает.";
пункты 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"34. План по адаптации и интеграции после согласования с кандасом загружается в цифровую систему АЦС "Кандас" и в мобильное приложение в течение одного рабочего дня после его согласования и утверждения центром трудовой мобильности региона приема.
35. Мероприятия по плану адаптации и интеграции по факту их реализации и исполнения в обязательном порядке заполняются сотрудником карьерного центра в цифровой системе АЦС "Кандас" в разделе "Отчет о проделанной работе по адаптации и интеграции".";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Выполненные услуги по адаптации и интеграции подтверждаются сотрудником карьерного центра посредством фото и видеофиксации, которые подгружаются в раздел "Отчет о проделанной работе по адаптации и интеграции" в мобильном приложении и отображаются в цифровых системах АЦС "Кандас" и в Цифровой карте семьи.";

44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Мониторинг "Қандас" АЦЖ, отбасының цифрлық картасы және мобильді қосымша арқылы, сондай-ақ мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерінен "Қандас" АЦЖ-ға расталған фактілер бойынша жүзеге асырылады.
45. Қоныстандыру өңіріне келген қандастардың, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің тұрақты тұруын есепке алу жөніндегі мониторинг Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1095 "Учаскелік полиция пунктінің жұмысын ұйымдастыруға жауапты учаскелік полиция инспекторларының, учаскелік полиция инспекторлары мен олардың көмекшілерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13004 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес "Көші-қон полициясы" цифрлық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.";
50-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
50. ЕРДО бағалауды жүргізу қорытындылары бойынша халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға бағалау нәтижелері туралы қорытындыны цифрлық форматта, тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей ұсынады, онда мыналар:";
1-қосымшада:
реттік нөмірі 16-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
16.
"Еңбек нарығы" цифрлық жүйесінде тіркеу
";
3-қосымшада:
18-бағана мынадай редакцияда жазылсын:
"
"Еңбек нарығы" цифрлық жүйесінде тіркеу
18
".
2. "Қазақстан Республикасына қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасынан тыс қоныс аударған қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне біржолғы жәрдемақыларды төлеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушысының 2016 жылғы 6 қаңтардағы № 7 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13047 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасына қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасынан тыс қоныс аударған қандастарға және олардың отбасы мүшелеріне біржолғы жәрдемақыларды төлеудің үлгілік қағидаларында:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Жәрдемақыларды берудің мониторингі мен есебін "Қандас" автоматтандырылған цифрлық жүйесінің дерекқорын қолдану арқылы ЖАО жүргізеді.".
3. "Босқын мәртебесiн беру туралы өтiнiшхатты тiркеу мен қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № 118 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27506 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Босқын мәртебесін беру туралы өтінішхатты тіркеу мен қарау қағидаларында:
11-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өтініш беруші жүгінген күні "Қандас" автоматтандырылған цифрлық жүйесінде пана іздеген адамға электрондық іс жүргізіледі;".

пункты 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"44. Мониторинг осуществляется через АЦС "Кандас", Цифровую карту семьи и мобильное приложение, а также по подтвержденным фактам из цифровых систем государственных органов в АЦС "Кандас".
45. Мониторинг по учету постоянного проживания прибывших в регион расселения кандасов, а также членов их семей осуществляется посредством цифровой системы "Миграционная полиция" в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении Правил организации деятельности участковых инспекторов полиции, ответственных за организацию работы участкового пункта полиции, участковых инспекторов полиции и их помощников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13004).";
абзац первый пункта 50 изложить в следующей редакции:
"50. По итогам проведения оценки ЦРТР предоставляет в уполномоченный орган по вопросам миграции населения заключение о результатах оценки в цифровом формате, ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным периодом, содержащее:";
в приложении 1:
строку, порядковый номер 16 изложить в следующей редакции:
"
16.
Регистрация в цифровой системе "Рынок труда"
";
в приложении 3:
графу 18 изложить в следующей редакции:
"
Регистрация в цифровой системе "Рынок труда"
18
".
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 января 2016 года № 7 "Об утверждении Типовых правил оплаты единовременных пособий кандасам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема кандасов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13047) следующее изменение:
в Типовых правилах оплаты единовременных пособий кандасам и членам их семей, переселившимся в Республику Казахстан вне региональной квоты приема кандасов, утвержденных указанным приказом:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Мониторинг и учет предоставления пособия проводит МИО с использованием базы данных автоматизированной цифровой системы "Кандас".".
3. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № 118 "Об утверждении Правил регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27506) следующее изменение:
в Правилах регистрации и рассмотрения ходатайства о присвоении статуса беженца, утвержденных указанным приказом:
абзац второй пункта 11 изложить в следующей редакции:
"в день обращения заявителя заводится электронное дело лица, ищущего убежище в автоматизированной цифровой системе "Қандас";".

4. "Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 280 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32983 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелде тұратын этникалық қазақтар үшін "Ата жолы" картасын ұсыну қағидаларында:
2-тармақта:
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) "Жеке тұлғалар "Мемлекеттік деректер қоры" цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ЖТ МДҚ) – азаматтық жай-күйді сәйкестендіру және айқындау үшін жеткілікті Қазақстан Республикасының жеке тұлғалары туралы ақпаратты тіркеу мен сақтаудың бірыңғай жүйесі;";
7) Көші-қон полициясының цифрлық жүйесі (бұдан әрі – КҚП ЦЖ) – Ішкі істер министрлігінің ішкі және сыртқы көші-қон процестері дерекқорын қалыптастыру бойынша, сондай-ақ "цифрлық үкімет" шеңберінде құрылып жатқан басқа цифрлық жүйелермен және деректер базаларымен интеграциялық қарым-қатынас процестерін автоматтандыратын цифрлық жүйесі;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) "Қандас" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Қандас" АЦЖ) – этникалық қазақтар мен қандастар үшін мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай цифрлық жүйесі құрамындағы жүйе;";
11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) "Құтты мекен" цифрлық жүйесі (migration.enbek.kz) (бұдан әрі – "Құтты мекен" ЦЖ) - Электрондық еңбек биржасы (enbek.kz) цифрлық экожүйесінің кіші жүйесі болып табылады, көшіп-қонушылардың есебі мен қозғалысын, сондай-ақ көші-қон саласында қызметтер көрсетудің мониторингін қамтамасыз етеді;
12) "Құтты мекен" ЦЖ жанындағы мобильді қосымша – ұялы байланыстың абоненттік құрылғысында орнатылған және іске қосылған және ұялы байланыс және Интернет арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер мен функцияларға қол жеткізуді ұсынатын бағдарламалық өнім;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);";
5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Ата жолы" картасын ұсыну туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) құжаттарды қоса бере отырып, өтініш беруші (бұдан әрі – өтініш беруші) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Құтты мекен" ЦЖ жанындағы мобильдік қосымша арқылы халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға береді.

4. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 280 "Об утверждении Правил предоставления карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32983) следующие изменения:
в Правилах предоставления карты "Ата жолы" для этнических казахов, проживающих за рубежом, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) цифровая система "Государственная база данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) – единая система регистрации и хранения информации о физических лицах Республики Казахстан, достаточный для идентификации и определения гражданского состояния;
7) цифровая система миграционной полиции (далее – ЦС МП) – цифровая система Министерства внутренних дел по формированию банка данных о внутренних и внешних миграционных процессах, а также автоматизации процессов интеграционного взаимодействия с другими цифровыми системами и базами данных, создаваемыми в рамках "цифрового правительства";";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) автоматизированная цифровая система "Кандас" (далее – АЦС "Кандас") – система в составе единой цифровой системы социально-трудовой сферы, предназначенная для автоматизации процесса предоставления государственной услуги для этнических казахов и кандасов;";
подпункты 11) и 12) изложить в следующей редакции:
"11) цифровая система "Құтты мекен" (migration.enbek.kz) (далее – ЦС "Құтты мекен") – подсистема цифровой экосистемы Электронная биржа труда (enbek.kz), обеспечивающая учет и движения мигрантов, а также мониторинг предоставления услуг в сфере миграции;
12) мобильное приложение при ЦС "Құтты мекен" – программный продукт, установленный и запущенный на абонентском устройстве сотовой связи и предоставляющий доступ к государственным услугам и функциям, оказываемым в электронной форме, посредством сотовой связи и Интернет;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;";
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. Заявление о предоставлении карты "Ата жолы" с приложением документов (далее – заявление) подается этническим казахом (далее – заявитель) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения через мобильное приложение при ЦС "Құтты мекен".

6. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган "Құтты мекен" ЦЖ жанындағы мобильді қосымша арқылы этникалық қазақты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның өтінішін кіріс хат-хабар ретінде тіркеу туралы хабардар етеді.
7. Өтініш беруші қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, жергілікті атқарушы органның халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі қызметкері "Құтты мекен" ЦЖ жанындағы мобильді қосымша арқылы құжаттарды қабылдаған күні өтініш берушіні осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы хабарлайды.";
9 және 9-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган "Құтты мекен" ЦЖ арқылы өтініш берушінің өтініші келіп түскен күннен бастап бір күн ішінде өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) деректерін ЖТ МДҚ мемлекеттік дерекқоры арқылы оның (олардың) жеке сәйкестендіру нөмірінің (бұдан әрі – ЖСН) болуы тұрғысынан тексереді. ЖСН бар екені анықталған жағдайда жаңа ЖСН генерациялау жүзеге асырылмайды, Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган тіркеу кезінде қолда бар ЖСН пайдаланады.
9-1. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган өтініш берушінің Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралы әшкерелейтін мәліметтердің және өзге де ақпараттың, оның ішінде оның террористік немесе экстремистік ұйымдарға жататыны туралы ақпараттың болуына тексеру үшін өтініш келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде "Қандас" АЦЖ арқылы:
1) ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне;
2) тиісті өңірлердің ұлттық қауіпсіздік органдарына сұрау салулар жібереді.
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органның қызметкері Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің цифрлық жүйесі арқылы әшкерелейтін мәліметтердің болуын өз бетінше тексереді.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. ЖТ МДҚ-да ЖСН болмаған кезде халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган бір жұмыс күн ішінде "Қандас" АЦЖ арқылы ЖСН генерациялау үшін КҚП ЦЖ-ға электрондық сұрау салу жібереді.
11. ЖСН генерацияланғаннан кейін халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Қандас" АЦЖ-ға "Ата жолы" картасын ұсыну немесе ұсынудан бас тарту туралы шешім қабылдайды және "Құтты мекен" ЦЖ арқылы өтініш берушіні өзінің шешімі туралы хабардар етеді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения, через мобильное приложение при ЦС "Құтты мекен" уведомляет этнического казаха о регистрации его заявления в качестве входящей корреспонденции по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. В случаях предоставления заявителем документов с истекшим сроком действия, сотрудник местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения в день принятия документов через мобильное приложение при ЦС "Құтты мекен" уведомляет заявителя об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
пункты 9 и 9-1 изложить в следующей редакции:
"9. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного дня со дня поступления заявления через ЦС "Құтты мекен" проверяет данные заявителя и членов его семьи (при наличии) через государственную базу данных ГБД ФЛ на предмет наличия у него (них) индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН). В случае выявления наличия ИИН генерация нового ИИН не осуществляется, местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения при регистрации использует имеющийся ИИН.
9-1. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного рабочего дня после дня поступления заявления для проверки на наличие компрометирующих сведений о совершении заявителем правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации, в том числе его принадлежности к террористическим или экстремистским организациям посредством АЦС "Кандас", направляет запросы:
1) в территориальные подразделения органов внутренних дел;
2) органы национальной безопасности соответствующих регионов;
Сотрудник местного исполнительного органа по вопросам социальной защиты и занятости населения самостоятельно проверяет на наличие компрометирующих сведений через цифровую систему Комитета правовой статистики и специальных учетов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. При отсутствии ИИН в ГБД ФЛ местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения посредством АЦС "Кандас" в течение одного рабочего дня направляет электронный запрос для генерации ИИН в ЦС МП.
11. После генерации ИИН местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение трех рабочих дней принимает решение о предоставлении либо отказе в предоставлении карты "Ата жолы" согласно приложению 4 к настоящим Правилам в АЦС "Кандас" и посредством ЦС "Құтты мекен" уведомляет заявителя о своем решении.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган ішкі істер органдары мен ұлттық қауіпсіздік органдарының аумақтық бөлімшелерінен ақпарат келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес қабылданған шешім негізінде "Ата жолы" картасын "Құтты мекен" ЦЖ арқылы не өтініш беруші келгеннен кейін қолма-қол осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.";
көрсетілген Қағидалардың 1-қосымшасы осы тізбеге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы көші-қон процестерін реттеудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 шілдедегі № 312 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33163 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы көші-қон процестерін реттеудің үлгілік қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әлеуметтік еңбек саласындағы бірыңғай цифрлық жүйе – уәкілетті мемлекеттік органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған цифрлық объектісі;".
6. "Жеке басын куәландыратын құжаттарда, сондай-ақ үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 31 шiлдедегi № 282 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34845 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке басын куәландыратын құжаттарда, сондай-ақ үміткерлердің ұлтын растайтын басқа да құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда, қандас мәртебесін және жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың ұлты қазақ екенін айқындау қағидаларында:

"13. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного рабочего дня после дня поступления информации от территориальных подразделений органов внутренних дел и органов национальной безопасности на основании решения, принятого в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил, выдает карту "Ата жолы" по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам посредством ЦС "Құтты мекен", либо после прибытия заявителя нарочно.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему перечню.
5. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 июля 2023 года № 312 "Об утверждении Типовых правил регулирования миграционных процессов в областях, городах республиканского значения, столице" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33163) следующее изменение:
в Типовых правилах регулирования миграционных процессов в областях, городах республиканского значения, столице, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) единая цифровая система социально-трудовой сферы – цифровой объект, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного государственного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;".
6. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 июля 2024 года № 282 "Об утверждении Правил определения принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность, а также в других документах, подтверждающих национальность претендентов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 34845) следующие изменения:
в Правилах определения принадлежности к казахской национальности лиц, претендующих на получение статуса кандаса и гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке, в случае отсутствия соответствующей записи в документах, удостоверяющих личность, а также в других документах, подтверждающих национальность претендентов, утвержденных указанным приказом:

2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Қандас" автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Қандас" АЦЖ) – этникалық қазақтар мен қандастар үшін мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай цифрлық жүйесі құрамындағы жүйе;";
4 және 5 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Құтты мекен" мобильдік қосымша немесе "migration.enbek.kz" порталы арқылы берілген өтініш осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушіні оның өтінішін тіркеу туралы хабардар ете отырып, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың қарауы үшін "Қандас" АЦЖ-ға түседі.
5. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы берілген өтінішті Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемесінің қызметкері "Қандас" АЦЖ-да тіркейді және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушіні оның өтінішін тіркеу туралы хабардар ете отырып, "Қандас" АЦЖ арқылы халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға жібереді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган өтініш келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде оны қоса берілген құжаттармен бірге "Қандас" АЦЖ арқылы Комиссияның қарауына жібереді.".
Тізбеге қосымша
Шетелде тұратын этникалық
қазақтар үшін "Ата жолы"
картасын ұсыну қағидалдарына
1-қосымша
Нысан
_________________________
_________________________
(өңірдің атауы)
_________________________
_________________________
(өтініш берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_________________________
_________________________
(мекенжайы бойынша тұратын)
"Ата жолы" картасын ұсыну өтініш
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
Байланыс деректері (телефон, электрондық пошта)
Келесі отбасы құрамы бар:
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтық
Ұлты
1
2
3
4
5
Тарихи Отанда тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келуді жоспарлауыма байланысты маған "Ата жолы" картасын ұсынауды сұраймын.
"Дербес деректер туралы" Заңның 8-бабына сәйкес "Ата жолы" картасын ұсыну бойынша қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1)___________________________________;
2)___________________________________;
3)___________________________________;
4)__________________________________ ;
..)___________________________________
Мен келтірген мәліметтердің дұрыс екенін куәландырамын. дұрыс емес мәліметтер "Ата жолы" картасын ұсынудан бас тартуға негіз бола алатыны туралы хабардар етілді.
Мен осы міндеттемелерді орындамаған жағдайда қолданылатын шаралар туралы хабардармын.
Шешімді алу тәсілі (электрондық пошта, "Құтты мекен" ЦЖ жанындағы мобильді қосымшасы).
20__жылғы "__" ________________
_____________________
(өтініш берушінің қолы)

подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) автоматизированная цифровая система "Кандас" (далее – АЦС "Кандас") – система в составе единой цифровой системы социально-трудовой сферы, предназначенная для автоматизации процесса предоставления государственной услуги для этнических казахов и кандасов;";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Заявление, поданное через портал "migration.enbek.kz" или мобильное приложение "Құтты мекен", поступает в АЦС "Кандас" для рассмотрения местными исполнительными органами по вопросам социальной защиты и занятости населения с уведомлением заявителя о регистрации его заявления по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. Заявление, поданное через загранучреждения Республики Казахстан, регистрируется сотрудником загранучреждения Республики Казахстан в АЦС "Кандас" и направляется посредством АЦС "Кандас" в местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения с уведомлением заявителя о регистрации его заявления по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения в течение одного рабочего дня после дня поступления заявления направляет его с приложенными к нему документами посредством АЦС "Кандас" на рассмотрение Комиссии.".
Приложение к перечню
Приложение 1
к Правилам предоставления
карты "Ата жолы",
для этнических казахов,
проживающих за рубежом
Форма
_________________________
_________________________
(наименование региона)
от ______________________
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заявителя)
_________________________
_________________________
(проживающего по адресу)
Заявление на предоставления карты "Ата жолы"
Ф.И.О. (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Контактные данные (телефон, электронная почта)
Имею следующий состав семьи:
Ф.И.О. (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
1
2
3
4
5
Прошу предоставить мне карту "Ата жолы" в связи с планируемым прибытием в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине.
Настоящим даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для получения карты "Ата жолы" в соответствии со статьей 8 Закона "О персональных данных".
К заявлению прилагаю следующие документы:
1) ______________________________________;
2) ______________________________________;
3) ______________________________________;
4) ______________________________________:
..) ______________________________________
Я удостоверяю, что приведенные мною сведения являются достоверными.
Информирован, что не достоверные сведения могут послужить основанием для отказа в получении карты "Ата жолы".
Осведомлен о применяемых мерах, в случае невыполнении мною данных обязательств.
Способ получения решения (электронная почта, мобильное приложение при ЦС "Құтты мекен").
"__" _________ 20__ года
_________________________ (подпись заявителя)