Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының тізіліміне цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларын енгізу қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2026 жылғы 27 сәуірдегі № 4 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 сәуірде № 38564 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің 31-бабы 4-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының тізіліміне цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларын енгізу қағидалары мен өлшемшарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Әкімшілік-құқықтық қамтамасыз ету департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәлімет ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылдың 12 шілдесінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің Төрағасы
А. Иргалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Төрағасы
2026 жылғы 27 сәуірдегі
№ 4 бұйрығына қосымша
Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының тізіліміне цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларын енгізу қағидалары мен өлшемшарттары
1. Осы Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының тізіліміне цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларын енгізу қағидалары мен өлшемшарттары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің 31-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленді және цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының тізіліміне цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларын (бұдан әрі – платформалар тізілімі) енгізу тәртібі мен өлшемшарттарын айқындайды.

Об утверждении Правил и критериев включения платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных в реестр платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных
Приказ Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 27 апреля 2026 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2026 года № 38564
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
В соответствии с пунктом 4 статьи 31 Цифрового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и критерии включения платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных в реестр платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных.
2. Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент административно-правового обеспечения Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства
по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
А. Иргалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Председатель Агентства
по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
от 27 апреля 2026 года № 4
Правила и критерии включения платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных в реестр платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных
1. Настоящие Правила и критерии включения платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных в реестр платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 31 Цифрового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок и критерии включения платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных в реестр платформ обмена и оборота продуктов цифровых (далее – реестр платформ).

2. Деректер экономикасын дамыту жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) платформалар тізілімін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде электрондық түрде жүргізеді және уәкілетті органның интернет-порталында орналастырады.
3. Платформалар тізілімі цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының (бұдан әрі – платформа) қызметін есепке алу, жүйелеу және мониторингілеу, платформалар, олардың құқық иелері және орналастырылатын цифрлық деректер өнімдері туралы ақпараттың анықтығын қамтамасыз ету мақсатында жүргізіледі.
4. Платформаны платформалар тізіліміне енгізудің өлшемшарты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығымен бекітілген Хабарламаларды қабылдау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10194 болып тіркелген) сәйкес уәкілетті органға платформаның меншік иесі және (немесе) иегерінің хабарлама ұсынуы болып табылады.
5. Уәкілетті орган платформалар тізіліміне платформаны енгізуді хабарлама түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
6. Платформалар тізілімінен платформаны алып тастау:
1) платформаның меншік иесінің және (немесе) иегерінің платформаның қызметін тоқтату туралы уәкілетті органға ұсынылған хабарламасы негізінде;

2. Реестр платформ ведется на государственном и русском языках в электронном виде уполномоченным органом по развитию экономики данных (далее – уполномоченный орган) по форме согласно приложению, к настоящим Правилам и размещается на интернет-портале уполномоченного органа.
3. Реестр платформ ведется с целью учета, систематизации и мониторинга деятельности платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных (далее – платформа), обеспечения достоверности информации о платформах, их правообладателях и размещаемых продуктах цифровых данных.
4. Критерием для включения платформы в реестр платформ является представление собственником и (или) владельцем платформы уведомления в уполномоченный орган в соответствии с Правилами приема уведомлений, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10194).
5. Включение платформы в реестр платформ осуществляется уполномоченным органом в течение трех рабочих дней со дня поступления уведомления.
6. Исключение платформы из реестра платформ осуществляется:
1) на основании уведомления собственника и (или) владельца платформы о прекращении деятельности платформы, предоставленного в уполномоченный орган;

2) соттың платформаның қызметіне тыйым салу (тоқтату және (немесе) уақытша тоқтату) туралы шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Цифрлық деректер өнімдерімен
алмасу және олардың айналымы
платформаларының тізіліміне
цифрлық деректер өнімдерімен
алмасу және олардың айналымы
платформаларын енгізу
қағидалары мен
өлшемшарттарына қосымша
Нысан
Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының тізілімі
р/н
Хабарламаның атауы және нөмірі
Берілген күні (цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының тізіліміне енгізілген күні)
Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және оның айналымы платформасының меншік иесінің және (немесе) иегерінің сәйкестендіру нөмірі
Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және оның айналымы платформасының меншік иесінің және (немесе) иегерінің атауы
Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасының атауы
Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасының интернет-ресурсының мекенжайы
Байланыс ақпараты
Қызметтің басталған күні
Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасының мәртебесі (жұмыс істейді, уақытша тоқтатылған, тоқтатылған)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының тізілімін толтыру жөніндегі түсіндірме:

2) по решению суда о запрещении (прекращении и (или) приостановлении) деятельности платформы.
Приложение
к Правилам и критериям
включения платформ обмена
и оборота продуктов цифровых
данных в реестр платформ
обмена и оборота продуктов
цифровых данных
Форма
Реестр платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных
п/н
Наименование и номер уведомления
Дата подачи (дата включения в реестр платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных)
Идентификационный номер собственника и (или) владельца платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных
Наименование собственника и (или) владельца платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных
Наименование платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных
Адрес интернет-ресурса платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных
Контактная информация
Дата начала деятельности
Статус платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных (действует, приостановлена, прекращена)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Пояснение по заполнению реестра платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных:

1. р/н – цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының тізіліміндегі жазбаның реттік нөмірі.
2. Хабарламаның атауы және нөмірі – цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасы соның негізінде цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасының тізіліміне енгізілген хабарламаның ресми атауы және тіркеу нөмірі.
3. Берілген күні (цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформаларының тізіліміне енгізілген күні) – уәкілетті органның цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасы туралы жазбаны цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасының тізіліміне енгізген күні
4. Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасы меншік иесінің және (немесе) иегерінің сәйкестендіру нөмірі - цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасы меншік иесінің және (немесе) иегерінің жеке немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
5. Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасы меншік иесінің және (немесе) иегерінің атауы – цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасын пайдалануды жүзеге асыратын заңды тұлғаның ресми атауы.
6. Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасының атауы – цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасының ресми атауы.
7. Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасы интернет-ресурсының мекенжайы – цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасының домен атауы немесе URL мекенжайы (веб-сайт немесе веб-интерфейсі).
8. Байланыс ақпараты – цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасы меншік иесінің және (немесе) иегерінің электрондық поштасы, телефон нөмірі және өзге де байланыс арналары.
9. Қызметтің басталған күні – хабарламада көрсетілген, цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасының жұмыс істеуінің басталған күні.
10. Цифрлық деректер өнімдерімен алмасу және олардың айналымы платформасының мәртебесі (жұмыс істейді, уақытша тоқтатылған, тоқтатылған) – жұмыс істеуінің ағымдағы мәртебесі.

1. № п/н – порядковый номер записи в реестре платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных.
2. Наименование и номер уведомления – официальное название и регистрационный номер уведомления, на основании которого платформа обмена и оборота продуктов цифровых данных включена в реестр платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных.
3. Дата включения в реестр (включение в реестр) – дата внесения уполномоченным органом записи о платформе обмена и оборота продуктов цифровых данных в реестр платформ обмена и оборота продуктов цифровых данных.
4. Идентификационный номер собственника и (или) владельца платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных – индивидуальный или бизнес-идентификационный номер собственника и (или) владельца платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных.
5. Наименование собственника и (или) владельца платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных – официальное наименование юридического лица, осуществляющего эксплуатацию платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных.
6. Наименование платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных – официальное название платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных.
7. Адрес интернет-ресурса платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных – доменное имя или URL-адрес платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных (веб-сайт или веб-интерфейс).
8. Контактная информация – электронная почта, номер телефона и иные каналы связи собственника и (или) владельца платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных.
9. Дата начала деятельности – дата начала функционирования платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных, указанная в уведомлении.
10. Статус платформы обмена и оборота продуктов цифровых данных (действует, приостановлена, прекращена) – текущий статус функционирования.