"Әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 27 қазандағы № 651 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2026 жылғы 25 сәуірдегі № 97 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 сәуірде № 38561 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 27 қазандағы № 651 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7313 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 70-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) халықаралық әуежай – кедендiк, шекаралық және санитарлық-карантиндiк бақылау ұйымдастырылған халықаралық әуе тасымалдарын қамтамасыз ететiн әуежай.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әуежайларда әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз ету үшін ашу кезінде мыналар болады:
1) әуеайлақтың қолданыстағы жарамдылық сертификаты, шетелдік авиакомпаниялардың әуе кемелеріне жерде қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге арналған техника, жабдықтар және авиация персоналы;
2) "Кеден одағының кедендік аумағына тауарлар келетін және осы аумақтан кететін орындарда қос дәліз жүйесін жайластыруға қолданылатын талаптар туралы" Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 259 шешімімен белгіленген талаптарға сәйкес оқшауланған және жабдықталған қос дәліз жүйесі бар аэровокзал "ұшу" залдарын қамтиды, "ұшу", сондай-ақ халықаралық қатынастарға (ұшуларға) ашық әуежайлардағы "қызыл" және "жасыл" дәліздер, басқа дәлізбен жүретін адамдарды бақылауды болдырмайтындай етіп бөлінеді. Дәліздер Кеден одағына мүше мемлекеттің мемлекеттік тілінде, орыс және ағылшын тілдерінде "Кеден" және "Customs" деген жазулармен белгіленеді. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметі, кеден, шекара органдары және әуежайда орналасқан санитарлық-карантиндік бақылау органдары тіркеу, ресімдеу және тексеруді жүргізу үшін зал мен бизнес-зал бөлінген.
Авиациялық хабтардың аэровокзалдарында транзиттік жолаушылар мен олардың багажына қызмет көрсетуге арналған қажетті алаңдар, инфрақұрылым және жабдықтардың болуын көздейді.
Жылына екі жүз мыңнан кем жолаушылар ағыны бар халықаралық әуежайлардың аэровокзалдарында ішкі және халықаралық рейстердің жолаушыларына кезекпен қызмет көрсету үшін жалпы "ұшып келу" және "ұшып шығу" залдарын пайдалануға жол беріледі;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 октября 2011 года № 651 "Об утверждении Правил открытия и закрытия аэропортов для обеспечения международных полетов воздушных судов"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 25 апреля 2026 года № 97. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2026 года № 38561
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 октября 2011 года № 651 "Об утверждении Правил открытия и закрытия аэропортов для обеспечения международных полетов воздушных судов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7313) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 70 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах открытия и закрытия аэропортов для обеспечения международных полетов воздушных судов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) международный аэропорт – аэропорт, обеспечивающий международные воздушные перевозки, в котором организован таможенный, пограничный и санитарно-карантинный контроль;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Аэропорты при открытии для обеспечения международных полетов воздушных судов имеют:
1) действующий сертификат годности аэродрома, а также технику, оборудование и авиационный персонал для обеспечения наземного обслуживания воздушных судов иностранных авиакомпаний;
2) аэровокзал с изолированной и оборудованной системой двойного коридора в соответствии с требованиями, установленными решением Комиссии таможенного союза от 20 мая 2010 года № 259 "О требованиях, применяемых к обустройству системы двойного коридора в местах прибытия товаров на таможенную территорию Таможенного союза и убытия с этой территории", включает залы "вылет", "прилет", а также "красный" и "зеленый" коридоры в аэропортах, открытых для международных сообщений (полетов), которые разделяются таким образом, чтобы исключить наблюдение за лицами, перемещающимися по другому коридору. Коридоры обозначаются надписями "Таможня" и "Customs" на государственном языке государства-члена таможенного союза, русском и английском языках. Отведен зал и бизнес-зал для регистрации, оформления и проведения досмотра службой авиационной безопасности аэропорта, таможенными, пограничными органами и органами санитарно-карантинного контроля, дислоцированными в аэропорту.
Аэровокзалы авиационных хабов предусматривают наличие необходимых площадей, инфраструктуры и оборудования для обслуживания транзитных пассажиров и их багажа.
В аэровокзалах аэропортов с пассажиропотоком менее двухсот тысяч пассажиров в год допускается использование только общих залов "прилет" и "вылет" для поочередного обслуживания пассажиров внутренних и международных рейсов;

3) жолаушылардың кедендік декларациясын ресімдеуге арналған үй-жай;
4) әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметімен және кеден органдарымен жолаушыларды, багажды, жүктерді, қол жүгін тексерудің кемінде екі арнайы техникалық құралымен жарақтандырылған кемінде екі тексеру тірегі.
Бұл ретте арнайы техникалық құралдар Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 27 шілдедегі № 548 бұйрығымен бекітілген Қауіпті заттар мен заттардың тізбесіне сәйкес әуе көлігімен тасымалдауға тыйым салынған барлық заттар мен бұйымдарды, сондай-ақ азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған есірткі құралдарының барлық түрлерін анықтауды қамтамасыз етеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33197 болып тіркелген);
5) төлқұжаттық бақылау үшін "ұшу", "қону" залдарында кемінде екі кабинадан және арнайы бөлінген, бизнес-залы залдарында бір-бір кабинадан;
6) авиациялық хабтарда телефон байланысы (оның ішінде халықаралық) құралдарымен қамтамасыз етілген шекара, кеден органдарының "ұшу", "қону" залдарындағы жұмыс бөлмелеріне арналған үй-жайлар, сондай-ақ азаматтардың арыздары мен өтініштерін таза аймақтан тыс қабылдау, тіркеу үшін ішкі істер органдарының үй-жайлары және жұмыс бөлмелері көзделеді.
Жұмыс бөлмелері мен үй-жайлардың саны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметімен, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетімен, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көліктегі полиция департаментімен және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісіледі;
7) авиациялық хабтарда анықтама бюросымен (телефонмен), қалааралық (халықаралық) телефонмен, ұшып келетін және ұшып кететін әуе кемелері туралы ақпараттық тақтамен жабдықталған және тиісті санитариялық-тұрмыстық жағдайлары бар транзит (трансфер) жолаушыларды орналастыруға арналған үй-жай қамтамасыз етіледі;
8) авиациялық хабтарда өрт және күзет сигналымен жарақталған қойма үй-жайлары, багажға, жүктерге (оның ішінде белгісіз жүктерге, багажға, почтаға, қол жүгіне) арналған сақтау камералары, сондай-ақ кедендік бақылауда тауарларды уақытша сақтау қоймалары болуға көзделеді;
9) әуежайда орналасқан әуежай қызметтерінің шекара және кеден органдарының, санитариялық-карантиндік бақылау қызметтерінің, ішкі істер органдарының технологиялық нұсқаулықтары мен өзара іс-қимыл схемалары;
10) сауда-сервистік және санитариялық-тұрмыстық жағдайлармен қамтамасыз етілген таза аймақта жолаушыларды оқшауланған жинақтағыштар;

3) помещение для оформления пассажирской таможенной декларации;
4) не менее двух досмотровых стоек, оснащенных не менее двумя специальными техническими средствами досмотра пассажиров, багажа, грузов, ручной клади службой авиационной безопасности аэропорта и таможенными органами.
При этом специальные технические средства обеспечивают обнаружение всех предметов и веществ, запрещенных к перевозке воздушным транспортом в соответствии с Перечнем опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотических средств, запрещенных к провозу на гражданских воздушных судах, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 27 июля 2023 года № 548 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33197);
5) не менее двух кабин для паспортного контроля в залах "вылет", "прилет" и по одной кабине в специально отведенных залах и бизнес-залах;
6) в авиационных хабах предусматриваются помещения под рабочие кабинеты пограничных и таможенных органов в залах "вылет" и "прилет", а также помещения и рабочие кабинеты органов внутренних дел для приема и регистрации жалоб и заявлений граждан вне стерильной зоны, оснащенные средствами телефонной связи (в том числе междугородней).
Количество рабочих кабинетов и помещений согласовывается с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, Департаментом полиции на транспорте Министерства внутренних дел Республики Казахстан и уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
7) в авиационных хабах обеспечиваются помещения для размещения транзитных (трансферных) пассажиров, оборудованные справочным бюро (телефоном), междугородним (международным) телефоном, информационным табло о прилетающих и вылетающих воздушных судах и имеющие соответствующие санитарно-бытовые условия;
8) в авиационных хабах предусматриваются складские помещения и камеры хранения для багажа и грузов (в том числе для неопознанных грузов, багажа, почты, ручной клади), оснащенные пожарной и охранной сигнализацией, а также склады временного хранения товаров, находящихся под таможенным контролем;
9) технологические инструкции, схемы взаимодействия служб аэропортов с пограничными и таможенными органами, службами санитарно-карантинного контроля, органами внутренних дел, дислоцированными в аэропорту;
10) изолированные накопители пассажиров в стерильной зоне, обеспеченные торгово-сервисными и санитарно-бытовыми условиями;

11) жолаушыларды аэровокзалдан әуе кемесіне дейін және кері жеткізуге арналған көлік құралдары;
12) кедендік бақылау аймағында және шекаралық бақылау аймағында жолаушыларды жеке тексеруді жүргізуге, құжаттарды алдын ала зерделеуге арналған кемінде екі-екіден оқшауланған үй-жайлар (кабиналар);
13) авиациялық хабтарда әуежайда орналасқан кеден, шекара органдары, көліктегі ішкі істер органдары, санитариялық-карантиндік бақылау қызметі ауысымдарының демалуына арналған, тиісті санитариялық-тұрмыстық жағдайлары, байланыс құралдары бар таза аймақтан тыс орналасқан қызметтік үй-жайлар орналасқан;
14) авиациялық хабтарда тиісті санитариялық-тұрмыстық жағдайлары бар, жер аударылған, ұсталған азаматтарды уақытша орналастыруға арналған оқшауланған үй-жайлар (оқшаулағыш) орналасқан;
15) авиациялық хабтарда арнайы қызметтік жануарларды ұстауға арналған үй-жайлар бар;
16) әуежайда орналасқан шекара, кеден органдарының, авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің, ішкі істер органдарының (кезекшілер) және санитариялық-карантиндік бақылау қызметінің тексеру пункттері арасындағы селектрлі (дауыс зорайтатын) байланыс;
17) авиациялық хабтарда эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша әуе кемелеріне дезинфекция, дезинсекция жүргізуге арналған алаң ұйымдастырылады;
18) авиациялық хабтарда байланыс құралдарымен қамтамасыз етілген, санитариялық-карантиндік пункті мамандарының жұмыс кабинетіне арналған таза аймақтан тыс үй-жай орналасқан.".
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі

11) транспортные средства для доставки пассажиров от аэровокзала до воздушного судна и обратно;
12) не менее чем по два изолированных помещения (кабин) для производства личного досмотра пассажиров, проведения предварительного изучения документов в зоне таможенного контроля и в зоне пограничного контроля;
13) в авиационных хабах размещаются служебные помещения вне стерильной зоны, имеющие соответствующие санитарно-бытовые условия и средства связи, предназначенные для отдыха смен таможенных и пограничных органов, органов внутренних дел на транспорте и санитарно-карантинного контроля, дислоцированных в аэропорту;
14) в авиационных хабах предусматриваются изолированные помещения (изоляторы) для временного размещения депортированных и задержанных лиц, обеспеченные соответствующими санитарно-бытовыми условиями;
15) в авиационных хабах имеются помещения для содержания специальных служебных животных;
16) селекторную (громкоговорящую) связь между пунктами досмотра пограничных, таможенных органов, службы авиационной безопасности, органов внутренних дел (дежурными) и службы санитарно-карантинного контроля, дислоцированных в аэропорту;
17) в авиационных хабах организуется площадка для проведения дезинфекции и дезинсекции воздушных судов по эпидемиологическим показаниям;
18) в авиационных хабах размещаются рабочие кабинеты специалистов санитарно-карантинного пункта вне стерильной зоны, обеспеченные средствами связи.".
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет Национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан