"Мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау және пайдаланушыларға одан мәліметтер ұсыну тәртібін қоса алғанда, мемлекеттік мүлік тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 207 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 24 сәуірдегі № 279 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 28 сәуірде № 38554 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау және пайдаланушыларға одан мәліметтер ұсыну тәртібін қоса алғанда, мемлекеттік мүлік тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 207 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10801 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау және пайдаланушыларға одан мәліметтер ұсыну тәртібін қоса алғанда, мемлекеттік мүлік тізілімін жүргізу қағидаларында:
4-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті мен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы).";
6-тармақты мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тізілімнің есепке алу объектілері (бұдан әрі - есепке алу объектілері) мыналар болып табылады:
1) мемлекеттік заңды тұлғалар мен оларға бекітіліп берілген мүлік;
2) жер пайдаланудағы жер учаскелері;
3) мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың акциялары және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің жарғылық капиталындағы қатысу үлестері;
4) мемлекетке тиесілі ұлттық мәдени игілік объектілері;
5) мемлекетке тиесілі зияткерлік меншік объектілері;
6) мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне тіркелген шағын өлшемді және өзен кемелері;
7) мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне тіркелген көлік құралдары және ауыл шаруашылығындағы көлік құралдары;
8) мемлекеттік заңды тұлғалар мен ұйымдарға берілген лицензиялар мен рұқсаттар;
9) мемлекеттік заңды тұлғаларға, олардың филиалдары мен өкілдіктеріне тіркелген табиғи ресурстар кадастрларының объектілері;
10) мемлекеттік мүлік бойынша уәкілетті органның заңды тұлғалар тізіміне сәйкес, заңды тұлғалардың банкроттығы туралы іс қозғау жөніндегі шешімдер (шешімдердің көшірмесі) бойынша және заңды күшіне енген, жекелеген негіздер бойынша мүлікті мемлекеттің кірісіне айналдыруды көздейтін соттардың шешімдері (үкімдері, қаулылары) туралы мәліметтер;

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 207 "Об утверждении Правил ведения реестра государственного имущества, включая порядок взаимодействия государственных органов и представления пользователям сведений из него"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2026 года № 279. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2026 года № 38554
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 207 "Об утверждении Правил ведения реестра государственного имущества, включая порядок взаимодействия государственных органов и представления пользователям сведений из него" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10801) следующие изменения:
в Правилах ведения реестра государственного имущества, включая порядок взаимодействия государственных органов и представления пользователям сведений из него, утвержденных указанным приказом:
подпункт 9) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"9) электронная цифровая подпись – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Объектами учета реестра (далее – объекты учета) являются:
1) государственные юридические лица и имущество, закрепленное за ними;
2) земельные участки, находящиеся в землепользовании;
3) принадлежащие государству акции акционерных обществ и доли участия в уставном капитале товариществ с ограниченной ответственностью;
4) объекты национального культурного достояния, принадлежащие государству;
5) объекты интеллектуальной собственности, принадлежащие государству;
6) маломерные и речные суда, зарегистрированные за государственными юридическими лицами, их филиалами и представительствами;
7) транспортные средства и сельскохозяйственные транспортные средства, зарегистрированные за государственными юридическими лицами, их филиалами и представительствами;
8) лицензии и разрешения, выданные государственным юридическим лицам и организациям;
9) объекты кадастров природных ресурсов, зарегистрированные за государственными юридическими лицами, их филиалами и представительствами;
10) сведения по решениям о возбуждении дел о банкротстве юридических лиц (копии решений) и о вступивших в законную силу решений судов (приговоров, постановлений), предусматривающих обращения в доход государства имущества по отдельным основаниям, в соответствии со списком юридических лиц уполномоченного органа по государственному имуществу;

11) мемлекетке тиесілі цифрлық объектілер;
12) мемлекетке тиесілі цифрлық активтер.";
9-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік органдар тізілімге есепке алу объектілері туралы мәліметтерді ұсынады және (немесе) есепке алу объектілері бойынша тізіліммен интеграциялау үшін ведомстволық цифрлық жүйелерге қолжетімділікті ұйымдастырады, атап айтқанда:";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) байланыс, цифрландыру, "цифрлық үкімет", ақпарат және мемлекеттік қызметтерді көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты дамыту салаларында басшылық етуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган – мемлекеттік заңды тұлғалар мен ұйымдарға берілген лицензияларға және рұқсаттарға қатысты;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) мемлекетке тиесілі цифрлық объектілердің және цифрлық активтердің иелері болып табылатын мемлекеттік органдар.";
11- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Тізілім мынадай екі кіші бөлімнен тұрады: негізгі және қосымша.
Тізілімде мемлекетке тиесілі цифрлық объектілерді есепке алу, бағдарламалық қамтамасыз етуге, интернет-ресурстарға және цифрлық ресурстарға қатысты жүзеге асырылады.
Цифрлық объектілердің иелері тізілімге енгізу үшін бірыңғай операторға мыналарды береді:
мемлекеттің мүліктік құқықтарын растайтын құжаттардың сканерленген көшірмелері (оның ішінде интернет-ресурстардың домендік атауына) және бағдарламалық қамтамасыз ету мен интернет-ресурстарға қатысты бухгалтерлік баланс баптарының толық жазылуы;
алынбалы тасығыштағы цифрлық ресурстың резервтік көшірмелері.
Цифрлық ресурстардың резервтік көшірмесін жаңарту мемлекеттік органның цифрлық жүйесінің тізіліммен интеграциялық өзара іс-қимылы арқылы күн сайын жүзеге асырылады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген мемлекеттік органдар Заңның 200-бабы 3-тармағына сәйкес ведомстволық цифрлық жүйелерден есепке алу объектілері туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етеді және (немесе) ведомстволық цифрлық жүйелерге қолжетімділікті ұйымдастырады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Тізілімді жүргізу тізілімді басқаруды оңтайландыруға және деректердің сенімділігі мен сақталуын қамтамасыз ететін ақпаратқа қолжетімділікті әкімшілендіруге мүмкіндік беретін мамандандырылған бағдарламалық-техникалық кешендер негізінде ақпаратты жинаудың, өңдеудің және сақтаудың цифрлық жүйе құралдарының көмегімен жүзеге асырылады.";
36-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік меншік объектілерінің сауда-саттыққа қойылу кестесіне енгізілген мемлекеттік мүлік туралы ақпаратты, оның ішінде "Acrobat Reader" цифрлық форматында мүліктің нарықтық құнын бағалау жөніндегі есептерді, сондай-ақ баспа бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланатын мемлекеттік мүлікті жекешелендіру бойынша алдағы сауда-саттық туралы ақпараттық хабарламаларды қарау;".

11) цифровые объекты, принадлежащие государству;
12) цифровые активы, принадлежащие государству.";
в пункте 9:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"9. Государственные органы представляют сведения об объектах учета в реестр и (или) организуют доступ к ведомственным цифровым системам для интеграции с реестром по объектам учета, в частности:";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) государственный орган, осуществляющий руководство в сферах связи, цифровизации, "цифрового правительства", информации и развития государственной политики в сфере оказания государственных услуг – в отношении лицензий и разрешений, выданным государственным юридическим лицам и организациям;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) государственные органы, являющиеся владельцами цифровых объектов и цифровых активов, принадлежащих государству.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Реестр состоит из двух подразделов: основного и дополнительного.
Учет в реестре цифровых объектов, принадлежащим государству, осуществляется в отношении программного обеспечения, интернет-ресурсов и цифровых ресурсов.
Владельцы цифровых объектов, принадлежащих государству, передают единому оператору для включения в реестр:
сканированные копии документов, подтверждающих имущественные права государства (в том числе на доменное имя интернет-ресурсов) и расшифровки статей бухгалтерского баланса в отношении программного обеспечения и интернет-ресурсов;
резервные копии цифрового ресурса на съемном носителе.
Обновление резервной копии цифровых ресурсов осуществляется ежедневно через интеграционное взаимодействие цифровой системы государственного органа с реестром.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Государственные органы, указанные в пункте 9 настоящих Правил, обеспечивают представление сведений об объектах учета из ведомственных цифровых систем и (или) организуют доступ к ведомственным цифровым системам согласно пункту 3 статьи 200 Закона.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Ведение реестра осуществляется с помощью средств цифровых систем сбора, обработки и хранения информации на базе специализированных программно-технических комплексов, позволяющих оптимизировать управление реестром и администрировать доступ к информации, обеспечивающих надежность и сохранность данных.";
подпункт 3) пункта 36 изложить в следующей редакции:
"3) просмотр информации о государственном имуществе, включенной в график выставления на торги объектов государственной собственности, в том числе отчетов по оценке рыночной стоимости имущества в цифровом формате "Acrobat Reader", а также информационных сообщений о предстоящих торгах по приватизации государственного имущества, публикуемых в печатных средствах массовой информации;".

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму Министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі

2. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Высшая аудиторская палата
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан