"Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 16 маусымдағы № 53 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 22 сәуірдегі № 29 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 24 сәуірде № 38538 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 16 маусымдағы № 53 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36280 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Өңірлік даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны алғаш ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы Қағидалардың 2-тармағының 3), 4), 6), 13) тармақшаларын, 3-тармақтың жетінші абзацын, 5-тармағының бірінші, екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын, 6-тармағының үшінші және төртінші абзацтарын, 7-тармағының үшінші абзацын, 20-тармағын және 22-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2026 жылғы 22 сәуірдегі
№ 29 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрінің
2025 жылғы 16 маусымдағы
№ 53 бұйрығымен бекітілген
Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидалары

О внесении изменения в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 июня 2025 года № 53 "Об утверждении Правил микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 апреля 2026 года № 29. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2026 года № 38538
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 16 июня 2025 года № 53 "Об утверждении Правил микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36280) следующее изменение:
Правила микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах, утвержденные указанным приказом (далее – Правила), изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту регионального развития Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 3), 4), 6), 13) пункта 2, абзаца седьмого пункта 3, абзацев первого, второго, третьего, пятого, шестого, седьмого и восьмого пункта 5, абзацев третьего и четвертого пункта 6, абзаца третьего пункта 7, пункта 20 и пункта 22 настоящих Правил которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 апреля 2026 года № 29
Утвержден приказом
Заместителя Премьер-Министра
– Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 16 июня 2025 года № 53
Правила микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 132-2) тармақшасына сәйкес әзірленді және ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу – ауыл шаруашылығы шикізатын азық-түлік және азық-түлік емес өнімдер алу мақсатында өңдеумен, қайта өңдеумен және сақтаумен байланысты қызмет;
2) ауыл шаруашылығы техникасы – жекелеген операцияларды немесе процестерді механикаландыру, электрлендіру және автоматтандыру арқылы ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін арттыруға арналған техникалық құралдардың кең ауқымы;
3) базалық талаптар – жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары мен оларды алушыларға мониторинг жүргізу қағидалары шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын талаптар;
4) бірінші деңгейдегі жүйе – жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушылар өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, мемлекеттік қолдау шараларының цифрлық жүйесімен интеграцияланған тіркеу жүйесі, онда түпкілікті форматтан кейінгі логикалық бақылау арқылы жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушының базалық талаптарға сәйкестігі айқындалады;
5) жақын туыстар – ата-аналар (ата-ана), балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек ағалы-інілер мен апалы-сіңлілер, ата, әже, немерелер;
6) жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге арналған цифрлық жүйе (бұдан әрі – МҚШ цифрлық жүйесі) – жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушылардан өтінімдерді қабылдау, оларды форматтық-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейдегі жүйеге беру жүзеге асырылатын екінші деңгейдегі мемлекеттік немесе мемлекеттік емес жүйе;
7) жұмыссыз – жұмыс іздеуді жүзеге асыратын және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
8) лизинг – лизинг алушының жабдықты, көлікті немесе жылжымайтын мүлікті қаржылық лизинг шарты бойынша кейіннен сатып алу құқығымен ұзақ мерзімді жалға алуы нысанындағы қаржыландыру түрі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 132-2) пункта 15 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, и определяют порядок микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) переработка сельскохозяйственной продукции – деятельность, связанная с обработкой, переработкой и хранением сельскохозяйственного сырья с целью получения продовольственной и непродовольственной продукции;
2) сельскохозяйственная техника – широкий спектр технических средств, предназначенных для повышения производительности труда в сельском хозяйстве путем механизации, электрификации и автоматизации отдельных операций или процессов;
3) базовые требования – требования, определяемые уполномоченным органом по исполнению бюджета в рамках правил проведения мониторинга мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей;
4) система первого уровня – регистраторская система, интегрированная с цифровой системой мер государственной поддержки, содержащая эталонный электронный реестр заявок получателей меры государственной поддержки частного предпринимательства, где посредством окончательного постформатно-логического контроля определяется соответствие получателя меры государственной поддержки частного предпринимательства базовым требованиям;
5) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;
6) цифровая система для оказания мер государственной поддержки частного предпринимательства (далее – цифровая система МГП) – государственная или негосударственная система второго уровня, посредством которой осуществляется прием заявок от получателей меры государственной поддержки частного предпринимательства, их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявок в систему первого уровня;
7) безработный – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
8) лизинг – форма финансирования, при которой лизингополучатель берет оборудование, транспорт или недвижимость в долгосрочную аренду с возможностью последующего выкупа по договору финансового лизинга;

9) өңірлік даму саласындағы уәкілетті орган – өңірлік даму саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
10) сенім білдірілген өкіл (агент) – тапсырма шартының негізінде кредитордың (сенімгердің) немесе бюджеттік бағдарлама әкімшісінің атынан және есебінен және оның нұсқауларына сәйкес бюджеттік кредит беруге байланысты белгілі бір тапсырмаларды жасайтын адам. Сенім білдірілген өкілді (агентті) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жергілікті атқарушы орган айқындайды;
11) скрининг – ауылдық елді мекендер бойынша ақпарат жинау әдісі, оның қорытындысы бойынша әлеуметтік-экономикалық өсу мүмкіндіктері айқындалады;
12) тауарлық масса – микрокредит алушылар өндіретін тауарлардың бір түрінің бір елді мекен және/немесе бір ауылдық округ шегінде шоғырланған жалпы көлемі, ол жергілікті қайта өңдеу қуаттарының қажеттілігін жабуға немесе өткізу нарығына тиімді жеткізу үшін қажетті көлемді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді;
13) тіркеуші – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын, жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары мен оларды алушыларды мониторингтеуді техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ететін, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлға;
14) үміткер – жеңілдетілген талаптармен микрокредит алу үшін белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін жеке немесе заңды тұлға.
2-тарау. Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизинг тәртібі
1-параграф. Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизингтің басым бағыттарын айқындау
3. Ауыл шаруашылығының жобалары емес жобаларды қоспағанда, ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизингтің басым бағыттары скрининг негізінде айқындалады.
Ауыл шаруашылығы, тұтыну кооперативтеріне (бұдан әрі – Кооператив) және ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеуге басым қолдау көрсетіледі.
Скрининг бойынша ақпарат әрбір ауылдық елді мекен бөлінісінде шаруашылық бойынша есепке алудың, мүдделі жергілікті атқарушы органдардың деректері негізінде қалыптастырылады.
Ауылдық округтің әкімдігі скрининг негізінде әрбір ауылдық елді мекен бөлінісінде микрокредит берудің және лизингтің басым бағыттарын айқындай отырып, талдамалық ақпарат дайындайды және ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің қолтаңбасымен есепті қаржы жылынан кейінгі жылғы 15 қаңтарға дейінгі мерзімде аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігіне береді.
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары алынған ақпаратты зерделейді және талдайды, ауыл шаруашылығы саласындағы жергілікті уәкілетті органмен келіседі, жалпыланған талдамалық ақпаратты дайындайды және оны аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қолтаңбасымен есепті қаржы жылынан кейінгі жылғы 30 қаңтарға дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган скрининг нәтижелері бойынша айқындалған басым бағыттарға елді мекендердің сәйкестігіне қорытынды талдамалық ақпаратты зерделейді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес микрокредит беру мен лизингтің басым бағыттары туралы жиынтық ақпаратты қалыптастырады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган микрокредит беру мен лизингтің басым бағыттары туралы жиынтық ақпаратты ауданның жергілікті атқарушы органдарына және сенім білдірілген агентке микрокредит беру және лизингке өтінімдерді қарау кезінде пайдалану үшін жергілікті атқарушы органның интернет-ресурстарында және МҚШ цифрлық жүйсінде орналастыруға есепті қаржы жылынан кейінгі жылғы 15 ақпанға дейінгі мерзімде жібереді.

9) уполномоченный орган в области регионального развития – центральный государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области регионального развития;
10) поверенный (агент) – лицо, которое на основе договора поручения совершает от имени и за счет кредитора (доверителя) или администратора бюджетной программы и в соответствии с его указаниями определенные поручения, связанные с бюджетным кредитованием. Поверенный (агент) определяется местным исполнительным органом в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
11) скрининг – метод сбора информации по сельским населенным пунктам, по итогам которого определяются возможности социально-экономического роста;
12) товарная масса – совокупный объем одного вида товара, производимого получателями микрокредита, в черте одного населенного пункта и/или одного сельского округа, позволяющий покрыть потребность местных перерабатывающих мощностей или обеспечивающий необходимый объем для выгодной транспортировки до рынка сбыта;
13) регистратор – юридическое лицо со стопроцентным участием государства в уставном капитале, определенное центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, обеспечивающее техническое сопровождение мониторинга мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей;
14) претендент – физическое или юридическое лицо, соответствующее установленным критериям для получения микрокредита на льготных условиях.
Глава 2. Порядок микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах
Параграф 1. Определение приоритетных направлений микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах
3. Приоритетные направления микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах, за исключением несельскохозяйственных проектов, определяются на основе скрининга.
Преимущественная поддержка оказывается сельскохозяйственным, потребительским кооперативам (далее – Кооператив) и переработке сельскохозяйственной продукции.
Информация по скринингу формируется на основе данных похозяйственного учета, заинтересованных местных исполнительных органов в разрезе каждого сельского населенного пункта.
Акимат сельского округа на основе скрининга готовит аналитическую информацию с определением приоритетных направлений микрокредитования и лизинга в разрезе каждого сельского населенного пункта и предоставляет в акимат района (города областного значения) за подписью акима села, поселка, сельского округа в срок до 15 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Местные исполнительные органы района (города областного значения) изучают и анализируют полученную информацию, согласовывают с местным уполномоченным органом в области сельского хозяйства, готовят обобщенную аналитическую информацию и представляют ее за подписью акима района (города областного значения) в местный уполномоченный орган по государственному планированию в срок до 30 января года, следующего за отчетным финансовым годом.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию изучает итоговую аналитическую информацию на соответствие населенных пунктов приоритетным направлениям, определенным по результатам скрининга, и формирует сводную информацию о приоритетных направлениях микрокредитования и лизинга согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Местный уполномоченный орган по государственному планированию направляет сводную информацию о приоритетных направлениях микрокредитования и лизинга в местные исполнительные органы района и поверенному агенту для размещения на интернет-ресурсах местного исполнительного органа и цифровой системе МГП в срок до 15 февраля года, следующего за отчетным финансовым годом, для использования при рассмотрении заявок на микрокредитование и лизинг.

2-параграф. Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беру және лизингті қаржыландыру
4. Ауылдық елді мекендер мен шағын қалаларда микрокредит беруді қаржыландыру мынадай:
1) микрокредит беру;
2) техника мен жабдықтар лизингі түрінде жүзеге асырылады.
5. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын ұсынуға өтінім беру МҚШ цифрлық жүйесі арқылы электрондық түрде жүзеге асырылады.
Микрокредит/лизинг алу үшін үміткерлер осы Қағидаларға 2, 3 және 4-қосымшаларда көзделген тізбеге сәйкес тиісті жолдарды толтыру және электрондық құжаттарды жүктеу арқылы МҚШ цифрлық жүйесіндегі жеке кабинетінен электрондық өтінім беру арқылы сенім білдірілген өкілге (агентке) жүгінеді.
Микрокредит/лизинг алуға арналған электрондық өтінім МҚШ цифрлық жүйесінде оған үміткердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қоюы арқылы тіркеледі және МҚШ цифрлық жүйесінде сенім білдірілген өкілге (агентке) қарау үшін қолжетімді болады.
Кепіл бойынша қамтамасыз ету осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес кепілмен қамтамасыз етуге қойылатын талаптардың тізбесі бойынша айқындалады.
МҚШ цифрлық жүйесі жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын алушының базалық талаптарға сәйкестігін тексеру туралы бірінші деңгейдегі жүйеге сұрау салуды жібереді.
Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын алушының өтінімі МҚШ цифрлық жүйесінде одан әрі өңделуге және жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын алушының базалық талаптарға сәйкестігі туралы бірінші деңгейдегі жүйенің хабарламасын алған кезде одан әрі қаралуға жатады.
Өтінімде көрсетілген мәліметтер және өтінімді өңдеу мәртебесі МҚШ цифрлық жүйесімен бірінші деңгейдегі жүйеге берілуге жатады.
МҚШ цифрлық жүйесі жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын алушыдан заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ тіркеушінің дербес деректерді жинауына, өңдеуіне, сақтауына, түсіруіне және пайдалануына келісімін алуды қамтамасыз етеді.
6. Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) микрокредит/лизинг алуға үміткер ұсынған құжаттардың мазмұны мен мәліметтерін тексеру мерзімі құжаттар тіркелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнін құрайды.
Құжаттар мен оларда қамтылған мәліметтер микрокредит/лизинг шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) құжаттарды қараудан бас тартудың нақты себептерін көрсете отырып, үміткерге уәжді бас тартуды жібереді.
Сондай-ақ, бірінші деңгейдегі жүйенің жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын алушының базалық талаптарға сәйкес келмеуін анықтауы бас тарту үшін негіз болып табылады.
Құжаттарды қараудан уәжді бас тарту МҚШ цифрлық жүйесі арқылы үміткердің жеке кабинетіне электрондық құжат нысанында жіберіледі.

Параграф 2. Финансирование микрокредитования и лизинга в сельских населенных пунктах и малых городах
4. Финансирование микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах осуществляется в виде:
1) микрокредитования;
2) лизинга техники и оборудования.
5. Подача заявки на предоставление меры государственной поддержки частного предпринимательства осуществляется в электронном виде посредством цифровой системы МГП.
Для получения микрокредита/лизинга претенденты обращаются к поверенному (агенту) посредством подачи электронной заявки через личный кабинет в цифровой системе МГП путем заполнения соответствующих полей и загрузки электронных документов в соответствии с перечнем, предусмотренным приложениями 2, 3 и 4 к настоящим Правилам.
Электронная заявка на получение микрокредита/лизинга регистрируется в цифровой системе МГП путем ее подписания электронной цифровой подписью претендента и является доступной в цифровой системе МГП поверенному (агенту) для рассмотрения.
Обеспечение по залогу определяется по перечню требовании к залоговому обеспечению согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Цифровая система МГП направляет запрос в систему первого уровня о проверке получателя меры государственной поддержки частного предпринимательства на соответствие базовым требованиям.
Заявка получателя меры государственной поддержки частного предпринимательства подлежит дальнейшей обработке в цифровой системе МГП и дальнейшему рассмотрению при получении уведомления системы первого уровня о соответствии получателя меры государственной поддержки частного предпринимательства базовым требованиям.
Сведения, указанные в заявке, и статусы обработки заявки подлежат передаче цифровой системой МГП в систему первого уровня.
Цифровая система МГП обеспечивает получение согласия от получателя меры государственной поддержки частного предпринимательства на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором.
6. Срок проверки поверенным (агентом) содержания документов и сведений, представленных претендентом на получение микрокредита/лизинга, составляет 3 (три) рабочих дня со дня регистрации документов.
В случае несоответствия документов и сведений, содержащихся в них, условиям микрокредитования/лизинга, поверенный (агент) направляет претенденту мотивированный отказ с указанием конкретных причин отказа в рассмотрении документов.
Основанием для отказа также является выявление системой первого уровня несоответствия получателя меры государственной поддержки частного предпринимательства базовым требованиям.
Мотивированный отказ в рассмотрении документов направляется в форме электронного документа в личный кабинет претендента через цифровую систему МГП.

7. Құжаттар мен оларда қамтылған мәліметтер микрокредит беру шарттарына сәйкес келген жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) үміткердің құжаттары тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған жобаға бағалау жүргізеді және микрокредит беруді мақұлдау не бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Құжаттар мен оларда қамтылған мәліметтер лизинг шарттарына сәйкес келген жағдайда сенім білдірілген өкіл (агент) үміткердің құжаттары тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде лизинг беруді мақұлдау не лизинг беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Микрокредит/лизинг беруді мақұлдау туралы не одан бас тарту туралы шешім МҚШ цифрлық жүйесі арқылы жіберіледі.
Микрокредит беру мақұлданған жағдайда, сенім білдірілген өкіл (агент) кепіл шарты уәкілетті органда тіркелгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде үміткердің ағымдағы шотына микрокредит сомасын аударады.
Лизинг беру мақұлданған жағдайда сенім білдірілген өкіл (агент) 5 (бес) жұмыс күні ішінде лизинг шартының талаптарымен ауыл шаруашылығы техникасын және жабдығын үміткерге (лизинг алушыға) беру үшін сатушыдан жеке меншікке сатып алады.
8. Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит беру шеңберінде микрокредит алуға үміткерлер:
1) мынадай санаттардың біріне жататын жеке тұлғалар – Қазақстан Республикасының азаматтары:
жұмыссыздар;
дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеусіз кіріс алу мақсатында тауарларды өндіру (өткізу), жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету жөніндегі қызметті өз бетінше жүзеге асыратын адамдар және (немесе) жұмыс істемей тұрған дара кәсіпкерлер;
отбасылық кәсіпкерлікте ақы төленбейтін қызметті жүзеге асыратын адамдар;
жеке қосалқы шаруашылықта сату (айырбастау) үшін өнім өндіру бойынша қызметті өз бетінше жүзеге асыратын, кірісі ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен адамдар;
қызметін Қазақстан Республикасының "Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы" және "Өндірістік кооператив туралы" Заңдарына сәйкес жүзеге асыратын кооперативтердің мүшелері;
2) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын дара кәсіпкерлер;
3) заңды тұлғалар – "Ауыл шаруашылығы кооперативтері туралы" және "Өндірістік кооператив туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметін жүзеге асыратын кооперативтер болып табылады.
Осы Қағидалар шеңберінде лизинг алуға үміткерлер кооперативтер, сондай-ақ кооперативтердің мүшелері болып табылады.
Қаржыландыру мақұлданған жағдайда дара кәсіпкер мәртебесі жоқ үміткерлер дара кәсіпкер ретінде тіркелуі қажет.
Осы Қағидалар шеңберінде ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу жөніндегі жобаларды іске асыру үшін микрокредиттер алуға үміткерлер дара кәсіпкерлер мен Кооперативтер болып табылады.
Жеке тұлғалар үшін жобаны іске асыру жоспарланып отырған ауылдық елді мекенде немесе шағын қалада тұрғылықты жері бойынша кемінде 12 (он екі) ай (микрокредит алуға өтінім беру күніне) тұрақты тіркеудің болуы талап етіледі.
Жұмыс істеп тұрған, жаңадан құрылатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар үшін жобаны іске асыру жоспарланып отырған ауылдық елді мекенде және шағын қалаларда дара кәсіпкер/заңды тұлға орналасқан жерде дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы мемлекеттік тіркеудің немесе хабарламаның болуы талап етіледі.
Кооперативтер басым бағыттарды қоса алғанда, жарғыда көрсетілген қызметтің бір немесе бірнеше түрін жүзеге асырады және аумақтық және логистикалық жақындық, тауар массасының болуы және кооператив мүшелері арасындағы тиімді өзара іс-қимыл үшін талаптардың қамтамасыз етілуі жағдайында бір ауылдық елді мекеннің аумағында немесе бірнеше шектес ауылдық округтердің шегінде қалыптастырылады.

7. В случае соответствия документов и сведений, содержащихся в них, условиям микрокредитования, поверенный (агент) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня регистрации документов претендента проводит оценку представленного проекта и принимает решение об одобрении, либо об отказе в предоставлении микрокредита.
В случае соответствия документов и сведений, содержащихся в них, условиям лизинга, поверенный (агент) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня регистрации документов претендента принимает решение об одобрении, либо об отказе в предоставлении лизинга.
Решение об одобрении, либо об отказе в предоставлении микрокредита/лизинга, направляется через цифровую систему МГП.
В случае одобрения в предоставлении микрокредита, поверенный (агент) в течение 5 (пяти) рабочих дней после регистрации договора залога в уполномоченном органе, перечисляет сумму микрокредита на текущий счет претендента.
В случае одобрения в предоставлении лизинга, поверенный (агент) в течение 5 (пяти) рабочих дней приобретает в собственность у продавца сельскохозяйственную технику и оборудование для передачи ее претенденту (лизингополучателю) на условиях договора лизинга.
8. Претендентами на получение микрокредитов в рамках микрокредитования в сельских населенных пунктах и малых городах являются:
1) физические лица - граждане Республики Казахстан, относящиеся к одной из следующих категорий:
безработные;
лица, самостоятельно осуществляющие деятельность по производству (реализации) товаров, выполнению работ и оказанию услуг с целью извлечения дохода без государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, и (или) бездействующие индивидуальные предприниматели;
лица, осуществляющие неоплачиваемую деятельность в семейном предпринимательстве;
лица, самостоятельно осуществляющие деятельность по производству продукции в личном подсобном хозяйстве для продажи (обмена), с доходами ниже величины прожиточного минимума;
члены кооперативов, осуществляющие деятельность в соответствии с Законами Республики Казахстан "О сельскохозяйственных кооперативах" и "О производственном кооперативе";
2) индивидуальные предприниматели, являющиеся гражданами Республики Казахстан;
3) юридические лица - кооперативы, осуществляющие деятельность в соответствии с Законами Республики Казахстан "О сельскохозяйственных кооперативах" и "О производственном кооперативе".
Претендентами на получение лизинга в рамках настоящих Правил являются кооперативы, а также члены кооперативов.
В случае одобрения финансирования претендентам, не имеющим статуса индивидуального предпринимателя, необходимо зарегистрироваться в качестве индивидуального предпринимателя.
Претендентами на получение микрокредитов для реализации проектов по переработке сельскохозяйственной продукции в рамках настоящих Правил являются индивидуальные предприниматели и Кооперативы.
Для физических лиц требуется наличие постоянной регистрации по месту жительства не менее 12 (двенадцати) месяцев (на дату подачи заявки на микрокредитование) в сельском населенном пункте или в малом городе, где планируется реализация проекта.
Для действующих, вновь образуемых индивидуальных предпринимателей и юридических лиц требуется наличие государственной регистрации или уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя по месту нахождения индивидуального предпринимателя/юридического лица в сельском населенном пункте и малых городах, где планируется реализация проекта.
Кооперативы осуществляют один или несколько видов деятельности, отраженных в уставе, включая приоритетные направления и формируются на территории одного сельского населенного пункта и (или) в границах нескольких смежных сельских округов при условии территориальной и логистической близости, наличия товарной массы и обеспеченности условий для эффективного взаимодействия между членами кооператива.

Ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алу жөніндегі жобаларға қаржыландыру жоспарына сәйкес әрбір облыс үшін көзделген қаржыландырудың жалпы сомасынан 40 (қырық) пайыздан аспайтын мөлшерде және қайта өңдеу саласында 20 (жиырма) пайыздан кем емес мөлшерде микрокредит беруге жол беріледі.
Ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға қаражат мал басына және өңірдің климаттық жағдайларына сәйкес келетін жеткілікті жайылымдық алқаптардың болуын, су ресурстарымен қамтамасыз етілуін, ветеринариялық, зоотехникалық көрсетілетін қызметтердің және жемшөп базасының қолжетімділігін ескере отырып жіберіледі.
9. Микрокредиттер осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген үміткерлерге мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу, нысаналы пайдалану қағидаттарын сақтай отырып мынадай талаптармен беріледі:
1) микрокредит мерзімі – ауыл шаруашылығына жатпайтын бизнес түрлері үшін 5 (бес) жылға дейін, ауыл шаруашылығы және өнімді қайта өңдеу саласындағы жобалар үшін микрокредит мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
2) микрокредиттің ең жоғары сомасы:
2 500 (екі мың бес жүз) айлық есептік көрсеткішке дейін, оның ішінде кооператив мүшелері кооператив қызметі шеңберінде іске асыратын жобалар үшін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу жөніндегі жобалар үшін – 8 000 (сегіз мың) айлық есептік көрсеткішке дейін;
кооперативтерді дамыту үшін – 8 000 (сегіз мың) айлық есептік көрсеткішке дейін.
Бұрын алынған микрокредит бойынша міндеттемелерді толық орындаған үміткерлерді қайта кредиттеу кезінде микрокредиттің ең жоғары сомасының мөлшері 8 000 (сегіз мың) айлық есептік көрсеткішке дейін ұлғаяды, бірақ екі реттен аспайды. Бұл ретте микрокредиттер бағдарлама үміткерлерінің қайтарылған қаражаты есебінен, бірақ микрокредиттің ең ұзақ мерзімінің 1/2 (екіден бір бөлігі) бөлігінен кешіктірілмей беріледі;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2,5 (екі бүтін оннан бес) пайыздан аспайды;
4) кепілдік қамтамасыз етудің болуы;
5) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең микрокредит беру мерзімі ұзақтығының 12 (он екі) айынан аспайды;
6) микрокредит беруге өтінімдер ауылдық округтердің басым бағыттарына сәйкес жиынтық ақпарат негізінде қаралады.
10. Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда микрокредит алу үшін жобаларды іріктеудің негізгі өлшемшарттары:
1) жобаның скринингке сәйкес басым бағыттарға сәйкестігі;
2) жұмыс орындарын құру;
3) жаңа, бұрын пайдаланылмаған техниканы, жабдықты сатып алу болып табылады.
11. Микрокредиттер мынадай мақсаттарға берілмейді:
1) жеңіл автокөлік сатып алу;

Микрокредитование проектов по приобретению сельскохозяйственных животных допускается в размере не более 40 (сорока) процентов и в сфере переработки не менее 20 (двадцати) процентов от общей суммы финансирования, предусмотренной для каждой области в соответствии с планом финансирования.
Средства на приобретение сельскохозяйственных животных направляются с учетом наличия достаточных пастбищных угодий, соответствующих поголовью скота и климатическим условиям региона, обеспеченность водными ресурсами, доступность ветеринарных, зоотехнических услуг и кормовой базы.
9. Микрокредиты предоставляются претендентам, указанным в пункте 8 настоящих Правил, с соблюдением принципов срочности, платности, возвратности, обеспеченности, целевого использования на следующих условиях:
1) срок микрокредита – до 5 (пяти) лет для несельскохозяйственных видов бизнеса, срок микрокредита для проектов в сфере сельского хозяйства и переработки продукции – до 7 (семи) лет;
2) максимальная сумма микрокредита:
до 2 500 (две тысячи пятьсот) месячных расчетных показателей, в том числе реализуемых членами кооперативов в рамках деятельности кооператива, а также для проектов по переработке сельскохозяйственной продукции – до 8 000 (восемь тысяч) месячных расчетных показателей;
до 8 000 (восемь тысяч) месячных расчетных показателей для развития кооперативов.
При повторном кредитовании претендентов, полностью выполнивших обязательства по ранее полученному микрокредиту, размер максимальной суммы микрокредита увеличивается до 8 000 (восемь тысяч) месячных расчетных показателей, но не более двух раз. При этом микрокредиты выдаются за счет возвращенных средств претендентов программы, но не ранее 1/2 (одной второй) части максимального срока микрокредита;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 2,5 (две целых пять десятых) процентов годовых;
4) наличие залогового обеспечения;
5) льготный период по погашению основного долга составляет не более 12 (двенадцати) месяцев продолжительности срока микрокредитования;
6) заявки на микрокредитование рассматриваются на основе сводной информации в соответствии приоритетным направлениям сельских округов.
10. Основными критериями отбора проектов для получения микрокредитов в сельских населенных пунктах и малых городах являются:
1) соответствие проекта приоритетным направлениям в соответствии со скринингом;
2) создание рабочих мест;
3) приобретение новой, ранее неиспользованной техники, оборудования.
11. Микрокредиты не предоставляются на следующие цели:
1) приобретение легкового автотранспорта;

2) жақын туыстарынан ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алу;
3) туристік-рекреациялық аймақтарда орналасқан және туристер мен демалушылардың уақытша тұруына арналған объектілерді қоспағанда, кейіннен жалға беру мақсатында тұрғын үй мақсатындағы ғимараттарды, үй-жайларды, объектілерді сатып алу және/немесе салу;
4) көтерме және бөлшек саудаға.
12. Лизинг осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген үміткерлерге мынадай жағдайларда және шарттармен беріледі:
1) техника мен жабдықтардың лизингі мерзімі – 7 (жеті) жылға дейін;
2) лизинг нысанасының (техника мен жабдықтың) ең жоғары құны:
кооперативтер үшін 8 000 (сегіз мың) айлық есептік көрсеткішке дейін;
кооператив мүшелері үшін 2 500 (екі мың бес жүз) айлық есептік көрсеткішке дейін (лизинг нысанасы тиісті кооператив қызметі шеңберінде пайдаланылады);
3) сыйақының номиналды мөлшерлемесі – жылдық 2,5 (екі бүтін оннан бес) пайыздан аспайды;
4) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең – техника мен жабдықтың лизингінің мерзімі ұзақтығының 1/3 (үштен бір) бөлігінен аспайды;
5) техниканы және (немесе) жабдықты лизингке сатып алғаны үшін бастапқы жарна лизинг нысанасы құнының 20 (жиырма) пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Жаңа, бұрын пайдаланылмаған техника мен жабдық лизингке жатады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сатып алу-сату шарты негізінде кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын өнім берушілерден лизингке берілетін техника мен жабдықты сатып алуды сенім білдірілген өкіл (агент) жүзеге асырады.
13. Жеңіл автокөлік сатып алуға лизинг берілмейді.
14. Қаржыландыру болмаған жағдайда сенім білдірілген агент бұрын берілген микрокредиттер және (немесе) лизингтер бойынша үміткерлер қайтарған қаражатты қоспағанда, үміткерлерден өтінімдерді қабылдауды және қарауды тоқтата тұрады.
15. Үміткер микрокредит және/немесе лизинг алған кезде шарттың қолданылу мерзімі ішінде дара кәсіпкер мәртебесін сақтау міндеттемелерін өзіне қабылдайды.
16. Жобаларды іске асыру кезінде үміткерлердің барлық мәселелері мен келіспеушіліктері сенім білдірілген агент пен үміткер арасындағы келіссөздер арқылы шешіледі.
17. Даулар мен келіспеушіліктер сенім білдірілген агент пен үміткер арасындағы келіссөздер арқылы реттелмеген жағдайда, олар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешілуге жатады.
3-тарау. Микрокредит беруді, лизингті қаржыландыру және бөлінген қаражаттың нысаналы пайдаланылуын мониторингтеу
18. Бюджеттік кредит мынадай шарттармен беріледі:

2) приобретение сельскохозяйственных животных у близких родственников;
3) приобретение и/или строительство зданий, помещений, объектов жилищного назначения с целью их последующей сдачи в аренду за исключением объектов, расположенных в туристско-рекреационных зонах и предназначенных для временного проживания туристов и отдыхающих;
4) на оптовую и розничную торговлю.
12. Лизинг предоставляется претендентам, указанным в пункте 8 настоящих Правил, в случаях и на условиях:
1) срок лизинга техники и оборудования – до 7 (семи) лет;
2) максимальная стоимость предмета лизинга (техники и оборудования):
до 8 000 (восьми тысяч) месячных расчетных показателей для кооперативов;
до 2 500 (две тысячи пятьсот) месячных расчетных показателей для членов кооперативов (предмет лизинга используется в рамках деятельности соответствующего кооператива);
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 2,5 (две целых пять десятых) процентов годовых;
4) льготный период по погашению основного долга – не более 1/3 (одной трети) продолжительности срока лизинга техники и оборудования;
5) первоначальный взнос за приобретение техники и (или) оборудования в лизинг устанавливается в размере 20 (двадцати) процентов от стоимости предмета лизинга.
Лизингу подлежит новая, ранее неиспользованная техника и оборудование.
Приобретение техники и оборудования, передаваемых в лизинг, осуществляется поверенным (агентом) у поставщиков, являющихся субъектами предпринимательства, на основании договора купли-продажи в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Лизинг не предоставляется на приобретение легкового автотранспорта.
14. В случае отсутствия финансирования, за исключением средств, возвращенных претендентами по ранее выданным микрокредитам и (или) лизингам, поверенный агент приостанавливает прием и рассмотрение заявок от претендентов.
15. Претендент принимает на себя обязательства при получении микрокредита и/или лизинга в течение срока действия договора сохранять статус индивидуального предпринимателя.
16. При реализации проектов все вопросы и разногласия претендентами решаются путем переговоров между поверенным агентом и претендентом.
17. В случае если споры и разногласия не урегулированы путем переговоров между поверенным агентом и претендентом, они подлежат разрешению в судебном порядке в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Финансирование микрокредитования, лизинга и мониторинг целевого использования выделенных средств
18. Бюджетный кредит предоставляется на следующих условиях:

1) жылдық сыйақы мөлшерлемесі 1 (бір) пайызбен қайтарымдылық, қамтамасыз етілу, мерзімділік және ақылылық қағидаттары бойынша 10 (он) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты:
ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда жобаларды іске асыру үшін үміткерлерге микрокредит беру;
ауыл шаруашылығы техникасын және жабдығын сатып алу үшін лизинг;
3) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдік кезеңінің мерзімі 28 (жиырма сегіз) айдан аспайды;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 12 (он екі) айды құрайды және жергілікті атқарушы органға бюджеттік кредит аударылған сәттен бастап есептеледі.
Осы ережелерді іске асыру мақсатында бюджеттік бағдарламаның әкімшісі тиісті бюджет бекітілгеннен кейін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орталық органға кейіннен бекіту үшін бюджеттік кредит берудің негізгі талаптарын жолдайды.
19. Жергілікті атқарушы орган Қазақстан Республикасының бюджет және азаматтық заңнамасына сәйкес сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырма шарты бойынша бюджеттік кредит қаражатын береді.
Бюджеттік кредит қаражаты сенім білдірілген өкілге (агентке) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған қаржылық және (немесе) қаржылық емес оператордың қолма қол алатын шотына аударылады.
Сенім білдірілген өкіл (агент) үміткерлердің микрокредит бойынша шарттың міндеттемелерін бұзуы себебінен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, үміткерлердің микрокредитіне байланысты комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері жергілікті атқарушы органмен алдын ала жазбаша келісіледі.
Сенім білдірілген өкілге (агентке) тапсырма шартын орындағаны үшін сыйақы төлеуді жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) тапсырмаларды орындағаны үшін сыйақы төлеу мөлшерін жергілікті атқарушы орган айқындайды және тапсырма шартында белгіленеді.
20. Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының пайдаланылуы мен оларды алушыларды мониторингтеуді тіркеуші жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың екі деңгейлі жүйесі шеңберінде жүзеге асырады, ол мынаны қамтиды:
1) бірінші деңгей – жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушылар өтінімдерінің эталондық электрондық тізілімін қамтитын, екінші деңгейдегі жүйелермен интеграцияланған тіркеу жүйесі, онда түпкілікті форматтан кейінгі логикалық бақылау арқылы жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шарасын алушының жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының пайдаланылуы мен оларды алушыларға мониторинг жүргізу қағидалары шеңберінде бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын базалық талаптарға сәйкестігі айқындалады;

1) на 10 (десять) лет на принципах возвратности, обеспеченности, срочности и платности, с годовой ставкой вознаграждения 1 (один) процент;
2) целевое назначение бюджетного кредита:
микрокредитование претендентов для реализации проектов в сельских населенных пунктах и малых городах;
лизинг на приобретение сельскохозяйственной техники и оборудования;
3) льготный период по погашению основного долга сроком не более 28 (двадцать восемь) месяцев;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 12 (двенадцать) месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита местному исполнительному органу.
В целях реализации данных положений администратор бюджетной программы после утверждения соответствующего бюджета направляет в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, для последующего утверждения основных условий бюджетного кредитования.
19. Местным исполнительным органом предоставляются средства бюджетного кредита по договору поручения поверенному (агенту) в соответствии с бюджетным и гражданским законодательством Республики Казахстан.
Средства бюджетного кредита перечисляются поверенному (агенту) на контрольный счет наличности оператора финансовой и (или) нефинансовой поддержки, открытый в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета.
Поверенный (агент) не взимает комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с микрокредитом претендентов, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения претендентами обязательств договора по микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей предварительно письменно согласовывается с местным исполнительным органом.
Оплата вознаграждения поверенному (агенту) за исполнение договора поручения осуществляется местным исполнительным органом за счет средств местного бюджета.
Размер оплаты вознаграждения за исполнение поверенным (агентом) поручений определяется местным исполнительным органом и устанавливается в договоре поручения.
20. Мониторинг использования мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей осуществляется регистратором в рамках двухуровневой системы государственной поддержки частного предпринимательства, включающей:
1) первый уровень – регистраторская система, интегрированная с системами второго уровня, содержащая эталонный электронный реестр заявок получателей мер государственной поддержки частного предпринимательства, где посредством окончательного постформатно-логического контроля определяется соответствие получателя меры государственной поддержки частного предпринимательства базовым требованиям, определяемым уполномоченным органом по исполнению бюджета в рамках правил проведения мониторинга использования мер государственной поддержки частного предпринимательства и их получателей;

2) екінші деңгей – жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушылардан өтінімдерді қабылдау, оларды форматтық-логикалық бақылауды қолдана отырып өңдеу және өңделген өтінімдерді бірінші деңгейге беру жүзеге асырылатын салалық мемлекеттік немесе мемлекеттік емес цифрлық жүйелер.
Екінші деңгейдегі цифрлық жүйелер жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын алушылардан заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ тіркеушінің дербес деректерді жинауына, өңдеуіне, сақтауына, жүктеп алуына және пайдалануына келісімін алуды қамтамасыз етеді.
21. Сенім білдірілген өкіл (агент) бұрын берілген микрокредиттер/лизингтер бойынша үміткерлер қайтарған қаражат есебінен осы Қағидалардың 9 және 12-тармақтарына сәйкес шарттарда сенім білдірілген өкіл (агент) мен жергілікті атқарушы орган арасында жасалған тапсырма шартының қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге үміткерлерге қайта микрокредит беруді және коопертивтерге лизинг беруді жүзеге асырады.
22. Жергілікті атқарушы орган сенім білдірілген өкіл (агент) арқылы МҚШ цифрлық жүйесін пайдалана отырып, микрокредит қаражатының және лизинг нысанасының мақсатына сай пайдаланылуын мониторингтеуді жүзеге асырады.
23. Сенім білдірілген өкіл (агент) тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес есептерді ұсынады.
Жергілікті атқарушы орган тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-ына дейінгі мерзімде өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға осы Қағидаларға 6, 7, 8 және 9- қосымшаларға сәйкес есептерді ұсынады.
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг қағидаларына
1-қосымша
Микрокредит беру мен лизингтің басым бағыттары туралы жиынтық ақпарат бойынша нысан
Р/с
Жобаны іске асыру орны
Скрининг нәтижелері бойынша басым бағыт
Негіздеме (қысқаша)
Ескертпе
ауылдық округтің атауы
елді мекеннің (ауылдың) атауы
шағын қаланың атауы
1
2
3
4
5
6
7
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг қағидаларына
2-қосымша
Микрокредит алуға арналған құжаттар тізбесі
Р/с
Құжаттың атауы
Құжат/мәліметтер түрі
Ескертпе
1.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ішкі құжаттарына сәйкес микрокредит алуға арналған сауалнама-өтінімі
түпнұсқа/электрондық құжат
2.
Өтініш берушінің/жұбайының жеке куәлігі, өтініш берушінің неке туралы куәлігі
құжаттың көшірмесі/электрондық көшірмесі/мемлекеттік дерекқордан алынған электрондық форматтағы мәліметтер
3.
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға және таратуға және ол туралы ақпаратты кредиттік бюроға беруге, сондай-ақ Қарыз алушының/Кепіл берушінің (болған жағдайда) кредиттік есебін алушыға кредиттік есепті беруге келісу
түпнұсқа/электрондық құжат
4.
Шоттың болуы және оның ішінде қаржы ұйымдарынан мерзімі өткен несиелік қарыздың болуы туралы (кредиттер болған кезде) қызмет көрсететін банктен анықтамалар
түпнұсқа (микрокредит мақұлданғаннан кейін беріледі) электрондық құжат түпнұсқа (берілген күннен бастап күнтізбелік 30 күнге дейінгі мерзімде уәкілетті адам түпнұсқамен салыстырып тексерген көшірмеге жол беріледі)/кредиттік бюродан электрондық форматтағы мәліметтер
5.
Кепілмен қамтамасыз етудің құқық белгілейтін құжаттары (сатып алу-сату шарты/сыйға тарту шарты/жекешелендіру шарты/жария ету шарты/Заң бойынша немесе өсиет бойынша мұрагерлік құқығы туралы куәлік/қайта жоспарлауды пайдалануға беру актілері/өтеусіз беру шарты/айырбас шарты, техникалық паспорт, жер учаскесіне акт.
мемлекеттік деректер базасынан көшірме/электрондық мәліметтер
6.
Жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы анықтама (2-нысан)
7.
Бағалау туралы есеп
түпнұсқа/электрондық құжат
8.
Кепіл берушілердің Қазақстан Республикасының заңнамасына және сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ішкі құжаттарына сәйкес ресімделген мүлікті кепілге беру жөніндегі келісімі
түпнұсқа
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг қағидаларына
3-қосымша
Лизинг алуға арналған құжаттар тізбесі
Р/с
Құжаттың атауы
Құжат/мәліметтер түрі
Ескертпе
1.
Сенім білдірілген өкілдің (агенттің) ішкі құжаттарына сәйкес лизинг алуға арналған сауалнама-өтінімі
түпнұсқа/электрондық құжат
2.
Қарыз алушының/Кепіл берушінің жеке басын куәландыратын құжаты
құжаттың көшірмесі/электрондық көшірмесі/мемлекеттік дерекқордан алынған электрондық форматтағы мәліметтер
3.
Кредиттік тарих субъектісінің ол туралы ақпаратты кредиттік бюроға беруге, сондай-ақ Қарыз алушының/Кепіл берушінің кредиттік есебін алушыға кредиттік есепті беруге келісімі
түпнұсқа/электрондық құжат
4
Қарыз алушының/Кепіл берушінің дербес деректерін жинауға, өңдеуге, сақтауға және таратуға келісімі
түпнұсқа/электрондық құжат
5
Жабдықтаушының техника мен жабдыққа құқық белгілейтін құжаттары (келісу бойынша)
түпнұсқа/электрондық құжат
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг қағидаларына
4-қосымша
Кооперативтердің микрокредит алуына арналған құжаттар тізбесі
Р/с
Құжаттың атауы
Құжат/мәліметтер түрі
Ескертпе
1.
Қатысушылардың жалпы жиналысының хаттамасы
түпнұсқа/электрондық құжат
2.
Кооператив жарғысы
түпнұсқа/электрондық құжат
3.
Құрылтай шарты
түпнұсқа/электрондық құжат
4
Кооператив мүшелерінің дербес деректерін жинауға, өңдеуге, сақтауға және таратуға келісім беру
түпнұсқа/электрондық құжат
6
Берешектің жоқтығы туралы анықтама
түпнұсқа/электрондық құжат
7
Шоттың бар екендігі туралы анықтама
түпнұсқа/электрондық құжат
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг қағидаларына
5-қосымша
Кепілмен қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
жеке және заңды тұлғаларға меншік құқығында немесе жалға алу құқығында тиесілі жылжымайтын мүлік (пайдалану құқығы) (қысқа мерзімді уақытша өтеулі және уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығын кепілге салуға жол берілмейді);
нақты нарықтық құны бар жылжымайтын мүлік;
үшінші тұлғалардың құқықтары мен талаптарының ауыртпалықтарынан бос жылжымайтын мүлік;
жылжымалы мүлік (көлік құралдары, ауыл шаруашылығы техникасы, жол-құрылыс және өзге де арнайы техника мен жабдықтар);
Кепілдік беру қорлары шеңберінде кепілдіктер беру қағидаларында көрсетілген шарттарда жеке кәсіпкерлік субъектілеріне кепілдік берудің арнайы қорының кепілдігі.
Қамтамасыз ету бойынша нарықтық (бағалау) құнын айқындау тәуелсіз бағалаушыны тарта отырып жүзеге асырылады.
Өтімділік коэффициентінің мөлшері мынадай тәртіппен белгіленеді:
Кепіл заты
Өтімділік коэффициентінің ең жоғары мәні
Мыналарда орналасқан тұрғын үйлер (жеке үйлер, пәтерлер):
Астана, Алматы және Шымкент қалалары
0,8 артық емес
облыс орталықтарында
0,7 артық емес
өзге де елді мекендерде
0,7 артық емес
Мыналарда орналасқан тұрғын ғимараттарға арналған жер учаскелері:
Астана, Алматы және Шымкент қалалары
0,8 артық емес
облыс орталықтарында

2) второй уровень – отраслевые государственные или негосударственные цифровые системы, посредством которых осуществляется прием заявок от получателей меры государственной поддержки частного предпринимательства, их обработка с применением форматно-логического контроля и передача обработанных заявок на первый уровень.
Цифровые системы второго уровня обеспечивают получение согласия от получателей меры государственной поддержки частного предпринимательства на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором.
21. Поверенный (агент) за счет средств, возвращенных претендентами по ранее выданным микрокредитам/лизингам, осуществляет повторное микрокредитование претендентов и предоставление лизинга кооперативам на условиях согласно пункту 9 и 12 настоящих Правил на срок не превышающий срок действия договора поручения, заключаемого между местным исполнительным органом и поверенным (агентом).
22. Местный исполнительный орган через поверенного (агента) осуществляет мониторинг целевого использования средств микрокредита и предмета лизинга с использованием цифровой системы МГП.
23. Поверенный (агент) ежеквартально, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в местный исполнительный орган отчеты по формам согласно приложениям 6, 7, 8 и 9 к настоящим Правилам.
Местный исполнительный орган ежеквартально, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган в области регионального развития отчеты по формам согласно приложениям 6, 7, 8 и 9 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Форма по сводной информации о приоритетных направлениях микрокредитования и лизинга
№ №п/п
Место реализации проекта
Приоритетное направление по результатам скрининга
Обоснование (кратко)
Примечание
название сельского округа
название населенного пункта (село)
название малого города
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 2
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Перечень документов для получения микрокредита
№ п/п
Наименование документа
Вид документа/сведений
Примечание
1.
Анкета - заявка на получение микрокредита, согласно внутренним документам поверенного (агента)
оригинал/электронный документ
2.
Удостоверение личности заявителя/супруги (а), свидетельство о браке заявителя
копия/электронная копия документа/сведения в электронном формате, полученные из государственных баз данных
3.
Согласие на сбор, обработку, хранение и распространение персональных данных и на предоставление информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета Заемщика/Залогодателя (при наличии)
оригинал/электронный документ
4.
Справки из обслуживающего банка о наличии счета и о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии кредитов)
оригинал (предоставляется после одобрения микрокредита) электронный документ оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом, сроком до 30 календарных дней со дня выдачи)/сведения в электронном формате из кредитного бюро
5.
Правоустанавливающие документы залогового обеспечения (договор купли-продажи/ договор дарения/ договор приватизации/ договор легализации/ свидетельство о праве на наследство по Закону или по завещанию/ акты ввода в эксплуатацию перепланировки/ договор безвозмездной передачи/ договор мены, технический паспорт, акт на земельный участок.
копия/электронные сведения из государственных баз данных
6.
Справка о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках, (форма 2)
7.
Отчет об оценке
оригинал/электронный документ
8.
Согласие залогодателей по передаче в залог имущества, оформленное в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними документами поверенного (агента)
оригинал
Приложение 3
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Перечень документов для получения лизинга
№ п/п
Наименование документа
Вид документа/сведений
Примечание
1.
Анкета - заявка на получение лизинга, согласно внутренним документам поверенного (агента)
оригинал/электронный документ
2.
Документ, удостоверяющий личность Заемщика/Залогодателя
копия/электронная копия документа/сведения в электронном формате, полученные из государственных баз данных
3.
Согласие субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета Заемщика/Залогодателя
оригинал/электронный документ
4
Согласие на сбор, обработку, хранение и распространение персональных данных, Заемщика/Залогодателя
оригинал/электронный документ
5
Правоустанавливающие документы поставщика на технику и оборудование (по согласованию)
оригинал/электронный документ
Приложение 4
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Перечень документов для получения микрокредита кооперативами
№ п/п
Наименование документа
Вид документа/сведений
Примечание
1.
Протокол общего собрания участников
оригинал/электронный документ
2.
Устав кооператива
оригинал/электронный документ
3.
Учредительный договор
оригинал/электронный документ
4
Согласие на сбор, обработку, хранение и распространение персональных данных членов кооператива
оригинал/электронный документ
6
Справка об отсутствии задолженности
оригинал/электронный документ
7
Справка о наличии счета
оригинал/электронный документ
Приложение 5
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Требования к Залоговому обеспечению
недвижимое имущество (право пользования), принадлежащее физическим и юридическим лицам на праве собственности или на праве аренды (в залог права краткосрочного временного возмездного и временного безвозмездного землепользования не допускается);
недвижимое имущество, обладающее реальной рыночной стоимостью;
недвижимое имущество, свободное от обременений прав и требований третьих лиц;
движимое имущество (транспортные средства, сельскохозяйственная техника, дорожно-строительная и иная специальная техника и оборудование);
гарантия специального фонда гарантирования субъектов частного предпринимательства, на условиях, отраженных в Правилах предоставления гарантий в рамках гарантийных фондов.
Определение рыночной (оценочной) стоимости по обеспечению осуществляется с привлечением независимого оценщика.
Размер коэффициента ликвидности устанавливается в следующем порядке:
Предмет залога
Максимальная величина коэффициента ликвидности
Жилые здания (частные дома, квартиры) расположенные:
города Астана, Алматы и Шымкент
Не более 0,8
в областных центрах
Не более 0,7
в иных населенных пунктах
Не более 0,7
Земельные участки под жилые здания расположенные:
города Астана, Алматы и Шымкент
Не более 0,8
в областных центрах

0,6 артық емес
өзге де елді мекендерде
0,5 артық емес
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері (жеке меншік құқығымен)
0,7 артық емес
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері (ұзақ мерзімді жер пайдалану құқығымен 10 жылдан астам, оның ішінде жалға алу құқығымен, жалға алудың соңғы мерзімі қарыз мерзімінен 2 жылға және одан да көп асып кеткен жағдайда)
0,5 артық емес
Мыналарда орналасқан тұрғын емес ғимараттар, объектілер мен құрылыстар:
Астана, Алматы және Шымкент қалалары
0,7 артық емес
облыс орталықтарында
0,7 артық емес
өзге де елді мекендерде
0,6 артық емес
Мыналарда орналасқан тұрғын емес объектілерге арналған жер учаскелері:
Астана, Алматы және Шымкент қалалары
0,8 артық емес
облыс орталықтарында
0,7 артық емес
өзге де елді мекендерде
0,6 артық емес
Техника, жабдық, көлік
0,5 артық емес
Қаржылық активтер
1 артық емес
Автокөлік құралдарының санаты
Жүк көлігі – құрастырған ТМД елдері (5 жыл); Қытай, Корея, АҚШ, Канада, Еуропа, Жапония (10 жыл).
Автобустар – (жолаушылар орны 15-тен астам) – құрастырған ТМД елдері (5 жыл); Қытай, Корея, АҚШ, Канада, Еуропа, Жапония (10 жыл).
Жеңіл көлік – құрастырған ТМД елдері (5 жыл); Қытай, Корея, АҚШ, Канада, Еуропа, Жапония (10 жыл).
Шағын автобустар – құрастырған ТМД елдері (5 жыл); Қытай, Корея, АҚШ, Канада, Еуропа, Жапония (10 жыл)
Ауыл шаруашылығы техникасы және шөп жинайтын комбайндар мен шөп жинайтын техникалар, тұқым сепкіштер және т.б. техника құрастырған ТМД елдері – 15 жыл, Қытай, Корея, АҚШ, Канада, Еуропа, Жапония (20 жыл)
Жол техникасы және өзге де арнайы техника – 20 жыл
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына және өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: "Микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есеп".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-МКНПЕ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең: 20 __ жылғы ________ айы.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент), облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
сенім білдірілген өкіл (агент) облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде;
облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі – электрондық түрде.
Микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп
Р/с №
Қарыз алушының атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жобаны іске асыру орны
облыс
әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша код
аудан
мекенжайдың тіркеу коды
ауылдық округ
мекенжайдың тіркеу коды
ауыл
мекенжайдың тіркеу коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
жобаның бағыты
қарыз алушының санаты
өндірілетін өнім/көрсетілетін қызмет
микрокредит берілген күн
микрокредит мерзімі
микрокредит сомасы (теңге)
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Сыйақы мөлшерлемесі, пайыз
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды көрсетілген экономика саласы
Дара
кәсіпкерлер
Кооперативке қатысушының мәртебесі
Қатысушы болып табылатын кооперативтің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Құрылған жұмыс орындарының саны, бірлік
18
19
20
21
22
23
Телефондар ______________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ___________________________ қолтаңбасы ________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________ қолтаңбасы _______
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
(жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
"Микрокредиттерді нысаналы
пайдалану туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанына қосымша
"Микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есеп" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (1-МКНПЕ, тоқсан сайын)

Не более 0,6
в иных населенных пунктах
Не более 0,5
Земельные участки сельскохозяйственного назначения (с правом частной собственности)
Не более 0,7
Земельные участки сельскохозяйственного назначения (с правом долгосрочного землепользования более 10 лет, в том числе на праве аренды при условии, что окончательный срок аренды должен превышать срок займа на 2 года и более)
Не более 0,5
Нежилые здания, объекты и сооружения расположенные:
города Астана, Алматы и Шымкент
Не более 0,7
в областных центрах
Не более 0,7
в иных населенных пунктах
Не более 0,6
Земельные участки под нежилые объекты, расположенные:
города Астана, Алматы и Шымкент
Не более 0,8
в областных центрах
Не более 0,7
в иных населенных пунктах
Не более 0,6
Техника, оборудование, транспорт
Не более 0,5
Финансовые активы
Не менее 1
Категория автотранспортных средств
Грузовой транспорт – сборка стран СНГ (5 лет); Китай, Корея, США, Канада, Европа, Япония (10 лет).
Автобусы - (свыше 15 пассажирских мест) – сборка стран СНГ (5 лет); Китай, Корея, США, Канада, Европа, Япония (10 лет).
Легковой транспорт – сборка стран СНГ (5 лет); Китай, Корея, США, Канада, Европа, Япония (10 лет).
Микроавтобусы – сборка стран СНГ (5 лет); Китай, Корея, США, Канада, Европа, Япония (10 лет).
Сельскохозяйственная техника и сеноуборочные комбайны, и сеноуборочная техника, сеялки и т.д. техника сборки стран СНГ– 15 лет, Китай, Корея, США, Канада, Европа, Япония (20 лет)
Дорожная техника и иная специальная техника - 20 лет
Приложение 6
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, и в уполномоченный орган в области регионального развития.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: "Отчет о целевом использовании микрокредитов".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ОЦИМК.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поверенный (агент), местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
поверенный (агент) в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, ежеквартально, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, в уполномоченный орган в области регионального развития ежеквартально, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора - в электронном виде.
Отчет о целевом использовании микрокредитов
№ п/п
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер
Место реализации проекта
область
код по классификатору административно-территориальных объектов
район
регистрационный код адреса
сельский округ
регистрационный код адреса
село
регистрационный код адреса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
направление проекта
категория заемщика
производимая продукция/услуга
дата выдачи микрокредита
срок микрокредита
сумма микрокредита (тенге)
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
Ставка вознаграждения, процент
Отрасль экономики с указанием кода по общему классификатору видов экономической деятельности
Индивидуальные предприниматели
Статус участника кооператива
Бизнес-идентификационный номер кооператива, в котором является участником
Количество созданных рабочих мест, единиц
18
19
20
21
22
23
Телефоны______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель ___________________________ подпись ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________ подпись _______
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (при его наличии)
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о целевом
использовании микрокредитов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Отчет о целевом использовании микрокредитов"
(1-ОЦИМК, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Микрокредиттерді нысаналы пайдалану туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында қарыз алушының атауы көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 4, 6, 8 және 10-бағандарында жобаны іске асыру орны (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) көрсетіледі.
8. Нысанның 5, 7, 9 және 11-бағандарында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша код, мекенжайдың (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) тіркеу коды көрсетіледі.
9. Нысанның 12-бағанында жобаның бағыты көрсетіледі.
10. Нысанның 13-бағанында қарыз алушының санаты көрсетіледі.
11. Нысанның 14-бағанында өндірілетін өнім/көрсетілетін қызмет көрсетіледі.
12. Нысанның 15-бағанында микрокредит берілген күні көрсетіледі.
13. Нысанның 16-бағанында микрокредиттің мерзімі көрсетіледі.
14. Нысанның 17-бағанында микрокредит сомасы (теңге) көрсетіледі.
15. Нысанның 18-бағанында сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
16. Нысанның 19-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша коды көрсетілген экономика саласы көрсетіледі.
17. Нысанның 20-бағанында дара кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.
18. Нысанның 21-бағанында кооперативке қатысушының мәртебесі көрсетіледі.
19. Нысанның 22-бағанында қатысушы болып табылатын кооперативтің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
20. Нысанның 23-бағанында құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына және өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанының индексі: "Кооперативтердің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-КМКНПЕ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең: 20 __ жылғы ________ айы.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент), облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
сенім білдірілген өкіл (агент) облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде;
облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі – электрондық түрде.
Кооперативтердің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп
Р/с №
Жобаны іске асыру орны
қарыз алушының атауы
бизнес сәйкестендіру нөмірі
экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрі
облыс
әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша коды
аудан
мекенжайдың тіркеу коды
ауылдық округ
мекенжайдың тіркеу коды
ауыл
мекенжайдың тіркеу коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
микрокредит сомасы, теңге
микрокредит мерзімі
микрокредиттің нысаналы бағыты
кооператив қатысушысының мәртебесі
өндірілетін өнім/ көрсетілетін қызмет
құрылған жұмыс орындарының саны, бірлік
кооператив мүшелерінің саны, бірлік
13
14
15
16
17
18
19
Телефондар ______________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ___________________________ қолтаңбасы ________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________ қолтаңбасы _______
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
(жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
"Кооперативтердің
микрокредиттерді нысаналы
пайдалануы туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанына қосымша
"Кооперативтердің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (1-КМКНПЕ, тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается наименование заемщика.
6. В графе 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика.
7. В графах 4, 6, 8 и 10 Формы указывается место реализации проекта (область, район, сельский округ, село).
8. В графах 5, 7, 9 и 11 Формы указываются код по классификатору административно-территориальных объектов, регистрационный код адреса (область, район, сельский округ, село).
9. В графе 12 Формы указывается направление проекта.
10. В графе 13 Формы указывается категория заемщика.
11. В графе 14 Формы указывается производимая продукция/услуга.
12. В графе 15 Формы указывается дата выдачи микрокредита.
13. В графе 16 Формы указывается срок микрокредита.
14. В графе 17 Формы указывается сумма микрокредита (тенге).
15. В графе 18 Формы указывается ставка вознаграждения.
16. В графе 19 Формы указывается отрасль экономики с указанием кода по общему классификатору видов экономической деятельности.
17. В графе 20 Формы указывается количество индивидуальных предпринимателей.
18. В графе 21 Формы указывается статус участника кооператива.
19. В графе 22 Формы указывается бизнес-идентификационный номер кооператива, в котором является участником.
20. В графе 23 Формы указывается количество созданных рабочих мест.
Приложение 7
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, и в уполномоченный орган в области регионального развития.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: "Отчет о целевом использовании микрокредитов кооперативами".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1- ОЦИМКК.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поверенный (агент), местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
поверенный (агент) в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, ежеквартально, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, в уполномоченный орган в области регионального развития ежеквартально, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора - в электронном виде.
Отчет о целевом использовании микрокредитов кооперативами
п/п
Место реализации проекта
наименование заемщика
бизнес-идентификационный номер
вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности
область
код по классификатору административно-территориальных объектов
район
регистрационный код адреса
сельский округ
регистрационный код адреса
село
регистрационный код адреса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
сумма микрокредита, тенге
срок микрокредита
целевое направление микрокредита
статус участника кооператива
производимая продукция/услуга
количество созданных рабочих мест, единиц
количество членов кооператива, единиц
13
14
15
16
17
18
19
Телефоны______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель ___________________________ подпись ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________ подпись _______
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (при его наличии)
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о целевом
использовании микрокредитов
кооперативами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Отчет о целевом использовании микрокредитов кооперативами"
(1- ОЦИМКК, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кооперативтердің микрокредиттерді нысаналы пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2, 4, 6 және 8-бағандарында жобаны іске асыру орны (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) көрсетіледі.
6. Нысанның 3, 5, 7 және 9-бағандарында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеушісі бойынша код, мекенжайдың (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) тіркеу коды көрсетіледі.
7. Нысанның 10-бағанында қарыз алушының атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 11-бағанында бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 12-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрі көрсетіледі.
10. Нысанның 13-бағанында микрокредит сомасы көрсетіледі.
11. Нысанның 14-бағанында микрокредиттің мерзімі көрсетіледі.
12. Нысанның 15-бағанында микрокредиттің нысаналы бағыты көрсетіледі.
13. Нысанның 16-бағанында кооперативке қатысушының мәртебесі көрсетіледі.
14. Нысанның 17-бағанында өндірілетін өнім/көрсетілетін қызмет көрсетіледі.
15. Нысанның 18-бағанында құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
16. Нысанның 19-бағанында кооператив мүшелерінің саны көрсетіледі.
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына және өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: "Кооперативтердің лизингті нысаналы пайдалануы туралы есеп".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-КЛНПЕ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең: 20 __ жылғы ________ айы.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент), облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
сенім білдірілген өкіл (агент) облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде;
облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі – электрондық түрде.
Кооперативтердің лизингті нысаналы пайдалануы туралы есеп
Р/с №
Қарыз алушының атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Коопертивтің тіркелу орны
облыс
әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші бойынша код
аудан
мекенжайдың тіркеу коды
ауылдық округ
мекенжайдың тіркеу коды
ауыл
мекенжайдың тіркеу коды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
лизинг сомасы, теңге
лизинг мерзімі
Лизинг нысанасы
Құрылған жұмыс орындарының саны, бірлік
Коопертив мүшелерінің саны, бірлік
Атауы
Моделі
Техникалық паспорттың атауы
12
13
14
15
16
17
18
Телефондар ______________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ___________________________ қолтаңбасы ________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________ қолтаңбасы _______
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
(жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
"Кооперативтердің лизингті
нысаналы пайдалануы туралы
есеп" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Кооперативтердің лизингті нысаналы пайдалануы туралы есеп" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (1-КЛНПЕ, тоқсан сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании микрокредитов кооперативами" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2, 4, 6 и 8 Формы указывается место реализации проекта (область, район, сельский округ, село).
6. В графах 3, 5, 7 и 9 Формы указываются код по классификатору административно-территориальных объектов, регистрационный код адреса (область, район, сельский округ, село).
7. В графе 10 Формы указывается наименование заемщика.
8. В графе 11 Формы указывается бизнес-идентификационный номер.
9. В графе 12 Формы указывается вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности.
10. В графе 13 Формы указывается сумма микрокредита.
11. В графе 14 Формы указывается срок микрокредита.
12. В графе 15 Формы указывается целевое направление микрокредита.
13. В графе 16 Формы указывается статус участника кооператива.
14. В графе 17 Формы указывается производимая продукция/услуга.
15. В графе 18 Формы указывается количество созданных рабочих мест.
16. В графе 19 Формы указывается количество членов кооператива.
Приложение 8
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, и в уполномоченный орган в области регионального развития.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: "Отчет о целевом использовании лизинга кооперативами".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1- ОЦИЛК.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поверенный (агент), местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
поверенный (агент) в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, ежеквартально, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, в уполномоченный орган в области регионального развития ежеквартально, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора - в электронном виде.
Отчет о целевом использовании лизинга кооперативами
п/п
Наименование заемщика
Бизнес-идентификационный номер
Место регистрации кооператива
область
код по классификатору административно-территориальных объектов
район
регистрационный код адреса
сельский округ
регистрационный код адреса
село
регистрационный код адреса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
сумма лизинга, тенге
срок лизинга
Предмет лизинга
Количество созданных рабочих мест, единиц
Количество членов кооператива, единиц
Наименование
Модель
Номер технического паспорта
12
13
14
15
16
17
18
Телефоны______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель ___________________________ подпись ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________ подпись _______
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (при его наличии)
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о целевом
использовании лизинга
кооперативами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Отчет о целевом использовании лизинга кооперативами"
(1- ОЦИЛК, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кооперативтердің лизингті нысаналы пайдалануы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында қарыз алушының атауы көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 4, 6, 8 және 10-бағандарында кооперативтің тіркелу орны (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) көрсетіледі.
8. Нысанның 5, 7, 9 және 11-бағандарында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеушісі бойынша коды, мекенжайдың (облыс, аудан, ауылдық округ, ауыл) тіркеу коды көрсетіледі.
9. Нысанның 12-бағанында лизинг сомасы көрсетіледі.
10. Нысанның 13-бағанында лизинг мерзімі көрсетіледі.
11. Нысанның 14, 15 және 16-бағанында лизинг нысанасы (атауы, моделі, техникалық паспорттың атауы) көрсетіледі.
12. Нысанның 17-бағанында құрылған жұмыс орындарының саны көрсетіледі.
13. Нысанның 18-бағанында кооператив мүшелерінің саны көрсетіледі.
Ауылдық елді мекендер мен
шағын қалаларда микрокредит
беру және лизинг қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: "Кооперативтерді мониторингтеу туралы есеп".
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-КМЕ.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезең: 20 __ жылғы ________ айы.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: сенім білдірілген өкіл (агент), облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы.
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
сенім білдірілген өкіл (агент) облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органына тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде;
облыстың ауыл шаруашылығы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органы өңірлік даму саласындағы уәкілетті органға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі – электрондық түрде.
Кооперативтерді мониторингтеу туралы есеп
Р/с №
Облыс
Аудан
Ауылдық округ
Кооператив
Мониторинг жүргізу күні
Атауы
Бизнес сәйкестендіру нөмірі
Қатысушылар саны
"Ауыл Аманаты" бағдарламасы бойынша кредиттелген қатысушылар саны
Тіркелген күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Жеңілдікті кредит беру бойынша мерзімі өткен берешектің болуы (иә/жоқ)
экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша кооператив қызметінің түрі
Міндетті зейнетақы жарналары базасындағы жұмыс орындары
Қайта өңдеудің болуы (иә / жоқ)
Өнімнің атауы
Өлшем бірлігі
Өндірілетін өнім көлемі
Сату бағасы, өлшем бірлігі үшін теңге
11
12
13
14
15
16
17
18
кестенің жалғасы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о целевом использовании лизинга кооперативами" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается наименование заемщика.
6. В графе 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика.
7. В графе 4, 6, 8 и 10 Формы указывается место регистрации кооператива (область, район, сельский округ, село).
8. В графах 5, 7, 9 и 11 Формы указываются код по классификатору административно-территориальных объектов, регистрационный код адреса (область, район, сельский округ, село).
9. В графе 12 Формы указывается сумма лизинга.
10. В графе 13 Формы указывается срок лизинга.
11. В графе 14, 15 и 16 Формы указывается предмета лизинга (наименование, модель, номер технического паспорта).
12. В графе 17 Формы указывается количество созданных рабочих мест.
13. В графе 18 Формы указывается количество членов кооператива.
Приложение 9
к Правилам микрокредитования
и лизинга в сельских населенных
пунктах и малых городах
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: "Отчет о мониторинге кооперативов".
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1- ОМК.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: ________ месяц 20__ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: поверенный (агент), местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
поверенный (агент) в местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, ежеквартально, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом;
местный исполнительный орган области, осуществляющий функции в области сельского хозяйства, в уполномоченный орган в области регионального развития ежеквартально, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора - в электронном виде.
Отчет о мониторинге кооперативов
Область
Район
Сельский округ
Кооператив
Дата проведения мониторинга
Наименование
Бизнес-идентификационный номер
Количество участников
Количество участников, прокредитованных по программе "Ауыл Аманаты"
Дата регистрации
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Наличие просроченной задолженности по льготному кредитованию(да/нет)
вид деятельности кооператива по общему классификатору видов экономической деятельности
Рабочие места на базе Обязательных пенсионных взносов
Наличие переработки (да/нет)
Наименование продукции
Единица измерения
Объем производимой продукции
Цена реализации, тенге за единицу измерения
11
12
13
14
15
16
17
18
продолжение таблицы

Кіріс, 17*18, теңге
Өнімді өткізу
Салықтарды төлеу, теңге
Сертификаттау (иә / жоқ)
Ескертпе
Корпоративтік табыс салығы
Әлеуметтік салық
Мүлік салығы
Көлік салығы
Қосылған құн салығы
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Телефондар ______________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________________
Орындаушы ___________________________ қолтаңбасы ________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________ қолтаңбасы _______
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
(жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)
"Кооперативтерді
мониторингтеу туралы есеп"
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанына қосымша
"Кооперативтерді мониторингтеу туралы есеп" өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (1-КМЕ, тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кооперативтерді мониторингтеу туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
3. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 2-бағанында кооператив тіркелген облыс көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында кооператив тіркелген аудан көрсетіледі.
7. Нысанның 4-бағанында кооператив тіркелген ауылдық округ көрсетіледі.
8. Нысанның 5-бағанында кооператив атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 6-бағанында кооперативтің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
10. Нысанның 7-бағанында кооперативке қатысушылардың саны көрсетіледі.
11. Нысанның 8-бағанында "Ауыл Аманаты" бағдарламасы бойынша кредиттелген кооператив қатысушыларының саны көрсетіледі.
12. Нысанның 9-бағанында кооперативтің тіркелген күні көрсетіледі.
13. Нысанның 10-бағанында мониторинг жүргізу күні көрсетіледі.
14. Нысанның 11-бағанында жеңілдікті кредит беру бойынша мерзімі өткен берешектің болуы (иә/жоқ) көрсетіледі.
15. Нысанның 12-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша кооператив қызметінің түрі көрсетіледі.
16. Нысанның 13-бағанында міндетті зейнетақы жарналары базасында құрылған жұмыс орындары көрсетіледі.
17. Нысанның 14-бағанында кооперативте қайта өңдеудің болуы (иә/жоқ) көрсетіледі.
18. Нысанның 15-бағанында кооператив өндіретін өнімнің атауы көрсетіледі.
19. Нысанның 16-бағанында кооператив өндіретін өнімнің өлшем бірлігі көрсетіледі.

Доход, 17*18, тенге
Сбыт продукции
Выплата налогов, тенге
Сертификация (да/нет)
Примечание
Корпоративный подоходный налог
Социальный налог
Налог на имущество
Налог на транспорт
Налог на добавленную стоимость
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Телефоны______________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________
Исполнитель ___________________________ подпись ________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________ подпись _______
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место для печати (при его наличии)
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Отчет о мониторинге
кооперативов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Отчет о мониторинге кооперативов"
(1- ОМК, ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора данных "Отчет о мониторинге кооперативов" (далее – Форма).
2. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
3. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
5. В графе 2 Формы указывается область регистрации кооператива.
6. В графе 3 Формы указывается район регистрации кооператива.
7. В графе 4 Формы указывается сельский округ регистрации кооператива.
8. В графе 5 Формы указывается наименование кооператива.
9. В графе 6 Формы указывается бизнес-идентификационный номер кооператива.
10. В графе 7 Формы указывается количество участников кооператива.
11. В графе 8 Формы указывается количество участников кооператива, прокредитованных по программе "Ауыл Аманаты".
12. В графе 9 Формы указывается дата регистрации кооператива.
13. В графе 10 Формы указывается дата проведения мониторинга.
14. В графе 11 Формы указывается наличие просроченной задолженности по льготному кредитованию (да/нет).
15. В графе 12 Формы указывается вид деятельности кооператива по общему классификатору видов экономической деятельности.
16. В графе 13 Формы указывается созданные рабочие места на базе обязательных пенсионных взносов.
17. В графе 14 Формы указывается наличие переработки кооператива (да/нет).
18. В графе 15 Формы указывается наименование продукции, производимой кооперативом.
19. В графе 16 Формы указывается единица измерения производимой продукции кооперативом.

20. Нысанның 17-бағанында кооператив өндіретін өнімнің көлемі көрсетіледі.
21. Нысанның 18-бағанында кооперативтің өндіретін өлшем бірлігі үшін өнімнің бағасы көрсетіледі.
22. Нысанның 19-бағанында Кіріс=Көлем*Баға формуласы бойынша есептелетін кооперативтің кірісі көрсетіледі:
23. Нысанның 20-бағанында кооперативтің өнімін өткізу қайда жүргізілетіні көрсетіледі.
24. Нысанның 21, 22, 23, 24 және 25-бағандарында салық төлемі (корпоративтік табыс салығы, әлеуметтік салық, мүлік салығы, көлік салығы және қосылған құн салығы) көрсетіледі.
25. Нысанның 26-бағанында кооперативтің өніміне сертификаттаудың болуы (иә/жоқ) көрсетіледі.
26. Нысанның 27-бағанында ескертпелер көрсетіледі.

20. В графе 17 Формы указывается объем продукции, производимой кооперативом.
21. В графе 18 Формы указывается цена продукции за единицу измерения, производимой кооперативом.
22. В графе 19 Формы указывается доход кооператива, исчисляемый по формуле: Доход=Объем*Цена.
23. В графе 20 Формы указывается, куда производится сбыт продукции кооператива.
24. В графах 21, 22, 23, 24 и 25 Формы указываются выплата налогов (корпоративный подоходный налог, социальный налог, налог на имущество, налог на транспорт и налог на добавленную стоимость).
25. В графе 26 Формы указывается, наличие сертификации на продукцию кооператива (да/нет).
26. В графе 27 Формы указываются примечания.