"Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2026 жылғы 21 сәуірдегі № 3-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 23 сәуірде № 38531 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы нормативтік қаулы 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12720 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) апелляция – кандидаттың біліктілік емтиханының қорытындысы бойынша қабылданған шешімді қайта қарау туралы жазбаша өтініші;
2) апелляциялық комиссия – кандидаттардың апелляцияларын қарау үшін құрылатын комиссия;
3) біліктілік емтиханы – кандидаттың сертификаттау пәндері бойынша емтихан модулін орындау рәсімі;
4) білім беру бағдарламасы – оқытудың мақсатын, нәтижелері мен мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды және оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешені;
5) оқыту ұйымы – мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер кандидаттарды оқытатын ұйым;
6) емтихан модулі – тест сұрақтарынан және тест нысанындағы ахуалдық тапсырмалардан тұратын тапсырмалар көлемі;
7) кандидат – тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер Қазақстан Республикасының азаматы;
8) кандидаттың білімін растау – біліктілік емтиханын офлайн режимде тапсыру арқылы кандидаттың білім деңгейін бағалау;
9) байқаушылар – біліктілік емтиханын өткізу процесін байқап отыруды жүзеге асыратын адамдар;
10) Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) – тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдардың кәсіби, іскерлік қасиеттерін айқындайтын консультативтік-кеңесші орган;

О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ "Об утверждении Правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора"
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 21 апреля 2026 года № 3-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2026 года № 38531
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026.
ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ "Об утверждении Правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12720) следующие изменения и дополнения:
в Правилах сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) апелляция – письменное обращение кандидата по итогам квалификационного экзамена о пересмотре принятого решения;
2) апелляционная комиссия – комиссия, создаваемая для рассмотрения апелляций кандидатов;
3) квалификационный экзамен – процедура выполнения кандидатом экзаменационного модуля по дисциплинам сертификации;
4) образовательная программа – единый комплекс основных характеристик образования, включающий цели, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения;
5) обучающая организация – организация, которая проводит обучение кандидатов, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора;
6) экзаменационный модуль – объем заданий, состоящий из тестовых вопросов и ситуационных задач в форме тестов;
7) кандидат – гражданин Республики Казахстан, претендующий на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня;
8) подтверждение знаний кандидата – оценка уровня знаний кандидата посредством сдачи квалификационного экзамена в офлайн режиме;
9) наблюдатели – лица, осуществляющие наблюдение за процессом проведения квалификационного экзамена;
10) Национальная комиссия по сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора (далее – Национальная комиссия) – консультативно-совещательный орган, который определяет профессиональные, деловые качества лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня;

11) мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау (бұдан әрі – сертификаттау) – білімін растау және Ұлттық комиссияда өтетін әңгімелесу арқылы кандидатқа тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беру рәсімі;
12) мемлекеттік аудитор сертификаты – Ұлттық комиссия электрондық және қағаз жеткізгіштерде беретін, арнайы қорғау дәрежесі бар, кандидатқа тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беруді растайтын белгіленген үлгідегі құжат;
13) Ұлттық комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – Жұмыс органы) – қызметі Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 23-НҚ нормативтік қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12680 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссия туралы ережемен (бұдан әрі – Ұлттық комиссия туралы ереже) айқындалатын Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата);
14) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы – абонент белгілеген ақпаратты беру немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын және ұялы байланыс операторының желісіне қосылатын, қызмет көрсетілетін аумақ шеңберінде тұрақты географиялық айқындалатын орналасқан орны жоқ, ұялы байланыс желілерінде жұмыс істейтін жеке пайдалануға арналған байланыс құралы;
15) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. "Мемлекеттік аудитор сертификатын беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Жоғары аудиторлық палата көрсетеді.
"Мемлекеттік аудитор сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған оқыту ұйымдары мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге кандидаттарды оқыту бойынша қызметтер көрсетеді.
Білімді растау "Зерттеулер, талдау және тиімділікті бағалау орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің (бұдан әрі – Орталық) базасында "Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің "Қаржылық бұзушылықтарды зерттеу жөніндегі орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнын қайта ұйымдастыру және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 19 желтоқсандағы № 935 қаулысының 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес компьютерлік техниканы пайдалана отырып, біліктілік емтихандарын тапсыру жолымен жүргізіледі.
Оқыту ұйымдарының тізімі Жоғары аудиторлық палатаның және уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырылады.";

11) сертификация лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора (далее – сертификация) – процедура присвоения кандидату квалификации государственного аудитора соответствующего уровня, посредством подтверждения знаний и собеседования в Национальной комиссии;
12) сертификат государственного аудитора – документ установленного образца, выдаваемый на электронном и бумажном носителях Национальной комиссией, имеющий специальную степень защиты, подтверждающий присвоение кандидату квалификации государственного аудитора соответствующего уровня;
13) Рабочий орган Национальной комиссии (далее – Рабочий орган) – Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата), деятельность которого определяется Положением о Национальной комиссии по сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 21 декабря 2015 года № 23-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12680) (далее – Положение о Национальной комиссии);
14) абонентское устройство сотовой связи – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации и подключаемое к сети оператора сотовой связи, не имеющее постоянного географически определяемого местоположения в рамках обслуживаемой территории, работающее в сетях сотовой связи;
15) веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консилидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Государственная услуга "Выдача сертификата государственного аудитора" (далее – государственная услуга) оказывается Высшей аудиторской палатой.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата государственного аудитора" (далее – Перечень) приведен в приложении 1 к настоящим Правилам.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Обучающими организациями, определенными в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", оказываются услуги по обучению кандидатов на присвоение квалификации государственного аудитора.
Подтверждение знаний проводится путем сдачи квалификационных экзаменов с использованием компьютерной техники на базе товарищества с ограниченной ответственностью "Центр исследований, анализа и оценки эффективности" (далее – Центр) в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2019 года № 935 "О реорганизации республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Центр по исследованию финансовых нарушений" Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
Список обучающих организаций размещается на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты и уполномоченного органа.";

мынадай мазмұндағы 5-1 және 5-2-тармақтармен толықтырылсын:
"5-1. Оқыту ұйымы білім беру бағдарламалары негізінде кандидаттарды:
1) "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік";
2) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау";
3) "Бюджет, салық заңнамасы және өзге де заңнама" пәндері бойынша оқытады.
5-2. Әрбір пән бойынша білім беру бағдарламасы мынадай тәртіппен оқыту тақырыптарын, оқу материалдарын теориялық зерделеуді және практикалық меңгеруді қамтиды:
1) "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік" (80 академиялық сағаттан аспайды) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда және қоғамдық секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізуді және қаржылық есептілік жасауды, олардың арасындағы айырмашылықтарды түсіндіруді, сондай-ақ кәсіби бухгалтерлердің әдеп кодексінің базалық ережелерін қамтиды;
2) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау" (120 академиялық сағаттан аспайды) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнаманы, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы өзге де мәселелерді қамтиды;
3) "Бюджет, салық заңнамасы және өзге де заңнама" (50 академиялық сағаттан аспайды) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының бюджет, салық, азаматтық (ерекше бөлім) заңнамаларының, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу, мемлекеттік мүлік және жекешелендіру туралы заңнамаларының базалық ережелерін қамтиды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Кандидат білімін растауға қатысу үшін Орталыққа мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кандидат тапсыруға үміт білдірген біліктілік емтиханы көрсетілген өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ұсынады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге кандидат осы Қағидалардың 5-1-тармағында көрсетілген пәндер бойынша біліктілік емтиханын тапсырады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Бухгалтерлік есеп және аудит саласында ұлттық және (немесе) халықаралық кәсіби біліктілігі бар, тиісті сертификаттардың бағыттары бойынша жұмыс істейтін кандидаттар мынадай:
"аудитор";
ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы);
ACA (Associated Chartered Accountant) (Қауымдастырылған дипломы бар бухгалтер);
"кәсіби бухгалтер";
DipIFR (Diploma in International Financial Reporting) (Халықаралық қаржылық есептілік бойынша диплом);
бір мезгілде мынадай:
CIPFA (The Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом);
CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломы бар мемлекеттік қаржы және бухгалтерлік есеп институты – мемлекеттік аудитор) және CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша диплом);
CIPFA (Certificate in International Public Sector Financial Reporting) (Мемлекеттік қаржы және аудит институтының мемлекеттік сектордағы халықаралық қаржылық есептілік бойынша сертификаты);
IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша сертификат) біліктіліктерінің біріне ие болған жағдайда "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік" пәні бойынша емтихан тапсырудан босатылады.
"Мемлекеттік аудит" мамандығы бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кандидаттар "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау" пәні бойынша емтихан тапсырудан босатылады.
Емтихан тапсырудан босату Орталықтың ұлттық және (немесе) халықаралық кәсіби сертификаттарды, тиісті жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы дипломдарды берген тиісті ұйымдардан алынған растайтын құжаттарды ұсынуы негізінде Жұмыс органының шешімі бойынша жүзеге асырылады.";

дополнить пунктами 5-1 и 5-2 следующего содержания:
"5-1. Обучающая организация проводит обучение кандидатов на основании образовательных программ по следующим дисциплинам:
1) "Бухгалтерский учет и финансовая отчетность";
2) "Государственный аудит и финансовый контроль";
3) "Бюджетное, налоговое и иное законодательства".
5-2. Образовательная программа по каждой дисциплине включает темы обучения, теоретическое изучение и практическое освоение материалов в следующем порядке:
1) "Бухгалтерский учет и финансовая отчетность" (не более 80 академических часов) включает ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора, пояснения различий между ними, а также базовые положения кодекса этики профессиональных бухгалтеров согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) "Государственный аудит и финансовый контроль" (не более 120 академических часов) включает законодательство о государственном аудите и финансовом контроле и другие вопросы в сфере государственного аудита и финансового контроля, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
3) "Бюджетное, налоговое и иное законодательства" (не более 50 академических часов) включает базовые положения бюджетного, налогового, гражданского (особенная часть) законодательств Республики Казахстан, законодательств Республики Казахстан о государственных закупках и государственном имуществе и приватизации, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Для участия в подтверждении знаний кандидат представляет в Центр следующие документы:
1) заявление с указанием квалификационного экзамена, на сдачу которого претендует кандидат, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) копию документа, удостоверяющего личность.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Кандидат на присвоение квалификации государственного аудитора сдает квалификационный экзамен по дисциплинам, указанным в пункте 5-1 настоящих Правил.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Кандидаты, имеющие национальные и (или) международные профессиональные квалификации в области бухгалтерского учета и аудита, работающие по направлениям соответствующих сертификатов, освобождаются от сдачи экзамена по дисциплине "Бухгалтерский учет и финансовая отчетность", при наличии одной из следующих квалификаций:
"аудитор";
АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров);
АСА (Associated Chartered Accountant) (Ассоциированный дипломированный бухгалтер);
"профессиональный бухгалтер";
DipIFR (Diploma in International Financial Reporting) (Диплом по международной финансовой отчетности);
одновременно при наличии одной из следующих квалификаций:
CIPFA (The Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора);
CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломированный институт государственных финансов и бухгалтерского учета государственный аудитор) c CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) (Диплом по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе);
CIPFA (Certificate in International Public Sector Financial Reporting) (Сертификат по международной финансовой отчетности в государственном секторе института по государственным финансам и аудиту);
IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе).
Кандидаты, имеющие высшее и (или) послевузовское образование по специальности "государственный аудит" освобождаются от сдачи экзамена по дисциплине "Государственный аудит и финансовый контроль".
Освобождение от сдачи экзамена осуществляется по решению Рабочего органа, на основании представленных Центром подтверждающих документов, из соответствующих организаций, выдавших национальные и (или) международные профессиональные сертификаты, соответствующие дипломы о высшем и (или) послевузовском образовании.";

мынадай мазмұндағы 15-1 және 15-2-тармақтармен толықтырылсын:
"15-1. Әр пән бойынша емтихан модулі мынадай тәртіппен тест сұрақтарын және тест нысанындағы ахуалдық тапсырмаларды қамтиды:
1) "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік":
халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау бойынша 100 тест сұрағы мен тест нысанындағы 50 ахуалдық тапсырманы;
қоғамдық секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау бойынша 100 тест сұрағы мен тест нысанындағы 50 ахуалдық тапсырманы қамтиды;
2) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау":
тиімділік аудитін жүргізу бойынша 100 тест сұрағы мен тест нысанындағы 50 ахуалдық тапсырманы;
сәйкестік аудитін жүргізу бойынша 100 тест сұрағы мен тест нысанындағы 50 ахуалдық тапсырманы;
қаржылық есептілік аудитін жүргізу бойынша 100 тест сұрағы мен тест нысанындағы 50 ахуалдық тапсырманы қамтиды;
3) "Бюджет, салық заңнамасы және өзге де заңнама":
бюджет заңнамасы бойынша 100 тест сұрағын;
салық заңнамасы бойынша 50 тест сұрағын;
азаматтық заңнама (ерекше бөлім) бойынша 50 тест сұрағын;
мемлекеттік сатып алу туралы заңнама бойынша 30 тест сұрағын;
мемлекеттік мүлік және жекешелендіру туралы заңнама бойынша 20 тест сұрағын қамтиды.
Әр тест сұрағы мен тест нысанындағы ахуалдық тапсырма бір балл болып бағаланады (дұрыс жауап – 1 (бір) балл, қате жауап – 0 (нөл) балл).
Тест нысанындағы ахуалдық тапсырма тапсырманың мазмұнынан және оны шешудің бірнеше жауап нұсқасынан тұрады. Тапсырма шарттарында уақыт кезеңі, қолданылатын өлшем бірліктері ескеріледі және нақты жағдай бойынша ақпарат ұсынылады.
Емтиханда әр кандидатқа 30 (отыз) тест сұрағы, соның ішінде тест нысанындағы 5 (бес) ахуалдық тапсырма беріледі.
15-2. Осы Қағидалардың 5-1, 5-2, 14 және 15-1-тармақтары 2026 жылғы 12 шілдеге дейін оқыған және (немесе) өтініш берген мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер кандидаттарға қолданылмайды.
2026 жылғы 12 шілдеге дейін оқыған және (немесе) өтініш берген мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер кандидаттар білімін растау үшін мынадай:
1) қоғамдық секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау;

дополнить пунктами 15-1 и 15-2 следующего содержания:
"15-1. Экзаменационный модуль по каждой дисциплине состоит из тестовых вопросов и ситуационных задач в форме тестов в следующем порядке:
1) "Бухгалтерский учет и финансовая отчетность" включает:
100 тестовых вопросов и 50 ситуационных задач в форме тестов по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
100 тестовых вопросов и 50 ситуационных задач в форме тестов по ведению бухгалтерского учета и составлению финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора;
2) "Государственный аудит и финансовый контроль" включает:
100 тестовых вопросов и 50 ситуационных задач в форме тестов по проведению аудита эффективности;
100 тестовых вопросов и 50 ситуационных задач в форме тестов по проведению аудита соответствия;
100 тестовых вопросов и 50 ситуационных задач в форме тестов по проведению аудита финансовой отчетности;
3) "Бюджетное, налоговое и иное законодательства" включает:
100 тестовых вопросов по бюджетному законодательству;
50 тестовых вопросов по налоговому законодательству;
50 тестовых вопросов по гражданскому законодательству (особенная часть);
30 тестовых вопросов по законодательству о государственных закупках;
20 тестовых вопросов по законодательству о государственном имуществе и приватизации.
Каждый тестовый вопрос и ситуационная задача в форме тестового вопроса оцениваются в один балл (правильный (верный) ответ – 1 (один) балл, неверный ответ – 0 (ноль) баллов).
Ситуационная задача в форме теста состоит из содержания задачи и нескольких вариантов ответов ее решения. В условиях задачи учитываются временной период, используемые единицы измерения и представляется информация по конкретной ситуации.
На экзамен каждому кандидату выносятся 30 (тридцать) тестовых вопросов, в том числе 5 (пять) ситуационных задач в форме тестов.
15-2. Действие пунктов 5-1, 5-2, 14 и 15-1 настоящих Правил не распространяется на кандидатов, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, обучившихся и (или) подавших заявления до 12 июля 2026 года.
Кандидаты, претендующие на присвоение квалификации государственного аудитора, обучившиеся и (или) подавшие заявления до 12 июля 2026 года, для подтверждения знаний сдают квалификационные экзамены по дисциплинам:
1) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора;

2) халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау;
3) сәйкестік аудиті;
4) тиімділік аудиті;
5) қаржылық есептілік аудиті пәндері бойынша біліктілік емтихандарын тапсырады.
Осы Қағидалар қолданысқа енгізілгенге дейін өтініш берген, бухгалтерлік есеп және аудит саласында ұлттық және (немесе) халықаралық кәсіби біліктілігі бар, тиісті сертификаттардың бағыттары бойынша жұмыс істейтін мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер кандидаттар сертификаттау пәндері бойынша жекелеген емтихандарды тапсырудан босатылады. Емтихан тапсырудан босату Орталықтың ұлттық және (немесе) халықаралық кәсіби сертификаттарды берген тиісті ұйымдардан алынған растайтын құжаттарды ұсынуы негізінде Жұмыс органының шешімі бойынша мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) кандидаттар мынадай:
"аудитор";
АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы);
АСА (Associated Chartered Accountant) (Қауымдастырылған дипломы бар бухгалтер) біліктіліктерінің біріне ие болған жағдайда "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" және "Қаржылық есептілік аудиті" пәндері бойынша емтихандар тапсырудан босатылады;
2) кандидаттар мынадай:
"кәсіби бухгалтер";
DipIFR (Diploma in International Financial Reporting) (Халықаралық қаржылық есептілік бойынша диплом) біліктіліктерінің біріне ие болған жағдайда "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" пәні бойынша емтихан тапсырудан босатылады;
3) кандидаттар мынадай:
CIPFA (The Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом);
CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломы бар мемлекеттік қаржы және бухгалтерлік есеп институты – мемлекеттік аудитор) және CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша диплом) біліктіліктерінің біріне ие болған жағдайда "Қоғамдық секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" және "Қаржылық есептілік аудиті" пәндері бойынша емтихандар тапсырудан босатылады;

2) ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
3) аудит соответствия;
4) аудит эффективности;
5) аудит финансовой отчетности.
Кандидаты, претендующие на присвоение квалификации государственного аудитора, ранее поданные до введения в действие настоящих Правил, имеющие национальные и (или) международные профессиональные квалификации в области бухгалтерского учета и аудита, работающие по направлениям соответствующих сертификатов, освобождаются от сдачи отдельных экзаменов по дисциплинам сертификации. Освобождение осуществляется по решению Рабочего органа, на основании представленных Центром подтверждающих документов, из соответствующих организаций, выдавших национальные и (или) международные профессиональные сертификаты в следующем порядке:
1) кандидаты освобождаются от сдачи экзаменов по дисциплинам "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности" и "Аудит финансовой отчетности", при наличии одной из следующих квалификаций:
"аудитор";
АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров);
АСА (Associated Chartered Accountant) (Ассоциированный дипломированный бухгалтер);
2) кандидаты освобождаются от сдачи экзамена по дисциплине "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности", при наличии одной из следующих квалификаций:
"профессиональный бухгалтер";
DipIFR (Diploma in International Financial Reporting) (Диплом по международной финансовой отчетности);
3) кандидаты освобождаются от сдачи экзаменов по дисциплинам "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора" и "Аудит финансовой отчетности", при наличии одной из следующих квалификаций:
CIPFA (The Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора);
CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломированный институт государственных финансов и бухгалтерского учета государственный аудитор) c CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) (Диплом по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе);

4) кандидаттар IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша сертификат) біліктілігіне ие болған жағдайда "Қоғамдық секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау" пәні бойынша емтихан тапсырудан босатылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Біліктілік емтиханынан өту кезінде кандидатқа:
- біліктілік емтиханын өткізуге арналған үй-жайға электрондық құрылғыларды (соның ішінде мобильді телефондар мен өзге де электрондық жабдықтарды) алып кіруіне жол берілмейді. Мұндай құрылғылар біліктілік емтиханын өткізу уақытында ұяшықтары бар арнайы шкафтарға сақтауға қойылады;
- басқа адамдармен сөйлесуіне, материалдармен алмасуына;
- біліктілік емтиханын өткізуге арналған үй-жайдан қағаз және электрондық жеткізгіштердегі ақпаратты алып шығуына, байқаушылардың еріп жүруінсіз үй-жайдан шығуына жол берілмейді.
Кандидат осы тармақтың талаптарын бұзған кезде кандидаттың емтихан процесі тоқтатылып, ол үй-жайдан шығарылады, ал біліктілік емтиханының қолда бар аралық нәтижелерінің күші жойылады. Байқаушылар осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханы рәсімдерінің бұзылғаны туралы акт жасайды.
Байқаушылардың құрамына Жоғары аудиторлық палатаның бір өкілі, уәкілетті органның бір өкілі, Орталықтың бір өкілі кіреді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Тестілеу нәтижелері ведомоспен ресімделеді және оған 2 (екі) жұмыс күні ішінде Орталықтың өкілдері мен Жоғары аудиторлық палатадан және уәкілетті органнан келген байқаушылар қол қояды.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Орталық біліктілік емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша оң нәтиже алған кандидатқа ведомоске қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудитор біліктілігіне білімін растау туралы құжат береді.
Білімді растау туралы құжаттың көшірмесі кандидаттың жеке ісіне тігіледі.
Біліктілік емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша білімін растаған адамдардың тізімі ведомоске қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Орталықтың интернет-ресурсына орналастырылады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Біліктілік емтиханын тапсыра алмаған кандидат сертификаттаудың белгілі бір пәнінен біліктілік емтиханын тапсыра алмаған күннен бастап 3 (үш) ай өткен соң және 2 (екі) жылдан аспайтын мерзімде қайта емтихан тапсырады.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) кандидаты освобождаются от сдачи экзамена по дисциплине "Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора", при наличии квалификации IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе).";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. При прохождении квалификационного экзамена кандидату не допускается:
- заносить в помещение для проведения квалификационного экзамена электронные устройства (в том числе мобильные телефоны и иные электронные оборудования). Такие устройства на время проведения квалификационного экзамена помещаются на хранение в специальные шкафы с ячейками;
- разговаривать с другими лицами, обмениваться материалами;
- выносить из помещения для проведения квалификационного экзамена информацию на бумажных и электронных носителях, покидать помещение без сопровождения наблюдателей.
При нарушении кандидатом требований настоящего пункта экзаменационный процесс кандидата приостанавливается с последующим удалением его из помещения, а имеющиеся промежуточные результаты квалификационного экзамена аннулируются. Наблюдателями составляется акт о нарушении процедуры квалификационного экзамена по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
В состав наблюдателей входят: один представитель от Высшей аудиторской палаты, один представитель от уполномоченного органа, один представитель от Центра.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Результаты тестирования оформляются ведомостью и подписываются в течение 2 (двух) рабочих дней представителями Центра и наблюдателями от Высшей аудиторской палаты и уполномоченного органа.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Кандидату, получившему положительный результат по итогам сдачи квалификационного экзамена, Центром выдается документ о подтверждении знаний на квалификацию государственного аудитора по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания ведомости.
Копия документа о подтверждении знаний подшивается в личное дело кандидата.
Список лиц, подтвердивших знания по итогам сдачи квалификационного экзамена, размещается на интернет-ресурсе Центра в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания ведомости.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Кандидат, не сдавший квалификационный экзамен, повторно проходит его в срок не ранее, чем через 3 (три) месяца и не более 2 (двух) лет со дня не сдачи квалификационного экзамена по определенной дисциплине сертификации.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"35. Апелляцияға өтініш берген кандидат біліктілік емтиханының қорытындысымен танысады, сондай-ақ өзінің апелляцияға берген өтінішін қарауға қатысады.
Апелляциялық комиссияның шешімі апелляцияға берген кандидатқа беріледі және шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Орталықтың интернет-ресурсына орналастырылады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Ұлттық комиссияда әңгімелесу үшін жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарында мемлекеттік аудитор болып соңғы 5 (бес) жыл бойы жұмыс істейтін және:
1) мемлекеттік аудитор сертификаты;
2) мына:
АСА (Associated Chartered Accountant) (Қауымдастырылған дипломы бар бухгалтер);
АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы);
CIPFA (The Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом);
CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломы бар мемлекеттік қаржы және бухгалтерлік есеп институты – мемлекеттік аудитор) және CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша диплом);
CIA (Certified Internal Auditor) (Дипломы бар ішкі аудитор);
мына халықаралық кәсіби ұйымдардың бірі:
ICAEW (Institute of Chartered Accountants in England and Wales) (Англия мен Уэльстің алқа бухгалтерлер институты);
АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Сертификатталған алқа бухгалтерлер қауымдастығы);
CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Мемлекеттік секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша диплом);
IIA (Institute of Internal Auditors) (Ішкі аудиторлар институты) беретін мына кәсіби біліктіліктердің бірі:
АССА F8 (Audit and Assurance) не АССА F8 (Аудит және анықтықты растау) (орыс тілінде) не Cert IA ACCA (Certificate in International Auditing) (Халықаралық аудит бойынша сертификат) бірге IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Қоғамдық секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша сертификат) біліктілік талаптарының бірі бар екенін растайтын құжаты;
3) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) Дүниежүзілік банкпен бірлесіп әзірлеген, ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары үшін қолданылатын сертификатпен бірге (Public Audit and Assurance) (Мемлекеттік аудит және анықтықты растау) IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Мемлекеттік сектордағы бухгалтерлік есептің халықаралық стандарттары бойынша сертификат) кәсіби біліктілігінің бар екенін растайтын құжаты;

"35. Кандидат, подавший заявление на апелляцию, ознакамливается с итогами квалификационного экзамена, а также присутствует при рассмотрении своего заявления на апелляцию.
Решение апелляционной комиссии выдается кандидату, подавшему на апелляцию, и размещается на интернет-ресурсе Центра в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Для собеседования в Национальной комиссии на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории допускается кандидат, работающий государственным аудитором последние 5 (пять) лет в органах государственного аудита и финансового контроля и имеющий:
1) сертификат государственного аудитора;
2) документ, подтверждающий наличие одной из следующих профессиональных квалификаций:
ACA (Associated Chartered Accountant) (Ассоциированный дипломированный бухгалтер);
АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров);
CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора);
CIPFA public auditor (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Public Auditor) (Дипломированный институт государственных Финансов и бухгалтерского учета государственный аудитор) c CIPFA DipIPSAS (Diploma in international public sector accounting standards) (Диплом по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе);
CIA (Certified Internal Auditor) (Дипломированный внутренний аудитор);
IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам финансовой отчетности для общественного сектора) с АССА F8 (Audit and Assurance) либо АССА F8 (Аудит и подтверждение достоверности) (на русском языке) либо с Cert IA ACCA (Certificate in International Auditing) (Сертификат по международному аудиту), присваиваемой одной из следующих международных профессиональных организаций:
ICAEW (Institute of Chartered Accountants in England and Wales) (Институт присяжных бухгалтеров Англии и Уэльса);
АССА (Association of Chartered Certified Accountants) (Ассоциация сертифицированных присяжных бухгалтеров);
CIPFA (Chartered Institute of Public Finance and Accountancy) (Диплом по международным стандартам финансовой отчетности для государственного сектора);
IIA (Institute of Internal Auditors) (Институт внутренних аудиторов);
3) документ, подтверждающий наличие профессиональных квалификаций IPSAS АССА (Certificate in International Public Sector Accounting Standards) (Сертификат по международным стандартам бухгалтерского учета в государственном секторе) с сертификатом, разработанным Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство) совместно со Всемирным банком (Public Audit and Assurance) (Государственный аудит и подтверждение достоверности), которые распространяются для органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля;

4) соңғы 2 (екі) жыл ішінде мемлекеттік қызметшілер қызметінің тиімділігін бағалаудың оң нәтижесі;
5) Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындауға және лауазымнан босатуға құқығы бар лауазымды адамның қолы қойылған, кандидаттың кәсіби және жеке қасиеттерін сипаттай отырып, оның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қол қойылған күні көрсетілген мінездемесі бар кандидат жіберіледі.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүйесінде кемінде 5 (бес) жыл жұмыс тәжірибесі бар Жоғары аудиторлық палатаның және тексеру комиссияларының төрағалары, мүшелері, аппарат басшылары, Министрліктің Ішкі мемлекеттік аудит комитетінің төрағасы мен орынбасарлары, Министрліктің Ішкі мемлекеттік аудит комитетінің аумақтық ішкі мемлекеттік аудит департаменттерінің басшылары мен орынбасарлары, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың ішкі аудит қызметтерінің басшылары мен орынбасарлары (болған жағдайда) Қағидалардың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларының талаптарына сәйкес жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге Ұлттық комиссияға әңгімелесу үшін жіберіледі.";
43 және 44-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге кандидат (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін Тізбенің 9-тармағында көрсетілген құжаттарды "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы жібереді.
44. Көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" веб-порталынан құжаттар мен мәліметтер келіп түскен күні оларды қабылдап, Жоғары аудиторлық палатаның интеграцияланған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЖАП ИАЖ) тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және/немесе мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 9-тармағының 3), 4), 5), 6), 10), 11) және 12) тармақшаларында көзделген құжаттарды персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) қолы мен мөрін (болған жағдайда) және (немесе) мөртабанын қойғызып растамай ұсынған не нотариус куәландырмаған нысанда ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының өтініші алынған күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде пысықтауға жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы қайтарылған өтінішті алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құжаттардың толық топтамасын қоса бере отырып, өтінішті қайта береді.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) положительный результат оценки эффективности деятельности государственных служащих в течение последних 2 (двух) лет;
5) характеристику, подписанную должностным лицом, имеющим право назначения на должность и освобождения от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе с указанием даты подписания, фамилии, имени и отчества (при наличии) кандидата с описанием его профессиональных и личностных качеств.
Председатели, члены, руководители аппаратов Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий, Председатель и заместители Комитета внутреннего государственного аудита Министерства, руководители и заместители территориальных департаментов внутреннего государственного аудита Комитета внутреннего государственного аудита Министерства, руководители и заместители (при наличии) служб внутреннего аудита центральных государственных и местных исполнительных органов, имеющие опыт работы не менее 5 (пяти) лет в системе органов государственного аудита и финансового контроля, допускаются для собеседования в Национальную комиссию на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории, в соответствии с требованиями подпунктов 1), 2) и 3) настоящего пункта Правил.";
пункты 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"43. Для получения государственной услуги кандидат на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня (далее – услугополучатель) направляет через веб-портал "цифрового правительства" документы, указанные в пункте 9 Перечня.
44. Услугодатель в день поступления с веб-портала "цифрового правительства" документов и сведений осуществляет их прием и регистрацию в интегрированной информационной системе Высшей аудиторской палаты (далее – ИИС ВАП).
При обращении услугополучателем после окончания рабочего времени, в выходные и/или праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день.
В случае предоставления услугополучателем документов, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6), 10), 11) и 12) пункта 9 Перечня незаверенных подписью и печатью (при наличии) и (или) штампом службы управления персоналом (кадровой службы) либо не засвидетельствованных нотариусом, заявление услугополучателя направляется на доработку в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его получения.
Услугополучатель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения возврата повторно подает заявление с приложением полного пакета документов.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:

"46. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының ұсынған құжаттарын:
1) көрсетілетін қызметті алушының осы Қағидалардың 38 және 40-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкестігі;
2) осы Қағидалардың 41 және 43-тармақтарына сәйкес құжаттарды ресімдеудің толықтығы, анықтығы және дұрыстығы;
3) құжаттарын қайта берген адамдар үшін осы Қағидалардың 60-тармағында көрсетілген талаптардың сақталуы тұрғысынан тексеру жүргізуді ұйымдастырады.
Тізбенің 10-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8) және 9) тармақшаларында көзделген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші Кодекстің 73-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін оған мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешімді хабарлайды.
Қарау нәтижелері бойынша әңгімелесуге жіберу не Ұлттық комиссияда өтетін әңгімелесуге жіберуден дәлелді бас тарту туралы шешім қабылданады.
Осы тармақта көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін құжаттарды қайта беруге тыйым салуға әкеп соқпайды.";
51, 52 және 53-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 38, 40, 41, 43 және 60-тармақтарында және Тізбенің 9-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Ұлттық комиссияда әңгімелесуден өтуге жіберіледі және көрсетілетін қызметті беруші өтініштің тіркелген күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оған Ұлттық комиссияда әңгімелесуден өтуге жіберу туралы хабарламаны "цифрлық үкіметтің" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы қысқа мәтіндік хабарлама жолдау арқылы жібереді.
52. Көрсетілетін қызметті алушылардың кезектілігі олардың өтініштерінің ЖАП ИАЖ-да тіркелген күні мен нөміріне қарай айқындалады.
53. Көрсетілетін қызметті беруші әңгімелесу өткізілетін күнге дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей әңгімелесудің өтетін орнын, күнін және уақытын көрсете отырып, әңгімелесуге жіберілген адамдардың тізімін өзінің интернет-ресурсына орналастырады және көрсетілетін қызметті алушыға Ұлттық комиссияның отырысына шақыру туралы хабарламаны "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы "жеке кабинетіне" жібереді, сондай-ақ осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер әрбір көрсетілетін қызметті алушы бойынша қорытынды дайындайды.";
59 және 60-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"46. Услугодатель организует проверку представленных документов услугополучателя на:
1) соответствие услугополучателя требованиям, установленным пунктами 38 и 40 настоящих Правил;
2) полноту, достоверность и корректность оформления документов согласно пунктам 41 и 43 настоящих Правил;
3) соблюдение требований, указанных в пункте 60 настоящих Правил, для лиц, подающих документы повторно.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, предусмотренных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8) и 9) пункта 10 Перечня, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению согласно статье 73 Кодекса.
По результатам рассмотрения принимается решение о допуске к собеседованию, либо мотивированном отказе в допуске к собеседованию в Национальной комиссии.
Отказ в оказании государственной услуги по указанным в настоящем пункте основаниям не влечет запрета на повторную подачу документов для получения государственной услуги.";
пункты 51, 52 и 53 изложить в следующей редакции:
"51. В случае соответствия услугополучателя требованиям, установленным в пунктах 38, 40, 41, 43 и 60 настоящих Правил и пункту 9 Перечня, услугополучатель допускается к собеседованию в Национальной комиссии и услугодатель в течении 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации заявления направляет ему уведомление о допуске к собеседованию в Национальной комиссии посредством зарегистрированного на веб-портале "цифрового правительства" абонентского устройства сотовой связи пользователя путем отправления короткого текстового сообщения.
52. Очередность услугополучателей определяется исходя из даты и номера регистрации их заявлений в ИИС ВАП.
53. Услугодатель не позднее чем за 10 (десять) рабочих дней до дня проведения собеседования размещает список лиц, допущенных к собеседованию, с указанием места, даты и времени проведения собеседования, на его интернет-ресурсе и направляет услугополучателю в "личный кабинет" через веб-портал "цифрового правительства" уведомление о приглашении на заседание Национальной комиссии, а также готовит заключение по каждому услугополучателю на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.";
пункты 59 и 60 изложить в следующей редакции:

"59. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес Ұлттық комиссияның тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беру туралы не тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беруден бас тарту туралы шешімі.
Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсетуді мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
60. Ұлттық комиссияда өткен әңгімелесу қорытындысы бойынша теріс нәтиже алған көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген кандидаттың білімін растау туралы құжаттың қолданылу мерзімі ішінде осы шешім қабылданған күннен бастап 6 (алты) ай мерзім өткен соң мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін құжаттарды қайта тапсырады.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Қағаз жеткізгіштегі тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаты осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификаттарын беруді есепке алу журналы бойынша көрсетілетін қызметті алушының жеке өзіне не сенімхат бойынша оның өкіліне беріледі.
Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатының бланкісін үйлестіруді, сақтауды, есепке алуды және пайдалануды көрсетілетін қызметті берушінің Ұлттық комиссия қызметін қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Жоғары аудиторлық палата осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акт бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";
1 және 2-қосымшалар осы нормативтік қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы нормативтік қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда 3-қосымшамен толықтырылсын;
4 және 5-қосымшалар осы нормативтік қаулыға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-1-қосымша алып тасталсын;
6-қосымша осы нормативтік қаулыға 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-1-қосымша алып тасталсын;
7, 8, 9 және 10-қосымшалар осы нормативтік қаулыға 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Жоғары аудиторлық палата аппаратының Жоспарлау, сертификаттау және әдіснама департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

"59. Результатом оказания государственной услуги является решение Национальной комиссии о присвоении квалификации государственного аудитора соответствующего уровня согласно приложению 9 к настоящим Правилам, либо об отказе в присвоении квалификации государственного аудитора соответствующего уровня.
Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона "О государственных услугах".
60. Услугополучатель, получивший отрицательный результат по итогам собеседования в Национальной комиссии, повторно подает документы для получения государственной услуги не ранее, чем через 6 (шесть) месяцев со дня принятия данного решения в течение срока действия документа о подтверждении знаний, указанного в пункте 28 настоящих Правил.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Сертификат государственного аудитора соответствующего уровня на бумажном носителе выдается по журналу учета выдачи сертификатов государственного аудитора соответствующего уровня по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, лично услугополучателю, либо его представителю по доверенности.
Координация, хранение, учет и использование бланка сертификата государственного аудитора соответствующего уровня осуществляется структурным подразделением услугодателя, ответственным за обеспечение деятельности Национальной комиссии.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. Высшая аудиторская палата в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт-центр.";
приложения 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему нормативному постановлению;
дополнить приложением 3 в редакции согласно приложению 3 к настоящему нормативному постановлению;
приложения 4 и 5 изложить в новой редакции согласно приложениям 4 и 5 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 5-1 исключить;
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 6-1 исключить;
приложения 7, 8, 9 и 10 изложить в новой редакции согласно приложениям 7, 8, 9 и 10 к настоящему нормативному постановлению.
2. Департаменту планирования, сертификации и методологии аппарата Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы ресми жарияланғанынан кейін оның Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палатаның аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы
А. Смаилов
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 3-НҚ
Нормативтік қаулыға
1-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
1-қосымша
"Мемлекеттік аудитор сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Мемлекеттік аудитор сертификатын беру
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Жоғары аудиторлық палатаның интеграцияланған ақпараттық жүйесі (ЖАП ИАЖ) арқылы "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (www.egov.kz), телнұсқаны беру кезінде көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы
4
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
6 (алты) ай ішінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған), қағаз нысанда
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік аудитор сертификатын беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту
7
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
Жұмыс графигі:
1) көрсетілетін қызметті беруші: демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 8.30-дан 17.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс сағат 12.30-дан 13.30-ға дейін. Құжаттар демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 12.30-дан 13.30-ға дейін түскі асқа үзіліспен сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін қабылданады;
2) "цифрлық үкіметтің" веб-порталы: тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда). Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
9
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын құжаттар мен мәліметтер тізбесі

1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие с 12 июля 2026 года.
Председатель Высшей
аудиторской палаты
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 3-НҚ
Приложение 1
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Перечень
основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата государственного аудитора"
1
Наименование государственной услуги
Выдача сертификата государственного аудитора
2
Наименование услугодателя
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан
3
способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства" (ww.egov.kz) через Интегрированную информационную систему Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (ИИС ВАП), через канцелярию услугодателя при выдаче дубликата
4
срок оказания государственной услуги
В течение 6 (шести) месяцев
5
форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная), бумажная
6
результат оказания государственной услуги
Выдача сертификата государственного аудитора или мотивированный отказ в оказании государственной услуги
7
размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8
график работы услугодателя
График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу с 8.30 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 12.30 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней. Прием документов осуществляется с понедельника по пятницу с 9.00 до 17.00 часов, с перерывом на обед с 12.30 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) веб-портала "цифрового правительства": круглосуточно (за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ). При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
9
перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) көрсетілетін қызметті алушы үміт білдірген тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігі көрсетілген өтініш автоматты түрде қалыптасады;
2) жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер электрондық цифрлық қолтаңба көмегімен "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы автоматты түрде қалыптасады;
3) жоғары білімінің болуын растайтын құжаттың қосымшаларымен бірге электрондық көшірмесі.
Шетелдік білім беру ұйымдарында алған білімі туралы құжаттардың көшірмелеріне "Болашақ" халықаралық стипендиясының иеленушілеріне шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ғылыми орталықтары мен зертханалары берген, сондай-ақ өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттың (келісімнің) қолданылу аясына жататын білім туралы құжаттарды қоспағанда, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген осы білім туралы құжаттарды тану немесе нострификациялау туралы куәліктердің көшірмелері қоса беріледі. Білім туралы құжаттарға "Халықаралық бағдарламалар орталығы" акционерлік қоғамы берген "Болашақ" халықаралық стипендиясы стипендиатының мәртебесі туралы ақпарат қоса беріледі.
Өзара тану және баламалылығы туралы халықаралық шарттың (келісімнің) қолданылу аясына жататын білім туралы құжаттардың көшірмелеріне ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті орган берген білім туралы осы құжаттарды тану туралы анықтамалардың көшірмелері қоса беріледі.
Егер құжат (диплом/сертификат) және оған қосымшалар шет тілінде болса, белгіленген тәртіппен нотариат растаған қазақ және (немесе) орыс тіліндегі аудармасы ұсынылады;
4) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжат (ақпараттық жүйеде мәліметтер болмаған жағдайда құжаттың электрондық көшірмесі қоса беріледі).
Қажет болса, көрсетілетін қызметті алушы функционалдық міндеттеріне сәйкес келетін салаларда жұмыс өтілінің болуын растайтын құжаттарды қоса береді;
5) бухгалтерлік есеп, аудит және қаржы саласында ұлттық немесе халықаралық кәсіби біліктілік берілгені туралы құжаттың электрондық көшірмесі (болған жағдайда);
6) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Орталық берген мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін білімді растау жөніндегі құжаттардың электрондық көшірмесі;
7) жеке деректерін (тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) өзгертуі туралы мәліметтерді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
8) 3x4 көлеміндегі 1 (бір) электрондық фотосурет (жеке іске);

1) заявление с указанием квалификации государственного аудитора соответствующего уровня, на которую претендует услугополучатель формируется автоматически;
2) сведения о документе, удостоверяющем личность, формируются автоматически через веб-портал "цифрового правительства" посредством электронной цифровой подписи;
3) электронная копия документа, подтверждающего наличие высшего образования с приложениями.
К копиям документов об образовании, полученных в зарубежных организациях образования, прилагаются копии удостоверений о признании или нострификации данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в области науки и высшего образования, за исключением документов об образовании, выданных зарубежными организациями высшего и (или) послевузовского образования, научными центрами и лабораториями обладателям международной стипендии "Болашак", а также подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности.
К копиям документов об образовании, прилагается информация о статусе стипендиата международной стипендии "Болашак", выданной акционерным обществом "Центр международных программ".
К копиям документов об образовании, подпадающих под действие международного договора (соглашения) о взаимном признании и эквивалентности, прилагаются копии справок о признании данных документов об образовании, выданных уполномоченным органом в области науки и высшего образования.
В случае если документ (диплом/сертификат) и приложения к нему на иностранном языке, представляется нотариально заверенный в установленном порядке перевод на казахский и (или) русский язык;
4) документ, подтверждающий трудовую деятельность в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (в случае отсутствия сведений в информационной системе прилагается электронная копия документа).
При необходимости, услугополучатель прикладывает документы, подтверждающие наличие у него стажа работы в сферах, соответствующих функциональным обязанностям;
5) электронная копия документа о присвоении национальной или международной профессиональной квалификации в области бухгалтерского учета, аудита и финансов (при наличии);
6) электронная копия документа по подтверждению знаний для лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, выданного Центром, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
7) электронная копия документа, подтверждающего сведения об изменении личных данных (фамилия, имя, отчество (при наличии);
8) 1 (одна) электронная фотография размером 3х4 (в личное дело);

9) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармағында көзделген негіздер бойынша дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беру электрондық цифрлық қолтаңба көмегімен "цифрлық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады;
10) жоғары санатты мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдар үшін мемлекеттік аудитор сертификатының электрондық көшірмесі;
11) осы Қағидалардың 41-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген халықаралық кәсіби біліктіліктердің бірін иелену туралы құжаттың электрондық көшірмесі;
12) осы Қағидалардың 41-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген соңғы 2 (екі) жыл ішінде мемлекеттік қызметшілер қызметінің тиімділігін бағалаудың оң нәтижесінің электрондық көшірмесі;
13) осы Қағидалардың 41-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындауға және лауазымнан босатуға құқығы бар лауазымды адамның қолы қойылған, кандидаттың кәсіби және жеке қасиеттерін сипаттай отырып, оның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қол қойылған күні көрсетілген мінездеме.
Осы тармақтың 3), 4), 5), 6), 10), 11), 12) және 13) тармақшаларында көзделген құжаттар персоналды басқару қызметінің (кадр қызметінің) қолымен және мөрімен (болған жағдайда) және (немесе) мөртабанымен расталған не нотариат растаған нысанда ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушының таратылуы шектелген ақпаратты қамтитын құжаттарын Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 24 маусымдағы № 429 қаулысымен бекітілген Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе жұмыскері қабылдайды.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, қосымшалары бар жоғары білім дипломы туралы, тегін, әкесінің атын, анықтама деректерін өзгерту туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы біржолғы пароль беру арқылы немесе "цифрлық үкіметтің" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған көрсетілетін қызметті алушының келісімі болған жағдайда іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің ақпараттық сервисінен өтініш берген кезде заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы туралы мәліметтердің болуы немесе болмауы туралы, сондай-ақ көрсетілген қызметті алушының сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасауы туралы мәліметтерді алады (сервисте мәліметтер болған кезде).
Көрсетілетін қызметті алушылардан мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін пайдаланылатын ақпараттық жүйелерден немесе цифрлық құжаттар сервисінен алуға болатын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге рұқсат етілмейді.
10
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

9) согласие на сбор и обработку персональных данных по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" осуществляется через веб-портал "цифрового правительства" посредством электронной цифровой подписи;
10) электронная копия сертификата государственного аудитора для лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора высшей категории;
11) электронная копия документа о присвоении одной из международной профессиональной квалификации, указанной в подпунктах 2) и 3) пункта 41 настоящих Правил;
12) электронная копия положительного результата оценки эффективности деятельности государственных служащих в течение последних 2 (двух) лет, указанной в подпункте 4) пункта 41 настоящих Правил;
13) характеристика, подписанная должностным лицом, имеющим право назначения на должность и освобождения от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной службе с указанием даты подписания, фамилии, имени и отчества (при наличии) кандидата с описанием его профессиональных и личностных качеств, указанной в подпункте 5) пункта 41 настоящих Правил.
Документы, предусмотренные подпунктами 3), 4), 5), 6), 10), 11), 12) и 13) настоящего пункта, прикладываются заверенными подписью и печатью (при наличии) и (или) штампом службы управления персоналом (кадровой службы) либо в нотариально заверенной форме.
Документы услугополучателя, содержащие информацию ограниченного распространения принимаются работником канцелярии услугодателя в соответствии с Правилами отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2022 года № 429.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, о дипломе высшего образования с приложениями, перемене фамилии имени отчества, установочных данных, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "цифрового правительства".
Услугодатель из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия услугополучателя, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "цифрового правительства" абонентского устройства сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "цифрового правительства", получает сведения из информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о наличии либо отсутствии сведения о судимости, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке на момент подачи заявления, а также совершение коррупционного правонарушения услугополучателя (при наличии сведений в сервисе).
Истребование от услугополучателей документов и сведений, которые могут быть получены из информационных систем, используемых для оказания государственных услуг, или сервиса цифровых документов, не допускается.
10
основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажет ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажет келісім беру туралы сұрау салуға берген теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі болып, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарын жасауы;
7) өтініш беру кезінде заңнамада белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылықтың болуы;
8) Ұлттық комиссияның тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін беруден бас тартуы;
9) көрсетілетін қызметті алушының Ұлттық комиссияға әңгімелесуге келмеуі.
11
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының www.esep.gov.kz интернет-ресурсының "Мемлекеттік аудиторларды сертификаттау" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметті көрсету мекенжайы: Астана қаласы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8, 10-кіреберіс.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 3-НҚ
Нормативтік қаулыға
2-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
2-қосымша
"Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік" білім беру бағдарламасы
I. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау
р/с №
Тақырыптың атауы
1.
Қаржылық есептілікте ақпаратты ашып көрсету
1.1.
ХҚЕС (IAS) 1 "Қаржылық есептілікті ұсыну"
1.2.
ХҚЕС (IAS) 8 "Есеп саясаты, бухгалтерлік бағалаулардағы өзгерістер және қателер"
1.3.
ХҚЕС (IAS) 7 "Ақша қаражатының қозғалысы туралы есептер"
1.4.
ХҚЕС (IAS) 10 "Есепті кезеңнен кейінгі оқиғалар"
1.5.
ХҚЕС (IAS) 34 "Аралық қаржылық есептілік"
1.6.
ХҚЕС (IAS) 24 "Байланысты тараптар туралы ақпаратты ашып көрсету"
1.7.
ХҚЕС (IFRS) 1 "Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарын алғаш рет қолдану"
2.
Активтерді айқындау, жіктеу, бағалау және тану
2.1.
ХҚЕС (IAS) 2 "Запастар"
2.2.
ХҚЕС (IAS) 16 "Негізгі құралдар"
2.3.
ХҚЕС (IAS) 40 "Инвестициялық жылжымайтын мүлік"
2.4.
ХҚЕС (IAS) 38 "Материалдық емес активтер"
2.5.
ХҚЕС (IFRS) 5 "Сатуға арналған айналымнан тыс активтер және тоқтатылған қызмет"
2.6.
ХҚЕС (IAS) 41 "Ауыл шаруашылығы"
2.7.
ХҚЕС (IAS) 36 "Активтердің құнсыздануы"
2.8.

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) в отношении услугополучателя, совершившего коррупционное правонарушение;
7) наличие на момент подачи заявления судимости, которая не погашена или не снята в установленном законом порядке;
8) отказ Национальной комиссией в присвоении квалификации государственного аудитора соответствующего уровня;
9) неявка услугополучателя на собеседование в Национальной комиссии.
11
иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адрес места оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан – www.esep.gov.kz, раздел "Сертификация государственных аудиторов". Место оказания государственной услуги: город Астана, проспект Мәңгілік Ел 8, подъезд 10.
Приложение 2
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 3-НҚ
Приложение 2
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Образовательная программа "Бухгалтерский учет и финансовая отчетность"
I. Ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
№ п/п
Наименование темы
1.
Раскрытие информации в финансовой отчетности
1.1.
МСФО (IAS) 1 "Представление финансовой отчетности"
1.2.
МСФО (IAS) 8 "Учетная политика, изменения в бухгалтерских оценках и ошибки"
1.3.
МСФО (IAS) 7 "Отчеты о движении денежных средств"
1.4.
МСФО (IAS) 10 "События после отчетного периода"
1.5.
МСФО (IAS) 34 "Промежуточная финансовая отчетность"
1.6.
МСФО (IAS) 24 "Раскрытие информации о связанных сторонах"
1.7.
МСФО (IFRS) 1 "Первое применение международных стандартов финансовой отчетности"
2.
Определения, классификация, оценка и признание активов
2.1.
МСФО (IAS) 2 "Запасы"
2.2.
МСФО (IAS) 16 "Основные средства"
2.3.
МСФО (IAS) 40 "Инвестиционная недвижимость"
2.4.
МСФО (IAS) 38 "Нематериальные активы"
2.5.
МСФО (IFRS) 5 "Внеоборотные активы, предназначенные для продажи, и прекращенная деятельность"
2.6.
МСФО (IAS) 41 "Сельское хозяйство"
2.7.
МСФО (IAS) 36 "Обесценение активов"
2.8.

2.10.
Жалға алуды есепке алу
2.11.
Басқа активтер мен міндеттемелерді есепке алу
2.12.
Кірістер мен шығыстарды есепке алу
2.13.
Өндіріске және өзге де мақсаттарға арналған шығындарды есепке алу
2.14.
Бағалау міндеттемелері, шартты міндеттемелер және шартты активтер
2.15.
Валюталық бағам өзгерістерінің әсері
2.16.
Таза активтерді/капиталды есепке алу
2.17.
Баланстан тыс шоттардағы есеп
3.
Есептің жекелеген қағидаттары
3.1.
Есепті күннен кейінгі оқиғалар
3.2.
Әділ құн
3.3.
Активтердің құнсыздануы
3.4.
Дисконттау қағидаттары
4.
Мемлекеттік мекемелерді ұзақ мерзімді активтермен және запастармен орталықтандырылған жабдықтау операцияларын есепке алу
5.
Мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілікті және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау тәртібі
5.1.
Мемлекеттік мекемелердің қаржылық есептілігі
5.2.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілігі
6.
Бухгалтерлік есеп жүргізуге арналған бағдарламалық қамтылым
6.1.
Бағдарламалық өнімдерді қолдана отырып бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті қалыптастыру
7.
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес квазимемлекеттік секторда және қоғамдық секторға арналған халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасаудың айырмашылықтарын түсіндіру
8.
Кәсіби бухгалтерлердің әдеп кодексінің базалық ережелері (Халықаралық кәсіби бухгалтерлердің әдеп кодексі бойынша анықтамалық)
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 3-НҚ
Нормативтік қаулыға
3-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
3-қосымша
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау" білім беру бағдарламасы
I. Сәйкестік аудиті
р/с №
Тақырыптың атауы
1.
Сәйкестік аудитін жүргізудің қағидалары мен рәсімдік аспектілері (нормативтік-құқықтық және әдіснамалық негізі), мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау стандарттары
2.
Қаржылық бақылаудың ден қою шаралары
3.
Бюджетті жоспарлау, әзірлеу рәсімдеріне сәйкестік аудитін жүргізу
4.
Бюджеттің атқарылуына сәйкестік аудитін жүргізу
5.
Бюджеттік есептілікке сәйкестік аудитін жүргізу
6.
Бюджеттік инвестициялық жобалардың қалыптастырылуына және іске асырылуына сәйкестік аудитін жүргізу
7.
МЖӘ жобаларының және концессиялық жобалардың, концессиялық міндеттемелердің қалыптастырылуына және іске асырылуына сәйкестік аудитін жүргізу
8.
ҚР Ұлттық қорының қалыптастырылуына және пайдаланылуына сәйкестік аудитін жүргізу
9.
ҚР Ұлттық банкі активтерінің пайдаланылуына сәйкестік аудитін жүргізу
10.
Гранттар мен бюджет кредиттерінің пайдаланылуына сәйкестік аудитін жүргізу
11.
Трансферттердің пайдаланылуына сәйкестік аудитін жүргізу
12.
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздардың, мемлекет кепілгерліктері мен активтерінің пайдаланылуына сәйкестік аудитін жүргізу
13.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуына сәйкестік аудитін жүргізу
14.
Мемлекеттік мүлік туралы заңнаманың сақталуына сәйкестік аудитін жүргізу
15.
Мемлекеттік төтенше бюджеттің атқарылуына сәйкестік аудитін жүргізу
II. Тиімділік аудиті
р/с №
Тақырыптың атауы
1.
Тиімділік аудитін жүргізудің қағидалары мен рәсімдік аспектілері (нормативтік-құқықтық және әдіснамалық негізі), мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттары
2.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылу тиімділігіне аудит жүргізу. Мемлекеттік стратегияларды бағалау (ISSAI 9020)
3.
Мемлекеттік сектордың мемлекеттік аудит объектілері қызметінің тиімділігіне аудит жүргізу
4.
Квазимемлекеттік сектордың мемлекеттік аудит объектілері қызметінің тиімділігіне аудит жүргізу (қызметі, активтерді басқаруы және олардың экономиканың немесе экономиканың жекелеген саласының дамуына, әлеуметтік және мемлекеттік басқарудың басқа да салаларына тигізетін әсері)
5.
Экономиканың негізгі салалары бойынша тиімділік аудитін жүргізу
5.1.
Қорғаныс және құқықтық тәртіп саласында тиімділік аудитін жүргізу
5.2.
Мемлекеттік басқару және қауіпсіздік саласында тиімділік аудитін жүргізу
5.3.
Білім және ғылым саласында тиімділік аудитін жүргізу
5.4.
Мемлекеттің зияткерлік активтерін қалыптастыруға және ғылымды дамытуға бағытталған бюджет қаражаты мен мемлекет активтерінің тиімділігіне аудит жүргізу
5.5.
Денсаулық сақтау саласында тиімділік аудитін жүргізу
5.6.
Халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қамсыздандыру саласында тиімділік аудитін жүргізу
5.7.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында тиімділік аудитін жүргізу
5.8.
Мәдениет, спорт және туризм саласында тиімділік аудитін жүргізу
5.9.
Ақпарат және бұқаралық ақпарат құралдары, ақпараттандыру және байланыс саласында тиімділік аудитін жүргізу

2.10.
Учет аренды
2.11.
Учет прочих активов и обязательств
2.12.
Учет доходов и расходов
2.13.
Учет затрат на производство и другие цели
2.14.
Оценочные обязательства, условные обязательства и условные активы
2.15.
Влияние изменений валютных курсов
2.16.
Учет чистых активов/капитала
2.17.
Учет на забалансовых счетах
3.
Отдельные принципы учета
3.1.
События после отчетной даты
3.2.
Справедливая стоимость
3.3.
Обесценение активов
3.4.
Принципы дисконтирования
4.
Учет операций по централизованному снабжению долгосрочными активами и запасами государственных учреждений
5.
Порядок составления финансовой отчетности государственными учреждениями и консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ
5.1.
Финансовая отчетность государственных учреждений
5.2.
Консолидированная финансовая отчетность администраторов бюджетных программ
6.
Программное обеспечение для ведения бухгалтерского учета
6.1.
Ведение бухгалтерского учета и формирование финансовой отчетности с использованием программных продуктов
7.
Пояснение различий ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности в квазигосударственном секторе в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и в государственных учреждениях в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности для общественного сектора
8.
Базовые положения кодекса этики профессиональных бухгалтеров (Справочник по Международному кодексу этики профессиональных бухгалтеров)
Приложение 3
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 3-НҚ
Приложение 3
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Образовательная программа "Государственный аудит и финансовый контроль"
I. Аудит соответствия
№ п/п
Наименование темы
1.
Правила и процедурные аспекты проведения аудита соответствия (нормативно-правовая и методологическая основа), стандарты государственного аудита и финансового контроля
2.
Меры реагирования финансового контроля
3.
Аудит соответствия процедур планирования, разработки бюджета
4.
Аудит соответствия исполнения бюджета
5.
Аудит соответствия бюджетной отчетности
6.
Аудит соответствия формирования и реализации бюджетных инвестиционных проектов
7.
Аудит соответствия формирования и реализации проектов ГЧП и концессионных проектов, концессионных обязательств
8.
Аудит соответствия формирования и использования Национального фонда РК
9.
Аудит соответствия использования активов Национального банка РК
10.
Аудит соответствия использования грантов и бюджетных кредитов
11.
Аудит соответствия использования трансфертов
12.
Аудит соответствия использования государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, поручительств и активов государства
13.
Аудит соответствия соблюдения законодательства о государственных закупках
14.
Аудит соответствия соблюдения законодательства о государственном имуществе
15.
Аудит соответствия исполнения государственного чрезвычайного бюджета
II. Аудит эффективности
№ п/п
Наименование темы
1.
Правила и процедурные аспекты проведения аудита эффективности (нормативно-правовая и методологическая основа), стандарты государственного аудита и финансового контроля
2.
Аудит эффективности реализации документов Системы государственного планирования. Оценка государственных стратегий (ISSAI 9020)
3.
Аудит эффективности деятельности объектов государственного аудита государственного сектора
4.
Аудит эффективности деятельности объектов государственного аудита квазигосударственного сектора (деятельности, управления активами и влияния их на развитие экономики или отдельно взятой отрасли экономики, социальной и других сфер государственного управления)
5.
Аудит эффективности по основным отраслям экономики
5.1.
Аудит эффективности в сфере обороны и правопорядка
5.2.
Аудит эффективности в сфере государственного управления и безопасности
5.3.
Аудит эффективности в сфере образования и науки
5.4.
Аудит эффективности бюджетных средств и активов государства, направленных на формирование интеллектуальных активов государства и развитие науки
5.5.
Аудит эффективности в сфере здравоохранения
5.6.
Аудит эффективности в сфере занятости и социального обеспечения населения
5.7.
Аудит эффективности в сфере жилищно-коммунального хозяйства
5.8.
Аудит эффективности в сфере культуры, спорта и туризма
5.9.
Аудит эффективности в сфере информации и средств массовой информации, информатизации и связи

5.10.
Қоршаған ортаны қорғау саласында тиімділік аудитін жүргізу
5.11.
Өнеркәсіп, электр энергиясы, жылумен, газбен және сумен жабдықтау саласында тиімділік аудитін жүргізу
5.12.
Инфрақұрылым объектілерін қоса алғанда, құрылыс және қала құрылысы саласында тиімділік аудитін жүргізу
5.13.
Агроөнеркәсіптік кешенді дамытуға бағытталған бюджет қаражаты мен мемлекет активтеріне тиімділік аудитін жүргізу
5.14.
Көлік және логистика саласында тиімділік аудитін жүргізу
5.15.
Ақпараттық технологиялар саласында тиімділік аудитін жүргізу
5.16.
Салықтық және кедендік әкімшілендіру саласында тиімділік аудитін жүргізу
6.
Аудиторлық іріктеме және оны жүргізу әдістері. Аудиторлық және сараптамалық-талдау қызметінде талдамалық құралдарды қолдану
7.
Қаржылық талдаудың құралдары мен әдістері
III. Қаржылық есептілік аудиті
р/с №
Тақырыптың атауы
1.
Қаржылық есептілік аудитін жүргізудің қағидалары мен рәсімдік аспектілері (нормативтік-құқықтық және әдіснамалық негізі), мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттары
2.
Ақша қаражаты мен олардың баламаларына аудит жүргізу
3.
Қаржылық инвестициялар мен қаржылық міндеттемелерге аудит жүргізу
4.
Дебиторлық және кредиторлық берешектерге аудит жүргізу
5.
Жұмыскерлермен есеп айырысуға аудит жүргізу
6.
Запастарға аудит жүргізу
7.
Негізгі құралдарға аудит жүргізу
8.
Инвестициялық жылжымайтын мүлікке аудит жүргізу
9.
Биологиялық активтерге аудит жүргізу
10.
Материалдық емес активтерге аудит жүргізу
11.
Кірістер мен шығыстарға аудит жүргізу
12.
Бағалау және кепілдік міндеттемелерге аудит жүргізу
13.
Таза активтерге/капиталға аудит жүргізу
14.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне аудит жүргізу
15.
Республикалық және жергілікті бюджеттің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне аудит жүргізудің ерекшеліктері
16.
Аудиторлық есептің түрлері және оны дайындау
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 3-НҚ
Нормативтік қаулыға
4-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
4-қосымша
"Бюджет, салық заңнамасы және өзге де заңнама" білім беру бағдарламасы
р/с №
Тақырыптың атауы
1.
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасының базалық ережелері
2.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасының базалық ережелері
3.
Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасының (ерекше бөлім) базалық ережелері
4.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының базалық ережелері
5.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік және жекешелендіру туралы заңнамасының базалық ережелері
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 3-НҚ
Нормативтік қаулыға
5-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
"Зерттеулер, талдау және
тиімділікті бағалау орталығы"
ЖШС
___________________________
___________________________
(өтініш берушінің аты,
әкесінің аты (болған
жағдайда), тегі)
ӨТІНІШ
Мемлекеттік аудитор біліктілігіне білімді растау жөніндегі біліктілік емтиханын тапсыруға рұқсат беруіңізді сұраймын.
Үйінің мекенжайы, жұмысының/үйінің және мобильді телефондарының нөмірі:
__________________________________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы:_______________________________
Жеке куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат.
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларымен таныстым және олармен келісемін.
Толтырылған күні: 20___жылғы "____" ________ ________________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 3-НҚ
Нормативтік қаулыға
6-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Біліктілік емтиханы рәсімдерінің бұзылғаны туралы акт
20___жылғы "____" ______ ___ сағат _____минут
Байқаушы ______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
кандидат________________________________________________________
жеке сәйкестендiру нөмiрі (бұдан әрі – ЖСН)
____________________________________________
(аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларының 18-тармағының бірінші бөлігін мынадай түрде:
__________________________________________________________________________
(бұзушылықты қысқаша сипаттау)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
бұзу фактісін анықтады.
Байқаушының қолы: ______________________________________________________
Актімен таныстым: _________________________________________________________
(бұзушылыққа жол берген кандидаттың қолы, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі)
Көрсетілген бұзушылыққа жол берген кандидат осы актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда тиісті жазба жасалады.
__________________________________________________________________________
(көрсетілген бұзушылыққа жол берген кандидаттың осы актіге қол қоюдан бас тартуын растайтын басқа да адамның қолы, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі, ЖСН)
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 3-НҚ
Нормативтік қаулыға
7-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
7-қосымша
"Зерттеулер, талдау және тиімділікті бағалау орталығы" ЖШС
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер кандидаттың білімін растау туралы құжат
Электрондық дерекқорда 20___ жылғы "___" ________ № ____ болып тіркелген
Осы құжат___________________________________________________
____________________________________________________________________
(кандидаттың аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі) (бұдан әрі – аты-жөні, тегі)
мынадай сертификаттау пәндері бойынша оң нәтиже алғанын растайды:
Біліктілік емтиханының атауы
Нәтиже (пайыз)
1.
Құжаттың қолданылу мерзімі 20__ жылғы "_____" ______________
Басшы _______________________________________________________
(аты-жөні, тегі) (қолы)
Мөрдің орны
(болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 3-НҚ
Нормативтік қаулыға
8-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор біліктілігін иелену үшін көрсетілетін қызметті алушы туралы ҚОРЫТЫНДЫ

5.10.
Аудит эффективности в сфере охраны окружающей среды
5.11.
Аудит эффективности в сфере промышленности, электроэнергии, тепло-, газо- и водоснабжения
5.12.
Аудит эффективности в сфере строительства и градостроительства, включая инфраструктурные объекты
5.13.
Аудит эффективности использования бюджетных средств и активов государства, направленных на развитие агропромышленного комплекса
5.14.
Аудит эффективности в сфере транспорта и логистики
5.15.
Аудит эффективности в сфере информационных технологий
5.16.
Аудит эффективности налогового и таможенного администрирования
6.
Аудиторская выборка и методы ее проведения. Применение аналитических инструментов в аудиторской и экспертно-аналитической деятельности.
7.
Инструменты и методы финансового анализа
III. Аудит финансовой отчетности
№ п/п
Наименование темы
1.
Правила и процедурные аспекты проведения аудита финансовой отчетности (нормативно-правовая и методологическая основа), стандарты государственного аудита и финансового контроля
2.
Аудит денежных средств и их эквивалентов
3.
Аудит финансовых инвестиций и финансовых обязательств
4.
Аудит дебиторской и кредиторской задолженностей
5.
Аудит расчетов с работниками
6.
Аудит запасов
7.
Аудит основных средств
8.
Аудит инвестиционной недвижимости
9.
Аудит биологических активов
10.
Аудит нематериальных активов
11.
Аудит доходов и расходов
12.
Аудит оценочных и гарантийных обязательств
13.
Аудит чистых активов/капитала
14.
Аудит консолидированной финансовой отчетности администратора бюджетных программ
15.
Особенности проведения аудита консолидированной финансовой отчетности республиканского и местного бюджета
16.
Виды аудиторского отчета и его подготовка
Приложение 4
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 3-НҚ
Приложение 4
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Образовательная программа "Бюджетное, налоговое и иное законодательства"
№ п/п
Наименование темы
1.
Базовые положения бюджетного законодательства Республики Казахстан
2.
Базовые положения налогового законодательства Республики Казахстан
3.
Базовые положения гражданского законодательства (особенная часть) Республики Казахстан
4.
Базовые положения законодательства Республики Казахстан о государственных закупках
5.
Базовые положения законодательства Республики Казахстан о государственном имуществе и приватизации
Приложение 5
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 3-НҚ
Приложение 5
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Форма
ТОО "Центр исследований,
анализа и оценки эффективности"
от ________________________
__________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии) заявителя)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу допустить к сдаче квалификационного экзамена по подтверждению знаний на квалификацию государственного аудитора.
Домашний адрес, номер рабочего/домашнего и мобильного телефонов:
__________________________________________________________________________
Адрес электронной почты: _____________________________________________
Удостоверение личности или электронный документ из сервиса цифровых документов.
С Правилами сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора, ознакомлен (а) и согласен (а).
Дата заполнения: "______" _______________ 20___г.__________________
(подпись)
Приложение 6
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 3-НҚ
Приложение 6
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Форма
Акт о нарушении процедур квалификационного экзамена
"___" __________ 20 _ г. ____ ч. ______ мин.
Наблюдатель ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
установил факт нарушения кандидатом _______________________________________
______________________________________________________индивидуальный
идентификационный номер (далее – ИИН)
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
части первой пункта 18 Правилам сертификации лиц, претендующих на присвоение
квалификации государственного аудитора в виде
__________________________________________________________________________
(краткое описание нарушения)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Подпись наблюдателя:
____________________________________________________________
С актом ознакомлен:
__________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) кандидата, допустившего
указанное нарушение)
В случае отказа кандидата, допустившего указанное нарушение, от подписания настоящего акта, соответствующая запись.
__________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии), ИИН иного лица, подтверждающего
факт отказа кандидата, допустившего указанное нарушение, от подписания
настоящего акта)
Приложение 7
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 3-НҚ
Приложение 7
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
ТОО "Центр исследований, анализа и оценки эффективности"
Документ о подтверждении знаний кандидата, претендующего на присвоение квалификации государственного аудитора
Зарегистрирован в электронной базе данных
за № ___ от "___" ______________ 20__ года
Настоящий документ подтверждает, о________________________________
____________________________________________________________ получил(-а)
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) кандидата) (далее – Ф.И.О.)
положительный результат по следующим дисциплинам сертификации:
Наименование квалификационного экзамена
Результат (процент)
1.
...
...
Срок действия документа "____" ________20___года
Руководитель _________________________________________________________
(Ф.И.О. при наличии) (подпись)
Место печати
(при наличии)
Приложение 8
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 3-НҚ
Приложение 8
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Форма
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
об услугополучателе на присвоение квалификации государственного аудитора соответствующего уровня

1. Жалпы мәліметтер:
1) Аты-жөні, тегі;
2) лауазымы, жұмыс орны;
3) мемлекеттік аудитор біліктілігі (мемлекеттік аудитор, жоғары санатты мемлекеттік аудитор);
4) туған күні (күні, айы, жылы);
5) білімі туралы мәліметтер;
6) наградалары мен көтермелеулері (болған жағдайда);
7) жалпы өтілі (осы Қағидалардың 40 және 41-тармақтарында белгіленген);
8) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарындағы жалпы өтілі (болған жағдайда);
9) әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы мәліметтер, сондай-ақ тәртіптік жазалар туралы мәліметтер (болған жағдайда).
2. Білімін растаудан өту нәтижелері туралы ақпарат.
Дайындалған күні: _______________
Ұлттық комиссия хатшысының қолы: ___________________________
(Аты-жөні, тегі, қолы)
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 3-НҚ
Нормативтік қаулыға
9-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудитор СЕРТИФИКАТЫ
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау жөніндегі ұлттық комиссияның 20___ жылғы "____"___________ № ____ шешімімен
______________________
(аты-жөні, тегі)
____________________________________________________________________
біліктілігі берілді.
Ұлттық комиссияның
төрағасы: ____________ _________________________________
(қолы) (аты-жөні, тегі)
М.О.
Берілген күні: 20___ жылғы ____ _____________
Тіркеу нөмірі № _______
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық
палатасының
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 3-НҚ
Нормативтік қаулыға
10-қосымша
Мемлекеттік аудитор біліктілігін
иеленуге үміткер адамдарды
сертификаттау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудитор сертификаттарын есепке алу және беру журналы
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі
хаттаманың күні және нөмірі
тиісті деңгейдегі мемлекеттік аудитор сертификатының берілген күні және нөмірі
біліктілігі
қолы

1. Общие сведения:
1) Ф.И.О. (при его наличии);
2) должность, место работы;
3) квалификация государственного аудитора (государственный аудитор, государственный аудитор высшей категории);
4) дата рождения (число, месяц, год);
5) сведения об образовании;
6) награды и поощрения (при наличии);
7) общий стаж (установленных в пунктах 40 и 41 настоящих Правил);
8) общий стаж в органах государственного аудита и финансового контроля (при наличии);
9) сведения об административных и уголовных правонарушениях, а также сведения о дисциплинарных взысканиях (при наличии).
2. Информация о результатах прохождении подтверждения знаний.
Дата подготовки: _____________
Подпись секретаря Национальной комиссии ______________________________
(Ф.И.О. при его наличии) (подпись)
Приложение 9
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 3-НҚ
Приложение 9
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Форма
СЕРТИФИКАТ
государственного аудитора
Решением Национальной комиссии по сертификации лиц, претендующих на
присвоение квалификации государственного аудитора № ___ от "__" _________________
20___ года ________________________________________________________________
(Ф.И.О при наличии)
присвоена квалификация ____________________________________________________
Председатель
Национальной комиссии:____________ ________________________________________
(подпись)                   (Ф.И.О при наличии)
М.П.
Дата выдачи: ____ _____________ 20 __ г.
Регистрационный номер № ________
Приложение 10
к нормативному постановлению
Высшей аудиторской палаты
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 3-НҚ
Приложение 10
к Правилам сертификации лиц,
претендующих на присвоение
квалификации государственного
аудитора
Форма
Журнал учета и выдачи сертификатов государственного аудитора
фамилия, имя, отчество (при наличии)
дата и номер протокола
дата и номер выдачи сертификата государственного аудитора соответствующего уровня
квалификация
подпись