Банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына клиенттерді тарту, банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы талаптарына сәйкес келуін тексеруді жүзеге асыру, клиенттердің құжаттарын банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына беру жөніндегі қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 71 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 23 сәуірде № 38524 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 57-бабының 9 және 10-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына клиенттерді тарту, банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы талаптарына сәйкес келуін тексеруді жүзеге асыру, клиенттердің құжаттарын банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына беру жөніндегі қызметтерді көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
Мына:
1) "Банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына клиенттерді тарту, банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы талаптарына сәйкес келуін тексеруді жүзеге асыру, клиенттердің құжаттарын банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына беру жөніндегі қызметтерді көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 30 қарашадағы № 288 қаулысының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14659 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерлері филиалдарының және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 17 ақпандағы № 34 қаулысының 9-тармағының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22239 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
2. Іс-қимылды қадағалау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

Об утверждении Правил оказания услуг банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан по привлечению клиентов, осуществлению проверки на соответствие требованиям банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, передаче документов клиентов банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 71. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2026 года № 38524.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктом 9 и 10 статьи 57 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания услуг банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан по привлечению клиентов, осуществлению проверки на соответствие требованиям банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, передаче документов клиентов банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2016 года № 288 "Об утверждении Правил оказания услуг банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан по привлечению клиентов, осуществлению проверки на соответствие требованиям банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, передаче документов клиентов банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14659);
2) пункт 9 постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 17 февраля 2021 года № 34 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22239).
3. Департаменту поведенческого надзора в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және Қағидалардың 2026 жылғы 12 шілдеден бастап күшіне енетін 8-тармағының 5) тармақшасын, 13-тармағының 5) және 6) тармақшаларын, 15-тармағының бірінші абзацын қоспағанда, алғашқы жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мына:
1) Қағидалардың 8-тармағы 5) тармақшасының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде осы тармақшаның мынадай редакцияда қолданылатынын:
"8) Қағидалар мен банктің ішкі қағидаларының талаптарына сәйкес, оның ішінде банктің ақпараттық жүйесін қолдана отырып, клиенттің құжаттарын дұрыс ресімдеуді және банкке беруді қамтамасыз етеді;";
2) Қағидалардың 13-тармағы 5) және 6) тармақшаларының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде осы тармақшалардың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"5) клиентті осындай ақпаратқа қол жеткізу тәртібі мен тәсілін түсіндірумен банктің ақпараттық жүйесінде өтінішті қарау мәртебесін өз бетінше қадағалау мүмкіндігі туралы хабардар ету;
6) банктің оң шешім қабылдауы кезінде, оның ішінде банктің ақпараттық жүйесінің көмегімен заңнама және банктің ішкі қағидалары талаптарына сәйкес клиенттің банк құжаттарына қол қоюын қамтамасыз ету;";
3) Қағидалардың 15-тармағының бірінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде осы тармақшалардың қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде мынадай редакцияда қолданылатынын белгілей отырып, олардың қолданылуы 2026 жылғы 12 шілдеге дейін тоқтатыла тұрсын:
"15. Банктік қарыз шарты жасалғанға дейін уәкілетті агент клиентке банк ұсынған ақпаратты ауызша жеткізеді, сондай-ақ банктің ақпараттық жүйесінде банк бекіткен қарыз шарттарымен өз бетінше танысу мүмкіндігі туралы хабарлайды. Көрсетілген ақпаратқа мыналар кіреді:".
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 20 сәуірдегі
№ 71 қаулысымен бекітілді
Банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына клиенттерді тарту, банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы талаптарына сәйкес келуін тексеруді жүзеге асыру, клиенттердің құжаттарын банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына беру жөніндегі қызметтерді көрсету қағидалары

2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого опубликования, за исключением подпункта 5) пункта 8, подпунктов 5) и 6) пункта 13, абзаца первого пункта 15 Правил, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Приостановить до 12 июля 2026 года действие:
1) подпункта 5) пункта 8 Правил, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"8) обеспечивает правильное оформление и передачу документов клиента в банк, в том числе с применением информационной системы банка, в соответствии с требованиями Правил и внутренними правилами банка;";
2) подпунктов 5) и 6) пункта 13 Правил, установив, что в период приостановления данные подпункты действует в следующей редакции:
"5) информирование клиента о возможности самостоятельного отслеживания статуса рассмотрения заявления в информационной системе банка с разъяснением порядка и способа доступа к такой информации;
6) обеспечение подписания клиентом документов банка при принятии банком положительного решения, в том числе с помощью информационной системы банка в соответствии с требованиями законодательства и внутренних правил банка;";
3) абзаца первого пункта 15 Правил, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"15. До заключения договора банковского займа уполномоченный агент в устной форме доводит до клиента информацию, предоставленную банком, а также информирует о возможности самостоятельного ознакомления с утвержденными банком условиями займа в информационной системе банка. Указанная информация включает:".
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 20 апреля 2026 года № 71
Правила оказания услуг банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан по привлечению клиентов, осуществлению проверки на соответствие требованиям банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, передаче документов клиентов банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан

Банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына клиенттерді тарту, банк, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалы талаптарына сәйкес келуін тексеруді жүзеге асыру, клиенттердің құжаттарын банкке, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкінің филиалына беру жөніндегі қызметтерді көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 57-бабының 9 және 10-тармақтарына сәйкес әзірленді және банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына (бұдан әрі - банк) клиенттерді тарту, клиенттердің банк талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру және клиенттердің құжаттарын банкке беру бойынша қызмет көрсететін тұлғаның қызмет тәртібін белгілейді.
Қағидалармен белгіленген талаптар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолданылады.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қағидаларды қолдану мақсатында мынадай ұғымдар қолданылады:
1) клиент – қаржы өнімін сатып алуға ниет білдірген және (немесе) қаржы өнімін тұтынушы болып табылатын жеке немесе заңды тұлға;
2) қаржы өнімі – Банктер туралы заңның 22-бабы 2-тармағының 1), 2), 8), 10) және 11) тармақшаларына, сондай-ақ 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес банктер ұсынатын қызмет;
3) қаржы өнімін ұсыну туралы шарт – банк пен клиент арасында жасалатын шарт, оған сәйкес банк клиентке қаржы өнімін ұсынады;
4) мүдделер қақтығысы – уәкілетті агенттің тікелей немесе жанама жеке мүдделері болатын жағдай (уәкілетті агенттің жеке мүдделері мен шарттық міндеттері арасындағы қайшылық);
клиенттің қаржылық өнімді алуға қатысты шешіміне әсер етеді немесе әсер етуі мүмкін;
уәкілетті агенттің банк алдындағы өз міндеттемелерін орындамауына және (немесе) тиісінше орындамауына әкеп соғуы мүмкін;
5) өтініш – клиенттің банктің ішкі қағидаларында белгіленген нысан мен мазмұн бойынша клиенттің қаржы өнімін алуға өтініші;
6) тапсырма шарты – сенімгер ретінде банк пен сенім білдірілген өкіл ретінде уәкілетті агент арасында жазбаша нысанда жасалатын тапсырма шарты, оған сәйкес уәкілетті агент банктің атынан және оның есебінен банктің ішкі құжаттарында айқындалған шектерде мынадай іс-әрекеттер жасауға міндеттенеді:
клиенттерді тарту, оның ішінде клиенттерге банктің қаржылық өнімдері туралы ақпарат беру арқылы;
клиенттерден құжаттарды қабылдау;
клиенттердің құжаттарының банк талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру;
клиенттердің құжаттарын банкке беру;
банктің клиентке қаржы өнімін ұсынуы үшін қажетті клиентті ресімдеудің өзге де стандартты рәсімдеріне ілеспе қызмет көрсету (жүзеге асыру);

Правила оказания услуг банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан по привлечению клиентов, осуществлению проверки на соответствие требованиям банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, передаче документов клиентов банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктами 9 и 10 статьи 57 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и устанавливают порядок деятельности лица, оказывающего услуги банку, филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан (далее – банк) по привлечению клиентов, осуществлению проверки клиентов на соответствие требованиям банка и передаче документов клиентов банку.
Требования, установленные Правилами, распространяются на организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Глава 1. Общие положения
1. Для целей Правил используются следующие понятия:
1) клиент – физическое или юридическое лицо, намеревающееся приобрести финансовый продукт и (или) являющееся потребителем финансового продукта;
2) финансовый продукт – банковская операция (банковские операции), предусмотренная (предусмотренные) подпунктами 1), 2), 8), 10) и 11) пункта 2, а также подпунктом 1) пункта 3 статьи 22 Закона о банках;
3) договор о предоставлении финансового продукта – договор, заключаемый между банком и клиентом, в соответствии с которым банк предоставляет клиенту финансовый продукт;
4) конфликт интересов – ситуация, при которой прямая или косвенная личная заинтересованность уполномоченного агента (противоречие между личными интересами и договорными обязанностями уполномоченного агента):
влияет или может повлиять на решение клиента в отношении получения финансового продукта;
может привести к неисполнению и (или) ненадлежащему исполнению уполномоченным агентом своих обязательств перед банком;
5) заявление – заявление клиента на получение финансового продукта по форме и содержанию, установленным внутренними правилами банка;
6) договор поручения – договор поручения, заключаемый в письменной форме между банком в качестве доверителя и уполномоченным агентом в качестве поверенного, в соответствии с которым уполномоченный агент обязуется совершать от имени и за счет банка в пределах, определенных внутренними документами банка, следующие действия:
привлечение клиентов, в том числе путем предоставления клиентам информации о финансовых продуктах банка;
прием документов от клиентов;
осуществление проверки документов клиентов на соответствие требованиям банка;
передача документов клиентов банку;
сопровождение (осуществление) иных стандартных процедур оформления клиента, необходимых для представления банком финансового продукта клиенту;

7) уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі мемлекеттік орган;
8) уәкілетті агент – банк болып табылмайтын, банкке клиенттерді тарту, клиенттердің құжаттарының банк талаптарына сәйкес келуін тексеруді жүзеге асыру және клиенттердің құжаттарын банкке беру жөніндегі қызметтерді тапсырма шарты негізінде көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
2-тарау. Уәкілетті агент қызметінің жалпы шарттары
2. Уәкілетті агент банкке қызметті тапсырма шартының негізінде жүзеге асырады.
3. Тапсырма шартын жасау үшін жеке немесе заңды тұлға банкке банктің ішкі құжаттарында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, банк белгілеген нысан бойынша өтініш береді.
4. Тапсырма шарты мынадай шарттарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) тапсырма шарты жасалған күн, нөмірі, орны;
2) тараптардың деректемелері:
банк үшін: банктің атауы, орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банк деректемелері, байланыс телефон нөмірлері, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және банк атынан тапсырма шартын жасауға уәкілетті тұлғаның лауазымы;
уәкілетті агент - жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі, берілген күні, жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері, банктік деректемелері, байланыс телефон нөмірлері;
уәкілетті агент - заңды тұлға үшін: уәкілетті агенттің атынан тапсырма шартын жасауға уәкілетті тұлғаның атауы, орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелері, байланыс телефон нөмірлері, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
3) шарттың мәні;
4) банктің уәкілетті агентке қаржы өнімдері туралы, оның ішінде қаржы өнімдері бойынша мөлшерлемелер мен тарифтер туралы, сондай-ақ олардың өзгерістері туралы ақпарат беру тәртібі;
5) уәкілетті агенттің клиенттерді тарту бойынша, оның ішінде клиенттерге банктің қаржы өнімдері туралы ақпарат беру, клиенттерден құжаттарды қабылдау, клиенттердің құжаттарының банк талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асыру және клиенттердің құжаттарын банкке беру, банктің клиентке қаржы өнімін ұсынуы үшін қажет, банктің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімдерге ілеспе қызмет көрсету (жүзеге асыру) арқылы клиенттерді тарту бойынша қызметтер көрсету тәртібі:

7) уполномоченный орган – государственный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
8) уполномоченный агент – физическое или юридическое лицо, состоящее в реестре уполномоченных агентов, не являющееся банком, оказывающее банку услуги по привлечению клиентов, осуществлению проверки документов клиентов на соответствие требованиям банка и передаче документов клиентов банку на основании договора поручения.
Глава 2. Общие условия деятельности уполномоченного агента
2. Уполномоченный агент оказывает услуги банку на основании договора поручения.
3. Для заключения договора поручения физическое или юридическое лицо представляет в банк заявление по установленной банком форме с приложением документов, предусмотренных внутренними документами банка.
4. Договор поручения содержит включая, но не ограничиваясь следующие условия:
1) дата, номер, место заключения договора поручения;
2) реквизиты сторон:
для банка: наименование банка, место нахождения, бизнес-идентификационный номер, банковские реквизиты, контактные номера телефонов, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица, уполномоченного на заключение договора поручения от имени банка;
для уполномоченного агента – физического лица: фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), номер, дата выдачи документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер, место жительства, банковские реквизиты, контактные номера телефонов;
для уполномоченного агента – юридического лица: наименование, место нахождения, бизнес-идентификационный номер, банковские реквизиты, контактные номера телефонов, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица, уполномоченного на заключение договора поручения от имени уполномоченного агента;
3) предмет договора поручения;
4) порядок предоставления банком уполномоченному агенту информации о финансовых продуктах, в том числе о ставках и тарифах по финансовым продуктам, а также об их изменениях;
5) порядок оказания уполномоченным агентом услуг по привлечению клиентов, в том числе путем предоставления клиентам информации о финансовых продуктах банка, приему документов от клиентов, осуществлению проверки документов клиентов на соответствие требованиям банка, и передаче документов клиентов банку, сопровождению (осуществлению) процедур, установленных внутренними документами банка, необходимых для представления банком финансового продукта клиенту;

6) уәкілетті агенттің клиенттің өтініштері мен құжаттарын есепке алуды жүргізу тәртібі;
7) уәкілетті агенттің клиенттердің өтініштері мен құжаттарының сақталуын қамтамасыз ету тәртібі;
8) мүдделер қақтығысын болдырмау бойынша тараптардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
9) уәкілетті агенттің клиенттің дербес деректеріне жататын мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету тәртібі;
10) тараптардың басқа да құқықтары мен міндеттері (қажет болған жағдайда);
11) тараптардың жауапкершілігі (оның ішінде уәкілетті агенттің заңсыз әрекеттері (әрекетсіздігі) үшін банктің клиент алдындағы жауапкершілігі);
12) уәкілетті агенттің комиссиялық сыйақысының мөлшері (бар болса);
13) тапсырма шартының қолданылу мерзімі;
14) тапсырма шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі;
15) тапсырма шартын тоқтату және бұзу тәртібі.
5. Уәкілетті агент қызметінің негізгі қағидаттары:
1) клиентті қаржылық өнімді ұсыну шарттары туралы адал, дұрыс және толық хабардар ету;
2) мүдделер қақтығысының туындауына жол бермеу;
3) қызметтер көрсету кезінде клиенттің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауды қамтамасыз ету;
4) банк пен уәкілетті агенттің функцияларын ажырату.
6. Қаржы өнімін беру туралы шешім қабылдауға, төлем қабілеттілігін бағалауға, қаржы өнімінің жарамдылығын бағалауға, қаржы өнімін беру туралы шарт талаптарын өзгертуге байланысты функциялар банктің құзыретіне жатады және оны уәкілетті агент жүзеге асыра алмайды.
7. Уәкілетті агент клиенттермен өзара іс-қимыл жасау кезінде банктің атынан және оның мүддесі үшін жеке өзі және үшінші тұлғаларға қайта сену құқығынсыз әрекет етеді.
Клиентке қатысты тапсырма шарты шеңберінде уәкілетті агенттің іс-әрекеттері (әрекетсіздігі) банктің іс-әрекеті (әрекетсіздігі) ретінде қаралады.
8. Клиенттермен өзара әрекеттесу кезінде уәкілетті агент:
1) жеке басын куәландыратын құжатты (жеке тұлға үшін) көрсету арқылы өзін сәйкестендіреді, сондай-ақ клиентке банктің уәкілетті агенттерінің тізіліміне агентті енгізу туралы мәліметтер орналастырылған банктің интернет-ресурсы арқылы өз өкілеттіктерін тексеру мүмкіндігін қамтамасыз етеді;
2) банктің банк қызметін жүзеге асыруға лицензиясы туралы мәліметтерді қоса алғанда, оның мүддесінде әрекет ететін банк туралы ақпаратты жібереді;
3) банкпен келісілген көлемде және тәртіппен қаржы өнімі туралы ақпаратты түсіндіреді (ұсынады);
4) тапсырма шартында және Қағидаларда көзделген көлемде және тәртіппен қаржы өнімін беру туралы шарт жасау үшін қажетті құжаттарды ұсынады;

6) порядок ведения уполномоченным агентом учета заявлений и документов клиента;
7) порядок обеспечения сохранности уполномоченным агентом заявлений и документов клиентов;
8) порядок взаимодействия сторон по недопущению конфликта интересов;
9) порядок обеспечения уполномоченным агентом сохранности сведений, относящихся к персональным данным клиента;
10) другие права и обязанности сторон (при необходимости);
11) ответственность сторон (в том числе ответственность банка перед клиентом за неправомерные действия (бездействие) уполномоченного агента);
12) размер комиссионного вознаграждения уполномоченного агента (при наличии);
13) срок действия договора поручения;
14) порядок внесения изменений и дополнений в договор поручения;
15) порядок прекращения и расторжения договора поручения.
5. Основными принципами деятельности уполномоченного агента являются:
1) добросовестное, корректное и полное информирование клиента об условиях предоставления финансового продукта;
2) недопущение возникновения конфликта интересов;
3) обеспечение соблюдения прав и законных интересов клиента при оказании услуг;
4) разграничение функций банка и уполномоченного агента.
6. Функции, связанные с принятием решения о предоставлении финансового продукта, оценкой платежеспособности, оценкой пригодности финансового продукта, изменением условий договора о предоставлении финансового продукта, относятся к компетенции банка и не могут осуществляться уполномоченным агентом.
7. Уполномоченный агент при взаимодействии с клиентами действует от имени и в интересах банка лично и без права передоверия третьим лицам.
Действия (бездействие) уполномоченного агента в рамках договора поручения в отношении клиента рассматриваются как действия (бездействие) банка.
8. При взаимодействии с клиентом уполномоченный агент:
1) идентифицирует себя путем предъявления документа, удостоверяющего личность (для физического лица), а также обеспечивает клиенту возможность проверки своих полномочий через интернет-ресурс банка, где размещены сведения о включении агента в реестр уполномоченных агентов банка;
2) доводит до сведения клиента информацию о банке, от имени которого он действует, включая сведения о банковской лицензии;
3) разъясняет (предоставляет) информацию о финансовом продукте в объеме и порядке, согласованных с банком;
4) предоставляет документы, необходимые для заключения договора о предоставлении финансового продукта, в объеме и порядке, предусмотренных договором поручения и Правилами;
Примечание ИЗПИ!
Действие подпункта 5) приостановлено до 12.07.2026 настоящим постановлением и в период приостановления данный пункт действует в редакции пп.1) п.5.

5) Қағидалардың және Банктің ішкі қағидаларының талаптарына сәйкес клиенттің құжаттарын банкке, оның ішінде банктің ақпараттық жүйесін қолдана отырып, дұрыс ресімдеуді және беруді қамтамасыз етеді;
6) банкке қызмет көрсету кезінде алынған ақпараттың конфиденциалдығын қамтамасыз етеді;
7) мыналарға рұқсат етпейді:
клиентте қаржылық өнімді кепілдендірілген мақұлдау күтуін қалыптастыру;
мүдделер қақтығысының пайда болуы;
шешім қабылдаудың жасанды жеделдігін жасауды қоса алғанда, клиентке қысым көрсету;
клиент үшін шектеулер және (немесе) кедергілер жасау банкке тікелей жүгіну;
клиенттің қаржы өнімін алу шарттарына, тәуекелдеріне және (немесе) салдарына қатысты жаңылыстыруға әкеп соғуы мүмкін өзге де іс-әрекеттер жасау.
Уәкілетті агент клиенттің дербес деректерін пайдалануға және (немесе) өңдеуге тапсырма шартында және қаржы өнімін беру туралы шартта көзделген мақсаттарда ғана жол беріледі.
3-тарау. Клиенттерді тарту тәртібі
9. Уәкілетті агент клиенттердің уәкілетті агентпен тапсырма шарттары жасалған әртүрлі банктердің қаржы өнімдері туралы ақпаратқа (өзекті және салыстырмалы түрде) тең қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
10. Уәкілетті агент клиентке мүдделер қақтығысына және (немесе) жеке банктің қаржылық өнімін объективті негіздемесіз алға жылжытуға әкеп соғуы мүмкін ұсынымдар бермейді.
11. Уәкілетті агент банкке клиенттерді тарту бойынша қызметтер көрсетеді:
1) қаржы өнімін беру туралы шарт жасау үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді банкке алуға және беруге келісімді қоса алғанда, уәкілетті агенттің қатысуымен банктің қаржы өнімдерін алуға клиенттің келісімі;
2) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағына сәйкес ұсынылған клиенттің-жеке тұлғаның (оның өкілінің) дербес деректерін жинауға және өңдеуге және қажет болған жағдайда үшінші тұлғаларға беруге келісімі;
3) Клиент қаржы өнімін алуға өтініш жасаған кезде Банктер туралы заңның 2-тармағының 8), 10) және 11) тармақшаларында, 22-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда ол туралы ақпаратты кредиттік бюроларға беруге және (немесе) "Қазақстан Республикасында кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен банкке кредиттік есепті беруге кредиттік тарих субъектісінің келісімі.
12. Уәкілетті агент клиенттерге қызмет көрсету орындарында және (немесе) өзінің интернет-ресурсында шарттар жасалған банктердің атауларын, сондай-ақ банктің интернет-ресурсында орналастырылған уәкілетті агенттердің тізіліміне сілтемені қоса алғанда, оның өкілеттіктерін тексеру мүмкіндігін қамтамасыз ететін ақпаратты орналастырады.

5) обеспечивает правильное оформление и передачу документов клиента в банк, в том числе с применением цифровой системы банка, в соответствии с требованиями Правил и внутренними правилами банка;
6) обеспечивает конфиденциальность информации, полученной при оказании услуг банку;
7) не допускает:
формирование у клиента ожидания гарантированного одобрения финансового продукта;
возникновение конфликта интересов;
оказание давления на клиента, включая создание искусственной срочности принятия решения;
создание ограничений и (или) препятствий для клиента обратиться напрямую в банк;
совершение иных действий, способных привести к введению клиента в заблуждение относительно условий, рисков и (или) последствий получения финансового продукта.
Использование и (или) обработка персональных данных клиента уполномоченным агентом допускается исключительно в целях, предусмотренных договором поручения и договором о предоставлении финансового продукта.
Глава 3. Порядок привлечения клиентов
9. Уполномоченный агент обеспечивает равный доступ клиентов к информации (в актуальном и сопоставимом виде) о финансовых продуктах разных банков, с которыми у уполномоченного агента заключены договоры поручения.
10. Уполномоченный агент не дает рекомендации клиенту, которые могут привести к конфликту интересов и (или) предпочтительному продвижению финансового продукта отдельного банка без объективных на то оснований.
11. Уполномоченный агент оказывает услуги банку по привлечению клиентов при наличии:
1) согласия клиента на получение финансовых продуктов банка с участием уполномоченного агента, включая согласие на получение и передачу банку документов и сведений, необходимых для заключения договора о предоставлении финансового продукта;
2) согласия клиента – физического лица (его представителя) на сбор и обработку и при необходимости передачу его персональных данных третьим лицам, предоставленного в соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите";
3) при обращении клиента за получением финансового продукта в случаях, предусмотренных подпунктами 8), 10) и 11) пункта 2, подпунктом 1) пункта 3 статьи 22 Закона о банках согласия субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитные бюро и (или) на выдачу кредитного отчета банку в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан.
12. Уполномоченный агент размещает в местах обслуживания клиентов и (или) на своем интернет-ресурсе наименования банков, с которыми заключены договоры поручения, а также информацию, обеспечивающую возможность проверки его полномочий, включая ссылку на реестр уполномоченных агентов, размещенный на интернет-ресурсе банка.

4) шарт жасасу үшін қажетті құжаттардың тізбесі;
5) банктің шешім қабылдау мерзімдері туралы мәліметтерді;
6) Банктер туралы заңнның 53-бабының 10-тармағына және 57-бабының 4-тармағына сәйкес банктік қарыз шартының талаптары біржақты өзгеруі мүмкін жағдайларды;
7) міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде клиенттің жауапкершілігі мен тәуекелдері туралы, сондай-ақ қарызды қамтамасыз ету туралы шарттың тарабы болып табылатын кепіл берушінің, кепілгердің, кепіл берушінің немесе өзге де тұлғаның жауапкершілігі туралы ақпарат (бар болса);
8) клиентте туындайтын мәселелер бойынша түсініктемелер;
9) клиенттің сұратуы бойынша – қаржы өнімін беру туралы шарттың үлгілік нысаны.
16. Егер қаржы өнімі банктік қарыз операциясы болып табылған жағдайда,
уәкілетті агент қаржы өнімін беру туралы шарт жасасқанға дейін уәкілетті агент осы мәселелерді дербес бағаламай, банк қалыптастырған қаржы өнімінің жарамдылығын бағалау нәтижелерін және негізгі ақпараттық құжатты клиенттің назарына жазбаша түрде жеткізеді.
Қажет болған жағдайда уәкілетті агент банктің клиентіне банк қабылдаған шешімді түсіндіреді.
17. Клиентке қаржы өнімін беру туралы шарт жасағанға дейін қаржы өнімінің талаптарымен танысуға мүмкіндік беріледі. Клиент шартта тиісті белгі қою арқылы қаржы өнімінің талаптарымен неғұрлым қысқа мерзімде танысқанын растайтын жағдайларды қоспағанда, танысудың ең аз мерзімі бір сағатты құрайды.
18. Уәкілетті агент клиентке банкке жолданымдар мен шағымдар беру тәртібі туралы, сондай-ақ оның орналасқан жері, пошталық, электрондық мекенжайлары және интернет-ресурсы көрсетіле отырып, қаржы омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарлайды.
19. Қаржы өнімі туралы ақпаратты уәкілетті агент клиентке уәкілетті агент тапсырма шартын жасасқан әрбір банк бойынша береді.
4-тарау. Клиенттердің құжаттарын тексеру тәртібі
20. Клиенттердің құжаттарын тексеруді уәкілетті агент олардың толықтығын және шартта көзделген тәртіппен банктің ішкі қағидаларында белгіленген тізбе мен формальды түрдегі талаптарға сәйкес келуін белгілеу мақсатында ғана жүзеге асырады.
21. Банк уәкілетті агентті банк қызметін жүзеге асырудың жалпы шарттары туралы қағидаларды және оларға енгізілетін өзгерістер туралы ақпаратты қоса алғанда, клиенттердің құжаттарын тексеруді жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратпен және құжаттармен қамтамасыз етеді.
22. Тексеру жүргізу үшін уәкілетті агент клиенттен банктің ішкі қағидаларында белгіленген тізбеге сәйкес тиісті қаржы өнімі бойынша құжаттар топтамасын сұратады.

4) перечень необходимых документов для заключения договора;
5) сведения о сроках принятия банком решения;
6) случаи возможного одностороннего изменения условий договора банковского займа в соответствии с пунктом 10 статьи 53 и пунктом 4 статьи 57 Закона о банках;
7) информацию об ответственности и рисках клиента при неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств, а также об ответственности залогодателя, гаранта, поручителя или иного лица, являющегося стороной договора об обеспечении займа (при наличии);
8) разъяснения по вопросам, возникающим у клиента;
9) по запросу клиента – типовую форму договора о предоставлении финансового продукта.
16. В случае, если финансовым продуктом является банковская заемная операция, до заключения договора о предоставлении финансового продукта уполномоченный агент в письменном виде доводит до сведения клиента результаты оценки пригодности финансового продукта и ключевой информационный документ, сформированные банком, без самостоятельной оценки данных вопросов уполномоченным агентом.
При необходимости уполномоченный агент разъясняет клиенту банка принятое банком решение.
17. Клиенту предоставляется возможность ознакомиться с условиями финансового продукта до заключения договора о предоставлении финансового продукта. Минимальный срок ознакомления составляет один час, за исключением случаев, когда клиент подтверждает ознакомление с условиями финансового продукта в более короткий срок путем проставления в договоре соответствующей отметки.
18. Уполномоченный агент информирует клиента о порядке подачи обращений и жалоб в банк, а также о праве обращения к финансовому омбудсману, с указанием его места нахождения, почтовых и электронных адресов, а также интернет-ресурса.
19. Информация о финансовом продукте предоставляется уполномоченным агентом клиенту по каждому банку, с которым уполномоченный агент заключил договор поручения.
Глава 4. Порядок проверки документов клиента
20. Проверка документов клиента осуществляется уполномоченным агентом исключительно в целях установления их комплектности и соответствия перечню и формальным требованиям, установленным внутренними правилами банка, в порядке, предусмотренном договором поручения.
21. Банк обеспечивает уполномоченного агента информацией и документами, необходимыми для осуществления проверки документов клиента, включая правила об общих условиях осуществления банковской деятельности и информацией о вносимых в них изменениях.
22. Для проведения проверки уполномоченный агент запрашивает у клиента пакет документов по соответствующему финансовому продукту в соответствии с перечнем, установленным внутренними правилами банка.

23. Уәкілетті агент клиент ұсынатын құжаттардың жарамдылығын оларды ұсынған күнге тексереді.
Жарамдылық мерзімі өткен құжаттар тексеру үшін қабылданбайды және пайдаланылмайды.
24. Уәкілетті агент клиентті (оның өкілін) сәйкестендіруді оны ұсынатын оның жеке басын куәландыратын құжаттың негізінде олардың ұсынылатын құжатқа сәйкестігін анықтау арқылы жүзеге асырады.
25. Егер клиенттің атынан оның өкілі әрекет еткен жағдайда, уәкілетті агент өкілдің өкілеттігін растайтын құжаттардың болуын тексеруді жүзеге асырады.
26. Уәкілетті агент клиент ұсынған құжаттардың банктің ішкі қағидаларында белгіленген тізбеге немесе формальды талаптарға сәйкес келмейтінін анықтаған жағдайда, уәкілетті агент мұндай бас тартудың себептерін көрсете отырып, құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
27. Уәкілетті агенттің клиенттің құжаттарын қабылдаудан бас тартуы қаржылық өнімді ұсынудан бас тарту болып табылмайды және анықталған сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін клиенттің уәкілетті агентке және (немесе) тікелей банкке қайта жүгінуіне кедергі болмайды.
5-тарау. Клиенттердің құжаттарын банкке беру және оларды есепке алу тәртібі
28. Уәкілетті агенттің және банктің арасында клиенттердің құжаттарын қабылдау, беру және олардың берілгенін растау Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, шартта көзделген тәртіппен, нысандарда және мерзімдерде жүзеге асырылады.
29. Уәкілетті агент клиентке құжаттарды банкке берудің шартта көзделген тәсілдері туралы хабарлайды.
30. Уәкілетті агент шартта белгіленген тәртіппен клиенттердің өтініштерін және банкке берілген құжаттарды есепке алуды жүргізеді.
31. Уәкілетті агент клиенттердің өтініштерін және құжаттарын банк деректерімен салыстырып тексеруді салыстырып тексеру актісін жасау арқылы жүзеге асырады.
Салыстырып тексеру актісі мынадай мәліметтерді қамтиды:
жасаған күні және есепті кезең;
құжаттары уәкілетті агенттің қарауында жатқан клиенттердің саны;
құжаттары банкке берілген жеке тұлға және заңды тұлға-клиенттердің саны;
қаржы өнімін беру туралы шарт жасаған клиенттердің саны;
құжаттарын банк қабылдамаған клиенттердің саны;
құжаттары банктің қарауында жатқан клиенттердің саны.
32. Қағидалардың 31-тармағында көрсетілген салыстыру актісін уәкілетті агент айына бір рет екі данада жасайды және есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей банкке жібереді.

23. Уполномоченный агент проверяет действительность представляемых клиентом документов на дату их предъявления.
Документы с истекшим сроком действия для проверки не принимаются и не используются.
24. Идентификация клиента (его представителя) осуществляется уполномоченным агентом на основании документа, удостоверяющего личность, путем сопоставления данных, указанных в документе, с лицом, его предъявившим.
25. В случае, если от имени клиента действует его представитель, уполномоченный агент осуществляет проверку наличия документов, подтверждающих полномочия представителя.
26. В случае выявления уполномоченным агентом несоответствия представленных клиентом документов перечню или формальным требованиям, установленным внутренними правилами банка, уполномоченный агент отказывает в приеме документов с указанием причин такого отказа.
27. Отказ уполномоченного агента в приеме документов клиента не является отказом в предоставлении финансового продукта и не препятствует повторному обращению клиента к уполномоченному агенту и (или) напрямую в банк после устранения выявленных несоответствий.
Глава 5. Порядок передачи документов клиентов банку и их учета
28. Прием, передача и подтверждение передачи документов клиентов между уполномоченным агентом и банком осуществляются в порядке, формах и сроки, предусмотренные договором поручения, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите.
29. Уполномоченный агент информирует клиента о способах передачи документов в банк, предусмотренных договором поручения.
30. Уполномоченный агент ведет учет заявлений клиентов и документов, переданных в банк, в порядке, установленном договором поручения.
31. Сверка заявлений и документов клиентов с данными банка осуществляется уполномоченным агентом путем составления акта сверки.
Указанный акт сверки содержит следующие сведения:
дату составления и отчетный период;
количество клиентов, документы которых находятся на рассмотрении у уполномоченного агента;
количество клиентов – физических и юридических лиц, документы которых были переданы банку;
количество клиентов, заключивших договоры о предоставлении финансового продукта;
количество клиентов, документы которых были отклонены банком;
количество клиентов, документы которых находятся на рассмотрении у банка.
32. Акт сверки, указанный в пункте 31 Правил, составляется уполномоченным агентом в двух экземплярах один раз в месяц и направляется в банк не позднее 15 (пятнадцатого) числа включительно месяца, следующего за отчетным периодом.

33. Келісу қорытындылары бойынша салыстырып тексеру актісіне уәкілетті агент пен банк есепті кезеңнен кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен (қоса алғанда) кешіктірмей қол қояды.

33. По итогам согласования акт сверки подписывается уполномоченным агентом и банком не позднее 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.