Инженерлік- геологиялық іздестірулерді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2026 жылғы 21 сәуірдегі № 192 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 22 сәуірде № 38517 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Құрылыс Кодексінің 24-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Инженерлік- геологиялық іздестірулерді жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Инженерлік-геологиялық ізденістер қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 30 қыркүйектегі № 509 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді бекіту тізілімінде № 21338 болып тіркелген);
2) "Инженерлік-геологиялық ізденістер қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 10 ақпандағы № 87 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді бекіту тізілімінде № 31900 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық іcтepі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
міндетін атқарушы
К. Кажкенов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 21 сәуірдегі
№ 192 Бұйрығымен бекітілген
Инженерлік- геологиялық іздестірулерді жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Инженерлік- геологиялық іздестірулерді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексі 24-бабының 17) тармақшасына сәйкес әзірленді және инженерлік-геологиялық іздестірулерді жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил осуществления инженерно-геологических изысканий
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 21 апреля 2026 года № 192. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2026 года № 38517
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
В соответствии с подпунктом 17) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления инженерно-геологических изысканий.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 509 "Об утверждении Правил осуществления инженерно-геологических изысканий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21338);
2) приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 10 февраля 2023 года № 87 "О внесении изменения в приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 сентября 2020 года № 509 "Об утверждении Правил осуществления инженерно-геологических изысканий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31900).
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
К. Кажкенов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
Утвержден
приказом и.о. Министра
промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 21 апреля 2026 года № 192
Правила осуществления инженерно-геологических изысканий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления инженерно-геологических изысканий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок осуществления инженерно-геологических изысканий.

2. Қағидалар Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің барлық субъектілері үшін сақталуға тиіс.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) орындаушы –тапсырыс берушімен жасалатын шарт немесе мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша құрылыс үшін инженерлік-геологиялық іздестірулерді орындайтын тиісті қызмет түріне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға;
2) тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Қызметінің мақсатына қарай тапсырыс беруші – жобаның (бағдарламаның) инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі) не олардың уәкілетті тұлғалары тапсырыс беруші бола алады.
4. Инженерлік-геологиялық іздестірулер жүргізу Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне және Қазақстан Республикасының Құрылыс кодексіне, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
5. Құрылысқа арналған инженерлік-геологиялық іздестірулерді "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен берілген тиісті лицензиялары бар жеке және заңды тұлғалар орындайды.
6. Инженерлік-геологиялық іздестірулер жобаланатын құрылыс аумағының (ауданның, алаңның, учаскенің, трассаның) инженерлік-геологиялық жағдайларын кешенді зерделеуді және қала құрылысы қызметін жоспарлауды негіздеу және жобалық шешімдерді әзірлеу кезінде қажетті және жеткілікті материалдарды алу үшін жобаланатын объектілердің геологиялық ортамен өзара іс-қимылы саласындағы олардың ықтимал өзгерістеріне болжам жасауды қамтамасыз етеді.
7. Тапсырыс беруші:
1) өз бетінше не бөгде мамандарды тарта отырып құрылыс үшін инженерлік-геологиялық іздестірулерді орындауға техникалық тапсырма жасайды, оны басшы немесе оны алмастыратын тұлға бекітеді және мөрмен (ол болған кезде) растайды.
Құрылыс үшін инженерлік-геологиялық іздестірулерді орындауға арналған техникалық тапсырма шарттың ажырамас бөлігі болып табылады және оны тапсырыс беруші бекіткен сәттен бастап тараптар үшін міндетті болады.
Инженерлік-геологиялық іздестіру процесінде құрылыстарды салу мен пайдалануға және мекендеу ортасына қолайсыз әсер етуі мүмкін күрделі табиғи және техногендік жағдайлар (жұмыстардың алдыңғы кезеңдерінде және жобалау сатыларында құрылыс объектісі аумағының жеткіліксіз зерттелуіне байланысты) анықталған жағдайда, инженерлік-геологиялық іздестірулерді орындаушы құрылыс үшін инженерлік-геологиялық іздестірулерді орындауға арналған техникалық тапсырмаға қосымша зерделеу және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажеттігі туралы тапсырыс берушіні хабардар етеді. Егер тапсырыс берушінің бастамасы бойынша құрылыс үшін инженерлік-геологиялық іздестірулерді орындауға арналған техникалық тапсырмаға енгізілген түзетулер пысықтауды талап еткен жағдайда, орындалған жұмыс көлемін ескере отырып, шартқа қосымша келісім жасалады;

2. Правила подлежат соблюдению для всех субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, осуществляемой на территории Республики Казахстан.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) исполнитель - физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на соответствующий вид деятельности, выполняющее инженерно-геологические изыскания для строительства по договору или договору о государственных закупках, заключаемому с заказчиком;
2) заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик – инвестор проекта (программы), заказчик (собственник) либо их уполномоченные лица.
4. Проведение инженерно-геологических изысканий осуществляется в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан и Строительным кодексом Республики Казахстан, а также государственными нормативными документами в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
5. Инженерно-геологические изыскания для строительства выполняются юридическими и физическими лицами, имеющими соответствующие лицензии, выданные в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".
6. Инженерно-геологические изыскания обеспечивают комплексное изучение инженерно-геологических условий территории (района, площадки, участка, трассы) проектируемого строительства и составление прогноза возможных их изменений в сфере взаимодействия проектируемых объектов с геологической средой для получения достаточных материалов при обосновании планирования градостроительной деятельности и разработке проектных решений.
7. Заказчик:
1) самостоятельно либо с привлечением сторонних специалистов составляет техническое задание на выполнение инженерно-геологических изысканий для строительства, утверждает руководителем или лицом, заменяющим его и заверяет печатью (при ее наличии).
Техническое задание на выполнение инженерно-геологических изысканий для строительства является неотъемлемой частью договора и становится обязательным для сторон с момента его утверждения заказчиком.
В случае выявления в процессе инженерно-геологических изысканий сложных природных и техногенных условий (в связи с недостаточной изученностью территории объекта строительства на предшествующих этапах работ и стадиях проектирования), которые влекут неблагоприятное влияние на строительство и эксплуатацию сооружений и среду обитания, исполнитель инженерно-геологических изысканий обязан уведомить заказчика о дополнительном изучении и внесения изменений и дополнений в техническое задание на выполнение инженерно-геологических изысканий для строительства. В случае, если внесенные по инициативе заказчика поправки в техническое задание на выполнение инженерно-геологических изысканий для строительства требуют доработки, заключается дополнительное соглашение к договору с учетом выполненных объемов работ.

2) тапсырыс беруші мемлекеттік емес инвестициялар есебінен қаржыландырылатын жағдайларды қоспағанда, "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құрылыс үшін инженерлік-геологиялық іздестірулерді орындауға ұйымдарды таңдауды жүзеге асырады және олармен шарттар жасасады;
3) орындаушыға құрылыс үшін, инженерлік-геологиялық іздестірулер үшін бастапқы материалдарды және сыртқы инженерлік желілер трассаларының сызбаларын ұсынады;
4) орындаушыдан техникалық есепті (қорытындыны) қағаз тасығышта кемінде екі данада және электрондық тасығышта екі данада қабылдауды жүзеге асырады.
8. Шарт жасалғаннан кейін орындаушы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес тапсырыс берушінің техникалық тапсырмасы негізінде және бұрын орындалған инженерлік геологиялық іздестірулердің материалдарын және ауданның, алаңның, учаскенің, трассасының табиғи жағдайлары туралы басқа да мәліметтерді барынша пайдалана отырып, сондай-ақ егер ол жүргізілген болса, ауданды далалық зерттеу нәтижелерін ескере отырып, инженерлік-геологиялық іздестірулертер бағдарламасын жасайды.
9. Бағдарлама есептік материалдардың толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз ететін жұмыстарды орындаудың құрамы мен көлемі, әдістемесі, технологиясы мен дәйектілігі қамтылады, сондай-ақ жұмыстарды ұтымды ұйымдастыруды және белгіленген мерзімде инженерлік-геологиялық іздестірулерді аяқтауды көздейді.
10. Құрылыс үшін инженерлік-геологиялық іздестірулер бағдарламасына техникалық тапсырманың көшірмесі және іздестірулер жұмыстарын жүргізу үшін қажетті басқа да құжаттама қоса беріледі.
11. Тапсырыс берушінің инженерлік-геологиялық іздестіру бағдарламасын жасау туралы талабы болмаған жағдайда, бағдарламаның орнына инженерлік-геологиялық іздестірулер өндірісіне ұйғарым жасалады.
12. Орындалған инженерлік-геологиялық іздестірулердің нәтижелері бойынша тапсырыс берушіге беру үшін техникалық есеп (қорытынды) жасалады. Техникалық есеп (қорытынды) инженерлік-геологиялық іздестірулерге арналған техникалық тапсырмада және бағдарламада көзделген деректерді, сондай-ақ жол берілетін өзгерістердің негіздемелерін қамтиды.
13. Инженерлік-геологиялық іздестірулерді тиісінше орындамағаны және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының және мемлекеттік нормативтік құжаттардың талаптарын бұза отырып, техникалық есепті (қорытындыны) ұсынғаны, сондай-ақ шындыққа сәйкес келмейтін дәйексіз мәліметтерді не мәліметтерді қасақана ұсынғаны үшін орындаушылар Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 312-бабына сәйкес әкімшілік жауаптылықта болады.

2) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" осуществляет выбор организаций на выполнение инженерно-геологических изысканий для строительства, за исключением случаев, когда заказчик финансируется за счет негосударственных организаций и заключает с ними договоры;
3) предоставляет исполнителю исходные материалы для инженерно-геологических изысканий для строительства и схемы трасс наружных инженерных сетей;
4) осуществляет приемку от исполнителя технического отчета (заключения) в количестве не менее двух экземпляров на бумажном носителе и в двух экземплярах на электронном носителе.
8. После заключения договора исполнитель составляет программу инженерно-геологических изысканий на основе технического задания заказчика в соответствии с требованиями государственных нормативных документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и с максимальным использованием материалов ранее выполненных инженерно-геологических изысканий и других сведений о природных условиях района, площадки, участка, трассы, а также с учетом результатов полевого обследования района, если оно проводилось.
9. Программа содержит состав и объемы, методику, технологию и последовательность выполнения работ, обеспечивающих полноту и достоверность отчетных материалов, а также предусматривает рациональную организацию работ и завершения инженерно-геологических изысканий в установленные сроки.
10. К программе инженерно-геологических изысканий для строительства прилагается копия технического задания и другая документация, требуемая для производства изыскательских работ.
11. При отсутствии требования заказчика о составлении программы инженерно-геологических изысканий, взамен программы составляется предписание на производство инженерно-геологических изысканий.
12. По результатам выполненных инженерно-геологических изысканий составляется технический отчет (заключение) для передачи заказчику. Технический отчет (заключение) содержит данные, предусмотренные техническим заданием и программой на инженерно-геологические изыскания, а также обоснования допущенных изменений.
13. За ненадлежащее выполнение инженерно-геологических изысканий и предоставление технического отчета (заключения) с нарушением требований законодательства Республики Казахстан и государственных нормативных документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также умышленное предоставление недостоверных сведений либо сведений, не соответствующих действительности, исполнители несут административную ответственность в соответствии со статьей 312 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.

14. Инженерлік-геологиялық іздестірулердің техникалық есебінің (қорытындысының) қолданылу мерзімі, оларды бекіткен сәттен бастап жобалау құжаттамасын әзірлеу басталғанға дейін:
бірегей құрылыс объектілері бойынша – 6 (алты) айды;
бірегейге жатпайтын құрылыс объектілері бойынша – 36 (отыз алты) айды құрайды.
2-тарау. Инженерлік- геологиялық іздестірулерді жүзеге асыру тәртібі
1- Параграф Жобалау алдындағы құжаттаманы және қала құрылысы жобаларын әзірлеу үшін инженерлік-геологиялық іздестірулер
15. Жобалау алдындағы құжаттаманы әзірлеу үшін инженерлік-геологиялық іздестірулер жобаланатын құрылыс аумағының (ауданның, алаңның, трассаның) инженерлік-геологиялық жағдайларын зерделеуді және кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды салу және пайдалану кезеңінде осы жағдайлардың өзгеру болжамын жасауды қамтамасыз етеді.
16. Қала құрылысы жобаларын әзірлеу үшін инженерлік-геологиялық іздестірулер (бас жоспар және егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы) қала құрылысы жобасының ауқымына сәйкес келетін инженерлік-геологиялық түсірілім ауқымында жүргізіледі.
2-параграф. Жобаны әзірлеу үшін инженерлік-геологиялық іздестірулер
17. Кәсіпорындар, ғимараттар мен құрылыстар құрылысының жобасын әзірлеу үшін инженерлік-геологиялық іздестірулер таңдалған алаңның (учаскенің, трассаның) инженерлік-геологиялық жағдайларын кешенді зерделеуді және жобалық шешімдерді әзірлеу үшін жеткілікті егжей-тегжейлі құрылыс және пайдалану кезеңінде олардың өзгерістерін болжауды қамтамасыз етеді.
18. Инженерлік-геологиялық іздестірулер ғимараттар мен құрылыстардың жинақталуын негіздеу үшін материалдар мен деректерді, конструктивтік және көлемдік-жоспарлау шешімдерін алуды, жобаланатын объектінің бас жоспарын жасауды, инженерлік қорғау, геологиялық ортаны қорғау және халық өмірінің қауіпсіз жағдайларын жасау жөніндегі іс-шаралар мен құрылыстарды әзірлеуді құрылысты ұйымдастыру жобасын қамтамасыз етеді.
19. Таңдап алынған алаң (трасса) аумағының инженерлік-геологиялық жағдайларын кешенді зерделеу кезінде инженерлік-геологиялық іздестірулер жұмыстарының құрамы мен көлемі, олар үшін топырақтың беріктігі мен деформациялық сипаттамаларын, олардың нормативтік және есептік мәндерін зертханалық және (немесе) далалық әдістермен анықтай отырып, жоспарда және тереңдігі бойынша бөліп алу үшін жеткілікті инженерлік-геологиялық элементтерді ескере отырып, сондай-ақ геологиялық ортамен жобаланатын объектінің өзара іс-қимылы саласында жерасты суларының бетонға агрессивтілігі және металдарға коррозиялық белсенділігі талаптарын ескере отырып, гидрогеологиялық параметрлерді, геологиялық және инженерлік-геологиялық процестердің даму қарқындылығының сандық көрсеткіштерін белгілеу анықталады.

14. Срок действия технического отчета (заключения) инженерно-геологических изысканий с момента их утверждения и до начала разработки проектной документации составляет:
по уникальным строительным объектам - 6 (шесть) месяцев;
по строительным объектам, не относящимся к уникальным - 36 (тридцать шесть) месяцев.
Глава 2. Порядок осуществления инженерно-геологических изысканий
Параграф 1. Инженерно-геологические изыскания для разработки предпроектной документации и градостроительных проектов
15. Инженерно-геологические изыскания для разработки предпроектной документации обеспечивают изучение инженерно-геологических условий территории (района, площадки, трассы) проектируемого строительства и составление прогноза изменения этих условий в период строительства и эксплуатации предприятий, зданий и сооружений.
16. Инженерно-геологические изыскания для разработки градостроительных проектов (генеральный план и проект детальной планировки) производят в масштабах инженерно-геологической съемки соответствующей масштабу градостроительного проекта.
Параграф 2. Инженерно-геологические изыскания для разработки проекта
17. Инженерно-геологические изыскания для разработки проекта строительства предприятий, зданий и сооружений обеспечивают комплексное изучение инженерно-геологических условий выбранной площадки (участка, трассы) и прогноз их изменений в период строительства и эксплуатации с детальностью, достаточной для разработки проектных решений.
18. Инженерно-геологические изыскания обеспечивают получение материалов и данных для обоснования компоновки зданий и сооружений, конструктивных и объемно-планировочных решений, составления генерального плана проектируемого объекта, разработки мероприятий и сооружений по инженерной защите, охране геологической среды и созданию безопасных условий жизни населения, проекта организации строительства.
19. При комплексном изучении инженерно-геологических условий территории выбранной площадки (трассы) состав и объемы инженерно-геологических изыскательских работ определяются с учетом выделения в плане и по глубине инженерно-геологических элементов с определением для них лабораторными и (или) полевыми методами прочностных и деформационных характеристик грунтов, их нормативных и расчетных значений, а также установления гидрогеологических параметров, количественных показателей интенсивности развития геологических и инженерно-геологических процессов с учетом требований, агрессивности подземных вод к бетону и коррозионной активности к металлам в сфере взаимодействия проектируемого объекта с геологической средой.

20. Жобалау алдындағы құжаттамаға қажетті егжей-тегжейлі инженерлік-геологиялық іздестіру материалдары бар өндірістік және тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілерді салуға жұмыс жобасын әзірлеу үшін инженерлік-геологиялық іздестіру жұмыстары осы Қағидалардың 21, 22 және 23-тармақтарына сәйкес орындалады.
3-параграф. Жұмыс құжаттамасын әзірлеу үшін инженерлік-геологиялық іздестірулер
21. Жұмыс құжаттамасын әзірлеу үшін инженерлік-геологиялық іздестірулер жобаланатын ғимараттар мен құрылыстардың нақты құрылыс учаскелерінің инженерлік-геологиялық жағдайларын айқындау мен нақтылауды және түпкілікті жобалық шешімдерді негіздеу үшін жеткілікті егжей-тегжейлі құрылыс салу мен пайдалану кезеңінде олардың өзгерістерін болжауды қамтамасыз етеді.
22. Инженерлік-геологиялық іздестірулер жобаға сәйкес ғимараттар мен құрылыстарды орналастырудың нақты учаскелерінде, оның ішінде жеке жобалау учаскелерінде және желілік құрылыстар трассаларының табиғи және жасанды кедергілері арқылы өту учаскелерде орындалады.
23. Инженерлік-геологиялық іздестірулер жұмыстарының құрамы мен көлемі ғимараттар мен құрылыстардың (трассалардың) түрін (мақсатын), олардың жауапкершілік деңгейін, инженерлік-геологиялық жағдайлардың күрделілігін, бұрын орындалған іздестірулер деректерінің болуын және инженерлік-геологиялық элементтерді түпкілікті бөліуді қамтамасыз етілуі, олар үшін зертханалық және (немесе) далалық және топырақ қасиеттерінің физикалық, беріктілік, деформациялық, сүзгіштік және басқа да сипаттамаларының әдістерімен анықтау негізінде нормативтік және есептік көрсеткіштерді белгілеу, су тұтқыш жиектердің гидрогеологиялық параметрлерін, геологиялық процестер серпінінің сандық сипаттамаларын нақтылау және ғимараттар мен құрылыстардың негіздерін, іргетастары мен конструкцияларын есептеуді жүзеге асыру үшін, олардың инженерлік қорғалуын негіздеу үшін, сондай-ақ жобаны әзірлеу, келісу және бекіту кезінде туындаған жекелеген мәселелерді шешу үшін басқа да деректерді алу инженерлік-геологиялық ізденістер бағдарламасында белгіленеді.
4-параграф. Ғимараттар мен құрылыстарды салу, пайдалану және кейіннен кәдеге жарату кезеңіндегі инженерлік-геологиялық іздестірулер
24. Инженерлік-геологиялық іздестірулер кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды салу, пайдалану және кейіннен кәдеге жарату кезеңінде объектінің аумағындағы геологиялық ортаның жекелеген компоненттерінің жай-күйі мен өзгерістері туралы материалдар мен деректер алуды қамтамасыз етеді.
25. Құрылыс кезеңінде құрылыс ойықтарының және құрылыстар негіздерінің геологиялық құжаттамасын жүргізу, сондай-ақ жер жұмыстарын жүргізуге геотехникалық бақылау жүзеге асырылады. Басқа жұмыс түрлері, оның ішінде іздестірулер ұйымының авторлық қадағалауы құрылысқа авторлық қадағалауды жүзеге асыратын жобалау ұйымының техникалық тапсырмасы бойынша орындалады.

20. Для разработки рабочего проекта на строительство объектов производственного и жилищно-гражданского назначения, по которым имеются материалы инженерно-геологических изысканий для предпроектной документации, инженерно-геологические изыскательские работы выполняются в соответствии с пунктами 21, 22 и 23 настоящих Правил.
Параграф 3. Инженерно-геологические изыскания для разработки рабочей документации
21. Инженерно-геологические изыскания для разработки рабочей документации обеспечивают детализацию и уточнение инженерно-геологических условий конкретных участков строительства проектируемых зданий и сооружений и прогноз их изменений в период строительства и эксплуатации с детальностью, достаточной для обоснования окончательных проектных решений.
22. Инженерно-геологические изыскания выполняют на конкретных участках размещения зданий и сооружений в соответствии с проектом, в том числе на участках индивидуального проектирования и переходов через естественные и искусственные препятствия трасс линейных сооружений.
23. Состав и объемы инженерно-геологических изыскательских работ устанавливаются в программе инженерно-геологических изысканий с учетом вида (назначения) зданий и сооружений (трасс), уровня их ответственности, сложности инженерно-геологических условий, наличия данных ранее выполненных инженерно-геологических изысканий и обеспечения окончательного выделения инженерно-геологических элементов, установления для них нормативных и расчетных показателей на основе определений лабораторными и (или) полевыми и методами физических, прочностных, деформационных, фильтрационных и других характеристик свойств грунтов, уточнения гидрогеологических параметров водоносных горизонтов, количественных характеристик динамики геологических процессов и получения других данных для осуществления расчетов оснований, фундаментов и конструкций зданий и сооружений, обоснования их инженерной защиты, а также для решения отдельных вопросов, возникших при разработке, согласовании и утверждении проекта.
Параграф 4. Инженерно-геологические изыскания в период строительства, эксплуатации и постутилизации зданий и сооружений
24. Инженерно-геологические изыскания в период строительства, эксплуатации и постутилизации предприятий, зданий и сооружений обеспечивают получение материалов и данных о состоянии и изменениях отдельных компонентов геологической среды на территории объекта.
25. В период строительства осуществляются ведение геологической документации строительных выемок и оснований сооружений, а также геотехнический контроль за производством земляных работ. Другие виды работ, в том числе авторский надзор изыскательской организации, выполняются согласно по техническому заданию проектной организации, осуществляющей авторский надзор за строительством.

26. Құрылыс кезеңінде инженерлік-геологиялық іздестірулерге арналған техникалық тапсырмада құрылыс жұмыстарының орындалу кезеңдері мен мерзімдері туралы деректерді, құрылыстың әрбір кезеңінде қолданылатын техникалық құралдар, міндеттер және бақылау жүргізудің талап етілетін дәйектілігі туралы іздестіру өнімдерін ұсыну және алынған деректерді құрылыс жұмыстарын жүргізумен байланыстыру жөніндегі мәселелерді жедел шешу тәртібі, жұмыстарды қабылдау актілерін келісу, сараптау және бекіту, сондай-ақ оларды жасауға қатысу тәртібін қамтиды.
27. Инженерлік-геологиялық іздестірулер кезінде құрылыс кезеңінде жобалау құжаттамасында қабылданған инженерлік-геологиялық шарттардың қазаншұңқырларды, туннельдерді, ойықтарды және басқа да ойықтарды тексеру мен инженерлік-геологиялық құжаттаманы жүргізу негізінде, қатпарлану сипатын, топырақ құрамын, жерасты суларын сорылуын, осы ойықтардағы топырақтың жай-күйі мен қасиеттерін зерделеу нәтижелері бойынша нақты шарттарға сәйкестігі белгіленеді.
28. Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану кезеңінде инженерлік-геологиялық іздестірулер:
күрделі құрылыс объектісінің негіздеріне жүктемелерді ұлғайтумен және (немесе) кеңейтумен ұштасқан реконструкциялау (күрделі жөндеу) үшін жобалау құжаттамасын дайындау;
апат алдындағы жағдайдың туындауы және іргетастардың негізін нығайту және ( немесе) нығайту үшін қажеттілік; инженерлік қорғау іс-шараларын жобалау;
аварияның себептерін тексеру және (немесе) оның салдарларынн барынша азайту жағдайларында орындалады.
29. Объектілерді пайдалану кезеңінде инженерлік-геологиялық іздестірулер кезінде (тапсырыс берушінің тапсырмасына сәйкес құрылыс кезеңінде) мынадай міндеттерді шешу мақсатында қолданыстағы ғимараттар мен құрылыстар іргетастарының негізінде топырақты зерттеу жүргізіледі:
іргетастарға уақытша және тұрақты жүктемелерді ұлғайта отырып, ғимараттар мен құрылыстарды қондыру, реконструкциялау мүмкіндіктері;
деформациялардың себептерін анықтау және олардың одан әрі дамуын болдырмау, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстарды қалыпты пайдалану жағдайларын қалпына келтіру үшін шаралар әзірлеу;
ғимараттар мен құрылыстарды салуды ұзақ уақыт консервациялағаннан олардың негізі топырағының жай-күйін, оларды салып бітірудің мүмкіндіктері мен шарттарын анықтау;
ғимарат-жапсарлас құрылыстардың қолданыстағы ғимараттарға жанасу орындарының жай-күйін анықтау және олардың орнықтылығын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды әзірлеу;
жертөлелер мен басқа да жерасты құрылыстарын су басу және су алып кету себептерін анықтау.
30. Ғимараттар мен құрылыстар іргетасы негіздерінің топырағын зерттеу кезінде шурфтар мен ұңғымаларды үңгілеу жүзеге асырылады, зертханалық анықтау үшін топырақ үлгілері мен жерасты суларының сынамалары алынады, зондтау, геофизикалық зерттеулер және басқа да инженерлік-геологиялық жұмыстар орындалады, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстар негіздері топырағының деформациясын және жерасты суларының режимін стационарлық бақылау жүргізіледі.

26. Техническое задание на инженерно-геологические изыскания в период строительства содержит данные об этапах и сроках выполнения строительных работ, о применяемых технических средствах, задачах и требуемой последовательности ведения контроля на каждом этапе строительства, порядке представления изыскательской продукции и оперативного решения вопросов по увязке полученных данных с производством строительных работ, порядке согласования, экспертизы и утверждения актов приемки работ, а также участия в их составлении.
27. При инженерно-геологических изысканиях в период строительства устанавливается соответствие инженерно-геологических условий, принятых в проектной документации, фактическим - на основе проведения обследования и инженерно-геологической документации котлованов, туннелей, прорезей и других выемок по результатам изучения характера напластования, состава грунтов, высачивания подземных вод, состояния и свойств грунтов в этих выемках.
28. Инженерно-геологические изыскания в период эксплуатации зданий и сооружений выполняются в случаях:
подготовки проектной документации для реконструкции (капитального ремонта) сопряженной с увеличением нагрузок на основания и (или) расширением объекта капитального строительства;
возникновения предаварийной ситуации и для укрепления основания и (или) усиления фундаментов; проектирования мероприятий инженерной защиты;
расследования причин аварии и (или) минимизация ее последствий.
29. При инженерно-геологических изысканиях в период эксплуатации объектов (в период строительства в соответствии с заданием заказчика) проводится обследование грунтов оснований фундаментов существующих зданий и сооружений с целью решения следующих задач:
возможности надстройки, реконструкции зданий и сооружений с увеличением временных и постоянных нагрузок на фундаменты;
установления причин деформаций и разработки мер для предотвращения их дальнейшего развития, а также восстановления условий нормальной эксплуатации зданий и сооружений;
определения состояния грунтов основания, возможности и условий достройки зданий и сооружений после длительной консервации их строительства;
определения состояния мест примыкания зданий-пристроек к существующим зданиям и разработки мер по обеспечению их устойчивости;
выяснения причин затапливания и подтапливания подвалов и других подземных сооружений.
30. При обследовании грунтов оснований фундаментов зданий и сооружений осуществляется проходка шурфов и скважин, отбираются образцы грунтов и пробы подземных вод для лабораторных определений, выполняется зондирование, геофизические исследования и другие инженерно-геологические работы, а также проводятся стационарные наблюдения за деформациями грунтов оснований зданий и сооружений и режимом подземных вод.

31. Іргетастар негіздерінің топырағын зерттеу нәтижелері туралы техникалық есепте қосымша гидрогеологиялық жағдайлардың, топырақтың беріктік және деформациялық сипаттамаларының өзгерістерін қоса алғанда, ғимараттарды (құрылыстарды) салу және пайдалану кезеңіндегі геологиялық ортаның өзгерістері және олардың болжамға сәйкестігі туралы мәлімететр келтіріледі және бөлінген инженерлік-геологиялық элементтер топырақтарының нормативтік және есептік көрсеткіштері іргетастар астында және олардың әсер ету аймағынан тыс жерлерде жеке, сондай-ақ олардың өткен жылдардағы инженерлік-геологиялық іздестірулер материалдары бойынша осы ғимараттар мен құрылыстарды сағанға және пайдаланғанға дейінгі мәні келтіріледі.
32. Объектіні (кәсіпорындарды, ғимараттарды немесе құрылыстарды) кейіннен кәдеге жарату кезеңінде инженерлік-геологиялық іздестіру кезінде аумақтарды санациялау ( сауықтыру) және қалпына келтіру (топырақты, жерді қалпына келтіру) жөніндегі жобалық шешімдерді негіздеу үшін материалдар мен деректерді алу жүзеге асырылады.
33. Қаржыландыру көздеріне қарамастан жаңа ғимараттар мен құрылыстарды, олардың кешендерін, инженерлік және көліктік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барларын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексі 24-бабының 10) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен жаңа ғимараттар мен құрылысжайларды, олардың кешендерін, инженерлік және көліктік коммуникацияларын салуға, сондай-ақ бұрыннан барларын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған құрылыс жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамасын жүргізу қағидаларына сәйкес құрылыс алаңының инженерлік-геологиялық іздестірулерінің техникалық есебіне (қорытындысына) бағалау жүргізіледі.

31. В техническом отчете о результатах обследования грунтов оснований фундаментов дополнительно приводятся сведения об изменениях геологической среды за период строительства и эксплуатации зданий (сооружений) и их соответствии прогнозу, включая изменения гидрогеологических условий, прочностных и деформационных характеристик грунтов и приводятся нормативные и расчетные показатели грунтов выделенных инженерно-геологических элементов отдельно под фундаментами и за пределами зоны их влияния, а также их значения до строительства и эксплуатации этих зданий и сооружений по материалам инженерно-геологических изысканий прошлых лет.
32. При инженерно-геологических изысканиях в период постутилизации объекта (предприятий, зданий или сооружений) осуществляется получение материалов и данных для обоснования проектных решений по санации (оздоровлению) и рекультивации (восстановлению почв, земель) территорий.
33. При проведении комплексной вневедомственной экспертизы проектно-сметной документации, предназначенной для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования проводится оценка технического отчета (заключения) инженерно-геологических изысканий площадки строительства в соответствии с Правилами проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций, утвержденными уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства в соответствии с подпунктом 10) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан.