Қаржы нарығында ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ең төмен талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 20 сәуірдегі № 81 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 22 сәуірде № 38505 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-6-бабының 1-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 11 қарашадағы № 203 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі туралы ереженің 14-тармағының 86-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қаржы нарығында ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ең төмен талаптар бекітілсін.
2. Ақпараттық және киберқауіпсіздік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 20 сәуірдегі
№ 81 қаулысымен бекітілген
Қаржы нарығында ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ең төмен талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы қаржы нарығында ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ең төмен талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 13-6-бабының 1-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 11 қарашадағы № 203 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі туралы ереженің 14-тармағының 86-1) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Талаптардың мақсаты өз жұмысында цифрлық жүйелерді және цифрлық инфрақұрылымды пайдаланатын қаржы ұйымдарының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі процестерін регламенттеу болып табылады.

Об утверждении минимальных требований по обеспечению информационной безопасности на финансовом рынке
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 апреля 2026 года № 81. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2026 года № 38505
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
В соответствии с подпунктом 1-1) статьи 13-6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и подпунктом 86–1) пункта 14 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 203, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые минимальные требования по обеспечению информационной безопасности на финансовом рынке.
2. Департаменту информационной и кибербезопасности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 20 апреля 2026 года № 81
Минимальные требования по обеспечению информационной безопасности на финансовом рынке
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие минимальные требования по обеспечению информационной безопасности на финансовом рынке (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 1-1) статьи 13-6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и подпунктом 86–1) пункта 14 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 203.
Целью Требований является регламентация основных процессов обеспечения информационной безопасности финансовых организаций, использующих в своей работе цифровые системы и (или) цифровую инфраструктуру.

2. Талаптарда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттық қауіпсіздік (бұдан әрі – ақпараттық қауіпсіздік) – ақпараттың құпиялылығы, тұтастығы және қолжетімділігі қамтамасыз етілген, ақпараттың сыртқы және ішкі қатерлерден қорғалу жағдайы;
2) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету – қаржы ұйымында ақпараттың құпиялылығын, тұтастығын және қолжетімділігін сақтауға бағытталған процесс;
3) ақпаратты өңдеу құралдары – цифрлық ресурстарды өңдеу, сақтау және резервтік көшіру құралдары;
4) бейнелердің мемлекеттік дерекқоры – жеке тұлғалардың сәйкестендіру деректерін, сондай-ақ оларға сәйкес келетін адам бетінің эталондық бейнелерін қамтитын, мемлекетке тиесілі дерекқор;
5) цифрлық инфрақұрылым – цифрлық ресурстарды және оларға қол жеткізуді ұсыну мақсатында технологиялық ортаның жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған цифрлық инфрақұрылым объектілерінің жиынтығы;
6) цифрлық инфрақұрылымды қорғау аясы (бұдан әрі – қорғау аясы) – қаржы ұйымының цифрлық инфрақұрылымын сыртқы телекоммуникациялық желілерден бөлетін және оларды ақпараттық қауіпсіздік қатерлерінен қорғауды іске асыратын бағдарламалық-аппараттық құралдар жиынтығы.
2-тарау. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын ұйымдастырушылық талаптар
3. Қаржы ұйымының басшылығы қаржы ұйымында ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің тәсілдерін белгілейтін ақпараттық қауіпсіздік саясатын бекітеді.
4. Қаржы ұйымының бірінші басшысы қаржы ұйымының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге дербес жауаптылық атқарады.
5. Қаржы ұйымы жаңа қызметкерді жұмысқа қабылданған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей негізгі ішкі құжаттармен және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын талаптармен қол қойғыза отырып таныстыруды қамтамасыз етеді. Танысу нәтижесі тиісті нұсқама журналында немесе нұсқамадан өткендігін растайтын жеке құжатта тіркеледі, ол қызметкердің жеке ісіне қоса тіркеледі.
6. Қаржы ұйымы өзінің цифрлық инфрақұрылымына қаржы ұйымының қызметкерлеріне, клиенттеріне, сондай-ақ қаржы ұйымының қызметкерлері, клиенттері болып табылмайтын тұлғаларға (бұдан әрі – үшінші тұлғалар) қол жеткізу кезінде ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етеді.
7. Үшінші тұлғалар қаржы ұйымының ақпаратына және (немесе) цифрлық инфрақұрылымына қол жеткізе алатын үшінші тұлғалармен жасалатын келісімдерде, шарттарда үшінші тұлғалардың қаржы ұйымының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды сақтауы туралы ережелер қамтылады.

2. В Требованиях используются следующие термины и определения:
1) информационная безопасность (далее – информационная безопасность) – состояние защищенности информации, от внешних и внутренних угроз, при котором обеспечены ее конфиденциальность, целостность и доступность";
2) обеспечение информационной безопасности – процесс, направленный на поддержание состояния конфиденциальности, целостности и доступности информации в финансовой организации;
3) средства обработки информации – средства обработки, хранения и резервного копирования цифровых ресурсов;
4) государственная база данных изображений – база данных, принадлежащая государству, содержащая идентификационные данные физических лиц, а также соответствующие им эталонные изображения лица;
5) цифровая инфраструктура – совокупность объектов цифровой инфраструктуры, предназначенных для обеспечения функционирования технологической среды в целях формирования цифровых ресурсов и предоставления доступа к ним;
6) периметр защиты цифровой инфраструктуры (далее – периметр защиты) – совокупность программно-аппаратных средств, отделяющих цифровую инфраструктуру финансовой организации от внешних сетей телекоммуникаций и реализующих их защиту от угроз информационной безопасности.
Глава 2. Организационные требования к обеспечению информационной безопасности
3. Руководство финансовой организации утверждает политику информационной безопасности, которая устанавливает подходы к обеспечению информационной безопасности в финансовой организации.
4. Первый руководитель финансовой организации несет персональную ответственность за обеспечение информационной безопасности финансовой организации.
5. Финансовая организация обеспечивает ознакомление нового работника с основными внутренними документами и требованиями к обеспечению информационной безопасности под подпись не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента приема на работу. Результат ознакомления фиксируется в соответствующем журнале инструктажа или отдельном документе, подтверждающем прохождение инструктажа, который приобщается к личному делу работника.
6. Финансовая организация обеспечивает информационную безопасность при доступе к своей цифровой инфраструктуре работников, клиентов финансовой организации, а также лиц, не являющихся работниками или клиентами финансовой организации (далее – третьи лица).
7. В заключаемых с третьими лицами соглашениях, договорах, в соответствии с которыми третьи лица получают доступ к информации и(или) цифровой инфраструктуре финансовой организации, включаются положения о соблюдении третьими лицами требований к обеспечению информационной безопасности финансовой организации.

8. Қаржы ұйымы уәкілетті органға анықталған ақпараттық қауіпсіздіктің мынадай оқыс-оқиғалары туралы ақпарат ұсынады:
1) қолданбалы және жүйелік бағдарламалық қамтылымдағы осалдықтарды пайдалану;
2) цифрлық жүйеге рұқсатсыз кіру;
3) цифрлық жүйеге немесе деректерді беру желісіне "қызмет көрсетуден бас тарту" шабуылы;
4) серверге зиянды бағдарлама немесе код кіргізу;
5) ақпараттық қауіпсіздікті бақылауды бұзу салдарынан рұқсатсыз ақша қаражатын аударуды жүргізу;
6) клиентті сәйкестендіру және аутентификациялау жүйелерінің жұмысын бұзу;
7) цифрлық жүйелердің бір сағаттан артық тоқтап қалуына әкеп соққан ақпараттық қауіпсіздіктің өзге де оқыс-оқиғалары.
Осы тармақта көрсетілген ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс-оқиғалары туралы ақпаратты қаржы ұйымы ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары мен оқыс-оқиғалары туралы уәкілетті органның ақпаратты өңдеуге арналған автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – ААӨЖ) арқылы немесе ұсынылатын деректердің конфиденциалдығын және түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғау құралдарымен ақпаратты кепілді жеткізудің көлік жүйесін пайдалана отырып, электрондық форматта дереу ұсынады.
Жоғарыда көрсетілген жүйелер қолжетімсіз болған жағдайда, оқыс-оқиға туралы ақпаратты беру қаржы ұйымын ААӨЖ-да тіркеу кезінде көрсетілген қаржы ұйымының телефон нөмірінен уәкілетті органның "Ақпараттық қауіпсіздік" бөліміндегі интернет-ресурсында байланыс үшін көрсетілген уәкілетті органның телефон нөміріне қаржы ұйымының ресми хатымен қағаз тасымалдағышта қайталана отырып жүзеге асырылады.
Қаржы ұйымы ААӨЖ-ға қосылмаған кезде ақпараттық қауіпсіздік оқыс-оқиғалары туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында "Ақпараттық қауіпсіздік" бөлімінде көрсетілген Агенттіктің электрондық поштасының мекенжайына беріледі.
Дауыс беретін акцияларының елу және одан да көп пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі немесе оның сенімгерлік басқаруындағы заңды тұлғалар үшін ақпараттық қауіпсіздік оқыс-оқиғалары туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ААӨЖ-мен ықпалдастырылған цифрлық инфрақұрылым объектілері арқылы беруге жол беріледі.
9. Қаржы ұйымы үй-жайларда дене қауіпсіздігі шараларын іске асырады, оның ішінде өткізу және объектішілік режимді ұйымдастырады.
3-тарау. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын техникалық талаптар
10. Қаржы ұйымы қаржы ұйымын қорғау аясының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.

8. Финансовая организация предоставляет в уполномоченный орган информацию о следующих выявленных инцидентах информационной безопасности:
1) эксплуатация уязвимостей в прикладном и системном программном обеспечении;
2) несанкционированный доступ в цифровую систему;
3) атака "отказ в обслуживании" на цифровую систему или сеть передачи данных;
4) заражение сервера вредоносной программой или кодом;
5) совершение несанкционированного перевода денежных средств вследствие нарушения контролей информационной безопасности;
6) нарушение работы систем идентификации и аутентификации клиента;
7) иных инцидентах информационной безопасности, повлекших простои цифровых систем более одного часа.
Информация об инцидентах информационной безопасности, указанных в настоящем пункте, предоставляется финансовой организацией незамедлительно посредством автоматизированной системы уполномоченного органа, предназначенной для обработки информации о событиях и инцидентах информационной безопасности (далее – АСОИ) или в электронном формате с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
В случае недоступности вышеуказанных систем передача информации об инциденте осуществляется с телефонного номера финансовой организации, указанного при регистрации финансовой организации в АСОИ, на телефонный номер уполномоченного органа, указанный для связи на интернет-ресурсе уполномоченного органа в разделе "Информационная безопасность" с дублированием на бумажном носителе официальным письмом финансовой организации.
При отсутствии подключения финансовой организации к АСОИ информация об инцидентах информационной безопасности передается на адрес электронной почты Агентства, указанный на интернет-ресурсе уполномоченного органа в разделе "Информационная безопасность".
Для юридических лиц, пятьдесят и более процентов голосующих акций которых принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан или находятся в его доверительном управлении, допускается передача сведений об инцидентах информационной безопасности посредством объектов цифровой инфраструктуры Национального Банка Республики Казахстан, интегрированных с АСОИ.
9. Финансовая организация реализует меры физической безопасности в помещениях, в том числе организует пропускной и внутриобъектовый режим.
Глава 3. Технические требования к обеспечению информационной безопасности
10. Финансовая организация обеспечивает функционирование периметра защиты финансовой организации.

11. Қаржы ұйымының қорғау аясының шегінен шығатын телекоммуникациялық біріктіру шифрлауға жатады.
12. Қаржы ұйымдарының, оның ішінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен және азаматтарымен өзара іс-қимыл жасау үшін пайдаланылатын пошта сервистері тек Қазақстан Республикасының аумағында нақты орналастырылған цифрлық инфрақұрылымда (бұдан әрі – қазақстандық электрондық пошта мекенжайлары) жұмыс істейді.
13. Қаржы ұйымы өзінің қазақстандық электрондық почта мекенжайлары туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының азаматтары қаржы ұйымымен өзара іс-қимыл жасау үшін пайдалануы тиіс екенін түсіндіре отырып, жалпыға қолжетімді ақпарат көздерінде жариялайды.
14. Қаржы ұйымы электрондық почта хабарламаларын жіберу және алу кезінде электрондық почтаның мынадай қорғау тетіктерін қолдануды қамтамасыз ететін пошта сервистерін пайдаланады: Sender Policy Framework (SPF), Domain Keys Identified Mail (DKIM), Domain-based Message Authentication Reporting & Conformance (DMARC).
15. Қаржы ұйымы қорғау аясының бағдарламалық-аппараттық құралдарының жүйелік және конфигурациялық файлдарының іске қосылуы мен тұтастығының өзгеруін бақылауды қамтамасыз етеді.
16. Жергілікті әкімшінің қол жеткізу құқықтары немесе жергілікті әкімшінің қол жеткізу құқықтарына ұқсас құқықтар қызметкер өзінің функционалдық міндеттерін орындау үшін пайдаланатын бағдарламалық қамтылымның жұмыс істеуі үшін талап етілетін жағдайларды қоспағанда, қаржы ұйымының қызметкерлеріне жергілікті әкімшінің қол жеткізу құқықтары немесе ұқсас қол жеткізу құқықтары берілмейді.
17. Қаржы ұйымы серверлерде, сол сияқты қаржы ұйымының жұмыс станцияларында, ноутбуктерде, мобильді құрылғыларында (техникалық мүмкіндігі болған жағдайда) вирусқа қарсы жүйелерді немесе бағдарламалық ортаның тұтастығы мен өзгермейтіндігін бақылайтын жүйелерді пайдаланады. Бұл ретте:
1) лицензиялардың, жаңартулардың және техникалық қолдаудың болуы;
2) соңғы пайдаланушы үшін осы жүйенің жұмыс істеуін тоқтатудың мүмкін еместігі қамтамасыз етіледі.
18. Қаржы ұйымы деректерді өңдеудің, деректерді өңдеу және (немесе) сақтаудың сыртқы сервистерін пайдаланудың бөгде орталықтарында серверлік қуаттарды орналастырған жағдайларда үшінші тұлғалардың ақпаратқа қол жеткізу мүмкіндігі алып тасталады, оны азаматтық, банктік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына, Дербес деректер және оларды қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес үшінші тұлғаларға беруге жол берілмейді.
19. Цифрлық жүйелердің және оларда өңделетін деректердің резервтік көшірмесін қаржы ұйымы цифрлық жүйелердің жұмысындағы іркілістерден кейін қалпына келтіру қажеттіліктерін негізге ала отырып қамтамасыз етеді. Деректердің резервтік көшірмесін жасау, сақтау, қалпына келтіру тәртібі мен кезеңділігі, резервтік көшірмелерден цифрлық жүйелердің жұмыс істеу қабілеттін қалпына келтіруді тестілеудің өткізу кезеңділігі қаржы ұйымының ішкі құжаттарында бизнеске әсер етуді талдау негізінде айқындалады.

11. Телекоммуникационные соединения, выходящие за пределы периметра защиты финансовой организации, подлежат шифрованию.
12. Почтовые сервисы финансовых организаций, используемые в том числе для взаимодействия с государственными органами и гражданами Республики Казахстан, функционируют только на цифровой инфраструктуре, физически размещенной на территории Республики Казахстан (далее – казахстанские адреса электронной почты).
13. Финансовая организация публикует в общедоступных источниках информацию о своих казахстанских адресах электронной почты с пояснением, что они должны использоваться гражданами Республики Казахстан для взаимодействия с финансовой организацией.
14. Финансовая организация использует почтовые сервисы, обеспечивающие при отправке и получении электронных почтовых сообщений применение следующих защитных механизмов электронной почты: Sender Policy Framework (SPF), Domain Keys Identified Mail (DKIM), Domain-based Message Authentication Reporting & Conformance (DMARC).
15. Финансовая организация обеспечивает контроль изменения настроек и целостности конфигурационных файлов программно-аппаратных средств периметра защиты.
16. Работникам финансовой организации не предоставляются права доступа локального администратора или аналогичные права доступа, за исключением случаев, когда права доступа локального администратора или права, аналогичные правам доступа локального администратора, требуются для функционирования программного обеспечения, используемого работником для исполнения своих функциональных обязанностей.
17. Финансовая организация использует антивирусные системы или системы, контролирующие целостность и неизменность программной среды, как на серверах, так и на рабочих станциях, ноутбуках, мобильных устройствах (при наличии технической возможности) финансовой организации. При этом обеспечивается:
1) наличие лицензий, обновлений и технической поддержки;
2) обеспечение невозможности для конечного пользователя прерывания функционирования данной системы.
18. В случаях размещения финансовой организацией серверных мощностей в сторонних центрах обработки данных, использования внешних сервисов обработки и (или) хранения данных исключается возможность доступа третьих лиц к информации, передача которой третьим лицам не допускается в соответствии с гражданским, банковским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.
19. Резервное копирование цифровых систем и обрабатываемых в них данных обеспечивается финансовой организацией исходя из потребностей в восстановлении после сбоев в работе цифровых систем. Порядок и периодичность резервного копирования, хранения, восстановления данных, периодичность тестирования восстановления работоспособности цифровых систем из резервных копий определяется финансовой организацией во внутренних документах на основе проведенного анализа воздействия на бизнес.

4-тарау. Цифрлық жүйелерге қолжетімділікті ұйымдастыру кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету
20. Осы тараудың талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қорғалуға жататын не уәкілетті органның талаптарына сәйкес жүргізілген ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін бағалау нәтижелері бойынша маңызды санатына жатқызылған ақпаратты өңдеу, сақтау немесе беру үшін қаржы ұйымы пайдаланатын цирфлық жүйелерге қолданылады.
Қаржы ұйымы осы тараудың талаптарын қолдану саласына жатқызылған цифрлық жүйелердің тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) жасайды.
21. Қаржы ұйымы қызметкерлерінің, қаржы ұйымында шарттық қатынастар жасалған үшінші тұлғалардың (бұдан әрі – пайдаланушы) немесе қаржы ұйымы клиенттерінің (бұдан әрі – клиент) қаржы ұйымының цифрлық жүйелеріне қолжетімділігі ақпараттық жүйелерді қоспағанда, сәйкестендіру және аутентификациялау рәсімінің нәтижелері бойынша жүзеге асырылады, олар бойынша қаржы ұйымының ішкі құжатымен оның орындылығы мен қауіпсіздігін негіздей отырып, қолжетімділіктің өзге тәртібі бекітіледі.
22. Қаржы ұйымының цифрлық жүйелерінде аудиторлық із жүргізу функциясы пайдаланылады, ол кем дегенде мыналарды көрсетеді:
1) қосылғыштарды орнату, сәйкестендіру, аутентификациялау және авторизациялау (сәтті және сәтсіз) оқиғалары;
2) қауіпсіздік теңшеулерін түрлендіру оқиғалары;
3) пайдаланушылардың топтарын және олардың өкілеттіктерін түрлендіру оқиғасы;
4) пайдаланушылардың есептік жазбаларын және олардың өкілеттіктерін түрлендіру оқиғасы;
5) жаңартуларды және (немесе) өзгерістерді орнатуды көрсететін оқиға;
6) аудиторлық із жүргізу өлшемдерінің өзгеру оқиғасы.
23. Аудиторлық ізді сақтау кезінде оның өзгермейтіндігін бақылау қамтамасыз етіледі. Аудиторлық іздің сақталу мерзімі жедел қолжетімділікте кемінде 3 (үш) айды және архивтік қолжетімділікте кемінде 1 (бір) жылды не жедел қолжетімділікте кемінде 1 (бір) жылды құрайды.
24. Пайдаланушылар мен клиенттердің қызметін бақылауды қамтамасыз ету мақсатында қаржы ұйымының цифрлық жүйелеріндегі олардың есептік жазбалары іс-әрекеттерінің аудиторлық ізі жүргізіледі.
25. Пайдаланушыны немесе клиентті сәйкестендіру және аутентификациялау білім, иелік ету немесе ажырамастықты қоса алғанда, бір немесе бірнеше факторлардың көмегімен жүзеге асырылады. Білім факторы пайдаланушы немесе клиент білуі керек ақпаратқа негізделеді. Иелік ету факторы пайдаланушының немесе клиенттің белгілі бір физикалық құрылғыға немесе криптографиялық кілтке иелік етуіне негізделеді. Ажырамастық факторы пайдаланушының немесе клиенттің бірегей биометриялық ерекшеліктеріне негізделеді.

Глава 4. Обеспечение безопасности при организации доступа к цифровым системам
20. Требования настоящей главы применяются к цифровым системам, используемым финансовой организацией для обработки, хранения или передачи информации, подлежащей защите в соответствии с законодательством Республики Казахстан, либо отнесенным к критичным по результатам оценки рисков информационной безопасности, проведенной в соответствии с требованиями уполномоченного органа.
Финансовая организация составляет перечень цифровых систем, отнесенных к сфере применения требований настоящей главы (далее - Перечень).
21. Доступ работников финансовой организации, третьих лиц, с которыми у финансовой организации заключены договорные отношения, (далее – пользователь) или клиентов финансовой организации (далее – клиент) к цифровым системам финансовой организации осуществляется по результатам процедуры идентификации и аутентификации, за исключением цифровых систем, по которым внутренним документом финансовой организации утвержден иной порядок доступа с обоснованием его целесообразности и безопасности.
22. В цифровых системах финансовой организации используется функция ведения аудиторского следа, которая отражает как минимум:
1) события установления соединений, идентификации, аутентификации и авторизации (успешные и неуспешные), включая IP-адрес источника соединения;
2) события модификации настроек безопасности;
3) события модификации групп пользователей и их полномочий;
4) события модификации учетных записей пользователей и их полномочий;
5) события, отражающие установку обновлений и (или) изменений;
6) события изменения параметров ведения аудиторского следа.
23. При хранении аудиторского следа обеспечивается контроль его неизменности. Срок хранения аудиторского следа составляет не менее 3 (трех) месяцев в оперативном доступе и не менее 1 (одного) года в архивном доступе, либо не менее 1 (одного) года в оперативном доступе.
24. В целях обеспечения контроля деятельности пользователей и клиентов ведется аудиторский след действий их учетных записей в цифровых системах финансовой организации.
25. Идентификация и аутентификация пользователя или клиента осуществляется при помощи одного или нескольких факторов, включая знание, владение или неотъемлемость. Фактор знания основывается на информации, которую должен знать пользователь или клиент. Фактор владения основывается на владении пользователя или клиента определенным физическим устройством или криптографическим ключом. Фактор неотъемлемости основывается на уникальных биометрических особенностях пользователя или клиента.

26. Пайдаланушылар мен клиенттердің цифрлық жүйелерге қаржы ұйымының қорғау аясынан тыс қол жеткізуі кемінде екі түрлі аутентификациялау факторларын қолдану арқылы жүзеге асырылады.
27. Қаржы ұйымы қызметкерінің цифрлық жүйелерге қол жеткізуі қызметкер міндеттерін орындауы үшін осындай қолжетімділіктің қажеттілігін растайтын қаржы ұйымының бекітілген құжаттары болған жағдайда қаржы ұйымының ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
28. Үшінші тұлғалардың цифрлық жүйелерге қол жеткізуі үшінші тұлғаларға қаржы ұйымының цифрлық жүйесіне осындай қолжетімділіктің қажеттілігін растайтын қолданыстағы шарт болған жағдайда қаржы ұйымының ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
29. Қаржы ұйымының клиентін сәйкестендіру және аутентификациялау қаржы ұйымының клиентін тіркеу кезінде алынған деректер негізінде қаржы ұйымының ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
30. Клиентті қаржы ұйымының цифрлық жүйелерінде тіркеу клиенттің жеке басы расталғаннан кейін қаржы ұйымының ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады. Жеке басын қашықтан растау үшін кем дегенде төмендегі тексерулер жиынтығы қолданылады:
1) клиентті бейнелердің мемлекеттік дерекқорын пайдалану арқылы бет-әлпеті бойынша немесе клиенттің жеке қатысумен қаржы ұйымының арнайы құрылғылары арқылы алынған биометриялық деректер бойынша биометриялық тексеру;
2) азаматтардың мобильді телефондары нөмірлерінің мемлекеттік дерекқорында тіркелген телефон нөміріне иелік етуін тексеру не аккредиттелген куәландырушы орталық шығарған электрондық цифрлық қолтаңба сертификатының жабық криптографиялық кілтіне иелік етуін тексеру.
31. Клиентті алдағы уақытта сәйкестендіру және аутентификациялау мақсатында тіркеу барысында мынадай деректерді жинауға рұқсат етіледі:
1) клиент белгілейтін құпиясөз;
2) инициализация векторы, сериялық нөмірі немесе біржолғы құпиясөздердің аппараттық немесе бағдарламалық генераторын (OTP генераторы) қосуға қажетті өзге де ақпарат;
3) мобильді құрылғыға мобильді қосымшаны орнатудың бірегей сәйкестендіргіші, сондай-ақ мобильді құрылғының дербес сипаттамалары;
4) клиенттің құрылғысында сақталатын жабық криптографиялық кілтке сәйкес келетін электрондық цифрлық қолтаңба сертификаты;
5) клиенттің оған иелік етуі расталған мобильді телефонының қосымша нөмірі;
6) клиенттің бейнелердің мемлекеттік дерекқоры арқылы тексерілген немесе қаржы ұйымының құрылғылары арқылы алынған биометриялық деректері;

26. Доступ пользователей и клиентов извне периметра защиты финансовой организации к цифровым системам осуществляется с применением как минимум двух различных факторов аутентификации.
27. Доступ работника финансовой организации к цифровым системам осуществляется в соответствии с внутренними документами финансовой организации при наличии утвержденных документов финансовой организации, подтверждающих необходимость такого доступа для исполнения обязанностей работника.
28. Доступ третьих лиц к цифровым системам осуществляется в соответствии с внутренними документами финансовой организации при наличии действующего договора, предусматривающего необходимость такого доступа третьим лицам к цифровым системам финансовой организации.
29. Идентификация и аутентификация клиента финансовой организации осуществляется в соответствии с внутренними документами финансовой организации на основании данных, полученных при регистрации клиента финансовой организации.
30. Регистрация клиента в цифровых системах финансовой организации осуществляется в соответствии с внутренними документами финансовой организации после подтверждения личности клиента. Для дистанционного подтверждения личности при регистрации применяется комбинация как минимум из следующих проверок:
1) биометрическая проверка клиента по изображению лица с использованием государственной базы данных изображений или по биометрическим данным, полученным при личном присутствии клиента посредством специально предназначенных для этого устройств финансовой организации;
2) проверка владения телефонным номером, зарегистрированным в государственной базе номеров мобильных телефонов граждан, либо проверка владения закрытым ключом сертификата электронной цифровой подписи, выпущенного аккредитованным удостоверяющим центром.
31. В целях последующей идентификации и аутентификации клиента в ходе регистрации допускается сбор следующих данных:
1) пароль, задаваемый клиентом;
2) вектор инициализации, серийный номер или иная информация, необходимая для подключения аппаратного или программного генератора одноразовых паролей (OTP-генератора);
3) уникальный идентификатор установки мобильного приложения на мобильное устройство, а также индивидуальные характеристики мобильного устройства;
4) сертификат электронной цифровой подписи, соответствующий закрытому ключу, хранимому на устройстве клиента;
5) дополнительный номер мобильного телефона, владение клиента которым подтверждено;
6) биометрические данные клиента, проверенные посредством государственной базы данных изображений или полученные посредством устройств финансовой организации;

7) клиенттің құрылғысында сақталатын жабық криптографиялық кілтке сәйкес ашық криптографиялық кілт.
32. Телефон нөміріне иелік етуді тексеру тексерілетін мобильді телефон нөміріне алдын ала болжауға болмайтын құрастырылған кодты жіберу, кейіннен аталған кодты мобильді телефон нөмірінің иесінен аутентификациялау жүйесінің алуы арқылы жүзеге асырылады.
33. Электрондық цифрлық қолтаңба сертификатының жабық криптографиялық кілтіне иелік етуді тексеру электрондық цифрлық қолтаңбаның осы сертификатын шығарған аккредиттелген куәландырушы орталықтың қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

7) открытый криптографический ключ, соответствующий закрытому криптографическому ключу, хранимому на устройстве клиента.
32. Проверка владения мобильным телефонным номером осуществляется путем отправки на проверяемый мобильный телефонный номер сгенерированного непредсказуемого кода с последующим получением данного кода от владельца мобильного телефонного номера аутентифицирующей системой.
33. Проверка владения закрытым ключом сертификата электронной цифровой подписи осуществляется в соответствии с правилами аккредитованного удостоверяющего центра, выпустившего данный сертификат электронной цифровой подписи.