Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтерді, олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелерін, сондай-ақ банк конгломераттары сақтауға міндетті қосымша пруденциялық нормативтер мен лимиттерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 16 сәуірдегі № 69 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 20 сәуірде № 38478 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-бабының 2 және 3-тармақтарына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтер, олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелері;
2) Банк конгломераттары сақтауға міндетті қосымша пруденциялық нормативтер мен лимиттер бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының қаулысының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының қаулысының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы 16 сәуірдегі № 69
қаулысымен бекітілген
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 16 апреля 2026 года № 69
Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтер, олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелері

Об утверждении пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, их предельных значений и методик расчетов, а также дополнительных пруденциальных нормативов и лимитов, обязательных к соблюдению банковскими конгломератами
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 апреля 2026 года № 69. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 апреля 2026 года № 38478
В соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 72 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и статьей 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Пруденциальные нормативы для банковских конгломератов, их предельные значения и методики расчетов;
2) Дополнительные пруденциальные нормативы и лимиты, обязательные к соблюдению банковскими конгломератами.
2. Признать утратившими силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 16 апреля 2026 года № 69
Пруденциальные нормативы для банковских конгломератов, их предельные значения и методики расчетов

1. Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтер, олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелері (бұдан әрі – Нормативтер) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-бабының 2-тармағына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді.
2. Банк конгломераттары сақталуға міндетті пруденциялық нормативтердің құрамына мынадай пруденциялық нормативтер кіреді:
1) жарғылық капиталдың ең аз мөлшері;
2) меншікті капитал жеткіліктілігінің коэффициенті;
3) бір қарыз алушыға жасалатын тәуекелдің ең көп мөлшері.
3. Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтердi есептеу мақсатында мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) банк конгломератының бiр қарыз алушысы – банк конгломератының қатысушыларында оған қатысты борышкер үшін банк конгломератының қатысушылары өздеріне үшінші тұлғалардың пайдасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде немесе жасасқан шарттарда көзделген негіздер бойынша міндеттеме қабылдайтын тәуекелдер болатын немесе туындауы мүмкін жеке немесе заңды тұлға;
2) банк конгломератының қатысушылары – банк холдингiнен (болған кезде) және банктен, сондай-ақ банк холдингiнiң еншiлес ұйымдарынан және (немесе) банктiң еншiлес ұйымдарынан және (немесе) капиталына банк холдингi және (немесе) оның еншiлес ұйымдары және (немесе) банк қомақты қатысатын ұйымдардан тұратын заңды тұлғалар тобы;
3) тәуекелдер - әмбебап банк лицензиясы бар банк, базалық банк лицензиясы бар банк, ислам банкіне арналған пруденциялық нормативтеріне сәйкес есептелген банк конгломератына қатысушыларының активтері, шартты және ықтимал міндеттемелері (бұдан әрі – Банкке арналған пруденциялық нормативтер);
4) тұлғалар тобы – бір-біріне әсер ететін белгілі бір қатынастарға байланысты заңды тұлғалар болып табылмайтын жеке және (немесе) заңды тұлғалар және (немесе) ұйымдар тобы;
5) тұрақты Asset Quality Review (Активтер сапасына шолу) (бұдан әрі - AQR) - тәуекелге бағдарланған қадағалау шеңберінде жүзеге асырылатын банктер активтерінің және шартты (ықтимал) міндеттемелерінің сапасын жыл сайын бағалау;
6) уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
7) Supervisory Review and Evaluation Process (Қадағалау талдау және бағалау процесі) (бұдан әрі - SREP) - банктің бизнес моделін, капитал тәуекелдерін, өтімділік тәуекелін, корпоративтік басқару жүйесін бағалауды сандық және сапалық талдау арқылы тәуекелге бағдарланған қадағалау шеңберінде жүзеге асырылатын банктер қызметіндегі тәуекелдер мен кемшіліктерді бағалаудың жыл сайынғы қадағалау процесі;

1. Пруденциальные нормативы для банковских конгломератов, их предельные значения и методики расчетов (далее – Нормативы) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 72 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и статьей 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. В состав пруденциальных нормативов, обязательных к соблюдению банковскими конгломератами входят:
1) минимальный размер уставного капитала;
2) коэффициент достаточности собственного капитала;
3) максимальный размер риска на одного заемщика.
3. Для целей расчета пруденциальных нормативов для банковских конгломератов используются следующие понятия:
1) один заемщик банковского конгломерата – физическое или юридическое лицо, к которому у участников банковского конгломерата имеются риски или могут возникнуть риски, по которым участники банковского конгломерата приняли на себя обязательство за должника в пользу третьих лиц, а также основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан или заключенными договорами;
2) участники банковского конгломерата – группа юридических лиц и организаций, не являющихся юридическими лицами, состоящая из банковского холдинга (при наличии) и банка, а также дочерних организаций банковского холдинга и (или) дочерних организаций банка, и (или) организаций, в которых банковский холдинг и (или) его дочерние организации и (или) банк имеют значительное участие в капитале;
3) риски – активы, условные и возможные обязательства участников банковского конгломерата, рассчитанные в соответствии с пруденциальными нормативами для банка с универсальной банковской лицензией, банка с базовой банковской лицензией, исламского банка (далее - Пруденциальные нормативы для банка);
4) группа лиц – группа физических и (или) юридических лиц и (или) организаций, не являющихся юридическими лицами, в силу определенных отношений, оказывающих влияние друг на друга;
5) регулярный Asset Quality Review (Обзор качества активов) (далее - AQR) - ежегодная оценка качества активов и условных (возможных) обязательств банков, осуществляемая в рамках риск-ориентированного надзора;
6) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
7) Supervisory Review and Evaluation Process (Процесс надзорного анализа и оценки) (далее - SREP) - ежегодный надзорный процесс оценки рисков и недостатков в деятельности банков, осуществляемый в рамках риск-ориентированного надзора путем количественного и качественного анализа оценки бизнес модели, рисков капитала, риска ликвидности, системы корпоративного управления банка.

4. Банк конгломератының жарғылық капиталының мөлшерi төленген акциялар (жарғылық капиталға қатысу үлестерi) шегiнде алынған, сатып алынған меншiктi акцияларды (алынған капиталды) (жарғылық капиталға қатысу үлестерiн) шегергендегi банк холдингі не банк холдингі жоқ, бірақ еншілес ұйымы бар банктің жарғылық капиталының мөлшерiн бiлдiредi.
5. Жаңадан құрылатын банк конгломераты үшін жарғылық капиталының ең аз мөлшері кемінде 100 (бір жүз) миллион теңгені құрайды.
6. Банк конгломератының меншікті капиталы Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) сәйкес шоғырландырылған негізде есептелген банк холдингінің (бар болса) немесе банктің бухгалтерлік балансының деректері бойынша меншікті капиталдың сомасын білдіреді.
Банк холдингі тәуелді (қауымдасқан) ұйымның кірістері мен капитал құралдарын есептегенде қатысу мөлшерінде қомақты қатысуы бар банк конгломераты қатысушылары да шоғырландыруға жатады.
Банк конгломератының меншікті капиталының құрамында банк үшін Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептелген субординарлық борыш ескеріледі.
7. Егер бір банк конгломератының құрамына бірнеше банк холдингтері кіретін болса, онда банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенті банк холдингтерінің біреуі үшін ғана есептеледі (банк конгломератының жоғарғы деңгейі).
Банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенті үтірден кейінгі бір белгісі бар санмен көрсетіледі.
Банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенті кемінде 1,0 (бір) мөлшерінде белгіленеді.
Банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігінің коэффициенті мынадай формуламен есептеледі:
,
мұндағы:
МК – Нормативтердің 6-тармағына сәйкес банк холдингі (бар болса) немесе банк деңгейінде шоғырландырылған меншікті капитал;
И – шоғырландырылған пайдасының 90 (тоқсан) пайызы және одан да көп пайызы банктің соңғы аяқталған қаржы жылына шоғырландырылған пайданы құрайтын банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері не банк холдингтері болып табылмайтын заңды тұлғалардың жарғылық капиталына салымды көрсететін инвестициялар;
К – банк конгломератына қатысушылар үшін меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті:
банк конгломератының қатысушысы болып табылатын екінші деңгейдегі банк бойынша банк үшін Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептелген меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті мәнінің, SREP нәтижелері бойынша немесе SREP және тұрақты AQR нәтижелері бойынша қадағалау үстемеақысының сомасы ретінде айқындалады;
Қазақстан Республикасының бейрезидент банк конгломератына қатысушы екінші деңгейдегі банк үшін – 8 (сегіз) пайыз мөлшерінде;
банк болып табылмайтын банк конгломератына қатысушы ұйым үшін – 8 (сегіз) пайыз мөлшерінде;
А – банктер болып табылатын банк конгломератына қатысушылар (Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерін қоса алғанда) активтерінің, шартты және ықтимал міндеттемелерінің, сондай-ақ банк үшін Пруденциялық нормативтерге сәйкес тәуекел дәрежесі бойынша сараланған, әділ құны бойынша пайда немесе залал арқылы не өзге жиынтық кіріс арқылы бағаланатын, банк болып табылмайтын банк конгломераты қатысушыларының қаржы активтерінің сомасы.
Қауымдасқан (тәуелді) банктер болып табылатын банк конгломератына қатысушылар үшін тәуекел дәрежесі бойынша сараланған активтердің, шартты және ықтимал міндеттемелердің сомасы банк холдингінің осындай банктердің жарғылық капиталына қатысу көлемінде есепке алынады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент банк конгломератына қатысушының активтерін, шартты және ықтимал міндеттемелерін саралау кезінде банк конгломератына қатысушы тұратын елде орналасқан тұлғаларға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының резидент тұлғаларына қойылатын талаптар ретінде салымдар тәуекелінің дәрежесі бойынша сараланады.
Активтерді, шартты және ықтимал міндеттемелерді тәуекел дәрежесі бойынша саралау мақсаттары үшін активтер, шартты және ықтимал міндеттемелер олар бойынша құрылған арнайы резервтер (провизиялар) сомасына азайтылады.
Банк конгломератына қатысушылардың тәуекел дәрежесі бойынша сараланатын активтері, шартты және ықтимал міндеттемелері сомаларының есебіне банк конгломератына қатысушылардың бір-біріне қоятын талаптары кірмейді.

4. Размер уставного капитала банковского конгломерата представляет собой размер уставного капитала банковского холдинга либо банка, имеющего дочернюю организацию, но не имеющего банковского холдинга, взятый в пределах оплаченных акций (долей участия в уставном капитале), за вычетом выкупленных собственных акций (изъятого капитала).
5. Минимальный размер уставного капитала для банковского конгломерата устанавливается в размере не менее 100 (ста) миллионов тенге.
6. Собственный капитал банковского конгломерата представляет собой сумму собственного капитала по данным бухгалтерского баланса банковского холдинга (при наличии) или банка, рассчитанного на консолидированной основе в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (IFRS).
Консолидации также подлежат участники банковского конгломерата, в которых банковский холдинг имеет значительное участие в капитале с учетом доходов и инструментов капитала зависимой (ассоциированной) организации в размере участия.
В составе собственного капитала банковского конгломерата учитывается субординированный долг, рассчитанный в соответствии с Пруденциальными нормативами для банка.
7. В случае если в состав одного банковского конгломерата входит несколько банковских холдингов, то коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата рассчитывается только для одного из банковских холдингов (верхний уровень банковского конгломерата).
Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата выражается числом с одним знаком после запятой.
Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата устанавливается в размере не менее 1,0 (один).
Коэффициент достаточности собственного капитала банковского конгломерата рассчитывается по следующей формуле:
,
где:
СК – консолидированный собственный капитал на уровне банковского холдинга (при наличии) или банка в соответствии с пунктом 6 Нормативов;
И – инвестиции, представляющие собой вложения в уставный капитал юридических лиц, не являющихся банками, банками – нерезидентами Республики Казахстан либо банковскими холдингами, консолидированная прибыль которых на 90 (девяносто) процентов и более состоит из консолидированной прибыли банка за последний завершенный финансовый год;
К – коэффициент достаточности собственного капитала для участников банковского конгломерата:
для банка второго уровня, являющегося участником банковского конгломерата, определяется как сумма значения коэффициента достаточности собственного капитала, рассчитанных в соответствии с Пруденциальными нормативами для банка, надзорной надбавки по результатам SREP или по результатам SREP и регулярного AQR;
для банка второго уровня – нерезидента Республики Казахстан, являющегося участником банковского конгломерата, в размере 8 (восемь) процентов;
для организации – участника банковского конгломерата, не являющейся банком, в размере 8 (восемь) процентов;
А – сумма активов, условных и возможных обязательств участников банковского конгломерата, являющихся банками (включая банки – нерезиденты Республики Казахстан), а также финансовых активов участников банковского конгломерата, не являющихся банками, оцениваемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток либо через прочий совокупный доход, взвешенных по степени риска в соответствии с Пруденциальными нормативами для банка.
Для участников банковского конгломерата, являющихся ассоциированными (зависимыми) банками по отношению к банковскому холдингу, сумма активов, условных и возможных обязательств, взвешенных по степени риска, учитывается в размере участия банковского холдинга в уставном капитале таких банков.
При взвешивании активов, условных и возможных обязательств участника банковского конгломерата – нерезидента Республики Казахстан, требования к лицам, расположенным в стране местонахождения участника банковского конгломерата, взвешиваются по степени риска вложений как требования к лицам – резидентам Республики Казахстан.
Для целей взвешивания активов, условных и возможных обязательств по степени риска активы, условные и возможные обязательства уменьшаются на сумму созданных по ним специальных резервов (провизий).
В расчет суммы активов, условных и возможных обязательств участников банковского конгломерата, взвешиваемых по степени риска, не включаются требования между участниками банковского конгломерата друг к другу.

8. Банк конгломератының бір қарыз алушысына жасалатын тәуекелдің ең көп мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖМ = Т/МК, мұндағы:
ЖМ – банк конгломератының бір қарыз алушысына жасалатын тәуекелдің ең көп мөлшері;
Т – банк конгломератының бір қарыз алушысына жасалатын тәуекел мөлшері;
МК – банк конгломератының меншікті капиталы.
Бір қарыз алушыға тәуекелдің мөлшері банк үшін Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептеледі.
Бір қарыз алушыға жасалатын тәуекел мөлшеріне банк конгломераты қатысушыларының бір-біріне қоятын талаптары кірмейді.
9. Бір қарыз алушыға жасалатын тәуекелдің ең көп мөлшері:
1) басқа да қарыз алушылар үшін банк конгломераты меншікті капиталының 0,25 (нөл бүтін жүзден жиырма бес), оның ішінде Қазақстан Республикасының тәуелсіз рейтингінен бір тармаққа төмен емес Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттеріне және Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) агенттігінің "А"-дан төмен емес рейтингі немесе Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) және Fitch (Фич) агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бейрезиденттерге қойылатын талаптарды қоспағанда, бланкілік қарыздар, банк конгломератында ағымдағы және содан кейінгі 2 (екі) ай ішінде қарыз алушыға талаптары туындауы мүмкін болатын үшінші тұлғалардың пайдасына қарыз алушы алдындағы не қарыз алушы үшін қамтамасыз етілмеген шартты міндеттемелер бойынша, сондай-ақ оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе олардың азаматтары болып табылатын Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің міндеттемелері бойынша банк конгломераты меншікті капиталының 0,10 (нөл бүтін жүзден он) артық емес;
2) мыналар:
банк конгломераты қатысушысының лауазымды тұлғасы немесе басшы қызметкері, сондай-ақ олардың жақын туыстары;
банк конгломераты қатысушысының ірі қатысушысы, сондай-ақ ірі қатысушы - жеке тұлғаның жақын туысы немесе ірі қатысушы - заңды тұлғаның бірінші басшысының жақын туысы;
осы тармақтың 2) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген тұлғалар тікелей немесе жанама (заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы) бақылайтын заңды тұлға не онда дауыс беруші акциялардың (қатысу үлестерінің) 25 (жиырма бес) және одан астам пайызына ие көрсетілген тұлғалар;
банк конгломератының қатысушылары тікелей немесе жанама (заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы арқылы) бақылайтын заңды тұлға не банк конгломератының қатысушысы дауыс беруші акциялардың (қатысу үлестерінің) 25 (жиырма бес) немесе одан астам пайызына ие тұлға, осы тұлғаның лауазымды тұлғалары, олардың жақын туыстары болып табылатын тұлғаға банк конгломератының өз капиталының 0,10 (нөл бүтін жүзден он) аспайды.

8. Максимальный размер риска на одного заемщика банковского конгломерата рассчитывается по следующей формуле:
МР=Р/СК, где:
МР – максимальный размер риска на одного заемщика банковского конгломерата;
Р – размер риска на одного заемщика банковского конгломерата;
СК – собственный капитал банковского конгломерата.
Размер риска на одного заемщика рассчитывается в соответствии с Пруденциальными нормативами для банка.
В размер риска на одного заемщика не включаются требования участников банковского конгломерата друг к другу.
9. Максимальный размер риска на одного заемщика не превышает:
1) 0,25 (ноль целых двадцать пять сотых) от собственного капитала банковского конгломерата для прочих заемщиков, при этом максимальный размер риска на одного заемщика не превышает 0,10 (ноль целых десять сотых) от собственного капитала банковского конгломерата в совокупности по следующим обязательствам:
по бланковым займам, необеспеченным условным обязательствам перед заемщиком либо за заемщика в пользу третьих лиц, по которым у банковского конгломерата могут возникнуть требования к заемщику в течение текущего и 2 (двух) последующих месяцев за исключением требований к резидентам Республики Казахстан с рейтингом агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич) не более чем на один пункт ниже суверенного рейтинга Республики Казахстан и к нерезидентам с рейтингом не ниже "А" агентства Standard & Poor's (Стандард энд Пурс) или рейтингом аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service (Мудис Инвесторс Сервис) и Fitch (Фич);
по обязательствам нерезидентов Республики Казахстан, зарегистрированных или являющихся гражданами офшорных зон;
2) 0,10 (ноль целых десять сотых) от собственного капитала банковского конгломерата для лица, являющегося:
должностным лицом или руководящим работником участника банковского конгломерата, а также их близкими родственниками;
крупным участником участника банковского конгломерата, а также близким родственником крупного участника – физического лица или близким родственником первого руководителя крупного участника – юридического лица;
юридическим лицом, которое прямо или косвенно (посредством участия в уставном капитале юридических лиц) контролируется лицами, указанными в абзацах втором и третьем настоящего подпункта, либо в котором, указанные лица владеют 25 (двадцатью пятью) и более процентами голосующих акций (долей участия);
юридическим лицом, которое прямо или косвенно (посредством участия в уставном капитале юридических лиц) контролируется участниками банковского конгломерата либо лицом, в котором участник банковского конгломерата владеет 25 (двадцатью пятью) или более процентами голосующих акций (долей участия), должностными лицами данного лица, их близкими родственниками.

10. Әрқайсысының мөлшері банк конгломератының меншікті капиталының 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайызынан асатын бір қарыз алушыға банк конгломераты қатысушыларының тәуекелдер сомасы банк конгломератының өз капиталының мөлшерінен 8 (сегіз) еседен артық аспайды.
11. Егер банк конгломераты қатысушыларының қарыз алушыға алдыңғы есепті күнгі талаптарының жалпы көлемі Нормативтердің 9 және 10-тармақтарында белгіленген шектеулер шегінде болып, бірақ кейіннен банк конгломераты өз капиталының деңгейі алдыңғы есепті күннен басталған кезең ішінде 5 (бес) пайыздан аспайтындай мөлшерде төмендеуіне байланысты не қарыз алушыға қойылатын талаптар көрсетілген теңгенің шетел валюталарына қатысты орташа алынған биржалық бағамының өсуінен қарыз алушыға банк конгломераты талаптарының алдыңғы есепті күннен басталған кезең ішінде 10 (он) пайызға өсуіне байланысты кейіннен көрсетілген шектеулерден асып кетсе, бір қарыз алушыға жасалатын тәуекелдің ең көп мөлшерінің нормативі орындалған болып саналады.
Банк холдингі немесе банк холдингі жоқ, бірақ еншілес ұйымы бар банк осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шектеулерден асып кету туындаған күннен кейінгі күн ішінде уәкілетті органға шектеулерден асып кету фактісі туралы хабардар етеді және келесі есепті күнге дейінгі кезең ішінде асып кетуді жою жөнінде міндеттемелер қабылдайды. Егер осы шектен асып кету көрсетілген мерзімде жойылмаса, бір қарыз алушыға жасалатын тәуекелдің ең көп мөлшерінің нормативі көрсетілген асып кету анықталған күннен бастап бұзылған деп танылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы 16 сәуірдегі № 69
қаулысымен бекітілген
Банк конгломераттары сақтауға міндетті қосымша пруденциялық нормативтер мен лимиттер
1. Банк конгломераттары сақтауға міндетті қосымша пруденциялық нормативтер мен лимиттер (бұдан әрі - Лимиттер) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 72-бабының 3-тармағына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді.
2. Банк конгломераттары сақтауға міндетті мынадай қосымша лимиттер (әрі қарай – банк когломератының лимиттері):
1) банк конгломераты меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентінің төмендеуі;
2) банк конгломератының бір қарыз алушысына келетін тәуекелдің ең жоғары мөлшері коэффициентінің ұлғаюы;

10. Сумма рисков участников банковского конгломерата на одного заемщика, размер каждого из которых превышает 0,1 (ноль целых одна десятая) от собственного капитала банковского конгломерата, не превышает размер собственного капитала банковского конгломерата более чем в 8 (восемь) раз.
11. Если общий объем требований участников банковского конгломерата к заемщику на предыдущую отчетную дату находился в пределах ограничений, установленных пунктами 9 и 10 Нормативов, но впоследствии превысил указанные ограничения в связи со снижением уровня собственного капитала банковского конгломерата не более чем на 5 (пять) процентов в течение периода с предыдущей отчетной даты, либо в связи с увеличением требований банковского конгломерата к заемщику из-за увеличения средневзвешенного биржевого курса тенге к иностранным валютам, в которых выражены требования к заемщику, более чем на 10 (десять) процентов в течение периода с предыдущей отчетной даты, норматив максимального размера риска на одного заемщика считается выполненным.
Банковский холдинг или банк, имеющий дочернюю организацию, но не имеющий банковского холдинга, в течение дня, следующего за днем возникновения превышения, указанного в части первой настоящего пункта, информирует уполномоченный орган о факте превышения ограничений и принимает обязательства по устранению превышения в течение периода до следующей отчетной даты. Если данное превышение не будет устранено в указанный срок, норматив максимального размера риска на одного заемщика признается нарушенным со дня выявления указанного превышения.
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 16 апреля 2026 года № 69
Дополнительные пруденциальные нормативы и лимиты, обязательные к соблюдению банковскими конгломератами
1. Дополнительные пруденциальные нормативы и лимиты, обязательные к соблюдению банковскими конгломератами (далее - Лимиты), разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 72 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках) и статьей 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
2. Установить следующие дополнительные лимиты, обязательные к соблюдению банковскими конгломератами (далее – лимиты банковского конгломерата):
1) снижение коэффициента достаточности собственного капитала банковского конгломерата;
2) увеличение коэффициента максимального размера риска на одного заемщика банковского конгломерата;

3) банк конгломератына қатысушылардың басқа қатысушылардың капиталына инвестицияларын;
стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйыммен жасалған мәмілелерді;
есепті күнге жабылған мәмілелерді қоспағанда, банк конгломератына қатысушылар арасындағы топ ішіндегі мәмілелер бойынша банк конгломератына қатысушылардың бір-біріне талаптары сомасының ұлғаюы белгіленсін.
3. Банк конгломераты лимиттерінің есебі мынадай әдістемеге сәйкес жүзеге асырылады:
1) банк конгломераты жоғары деңгейінде мынадай формуламен К көрсеткіші - банк конгломератының меншікті капиталы жеткіліктілігі коэффициентін есептегенде банк конгломератының меншікті капиталының жеткіліктілігі коэффициентінің есепті тоқсанда осы Қаулымен бекітілген Банк конгломераттарына арналған пруденциялық нормативтерді, олардың шекті мәндері мен есеп айырысу әдістемелерінің (бұдан әрі - Нормативтер) 7-тармағында белгіленген мөлшерден төмен азайуы:
К – банк конгломератына қатысушылар үшін меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті:
банк конгломератының қатысушысы болып табылатын екінші деңгейдегі банк бойынша банк үшін Пруденциялық нормативтерге сәйкес есептелген меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициенті мәнінің, SREP нәтижелері бойынша немесе SREP және тұрақты AQR нәтижелері бойынша қадағалау үстемеақысының, сондай-ақ Банктерге арналған пруденциялық нормативтермен белгіленген консервациялық буфер мен жүйелік буфер сомасы ретінде айқындалады;
Қазақстан Республикасының бейрезидент банк конгломератына қатысушы екінші деңгейдегі банк үшін – 8 (сегіз) пайыз мөлшерінде;
2) банк конгломератының бір қарыз алушысына шаққандағы тәуекелдің ең жоғары мөлшері коэффициенттерінің Нормативтердің 9-тармағында белгіленген ең төменгі мәнінен 0,01-ге (нөл бүтін жүзден бір) (қоса алғанда) төмен деңгейге дейін ұлғайту;
3) есепті тоқсанда банк конгломераты қатысушыларының банк конгломераты қатысушыларының арасындағы топішілік мәмілелер бойынша бір-біріне қойылатын талаптарының сомасын банк конгломератының меншікті капиталынан 0,3 (нөл бүтін оннан үш) деңгейге дейін ұлғайту. Егер мұндай салымды алу мұндай банктің өтімділік коэффициенттерінің нормативтік мәндерінің бұзылуына әкеп соқпаса, банк холдингі еншілес банкке салымды орналастырған кезде банк конгломератының лимиті бұзылған болып есептелмейді
4. Банк конгломераты қатысушыларының топішілік мәмілелер бойынша бір-біріне талабының сомасы деп "Екінші деңгейдегі банктердің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдарының), банк конгломераттарының пруденциялық нормативтерді орындауы туралы есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 100 қаулысына (бұдан әрі – Қағидалар) (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2025 жылғы 25 желтоқсанда № 37679 болып тіркелген) 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк конгломераты қатысушыларының есепті кезең ішінде жасасқан, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша қолданыстағы топішілік мәмілелері бойынша банк конгломератының мәліметтер жинау жөніндегі есепте ақпарат көзделетін топішілік мәмілелер бойынша бір-біріне қойылатын талаптарының қалдықтарының сомасы түсініледі.
Банк конгломератына қатысушылар арасындағы топішілік мәмілелер бойынша банк конгломераты қатысушыларының бір-біріне қойылатын талаптарының сомасын есептеу кезінде туынды қаржы құралдары Туынды қаржы құралдары үшін кредиттік тәуекел коэффициенттерінің кестесінде көрсетілген туынды қаржы құралдары үшін кредиттік тәуекел коэффициентіне көрсетілген қаржы құралдарының номиналды құнының туындысы ретінде ескеріледі.

3) увеличение суммы требований участников банковского конгломерата друг к другу по внутригрупповым сделкам между участниками банковского конгломерата, за исключением:
инвестиций участников банковского конгломерата в капитал других участников;
сделок с дочерней организацией по управлению стрессовыми активами;
сделок, закрытых на отчетную дату.
3. Расчет лимитов банковского конгломерата осуществляется согласно следующим методикам:
1) снижение в отчетном квартале коэффициента достаточности собственного капитала банковского конгломерата ниже размера, установленного пунктом 7 Пруденциальных нормативов для банковских конгломератов, их предельные значения и методики расчетов, утвержденных настоящим Постановлением (далее - Нормативы), при условии применения верхним уровнем банковского конгломерата в формуле расчета коэффициента достаточности собственного капитала банковского конгломерата показателя К в следующем порядке:
К – коэффициент достаточности собственного капитала для участников банковского конгломерата:
для банка второго уровня, являющегося участником банковского конгломерата, определяется как сумма значения коэффициента достаточности собственного капитала, рассчитанного в соответствии с пруденциальными нормативами для банка, надзорной надбавки по результатам SREP или по результатам SREP и регулярного AQR, а также консервационного буфера и системного буфера;
для банка второго уровня, являющегося участником банковского конгломерата, – нерезидента Республики Казахстан в размере 8 (восемь) процентов;
для небанковской организации, являющейся участником банковского конгломерата, в размере 8 (восемь) процентов;
2) увеличение в отчетном квартале коэффициента максимального размера риска на одного заемщика банковского конгломерата до уровня ниже на 0,01 (ноль целых одна сотая) (включительно) значений коэффициентов максимального размера риска на одного заемщика банковского конгломерата, установленных пунктом 9 Нормативов;
3) увеличение в отчетном квартале суммы требований участников банковского конгломерата друг к другу по внутригрупповым сделкам между участниками банковского конгломерата до уровня 0,3 (ноль целых три десятых) от собственного капитала банковского конгломерата. Лимит банковского конгломерата не считается нарушенным при размещении банковским холдингом вклада в дочерний банк, если снятие такого вклада не приведет к нарушению нормативных значений коэффициентов ликвидности такого банка.
4. Под суммой требований участников банковского конгломерата друг к другу по внутригрупповым сделкам понимается сумма остатков требований участников банковского конгломерата друг к другу по внутригрупповым сделкам, информация по которым предусматривается в отчете по сбору сведений по внутригрупповым сделкам банковского конгломерата, заключенным в течение отчетного периода, а также действующим по состоянию на отчетную дату, по форме согласно приложению 6 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 100 "Об утверждении Правил представления отчетности о выполнении пруденциальных нормативов банками второго уровня, филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), банковскими конгломератами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 25 декабря 2025 года под № 37679).
При расчете суммы требований участников банковского конгломерата друг к другу по внутригрупповым сделкам между участниками банковского конгломерата производные финансовые инструменты учитываются как произведение номинальной стоимости указанных производных финансовых инструментов на коэффициент кредитного риска для производных финансовых инструментов.

5. Лимиттердің 3-тармағында көзделген банк конгломератының лимиттерінің сақталуын айқындау үшін қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) тоқсан сайын есептілік негізінде банк конгломератының қызметіне талдау жүргізеді.
6. Уәкілетті орган банк конгломераты лимитінің бұзылуын анықтаған кезде банк конгломератының жоғарғы деңгейін 5 жұмыс күні ішінде келіседі және іс-шаралар жоспарын мақұлдау үшін уәкілетті органға ұсынады.
Іс-шаралар жоспары төмендегілермен шектелмей мына ақпаратты қамтиды:
банк конгломератының лимитін жан-жақты талдау;
банк конгломераты лимитінің болжамы, осы болжамның негіздемесі және банк конгломераты лимитінің банк конгломераты қызметіне теріс әсері;
банк конгломератының қызметіне қауіп төндірмейтін және қосымша тәуекелдер туғызбайтын деңгейге дейін жеткізуді көздейтін банк конгломератының лимитін жақсарту жөніндегі шаралар;
банк конгломераты лимиті анықталған кезде әрбір есепті кезеңде, оның ішінде жеке және заңды тұлғалар бөлінісінде өткізуге жоспарланатын іс-шаралар;
оның әрбір тармағы бойынша іс-шаралар жоспарын орындау мерзімдері;
іс-шаралар жоспарының орындалуына жауапты басшы қызметкерлердің тізбесі (іс-шаралар жоспарының әрбір тармағы бойынша орындалуына жауапты басшы қызметкерлерді көрсете отырып).
7. Уәкілетті орган банк және (немесе) оның акционерлері, банк холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары ұсынған іс-шаралар жоспарын қарайды.
Уәкілетті орган банк және (немесе) оның акционерлері, банк холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары қарауға ұсынған іс-шаралар жоспарымен келіспеген кезде уәкілетті орган банктің және (немесе) оның акционерлерінің, банк холдингінің және (немесе) оның ірі қатысушыларының атына іс-шаралар жоспары бойынша жазбаша ескертулер жібереді және (немесе) іс-шаралар жоспарын пысықтау мақсатында бірлескен талқылаулар жүргізеді.
Банк және (немесе) оның акционерлері, банк холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары уәкілетті органның хатында көрсетілген мерзімдерде уәкілетті органның ескертулерін жою үшін іс-шаралар жоспарын түзетеді немесе мұндай ескертулермен келіспеген жағдайда уәкілетті органға өзінің негіздемелерін жазбаша нысанда ұсынады.
8. Уәкілетті орган Лимиттердің 6-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес іс-шаралар жоспары ұсынылған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде банк және (немесе) оның акционерлері, банк холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары ұсынған іс-шаралар жоспарын жазбаша нысанда мақұлдайды немесе мақұлдамайды.

5. Для определения соблюдения лимитов банковского конгломерата, предусмотренных пунктом 3 Лимитов, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) ежеквартально на основании отчетности осуществляет анализ деятельности банковского конгломерата.
6. При выявлении нарушения лимита банковского конгломерата уполномоченным органом, верхний уровень банковского конгломерата в течений 5 рабочих дней разрабатывают и представляют в уполномоченный орган для одобрения план мероприятий.
План мероприятий, не ограничиваясь нижеследующим, содержит следующую информацию:
детальный анализ лимита банковского конгломерата;
прогноз лимита банковского конгломерата, обоснование данного прогноза и негативные влияния лимита банковского конгломерата на деятельность банковского конгломерата;
меры по улучшению лимита банковского конгломерата, предусматривающие его доведение до уровня, не представляющего угрозу и не создающего дополнительные риски для деятельности банковского конгломерата;
мероприятия, планируемые к проведению в каждом отчетном периоде, в том числе в разрезе физических и юридических лиц, при нарушении лимита банковского конгломерата;
сроки исполнения плана мероприятий по каждому его пункту;
перечень руководящих работников, ответственных за исполнение плана мероприятий (с указанием руководящих работников, ответственных за исполнение по каждому пункту плана мероприятий).
7. Уполномоченный орган рассматривает план мероприятий, представленный верхним уровнем банковского конгломерата.
При несогласии уполномоченного органа с планом мероприятий, представленным банком и (или) его акционерами, банковским холдингом и (или) его крупными участниками на рассмотрение, уполномоченный орган направляет в адрес банка и (или) его акционеров, банковского холдинга и (или) его крупных участников письменные замечания по плану мероприятий и (или) проводит совместные обсуждения с целью доработки плана мероприятий.
Банк и (или) его акционеры, банковский холдинг и (или) его крупные участники корректируют план мероприятий для устранения замечаний уполномоченного органа в сроки, указанные в письме уполномоченного органа, или при несогласии с такими замечаниями представляют в уполномоченный орган свои обоснования в письменной форме.
8. Уполномоченный орган в письменной форме одобряет или не одобряет план мероприятий, представленный банком и (или) его акционерами, банковским холдингом и (или) его крупными участниками, в срок, не превышающий 30 (тридцать) рабочих дней с даты представления плана мероприятия в соответствии с частью первой пункта 6 Лимитов.

9. Банк конгломератының лимиті дербес анықталған жағдайда банк және (немесе) оның акционерлері, банк холдингі және (немесе) оның ірі қатысушылары олар анықталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға Лимиттердің 6-тармағының екінші бөлігінде көзделген іс-шаралар жоспарын ұсынады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы 16 сәуірдегі № 69
қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының қаулысының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу мен дамыту агенттігі Басқармасының қаулысының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылатындардың тізбесі
1. "Банк конгломератының пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемесін, капиталының мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 309 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14790 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қаңтардағы № 5 қаулысымен бекітілген бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 7-тармағы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16498 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шілдедегі № 157 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 10-тармағы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17559 болып тіркелген).
4. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне пруденциялық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 214 қаулысымен бекітілген өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін пруденциялық реттеу мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 5-тармағы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19688 болып тіркелген).

9. В случае самостоятельного выявления лимита банковского конгломерата, банк и (или) его акционеры, банковский холдинг и (или) его крупные участники в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня их выявления представляют в уполномоченный орган план мероприятий, предусмотренный частью второй пункта 6 Лимитов.
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 16 апреля 2026 года № 69
Перечень
постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 309 "Об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банковского конгломерата" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 14790).
2. Пункт 7 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности профессиональными участниками рынка ценных бумаг, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 января 2018 года № 5 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности профессиональными участниками рынка ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16498).
3. Пункт 10 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 157 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17559).
4. Пункт 5 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 214 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам пруденциального регулирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 19688).

5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 28 желтоқсандағы № 128 қаулысымен бекітілген өзгерістер енгізілетін қаржы нарығын реттеу мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2-тармағы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21946 болып тіркелген).
6. "Банк конгломератының пруденциялық нормативтерінің және сақталуы міндетті өзге де нормалары мен лимиттерінің нормативтік мәндері мен оларды есептеу әдістемесін, капиталының мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 309 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 27 желтоқсандағы № 91 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35595 болып тіркелген).

5. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 декабря 2020 года № 128 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 21946).
6. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 27 декабря 2024 года № 91 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 309 "Об установлении нормативных значений и методики расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, размера капитала банковского конгломерата" (зарегистрировано Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 35595).