Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 10 сәуірдегі № 129 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 сәуірде № 38395 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 10 сәуірдегі
№ 129
бұйрығымен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1019 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12665 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жұмыскерлерді, басшылар мен еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқытудан, нұсқау беруден және білімін тексеруден өткізу қағидалары мен мерзімдері";
2-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 10 апреля 2026 года № 129. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2026 года № 38395
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 10 апреля 2026 года № 129
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1019 "Об утверждении Правил и сроков проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12665) следующие изменения:
в Правилах и сроках проведения обучения, инструктирования и проверок знаний по вопросам безопасности и охраны труда работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:

"7) қашықтан оқыту – педагог пен білім алушылардың қашықтан, оның ішінде цифрлық технологиялар мен телекоммуникациялық құралдарды қолдана отырып өзара іс-қимыл жасауы кезінде жүзеге асырылатын оқыту;";
28-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Жауапты жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеру күндізгі немесе "on-line" режимінде қашықтықтан оқыту форматында оқу орталығының цифрлық жүйесін пайдалана отырып жүргізіледі.
Жауапты жұмыскерлердің білімін қашықтықтан форматта "on-line" режимінде тексеру оларды оқу орталығының цифрлық жүйесі сәйкестендіргеннен кейін жүргізіледі.".
2. "Кәсіптік біліктілікті тану қағидаларын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 6 қыркүйектегі № 374 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33387 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіптік біліктілікті тану қағидаларында:
10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Заңның 17-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес бекітілген біліктілік бағдарламасында белгіленген талаптарға сәйкес жабдықтың және (немесе) цифрлық объектісінің болуы;";
11-тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүгедектігі бар адамдарға оның тыныс-тіршілігінің шектелу дәрежесін ескере отырып, оған қол жеткізуді қамтамасыз ету шартымен, кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өту үшін цифрлық объектісін;";
18-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кандидаттың Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына, сондай-ақ ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, сүйемелдеу және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де цифрлық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидаларына сәйкес цифрлық платформаға кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өтуі туралы мәліметтерді енгізеді, Заңның 6-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті органмен бекітілген.".
3. "Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 8 қыркүйектегі № 380 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кәсіптік біліктілікті тануға арналған біржолғы ваучерлерді беру, қаржыландыру және Қазақстан Республикасының өңірлері арасында бөлу қағидаларында:

"7) дистанционное обучение – обучение, осуществляемое при взаимодействии педагога и обучающихся на расстоянии, в том числе с применением цифровых технологий и телекоммуникационных средств;";
части вторую и третью пункта 28 изложить в следующей редакции:
"Проверка знаний по безопасности и охраны труда ответственных работников проводится с использованием цифровой системы учебного центра в очном или в "on-line" режиме в дистанционном формате.
Проверка знаний ответственных работников в "on-line" режиме в дистанционном формате проводится после их идентификации цифровой системой учебного центра.".
2. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 сентября 2023 года № 374 "Об определении правил признания профессиональных квалификаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33387) следующие изменения:
в Правилах признания профессиональных квалификаций, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"2) наличие оборудования и (или) цифрового объекта в соответствии с требованиями, установленными квалификационной программой, утвержденной в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 17 Закона;";
абзац второй подпункта 1) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"цифрового объекта для прохождения процедуры признания профессиональной квалификации, при условии обеспечения к ней доступа лицам с инвалидностью, с учетом степени ограничений его жизнедеятельности;";
подпункт 2) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"2) вносит сведения о прохождении кандидатом процедуры признания профессиональной квалификации на цифровую платформу НСК в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите, а также правилами формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными цифровыми системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 6 Закона.".
3. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 сентября 2023 года № 380 "Об утверждении Правил выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33404) следующие изменения:
в Правилах выдачи, финансирования и распределения между регионами Республики Казахстан единоразовых ваучеров на признание профессиональных квалификаций, утвержденных указанным приказом:

2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әлеуметтік еңбек саласындағы бірыңғай цифрлық жүйе (бұдан әрі - "Еңбек нарығы" АЦЖ) – уәкілетті мемлекеттік органның, халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, еңбек мобильділігі орталықтарының, мансап орталықтарының, Еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған цифрлық объектісі;";
8-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған және (немесе) өтініш дұрыс толтырылмаған және (немесе) кәсіптік біліктілік пен білімге қойылатын белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда мансап орталығы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде "Еңбек нарығы" АЦЖ-да дәлелді бас тартуды қалыптастырады.";
9 және 9-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" АЦЖ арқылы үміткердің біржолғы ваучер алуға өтініші келіп түскен күннен кейін бір жұмыс күні ішінде үміткер ҰБЖ цифрлық платформасында таңдаған тану орталығының жеке кабинетіне үміткердің өтінішін жібереді.
Тану орталығынан теріс жауап түскен жағдайда Еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" АЦЖ арқылы бір жұмыс күні ішінде үміткерге ҰБЖ цифрлық платформасында дәлелді бас тартуды жібереді.
9-1. Тану орталығы өтінішті алған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде үміткердің ҰБЖ цифрлық платформасында үміткердің жеке кабинетінде мәлімделген кәсіп бойынша кәсіптік біліктілікті тану рәсімінен өту мүмкіндігін растайды және растауды "Еңбек нарығы" АЦЖ арқылы еңбек мобильділігі орталығына жібереді.";
10-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" АЦЖ арқылы тану орталығы расталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде электрондық құжат нысанындағы біржолғы ваучерді оның берілген күні мен қолданылу мерзімін, үміткердің жеке сәйкестендіру нөмірін және тану орталығының атауын көрсете отырып, ҰБЖ цифрлық платформасындағы үміткердің жеке кабинетіне жібереді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Егер алушы біржолғы ваучерді оның қолданылу мерзімі ішінде пайдаланбаған болса, онда ол автоматты түрде жойылады, бұл туралы ақпарат "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға келіп түседі.";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Біржолғы ваучердің қолданылу мерзімін ұзарту үшін біржолғы ваучерді алушы мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерімен интеграция болмаған жағдайда "Еңбек нарығы" АЦЖ-ға жіберілетін еңбекке уақытша жарамсыздық парағының көшірмесін ҰБЖ цифрлық платформасындағы жеке кабинетте орналастырады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) единая цифровая система социально-трудовой сферы (далее - АЦС "Рынок труда") – цифровой объект, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа, местных исполнительных органов по вопросам социальной защиты и занятости населения, центров трудовой мобильности, карьерных центров, Центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;";
часть вторую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"В случае представления неполного пакета документов и (или) неправильного заполнения заявления и (или) несоответствия установленным требованиям к профессиональной квалификации и образованию карьерный центр в сроки, указанные в части первой настоящего пункта, формирует мотивированный отказ в АЦС "Рынок труда".";
пункты 9 и 9-1 изложить в следующей редакции:
"9. Центр трудовой мобильности посредством АЦС "Рынок труда" в течение одного рабочего дня после дня поступления заявления претендента на получение единоразового ваучера направляет заявление претендента в личный кабинет центра признания, выбранного претендентом, на цифровой платформе НСК.
В случае поступления отрицательного ответа от центра признания Центр трудовой мобильности посредством АЦС "Рынок труда" в течение одного рабочего дня направляет претенденту мотивированный отказ на цифровой платформе НСК.
9-1. Центр признания в течение одного рабочего дня после дня получения заявления подтверждает возможность прохождения претендентом процедуры признания профессиональной квалификации по заявленной профессии в личном кабинете претендента на цифровой платформе НСК и направляет подтверждение в центр трудовой мобильности посредством АЦС "Рынок труда".";
часть первую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. Центр трудовой мобильности посредством АЦС "Рынок труда" в течение одного рабочего дня после подтверждения центра признания направляет единоразовый ваучер в форме электронного документа в личный кабинет претендента на цифровой платформе НСК с указанием даты его выдачи и срока действия, индивидуального идентификационного номера претендента и наименования центра признания.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Если единоразовый ваучер не был использован получателем в течение срока его действия, то он автоматически аннулируется, информация об этом поступает в АЦС "Рынок труда".";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Для продления срока действия единоразового ваучера получатель единоразового ваучера размещает в личном кабинете на цифровой платформе НСК копию листа временной нетрудоспособности, который направляется в АЦС "Рынок труда", в случае отсутствия интеграции с цифровыми системами государственных органов.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Еңбек мобильділігі орталығы "Еңбек нарығы" АЦЖ-да еңбекке уақытша жарамсыздық парағының көшірмесін алған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде ҰБЖ цифрлық платформасында біржолғы ваучер алушының жеке кабинетінде тиісті деректерді өзектендіре отырып, біржолғы ваучердің қолданылу мерзімін ұзартады.".
4. "Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де ақпараттық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 18 қыркүйектегі № 391 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33449 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де цифрлық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де цифрлық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де ақпараттық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де цифрлық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де цифрлық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де цифрлық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу тәртібін айқындайды.";

"13. Центр трудовой мобильности в течение одного рабочего дня после дня получения в АЦС "Рынок труда" копии листа временной нетрудоспособности продлевает срок действия единоразового ваучера с актуализацией соответствующих данных в личном кабинете получателя единоразового ваучера на цифровой платформе НСК.".
4. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 сентября 2023 года № 391 "Об утверждении Правил формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными информационными системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33449) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными цифровыми системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными цифровыми системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций согласно приложению к настоящему приказу.";
в Правилах формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными информационными системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными цифровыми системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными цифровыми системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" (далее – Закон) и определяют порядок формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными цифровыми системами, анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций.";

7-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) білім, ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органдар – білім беру бағдарламаларының тізілімін жүргізетін цифрлық жүйелермен интеграциялау арқылы жартыжылдықта 1 рет техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары іске асыратын білім беру бағдарламаларының тізілімін;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Ұлттық органның цифрлық платформада өзге де ақпаратты, материалдар мен деректерді қалыптастыру және орналастыру Заңға және Қазақстан Республикасының цифрлық, дербес деректер және оларды қорғау саласындағы заңнамаларына сәйкес уәкілетті органмен келісу бойынша жүзеге асырылады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Цифрлық платформаны қолдап отыру, оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету тәртібі және оны өзге цифрлық жүйелермен интеграциялау";
13-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерімен және цифрлық өзге де объектілерімен өзара іс-қимыл жасау;";
14-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) әкімшінің жедел киберқауіпсіздік орталығы.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Цифрлық платформаны өзге цифрлық жүйелермен интеграциялау Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушы 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. ҰБЖ мәселелері бойынша деректерді талдау мен өңдеуді жүргізу үшін Ұлттық орган цифрлық платформада орналастырылған ақпаратты, Заңға сәйкес ҰБЖ қатысушыларынан, мемлекеттік органдардың ашық көздерінен, дерекқорларынан және статистикасынан алынған өзге де ақпарат пен деректерді және Қазақстан Республикасының цифрлық, дербес деректер және оларды қорғау саласындағы заңнамаларына сәйкес өзге де цифрлық ресурстарды жинауды, жинақтауды және мониторингтеуді жүзеге асырады.";
көрсетілген Қағидаларға қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық біліктілік жүйесінің цифрлық платформасын қалыптастыру, қолдап отыру және оған жүйелік-техникалық қызмет көрсету, өзге де цифрлық жүйелермен интеграциялау, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесінің мәселелері бойынша деректерді талдау және өңдеу қағидаларына қосымша".
5. "Алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 31 қаңтардағы № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33965 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу қағидаларында:
8-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды сақтанушы олар дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым сақтандырушыға қолжетімділікті беретін мемлекеттік органдардың дерекқорларында және (немесе) цифрлық жүйелерінде электрондық нысанда болған (оларда көрсетілген мәліметтер болған) жағдайда бермейді.
Алдын алу шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтеу мөлшерін есептеуді жүзеге асыру үшін сақтандырушы осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым арқылы мемлекеттік органдардың дерекқорларынан және (немесе) цифрлық жүйелерінен алады.";
16-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды сақтанушы және (немесе) пайда алушы олар дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым сақтандырушыға қолжетімділікті беретін мемлекеттік органдардың дерекқорларында және (немесе) цифрлық жүйелерінде электрондық нысанда болған (оларда көрсетілген мәліметтер болған) жағдайда бермейді.
Шығындарды өтеу мөлшерін есептеуді жүзеге асыру үшін сақтандырушы осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым арқылы мемлекеттік органдардың дерекқорларынан және (немесе) цифрлық жүйелерінен алады.".

подпункт 3) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"3) уполномоченными органами в области образования, науки и высшего образования – реестр образовательных программ, реализуемых организациями технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования 1 раз в полугодие, посредством интеграции с цифровыми системами, ведущими реестр образовательных программ;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Формирование и размещение Национальным органом иной информации, материалов и данных на цифровой платформе осуществляется по согласованию с уполномоченным органом в соответствии с Законом, цифровым законодательством Республики Казахстан и законодательством в области персональных данных и их защиты.";
заголовок Главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок сопровождения, системно-технического обслуживания цифровой платформы и ее интеграция с иными цифровыми системами";
подпункт 4) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"4) взаимодействие с цифровыми системами государственных органов и иными цифровыми объектами;";
подпункт 5) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"5) оперативный центр кибербезопасности администратора.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Интеграция цифровой платформы с иными цифровыми системами осуществляется в порядке, определенном Правилами интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16777).";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Для проведения анализа и обработки данных по вопросам НСК Национальный орган осуществляет сбор, обобщение и мониторинг размещенной на цифровой платформе информации, иной информации и данных, полученных от участников НСК в соответствии с Законом, из открытых источников, баз данных и статистики государственных органов и иных цифровых ресурсов в соответствии с цифровым законодательством Республики Казахстан и законодательством в области персональных данных и их защиты.";
правый верхний угол приложения к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"Приложение к Правилам формирования, сопровождения и системно-технического обслуживания цифровой платформы Национальной системы квалификаций, интеграции с иными цифровыми системами, а также анализа и обработки данных по вопросам Национальной системы квалификаций".
5. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 января 2024 года № 20 "Об утверждении Правил возмещения затрат на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33965) следующие изменения:
в Правилах возмещения затрат на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер, утвержденных указанным приказом:
части вторую и третью пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Документы, предусмотренные частью первой настоящего пункта, не представляются страхователем в случае их наличия (наличия сведений, указанных в них) в электронной форме в базах данных и (или) цифровых системах государственных органов, доступ к которым предоставляется страховщику организацией по формированию и ведению базы данных.
Для осуществления расчета размера возмещения затрат на проведение превентивных мер страховщик получает документы, предусмотренные частью первой настоящего пункта, из базы данных и (или) цифровых систем государственных органов через организацию по формированию и ведению базы данных.";
части вторую и третью пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Документы, предусмотренные частью первой настоящего пункта, не представляются страхователем и (или) выгодоприобретателем в случае их наличия (наличия сведений, указанных в них) в электронной форме в базах данных и (или) цифровых системах государственных органов, доступ к которым предоставляется страховщику организацией по формированию и ведению базы данных.
Для осуществления расчета размера возмещения затрат страховщик получает документы, предусмотренные частью первой настоящего пункта, из базы данных и (или) цифровых систем государственных органов при наличии согласия выгодоприобретателя посредством организации по формированию и ведению базы данных.".

6. "Интернет-платформа операторының жеке табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдар мен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын ұстап қалу және аудару қағидалары, сондай-ақ интернет-платформа операторы төлеген сомаларды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына бөлу және аудару қағидалары мен талаптары, сондай-ақ Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына және төлеушінің орналасқан жері бойынша тиісті бюджетке аударымдар мен жарналардың мөлшерінен асатын төлем сомасын бірыңғай төлемді төлеушіге, интернет-платформа операторына қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 392 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35173 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Интернет-платформа операторының жеке табыс салығын, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, әлеуметтік аударымдар мен міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарын ұстап қалу және аудару қағидалары, сондай-ақ интернет-платформа операторы төлеген сомаларды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына бөлу және аудару қағидалары мен талаптары, сондай-ақ Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударымдар мен жарналардың мөлшерінен асатын төлем сомасын бірыңғай төлемді төлеушіге, интернет-платформа операторына қайтару туралы қағидаларында:
2-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) интернет-платформа операторы (бұдан әрі – оператор) – интернет-платформада тіркелген және көрсетілетін қызметтерге тапсырыс берушілерге интернет-платформаны пайдалана отырып қызметтер көрсететін тұлға арасында қызметтер көрсету (оның ішінде қызметтер көрсету үшін үшінші тұлғаларды тарта отырып қызметтер көрсету) бойынша байланыстарды орнату үшін цифрлық технологиялар мен жүйелерді қолдана отырып, техникалық, ұйымдастырушылық, ақпараттық және өзге де мүмкіндіктер беретін дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;";
11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" мемлекеттік автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ҚР ЕХӘҚМ АЦЖ) – зейнетақы және әлеуметтік аударымдар мен төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру үшін процестерді автоматтандыру жөніндегі қолжетiмдiлiгi шектелген цифрлық жүйе;

6. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 392 "Об утверждении Правил удержания и перечисления оператором интернет-платформы индивидуального подоходного налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, социальных отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование, а также правила и случаи распределения и перечисления сумм, уплаченных оператором интернет-платформы в Государственный фонд социального страхования, социального медицинского страхования, единый накопительный пенсионный фонд, и правила возврата плательщику единого платежа, оператору интернет-платформы суммы, превышающей размеры взносов и отчислений в Государственный фонд социального страхования, социального медицинского страхования, единый накопительный пенсионный фонд" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35173) следующие изменения:
в Правилах удержания и перечисления оператором интернет-платформы индивидуального подоходного налога, обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, социальных отчислений и взносов на обязательное социальное медицинское страхование, а также правила и случаи распределения и перечисления сумм, уплаченных оператором интернет-платформы в Государственный фонд социального страхования, социального медицинского страхования, единый накопительный пенсионный фонд, и правила возврата плательщику единого платежа, оператору интернет-платформы суммы, превышающей размеры взносов и отчислений в Государственный фонд социального страхования, социального медицинского страхования, единый накопительный пенсионный фонд, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) оператор интернет-платформы (далее – оператор) – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, предоставляющие технические, организационные, информационные и иные возможности с применением цифровых технологий и систем для установления контактов по оказанию услуг (в том числе услуг с привлечением третьих лиц для оказания услуг) между лицом, зарегистрированным на интернет-платформе и оказывающим услуги с использованием интернет-платформы заказчикам услуг;";
подпункты 11) и 12) изложить в следующей редакции:
"11) государственная автоматизированная цифровая система Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Организация обработки платежей" (далее – АЦС МТСЗН РК) – цифровая система с ограниченным доступом по автоматизации процессов для организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей;

12) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің мемлекеттік цифрлық жүйесі (бұдан әрі – МКК ЦЖ) – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ішкі құжаттарымен реттелетін қолжетiмдiлiгi шектелген цифрлық жүйе;";
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"МЗЖ, ЖБМЗЖ, ӘА мен жарналарды төлеуден босатылған орындаушылар санаттары туралы мәліметтер МКК ЦЖ-нен ҚР ЕХӘҚМ АЦЖ-не табыс салығын және әлеуметтік төлемдерді ұстауға жататын сомаларды дұрыс есептеу мақсатында беріледі.";
5-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ҚР ЕХӘҚМ АЦЖ – Мемлекеттік корпорация оператор тарапынан аударған әлеуметтік төлемдер сомаларымен салыстыруды жүргізу үшін.".

12) государственная цифровая система Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – ЦС КГД) – цифровая система с ограниченным доступом, регулируемая внутренними документами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;";
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Сведения о категориях исполнителей, освобожденных от уплаты ОПВ, ОПВР, СО и взносов, предоставляются в ЦС КГД из АЦС МТСЗН РК для обеспечения корректного исчисления сумм к удержанию с дохода исполнителей для уплаты индивидуального подоходного налога и социальных платежей.";
подпункт 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) в АЦС МТСЗН РК – для осуществления Государственной корпорацией сверки с суммами социальных платежей, перечисленными оператором.".