"Жер пайдалану құқығын иеліктен шығарған кезде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) шартын қайта ресімдеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 98 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 7 сәуірдегі № 125 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 сәуірде № 38388 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер пайдалану құқығын иеліктен шығарған кезде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) шартын қайта ресімдеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 5 сәуірдегі № 98 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27508 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жер пайдалану құқығын иеліктен шығарған кезде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) шартын қайта ресімдеу қағидаларында:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 11 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 7 сәуірдегі
№ 125 бұйрығына
1-қосымша
Жер пайдалану құқығын
иеліктен шығарған кезде ауыл
шаруашылығы мақсатындағы
жер учаскелерін уақытша өтеулі
жер пайдалану (жалға алу)
шартын қайта ресімдеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
(кімге) ______________________
____________________басшысы
(ауданның, облыстық маңызы
бар қаланың жер қатынастары
жөніндегі уәкілетті органының
атауы)
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі) (кімнен)
___________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі
не заңды тұлғаның атауы)
____________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі
не бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
____________________________
(жеке тұлғаның не заңды
тұлғаның уәкілетті өкілінің
жеке басын куәландыратын
құжатының деректемелері,
____________________________
байланыс телефоны (бар болса),
орналасқан жерінің мекенжайы
(заңды тұлғалар үшін) не
тұрғылықты мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін))
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) шартының қайта ресімделгені туралы хабарлама
Жер пайдаланушы ___________________________________________ атынан
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі не заңды тұлғаның толық атауы)
________________________________________________________негізінде әрекет ететін
(өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері)
_________________________________ "_____" ____________ №________ ауыл
(уәкілетті өкіл толтырады)
шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу)
шартын қайта ресімдеуді сұрайды.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесіне уақытша жер пайдалану құқығын жер пайдаланушы _____________________________
_____________________________________________________________________
(азаматтық-құқықтық мәміленің атауы, нөмірі және күні көрсетіледі)
азаматтық-құқықтық мәміле негізінде иеліктен шығарды.
Жер учаскесінің орналасқан жері және деректері:
Кадастрлық нөмірі ________ (код). Алаңы ____ гектар (бұдан әрі – га), оның ішінде: ауыл шаруашылығы алқаптары _____ га (көп жылдық екпелер _____ га, шабындықтар ______ га, жайылымдар _____ га, егiстiктер ______ га, оның ішінде суармалы егістіктер_____ га, басқалары _____ га)
Нысаналы мақсаты: ______________________________________________
Жер учаскесін пайдаланудағы шектеулер және (немесе) ауыртпалықтар:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бөлінетіндігі/бөлінбейтіндігі: _____________________________________
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесіне уақытша жер пайдалану құқығын алған тұлға туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы __________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмері_______________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ___________________________________________
жеке тұлға үшін:
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі __________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі__________________________________________________________
берген мекеме___________________________________________________
берілген күні____________________________________________________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ___________________________________________
Осы хабарламада көрсетілген, оның ішінде заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді (деректерді) пайдалануға, сондай-ақ цифрлық жүйелердегі дербес деректерді жинақтауға, өңдеуге келісеміз.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесіне жер пайдалану құқығын алған жер пайдаланушы:
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлғаның уәкілетті өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесіне жер пайдалану құқығын иеліктен шығарған жер пайдаланушы:
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның не заңды тұлғаның уәкілетті өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, қолы)
Күні: 20___ жылғы "___" _____________

О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 апреля 2022 года № 98 "Об утверждении Правил переоформления договора временного возмездного землепользования (аренды) земельных участков сельскохозяйственного назначения при отчуждении права землепользования"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 апреля 2026 года № 125. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 апреля 2026 года № 38388
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 11.07.2026.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 апреля 2022 года № 98 "Об утверждении Правил переоформления договора временного возмездного землепользования (аренды) земельных участков сельскохозяйственного назначения при отчуждении права землепользования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27508) следующее изменение:
в Правилах переоформления договора временного возмездного землепользования (аренды) земельных участков сельскохозяйственного назначения при отчуждении права землепользования, утвержденных указанным приказом:
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 11 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр сельского
хозяйства Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 7 апреля 2026 года № 125
Приложение 1 к Правилам
переоформления договора
временного возмездного
землепользования (аренды)
земельных участков
сельскохозяйственного
назначения при отчуждении
права землепользования
Форма
Руководителю
____________________________
(наименование уполномоченного
органа по
____________________________
земельным отношениям района,
города областного значения)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)) от
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) физического
лица либо наименование
юридического лица)
____________________________
(индивидуальный идентификационный
номер либо бизнес-
идентификационный номер)
____________________________
(реквизиты документа,
удостоверяющего личность
физического лица либо
уполномоченного представителя
юридического лица,
____________________________
контактный телефон
(при наличии), адрес
местонахождения (для
юридических лиц) либо
адрес проживания (для
физических лиц))
Уведомление
о переоформлении договора временного возмездного землепользования (аренды) земельных участков сельскохозяйственного назначения
Землепользователь_____________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)физического лица
либо полное наименование юридического лица)
от имени которого действует
_____________________________________________________________________
(заполняется уполномоченным представителем)
на основании ________________________________________________________,
(реквизиты документа, удостоверяющего полномочия)
просит переоформить договор временного возмездного землепользования (аренды)
земельного участка сельскохозяйственного назначения от "__" _______ ____ года № ___.
Право временного землепользования на земельный участок сельскохозяйственного
назначения землепользователем отчуждено на основании гражданско-правовой сделки
___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается название, номер и дата соответствующей гражданско-правовой сделки)
Месторасположение земельного участка и его данные:
Кадастровый номер ____________ (код). Площадь ____ гектар (далее – га), из них:
сельскохозяйственных угодий _____ га (многолетних насаждений _____га,
сенокосов ___ га, пастбищ _____га, пашни ______ га, в том числе орошаемые ____ га,
и прочие ______ га)
Целевое назначение: _________________________________________________
Ограничения в использовании и (или) обременения: ______________________
___________________________________________________________________
Делимость или неделимость: __________________________________________
Сведения о лице, который приобрел право временного землепользования на
земельный участок сельскохозяйственного назначения.
для юридического лица:
наименование __________________________________________________
бизнес-идентификационный номер ________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ______________
адрес: _________________________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________________
для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________
индивидуальный идентификационный номер _______________________
документ, удостоверяющий личность:
номер _________________________________________________________
кем выдано ____________________________________________________
дата выдачи ____________________________________________________
адрес: _________________________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________________
Согласны на использование сведений (данных), указанных в данном уведомлении,
в том числе составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку
персональных данных, содержащихся в цифровых системах.
Землепользователь, который приобрел право землепользования на земельный участок
сельскохозяйственного назначения:
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись физического лица либо
уполномоченного представителя юридического лица)
Землепользователь, совершивший отчуждение права землепользования на
земельный участок сельскохозяйственного назначения:
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись физического лица либо
уполномоченного представителя юридического лица)
Дата "___" _________ 20_ года