Банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін сервистік компаниялар ретінде әрекет ететін коллекторлық агенттіктерге және стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 7 сәуірдегі № 57 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 9 сәуірде № 38368 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 63-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 5-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін сервистік компаниялар ретінде әрекет ететін коллекторлық агенттіктерге және стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдарға қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Мына:
1) "Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтеріне ие болатын банктің еншілес ұйымдарына және банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін сервистік компаниялар ретінде әрекет ететін коллекторлық агенттіктерге қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 12 қыркүйектегі № 61 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29734 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне микроқаржылық және коллекторлық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 12 желтоқсандағы № 115 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31096 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін микроқаржылық және коллекторлық қызмет мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі 6-тармағының күші жойылды деп танылсын.
3. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

Об утверждении Требований к коллекторским агентствам и дочерним организациям по управлению стрессовыми активами, выступающим в качестве сервисных компаний, которым могут быть переданы в доверительное управление права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 апреля 2026 года № 57. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2026 года № 38368
В соответствии с частью второй пункта 3 статьи 63 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и частью четвертой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к коллекторским агентствам и дочерним организациям по управлению стрессовыми активами, выступающим в качестве сервисных компаний, которым могут быть переданы в доверительное управление права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 сентября 2022 года № 61 "Об утверждении Требований к дочерним организациям банка, приобретающим сомнительные и безнадежные активы родительского банка, и коллекторским агентствам, выступающим в качестве сервисных компаний, которым могут быть переданы в доверительное управление права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29734);
2) пункт 6 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам микрофинансовой и коллекторской деятельности, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 декабря 2022 года № 115 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам микрофинансовой и коллекторской деятельности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31096).
3. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 7 сәуірдегі
№ 57 қаулысымен бекітілген
Банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін сервистік компаниялар ретінде әрекет ететін коллекторлық агенттіктерге және стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдарға қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін сервистік компаниялар ретінде әрекет ететін коллекторлық агенттіктерге және стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдарға қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 63-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Микроқаржылық қызмет туралы заң) 9-1-бабы 5-тармағының төртінші бөлігіне сәйкес әзірленді және банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін сервистік компаниялар ретінде әрекет ететін коллекторлық агенттіктерге және стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдарға (бұдан әрі – сервистік компаниялар) қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Осы Талаптарда Банктер туралы заңда, Микроқаржылық қызмет туралы заңда және "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Коллекторлық қызмет туралы заң) көзделген ұғымдар пайдаланылады.

1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 7 апреля 2026 года № 57
Требования к коллекторским агентствам и дочерним организациям по управлению стрессовыми активами, выступающим в качестве сервисных компаний, которым могут быть переданы в доверительное управление права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к коллекторским агентствам и дочерним организациям по управлению стрессовыми активами, выступающим в качестве сервисных компаний, которым могут быть переданы в доверительное управление права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита (далее – Требования) разработаны в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 63 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и частью четвертой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" (далее – Закон о микрофинансовой деятельности) и определяют требования к коллекторским агентствам и дочерним организациям по управлению стрессовыми активами, выступающим в качестве сервисных компаний (далее – сервисные компании), которым могут быть переданы в доверительное управление права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита.
2. В настоящих Требованиях используются понятия, предусмотренные Законом о банках, Законом о микрофинансовой деятельности и Законом Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" (далее – Закон о коллекторской деятельности).

3. Сервистік компаниялар уәкілетті орган жүргізетін сервистік компаниялар тізіліміне енгізілуге тиіс.
4. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін сервистік компаниялардың тізілімін өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
2-тарау. Стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымдарға қойылатын талаптар
5. Банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару шарты (бұдан әрі – сенімгерлік басқару шарты) негізінде банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыру үшін банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілетін, сервистік компания ретінде әрекет ететін стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйым мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымның бас ұйымы болып табылатын банктің меншікті капиталының мөлшері кемінде 10 000 000 000 (он миллиард) теңгені құрайды;
2) банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға банкке рұқсат берілген күннен бастап үш жыл ішінде стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымның қызметті жүзеге асыруы;
3) сервистік компаниялар тізіліміне енгізілген күнге стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымда уәкілетті орган қолданған орындалмаған және (немесе) қолданыстағы қадағалап ден қою шараларының, сондай-ақ сервистік компаниялар тізіліміне енгізілген күнге әкімшілік жазаның орындалуы аяқталған күннен бастап бір жыл ішінде салынған, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 227-бабының бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалардың болмауы;
4) стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымның басшысында алынбаған немесе өтелмеген сотталғандығының болмауы.
3-тарау. Коллекторлық агенттіктерге қойылатын талаптар
6. Сенімгерлік басқару шарты негізінде банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыру үшін банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілетін, сервистік компания ретінде әрекет ететін коллекторлық агенттік мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:

3. Сервисные компании подлежат включению в реестр сервисных компаний, ведение которого осуществляется уполномоченным органом.
4. Уполномоченный орган размещает на своем официальном интернет-ресурсе реестр сервисных компаний, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан.
Глава 2. Требования к дочерним организациям по управлению стрессовыми активами
5. Для осуществления доверительного управления правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита на основании договора доверительного управления правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита (далее – договор доверительного управления) дочерняя организация по управлению стрессовыми активами, выступающая в качестве сервисной компании, которой передаются в доверительное управление права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита, должна соответствовать следующим требованиям:
1) размер собственного капитала банка, являющегося родительской организацией дочерней организации по управлению стрессовыми активами, составляет не ниже 10 000 000 000 (десяти миллиардов) тенге;
2) осуществление дочерней организацией по управлению стрессовыми активами деятельности в течение трех лет со дня выдачи банку разрешения на создание банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами;
3) отсутствие у дочерней организации по управлению стрессовыми активами на дату включения в реестр сервисных компаний неисполненных и (или) действующих мер надзорного реагирования, примененных уполномоченным органом, а также административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные частью первой статьи 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, наложенных в течение года со дня окончания исполнения административного взыскания на дату включения в реестр сервисных компаний;
4) отсутствие у руководителя дочерней организации по управлению стрессовыми активами неснятой или непогашенной судимости.
Глава 3. Требования к коллекторским агентствам
6. Для осуществления доверительного управления правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита на основании договора доверительного управления коллекторское агентство, выступающее в качестве сервисной компании, которому передаются в доверительное управление права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита, должно соответствовать следующим требованиям:

1) коллекторлық агенттіктің жарғылық капиталының мөлшері кемінде 300 000 000 (үш жүз миллион) теңгені құрайды;
2) коллекторлық агенттіктердің тізіліміне енгізілген күннен бастап үш жыл ішінде коллекторлық агенттіктің қызметті жүзеге асыруы;
3) сервистік компаниялар тізіліміне енгізілген күнге коллекторлық агенттікте уәкілетті орган қолданған орындалмаған және (немесе) қолданыстағы шектеулі ықпал ету шараларының және сервистік компаниялар тізіліміне енгізілген күнге әкімшілік жазаның орындалуы аяқталған күннен бастап бір жыл ішінде салынған, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 211-1-бабында және 227-бабының бесінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалардың болмауы;
4) коллекторлық агенттік басшысының Коллекторлық қызмет туралы заңның 12-бабының 2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келуі;
5) борышкердің тұрғылықты жері, орналасқан жері бойынша не тіркелген жері бойынша не борышкердің тұрғылықты жерінде, орналасқан жерінде немесе тіркелген жерінде елді мекен орналасқан облыстардың әкімшілік орталықтарында банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқару шарты негізінде коллекторлық агенттікке берілген коллекторлық агенттікте филиалдардың немесе өкілдіктердің болуы;
6) Банктер туралы заңның 63-бабының 1-тармағында, Микроқаржылық қызмет туралы заңның 9-1-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардан коллекторлық агенттіктің сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) жөніндегі мәліметтерді (деректерді) алуын қамтамасыз ететін бағдарламалық қамтылымның болуы, сондай-ақ коллекторлық агенттік сенімгерлік басқаруға алған банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) туралы мәліметтерді (деректерді) коллекторлық агенттік өзге тұлғалардан сатып алған және (немесе) нысанасы берешекті сотқа дейін өндіріп алу және реттеу бойынша, сондай-ақ Коллекторлық қызмет туралы заңға сәйкес берешекке байланысты ақпаратты жинау бойынша кредиторға қызметтер көрсету болып табылатын шарттар шеңберінде алынған құқықтар (талаптар) жөніндегі мәліметтерді (деректерді) жеке көрсету.

1) размер уставного капитала коллекторского агентства составляет не ниже 300 000 000 (трехсот миллионов) тенге;
2) осуществление деятельности в течение трех лет со дня включения коллекторского агентства в реестр коллекторских агентств;
3) отсутствие у коллекторского агентства на дату включения в реестр сервисных компаний неисполненных и (или) действующих ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом, и административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренных статьей 211-1 и частью пятой статьи 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, наложенных в течение года со дня окончания исполнения административного взыскания на дату включения в реестр сервисных компаний;
4) соответствие руководителя коллекторского агентства требованиям, установленным пунктом 2 статьи 12 Закона о коллекторской деятельности;
5) наличие у коллекторского агентства филиалов или представительств по месту жительства, месту нахождения либо месту регистрации должника, либо в административных центрах областей, в которых находится населенный пункт места жительства, места нахождения или места регистрации должника, права (требования) по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита по которым переданы коллекторскому агентству на основании договора доверительного управления;
6) наличие программного обеспечения, обеспечивающего получение коллекторским агентством от лиц, указанных в пункте 1 статьи 63 Закона о банках, в части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона о микрофинансовой деятельности, сведений (данных) по правам (требованиям) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита в рамках договора доверительного управления, а также отдельное отражение сведений (данных) о правах (требованиях) по договорам банковского займа и (или) о предоставлении микрокредита, полученных коллекторским агентством в доверительное управление, от сведений (данных) по правам (требованиям), приобретенным коллекторским агентством у иных лиц и (или) полученных в рамках договоров, предметом которых является оказание услуг кредитору по досудебным взысканию и урегулированию задолженности, а также по сбору информации, связанной с задолженностью, в соответствии с Законом о коллекторской деятельности.