Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне мемлекеттік қызметтерді көрсету саласындағы микроқаржылық және коллекторлық қызметті реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 39 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38322 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Есептік тіркеуден өту және коллекторлық агенттіктердің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20269 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы", "Мемлекеттік жəне əлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы", "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" және "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
Көрсетілген қаулымен бекітілген Есептік тіркеуден өту және коллекторлық агенттіктердің тізілімін жүргізу қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Есептік тіркеуден өту және коллекторлық агенттіктердің тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 3-2) тармақшасына, "Мемлекеттік жəне əлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағына, "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 17-бабы 2-тармағының 1) және 5-1) тармақшаларына сәйкес әзірленген және коллекторлық агенттіктердің есептік тіркеуден өту және тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.";
9-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы "Мемлекеттік жəне əлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.";
1-қосымшада:
Өтініште:

О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования микрофинансовой и коллекторской деятельности в сфере оказания государственных услуг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 31 марта 2026 года № 39. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38322
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 49 "Об утверждении Правил прохождения учетной регистрации и ведения реестра коллекторских агентств" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20269) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с законами Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", "О государственных и социально ответственных услугах", "О разрешениях и уведомлениях" и "О коллекторской деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах прохождения учетной регистрации и ведения реестра коллекторских агентств, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила прохождения учетной регистрации и ведения реестра коллекторских агентств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3-2) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", подпунктами 1) и 5-1) пункта 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок учетной регистрации и ведения реестра коллекторских агентств.";
часть пятую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.";
в приложении 1:
в Заявлении:

2-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) құрылтайшы (акционер, қатысушы) не құрылтайшының (қатысушының) басшы қызметкері бұрын, уәкілетті орган аталған коллекторлық агенттікті "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінің 1), 4), 5), 6), 7), 9) және 10) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тізілімнен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде коллекторлық агенттіктің бірінші басшысы немесе құрылтайшысы (қатысушысы) болғаны жөніндегі мәліметтер"
__________________________________________________________
_______________________________________________________________;";
"Қатысушы (иеленуші) туралы мәліметтер" 1-кестенің 6-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"
Уәкілетті орган аталған коллекторлық агенттікті "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінің 1), 4), 5), 6), 7), 9) және 10) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тізілімнен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде коллекторлық агенттіктің бірінші басшысы немесе құрылтайшысы (қатысушысы) болған құрылтайшы (акционер, қатысушы) немесе басшы қызметкер туралы мәліметтер"
";
"Коллекторлық агенттікке бақылауды жүзеге асыратын тұлғалардың тізбесі" 2-кестенің 5-тармағының 7) және 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бұдан бұрын басшы қызметкер уәкілетті орган осы коллекторлық агенттікті "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінің 1), 4), 5), 6), 7), 9) және 10) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тізілімнен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде коллекторлық агенттіктің басшы қызметкері не оның жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің он немесе одан да көп пайызын иеленген тұлға болғаны-болмағаны туралы мәліметтер"
___________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі)";
"9) бұдан бұрын басшы қызметкер, уәкілетті орган немесе резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімді, оның таратылуына және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруын тоқтатуға алып келген қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімді қабылдағанға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, қаржы ұйымының жеке тұлға-ірі қатысушысы, ірі қатысушысының, заңды тұлға-банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшысы болғаны-болмағаны туралы мәліметтер
___________________________________________________________________
(иә(жоқ)
___________________________________________________________________;
(ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі)

подпункт 10) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"10) сведения о том, являлся ли ранее учредитель (акционер, участник) либо руководящий работник учредителя (участника) первым руководителем или учредителем (участником) коллекторского агентства в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об исключении из реестра данного коллекторского агентства по основаниям, предусмотренным в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 9) и 10) части первой пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности"
__________________________________________________________________;";
графу 6 Таблицы 1 "Сведения об участнике (владельце)" изложить в следующей редакции:
"
Сведения об учредителе (акционере, участнике) либо руководящем работнике, который ранее являлся первым руководителем или учредителем (участником) коллекторского агентства в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об исключении из реестра данного коллекторского агентства по основаниям, предусмотренным в подпунктах 1), 4), 5), 6), 7), 9) и 10) части первой пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности"
";
подпункты 7) и 9) пункта 5 Таблицы 2 "Перечень лиц, осуществляющих контроль над коллекторским агентством" изложить в следующей редакции:
"7) сведения о том, являлся ли ранее руководящий работник руководящим работником либо лицом, владеющим десятью или более процентами долей участия в уставном капитале коллекторского агентства, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об исключении из реестра данного коллекторского агентства по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 4), 5), 6), 7), 9) и 10) части первой пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности"
____________________________________________________________________
(да (нет), наименование организации, должность, период работы)";
"9) сведения о том, являлся ли ранее руководящий работник руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника, банковского и (или) страхового холдинга - юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация – нерезидент Республики Казахстан, решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, повлекшего ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке
____________________________________________________________________ (да (нет))
____________________________________________________________________
наименование организации, должность, период работы)";

2-қосымшаға 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. 10-бағанда қызметкер бұдан бұрын уәкілетті орган аталған коллекторлық агенттікті "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының бірінші бөлігінің 1), 4), 5), 6), 7), 9) және 10) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша тізілімнен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде коллекторлық агенттіктің басшы қызметкері не оның жарғылық капиталындағы қатысу үлестерінің он немесе одан да көп пайызын иеленген тұлға болғаны-болмағаны туралы ақпарат көрсетіледі.
Егер солай болса, онда ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету қажет.".
2. "Микроқаржылық қызметті лицензиялау қағидаларын, микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 23 қарашадағы № 108 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21731 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген қаулымен бекітілген Микроқаржылық қызметті лицензиялау қағидаларда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Микроқаржылық қызметті лицензиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң) 12-2-бабы 1) тармақшасына, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабы 1) тармақшасына, "Мемлекеттік жəне əлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң) 12-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші, уәкілетті орган) микроқаржы ұйымдары, кредиттік серіктестіктер және ломбардтар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) жүзеге асыратын микроқаржылық қызметті лицензиялау тәртібін айқындайды.";
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар басшы қызметкерлердің құрамында орын алған өзгерістер туралы уәкілетті органға олардың тағайындалған (сайланған), басқа лауазымға ауыстырылған немесе олармен еңбек шарты бұзылған (өкілеттіктері тоқтатылған) күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде хабарлайды. Басшы қызметкерлердің құрамында орын алған өзгерістер туралы мәліметтер растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес ұсынылатын растайтын құжаттардың көшірмелерінде тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату) күні болмаса, онда микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлерін тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру немесе жұмыстан босату (өкілеттіктерін тоқтату) күні микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның уәкілетті органының шешім (бұйрық) қабылдау күні немесе шешімде (бұйрықта) көрсетілген оқиға басталған күн болып саналады.

пункт 3 приложения 2 изложить в следующей редакции:
"3. В графе 10 указывается информация: являлся ли ранее работник руководящим работником либо лицом, владеющим десятью или более процентами долей участия в уставном капитале коллекторского агентства, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об исключении из реестра данного коллекторского агентства по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 4), 5), 6), 7), 9) и 10) части первой пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности".
Если да, то указать наименование организации, должность, период работы.".
2. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 23 ноября 2020 года № 108 "Об утверждении Правил лицензирования микрофинансовой деятельности, Квалификационных требований на осуществление микрофинансовой деятельности и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21731) следующие изменения и дополнения:
в Правилах лицензирования микрофинансовой деятельности, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила лицензирования микрофинансовой деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 12-2 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании), подпунктом 1) статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях) и определяют порядок лицензирования уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – услугодатель, уполномоченный орган) микрофинансовой деятельности, осуществляемой микрофинансовыми организациями, кредитными товариществами и ломбардами (далее – услугополучатель).";
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Организации, осуществляющие микрофинансовую деятельность, уведомляют уполномоченный орган об изменениях, произошедших в составе руководящих работников, в течение пяти рабочих дней со дня их назначения (избрания), перевода на другую должность или расторжения с ними трудового договора (прекращения полномочий). Сведения об изменениях, произошедших в составе руководящих работников направляются по форме согласно приложению 1-1 к Правилам, с приложением копий подтверждающих документов.
При отсутствии в копиях подтверждающих документов, предоставляемых в соответствии с частью первой настоящего пункта, даты назначения (избрания), перевода на другую должность, увольнения (прекращения полномочий), датой назначения (избрания), перевода на другую должность или увольнения (прекращения полномочий) руководящих работников организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, считается дата принятия решения (приказа) уполномоченного органа организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, либо дата наступления события, указанного в решении (приказе).

2-2. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерін сыбайлас жемқорлыққа қатысты құқық бұзушылықты орындағаны үшін қылмыстық, әкімшілік жауапкершілікке тартқан жағдайда микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым бұл ақпарат микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымға мәлім болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды.";
5-1-тармақ алынып тасталсын;

2-2. При привлечении руководящего работника организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, к уголовной, административной ответственности за совершение коррупционного правонарушения, организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, уведомляет уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня, когда данная информация стала известна организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность.";
пункт 5-1 исключить;

осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакциядағы 1-1-қосымшасымен толықтырылсын;
2-қосымшаның 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жарияланған акцияларды мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің күні (акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлғалар үшін), көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталының мөлшері, сондай-ақ растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қызметті алушының жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін (акцияларын) иелену үшін құрылтайшылар (қатысушылар), акционерлер қолданған дереккөздердің сипаты
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________";

дополнить приложением 1-1 в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
пункт 2 приложения 2 изложить в следующей редакции:
"2. Дата свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций (для юридических лиц, созданных в организационно-правовой форме акционерного общества), размер уставного капитала услугополучателя, а также описание источников, использованных учредителями (участниками), акционерами для приобретения доли участия в уставном капитале (акций) услугополучателя с приложением копий подтверждающих документов
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________";

2-3-қосымшаның 3, 5, 6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інілері, әпке-сіңлілері, балалары) және жекжаттары (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інілері, әпке-сіңлілері, балалары) туралы мәліметтер (акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанындағы микроқаржы ұйымдарының, ломбардтардың басшы қызметкерлері бойынша толтырылмайды):
Тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Туыстық қатынастары
Жұмыс орны және лауазымы
1
2
3
4
5
Ескертпе: осы тармақта көрсетілген тұлғалар болмайтын жағдайда барлық бағанда "жоқ" деп көрсетіледі.";

пункты 3, 5, 6 и 7 приложения 2-3 изложить в следующей редакции:
"3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги) (не заполняются по руководящим работникам микрофинансовых организаций, ломбардов в организационно-правовой форме акционерного общества):
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
Индивидуальный идентификационный номер
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
Примечание: в случае отсутствия лиц, указанных в настоящем пункте, во всех графах указывается "нет".";

"5. Еңбек қызметі туралы мәліметтер (көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің тұтастай еңбек қызметі туралы мәліметтер (сондай-ақ басқару органындағы мүшелігі), оның ішінде жоғары оқу орнын аяқтаған күннен бастап, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезең көрсетіледі):
Жұмыс кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Жұмыстан шығу, лауазымынан босатылу себептері
Жетекшілік ететін бөлімшелер, негізгі функционалдық міндеттер
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:

"5. Сведения о трудовой деятельности (указываются сведения о всей трудовой деятельности руководящего работника услугополучателя (также членство в органе управления), в том числе с даты окончания высшего учебного заведения, а также период, в течение которого руководящим работником услугополучателя трудовая деятельность не осуществлялась):
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы
Должность
Причины увольнения, освобождения от должности
Курируемые подразделения, основные функциональные обязанности
1
2
3
4
5
6
Примечание:

1) ұйым Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын жағдайда 3-бағанда Қазақстан Республикасы бейрезидент ұйымының тіркелген елі көрсетіледі;
2) көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері (микроқаржы ұйымы үшін) Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген лауазымдарды атқаратын жағдайда жетекшілік ететін бөлімшелер, 6-бағанда оның құзыретіне кіретін мәселелер көрсетіледі.
6. Мынадай:
банкке реттеу режимін қолдануға;
қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын, филиалды оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға әкеп соққан лицензиядан айыру;
қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында, Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енгенге;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейорезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері лауазымына тағайындалған күннің алдындағы он жыл ішінде тұлғаның қаржы ұйымының басшы қызметкері, филиал басшысы, қаржы ұйымының басқару органының мүшесі, атқарушы органның басшысы, оның орынбасары немесе атқарушы органның мүшесі, бас бухгалтері, бас бухгалтердің орынбасары, Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы фиалиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшысы, басшының орынбасары, бас бухгалтері, бас бухгалтердің орынбасары, қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент қаржы ұйымының ірі қатысушы-жеке тұлғасы, ірі қатысушысы (банк холдингі)-заңды тұлғаның басшысы болып табылмағаны туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс істеген кезеңі көрсетілсін)
7. Басшы қызметкерден құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы соңғы он екі ай ішінде оны осы және (немесе) өзге де қаржы ұйымында, осы және (немесе) өзге де Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалында, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокерінің филиалында басшы қызметкер лауазымы тағайындауға (сайлауға) келісімі кері қайтарылғаны-қайтарылмағаны туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
иә (жоқ)";

1) в случае если организация является нерезидентом Республики Казахстан, указывается страна регистрации организации-нерезидента Республики Казахстан в графе 3;
2) в случае занятия руководящим работником услугополучателя (для микрофинансовой организации) должностей, предусмотренных подпунктом 4) пункта 1 статьи 9-4 Закона о государственном регулировании, указываются курируемые им подразделения, вопросы, входящие в его компетенцию в графе 6.
6. Сведения о том, что в течение десяти лет, предшествовавших дате назначения на должность руководящего работника услугополучателя, лицо не являлось руководящим работником финансовой организации, руководителем филиала, членом органа управления, руководителем исполнительного органа, его заместителем или членом исполнительного органа, главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера финансовой организации, руководителем, заместителем руководителя, главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского холдинга) – юридического лица финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до:
применения к банку режима урегулирования;
лишения лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала, повлекшего их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке;
вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан, законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, порядке;
вступления в законную силу судебного акта о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан
____________________________________________________________________ (да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
7. Отзывалось ли у руководящего работника в течение последних двенадцати месяцев, предшествующих дате представления документов, согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в финансовой организации и (или) отстранялся ли он от выполнения служебных обязанностей в данной и (или) иной финансовой организации, филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан
____________________________________________________________________ да (нет)";

2-1-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-2-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға арналған біліктілік талаптарында және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінде:
6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6.
"Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-1-бабының талаптарына сәйкес келетін Микрокредиттер беру қағидаларының болуы
Микрокредиттер беру қағидалары.
";
мынадай мазмұндағы 9-1-жолмен толықтырылсын:
"
9-1.
Көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінде қажетті еңбек стажының болуы
Қағидаларға 2-3-қосымшаға сәйкес басшы қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Микроқаржылық қызмет туралы заңның 14-бабының 7-тармағында көзделген талапқа сәйкес болу үшін көрсетілетін қызметті алушының мынадай басшы қызметкерлері үшін еңбек стажының болуы қажет (кредиттік серіктестік пен ломбардты қоспағанда):
1) микроқаржы ұйымының атқарушы органы басшысының, байқау кеңесі (бар болса) басшысының, директорлар кеңесі (бар болса) басшысының – кемінде үш жыл, оның ішінде басшы лауазымында кемінде бір жыл;
2) байқау кеңесінің (бар болса) мүшелері, директорлар кеңесінің (бар болса) мүшелері, атқарушы органның (алқалы) мүшелері – кемінде екі жыл;
3) бас бухгалтер – кемінде екі жыл.
Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабының 3-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің лауазымына орналасу (лауазымға тағайындау (сайлау) үшін мынадай жұмыс стажы ескеріледі:
қаржылық көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде шетелдік ұйымдарда, заңды тұлғаларда көрсету бойынша;
қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын, оның ішінде шетелдік ұйымдарда реттеу, бақылау және қадағалау бойынша;
қаржы ұйымдарына аудит жүргізу, қаржы ұйымдарына, оның ішінде шетелдік ұйымдарға, заңды тұлғаларға аудит жүргізу жөніндегі қызметтерді реттеу бойынша;
экономика, қаржы немесе мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау салаларында мемлекеттік саясатты қалыптастыруды қамтамасыз ететін мемлекеттік саяси қызметшілердің лауазымдарында;
Ұлттық басқарушы холдингте, Қазақстанның Даму Банкінде, жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорында, Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігінде Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабы 1-тармағының 4) тармақшасының жетінші абзацында көзделген лауазымдарда;
тізбесі осы қаулыда белгіленетін халықаралық қаржы ұйымдарында;
қаржы ұйымдарының қызметін автоматтандыру үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтылымды әзірлеу бойынша;
сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарий ретінде;
"Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қаржылық қызметтер көрсетуге лицензиясы бар ұйымдарда.
Еңбек стажын есептеу кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етуге, әкімшілік-шаруашылық қызметті жүзеге асыруға, ақпараттық технологияларды дамытуға байланысты қаржы ұйымындағы, филиалдағы жұмыс (ақпараттық технологияларды және (немесе) ақпараттық қауіпсіздікті дамытуды қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшенің басшысын қоспағанда), өзара сақтандыру қоғамындағы жұмыс есепке алынбайды.

приложение 2-1 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 2-2 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
в Квалификационных требованиях по осуществлению микрофинансовой деятельности и перечне документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных указанным постановлением:
строку 6 изложить в следующей редакции:
"
6.
Наличие Правил предоставления микрокредитов, соответствующих требованиям статьи 3-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности"
Правила предоставления микрокредитов.
";
дополнить строкой 9-1 следующего содержания:
"
9-1.
Наличие у руководящего работника услугополучателя необходимого трудового стажа
Сведения о трудовой деятельности руководящего работника согласно приложению 2-3 к Правилам.
Для соответствия требованию, предусмотренному пунктом 7 статьи 14 Закона о микрофинансовой деятельности, необходимо наличие трудового стажа для следующих руководящих работников услугополучателя (за исключением кредитного товарищества и ломбарда):
1) руководителя исполнительного органа, руководителя наблюдательного совета (при наличии), руководителя совета директоров
(при наличии) микрофинансовой организации – не менее трех лет, в том числе не менее одного года на руководящей должности;
2) членов наблюдательного совета (при наличии), членов
совета директоров (при наличии), членов исполнительного органа (коллегиального) – не менее двух лет;
3) главного бухгалтера – не менее двух лет.
В соответствии с пунктом 3 статьи 9-4 Закона о государственном регулировании для занятия должности (назначения (избрания) на должность) руководящего работника услугополучателя учитывается стаж работы:
по предоставлению финансовых услуг, в том числе в иностранных организациях, юридических лицах;
по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, в том числе в иностранных организациях;
по проведению аудита финансовых организаций, регулированию услуг по проведению аудита финансовых организаций, в том числе в иностранных организациях, юридических лицах;
на должностях политических государственных служащих, обеспечивающих формирование государственной политики в сферах экономики, финансов или государственного аудита и финансового контроля;
в национальном управляющем холдинге, Банке Развития Казахстана, специальном фонде развития частного предпринимательства, Экспортно-кредитном агентстве Казахстана на должностях, предусмотренных абзацем седьмым подпункта 4) пункта 1 статьи 9-4 Закона о государственном регулировании;
в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается настоящим приложением;
по разработке программного обеспечения, используемого для автоматизации деятельности финансовых организаций;
в качестве актуария, имеющего лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке;
в организациях, имеющих лицензию на предоставление финансовых услуг на территории Международного финансового центра "Астана".
При расчете трудового стажа не учитывается работа в финансовой организации, филиале, связанная с обеспечением безопасности, осуществлением административно-хозяйственной деятельности, развитием информационных технологий (за исключением руководителя структурного подразделения, обеспечивающего развитие информационных технологий и (или) информационную безопасность), работа в обществе взаимного страхования.

Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-бабына сәйкес халықаралық қаржы ұйымдарындағы еңбек стажы кандидаттың мынадай халықаралық қаржы ұйымдарындағы жұмысын қамтиды:
Азия даму банкі (The Asian Development Bank);
Азия инфрақұрылымдық инвестициялар банкі (The Asian Infrastructure Investment Bank);
Америкааралық даму банкі (The Inter-American Development Bank);
Африкалық даму банкі (The African Development Bank);
Дүниежүзілік Банк (The World Bank);
Дүниежүзілік сауда ұйымы (The World Bank);
Еуразиялық даму банкі (The Eurasian Development Bank);
Еуропалық инвестициялық банк (The European Investment Bank);
Еуропа қайта құру және даму банкі (The European Bank for Reconstruction and Development);
Еуропалық бағалы қағаздар және нарықтар ұйымы (The European Securities and Markets Authority);
Еуропалық банк ұйымы (The European Banking Authority);
Еуропалық банк федерациясы (The European Banking Federation);
Еуропалық Кеңестің Даму Банкі (The Council of Europe Development Bank);
Еуропалық сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру ұйымы (The European Insurance and Occupational Pensions Authority);
Көпжақты Инвестициялар Кепілдігі Агенттігі (The Multilateral Investment Guarantee Agency);
Инвестициялық Дауларды Реттеу жөніндегі Халықаралық Орталық (The International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Ислам даму банкі (The Islamic Development Bank);
Исламдық қаржылық қызметтер кеңесі (The Islamic Financial Services Board);
Халықаралық сақтандыруды қадағалау қауымдастығы (The International Association of Insurance Supervisors);
Солтүстік инвестициялық банк (The Nordic Investment Bank);
Бағалы қағаздар жөніндегі халықаралық комиссиялар ұйымы (The International Organization of Securities Commissions);
Халықаралық валюта қоры (The International Monetary Fund);
Халықаралық Даму Қауымдастығы (The International Development Association);
Депозиттерді сақтандыру жүйелерінің халықаралық қауымдастығы (The International Association of Deposit Insurers);
Халықаралық есеп айырысу банкі (The Bank for International Settlements);
Зейнетақыны қадағалау органдарының халықаралық ұйымы (The International Organisation of Pension Supervisors);
Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкі (The International Bank for Reconstruction and Development);
Халықаралық қаржы корпорациясы (The International Finance Corporation);
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (The Organisation for Economic Co-operation and Development).

Необходимый в соответствии со статьей 9-4 Закона о государственном регулировании трудовой стаж в международных финансовых организациях включает работу кандидата в следующих международных финансовых организациях:
Азиатский банк развития (The Asian Development Bank);
Азиатский банк инфраструктурных инвестиций (The Asian Infrastructure Investment Bank);
Межамериканский банк развития (The Inter-American Development Bank);
Африканский банк развития (The African Development Bank);
Всемирный Банк (The World Bank);
Всемирная торговая организация (The World Trade Organization);
Евразийский банк развития (The Eurasian Development Bank);
Европейский инвестиционный банк (The European Investment Bank);
Европейский банк реконструкции и развития (The European Bank for Reconstruction and Development);
Европейская организация по ценным бумагам и рынкам (The European Securities and Markets Authority);
Европейская банковская организация (The European Banking Authority);
Европейская банковская федерация (The European Banking Federation);
Банк Развития Европейского Совета (The Council of Europe Development Bank);
Европейская организация страхования и пенсионного обеспечения (The European Insurance and Occupational Pensions Authority);
Многостороннее Агентство Гарантии Инвестиций (The Multilateral Investment Guarantee Agency);
Международный Центр по Урегулированию Инвестиционных Споров (The International Centre for Settlement of Investment Disputes);
Исламский банк развития (The Islamic Development Bank);
Совет по исламским финансовым услугам (The Islamic Financial Services Board);
Международная ассоциация страховых надзоров (The International Association of Insurance Supervisors);
Северный инвестиционный банк (The Nordic Investment Bank);
Международная организация комиссий по ценным бумагам (The International Organization of Securities Commissions);
Международный валютный фонд (The International Monetary Fund);
Международная Ассоциация Развития (The International Development Association);
Международная ассоциация систем страхования депозитов (The International Association of Deposit Insurers);
Банк международных расчетов (The Bank for International Settlements);
Международная организация органов пенсионного надзора (The International Organisation of Pension Supervisors);
Международный банк реконструкции и развития (The International Bank for Reconstruction and Development);
Международная финансовая корпорация (The International Finance Corporation);
Организация экономического сотрудничества и развития (The Organisation for Economic Co-operation and Development).

10 және 11-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
10.
Мынадай жеке тұла басшы қызметкер бола алмайды:
1) мінсіз іскерлік беделі жоқ.
Кәсібилік және адалдықты қоса алғанда, мыналар мінсіз іскерлік беделінің болмауы өлшемшарттары болып табылады:
алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы, оның ішінде қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылу құқығынан өмір бойы айыру түріндегі қылмыстық жазаны қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
көрсетілген тұлғаның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға себеп болған төлем қабілетсіздігіне әкеп соққан құқыққа қарсы іс-әрекеттер (әрекетсіздік) жасағаны туралы не банкке реттеу режимін қолдануға қатысты мәліметтердің болуы;
қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның мәліметтері негізінде іс-әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен (бақылау және үшінші тұлғалардың ықпалы) қатынастардың болуы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері басшы қызметкер, қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының ірі қатысушысының (банк, сақтандыру холдингі) актуарийі не ірі қатысушысы, басшы қызметкері бола отырып, бірнеше рет (қатарынан соңғы он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) уәкілетті орган қаржы ұйымына қатысты қолданған ден қою шараларының талаптарын орындамағаны туралы мәліметтердің болуы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымының төлем қабілетсіздігіне дейін 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымында акционер (қатысушы), лауазымды адам, басқару функцияларын орындайтын тұлға болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы. Көрсетілген өлшемшарт, сондай-ақ, егер Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында қаржылық жағдайы тұрақсыз қаржы ұйымдарына қатысты қаржылық жай – күйді жақсарту және (немесе) тәуекелдерді барынша азайту жөніндегі мәні бойынша ұқсас (ұқсас, салыстырмалы) шаралар көзделген жағдайда қолданылады;
шет мемлекеттің қадағалау органынан не "Астана" халықаралық қаржы орталығында қаржылық көрсетілетін қызметтерді және олармен байланысты қызметті реттеуді жүзеге асыратын заңды тұлғадан көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің мінсіз іскерлік беделінің жоқтығы туралы ақпараттың болуы;
қаржы ұйымының басшы қызметкері бола отырып, көрсетілетін қызметті алушының соттың, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілеттік берілген органның, лауазымды адамның заңды күшіне енген шешімімен белгіленген қаржы, кәсіпкерлік қызмет, салық салу салаларында күнтізбелік он екі ай ішінде үш реттен артық әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактілерінің болуы. Көрсетілген өлшемшарт адамды әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы соттың, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органның, лауазымды адамның соңғы шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бір жыл ішінде қолданылады;
қаржы ұйымының басшы қызметкері бола отырып, көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің аудитор ретінде көрінеу дәйексіз аудиторлық есепті жасау фактісінің не аудиторлық ұйымның осы адам қол қойған көрінеу дәйексіз аудиторлық есепті жасау фактісінің болуы. Көрсетілген өлшемшарт осы адамды не аудиторлық ұйымды әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл ішінде қолданылады;

строки 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"
10.
Руководящим работником не может быть физическое лицо:
1) не имеющее безупречной деловой репутации.
Критериями отсутствия безупречной деловой репутации, включая профессионализма и добросовестности, являются:
наличие неснятой или непогашенной судимости, в том числе вступившего в законную силу судебного акта о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно;
наличие сведений о совершении указанным лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к применению к банку режима урегулирования;
наличия отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа по финансовому мониторингу;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя, являясь руководящим работником, актуарием либо крупным участником, руководящим работником крупного участника (банковского, страхового холдинга) финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, неоднократно (два и более раза в течение последних двенадцати последовательных месяцев) не выполнял требования мер надзорного реагирования, примененных уполномоченным органом в отношении финансовой организации;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя являлся акционером (участником), должностным лицом, лицом, выполняющим управленческие функции, в финансовой организации - нерезиденте Республики Казахстан в период не более чем за 1 (один) год до доведения до неплатежеспособности финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан. Указанный критерий также применяется в случае, если законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан, предусмотрены аналогичные (схожие, сопоставимые) по существу меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков в отношении финансовых организаций с неустойчивым финансовым положением;
наличие информации от органа надзора иностранного государства либо юридического лица, осуществляющего регулирование финансовых услуг и связанной с ними деятельности в Международном финансовом центре "Астана", об отсутствии у руководящего работника услугополучателя безупречной деловой репутации;
наличие фактов совершения руководящим работником услугополучателя, являясь руководящим работником финансовой организации, более трех раз в течение двенадцати календарных месяцев административных правонарушений в областях финансов, предпринимательской деятельности, налогообложения, установленных вступившим в законную силу решением суда, органа, должностного лица, уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях. Указанный критерий применяется в течение одного года после вступления в законную силу последнего решения суда, органа, должностного лица, уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях о привлечении лица к административной ответственности;
наличие факта составления руководящим работником услугополучателя, являясь руководящим работником финансовой организации, в качестве аудитора заведомо недостоверного аудиторского отчета либо факта составления аудиторской организацией заведомо недостоверного аудиторского отчета, подписанного данным лицом. Указанный критерий применяется в течение пяти лет после вступления в законную силу решения суда о привлечении данного лица либо аудиторской организации к административной ответственности;

көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 және 12-1-баптарына сәйкес жасалатын жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болуы";
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерін банкрот деп тану. Көрсетілген өлшем "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен соттан тыс банкроттық рәсімінің немесе сот банкроттығы рәсімінің аяқталғаны туралы хабарландыру Қазақстан Республикасының басшы қызметкеріне – резидентіне қатысты, сондай – ақ Қазақстан Республикасының басшы қызметкеріне-бейрезидентіне қатысты мүлікті өткізу рәсімінің аяқталғаны туралы хабарландыру орналастырылған күннен бастап бес жыл ішінде қолданылады немесе осындай рәсім барысында банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді тоқтату туралы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің айыпталушы не сотталушы (күдікті) ретінде жеке адамға қарсы, меншікке қарсы, экономикалық қызмет саласындағы қылмыстық құқық бұзушылықтарға байланысты, мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы сыбайлас жемқорлық және өзге де қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша қылмыстық процеске қатысуы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің әрекеті (әрекетсіздігі) уәкілетті органның немесе резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы болып табылатын қаржылық қадағалау органы банкті (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын) төлемге қабілетсіз банктер (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалдары) санатына жатқызуы, оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімінің заңды күшіне енуіне не Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) филиалы қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімінің заңды күшіне енуіне әкеп соққан қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімді қабылдау үшін негіз болып табылатын заңнама талаптарын бұзушылыққа әкелген қаржы ұйымының басшы қызметкері болып табылғаны туралы мәліметтердің болуы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің уәкілетті орган қолданған қадағалап ден қою шарасы негізінде қаржы ұйымының басшы қызметкерінің қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетілгені туралы мәліметтердің болуы. Көрсетілген талап уәкілетті органның басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алу туралы немесе қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету туралы шешім қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай ішінде қолданылады;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері қаржы ұйымы іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) байланысты уәкілетті орган айқындаған мынадай бұзушылықтарға жол берген қаржы ұйымы бөлімшелерін бақылауды (оларға жетекшілік етуді) жүзеге асырғаны туралы мәліметтердің болуы:
қаржы ұйымының уәкілетті орган белгілеген пруденциялық нормативтерді және (немесе) сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді қатарынан соңғы он екі ай ішінде жүйелі түрде (екі және одан да көп рет) бұзуы;
қаржы ұйымының пруденциялық нормативтердің және (немесе) уәкілетті орган белгілеген өзге де сақтауға міндетті нормалар мен лимиттердің сақталуы туралы мәліметтердің бұрмалануына әкелген есептілікті жасауы;

нахождение руководящего работника услугополучателя в списке лиц, причастных к террористической деятельности, перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, составляемых в соответствии со статьями 12 и 12-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
признание руководящего работника услугополучателя банкротом. Указанный критерий применяется в течение пяти лет со дня размещения в отношении руководящего работника объявления о завершении процедуры внесудебного банкротства или процедуры судебного банкротства в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" или завершения в отношении руководящего работника – нерезидента Республики Казахстан процедуры реализации имущества или прекращения производства по делу о банкротстве в ходе такой процедуры;
участие руководящего работника услугополучателя в качестве обвиняемого либо подсудимого (подозреваемого) в уголовном процессе в связи с уголовными правонарушениями против личности, против собственности, в сфере экономической деятельности, за коррупционные и иные уголовные правонарушения против интересов государственной службы и государственного управления;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя являлся руководящим работником финансовой организации, действия (бездействие) которого привели (привело) к нарушению (нарушениям) требований законодательства, явившемуся (явившимся) основанием для принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка (филиала банка-нерезидента Республики Казахстан) к категории неплатежеспособных банков (филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан), лишении лицензии финансовой организации, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя был отстранен от выполнения служебных обязанностей руководящего работника финансовой организации на основании меры надзорного реагирования, примененной уполномоченным органом. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника или об отстранении от выполнения служебных обязанностей;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя осуществлял контроль (кураторство) подразделений финансовой организации, из-за действий (бездействия) которых финансовой организацией допущены следующие нарушения, выявленные уполномоченным органом:
систематическое (два и более раза) в течение последних двенадцати последовательных месяцев нарушение финансовой организацией пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом;
составление финансовой организацией отчетности, приведшей к искажению сведений о соблюдении пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных уполномоченным органом;

көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерімен Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21) және 25) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыс берушінің бастамасы бойынша еңбек шартын бұзу фактісінің болуы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері актуарий бола отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерін қалыптастыру жөніндегі талаптарды сақтамау фактілері туралы уәкілетті органға жүйелі түрде (қатарынан соңғы он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) хабарламағаны туралы мәліметтердің болуы;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің қызметінде уәкілетті орган мынадай бұзушылықтарды анықтаған қаржы ұйымы бөлімшелерін бақылауды (жетекшілік етуді) жүзеге асырғаны туралы мәліметтердің болуы:
міндетті сақтандыру түрлерін жүргізу шарттары мен тәртібінен туындайтын сақтандыру сыйлықақысының негізсіз мөлшерін, міндеттерді орындамауды немесе тиісінше орындамауды қолдану;
жүйелі түрде (екі және одан да көп рет) қатарынан соңғы он екі ай ішінде сақтандыру төлемін жүзеге асырмау, уақтылы жүзеге асырмау не сақтандыру төлемін толық көлемде жүзеге асырмау;
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінің сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді, актуарлық есеп айырысуларды жүргізу және (немесе) тәуелсіз актуарий ретінде қызметті жүзеге асыру барысында алынған мәліметтерді заңсыз жария еткені немесе үшінші тұлғаларға бергені туралы мәліметтердің болуы;
2) қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімі қайтарып алынған;
3) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тағайындалған (сайланған) күнге дейін сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған не әкімшілік жазаға тартылған.
Қағидаларға 2-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері туралы мәліметтер құжаттар ұсынылған күннің алдындағы күнгі жағдай бойынша қосымшамен бірге мынадай:
басшы қызметкердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелері (шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар үшін);
көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерінде азаматтығы бар елде (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) олардың азаматтығы бар елдің (олардың тұрақты тұратын елінің - азаматтығы жоқ адамдар үшін) не көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкері соңғы 15 (он бес) жыл тұрақты өмір сүрген елдің мемлекеттік органы берген қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығын растайтын құжат ұсынылады.
Көрсетілген құжаттарды беру күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжаттарда олардың өзге қолданыс мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда).
Егер мемлекеттік органы қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растауды азаматтығы бар елдің (шетелдіктер үшін) немесе олар тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен уәкілетті органның атына жіберіледі.
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініште көрсетілген мәліметтер.

наличие факта расторжения с руководящим работником услугополучателя трудового договора по инициативе работодателя по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19), 20), 21) и 25) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя, являясь актуарием, систематически (два и более раза в течение последних двенадцати последовательных месяцев) не извещал уполномоченный орган об установленных им фактах несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией требований по формированию страховых резервов;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя осуществлял контроль (кураторство) подразделений финансовой организации, в деятельности которых уполномоченным органом были выявлены следующие нарушения:
применение необоснованных размеров страховой премии, неисполнении или ненадлежащем исполнении обязанностей, вытекающих из условий и порядка проведения обязательных видов страхования;
систематическое (два и более раза) в течение последних двенадцати последовательных месяцев неосуществление, несвоевременное осуществление страховой выплаты либо осуществление страховой выплаты не в полном объеме;
наличие сведений о том, что руководящий работник услугополучателя незаконно разглашал или передавал третьим лицам сведения, составляющие тайну страхования или иную охраняемую законами Республики Казахстан тайну, сведения, полученные в ходе проведения актуарных расчетов и (или) осуществления деятельности в качестве независимого актуария;
2) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
3) совершившее коррупционное преступление либо подвергнутое административному взысканию до даты назначения (избрания) за совершение коррупционного правонарушения.
Сведения о руководящем работнике услугополучателя по форме, согласно приложению 2-3 к Правилам, предоставляются по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
копии документа, удостоверяющего личность руководящего работника (для иностранцев и лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у руководящего работника услугополучателя неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства) либо страны, где руководящий работник услугополучателя постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет.
Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в представляемых документах указан иной срок их действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранцев) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа.
Сведения, указанные в заявлении о выдаче лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, по форме согласно приложению 2 к Правилам.

Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініште көрсетілген мәліметтер.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері туралы мәліметтер өзгерген жағдайда микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның атқарушы органы басшысының не лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) көрсетіле отырып және көшірменің дұрыстығы туралы белгімен оның міндетін атқарушы тұлғаның (міндеттерді атқаруды жүктеу туралы растайтын құжаттың көшірмесін ұсына отырып) қолымен расталған растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, мәліметтер өзгерген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) өзгертілген және (немесе) толықтырылған құжаттарды (мәліметтерді) (бұдан әрі – құжаттар) ұсынады.
11.

Сведения, указанные в заявлении о переоформлении лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, по форме согласно приложению 4-1 к Правилам.
Организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, обладающая лицензией на осуществление микрофинансовой деятельности, в случае изменения сведений о руководящем работнике организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, представляет измененные и (или) дополненные документы (сведения) уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня изменения сведений с приложением копий подтверждающих документов, заверенных подписью руководителя исполнительного органа организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением копии подтверждающего документа о возложении исполнения обязанностей), с указанием фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица и отметкой на верность копии.
11.

1. Мына жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы бола алмайды:
1) өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар жеке тұлға болып табылады;
2) тізбесін Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабы 16-тармағының 5) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркеуі, тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бар;
3) уәкілетті орган осы микроқаржы ұйымын "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 2-тармағының 1), 1-1), 2) 2-1), 3), 4), 5), 6), 7) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде құрылтайшысы (акционері, қатысушысы) не басшы қызметкері бұрын микроқаржы ұйымының бірінші басшысы немесе құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылатын заңды тұлға болып табылса;
4) бұрын ірі қатысушы – жеке тұлға не ірі қатысушы – заңды тұлғаның бірінші басшысы және (немесе) қаржы ұйымының басшы қызметкері, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары болып табылған – уәкілетті орган банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімді, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешімді қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енген не Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот актісі заңды күшіне енген жағдайда.
2. Микроқаржы ұйымының ірі қатысушысы микроқаржы ұйымының атқарушы органының басшысы лауазымына тағайындалмайды (сайланбайды) (шаруашылық серіктестік нысанында құрылған микроқаржы ұйымына қолданылмайды).
Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша, заңды тұлға болып табылатын ірі қатысушы (ірі акционер) туралы мәліметтер, мына құжаттарды қоса бере отырып:
Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атқарушы органның (атқарушы органның функцияларын жеке-дара атқаратын тұлға) және ірі қатысушы (ірі акционер) - заңды тұлғаның басқару органының (байқау кеңесінің) бірінші басшысы туралы мәліметтер;
ірі қатысушы (ірі акционер) – заңды тұлға (шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар үшін) атқарушы органның (атқарушы органның функцияларын жеке-дара атқаратын адамның) және басқару органының (байқау кеңесінің) бірінші басшысының (бар болса) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелері;
атқарушы органның бірінші басшысында (атқарушы органның функциясын жеке-дара атқаратын адамда) және ірі қатысушы басқарушы органында (ірі акционер) - заңды тұлғаның азаматтық елінде (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елінде (адамдар үшін) қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығы болмаған туралы, олардың азаматтығы бар елдің не көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) – жеке тұлға соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген (олар тұрақты тұратын елдің - азаматтығы жоқ адамдар үшін) мәліметтерді растайтын құжат.
Көрсетілген құжаттардың берілген күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның қолданылу мерзімі өзге көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растау уәкілетті органның атына азаматтығы бар елдің (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен жіберіледі.
Қағидаларға 2-2-қосымшаға сәйкес жеке тұлға болып табылатын көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) туралы мәліметтер, құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша, мыналарды қоса бере отырып:
ірі қатысушының (ірі акционердің) – жеке тұлғаның (шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар үшін) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелері;
ірі қатысушыда (ірі акционерде) – көрсетілетін қызметті алушының жеке тұлғасында азаматтығы бар елде (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) олардың азаматтығы бар елдің (олардың тұрақты тұратын елдің азаматтығы жоқ адамдар үшін) не көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) – жеке тұлға соңғы 15 (он бес) жыл бойы тұрақты тұрған елдің мемлекеттік органы берген қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы туралы мәліметтерді растайтын құжат.
Көрсетілген құжаттардың берілген күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның қолданылу мерзімі өзге көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растау уәкілетті органның атына азаматтығы бар елдің (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен жіберіледі.
Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініште көрсетілген мәліметтер;

1. Не может являться крупным участником услугополучателя лицо, которое:
1) является физическим лицом, имеющим непогашенную или неснятую судимость;
2) имеет регистрацию, место жительства или место нахождения в офшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5) пункта 16 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании;
3) является юридическим лицом, учредитель (акционер, участник) либо руководящий работник которого ранее являлся первым руководителем или учредителем (участником) микрофинансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о лишении данной микрофинансовой организации лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 1-1), 2), 2-1), 3), 4), 5), 6), 7) и 9) пункта 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности";
4) ранее являлось либо является крупным участником – физическим лицом либо первым руководителем крупного участника – юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан.
2. Крупный участник микрофинансовой организации не может быть назначен (избран) на должность руководителя исполнительного органа микрофинансовой организации (не распространяется на микрофинансовую организацию, созданную в форме хозяйственного товарищества).
Сведения о крупном участнике (крупном акционере), являющимся юридическим лицом, предоставляются по форме согласно приложению 2-1 к Правилам, по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
сведений о первом руководителе исполнительного органа (лице, единолично исполняющего функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) – юридического лица по форме согласно приложению 2-2 к Правилам;
копии документа, удостоверяющего личность первого руководителя исполнительного органа (лица, единолично исполняющего функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) – юридического лица (для иностранцев и лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у первого руководителя исполнительного органа (лица, единолично исполняющего функции исполнительного органа) и органа управления (наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера) – юридического лица неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства) либо страны, где крупный участник (крупный акционер) услугополучателя – физическое лицо постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет.
Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранцев) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа.
Сведения о крупном участнике (крупном акционере) услугополучателя, являющимся физическим лицом, согласно приложению 2-2 к Правилам, по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов, с приложением:
копии документа, удостоверяющего личность крупного участника (крупного акционера) – физического лица (для иностранцев и лиц без гражданства);
документа, подтверждающего сведения об отсутствии у крупного участника (крупного акционера) – физического лица услугополучателя неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства) либо страны, где крупный участник (крупный акционер) услугополучателя – физическое лицо постоянно проживал в течение последних 15 (пятнадцати) лет.
Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства (для иностранцев) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа.
Сведения, указанные в заявлении о выдаче лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, по форме согласно приложению 2 к Правилам;

Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініште көрсетілген мәліметтер.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйым микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы (ірі акционері) туралы мәліметтер өзгерген жағдайда өзгертілген және (немесе) толықтырылған құжаттарды (мәліметтерді) уәкілетті органға микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның атқарушы органы басшысының не адамның қолымен куәландырылған құжаттар, лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) көрсетіле отырып және көшірмесінің дұрыстығына белгі қойыла отырып, оның міндетін атқарушының (міндеттерін атқаруды жүктеу туралы растайтын құжаттың көшірмесін ұсына отырып), өзгерістер енгізілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде растайтын көшірмелерін қоса бере отырып ұсынады
".
3. Банктік емес ұйымдарды реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛЕСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 39 қаулысына 1-қосымша
Микроқаржылық қызметті
лицензиялау қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Басшы қызметкерлер құрамында болған өзгерістер туралы мәліметтер (микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның атауы)
Басшы қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Лауазымы
Күні және орын алған өзгеріс
Еңбек шартын тағайындау (сайлау), ауыстыру, бұзу (өкілеттігін тоқтату) туралы шешімнің (бұйрықтың) нөмірі, күні
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек шартын бұзу (өкілеттігін тоқтату) негіздері
1
2
3
4
5
6
Ескертпе: күні және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлерінің құрамында қандай өзгерістер болғандығы (лауазымға тағайындау (сайлау), басқа лауазымға ауыстыру, еңбек шартын бұзу (өкілеттігін тоқтату) 4-бағанда көрсетіледі.
Тағайындалған (сайланған) басшы қызметкердің басшы қызметкерлерге қойылатын талаптарға сәйкестігін растаймыз.
Еңбек шарты бұзылған (өкілеттігі тоқтатылған) жағдайда атқарушы орган басшысының, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның бас бухгалтерінің өкілеттіктері берілген адамдар көрсетіледі.
Қосымша (парақ санын көрсете отырып):
_____________________________________________________
Бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе)
______________________
(қолы)
20 __ жылғы "____" __________________.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 39 қаулысына 2-қосымша
Микроқаржылық қызметті
лицензиялау қағидаларына

Сведения, указанные в заявлении о переоформлении лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности, по форме согласно приложению 4-1 к Правилам.
Организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность, обладающая лицензией на осуществление микрофинансовой деятельности, в случае изменения сведений о крупном участнике (крупном акционере) организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, представляет измененные и (или) дополненные документы (сведения) в уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней со дня изменения сведений с приложением копий подтверждающих документов, заверенных подписью руководителя исполнительного органа организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением копии подтверждающего документа о возложении исполнения обязанностей), с указанием фамилии, имени, отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица и отметкой на верность копии.
".
3. Департаменту регулирования небанковских организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 31 марта 2026 года № 39
Приложение 1-1
к Правилам лицензирования
микрофинансовой деятельности
Форма
Сведения об изменениях, произошедших в составе руководящих работников
(наименование организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность)
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), индивидуальный идентификационный номер (при его наличии) руководящего работника
Должность
Дата и произошедшее изменение
Номер, дата решения (приказа) о (об) назначении (избрании), переводе, расторжении трудового договора (прекращении полномочий)
Основания расторжения трудового договора (прекращения полномочий) в соответствии с законодательством Республики Казахстан
1
2
3
4
5
6
Примечание: указывается дата и какие изменения произошли в составе руководящих работников организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, (назначение (избрание) на должность, перевод на другую должность, расторжение трудового договора (прекращение полномочий) в графе 4.
Подтверждаем соответствие назначенного (избранного) руководящего работника требованиям, предъявляемым к руководящим работникам.
В случае расторжения трудового договора (прекращения полномочий) руководителя исполнительного органа, главного бухгалтера организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, указываются лица, которым переданы их полномочия.
Приложение (с указанием количества листов):
____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
первого руководителя
______________________
(подпись)
"____" _________________________20 __ года.
Приложение 2
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от __ ________ 2026 года № ___

2-1-қосымша
Заңды тұлға болып табылатын, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының (артықшылықты акцияларын шегергенде) он немесе одан астам пайызын тікелей немесе жанама иеленетін ірі қатысушы (ірі акционер)
_________________________________________________________
(микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның толық атауы) туралы мәлімет
1. Көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері)
________________________________________________________________
(толық атауы)
2. Орналасқан жері және нақты мекенжайы
________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үй, офис нөмірі)
________________________________________________________________
(қаланың коды, телефон нөмірі, факс нөмірі, электрондық пошта мекенжайы,
интернет-ресурс)
3. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер
_______________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берген)
4. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
________________________________________________________________
5. Қызмет түрі
________________________________________________________________
(негізгі қызмет түрлерін көрсету)
6. Қазақстан Республикасының резиденті немесе бейрезиденті
________________________________________________________________
7. Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе ірі қатысушыға (ірі акционерге) тиесілі
дауыс беруші акциялары санының көрсетілетін қызметті алушының дауыс беруші
акцияларының жалпы санына пайыздық қатынасы
_______________________________________________________________
8. Көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесіне
(көрсетілетін қызметті алушының акцияларын төлеуге) ақша енгізер алдында ірі
қатысушының (ірі акционердің) меншікті капиталының мөлшері және көрсетілетін
қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесіне (көрсетілетін қызметті
алушының акцияларын төлеу) енгізілген сома, сондай-ақ көрсетілетін қызметті
алушының жарғылық капиталына (акцияларына) қатысу үлестерін иелену үшін
қолданылған дереккөздерді сипаттамасы
_______________________________________________________________
9. Тізбесін Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабы 16-тармағының 5)
тармақшасына сәйкес уәкілетті орган белгілейтін офшорлық аймақтарда тіркеуінің
болуы туралы, тұрғылықты тұратын жері немесе орналасқан жері туралы мәліметтер
_____________________________________________________________ иә (жоқ)
10. Заңды тұлғалардың атауларын, қызмет түрлерін, орналасқан жерлерін және
мемлекеттік тіркелуі туралы деректерді, жарғылық капиталға қатысу үлесін немесе ірі
қатысушыға (ірі акционерге) тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс
беретін акцияларының жалпы санына арақатынасын (пайызбен) көрсете отырып, ірі
қатысушының (ірі акционердің) ірі қатысушы (ірі акционер) ретінде өзге де заңды
тұлғаларды құруға және олардың қызметіне қатысуы туралы мәліметтер
_______________________________________________________________

Приложение 2-1
к Правилам лицензирования
микрофинансовой деятельности
Сведения о крупном участнике (крупном акционере), который владеет прямо или косвенно десятью или более процентами долей участия в уставном капитале или голосующих (за вычетом привилегированных) акций организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, являющимся юридическим лицом
________________________________________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность)
1. Крупный участник (крупный акционер) услугополучателя
________________________________________________________________
(полное наименование)
2. Место нахождения и фактический адрес
________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома, офиса)
________________________________________________________________
(код города, номер телефона, номер факса, адрес электронной почты,
интернет-ресурс)
3. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации)
________________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
4. Бизнес-идентификационный номер (при наличии)
________________________________________________________________
5. Вид деятельности
________________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
6. Резидент или нерезидент Республики Казахстан
________________________________________________________________
7. Доля участия в уставном капитале или процентное соотношение количества
голосующих акций, принадлежащих крупному участнику (крупному акционеру),
к общему количеству голосующих акций услугополучателя
________________________________________________________________
8. Размер собственного капитала крупного участника (крупного акционера) перед
внесением денег в долю участия в уставном капитале услугополучателя (в оплату
акций услугополучателя) и сумма, внесенная в долю участия в уставном капитале
услугополучателя (оплату акций услугополучателя), а также описание источников,
использованных для приобретения доли участия в уставном капитале (акций)
услугополучателя
________________________________________________________________
9. Сведения о наличии регистрации, место жительства или место нахождения
в офшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом
в соответствии с подпунктом 5) пункта 16 статьи 9-5 Закона о государственном
регулировании
___________________________________________________________ да (нет)
10. Сведения об участии крупного участника (крупного акционера) в создании
и деятельности иных юридических лиц в качестве крупного участника (крупного
акционера), с указанием наименований, видов деятельности, места нахождения
и данных о государственной регистрации юридических лиц, доли участия в уставном
капитале или соотношения количества акций, принадлежащих крупному участнику
(крупному акционеру), к общему количеству голосующих акций юридического лица
(в процентах) _______________________________________________________

11. Ұйымдардың атауын, орналасқан жерін көрсете отырып, ірі қатысушы (ірі
акционер) қатысатын өнеркәсіптік, банктік, қаржылық топтар, холдингтер,
концерндер, қауымдастықтар, консорциумдар туралы мәліметтер
_______________________________________________________________
12. Ірі қатысушы (ірі акционер) атқарушы органының (атқарушы органның
функциясын жеке-дара орындайтын тұлға) және басқарушы органының (бар болса,
бақылаушы кеңестің) бірінші басшысы туралы мәліметтер
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландырған құжатта көрсетілген болса)
13. Ірі қатысушы (ірі акционер) "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының 16-бабы 2-тармағының 1), 1-1), 2), 2-1), 3), 4), 5), 6), 7) және 9)
тармақшаларында көзделген негіздер бойынша уәкілетті орган осы микроқаржылық
қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымын микроқаржылық қызметті жүзеге
асыруға берілген лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан
аспайтын кезеңде микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның
құрылтайшысы болғаны не болмағаны туралы мәліметтер
_____________________________________________________________ (иә (жоқ),
ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс істеген кезеңін көрсету). Дербес деректерді
жинауға және өңдеуге, ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
20___ жылғы "___" _____________
Ірі қатысушының (ірі акционердің) атқарушы органы басшысының (атқарушы
органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның) немесе оның
міндеттерін атқарушы тұлғаның қолы.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 39 қаулысына 3-қосымша
Микроқаржылық қызметті
лицензиялау қағидаларына

11. Сведения о промышленных, банковских, финансовых группах, холдингах,
концернах, ассоциациях, консорциумах, в которых участвует крупный участник
(крупный акционер), с указанием наименования, места нахождения организаций
___________________________________________________________________
12. Сведения о первом руководителе исполнительного органа (лице, единолично
исполняющим функции исполнительного органа) и органа управления
(наблюдательного совета, при наличии) крупного участника (крупного акционера)
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
13. Сведения о том, являлся ли крупный участник (крупный акционер) учредителем
(участником) организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность,
в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения
о лишении данной организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность,
лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности по основаниям,
предусмотренным подпунктами 1), 1-1), 2), 2-1), 3), 4), 5), 6), 7) и 9) пункта 2 статьи 16
Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности"
________________________________________________________________ (да (нет),
указать наименование организации, должность, период работы).
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных
и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
"___" _____________ 20___ года
Подпись руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего
функции исполнительного органа) крупного участника (крупного акционера) или
лица, исполняющего его обязанности.
Приложение 3
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от __ _______ 2026 года № ___

2-2-қосымша
фотосурет
орны
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесінің немесе дауыс беретін (артықшылықты акцияларды қоспағанда) акцияларының он немесе одан да көп пайызын тікелей немесе жанама иеленетін ірі қатысушы (ірі акционер) – жеке тұлға, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның ірі қатысушысы (ірі акционері) - заңды тұлғаның басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органның басшысы, мүшесі, бас бухгалтері
______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса) лауазымы) туралы мәліметтер

Приложение 2-2
к Правилам лицензирования
микрофинансовой деятельности
место для фотографии
Сведения о крупном участнике (крупном акционере), который владеет прямо
или косвенно десятью или более процентами долей участия в уставном капитале
или голосующих (за вычетом привилегированных) акций организации,
осуществляющей микрофинансовую деятельность, - физическом лице, руководителе,
члене органа управления, руководителе, члене исполнительного органа, главном
бухгалтере крупного участника (крупного акционера) организации, осуществляющей
микрофинансовую деятельность, - юридического лица
______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность)

1. Көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) – жеке тұлға (бұдан әрі – ірі қатысушы (ірі акционер), көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) – заңды тұлғаның басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері (бұдан әрі – басшы қызметкер) туралы жалпы мәліметтер:
Туған жылы мен орны
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
Телефон нөмірі (қала коды, жұмыс және үй)

1. Общие сведения о крупном участнике (крупном акционере) услугополучателя - физическом лице (далее – крупный участник (крупный акционер), руководителе, члене органа управления, руководителе, члене исполнительного органа, главном бухгалтере крупного участника (крупного акционера) услугополучателя - юридического лица (далее – руководящий работник):
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер (при наличии)
Номер телефона (код города, рабочий и домашний)

2. Білімі:
Оқу орнының атауы
Оқуға түскен жылы – оқуды аяқтаған жылы
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері
1
2
3
4
5
3. Оның құрамындағы ірі қатысушы (ірі акционер), басшы қызметкер дауыс беретін акцияларға тікелей немесе жанама иелік ететін не мүліктегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлғалар туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі және орналасқан жері
Заңды тұлға қызметінің түрі
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе ірі қатысушыға (ірі акционерге), басшы қызметкерге тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған акцияларды қоспағанда) акцияларының жалпы санына қатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
Ескертпе: 4-бағанда ірі қатысушының (ірі акционер), басшы қызметкердің сенімгерлік басқаруындағы үлесті, сондай-ақ иелену нәтижесінде ірі қатысушы (ірі акционер), басшы қызметкер өзге тұлғалармен бірлесіп заңды тұлғаның ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылатын үлестер (акциялар) санын есепке алғандағы үлесті көрсету қажет.
4. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Осы тармақта ірі қатысушының (ірі акционер), басшы қызметкердің қаржы ұйымдарындағы еңбек қызметі туралы мәліметтер, оның ішінде жоғары оқу орнын бітірген күннен бастап, сондай-ақ ірі қатысушының (ірі акционер), басшы қызметкердің еңбек қызметін жүзеге асырмаған кезеңі көрсетіледі.
Жұмыс істеу кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Тәртіптік жазаның бар-жоқтығы
Жұмыстан шығу, лауазымынан босатылу себептері
Өзге де мәліметтер
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе:
1) егер ұйым Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылған жағдайда, Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымының тіркелген елі 3-бағанда көрсетіледі;
2) қаржы ұйымының дербес құрылымдық бөлімшесінің (департамент, басқарма, филиал) басшысы (басшының орынбасары) қаржы басқарушысы және (немесе) атқарушы директор лауазымына орналасқан жағдайда жетекшілік ететін бөлімшелер, осы ұйымда қаржылық қызметтер көрсетуге байланысты мәселелер 7-бағанда көрсетіледі;
3) аудиторлық қызмет саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органда жұмыс өтілі болған жағдайда, қаржы ұйымдарына аудит жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді реттеуге қатысты негізгі функционалдық міндеттер 7-бағанда көрсетіледі.
5. Ірі қатысушының (ірі акционердің), басшы қызметкердің инвестициялық комитеттердегі, ұйымдардағы мүшелігі туралы мәліметтер:
Кезең (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
Лауазымы
Жұмыстан шығу, лауазымынан босатылу себептері
1
2
3
4
5

2. Образование:
Наименование учебного заведения
Год поступления - год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании
(дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
3. Сведения о юридических лицах, в которых крупный участник (крупный акционер), руководящий работник прямо или косвенно владеет голосующими акциями либо имеет право на соответствующую долю в имуществе:
Наименование, бизнес-идентификационный номер и место нахождения юридического лица
Вид деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику (крупному акционеру), руководящему работнику к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций юридического лица (в процентах)
1
2
3
4
Примечание: в графе 4 необходимо указывать долю с учетом доли, находящейся в доверительном управлении крупного участника (крупного акционера), руководящего работника, а также количества долей (акций), в результате владения которыми крупный участник (крупный акционер), руководящий работник в совокупности с иными лицами является крупным участником (крупным акционером) юридического лица.
4. Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения о трудовой деятельности крупного участника (крупного акционера), руководящего работника в финансовых организациях, в том числе с даты окончания высшего учебного заведения, а также период, в течение которого крупным участником (крупным акционером), руководящим работником трудовая деятельность не осуществлялась.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
Иные сведения
1
2
3
4
5
6
7
Примечание:
1) в случае если организация является нерезидентом Республики Казахстан, указывается страна регистрации организации-нерезидента Республики Казахстан в графе 3;
2) в случае занятия должности руководителя (заместителя руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала) финансовой организации, финансового управляющего и (или) исполнительного директора указываются курируемые подразделения, вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг в данной организации в графе 7;
3) в случае наличия стажа работы в уполномоченном органе, осуществляющем регулирование в области аудиторской деятельности, указываются основные функциональные обязанности, относящиеся к регулированию услуг по проведению аудита финансовых организаций в графе 7.
5. Сведения о членстве крупного участника (крупного акционера), руководящего работника в инвестиционных комитетах в организациях:
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5

6. Жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інілері, әпке-сіңлілері, балалары) және жекжаттары (жұбайының (зайыбының) ата-анасы, аға-інілері, әпке-сіңлілері, балалары) туралы мәліметтер (акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанындағы микроқаржы ұйымдарының, ломбардтардың басшы қызметкерлері бойынша толтырылмайды):
Тегі, аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса)
Жеке сәйкестендірунөмірі
Туыстық қатынастары
Жұмыс орны және лауазымы
1
2
3
4
5
Ескертпе: осы тармақта көрсетілген тұлғалар болмаған жағдайда барлық бағандарда "жоқ" деп көрсетіледі.

6. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат, сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги) (не заполняются по руководящим работникам микрофинансовых организаций, ломбардов в организационно-правовой форме акционерного общества):
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
Индивидуальный идентификационный номер
Родственные отношения
Место работы и должность
1
2
3
4
5
Примечание: в случае отсутствия лиц, указанных в настоящем пункте, во всех графах указывается "нет".

7. Тізбесін Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабы 16-тармағының 5) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган белгілейтін офшорлық аймақтарда көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушы (ірі акционері) – жеке тұлға, басшы қызметкердің тіркеуінің болуы туралы, тұрғылықты тұратын жері немесе орналасқан жері туралы мәліметтер
____________________________________________________________ иә (жоқ)
8. Көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) – жеке тұлға, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 2-тармағының 1), 1-1), 2), 2-1), 3), 4), 5), 6), 7) және 9) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша уәкілетті орган осы микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымын микроқаржылық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның бірінші басшысы немесе құрылтайшысы (қатысушысы) болғаны не болмағаны туралы мәліметтер
____________________________________________________________ (иә (жоқ),
ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету).
9. Көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушысы (ірі акционері) – жеке тұлға уәкілетті орган банкке реттеу режимін қолдану туралы шешімді, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалын лицензиядан айыру туралы шешімді қабылдағанға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге не Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін дейін бір жылдан аспайтын кезеңде ірі қатысушы – жеке тұлғаның не ірі қатысушы – заңды тұлғаның басшы қызметкері және (немесе) қаржы ұйымының басшы қызметкері, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары болып табылғаны не табылатындығы туралы мәліметтер
____________________________________________________________ (иә (жоқ),
ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету).

7. Сведения о наличии регистрации, место жительства или место нахождения крупного участника (крупного акционера) услугополучателя – физического лица, руководящего работника в офшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 5) пункта 16 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании
_______________________________________________________________ да (нет)
8. Сведения о том, являлся ли крупный участник (крупный акционер) услугополучателя – физическое лицо, руководящий работник ранее первым руководителем или учредителем (участником) организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о лишении данной организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, лицензии на осуществление микрофинансовой деятельности по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 1-1), 2), 2-1), 3), 4), 5), 6), 7) и 9) пункта 2 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности"
________________________________________________________________ (да (нет), указать наименование организации, должность, период работы).
9. Сведения о том, являлся ли либо является крупный участник (крупный акционер) услугополучателя – физическое лицо, руководящий работник крупным участником – физическим лицом либо первым руководителем крупного участника - юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о применении к банку режима урегулирования, решения о лишении лицензии финансовой организации, филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера – нерезидента Республики Казахстан либо вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу судебного акта о принудительном прекращении деятельности филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан
_______________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы).

10. Тағайындалған (сайланған) күнге дейін ірі қатысушы (ірі акционер), басшы қызметкер сыбайлас жемқорлық қылмысын жасағаны үшін жауапкершілікке және сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік жазаға тартылғаны не тартылмағаны
___________________________________________________________ (иә (жоқ),
______________________________________________________________
(құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаттамасы, жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып, тәртіптік жаза қолдану туралы актінің немесе сот актісінің деректемелері).
11. Осы арқылы өзімнің және жұбайымның (зайыбымның), жақын туыстарымның (ата-анамның, аға-інілерімнің, әпке-сіңлілерімнің, балаларымның) және жекжаттарымның (жұбайымның) зайыбымның ата-анасының, аға-інілерінің, әпке-сіңлілерінің, балаларының) "Қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12 және 12-1-баптарына сәйкес жасалатын террористік әрекетке қатысы бар тұлғалардың тізіміне, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне және (немесе) терроризмді және экстремизмді қаржыландырумен байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіне енгізілмегенімді-енгізілмегенін растаймын
____________________________________________________________ иә (жоқ)
Ескертпе: осы Қосымшаның 6-тармағында көрсетілген ірі қатысушының (ірі акционер), басшы қызметкердің жұбайы (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інілері, әпке-сіңлілері, балалары) және жекжаттары (жұбайының) зайыбының ата-анасы, аға-інілері, әпке-сіңлілері, балалары).
Мен бұл ақпаратты тексергенімді және оның дәйекті және толық екендігін растаймын, сондай-ақ мінсіз іскерлік беделімнің бар екендігін растаймын.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге және ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілетін болса)
________________________________________________
(өз қолымен баспа әріптерімен толтырылады)
Қолы _________________
Күні __________________

10. Привлекался ли крупный участник (крупный акционер), руководящий работник к ответственности за совершение коррупционного преступления либо к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения до даты назначения (избрания)
_______________________________________________________________ (да (нет),
_______________________________________________________________
(краткое описание правонарушения, преступления, реквизиты акта о наложении дисциплинарного взыскания или судебного акта, с указанием оснований привлечения к ответственности).
11. Настоящим подтверждаю отсутствие себя и супруги (супруга), близких родственников (родители, брат, сестра, дети) и свойственников (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги) в списке лиц, причастных к террористической деятельности, перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, составляемых в соответствии со статьями 12 и 12-1 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения"
_______________________________________________________________ да (нет)
Примечание: супруг (супруга), близкие родственники (родители, брат, сестра, дети) и свойственники (родители, брат, сестра, дети супруга (супруги) крупного участника (крупного акционера), руководящего работника, указанные в пункте 6 настоящего Приложения.
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является достоверной и полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
________________________________________________
(заполняется собственноручно печатными буквами)
Подпись _________________
Дата ____________________