Киіктердің дериваттарын (мүйіздерін) сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 3 сәуірдегі № 63 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38320 тіркелді
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Киіктердің дериваттарын (мүйіздерін) сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрі
2026 жылғы 3 сәуірдегі
№ 63 бұйрығымен бекітілген
Киіктердің дериваттарын (мүйіздерін) сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Киіктердің дериваттарын (мүйіздерін) сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және киік дериваттарын (мүйіз) таңбалау және оларды Қазақстан Республикасының аумағында одан әрі қадағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай қысқартулар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) агрегаттау – таңбаланған тауарларды топтық қаптамаларға жинақтау кезінде тауарларды таңбалау кодтарының топтық қаптамаға түсірілген сәйкестендіру құралының құрамына кіретін топтық қаптаманың сәйкестендіру кодымен өзара байланысын қамтамасыз ету, сондай-ақ құрылатын қаптаманы ашу қажеттілігінсіз таңбаланған тауарлар туралы мәліметтерді алуды қамтамасыз ету мақсатында топтық қаптамаға жинақтау кезінде, соның ішінде топтық қаптамаларды неғұрлым жоғары деңгейдегі топтық қаптамаларға біріктіру кезінде тауарларды таңбалау кодтарының және (немесе) топтық қаптамалардың топтық қаптаманың сәйкестендіру кодымен өзара байланысын қамтамасыз ету;

Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости дериватов сайгака (рогов) средствами идентификации
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 апреля 2026 года № 63. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38320
В соответствии с подпунктом 2) статьи 7–2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила маркировки и прослеживаемости дериватов сайгака средствами идентификации.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
Утвержден приказом
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 3 апреля 2026 года № 63
Правила маркировки и прослеживаемости дериватов сайгака (рогов) средствами идентификации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила маркировки и прослеживаемости дериватов сайгака (рогов) средствами идентификации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 7–2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок маркировки дериватов сайгака (рогов) и их дальнейшей прослеживаемости на территории Республики Казахстан.
2. Для целей настоящих Правил используются следующие сокращения и определения:
1) агрегирование – обеспечение взаимосвязи кодов маркировки товаров с кодом идентификации групповой упаковки, входящим в состав средства идентификации, нанесенного на групповую упаковку при комплектации маркированных товаров в групповые упаковки, а также обеспечение взаимосвязи кодов маркировки товаров и (или) групповых упаковок с кодом идентификации групповой упаковки при комплектации в групповую упаковку, в том числе при объединении групповых упаковок в групповые упаковки более высокого уровня, в целях обеспечения получения сведений о маркированных товарах без необходимости вскрытия создаваемой упаковки;

2) аппараттық-бағдарламалық кешен (бұдан әрі – АБК) – белгілі бір түрдегі міндеттерді шешу үшін бірлесіп қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық құралдардың жиынтығы;
3) алып қою – жануарлар дүниесін пайдалануға берілетін рұқсат немесе балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға берілетін рұқсат негізінде табиғи еркіндік жағдайында тіршілік ететін жануарлар дүниесі объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын тіршілік ету ортасынан алу (аулау, ату, жинау, сою);
4) бекітпе – пломбалау құрылғысы (бұдан әрі – БПҚ) – бекітуге және пломбалауға арналған, конструкциясы моноблокты болып табылатын, құрамында бекіту механизмі бар корпусы және бір ұшы корпуста қатты бекітілген металл арқаны бар, бұл ретте арқанның екінші ұшы пломбалау процесінде бекіту механизмімен өзара іс-қимыл жасайтын, құрамында сәйкестендіру құралы бар және тауарларды таңбалауға арналған құрылғы;
5) БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
6) Дата Матрикс (DataMatrix) – мәтінді немесе деректердің өзге де типтерін кодтауға арналған, тікбұрышты немесе шаршы топта орналасқан, шаршы нысанында түсірілетін ақ-қара элементтер немесе жарықтығы әртүрлі дәрежедегі бірнеше элементтер болып табылатын екі өлшемді матрицалық штрих-код;
7) деректерді беру хаттамасы – ақпарат пакеттерінің құрылымына және деректерді беру желісінің құрылғылары арасында ақпарат пакеттерімен алмасу алгоритміне қойылатын техникалық шарттардың формализацияланған жиынтығы;
8) еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда алынған дериваттар – киіктердің табиғи өлімі, жоспарлы және (немесе) мәжбүрлі сою, сондай-ақ тәлімбақта жануарларды ұстауға және өсіруге байланысты өзге де технологиялық операциялар нәтижесінде пайда болатын мүйіздері;
9) киік дериваттары – өңдеу дәрежесіне және ұсыну нысанына қарамастан, толығымен немесе ішінара киіктен (Saiga tatarica) алынған өнімдер мен объектілер, соның ішінде оның бөліктері, туындылары өнімдері және олардан жасалған бұйымдар;
10) киік дериваттарының (мүйіздерінің) экспорттаушысы – киік дериваттарын (мүйіздерін) экспорттауға рұқсаты бар заңды тұлға;
11) киік питомнигі – еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда киіктерді (Saiga tatarica) өсіруді, ұстауды және өсімін молайтуды жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) қабылдау-тапсыру актісі – Қазақстан Республикасының аумағында таңбаланған тауарлардың айналымы кезінде сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтерді беру мақсатында тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесінде қалыптастырылатын электрондық құжат;
13) мамандандырылған ұйымдар – жануарлар дүниесін қорғауды, өсімін молайтуды және орнықты пайдалануды қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік мекемелер және жануарлар дүниесiн қорғауды, өсiмiн молайтуды және орнықты пайдалануды, сондай-ақ қазақы ит тұқымдарын сақтауды және өсімін молайтуды қамтамасыз ету жөніндегі республикалық мемлекеттік кәсіпорындар;

2) аппаратно-программный комплекс (далее – АПК) – совокупность программного обеспечения и технических средств, совместно применяемых для решения задач определенного типа;
3) изъятие – извлечение объектов животного мира (добывание, лов, отстрел, сбор, бой) из среды обитания животных, обитающих в состоянии естественной свободы, их частей и дериватов на основании разрешения на пользование животным миром или разрешения на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными;
4) запорно – пломбировочное устройство (далее - ЗПУ) - устройство, предназначенное для фиксации и пломбирования, конструкция которого является моноблочной, включает корпус с запирающим механизмом и металлический канат, жҰстко закреплҰнный одним концом в корпусе, при этом другой конец каната взаимодействует с запирающим механизмом в процессе пломбирования, содержащий средство идентификации и предназначенный для маркировки товаров;
5) БИН – бизнес-идентификационный номер;
6) Дата Матрикс (DataMatrix) – двумерный матричный штрих код, представляющий собой черно-белые элементы или элементы нескольких различных степеней яркости, наносимые в форме квадрата, размещҰнные в прямоугольной или квадратной группе, предназначенный для кодирования текста или данных других типов;
7) протокол передачи данных – формализованный набор технических условий к структуре пакетов информации и алгоритму обмена пакетами информации между устройствами сети передачи данных;
8) дериваты, полученные в условиях неволи или полувольного содержания – рога сайгаков, образующиеся в результате естественной гибели, планового и (или) вынужденного забоя, а также иных технологических операций, связанных с содержанием и разведением животных в питомнике;
9) дериваты сайгака — это продукты и объекты, полученные полностью или частично из сайгака (Saiga tatarica), включая его части, производные и изделия из них, независимо от степени обработки и формы представления;
10) экспортер дериватов сайгака (рогов) – юридическое лицо, имеющее разрешение на экспорт дериватов сайгака (рогов);
11) питомник сайгаков - юридическое лицо, осуществляющее разведение, содержание и воспроизводство сайгаков (Saiga tatarica) в условиях неволи или полувольного содержания;
12) акт приема/передачи – электронный документ, формируемый в ЦС МПТ, для целей передачи сведений о кодах идентификации при обороте маркированных товаров на территории Республики Казахстан;
13) специализированные организации - государственные учреждения по обеспечению охраны, воспроизводства и устойчивого использования животного мира и республиканские государственные предприятия по обеспечению охраны, воспроизводства и устойчивого использования животного мира, а также сохранению и воспроизводству казахских пород собак;

14) сәйкестендіру коды – код пен тауардың жеке сериялық нөмірінің бірегей комбинациясы болып табылатын символдар тізбегі;
15) сәйкестендіру құралы – штрих-код түрінде ұсынылған немесе радиожиілік белгісіне жазылған немесе автоматты сәйкестендірудің өзге де құралын (технологиясын) пайдалана отырып ұсынылған, машинамен оқылатын нысандағы бірегей символдар тізбегі;
16) таңбаланған тауарды айналымнан шығару – таңбаланған тауардың бұдан былайғы айналымының тоқтатылуына әкеп соғатын, соның ішінде экспорт кезінде таңбаланған тауарды шетелдік заңды тұлғаға өткізу (сату), тауарды кәдеге жарату, бүлдіру немесе жою, қайтарымсыз жоғалту, таңбаланған тауардың бұдан былайғы айналымын тоқтатуды көздейтін өзге де себептерді қосқандағы іс-қимылдар;
17) таңбалау коды – Оператор тауарды, тауардың топтық қаптамасын сәйкестендіру мақсатында қалыптастыратын, тауардың сәйкестендіру кодынан және тексеру кодынан тұратын бірегей символдар тізбегі;
18) таңбаланған тауар – осы Қағидаларға сәйкес сәйкестендіру құралы түсірілген және ол туралы сенімді мәліметтер (соның ішінде оған түсірілген сәйкестендіру құралы және (немесе) құрамында сәйкестендіру құралы бар материалдық жеткізгіш туралы мәліметтер) ТТҚ ЦЖ-да қамтылған тауар;
19) Тауарларды таңбалау мен қадағаланудың бірыңғай операторы (бұдан әрі – Оператор) – дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі, Тауарлардың ұлттық каталогын әзірлеуді, жүргізуді және өзектендіруді және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функциялар қоса алғанда, тауарларды таңбалау мен қадағаланудың ақпараттық жүйесін әзірлеуді, әкімшілендіруді, сүйемелдеуді және пайдалануды қолдауды жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорын, акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
20) тауар – аулау, табиғи өлім немесе алу нәтижесінде алынған, СЭҚ ТН 050790000 коды бойынша сыныпталатын киік дериваттары (мүйіздері);
21) тауардың жеке сериялық нөмірі – тауарлардың номенклатуралық тобы шеңберінде тауарды, топтық қаптаманы бірегей түрде сәйкестендіретін символдар тізбегі;
22) тауарларды таңбалау мен қадағаланудың цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ТТҚ ЦЖ) – сәйкестендіру құралдарымен міндетті түрде таңбалануға тиіс тауарларды таңбалау процестерін және олардың айналым процесінде бұдан былайғы қадағалануын қамтамасыз етуге арналған ақпараттық жүйе;
23) тауарлар айналымы – Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды дайындау, сақтау, тасымалдау, алу және беру, соның ішінде оларды сатып алу және өткізу (сату);

14) код идентификации – последовательность символов, представляющая собой уникальную комбинацию кода и индивидуального серийного номера товара;
15) средство идентификации – уникальная последовательность символов в машиночитаемой форме, представленная в виде штрихового кода, или записанная на радиочастотную метку, или представленная с использованием иного средства (технологии) автоматической идентификации;
16) вывод из оборота маркированного товара – действия, в результате которых прекращается дальнейший оборот маркированного товара, включая реализацию (продажу) маркированного товара иностранному юридическому лицу при экспорте, утилизацию, порчу или уничтожение товара, безвозвратную утрату, иные причины, предполагающие прекращение дальнейшего оборота маркированного товара;
17) код маркировки – уникальная последовательность символов, состоящая из кода идентификации товара и кода проверки, формируемая Оператором для целей идентификации товара, групповой упаковки товара;
18) маркированный товар – товар, на который в соответствии с настоящими Правилами нанесено средство идентификации и достоверные сведения о котором (в том числе сведения о нанесенном на нем средстве идентификации и (или) материальном носителе, содержащем средство идентификации) содержатся в ЦС МПТ;
19) Единый оператор маркировки и прослеживаемости товаров (далее – Оператор) – государственное предприятие, акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству, осуществляющее разработку, администрирование, сопровождение и эксплуатационную поддержку информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров, включая разработку, ведение и актуализацию Национального каталога товаров, и иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
20) товар – дериваты сайгака (рога), полученные в результате добычи, естественной гибели или изъятия, классифицируемые по коду ТН ВЭД 050790000;
21) индивидуальный серийный номер товара – символьная последовательность, уникально идентифицирующая товар, групповую упаковку в рамках номенклатурной группы товаров;
22) цифровая система маркировки и прослеживаемости товаров (далее – ЦС МПТ) – информационная система, предназначенная для обеспечения процессов маркировки товаров, подлежащих обязательной маркировке средствами идентификации и их дальнейшей прослеживаемости в процессе оборота;
23) оборот товаров – заготовка, хранение, транспортировка, получение и передача товаров, в том числе их приобретение и реализация (продажа) на территории Республики Казахстан;

24) тауарды қайта таңбалау (бұдан әрі – қайта таңбалау) – бұрын түсірілген сәйкестендіру құралының жоғалуына немесе зақымдалуына байланысты тауарға, тауардың топтық қаптамасына сәйкестендіру құралын қайта түсіру;
25) тауар айналымына қатысушы – таңбаланған тауарларды айналымға енгізуді, айналымын және (немесе) айналымнан шығаруды жүзеге асыратын заңды тұлға (мамандандырылған ұйымдар, тәлімбақтар, экспорттаушылар);
26) тексеру коды – тауардың сәйкестендіру кодын криптографиялық түрлендіру нәтижесінде қалыптасқан және сәйкестендіру кодының қолдан жасалуын анықтауға мүмкіндік беретін символдар тізбегі;
27) топтық қаптама – таңбаланған тауарларды біріктіретін, оларды орын ауыстыру кезінде зақымданудан қорғау мақсатында сақтау және тасымалдау үшін пайдаланылатын және дербес көліктік бірлікті құрайтын қаптама;
28) топтық қаптаманың сәйкестендіру коды – осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген талаптарға сәйкес қалыптастырылатын, әрбір жеке топтық қаптама үшін бірегей символдар комбинациясы;
29) ТТҚ ЦЖ құжаттарының тізілімі – ТТҚ ЦЖ-да тіркелген, тауар айналымына қатысушы қалыптастырған құжаттардың тізбесі;
30) ТТҚ ЦЖ қатысушыларының уәкілетті тұлғаларының тізілімі – ТТҚ ЦЖ-да тіркелген тауар айналымына қатысушының уәкілетті тұлғаларының тізбесі;
31) ТТҚ ЦЖ сәйкестендіру құралдарының тізілімі – ТТҚ ЦЖ-да тауар айналымына қатысушы тіркеген сәйкестендіру құралдарының тізбесі;
32) ТТҚ ЦЖ тауар айналымына қатысушылардың тізілімі – ТТҚ ЦЖ-да тіркелген тауар айналымына қатысушылардың тізбесі;
33) ТТҚ ЦЖ тауарларының тізілімі – ТТҚ ЦЖ-да тіркелген, тауар айналымына қатысушы қалыптастырған тауарлардың тізбесі;
34) уәкілетті орган – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда, жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы, қазақы ит тұқымдарын сақтау және өсімін молайту саласындағы басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
35) электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі – тауар айналымына қатысушының бағдарламалық-аппараттық құралдары мен ТТҚ ЦЖ-ның өзара іс-қимыл жасау тәсілдерінің сипаттамасы;
36) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
37) F және C шығу тегі кодтары – CITES классификациясына сәйкес еріксіз немесе жартылай ерікті жағдайларда туған (F1 және одан кейінгі ұрпақтар) немесе өсірілген (екінші және одан кейінгі ұрпақтар) жануарлардан алынған мүйіздерді сәйкестендіру үшін қолданылатын шығу тегінің көзі кодтары.

24) перемаркировка товара (далее - перемаркировка) – повторное нанесение средства идентификации на товар, групповую упаковку товара в связи с утратой или повреждением ранее нанесенного средства идентификации;
25) участник оборота товаров – юридическое лицо, осуществляющее ввод в оборот, оборот и (или) вывод из оборота маркированных товаров (специализированные организации, питомники, экспортеры);
26) код проверки – последовательность символов, сформированная в результате криптографического преобразования кода идентификации товара и позволяющая выявить фальсификацию кода идентификации;
27) групповая упаковка – упаковка, объединяющая маркированные товары, используемая для хранения и транспортировки товаров с целью защиты их от повреждений при перемещении, и образующая самостоятельную транспортную единицу;
28) код идентификации групповой упаковки – уникальная для каждой отдельной групповой упаковки комбинация символов, формируемая в соответствии с требованиями, предусмотренными главой 6 настоящих Правил;
29) реестр документов ЦС МПТ – перечень зарегистрированных в ЦС МПТ документов, сформированных участником оборота товаров;
30) реестр уполномоченных лиц участников ЦС МПТ – перечень зарегистрированных в ЦС МПТ уполномоченных лиц участника оборота товаров;
31) реестр средств идентификации ЦС МПТ – перечень средств идентификации, зарегистрированных в ЦС МПТ участником оборота товаров;
32) реестр участников оборота товаров ЦС МПТ – перечень зарегистрированных в ЦС МПТ участников оборота товаров;
33) реестр товаров ЦС МПТ – перечень зарегистрированных в ЦС МПТ товаров, сформированных участником оборота товаров;
34) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, за исключением рыбных ресурсов и других водных животных, в области сохранения и воспроизводства казахских пород собак, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
35) интерфейс электронного взаимодействия – описание способов взаимодействия программно-аппаратных средств участника оборота товаров и ЦС МПТ;
36) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
37) коды происхождения F и C – коды источника происхождения согласно классификации CITES, применяемые для идентификации рогов, полученных от животных, родившихся (F1 и последующие поколения) или разведенных (второе и последующие поколения) в условиях неволи или полувольного содержания.

2 - тарау. Сәйкестендіру құралдарымен таңбалауды жүзеге асыратын тауар айналымына қатысушылар
3. Мамандандырылған ұйым мен питомник тауарды жаңа меншік иесіне бастапқы өтеулі немесе өтеусіз өткізгенге дейін, не болмаса оны кейіннен таратуға және (немесе) пайдалануға мүмкіндік беретін одан әрі өткізу мақсатында өзге тұлғаға беруге дейін сәйкестендіру құралымен таңбалауды жүзеге асырады.
4. Сәйкестендіру құралының жоғалуы немесе бүлінуі жағдайында тауар айналымына қатысушы мәміле шеңберінде жеткізілетін (өткізілетін) тауарға, топтық қаптамаға сәйкестендіру құралын қайтадан енгізуді қамтамасыз етеді.
5. Киік питомниктері шығу тегі F немесе C болған жануарлардан алынған киік дериваттарын (мүйіздерін) таңбалауды жүзеге асырады.
3-тарау. ТТҚ ЦЖ тауар айналымына қатысушылардың қызметін жүзеге асырудың техникалық шарттары
6. Тауар айналымына қатысушының ТТҚ ЦЖ-да қызметті жүзеге асыру шарттары мыналардың болуын көздейді.
1) ЭЦҚ;
2) байланыс арналары арқылы ТТҚ ЦЖ-ға қосылған Операторға таңбалау кодтарын алу, таңбалау кодтарын пайдалану туралы мәліметтерді жіберу, сондай-ақ сәйкестендіру құралдарын агрегаттау туралы ақпаратты (агрегаттау қолданылған жағдайда) және ТТҚ ЦЖ-да таңбаланған тауарлардың айналымы және (немесе) айналымнан шығарылуы туралы мәліметтерді Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсінің талаптарына сәйкес автоматтандырылған түрде беруді қамтамасыз ететін АБК.
7. АБК болмаған немесе ТТҚ ЦЖ-мен интеграция болмаған жағдайда тауар айналымына қатысушы Операторға мәліметтерді ТТҚ ЦЖ жеке кабинеті арқылы жібереді.
4 – тарау. Тауар айналымына қатысушыларды ТТҚ ЦЖ-ды тіркеу тәртібі
8. Тауар айналымына қатысушыны ТТҚ ЦЖ-да тіркеу және оған жеке кабинетке қолжетімділікті беру Оператор арқылы тауар айналымына қатысушының ЭЦҚ-мен расталып, электрондық түрде ұсынылған нақты мәліметтер негізінде жүзеге асырылады:
1) тауар айналымына қатысушының БСН-і;
2) тауар айналымына қатысушының заңды (нақты) мекенжайы;
3) тауарлар айналымына қатысушының тіркелген жері бойынша Мемлекеттік кірістер органының коды;
4) тауарлар айналымына қатысушының банктік деректемелері (банкте шот болған кезде);
5) тауар айналымына қатысу түрі (мамандандырылған ұйым, питомник немесе сауда субъектісі);
6) тауар айналымына қатысушының байланыс деректері: электрондық пошта мекенжайы, телефон нөмірі;
7) жануарлардың шығу тегін растайтын құжаттар (алып қою актілері, төлдеу актілері, F және C ұрпақтарының шығу тегі актілері), сондай-ақ жануарларды қолда немесе жартылай еркін жағдайда ұстауға арналған рұқсаттар (питомниктер үшін).

Глава 2. Участники оборота товаров, осуществляющие маркировку средствами идентификации
3. Специализированная организация и питомник осуществляют маркировку товара до его первичной возмездной или безвозмездной передачи новому собственнику, либо иному лицу с целью отчуждения такому лицу или для последующей реализации, которая делает его доступным для распространения и (или) использования.
4. В случае утраты или повреждения средства идентификации участник оборота товаров обеспечивает повторное нанесение средства идентификации на товар, групповую упаковку товара, поставляемого (реализуемого) в рамках сделки.
5. Питомники сайгаков осуществляют маркировку дериватов сайгака (рогов), полученных от животных происхождения F или C.
Глава 3. Технические условия осуществления деятельности участников оборота товаров в ЦС МПТ
6. Условиями осуществления деятельности участника оборота товаров в ЦС МПТ является наличие:
1) ЭЦП;
2) подключенного по каналам связи к ЦС МПТ АПК, обеспечивающего автоматизированную передачу данных Оператору в части получения кодов маркировки, отправку сведений об использовании кодов маркировки с последующей отправкой в ЦС МПТ информации об агрегировании средств идентификации (в случае применения агрегирования), а также сведений об обороте и (или) выводе из оборота маркированных товаров в ЦС МПТ в соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет - ресурсе Оператора.
7. При отсутствии АПК или отсутствия интеграции с ЦС МПТ участник оборота товаров направляет сведения Оператору посредством личного кабинета ЦС МПТ.
Глава 4. Порядок регистрации участников оборота товаров в ЦС МПТ
8. Регистрация участника оборота товаров в ЦС МПТ и предоставление ему доступа к личному кабинету осуществляется Оператором на основании достоверных сведений, представленных в электронном виде и подписанных ЭЦП участника оборота товаров:
1) БИН участника оборота товаров;
2) юридический (фактический) адрес участника оборота товаров;
3) код органа государственных доходов по месту регистрации участника оборота товаров;
4) банковские реквизиты участника оборота товаров (при наличии счета в банке);
5) тип участия в обороте товаров (специализированная организация, экспортер и питомник);
6) контактные данные участника оборота товаров: адрес электронной почты, номер телефона;
7) документы, подтверждающие происхождение содержащихся животных (акты изъятия, акты приплода, акты происхождения поколений F и C), а также разрешения на содержание животных в условиях неволи или полувольного содержания (для питомников).

9. Тауар айналымына қатысушы ТТҚ ЦЖ-да оның атынан мәліметтер беруге және сұратуға уәкілетті тұлғаларды айқындайды.
10. Тауар айналымына қатысушының уәкілетті тұлғалары осы тауар айналымына қатысушының қызметкеріне берілген ЭЦҚ арқылы жеке кабинетте авторизациядан өтеді.
Тауар айналымына қатысушыға мынадай жағдайларда ТТҚ ЦЖ-да тіркеуден бас тартылады:
1) ЭЦҚ алған кезде көрсетілген БСН ТТҚ ЦЖ-да тіркеу кезінде көрсетілген мәліметтерге сәйкес келмейді;
2) тауар айналымына қатысушы ТТҚ ЦЖ-да тіркелген.
11. Тауар айналымына қатысушыны Оператор ТТҚ ЦЖ-да тіркеу нәтижелері бойынша:
1) тауарлар айналымына қатысушыны ТТҚ ЦЖ қатысушыларының тізіліміне енгізеді;
2) тауарлар айналымына қатысушыға ТТҚ ЦЖ-да жеке кабинетіне кіруге мүмкіндік береді.
5 тарау. ТТҚ ЦЖ-да тауарларды тіркеу тәртібі
12. Тауарды ТТҚ ЦЖ-да тіркеу жүзеге асырылады:
1) мамандандырылған ұйыммен Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды алып қойған кезде;
2) питомниктерде киіктің дериваттарын (мүйіздердін) алған кезде;
3) тауар айналымы процесінде тауар айналымына қатысушылар:
оның жоғалуы, бүлінуі немесе жойылуы себебінен сәйкестендіру құралын ауыстыруды (сәйкестендіру құралын тауарды айналымнан шығармай тауарға қайта енгізу);
бұрын тауар айналымына қатысушы айналымнан шығарған тауарды оған салынған сәйкестендіру құралы болмаған жағдайда қайтаруды.
13. Киіктердің дериваттарын (мүйіздердін) ТТҚ ЦЖ-да тіркеу үшін айналымға қатысушы ТТҚ ЦЖ-да мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) тауардың атауы;
2) популяциясы;
3) тауарды тіркеу күні;
4) тауарды таңбалау коды;
5) киік дериватының (мүйізінің) ұзындығы (сантиметрмен);
6) киік дериватының (мүйізінің) сорты (1, 2, 3, 4);
7) жауапты тұлға (аты-жөні, лауазымы);
8) шығу көзінің коды:
W – Wild – табиғатта ауланған немесе ұстап алынған жануар
R – Ranched – табиғатта жиналған жұмыртқадан немесе жас жануарлардан фермада өсірілген;
C – Captive-bred animals – қолда өсірілген (бақыланатын жағдайларда, кем дегенде екінші ұрпақ);
F – born in captivity (F1 and subsequent) – қолда өсірілгеннен туылған жануар, оның ішінде бірінші ұрпақ (F1) және одан кейінгі;
U – Source unknown – шығу тегі белгісіз;
I – Confiscations/seizures – тәркіленген (тәркілеу немесе заңсыз айналым нәтижесінде алынған).
9) рұқсат беру құжаттары (жеке және заңды тұлғаларға жануарлар дүниесін (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда) пайдалануға, сондай-ақ ауланған жануарлар дүниесі объектілерін (балық ресурстары мен басқа да су жануарларын қоспағанда), олардың бөліктері мен дериваттарын әкетуге және өткізуге құқық беретін белгіленген нысандағы құжат, оның ішінде аңшылық олжаларының қатарында);

9. Участник оборота товаров определяет лиц, уполномоченных предоставлять и запрашивать сведения в ЦС МПТ от его имени.
Уполномоченные лица участника оборота товаров авторизуются в личном кабинете посредством ЭЦП, выданной сотруднику данного участника оборота товаров.
10. Участнику оборота товаров отказывается в регистрации в ЦС МПТ в следующих случаях:
1) БИН, указанный при получении ЭЦП, не соответствует сведениям, указанным при регистрации в ЦС МПТ;
2) Участник оборота товаров уже зарегистрирован в ЦС МПТ.
11. По результатам регистрации участника оборота товаров в ЦС МПТ Оператор:
1) включает участника оборота товаров в реестр участников ЦС МПТ;
2) предоставляет участнику оборота товаров доступ в личный кабинет ЦС МПТ.
Глава 5. Порядок регистрации товаров в ЦС МПТ
12. Регистрация товара в ЦС МПТ осуществляется:
1) при изъятии товаров на территории Республики Казахстан специализированной организацией;
2) при получении дериватов сайгака (рогов) в питомниках;
3) участниками оборота товаров в процессе оборота товара при:
замене средства идентификации по причине его утраты, повреждения или уничтожения (повторное нанесение средства идентификации на товар без вывода товара из оборота);
возврате товара, выведенного ранее из оборота участником оборота товаров, в случае отсутствия нанесенного на нем средства идентификации;
13. Для регистрации дериватов сайгака (рогов) в ЦС МПТ участник оборота указывает в ЦС МПТ следующие сведения:
1) наименование товара;
2) популяция;
3) дата регистрации товара;
4) код маркировки товара;
5) длина (в сантиметрах) деривата сайгака (рога);
6) сорт (1, 2, 3, 4) деривата сайгака (рога);
7) ответственное лицо (ФИО, должность);
8) Код источника происхождения:
W – Wild — животное, добытое или пойманное в дикой природе
R – Ranched — выращено на ферме из яиц или молодняка, собранных в природе;
C – Captive-bred animals — разведено в неволе (в контролируемых условиях, как минимум второе поколение);
F – Born in captivity (F1 and subsequent) — рождҰнное в неволе животное, включая первое поколение (F1) и последующие;
U – Source unknown — происхождение неизвестно;
I – Confiscations/seizures — изъято (в результате конфискации или незаконного оборота).
9) сведения о разрешительных документах (документ установленной формы, дающий право физическим и юридическим лицам на пользование животным миром (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), а также на вывоз и реализацию добытых объектов животного мира (за исключением рыбных ресурсов и других водных животных), их частей и дериватов, в том числе охотничьих трофеев);

10) киіктердің төлдеу актілері, F және C ұрпақтарының шығу тегі актілері, табиғи қырылу туралы актілер, жануарларды жоспарлы немесе мәжбүрлі сою актілері, мүйіздердің шығу тегін растайтын өзге де технологиялық құжаттар (питомниктер үшін).
14. Оператор тауарды таңбалау коды көрсетілген тауар ТТҚ ЦЖ-да тіркелген жағдайда тауар туралы мәліметтерді тіркеуден бас тартады.
6-тарау. Сәйкестендіру құралының сипаттамалары
15. Тауарды сәйкестендіру құралы машиналық оқуға жарамды Data Matrix екі өлшемді штрих-код түрінде киік мүйізіне бекітіледі. Көрсетілген код БПҚ-ге лазерлік нақыштама әдісімен салынады және сәйкестендіру мен қадағалауды қамтамасыз ету мақсатында тауардың әрбір бірлігіне, сондай-ақ тауардың топтық қаптамасына тағайындалады.
16. Тауардың сәйкестендіру құралы таңбалау кодын қамтиды, ол үш деректер тобынан тұрады, олардың алғашқы екі тобы тауарды сәйкестендіру кодын құрайды, атап айтқанда:
бірінші топ он төрт саннан тұрады;
екінші топ жеті таңбадан тұрады (сандар, латын әліпбиінің кіші және бас әріптері, сондай-ақ арнайы таңбалар) және жеке сериялық нөмірден тұрады;
үшінші топ сегіз таңбадан тұрады (сандар, латын әліпбиінің кіші және бас әріптері, сондай-ақ арнайы таңбалар) және тексеру кодын қамтиды.
17. Топтық қаптаманы сәйкестендіру құралы Data Matrix форматында екі өлшемді штрих-код түрінде ұсынылады.
18. Сәйкестендіру құралдары келесі талаптарға жауап береді:
1) топтық орау үшін мөлшері 0,254 миллиметрден кем емес модуль қолданылады;
2) сәйкестендіру құралын таңдау арқылы қолдан жасау ықтималдығы 10 000-нан аз;
3) қателерді тану және түзету функциясы Data Matrix ECC200-ге тең немесе одан жоғары.
19. БПҚ-мен қамтамасыз етеді:
1) тауарға бекітудің тұтастығын;
2) тұтынушыға тауарды сатқанға дейінгі ақпараттың оқылуын.
20. ТТҚ ЦЖ тауарға салынған сәйкестендіру құралындағы таңбалау кодын тауардың топтық қаптамасына қайта қалыптастыруға (генерациялауға) жол бермейді.
7-тарау. Сәйкестендіру құралдарын қалыптастыру және енгізу тәртібі
21. Тауарды сәйкестендіру құралымен таңбалауды қамтамасыз ету үшін тауарлар айналымына қатысушы операторға ТТҚ ЦЖ арқылы осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша таңбалау кодын алуға өтінім (бұдан әрі - өтінім) жібереді.
Егер тауарлар айналымына қатысушы ТТҚ ЦЖ-да тіркелмеген жағдайда таңбалау кодын беруден бас тартылады.
22. Оператор ТТҚ ЦЖ-да өтінім тіркелген сәттен бастап:
1) тауар айналымына қатысушыдан алынған деректер негізінде криптографиялық қорғау алгоритмдерін қолдана отырып, Сұранымда көрсетілген таңбалау кодтарының санын эмиссиялайды (генерациялайды);

10) акты приплода сайгаков, акты происхождения поколений F и C, акты о естественной гибели, акты планового или вынужденного забоя животных, иные технологические документы, подтверждающие происхождение рогов (для питомников).
14. Оператор отказывает в регистрация сведений о товаре в случае, когда товар с указанным кодом маркировки товара уже зарегистрирован в ЦС МПТ.
Глава 6. Характеристики средства идентификации
15. Средство идентификации товара наносится в виде двумерного штрихового кода Data Matrix, пригодного для машинного считывания, которое закрепляется на роге сайгака. Указанный код наносится на ЗПУ методом лазерной гравировки и присваивается каждой единице товара, а также групповой упаковке товара в целях обеспечения идентификации и прослеживаемости.
16. Средство идентификации товара содержит код маркировки, включающий в себя три группы данных, из которых первые две группы данных образуют код идентификации товара при этом:
первая группа состоит из четырнадцати цифр;
вторая группа состоит из семи символов (цифр, строчных и прописных букв латинского алфавита, а также специальных символов) и содержит индивидуальный серийный номер;
третья группа состоит из восьми символов (цифр, строчных и прописных букв латинского алфавита, а также специальных символов) и содержит код проверки.
17. Средство идентификации групповой упаковки предоставляется в виде двухмерного штрихового кода в формате Data Matrix.
18. Средства идентификации отвечают следующим требованиям:
1) для групповой упаковки применяется модуль размером не менее 0,254 миллиметра;
2) вероятность подделки путем подбора средства идентификации менее чем один из 10 000;
3) функция распознавания и коррекции ошибок эквивалентна или выше, чем у Data Matrix ECC200.
19. ЗПУ обеспечивает:
1) целостность крепления на деривате сайгака (роге);
2) читаемость информации до реализации товара потребителю;
20. ЦС МПТ не допускает повторного формирования (генерации) кода маркировки, содержащегося в средстве идентификации.
Глава 7. Порядок формирования и нанесения средств идентификации
21. Для обеспечения маркировки товара средством идентификации участник оборота товаров направляет Оператору посредством ЦС МПТ запрос на получение кода маркировки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - Запрос).
В выдаче кода маркировки отказывается в случае, если участник оборота товаров не зарегистрирован в ЦС МПТ.
22. С момента регистрации Запроса в ЦС МПТ Оператор:
1) осуществляет эмиссию (генерирует) указанное в Запросе количество кодов маркировки с применением алгоритмов криптографической защиты на основании данных, полученных от участника оборота товаров;

2) тиісті тауарларды таңбалау кодтарын ТТҚ ЦЖ сәйкестендіру құралдарының тізіліміне қосады;
3) тауар айналымына қатысушыға эмиссияланған таңбалау кодтарының құрамы туралы мәліметтерді ұсынады;
4) таңбалау кодтарын сәйкестендіру құралдарына түрлендіреді және оларды лазерлік нақыштама әдісімен БПҚ-на түсіреді.
23. Оператор БПҚ-ты тауарға, тауардың топтық қаптамасына одан әрі бекіту үшін питомниктерге және мамандандырылған ұйымға береді.
24. Таңбалау кодын ұсыну бойынша қызметті, тауар айналымына қатысушының эмиссияланған таңбалау кодын пайдаланғаны туралы мәліметтер ТТҚ ЦЖ-де тіркелген сәтте Оператор көрсеткен деп танылады.
25. Қазақстан Республикасының аумағында тауарды өндіру, айналымы және қайтару кезінде тауарға, тауардың топтық қаптамасына БПҚ орнату осындай тауарды өндіру немесе сақтау орындарында жүзеге асырылады.
8 тарау. Тауарларды біріктіру тәртібі
26. Тауарларды топтық қаптамаға агрегациялағаннан кейін, тауар айналымының келесі қатысушысына бергенге дейін, агрегациялауды жүзеге асырған қатысушы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ТТК ЦЖ-ға агрегациялау туралы ақпаратты ұсынады.
27. Таңбаланған тауарларды топтық қаптамаға агрегациялау кезінде мұндай қаптамаға топтық қаптаманың сәйкестендіру коды бар БӨҚ орнатылады, онда осы қаптамаға салынған тауарлардың сәйкестендіру құралдары көрсетіледі (агрегацияланады).
28. Топтық қаптаманы таңбалау кезінде топтық қаптамаға түсірілетін міндетті емес ақпараттық өрістердің құрамын тауарларды топтық қаптамаға жинақтауды жүзеге асыратын тауар айналымының қатысушысы айқындайды.
29. Топтық қаптама тауарларды біріктіру мақсатында, сондай-ақ өлшемі (көлемі) кішірек басқа топтық қаптамаларды бір топтық қаптамаға шоғырландыру үшін қолданылады.
30. Тауарлардың топтық қаптамаларын басқа топтық қаптамаға қайта салған жағдайда, тауар айналымының қатысушысы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес ТТҚ ЦЖ-ға агрегациялау туралы ақпаратты ұсынады.
31. Бұл ретте ТТҚ ЦЖ-да алынған тауар бірлігі болған барлық қаптамалардың тарқатылуы тіркеледі.
32. Тауар айналымының қатысушысы ТТҚ ЦЖ-ға топтық қаптамадағы таңбаланған тауардың бір бөлігінің айналымы немесе айналымнан шығарылуы туралы мәліметтерді ұсынған жағдайда, ТТҚ ЦЖ-да қаптамалардан алынған өнім болған қаптамалардың тарқатылуы тіркеледі.
33. Оператор осы тарауда көзделген топтық қаптаманың агрегациялануы немесе құрамының өзгеруі туралы мәліметтерді алғаннан кейін, олардың сәйкестендіру құралдарының тізілімінде көрініс табуын, сондай-ақ тауар айналымының қатысушысы үшін ТТҚ ЦЖ-да осы ақпараттың қолжетімділігін қамтамасыз етеді.

2) включает соответствующие коды маркировки товара в реестр средств идентификации ЦС МПТ;
3) предоставляет участнику оборота товаров сведения о составе эмитированных кодов маркировки;
4) преобразовывает коды маркировки в средства идентификации и наносит их на ЗПУ методом лазерной гравировки.
23. ЗПУ предоставляются Оператором питомникам и специализированной организации для дальнейшего закрепления на товар, на групповую упаковку товара.
24. Услуга по предоставлению кода маркировки признается оказанной Оператором в момент регистрации в ЦС МПТ сведений об использовании участником оборота товаров эмитированного кода маркировки.
25. Установка ЗПУ на товар, на групповую упаковку товара при производстве, обороте и возврате товара на территории Республики Казахстан осуществляется в местах производства или хранения такого товара.
Глава 8. Порядок агрегирования товаров
26. После агрегирования товаров в групповую упаковку до передачи следующему участнику оборота товаров, участник, осуществивший агрегирование представляет информацию об агрегировании в ЦС МПТ по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
27. При агрегировании маркированных товаров в групповую упаковку на такую упаковку устанавливается ЗПУ с кодом идентификации групповой упаковки, в котором указывается (агрегируется) средства идентификации товаров, помещенных в данную упаковку.
28. При маркировке групповой упаковки состав необязательных информационных полей, наносимых на групповую упаковку, определяется участником оборота товаров, осуществляющим комплектацию товаров в групповую упаковку.
29. Групповая упаковка применяется в целях объединения товаров, а также для консолидации в одну групповую упаковку других групповых упаковок меньшего размера (объема).
30. В случае перекладки групповых упаковок товаров в другую групповую упаковку участником оборота товаров представляется информация об агрегировании в ЦС МПТ в соответствии с приложением 2 настоящих Правил.
31. При этом в ЦС МПТ регистрируется расформирование всех упаковок, содержавших изъятую единицу товара.
32. В случае представления участником оборота товаров в ЦС МПТ сведений об обороте или выводе из оборота части маркированного товара, находящегося в групповой упаковке, в ЦС МПТ регистрируется расформирование упаковок, содержавших изъятую из упаковок продукцию.
33. Оператор после получения сведений об агрегировании или изменении состава групповой упаковки, предусмотренных настоящей главой, обеспечивает их отражение в реестре средств идентификации, а также доступность этой информации участнику оборота товаров в ЦС МПТ.

9-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында таңбаланған тауарлардың айналымы кезінде ТТҚ ЦЖ-да мәліметтерді ұсыну тәртібі
34. Қазақстан Республикасының аумағында тауарды айналымға енгізу – таңбаланған тауарды мамандандырылған ұйымнан, питомниктен экспорттаушыға немесе шетелдік сатып алушыға алғашқы ақылы немесе өтеусіз беру болып табылады.
35. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген таңбаланған тауарлардың айналымы Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 343-НҚ "Таңбалануға тиіс тауарлардың тізбесін айқындау туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35129 болып тіркелген) белгіленген тауарларды сәйкестендіру құралдарымен міндетті таңбалауды енгізу күнінен кейін оларды өткізу туралы мәліметтерді ТТҚ ЦЖ-ға міндетті түрде бере отырып жүзеге асырылады.
36. Таңбаланған тауарларды жаңа меншік иесіне ақылы немесе өтеусіз беру кезінде тауар айналымының қатысушысы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қабылдау-тапсыру актісін қалыптастырады, оған ЭЦҚ-мен қол қояды және тауарлар өткізілген күннен кешіктірмей тіркеу нөмірін алу үшін ТТҚ ЦЖ-ға жібереді.
37. Тауарды қабылдап алуды тауар айналымының қатысушысы тауар іс жүзінде қабылданған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Қабылдау-тапсыру актісіне қол қою арқылы жүзеге асырады, оған ЭЦҚ-мен қол қойылады және ТТҚ ЦЖ-ға беріледі.
38. Тауарды қабылдау кезінде алшақтықтар анықталған жағдайда, тауар айналымының қатысушысы – алушы анықталған алшақтықтары бар түзету актісін қалыптастырады және оны тиісті өзгерістер енгізу және түзету актісіне ЭЦҚ-мен қол қою үшін жөнелтуді жүзеге асырған тауар айналымының қатысушысы – жөнелтушіге жібереді.
39. Жөнелтушінің Қабылдау-тапсыру актісін кері қайтарып алуы ТТҚ ЦЖ-да тіркелген күннен кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде, бірақ алушы растаған сәтке дейін, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, жаңа акт ресімделмей жүзеге асырылады.
40. Анықталған алшақтықтары бар түзету актісінде мынадай мәліметтер болады:
1) жөнелтушінің БСН-і;
2) алушының БСН-і;
3) қабылданған тауарлардың сәйкестендіру кодтарының тізімі;
4) мәліметтері Қабылдау-тапсыру актісінде жоқ тауарлардың сәйкестендіру кодтарының тізімі (болған жағдайда);
5) Қабылдау-тапсыру актісінің деректемелері.
41. Қабылдау-тапсыру актісі электрондық нысанда ресімделеді, бұған тауар айналымының қатысушысы ТТҚ ЦЖ-дағы техникалық қателер себебінен ТТҚ ЦЖ-да Қабылдау-тапсыру актісін ресімдеу мүмкін еместігі туралы Оператордың интернет-ресурсындағы ақпарат расталған кезде Қабылдау-тапсыру актісін қағаз жеткізгіште ресімдеген жағдай қосылмайды.

Глава 9. Порядок представления сведений в ЦС МПТ при обороте маркированных товаров на территории Республики Казахстан
34. Вводом товара в оборот на территории Республики Казахстан является первичная возмездная или безвозмездная передача маркированного товара от специализированной организации, питомника экспортеру либо иностранному покупателю.
35. Оборот маркированных товаров, произведенных на территории Республики Казахстан и (или) ввезенных на территорию Республики Казахстан, после даты введения обязательной маркировки товаров средствами идентификации в Республике Казахстан, установленной приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 343-НҚ "Об определении перечня товаров, подлежащих маркировке" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35129), осуществляется с обязательной передачей сведений об их реализации в ЦС МПТ.
36. При возмездной или безвозмездной передаче маркированных товаров новому собственнику участник оборота товаров формирует Акт приема/передачи по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подписывает его ЭЦП и направляет в ЦС МПТ для получения регистрационного номера, в срок не позднее дня реализации товаров.
37. Приемка товара осуществляется участником оборота товаров путем подписания Акта приема/передачи в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты, когда осуществлена фактическая приемка товара, который подписывается ЭЦП и передается в ЦС МПТ.
38. В случае выявления расхождений при приемке товара участник оборота товаров - получатель формирует корректировочный акт с выявленными расхождениями, и направляет его участнику оборота товаров - отправителю, осуществившему отгрузку, для внесения соответствующих изменений и подписания корректировочного акта ЭЦП.
39. Отзыв Акта приема/передачи отправителем осуществляется в течение 20 (двадцати) рабочих дней после даты регистрации в ЦС МПТ, но до момента подтверждения получателем, без оформления нового акта, за исключением случая, предусмотренного частью первой настоящего пункта.
40. Корректировочный акт с выявленными расхождениями содержит следующие сведения:
1) БИН отправителя;
2) БИН получателя;
3) список кодов идентификации принятых товаров;
4) список кодов идентификации товаров, сведения по которым отсутствуют в Акте приема/передачи (при наличии);
5) реквизиты Акта приема/передачи.
41. Акт приема/передачи оформляется в электронной форме, за исключением случая, когда участник оборота товаров оформляет Акт приема/передачи на бумажном носителе при подтверждении информации на интернет-ресурсе Оператора о невозможности оформления Акта приема/передачи в ЦС МПТ по причине технических ошибок в ЦС МПТ.

42. Техникалық қателер жойылғаннан кейін бұрын қағаз жеткізгіште ресімделген Қабылдау-тапсыру актісін өнім беруші ТТҚ ЦЖ-да техникалық қателер жойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде, бірақ тауарды үшінші тұлғаларға берген күннен кешіктірмей ТТҚ ЦЖ-ға енгізуге тиіс.
43. ТТҚ ЦЖ-да таңбалау коды меншік иесінің ауысуы ТТҚ ЦЖ-дағы Қабылдау-тапсыру актісінен екі тарап растаған мәліметтер негізінде жүзеге асырылады.
44. Таңбаланған тауарды айналымнан шығару кезінде тауар айналымының қатысушысы тауар айналымнан шығарылған күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей ТТҚ ЦЖ-ға тиісті себебін көрсете отырып, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарды айналымнан шығару туралы хабарламаны ұсынады.
45. Сатып алушы таңбаланған тауарды қайтарған кезде және тауарды қайтарудың басқа да жағдайларында тауар айналымының қатысушысы оны одан әрі өткізу және (немесе) беру үшін мұндай тауарды айналымға қайта енгізуді орындайды және Операторға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілген тауарды айналымға қайта енгізу туралы хабарлама жібереді.
46. Тауарды айналымға қайта енгізу туралы ақпарат Операторға тауарды айналымға қайта енгізу үшін негіздер туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жіберіледі.
47. Сәйкестендіру құралы зақымдалмаған тауарды айналымға қайтарған кезде тауар қайта таңбаланбайды.
48. Сәйкестендіру құралы зақымдалған не сәйкестендіру құралы жоқ (тауарды сәйкестендіру мүмкіндігі болмаған жағдайда) тауарды айналымға қайтарған кезде тауар айналымының қатысушысы осы Қағидалардың 5-тарауына сәйкес тауарды қайта тіркеуді жүзеге асырады.
10-тарау. Тауар айналымына қатысушының ТТҚ ЦЖ-ға ақпарат беру тәртібі
49. Тауарлар айналымына қатысушының ТТҚ ЦЖ-ға ақпарат ұсынуы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және Оператор әзірлеген электрондық өзара іс-қимыл интерфейстері арқылы немесе ТТҚ ЦЖ жеке кабинеті арқылы жүзеге асырылады.
50. Тауарлар айналымына қатысушының ТТҚ ЦЖ-ге жіберетін мәліметтері тауарлар айналымына қатысушының ЭЦҚ-сымен қол қойылады.
51. Таңбаланған тауарларды айналымға енгізуді, олардың айналымын және айналымнан шығаруды жүзеге асыру кезінде ТТҚ ЦЖ-ге мәліметтерді ұсынуды тауарлар айналымына қатысушы дәйекті түрде жүзеге асырады.
52. Тауарлар айналымына қатысушының топтық қаптама туралы мәліметтерді беруі ТТҚ ЦЖ деректері бойынша топтық қаптамадағы тауарлардың әрбір бірлігі туралы мәліметтерді берумен тең деп есептеледі.
53. Тауарлар айналымына қатысушының Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсінің шарттарына сәйкес ТТҚ ЦЖ-ға жіберген және Оператор алған барлық құжаттар мен мәліметтер ТТҚ ЦЖ-да көрсетілуге тиіс.

42. После устранения технических ошибок Акт приема/передачи, оформленный ранее на бумажном носителе, подлежит введению поставщиком в ЦС МПТ в течение 1 (одного) рабочего дня с даты устранения технических ошибок в ЦС МПТ, но не позднее дня передачи товара третьим лицам.
43. Смена собственника кода маркировки в ЦС МПТ осуществляется на основании подтверждҰнных обеими сторонами сведений из Акта приема/передачи в ЦС МПТ.
44. При выводе маркированного товара из оборота участник оборота товаров не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем вывода товара из оборота, представляет в ЦС МПТ уведомление о выводе из оборота товара по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам с указанием соответствующей причины.
45. При возврате покупателем маркированного товара и в других случаях возврата товара участник оборота товаров выполняет повторный ввод такого товара в оборот для его дальнейшей реализации и (или) передачи и направляет Оператору уведомление о повторном вводе в оборот указанного товара по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
46. Информация о повторном вводе в оборот товара направляется Оператору в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня возникновения оснований для повторного ввода товара в оборот.
47. При возврате в оборот товара с неповрежденным средством идентификации товар повторно не маркируется.
48. При возврате в оборот товара с поврежденным средством идентификации, либо без средства идентификации (в случае отсутствия возможности идентифицировать товар) участник оборота товаров осуществляет повторную регистрацию товара в соответствии с главой 5 настоящих Правил.
Глава 10. Порядок представления участником оборота товаров информации в ЦС МПТ
49. Представление участником оборота товаров информации в ЦС МПТ осуществляется посредством информационно-коммуникационных технологий и разработанных Оператором интерфейсов электронного взаимодействия, либо посредством личного кабинета ЦС МПТ.
50. Сведения, направляемые участником оборота товаров в ЦС МПТ, подписываются ЭЦП участника оборота товаров.
51. При осуществлении ввода в оборот, оборота и вывода из оборота маркированных товаров, представление сведений в ЦС МПТ осуществляется участником оборота товаров последовательно.
52. Передача участником оборота товаров сведений о групповой упаковке считается равнозначной передаче сведений о каждой единице товаров, содержащейся в групповой упаковке по данным ЦС МПТ.
53. Все документы и сведения, направляемые участником оборота товаров в ЦС МПТ соответствии с условиями интерфейса электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора, и полученные Оператором, подлежат отражению в ЦС МПТ.

54. Оператор мынадай жағдайларда тауарлар айналымына қатысушының ТТҚ ЦЖ-ға ұсынатын мәліметтерін қабылдаудан бас тартады:
1) ұсынылған ақпаратта осы Қағидаларда көзделген дұрыс емес мәліметтер болса;
2) мәліметтерге ЭЦҚ-мен қол қойылмаса немесе тауарлар айналымына қатысушының атынан оларға қол қоюға өкілеттігі жоқ тұлға қол қойса.
55. Тауарлар айналымына қатысушыға тиісті хабарлама жіберу арқылы ұсынылған мәліметтердің алынғаны және олардың ТТҚ ЦЖ-ға енгізілгені туралы не мәліметтерді қабылдаудан бас тартылғаны туралы хабарланады. Мәліметтерді ТТҚ ЦЖ-ға ұсынған күн болып ТТҚ ЦЖ жеке кабинетінде тіркелген күн есептеледі.
56. Тауарлар айналымына қатысушының ТТҚ ЦЖ-ға мәліметтерді ұсыну бойынша іс-қимылдарды орындау фактісі ТТҚ ЦЖ-да мәліметтердің қабылданғаны туралы хабарламамен расталады. Аталған хабарламалар ТТҚ ЦЖ-да автоматты түрде қалыптастырылады және берілген мәліметтер ТТҚ ЦЖ-да тіркелген кезде тауарлар айналымына қатысушыға электрондық түрде жіберіледі.
57. ТТҚ ЦЖ-ға жіберілетін мәліметтердің толықтығы, дұрыстығы және уақтылығы үшін ақпаратты ұсынатын тауарлар айналымына қатысушылар жауапты болады.
58. Таңбаланған тауарлар айналымының мониторингін қамтамасыз ету мақсатында Оператор ТТҚ ЦЖ-да мынадай мәліметтердің болуын қамтамасыз етеді:
1) тауарлар айналымына қатысушылар туралы;
2) сәйкестендіру құралдарымен міндетті түрде таңбалануға жататын тауарлар туралы;
3) тауарлар айналымына қатысушыларға берілген таңбалау кодтары туралы;
4) таңбаланған тауарлардың айналымы және олардың айналымнан шығарылуы туралы.
59. Оператор ТТҚ ЦЖ шеңберінде ТТҚ ЦЖ-ның мынадай тізілімдерін жүргізуді ұйымдастырады және қамтамасыз етеді:
1) ТТҚ ЦЖ құжаттар тізілімі;
2) ТТҚ ЦЖ тауарлар айналымына қатысушылар тізілімі;
3) ТТҚ ЦЖ тауарлар айналымына қатысушылардың уәкілетті тұлғаларының тізілімі;
4) ТТҚ ЦЖ тауарлар тізілімі;
5) ТТҚ ЦЖ сәйкестендіру құралдарының тізілімі.
60. Бұрын ұсынылған мәліметтер өзгерген жағдайда, тауарлар айналымына қатысушы өзгерген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ТТҚ ЦЖ арқылы Операторға аталған мәліметтердің өзгергені туралы ақпаратты жібереді.
11-тарау. ТТҚ ЦЖ-да орналастырылған ақпаратқа қол жеткізу
61. Оператор Интернет желісінде тауарлар айналымына қатысушылар үшін мынадай мүмкіндіктерді қамтамасыз ететін мобильді қосымшаны әзірлейді және орналастырады:
1) сәйкестендіру құралын оқу;
2) ТТҚ ЦЖ-дан сәйкестендіру құралындағы ақпаратты жіберу;
3) ТТҚ ЦЖ-дан тексерілетін тауар туралы мәліметтерді алу.
62. Қадағалау процесінде қалыптастырылған және ТТҚ ЦЖ-да қамтылған ақпарат қолжетімділігі шектеулі ақпарат болып табылады және мынадай жағдайларда тек мынадай тұлғаларға беріледі:

54. Оператор отказывает в приеме сведений, представляемых участником оборота товаров в ЦС МПТ, в случаях если:
1) представленная информация содержит некорректные сведения, предусмотренные настоящими Правилами;
2) сведения не подписаны ЭЦП или подписаны лицом, не имеющим полномочий на их подписание от имени участника оборота товаров.
55. Участник оборота товаров уведомляется о получении представленных сведений и их внесении в ЦС МПТ либо об отказе в принятии сведений путем направления соответствующего сообщения.
Датой представления сведений в ЦС МПТ признается дата, зафиксированная в личном кабинете ЦС МПТ.
56. Факт исполнения участником оборота товаров действий по представлению сведений в ЦС МПТ подтверждается сообщением о принятии сведений в ЦС МПТ.
Указанные сообщения автоматически формируются ЦС МПТ и направляются участнику оборота товаров в электронном виде при фиксации переданных сведений в ЦС МПТ.
57. Ответственность за полноту, достоверность и своевременность направляемых в ЦС МПТ сведений несут участники оборота товаров, представляющие информацию.
58. В целях обеспечения мониторинга оборота маркированных товаров Оператор обеспечивает наличие в ЦС МПТ следующих сведений:
1) об участниках оборота товаров;
2) о товарах, подлежащих обязательной маркировке средствами идентификации;
3) о кодах маркировки, переданных участникам оборота товаров;
4) об обороте маркированных товаров и их выводе из оборота.
59. Оператор в рамках ЦС МПТ организует и обеспечивает ведение следующих реестров ЦС МПТ:
1) реестр документов ЦС МПТ;
2) реестр участников оборота товаров ЦС МПТ;
3) реестр уполномоченных лиц участников оборота товаров ЦС МПТ;
4) реестр товаров ЦС МПТ;
5) реестр средств идентификации ЦС МПТ.
60. В случае изменения ранее представленных сведений участник оборота товаров в течение 3 (трех) рабочих дней со дня изменения направляет посредством ЦС МПТ Оператору информацию об изменении указанных сведений.
Глава 11. Доступ к информации, размещенной в ЦС МПТ
61. Оператор разрабатывает и размещает в сети Интернет мобильное приложение для участников оборота товаров, которое обеспечивает следующие возможности:
1) считывание средства идентификации;
2) передача информации, содержащейся в средстве идентификации из ЦС МПТ;
3) получение из ЦС МПТ сведений о проверяемом товаре.
62. Информация, сформированная в процессе прослеживаемости и содержащаяся в ЦС МПТ, является информацией с ограниченным доступом и предоставляется только следующим лицам в следующих случаях:

1) тауар айналымына қатысушыға тауар айналымына осы қатысушы жасаған тауармен жасалатын мәмілелер туралы ақпарат бөлігінде;
2) таңбаланған тауарлар туралы статистикалық және талдамалық ақпарат ретінде мамандандырылған ұйымға немесе питомникке;
3) осындай сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы мемлекеттік органдарға жүктелген міндеттерді орындау және функцияларды жүзеге асыру мақсаттары үшін;
4) тұтынушыларға ТТҚ ЦЖ-да қамтылған тауарлардың, мамандандырылған ұйымның, питомниктің немесе тауарларды сатушының сипаттамалары туралы ақпарат ретінде беріледі.
Киіктердің дериваттарын
(мүйіздерін) сәйкестендіру
құралдарымен таңбалау
және қадағалау қағидаларына
1-қосымшасы
нысан
Таңбалау кодтарын алу туралы өтінім
Айналымға қатысушы туралы мәліметтер:
1. Ұйымның БСН ___________________________________
2. Ұйымның атауы ___________________________________
3. Жалпы мәліметтер: Өндірістік тапсырыс нөмірі _ _ _ _ _ (міндетті емес)
4. Мекен-жайы _____________________________ (міндетті емес)
5. Өндіруші ел ____________________________
6. Таңбалауға арналған өнімдер тізімі:
Таңбалау коды
Таңбалау кодтарының саны
Жеке сериялық нөмірлерді құру әдісі
Жеке сериялық нөмірлер массиві
Қаптама түрі
1
2
3
4
5
6
ТТҚ ЦЖ-да құжатты тіркеу туралы мәліметтер:
ТТҚ ЦЖ-да құжаттың идентификаторы __________
ТТҚ ЦЖ-да құжатты тіркеу _________
Киіктердің дериваттарын
(мүйіздерін) сәйкестендіру
құралдарымен таңбалау
және қадағалау қағидаларына
2-қосымшасы
Нысан
Қаптамаларды агрегаттау туралы ақпарат
1. Айналымға қатысушы туралы мәліметтер (Жалпы деректер):
Ұйымның БСН ___________________________________
Ұйымның атауы _____________________
Агрегат деректері
Біріктірілген ТК массиві
Агрегация бірлігінің сәйкестендіру коды
Қаптама сыйымдылығы
Агрегациялық бірліктегі нақты дана саны
Сәйкестендіру коды
1
2
3
4
5
6
ТТҚ ЦЖ-да құжатты тіркеу туралы мәліметтер:
ТТҚ ЦЖ-дағы құжат идентификаторы ______________________________
ТТҚ ЦЖ-да құжатты тіркеу күні мен уақыты _________ ____________
Ескерту:
ТК – таңбалау коды
Киіктердің дериваттарын
(мүйіздерін) сәйкестендіру
құралдарымен таңбалау
және қадағалау қағидаларына
3-қосымшасы
нысан
Қабылдау - тапсыру актісі №____________
Жалпы ақпарат:
1. Жіберушінің БСН ______________________________________
2. Жөнелтушінің атауы______________________________________
3. Алушының БСН ______________________________________
4. Алушының атауы______________________________________
5. Бастапқы құжаттың күні мен нөмірі – ____ жылғы №___ қабылдау-тапсыру актісі*
Тауардың атауы
Таңбалау коды
Мүйіз сорты
Мүйіздің ұзындығы см
1
2
3
4
5
Құжатқа ЭЦҚ арқылы қол қойылды __________________________________________
Киіктердің дериваттарын
(мүйіздерін) сәйкестендіру
құралдарымен таңбалау
және қадағалау қағидаларына
4-қосымшасы
нысан
Айналымнан шығару туралы хабарлама
Айналымға қатысушы туралы мәліметтер:
1.Ұйымның БСН ________________________________
2.Ұйымның атауы ________________________________
Шығу себебі: _________________________________________
Құжат ____________ жылғы №__________
Шығарылған өнім туралы мәліметтер:
Тауардың атауы
Таңбалау коды
Мүйіздің ұзындығы см
Мүйіз сорты
1
2
3
4
5
Құжатқа ЭЦҚ арқылы қол қойылды ____________________
ТТҚ ЦЖ-да құжатты тіркеу туралы мәліметтер:
ТТҚ ЦЖ-дағы құжат идентификаторы ____________________________
ТТҚ ЦЖ-да құжатты тіркеу күні мен уақыты _________ __________
Киіктердің дериваттарын
(мүйіздерін) сәйкестендіру
құралдарымен таңбалау
және қадағалау қағидаларына
5-қосымшасы
нысан
Айналымға қайта енгізу туралы хабарлама
Сатушы туралы мәліметтер:
1.Ұйымның БСН ________________________________
2.Ұйымның атауы ________________________________
Айналымға қайта енгізу себебі___________________
Айналымға қалпына келтіріліп жатқан тауарлар туралы мәліметтер:
Тауардың атауы
Таңбалау коды
Мүйіздің ұзындығы см
Мүйіз сорты
1
2
3
4
5
Құжатқа ЭЦҚ арқылы қол қойылды _______________________________________
ТТҚ ЦЖ-да құжатты тіркеу туралы мәліметтер:
ТТҚ ЦЖ-дағы құжат идентификаторы ____________________________
ТТҚ ЦЖ-да құжатты тіркеу күні мен уақыты _________ __________

1) участнику оборота товаров в части информации о сделках с товаром, совершенных этим участником оборота товаров;
2) специализированной организации и питомнику в части статистической и аналитической информации о маркированных товарах;
3) уполномоченным на такой запрос государственным органам для целей выполнения задач и осуществления функций, возложенных на данные государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) потребителям в части информации о характеристиках товаров или продавце товаров, содержащейся в ЦС МПТ.
Приложение 1
к Правилам маркировки
и прослеживаемости дериватов
сайгака (рогов)
форма
Запрос на получение кодов маркировки
Сведения об участнике оборота:
1. БИН организации ___________________________________
2. Наименование организации ___________________________________
3. Общие данные: Номер производственного заказа _____(необязательно)
4. Адрес _____________________________ (необязательно)
5. Страна производителя ____________________________
6. Список продукции для маркировки:
Код маркировки
Число кодов маркировки
Способ генерации индивидуальных серийных номеров
Массив индивидуальных серийных номеров
Тип упаковки
1
2
3
4
5
6
Сведения о регистрации документа в ЦС МПТ:
Идентификатор документа в ЦС МПТ __________
регистрации документа в ЦС МПТ _____________
Приложение 2
к Правилам маркировки
и прослеживаемости дериватов
сайгака (рогов)
форма
Информация об агрегировании упаковок
1. Сведения об участнике оборота (Общие данные):
БИН организации ___________________________________
Наименование организации ___________________________
Данные агрегата
Массив агрегированных КМ
Идентификационный код единицы агрегации
Емкость упаковки
Фактическое количество штук в единице агрегации
Код идентификации
1
2
3
4
5
6
Сведения о регистрации документа в ЦС МПТ:
Идентификатор документа в ЦС МПТ ______________________________
Дата и время регистрации документа в ЦС МПТ _________ ____________
Примечание:
КМ – код маркировки
Приложение 3
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
дериватов сайгака (рогов)
форма
Акт приема/передачи №____ от ________
Общая информация:
1. БИН отправителя ______________________________________________
2. Наименование отправителя______________________________________
3. БИН получателя _______________________________________________
4. Наименование получателя _______________________________________
5. Дата и номер первичного документа – Акта приема/передачи*№ _ от _ года
Наименование товара
Код маркировки
Сорт рога
Длина рога в см
1
2
3
4
5
Документ подписан ЭЦП __________________________________________
Приложение 4
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
дериватов сайгака (рогов)
форма
Уведомление о выводе из оборота
Сведения об участнике оборота:
1. БИН организации ________________________________________
2. Наименование организации ________________________________
Причина выбытия: __________________________________________
Документ ____________№__________от _______________
Сведения о выбывшей продукции:
Наименование товара
Код маркировки
Длина рога в см
Сорт рога
1
2
3
4
5
Документ подписан ЭЦП ____________________
Сведения о регистрации документа в ЦС МПТ:
Идентификатор документа в ЦС МПТ ____________________________
Дата и время регистрации документа в ЦС МПТ _________ __________
Приложение 5
к Правилам маркировки
и прослеживаемости
дериватов сайгака (рогов)
форма
Уведомление о повторном вводе в оборот
Сведения о Продавце:
1. БИН организации ___________________________________
2. Наименование организации ___________________________________
Причина ввода в оборот___________________
Сведения о восстанавливаемых в обороте товарах:
Наименование товара
Код маркировки
Длина рога в см
Сорт рога
1
2
3
4
5
Документ подписан ЭЦП _______________________________________
Сведения о регистрации документа в ЦС МПТ:
Идентификатор документа в ЦС МПТ ____________________________
Дата и время регистрации документа в ЦС МПТ _________ __________