"Апелляциялық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 18 тамыздағы № 423 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 2 сәуірдегі № 169 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38314 тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Апелляциялық комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 18 тамыздағы № 423 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33328 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Апелляциялық комиссия туралы ережеде:
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өтініш – осы Ереженің 14-тармағына сәйкес уәкілетті органға берілген және Комиссияның құзыретіне жататын өтініш берушінің жазбаша өтініші;";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық ғылыми кеңестердің (бұдан әрі – ҰҒК) мүшелері комиссия құрамына кірмейді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Комиссия:
1) ҰҒК мүшелерінің әдеп кодексін сақтау мәселелерін;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыру туралы аралық және қорытынды есептерді ҰҒК-нің қарау нәтижелері бойынша өтініштерді;
3) ҰҒК мүшелерінің жобалар (бағдарламалар) бойынша бағалау және дауыс беру рәсімін сақтамау мәселелерін қарайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Конкурсқа қатысушылардың өтініштерін орталықтың цифрлық жүйесінде www.is.ncste.kz сілтемесі бойынша жеке кабинетте көрсетілген ҰҒК шешімі қабылданған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде орталық қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Орталық келіп түскен өтініштерді қалыптастырады және жұмыс органына өтінішті қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жұмыс күні ішінде жібереді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Конкурсқа қатысушылардың өтініштерін жұмыс органы олар орталықтан келіп түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Ереженің 17-тармағындағы талаптардың сақталуы тұрғысынан тексереді.
Комиссия хатшысы тексеру аяқталғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде орталықтың цифрлық жүйесі арқылы осы Ереженің 17-тармағының талаптарына сәйкес келетін конкурсқа қатысушылардың өтініштерін, сондай-ақ өтінімдерді, мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың нәтижелерін, өтінім бойынша ҰҒК қорытындысы және өтінішті мәні бойынша қарау үшін қажетті өзге де ақпаратты комиссияның қарауына жолдайды.
Өтініштер осы Ереженің 17-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда Комиссия оларды қараусыз қалдырады.";
34-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 августа 2023 года № 423 "Об утверждении Положения об апелляционной комиссии"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 2 апреля 2026 года № 169. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38314
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 18 августа 2023 года № 423 "Об утверждении Положения об апелляционной комиссии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33328) следующие изменения и дополнение:
в Положении об апелляционной комиссии, утвержденном указанным приказом:
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) обращение – письменное обращение заявителя, поданное в уполномоченный орган и отнесенное к компетенции Комиссии в соответствии пунктом 14 настоящего Положения;";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"В состав комиссии не включаются члены национальных научных советов (далее – ННС).";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Комиссия рассматривает:
1) вопросы соблюдения членами ННС Кодекса этики членов ННС;
2) обращения по результатам рассмотрения ННС промежуточных и итоговых отчетов о научной и (или) научно-технической деятельности, коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
3) вопросы несоблюдения членами ННС процедур оценивания и голосования по проектам (программам).";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Обращения от участников конкурса принимаются центром в течение 3 (три) рабочих дней с момента принятия решения ННС, отображающегося в личном кабинете в цифровой системе центра по ссылке: www.is.ncste.kz.";
дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. Центр формирует поступившие обращения и направляет в рабочий орган в течение одного календарного дня после завершения срока приема обращения.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Обращения от участников конкурса проверяются рабочим органом в течение 1 (один) рабочего дня с момента их поступления от центра на предмет соблюдения требований пункта 17 настоящего Положения.
Секретарь комиссии в течение 1 (один) рабочего дня после завершения проверки направляет на рассмотрение комиссии через цифровую систему центра обращения участников конкурса, соответствующие требованиям пункта 17 настоящего Положения, а также заявки, заключение государственной научно-технической экспертизы, заключение ННС по заявке и иную информацию, необходимую для рассмотрения обращения по существу.
В случае, если обращение не соответствует требованиям, указанным в пункте 17 настоящего Положения, Комиссия оставляет его без рассмотрения.";
абзац первый пункта 34 изложить в следующей редакции:

"34. Комиссия өтініштерді:";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Комиссия отырысы цифрлық технологияларды қолданып жазылады.
Комиссия отырысының бейнежазбалары жасалған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде мерзімде орталықтың серверінде сақталады. Комиссия отырыстарының бейнежазбаларын санкцияланбаған тоқтатуға және түзетуге жол берілмейді.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Комиссияның шешімі орталықтың цифрлық жүйесіндегі жеке кабинетте орналастырылады.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Хаттамаға комиссия төрағасы мен хатшысы қол қояды. Комиссия қабылдаған шешімдер хаттамадан үзінді көшірме түрінде шешім қабылданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш берушінің және мүдделі лауазымды тұлғаның (лардың) назарына жеткізіледі. Комиссия отырыстарының хаттамалары жұмыс органында сақталады.".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының он екінші, он үшінші, он сегізінші, жиырма үшінші, жиырма бесінші және жиырма алтыншы абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғаннан күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі

"34. Комиссия рассматривает обращения на предмет:";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Заседание комиссии записывается с применением цифровых технологий.
Видеозаписи заседания Комиссии подлежат хранению в течение 5 (пять) лет со дня их создания на сервере центра. Несанкционированное приостановление и корректировка видеозаписи заседания не допускается.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Решение комиссии размещается в личном кабинете в цифровой системе центра.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Протокол подписывается председателем комиссии и секретарем. Принятые комиссией решения в виде выписки из протокола доводятся до сведения заявителя и заинтересованных (-ого) должностных (-ого) лиц (-а) в течение 1 (один) рабочего дня с момента принятия решения. Протоколы заседания Комиссии хранятся в рабочем органе.".
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двенадцатого, тринадцатого, восемнадцатого, двадцать третьего, двадцать пятого и двадцать шестого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан