Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға лицензия беру қағидаларын, Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларын жүргізу үшін біліктілік талаптарын, сондай-ақ көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 29 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38308 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 22-тармағына, 22-бабының 8-тармағына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 2-бабының 4-тармағына және 5-3-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 63-бабының 1-тармағына, 80-бабының 2-тармағына және 88-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына, "Пошта туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 23-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға лицензия беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар);
2) Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларын жүргізу үшін біліктілік талаптары, сондай-ақ көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесі (бұдан әрі – Талаптар) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы қаулысының және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы қаулыларының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы қаулысының жекелеген құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил выдачи лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, Квалификационных требований для проведения банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также перечня документов, подтверждающих соответствие указанным квалификационным требованиям
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 31 марта 2026 года № 29. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38308
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктом 22 статьи 19, пунктом 8 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", пунктом 4 статьи 2 и подпунктом 1) пункта 1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества", пунктом 1 статьи 63, пунктом 2 статьи 80 и подпунктом 15) пункта 2 статьи 88 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", пунктом 3 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О почте", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", подпунктом 19) пункта 1 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила выдачи лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (далее – Правила);
2) Квалификационные требования для проведения банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также перечень документов, подтверждающих соответствие указанным квалификационным требованиям (далее – Требования).
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан и некоторые постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также отдельные структурные элементы некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.

3. Банктерді реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мына:
Қағидалардың 1-тармағы екінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөліктің мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат тиісті нормативтік құқықтық акт бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жіберіледі.";
Қағидалардың 2-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақтың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"2. Қағидаларда Банктер туралы заңда, Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңда, Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңда, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" және "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген мәндерде қолданылатын ұғымдар пайдаланылады.";
Қағидалардың 4-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақтың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"4. Талап етілетін құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беру туралы өтініш уәкілетті органға қағаз жеткізгіште не "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық түрде ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынады (байланыс телефондарын және байланысатын адамдардың электрондық почтасының мекенжайларын көрсете отырып).
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып мемлекеттік қызмет көрсетуге сұратудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.";
Қағидалардың 5-тармағы бесінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөліктің мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын ақпараттық жүйелерден немесе цифрлық құжаттар сервисінен:
Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасында алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екенін растайтын;
Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.";
Қағидалардың 6-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақтың мынадай редакцияда қолданылатынын:

3. Департаменту банковского регулирования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приостановить до 12 июля 2026 года действие:
части второй пункта 1 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения соответствующего нормативного правового акта.";
пункта 2 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"2. В Правилах используются понятия, применяемые в значениях, указанных в Законе о банках, Законе о государственных услугах, Законе о разрешениях и уведомлениях, законах Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и "Об информатизации".";
пункта 4 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"4. Заявление о выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций по форме согласно приложению 2 к Правилам с приложением требуемых документов и сведений предоставляется в уполномоченный орган на бумажном носителе либо в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал).
Услугополучатель представляет полный пакет документов (с указанием контактных телефонов и адресов электронной почты контактных лиц).
При направлении услугополучателем заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.";
части пятой пункта 5 Правил, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Уполномоченный орган получает из информационных систем, используемых для оказания государственных услуг, или сервиса цифровых документов сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица – резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица – резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – резидента Республики Казахстан."
пункта 6 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:

"6. Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы аумағында ашылған Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.";
Қағидаларға 1-қосымшаның 2-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақтың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал);
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі
;
Қағидаларға 1-қосымшаның 6-тармағы төртінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл абзацтың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.";
Қағидаларға 1-қосымшаның 8-тармағының бірінші бөлігі 2) тармақшасының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақшаның мынадай редакцияда қолданылатынын:
"2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыру құқығы үшін лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;";
Қағидаларға 1-қосымшаның 8-тармағының екінші бөлігі 2) тармақшасының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақшаның мынадай редакцияда қолданылатынын:
"2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыру құқығы үшін лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;";
Қағидаларға 1-қосымшаның 8-тармағының үшінші бөлігі 2) тармақшасының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақшаның мынадай редакцияда қолданылатынын:
"2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияның телнұсқасын бергені үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.";
Қағидаларға 1-қосымшаның 8-тармағының төртінші бөлігі 2) және 3) тармақшаларының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақшалардың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдегені үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;

"6. Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан, или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
пункта 2 приложения 1 к Правилам, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"
2.
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - портал);
канцелярия услугодателя.
";
абзаца четвертого пункта 6 приложения 1 к Правилам, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан, или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".";
подпункта 2) части первой пункта 8 приложения 1 к Правилам, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"2) электронная копия документа, подтверждающая уплату в бюджет лицензионного сбора за право осуществления отдельных видов банковских операций, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";";
подпункта 2) части второй пункта 8 приложения 1 к Правилам, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"2) копия документа, подтверждающая уплату в бюджет лицензионного сбора за право осуществления отдельных видов банковских, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";"
подпункта 2) части третьей пункта 8 приложения 1 к Правилам, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за выдачу дубликата лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства"";
подпунктов 2) и 3) части четвертой пункта 8 приложения 1 к Правилам, установив, что в период приостановления данные подпункты действуют в следующей редакции:
"2) электронная копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";

3) олардың ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері.";
Қағидаларға 1-қосымшаның 8-тармағының бесінші бөлігі 3) және 4) тармақшаларының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл тармақшалардың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдегені үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) олардың ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың көшірмелері.";
Қағидаларға 2-қосымшаның 4-тармағы төртінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөліктің мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.";
Қағидаларға 4-қосымшаның 3-тармағы үшінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөліктің мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.";
Қағидаларға 5-қосымшаның сегізінші абзацының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл абзацтың мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Көрсетілетін қызметті алушы ақпарат жүйелеріндегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.";
Талаптарға 1-қосымшаның 11-тармағы екінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөліктің мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Дербес деректерді жинауға, өңдеуге және ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.";
Талаптарға 2-қосымшаның 10-тармағы үшінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде бұл бөліктің мынадай редакцияда қолданылатынын:
"Мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті дербес деректерді жинау мен өңдеуге және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын, ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға келісім беремін."
белгілей отырып, олардың қолданылуы 2026 жылғы 12 шілдеге дейін тоқтатыла тұрсын.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 29
қаулысымен бекітілген
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға лицензия беру қағидалары

3) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.";
подпунктов 3) и 4) части пятой пункта 8 приложения 1 к Правилам, установив, что в период приостановления данные подпункты действуют в следующей редакции:
"3) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.";
части четвертой пункта 4 приложения 2 к Правилам, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.";
части третьей пункта 3 приложения 4 к Правилам, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.";
абзаца восьмого приложения 5 к Правилам, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"Услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.";
части второй пункта 11 приложения 1 к Требованиям, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.";
части третьей пункта 10 приложения 2 к Требованиям, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.".
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утверждены Постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 31 марта 2026 года № 29
Правила выдачи лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға лицензия беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 19-бабының 22-тармағына, 22-бабының 8-тармағына, "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 2-бабының 4-тармағына және 5-3-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 63-бабының 1-тармағына, 80-бабының 2-тармағына және 88-бабы 2-тармағының 15) тармақшасына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң) 9-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына, "Пошта туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 23-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң) 28-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган, көрсетілетін қызметті беруші) айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды және өз қызметін тек айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларды қоспағанда, Банктер туралы заңның 22-бабы 8-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген ұйымдарға (бұдан әрі – өтініш беруші, көрсетілетін қызметті алушы) лицензия беру тәртібін айқындайды.
Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат тиісті нормативтік құқықтық акт бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жіберіледі.
2. Қағидаларда Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінде, Банктер туралы заңда, Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңда, Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңда, "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген мәндерде қолданылатын ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензия беру тәртібі

Глава 1. Общие положения
1. Правила выдачи лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 22 статьи 19, пунктом 8 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), пунктом 4 статьи 2 и подпунктом 1) пункта 1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества", пунктом 1 статьи 63, пунктом 2 статьи 80 и подпунктом 15) пункта 2 статьи 88 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании), пунктом 3 статьи 23 Закона Республики Казахстан "О почте", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), подпунктом 19) пункта 1 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях) и определяют порядок выдачи лицензии уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган, услугодатель) организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (далее – заявитель, услугополучатель), указанным в части второй пункта 8 статьи 22 Закона о банках, за исключением юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей и юридических лиц, осуществляющих свою деятельность исключительно через обменные пункты.
Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" и Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения соответствующего нормативного правового акта.
2. В Правилах используются понятия, применяемые в значениях, указанных в Цифровом кодексе Республики Казахстан, Законе о банках, Законе о государственных услугах, Законе о разрешениях и уведомлениях, Законе Республики Казахстан "О кибербезопасности".
Глава 2. Порядок выдачи лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций

3. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны мен нәтижесін, мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді, мемлекеттік қызметті көрсету мерзімін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптарды қамтитын Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген.
4. Талап етілетін құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беру туралы өтініш уәкілетті органға қағаз жеткізгіште не "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық түрде ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынады (байланыс телефондарын және байланысатын адамдардың электрондық почтасының мекенжайларын көрсете отырып).
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып мемлекеттік қызмет көрсетуге сұратудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
5. Қағаз жеткізгіште ұсынылатын, бірнеше парақтан тұратын құжаттар нөмірленіп және соңғы парақтың сыртында тігіс түйініне желімделген жапсырма қағазда саны көрсетіле отырып тігілген күйінде ұсынылады.
Құжаттардың көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының не оның міндетін атқарушы адамның (міндетін атқаруды жүктеу туралы растайтын құжаттың көшірмесін ұсына отырып) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) қолтаңбасымен тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) және ұсынылып отырған құжаттар көшірмелерінің дұрыстығы көрсетіле отырып расталады.
Шет мемлекеттердің құзыретті органдары немесе лауазымды тұлғалары берген құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастырылуға не апостильдеуге жатады (Қазақстан Республикасының бейрезидент жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын құжаттарды қоспағанда).
Шет тілінде ұсынылатын құжаттар қазақ тіліне және қажет болған кезде орыс тіліне аударылады және Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасына сәйкес нотариат куәландыруға тиіс болады.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын цифрлық жүйелерден немесе цифрлық құжаттар сервисінен:
Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент жеке тұлғасында алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екенін растайтын;
Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.

3. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий форму и результат оказания государственной услуги, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги, основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, срок оказания государственной услуги, а также иные требования с учетом особенностей предоставления государственной услуги (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги), приведен в приложении 1 к Правилам.
4. Заявление о выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций по форме согласно приложению 2 к Правилам с приложением требуемых документов и сведений предоставляется в уполномоченный орган на бумажном носителе либо в электронном виде посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz (далее - портал).
Услугополучатель представляет полный пакет документов (с указанием контактных телефонов и адресов электронной почты контактных лиц).
При направлении услугополучателем заявления через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в цифровой системе мониторинга оказания государственных услуг.
5. Документы, предоставляемые на бумажном носителе, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными и прошитыми с указанием количества прошитых листов на ярлыке, наклеенном на обороте последнего листа на узел прошивки.
Копии документов заверяются подписью руководителя исполнительного органа услугополучателя либо лица, исполняющего его обязанности (с представлением копии подтверждающего документа о возложении исполнения обязанностей), с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и верности предоставляемых копий документов.
Документы, выданные компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (за исключением документов, удостоверяющих личность физического лица – нерезидента Республики Казахстан).
Документы, представляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и, при необходимости, на русский языки и подлежат нотариальному засвидетельствованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате.
Уполномоченный орган получает из цифровых систем, используемых для оказания государственных услуг, или сервиса цифровых документов сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица – резидента Республики Казахстан;
подтверждающих отсутствие у физического лица – резидента Республики Казахстан неснятой или непогашенной судимости;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – резидента Республики Казахстан.

6. Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасы аумағында ашылған Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беру туралы өтініш түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін мемлекеттік қызметті көрсету үшін жауапты бөлімшеге (бұдан әрі – жауапты бөлімше) жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтініші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндері түскен кезде өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беру туралы өтініш тіркелген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі және (немесе) қолданыс мерзімінің өтіп кеткен құжаттар анықталған жағдайда, жауапты бөлімше өтініш берушінің құжаттарын алған күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.
8. Ұсынылған құжаттардың толық болу және (немесе) қолданыс мерзімінің өтпеу фактісі анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі ішінде оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беруден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беру туралы бұйрықтың жобасын не оны беруден дәлелді бас тартуды дайындайды және оны уәкілетті тұлғаға қарауға жібереді. Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беру туралы бұйрықтың жобасына не Қағидаларға 1-қосымшаның 9-тармағында көзделген негіздер бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беруден дәлелді бас тартуға қол қояды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасы тиісті шешім қабылдаған күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күні ішінде (мемлекеттік қызметті көрсету мерзімінің шегінде) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы көрсетілетін қызметті алушыға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қоса бере отырып банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны беру туралы хабарламаны не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны беруден дәлелді бас тартуды жібереді.
Порталда лицензияның электрондық көшірмесін қоса бере отырып, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны беру туралы хабарлама не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны беруден дәлелді бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетке" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанда жіберіледі.

6. Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан, или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "цифрового правительства".
7. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления о выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем регистрации заявления о выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций, проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия ответственное подразделение в течение 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем получения документов заявителя, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
8. При установлении факта полноты и (или) отсутствия истечения срока действия представленных документов работник ответственного подразделения в течение срока оказания государственной услуги рассматривает их на предмет соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
При выявлении оснований для отказа в выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения об отказе в оказании государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения услугополучателем уведомления о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги.
По результатам рассмотрения документов, представленных услугополучателем, заслушивания ответственное подразделение готовит и направляет на рассмотрение уполномоченному лицу проект приказа о выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций либо проект мотивированного отказа в выдаче лицензии. Уполномоченное лицо услугодателя подписывает приказ о выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Работник ответственного подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней, следующих за днем принятия уполномоченным лицом услугодателя соответствующего решения (в пределах срока оказания государственной услуги), через канцелярию услугодателя направляет услугополучателю уведомление о выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций с приложением лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций.
На портале уведомление о выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций с приложением электронной копии лицензии либо мотивированный отказ в выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беруден бас тарту үшін Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздерді қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия алу үшін ұсынған құжаттар Банктер туралы заңның және Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оларды қараудың Тізбенің 3-тармағында көрсетілген мерзімі ішінде көрсетілетін қызметті алушыға оларды жоюға және Қазақстан Республикасының банктік заңнамасының талаптарына сәйкес келетін, пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсынуға арналған ескертулер көрсетілген хатты жібереді.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беруден бас тартуға негіздер болған кезде өтінішті қарау мерзімі көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажеттілігіне байланысты осындай шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі (бұдан әрі - ӘРПК) 76-бабының үшінші бөлігіне сәйкес мерзім ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға хабарланады.
9. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беру туралы шешім қабылдаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушыға Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беріледі.
3-тарау. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу, телнұсқасын беру, қолданылуын тоқтата тұру не тоқтату тәртібі
10. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңда белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен, оның ішінде:
1) көрсетілетін қызметті алушы Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 34-бабында айқындалған тәртіпке сәйкес қайта ұйымдастырылған;
2) көрсетілетін қызметті алушының атауы өзгерген;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішпен көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не электрондық түрде портал арқылы қағаз жеткізгіште жүгінеді.

В случае несоответствия документов, представленных услугополучателем для получения лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций требованиям Закона о банках и Правил, за исключением оснований отказа в выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций, предусмотренных пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, услугодатель в течение срока их рассмотрения, указанного в пункте 3 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, направляет услугополучателю письмо с замечаниями для их устранения и представления доработанных (исправленных) документов, соответствующих требованиям банковского законодательства Республики Казахстан.
При наличии оснований для отказа в выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций срок рассмотрения заявления может быть продлен мотивированным решением руководителя услугодателя или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев со дня принятия такого решения, ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения заявления, о чем извещается услугополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока, в соответствии с частью третьей статьи 76 Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – АППК).
9. В случае принятия услугодателем решения о выдаче услугополучателю лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций услугополучателю выдается лицензия на осуществление отдельных видов банковских операций по форме согласно приложению 3 к Правилам.
Глава 3. Порядок переоформления, выдачи дубликата, приостановления либо прекращения действия лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций
10. Переоформление лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций производится по основаниям и в порядке, установленным Законом о разрешениях и уведомлениях, в том числе в случаях:
1) реорганизации услугополучателя в соответствии с порядком, определенным статьей 34 Закона о разрешениях и уведомлениях;
2) изменения наименования услугополучателя;
3) наличия требования о переоформлении в законах Республики Казахстан.
Услугополучатель обращается к услугодателю с заявлением о переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций по форме согласно приложению 4 к Правилам на бумажном носителе через канцелярию услугодателя либо в электронном виде через портал.

11. Хат-хабарларды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш келіп түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және жауапты бөлімшеге орындауға жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтініші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш тіркелген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар анықталған жағдайда жауапты бөлімше өтініш берушінің құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.
12. Ұсынылған құжаттардың толық болу және (немесе) қолданылу мерзімінің өтпеу фактісі анықталған жағдайда жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі ішінде оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға лицензияны қайта ресімдеуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдау өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қарау, тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беруден дәлелді бас тарту туралы бұйрықтың жобасын дайындайды және көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының қарауына жібереді. Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы бұйрыққа не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеуден дәлелді бас тартуға қол қояды.
Жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасы тиісті шешім қабылдаған күннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде (мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі шегінде) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы көрсетілетін қызметті алушыға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға қайта ресімделген лицензияны қоса бере отырып, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы хабарлама не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеуден дәлелді бас тарту жібереді.
Порталда қайта ресімделген лицензияның электрондық көшірмесін қоса бере отырып, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы хабарлама не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеуден дәлелді бас тарту көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинетке" жіберіледі.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеуден бас тарту үшін негіздер болған кезде лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті қарау мерзімі лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды белгілеу қажеттігіне байланысты көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы көрсетілетін қызметті алушыға ӘРПК-нің 76-бабының 3-бөлігіне сәйкес мерзім ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарланады.

11. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления о переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение. При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и Закону о праздниках, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней, следующего за днем регистрации заявления о переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций, проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия ответственное подразделение в течение 2 (двух) рабочих дней, следующих за днем получения документов заявителя, готовит и направляет мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления о переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций.
12. При установлении факта полноты и (или) отсутствия истечения срока действия представленных документов работник ответственного подразделения в течение срока оказания государственной услуги рассматривает их на предмет соответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
При выявлении оснований для отказа в переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций уполномоченный орган, уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в переоформлении лицензии, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения об отказе в оказании государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения услугополучателем уведомления о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги.
По результатам рассмотрения документов, представленных услугополучателем, заслушивания ответственное подразделение готовит и направляет на рассмотрение уполномоченного лица услугодателя проект приказа о переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций либо мотивированного отказа в выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций. Уполномоченное лицо услугодателя подписывает приказ о переоформлении на осуществление отдельных видов банковских операций либо мотивированный отказ в переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций.
Работник ответственного подразделения в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем принятия уполномоченным лицом услугодателя соответствующего решения (в пределах срока оказания государственной услуги), через канцелярию услугодателя направляет услугополучателю уведомление о переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций с приложением переоформленной лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций либо мотивированный отказ в переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций.
На портале уведомление о переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций с приложением электронной копии переоформленной лицензии либо мотивированный отказ в переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
При наличии оснований для отказа в переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций срок рассмотрения заявления о переоформлении лицензии продлевается мотивированным решением руководителя услугодателя или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения заявления о переоформлении лицензии, о чем извещается услугополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока, в соответствии с частью третьей 76 АППК.

13. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияның телнұсқасын беруге өтініш келіп түскен кезде (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса) көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері лицензияның телнұсқасын беруге өтініш келіп түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және жауапты бөлімшеге орындауға жіберуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушының өтініші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтініштерді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері 2 (екі) жұмыс күні ішінде (мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі шегінде) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, лицензия телнұсқасының не лицензияның телнұсқасын беруден уәжді бас тартудың жобасын дайындайды, көрсетілетін қызметті берушінің басшысында лицензияның телнұсқасына не бас тартуға қол қояды, лицензияның телнұсқасын қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы көрсетілетін қызметті алушыға лицензияның телнұсқасын беру туралы хабарламаны не лицензияның телнұсқасын беруден уәжді бас тартуды жібереді.
14. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органының шешімі негізінде көрсетілетін қызметті берушіге Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушіге ерікті түрде жүгінуге байланысты банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтінішпен (бұдан әрі – лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтініш) барлық немесе жеке банк операциялары бойынша барлық міндеттеме орындалғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде жүгінеді.
15. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтату туралы ерікті өтініші туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті алушы лицензияның қолданылуын тоқтату туралы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның интернет-ресурсында, Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
16. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтату туралы ерікті түрде жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы қызметті алушының атқарушы органының басшысы не оның міндетін атқарушы адам қол қойған (міндеттерін атқаруды жүктеу туралы растайтын құжаттың көшірмесін ұсына отырып) лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтінішті ұсынады. Лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтінішке көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы не портал арқылы электрондық түрде қағаз жеткізгіште мынадай құжаттар қоса беріледі:

13. При поступлении заявления на выдачу дубликата лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме), работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления заявления на выдачу дубликата лицензии осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в ответственное подразделение.
При поступлении заявления услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и Закону о праздниках, прием заявлений осуществляется следующим рабочим днем.
Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней (в пределах срока оказания государственной услуги) рассматривает представленные документы на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, готовит проект дубликата лицензии либо проект мотивированного отказа в выдаче дубликата лицензии, подписывает дубликат лицензии либо отказ у руководителя услугодателя, направляет уведомление о выдаче дубликата лицензии с приложением дубликата лицензии либо мотивированный отказ в выдаче дубликата лицензии услугополучателю через канцелярию услугодателя.
14. Услугополучатель обращается к услугодателю с заявлением о прекращении действия лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций в связи с добровольным обращением к услугодателю по форме согласно приложению 5 к Правилам (далее – заявление о прекращении действия лицензии) на основании решения уполномоченного органа услугополучателя в течение 30 (тридцати) календарных дней после исполнения всех обязательств по всем или отдельным банковским операциям.
15. Информация о добровольном обращении услугополучателя к услугодателю о прекращении действия лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций публикуется услугополучателем на казахском и русском языках на интернет-ресурсе организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней до даты подачи заявления о прекращении действия лицензии услугодателю.
16. При добровольном обращении услугополучателя к услугодателю о прекращении действия лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций услугополучатель представляет подписанное руководителем исполнительного органа либо лицом, исполняющим его обязанности (с представлением копии подтверждающего документа о возложении исполнения обязанностей) услугополучателя заявление о прекращении действия лицензии. К заявлению о прекращении действия лицензии прилагаются следующие документы на бумажном носителе через канцелярию услугодателя либо в электронном виде через портал:

1) көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органының көрсетілетін қызметті берушіге банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтату туралы ерікті түрде жүгінуі туралы шешімі;
2) банк операциялары бойынша міндеттемелердің және қолданыстағы шарттардың жоқ екендігі туралы көрсетілетін қызметті алушының (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарын қоспағанда) кепілдік-хаты.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары банк операциялары бойынша міндеттемелердің жоқ екендігі туралы кепілдік-хат ұсынады;
3) лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтініш жіберілген күннің алдындағы соңғы жұмыс күніндегі жағдай бойынша жасалған бухгалтерлік баланс және оған түсіндірме жазба қоса беріледі. Бухгалтерлік балансқа түсіндірме жазбада көрсетілетін қызметті алушының кредиторлары туралы ақпарат (олар болған кезде) кредиторлық берешек сомалары және олардың туындау негіздері көрсетіле отырып жария етіледі;
4) көрсетілетін қызметті алушының Қағидалардың 15-тармағының талаптарын орындалғанын растайтын ақпарат.
17. Көрсетілетін қызметті берушіге ерікті түрде жүгінуге байланысты банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтінішті көрсетілетін қызметті беруші Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде қарайды.
18. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтату туралы көрсетілетін қызметті берушіге ерікті түрде жүгіну көрсетілетін қызметті алушы мынадай талаптарды орындаған:
1) Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы ұсынылған;
2) көрсетілетін қызметті алушыда (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдарын қоспағанда) банк операциялары бойынша міндеттемелер және қолданыстағы шарттар болмаған, ал Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары бойынша - банк операциялары бойынша міндеттемелер болмаған кезде жүргізіледі.
19. Көрсетілетін қызметті алушы Қағидалардың 18-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтатудан бас тартады. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияның қолданылуын тоқтату туралы өтінішті қайта ұсынған кезде көрсетілетін қызметті берушінің оны қарау мерзімін есептеу оны қайта ұсынған күннен басталады.
Ұсынылған құжаттар бойынша ресімдеу бөлігінде ескертулер болған кезде және (немесе) арифметикалық қателер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген оларды қарау мерзімдері ішінде көрсетілетін қызметті алушыға оларды жою және Қазақстан Республикасы банк заңнамасының талаптарына сәйкес келетін пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсыну үшін ескертулері бар хат жібереді.

1) решение уполномоченного органа услугополучателя о добровольном обращении к услугодателю о прекращении действия лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций;
2) письмо – гарантия услугополучателя (за исключением дочерних организаций Национального Банка Республики Казахстан и национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса) об отсутствии обязательств и действующих договоров по банковским операциям.
Дочерние организации Национального Банка Республики Казахстан и национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса предоставляют письмо – гарантию об отсутствии обязательств по банковским операциям;
3) бухгалтерский баланс и пояснительная записка к нему, составленные по состоянию на последний рабочий день, предшествующий дню направления заявления о прекращении действия лицензии. В пояснительной записке к бухгалтерскому балансу раскрывается информация о кредиторах услугополучателя (при их наличии) с указанием сумм кредиторской задолженности и оснований ее возникновения;
4) информация, подтверждающая выполнение услугополучателем требований пункта 15 Правил.
17. Заявление о прекращении действия лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций в связи с добровольным обращением к услугодателю рассматривается услугодателем в течение 3 (трех) месяцев с даты получения документов, указанных в пункте 16 Правил.
18. Услугополучатель вправе добровольно обратиться к услугодателю с заявлением о прекращении действия лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций при выполнении следующих условий:
1) представление полного пакета документов, указанных в пункте 16 Правил;
2) отсутствие у услугополучателя (за исключением дочерних организаций Национального Банка Республики Казахстан и национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса) обязательств и действующих договоров по банковским операциям, а по дочерним организациям Национального Банка Республики Казахстан и национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса – отсутствие обязательств по банковским операциям.
19. В случае невыполнения услугополучателем условий, предусмотренных пунктом 18 Правил, услугодатель отказывает в прекращении действия лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций. При повторном представлении услугополучателем заявления о прекращении действия лицензии, исчисление срока его рассмотрения услугодателем начинается с даты его повторного представления.
При наличии замечаний по представленным документам в части оформления и (или) при наличии арифметических ошибок услугодатель в течение сроков их рассмотрения, указанных в пункте 17 Правил, направляет услугополучателю письмо с замечаниями для их устранения и представления доработанных (исправленных) документов, соответствующих требованиям банковского законодательства Республики Казахстан.

20. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданысын тоқтату мүмкіндігі туралы хатын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей қағаз жеткізгіште берілген лицензияның түпнұсқасын көрсетілетін қызметті берушіге қайтарады.
4-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
21. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жазбаша түрде жүргізіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды көрсетілетін қызметті берушінің жоғары тұрған лауазымды адамы, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау бойынша көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы оны тіркеген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
22. Шағымда мыналар:
1) көрсетілетін қызметті алушының толық атауы, пошталық мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) көрсетілетін қызметті берушінің атауы және (немесе) іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым келтірілген лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса);
3) шағым берген адам өзінің талаптары мен дәлелдерін негіздейтін жағдайлар;
4) шағымның шығыс нөмірі және берілген күні;
5) шағымға қоса берілетін құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушы не оның өкілі болып табылатын тұлға қол қояды.

20. Не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения письма услугодателя о возможности прекращения действия лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций услугополучатель возвращает оригинал лицензии, выданной на бумажном носителе, услугодателю.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
21. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим должностным лицом услугодателя, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информация о порядке обжалования предоставляется по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
22. В жалобе указываются:
1) полное наименование, почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер услугополучателя;
2) наименование услугодателя и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица решение, действие (бездействие) которого (которых) обжалуется (обжалуются);
3) обстоятельства, на которых лицо, подающее жалобу, основывает свои требования и доказательства;
4) исходящий номер и дата подачи жалобы;
5) перечень прилагаемых к жалобе документов.
Жалоба подписывается услугополучателем либо лицом, являющимся его представителем.

23. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға лицензия беру қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензия беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы
1. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензия беру;
2. Лицензияны қайта ресімдеу;
3. Лицензияның телнұсқасын беру
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі - уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал);
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі.
3.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған күннен бастап, сондай-ақ порталға жүгінген күннен бастап:
1. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензия (бұдан әрі – лицензия) беру кезінде - 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
2. Лицензияны қайта ресімдеу кезінде-15 (он бес) жұмыс күні ішінде;
3. Лицензияның телнұсқаларын беру кезінде-2 (екі) жұмыс күні ішінде.
4.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету нысаны
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде
5.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелері
Лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, лицензияны қоса бере отырып, лицензияның телнұсқасын беру туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту туралы дәлелді жауап.
6.
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
1) лицензия бергені үшін лицензиялық алым 400 (төрт жүз) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым осы тармақтың 1) тармақшасында белгіленген мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым осы тармақтың 1) тармақшасында белгіленген мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының аумағында ашылған Қазақстан Республикасы бейрезидент банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол ақшамен немесе қолма-қол ақшасыз нысанда, сондай-ақ "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7.
Жұмыс кестесі

23. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам выдачи лицензии
организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских
операций
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций на осуществление отдельных видов банковских операций
Наименование подвида государственной услуги
1. Выдача лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций
2. Переоформление лицензии
3. Выдача дубликата лицензии
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее - портал);
канцелярия услугодателя.
3.
Срок оказания государственной услуги
Со дня сдачи пакета документов услугодателю, а также со дня обращения на портал:
1) при выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций (далее – лицензия) – в течение 30 (тридцати) рабочих дней;
2) при переоформлении лицензии – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней;
3) при выдаче дубликатов лицензии – в течение 2 (двух) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче лицензии, переоформлении лицензии, выдаче дубликата лицензии с приложением лицензии либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1) лицензионный сбор за выдачу лицензии составляет 400 (четыреста) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки, установленной в подпункте 1) настоящего пункта;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки, установленной в подпункте 1) настоящего пункта.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, открытые на территории Республики Казахстан, или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "цифрового правительства".
7.
График работы

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру кестесі сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңға сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8.
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензия алу үшін алғаш рет портал арқылы жүгінген кезде:
1) өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат түріндегі Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға лицензия беру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініш (тұлғаның өтініш беруге өкілеттігін растайтын құжаттардың көшірмелерін және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып), онда өтініш беруші өз қызметін жүзеге асыруды жоспарланып отырған бастауға байланысты барлық ұйымдастыру-техникалық іс-шаралардың орындалғанын растайды;
2) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыру құқығы үшін лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) осы тармақтың екінші бөлігінің 3), 4), 5) 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттың электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне алғаш рет жүгінген кезде:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға лицензия беру туралы өтініш (тұлғаның өтініш беруге өкілеттігін растайтын құжаттарды және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып), онда өтініш беруші өз қызметін жүзеге асыруды жоспарланып отырған бастауға байланысты барлық ұйымдастыру-техникалық іс-шаралардың орындалғанын растайды;

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках);
график приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и Закону о праздниках, прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя для получения лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций впервые через портал:
1) заявление о выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций по форме согласно приложению 2 к Правилам выдачи лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций (далее – Правила) в виде электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) заявителя (с приложением копий документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов и сведений), в котором заявитель в том числе подтверждает выполнение всех организационно-технических мероприятий, связанных с планируемым началом осуществления своей деятельности;
2) электронная копия документа, подтверждающая уплату в бюджет лицензионного сбора за право осуществления отдельных видов банковских операций, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства";
3) электронные копии документов, указанных в подпунктах 3), 4), 5) 6), 7) и 8) части второй настоящего пункта.
При обращении услугополучателя для получения лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций впервые в канцелярию услугодателя:
1) заявление о выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций по форме согласно приложению 2 к Правилам (с приложением документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов и сведений), в котором заявитель в том числе подтверждает выполнение всех организационно-технических мероприятий, связанных с планируемым началом осуществления своей деятельности;

2) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыру құқығы үшін лицензиялық алымның бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) көрсетілетін қызметті алушының тиісті органының банк операцияларының жекелеген түрлерін жоспарланып отырған жүзеге асыру туралы шешімінің көшірмесі, сондай-ақ жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін жарғының түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариат куәландырған);
4) құжаттарды ұсыну күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларын жүргізу үшін біліктілік талаптарына 1-қосымшаға, сондай-ақ осы қаулыға 2-қосымшада белгіленген біліктілік талаптарына (бұдан әрі – Біліктілік талаптары) сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесіне сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес заңды тұлға болып табылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) туралы мәліметтер;
5) Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларын жүргізу үшін біліктілік талаптарына, сондай-ақ көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке басты куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесін қоса бере отырып (шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғасының басшы қызметкерлері туралы, акционер (қатысушы) жеке тұлға туралы мәліметтер;
6) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлерінде, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым акционерінің (қатысушысының)- заңды тұлғасының басшы қызметкерлерінде, акционер (қатысушы)-жеке тұлғада азаматтығы бар елдің мемлекеттік органы (тұрақты тұратын елдің - азаматтығы жоқ адамдар үшін) берген азаматтығы бар елде (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауы туралы құжаттың көшірмесі. Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым акционерінің (қатысушысының)-заңды тұлғасының басшы қызметкері, акционер (қатысушы)-жеке тұлға соңғы 10 (он) жыл ішінде азаматтығы бар елден тыс жерде тұрақты тұрған болса, кандидат соңғы 10 (он) жыл бойы тұрақты тұрған елде қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы құжаттың электрондық көшірмесін ұсынады. Көрсетілген құжаттарды беру күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның қолданыс мерзімі көрсетілген өзге жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқтығы туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында көрсетілген мәліметтер сұратылатын адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмесе, онда тиісті растау кандидат соңғы 10 (он) жыл бойы тұрақты тұрған азаматтығы бар елдің (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елдің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен уәкілетті органның атына жіберіледі;

2) копия документа, подтверждающая уплату в бюджет лицензионного сбора за право осуществления отдельных видов банковских, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства";
3) копия решения соответствующего органа услугополучателя о планируемом осуществлении отдельных видов банковский операций, а также копия устава (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала устава для сверки);
4) сведения об акционере (участнике) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, являющимся юридическим лицом, согласно приложению 1 к Квалификационным требованиям для проведения банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также перечню документов, подтверждающих соответствие указанным квалификационным требованиям, установленным в приложении 2 к настоящему постановлению (далее – Квалификационные требования), по состоянию на дату, предшествую дате представления документов;
5) сведения о руководящих работниках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящих работниках акционера (участника) – юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, об акционере (участнике) – физическом лице по форме согласно приложению 2 к Квалификационным требованиям с приложением электронной копии документа, удостоверяющего личность (для иностранцев, лиц без гражданства);
6) копия документа об отсутствии у работников организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящих работниках акционера (участника) – юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционера (участника) – физического лица неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства). В случае, если руководящий работник организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящий работник акционера (участника) – юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционер (участник) – физическое лицо в течение последних 10 (десяти) лет постоянно проживал за пределами страны гражданства, также представляется электронная копия документа об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране, где он постоянно проживал последние 10 (десять) лет. Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства, страны, где он постоянно проживал последние 10 (десять) лет (для иностранцев) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа;

7) көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлерінің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын бөлімшелердің қызметкерлерінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетілген өтініш берушінің штат кестесі;
8) барлық жоспарланып отырған банк операцияларын ескере отырып алдағы үш жылға арналған даму стратегиясының көшірмесі, оған өтініш берушінің ұйымдық құрылымы, өтініш берушінің өтініш берілетін қаржы жылындағы бюджеті туралы ақпарат, оның ішінде өтініш берушінің 3 (үш) қаржы (операциялық) жылына арналған пруденциялық нормативтерді орындауы туралы болжамды деректер есебі енгізіледі.
9) ең аз мөлшерін уәкілетті орган "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң) 5-бабына сәйкес белгілеген жарғылық капиталдың төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
Қор биржасы, орталық контрагенттің функцияларын жүзеге асыратын клирингтік ұйым, орталық депозитарий және бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдар 1), 2), 3) және 8) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы лицензияның телнұсқасын алу үшін (егер бұрын берілген лицензия қағаз нысанда ресімделген болса) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінген кезде:
1) лицензияның телнұсқасын беру қажеттілігі негізделе отырып, еркін нысанда жазылған өтініш (тұлғаның өтініш беруге өкілеттігін растайтын құжаттарды және оған қоса берілетін құжаттарды және мәліметтерді қоса бере отырып);
2) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияның телнұсқасын бергені үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеу үшін порталға жүгінген кезде:
1) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылған, электрондық құжат түріндегі өтініш (тұлғаның өтініш беруге өкілеттігін растайтын құжаттарды және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып);
2) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдегені үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
3) лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері, олардың ақпараты мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда (құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде).
Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінген кезде:

7) штатное расписание заявителя с указанием фамилий, имен и отчеств (при наличии) руководящих работников услугополучателя и работников подразделений, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
8) копию стратегии развития на ближайшие три года с учетом всех осуществления планируемых банковских операций, включается информация об организационной структуре заявителя, бюджете заявителя на финансовый год, в котором подается заявление, в том числе прогнозные данные о выполнении заявителем пруденциальных нормативов на 3 (три) финансовых (операционных) года.
9) копии документов, подтверждающих оплату уставного капитала, минимальный размер которого установлен уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" и статьей 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании).
Фондовая биржа, клиринговая организация, осуществляющая функции центрального контрагента, центральный депозитарий и организации, обладающие лицензией на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг представляют документы, указанные в подпунктах пунктах 1), 2), 3) и 8).
При обращении услугополучателя для выдачи дубликата лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме) в канцелярию услугодателя:
1) заявление в произвольной форме с обоснованием необходимости выдачи дубликата лицензии (с приложением документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов, и сведений);
2) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за выдачу дубликата лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства".
При обращении услугополучателя для переоформления лицензии на портал:
1) заявление о переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций по форме согласно приложению 4 к Правилам в виде электронного документа, удостоверенного ЭЦП заявителя (с приложением документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов и сведений);
2) электронная копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства";
3) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных цифровых системах.
При обращении услугополучателя для переоформления лицензии в канцелярию услугодателя:

1) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш (тұлғаның өтініш беруге өкілеттігін растайтын құжаттарды және оған қоса берілетін құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып);
2) лицензияның түпнұсқасы (егер бұрын берілген лицензия қағаз түрінде ресімделген болса);
3) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдегені үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4) мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың көшірмелері.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) заңды тұлғалардың осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарында қызмет түрімен айналысуға тыйым салу;
2) лицензиардың лицензиялау кезінде қойылатын талаптарға өтініш берушінің сәйкес келмеуі туралы тиісті келісуші мемлекеттік органнан жауап алуы;
3) өтініш берушіге қатысты лицензиялануға тиіс қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) сот орындаушысының ұсынымы негізінде соттың өтініш беруші-борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салуы;
5) өтініш беруші лицензия алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің белгіленуі;
6) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
7) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы;
8) көрсетілетін қызметті алушының Біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
9) көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті орган белгілеген мерзімде уәкілетті органның ескертулерін жоймауы немесе көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған құжаттарды уәкілетті орган белгілеген мерзім өткеннен кейін ұсынуы;
10) өтініш берушінің даму стратегиясының және (немесе) өзге де ұсынылған құжаттардың уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарына сәйкес келмеуі және (немесе) мыналарды:
алғашқы үш қаржылық (операциялық) жыл өткеннен кейін өтініш берушінің қызметі рентабельді болатынын;

1) заявление о переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций по форме согласно приложению 4 к Правилам (с приложением документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов и сведений);
2) оригинал лицензии (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажной форме);
3) копия документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "цифрового правительства";
4) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных цифровых системах.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц
2) лицензиаром получен ответ от соответствующего согласующего государственного органа о несоответствии заявителя предъявляемым при лицензировании требованиям;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности, или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
4) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать заявителю-должнику лицензию;
5) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
7) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
8) несоответствие услугополучателя Квалификационным требованиям;
9) неустранение услугополучателем замечаний уполномоченного органа в установленный уполномоченным органом срок или представление услугополучателем доработанных с учетом замечаний уполномоченного органа документов по истечении срока, установленного уполномоченным органом;
10)несоответствие стратегии развития заявителя и (или) иных представленных документов требованиям уполномоченного органа к системе управления рисками и внутреннего контроля, и (или) непредставление сведений, подтверждающих, что:
по истечении первых трех финансовых (операционных) лет деятельность заявителя будет рентабельной;
заявитель обладает организационной структурой, соответствующей стратегии его развития;

11) өтініш берушінің өзінің даму стратегиясына сәйкес келетін ұйымдық құрылымының бар екенін растайтын мәліметтерді ұсынбауы;
10) өтініш берушінің банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға құқығы бар адамдардың тізбесіне сәйкес келмеуі;
12) өтініш беруші Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін лицензиялық алымды енгізбеуі жағдайларында жүзеге асырылады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинет", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға
лицензия беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кімге_________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің толық атауы)
Кімнен_________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға
арналған лицензияны беру туралы өтініш
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия беруді
сұраймын (валюта түрін көрсету – ұлттық және (немесе) шетел валютасымен):
банк операцияларының түрлері:
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:
1. Атауы, тұратын орны және нақты мекенжайы
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үйдің, офистің нөмірі, бизнес сәйкестендіру
нөмірі (бар болса))
_______________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________
(телефон нөмірі, факс нөмірі, электрондық пошта мекенжайы, интернет-ресурс)
2. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нөмірі
мен күні (акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлғалар
үшін) және көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталының мөлшері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

11) несоответствие заявителя перечню лиц, имеющих право осуществлять отдельные виды банковских операций;
12) заявителем не внесен лицензионный сбор, соответствующий требованиям законодательства Республики Казахстан
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 2
к Правилам выдачи лицензии
организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских
операций
Форма
В _______________________
(полное наименование
услугодателя)
от _______________________
(наименование
услугополучателя)
Заявление о выдаче лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций
Прошу выдать лицензию на осуществление отдельных видов банковских операций
(указать вид валюты - в национальной и (или) иностранной):
виды банковских операций:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Сведения об услугополучателе:
1. Наименование, место нахождения и фактический адрес
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома, офиса, бизнес-идентификационный
номер (при наличии))
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(номер телефона, номер факса, адрес электронной почты, интернет-ресурс)
2. Номер и дата свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных
акций (для юридических лиц, созданных в организационно-правовой форме
акционерного общества) и размер уставного капитала услугополучателя
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

3. Банк операцияларын жүргізуге бірінші рет алынған лицензия туралы деректер:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
4. Жіберілетін құжаттар тізбесі, олардың әр қайсысының даналары мен парақтар саны:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы ұйымның банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асырудың жоспарланып отырған басталуымен байланысты талаптардың және барлық
ұйымдастыру-техникалық іс-шаралардың орындалуын растайды, оның ішінде:
қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі
уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) және Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келетін бухгалтерлік есепті
және бас бухгалтерлік кітапты жүргізуді автоматтандыру бойынша үй-жайларды, жабдықтар
мен бағдарламалық қамтамасыз етуді дайындау;
Банктер туралы заңға сәйкес банк операцияларын жүргізудің жалпы талаптарын
айқындайтын қағидаларды бекіту;
уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін таяудағы үш жылға арналған даму
стратегиясын бекіту;
уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға байланысты, оның ішінде
тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру үшін қажетті ішкі
құжаттарды бекіту.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпараттың)
дұрыстығын, сондай-ақ уәкілетті органға өтінішті қарауға байланысты сұратылатын
қосымша ақпарат пен құжаттардың уақтылы ұсынылуын растайды.
Көрсетілетін қызметті алушы цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының не өтініш беруге
уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (растайтын құжаттарды қоса
бере отырып).
__________________________________________ ________________
(қолы немесе электрондық цифрлық қолтаңбасы)       (күні)
Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға лицензия
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Елтаңбасы
Уәкілетті органның толық атауы
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензия
Лицензияның нөмірі ____________Берілген күні __ жылғы "___"_______
________________________________________________________________________
________________________________________________________________
(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
Осы лицензия банк операцияларының жекелеген түрлерін (ұлттық және (немесе) шетел
валютасымен) жүзеге асыруға құқық береді:
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Бірінші рет алынған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға
арналған лицензия туралы деректер:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(лицензия берген мемлекеттік органның нөмірі, күні, атауы)
Төраға (Төрағаның орынбасары)
_______________________________________ __________________
(қолы немесе электрондық цифрлық қолы) (аты-жөні)
Мөр орны (қағаздағы нысан үшін)
Алматы қаласы
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымдарға лицензия беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кімге
____________________________
(көрсетілетін қызметті
берушінің толық атауы)
Кімнен___________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының толық атауы)
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға
арналған лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш
__________________________________________________________байланысты
(лицензияны қайта ресімдеудің себебін көрсету)
___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лицензияның атауын, валюта түрін (ұлттық және (немесе) шетел) көрсету)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
______________________________________________________________________
лицензиясын қайта ресімдеуді сұраймын.
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер_____________________
___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

3. Данные о лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций,
полученной впервые:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
4. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому
из них:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Услугополучатель подтверждает выполнение требований и всех организационно-
технических мероприятий, связанных с планируемым началом осуществления
организацией отдельных видов банковских операций, в том числе:
подготовку помещения, оборудования и программного обеспечения по автоматизации
ведения бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги, соответствующих
требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа
по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых
организаций (далее – уполномоченный орган) и Национального Банка Республики
Казахстан;
утверждение правил, определяющих общие условия проведения банковских
операций, в соответствии с Законом о банках;
утверждение стратегии развития на ближайшие три года, соответствующей
требованиям уполномоченного органа;
утверждение внутренних документов, связанных с осуществлением отдельных видов
банковских операций, в том числе необходимых для формирования системы
управления рисками и внутреннего контроля, согласно требованиям, установленным
нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Услугополучатель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов
(информации), а также своевременное представление уполномоченному органу
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
заявления.
Услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа
услугополучателя либо лица, уполномоченного на подачу заявления
(с приложением подтверждающих документов).
__________________________________________ _________________
(подпись или электронная цифровая подпись) (дата)
Приложение 3
к Правилам выдачи лицензии
организациям, осуществляющим
отдельные виды банковских
операций
Форма
Герб Республики Казахстан
Полное наименование уполномоченного органа
Лицензия на осуществление отдельных видов банковских операций
Номер лицензии ____________________ Дата выдачи "____" ___________ года
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций)
Настоящая лицензия дает право на осуществление отдельных видов банковских
операций, (в национальной и (или) иностранной валюте):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Данные о лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций,
полученной впервые:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
Председатель (заместитель Председателя)
________________________________________ __________________
(подпись или электронная цифровая подпись) (фамилия, инициалы)
Место печати (для бумажной формы)
город Алматы
Приложение 4
к Правилам выдачи лицензии
организациям, осуществляющим
отдельные виды
банковских операций
Форма
В ________________________
(полное наименование
услугодателя)
от ________________________
(полное наименование
услугополучателя)
Заявление о переоформлении лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций
Прошу переоформить лицензию
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование лицензии и вид валюты - национальная и (или) иностранная)
в связи _____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать причину переоформления лицензии)
Сведения об услугополучателе
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

1. Атауы және орналасқан жері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үйдің, офистің нөмірі)
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(телефон нөмірі, факс нөмірі, электрондық поштаның мекенжайы, интернет-ресурс)
2. Банк операцияларының жекелеген түрлерін және (немесе) бағалы қағаздар
нарығындағы қызметті жүзеге асыруға бірінші рет алынған лицензия туралы деректер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
3. Жіберілген құжаттардың тізбесі, олардың әрқайсысы бойынша даналар және парақтар саны
__________________________________________________________________________
______________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілген құжаттардың (ақпараттың)
дәйектілігін растайды. Көрсетілетін қызметті алушы цифрлық жүйелердегі заңмен
қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының не өтініш беруге уәкілетті
тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (растайтын құжаттарды қоса бере отырып).
_______________________________________________ _______________
(қолы немесе электрондық цифрлық қолтаңбасы)       (күні)
Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға
лицензия беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Көрсетілетін қызметті берушіге ерікті түрде өтініш беруге
байланысты банк операцияларының жекелеген түрлерін
жүзеге асыруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтату
туралы өтініш
_____________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органының ____ жылғы
_____________ "____"
_______________________ № ___________________________ шешіміне сәйкес,
____________________________________________________________________
(өткізу орны)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лицензияның және банк операциясы түрінің атауы)
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға арналған
лицензияның қолданылуын тоқтатуды сұрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы Қағидалардың 18-тармағы талаптарының
орындалғанын және өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпараттың)
дәйектілігін растайды.
Жіберілетін құжаттардың тізбесін, әрқайсысы бойынша дана және бет
саны _____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушының атқарушы органы басшысының не өтінім беруге
уәкілетті адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (растайтын құжаттармен қоса)
__________________________________________       ________________
(қолы немесе электрондық цифрлық қолтаңбасы)       (күні)
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 29 қаулысымен бекітілген
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларын жүргізу үшін біліктілік талаптары, сондай-ақ көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесі
р/с №
Біліктілік талаптары
Біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар
1
2
3
1.

1. Наименование, место нахождения
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома, офиса)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(номер телефона, номер факса, адрес электронной почты, интернет-ресурс)
2. Данные о лицензии на осуществление отдельных видов банковских операций
и (или) деятельности на рынке ценных бумаг, полученной впервые
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа, выдавшего лицензию)
3. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов
по каждому из них ___________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Услугополучатель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению
документов (информации). Услугополучатель предоставляет согласие на
использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа
услугополучателя либо лица, уполномоченного на подачу заявления
(с приложением подтверждающих документов).
_______________________________________________ _______________
(подпись или электронная цифровая подпись) (дата)
Приложение 5
к Правилам выдачи
лицензии организациям,
осуществляющим отдельные
виды банковских операций
Форма
Заявление о прекращении действия лицензии на осуществление отдельных видов
банковских операций в связи с добровольным обращением к услугодателю
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением уполномоченного органа услугополучателя
№ ____________ от "____" _____________ ____ года,
_____________________________________________________________________
(место проведения)
осуществить прекращение действия лицензии на осуществление отдельных видов
банковских операций
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование лицензии и банковской операции)
Услугополучатель подтверждает выполнение требований пункта 18 Правил
и достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации).
Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов по каждому
из них:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя исполнительного органа
услугополучателя либо лица, уполномоченного на подачу заявления
(с приложением подтверждающих документов)
__________________________________________ ________________
(подпись или электронная цифровая подпись) (дата)
Утверждены
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 31 марта 2026 года № 29
Квалификационные требования для проведения банковских операций организациями,
осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также перечень
документов, подтверждающих соответствие указанным квалификационным требованиям
№ п/п
Квалификационные требования
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
1
2
3
1.

Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым акционерінің (қатысушысы)-заңды тұлғаның, сондай-ақ акционер (қатысушы) - жеке тұлғаның "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң) 9-4-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген мінсіз іскерлік беделінің болуы.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларын жүргізу үшін біліктілік талаптарына 2-қосымшаға, сондай-ақ жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып (шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін) көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы)-заңды тұлғаның басшы қызметкерлері, акционері (қатысушысы)-жеке тұлға туралы мәліметтер;
азаматтық елінде (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елінде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді растайтын, олар азаматтық алған елдің (олар тұрақты тұратын елдің - азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органы берген құжаттың көшірмесі. Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы)-заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционер (қатысушы) жеке тұлға соңғы 10 (он) жыл ішінде азаматтығы бар елден тыс жерде тұрақты тұрған жағдайда, кандидат соңғы 10 (он) жыл бойы тұрақты тұратын елдегі қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы құжаттың көшірмесі де ұсынылады.
Көрсетілген құжаттың берілген күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның қолданылуының өзге мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында оларға қатысты көрсетілген мәліметтер сұратылып отырған адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмеген болса, онда тиісті растау азаматтық елінің (шетелдіктер үшін) немесе соңғы 10 (он жыл) тұрақты тұратын елінің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен уәкілетті органның атына жіберіледі.
2.
Ұйымның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асырудың жоспарланып отырған басталуына байланысты талаптарды және барлық ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды орындау, оның ішінде:

Наличие у руководящих работников акционера (участника) — юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также у акционера (участника) — физического лица, безупречной деловой репутации, предусмотренной подпунктом 1) пункта 2 статьи 9-4 Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании)
Сведения о руководящих работниках акционера (участника) – юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, об акционере (участнике) – физическом лице по форме согласно приложению 2 к Квалификационным требованиям для проведения банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также перечню документов, подтверждающих соответствие указанным квалификационным требованиям, с приложением
копии документа, удостоверяющего личность (для иностранцев, лиц без гражданства);
копии документа об отсутствии у неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства). В случае, если руководящий работник акционера (участника) – юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционер (участник) физическое лицо в течение последних 10 (десяти) лет постоянно проживал за пределами страны гражданства, также представляется копия документа об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране, где он постоянно проживал последние 10 (десять) лет. Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства, страны, где он постоянно проживал последние 10 (десять) лет (для иностранцев) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа.
2.
Выполнение требований и всех организационно-технических мероприятий, связанных с планируемым началом осуществления организацией отдельных видов банковских операций, в том числе:

1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келетін бухгалтерлік есепті және бас бухгалтерлік кітапты жүргізуді автоматтандыру бойынша үй-жайларды, жабдықтар мен бағдарламалық қамтылымды дайындау;
2) "Қазақстан Республикасындағы банкер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банктер туралы заң) сәйкес банк операцияларын жүргізудің жалпы шарттарын айқындайтын қағидаларды бекіту;
3) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға байланысты ішкі құжаттарды бекіту.
Өтініш беруші, оның ішінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асырудың жоспарланып отырған басталуына байланысты барлық ұйымдастыру-техникалық іс-шаралардың орындалғанын растайтын өтініш.
3.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыру үшін қажетті қызметкерді, оның ішінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлерін жалдау.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын бөлімшелердің басшы қызметкерлеріндің және қызметкерлерінің тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетілген штаттық кестесін бекіту
4.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлерінің Банктер туралы заңның 45-бабының 7 және 8-тармақтарында, сондай-ақ Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-4-баптарында белгіленген талаптарға сәйкес келуі.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларын жүргізу үшін біліктілік талаптарына 2-қосымшаға, сондай-ақ жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып (шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар үшін) көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерлері туралы мәліметтер;
азаматтық елінде (шетелдіктер үшін) немесе тұрақты тұратын елінде (азаматтығы жоқ адамдар үшін) қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді растайтын, олар азаматтық алған елдің (олар тұрақты тұратын елдің - азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органы берген құжаттың көшірмесі. Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционер (қатысушы) жеке тұлға соңғы 10 (он) жыл ішінде азаматтығы бар елден тыс жерде тұрақты тұрған жағдайда, кандидат соңғы 10 (он) жыл бойы тұрақты тұратын елдегі қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы құжаттың көшірмесі де ұсынылады.
Көрсетілген құжаттың берілген күні өтініш берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан аспайды (ұсынылатын құжатта оның қолданылуының өзге мерзімі көрсетілген жағдайларды қоспағанда). Егер мемлекеттік органы қылмыстар үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтерді растауға уәкілетті елдің заңнамасында оларға қатысты көрсетілген мәліметтер сұратылып отырған адамдарға растайтын құжаттарды беру көзделмеген болса, онда тиісті растау азаматтық елінің (шетелдіктер үшін) немесе соңғы 10 (он жыл) тұрақты тұратын елінің (азаматтығы жоқ адамдар үшін) мемлекеттік органының хатымен уәкілетті органның атына жіберіледі.
5.
Уәкілетті орган "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына және Мемлекеттік реттеу туралы заңның 5-бабына сәйкес белгілеген жарғылық капиталдың ең аз мөлшерін төлеу
Уәкілетті орган "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына және Мемлекеттік реттеу туралы заңның 5-бабына сәйкес белгілеген жарғылық капиталдың ең аз мөлшерінің төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі.
6.

1) подготовку помещения, оборудования и программного обеспечения по автоматизации ведения бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги, соответствующих требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) и Национального Банка Республики Казахстан;
2) утверждение правил, определяющих общие условия проведения банковских операций, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках);
3) утверждение внутренних документов, связанных с осуществлением отдельных видов банковских операций.
Заявление, в котором заявитель в том числе подтверждает выполнение всех организационно-технических мероприятий, связанных с планируемым началом осуществления отдельных видов банковских операций.
3.
Найм персонала необходимого для осуществления отдельных видов банковских операций, в том числе руководящих работников организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Утверждение штатного расписания с указанием фамилий, имен и отчеств (при их наличии) руководящих работников и работников подразделений, осуществляющих отдельные виды банковских операций в организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций
4.
Соответствие руководящих работников организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, требованиям, установленным пунктами 7 и 8 статьи 45 Закона о банках, а также статьи 9-4 Закона о государственном регулировании.
Сведения о руководящих работниках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по форме согласно приложению 2 к Квалификационным требованиям для проведения банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также перечню документов, подтверждающих соответствие указанным Квалификационным требованиям, с приложением:
копии документа, удостоверяющего личность (для иностранцев, лиц без гражданства);
копии документа об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранцев) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), выданного государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства). В случае, если руководящий работник организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в течение последних 10 (десяти) лет постоянно проживал за пределами страны гражданства, также представляется копия документа об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране, где он постоянно проживал последние 10 (десять) лет. Дата выдачи указанных документов не превышает 3 (трех) месяцев, предшествующих дате подачи заявления (за исключением случаев, когда в предоставляемом документе указан иной срок его действия). Если законодательством страны, государственный орган которой уполномочен подтверждать сведения об отсутствии неснятой или непогашенной судимости, не предусмотрена выдача подтверждающих документов лицам, в отношении которых запрашиваются указанные сведения, то соответствующее подтверждение направляется письмом государственного органа страны гражданства, страны, где он постоянно проживал последние 10 (десять) лет (для иностранцев) или страны постоянного проживания (для лиц без гражданства) в адрес уполномоченного органа.
5.
Оплата минимального размера уставного капитала, установленного уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" и статьей 5 Закона о государственном регулировании.
Копия документа, подтверждающего оплату минимального размера уставного капитала, установленного уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об ипотеке недвижимого имущества" и статьей 5 Закона о государственном регулировании.
6.

Банктер туралы заңның 22-бабы 8- тармағының екінші бөлігінде көрсетілген, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыруға құқылы тұлғалар тізбесіне сәйкес келуі, сондай-ақ көрсетілген бапқа сәйкес аталған тұлғалар үшін рұқсат етілген банк операцияларының түрлеріне сәйкес келуі
Көрсетілетін қызметті алушының тиісті органының банк операцияларының жекелеген түрлерін жоспарланып отырған жүзеге асыру туралы шешімінің көшірмесі, сондай-ақ жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін жарғының түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда нотариалды куәландырылған).
Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың
банк операцияларын жүргізу
үшін біліктілік талаптарына,
сондай-ақ көрсетілген
біліктілік талаптарына сәйкестігін
растайтын құжаттар тізбесіне
1-қосымша
Заңды тұлға болып табылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым акционері (қатысушысы) туралы мәліметтер нысаны
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның толық атауы)
1. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) (бұдан әрі - Өтініш беруші)
________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(толық атауы)
2. Орналасқан жері және нақты мекенжайы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үй, кеңсе нөмірі)
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(қала коды, телефон нөмірі, факс нөмірі, электрондық пошта мекенжайы, интернет-ресурсы)
3. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, берген орган)
4. Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

Соответствие перечню лиц, указанному в части второй пункта 8 статьи 22 Закона о банках, которые вправе осуществлять отдельные виды банковских операций, а также соответствие видам банковских операций, разрешенным для данных лиц в соответствии с указанной статьей.
Копия решения соответствующего органа услугополучателя о планируемом осуществлении отдельных видов банковских операций, а также копия устава (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала устава для сверки).
Приложение 1
к Квалификационным требованиям для проведения
банковских операций
организациями, осуществляющими
отдельные виды банковских
операций, а также перечню
документов, подтверждающих
соответствие указанным
квалификационным требованиям
Форма сведений об акционере (участнике) организации, осуществляющей
отдельные виды банковских операций, являющимся юридическим лицом
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей отдельные виды
банковских операций)
1. Акционер (участник) организации, осуществляющей отдельные виды банковских
операций (далее – заявитель)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(полное наименование)
2. Место нахождения и фактический адрес
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома, офиса)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(код города, номер телефона, номер факса, адрес электронной почты,
интернет-ресурс)
3. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование документа, номер и дата выдачи, кем выдан)
4. Бизнес идентификационный номер (при наличии)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

5. Қызмет түрі
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(қызметтің негізгі түрлерін көрсету)
6. Қазақстан Республикасының резиденті немесе бейрезиденті
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
7. Өтініш берушінің акционерге тиесілі дауыс беретін акциялары санының өтініш берушінің дауыс беретін акцияларының жалпы санына пайыздық арақатынасы немесе өтініш берушінің жарғылық капиталына қатысу үлесі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
8. Өтініш берушінің акцияларын төлеуге (өтініш берушінің жарғылық капиталындағы қатысу үлесіне) ақша енгізер алдындағы өтініш беруші акционерінің (қатысушысының) меншікті капиталының мөлшері және өтініш берушінің акцияларын төлеуге енгізілген сома (өтініш берушінің жарғылық капиталындағы қатысу үлесіне) ____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
9. Өтініш беруші акционерінің (қатысушысының) заңды тұлғалардың атаулары мен орналасқан жерін көрсете отырып, басқа заңды тұлғаларды қатысушы, акционер ретінде құруға және олардың қызметіне қатысуы туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
10. Ұйымның атауын, орналасқан жерін көрсете отырып, өтініш берушінің акционері (қатысушысы) қатысатын өнеркәсіптік, банктік, қаржылық топтар, холдингтер, концерндер, қауымдастықтар, консорциумдар туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
11. Өтініш берушінің акционерінің (қатысушысының) атқарушы органының бірінші басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке-дара орындайтын тұлға) және басқару органы (бақылаушы кеңесі - бар болса) туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге және цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
20 жылғы "___" _____________
Өтініш беруші акционерінің (қатысушысының) немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның атқарушы орган басшысының (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның) қолы ______________________
Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың
банк операцияларын жүргізу үшін
біліктілік талаптарына, сондай-ақ
көрсетілген біліктілік талаптарына
сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесіне
2-қосымша
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) - жеке тұлға туралы мәліметтер нысаны
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы)
1. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) - жеке тұлға туралы жалпы мәліметтер:
Туған күні және туған жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі немесе резиденті жеке тұлға болып табылатын мемлекетте жеке тұлға үшін қалыптастырылатын өзге де бірегей нөмір (болған кезде)
Телефон нөмірі (қала коды, жұмыс және үй)

5. Вид деятельности
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
6. Резидент или нерезидент Республики Казахстан
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
7. Процентное соотношение количества голосующих акций заявителя,
принадлежащих акционеру, к общему количеству голосующих акций заявителя или
доля участия в уставном капитале заявителя
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
8. Размер собственного капитала акционера (участника) заявителя перед внесением
денег в оплату акций заявителя (в долю участия в уставном капитале заявителя)
и сумма, внесенная в оплату акции заявителя (в долю участия в уставном капитале
заявителя)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
9. Сведения об участии акционера (участника) заявителя в создании и деятельности
иных юридических лиц в качестве участника, акционера, с указанием наименований
и мест нахождения юридических лиц
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
10. Сведения о промышленных, банковских, финансовых группах, холдингах,
концернах, ассоциациях, консорциумах, в которых участвует акционер (участник)
заявителя, с указанием наименования, места нахождения организаций
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
11. Сведения о первом руководителе исполнительного органа (лице, единолично
исполняющим функции исполнительного органа) и органа управления
(наблюдательного совета, при наличии) акционера (участника) заявителя
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных
и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах. "___" _____________ 20___ года
Подпись руководителя исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего
функции исполнительного органа) акционера (участника) заявителя или лица,
исполняющего его обязанности
______________________
Приложение 2
к Квалификационным требованиям
для проведения банковских
операций организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций,
а также перечню документов,
подтверждающих соответствие
указанным квалификационным
требованиям
Форма сведений о руководящем работнике организации, осуществляющей отдельные
виды банковских операций, руководящем работнике акционера (участника)
– юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских
операций, об акционере (участнике) –физическом лице
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование организации)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность, индивидуальный идентификационный номер или иной уникальный номер, формируемый для физического лица в государстве, резидентом которого является физическое лицо (при наличии)
Номер телефона (код города, рабочий и домашний)

2. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен жылыбітірген жылы
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері(бар болса күні және нөмірі)
1
2
3
4
5
3. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) - жеке тұлға оларға қатысты ірі акционер болып табылатын не мүлкіндегі тиісті үлеске құқығы бар заңды тұлғалар туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан орны
(заңды тұлғаның БСН, бар болса)
Заңды тұлға қызметінің түрі
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) - жеке тұлғаға тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
2
3
4
Ескертпе: 3-бағанда акцияларды (үлесті) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) - жеке тұлғаның сенімгерлік басқаруындағы үлесті, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) - жеке тұлғаның өзге тұлғалармен бірлесіп иелену нәтижесінде ірі қатысушы болып табылатын акциялардың (үлестердің) санын ескере отырып көрсету қажет.
4. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Жұмыс кезеңі (күн, ай, жыл)
Жұмыс орны*
Лауазымы
Тәртіптік жазалардың болуы
Жұмыстан шығу, лауазымнан босату себептері
Өзге де мәліметтер
**
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: бұл тармақта банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) - жеке тұлғаның еңбек қызметі (заңды тұлғаның басқару органындағы мүшелікті қоса алғанда), оның ішінде жоғары оқу орнын бітірген сәттен бастап, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) – жеке тұлғаның еңбек қызметі жүзеге асырылмаған кезең көрсетіледі.
*егер ұйым Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылса, Қазақстан Республикасының бейрезидент ұйымының тіркелген елі көрсетіледі;
**қаржы ұйымдарының дербес құрылымдық бөлімшесінің (департаменттің, басқарманың, филиалдың) басшысы (бастықтың орынбасары), қаржылық, басқарушы және (немесе) атқарушы директор қызметін атқарған жағдайда жетекшілік етілетін бөлімшелер, осы ұйымда қаржылық қызмет көрсетуге байланысты мәселелер көрсетіледі; аудиторлық қызмет саласында реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органда жұмыс стажы болған жағдайда, қаржы ұйымдарына аудит жүргізу жөніндегі қызметтерді реттеуге қатысты негізгі функционалдық міндеттер көрсетіледі.

2. Образование:
Наименование учебного заведения
Год поступления - год окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании
(дата и номер при наличии)
1
2
3
4
5
1. Сведения о юридических лицах, по отношению к которым руководящий работник организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящий работник акционера (участника) – юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционер (участник) – физическое лицо: является крупным акционером либо имеет право на соответствующую долю в имуществе:
Наименование и место нахождения юридического лица
(БИН юридического лица при его наличии)
Вид деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих руководящему работнику организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящему работнику акционера (участника) - юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционеру (участнику) физическому лицу, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
1
2
3
4
Примечание: в графе 3 необходимо указывать акции (долю) с учетом акций (доли), находящейся в доверительном управлении руководящего работника организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящего работника акционера (участника) - юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционера (участника) физического лица, а также количества акций (долей), в результате владения которыми руководящий работник организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящий работник акционера (участника) - юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционер (участник) физическое лицо в совокупности с иными лицами является крупным участником.
4. Сведения о трудовой деятельности.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы*
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
Иные сведения
**
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: в данном пункте указываются сведения о трудовой деятельности (включая членство в органе управления юридического лица) руководящего работника организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящего работника акционера (участника) - юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционера (участника) физического лица, в том числе с момента окончания высшего учебного заведения, а также период, в течение которого руководящим работником организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящим работником акционера (участника) - юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционером (участником) физическим лицом трудовая деятельность не осуществлялась.
* в случае если организация является нерезидентом Республики Казахстан, указывается страна регистрации организации-нерезидента Республики Казахстан;
**в случае занятия должности руководителя (заместителя руководителя) самостоятельного структурного подразделения (департамента, управления, филиала) финансовой организаций, финансового, управляющего и (или) исполнительного директора указываются курируемые подразделения, вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг в данной организации; в случае наличия стажа работы в уполномоченном органе, осуществляющем регулирование в области аудиторской деятельности, указываются основные функциональные обязанности, относящиеся к регулированию услуг по проведению аудита финансовых организаций.

5. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) - жеке тұлғаның қаржы ұйымдарының аудитін жүргізуіне, салық бойынша аудитті қоса алғанда, қатысуы туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауын, аудит жүргізу мерзімін, сондай-ақ аудит жүргізілген қаржылық есепті құру кезеңін, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) - жеке тұлға аудитор-орындаушы (бар болса) ретінде аудиторлық есепке қол қойған күнін көрсету
6. Ұйымдардағы инвестициялық комитеттерде мүшелігі туралы мәліметтер:
Кезеңі (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
Лауазымы
Жұмыстан шығу, лауазымнан босату себептері
1
2
3
4
5

5. Сведения об участии руководящего работника организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящего работника акционера (участника) – юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционера (участника) – физического лица в проведении аудита финансовых организаций, включая аудит по налогам:
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(указать наименование финансовой организации, срок проведения аудита, а также период составления финансового отчета, за который был проведен аудит, а также дата подписания руководящим работником организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящим работником акционера (участника) — юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционером (участником) физическим лицом, аудиторского отчета в качестве аудитора – исполнителя (при наличии).
6. Сведения о членстве в инвестиционных комитетах в организациях:
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность
Причины увольнения, освобождения от должности
1
2
3
4
5

7. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкерінің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкерінің, акционері (қатысушысы) - жеке тұлғаның бұрын:
банкке реттеу режимін қолданғанға;
оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметті жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын лицензиядан айырғанға;
қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент қаржы ұйымы болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен оны төлемге қабілетсіз (банкрот) деп тану туралы сот шешімінің заңды күшіне енуіне;
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасы бейрезидент банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тарату туралы сот актісі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, оның орынбасары немесе атқарушы органның мүшесі, қаржы ұйымының бас бухгалтері, бас бухгалтердің орынбасары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы, басшысының орынбасары, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары, қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент қаржы ұйымының жеке тұлға-ірі қатысушысы, ірі қатысушы (банк холдингі)-заңды тұлғаның басшысы болғандығы туралы мәліметтер.
__________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету)
8. Төмендегі мән-жайлардың бірі болған кезде:
қатарынан төрт және одан да көп кезең ішінде шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлемеу;
дефолтқа жол берілген шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша купондық сыйақы төлеу бойынша берешек сомасының купондық сыйақының төрт еселенген және (немесе) одан да көп мөлшерін құрауы;
шығарылған эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша негізгі борышты төлеу бойынша дефолт мөлшерінің республикалық бюджет туралы заңда төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіштен он мың есе асып түсетін соманы құрауы жағдайында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы)-заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) - жеке тұлға бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, қаржы ұйымы – эмитенттің бас бухгалтері, ірі қатысушы (ірі акционер) - жеке тұлға, ірі қатысушы (ірі акционер) - заңды тұлға - эмитенттің басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері болып табылғаны не болып табылмағаны туралы мәліметтер
___________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________
(иә (жоқ), ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету)

7. Сведения о том, являлся ли руководящий работник организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящий работник акционера (участника) – юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционер (участник) – физическое лицо, ранее руководителем, членом органа управления, руководителем исполнительного органа, его заместителем или членом исполнительного органа, главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера финансовой организации, руководителем, заместителем руководителя, главным бухгалтером, заместителем главного бухгалтера филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера - нерезидента Республики Казахстан, крупным участником - физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского холдинга) - юридического лица финансовой организации, в том числе финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до:
применения к банку режима урегулирования;
лишения лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан, филиала, повлекшего их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке;
вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации - нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан, законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация - нерезидент Республики Казахстан, порядке;
вступления в законную силу судебного акта о принудительном прекращении деятельности филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан.
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)
8. Сведения о том, являлся ли руководящий работник организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящий работник акционер (участник) — юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционер (участник) – физическое лицо ранее руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации – эмитента, крупным участником (крупным акционером) – физическим лицом, руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером крупного участника (крупного акционера) – юридического лица – эмитента, допустившего дефолт по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам при наличии одного из следующих обстоятельств:
невыплата купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам длилась в течение четырех и более последовательных периодов;
сумма задолженности по выплате купонного вознаграждения по выпущенным эмиссионным ценным бумагам, по которым был допущен дефолт, составляла четырехкратный и (или) более размер купонного вознаграждения;
размер дефолта по выплате основного долга по выпущенным эмиссионным ценным бумагам составлял сумму, в десять тысяч раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на дату выплаты.
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации, должность, период работы)

9. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) - жеке тұлға қаржы ұйымының, банктік немесе сақтандыру холдингінің, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының басшысы ретінде қаржы ұйымы, банктік немесе сақтандыру холдингі, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы қызметінің мәселелері бойынша сотта істі қарау кезінде жауап беруші ретінде тартылды ма
___________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________
(иә (жоқ), күні, сотта істі қарау кезіндегі ұйымның, жауап берушінің атауын,
қаралатын мәселе және сот шешімін (ол шығарылған жағдайда) көрсету)
10. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшы қызметкері, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның акционері (қатысушысы) - заңды тұлғаның басшы қызметкері, акционері (қатысушысы) - жеке тұлға тағайындалған (сайланған), оны келісу құжаттарын ұсынған күнге дейін 3 (үш) жыл ішінде сыбайлас жемқорлық қылмысын жасағаны үшін жауапкершілікке (сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығы үшін тәртіптік жауапкершілікке) тартылды ма
__________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________
(иә (жоқ), жауапкершілікке тарту негіздерін көрсете отырып, құқық бұзушылықтың, қылмыстың қысқаша сипаттамасын, тәртіптік жаза қолдану туралы актінің немесе сот шешімінің деректемелерін көрсету)
Осы ақпаратты тексергенімді және оның толық және дәйекті болып табылатындығын растаймын, сондай-ақ іскерлік беделімнің мінсіз екендігін растаймын.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қажетті дербес деректерді жинау мен өңдеуге және заңмен қорғалатын құпиядан тұратын, цифрлық жүйелердегі мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
__________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________ (өз қолымен баспа әріптерімен толтырады)
Қолы _________________
Күні ____________________
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 29 қаулысына
қосымша
Күші жойылған Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы қаулысының және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігі Басқармасының кейбір қаулыларының, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы қаулыларының және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы қаулысының жекелеген құрылымдық элементтерінің тізбесі

9. Привлекался ли руководящий работник организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящий работник акционера (участника) — юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционер (участник) – физическое лицо как руководитель финансовой организации, банковского или страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат", в качестве ответчика в судебных разбирательствах по вопросам деятельности финансовой организации, банковского или страхового холдинга, акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат"
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование организации, ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда, вступившее в законную силу (в случае его вынесения)
10. Привлекался ли руководящий работник организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, руководящий работник акционера (участника) — юридического лица организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, акционер (участник) – физическое лицо к ответственности за совершение коррупционного преступления либо (подвергался административному взысканию за совершение коррупционного правонарушения) дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения в течение 3 (трех) лет до даты назначения (избрания), подачи документов для его согласования
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(да (нет), краткое описание правонарушения, преступления реквизиты акта о наложении взыскания или акта суда, с указанием оснований привлечения к ответственности)
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и является достоверной и полной, а также подтверждаю наличие безупречной деловой репутации.
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(заполняется собственноручно печатными буквами)
Подпись _________________
Дата ____________________
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 31 марта 2026 года № 29
Перечень утративших силу некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан и некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также отдельных структурных элементов некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан и постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка

1. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүзеге асыратын банк операцияларын лицензиялау қағидаларын, Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларын жүргізу бойынша біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 168 қаулысы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2007 жылғы 15 тамызда № 4873 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 24 желтоқсандағы № 272 қаулысымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2008 жылғы 14 ақпанда № 5137 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне лицензиялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқарамасының 2008 жылғы 28 қарашадағы № 182 қаулысымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2009 жылғы 8 қаңтарда № 5478 болып тіркелген) бекітілген Лицензиялау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 4-тармағы.
4. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды лицензиялау қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы № 54 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 168 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 28 тамыздағы № 197 қаулысы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2009 жылғы 8 қазанда № 5815 болып тіркелген).

1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 168 "Об утверждении Правил лицензирования банковских операций, осуществляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, Квалификационных требований по проведению банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 4873).
2. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 24 декабря 2007 года № 272 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 5137).
3. Пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам лицензирования, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 182 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам лицензирования" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 5478).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 августа 2009 года № 197 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 168 "Об утверждении Правил лицензирования организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 54 "О минимальных размерах уставного капитала организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 5815).

5. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды лицензиялау қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетте мемлекеттік органының лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерлері туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 54 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 168 қаулысына өзгеріс және толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 29 наурыздағы № 47 қаулысы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2010 жылғы 11 мамырда № 6222 болып тіркелген).
6. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды лицензиялау қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетте мемлекеттік органының лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерлері туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы № 54 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 168 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 123 қаулысы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 10 мамырда № 7643 болып тіркелген).
7. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 235 қаулысымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылғы 15 қазанда № 8009 болып тіркелген) бекітілген Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 5-тармағы.

5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 марта 2010 года № 47 "О внесении изменения и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 168 "Об утверждении Правил лицензирования организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 54 "О минимальных размерах уставного капитала организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 6222).
6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 123 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 168 "Об утверждении Правил лицензирования организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 54 "О минимальных размерах уставного капитала организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 7643).
7. Пункт 5 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 235 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8009).

8. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 сәуірдегі № 110 қаулысымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2013 жылғы 10 маусымда № 8505 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 21-тармағы.
9. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 109 қаулысымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылғы 2 қыркүйекте № 9712 болып тіркелген) бекітілген Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 6-тармағы.
10. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүзеге асыратын банк операцияларын лицензиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы № 168 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 34 қаулысы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 31 наурызда № 20225 болып тіркелген).
11. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 14 ақпандағы № 3 қаулысымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2022 жылғы 22 ақпанда № 26888 болып тіркелген) бекітілген Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 1-тармағы.
12. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүзеге асыратын банк операцияларын лицензиялау қағидаларын, Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың банк операцияларын жүргізу бойынша біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 25 маусымдағы №168 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 45 қаулысы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік.

8. Пункт 21 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 апреля 2013 года № 110 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8505).
9. Пункт 6 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 109 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 9712).
10. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 34 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 168 "Об утверждении Правил лицензирования банковских операций, осуществляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 20225).
11. Пункт 1 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг в сфере государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 февраля 2022 года № 3 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг в сфере государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 26888).
12. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 22 июня 2022 года № 45 "О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2007 года № 168 "Об утверждении Правил лицензирования банковских операций, осуществляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, Квалификационных требований по проведению банковских операций организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 28691).