"Индустриялық дамуды бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 11 мамырдағы № 260 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 2 сәуірдегі № 138 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38296 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Индустриялық дамуды бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 11 мамырдағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28104 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Индустриялық дамуды бағалау өнеркәсіптің дамуына әсер ететін құқықтық, экономикалық, қаржылық және өзге де факторларды талдауды көздейді және мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) ресми статистикалық ақпаратты және озық тәжірибелерді талдау;
2) Индустриялық даму индексін қалыптастыру және құру;
3) жүйелі түрлендірулер бойынша ұсынымдар қалыптастыру.";
5-тармақтағы "желтоқсанынан" деген сөз "қаңтарынан" деген сөзбен ауыстырылсын;
9-тармақтың 2-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Ресми статистикалық ақпаратты және озық тәжірибелерді талдау мыналарды қамтиды:
1) статистикалық ақпаратқа, оның ішінде бәсекеге қабілетті өнім өндіру және экспорттау бойынша салалық мүмкіндігін көрсететін динамикада, олардың өнеркәсіптік құрылымына, сондай-ақ өнеркәсіп саласындағы қызмет субъектілерінің технологиялық даму және жаңғыру деңгейіне мониторинг жүргізу және талдау;
2) халықаралық және отандық ұйымдармен жарияланатын, елдің өнеркәсіптік дамуын бағалайтын жалпы танылған индектер, рейтингтер және есептерді мониторингтеу және талдау;
3) өңдеуші өнеркәсіптің экономикалық әртараптандыру индексін құру, бұл орта және жоғарғы қайта бөлу өнімдерін өндіруді және өндірілетін тауарлардың күрделілігін арттыруды ескере отырып, әртараптандыруды бағалау болып табылады;
4) Қазақстан Республикасының өңірлері бөлінісінде өңдеуші өнеркәсіп салаларының даму деңгейін бағалауға мүмкіндік беретін өңдеуші өнеркәсіп салалары деңгейіндегі индикаторларды талдау.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Индустриялық даму индексін қалыптастыру және құру.
Есептеу алгоритмі:
1) Бірінші кезеңде негізгі көрсеткіштер осы Әдістеменің 11-тармағында көрсетілген көрсеткіштерді шығарындылардан тазарту мақсатында Z-бағалауға сәйкес қалыпқа келтіріледі. Нәтижесінде деректер орташа мәні 0 және стандартты ауытқуы 1 болатындай етіп түрлендіріледі:
мұндағы
көрсеткішінің мәні j аймақ үшін i,
– үлгінің орташа мәні,
– үлгінің стандартты ауытқуы.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 мая 2022 года № 260 "Об утверждении Методики оценки индустриального развития"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 2 апреля 2026 года № 138. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38296
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 11 мая 2022 года № 260 "Об утверждении Методики оценки индустриального развития" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28104) следующие изменения:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Оценка индустриального развития предусматривает анализ правовых, экономических, финансовых и иных факторов, влияющих на развитие промышленности, и включает следующие этапы:
1) анализ официальной статистической информации и передовых практик;
2) формирование и построение Индекса индустриального развития;
3) формирование рекомендаций по системным преобразованиям.";
в пункте 5 слово "декабря" заменить словом "января";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Анализ официальной статистической информации и передовых практик включает:
1) мониторинг и анализ статистической информации, в том числе в динамике, указывающей на отраслевую способность производить и экспортировать конкурентоспособную продукцию, их промышленную структуру, а также уровень технологического развития и модернизации субъектов деятельности в сфере промышленности;
2) мониторинг и анализ общепризнанных индексов, рейтингов и отчетов, оценивающих промышленное развитие стран, публикуемых международными и отечественными организациями;
3) построение индекса экономической диверсификации обрабатывающей промышленности, который представляет собой оценку диверсификации с учетом производства продукции среднего и верхнего переделов, и увеличения сложности производимых товаров;
4) анализ индикаторов на уровне отраслей обрабатывающей промышленности, который позволяет оценить уровень развития отраслей обрабатывающей промышленности в разрезе регионов Республики Казахстан.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Формирование и построение Индекса индустриального развития.
Алгоритм расчета:
1) На первом этапе ключевые показатели, указанные в пункте 11 настоящей Методики, нормализуются согласно Z – оценке в целях очищения показателей от выбросов. В результате данные преобразуются таким образом, что они имеют среднее значение 0 и стандартное отклонение 1:
где
значение показателя j для региона i,
– среднее значение выборки,
– стандартное отклонение выборки.

2) Екінші кезеңде ЭҚЖЖ сыныптар деңгейіндегі субиндекс (4 белгі) әрбір өңір үшін мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы
– k аймақтың ЭҚЖЖ класс деңгейіндегі субиндексі (4 белгі) аймақ i,
– көрсеткішінің салмағы j,
– нормаланған көрсеткіші j аймақ үшін i.
3) Үшінші кезеңде ЭҚЖЖ сыныптары деңгейінде есептелген субиндекстер индекстерді мынадай формулаға сәйкес 0-ден 1-ге дейінгі бірыңғай шкалаға келтіру мақсатында өңірлер бөлінісінде min-max қалыпқа келтіруге сәйкес нормаланады:
4) Төртінші кезеңде субиндекс әр аймақ үшін келесі формула бойынша есептеледі:
мұндағы
– ЭҚЖЖ бөлімдері шеңберінде қайта бөлу жөніндегі субиндекс (2 белгі) l саланың аймағы i,
– ЭҚЖЖ сыныптары деңгейіндегі саласы k субиндексінің салмағы.
5) Бесінші кезеңде әрбір өңір үшін ЭҚЖЖ бөлімдерінің деңгейіндегі субиндекс мынадай формула бойынша есептеледі:
Қайта бөлу бойынша салмақтар: төмен – 0,1, орташа – 0,3, жоғары – 0,6.
6) Соңғы кезеңде әр аймақ үшін өңдеу өнеркәсібін әртараптандырудың жиынтық индексі келесі формула бойынша есептеледі:
мұндағы
– аймақтың жиынтық индексі i,
– ЭҚЖЖ сыныптары деңгейіндегі m қосалқы индексінің салмағы.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Индустрияландырудың сандық дамуын көрсететін түйінді индикаторлар:
– Жалпы қосылған құн (ЖҚҚ), млн. теңге;
– Жалпы қосылған құнның нақты өсімі, в %;
– Еңбек өнімділігі, мың АҚШ доллары/адам;
– Негізгі капиталға салынған инвестициялар, млн. теңге;
– Инвестициялардың нақты өсімі, ішінде %;
– Өңдеуші өнеркәсіп экспортының көлемі, АҚШ долларымен.";
бұйрыққа 1-қосымша алып тасталсын;
бұйрыққа 2-қосымша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіптік саясат департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

2) На втором этапе рассчитывается субиндекс на уровне классов (4 знака) ОКЭД для каждого региона по следующей формуле:
где
– субиндекс на уровне классов ОКЭД (4 знака) k региона i,
– вес показателя j,
– нормализованный показатель j для региона i.
3) На третьем этапе рассчитанные субиндексы на уровне классов ОКЭД нормируются согласно min-max нормализации в разрезе регионов в целях приведения индексов к единой шкале от 0 до 1 согласно следующей формуле:
4) На четвертом этапе рассчитывается субиндекс по переделам для каждого региона по следующей формуле:
где
– субиндекс по переделу в рамках разделов ОКЭД (2 знака) отрасли l региона i,
– вес субиндекса отрасли k на уровне классов ОКЭД.
5) На пятом этапе рассчитывается субиндекс на уровне разделов ОКЭД для каждого региона по следующей формуле:
Веса по переделам: нижний – 0,1, средний – 0,3, высокий – 0,6.
6) На последнем этапе рассчитывается сводный индекс диверсификации обрабатывающей промышленности для каждого региона по следующей формуле:
где
– сводный индекс региона i,
– вес субиндекса m на уровне классов ОКЭД.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Ключевые индикаторы, отражающие количественное развитие индустриализации:
– Валовая добавленная стоимость (ВДС), млн. тенге;
– Реальный рост валовой добавленной стоимости, в %;
– Производительность труда, тыс. долл. США/чел.;
– Инвестиции в основной капитал, млн. тенге;
– Реальный рост инвестиций, в %;
– Объем экспорта обрабатывающей промышленности, в долл. США.";
приложение 1 к приказу исключить;
приложение 2 к приказу исключить.
2. Департаменту промышленной политики Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан