"Сәйкестікті бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 маусымдағы № 433-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2026 жылғы 1 сәуірдегі № 155-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38294 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сәйкестікті бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 29 маусымдағы № 433-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23364 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сәйкестікті бағалау қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік техникалық реттеу жүйесі деректерінің тізілімі (бұдан әрі – техникалық реттеу тізілімі) – техникалық регламенттердің, аккредиттеу субъектілерінің, сәйкестікті бағалау туралы берілген құжаттардың, сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың, жабдықтардың, техникалық регламенттер талаптарына сәйкес келмейтін өнімдер туралы ақпараттың және техникалық реттеу саласындағы өзге де мәліметтердің цифрлық дерекқоры;";
22) және 23) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"22) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі – техникалық реттеу тізілімдеріндегі, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің, ұлттық стандарттау жүйесінің және Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау туралы берілген немесе қабылданған құжаттарының бірыңғай тізілімдерінің мәліметтері мен ақпараттарын сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған автоматтандырылған цифрлық жүйе;
23) техникалық реттеудің цифрлық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – техникалық реттеудің цифрлық жүйесіне бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын интернет-ресурс.";
8-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1. Көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлік нысанында сәйкестікті бағалау нәтижесін техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы аккредиттелген зертхана ресімдейді.";
9-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Өнімді сертификаттау рәсімі техникалық реттеудің цифрлық жүйесіндегі мынадай кезеңдерді қамтиды:";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы техникалық реттеу тізілімінде сәйкестік сертификатын тіркеу;";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 433-НҚ "Об утверждении Правил оценки соответствия"
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 1 апреля 2026 года № 155-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38294
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 29 июня 2021 года № 433-НҚ "Об утверждении Правил оценки соответствия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23364) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оценки соответствия (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) реестр данных государственной системы технического регулирования (далее – реестр технического регулирования) – цифровая база данных технических регламентов, субъектов аккредитации, выданных документов об оценке соответствия, экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, оборудования, информации о продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов, и иных сведений в области технического регулирования;";
подпункты 22) и 23) изложить в следующей редакции:
"22) цифровая система технического регулирования – автоматизированная цифровая система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления сведений и информаций, содержащихся в реестрах технического регулирования, государственной системы обеспечения единства измерений, национальной системы стандартизации и единых реестрах выданных или принятых документов об оценке соответствия Евразийского экономического союза;
23) веб-портал цифровой системы технического регулирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, предоставляющий единую точку доступа к цифровой системе технического регулирования.";
пункт 8-1 изложить в следующей редакции:
"8-1. Результат оценки соответствия в форме свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства оформляется аккредитованной лабораторией в цифровой системе технического регулирования.";
в пункте 9:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"9. Процедура сертификации продукции включает в себя следующие этапы в цифровой системе технического регулирования:";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) регистрация сертификата соответствия в реестре технического регулирования посредством цифровой системы технического регулирования;";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. СРО, өтініш беруші, уәкілетті орган арасында жүргізілетін барлық іс-әрекеттер Қазақстан Республикасының цифрлық заңнамасына сәйкес киберқауіпсіздік жөніндегі талаптарға сәйкес келетін техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде жүзеге асырылады.
Техникалық реттеудің цифрлық жүйесінің деректеріне қолжетімділік оны пайдаланушылар үшін уәкілетті органның веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.";
14-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"Ұлттық тауарлар каталогында берілген тауардың сәйкестендіру коды;"
2) тармақшада:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"шетелдік СРО берген сәйкестік сертификаттары (болған жағдайда);";
мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"Ұлттық тауарлар каталогында берілген тауардың сәйкестендіру коды.";
18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. СРО оны алғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіні өнімді сертификаттау схемасын, техникалық регламенттің және (немесе) стандарттау жөніндегі құжаттың атауын, аккредиттелген зертхананы және өндіріс жағдайына талдау жүргізу үшін сарапшы-аудиторларды, кезеңдік бағалау жүргізудің кезеңділігін көрсете отырып, техникалық реттеудің цифрлық жүйесіндегі өтінім бойынша өзінің шешімі туралы хабардар етеді.
19. Құжаттарды талдау нәтижелері оң болған жағдайда СРО өтінім берушіні өтінім бойынша қабылданған шешім туралы хабардар етеді және техникалық реттеудің цифрлық жүйесіне шарт жобасын жібереді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Егер өтініш беруші СРО ұсынған сәйкестікті растау рәсімдерінің талаптарымен келіскен жағдайда, электрондық цифрлық қолтаңбаны (бұдан әрі – ЭЦҚ) пайдалана отырып, техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде шарт жасалады.";
31-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында белгіленген жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша СРО техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде техникалық реттеу тізілімінде тіркеумен осы Қағидалардың 2-2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өнімді сәйкестендіру актісін ресімдейді.";
31-2-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Өнімді сәйкестендіру актісінің қолданылуын тоқтату туралы шешім техникалық реттеу тізіліміне тиісті жазба енгізіле отырып және өтініш берушіні хабардар ете отырып, техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде ресімделеді.
Өнімді сәйкестендіру актісінің қолданылуы техникалық реттеудің цифрлық жүйесіне тиісті мәліметтер енгізілген күннен бастап тоқтатылды деп есептеледі.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Все действия, производимые между ОПС, заявителем, уполномоченным органом осуществляются в цифровой системе технического регулирования, соответствующей требованиям по кибербезопасности в соответствии с цифровым законодательством Республики Казахстан.
Доступ к данным цифровой системы технического регулирования для его пользователей осуществляется через веб-портал уполномоченного органа.";
в пункте 14:
подпункт 1) дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"идентификационный код товара, присвоенный в Национальном каталоге товаров;"
в подпункте 2):
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"сертификаты соответствия, выданные зарубежными ОПС (при наличии);";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"идентификационный код товара, присвоенный в Национальном каталоге товаров.";
пункты 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"18. ОПС не позднее 3 (трех) рабочих дней после ее получения уведомляет заявителя о своем решении по заявке в цифровой системе технического регулирования с указанием схемы сертификации продукции, наименования технического регламента и (или) документа по стандартизации, аккредитованной лаборатории и экспертов-аудиторов для проведения анализа состояния производства, периодичность проведения периодической оценки.
19. При положительных результатах анализа документов ОПС информирует заявителя о принятом решении по заявке и направляет в цифровой системе технического регулирования проект договора.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В случае если заявитель согласен с условиями процедур подтверждения соответствия, предложенными ОПС, заключается договор в цифровой системе технического регулирования с использованием электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП).";
часть вторую пункта 31 изложить в следующей редакции:
"По результатам проведенных работ, установленных в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта, ОПС оформляет акт идентификации продукции по форме согласно приложению 2-2 к настоящим Правилам в цифровой системе технического регулирования с регистрацией в реестре технического регулирования.";
части вторую и третью пункта 31-2 изложить в следующей редакции:
"Решение о прекращении действия акта идентификации продукции оформляется в цифровой системе технического регулирования с внесением соответствующей записи в реестр технического регулирования и уведомлением заявителя.
Действие акта идентификации продукции считается прекращенным с даты внесения соответствующих сведений в цифровую систему технического регулирования.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:

"43. Тексеру нәтижелері теріс болған жағдайда өнімді сертификаттаудың таңдалған схемасы бойынша мәлімделген өнімді сертификаттау жөніндегі жұмыс тоқтатылады, бұл туралы СРО өтініш берушіні және уәкілетті органды техникалық реттеудің цифрлық жүйесіндегі күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде өндірістің жай-күйін талдау нәтижелерін жібереді.
Анықталған кемшіліктерді жойғаннан немесе өнімді сертификаттаудың өзге схемасын таңдағаннан кейін өтініш беруші жаңа өтінім ұсынады.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Сынақтардың теріс нәтижелері кезінде СРО бас тарту себептерін көрсете отырып, сәйкестік сертификатын беруден бас тарту туралы шешімді өтініш берушіге және техникалық реттеудің цифрлық жүйесіндегі уәкілетті органға жібереді.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Сәйкестік сертификатын беру туралы шешім қабылданған жағдайда СРО техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сәйкестік сертификатын қалыптастырады, ол бірегей сәйкестендіру нөмірін бере отырып, техникалық реттеу тізілімінде тіркеледі.
Сәйкестік сертификаты ол тіркелген күннен бастап және тіркеу нөмірі болған жағдайда жарамды.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Сертификаттау жөніндегі материалдар және берілген сәй-кестік сертификаттарының саны туралы ақпарат оның негізінде берілген құжаттармен бірге техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде тұрақты негізде сақталады. СРО өтініш берушіні, тұтынушыларды, уәкілетті органды және басқа да мүдделі тұлғаларды сәйкестік сертификатының қолданылуын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы хабардар етеді.
Сәйкестік сертификаттары туралы, оның ішінде сертификатта көрсетілген мәліметтер және оның қолданылу мәртебесі, мүдделі тұлғалар үшін ашық қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде орналастырылады.";
71-тармақта:
1) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
1) мынадай мәліметтерді қамтитын техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде сәйкестік туралы декларацияны тіркеу туралы өтінім;";
1) тармақшаның сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес өнім коды (кодтары) және Ұлттық тауарлар каталогында берілген тауардың сәйкестендіру коды;";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Осы Қағидалардың 71-тармағына сәйкес өтініш беруші ұсынған құжаттар мен мәліметтерді қарау нәтижелері бойынша СРО техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы техникалық реттеу тізілімінде сәйкестік туралы декларацияны тіркеуді жүзеге асырады не сәйкестік туралы декларацияны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оны тіркеуден бас тарту туралы (бас тарту себептерін көрсете отырып) өтініш берушіні хабардар етеді.
Сәйкестік туралы декларация не сәйкестік туралы декларацияны тіркеуден бас тарту туралы хабарлама техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы өтініш берушіге жіберіледі.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"43. В случае отрицательных результатов проверки, работа по сертификации заявленной продукции по выбранной схеме сертификации продукции прекращается, о чем ОПС уведомляет заявителя и уполномоченный орган в цифровой системе технического регулирования в течение 3 (трех) календарных дней направляет результаты анализа состояния производства.
После устранения выявленных недостатков или выбора иной схемы сертификации продукции заявитель представляет новую заявку.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. При отрицательных результатах испытаний ОПС направляет решение об отказе в выдаче сертификата соответствия с указанием причин отказа и протоколом испытаний заявителю и в уполномоченный орган в цифровой системе технического регулирования.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. В случае принятия решения о выдаче сертификата соответствия, ОПС формирует сертификат соответствия по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в цифровой системе технического регулирования, который регистрируется в реестре технического регулирования с присвоением уникального идентификационного номера.
Сертификат соответствия действителен со дня его регистрации и при наличии регистрационного номера.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Материалы по сертификации и информация о количестве выданных сертификатов соответствия вместе с документами, на основании которых он был выдан, хранятся в цифровой системе технического регулирования на постоянной основе. ОПС уведомляет заявителя, потребителей, уполномоченный орган и других заинтересованных лиц о приостановлении действия или прекращении действия сертификата соответствия.
Сведения о сертификатах соответствия, в том числе указанные в сертификате и статуc действия, размещаются цифровой системе технического регулирования с обеспечением открытого просмотра для заинтересованных лиц.";
в пункте 71:
абзац первый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"1) заявку о регистрации декларации о соответствии в цифровой системе технического регулирования, содержащую следующие сведения;";
абзац восьмой подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"код (коды) продукции в соответствии с ТНВЭД ЕАЭС и идентификационный код товара, присвоенный в Национальном каталоге товаров;";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. По результатам рассмотрения в соответствии с пунктом 71 настоящих Правил документов и сведений, представленных заявителем, ОПС осуществляет регистрацию декларации о соответствии в реестре технического регулирования посредством цифровой системы технического регулирования, либо уведомляет заявителя об отказе в ее регистрации (с указанием причин отказа) в срок, не превышающий 5 (пяти) рабочих дней со дня получения декларации о соответствии.
Декларация о соответствии, либо уведомление об отказе в регистрации декларации о соответствии направляется заявителю посредством цифровой системы технического регулирования.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:

"77. Оның қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап 3 (үш) жыл ішінде сәйкестік туралы декларация және сәйкестікті растау үшін дәлелдемелер ретінде пайдаланылатын материалдар техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде тұрақты негізде сақталады.";
85-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жеке-дара көлік құралдарының сәйкестігін бағалау жөніндегі жұмыстарды жүргізу ұзақтығы, сондай-ақ қажетті сынақтарды (зерттеулерді) және сараптаманы жүргізуге арналған уақыт шығынының көлемі ҚР СТ 4038-2026 "Жеке-дара көлік құралдары. Жеке-дара көлік кұралдарының сәйкестігін бағалау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт нормалары" ұлттық стандартына сәйкес айқындалады.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Зертхана жұмыс нәтижелерін өнімді зерттеу (сынау) және өлшеу хаттамасы (бұдан әрі – сынақ нәтижелері) түрінде ресімдейді және береді, сондай-ақ хаттаманы қоса бере отырып, техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы техникалық реттеу тізілімінде толық көлемде тіркейді.
Сынақ нәтижелерін ресімдеуге қойылатын талаптар МЕМСТ ISO/IEC 17025 "Сынақ және калибрлеу зертханаларының құзыреттілігіне қойылатын жалпы талаптар" мемлекетаралық стандартында айқындалған.
Сынақ нәтижелері өнімді зерттеу (сынау) және өлшеу нәтижелеріне қарамастан өтініш берушіге жіберіледі, ал өнімнің сәйкестігін растау кезінде сертификаттау нысанында техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы СРО жіберіледі.";
89-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Өнімнің сертификаттау нысанында сәйкестігі расталған жағдайда СРО өтініш берушіні хабардар етеді немесе техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы сертификаттау жөніндегі жұмыстарды тоқтата тұру немесе тоқтату негіздемесімен шешім жібереді.";
92 және 93-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"92. Сәйкестік сертификаты сәйкестікті ерікті растау кезінде ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде электрондық түрде ресімделеді.
93. Сәйкестік сертификаты сәйкестікті ерікті растау кезінде техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы техникалық реттеу тізілімінде тіркеледі.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Қызметтерді, процестерді сертификаттау техникалық реттеудің цифрлық жүйесіндегі мынадай кезеңдерден тұрады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде СРО-ға сертификаттауға өтінім беру;
2) қызметтерді сертификаттау схемасын таңдау;
3) өтінім бойынша шешім қабылдау;

"77. В течение 3 (трех) лет со дня окончания ее срока действия, декларация о соответствии и материалы, используемые в качестве доказательств для подтверждения соответствия, хранятся в цифровой системе технического регулирования на постоянной основе.";
пункт 85 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Продолжительность проведения работ по оценке соответствия единичных транспортных средств, а также объем временных затрат на проведение необходимых испытаний (исследований) и экспертизы определяются в соответствии с национальным стандартом СТ РК 4038-2026 "Единичные транспортные средства. Нормы времени на проведение работ по оценке соответствия единичных транспортных средств.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Результаты работ лаборатория оформляет и выдает в виде протокола исследований (испытаний) и измерений продукции (далее – результаты испытаний), а также регистрирует в реестре технического регулирования посредством цифровой системы технического регулирования с приложением протокола в полном объеме.
Требования к оформлению результатов испытаний определены в межгосударственном стандарте ГОСТ ISO/IEC 17025 "Общие требования к компетентности испытательных и калибровочных лабораторий".
Результаты испытаний независимо от результатов исследований (испытаний) и измерений продукции направляются заявителю, а при подтверждении соответствия продукции в форме сертификации направляются ОПС посредством цифровой системы технического регулирования.";
пункт 89 изложить в следующей редакции:
"89. В случае подтверждения соответствия продукции в форме сертификации ОПС информирует заявителя или направляет решение с обоснованием приостановления или прекращения работ по сертификации посредством цифровой системы технического регулирования.";
пункты 92 и 93 изложить в следующей редакции:
"92. Сертификат соответствия при добровольном подтверждении соответствия оформляется в электронном виде в цифровой системе технического регулирования с использованием ЭЦП.
93. Сертификат соответствия при добровольном подтверждении соответствия регистрируется в реестре технического регулирования посредством цифровой системы технического регулирования.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. Сертификация услуг, процессов состоит из следующих этапов в цифровой системе технического регулирования:
1) подача заявки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в цифровой системе технического регулирования на сертификацию в ОПС;
2) выбор схемы сертификации услуг;
3) принятие решения по заявке;

4) СРО мен өтініш беруші арасында сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған шартты ресімдеу;
5) қызметтерді, процестерді сынауды және (немесе) қызметтерді көрсету процесін, орындаушының шеберлік процестерін бағалауды, кәсіпорынды аттестаттауды, сапа менеджменті жүйелерін сертификаттауды жүргізу болып табылады;
6) алынатын нәтижелерді талдау және сәйкестік сертификатын беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау;
7) техникалық реттеу тізілімінде тіркеу;
8) электрондық сәйкестік сертификатын беру;
9) сертификатталған қызметке кезеңдік бағалау жүргізу (қызметтерді сертификаттау схемасына сәйкес).";
103-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"103. СРО сәйкестікті бағалаудың және оларды сараптаудың оң нәтижелері кезінде сәйкестік сертификатын беру туралы шешім қабылдайды, сәйкестік сертификатын қалыптасты-рады және техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы техникалық реттеу тізілімінде тіркейді және өтініш берушіге техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде жібереді.
Сәйкестікті бағалау нәтижелері бойынша теріс шешім болған жағдайда, СРО себептерін негіздей отырып, сәйкестік сертификатын беруден бас тарту туралы шешім қалыптастырады және техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде өтініш берушіге хабарлама жібереді.";
105 және 106-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"105. Қызмет көрсету шарттарына немесе қызметтерді орындау технологиясына, олардың стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарына сәйкестігіне әсер ететін процестерге өзгерістер енгізу кезінде өтініш беруші техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде бұл туралы сәйкестік сертификатын берген СРО-ға хабарлайды, ол жаңа сынақтар немесе тексерулер жүргізу қажеттігі туралы шешім қабылдайды.
106. Сертификаттық сынақтардың (тексерулердің) теріс нәтижелері, сертификатталатын қызметке қойылатын талаптар сақталмаған, өтініш беруші сертификаттау жөніндегі жұмыстарға ақы төлеуден бас тартқан немесе бас тартқан жағдайда цифрлық жүйеде СРО өтініш берушіге сәйкестік сертификатын беруден бас тарту себептерін көрсете отырып қорытынды береді.";
111-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"111. Кезеңдік бағалау нәтижелері бойынша СРО техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде акт жасайды, онда кезеңдік бағалау нәтижелерін бағалау және берілген сәйкестік сертификатының қолданылуын сақтау мүмкіндігі туралы қорытынды беріледі, оған кезеңдік бағалауға қатысушылар мен сәйкестік сертификаты иесінің өкілі қол қояды.
Акт сәйкестік сертификаты иесі мен СРО техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде сақталады.";
Кезеңдік бағалаудың оң нәтижелері кезінде СРО сәйкестік сертификатының қолданылуын растау туралы шешім қабылдайды, ал теріс нәтижелері кезінде СРО берілген сәйкестік сертификатының қолданылуын тоқтата тұрады немесе тоқтатады.";
117-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) оформление договора между ОПС и заявителем на проведение работ по подтверждению соответствия;
5) проведение испытаний (проверки) услуг, процессов и (или) оценки процесса оказания услуг, процессов мастерства исполнителя, аттестации предприятия, сертификации систем менеджмента качества;
6) анализ получаемых результатов и принятие решения о возможности выдачи сертификата соответствия;
7) регистрация в реестре технического регулирования;
8) выдача электронного сертификата соответствия;
9) проведение периодической оценки сертифицированной услуги (в соответствии со схемой сертификации услуг).";
пункт 103 изложить в следующей редакции:
"103. ОПС при положительных результатах оценки соответствия и их экспертизы, принимает решение о выдаче сертификата соответствия, формирует сертификат соответствия и регистрирует в реестре технического регулирования посредством цифровой системы технического регулирования и направляет заявителю в цифровой системе технического регулирования.
В случае отрицательного решения по результатам оценки соответствия, ОПС формирует решение об отказе в выдаче сертификата соответствия, с обоснованием причин и направляет уведомление заявителю в цифровой системе технического регулирования.";
пункты 105 и 106 изложить в следующей редакции:
"105. При внесении изменений в условия обслуживания или технологию исполнения услуг процессов, которые влияют на их соответствие требованиям документов по стандартизации, заявитель в цифровой системе технического регулирования уведомляет об этом ОПС, выдавший сертификат соответствия, который принимает решение о необходимости проведения новых испытаний или проверок.
106. При отрицательных результатах сертификационных испытаний (проверок), несоблюдении требований, предъявляемых к сертифицируемой услуге, процессу или отказе заявителя от оплаты работ по сертификации, ОПС в цифровой системе выдает заявителю заключение с указанием причин отказа в выдаче сертификата соответствия.";
части первую и вторую пункта 111 изложить в следующей редакции:
"111. По результатам периодической оценки, ОПС составляется акт в цифровой системе технического регулирования, в котором дается оценка результатов периодической оценки и заключение о возможности сохранения действия выданного сертификата соответствия, который подписывается участниками периодической оценки и представителем владельца сертификата соответствия.
Акт хранится у владельца сертификата соответствия и ОПС в цифровой системе технического регулирования.";
пункт 117 изложить в следующей редакции:

"117. Түзету іс-қимылдарын орындағаннан кейін СРО техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде көрсетілетін қызметтерді орындаушыға, уәкілетті органға сәйкестік сертификатының қолданылуын тоқтата тұруды алып тастау туралы хабарлама жібереді.";
119-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"119. СРО өтінімді техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей қарайды, өтініш берушіге шешімді хабарлайды және ол қол қойған сәйкестікті бағалау бойынша қызметтер көрсетуге арналған шартты береді. Қызметтерді сертификаттауға өтінім беру туралы шешім қызметтерді сертификаттау схемасын көрсете отырып, осы қызметті сертификаттау тәртібіне сәйкес сертификаттаудың барлық негізгі шарттарын қамтиды.";
121-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"121. Электрондық сәйкестік сертификаты және сертификаттау жөніндегі барлық растайтын құжаттар мен мәліметтер техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде тұрақты негізде сақталады.";
124-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"124. Сәйкестік сертификаты ЭЦҚ пайдалана отырып, техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде қалыптастыру арқылы электрондық түрде ресімделеді және техникалық реттеу тізілімінде тіркеледі.";
127-тармақтың үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2-жол – кездейсоқ тәртіппен техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде автоматты түрде генерацияланатын, он төрт символдан тұратын және мынадай белгісі бар QR-код түріндегі сәйкестік сертификатының бірегей сәйкестендіру нөмірі:
алғашқы екі символ – стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның ISO кодына сәйкес Қазақстан Республикасының литерлік коды (екі латын бас әрпі – KZ);
үшіншіден он төртінші таңбаға дейін – бірегей әріптік-сандық код;
3-жол – тізілімге сәйкестік сертификатының тіркелген күні (күні – екі араб санымен, айы – жазумен, жылы – араб санымен);
4-жол – сәйкестік сертификатының тіркеу нөмірі техникалық реттеудің цифрлық жүйесімен беріледі;";
128-тармақтың үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2-жол – кездейсоқ тәртіппен техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде автоматты түрде генерацияланатын, он төрт символдан тұратын және мынадай белгісі бар QR-код түріндегі сәйкестік сертификатының бірегей сәйкестендіру нөмірі:
алғашқы екі символ – стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның ISO кодына сәйкес Қазақстан Республикасының литерлік коды (екі латын бас әрпі – KZ);
үшіншіден он төртінші таңбаға дейін – бірегей әріптік-сандық код;
3-жол – тізілімге сәйкестік сертификатының тіркелген күні (күні – екі араб санымен, айы – жазумен, жылы – араб санымен));
4-жол – сәйкестік сертификатының тіркеу нөмірі техникалық реттеудің цифрлық жүйесімен беріледі;";
129-тармақтың үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2-жол – кездейсоқ тәртіппен техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде автоматты түрде генерацияланатын, он төрт символдан тұратын және мынадай белгісі бар QR-код түріндегі сәйкестік сертификатының бірегей сәйкестендіру нөмірі:
алғашқы екі символ – стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның ISO кодына сәйкес Қазақстан Республикасының литерлік коды (екі латын бас әрпі – KZ);
үшіншіден он төртінші таңбаға дейін – бірегей әріптік-сандық код;
3-жол – тізілімге сәйкестік сертификатының тіркелген күні (күні – екі араб санымен, айы – жазумен, жылы – араб санымен));
4-жол – сәйкестік сертификатының тіркеу нөмірі техникалық реттеудің цифрлық жүйесімен беріледі;";

"117. После выполнения корректирующих действий, ОПС направляет в цифровой системе технического регулирования исполнителю услуг, уполномоченному органу уведомления о снятии приостановления действия сертификата соответствия.";
пункт 119 изложить в следующей редакции:
"119. ОПС рассматривает заявку в срок, не позднее 10 (десяти) рабочих дней после ее регистрации в цифровой системе технического регулирования, сообщает заявителю решение, и выдает подписанный им договор на оказание услуг по оценке соответствия. Решение по заявке на проведение сертификации услуг содержит все основные условия сертификации, согласно порядку сертификации данной услуги, с указанием схемы сертификации услуг.";
пункт 121 изложить в следующей редакции:
"121. Электронный сертификат соответствия и все подтверждающие документы и сведения по сертификации хранятся в цифровой системе технического регулирования на постоянной основе.";
пункт 124 изложить в следующей редакции:
"124. Сертификат соответствия оформляется в электронном виде посредством формирования в цифровой системе технического регулирования с использованием ЭЦП и регистрируется в реестре технического регулирования.";
абзацы третий, четвертый, пятый, шестой и седьмой пункта 127 изложить в следующей редакции:
"поле 2 – уникальный идентификационный номер сертификата соответствия в виде QR-кода, который автоматически генерируется в цифровой системе технического регулирования в случайном порядке, состоит из четырнадцати символов и имеет следующее обозначение:
первые два символа – литерный код Республики Казахстан согласно коду ISO – Международной организации по стандартизации (две заглавные латинские буквы – KZ);
с третьего по четырнадцатый символы – уникальный буквенно-числовой код;
поле 3 – дата регистрации сертификата соответствия в реестре (число – двумя арабскими цифрами, месяц – прописью, год – арабскими цифрами);
поле 4 – регистрационный номер сертификата соответствия присваивается цифровой системой технического регулирования;";
абзацы третий, четвертый, пятый, шестой и седьмой пункта 128 изложить в следующей редакции:
"поле 2 – уникальный идентификационный номер сертификата соответствия в виде QR-кода, который автоматически генерируется в цифровой системе технического регулирования в случайном порядке, состоит из четырнадцати символов и имеет следующее обозначение:
первые два символа – литерный код Республики Казахстан согласно коду ISO – Международной организации по стандартизации (две заглавные латинские буквы – KZ);
с третьего по четырнадцатый символы – уникальный буквенно-числовой код;
поле 3 – дата регистрации сертификата соответствия в реестре (число – двумя арабскими цифрами, месяц – прописью, год – арабскими цифрами);
поле 4 – регистрационный номер сертификата соответствия присваивается цифровой системой технического регулирования;";
абзацы третий, четвертый, пятый, шестой и седьмой пункта 129 изложить в следующей редакции:
"поле 2 – уникальный идентификационный номер сертификата соответствия в виде QR-кода, который автоматически генерируется в цифровой системе технического регулирования в случайном порядке, состоит из четырнадцати символов и имеет следующее обозначение:
первые два символа – литерный код Республики Казахстан согласно коду ISO – Международной организации по стандартизации (две заглавные латинские буквы – KZ);
с третьего по четырнадцатый символы – уникальный буквенно-числовой код;
поле 3 – дата регистрации сертификата соответствия в реестре (число –двумя арабскими цифрами, месяц – прописью, год – арабскими цифрами);
поле 4 – регистрационный номер сертификата соответствия присваивается цифровой системой технического регулирования;";

129-1-тармақтың үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2-жол – сәйкестік сертификатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, QR-код түрінде, ол техникалық реттеу цифрлық жүйесінде кездейсоқ тәртіппен автоматты түрде қалыптастырылады, он төрт таңбадан тұрады және мынадай түрде белгіленеді:
алғашқы екі таңба – Қазақстан Республикасы ISO – Халықаралық стандарттау ұйымының коды бойынша әріптік код (екі бас әріп – KZ);
үшіншіден он төртіншіге дейінгі таңбалар – бірегей әріптік-сандық код;
3-жол – сәйкестік сертификатының тіркеу күні (күн – екі араб цифрымен, ай – сөзбен, жыл – араб цифрларымен);
4-жол – сәйкестік сертификатының тіркеу нөмірі техникалық реттеу цифрлық жүйесі арқылы беріледі;";
134-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"134. Сәйкестік туралы декларация ЭЦҚ пайдалана отырып, техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде қалыптастыру арқылы электрондық түрде ресімделеді және техникалық реттеу тізілімінде тіркеледі.";
136-тармақтың үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2-жол – кездейсоқ тәртіппен техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде автоматты түрде генерацияланатын, он төрт символдан тұратын және мынадай белгісі бар QR-код түріндегі сәйкестік туралы декларацияның бірегей сәйкестендіру нөмірі:
алғашқы екі символ – стандарттау жөніндегі ха-лықаралық ұйымның ISO кодына сәйкес Қазақстан Республикасының литерлік коды (екі латын бас әрпі – KZ);
үшіншіден он төртінші таңбаға дейін – бірегей әріптік-сандық код;
3-жол – тізілімге сәйкестік туралы декларацияның қабылданған және тіркелген күні (күні – екі араб санымен, айы – жазумен, жылы – араб санымен));
4-жол – сәйкестік туралы декларацияның тіркеу нөмірі техникалық реттеудің цифрлық жүйесімен беріледі;";
145-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"145. Өнімнің, көрсетілетін қызметтің, процестің сәйкестік сертификатын берген өнімнің, көрсетілетін қызметтің, СРО процесінің сәйкестік сертификатының қолданылуын тоқтата тұру, қайта бастау немесе тоқтату туралы мәліметтер техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы өтініш берушінің назарына жеткізіледі және техникалық реттеу тізіліміне енгізіледі;";
146-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Акт аккредиттелген СРО-ға, өтініш берушіге (өндіруші кәсіпорынға, сатушыға) және кезеңдік бағалауға қатысқан ұйымға қолжетімді техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде сақталады.";
154-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

абзацы третий, четвертый, пятый, шестой и седьмой пункта 129-1 изложить в следующей редакции:
"поле 2 – уникальный идентификационный номер сертификата соответствия в виде QR-кода, который автоматически генерируется в цифровой системе технического регулирования в случайном порядке, состоит из четырнадцати символов и имеет следующее обозначение:
первые два символа – литерный код Республики Казахстан согласно коду ISO – Международной организации по стандартизации (две заглавные латинские буквы – KZ);
с третьего по четырнадцатый символы – уникальный буквенно-числовой код;
поле 3 – дата регистрации сертификата соответствия в реестре (число –двумя арабскими цифрами, месяц – прописью, год – арабскими цифрами);
поле 4 – регистрационный номер сертификата соответствия присваивается цифровой системой технического регулирования;";
пункт 134 изложить в следующей редакции:
"134. Декларация о соответствии оформляется в электронном виде посредством формирования в цифровой системе технического регулирования с использованием ЭЦП и регистрируется в реестре технического регулирования.";
абзацы третий, четвертый, пятый, шестой и седьмой пункта 136 изложить в следующей редакции:
"поле 2 – уникальный идентификационный номер декларации о соответствии в виде QR-кода, который автоматически генерируется в цифровой системе технического регулирования в случайном порядке, состоит из четырнадцати символов и имеет следующее обозначение:
первые два символа – литерный код Республики Казахстан согласно коду ISO – Международной организации по стандартизации (две заглавные латинские буквы – KZ);
с третьего по четырнадцатый символы – уникальный буквенно-числовой код;
поле 3 – дата принятия и регистрации декларации о соответствии в реестре (число – двумя арабскими цифрами, месяц – прописью, год – арабскими цифрами);
поле 4 – регистрационный номер декларации о соответствии присваивается цифровой системой технического регулирования;";
пункт 145 изложить в следующей редакции:
"145. Сведения о приостановлении, возобновлении или прекращении действия сертификата соответствия продукции, услуги, процесса ОПС, выдавшим сертификат соответствия продукции, услуги, процесса доводятся до сведения заявителя посредством цифровой системы технического регулирования и вносятся в реестр технического регулирования.";
часть вторую пункта 146 изложить в следующей редакции:
"Акт хранится в цифровой системе технического регулирования, доступный аккредитованному ОПС, заявителю (предприятию-изготовителю, продавцу) и организации, принимавшей участие в периодической оценке.";
пункт 154 изложить в следующей редакции:

"154. Сәйкестікті бағалау туралы құжаттың қолданылуын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы шешімді сәйкестікті растау саласында берілген құжаттарды есепке алу үшін техникалық реттеу тізіліміне тиісті жазбаны енгізе отырып, техникалық реттеудің цифрлық жүйесіндегі СРО қабылдайды және өтініш берушіні, тұтынушыларды, уәкілетті органды және сертификаттауға мүдделі қатысушыларды хабардар етеді.
Сәйкестікті бағалау туралы құжаттардың қолданылуы тоқтатылған жағдайда СРО олардың тоқтатылғаны туралы мәліметтерді техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде уәкілетті органға жібереді.";
165-2 және 165-3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"165-2. Аккредиттелген зертхана техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәліктің қолданылуын тоқтату кезінде осы Қағидалардың 165-1-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген негіздердің бірін көрсетеді және аккредиттелген зертхананың көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәліктің қолданылуын тоқтату туралы шешімінің көшірмесін электрондық түрде қоса береді.
165-3. Көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәліктің қолданылуын тоқтату кезінде техникалық реттеудің цифрлық жүйесі көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәліктің қолданылуын тоқтату туралы хабарламаны автоматты түрде қалыптастырады, ол жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның ресми электрондық поштасына жіберіледі.";
165-5-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"165-5. Тоқтатылғанның орнына шығарылған көлік құралы конструкциясының қауіпсіздігі туралы куәлікті ресімдеу туралы хабарлама техникалық реттеудің цифрлық жүйесімен:";
166-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сәйкестік туралы декларацияның қолданылуы техникалық реттеудің цифрлық жүйесіне тиісті мәліметтер енгізілген күннен бастап тоқтатыла тұрған, жаңартылған немесе тоқтатылған деп есептеледі.";
167-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Сәйкестік сертификатының қолданылуын тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату техникалық реттеудің цифрлық жүйесі арқылы техникалық реттеу тізілімінде тіркеледі.";
171-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте СРО техникалық реттеудің цифрлық жүйесінде СРО-ның тиісті рәсімі шеңберінде сертификатталған өнімді өндірудің технологиялық процесінің және өнімге арналған техникалық құжаттаманың өзгермейтіндігі туралы дайындаушының хабарламасы болған жағдайда кезеңдік бағалауды 6 (алты) айға дейінгі мерзімге ауыстыру туралы шешім қабылдайды.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
Сертификаттауға өтінім беру нысанында:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"154. Решение о приостановлении или прекращении действия документа об оценке соответствия принимается ОПС в цифровой системе технического регулирования с внесением соответствующей записи в реестр технического регулирования, для учета выданных документов в сфере подтверждения соответствия и уведомляет заявителя, потребителей, уполномоченный орган и заинтересованных участников сертификации.
В случае прекращения действия документов об оценке соответствия, ОПС направляет сведения об их прекращении в уполномоченный орган в цифровой системе технического регулирования.";
пункты 165-2 и 165-3 изложить в следующей редакции:
"165-2. Аккредитованная лаборатория при прекращении действия свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства в цифровой системе технического регулирования указывает одно из оснований, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) части первой пункта 165-1 настоящих Правил и прилагает копию решения аккредитованной лаборатории о прекращении действия свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства в электронном виде.
165-3. При прекращении действия свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства, цифровая система технического регулирования автоматически формирует уведомление о прекращении действия свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства, которое направляется на официальную электронную почту уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения.";
абзац первый пункта 165-5 изложить в следующей редакции:
"165-5. Уведомление об оформлении свидетельства о безопасности конструкции транспортного средства, выданного взамен прекращенного, автоматически направляется цифровой системой технического регулирования на официальную электронную почту:";
часть вторую пункта 166 изложить в следующей редакции:
"Действие декларации о соответствии считается приостановленным, возобновленным или прекращенным с даты внесения соответствующих сведений в цифровой системе технического регулирования.";
пункт 167 изложить в следующей редакции:
"167. Приостановление, возобновление и прекращение действия сертификата соответствия фиксируются в реестре технического регулирования посредством цифровой системы технического регулирования.";
часть вторую пункта 171 изложить в следующей редакции:
"При этом ОПС принимает решение о переносе периодической оценки на срок до 6 (шести) месяцев при наличии в цифровой системе технического регулирования уведомления изготовителя о неизменности технологического процесса производства сертифицированной продукции и технической документации на продукцию в рамках соответствующей процедуры ОПС.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
в форме Заявки на проведение сертификации:
пункт 7 изложить в следующей редакции:

қағидаларына 4-1-қосымша
Процестік сәйкестік
сертификатының нысаны
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖҮЙЕСІ
Аккредиттеу белгісінің суреті KZ. (1)
Сәйкестік белгісінің суреті
Quick Response code (2)
Сәйкестік сертификаты мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің деректер тізілімінде тіркелген
20__ жылғы "__" _____ (3) № _____ (4) 20____ жылғы "__" _____ дейін жарамды (5)
Сәйкестікті растау жөніндегі орган (6)
Осы сәйкестік сертификаты куәландырады,
бұл процесс (7)
Өтініш беруші (8)
талаптарға сәйкес келеді (9)
сәйкестік сертификаты (10) негізінде берілген
Қосымша ақпарат (11)
Бұл сертификат сәйкестікті міндетті растау құжаттарын және сәйкестікті бағалау объектісінің қауіпсіздігін куәланды-ратын рұқсат құжаттарын алмастырмайды
Сәйкестікті растау жөніндегі органның басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға (12)
аты-жөні, тегі
Эксперт-аудитор (13)
аты-жөні, тегі
Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) талаптарына сәйкес келетін және оған қол қоюға өкілеттігі бар адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған осы құжат Кодекстің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең.
Электрондық құжаттың қолданылу мәртебесін және түпнұсқалығын мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің деректер тізілімінде интернет желісі арқылы тексеруге болады.
Процестің сәйкестік
сертификатына қосымшаның
нысаны
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖҮЙЕСІ
Сәйкестік белгісінің суреті
Сәйкестік сертификатына қосымша 20___ жылғы "____" ________ (3) № _________________________ (4) 20__ жылғы "___" ________ дейін жарамды (5)
Quick Response code
№ п/п
Процестің атауы
Сертификаттау кезінде расталатын процестің сипаттамаларын реттейтін құжаттаманы белгілеу
Сәйкестікті растау жөніндегі органның басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға (12)
аты-жөні, тегі
Эксперт-аудитор (13)
аты-жөні, тегі
Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) талаптарына сәйкес келетін және оған қол қоюға өкілеттігі бар адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған осы құжат Кодекстің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең.
Электрондық құжаттың қолданылу мәртебесін және түпнұсқалығын мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің деректер тізілімінде интернет желісі арқылы тексеруге болады.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы

Приложение 4-1
к Правилам оценки соответствия
Форма
Сертификата соответствия процесса
ГОСУДАРСТВЕННАЯ СИСТЕМА ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Изображение знака аккредитации KZ. (1)
Изображение знака соответствия
Quick Response code (2)
Сертификат соответствия процесса зарегистрирован в реестре данных
государственной системы технического регулирования
"____" ________ 20___ года (3) № ________________ (4)
Действителен до "____" ________ 20___ года (5)
Орган по подтверждению соответствия (6)
Настоящий сертификат соответствия удостоверяет,
что процесс (7)
Заявитель (8)
соответствует требованиям (9)
сертификат соответствия выдан на основании (10)
Дополнительная информация (11)
Данный сертификат не заменяет документы обязательного подтверждения
соответствия и разрешительные документы, удостоверяющие безопасность
объекта оценки соответствия
Руководитель органа по подтверждению
соответствия или уполномоченное им лицо (12)
инициалы, фамилия
Эксперт-аудитор (13)
инициалы, фамилия
Данный документ согласно пункту 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), соответствующий требованиям Кодекса и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи лица, имеющего полномочия на его подписание, равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.
Проверить статус действия и подлинность электронного документа Вы можете посредством сети интернет в реестре данных государственной системы технического регулирования.
Приложение
к форме сертификата
соответствия процесса
ГОСУДАРСТВЕННАЯ СИСТЕМА ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Изображение знака соответствия
Приложение к сертификату соответствия
"____" ________ 20___ года (3)
№ ______________ (4)
Действителен до "____" ______ 20___ года (5)
Quick Response code
№ п/п
Наименование процесса
Обозначение документации, регламентирующего характеристики процесса, подтверждаемые при сертификации
Руководитель органа по подтверждению соответствия
или уполномоченное им лицо (12)
инициалы, фамилия
Эксперт-аудитор (13)
инициалы, фамилия
Данный документ согласно пункту 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), соответствующий требованиям Кодекса и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи лица, имеющего полномочия на его подписание, равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.
Проверить статус действия и подлинность электронного документа Вы можете посредством сети интернет в реестре данных государственной системы технического регулирования.
Приложение 5 к приказу
исполняющий обязанности
Министра торговли
и интеграции
Республики Казахстан

2026 жылғы 1 сәуірдегі
№ 155-НҚ Бұйрыққа 5-қосымша
Сәйкестікті бағалау
қағидаларына 5-қосымша
Сәйкестік туралы
декларацияның нысаны
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖҮЙЕСІ
KZ аккредиттеу белгісінің суреті. (1)
Quick Response code (2)
Сәйкестік туралы декларация техникалық реттеудің мемлекеттік жүйесі деректерінің тізілімінде тіркелген
20___ жылғы "____" ________ (3)
№ ____________________ (4)
20___ жылғы "____" ________ дейін жарамды (5)
Сәйкестікті растау жөніндегі орган (6)
Ұйым (7)
атынан (8)
өзінің айрықша жауапкершілігімен өнімнің (9)
талаптарға сәйкес келетінін мәлімдейді (10)
негізінде қабылданды (11)
Қосымша ақпарат (12)
Ұйым басшысы немесе жеке кәсіпкер (13)
аты-жөні, тегі
Сәйкестікті растау жөніндегі органның басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға (14)
аты-жөні, тегі
Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) талаптарына сәйкес келетін және оған қол қоюға өкілеттігі бар адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған осы құжат Кодекстің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең.
Электрондық құжаттың қолданылу мәртебесін және түпнұсқалығын мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің деректер тізілімінде интернет желісі арқылы тексеруге болады.
Сәйкестік туралы декларация
нысанына қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖҮЙЕСІ
Сәйкестік белгісінің суреті
Сәйкестік туралы декларацияға қосымша 20___ жылғы "____" ________ № ____________________ 20___ жылғы "____" ________ дейін жарамды
Quick Response code
Сәйкестік туралы декларацияның күші қолданылатын нақты өнімнің тізбесі
р/с №
Бірыңғай Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатура коды
Өнімнің атауы
Дайындаушы
Өнім шығарылатын құжаттаманың белгіленуі
Ұйым басшысы немесе жеке кәсіпкер (13)
аты-жөні, тегі
Сәйкестікті растау жөніндегі органның басшысы немесе ол уәкілеттік берген тұлға (14)
аты-жөні, тегі
Қазақстан Республикасы Цифрлық кодексінің (бұдан әрі Кодекс) талаптарына сәйкес келетін және оған қол қоюға өкілеттігі бар адамның электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған осы құжат Кодекстің 62-бабының 2-тармағына сәйкес қағаз жеткізгіштегі құжатқа тең.
Электрондық құжаттың қолданылу мәртебесін және түпнұсқалығын мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің деректер тізілімінде интернет желісі арқылы тексеруге болады.

от 1 апреля 2026 года
№ 155-НҚ
Приложение 5
к Правилам оценки
соответствия
Форма
декларации о соответствии
ГОСУДАРСТВЕННАЯ СИСТЕМА ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Изображение знака аккредитации KZ. (1)
Quick Response code (2)
Декларация о соответствии
зарегистрирован в реестре данных
государственной системы технического регулирования
"____" ________ 20___ года (3)
№ ____________________ (4)
Действительна до "____" ________ 20___ года (5)
Орган по подтверждению соответствия (6)
Организация (7)
в лице (8)
заявляет под свою исключительную ответственность, что продукция (9)
соответствует требованиям (10)
принята на основании (11)
Дополнительная информация (12)
Руководитель организации или
индивидуальный предприниматель (13)
инициалы, фамилия
Руководитель органа по подтверждению
соответствия или уполномоченное им лицо (14)
инициалы, фамилия
Данный документ согласно пункту 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), соответствующий требованиям Кодекса и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи лица, имеющего полномочия на его подписание, равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.
Проверить статус действия и подлинность электронного документа Вы можете посредством сети интернет в реестре данных государственной системы технического регулирования.
Приложение
к форме декларации
о соответствии
ГОСУДАРСТВЕННАЯ СИСТЕМА ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Изображение знака соответствия
Приложение к декларации о соответствии
"____" ________ 20___ года
№ ____________________
Действителен до "____" ________ 20___ года
Quick Response code
Перечень конкретной продукции, на которую распространяется действие декларации о соответствии
№ п/п
Код Единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Наименование продукции
Изготовитель
Обозначение документации, по которой выпускается продукция
Руководитель организации или
индивидуальный предприниматель (13)
инициалы, фамилия
Руководитель органа по подтверждению
соответствия или уполномоченное им лицо (14)
инициалы, фамилия
Данный документ согласно пункту 2 статьи 62 Цифрового кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), соответствующий требованиям Кодекса и удостоверенный посредством электронной цифровой подписи лица, имеющего полномочия на его подписание, равнозначен подписанному документу на бумажном носителе.
Проверить статус действия и подлинность электронного документа Вы можете посредством сети интернет в реестре данных государственной системы технического регулирования.