Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияны құру және оның қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 30 наурыздағы № 67-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 сәуірде № 38289 тіркелді
"Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияны құру және оның қызметін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сулейменова
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2026 жылғы 30 наурыздағы
№ 67-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Кәмелетке толмағандардың iстері және олардың құқықтарын қорғау жөнiндегi комиссияны құру және оның қызметiн жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияны құру және оның қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – комиссия) құрылуы мен қызметін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Комиссия кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың, қадағалаусыз және панасыз қалудың профилактикасы, олардың құқықтары мен заңды мүддесін қорғау саласындағы мемлекеттік органдар мен мекемелердің қызметін үйлестіруді қамтамасыз ететін, тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган болып табылады.

Об утверждении Правил образования и осуществления деятельности комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 30 марта 2026 года № 67-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2026 года № 38289
В соответствии с подпунктом 6) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила образования и осуществления деятельности комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав.
2. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова
утверждены приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 30 марта 2026 года № 67-НҚ
Правила образования и осуществления деятельности комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила образования и осуществления деятельности комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений" и определяют порядок образования и осуществления деятельности комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав (далее - комиссия).
2. Комиссия является постоянно действующим коллегиальным органом, обеспечивающим координацию деятельности государственных органов и учреждений в сфере профилактики правонарушений, безнадзорности и беспризорности несовершеннолетних, защиты их прав и законных интересов.

3. Комиссия өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы", "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының заңдары, осы Қағидалар, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілері және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар негізінде жүзеге асырады.
4. Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық комиссия – Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органы жанынан, облыстық, қалалық (соның ішінде республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) комиссиялар – қалада, аудандық комиссия тиісті жергілікті атқарушы органның (әкімдіктің) жанынан құрылады.
5. Кәмелетке толмағандар арасында немесе оларға қатысты құқықбұзушылықтар, жәбірлеу (буллинг), суицид және суицид әрекеттері фактілерінің артуына байланысты комиссия аудан орталығынан едәуір алшақ орналасқан кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің жанынан құрылуы мүмкін.
Кенттік, ауылдық комиссиялар мен ауылдық округ комиссиясын құру туралы шешімді қалалық, аудандық әкімдік қабылдайды, ал дербес құрамын осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес тиісті қаланың, ауданның мәслихаты бекітеді.
2 тарау. Комиссияның міндеттері мен функциялары
6. Комиссияның негізгі міндеттері кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау және қалпына келтіру, кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтарға ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау және жою, балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу, кәмелетке толмағандарды зорлық-зомбылықтан, қатыгездіктен қорғау және кәмелетке толмағандар арасындағы қоғамға жат әрекеттерді алдын-алу шараларын қабылдау болып табылады.
7. Облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың комиссиялары өз құзыреті шегінде:
1) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүддесін қорғау және қалпына келтіру, кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз, панасыз қалуына, құқық бұзушылық пен қоғамға жат мінез-құлқына ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау және жою жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
2) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың, қадағалаусыз және панасыз қалудың, кәмелетке толмағандарға қатысты зорлық-зомбылық пен қатыгез қарым-қатынастың профилактикасы бойынша мемлекеттік органдардың қызметін жетілдіруге, оларды әлеуметтік оңалтуға бағытталған әдістемелік көмек көрсетеді;
3) бала құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдарда кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту, күтіп-бағу жағдайларына бақылауды қамтамасыз етуге қатысады;

3. Комиссия осуществляет свою деятельность на основе Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О профилактике правонарушений", настоящих Правил и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
4. Межведомственная комиссия по делам несовершеннолетних и защите их прав образуется при уполномоченном органе в области защиты прав детей Республики Казахстан, областная, городская комиссии (в том числе комиссии городов республиканского значения и столицы) – в городе, районная – при соответствующем местном исполнительном органе (акимате).
5. В случаях увеличения фактов правонарушений среди несовершеннолетних или в отношении них, травли (буллинга), суицида и их попыток комиссия может быть образована при акиме поселка, села, сельского округа, расположенных на значительном расстоянии от районного центра.
Решение об образовании поселковой, сельской комиссий и комиссии сельского округа принимается городским, районным акиматом, а персональный состав утверждается маслихатом соответствующего города, района в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.
Глава 2. Задачи и функции комиссии
6. Основной задачей комиссии является принятие мер по защите и восстановлению прав и законных интересов несовершеннолетних, выявлению и устранению причин и условий, способствующих совершению правонарушений среди несовершеннолетних, предупреждению детской безнадзорности и беспризорности, защите несовершеннолетних от насилия и жестокого обращения, предупреждению антиобщественных действий среди несовершеннолетних.
7. Областные комиссии, комиссии городов республиканского значения и столицы в пределах своей компетенции:
1) осуществляют меры по защите и восстановлению прав и законных интересов несовершеннолетних, выявлению и устранению причин и условий, способствующих безнадзорности, беспризорности, правонарушениям и антиобщественному поведению несовершеннолетних;
2) оказывают методическую помощь, направленную на совершенствование деятельности государственных органов по профилактике правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних, насилия и жестокого обращения в отношении несовершеннолетних, их социальную реабилитацию;
3) участвуют в обеспечении контроля за условиями воспитания, обучения, содержания несовершеннолетних в организациях, осуществляющих функции по защите прав ребенка;

4) кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі төмен тұрған комиссиялардың қызметін үйлестіруді және мониторингтеуді жүзеге асырады, кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылық, балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуы, сондай-ақ кәмелетке толмағандарға қатысты зорлық-зомбылық, қатыгез қарым-қатынас, жәбірлеу (буллинг) мәселелерін зерделейді;
5) бала құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдар желісін дамытуға жәрдем көрсетеді және олардың қызметін мониторингтеуді қамтамасыз етеді;
6) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың, қадағалаусыз және панасыз қалудың профилактикасымен айналысатын органдар мен ұйымдардың оң жұмыс тәжірибесін қорытады және таратады, оларға әдістемелік және ұйымдастырушылық-практикалық көмек көрсетеді;
7) мүдделі мемлекеттік органдар басшыларының кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың, қадағалаусыз және панасыз қалудың профилактикасы, олардың құқықтарын қорғау бойынша жүргізіліп жатқан жұмыс туралы есептерін тыңдайды және жетекшілік ететін мәселелер бойынша олардың арасында өзара ақпарат алмасуды ұйымдастырады.
8. Қалалық және аудандық комиссиялар өз құзыреті шегінде:
1) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүддесін қорғау және қалпына келтіру, кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз, панасыз қалуына, құқық бұзушылық пен қоғамға жат мінез-құлқына ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау және жою жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
2) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың, қадағалаусыз және панасыз қалудың, кәмелетке толмағандарға қатысты зорлық-зомбылық пен қатыгез қарым-қатынастың профилактикасы бойынша мемлекеттік органдардың қызметін жетілдіруге, оларды әлеуметтік оңалтуға бағытталған әдістемелік көмек көрсетеді;
3) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылық, балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуы, сондай-ақ кәмелетке толмағандарға қатысты зорлық-зомбылық, қатыгез қарым-қатынас, жәбірлеу (буллинг) мәселелерін зерделейді;
4) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың, қадағалаусыз және панасыз қалудың профилактикасымен айналысатын органдар мен ұйымдардың оң жұмыс тәжірибесін қорытады және таратады, оларға әдістемелік және ұйымдастырушылық-практикалық көмек көрсетеді;
5) мүдделі мемлекеттік органдар басшыларының кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың, қадағалаусыз және панасыз қалудың профилактикасы, олардың құқықтарын қорғау бойынша жүргізіліп жатқан жұмыс туралы есептерін тыңдайды және жетекшілік ететін мәселелер бойынша олардың арасында өзара ақпарат алмасуды ұйымдастырады;

4) осуществляют координацию и мониторинг деятельности нижестоящих комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав, изучают вопросы правонарушений среди несовершеннолетних, детской безнадзорности и беспризорности, а также насилия, жестокого обращения, травли (буллинга) в отношении несовершеннолетних;
5) оказывают содействие в развитии сети организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка, и обеспечивают мониторинг их деятельности;
6) обобщают и распространяют положительный опыт работы органов и организаций, занимающихся профилактикой правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних, оказывают им методическую и организационно-практическую помощь;
7) заслушивают отчеты руководителей заинтересованных государственных органов о проводимой работе по профилактике правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних, защите их прав и организуют взаимный обмен информацией между ними по курируемым вопросам.
8. Городские и районные комиссии в пределах своей компетенции:
1) осуществляют меры по защите и восстановлению прав и законных интересов несовершеннолетних, выявлению и устранению причин и условий, способствующих безнадзорности, беспризорности, правонарушениям и антиобщественному поведению несовершеннолетних;
2) оказывают методическую помощь, направленную на совершенствование деятельности государственных органов по профилактике правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних, насилия и жестокого обращения в отношении несовершеннолетних, их социальную реабилитацию;
3) изучают вопросы правонарушений среди несовершеннолетних, детской безнадзорности и беспризорности, а также насилия, жестокого обращения, травли (буллинга) в отношении несовершеннолетних;
4) обобщают и распространяют положительный опыт работы органов и организаций, занимающихся профилактикой правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних, оказывают им методическую и организационно-практическую помощь;
5) заслушивают отчеты руководителей заинтересованных государственных органов о проводимой работе по профилактике правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних, защите их прав и организуют взаимный обмен информацией между ними по курируемым вопросам;

6) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінен босатылған не арнаулы білім беру ұйымдары мен ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарынан оралған кәмелетке толмағандарды жұмысқа орналастырудағы және тұрмыстық жағдайын жасаудағы мүдделі органдардың қызметін үйлестіреді, сондай-ақ өмірде қиын жағдайға ұшыраған кәмелетке толмағандарды әлеуметтік оңалту бойынша өзге де функцияларды жүзеге асырады;
7) құқық бұзушылық жасаған кәмелетке толмағандарға, сондай-ақ кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және күтіп-бағу жөніндегі өз міндеттерін орындамайтын не олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-аналары мен заңды өкілдеріне қатысты материалдарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қарайды;
8) отбасын қолдау орталықтарымен бірлесіп, өмірде қиын жағдайға ұшыраған кәмелетке толмағандарға қатысты шаралар қолдану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
9) білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органнан жәбірлеуге (буллингке) ұшыраған кәмелетке толмағанды әлеуметтік оңалту туралы және кәмелетке толмағанды жәбірлеудің (буллингтің) бастамашысын/бастаушысын әлеуметтік бейімдеу туралы шешім алынғаннан кейін баса назар аударуды талап ететін кәмелетке толмағандар педагогикалық сүйемелдеуге алынған күннен бастап 6 (алты) ай ішінде баланың мінез-құлқында оң өзгерістер болмаған жағдайда білім беру ұйымынан қарау және ұсынымдар шығару үшін материалдарды қабылдайды.
3-тарау. Комиссияның қызметін ұйымдастыру тәртібі
9. Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың, қадағалаусыз және панасыз қалудың профилактикасы жүйесінің органдары мен мекемелері өз құзыреті шегінде кәмелетке толмағандардың білім алу, еңбек еркіндігі, демалыс, тұрғын үй және басқа да құқықтарының бұзылу жағдайлары туралы, сондай-ақ кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтарды, қадағалаусыз және панасыз қалуды алдын алуға кедергі келтіретін органдар мен мекемелер қызметіндегі кемшіліктер туралы комиссияны дереу хабардар етуге міндетті.
10. Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан, комиссия мүшелері мен хатшыдан тұратын құрамда құрылады. Комиссия мүшелерінің саны кем дегенде он екі адамнан тұрады.
11. Комиссияның дербес құрамын жергілікті өкілді орган осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес бекітеді.
12. Комиссия құрамына тиісті мәслихаттар депутаттары, ішкі істер, білім беру, мәдениет, денсаулық сақтау, әділет органдарының, қорғаншылық немесе қамқоршылық функцияларын жүзеге асыратын жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, отбасын қолдау орталықтарының өкілдері, Қазақстан Республикасының бала құқықтары жөніндегі өңірлік өкілдері, адам құқықтары жөніндегі уәкілдің өңірлік өкілдері, психологтар, кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтың, қадағалаусыз және панасыз қалудың профилактикасына мүдделі қоғамдық және өзге де ұйымдар кіреді.

6) координируют деятельность заинтересованных органов в трудовом и бытовом устройстве несовершеннолетних, освобожденных из учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы либо вернувшихся из специальных организаций образования и организаций образования с особым режимом содержания, а также осуществляют иные функции по социальной реабилитации несовершеннолетних, находящихся в трудной жизненной ситуации;
7) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке рассматривают материалы в отношении несовершеннолетних, совершивших правонарушения, а также родителей и законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих свои обязанности по воспитанию, обучению и содержанию несовершеннолетних либо отрицательно влияющих на их поведение;
8) организуют работу по применению мер в отношении несовершеннолетних, находящихся в трудной жизненной ситуации, совместно с центрами поддержки семьи;
9) принимает для рассмотрения и вынесения рекомендаций материалы, направляемые организацией образования после получения от местного исполнительного органа в сфере образования решения о социальной реабилитации несовершеннолетнего, подвергшегося травле (буллингу), и о социальной адаптации несовершеннолетнего, инициатора/зачинщика травли (буллинга), при отсутствии положительных изменений в поведении ребенка в течение 6 (шести) месяцев со дня назначения педагогического сопровождения несовершеннолетних, требующих повышенного внимания.
Глава 3. Порядок организации деятельности комиссии
9. Органы и учреждения системы профилактики правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних в пределах своей компетенции обязаны незамедлительно информировать комиссию о случаях нарушения прав несовершеннолетних на образование, свободу труда, отдых, жилище и других прав, а также о недостатках в деятельности органов и учреждений, препятствующих предупреждению правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних.
10. Комиссия образуется в составе председателя, заместителя председателя, членов комиссии и секретаря. Количество членов комиссии составляет не менее двенадцати человек.
11. Персональный состав комиссии утверждается местным представительным органом в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.
12. В состав комиссии входят депутаты соответствующих маслихатов, представители органов внутренних дел, образования, культуры, здравоохранения, юстиции, уполномоченного органа по вопросам занятости, осуществляющих функции опеки и попечительства, центров поддержки семьи, региональные уполномоченные по правам ребенка Республики Казахстан, региональные представители уполномоченного по правам человека, психологи, общественные и иные организации, заинтересованные в профилактике правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних.

13. Комиссияның төрағасы тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің балалардың құқықтарын қорғау мәселелеріне жетекшілік ететін әкімнің орынбасары болып табылады, тек кенттік, ауылдық комиссиялар мен ауылдық округ комиссиясын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің әкімі басқарады.
14. Комиссия төрағасы комиссия мүшелерінің арасынан комиссия төрағасының орынбасарын айқындап, бекітеді.
15. Комиссия төрағасының шешімімен тиісті мемлекеттік органның аппаратында штаттық лауазымды атқаратын адам комиссияның хатшысы болып тағайындалады. Комиссия хатшысына өзге де функционалдық міндеттерді жүктеуге тыйым салынады.
16. Комиссия төрағасы:
1) комиссия жұмысын ұйымдастырады және осы Қағидалармен комиссияға жүктелген міндеттер мен функциялардың уақтылы әрі сапалы орындалуын қамтамасыз етеді;
2) комиссия қызметіне жалпы басшылық етеді;
3) комиссия отырыстарының өткізілетін уақытын және орнын анықтайды;
4) комиссия отырыстарына төрағалық етеді;
5) ағымдағы жылдың 15 қаңтарына дейін комиссияның жылдық жұмыс жоспарын бекітеді;
6)  комиссия мүшелеріне жүктелген функциялар орындалмаған жағдайда, олардың жұмыс орнына ұсыну жібереді;
7) ағымдағы жылдың 15 қаңтарынан кешіктірмей жоғары тұрған комиссияларға комиссияның жұмысы туралы есеп береді;
8) комиссияның шешімдері мен ұсынуларының сапалы орындалуын бақылайды.
17. Комиссия төрағасының орынбасары:
1) кезектен тыс отырыстарды өткізу қажет болған жағдайда, ал төраға болмаған кезде, төраға міндетін атқарады;
2) комиссия төрағасының тапсырмасымен комиссия қарауына түскен материалдарды уақтылы және дұрыс қарауды қамтамасыз ету мақсатында оларды алдын ала зерттейді;
3) комиссия қызметіне жалпы басшылық жасауда комиссия төрағасына жәрдемдеседі.
18. Комиссия мүшелері:
1) ұсынылған материалдармен танысады;
2) комиссия отырысында қаралуға жататын мәселелерді қарайды және тиісті шешімді қабылдауға қатысады;
3) бекітілген жоспар мен комиссия төрағасының шешіміне сәйкес комиссияның көшпелі отырыстарына қатысады;
4) өз құзыреті шегінде комиссия төрағасының тапсырмаларын орындайды;
5) комиссия мен органдар немесе ұйымдар арасындағы өзара әрекеттестікті қамтамасыз етеді;
6) комиссияның қызметін жетілдіруге арналған ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
7) комиссия отырысында мәселелерді қарауға қажетті материалдарды комиссия хатшысына ұсынады;
8) комиссия отырысында мәселелерді қарау кезінде заңнамалық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;

13. Председателем комиссии является заместитель акима соответствующей административно-территориальной единицы, курирующий вопросы защиты прав детей, за исключением поселковых, сельских комиссий и комиссий сельского округа, которые возглавляет аким соответствующей административно-территориальной единицы.
14. Председатель комиссии определяет и утверждает заместителя председателя комиссии из числа членов комиссии.
15. По решению председателя комиссии лицо, занимающее штатную должность в аппарате соответствующего государственного органа, назначается секретарем комиссии. На секретаря комиссии запрещается возлагать иные функциональные обязанности.
16. Председатель комиссии:
1) организует работу комиссии и обеспечивает своевременное и качественное выполнение задач и функций, возложенных на комиссию настоящими Правилами;
2) осуществляет общее руководство деятельностью комиссии;
3) определяет место и время проведения заседаний комиссии;
4) председательствует на заседаниях комиссии;
5) утверждает не позднее 15 января текущего года план работы комиссии на текущий год;
6) направляет представления по месту работы членов комиссии в случае невыполнения ими, возложенных на них функций;
7) отчитывается о работе комиссии перед вышестоящими комиссиями не позднее 15 января текущего года;
8) контролирует качественное исполнение решений и представлений комиссии.
17. Заместитель председателя комиссии:
1) в случае необходимости проведения внеочередных заседаний, при отсутствии председателя исполняет обязанности председателя;
2) по поручению председателя комиссии предварительно изучает поступившие на рассмотрение комиссии материалы с целью обеспечения их своевременного и правильного рассмотрения;
3) оказывает содействие председателю комиссии в осуществлении общего руководства деятельностью комиссии.
18. Члены комиссии:
1) знакомятся с представленными материалами;
2) рассматривают вопросы, подлежащие рассмотрению на заседании комиссии и принимают участие в вынесении соответствующих решений;
3) участвуют в выездных заседаниях комиссии, согласно утвержденному плану и решению председателя комиссии;
4) в рамках своей компетенции исполняют поручения председателя комиссии;
5) обеспечивают взаимодействие комиссии с представляемыми ими органами или организациями;
6) участвуют в подготовке предложений по совершенствованию деятельности комиссии;
7) представляют секретарю комиссии материалы, необходимые для рассмотрения вопросов на заседании комиссии;
8) обеспечивают соблюдение требований законодательства при рассмотрении вопросов на заседании комиссии;

9) отырыстарға қатысуға берілген өз өкілеттіктерін басқа тұлғаларға тапсыра алмайды.
Комиссия мүшесінің отырысқа қатысу мүмкіндігі болмаған жағдайда, бұл туралы оның өткізілуіне кемінде 3 (үш) жұмыс күні қалғанда қатыса алмайтынын растайтын құжаттарды қосып, комиссия төрағасына жазбаша түрде хабарлайды.
19. Комиссия хатшысы:
1) комиссия отырысына материалдар мен құжаттарды әзірлеуді жүзеге асырады;
2) комиссия отырысының күн тәртібін әзірлейді;
3) комиссия отырысын ұйымдастырады;
4) алдағы отырыс туралы комиссия мүшелеріне хабарлайды;
5) отырысты өткізу үшін қажетті материалдарды комиссия мүшелеріне ұсынады;
6) отырыс хаттамасын жүргізеді;
7) комиссия шешімдерінің орындалу барысына тұрақты бақылау жүргізеді;
8) комиссияның жұмысы туралы жоспар мен есеп жобасын әзірлейді;
9) комиссияның шешімдерін комиссияның барлық мүшелеріне, лауазымды адамдарға оларға қатысты бөлігінде уақтылы жеткізуді қамтамасыз етеді;
10) комиссия шешімдерінің орындалу барысы туралы комиссия төрағасын және мүшелерін хабардар етеді;
11) отырыстарда қаралатын мәселелер бойынша материалдарды уақтылы ұсыну үшін орындаушыларға сұрау хат жолдайды;
12) осы Қағидаларға сәйкес өзге де функцияларды атқарады.
Хатшы комиссия мүшесі болып саналмайды және дауыс беру құқығына иеленбейді. Хатшының уақытша жоқтығы кезінде оны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес комиссия төрағасы белгілейтін тиісті мемлекеттік орган аппаратының қызметкерлерінің бірі алмастырады.
20. Облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ үш айда кемінде бір рет өткізіледі.
Қалалық, аудандық комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ айына кемінде екі рет өткізіледі.
Комиссия отырысы, егер оған комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса заңды болып саналады.
Комиссияның отырысына оның төрағасы төрағалық етеді, төрағаны алмастыруға болмайды, тек кезектен тыс отырыстарды өткізу қажет болған жағдайда ғана төраға міндетін төрағаның орынбасары атқара алады.
Төраға болмаған жағдайда комиссияның отырысы заңсыз болып есептеледі.
21. Қалалық, аудандық комиссияның кәмелетке толмаған балаға, оның ата-анасына немесе басқа заңды өкілдеріне қатысты материалдарды қарауы:
1) кәмелетке толмағанның, оның ата-анасының немесе басқа заңды өкілдерінің өтініші бойынша;
2) комиссияның өз бастамасы бойынша;
3) азаматтардың берген ақпараты бойынша;
4) білім беру ұйымдарының ұсынулары бойынша, сондай-ақ олардың ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан басқа да органдар мен ұйымдардың өтініштері бойынша;

9) не делегируют свои полномочия по участию в заседаниях другим лицам.
В случае невозможности присутствия члена комиссии на заседании об этом не позднее чем за 3 (трех) рабочих дня до его проведения письменно извещается председатель комиссии, с приложением подтверждающих их отсутствие документов.
19. Секретарь комиссии:
1) осуществляет подготовку материалов и документов на заседание комиссии;
2) формирует повестку дня заседания комиссии;
3) осуществляет организацию заседания комиссии;
4) извещает членов комиссии о предстоящем заседании;
5) представляет членам комиссии материалы, необходимые для проведения заседания;
6) ведет протокол заседания;
7) осуществляет постоянный контроль за ходом исполнения решений комиссии;
8) готовит проект плана и отчета о работе комиссии;
9) обеспечивает своевременное доведение решений комиссии до всех членов комиссии, должностных лиц в части, их касающейся;
10) информирует председателя и членов комиссии о ходе выполнения решений комиссии;
11) направляет запрос исполнителям о своевременном представлении материалов по вопросам, рассматриваемым на заседаниях;
12) выполняет иные функции в соответствии с настоящими Правилами.
Секретарь не является членом комиссии и не имеет право голоса. На период временного отсутствия секретаря его замещает один из работников аппарата соответствующего государственного органа, которого определяет председатель комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Заседания областной комиссии, комиссии городов республиканского значения и столицы проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в три месяца.
Заседания городской, районной комиссий проводятся по мере необходимости, но не реже двух раз в месяц.
Заседание комиссии правомочно, если на нем присутствует не менее двух третей от общего числа членов комиссии.
На заседании комиссии председательствует ее председатель без права замены, за исключением случаев проведения внеочередных заседаний, на которых председательствовать имеет право заместитель председателя. В случае отсутствия председателя заседание комиссии считается неправомочным.
21. Рассмотрение городской, районной комиссией материалов в отношении несовершеннолетнего, его родителей или иных законных представителей осуществляется:
1) по заявлению несовершеннолетнего, его родителей или иных законных представителей;
2) по собственной инициативе;
3) по информации граждан;
4) по представлениям организаций образования, а также обращениям иных органов и организаций независимо от их организационно-правовой формы;

5) қылмыстық жауапкершілікке тартылатын жасқа жетпеген, қоғамдық қауіпті қылық жасаған кәмелетке толмағанға қатысты ішкі істер органдары немесе прокуратура материалдары бойынша жүзеге асады.
22. Комиссия қарауына түскен материалдарды уақтылы және дұрыс қарауды қамтамасыз ету мақсатында оларды алдын ала комиссия төрағасы немесе оның тапсырмасымен комиссия төрағасының орынбасары зерттейді.
23. Комиссия қарауына түскен материалдарды алдын ала зерттеу процесінде комиссия төрағасы немесе оның тапсырмасымен орынбасары келесіні анықтайды:
материалдарды қарау комиссия құзыретіне жататындығын;
комиссия отырысына шақырылатын тұлғаларды;
материалдарды дұрыс және уақтылы қарау үшін мәні бар жағдайларды қосымша тексерудің және қосымша материалдарды талап ету қажеттілігін.
24. Материалдарды алдын ала зерттеу нәтижелері бойынша келесі шешім қабылданады:
материалдарды қарауға тағайындап, отырыстың күні мен орны туралы кәмелетке толмағанға, оның ата-аналарына немесе басқа заңды өкілдеріне, сондай-ақ отырысқа қатысу міндетті деп танылатын басқа тұлғаларға хабарлау;
материалдарды қараудан бас тартып, уәкілетті органдарға немесе ұйымдарға қажетті шараларды қабылдау бойынша ұсынымдармен хат жолдау;
түскен материалдардағы ақпаратты қосымша тексеру немесе оны тиісті уәкілетті органдарға немесе ұйымдарға жүргізуді тапсыру.
Кәмелетке толмаған, оның ата-аналары немесе басқа заңды өкілдері комиссия қарауына дайындалған материалдармен отырыс басталғанға дейін танысуға құқылы. Осы тармақта көрсетілген тұлғалардың материалдармен танысу құқығы оларға комиссия отырысына шақыру хатында түсіндіріліп беріледі.
Комиссия алған материалдарды олар түскен күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде қарауға тиіс.
Комиссия отырысының материалдары мен құжаттары төрағамен келісілгеннен кейін хатшы әр комиссия мүшесінің электрондық поштасына отырыс өткізілетін күннен кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жібереді.
Отырыстың күні мен уақыты комиссия төрағасы тарапынан анықталады, бұл туралы комиссия мүшелері хатшы арқылы хабардар етіледі.
25. Кәмелетке толмаған мен оның заңды өкілінің комиссия отырысына келуін материалдарды ұсынған орган қамтамасыз етеді.
Кәмелетке толмағанның комиссия отырысына қатысудан бас тартуы мүмкін деген негіздер болса, комиссия оның келуін қамтамасыз ету жауапкершілігін ата-аналарына немесе басқа заңды өкілдеріне немесе оны тәрбиелеп отырған білім беру ұйымының әкімшілігіне жүктейді. Аталған тұлғалар келуді қамтамасыз ету туралы жазбаша міндеттемелер береді.

5) по материалам органов внутренних дел или прокуратуры в отношении несовершеннолетнего, совершившего общественно опасное деяние до достижения возраста, с которого наступает уголовная ответственность.
22. В целях обеспечения своевременного и правильного рассмотрения материалов, поступивших на рассмотрение комиссии, они предварительно изучаются председателем комиссии либо по его поручению заместителем председателя комиссии.
23. В процессе предварительного изучения поступивших на рассмотрение комиссии материалов председатель либо по его поручению заместитель председателя комиссии определяет:
относится ли рассмотрение данных материалов к компетенции комиссии;
круг лиц, подлежащих приглашению на заседание комиссии;
необходимость проведения дополнительной проверки обстоятельств, имеющих значение для правильного и своевременного рассмотрения материалов, а также истребования дополнительных материалов.
24. По результатам предварительного изучения материалов принимается решение:
назначить материалы к рассмотрению и известить о дате и месте заседания комиссии несовершеннолетнего, его родителей или иных законных представителей, других лиц, чье участие в заседании будет признано обязательным;
отказать в рассмотрении материалов с направлением письма в уполномоченные органы или организации с рекомендациями по принятию необходимых мер;
провести дополнительную проверку сведений, содержащихся в поступивших материалах, или поручить ее проведение соответствующим уполномоченным органам или организациям.
Несовершеннолетний, его родители или иные законные представители имеют право ознакомиться с материалами, подготовленными комиссией к рассмотрению, до начала ее заседания. Право указанных в настоящем пункте лиц на ознакомление с материалами разъясняется им в повестке о вызове на заседание комиссии.
Полученные комиссией материалы должны быть рассмотрены в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня их поступления в комиссию.
Материалы и документы заседания комиссии после согласования с председателем направляются секретарем на электронную почту каждого члена комиссии не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до заседания.
День и время проведения заседания определяются председателем комиссии, о чем члены комиссии уведомляются секретарем.
25. Явка несовершеннолетнего и его законного представителя на заседание комиссии обеспечивается органом, представившим материалы.
При наличии оснований полагать, что несовершеннолетний будет уклоняться от присутствия на заседании комиссии, комиссия возлагает ответственность за обеспечение его явки на родителей или иных законных представителей, либо на администрацию организации образования, в которой он находится на воспитании. Указанные лица предоставляют письменные обязательства об обеспечении явки.

26. Кәмелетке толмағанға қатысты материалдар комиссияда тек сол кәмелетке толмаған мен оның ата-аналары немесе басқа заңды өкілдері қатысуымен қаралады.
Кәмелетке толмағанның және оның ата-аналарының немесе басқа заңды өкілдерінің қалауы бойынша оның адвокатына комиссия жұмысына қатысуға рұқсат етіледі.
Қылмыстық жауапкершілік жасына жетпеген, қоғамдық қауіпті қылық жасаған кәмелетке толмағанға қатысты материалдар қаралған кезде отырысқа прокурор шақырылады.
Комиссия өткізілу күні, орны және уақыты отырыстың өткізілуіне кемінде 5 (бес) жұмыс күні қалғанда прокурорға міндетті түрде хабарланады.
Комиссия отырысы басталғанда төраға қаралатын материалдарды жариялайды және отырысқа қатысушыларды таныстырады. Бұдан кейін қажетті құжаттар оқылады, түскен материалдар мен негізделген шешім қабылдау үшін мәні бар жағдайлар қаралады, өтінішхаттар талқыланады және отырысқа қатысатын тұлғалар тыңдалады.
Қаралатын материалдарға байланысты өтінішхаттарды кәмелетке толмаған, оның ата-аналары немесе басқа заңды өкілдері, адвокаттар, материалдарды қарауға қатысатын мамандар, сондай-ақ кәмелетке толмағанға, оның заңды өкіліне қатысты комиссияға жүгінген тұлғалар мәлімдеуі мүмкін. Мәлімделген өтінішхаттың қаралу нәтижелері комиссия отырысының хаттамасына енгізіледі.
Комиссия отырысында кәмелетке толмағанға кері ықпал ететін жағдайлар зерттелген кезде комиссияның оны залдан шығаруға құқығы бар, бұл туралы отырыс хаттамасында тиісті жазба жазылады.
Кәмелетке толмағанның, оның ата-аналарының немесе басқа заңды өкілдерінің дербес деректерін қорғауды қамтамасыз ету мақсатында комиссия қаралып отырған материалдардың сипатын ескере отырып, іске қатысушы адамдардың өтініші бойынша жабық отырыс өткізе алады.
Қажет болған жағдайда комиссия істері қаралып жатқан адамдардың оқу орны, жұмыс орны немесе тұрғылықты жері бойынша көшпелі отырыстар өткізуі мүмкін.
27. Кәмелетке толмағанға, оның ата-аналарына немесе басқа да заңды өкілдеріне қатысты материалдарды, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың құқық бұзушылық, қадағалаусыз және панасыз қалуының профилактикасы үшін жауапты білім беру ұйымдары мен органдардың ұсынуларын, басқа да органдар мен ұйымдардың (ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан) өтініштерін, сондай-ақ азаматтардан түскен ақпаратты қарау нәтижелері бойынша қалалық, аудандық комиссиялар:
дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыс туралы ақпаратты ішкі істер органдарына жолдайды;
осы Қағидалардың 33-тармағында көзделген кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау және қалпына келтіру жөніндегі шаралар туралы шешім қабылдайды;
осы Қағидалардың 34-тармағында көзделген кәмелетке толмағандардың заңды өкілдеріне ықпал ету шаралары туралы шешім қабылдайды.
Комиссияның шешімі отырысқа қатысқан комиссия мүшелерінің дауыс беруінің көпшілігімен қабылданады. Дауыс саны тең болған жағдайда отырыста төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
Комиссияның шешімінде мына мәліметтер көрсетіледі:
комиссияның атауы мен дербес құрамы;
отырыстың өткізілген күні мен орны;
материалдары қаралып отырған тұлға туралы мәліметтер;
қарау барысында анықталған мән-жайлар;
шешім қабылдауға негіз болған дәлелдемелер;
құқық бұзушылық үшін жауаптылықты көздейтін немесе кәмелетке толмағанның құқықтарын кепілдендіретін нормативтік құқықтық акт;
кәмелетке толмағанға әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі комиссия ұсынған шаралар, сондай-ақ олардың орындалуын қамтамасыз ету жүктелген органдар немесе адамдар;
шешімге шағымдану мерзімі мен тәртібі туралы түсіндірме мәліметтер.
Комиссияның шешіміне төраға мен хатшы қол қояды, ол отырыста жария етіледі және оны шағымдануға белгіленген мерзім өткеннен кейін заңды күшіне енеді.
Шешім орындалуы үшін ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдарға жіберіледі және комиссия белгілеген мерзімде міндетті түрде қаралуға жатады.
Комиссия шешімінің бір данасы қол қойылған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге немесе оның өкіліне мына тәсілдердің бірімен табыс етіледі (жолданады):
қолма-қол;
жеткізілгені туралы хабарламамен тапсырысты пошта арқылы;
электрондық пошта мекенжайы бойынша.
Комиссияның отырысы барлық қатысушылар алдын ала хабардар етіле отырып, міндетті түрде аудио-, бейнежазба құралдарын пайдалану арқылы өткізіледі.

26. Материалы в отношении несовершеннолетнего рассматриваются комиссией только в присутствии самого несовершеннолетнего и его родителей или иных законных представителей.
По желанию несовершеннолетнего и его родителей либо иных законных представителей к участию в работе комиссии допускается его адвокат.
При рассмотрении материалов в отношении несовершеннолетнего, совершившего общественно опасное деяние до достижения возраста, с которого наступает уголовная ответственность, на заседание приглашается прокурор.
Не позднее чем за 5 (пять) рабочих дней до проведения заседания комиссии прокурору в обязательном порядке сообщаются дата, место и время его проведения.
В начале заседания комиссии председатель объявляет, какие материалы подлежат рассмотрению, представляет лиц, участвующих в заседании. После этого оглашаются необходимые документы, исследуются поступившие материалы, а также обстоятельства, имеющие значение для принятия обоснованного решения, рассматриваются ходатайства и заслушиваются выступления участвующих в заседании лиц.
Ходатайства по существу рассматриваемых материалов могут быть заявлены несовершеннолетним, его родителями или иными законными представителями, адвокатом, специалистами, участвующими в рассмотрении материалов, а также лицами, обратившимися в комиссию с представлением в отношении несовершеннолетнего, и их законными представителями. Результаты рассмотрения заявленных ходатайств заносятся в протокол заседания комиссии.
На время исследования на заседании комиссии обстоятельств, способных отрицательно повлиять на несовершеннолетнего, комиссия имеет право удалить его из зала заседания, о чем делается соответствующая запись в протоколе заседания.
В целях обеспечения защиты персональных данных несовершеннолетнего, его родителей или иных законных представителей комиссия, с учетом характера рассматриваемых материалов, может по просьбе лиц, участвующих в деле, провести закрытое заседание.
При необходимости комиссия может проводить выездные заседания по месту учебы, работы или жительства лиц, дела которых рассматриваются.
27. По результатам рассмотрения материалов в отношении несовершеннолетнего, его родителей или иных законных представителей, а также представлений организаций образования и органов, ответственных за профилактику правонарушений, беспризорности и безнадзорности несовершеннолетних, обращений иных органов и организаций, независимо от их организационно-правовой формы, а также информации, поступившей от граждан, городские и районные комиссии:
направляют в органы внутренних дел информацию о готовящемся или совершенном преступлении;
принимают решение о мерах по защите и восстановлению прав и законных интересов несовершеннолетних, предусмотренных пунктом 33 настоящих Правил;
принимают решение о мерах воздействия в отношении законных представителей несовершеннолетних, предусмотренных пунктом 34 настоящих Правил.
Решение комиссии принимается простым большинством голосов членов комиссии, участвующих в заседании. В случае равенства голосов на заседании решающим является голос председателя.
В решении комиссии указываются:
наименование и персональный состав комиссии;
дата и место проведения заседания;
сведения о лице, в отношении которого рассматриваются материалы;
обстоятельства, установленные в ходе рассмотрения;
доказательства, на основании которых принято решение;
нормативный правовой акт, предусматривающий ответственность за правонарушение либо гарантирующий права несовершеннолетнего;
предлагаемые комиссией меры по оказанию социальной помощи несовершеннолетнему, а также органы или лица, которым поручено их исполнение;
сведения о разъяснении сроков и порядка обжалования решения.
Решение комиссии подписывается председателем и секретарем, оглашается на заседании и вступает в законную силу по истечении срока, установленного для его обжалования.
Решение направляется для исполнения в соответствующие государственные органы и организации, независимо от их организационно-правовой формы и подлежат обязательному рассмотрению в срок, установленный комиссией.
Один экземпляр решения комиссии вручается (направляется) заявителю или его представителю в течение 1 (одного) рабочего дня с момента подписания одним из следующих способов:
нарочно;
заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении;
по адресу электронной почты.
Заседание комиссии обязательно фиксируется с использованием средств аудио-, видеозаписи с предварительным уведомлением всех участников заседания.

28. Егер материалдарды қарау барысында қылмыстардың, құқық бұзушылықтардың, қоғамға қарсы әрекеттердің орын алуына және кәмелетке толмағандардың қадағалаусыз және панасыз қалуына, сондай-ақ олардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына ықпал еткен себептер мен жағдайлар анықталса, комиссия оларды жою туралы тиісті ұсынуды мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына және олардың ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан ұйымдарға жолдайды.
Органдар мен ұйымдардың лауазымды адамдары ұсынуды алған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде оны қарап, анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданған шаралар туралы тиісті комиссияны хабардар етеді.
29. Комиссия отырысында хатшы мынадай мәліметтер көрсетілетін хаттама жүргізеді:
комиссияның атауы мен дербес құрамы;
отырыстың күні мен өткізілген орны;
қаралған материалдардың мазмұны;
материалдары қаралып отырған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні мен жері, тұрғылықты жері, сондай-ақ қарауға маңызы бар өзге де мәліметтер;
отырысқа қатысушы тұлғалардың келуі туралы мәліметтер және оларға өз құқықтары мен міндеттері түсіндірілгені туралы ақпарат;
комиссия отырысына қатысушылардың түсініктемелері;
материалдарды қарау барысында зерттелген құжаттар мен заттай дәлелдемелер;
мәлімделген өтінішхаттар және оларды қарау нәтижелері;
комиссия отырысында қабылданған шешімнің және (немесе) ұсынудың жария етілгені туралы мәліметтер;
қабылданған шешімге және (немесе) ұсынуға шағымдану мерзімдері мен тәртібі түсіндірілгені туралы мәліметтер.
Комиссия отырысының хаттамасына төраға, қатысқан комиссияның мүшелері және хатшы қол қояды және ол отырыс өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті органдар мен ұйымдарға жолданады.
30. Кәмелетке толмағандар тарапынан қылмыс, құқық бұзушылық, қоғамға қарсы әрекеттер жасалуына, сондай-ақ олардың қадағалаусыз және панасыз қалуына ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөніндегі жұмысты зерделеу мақсатында комиссия отырыстарда қаралған барлық істерді есепке алуды және сақтауды ұйымдастырады, сондай-ақ көрсетілген есептің деректерін өз аумақтық тиесілігі шегінде жинақтайды. Аталған істерді сақтау мерзімі 10 жылды құрайды.
31. Комиссия материалдарды қарау нәтижелері бойынша қабылдаған шешім және (немесе) ұсыну соған қатысты шығарылған тұлға не оның заңды өкілдері тарапынан жоғары тұрған комиссияға шағымдалуы мүмкін.
Белгіленген мерзімде шағым беру тиісті шешімнің және (немесе) ұсынудың орындалуын тоқтата тұрады.
Шағым шешімді және (немесе) ұсынуды қабылдаған комиссияға беріледі.
Комиссия шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны жоғары тұрған комиссияға жолдайды.
Бұл ретте комиссия шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешімді 3 (үш) жұмыс күнінің ішінде қабылдаған жағдайда, оны жоғары тұрған комиссияға жолдамауға құқылы.
Шағым тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

28. Если в ходе рассмотрения материалов выявлены причины и условия, способствовавшие совершению преступлений, правонарушений, антиобщественных действий, безнадзорности и беспризорности несовершеннолетних, а также нарушению прав и законных интересов, комиссия направляет в государственные органы, органы местного самоуправления и организации независимо от их организационно-правовой формы соответствующее представление об их устранении.
Должностные лица органов и организаций в течение 1 (одного) месяца со дня получения представления рассматривают его и информируют соответствующую комиссию о принятых мерах по устранению выявленных нарушений.
29. На заседании комиссии секретарь ведет протокол, в котором должны быть указаны:
наименование и персональный состав комиссии;
дата и место проведения заседания;
содержание рассматриваемых материалов;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, в отношении которого рассматриваются материалы, дата и место его рождения, место жительства, а также иные сведения, имеющие значение для рассмотрения;
сведения о явке лиц, участвующих в заседании, и разъяснение им их прав и обязанностей;
объяснения лиц, участвующих в заседании комиссии;
документы и вещественные доказательства, исследованные при рассмотрении материалов;
заявленные ходатайства и результаты их рассмотрения;
сведения об оглашении на заседании комиссии принятого решения и (или) представления;
сведения о разъяснении сроков и порядка обжалования принятого решения и (или) представления.
Протокол заседания комиссии подписывается председателем, присутствующими членами комиссии и секретарем и в течение 3 (трех) рабочих дней со дня проведения заседания направляется в соответствующие органы и организации.
30. В целях изучения работы по устранению причин и условий, способствующих совершению несовершеннолетними преступлений, правонарушений, антиобщественных действий, а также безнадзорности и беспризорности, комиссия организует учет и хранение всех дел, рассмотренных на заседаниях, и обобщает данные указанного учета в пределах своей территориальной принадлежности. Срок хранения указанных дел составляет 10 лет.
31. Решение и (или) представление, принятое комиссией по результатам рассмотрения материалов, может быть обжаловано в вышестоящую комиссию лицом, в отношении которого оно вынесено, либо его законными представителями.
Подача жалобы в установленный срок приостанавливает исполнение соответствующего решения и (или) представления.
Жалоба подается в комиссию, которой было принято решение и (или) представление.
Комиссия не позднее чем через 3 (трех) рабочих дня со дня поступления жалобы направляет ее в вышестоящую комиссию.
При этом комиссия вправе не направлять жалобу в вышестоящую комиссию, если она в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба подлежит рассмотрению в течение 15 (пяднадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

Заңда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес, сотқа жүгіну сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
Комиссияның шешімі немесе ұсынуы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен прокурор тарапынан наразылыққа келтірілуі мүмкін.
4-тарау. Комиссия қолданатын шаралар
32. Кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау және қалпына келтіру жөніндегі облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың комиссиялары қабылдайтын шаралар:
1)  балаларға қатысты қадағалаусыз және панасыз қалу, құқық бұзушылық, зорлық-зомбылық және қатыгездік көрсетудің алдын алуға бағытталған профилактикалық және (немесе) өзге де іс-шаралар өткізу туралы ұсыныстарға бастамашы болады және оны уәкілетті органдарға жолдайды;
2) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзуға жол берген лауазымды және өзге де адамдарды жауапкершілікке тартуға бастамашы болады;
3) ұсынымдар мен тапсырмалар жолдауды, сондай-ақ бірлескен жоспарларды әзірлеуге қатысуды қоса алғанда, профилактика жүйесі органдарының жұмысын үйлестіру туралы шешімдер қабылдайды;
4) құқық бұзушылық, қадағалаусыз және панасыз қалудың нақты жағдайларын талдайды және нәтижесінде олардың себептері мен жасалуына ықпал еткен жағдайларды жою жөнінде ұсынымдар немесе тапсырмалар береді;
5) кешенді профилактика және ден қою шараларын әзірлеу мақсатында ведомствоаралық кеңестер, дөңгелек үстелдер және жұмыс топтарын өткізу бастамасын көтереді және ұйымдастырады;
6) төмен тұрған комиссияларға әдістемелік және практикалық көмек көрсетеді, соның ішінде ұсынымдар әзірлеуді жүзеге асырады;
7) комиссия отырыстарында профилактика жүйесі органдары мен ұйымдарының басшыларын және қызметкерлерін тыңдайды, олардың нәтижелері бойынша хаттамалық шешімдердерді қабылдайды және тапсырмаларды береді.
33. Кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау және қалпына келтіру жөніндегі қалалық және аудандық комиссиялар қабылдайтын шаралар:
1)  кәмелетке толмағандардың тәрбиесі, оқытылуы, құқық бұзушылық, қадағалаусыз және панасыз қалудың профилактикасы мәселелері үшін жауапты басқа органдар мен ұйымдармен бірлесіп, өмірі мен денсаулығы қауіпті жағдайдағы, арнайы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж, ұзақ уақыт білім ұйымдарына бармаған кәмелетке толмағандарды анықтайды, олардың жеке есебін жүргізеді, осы кәмелетке толмағандарды орналастыру туралы шешімдер қабылдайды және қабылданған шешімдердің орындалуын бақылайды;

Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Решение или представление комиссии может быть опротестовано прокурором в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Меры, применяемые комиссией
32. Меры по защите и восстановлению прав и законных интересов несовершеннолетних, принимаемые областной комиссией, комиссиями городов республиканского значения и столицы:
1) инициирует и направляет предложения в уполномоченные органы о проведении профилактических и (или) иных мероприятий, направленных на предупреждение безнадзорности и беспризорности, правонарушений, насилия и жестокого обращения с детьми;
2) инициирует привлечение к ответственности должностных и иных лиц, допустивших нарушение прав и законных интересов несовершеннолетних;
3) принимает решения о координации работы органов системы профилактики, включая направление рекомендаций, поручений и участие в разработке совместных планов;
4) проводит анализ конкретных случаев правонарушений, безнадзорности и беспризорности, по результатам которого выносит рекомендации или поручения по устранению причин и условий, способствующих правонарушениям;
5) инициирует и организует проведение межведомственных совещаний, круглых столов и рабочих групп для выработки комплексных мер реагирования и профилактики;
6) оказывает методическую и практическую помощь нижестоящим комиссиям, включая разработку рекомендаций;
7) заслушивает на заседаниях комиссии руководителей и работников органов и организаций системы профилактики, выносит по результатам заседаний протокольные решения и поручения.
33. Меры по защите и восстановлению прав и законных интересов несовершеннолетних, принимаемые городской и районной комиссией:
1) совместно с другими органами и организациями, ответственными за воспитание, обучение, профилактику правонарушений, безнадзорности и беспризорности несовершеннолетних, выявляет несовершеннолетних, находящихся в положении, опасном для их жизни и здоровья, нуждающихся в специальных социальных услугах, длительное время не посещающих организации образования, ведет их персональный учет, принимает решения об устройстве этих несовершеннолетних и контролирует выполнение принятых решений;

2) кәмелетке толмағанды орналастыру туралы шешімді білім беру, ішкі істер, денсаулық сақтау органдары мен ұйымдарына, еңбек мәселелері бойынша уәкілетті органға, отбасын қолдау орталығына жібереді, осы органдар мен ұйымдар кәмелетке толмағандарды орналастыру туралы шешімді алған күннен бастап екі апталық мерзімде комиссияны қабылданған шаралар туралы хабардар етеді;
3)  ата-анасының немесе өзге заңды өкілдерінің болмауына, ата-анасының ата-ана құқығынан айырылуына байланысты, сондай-ақ кәмелетке толмағанның тәртiбiне терiс әсерін тигізуі мүмкін өзге себептерге орай арнаулы бiлiм беру ұйымдарынан, ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарынан шыққан, тәрбие колониясынан немесе кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған қауіпсіздігі орташа мекемелерден босап шыққан кәмелетке толмағанның бұрынғы тұрғылықты жерiне оралуы мүмкiн болмаған немесе қошталмайтын жағдайларда көрсетiлген мекемелер орналасқан жердегi комиссия кәмелетке толмағанның мүддесiн есепке ала отырып, өңірдегі бiлiм беру ұйымдарына орналастыру немесе жұмысқа орналастыру бойынша шаралар қабылдайды, сондай-ақ ол үшiн тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлар жасау жөнінде көмек көрсетедi, мәселенi кәмелетке толмағанның жазбаша өтініші мен тиiстi мекеме әкiмшілiгiнiң дәлелді қорытындысы берiлген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қарайды;
4) қорғаншылық немесе қамқоршылық функцияларын жүзеге асыратын органға жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды орналастыру бойынша ұсыныстар енгізеді;
5) заңды өкілдердің келісімімен тиісті емдеу-профилактикалық және оңалту шараларын өткізу үшін психоактивті заттар, темекі өнімдері, электрондық тұтыну жүйелерін пайдаланатын кәмелетке толмағандарға қатысты материалдарды денсаулық сақтау органдары мен ұйымдарына жолдайды;
6) заңнамада белгіленген тәртіппен білім беру, денсаулық сақтау ұйымдарына, отбасын қолдау орталықтарына, дағдарыс орталықтарына, балалар құқығын қорғау функцияларын жүзеге асыратын ұйымдарға, арнаулы білім беру ұйымдарына, ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарына, тәрбиелік колонияларға барып, тәрбиелеу, оқыту, ұстау жағдайларына және кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуына мониторинг жүргізеді және олардың бұзылуын жою туралы ұсыну енгізеді;
7) арнаулы білім беру ұйымы орналасқан жердегі сотқа кәмелетке толмағанның болуын мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсынумен жүгінеді;
8) кәмелетке толмағанның арнаулы білім беру ұйымында болу мерзімі аяқталатын күннен кемінде бір ай бұрын, арнаулы білім беру ұйымының әкімшілігінен алынған хабарлама, сипаттама және ұсынымдарға сүйене отырып, кәмелетке толмағанның тұрғылықты жері бойынша жеке профилактикалық шаралар қабылдауды ұйымдастырады, одан әрі тұрмыстық және еңбекпен қамтамасыз етуге жәрдем көрсетеді;

2) направляет решение об устройстве несовершеннолетнего в органы и организации образования, внутренних дел, здравоохранения, уполномоченный орган по вопросам занятости, центр поддержки семьи, которые в двухнедельный срок с момента получения решения об устройстве несовершеннолетнего информируют комиссию о принятых ими мерах;
3) в случаях, когда возвращение на прежнее место жительства несовершеннолетнего, выбывшего из специальной организации образования, организации образования с особым режимом содержания, освободившегося из воспитательной колонии или учреждения средней безопасности для содержания несовершеннолетних, невозможно или нежелательно в связи с отсутствием родителей или иных законных представителей, лишением родителей родительских прав, а также в силу иных причин, способных отрицательно повлиять на поведение несовершеннолетнего, комиссия, расположенная по месту нахождения указанных учреждений, принимает меры по устройству несовершеннолетнего в организации образования или трудоустройству с учетом его интересов, а также оказывает помощь по созданию для него жилищно-бытовых условий, рассматривает вопрос в течение десяти календарных дней со дня подачи письменного заявления несовершеннолетнего или мотивированного заключения администрации соответствующего учреждения;
4) вносит в орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству предложения об устройстве детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей;
5) направляет в органы и организации здравоохранения материалы в отношении несовершеннолетних, употребляющих психоактивные вещества, табачные изделия, электронные системы потребления для проведения с согласия законных представителей соответствующих лечебно-профилактических и реабилитационных мер;
6) посещает в установленном законодательством порядке организации образования, здравоохранения, центры поддержки семьи, кризисные центры, организации, осуществляющие функции по защите прав ребенка, специальные организации образования и организации образования с особым режимом содержания, воспитательные колонии с целью мониторинга условий воспитания, обучения, содержания и соблюдения прав и законных интересов несовершеннолетних и вносит представление об их устранении;
7) обращается в суд по месту нахождения специальной организации образования с представлением о досрочном прекращении пребывания несовершеннолетнего;
8) не позднее чем за месяц до окончания срока пребывания несовершеннолетнего в специальной организации образования и на основании извещения, характеристики и рекомендаций от администрации специальной организации образования по месту жительства несовершеннолетнего организовывает принятие мер индивидуальной профилактики и оказывает содействие в дальнейшем бытовом и трудовом устройстве;

9) кәмелетке толмағандар арасында психоактивті заттарды пайдалану салдарынан туындайтын психикалық және мінез-құлықтық бұзылулар (аурулар) таралуының профилактикасы шараларын жүргізеді;
10) кәмелетке толмағандарға қатысты жеке профилактикалық шараларды қолдану, кәмелетке толмағанды арнаулы білім беру ұйымына немесе ерекше режимдегі білім беру ұйымына жолдау туралы шешім қабылдайды.
34. Кәмелетке толмағандардың заңды өкілдеріне қатысты қалалық және аудандық комиссиялар қабылдайтын ықпал ету шаралары.
Кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту, олардың құқықтары мен (немесе) мүдделерін қорғау, қауіпсіздігін қамтамасыз ету міндеттерін орындамайтын немесе олардың қалыпты физикалық және моральдық дамуына теріс әсер ететін заңды өкілдерге комиссия келесі ықпал ету шараларын қолдана алады:
1) кәмелетке толмағанға келтірілген зиянды өтеу туралы сотқа өтініш білдіру;
2) бала өміріне немесе денсаулығына тікелей қауіп төнген жағдайда қорғаншылық немесе қамқоршылық функцияларын жүзеге асыратын органға баланы ата-анасынан немесе қамқорлығында тұрған басқа тұлғалардан жедел түрде тартып алу туралы өтінішпен жүгіну;
3) қорғаншыны немесе қамқоршыны өз міндеттерін атқарудан шеттету, баланы патронаттық тәрбиелеуге, қабылдаушы отбасына, баланы қабылдайтын кәсіби отбасына беру туралы шартты бұзу не баланы сот тәртібімен асырап алудың күшін жою туралы қорғаншылық немесе қамқоршылық функцияларын жүзеге асыратын органға өтініш жасау;
4) комиссия тарапынан ата-аналық құқықтардан айыру туралы шешім шығарылған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде сотқа ата-аналық құқықтардан айыру, сондай-ақ ата-аналарға Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған басқа шараларды қолдану туралы өтініш беру;
5) ата-аналар (немесе оларды алмастыратын адамдар) балаларға арналған жәрдемақылар мен өзге де төлемдерді мақсатсыз пайдаланған жағдайда, егер бұл баланың мүдделеріне елеулі түрде нұқсан келтірсе, баланың мүддесі үшін негізсіз жұмсалған қаражатты өтеу туралы талап қою.
5-тарау. Комиссияның материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі
35. Комиссияның қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету тиісті мемлекеттік органның аппаратына жүктеледі.

9) проводит мероприятия по профилактике распространения психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ среди несовершеннолетних;
10) выносит решения о применении мер индивидуальной профилактики в отношении несовершеннолетних, о направлении несовершеннолетнего специальную организацию образования или организацию образования с особым режимом содержания.
34. Меры воздействия, принимаемые городской и районной комиссией к законным представителям несовершеннолетних.
К законным представителям несовершеннолетних, не исполняющим своих обязанностей по воспитанию, обучению, защите прав и (или) интересов, мер по обеспечению безопасности несовершеннолетних либо отрицательно влияющим на их нормальное физическое и нравственное развитие, комиссия может применить следующие меры воздействия:
1) ходатайствовать перед судом о возмещении причиненного несовершеннолетнему вреда;
2) при непосредственной угрозе жизни ребенка или его здоровью обратиться в орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству с ходатайством о немедленном отобрании ребенка от родителей или от других лиц, на попечении которых он находится;
3) ходатайствовать в орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, об отстранении опекуна или попечителя от исполнения ими своих обязанностей, о расторжении договора о передаче ребенка на патронатное воспитание, в приемную семью, приемную профессиональную семью либо отмене в судебном порядке усыновления (удочерения) ребенка;
4) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня вынесения комиссией решения о лишении родительских прав обратиться в суд с заявлением о лишении родительских прав либо о применении к родителям иных мер, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
5) в интересах ребенка предъявить иск о возмещении ему необоснованно израсходованных средств в случае использования родителями (лицами, их заменяющими) пособий и иных выплат на детей не по назначению, если это существенно ущемляет интересы ребенка.
Глава 5. Материально-техническое обеспечение комиссии
35. Материально-техническое обеспечение деятельности комиссии возлагается на аппарат соответствующего государственного органа.