"Тауарлардың ұлттық каталогын жүргізу, сондай-ақ онда тауарларды тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 31 шілдедегі № 232-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2026 жылғы 31 наурыздағы № 153-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 сәуірде № 38285 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тауарлардың ұлттық каталогын жүргізу, сондай-ақ онда тауарларды тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2025 жылғы 31 шілдедегі № 232-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 36544 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Аталған бұйрықпен бекітілген Тауарлардың ұлттық каталогын жүргізу, сондай-ақ онда тауарларды тіркеу қағидаларында:
2-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалануының бірыңғай операторы – Тауарлардың ұлттық каталогын әзірлеуді, жүргізуді және өзектілендіруді қоса алғанда, тауарларды таңбалау мен қадағалаудың цифрлық жүйесін әзірлеуді, әкімшілендіруді, сүйемелдеуді және пайдалануда қолдауды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорын, дауыс беретін акцияларының елу пайыздан астамы (жарғылық капиталға қатысу үлестері) тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі акционерлік қоғам, жауапкершілігі шектеулі серіктестік;";
2-тармақтың 10) және 11) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Тауарлардың ұлттық каталогы – тауарлар туралы деректердің ұлттық тіркелімі, сондай-ақ тауарлар номенклатурасының бірыңғай көзі болып табылатын және сауда қызметінде тауарлардың анықтамалығы ретінде пайдалануға міндетті "цифрлық үкіметтің" цифрландыру объектісі;
11) Электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтін және құралдарын пайдалану арқылы жасалған цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы), ол электрондық құжаттың дұрыстығын, тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайды;";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сәйкестендіру коды Қазақстан Республикасының аумағында тауар айналымының барлық кезеңдерінде (өндіру, әкелу, сақтау, орнын ауыстыру, өткізу, тұтыну), цифрлық жүйелерде тауарлардың есебін жүргізу, бақылау-кассалық машиналарды қолдана отырып тауарлардың айналымы мен өткізілуін жүзеге асыру кезінде, өнімнің сәйкестігін бағалау, электрондық шот-фактураларды, кедендік декларацияларды ресімдеу кезінде және тауарлардың қадағалануын қамтамасыз ету талап етілетін барлық процестер кезінде қолданылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 июля 2025 года № 232-НҚ "Об утверждении Правил ведения Национального каталога товаров, а также регистрации товаров в нем"
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 марта 2026 года № 153-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2026 года № 38285
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 31 июля 2025 года № 232-НҚ "Об утверждении Правил ведения Национального каталога товаров, а также регистрации товаров в нем" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36544) следующие изменения:
в Правилах ведения Национального каталога товаров, а также регистрации товаров в нем, утвержденных указанным приказом:
подпункт 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"8) Единый оператор маркировки и прослеживаемости товаров – государственное предприятие, акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству, осуществляющее разработку, администрирование, сопровождение и эксплуатационную поддержку цифровой системы маркировки и прослеживаемости товаров, включая разработку, ведение и актуализацию Национального каталога товаров, и иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 10) и 11) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"10) Национальный каталог товаров – цифровой объект "цифрового правительства", являющийся национальным регистром данных о товарах, а также единым источником номенклатуры товаров и обязательный к использованию в качестве справочника товаров в торговой деятельности;
11) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи и средств электронной цифровой подписи, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Идентификационный код применяется на территории Республики Казахстан на всех этапах оборота товара (производство, ввоз, хранение, перемещение, реализация, потребление), при ведении учета товаров в цифровых системах, осуществлении оборота и реализации товаров с применением контрольно-кассовых машин, при оценке соответствия продукции, оформлении электронных счет-фактур, таможенных деклараций и во всех процессах, в которых требуется обеспечить прослеживаемость товаров.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Тауарларды тіркеу, тауардың бірыңғай атауы мен сәйкестендіру кодының болуын қамтамасыз ету мақсатында сауда қызметі субъектілеріне тауарлардың ұлттық каталогының интернет-ресурсында цифрлық өзара іс-қимыл интерфейсі ұсынылады.
Тауарлардың ұлттық каталогын тауарлардың анықтамалығы ретінде пайдалану үшін мемлекеттік органдар мен ұйымдар Қазақстан Республикасы цифрлық Кодексінің 83-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген киберқауіпсіздік және дербес деректерді қорғау талаптарын сақтай отырып, цифрландыру саласындағы уәкілетті орган киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша бекітетін "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін интеграциялау қағидаларына сәйкес Тауарлардың ұлттық каталогымен интеграциялайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор Тауарлардың ұлттық каталогын өзектілендіру жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін технологиялық үзілістер жағдайларын қоспағанда, Тауарлардың ұлттық каталогының үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
Тауарлардың ұлттық каталогы цифрлық нысанда, қазақ және орыс тілдерінде және тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жалпы сыныптауышын ескере отырып жүргізіледі.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексінің 82-бабының 4-тармағына сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу арқылы цифрландыру саласындағы уәкілетті орган бекіткен "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектісінің өмірлік цикл кезеңдерін іске асыру қағидаларына сәйкес Тауарлардың ұлттық каталогын сүйемелдеуді, дамытуды жүзеге асырады.
Ұлттық тауарлар каталогын мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор толтыруы Ұлттық тауарлар каталогында тіркелген тауарлар туралы мәліметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру үшін талап етілетін ақпаратпен толықтыру арқылы жүзеге асырылады.";
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың Тауарлардың ұлттық каталогын толтыруы Тауарлардың ұлттық каталогында тіркелген тауарлар туралы мәліметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру үшін талап етілетін ақпаратпен толықтыру жолымен жүзеге асырылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Тауарлардың ұлттық каталогында тауарларды тіркеу Тауарлардың ұлттық каталогының интернет-ресурсында немесе Тауарлардың ұлттық каталогымен интеграцияланған сауда қызметі субъектісінің цифрлық жүйесі арқылы жүзеге асырылады.".

"4. Для целей регистрации товаров, обеспечения наличия унифицированного наименования и идентификационного кода товара субъектам торговой деятельности на интернет-ресурсе Национального каталога товаров предоставляется интерфейс цифрового взаимодействия.
Для использования Национального каталога товаров в качестве справочника товаров государственные органы и организации интегрируют свои цифровые системы с Национальным каталогом товаров в соответствии с правилами интеграции цифровых объектов "цифрового правительства", утверждаемыми уполномоченным органом в сфере цифровизации по согласованию с уполномоченным органом в сфере обеспечения кибербезопасности и Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, при условии соблюдения требований кибербезопасности и защиты персональных данных, установленных законодательством Республики Казахстан согласно пункту 3 статьи 83 Цифрового кодекса Республики Казахстан.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Единый оператор в сфере государственных закупок обеспечивает бесперебойное функционирование Национального каталога товаров, за исключением случаев технологических перерывов для проведения работ по актуализации Национального каталога товаров.
Национальный каталог товаров ведется в цифровой форме, на казахском и русском языках и с учетом общего классификатора товаров, работ, услуг.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Единый оператор в сфере государственных закупок осуществляет сопровождение, развитие Национального каталога товаров в порядке, установленном правилами реализации этапов жизненного цикла цифрового объекта "цифрового правительства", утверждаемыми уполномоченным органом в сфере цифровизации по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с пунктом 4 статьи 82 Цифрового кодекса Республики Казахстан.
Наполнение Национального каталога товаров Единым оператором в сфере государственных закупок осуществляется путем дополнения сведений о товарах, зарегистрированных в Национальном каталоге товаров, информацией, требуемой для осуществления государственных закупок.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Регистрация товаров в Национальном каталоге товаров осуществляется на интернет-ресурсе Национального каталога товаров или через цифровую систему субъекта торговой деятельности, интегрированную с Национальным каталогом товаров.".

2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Цифрлық трансформация және тауарларды таңбалау департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күннен кейін министрліктің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрінің
міндетін атқарушы
А. Бижанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрлігі

2. Департаменту цифровой трансформации и маркировки товаров Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан, после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Бижанова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан