Уран өндіруге арналған үлгілік келісімшартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігі төрағасының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 43-н/қ. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 1 сәуірде № 38270 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 36-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес уран өндіруге арналған үлгілік келісімшарт бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Атом өнеркәсібі және жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі Төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 9 желтоқсаннан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің төрағасы
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі
агенттігінің төрағасы
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 43-н/қ Бұйрыққа қосымша
УРАН ӨНДІРУГЕ АРНАЛҒАН ҮЛГІЛІК КЕЛІСІМШАРТ
Бұдан әрі бірлесіп Тараптар деп аталатын, Құзыретті орган ретінде
Қазақстан Республикасының атынан әрекет ететін
_________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы) және
_________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы. Егер Келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдаланушылар
екі немесе одан көп тұлғалар болса, онда әр заңды тұлғалардың аты-жөні мен
әрқайсысына тиесілі жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесінің мөлшері
көрсетіледі)
(бұдан әрі – жер қойнауын пайдаланушы)
арасындағы Уран өндіруге арналған келісімшарт. Тараптар осы уранды өндіруге
арналған келісімшартқа
_________________________________________________________________
(келісімшартты жасасу үшін негіз болып табылатын Құзыретті органның уран
саласындағы ұлттық компанияға жер қойнауын пайдалану құқығын беру туралы
шешіміне) сәйкес 20___ жылғы "____" ____________ қойды.
Мазмұны
Кіріспе

Об утверждении типового контракта на добычу урана
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии от 31 марта 2026 года № 43-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2026 года № 38270
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п 4.
В соответствии с пунктом 1 статьи 36 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить типовой контракт на добычу урана согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту атомной промышленности и недропользования Агентства Республики Казахстан по атомной энергии в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по атомной энергии после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Агентства Республики Казахстан по атомной энергии сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по атомной энергии.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 9 декабря 2025 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по атомной энергии
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по атомной энергии
от 31 марта 2026 года
№ 43-н/қ
ТИПОВОЙ КОНТРАКТ НА ДОБЫЧУ УРАНА
Контракт на добычу урана между Республикой Казахстан, от имени которой действует ____________________________________________ как Компетентный орган (наименование государственного органа) и __________________________________________________________________ (наименование юридического лица. В случае, если недропользователями по Контракту являются два и более лиц, то указывается наименование каждого юридического лица и размер доли в праве недропользования, принадлежащей каждому из таких лиц)
(далее - недропользователь), далее совместно именуемые Стороны. Настоящий контракт на добычу урана подписан Сторонами "____" ____________ 20___года в соответствии с ________________________________________________________________________________ (решением Компетентного органа о заключении контракта на недропользование с национальной компанией в области урана, являющимся основанием для заключения контракта)
Содержание
Преамбула

1-тарау. Келісімшарттың мәні
2-тарау. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
3-тарау. Жер қойнауы учаскесінің шекаралары
4-тарау. Құзыретті органның құқықтары
5-тарау. Құзыретті органның міндеттері
6-тарау. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтары
7-тарау. Жер қойнауын пайдаланушының міндеттері
8-тарау. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу шарттары
1-параграф. Жалпы талаптар
2-параграф. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану
3-параграф. Салық салу
4-параграф. Жер қойнауын пайдаланудың салдарын жою және жер қойнауы учаскесін консервациялау
5-параграф. Есепке алу және есептілік
6-параграф. Жер қойнауын пайдалану құқығының және жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің ауысуы және оларға салынатын ауыртпалық
7-параграф. Мүлікке және ақпаратқа меншік құқығы
8-параграф. Жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған кездегі жер қойнауы учаскесі және мүлік
9-тарау. Жер қойнауын пайдаланушының Келісімшарт талаптарын сақтауын бақылау
10-тарау. Жер қойнауын пайдаланушының жауаптылығы
11-тарау. Еңсерілмейтін күш
12-тарау. Құпиялылық
13-тарау. Дауларды шешу тәртібі
14-тарау. Келісімшартты өзгерту және оның қолданысын тоқтату
15-тарау. Қорытынды ережелер
Уранды өндіруге арналған Келісімшартқа қосымшалар:
Қосымша – Жер қойнауы учаскесінің кеңістікті шекаралары
Кіріспе
Мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес жер қойнауы Қазақстан Республикасының халқына тиесілі, халықтың атынан меншік құқығын мемлекет жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасы жер қойнауы учаскесін "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінде (бұдан әрі – Кодекс) көзделген негіздермен, талаптармен және шекте пайдалануға беретіндігін;
3) жер қойнауын пайдаланушыда жер қойнауы учаскесінде уранды ұтымды және тиімді өндіруді жүргізу ниеті, қаржылық және техникалық мүмкіндіктерінің болуын;
4) Қазақстан Республикасы Үкіметінің Құзыретті органды белгілегендігін және оған Келісімшартты жасасу және орындау құқығын бергендігін;
5) жер қойнауын пайдалану Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;
6) Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт мазмұны, орындалуы және тоқтатылуы тәртібі Кодексте сәйкес айқындалатын шарт болып табылады;
7) Қазақстан Республикасы Құзыретті орган атынан және жер қойнауын пайдаланушы келісімшарт уранды өндіру кезінде олардың өзара құқықтары мен міндеттерін реттейтіні туралы уағдаласқандығын назарға ала отырып,
Қазақстан Республикасы Құзыретті орган атынан және жер қойнауын пайдаланушы төмендегілер туралы уағдаласады:

Глава 1. Предмет Контракта
Глава 2. Срок действия Контракта
Глава 3. Границы участка недр
Глава 4. Права Компетентного органа
Глава 5. Обязанности Компетентного органа
Глава 6. Права недропользователя
Глава 7. Обязанности недропользователя
Глава 8. Условия проведения операций по недропользованию
Параграф 1. Общие условия
Параграф 2. Охрана недр и окружающей среды, рациональное и комплексное использование недр
Параграф 3. Налогообложение
Параграф 4. Ликвидация последствий недропользования и консервация участка недр
Параграф 5. Учет и отчетность
Параграф 6. Переход и обременение права недропользования и объектов, связанных с правом недропользования
Параграф 7. Право собственности на имущество и информацию
Параграф 8. Участок недр и имущество при прекращении права недропользования
Глава 9. Контроль за соблюдением недропользователем условий Контракта
Глава 10. Ответственность недропользователя
Глава 11. Непреодолимая сила
Глава 12. Конфиденциальность
Глава 13. Порядок разрешения споров
Глава 14. Изменение и прекращение действия Контракта
Глава 15. Заключительные положения
Приложения к Контракту на добычу урана:
Приложение – Пространственные границы участка недр
Преамбула
Принимая во внимание, что:
1) в соответствии c Конституцией Республики Казахстан недра принадлежат народу Республики Казахстан, от имени народа право собственности осуществляет государство;
2) Республика Казахстан предоставляет участок недр в пользование на основаниях, условиях и в пределах, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс);
3) недропользователь имеет намерение, финансовые и технические возможности рационально и эффективно проводить добычу урана на участке недр;
4) Правительство Республики Казахстан определило Компетентный орган и наделило его правом на заключение и исполнение Контракта;
5) пользование недрами осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании;
6) Контракт на недропользование является договором, содержание, исполнение и прекращение которого определяются в соответствии с Кодексом;
7) Республика Казахстан в лице Компетентного органа и недропользователь договорились о том, что Контракт будет регулировать их взаимные права и обязанности при добыче урана,
Республика Казахстан в лице Компетентного органа и Недропользователь договариваются о нижеследующем:

1-тарау. Келісімшарттың мәні
1. Құзыретті орган Қазақстан Республикасы атынан жер қойнауын пайдаланушыға Келісімшартта белгіленген мерзімге жер қойнауын пайдалану құқығын береді, ал жер қойнауын пайдаланушы өз есебінен және тәуекелімен Келісімшарттың талаптарына және Кодекске сәйкес жер қойнауын пайдалануды жүзеге асыруға міндеттенеді.
2. Жер қойнауы учаскесінде жер қойнауын пайдалану құқығы Келісімшарт күшіне енген күннен бастап туындайды.
3. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген ережелерді және Келісімшарттың ережелерін сақтаған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауы учаскесінде уранды өндіруді жүзеге асыруға құқылы.
2-тарау. Келісімшарттың қолданылу мерзімі
4. Келісімшарттың 5-тармағында көрсетілген келісімшарттың қолданылу мерзімі, жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарына және (немесе) бекітілген жобалау құжатына сәйкес тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіруді жүргізу талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, онда дәйекті бекітілген тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру кезеңімен және өндіру кезеңімен айқындалады.
5. Келісімшарт __ жылға тең мерзімге жасалған және __ жылғы "_" ________ дейін қолданылады.
Ескертпе: Келісімшартты жасасу кезінде уран саласындағы ұлттық компаниямен жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жасасу туралы Құзыретті органның хабарламасы негізінде тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру кезеңінің ұзақтығы көрсетіледі.
Егер тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіруді жүргізу талап етілмесе, Келісімшартта тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру кезеңін бөлмей, өндіру кезеңінің ұзақтығы көрсетіледі.
Кейінгі ұзартулар кезінде Келісімшарттың 5-тармағында, Келісімшарттың қолданылу мерзімінен басқа, өндіру кезеңінің ұзақтығы көрсетіледі.
Келісімшарттың қолданылу мерзімінің аяқталу күнін Құзыретті орган Келісімшартты (Келісімшартқа толықтыруды) тіркеу кезінде енгізеді.
6. Тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру кезеңі аяқталмай жер қойнауын пайдаланушы Құзыретті органға өндіру кезеңін бекіту немесе жер қойнауы учаскесін қайтару туралы өтініш білдіреді. Келісімшарттың мерзімі аяқталғанға дейін өндіру кезеңі бекітілмеген жағдайда келісімшарт қолданысын тоқтатады.
7. Келісімшарттың 5-тармағында көрсетілген келісімшарттың қолданылу мерзімі келісімшартқа тиісті толықтыру жасалған күнге Кодексте белгіленген жағдайларда, тәртіппен және шарттарда Тараптардың келісімшартқа толықтырулар жасасуы арқылы ұзартылуы мүмкін:
1) өндіру кезеңін бекіту кезінде;
2) өндіру кезеңінің ұзартылуы кезінде.
8. Келісімшарттың 5-тармағында көрсетілген Келісімшарттың қолданылу мерзімі тараптардың Келісімшартқа толықтыру жасасуы немесе жер қойнауы учаскесі бойынша өндіру кезеңі (кезеңдері) ұзартылған жағдайда, осындай ұзарту күніне Кодексте белгіленген тәртіппен және шарттарда жаңа редакцияда жазылуы арқылы ұзартылуы мүмкін.

Глава 1. Предмет Контракта
1. Республика Казахстан в лице Компетентного органа предоставляет на установленный Контрактом срок недропользователю право недропользования, а недропользователь обязуется за свой счет и на свой риск осуществлять недропользование в соответствии с условиями Контракта и Кодексом.
2. Право недропользования на участке недр возникает с даты вступления в силу Контракта.
3. При условии соблюдения недропользователем положений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и Контракта недропользователь вправе на участке недр осуществлять добычу урана.
Глава 2. Срок действия Контракта
4. Срок действия Контракта, указанный в пункте 5 Контракта, определяется последовательно закрепленными в нем периодом опытно-промышленной добычи и периодом добычи, за исключением случаев, когда в соответствии с условиями предоставления права недропользования и (или) утвержденным проектным документом проведение опытно-промышленной добычи не требуется.
5. Контракт заключен на срок, равный ___ лет, и действует до
"___" __________ _____ года.
Примечание: При заключении Контракта указывается первоначальная продолжительность периода опытно-промышленной добычи на основании извещения Компетентного органа о заключении контракта на недропользование с национальной компанией в области урана.
В случае если проведение опытно-промышленной добычи не требуется, в Контракте указывается продолжительность периода добычи без выделения периода опытно-промышленной добычи.
При последующих продлениях в пункте 5 Контракта, помимо срока действия Контракта, указывается продолжительность периода добычи.
Дата истечения срока действия Контракта вносится Компетентным органом при регистрации Контракта (дополнения к Контракту).
6. До истечения периода опытно-промышленной добычи недропользователь обращается в Компетентный орган с заявлением о закреплении периода добычи или возврате участка недр. При незакреплении периода добычи до истечения срока действия Контракта, Контракт прекращает свое действие.
7. Срок действия Контракта, указанный в пункте 5 Контракта, может быть продлен посредством заключения Сторонами дополнений к Контракту в случаях, порядке и на условиях, установленных Кодексом на дату заключения соответствующего дополнения к Контракту:
1) в случае закрепления периода добычи;
2) в случае продления периода добычи.
8. Срок действия Контракта, указанный в пункте 5 Контракта, может быть продлен посредством заключения Сторонами дополнения к Контракту или его изложения в новой редакции в случае продления периода (периодов) добычи по участку недр в порядке и на условиях, установленных Кодексом на дату такого продления.

9. Келісімшарттың шеңберінде уран өндіру кезеңі кемінде жиырма жыл мерзімге белгіленген жағдайда, онда өндіру кезеңін ұзарту кезінде Келісімшарттың талаптары осындай ұзарту күніне әрекет ететін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтірілуге тиіс.
10. Келісімшарт Құзыретті органда мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
11. Ұзарту мерзімі, егер тараптар өзге мерзімді келіспесе, тиісті қосымша тіркелген күннен бастап есептеледі.
3-тарау. Жер қойнауы учаскесінің шекаралары
12. Жер қойнауын пайдаланушы уран өндіру жөніндегі операцияларды Келісімшартқа қосымшада көрсетілген жер қойнауы учаскесінің кеңістікті шекаралары шегінде орындайды.
13. Жер қойнауы учаскесін түрлендіру Келісімшартқа қосымша жасау арқылы Кодексте белгіленген тәртіппен және негіздер бойынша жүргізіледі.
14. Жер қойнауы учаскесінің бөлігін қайтару Кодексте белгіленген тәртіппен, Келісімшартқа қосымша жасау арқылы жүзеге асырылады.
4-тарау. Құзыретті органның құқықтары
15. Құзыретті орган:
1) Кодекстің 163-бабында көзделген жағдайларда және тәртіппен Келісімшарттың қолданысын мерзімнен бұрын тоқтатуға;
2) Кодекстің 163-бабында көзделген тәртіппен Келісімшарт талаптарын өзгертуді және (немесе) толықтыруды талап етуге;
3) Кодекстің 66-бабы 1-тармағына сәйкес белгіленген тәртіппен жер қойнауын пайдаланушының Келісімшарт талаптарын сақтауына бақылауды жүзеге асыруға құқылы.
16. Жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасының және Келісімшарттың талаптарын сақтаған жағдайда, Құзыретті орган Келісімшартқа тиісті толықтыру жасалған күнгі Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда, тәртіппен және талаптармен:
1) Келісімшарттың қолданылу мерзімін өндіру кезеңі бекітілген жағдайда ұзартуға;
2) жер қойнауы учаскесін түрлендіруді жүзеге асыруға құқылы.
5-тарау. Құзыретті органның міндеттері
17. Құзыретті орган міндеттенеді:
1) мұндай ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен уәкілетті мемлекеттік органдарға беру жағдайларын қоспағанда, келісімшартты орындау шеңберінде жер қойнауын пайдаланушыдан алынған құпия ақпаратты (геологиялық, коммерциялық және технологиялық ақпаратты қоса алғанда) қорғауды және жария етпеуді қамтамасыз етуге міндетті;
2) мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру жағдайларын, сондай-ақ авариялардың алдын алуға, ұлттық қауіпсіздікке, халықтың өмірі мен денсаулығына немесе қоршаған ортаға төнетін қатерді жоюға байланысты жағдайларды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушының уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізген кезде оның ағымдағы операциялық және қаржы-шаруашылық қызметіне араласпауға міндетті.

9. В случае если период добычи урана в рамках Контракта установлен на срок не менее двадцати лет, то при продлении периода добычи условия Контракта подлежат приведению в соответствие с законодательством Республики Казахстан, действующим на дату такого продления.
10. Контракт вступает в силу с даты его регистрации в Компетентном органе.
11. Срок продления Контракта исчисляется с даты регистрации соответствующего дополнения к Контракту, если сторонами не согласован иной срок.
Глава 3. Границы участка недр
12. Недропользователь выполняет операции по добыче урана в пределах пространственных границ участка недр, указанных в Приложении к Контракту.
13. Преобразование участка недр производится в порядке и по основаниям, установленным Кодексом, посредством заключения дополнения к Контракту.
14. Возврат части участка недр осуществляется в порядке, предусмотренном Кодексом, посредством заключения дополнения к Контракту.
Глава 4. Права Компетентного органа
15. Компетентный орган имеет право:
1) на досрочное прекращение действия Контракта в случаях и порядке, предусмотренных статьей 163 Кодекса;
2) потребовать изменение и (или) дополнение условий Контракта в случаях и порядке, предусмотренных статьей 163 Кодекса;
3) на осуществление контроля за соблюдением недропользователем условий Контракта в порядке, установленном в соответствии с пунктом 1 статьи 66 Кодекса.
16. При условии соблюдения недропользователем положений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и Контрактом, Компетентный орган вправе в случаях, порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании на дату заключения соответствующего дополнения к Контракту:
1) продлевать срок действия Контракта в случае закрепления периода добычи;
2) осуществлять преобразование участка недр.
Глава 5. Обязанности Компетентного органа
17. Компетентный орган обязуется:
1) обеспечивать защиту и неразглашение конфиденциальной информации (включая геологическую, коммерческую и технологическую информацию), полученной от недропользователя в рамках исполнения Контракта, за исключением случаев передачи такой информации уполномоченным государственным органам в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2) не вмешиваться в текущую операционную и финансово-хозяйственную деятельность недропользователя при проведении им операций по добычи урана, за исключением случаев осуществления государственного контроля (надзора), а также ситуаций, связанных с предотвращением аварий, устранением угрозы национальной безопасности, жизни и здоровью населения или окружающей среде.

6-тарау. Жер қойнауын пайдаланушының құқықтары
18. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында және Келісімшартта көзделген ережелерді сақтаған кезде, жер қойнауын пайдаланушы:
1) кәсіпкерлік мақсатта бөлінген жер қойнауы учаскесінің шегінде жер қойнауын өтеулі негізде пайдалануға;
2) жер қойнауы учаскесінің аумағында, ал қажет болғанда жер қойнауын пайдаланушыға белгіленген тәртіппен ұсынылған басқа жер учаскелерінде жұмыстарды жүзеге асыру үшін қажетті өндірістік және әлеуметтік сала объектілерін салуға, сондай-ақ шарттардың негізінде жер қойнауы учаскесіндегі әрі оның шегінен тыс жердегі баршаға ортақ объектілерді және коммуникацияларды пайдалануға;
3) Келісімшарт бойынша операторды тағайындауға;
4) Кодексте белгіленген тәртіппен және талаптармен өндіруге арналған бүкіл учаскені қайтару арқылы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатуға;
5) тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру кезеңінде кен орнын игеру жобасын әзірлеу, бекіту және Кодексте белгіленген сараптамалардан өткізуді, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы бекіткен және Кодекс пен Қазақстан Республикасының басқа да заңдарында көзделген сараптамалардан оң қорытынды алған тәжірибелік-өнеркәсіптік жобаға сәйкес жер қойнауы учаскесінде уранды тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіруді жүзеге асыруға;
6) өндіру кезеңінде уранды өндіруді жүзеге асыруға, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушы бекіткен және Кодекс пен Қазақстан Республикасының басқа да заңдарында көзделген сараптамалардан оң қорытынды алған кен орнын игеру жобасына сәйкес уран кен орнының геологиялық құрылымын және қорларын нақтылау мақсатында өндіру учаскесін жете зерттеуге;
7) өндіру кезеңін бекітуге өтініштер беруге;
8) өндіру кезеңін ұзартуға өтініштер беруге;
9) жер қойнауы учаскесін түрлендіруге өтініштер беруге;
10) Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарын сақтаған жағдайда, Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес суды пайдалануға арнайы рұқсатты алмай, жер қойнауы учаскесі шегінде уранды және өнімділік ерітінділерден алынған құрамында пайдалы компоненттері бар басқа да пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыруға құқылы. Бұл ретте минералдық шикізатты шығару жөніндегі операцияларға байланысты жерасты сілтісіздендіру тәсілі кезінде жер бетіне шығарылған өнімділік ерітінділер, егер осы ерітінділер олардан уран және басқа да ілеспе пайдалы қазбалар алынғаннан кейін сол көлемде жер қойнауына айдалса, жерасты суларын өндіруге жатпайды;
11) Кодекстің 28-1-бабына сәйкес жергілікті өндірушілерді қолдауға бағытталған уран өндіру саласындағы кәсіпкерлікті ынталандыру туралы келісімді ерікті негізде жасасуға құқылы.

Глава 6. Права недропользователя
18. При условии соблюдения положений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и Контрактом, недропользователь вправе:
1) на возмездной основе пользоваться недрами в пределах выделенного участка недр в предпринимательских целях;
2) сооружать на территории участка недр, а в случае необходимости на иных земельных участках, предоставленных недропользователю в установленном порядке, объекты производственной и социальной сферы, необходимые для осуществления работ, а также на основании договоров пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на территории участка недр, так и вне ее пределов;
3) назначить оператора по Контракту;
4) прекратить операции по недропользованию посредством возврата всей территории и участка недр в порядке и на условиях, установленных Кодексом;
5) в период опытно-промышленной добычи осуществлять разработку, утверждение и проведение предусмотренных Кодексом экспертиз проекта разработки месторождения, а также опытно-промышленную добычу урана на участке недр в соответствии с утвержденным недропользователем и получившим положительные заключения предусмотренных Кодексом и иными законами Республики Казахстан экспертиз проектом опытно-промышленной добычи;
6) в период добычи осуществлять добычу урана, а также проводить доизучение участка добычи с целью уточнения геологического строения и запасов месторождения урана в соответствии с утвержденным недропользователем и получившим положительные заключения предусмотренных Кодексом и иными законами Республики Казахстан экспертиз проектом разработки месторождения;
7) подавать заявления на закрепление периода добычи;
8) подавать заявления на продление периода добычи;
9) подавать заявления на преобразование участка недр;
10) осуществлять добычу урана и других попутных полезных ископаемых из продуктивных растворов, содержащих полезный компонент, поднятых на поверхность в пределах участка недр без получения в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан разрешения на специальное водопользование при условии соблюдения требований экологического законодательства Республики Казахстан. При этом, поднятые на поверхность продуктивные растворы при способе подземного выщелачивания, связанные с операциями по извлечению минерального сырья, не относятся к добыче подземных вод в случае, если данные растворы после извлечения из них урана и других попутных полезных ископаемых закачиваются в недра в том же объеме;
11) заключить соглашение о стимулировании предпринимательства в области добычи урана на добровольной основе, направленное на поддержку местных производителей в соответствии со статьей 28-1 Кодекса.

19. Жер қойнауын пайдаланушы Құзыретті органның Келісімшарттың қолданысын мерзімнен бұрын тоқтатуының заңдылығымен оның тиісті хабарлама алған күнінен бастап екі айдың ішінде сотта келіспеуге құқылы.
7-тарау. Жер қойнауын пайдаланушының міндеттері
20. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауы учаскесін Келісімшартта көзделген мақсаттарда ғана пайдалануға міндетті.
21. Келісімшарттың 5-тармағында белгіленген келісімшартты қолданылу мерзімі аяқталған кезде, технологиялық объектілерді консервациялауға немесе жоюға және жер қойнауын пайдаланудың салдарларына байланысты операцияларды қоспағанда, жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану жөніндегі кез келген операцияларды тоқтатуға міндетті.
22. Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамасына сәйкес экологиялық, ғылыми, тарихи-мәдени және рекреациялық жағынан ерекше құнды геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық объектілер табылған жағдайда жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауы учаскесінде жұмыстарды дереу тоқтатуға және бұл туралы жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органды және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органды жазбаша хабардар етуге міндетті.
23. Өндіру кезеңі ішінде, екінші жылдан бастап жер қойнауын пайдаланушы жыл сайын:
1) Кодекстің 178-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бекітілетін тәртіппен қазақстандық кадрларды оқытуды жер қойнауын пайдаланушы уран өндіру кезеңінде өткен жылдың қорытындылары бойынша шеккен өндіру шығындарының бір пайызы мөлшерінде қаржыландыруды жүзеге асыруға;
2) Кодекстің 178-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған тәртіппен жер қойнауын пайдаланушы өндіру кезеңінде шеккен өндіру шығындарының бір пайызы мөлшерінде уран өндіру саласындағы ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды және (немесе) цифрландыру жобаларын қаржыландыруды жүзеге асыруға өткен жылдың қорытындысы бойынша уран;
3) алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша уран өндіру кезеңінде Келісімшарт бойынша инвестициялардың бір пайызы мөлшерінде Кодекстің 178-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуын және оның инфрақұрылымын дамытуды қаржыландыруды жүзеге асыруға міндетті.
Өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуын және оның инфрақұрылымын дамыту шығыстарын қаржыландыруға жер қойнауын пайдаланушының өңірдің әлеуметтік инфрақұрылымы объектілерін дамытуға және қолдауға арналған шығыстары, сондай-ақ осы мақсаттарда оның мемлекеттік бюджетке аударатын қаражаты жатады.
24. Уран өндіру бойынша операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жер қойнауын пайдаланушы және оның мердігерлері (тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сатып алатын жер қойнауын пайдаланушыларды, сондай-ақ дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызына ұлттық басқарушы холдинг тікелей немесе жанама түрде иелік ететін, жер қойнауын пайдалану құқығы бар заңды тұлғаларды қоспағанда) Кодекстің 179-бабының 1-тармағына сәйкес жүзеге асырады.

19. Недропользователь вправе не согласиться с правомерностью досрочного прекращения действия Контракта Компетентным органом в суде в течение двух месяцев со дня получения им соответствующего уведомления.
Глава 7. Обязанности недропользователя
20. Недропользователь обязан использовать участок недр только в целях, предусмотренных Контрактом.
21. При наступлении окончания срока действия Контракта, установленного пунктом 5 Контракта, недропользователь обязан прекратить любые операции по недропользованию, за исключением операции, связанных с консервацией или ликвидацией технологических объектов и последствий недропользования.
22. В случае обнаружения геологических, геоморфологических и гидрогеологических объектов, представляющих в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий особую экологическую, научную, историко-культурную и рекреационную ценность, недропользователь обязан незамедлительно прекратить работы на участке недр и письменно уведомить об этом уполномоченный орган по изучению недр и уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.
23. В течение периода добычи, начиная со второго года, недропользователь обязан ежегодно:
1) осуществлять в порядке, утверждаемом в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 178 Кодекса, финансирование обучения казахстанских кадров в размере одного процента от затрат на добычу, понесҰнных недропользователем в период добычи урана по итогам предыдущего года;
2) осуществлять в порядке, определенном в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 178 Кодекса финансирование научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ , и (или) проектов цифровизации в области добычи урана, в размере одного процента от затрат на добычу, понесенных недропользователем в период добычи урана по итогам предыдущего года;
3) осуществлять финансирование социально-экономического развития региона и развития его инфраструктуры в размере одного процента от инвестиций по Контракту в период добычи урана по итогам предыдущего года в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 178 Кодекса.
К финансированию расходов на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры относятся расходы недропользователя на развитие и поддержание объектов социальной инфраструктуры региона, а также средства, перечисляемые им на эти цели в государственный бюджет.
24. Приобретение товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по добыче урана, осуществляется недропользователем и его подрядчиками (за исключением недропользователей, приобретающих товары, работы и услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, а также юридических лиц, обладающие правом недропользования, пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно владеет национальный управляющий холдинг) в соответствии с пунктом 1 статьи 179 Кодекса.

25. Жер қойнауын пайдаланушы уран өндіру саласындағы уәкілетті органға Кодекстің 179-бабының 6-тармағына сәйкес белгіленген нысандар бойынша және тәртіппен тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың жылдық (бір қаржы жылына) және орта мерзімді (бес қаржы жылына) бағдарламаларын ұсынуға міндетті.
26. Жер қойнауын пайдаланушы Кодексте және Келісімшарттың 51-тармағында көзделген есептерді ұсынуға міндетті.
27. Уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушы қазақстандық кадрларға артықшылық беруге міндетті. Кадрлардағы елішілік құндылықтың ең аз үлесі басшылар мен олардың орынбасарлары бойынша __%, құрылымдық бөлімшелер басшылары бойынша __%, мамандар бойынша __%, білікті жұмысшылар бойынша __% құрауға тиіс.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту және халықтың көші-қоны туралы заңнамасына сәйкес корпоратившілік ауыстыру шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыратын басшылардың, менеджерлердің және мамандардың саны әрбір тиісті санат бойынша басшылардың, менеджерлердің және мамандардың жалпы санының елу пайызынан аспауға тиіс. Кадрлардағы ішкі елдік құндылық үлесін есептеу Кодекстің 28-бабының 1-тармағына сәйкес бекітілген Кадрлардағы ішкі елдік құндылық үлесін есептеу әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
28. Жер қойнауын пайдаланушы тартылған шетелдік персоналға қатысты қазақстандық персонал үшін тең еңбек жағдайларын, оның ішінде еңбекақы төлеуді қамтамасыз етуге міндетті.
Жер қойнауын пайдаланушы уәкілетті ұйым жариялайтын инфляция деңгейінен төмен емес қазақстандық персонал үшін жыл сайынғы жалақыны индекстеуді қамтамасыз етуге міндетті.
29. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін сатып алынатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылық үлесі күнтізбелік жыл ішінде сатып алынған тауарлардың жалпы көлемінің __ пайызынан кем болмауға тиіс.
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін сатып алынатын тауарлардағы елішілік құндылық үлесі күнтізбелік жыл ішінде сатып алынған тауарлардың жалпы көлемінің __ пайызынан кем болмауға тиіс.
Тауарлардағы, жұмыстардағы және көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылық үлесін есептеу кодекстің 28-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілген Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде елішілік құндылықты есептеудің бірыңғай әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
30. Жер қойнауын пайдаланушы Құзыретті органды жер қойнауын пайдаланушының қызметін тікелей немесе жанама түрде бақылайтын тұлғалар және (немесе) ұйымдар құрамының өзгергені туралы осындай өзгеріс болған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде хабардар етуге міндетті.

25. Недропользователь обязан представлять уполномоченному органу в области добычи урана годовые (на один финансовый год) и среднесрочные (на пять финансовых лет) программы закупа товаров, работ и услуг по формам и в порядке, установленным в соответствии с пунктом 6 статьи 179 Кодекса.
26. Недропользователь обязан предоставлять отчеты, предусмотренные Кодексом и пунктом 51 Контракта.
27. При проведении операций по добыче урана недропользователь обязан отдавать предпочтение казахстанским кадрам. Минимальная доля внутристрановой ценности в кадрах должна составлять __% по руководителям и их заместителям, __% по руководителям структурных подразделений, __% по специалистам и __% по квалифицированным рабочим.
При этом количество руководителей, менеджеров и специалистов, осуществляющих трудовую деятельность на территории Республики Казахстан в рамках внутрикорпоративного перевода в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения и миграции населения, должно быть не более пятидесяти процентов от общей численности руководителей, менеджеров и специалистов по каждой соответствующей категории. Расчет доли внутристрановой ценности в кадрах осуществляется в соответствии с методикой расчета доли внутристрановой ценности в кадрах, утвержденной согласно пункту 1 статьи 28 Кодекса.
28. Недропользователь обязан обеспечить равные условия труда, в том числе оплаты труда для казахстанского персонала по отношению к привлеченному иностранному персоналу.
Недропользователь обязан обеспечить ежегодную индексацию заработной платы для казахстанского персонала не ниже уровня инфляции, публикуемого уполномоченной организацией.
29. Доля внутристрановой ценности в работах и услугах приобретаемых для проведения операций по недропользованию, должна составлять не менее ____ процентов от общего объема приобретенных товаров в течение календарного года.
Доля внутристрановой ценности в товарах приобретаемых для проведения операций по недропользованию, должна составлять не менее ___ процентов от общего объема приобретенных товаров в течение календарного года.
Расчет доли внутристрановой ценности в товарах, работах и услугах осуществляется в соответствии с единой методикой расчета внутристрановой ценности при закупке товаров, работ и услуг, утвержденной согласно пункту 2 статьи 28 Кодекса.
30. Недропользователь обязан уведомлять Компетентный орган об изменении состава лиц и (или) организаций, прямо или косвенно контролирующих деятельность недропользователя, в течение тридцати календарных дней со дня такого изменения.

31. Жер қойнауын пайдаланушы Кодекстің 177-бабының 1-тармағына және Келісімшарттың 8-тарауының 4-параграфына сәйкес белгіленген жағдайларда және тәртіппен жер қойнауы учаскесіндегі жер қойнауын пайдалану операцияларының салдарын өз есебінен жоюға міндетті. Келісімшарт қолданысының тоқтатылуы жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалану салдарын жою жөніндегі міндеттемелерінің тоқтатылуына әкеп соқпайды.
32. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану салдарын жою бойынша өз міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету үшін кепілдік ұсынуға міндетті. Уран өндіру салдарын жою міндеттемесін орындау банк салымының кепілдігімен қамтамасыз етіледі, бұл Кодексте белгіленген тәртіп пен шарттар бойынша жүзеге асырылады. Мұндай кепілдік берілу жер қойнауын пайдалану салдарын жою міндеттемесін орындаудан босатпайды..
33. Жер қойнауын пайдаланушы әр жыл сайын банк салымын Келісімшарттың 34-тармағында көрсетілген формула бойынша есептелген, өндіру салдарын жою міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ететін сомасына дейін толықтыруға міндетті.
34. Өндіру салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ететін соманың жыл сайынғы есебі (1) формуласы бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
T ☐– ағымдағы жылға өндіру салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ететін ақша қаражатының сомасы;
n – ағымдағы жыл;
K₁ – (2) формуласы бойынша есептелетін геотехнологиялық полигонды жою жөніндегі жұмыстардың құны;
K₂ – тарату жоспарына/жобасына сәйкес қайта өңдеу кешенін, қосалқы өндірістерді және әкімшілік-тұрмыстық кешендерді жою жөніндегі жұмыстардың құны;
R ☐ – тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жобасына немесе кен орнын игеру жобасына сәйкес жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қалған қолданылу мерзіміне (n жылдан бастап) тоннамен уран өндірудің жоспарланатын көлемі.
(2),
мұндағы:
Спл – жою жоспарына / жобасына сәйкес геотехнологиялық полигонның салынған объектілерін жоюдың сметалық құны;
Vпл – жою жоспарына/жобасына сәйкес сметалық құнын есептеу күніне өтелген тонна уран қорларының саны;
V☐₋₁ – n-1 жыл соңында өтелген тоннадағы уран қорларының жалпы саны.
35. Егер жер қойнауын пайдаланушы ұсынған қамтамасыз ету онымен байланысты болмайтын себептермен Кодекстің талаптарына сәйкес келмейтін болып қалса немесе тоқтатылса, жер қойнауын пайдаланушы күнтізбелік алпыс күннің ішінде мұндай қамтамасыз етуді ауыстыруға міндетті. Егер көрсетілген мерзім ішінде жер қойнауын пайдаланушы осындай ауыстыруды жүргізбеген болса, ол жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тез арада тоқтата тұруға міндетті. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды қайта бастауға қамтамасыз етуді қалпына келтіргеннен немесе ауыстырғаннан кейін ғана жол беріледі.

31. Недропользователь обязан за свой счет ликвидировать последствия операций по недропользованию на участке недр в случаях и в порядке, установленных в соответствии с пунктом 1 статьи 177 Кодекса и параграфом 4 главы 8 Контракта. Прекращение действия Контракта не влечет прекращения обязательств недропользователя по ликвидации последствий недропользования.
32. Недропользователь обязан предоставить обеспечение исполнения своих обязательств по ликвидации. Исполнение обязательства по ликвидации последствий добычи урана обеспечивается залогом банковского вклада, в порядке и на условиях, установленных Кодексом. Предоставление такого обеспечения не освобождает от исполнения обязательства по ликвидации последствий недропользования.
33. Недропользователь ежегодно пополняет банковский вклад до суммы, обеспечивающей исполнение обязательств по ликвидации последствий добычи, рассчитанной по формуле, указанной в пункте 34 Контракта.
34. Ежегодный расчет суммы, обеспечивающей исполнение обязательств по ликвидации последствий добычи, производится по формуле (1):
где:
T ☐ – сумма денежных средств, обеспечивающая исполнение обязательств по ликвидации последствий добычи на текущий год;
n – текущий год;
K₁ – стоимость работ по ликвидации геотехнологического полигона, рассчитываемая по формуле (2);
K₂ – стоимость работ по ликвидации перерабатывающего комплекса, вспомогательных производств и административно-бытовых комплексов согласно Плану/Проекту ликвидации;
R☐ – планируемый объем добычи урана в тоннах на оставшийся срок действия Контракта на недропользование (начиная с года n) согласно проекту опытно-промышленной добычи или проекту разработки месторождения.
K₁ = (Спл/ Vпл) х Vₙ₋₁
(2),
где:
Спл – сметная стоимость ликвидации сооруженных объектов геотехнологического полигона в соответствии с Планом/Проектом ликвидации;
Vпл – количество запасов урана в тоннах, погашенных на дату расчета сметной стоимости согласно Плану/Проекту ликвидации;
V ☐₋₁ – общее количество запасов урана в тоннах, погашенных на конец года n-1.
35. Если по не зависящим от недропользователя причинам предоставленное им обеспечение перестало соответствовать требованиям Кодекса или прекратилось, недропользователь обязан в течение шестидесяти календарных дней произвести замену такого обеспечения. Если в течение указанного срока такая замена не будет произведена недропользователем, последний обязан незамедлительно приостановить операции по недропользованию. Возобновление операций по недропользованию допускается только после восстановления или замены обеспечения.

36. Кодексте көзделген жағдайларда, жер қойнауын пайдаланушы консервациялау жобасында белгіленген мерзімде жер қойнауы учаскесін консервациялауды жүргізуге міндетті.
8-тарау. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу шарттары
1-параграф. Жалпы талаптар
37. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар Қазақстан Республикасы заңнамасының, оның ішінде өнеркәсіптік қауіпсіздік, атом энергиясын пайдалану және қоршаған ортаны қорғау саласындағы талаптарына сәйкес келуге тиіс.
38. Уран өндіру жөніндегі операциялар жер қойнауын пайдаланушы бекіткен және Кодексте көзделген сараптамалардың оң қорытындысын алған тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру және (немесе) кен орнын игеру жобасына сәйкес жүргізілуге тиіс.
39. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі тиісті операцияларды жүргізу үшін қажетті жобалау құжаттарының түрлері, құрамы және мазмұнына қойылатын талаптар Кодекстің 182-1-бабының 4-тармағына, 183-бабының 1-тармағына және 184-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалады.
40. Мемлекеттің Қазақстан Республикасы заңдарының немесе шарттың негізінде басым құқықтарға ие тұлғаларды және ұйымдарды қоса алғанда, кез келген тұлғалар мен ұйымдар алдында стратегиялық жер қойнауы учаскесі бойынша жер қойнауын пайдаланудың иеліктен шығарылатын құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті), стратегиялық жер қойнауы учаскесі бойынша жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді, сондай-ақ ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында айналымға шығарылатын, стратегиялық жер қойнауы учаскесі бойынша жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілер болып табылатын акцияларды және басқа да бағалы қағаздарды сатып алуға арналған басым құқығы болады.
41. Кодексте көзделген жағдайларда жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік органдар Кодекске сәйкес алған геологиялық есептердегі және басқа құжаттамадағы геологиялық ақпаратты оны жариялау немесе оған ашық қолжетімділік құқығын беру арқылы ашуға құқылы.
42. Кодекстің 24-бабында көзделген ережелерді ескере отырып, жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізу кезінде басқа адамдарға жер қойнауы учаскесінің аумағы шегінде еркін жүріп-тұруға, егер қауіпсіздіктің ерекше жағдайларына байланысты болмаса және мұндай қызмет жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргізуге кедергі келтірмесе, жалпы пайдаланудағы объектілерді және коммуникацияларды пайдалануға кедергі келтірмеуге міндеттенеді.
2-параграф. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану

36. В случаях, предусмотренных Кодексом, недропользователь обязан произвести консервацию участка недр в сроки, установленные в проекте консервации.
Глава 8. Условия проведения операций по недропользованию
Параграф 1. Общие условия
37. Операции по недропользованию должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан, в том числе в области промышленной безопасности, использования атомной энергии и охраны окружающей среды.
38. Операции по добыче урана должны проводиться в соответствии с утвержденным недропользователем и получившим положительные заключения предусмотренных Кодексом экспертиз проектом опытно-промышленной добычи и (или) проектом разработки месторождения.
39. Виды, состав и требования к содержанию проектных документов, необходимых для проведения соответствующих операций по недропользованию, определяются в соответствии с пунктом 4 статьи 182-1, пунктом 1 статьи 183 и пунктом 3 статьи 184 Кодекса.
40. Государство имеет приоритетное право перед любыми лицами и организациями, включая лиц и организации, которые обладают преимущественными правами на основании законов Республики Казахстан или договора, на приобретение отчуждаемого права недропользования (доли в праве недропользования) по стратегическому участку недр, объектов, связанных с правом недропользования по стратегическому участку недр, а также выпускаемых в обращение на организованном рынке ценных бумаг акций и других ценных бумаг, являющихся объектами, связанными с правом недропользования, по стратегическому участку недр.
41. В случаях, предусмотренных Кодексом, уполномоченный орган по изучению недр имеет право раскрыть геологическую информацию, содержащуюся в геологических отчетах и иной документации, полученную государственными органами в соответствии с Кодексом, путем ее опубликования или предоставления к ней открытого доступа.
42. С учетом положений, предусмотренных статьей 24 Кодекса, при проведении операций по недропользованию недропользователь обязуется не препятствовать другим лицам свободно передвигаться в пределах территории участка недр, пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования, если это не связано с особыми условиями безопасности и такая деятельность не мешает проведению операций по недропользованию.
Параграф 2. Охрана недр и окружающей среды, рациональное и комплексное использование недр

43. Уран өндіруді жүргізудің міндетті шарттары мыналар болып табылады:
1) жер қойнауын қорғауды қамтамасыз ету;
2) жоғары технологияларды қолдану және жер қойнауын пайдаланудың оң тәжірибесі негізінде жер қойнауын ұтымды және экономикалық жағынан тиімді пайдалану, сондай-ақ қоршаған ортаға әсерін төмендету;
3) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік және экологиялық заңнамасының талаптарын сақтау уранды өндіруді жүргізудің міндетті шарттары болып табылады.
44. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауының жай-күйіне мониторинг пен кен орнының игерілуіне бақылау жүргізілуін ұйымдастыруды қамтамасыз етуге міндетті.
3-параграф. Салық салу
45. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салықтық мiндеттемелердi есептеу оларды төлеу бойынша мiндеттеме туындаған сәтіне қолданыста болатын салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Келiсiмшарт шеңберiнде жүзеге асырылатын қызмет бойынша салықтық мiндеттемелердi орындау жер қойнауын пайдаланушыны мемлекетте келiсiмшарт шеңберiнен тыс қызметтi жүзеге асыру бойынша салықтық мiндеттеме туындаған күнi қолданыста болатын Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық мiндеттемесiн орындаудан босатпайды.
46. Келiсiмшарт жасалғанға дейін 20__ жылғы "___" __________ №___ төлем тапсырмасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы төлеген қол қойылатын бонустың мөлшері _____ (соманы теңгемен көрсету қажет) құрайды.
4-параграф. Жер қойнауын пайдаланудың салдарын жою және жер қойнауы учаскесін консервациялау
47. Жер қойнауын пайдаланудың салдарын жою:
1) Кодекстің 164-бабы 4-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған жер қойнауы учаскесінде;
2) жер қойнауын пайдаланушы Кодекстің 170-бабында көзделген тәртіппен мемлекетке қайтаруға ниет білдірген жер қойнауы учаскесінде (оның бөліктерінде) жүргізіледі.
48. Жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдаланудың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелерді орындауы банк салымының кепілімен қамтамасыз етіледі.
49. Жер қойнауын пайдалану құқығын беру кепілге қойылған банк салымы бойынша құқықтарды қайта ресімдеудің (берудің) сөзсіз негізі болып табылады.
50. Жер қойнауы учаскесін консервациялау Кодексте белгіленген жағдайларда және тәртіппен жүргізіледі.
5-параграф. Есепке алу және есептілік
51. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды есепке алуды жүргізуге және мынадай есептерді:
1) геологиялық есепті;
2) геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералдық ресурстар мен минералдық қорлары туралы жария есептілігінің қазақстандық кодексіне (KAZRC кодексі) сәйкес дайындалған құзыретті тұлғаның қорлар бойынша есебін;

43. Обязательными условиями проведения добычи урана являются:
1) обеспечение охраны недр;
2) рациональное и экономически эффективное использование недр на основе применения наилучших, высоких технологий и положительной практики пользования недрами;
3) соблюдение требований промышленной безопасности и экологического законодательства Республики Казахстан.
44. Недропользователь обязан обеспечивать организацию проведения мониторинга состояния недр и контроля за разработкой месторождения.
Параграф 3. Налогообложение
45. Исчисление налоговых обязательств по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по деятельности, осуществляемой в рамках Контракта, производится в соответствии с налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по их уплате. Исполнение налоговых обязательств по деятельности, осуществляемой в рамках Контракта, не освобождает недропользователя от исполнения налогового обязательства по осуществлению деятельности в Республике Казахстан, выходящей за рамки Контракта, в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действующим на дату возникновения налогового обязательства.
46. Размер подписного бонуса, уплаченного недропользователем до заключения Контракта согласно банковскому поручению за № _____ от
"__" ______ 20__ года, составляет_____ (указать сумму в тенге).
Параграф 4. Ликвидация последствий недропользования и консервация участка недр
47. Ликвидация последствий недропользования производится:
1) на участке недр, право недропользования по которому прекращено, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2) и 3) пункта 4 статьи 164 Кодекса;
2) на участке недр (его части), который (которую) недропользователь намеревается вернуть государству в порядке, предусмотренном статьей 170 Кодекса.
48. Исполнение недропользователем обязательства по ликвидации последствий недропользования обеспечивается залогом банковского вклада.
49. Передача права недропользования является безусловным основанием переоформления (передачи) прав по заложенному банковскому вкладу.
50. Консервация участка недр производится в случаях и порядке, установленных Кодексом.
Параграф 5. Учет и отчетность
51. Недропользователь обязуется вести учет проводимых операций по недропользованию и предоставлять следующие отчеты:
1) геологический отчет;
2) отчет Компетентного лица по запасам, подготовленный в соответствии с Казахстанским кодексом публичной отчетности о результатах геологоразведочных работ, минеральных ресурсах и минеральных запасах (Кодекс KAZRC);

3) келісімшарттық талаптарды орындау туралы есепті;
4) уранды тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру бойынша жүргізілген операциялар, оларға жұмсалған шығыстар туралы есепті;
5) уранды өндіру бойынша жүргізілген операциялар және оларға жұмсалған шығыстар туралы есепті;
6) кадрлардағы елішілік құндылық туралы есепті;
7) қазақстандық кадрларды оқытуды қаржыландыру бойынша шығыстар туралы есепті;
8) ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға жұмсалған шығыстар туралы есепті;
9) уран өндіру бойынша есепті;
10) сатып алынған тауарлар, жұмыстар және көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ олардағы елішілік құндылық көлемі туралы есепті;
11) жер қойнауын пайдаланушыны тікелей немесе жанама түрде бақылайтын тұлғалардың және (немесе) ұйымдардың құрамы туралы есепті ұсынуға міндетті.
Келісімшарттың осы тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген есептер Кодекстің 180-бабына сәйкес жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға ұсынылады.
Келісімшарттың осы тармағының 3) – 5) тармақшаларында көзделген есептер Кодекстің 180-бабына сәйкес Құзыретті органға ұсынылады.
Келісімшарттың осы тармағының 6) – 11) тармақшаларында көзделген есептер Кодекстің 180-бабына сәйкес уран өндіру саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.
52. Жер қойнауын пайдаланушы міндеттенеді:
1) Қазақстан Республикасының бақылаушы органдарының лауазымды адамдарына олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтік міндеттерді орындаған кезде қажетті құжаттарды, ақпаратты беруге және жұмыс орындарына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
2) Құзыретті органның жазбаша сұрау салуы бойынша осындай сұрау салуды алған күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей, жүргізілген жұмыстарды және жер қойнауын пайдалану бойынша шығыстарды растайтын құжаттаманы тексеру үшін ұсынуға;
3) Кодекстің 76-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілген нысан бойынша және тәртіппен өндіруші салалардың ашықтығы бастамасының стандартында көзделген және "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес аудитор болып табылатын тұлға растаған есептілікті Құзыретті органға ұсыну.
6-параграф. Жер қойнауын пайдалану құқығының және жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің ауысуы және оларға салынатын ауыртпалық
53. Жер қойнауын пайдалану құқығы (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлес) тек уран саласындағы ұлттық компанияға және/немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) жетпіс бес пайыздан астамы уран саласындағы ұлттық компанияға тікелей немесе жанама тиесілі заңды тұлғаға ғана берілуі мүмкін.

3) отчет об исполнении контрактных условий;
4) отчет о произведенных операциях по опытно-промышленной добыче урана, расходах на них;
5) отчет о произведенных операциях по добыче урана, расходах на них;
6) отчет о внутристрановой ценности в кадрах;
7) отчет о расходах по финансированию обучения казахстанских кадров;
8) отчет о расходах на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы;
9) отчет по добыче урана;
10) отчет о приобретенных товарах, работах и услугах, а также объеме внутристрановой ценности в них;
11) отчет о составе лиц и (или) организаций, прямо или косвенно контролирующих недропользователя.
Отчеты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) настоящего пункта Контракта, представляются уполномоченному органу по изучению недр в соответствии со статьей 180 Кодекса.
Отчеты, предусмотренные подпунктами 3) – 5) настоящего пункта Контракта, представляются Компетентному органу в соответствии со статьей 180 Кодекса.
Отчеты, предусмотренные подпунктами 6) – 11) настоящего пункта Контракта, представляются уполномоченному органу в области добычи урана в соответствии со статьей 180 Кодекса.
52. Недропользователь обязуется:
1) предоставлять необходимые документы, информацию и обеспечивать беспрепятственный доступ к местам работ должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) по письменному запросу Компетентного органа представлять для проверки документацию, подтверждающую произведенные работы и расходы по недропользованию, в срок не позднее двадцати рабочих дней со дня получения такого запроса;
3) представлять Компетентному органу отчетность, предусмотренную стандартом Инициативы прозрачности добывающих отраслей, по форме и в порядке, утвержденными в соответствии с пунктом 3 статьи 76 Кодекса, и подтвержденную лицом, являющимся аудитором в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности".
Параграф 6. Переход и обременение права недропользования и объектов, связанных с правом недропользования
53. Право недропользования на добычу (доля в праве недропользования), предоставленное национальной компании в области урана на основании прямых переговоров, может быть передано только юридическому лицу, более семидесяти пяти процентов акций (долей участия) в котором прямо или косвенно принадлежат национальной компании в области урана.

54. Мұндай заңды тұлға кез келген келесі беруде алынған жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) акцияларының (қатысу үлестерінің) жетпіс бес пайыздан астамы тек уран саласындағы ұлттық компанияға тікелей немесе жанама тиесілі заңды тұлғаға ғана беруге құқылы.
55. Келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану құқығының (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің) ауысуы, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланумен байланысты объектілердің ауысуы Құзыретті органның рұқсатымен Кодексте белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
56. Жер қойнауын пайдалану құқығының (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің) ауысуы Келісімшартқа өзгерістер енгізу арқылы жүзеге асырылады.
57. Қазақстан Республикасының заңдарында сенімгерлік басқаруға беру туралы талап белгіленген жағдайларды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығын сенімгерлік басқаруға беруге тыйым салынған.
58. Жер қойнауын пайдалану құқығына (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесіне) ауыртпалық салу, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының және Кодексте тыйым салынбаған, жер қойнауын пайдаланушыны тікелей немесе жанама бақылайтын ұйымдардың акцияларына (жарғылық капиталындағы қатысу үлестеріне) ауыртпалық салу Кодекстің 45-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
7-параграф. Мүлікке және ақпаратқа меншік құқығы
59. Жер қойнауын пайдалнаушы өндірген уран және оларды өндіру барысында шығарылатын басқа да ілеспе пайдалы қазбалар жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылады.
60. Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін сатып алған мүлік жер қойнауын пайдаланушының меншігі болып табылады.
61. Жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылған кезде мүлікке меншік құқығының ауысу жағдайлары мен тәртібі, сондай-ақ жер қойнауы учаскесінің аумағынан мүлікті шығару жөніндегі құқықтар мен міндеттер Кодексте белгіленеді.
62. Жер қойнауын пайдаланушының қаражаты есебінен алынған геологиялық ақпарат жеке меншікте болады (жек геологиялық ақпарат). Кодексте көзделген тәртіппен мемлекеттік органдарға ұсынылатын геологиялық есептілікте және өзге де құжаттамада қамтылатын жекеше геологиялық ақпарат мемлекетке мерзімсіз иеленуге және пайдалануға беріледі.
8-параграф. Жер қойнауын пайдалану құқығы (Келісімшарттың қолданысы) тоқтатылған кездегі жер қойнауы учаскесі және мүлік
63. Уран өндіруге арналған Келісімшарттың қолданысы тоқтатылған кезде Құзыретті орган жер қойнауын пайдаланушыны мына шешімдердің бірі туралы:
1) осы жер қойнауы учаскесіндегі жер қойнауын пайдалану салдарын жою;

54. При любой последующей передаче такое юридическое лицо вправе передавать полученное право недропользования (долю в праве недропользования) только юридическому лицу, в котором национальной компании в области урана прямо или косвенно принадлежат более семидесяти пяти процентов акций (долей участия).
55. Переход права недропользования (доли в праве недропользования), возникшего на основании Контракта, а также переход объектов, связанных с правом недропользования, осуществляются с разрешения Компетентного органа в порядке, установленном Кодексом.
56. Переход права недропользования (доли в праве недропользования) производится путем внесения изменений в Контракт.
57. Передача права недропользования в доверительное управление запрещена, за исключением случаев, когда требование о передаче в доверительное управление установлено законами Республики Казахстан.
58. Обременение права недропользования (доли в праве недропользования), а также обременение акций (долей участия в уставном капитале) организаций, прямо или косвенно контролирующих недропользователя, не запрещенные Кодексом, осуществляются с разрешения Компетентного органа, выдаваемого в порядке, установленном статьей 45 Кодекса.
Параграф 7. Право собственности на имущество и информацию
59. Извлекаемые недропользователем в ходе добычи уран и другие попутные полезные ископаемые являются собственностью недропользователя.
60. Имущество, приобретенное недропользователем для проведения операций по недропользованию, является собственностью недропользователя.
61. Случаи и порядок перехода права собственности на имущество при прекращении права недропользования, а также права и обязанности по вывозу имущества с территории участка недр устанавливаются Кодексом.
62. Геологическая информация, полученная за счет средств недропользователя, находится в частной собственности (частная геологическая информация). Частная геологическая информация, содержащаяся в геологической отчетности и иной документации, предоставляемой государственным органам в порядке, предусмотренном Кодексом, передается государству в бессрочное владение и пользование.
Параграф 8. Участок недр и имущество при прекращении права недропользования (действия Контракта)
63. При прекращении действия Контракта на добычу урана Компетентный орган уведомляет недропользователя об одном из следующих решений:
1) ликвидировать последствия недропользования на таком участке недр;

2) жер қойнауы учаскесін консервациялауды жүргізу;
3) жер қойнауы учаскесін уран саласындағы ұлттық компанияның сенімгерлік басқаруына беру туралы хабардар етеді.
Жер қойнауы учаскесінде жер қойнауын пайдалану салдарын жою не кейіннен оны өзге тұлғаға беру үшін жер қойнауы учаскесіне консервациялау жүргізу шешімі туралы Құзыретті органның хабарламасын алған жер қойнауын пайдланушы:
1) дереу тоқтатылуы төтенше жағдайлардың туындау қаупімен байланысты операциялары қоспағанда, жер қойнауы учаскесінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды тоқтатуға міндетті. Мұндай операцияларды тоқтату хабарламаны алған күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырылуға тиіс;
2) Кодексте және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген жою немесе консервациялау жобасы бекітілгеннен және олардың сараптамаларының оң қорытындылары алынғаннан кейін Кодексте белгіленген талаптарға сәйкес жер қойнауын пайдалану салдарын жою немесе жер қойнауы учаскесін консервациялау бойынша жұмыстарды дереу бастауға міндетті;
3) хабарламаны алған күннен бастап алты ай ішінде жер қойнауы учаскесінен өзі өндірген уранды, сондай-ақ өзінің меншігі болып табылатын жабдықты және өзге де мүлікті аумақтан алып кетуге құқылы. Көрсетілген мерзімде алып кетпеген жабдық пен өзге де мүлік Кодексте белгіленген талаптарға сәйкес жойылуға немесе консервациялауға жатады.
64. Құзыретті органның уран саласындағы ұлттық компанияға сенімгерлік басқаруға жер қойнауы учаскесін беру жөніндегі шешімі туралы хабарламаны алған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы:
1) хабарламаны алған күннен бастап бір ай мерзімде жер қойнауы учаскесіндегі технологиялық процестің үздіксіздігін және өнеркәсіптік қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жабдықты және өзге де мүлікті жаңа жер қойнауын пайдаланушыға мүлікті бергенге дейінгі мерзімге уран саласындағы ұлттық компанияның сенімгерлік басқаруына беруге міндетті.
Бұрынғы жер қойнауын пайдаланушы болмаған не ол уран саласындағы ұлттық компанияға мүлікті беруден жалтарған жағдайда, Құзыретті орган мұндай мүлікке қатысты оның сенім білдірілген тұлғасы ретінде әрекет етеді және берілетін мүліктің жай-күйі туралы нұсқауды көздейтін тізбені қамтитын акт бойынша оны уран саласындағы ұлттық компанияға береді.
2) хабарламаны алған күннен бастап алты айдың ішінде жер қойнауы учаскесінен өзі өндірген уранды, сондай-ақ осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген объектілерді қоспағанда, өзінің меншігі болып табылатын жабдықты және өзге де мүлікті аумақтан алып кетуге құқылы.
9-тарау. Жер қойнауын пайдаланушының Келісімшарт талаптарын сақтауын бақылау

2) произвести консервацию участка недр;
3) передать участок недр в доверительное управление национальной компании в области урана.
В случае получения уведомления Компетентного органа о решении ликвидировать последствия недропользования на участке недр либо произвести консервацию участка недр для последующего его предоставления иному лицу недропользователь:
1) обязан прекратить операции по добыче урана на участке недр, за исключением операций, незамедлительное прекращение которых связано с угрозой возникновения чрезвычайных ситуаций. Прекращение таких операций должно быть осуществлено в течение двух месяцев со дня получения уведомления;
2) обязан незамедлительно после утверждения и получения положительных заключений предусмотренных Кодексом экспертиз проекта ликвидации или консервации начать работы по ликвидации последствий недропользования или консервации участка недр в соответствии с требованиями, установленными Кодексом;
3) вправе в течение шести месяцев со дня получения уведомления вывезти добытый им уран, а также оборудование и иное имущество, являющиеся его собственностью. Оборудование и иное имущество, не вывезенные в указанный срок, подлежат ликвидации или консервации в соответствии с требованиями, установленными Кодексом.
64. В случае получения уведомления Компетентного органа о решении передать участок недр в доверительное управление национальной компании в области урана недропользователь:
1) обязан в месячный срок со дня получения уведомления передать оборудование и иное имущество, обеспечивающие непрерывность технологического процесса и промышленную безопасность на участке недр, в доверительное управление национальной компании в области урана на срок до передачи имущества новому недропользователю.
В случае отсутствия прежнего недропользователя либо его уклонения от передачи имущества национальной компании в области урана Компетентный орган выступает в качестве его поверенного в отношении такого имущества и передает его национальной компании в области урана по акту, содержащему перечень, предусматривающий указание о состоянии передаваемого имущества;
2) вправе в течение шести месяцев со дня получения уведомления вывезти добытый им уран, а также оборудование и иное имущество, являющиеся его собственностью, за исключением объектов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта.
Глава 9. Контроль за соблюдением недропользователем условий Контракта

65. Жер қойнауын пайдаланушының Келісімшарт талаптарын сақтауын бақылауды Құзыретті орган Кодекстің 66-бабының 1-тармағына сәйкес белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
66. Жер қойнауын пайдаланушының Келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындауына мониторингті Құзыретті орган Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы ұсынған есептерді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де көздерден алынған мәліметтерді талдау арқылы жүзеге асырады.
10-тарау. Жер қойнауын пайдаланушының жауаптылығы
67. Кодекске сәйкес Келісімшарттың 8-бөлімінде көзделген жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу талаптарының бұзылуы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершілікке алып келеді.
68. Жер қойнауын пайдаланушы Келісімшарттың 8-бөлімінде көзделген міндеттемелерді бұзғаны үшін, жауапкершіліктің келесі түрлері көзделеді:
1) тиісті мөлшерде тұрақсыздық айыбы:
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тиісті жылдың 1 қаңтарына белгіленетін айлық есептік көрсеткіштің (АЕК) белгіленген мөлшеріне;
есепті кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасының пайыздарына;
бұзушылық сомасының пайыздарына;
2) Кодекстің 163-бабында көзделген жағдайларда және тәртіппен жүзеге асырылатын Құзыретті органның бір жақты тәртіппен жер қойнауын пайдалануға арналған Келісімшарттың қолданысын мерзімнен бұрын бұзуы.
Бұл ретте тұрақсыздық айыбын төлеу жер қойнауын пайдаланушыны тиісті міндеттемені орындаудан босатпайды.
69. Құзыретті орган Келісімшарт талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы, сондай-ақ белгіленген мерзімде оның тұрақсыздық айыбын төлеу және (немесе) осындай бұзушылықты жою жөніндегі міндеттері туралы мынадай:
1) Келісімшарттың 51-тармағында көзделген есептілікті ұсынбаған не көрінеу анық емес есептілікті ұсынған;
2) жер қойнауын пайдаланушының Келісімшартта белгіленген қаржылық міндеттемелерді ағымдағы жыл үшін отыз пайыздан кем орындаған;
3) белгіленген графикке сәйкес не қамтамасыз ету мөлшерін қалыптастыру графигін бұза отырып, қамтамасыз ету сомасын қалыптастырмай, жердің жоғарғы қабатының бұзылуымен байланысты уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізген;
4) жер қойнауын пайдаланушының Келісімшарттың 7-тарауында белгіленген міндеттемелерін бұзған өзге де жағдайларда жер қойнауын пайдаланушыны жазбаша түрде хабардар етеді.
70. Жер қойнауын пайдаланушының Келісімшарт талаптарын бұзушылықтарды жою мерзімі жазбаша хабарлама алынған күннен бастап Келісімшарттың 69-тармағының 1) және 2), 3) тармақшаларында көзделген шарттар бойынша – үш айдан, Келісімшарттың 7-бөлімінде көзделген өзге де міндеттемелер бойынша бір айдан аспауға тиіс.

65. Контроль за соблюдением недропользователем условий осуществляется Компетентным органом в порядке, установленном в соответствии с пунктом 1 статьи 66 Кодекса.
66. Мониторинг выполнения недропользователем обязательств по Контракту осуществляется Компетентным органом посредством анализа отчетов, представляемых недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, и сведений, полученных из иных источников в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 10. Ответственность недропользователя
67. Нарушение условий проведения операций по недропользованию, предусмотренных главой 8 Контракта в соответствии с Кодексом, а также иных требований законодательства Республики Казахстан влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
68. За нарушение недропользователем обязательств, предусмотренных главой 8 Контракта, предусматриваются следующие виды ответственности:
1) неустойка в размере, соответствующем:
определенному количеству месячного расчетного показателя (МРП), устанавливаемого в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на 1 января соответствующего года;
процентам от суммы не исполненных за отчетный период обязательств;
процентам от суммы нарушения.
2) досрочное прекращение действия Контракта на недропользование Компетентным органом в одностороннем порядке, осуществляемое в случаях и порядке, предусмотренных статьей 163 Кодекса.
При этом уплата неустойки не освобождает недропользователя от исполнения соответствующего обязательства.
69. Компетентный орган письменно уведомляет недропользователя о допущенном нарушении условий Контракта, а также о его обязанности по уплате неустойки и (или) устранению такого нарушения в установленный срок в следующих случаях:
1) непредставления либо представления заведомо недостоверной отчетности, предусмотренной пунктом 51 Контракта;
2) выполнения недропользователем финансовых обязательств, предусмотренных Контрактом, менее чем на тридцать процентов за отчетный год;
3) проведения операций по добыче урана, связанных с нарушением целостности земной поверхности, без формирования суммы обеспечения в соответствии с установленным графиком либо в нарушение графика формирования размера обеспечения;
4) в иных случаях нарушения недропользователем обязательств, установленных главой 7 Контракта.
70. Срок устранения нарушения недропользователем условий Контракта указанным в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 69 Контракта, – три месяца, по иным обязательствам, предусмотренным главой 7 Контракта, – один месяц со дня получения письменного уведомления.

71. Жер қойнауын пайдаланушы жасаған бұзушылықтарды хабарламада көрсетілген мерзімде жоюға және бұл туралы Құзыретті органға жоюды растайтын құжаттарды қоса бере отырып жазбаша түрде хабарлауға міндетті.
72. Жер қойнауын пайдаланушы Құзыретті органға жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделген міндеттемелерді бұзуды жою мерзімін ұзартудың себептерін негіздей отырып, осындай ұзарту туралы ұсыныс жіберуге құқылы. Жасаған бұзушылықтарды жою мерзімін ұзарту туралы ұсынысты қарау нәтижелері бойынша Құзыретті орган оны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланушыны мерзімді ұзартуға келісетіні туралы хабардар етеді немесе мұндай ұзартудан уәжді бас тартуын ұсынады.
73. Келісімшартта көзделген міндеттемелердің бұзушылықтарын Келісімшарттың 70-тармағында айқындалған мерзімде жоюдың мүмкін еместігі анық болған жағдайда, Құзыретті орган осындай бұзушылықты жою мүмкін болатын өзге мерзімді белгілеуге құқылы.
74. Жер қойнауын пайдаланушы өзі қабылдаған төмендегі міндеттемелерді орындамағаны, тиісінше орындамағаны үшін:
1) тауарлардағы, жұмыстардағы және көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылық бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін-есепті кезеңде орындалмаған міндеттемелер сомасының 10% мөлшерінде орындамаған әрбір тоқсан үшін;
2) тиісті жылдың кез келген есепті тоқсанында кадрлардағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін – әрбір осындай тоқсан үшін 10 000 АЕК мөлшерінде;
3) Келісімшартта көзделген міндеттемені орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін есепті кезеңде орындалмаған міндеттеме сомасының 10% мөлшерінде.
4) жер қойнауын пайдаланушының және (немесе) оның мердігерлерінің уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың Кодексте белгіленген тәртібін сақтауы жөніндегі міндеттемені бұзғаны үшін – сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер сомасының 10% мөлшерінде:
уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібінде көзделмеген тәсілдермен, сондай-ақ сатып алу тәсілін таңдау қағидаларының талаптарын бұзумен тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
конкурстық құжаттаманы уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібінің талаптарын бұза отырып жасау;
әлеуетті жеткізушілерге уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларында көзделмеген талаптарды қою;
әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерін негізсіз түрде қабылдамау және/немесе негізсіз түрде қатыстыру;
уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібінің талаптарын бұза отырып шарт жасасу;
уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібінің талаптарын бұза отырып, бір көзден алу тәсілімен тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу.
Ескертпе: дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызын ұлттық басқарушы холдинг тікелей немесе жанама иеленетін, жер қойнауын пайдалану құқығына ие заңды тұлғаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алатын жер қойнауын пайдаланушыларға осы тармақша қолданылмайды;

71. Недропользователь обязан устранить допущенное нарушение в срок, указанный в уведомлении, и письменно сообщить об этом Компетентному органу с приложением документов, подтверждающих устранение.
72. Недропользователь вправе направить в Компетентный орган предложение о продлении срока устранения нарушения обязательств, предусмотренных Контрактом, с обоснованием причин такого продления. По результатам рассмотрения предложения о продлении срока устранения допущенных нарушений Компетентный орган в течение десяти рабочих дней со дня его получения уведомляет недропользователя о согласии на продление срока или предоставляет мотивированный отказ в таком продлении.
73. В случае очевидной невозможности устранения нарушения обязательств, предусмотренных Контрактом, в срок, определенный в пункте 70 Контракта, Компетентный орган вправе установить иной срок, в течение которого возможно устранение такого нарушения.
74. Недропользователь несет ответственность в виде уплаты неустойки за неисполнение, ненадлежащее исполнение принятых им следующих обязательств:
1) за невыполнение обязательств по внутристрановой ценности в товарах, работах и услугах – в размере 10% от суммы неисполненных за отчҰтный период обязательств за каждый квартал невыполнения;
2) за невыполнение обязательств по внутристрановой ценности в кадрах в любом из отчетных кварталов соответствующего года – в размере 10 000 МРП, за каждый такой квартал;
3) за неисполнение или ненадлежащее исполнение финансовых обязательств, предусмотренных Контрактом, – в размере 10% от суммы неисполненного за отчетный период обязательства;
4) за нарушение обязательства по соблюдению недропользователем и (или) его подрядчиками установленного Кодексом порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по добыче урана – в размере 10 % от суммы приобретенных товаров, работ и услуг с нарушением, совершенным в виде:
приобретения товаров, работ и услуг способами, не предусмотренными порядком приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по добыче урана, а равно с нарушением требований к выбору способа закупа;
составления конкурсной документации с нарушением требований порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по добыче урана;
установления к потенциальным поставщикам требований, не предусмотренных порядком приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по добыче урана;
необоснованного отклонения и/или необоснованного допуска конкурсных заявок потенциальных поставщиков;
заключения договора с нарушением требований порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по добыче урана;
закуп товаров, работ и услуг способом из одного источника с нарушением требований порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по добыче урана.
Примечание: при заключении Контракта с юридическим лицом, пятьюдесятью и более процентами акций (долей участия) которых прямо или косвенно владеет национальный управляющий холдинг, а также для недропользователей, приобретающих товары, работы и услуги в соответствии законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, данный подпункт не применяется;

5) Келісімшарттың 25 және 26-тармақтарына сәйкес бағдарламаларды, ақпаратты және есептерді ұсынбағаны немесе уақтылы ұсынбағаны үшін - бағдарламалардың, ақпарат пен есептердің мерзімдеріне сәйкес әрбір есепті кезең үшін 2 000 АЕК мөлшерінде;
6) төмендегі тармақтарға сәйкес хабарламаларды жолдамағаны немесе уақтылы жолдамағаны үшін:
Келісімшарттың 22-тармағына сәйкес – 2000 АЕК мөлшерінде;
Келісімшарттың 30-тармағына сәйкес – 5000 АЕК мөлшерінде.
75. Құзыретті орган Кодексте көзделген негіздер бойынша келісімшарттың қолданылуын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы.
76. Құзыретті орган Кодексте көзделген негіздер бойынша келісімшарт талаптарын өзгертуді және (немесе) толықтыруды талап етуге құқылы.
77. Келісімшарт міндеттемелерін бұзғаны үшін жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мерзімдер ішінде жауапқа тартылуы мүмкін.
11-тарау. Еңсерілмейтін күш
78. Келісімшарт бойынша қандай да болмасын міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін, егер бұл орындамаушылық немесе тиісінше орындамаушылық еңсерілмейтін күшке байланысты болса, Тараптардың ешқайсысы ешқандай жауапкершілікке тартылмайды.
79. Еңсерілмейтін күштің мән-жайларына мынадай мән-жайдың жағдайлары кезіндегі төтенше және күтпеген жағдайлар жатады, мысалы: әскери жанжалдар, табиғи апаттар, табиғи зілзалалар (өрттер және сол сияқтылар). Келтірілген тізбе толық болып табылмайды.
80. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда, одан зардап шегуші Тарап бұл туралы еңсерілмейтін күш мән-жайлары басталған күнін және сипаттамасын нақтылайтын жазбаша хабарламаны тапсыру немесе поштамен жіберу арқылы екінші Тарапқа дереу хабарлайды.
81. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайдан шығудың шешімін іздеу үшін дереу кеңес өткізеді және мұндай мән-жайлардың салдарын барынша азайту үшін барлық құралдарды пайдаланады.
82. Егер жер қойнауын пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңсерілмейтін күш мән-жайларының дәлелдерін ұсынса, Құзыретті орган Келісімшарттың қолданылу мерзімін еңсерілмейтін күш мән-жайларының мерзіміне ұзартады.
12-тарау. Құпиялылық
83. Келісімшартты орындау процесінде Тараптар алған немесе иеленген ақпарат құпия болып табылады және Кодексте белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қорғалуға тиіс. Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қажетті есептерді құрастыру үшін құпия ақпаратты пайдалана алады.

5) за не предоставление или несвоевременное предоставление программ, информации и отчетов в соответствии с пунктами 25 и 26 Контракта – в размере 2 000 МРП за каждый отчетный период согласно срокам программ, информации и отчетов;
6) за ненаправление или несвоевременное направление уведомлений в соответствии с:
пунктом 22 Контракта – в размере 2 000 МРП;
пунктом 30 Контракта – в размере 5 000 МРП.
75. Компетентный орган вправе по основаниям, предусмотренным Кодексом, досрочно прекратить действие Контракта в одностороннем порядке.
76. Компетентный орган вправе по основаниям, предусмотренным в Кодексе, потребовать изменение и (или) дополнение условий Контракта.
77. За нарушение обязательств Контракта недропользователь может быть привлечен к ответственности в течение сроков, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Глава 11. Непреодолимая сила
78. Ни одна из Сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по Контракту, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы.
79. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредотвратимые при данных условиях обстоятельства, как например: военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары и тому подобное). Приведенный перечень не является исчерпывающим.
80. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы Сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую Сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание обстоятельств непреодолимой силы.
81. При возникновении обстоятельств непреодолимой силы Стороны незамедлительно проводят совещание для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
82. Срок действия Контракта продлевается Компетентным органом на срок действия обстоятельств непреодолимой силы, если недропользователь представит доказательства таких обстоятельств в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 12. Конфиденциальность
83. Информация, полученная или приобретенная Сторонами в процессе выполнения Контракта, является конфиденциальной и подлежит защите в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев, установленных Кодексом. Стороны могут использовать конфиденциальную информацию для составления необходимых отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.

84. Тараптардың екінші тараптың келісімінсіз мынадай:
1) егер бұл ақпарат сотта талқылауын жүргізу барысында пайдаланылған жағдайды;
2) жер қойнауын пайдаланушыға қызмет көрсететін үшінші тұлға құпия ақпаратты құпия ретінде қарауға және оны Тараптар белгілеген мақсаттарда ғана және Тараптар белгіленген мерзімде қолдануға міндеттеме алған жағдайда, бұл ақпарат осындай үшінші тұлғаларға ұсынылған жағдайды;
3) ақпарат жер қойнауын пайдаланушы қаржылық қаражат алатын банкке немесе басқа қаржылық ұйымға, мұндай банк немесе басқа қаржылық ұйым бұл ақпаратты құпия деп қарап және оны тек көрсетілген мақсаттарға ғана пайдалануға міндеттеме алу шартымен берілген жағдайды;
4) ақпарат Қазақстан Республикасының бақылаушы органдарының лауазымды тұлғаларына олардың қызметтік міндеттерін орындауы барысында берілген жағдайды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге жағдайларды қоспағанда, құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
85. Егер Кодексте немесе Тараптардың келісімімен басқасы белгіленбесе, осы бөлімде көзделген құпиялылық туралы ережелер үлгілік Келісімшарттың 5-тармағында көрсетілген мерзім ішінде қолданылады.
86. Елішілік құндылық бөлігінде келісімшарттық міндеттемелердің орындалуына қатысты, жер қойнауын пайдаланушының тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жоспарлауы және өткізуі туралы, қазақстандық мамандарды оқытуға арналған шығындар туралы және Қазақстан Республикасының аумағында ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстар көлемдері туралы, сондай-ақ өңірді әлеуметтік-экономикалық дамыту мен оның инфрақұрылымын дамытуға жұмсалған шығындар туралы ақпарат құпия болып саналмайды.
13-тарау. Дауларды шешу тәртібі
87. Келісімшартты жүзеге асырумен, өзгертумен немесе тоқтатумен байланысты даулар келіссөздер жүргізу (дауларды сотқа дейін реттеу) арқылы шешіледі.
88. Құзыретті орган Кодекске және Келісімшартқа сәйкес жіберетін хабарламалар дауларды сотқа дейін реттеу ретінде танылады.
89. Егер жүзеге асырумен, өзгертумен немесе тоқтатумен байланысты даулар келіссөздер арқылы алты ай ішінде шешілмейтін болса, онда осындай даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешілуге жатады.
14-тарау. Келісімшартты өзгерту және оның қолданысын тоқтату
90. Келісімшартқа өзгерістер мен толықтырулар осындай толықтыруды жасау күніне Кодекстің 37-бабында белгіленген тәртіппен және шарттармен жасалатын Келісімшартқа толықтырумен ресімделеді.
Осындай толықтыру Келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылады. Келісімшартқа толықтыруларды Құзыретті органда міндетті тіркеуден өткізу қажет.

84. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную информацию третьим лицам без согласия другой Стороны, за исключением случаев:
1) если такая информация используется в ходе ведения судебного разбирательства;
2) когда информация предоставляется третьим лицам, оказывающим услуги недропользователю, при условии, что такое третье лицо берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в установленных Сторонами целях и на определенный Сторонами срок;
3) когда информация предоставляется банку или другой финансовой организации, у которой недропользователь получает финансовые средства, при условии, что такой банк или другая финансовая организация берут на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в указанных целях;
4) когда информация предоставляется должностным лицам контролирующих органов Республики Казахстан при выполнении ими служебных обязанностей;
5) иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
85. Положения о конфиденциальности, предусмотренные настоящей главой, действуют в течение срока, указанного в пункте 5 Контракта, если иное не установлено Кодексом или соглашением Сторон.
86. Информация, касающаяся исполнения контрактных обязательств в части внутристрановой ценности, о планировании и проведении недропользователем закупок товаров, работ и услуг, о расходах на обучение казахстанских специалистов и об объемах расходов на научно-исследовательские, научно-технические и опытно-конструкторские работы на территории Республики Казахстан, а также на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры не признается конфиденциальной.
Глава 13. Порядок разрешения споров
87. Споры, связанные с осуществлением, изменением или прекращением права недропользования, разрешаются путем переговоров (досудебное урегулирование споров).
88. Уведомления, направляемые Компетентным органом в соответствии с Кодексом и Контрактом, признаются досудебным урегулированием споров.
89. Если споры, связанные с осуществлением, изменением или прекращением Контракта, не могут быть разрешены в течение шести месяцев путем переговоров, то такие споры подлежат разрешению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 14. Изменение и прекращение действия Контракта
90. Изменения и дополнения в Контракт оформляются дополнением к Контракту, заключаемым в случаях, порядке и на условиях, установленных статьей 37 Кодекса.
Такое дополнение является неотъемлемой частью Контракта. Дополнения к Контракту подлежат регистрации в Компетентном органе.

91. Өз қолданысын Тараптар өз міндеттемелерін толық орындағанға дейін сақтайтын Келісімшарттың 32, 36, 65-тармақтарында көзделген ережелерді қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданысы Келісімшартты жасасу күніне Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен тоқтатылады.
92. Құзыретті орган Кодексте көзделген негіздер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған Келісімшарттың қолданылуын мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы.
93. Келісімшарттың қолданысы тоқтатылған күннен бастап жер қойнауын пайдалану құқығы тоқтатылады, ал Келісімшартқа қосымшада көрсетілген нысанға сәйкес бекітілген жер қойнауы учаскесі мемлекетке қайтарылған болып табылады.
15-тарау. Қорытынды ережелер
94. Келісімшарт бойынша қолданылатын құқық Қазақстан Республикасының құқығы болып табылады.
95. Жер қойнауын пайдалану құқығының ауысуы бойынша мәмілелерге Қазақстан Республикасының құқығы қолданылады.
96. Келісімшарт мемлекеттік және орыс тілдерінде, әрбір Тарап үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде бір-бір данадан жасалды. Барлық даналар бірдей.
97. Тараптардың келісімі бойынша Келісімшарттың мәтіні басқа тілге де аударылуы мүмкін.
98. Тараптар мемлекеттік және (немесе) орыс тілдері қарым-қатынас тілдері ретінде пайдаланылатын болады деп уағдаласады.
99. Келісімшарт бойынша жер қойнауын пайдалану операцияларын жүргізуге қатысты техникалық құжаттама және ақпарат мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде жасалады.
100. Тараптар жазбаша нысанда жасалатын хабарламалар және (немесе) Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарындағы жарияланымдар арқылы, сондай-ақ тиісті мемлекеттік органның интернет-ресурсында жариялау арқылы хабардар етіледі.
101. Келісімшарт бойынша пошталық мекенжай өзгерген кезде Тараптардың әрқайсысы екінші Тарапқа жеті күннің ішінде жазбаша хабарлама ұсынуға міндетті. Осы тармақта көзделген талапты орындамаған Тарап басқа Тараптан хабарламаларды алмағандығына сілтеу құқығынан айырылады.
102. Келісімшартқа барлық қосымшалар оның құрамдас бөліктері ретінде қарастырылады. Қосымшалардың ережелері және Келісімшарттың арасында қандай да ауытқушылықтар болған жағдайда, Келісімшарттың ережелері басым күшке ие болады.
103. Келісімшартта пайдаланылатын анықтамалар мен терминдер олар үшін Кодексте және (немесе) Қазақстан Республикасының тиісті нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған мағыналарға ие.
104. Келісімшартта реттелмеген Тараптардың қарым-қатынастары, олардың құқықтары мен міндеттері олардың туындаған күніне қолданылатын Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.

91. Действие Контракта на недропользование прекращается в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании на дату заключения Контракта, за исключением положений, предусмотренных пунктами 32, 36, 65 Контракта, которые сохраняют свое действие до полного исполнения Сторонами своих обязательств.
92. Компетентный орган вправе досрочно прекратить действие Контракта на недропользование по основаниям, предусмотренным Кодексом.
93. Со дня прекращения действия Контракта право недропользования прекращается, а участок недр, закрепленный согласно форме, указанной в Приложении к Контракту, является возвращенным государству.
Глава 15. Заключительные положения
94. Применимым правом по Контракту является право Республики Казахстан.
95. К сделкам по переходу права недропользования применяется право Республики Казахстан.
96. Контракт составлен на государственном и русском языках, по одному экземпляру на государственном и русском языках для каждой из сторон. Все экземпляры идентичны.
97. По соглашению Сторон текст Контракта может быть также переведен на иной язык.
98. Стороны договариваются, что государственный и (или) русский языки будут использоваться как языки общения.
99. Техническая документация и информация относительно проведения операций по недропользованию по Контракту составляются на государственном и (или) русском языках.
100. Стороны извещаются посредством уведомлений, составляемых в письменной форме, и (или) публикаций в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, а также посредством размещения на интернет-ресурсе соответствующего государственного органа.
101. При изменении почтового адреса по Контракту каждая из Сторон обязана представить письменное уведомление другой Стороне в течение семи дней. Сторона, не исполнившая требование, предусмотренное настоящим пунктом, утрачивает право ссылаться на неполучение уведомлений от другой Стороны.
102. Все приложения к Контракту рассматриваются как его неотъемлемые части. При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и самим Контрактом, положения Контракта имеют преимущественную силу.
103. Определения и термины, используемые в Контракте, имеют значения, определенные для них в Кодексе и (или) в соответствующих нормативных правовых актах Республики Казахстан.
104. Отношения Сторон, их права и обязанности, не урегулированные Контрактом, регулируются законодательством Республики Казахстан, действующим на дату их возникновения.

105. Осы Келісімшартты 20___ жылғы ___ (айының) ________ күні ___________ қаласында (Қазақстан Республикасы) Тараптардың уәкілетті өкілдері жасасты.
106. Тараптардың заңды мекенжайлары және қолдары:
Уран өндіруге арналған
үлгілік келісімшартқа
қосымша
Нысан
Жер қойнауы учаскесінің кеңістіктік шекаралары
Өңір атауы.
Кен орнының атауы.
Жер қойнауы учаскесінің бұрыштық координаттары.

105. Настоящий Контракт заключен ________ (дня), _______ (месяца) 20___ года в г. ___________ (Республика Казахстан), уполномоченными представителями Сторон.
106. Юридические адреса и подписи Сторон:
Приложение
к Типовому контракту на
добычу урана
Форма
Пространственные границы участка недр
Наименование региона.
Наименование месторождения.
Угловые координаты участка недр.