Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 30 наурыздағы № 59 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 1 сәуірде № 38268 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрінің
2026 жылғы 30 наурыздағы
№ 59 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 22 маусымдағы № 208 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23659 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесі – эмиссиялардың негізгі стационарлық көздеріндегі қоршаған ортаға эмиссиялар көрсеткіштерін қадағалайтын, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жүргізу қағидаларына сәйкес нақты уақыт режимінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің цифрлық жүйесіне деректер беруді қамтамасыз ететін өндірістік экологиялық мониторингтің автоматтандырылған жүйесі;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 30 марта 2026 года № 59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2026 года № 38268
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
Приложение
к приказу Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 30 марта 2026 года № 59
Перечень
некоторых приказов Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 июня 2021 года № 208 "Об утверждении Правил ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №23659) следующие изменения:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) автоматизированная система мониторинга эмиссий в окружающую среду – автоматизированная система производственного экологического мониторинга, отслеживающая показатели эмиссий в окружающую среду на основных стационарных источниках эмиссий, которая обеспечивает передачу данных в цифровую систему мониторинга эмиссий в окружающую среду в режиме реального времени в соответствии с правилами ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля, утвержденными уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. "Қазақстан Республикасы қоршаған орта мен табиғи ресурстардың жай-күйі туралы ұлттық деректер банкі" цифрлық жүйесін жүргізуді ұйымдастыруды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады. "Қазақстан Республикасы қоршаған орта мен табиғи ресурстардың жай-күйі туралы ұлттық деректер банкі" цифрлық жүйесін жүргізуді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы қамтамасыз етеді.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Объект операторы "Қазақстан Республикасы қоршаған орта мен табиғи ресурстардың жай-күйі туралы ұлттық деректер банкі" цифрлық жүйесіне осы Қағидалардың 12, 13, 14 және 17-тармақтарына сәйкес әрбір 20 (жиырма) минут сайын орташаланған нақты эмиссиялар мен олардың параметрлері туралы дәйекті ақпаратты үздіксіз беруді қамтамасыз етеді. Объектінің операторына деректерді беруде ақаулар болған жағдайда "цифрлық үкіметтің" ақпараттандыру объектісі арқылы кәсіпорынның электрондық поштасына қайта жіберіледі.";
28-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті органның цифрлық жүйесіне деректер беру жөнінде қызметтер көрсететін бөгде ұйымдардың бағдарламалық қамтылымы мен аппараттық құралдары жатады.";
29-тармақтың 2) және 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ластағыш заттардың әрбір 20 (жиырма) минут үшін орташаланған өлшеу нәтижелері туралы ақпарат беруді қамтиды. Ақпарат жіберу "Цифрлық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрі міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы (Нормативтік құқықтық актілер мемлекеттік тізілімінде № 16777 болып тіркелген) № 123 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.";
"4) уәкілетті орган цифрлық жүйесіндегі өндірістік объектілерді және ластаушы заттар шығарындыларының және ластаушы заттар төгінділерінің әрбір нақты көзін сәйкестендіруін;".
2. "I және II санаттағы объектілерді өндірістік экологиялық бақылау, ішкі есепке алуды жүргізу, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімдік есептерді қалыптастыру және ұсыну бағдарламасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 шілдедегі № 250 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23553 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының орындалуы туралы есеп тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың бірінші күніне дейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның цифрлық жүйесіне ұсынылады.
ӨЭМ нәтижелері бойынша жылдық есептер есепті кезең аяқталғаннан кейін үш ай ішінде уәкілетті органның цифрлық жүйесіне ұсынылады.".

"7. Организация ведения цифровой системы "Национального банка данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан" осуществляется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды. Ведение цифровой системы "Национального банка данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан" обеспечивает подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Оператор объекта обеспечивает непрерывную передачу достоверной информации о фактических эмиссиях и их параметрах в соответствии с пунктами 12,13,14 и 17 настоящих Правил в цифровую систему "Национальный банк данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан", усредненных за каждые 20 (двадцать) минут. При сбоях в передаче данных оператору объекта поступают уведомления через объект информатизации "цифрового правительства" с дублированием на электронную почту предприятия.";
подпункт 2) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"2) программное обеспечение и аппаратные средства сторонних организаций, оказывающих услуги по передачи данных в цифровую систему уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.";
подпункт 2) и 4) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"2) передачу информации о результатах измерений загрязняющих веществ, усредненных за каждые 20 (двадцать) минут. Передача осуществляется в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра информации и коммуникации Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 "Об утверждении Правил интеграции объектов информатизации "Цифрового правительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №16777).;
4) идентификацию производственных объектов и каждого конкретного источника выбросов загрязняющих веществ и сбросов загрязняющих веществ в цифровую систему уполномоченного органа;".
2. В приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 250 "Об утверждении Правил разработки программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий, ведения внутреннего учета, формирования и предоставления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №23553) следующие изменения:
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Отчет о выполнении программы производственного экологического контроля предоставляются ежеквартально до первого числа второго месяца за отчетным кварталом в цифровую систему уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Отчеты по результатам ПЭМ проводимого в казахстанской части Каспийского моря представляются ежегодно до первого числа третьего месяца следующего за отчетным периодом в цифровую систему уполномоченного органа.".

3. "Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 9 тамыздағы № 317 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23918 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
13-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы 1 көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал) арқылы "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге өтінім жібереді.";
14-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау жөніндегі бөліммен және эмиссиялар нормативтерімен бірге көзделіп отырған қызмет жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптаманың рұқсаттары, қорытындылары туралы мәліметтерді 1-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. 1-көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.";
19 және 20-тармақтардың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау жөніндегі бөліммен және эмиссиялар нормативтерімен бірге көзделіп отырған қызмет жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптаманың рұқсаттары, қорытындылары туралы мәліметтерді 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. 2-көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларына 5-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz арқылы

3. В приказ И.о. министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 317 "Об утверждении Правил проведения государственной экологической экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №23918) следующие изменения:
первый абзац пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю 1 посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) заявку на проведение государственной экологической экспертизы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением необходимых документов указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача заключений государственной экологической экспертизы, осуществляемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды".";
второй абзац пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, о разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с разделом по оценке воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя 1 получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Услугодатель 1 обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.";
третий абзац пунктов 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, о разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с разделом по оценке воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя 2 получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Услугодатель 2 обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.";
в приложении 5 к Правилам проведения государственной экологической экспертизы утвержденных указанным приказом:
строку 2 изложить в следующей редакции:
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz.

реттік нөмірі 8-жолдың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
13) мемлекеттік орман иеленудің және орман орналастырудың орман орналастыру жобалары және (немесе) мемлекеттік орман қорын санаттарға жатқызу, бір санаттан екіншісіне ауыстыру үшін арнайы зерттеулер жағдайында, сондай-ақ келесі құрамда орман пайдалануға тыйым салынатын немесе шектелетін ерекше қорғау учаскелерін бөлу:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 9 қарашадағы №17-02/566 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8181 болып тіркелген) орман орналастыруды жүзеге асыру, орман пайдалану немесе орман қорғау іс-шараларын жүзеге асыру жөніндегі электрондық құжат нысанындағы материалдар.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау бөлімі бар көзделіп отырған қызмет жобаларына рұқсаттар, мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындылары және эмиссиялар нормативтері туралы мәліметтерді 1-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларына 6-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz арқылы
реттік нөмірі 8-жолдың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық түрдегі мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге арналған өтінім;
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысының міндетті болуы көзделген, экологиялық рұқсатты талап етпейтін қызмет түрлері үшін жобалық құжаттар болған жағдайда:
электрондық құжат нысанында жобалық құжаттар.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау бөлімімен және эмиссиялар нормативтерімен белгіленген қызмет жобаларына рұқсаттар, мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындылары туралы мәліметтерді 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.

подпункт 13) строки 8 изложить в следующей редакции:
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
13) в случае лесоустроительных проектов государственных лесовладений и лесоустройства и (или) специальных обследований для отнесения государственного лесного фонда к категориям, перевода из одной категории в другую, а также выделения особо защитных участков, на которых лесопользование запрещается или ограничивается, в следующем составе:
в форме электронного документа материалы по осуществлению лесоустройства, лесопользования или лесозащитных мероприятий, включающие в себя материалы и подготовленных в порядке определенным Инструкцией проведения лесоустройства, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 ноября 2012 года №17-02/566 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8181).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, о разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с разделом по оценке воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя 1 получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
в приложении 6 к Правилам проведения государственной экологической экспертизы утвержденных указанным приказом:
строку 2 изложить в следующей редакции:
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz.
подпункт 2) строки 8 изложить в следующей редакции:
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
2) заявку на проведение государственной экологической экспертизы, в электронном виде, подписанной ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
в случае проектных документов, для видов деятельности, не требующих экологического разрешения, для которых законами Республики Казахстан предусмотрено обязательное наличие положительного заключения государственной экологической экспертизы: в форме электронного документа проектные документы.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, о разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с разделом по оценке воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя 2 получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".

4. "Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну қағидаларын, әсер етуге экологиялық рұқсат бланкілерінің нысанын және оларды толтыру тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 9 тамыздағы № 319 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23928 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
2-тармақтың 25) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"25) "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті (бұдан әрі – жеке кабинет) – "цифрлық үкіметтің" веб-порталының жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік органдармен электрондық нысанда қызметтер көрсету мәселелері, көрсетілген тұлғалардың өтініштерін қарайтын субъектілерге қатысты мәселелер, сондай-ақ дербес деректерді пайдалану мәселелері бойынша ресми ақпараттық өзара іс-қимылына арналған құрамдасы;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Кешенді экологиялық рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкіметтің" веб – порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал) осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш) беру арқылы жүгінеді.
"Кешенді экологиялық рұқсат беру" мемлекеттік қызметті көрсету үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе 1) осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізімі қызметті алушы жүгінген кезде Тізімнің 8 тармағында анықталған.";
5-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарын, экологиялық рұқсаттарын көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
18-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), экологиялық рұқсаттар туралы мәліметтерді КЭР беру жөніндегі көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4. В приказ И.о. министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 319 "Об утверждении Правил выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также форм бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за №23928) следующие изменения:
подпункт 25) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"25) кабинет пользователя на веб-портале "цифрового правительства" (далее – личный кабинет) – компонент веб-портала "цифрового правительства", предназначенный для официального информационного взаимодействия физических и юридических лиц с государственными органами по вопросам оказания услуг в электронной форме, вопросам обращения к субъектам, рассматривающим обращения указанных лиц, а также использования персональных данных;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для получения государственной услуги "Выдача комплексного экологического разрешения" услугополучатель обращается к услугодателю через веб – портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) путем подачи заявления по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача комплексного экологического разрешения" (далее – Перечень 1) приведен в приложении 2 к настоящим Правилам.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя определен в пункте 8 Перечня 1 приложения 2 к настоящим Правилам.";
второй абзац пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, экологических разрешениях исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
третий абзац пункта 18 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, экологических разрешениях исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:

"33. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органы осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге, "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. "I санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкіметтің" веб – порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал) осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш) беру арқылы жүгінеді.
"I санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат беру" мемлекеттік қызметті көрсету үшін мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе 2) осы Қағидалардың 8-қосымшасында көрсетілген.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізімі қызметті алушы жүгінген кезде Тізбе 2-нің 8 тармағында анықталған.";
36-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау материалдарымен және эмиссиялар нормативтерімен бірге көзделіп отырған қызмет жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптаманың рұқсаттары, қорытындылары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
42-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау материалдарымен және эмиссиялар нормативтерімен бірге көзделіп отырған қызмет жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптаманың рұқсаттары, қорытындылары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"33. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт – центр.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Для получения государственной услуги "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов I категории" услугополучатель обращается к услугодателю через веб – портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) путем подачи заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов I категории" (далее – Перечень 2) приведен в приложении 8 к настоящим Правилам.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя определен в пункте 8 Перечня 2.";
второй абзац пункта 36 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с материалами оценки воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
второй абзац пункта 42 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, разрешениях исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:

"48. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органы осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге, "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.";
49-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
49. "II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
"II санаттағы объектілер үшін әсер етуге арналған экологиялық рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкіметтің" веб – порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал) осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш) беру арқылы жүгінеді.
50-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, экологиялық рұқсаттары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
57-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, рұқсаттар, мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындылары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің II санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсат беру жөніндегі орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Көрсетілетін қызметті беруші деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне Заңның 5-бабы 2-тармағы 11) тармақшасына сәйкес белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органы осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге, "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"48. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт –центр.";
второй абзац пункта 49 изложить в следующей редакции:
"49. Государственная услуга "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов II категории" оказывается местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы (далее – услугодатель).
Для получения государственной услуги "Выдача экологического разрешения на воздействие для объектов II категории" услугополучатель обращается к услугодателю через веб – портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) путем подачи заявления по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
второй абзац пункта 50 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, экологических разрешениях исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
второй абзац пункта 57 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, разрешениях исполнитель услугодателя для объектов II категории получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт – центр.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:

"70. Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органы осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы Нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге, "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығы.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну қағидаларына, сондай-ақ әсер етуге арналған экологиялық рұқсат бланкілерінің нысанын және оларды толтыру тәртібіне 2-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz арқылы
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
10
Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, басқа талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде авторландырылған субъектілер үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін пайдаланушылардың мобильді қосымшасында және цифрлық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өту қажет, бұдан әрі "цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну қағидаларын, сондай-ақ әсер етуге арналған экологиялық рұқсат бланкілерінің нысанын және оларды толтыру тәртібіне 7-қосымшада:
ескертпенің 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. I және II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсатта белгіленген жалпы көлемдер мен ингредиенттер бойынша эмиссиялар, қалдықтарды жинақтау мен көму, күкіртті орналастыру лимиттері I және II санаттағы объектілер үшін әсер етуге экологиялық рұқсат берілген күннен бастап мынадай формула бойынша белгіленеді:
Қалдықтарды жинақтау және көму, күкіртті орналастыру эмиссияларының лимиттерін айқындауға арналған әдіс
М = (L / С) x N, М = (.../...) х..... = тонна
мұнда М - сұрау салынатын кезеңге арналған лимит кезеңнің басынан аяғына дейін белгіленеді;
L-жалпы есептелген нормативтік көлем;
N-жылына көздердің (жабдықтардың) қалған жұмыс күндерінің саны;
С-күндердің нормаланған саны.
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді, дербес деректерді пайдалануға келісемін.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) көзделіп отырған қызметке қатысты – I және II санаттағы объектілер үшін салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;
2) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытындыны не қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, көзделіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытындыны;
3) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлері бойынша – оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;
4) эмиссиялар нормативтерінің жобасы;
5) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы;
6) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы;
7) әсер етуге экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;
8) күкіртті ашық түрде күкірт карталарында орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде).
Заңды тұлғаның басшысы (жеке кәсіпкер)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы:
________________________________________________________________
202__ жылғы "___" __________
Электрондық цифрлық қолтаңба үшін орын (қолтаңбасы)";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну қағидаларына, сондай-ақ әсер етуге арналған экологиялық рұқсат бланкілерінің нысанын және оларды толтыру тәртібіне 8-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz арқылы
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Құрылысқа және (немесе) пайдалануға әсер етуге рұқсат бірге де, жеке де беріледі.
Көзделіп отырған қызметке I санаттағы объектілердің құрылысына қатысты қоршаған ортаға әсер ету рұқсатын алу үшін ұсынылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық түрдегі І санаттағы объектілерге қоршаған ортаға әсер етуге рұқсат алуға өтініш;
2) I санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;
3) эмиссиялар нормативтерінің жобасы (объектіні пайдалану үшін);
4) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
5) күкіртті ашық түрде күкірт карталарына орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде);
6) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
7) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды немесе қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытынды;
8) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлерінің оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;

"70. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях услугодателю, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт – центр.";
в приложении 2 к Правилам выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также формы бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения утвержденных указанным приказом:
строку 2 изложить в следующей редакции:
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz.
строку 10 изложить в следующей редакции:
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и цифровых системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и цифровых системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
в приложении 7 к Правилам выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также формы бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения утвержденных указанным приказом:
пункт 2 примечания изложить в следующей редакции:
"2. Лимиты эмиссий, накопления и захоронения отходов, размещения серы, установленные в экологическом разрешении на воздействие для объектов I и II категорий по валовым объемам и ингредиентам устанавливаются со дня выдачи экологического разрешения на воздействие для объектов I и II категорий по следующей формуле:
М = (L/С) x N, М = (…/...) х..... = тонн
где М – лимит на запрашиваемый период устанавливается с начала и до конца периода.
L – валовый рассчитанный нормативный объем;
N – количество оставшихся дней работы источников (оборудования) в году;
С – нормируемое количество дней работы источников (оборудования) в году.
Согласен на использование сведений, персональных данных, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Руководитель юридического лица (индивидуальный предприниматель)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность:
________________________________________________________________
"___" __________ 202__ год
Место для электронной цифровой подписи (подпись)";
в приложении 8 к Правилам выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также формы бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения утвержденных указанным приказом:
строку 2 изложить в следующей редакции:
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz.
строку 8 изложить в следующей редакции:
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя
Разрешение на воздействие на строительство и(или) эксплуатацию выдается как вместе, так и отдельно.
Для получения экологического разрешения на воздействие в отношении намечаемой деятельности – проектной документации по строительству объектов I предоставляются:
1) заявление на получение экологического разрешения на воздействие для объектов I категории в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов I категории;
3) проект нормативов эмиссий (для эксплуатации объекта);
4) проект программы управления отходами (для эксплуатации объекта);
5) проект нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах (при проведении операций по разведке и добыче углеводородов);
6) проект программы производственного экологического контроля (для эксплуатации объекта);
7) заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключения о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащее вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
8) по видам деятельности, не подлежащим обязательной оценке воздействия на окружающую среду – материалы экологической оценки по упрощенному порядку;

9) әсер етуге арналған экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;
I санаттағы объектіні пайдалану үшін әсер етуге рұқсат алуға өтініш берген кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық түрдегі І санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат алуға өтініш;
2) I санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;
3) эмиссиялар нормативтерінің жобасы (объектіні пайдалану үшін);
4) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
5) күкіртті ашық түрде күкірт карталарына орналастыру нормативтерінің жобасы (көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде);
6) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
7) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды немесе қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытынды;
8) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлерінің оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;
9) әсер етуге арналған экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;
I санаттағы объектілер үшін әсер етуге рұқсатты қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық түрдегі әсер етуге рұқсатты қайта ресімдеуге өтініш;
2) әсер етуге қайта ресімделетін рұқсат берілген объектіге (объектілерге) меншік құқығының ауысуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарын, экологиялық рұқсаттарын көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
10
Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, басқа талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада және пайдаланушылардың цифрлық жүйелерінде авторландырылған субъектілер үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін пайдаланушылардың мобильді қосымшасында және цифрлық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторизациядан өту қажет, бұдан әрі "цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Экологиялық рұқсаттар беру, қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны ұсыну қағидаларына, сондай-ақ әсер етуге арналған экологиялық рұқсат бланкілерінің нысанын және оларды толтыру тәртібіне 11-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz арқылы
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Құрылысқа және (немесе) пайдалануға әсер етуге рұқсат бірге де, жеке де беріледі.
Көзделіп отырған қызметке ІІ санаттағы объектілердің құрылысына қатысты қоршаған ортаға әсер ету рұқсатын алу үшін ұсынылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық түрдегі ІІ санаттағы объектілерге әсер етуге арналған экологиялық рұқсат алуға өтініш;
2) I санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы;
3) эмиссиялар нормативтерінің жобасы (объектіні пайдалану үшін);
4) қалдықтарды басқару бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
5)өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының жобасы (объектіні пайдалану үшін);
6) қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды немесе қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауды жүргізу қажеттілігінің жоқтығы туралы тұжырымды қамтитын, белгіленіп отырған қызметтің әсеріне скрининг нәтижелері туралы қорытынды;
7) қоршаған ортаға әсерді міндетті бағалауға жатпайтын қызмет түрлерінің оңайлатылған тәртіп бойынша экологиялық бағалау материалдары;
8) әсер етуге арналған экологиялық рұқсаттың қолданылу кезеңіне арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы;

9) план мероприятий по охране окружающей среды на период действия электронного разрешения на воздействие;
При подаче заявления на получение экологического разрешения на воздействие по эксплуатации объекта I категории:
1) заявление на получение разрешения на воздействие для объектов I категории в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов I категории;
3) проект нормативов эмиссий (для эксплуатации объекта);
4) проект программы управления отходами (для эксплуатации объекта);
5) проект программы производственного экологического контроля (для эксплуатации объекта);
6) проект плана мероприятий по охране окружающей среды на период действия экологического разрешения на воздействие;
7) проект нормативов размещения серы в открытом виде на серных картах (при проведении операций по разведке и добыче углеводородов);
8) заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключение о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащее вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
9) по видам деятельности, не подлежащим обязательной оценке воздействия на окружающую среду, – материалы экологической оценки по упрощенному порядку;
Для переоформления экологического разрешения на воздействие для объектов I категории:
1) заявление на переоформление разрешения на воздействие в электронном виде, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия документа, подтверждающего переход права собственности на объект (объекты), в отношении которого (которых) выдано переоформляемое разрешение на воздействие.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица или индивидуального предпринимателя, экологических разрешениях исполнитель услугодателя получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
строку 10 изложить в следующей редакции:
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и цифровых системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и цифровых системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
в приложении 11 к Правилам выдачи экологических разрешений, представления декларации о воздействии на окружающую среду, а также формы бланков экологического разрешения на воздействие и порядка их заполнения утвержденных указанным приказом:
строку 2 изложить в следующей редакции:
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz.
строку 8 изложить в следующей редакции:
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя
Разрешение на воздействие на строительство и(или) эксплуатацию выдается как вместе, так и отдельно.
Для получения экологического разрешения на воздействие в отношении намечаемой деятельности – проектной документации по строительству объектов II категории предоставляются;
1) заявление на получение экологического разрешения на воздействие для объектов II категории в электронном виде, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов II категории;
3) проект нормативов эмиссий (для эксплуатации объекта);
4) проекта программы управления отходами (для эксплуатации объекта);
5) проект программы производственного экологического контроля (для эксплуатации объекта);
6) заключение по результатам оценки воздействия на окружающую среду либо заключения о результатах скрининга воздействий намечаемой деятельности, содержащее вывод об отсутствии необходимости проведения обязательной оценки воздействия на окружающую среду;
7) по видам деятельности, не подлежащим обязательной оценке воздействия на окружающую среду – электронная копия материалов экологической оценки по упрощенному порядку;
8) проект плана мероприятий по охране окружающей среды на период действия экологического разрешения на воздействие;