"Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтеу, өз бетімен жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 11 тамыздағы № 403 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 30 наурыздағы № 154 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 31 наурызда № 38258 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтеу, өз бетімен жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 11 тамыздағы № 403 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33291 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтеу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтеу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Маманды жұмысқа жіберу, бюджет қаражаты есебінен жұмсалған шығыстарды өтеу, өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын беру, мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмыспен өтеу жөніндегі міндетінен босату немесе олардың міндетін тоқтату қағидаларында:
11-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11.Өз жұмысын оның құрамы бекітілген күннен бастайтын Жас мамандарды және мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде философия докторларын (PhD) және бейіні бойынша докторларды даярлау бағдарламалары бойынша докторантурада оқыған адамдарды жұмысқа бөлу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) тұрақты жұмыс істейтін Комиссия болып табылады және Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмысқа дербес бөлу үшін оқуын аяқтайтын тиісті ЖЖОКБҰ және ДССҒҰ жанынан жыл сайын құрылады;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 11 августа 2023 года № 403 "Об утверждении Правил направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа"
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 30 марта 2026 года № 154. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2026 года № 38258
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 11 августа 2023 года № 403 "Об утверждении Правил направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33291) следующие изменения:
в заголовок на казахском языке вносится изменение, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится на казахском языке изменение, текст на русском языке не меняется;
в Правилах направления специалиста на работу, возмещения расходов, понесенных за счет бюджетных средств, предоставления права самостоятельного трудоустройства, освобождения от обязанности или прекращения обязанности по отработке гражданами Республики Казахстан, обучавшимися на основе государственного образовательного заказа, утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11. Комиссия по распределению на работу молодых специалистов и лиц, обучавшихся в докторантуре по программам подготовки докторов философии (PhD) и докторов по профилю на основе государственного образовательного заказа (далее – Комиссия), начинающая свою работу с даты утверждения ее состава, является постоянно действующей Комиссией и создается ежегодно при соответствующих ОВПО и НООЗ, в которых завершают обучение граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, для их персонального распределения на работу;";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын жұмысқа бөлу және жіберу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) Комиссия жыл сайын 15 қаңтардан кешіктірмей қағаз тасығышта немесе электронды құжат нысанында ЖАО-ларға түлектердің санын (оның ішінде тегі мен аты-жөнін), олардың тұрғылықты тұратын жерін, алған мамандығы мен қай тілде оқығанын көрсетіп, олардың кейіннен тиісті ұйымдарға жұмысқа тұруы мақсатында бос жұмыс орындары болған жағдайда беруі үшін өтінімдер жібереді;
2) ЖАО 15 ақпаннан кешіктірмей осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген өтінімдерге сәйкес ЖЖОКБҰ мен ДССҒҰ Комиссиясына қағаз тасығышта немесе электронды құжат нысанында мәлімделген мамандықтар бойынша кадрларға қажеттілік туралы ақпарат ұсынады;
3) тапсырыс берушілерге жасалған үшжақты келісімдердің талаптарына сәйкес бөлінетін нысаналы даярлық шеңберінде оқыған адамдарды қоспағанда, Комиссия жұмысқа бөлуді жүзеге асыру кезінде жас мамандардың, философия докторларының (PhD) және бейіні бойынша докторлардың өз бетінше жұмысқа орналасу құқығын ескереді және жұмысқа бөлу олар жұмысқа келгенге дейін бос жұмыс орнын сақтау туралы кепілдікпен жұмыс фактісін немесе бос жұмыс орнының бар екенін растайтын жұмыс берушілерден ұсынылған құжаттар (кепілдік хаттар, өтініштер, анықтамалар, шарттар) негізінде жүзеге асырылады.";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Заңның 47-бабының 17-2-тармағына сәйкес Комиссияның шешімімен Қазақстан Республикасының азаматтары мынадай жағдайларда:
1) Заңның 47-бабы 17-2-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көзделген шарттар сақталған кезде кейіннен жұмыспен өтеуден босату үшін әскери қызметтің белгіленген мерзімі аяқталғанға дейін әскерге шақыру бойынша немесе келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген кезде;
2) шетелдік білім беру ұйымдарында резидентурада (ординатурада), магистратурада, аспирантурада, докторантурада оқуға түскен және оқуын аяқтаған кезде жұмыспен өтеу мерзімін кейінге қалдыру уақытын есептемегенде оқу кезеңінде жұмыспен өтеу бойынша міндеттерін кейінге қалдырады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген адамдар кейінге қалдыру мерзімі біткен күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жұмыспен өтеу жөніндегі міндеттерін орындауға кіріседі және жұмысқа орналастырылған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Операторды кейінге қалдыру мерзімінің өтуі және жұмыспен өтеу орны туралы жазбаша хабардар етеді.";
20. Бөлу сәтінде бос жұмыс орындары болмаған кезде жұмысқа орналасуға жәрдемдесу үшін Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарына Комиссия жұмыс іздеп жүрген адамдар ретінде тіркеу туралы өтініштермен жүгіну үшін тұрғылықты жері бойынша мансап орталықтарына не "электрондық үкіметтің" веб-порталы немесе "Электрондық еңбек биржасы" (портал enbek.kz) мемлекеттік ақпараттық порталы арқылы жұмыспен өтеу мерзімінде жұмыс іздеп жүрген адам, жұмыссыз адам ретінде есепте тұрған уақытын есепке ала отырып, жолдамалар береді.";

"12. Распределение и направление на работу граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, осуществляются в следующем порядке:
1) Комиссия ежегодно, не позднее 15 января, направляет в МИО заявки на бумажном носителе или в форме электронного документа с указанием количества выпускников (в том числе фамилий и инициалов) текущего года, мест их постоянного проживания, полученной специальности и языка обучения для предоставления при наличии вакантных рабочих мест в целях их последующего трудоустройства в соответствующие организации;
2) МИО согласно заявкам, указанным в подпункте 1) настоящего пункта, представляют не позднее 15 февраля на бумажном носителе или в форме электронного документа в Комиссию ОВПО и НООЗ информацию о потребности в кадрах по заявленным специальностям;
3) Комиссией при осуществлении распределения на работу учитывается право самостоятельного трудоустройства молодых специалистов, докторов философии (PhD) и докторов по профилю, и распределение на работу осуществляется на основании предоставленных ими документов от работодателей, подтверждающих факт работы или наличие вакансии с гарантией о сохранении вакантного рабочего места до их прибытия на работу (гарантийные письма, ходатайства, справки, договоры), за исключением лиц, обучившихся в рамках целевой подготовки, которые распределяются к заказчикам в соответствии с условиями заключенных трехсторонних соглашений.";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. В соответствии с пунктом 17-2 статьи 47 Закона решением Комиссии гражданам Республики Казахстан предоставляется отсрочка исполнения обязательства по отработке в следующих случаях:
1) при прохождении воинской службы по призыву или по контракту до завершения установленного срока воинской службы для последующего освобождения от отработки при соблюдении условий, предусмотренных в подпунктах 5) и 6) пункта 17-2 статьи 47 Закона;
2) при поступлении и завершении обучения в резидентуре (ординатуре), магистратуре, аспирантуре, докторантуре в зарубежные организации образования на период обучения без зачета времени отсрочки в срок отработки.
Лица, указанные в подпункте 2) настоящего пункта, приступают к исполнению обязанности по отработке не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня истечения срока отсрочки с письменным уведомлением Оператора об истечении срока отсрочки и месте отработки с приложением подтверждающих документов в течение 10 (десяти) календарных дней с момента трудоустройства.
20. При отсутствии вакантных рабочих мест на момент распределения, для получения содействия в трудоустройстве, гражданам Республики Казахстан, указанным в пункте 17 статьи 47 Закона, Комиссией выдаются направления для обращения с заявлениями о регистрации в качестве лиц, ищущих работу, в карьерные центры по месту жительства либо через веб-портал "электронного правительства" или посредством государственного информационного портала "Электронная биржа труда" (портал enbek.kz) с зачетом времени нахождения на учете в качестве лица, ищущего работу, безработного в срок отработки.";

24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Комиссияның отырысы жыл сайын күндізгі, сырттай немесе қашықтық нысанында өткізіледі.
25. Комиссияға дәлелді себептерсіз келмеген Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтары сырттай нысанда өздерінің қатысуынсыз бөлінеді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген, ағымдағы жылы оқу бітіретін Қазақстан Республикасының азаматтарын дербес бөлу Комиссияның хаттамалық шешімімен жыл сайын 1 шілдеден кешіктірмей ресімделеді, оның негізінде ЖЖОКБҰ мен ДССҒҰ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмысқа жолдамалар дайындайды.
Хаттамалық шешімді осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерге сәйкес келмейтін мерзімдерде ресімдеуге қорытынды аттестаттаудың неғұрлым ерте немесе кеш мерзімдері және ЖЖОКБҰ мен ДССҒҰ-ның академиялық күнтізбесінде белгіленген жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламасын зерделеу аяқталған жағдайда, бірақ қорытынды аттестаттау аяқталған күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірілмей жол беріледі.
Бұл ретте Заңның 47-бабының 17-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының азаматтарын бөлу туралы оларды хабардар етуді ЖЖОКБҰ мен ДССҒҰ хаттамалық шешім қабылданған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жұмысқа жолдамалар беру арқылы жүзеге асырады.
Комиссияның хаттамалық шешімін отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелерінің электрондық цифрлық қолтаңбалары арқылы куәландырылған электрондық құжат нысанында, оның ішінде Оператордың ақпараттық жүйесінде ресімдеуге жол беріледі.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. ЖЖОКБҰ және ДССҒҰ жыл сайын бөлу туралы хаттамалық шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде Операторға Комиссияның хаттамасын ұсынады және ағымдағы жылғы 15 тамыздан кешіктірмей Операторға бөлу жөніндегі барлық материалдарды қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық құжат нысанында жібереді.";
30-тармақтың үшінші абзацы алып тасталсын;
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Осы Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген адамдарды қайта бөлу жөніндегі материалдарды ЖЖОКБҰ және ДССҒҰ Комиссиясы қайта бөлу туралы хаттамалық шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде Операторға жібереді.".
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Заседание Комиссии проводится ежегодно в очном, заочном или дистанционном формате.
25. Граждане Республики Казахстан, указанные в пункте 17 статьи 47 Закона, не явившиеся без уважительной причины в Комиссию, распределяются без их присутствия в заочном формате.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Персональное распределение граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, завершающих обучение в текущем году, оформляется протокольным решением Комиссии ежегодно, не позднее 1 июля, на основании которого ОВПО и НООЗ подготавливает направления на работу по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Оформление протокольного решения в сроки, не совпадающие со сроками, указанными в части первой настоящего пункта, допускается в случае более ранних или поздних сроков итоговой аттестации и завершения изучения образовательной программы высшего или послевузовского образования, установленных академическим календарем ОВПО и НООЗ, но не позднее 30 календарных дней со дня завершения итоговой аттестации.
При этом, уведомление граждан Республики Казахстан, указанных в пункте 17 статьи 47 Закона, об их распределении осуществляется ОВПО и НООЗ посредством выдачи направлений на работу не позднее трех рабочих дней с момента принятия протокольного решения.
Допускается оформление протокольного решения Комиссии в форме электронного документа, удостоверенного посредством электронных цифровых подписей присутствующих на заседании членов Комиссии, в том числе в информационной системе Оператора.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. ОВПО и НООЗ ежегодно, в течение 15 календарных дней со дня принятия протокольного решения о распределении, предоставляют Оператору протокол Комиссии и не позднее 15 августа текущего года направляют Оператору все материалы по распределению на бумажном носителе или в форме электронного документа.";
абзац третий пункта 30 исключить;
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Материалы по повторному распределению лиц, указанных в пункте 30 настоящих Правил, направляются Оператору Комиссией ОВПО и НООЗ в течение 15 календарных дней со дня принятия протокольного решения о повторном распределении.".
2. Комитету высшего и послевузовского образования Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек