"Сауда саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 51-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2026 жылғы 26 наурыздағы № 144-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 наурызда № 38226 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сауда саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 51-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20135 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру" мемлекеттiк қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 5) тармақшасына сәйкес әзірленген және жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызметтер) тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Бірыңғай байланыс орталығы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын, сондай-ақ мемлекеттік органдарға цифрлық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру функцияларын орындайтын заңды тұлға;
2) көліктік қолтаңба – WSSecurity ерекшелігін қолдана отырып, цифрлық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылы кезінде берілетін хабарламалардың тұтастығы мен авторлығын қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңба;";
2-тармақтың 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесі" болып табылатын цифрлық объект;

О внесении изменений в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 51-НҚ "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере торговой деятельности"
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 26 марта 2026 года № 144-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2026 года № 38226
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 51-НҚ "Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере торговой деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20135) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила по оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", подпунктом 5) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и определяют порядок выдачи лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров (далее – государственные услуги).";
подпункты 1) и 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) Единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания цифровых услуг;
2) транспортная подпись – электронная цифровая подпись, используемая для обеспечения целостности и авторства передаваемых сообщений при информационном взаимодействии цифровых систем с применением спецификации WSSecurity;";
подпункты 5) и 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;

6) "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЦҮТШ) – ақылы қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процестерін автоматтандыратын цифрлық объект;";
4-тармақта:
бірінші бөліктің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) лицензиялық алымның төленгені туралы мәліметтер.";
екінші бөліктің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеуі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызмет бастауы туралы құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақау анықталған сәттен бастап дереу "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторын мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы, өтініш бойынша әкімшілік құжаттың нөмірі және коды, немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды, немесе рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі бойынша ақпаратты міндетті түрде көрсету арқылы, авторизациялау сәтінен бастап қатенің нақты уақытын көрсете отырып, қате пайда болған сәтке дейінгі қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып бірыңғай қолдау қызметі sd@nitec.kz электрондық поштасына сұрау салуды жіберу арқылы хабардар етеді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Көрсетілетін қызмет беруші осы Қағидаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акт бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "импортқа лицензия беру":
өтініштерді қабылдау және нәтижелерді беру "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады: www.egov.kz, www.elicense.kz.
2) "экспортқа лицензия беру":
өтініштерді қабылдау және нәтижелерді беру "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады: www.egov.kz, www.elicense.kz.
";
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.

6) платежный шлюз "цифрового правительства" (далее – ПШЦП) – цифровой объект, автоматизирующий процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг;";
в пункте 4:
подпункт 4) части первой изложить в следующей редакции:
"4) сведения об оплате лицензионного сбора.";
подпункт 4) части второй изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В случае сбоя цифровой системы услугодатель незамедлительно с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления или уникальный идентификационный номер заявления, номера и кода административного документа, или уникальный идентификационный номер разрешительного документа, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт-центр.";
приложения 1 и 2 к указанным Правилам, изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
в приложении 3 к указанным Правилам:
в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров":
строку, порядковый номер 2 изложить в следующей редакции:
"
2
Способы предоставления государственной услуги
1) "Выдача лицензии на импорт": прием заявлений на получение и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "цифрового правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz.
2) "Выдача лицензии на экспорт": прием заявлений на получение и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "цифрового правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz.
";
строку, порядковый номер 6 изложить в следующей редакции:
"
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга физическим и юридическим лицам оказывается на платной основе.

Мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін алым Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 616-бабының 4-тармағында белгіленген мөлшерлемелер бойынша жүзеге асырылады.
Алым ставкалары: лицензия беру үшін – 10 (он) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Алым сомасын төлеу қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "цифрлық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
";
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде цифрлық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттiк қызмет көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға және бiрыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-0807777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
2) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері туралы анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында көрсетілген www. beta. egov. kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі.
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасының аумағында тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына рұқсат беру" мемлекеттiк қызметін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Қазақстан Республикасының аумағында тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына рұқсат беру" мемлекеттiк қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 5) тармақшасына сәйкес әзірленген және жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызметтер) тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Бірыңғай байланыс орталығы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын, сондай-ақ мемлекеттік органдарға цифрлық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру функцияларын орындайтын заңды тұлға;
2) көліктік қолтаңба – WSSecurity ерекшелігін қолдана отырып, цифрлық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылы кезінде берілетін хабарламалардың тұтастығы мен авторлығын қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңба;";

Сбор за оказание государственной услуги осуществляется по ставкам, установленным пунктом 4 статьи 616 Кодекса Республики Казахстан "Налоговый кодекс Республики Казахстан".
Ставки сбора составляют: за выдачу лицензии – 10 (десяти) месячных расчетных показателей.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "цифрового правительства".
";
строку, порядковый номер 10 изложить в следующей редакции:
"
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в цифровой форме и через Государственную корпорацию
1) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777;
2) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан www.beta.egov.kz, раздел "Государственные услуги".
";
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров на территории Республики Казахстан", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила по оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров на территории Республики Казахстан" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", подпунктом 5) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и определяют порядок выдачи лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров (далее – государственные услуги).";
подпункты 1) и 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) Единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания цифровых услуг;
2) транспортная подпись – электронная цифровая подпись, используемая для обеспечения целостности и авторства передаваемых сообщений при информационном взаимодействии цифровых систем с применением спецификации WSSecurity;";

2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесі" болып табылатын цифрлық объект";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеуі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызмет бастауы туралы құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Цифрлық жүйе істен шыққан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақау анықталған сәттен бастап дереу "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторын мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы, өтініш бойынша әкімшілік құжаттың нөмірі және коды, немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды, немесе рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі бойынша ақпаратты міндетті түрде көрсету арқылы, авторизациялау сәтінен бастап қатенің нақты уақытын көрсете отырып, қате пайда болған сәтке дейінгі қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып бірыңғай қолдау қызметі sd@nitec.kz электрондық поштасына сұрау салуды жіберу арқылы хабардар етеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Көрсетілетін қызмет беруші осы Қағидаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акт бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
"Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың жекелеген түрлерін экспорттауға және (немесе) импорттауға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Өтініштерді қабылдау және нәтижелерді беру "цифрлық үкіметтің" веб-порталы: www.egov.kz, www.elicens.kz. арқылы жүзеге асырылады
";
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде цифрлық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар

подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случае сбоя цифровой системы услугодатель незамедлительно с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления или уникальный идентификационный номер заявления, номера и кода административного документа, или уникальный идентификационный номер разрешительного документа, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт-центр.";
в приложении 3 к указанным Правилам:
в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров на территории Республики Казахстан":
строку, порядковый номер 2 изложить в следующей редакции:
"
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "цифрового правительства": www.egov.kz, www.elicens.kz.
";
строку, порядковый номер 9 изложить в следующей редакции:
"
9
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в цифровой форме и через Государственную корпорацию

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттiк қызмет көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға және бiрыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-77-77 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
2) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері туралы анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында көрсетілген www.beta.egov.kz,
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі.
".
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-тармағының екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, отыз екінші және отыз үшінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрінің
міндетін атқарушы
А. Бижанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 144-НҚ бұйрығына
1-қосымша
"Жекелеген тауар түрлерінің
импортына және (немесе)
экспортына лицензия беру"
мемлекеттiк қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жекелеген тауар түрлерінің экспортына лицензия беру туралы өтініш
1. № өтініш
2. Қолданылу кезеңі КК.АА.ЖЖЖЖ дан бастап КК.АА.ЖЖЖЖ қоса алғанда
3. Лицензияның типі
| ЭКСПОРТ
4. № КК.АА.ЖЖЖЖ келісімшарт
5. Өтініш беруші |
6. Сатып алушы
7. Межелі елі |
8. Сатып алушының елі |
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
11. Статистикалық құны
12. Шығарылған елі |
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша тауар коды және оның сипаттамасы |
16. Қосымша ақпарат
17. Лицензия беру үшін негіз
18. Өтініш берушінің уәкілетті адамы
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін 20__жылғы. "__"______ ________(қолы).
Ескертпе. Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына лицензия беру туралы өтініш көрсетілетін қызметті алушы, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 125 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың, бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына лицензиялар және рұқсаттар беруге өтініштерді ресімдеу жөніндегі қағидаларына 1 қосымшасының Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына немесе импортына лицензиялар өтініштерді рәсімдеу және сондай лицензияларды рәсімдеу нұсқаулығына сәйкес қатаң толтырады.
КК.АА.ЖЖЖЖ – КК – күн, АА – ай, ЖЖ – жыл.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 144-НҚ бұйрығына
2-қосымша
"Жекелеген тауар түрлерінің
импортына және (немесе)
экспортына лицензия беру"
мемлекеттiк қызметін көрсету
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жекелеген тауар түрлерінің импортына лицензия беру туралы өтініш

1) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777;
2) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан www.beta.egov.kz, раздел "Государственные услуги"
".
2. Комитету торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан, после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года, за исключением абзацев второго, третьего, пятого, шестого, тридцать второго и тридцать третьего пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Бижанова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра торговли
и интеграции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 144-НҚ
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на импорт
и (или) экспорт отдельных
видов товаров"
Форма
Заявление о выдаче лицензии на экспорт отдельных видов товаров
1. Заявление
2. Период действия
с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ
3. Тип лицензии
| ЭКСПОРТ
4. Контракт
№ от ДД.ММ.ГГГГ
5. Заявитель |
6. Покупатель
7. Страна назначения |
8. Страна покупателя |
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая
стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и его описание |
16. Дополнительная информация
17. Основание для выдачи лицензии
18. Уполномоченное лицо заявителя
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах__________ "__" ________20 __ года.
Примечание. Заявление о выдаче лицензии на экспорт отдельных видов товаров заполняется услугополучателем в строгом соответствии с Инструкцией по оформлению заявлений на выдачу лицензий на экспорт или импорт отдельных видов товаров и оформлению таких лицензий приложения 1 к Правилам выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 года № 125.
ДД.ММ.ГГГГ – ДД – число, ММ – месяц, ГГГГ – год.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра торговли
и интеграции
Республики Казахстан
от 26 марта 2026 года № 144-НҚ
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на импорт
и (или) экспорт отдельных
видов товаров"
Форма
Заявление о выдаче лицензии на импорт отдельных видов товаров

1. № өтініш
2. Қолданылу кезеңі КК.АА.ЖЖЖЖ дан бастап КК.АА.ЖЖЖЖ қоса алғанда
3. Лицензияның типі | ИМПОРТ
4. № КК.АА.ЖЖЖЖ келісімшарт
5. Өтініш беруші |
6. Сатушы
7. Жөнелту елі |
8. Сатушының елі |
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
11. Статистикалық құны
12. Шығарылған елі |
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша тауар коды және оның сипаттамасы |
16. Қосымша ақпарат
17. Лицензия беру үшін негіз
18. Өтініш берушінің уәкілетті адамы
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін 20__жылғы. "__"______ ________(қолы).
Ескертпе. Тауарлардың жекелеген түрлерінің импортына лицензия беру туралы өтініш көрсетілетін қызметті алушы, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 125 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың, бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына лицензиялар және рұқсаттар беруге өтініштерді ресімдеу жөніндегі қағидаларына 1 қосымшасының Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына немесе импортына лицензиялар өтініштерді рәсімдеу және сондай лицензияларды рәсімдеу нұсқаулығына сәйкес қатаң толтырады.
КК.АА.ЖЖЖЖ – КК – күн, АА – ай, ЖЖ – жыл.

1. Заявление
2. Период действия
с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ
3. Тип лицензии
| ИМПОРТ
4. Контракт
№ от ДД.ММ.ГГГГ
5. Заявитель |
6. Продавец
7. Страна отправления |
8. Страна продавца |
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая
стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и его описание |
16. Дополнительная информация
17. Основание для выдачи лицензии
18. Уполномоченное лицо заявителя
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах _________ "__" ________ 20 __года.
Примечание. Заявление о выдаче лицензии на импорт отдельных видов товаров заполняется услугополучателем в строгом соответствии с Инструкцией по оформлению заявлений на выдачу лицензий на экспорт или импорт отдельных видов товаров и оформлению таких лицензий приложения 1 к Правилам выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 года № 125.
ДД.ММ.ГГГГ – ДД – число, ММ – месяц, ГГГГ – год.