"Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 28 наурыздағы № 91 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2026 жылғы 20 наурыздағы № 55 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 27 наурызда № 38202 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 28 наурыздағы № 91 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27301 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу қағидаларында:
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
Жыл сайынғы мониторинг қорытындылары бойынша мемлекеттік көміртегі кадастрындағы қондырғы операторы есепті жылдан кейінгі жылдың 15 сәуіріне дейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес квоталау субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы электрондық есепті толтырады және верификациялайды немесе осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көміртегі кадастрында есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін әкімшілендіру субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы электрондық есепті толтырады.";
98-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"98. Әкімшілік ету субъектісі ағымдағы жылдың 1 сәуіріне дейінгі мерзімде мемлекеттік көміртегі кадастрында әкімшілендірілетін қондырғының өткен жылғы парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есептің электрондық нысанын толтыруға міндетті.";
көрсетілген бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Климаттық саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 марта 2022 года № 91 "Об утверждении Правил государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов"
Приказ Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 20 марта 2026 года № 55. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2026 года № 38202
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 28 марта 2022 года № 91 "Об утверждении Правил государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27301) следующие изменения:
в Правилах государственного регулирования в сфере выбросов и поглощений парниковых газов, утвержденных указанным приказом:
пункт 68 изложить в следующей редакции:
По итогам ежегодного мониторинга оператор установки в государственном углеродном кадастре до 15 апреля года, следующего за отчетным, заполняет и верифицирует электронный отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов квотирования согласно приложению 3 к настоящим Правилам или заполняет электронный отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов администрирования согласно приложению 4 к настоящим Правилам в государственном углеродном кадастре до 1 апреля года, следующего за отчетным.";
пункт 98 изложить в следующей редакции:
"98. Субъект администрирования в срок до 1 апреля текущего года заполняет в государственном углеродном кадастре электронную форму отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов администрируемой установки за предыдущий год.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему приказу.
2. Департаменту климатической политики Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрі
Е. Нысанбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі Ұлттық
статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология және
табиғи ресурстар министрі
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 55 бұйрығына
1 қосымша
Парниктік газдар
шығарындылары мен сіңірулері
саласындағы мемлекеттік реттеу
қағидаларына
1-қосымша
Ұсынылады: жүйе операторына.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан ndbecology.gov.kz интернет – ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Квоталанатын қондырғының парниктік газдар шығарындыларын мониторингтеу жоспары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі):1-МЖ
Кезеңділік: тиісті кезеңге бекітілген Ұлттық жоспардың қолданылу мерзіміне әзірленеді.
Есептік кезең: 20__ жылдан 20__ жылға дейін.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Кодекстің 289-бабына сәйкес квоталау субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тиісті кезеңге бекітілген Ұлттық жоспардың қолданылу мерзімі он бесінші сәуірге дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде.
1. Квоталау субъектісінің атауы
_____________________________________________________________
2. Квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облыс/республикалық маңызы бар қала/астана, аудан, елді мекен (қала/кент/өзгелері) қоса алғанда)
_____________________________________________________________
3. Телефон/факс
_____________________________________________________________
4. Электрондық пошта мекенжайы
_____________________________________________________________
5. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша квоталау субъектісі қызметінің негізгі түрі
_____________________________________________________________

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Е. Нысанбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 20 марта 2026 года № 55
Приложение 1 к Правилам
государственного регулирования
в сфере выбросов и поглощений
парниковых газов заполнения
Представляется: оператору системы.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: nbecology.gov.kz
Наименование административной формы: План мониторинга выбросов парниковых газов квотируемой установки
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):1-ПМ
Периодичность: разрабатывается на период действия Национального плана, утвержденного на соответствующий период.
Отчетный период: с 20_ года по 20_год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты квотирования в соответствии со статьей 289 Кодекса.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до пятнадцатого апреля действия Национального плана, утвержденного на соответствующий период.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
1. Наименование субъекта квотирования
_____________________________________________________________
2. Юридический адрес субъекта квотирования (включая область, район,
населенный пункт (город\поселок\прочее))
_____________________________________________________________
3. Телефон/факс
_____________________________________________________________
4. Адрес электронной почты
_____________________________________________________________
5. Основной вид деятельности субъекта квотирования по общему
классификатору видов экономической деятельности
_____________________________________________________________

6. Қондырғы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________
7. Мониторинг жоспарын дайындауға жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты, байланыс деректері (телефон, ұялы телефон, e-mail)
______________________________________________________________
8. Орнату бойынша жүзеге асырылатын және мониторингке жататын қондырғы мен қызметтің сипаттамасы
_____________________________________________________________

6. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя установки
_____________________________________________________________
7. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица
за подготовку плана мониторинга, контактные данные
(телефон, мобильный телефон, e-mail)
______________________________________________________________
8. Описание установки и деятельности, осуществляемой по установке
и подлежащей мониторингу
_____________________________________________________________

14. Көміртегі квоталарының көлемін алуды негіздейтін есептер*.
* - Осы тармақты жаңа қондырғылар, анықталған квоталанатын қондырғылар операторлары, сондай-ақ әкімшілендірудің квоталанатын субъектілері толтырады.
15. Орнату деңгейінде мониторинг және есептілік үшін жауапкершілікті
бөлу ______________________________________________________________
16. Квоталау субъектісі басшысының қолтаңбасы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________________________________________
17. Валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органмен (бұдан әрі – аккредиттелген орган) расталған)
______________________________________________________________
1) аккредиттелген органның толық атауы;
______________________________________________________________
2) аккредиттелген органның бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
3) аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі мен мерзімі;
______________________________________________________________
4) аккредиттелген органның заңды мекенжайы;
______________________________________________________________
5) телефон, факс; ______________________________________________
6) электрондық пошта; __________________________________________
7) валидатордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
______________________________________________________________
8) парниктік газдар шығарындыларын мынадай көлемде растау*:
____________________________________ тонна көміртегі қос тотығы;
____________________________________ көмірқышқыл газының эквивалентіндегі парниктік газдардың жалпы шығарындыларының тоннасы;
9) аккредиттелген орган басшысының қолтаңбасы (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болса)__________________________________________
Атауы
______________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
_______________________________________________________________
Орындаушы
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолтаңбасы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
_______________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолтаңбасы
Мөрге арналған орын (бар болса)
_______________________________________________________________
Квоталанатын қондырғының
парниктік газдар
шығарындылары
мониторингінің жоспарына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Квоталанатын қондырғының парниктік газдар шығарындыларын мониторингтеу жоспары (индексі 1- МЖ, кезеңділігі: тиісті кезеңге бекітілген көміртегі квоталарының Ұлттық жоспарының қолданылу кезеңіне)

14. Расчеты, обосновывающие получение объема углеродных квот *.
*- Данный пункт заполняется операторами новых установок, выявленных
квотируемых установок, а также квотируемыми субъектами администрирования.
15. Распределение ответственности за мониторинг и отчетность на уровне установки
______________________________________________________________
16. Подпись руководителя субъекта квотирования
(Фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
______________________________________________________________
17. Подтвержден аккредитованным органом по валидации и верификации
(далее – аккредитованный орган)
______________________________________________________________
1) полное наименование аккредитованного органа;
______________________________________________________________
2) бизнес-идентификационный номер аккредитованного органа;
3) номер и срок аттестата об аккредитации;
______________________________________________________________
4) юридический адрес аккредитованного органа;
______________________________________________________________
5) телефон, факс; ______________________________________________
6) электронная почта; __________________________________________
7) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) валидатора;
______________________________________________________________
8) Подтверждение выбросов парниковых газов в следующем объеме*:
____________________________________ тонн двуокиси углерода;
____________________________________ тонн общих выбросов парниковых
газов в эквиваленте двуокиси углерода;
9) Подпись руководителя аккредитованного органа
(Фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
______________________________________________________________
Наименование
______________________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (при ее наличии)
______________________________________________________________
Приложение
к Плану мониторинга
выбросов парниковых газов
квотируемой установки
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
План мониторинга выбросов парниковых газов квотируемой установки
(индекс 1-ПМ, периодичность: на период действия Национального плана,
утвержденного на соответствующий период)

1. "Квоталанатын қондырғының парниктік газдар шығарындыларын мониторингілеу жоспары" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан (бұдан әрі – нысан) Кодекстің 293-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Нысанды квоталау субъектілері кодекстің 293-бабына сәйкес ұсынады.
3. Нысан келесідей толтырылады:
"есепті кезең" бөлімінде тиісті кезеңге бекітілген Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңі көрсетіледі;
"ЖСН/БСН" бөлімінде квоталау субъектісінің жеке-сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
1-бөлімде квоталау субъектісінің толық атауы көрсетіледі;
2-бөлімде облысты, ауданды, елді мекенді (қаланы/кентті/өзгелерді) қоса алғанда, квоталау субъектісінің заңды мекенжайы көрсетіледі);
3-бөлімде квоталау субъектісінің байланыс телефоны мен факсы көрсетіледі;
4-бөлімде квоталау субъектісінің электрондық мекенжайы көрсетіледі;
5-бөлімде Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша квоталау субъектісі қызметінің негізгі түрі көрсетіледі;
6-бөлімде квоталау субъектісі басшысының деректері (тегі, аты, әкесінің аты – бар болса)көрсетіледі;
7-бөлімде жоспар бойынша жауапты тұлға көрсетіледі – тегі, аты және әкесінің аты – бар болса және оның байланыс деректері: қызметтік телефон, ұялы телефон, e-mail;
8-бөлімде қондырғыда жүзеге асырылатын және мониторингке жататын қондырғы мен қызметтің сипаттамасы көрсетіледі. Сипаттама қондырғының атауын, қондырғы жүзеге асыратын қызмет туралы жалпы қорытындыларды, орындалатын қызметтің әрбір түрінің қысқаша сипаттамасын, сондай-ақ қызметтің әрбір түрі үшін пайдаланылатын техникалық құрылыстарды қамтиды.
4. 9-бөлімде қондырғы бойынша парниктік газдар мониторингі жүзеге асырылатын процестер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанында жол коды көрсетіледі
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрі" деген 3-бағанда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрі көрсетіледі;
"Әкімшілік-аумақтық объектілердің жалпы жіктеуіші бойынша географиялық орналасуы" деген 4-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілердің жалпы жіктеуіші бойынша географиялық қондырғы көрсетіледі;
"Парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын пайдаланылатын отынның немесе шикізаттың түрі" деген 5-бағанда парниктік газдар шығарындыларының көзі болып табылатын пайдаланылатын отынның немесе қондырғының өнеркәсіптік процесінің түрі көрсетіледі.

1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "План мониторинга выбросов парниковых газов квотируемой установки" (далее – форма) разработана в соответствии с пунктом 4 статьи 293 Кодекса.
2. Форма представляется субъектами квотирования в соответствии со статьей 293 Кодекса.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе "Отчетный период" указывается период действия Национального плана, утвержденного на соответствующий период;
в разделе "ИИН/БИН" указывается индивидуальный-идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) субъекта квотирования;
в разделе 1 указывается полное наименование субъекта квотирования;
в разделе 2 указывается юридический адрес субъекта квотирования, включая область, район, населенный пункт (город/поселок/прочее));
в разделе 3 указывается контактный телефон и факс субъекта квотирования;
в разделе 4 указывается электронный адрес субъекта квотирования;
в разделе 5 указывается основной вид деятельности субъекта квотирования по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 6 указываются данные руководителя субъекта квотирования (фамилия, имя, отчество – при его наличии);
в разделе 7 указываются указывается ответственное лицо по плану – фамилия, имя и отчество – при его наличии, и его контактные данные: служебный телефон, мобильный телефон, e-mail;
в разделе 8 указывается описание установки и деятельности, осуществляемой на установке и подлежащей мониторингу. Описание включает в себя наименование установки, общие выводы о деятельности, осуществляемой установкой, краткую характеристику каждого вида выполняемой деятельности, а также технические сооружения, используемые для каждого вида деятельности.
4. В разделе 9 указываются процессы, по которым будет осуществляться мониторинг парниковых газов по установке:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности" указывается вид деятельности установки по общему классификатору видов экономической деятельности;
в графе 4 "Географическое месторасположение по общему классификатору административно-территориальных объектов" указывается географическое установки по общему классификатору административно-территориальных объектов;
в графе 5 "Вид используемого топлива или сырья, являющегося источником выбросов парниковых газов" указывается вид используемого топлива или промышленного процесса установки, являющегося источником выбросов парниковых газов.

5. 10-бөлімде әрбір көз үшін пайдаланылатын технологияның, қуаттың және жұмыстың уақытша кезеңінің (бу немесе ыстық су өндіруге арналған қазандар, әртүрлі технологиялық процестер үшін қажетті жылу энергиясының көздері, цемент немесе балқыту пештері, көміртегі шикізатын тасымалдауға арналған стационарлық жүйелер, алауларда ілеспе газды жағу, парниктік газдар шығарындыларымен байланысты технологиялық процестер) сипаттамалары көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" деген 3-бағанда парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын толық атауы көрсетіледі;
"Пайдаланылатын технологияның сипаттамасы" 4-бағанында парниктік газдар шығарындылары көздерінің технологиялық процестерін сипаттайтын пайдаланылатын технологияның сипаттамалары көрсетіледі;
"Белгіленген қуат (өлшем бірлігі) (болған жағдайда)" деген 5-бағанда қуат болған жағдайда, көздің белгіленген қуаты өлшем бірлігінде көрсетіледі;
"Жұмыс уақыты, сағат/жыл" деген 6-бағанда парниктік газдар шығарындылары көздерінің жылына жұмыс сағаттарының саны көрсетіледі;
Егер компания отын шығынын есептеу үшін уақытты пайдаланса, онда бұл 13-тармақта көрсетілуі керек.
6. 11-бөлімде парниктік газдар шығарындыларын мониторингтеу үшін пайдаланылатын әдістің сипаттамасы көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" деген 3-бағанда парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын өндірістік процестің толық атауы көрсетіледі;
"Отынның атауы" деген 4-бағанда пайдалану кезінде парниктік газдар шығарындылары болатын отынның немесе шикізаттың атауы көрсетіледі;
"Парниктік газдар шығарындылары коэффициенттерінің деңгейі" деген 5-бағанда парниктік газдар шығарындыларының коэффициенттері есептелетін әрбір көз бойынша әдістеменің жоспарлы деңгейі көрсетіледі
"Тұтынылатын отын немесе шикізат мөлшері туралы деректер көзі" 6 бағанында эмиссияларды есептеу үшін пайдаланылатын тұтынылатын отын немесе шикізат мөлшері туралы деректер көздері көрсетіледі. Егер отын мөлшері есептеу әдісімен алынса, мысалы, тұтыну көзі пайдаланған уақыт мөлшері бойынша есептеу тәртібін көрсету керек.
"Төменгі жылу шығару қабілеттілігі коэффициентін есептеуге арналған Деректер көзі" 7 бағанында төмен жану жылуы коэффициентін есептеу үшін пайдаланылатын деректер және есептеулер үшін ақпарат көздері көрсетіледі, мысалы, "жеткізушіден отын паспорттарына сәйкес отын құрамы бойынша есеп";
"Қайта құру коэффициентінің көзі (өнеркәсіптік процестер жағдайында)" деген 8-бағанда шикізатты қайта құру коэффициентінің тікелей көзі не осындай коэффициентті есептеу үшін деректер көзі көрсетіледі;
"Көміртегі құрамының коэффициентін есептеуге арналған деректер көзі" деген 9-бағанда отынның көміртегі құрамының коэффициентін есептеу үшін пайдаланылатын деректер, мысалы, отынның құрамы туралы зертханалық деректер немесе жеткізушіден отын паспорты көрсетіледі;
11-бөлімде өлшеу негізінде әдістің сипаттамасы көрсетіледі;
"Жол коды" деген 1- бағанда жол коды көрсетіледі;
"Отын, шикізат немесе өнім түрі" деген 2-бағанда отын, шикізат немесе өнім түрі көрсетіледі;
"Сынамаларды іріктеу нүктесі" деген 3-бағанда сынамаларды іріктеу нүктесі көрсетіледі;
"Сынамаларды іріктеу параметрі" деген 4-бағанда сынамаларды іріктеу параметрі көрсетіледі;
"Сынамаларды іріктеу әдісі (әдістің қысқаша сипаттамасы)" деген 5-бағанда Әдістемеге сілтеме жасай отырып, сынамаларды іріктеу әдісі көрсетіледі және әдістің қысқаша сипаттамасы беріледі;
"Сынамаларды іріктеу кезеңділігі" деген 6-бағанда сынамаларды іріктеу кезеңділігі көрсетіледі;
"Парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін деректерді беру кезеңділігі" деген 7-бағанда парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін деректерді беру кезеңділігі көрсетіледі.
Сондай-ақ сынамаларды іріктеуді жүргізетін аккредиттелген зертхананың атауы көрсетіледі. Аккредиттеу туралы куәліктің көшірмесін жоспарға жеке құжатпен қоса беру талап етіледі.
11-бөлімде олар болған жағдайда отын, шикізат немесе өнім түрлерінің деректерін анықтау үшін өлшеу аспаптарының сипаттамасы көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Өлшеу құралының атауы" деген 2-бағанда өлшеу құралының атауы көрсетіледі;
"Орналасуы" деген 3-бағанда қондырғыдағы өлшеу аспабының орналасуы және оның технологиялық процесс схемасында айқындалуы көрсетіледі. Пайдаланылған барлық құралдар бірегей идентификатормен нақты анықталады (мысалы, құралдың сериялық нөмірі). Құралдарды ауыстыру (мысалы, зақымдану салдарынан қажет) мониторинг жоспарының айтарлықтай өзгеруін білдірмейді. Бірегей сәйкестендіргіш мониторинг жоспарынан бөлек құжатпен тіркеледі;

5. В разделе 10 указываются характеристики используемой технологии, мощности и временного периода работы для каждого источника (котлы для производства пара или горячей воды, источники тепловой энергии, необходимой для различных технологических процессов, цементные или плавильные печи, стационарные системы для транспортировки углеродного сырья, сжигание попутного газа на факелах, технологические процессы, связанные с выбросами парниковых газов):
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки
в графе 3 "Наименование источника" указывается полное наименование, который является причиной выбросов парниковых газов;
в графе 4 "Характеристика используемой технологии" указываются характеристики используемой технологии, описывающие технологические процессы источников выбросов парниковых газов;
в графе 5 "Установленная мощность (единицы измерения) (при наличии)" указывается установленная мощность источника в единицах измерения, в случае наличия мощности;
в графе 6 "Время работы" указывается количество часов работы источника выбросов парниковых газов в год;
Если компания использует время для расчета потребления топлива, то это должно указываться в пункте 13
6. В разделе 11 указывается описание метода, который будет использован для мониторинга выбросов парниковых газов:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" указывается полное наименование производственного процесса, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 4 "Наименование топлива или сырья" указывается наименование топлива или сырья, при использовании которого происходят выбросы парниковых газов;
в графе 5 "Уровень коэффициентов выбросов парниковых газов" указывается планируемый уровень методики по каждому источнику, согласно которому рассчитываются коэффициенты выбросов парниковых газов.
В графе 6 "Источник данных о количестве потребляемого топлива или сырья" указываются источники данных о количестве потребляемого топлива или сырья, используемых для расчетов эмиссий. Если количество топлива также получается расчетным способом, например, по количеству отработанного времени источником потребления, указать порядок расчета;
в графе 7 "Источник данных для расчета коэффициента низшей теплотворной способности" указываются данные, которые использованы для расчета коэффициента низшей теплоты сгорания и источники информации для расчетов, например, "расчет по составу топлива согласно паспортам топлива от поставщика";
в графе 8 "Источник данных для расчета коэффициента преобразования (в случае промышленных процессов)" указывается источник непосредственно самого коэффициента преобразования сырья либо источник данных для расчета такого коэффициента;
в графе 9 "Источник данных для расчета коэффициента содержания углерода" указываются данные, которые использованы для расчета коэффициента содержания углерода топливе, например, лабораторные данные о составе топлива или паспорт топлива от поставщика;
в разделе 11. указывается описание метода на основе измерения;
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Вид топлива, сырья или продукции" указывается вид топлива, сырья или продукции;
в графе 3 "Точка отбора проб" указывается точка отбора проб;
в графе 4 "Параметр отбора проб" указывается параметр отбора проб;
в графе 5 "Метод отбора проб (краткое описание метода)" указывается метод отбора проб со ссылкой на методику и дается краткое описание метода;
в графе 6 "Периодичность отбора проб" указывается периодичность отбора проб;
в графе 7 "Периодичность передачи данных для расчетов выбросов парниковых газов" указывается периодичность передачи данных для расчетов выбросов парниковых газов.
Также указывается наименование аккредитованной лаборатории, которая проводит отбор проб. Копию свидетельства об аккредитации требуется приложить к Плану отдельным документом.
В разделе 11 указывается описание измерительных приборов для определения данных вида топлива, сырья или продукции, в случае их наличия:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование измерительного прибора" указывается наименование измерительного прибора;
в графе 3 "Расположение" указывается расположение измерительного прибора в установке и его определение в схеме технологического процесса. Все используемые инструменты четко идентифицируются с помощью уникального идентификатора (например, серийный номер инструмента). Замена инструментов (например, необходимая вследствие повреждения) не будет означать существенного изменения плана мониторинга. Уникальный идентификатор документально фиксируется отдельно от плана мониторинга;

өлшеу диапазоны бағаны 4, 5 және 6-бағандарға бөлінеді. 4-бағанда өлшеу аспабының өлшем бірлігі көрсетіледі, 5-бағанда аспапты өлшеудің төменгі шегі көрсетіледі, 6-бағанда аспапты өлшеудің жоғарғы шегі көрсетіледі;
"Көрсетілген белгісіздік (+/- %)" деген 7-бағанда өндіруші ерекшелігінің нұсқауларына сәйкес пайызбен жұмыс белгісіздігі көрсетіледі;
7. 12-бөлімде парниктік газдар шығарындыларының көздері бойынша жоспарланатын өзгерістер көрсетіледі. Осы тармақ парниктік газдар шығарындыларының көздерінде жоспарланған өзгерістер болған жағдайда толтырылады:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көздің атауы" 3-бағанында парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын көздің толық атауы көрсетіледі;
"Өзгерістер" деген 4-бағанда көздер бойынша жоспарланған өзгерістер көрсетіледі;
"өзгеріс жылы" деген 5-бағанда жоспарланған өзгеріс жылы көрсетіледі.
8. 13-бөлімде кезеңділікті, сапаны бақылауды қамтамасыз етуді көрсете отырып, деректерді жинау және өңдеу жөніндегі рәсімдердің сипаттамасы көрсетіледі. Деректер еркін нысанда көрсетіледі.
9. 14-бөлімде парниктік газдар шығарындыларына квоталар көлемін алуды негіздейтін есептер көрсетіледі.
Осы тармақты жаңа қондырғылар операторлары, ұлттық көміртегі квоталары жоспарының тиісті қолданылу кезеңінде квоталанатын қондырғылар санатына өтетін әкімшілендіру субъектілерінің қондырғылары үшін қондырғылар операторлары толтырады.
10. 15-бөлімде мониторингтің жекелеген кезеңдерін көрсете отырып, орнату деңгейінде мониторинг пен есеп беруге жауапты тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі. Деректер кез келген нысанда көрсетіледі.
11. 16-бөлімде квота субъектісі басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
12. 17-бөлімде аккредиттелген органның жоспарды растауы көрсетіледі:
1) тармақшада аккредиттелген органның толық атауы көрсетіледі;
2) тармақшада аккредиттелген органның Бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) тармақшада аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі мен мерзімі көрсетіледі;
4) тармақшада аккредиттелген органның заңды мекенжайы көрсетіледі;
5) тармақшада валидацияға жауапты тұлғаның телефон, факс нөмірі көрсетіледі;
6) тармақшада валидацияға жауапты адамның электрондық поштасы көрсетіледі;
7) тармақшада валидатордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
8) тармақшада парниктік газдар шығарындыларының көміртегі қостотығы тоннасымен расталған көлемі, сондай-ақ парниктік газдардың көміртегі қостотығы баламасындағы жалпы шығарындыларының көлемі көрсетіледі.
Осы тармақты жаңа қондырғылар, анықталған квоталанатын қондырғылар операторлары, сондай-ақ әкімшілендірудің квоталанатын субъектілері толтырады;
9) тармақшада аккредиттелген орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетілген қолы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрі
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 55 Бұйрығына
2 қосымша
Парниктік газдар
шығарындылары мен сіңірулері
саласындағы мемлекеттік реттеу
қағидаларына
2-қосымша
Ұсынылады: уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан ndbecology.gov.kz интернет – ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: жаңа қондырғы үшін/әкімшілендіру субъектісін орнату үшін көміртегі квотасын беруге өтініш
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-ККБ
Кезеңділік: жыл сайын.
Есепті кезең: _____ жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Кодекстің 289-бабына сәйкес квоталау субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тиісті қондырғы пайдалануға берілгенге дейін екі айдан кешіктірмей - жаңа қондырғылар үшін;
тиісті қондырғының шығарындылары квоталанатын әкімшілендіру субъектілері мен анықталған квоталанатын қондырғылар операторларының қондырғылары үшін жылына жиырма мың тонна көмірқышқыл газынан асатын верификацияланған есепті ұсынғаннан кейін 3 (үш) ай ішінде.
Осы өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) парниктік газдар шығарындыларын мониторингілеудің валидацияланған жоспары (түпнұсқа);
2) заңды тұлға үшін – мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* немесе анықтаманың көшірмесі.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде.

графа "Диапазон измерений" разделяется на графы 4, 5 и 6. В графе 4 указываются единицы измерения измерительного прибора, в графе 5 указывается нижний предел измерения прибора, в графе 6 указывается верхний предел измерения прибора;
в графе 7 "Указанная неопределенность (+/- %)" указывается рабочая неопределенность в процентах, согласно указаниям спецификации производителя.
7. В разделе 12 указываются изменения, планируемые по источникам выбросов парниковых газов. Данный пункт заполняется в случае наличия планируемых изменений в источниках выбросов парниковых газов:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование источника" указывается полное наименование источника, который является причиной выброса парниковых газов;
в графе 4 "Планируемые изменения" указываются планируемые изменения по источникам;
в графе 5 "Год изменения" указывается год планируемого изменения.
8. В разделе 13 указывается описание процедур по сбору и обработке данных с указанием периодичности, обеспечению контроля качества. Данные указываются в произвольной форме.
9. В разделе 14 указываются расчеты, обосновывающие получение объема квот на выбросы парниковых газов.
Данный пункт заполняется операторами новых установок, выявленных квотируемых установок, а также квотируемыми субъектами администрирования.
10. В разделе 15 указывается Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лиц, ответственных за мониторинг и отчетность на уровне установки, с указанием определенных этапов мониторинга. Данные указываются в произвольной форме.
11. В разделе 16 указывается подпись руководителя субъекта квотирования, фамилия, имя, отчество (при его наличии).
12. В разделе 17 указывается подтверждение Плана аккредитованным органом:
в подпункте 1) указывается полное наименование аккредитованного органа;
в подпункте 2) указывается Бизнес-идентификационный номер аккредитованного органа;
в подпункте 3) указывается номер и срок аттестата об аккредитации;
в подпункте 4) указывается юридический адрес аккредитованного органа;
в подпункте 5) указывается номер телефона, факса лица, ответственного за валидацию;
в подпункте 6) указывается электронная почта лица, ответственного за валидацию;
в подпункте 7) указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) валидатора;
в подпункте 8) указывается подтверждаемый объем выбросов парниковых газов в тоннах двуокиси углерода, а также объем общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода.
Данный пункт заполняется операторами новых установок, выявленных квотируемых установок, а также квотируемыми субъектами администрирования;
в подпункте 9) указывается подпись руководителя аккредитованного органа с фамилией, именем, отчеством (при его наличии).
Приложение 2 к приказу
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 20 марта 2026 года № 55
Приложение 2 к Правилам
государственного регулирования
в сфере выбросов и поглощений
парниковых газов заполнения
Представляется: в уполномоченный орган.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: nbecology.gov.kz
Наименование административной формы: Заявление на выдачу углеродной квоты для новой установки/для установки субъекта администрирования
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):1-ВУК
Периодичность: ежегодно.
Отчетный период: __ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты квотирования в соответствии со статьей 289 Кодекса.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее двух месяцев до ввода в эксплуатацию соответствующей установки - для новых установок;
в течение 3 (трех) месяцев после представления верифицированного отчета, согласно которому выбросы соответствующей установки превышают двадцать тысяч тонн двуокиси углерода в год – для установок квотируемых субъектов администрирования и операторов выявленных квотируемых установок.
К данному заявлению прилагаются следующие документы:
1) валидированный план мониторинга выбросов парниковых газов (оригинал);
2) копия свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) – для юридического лица.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.

1. Квоталау субъектісінің атауы
___________________________________________________________
2. Квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облысты, ауданды қоса алғанда, елді мекен(қала \ кент\өзгелері))
_____________________________________________________________
3. Телефон / факс
_____________________________________________________________
4. Электрондық пошта мекенжайы
_____________________________________________________________
5. Көміртегі квотасын алу үшін қондырғы бойынша мәліметтер көрсетіледі
Жол коды
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жөніндегі талаптарға (коды мен атауы) жататын қондырғы жататын экономика секторы
Қондырғының атауы
Ұлттық жоспардың бүкіл қолданылу кезеңіне арналған көміртегі квотасының жалпы көлемі
Ұлттық жоспардың әрбір есепті жылына сұралатын көміртегі квотасының көлемі:
Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңі
Сұратылған көміртегі квотасының көлемі арналған есепті жыл
1
2
3
4
5
6
7
20 __ жылғы "__" ________ бастап
20 __ жылғы "__" ______ дейін
6. Орындаушы
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолтаңбасы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
______________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолтаңбасы
______________________________________________________________
Қосымша жаңа қондырғы
үшін/әкімшілік субъектісін
орнату үшін көміртегі
квотасын беруге өтінішке
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме жаңа қондырғы үшін/әкімшілендіру субъектісін орнату үшін көміртегі квотасын беруге өтініш (индексі 1- ККБ, кезеңділігі: жыл сайын)
1. Әкімшілік деректерді жинауға арналған "жаңа қондырғы үшін/әкімшілендіру субъектісін орнату үшін көміртегі квотасын беруге арналған өтініш" нысаны (бұдан әрі – нысан) осы Қағидалардың 41-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Нысанды квоталау субъектілері Кодекстің 289-бабына сәйкес ұсынады.
3. Нысан келесідей толтырылады:
"есепті кезең" бөлімінде тиісті кезеңге бекітілген Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңі көрсетіледі;
"ЖСН/БСН" бөлімінде квоталау субъектісінің жеке-сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
1-бөлімде квоталау субъектісінің толық атауы көрсетіледі;
2-бөлімде облысты, ауданды, елді мекенді (қаланы/кентті/өзгелерді) қоса алғанда, квоталау субъектісінің заңды мекенжайы көрсетіледі);
3-бөлімде квоталау субъектісінің байланыс телефоны мен факсы көрсетіледі;
4-бөлімде квоталау субъектісінің электрондық мекенжайы көрсетіледі;
5-бөлімде көміртегі квотасы сұратылатын Қондырғы бойынша мәліметтер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау бойынша түсетін квоталанатын қондырғы жататын экономика секторы (коды және атауы)" деген 2-бағанда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша экономика секторының коды мен атауы көрсетіледі
"Қондырғының атауы" деген 3-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Ұлттық жоспардың бүкіл қолданылу кезеңіне арналған көміртегі квотасының жалпы көлемі" деген 4-бағанда Ұлттық жоспарға сәйкес қондырғы бойынша көміртегі квотасының жалпы көлемі көрсетіледі;
"Ұлттық жоспардың әрбір есепті жылына сұралатын көміртегі квотасының көлемі" деген 5-бағанда Ұлттық жоспарға сәйкес қондырғы бойынша сұралатын көміртегі квотасының көлемі көрсетіледі;
"Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңі" деген 6-бағанда Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңі көрсетіледі;
"Сұратылатын көміртегі квотасының көлемі тағайындалатын есепті жыл" деген 7 бағанда қондырғы бойынша сұратылатын көміртегі квотасының көлемі тағайындалатын есепті жыл көрсетіледі;
6-бөлімде квоталау субъектісі орындаушысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса); квоталау субъектісі басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса); заңды тұлғаның мөрі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрі
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 55 бұйрығына
3 қосымша
Парниктік газдар
шығарындылары мен сіңірулері
саласындағы мемлекеттік реттеу
қағидаларына
3-қосымша
Ұсынылады: жүйе операторына.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан ndbecology.gov.kz интернет – ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: квоталау субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-ПГШТ
Кезеңділік: жыл сайын.
Есепті кезең: _____ жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Кодекстің 289-бабына сәйкес көміртекті квоталау бойынша жататын квоталау субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі жылдың он бесінші сәуіріне дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде.

1. Наименование субъекта квотирования
___________________________________________________________
2. Юридический адрес субъекта квотирования (включая область, район,
населенный пункт (город\поселок\прочее))
_____________________________________________________________
3. Телефон/факс
_____________________________________________________________
4. Адрес электронной почты
_____________________________________________________________
5. Указываются сведения по установке, для получения углеродной квоты
Код строки
Сектор экономики, к которому относится квотируемая установка, подпадающая по углеродному квотированию (код и название) по общему классификатору видов экономической деятельности
Наименование установки
Общий объем углеродной квоты на весь период действия Национального плана
Объем запрашиваемой углеродной квоты на каждый отчетный год Национального плана:
Период действия Национального плана
Отчетный год, на который предназначается объем запрашиваемой углеродной квоты:
1
2
3
4
5
6
7
с " "___ 20__ года по " "___ 20__ года
6. Исполнитель
___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
______________________________________________________________
Приложение
к Заявлению на выдачу
углеродной квоты для новой
установки/для установки
субъекта администрирования
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Заявление на выдачу углеродной квоты для новой установки/
для установки субъекта администрирования
(индекс 1-ВУК, периодичность: ежегодно)
1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Заявление на выдачу углеродной квоты для новой установки/для установки субъекта администрирования" (далее – форма) разработана в соответствии с пунктом 41 настоящих Правил.
2. Форма представляется субъектами квотирования в соответствии со статьей 289 Кодекса.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе "Отчетный период" указывается период действия Национального плана, утвержденного на соответствующий период;
в разделе "ИИН/БИН" указывается индивидуальный-идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) субъекта квотирования;
в разделе 1 указывается полное наименование субъекта квотирования;
в разделе 2 указывается юридический адрес субъекта квотирования, включая область, район, населенный пункт (город/поселок/прочее));
в разделе 3 указывается контактный телефон и факс субъекта квотирования;
в разделе 4 указывается электронный адрес субъекта квотирования;
в разделе 5 указывается сведения по установке, в отношении которой запрашивается углеродная квота:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Сектор экономики, к которому относится квотируемая установка подпадающая по углеродному квотированию (код и название) по общему классификатору видов экономической деятельности" указывается код и название сектора экономики по общему классификатору видов экономической деятельности
в графе 3 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 4 "Общий объем углеродной квоты на весь период действия Национального плана" указывается общий объем углеродной квоты по установке согласно Национального плана;
в графе 5 "Объем запрашиваемой углеродной квоты на каждый отчетный год Национального плана" указывается запрашиваемый объем углеродной квоты по установке согласно Национального плана;
в графе 6 "Период действия Национального плана" указывается период действия Национального плана;
в графе 7 "Отчетный год, на который предназначается объем запрашиваемой углеродной квоты" указывается Отчетный год, на который предназначается объем запрашиваемой углеродной квоты по установке;
в разделе 6 указываются подпись исполнителя субъекта квотирования, фамилия, имя, отчество (при его наличии); подпись руководителя субъекта квотирования, фамилия, имя, отчество (при его наличии); печать юридического лица.
Приложение 3 к приказу
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 20 марта 2026 года № 55
Приложение 3 к Правилам
государственного регулирования
в сфере выбросов и поглощений
парниковых газов заполнения
Представляется: оператору системы.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: nbecology.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов квотирования
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ИВПГ
Периодичность: ежегодно.
Отчетный период: ____ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты квотирования, подпадающие по углеродному квотированию в соответствии со статьей 289 Кодекса.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до пятнадцатого апреля года, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами, а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.

1. Квоталау субъектісінің атауы
_____________________________________________________________
2. Квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облысты/республикалық маңызы бар қаланы/астананы, ауданды, елді мекенді (қаланы/кентті/өзгелерді қоса алғанда))
_____________________________________________________________
3. Халықаралық координаттарды анықтау жүйесі бойынша орнатудың физикалық мекен-жайы WGS84 (түрдің ендік/бойлық: NN.nnnnnn,EE.eeeeee)
1)____________________________________________________________
2)____________________________________________________________
3)____________________________________________________________
4)____________________________________________________________
4. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жүзеге асырылатын қызмет түрі
______________________________________________________________

1. Полное наименование субъекта квотирования
_____________________________________________________________
2. Юридический адрес субъекта квотирования (включая область/город
республиканского значения/столица, район, населенный пункт
(город/поселок/прочее))
_____________________________________________________________
3. Физический адрес установки по международной системе определения
координатWGS84 (Широта/Долгота вида: NN.nnnnnn,EE.eeeeee)
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
4) ____________________________________________________________
4. Вид деятельности, по которому осуществляется углеродное квотирование
по общему классификатору видов экономической деятельности
_______________________________________________________________

9. Есепті жыл ішінде өндірілген өнім және өнімнің әр түрінен парниктік газдар шығарындыларының көлемі бойынша деректерді көрсетіңіз
Жол коды
Есепті жылы өндірілген өнім
Қондырғының атауы
Түрі
Саны **
Өлшем бірлігі *
Өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір Қондырғы бойынша жиыны**
Өлшем бірлігі *
Парниктік газдар шығарындыларының көлемі (тоннамен) **
көмірқышқыл газы
метан
азот оксиді
перфторкөміртектер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
* Мегаватт-сағаттық электр энергиясын және Гигакалориядағы жылу энергиясын өндіруді қоспағанда, өндірілген өнім мөлшерін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады.
** Деректер үтірден кейін үш цифрға дейін дөңгелектенеді.
9-кестенің жалғасы
Металлургиялық қызмет саласында өнім өндіру кезінде отын мен шикізат шығыны бойынша деректерді көрсетіңіз *:
Жол коды
Түрі
Саны ***
Өлшем бірлігі **
1
2
3
4
Шойын, болат, агломераттар және түйіршіктер өндірісі
Шойын өндіруге арналған кокстың меншікті шығыны
Шойын өндіруге арналған көмірдің меншікті шығыны
Шойын өндірісіне табиғи газдың меншікті шығыны
домна өндірісіне арналған Кокс шығыны
шойын өндірісіне табиғи газ шығыны
шойын өндірісіне табиғи газдың толық шығыны
шойынның көміртегі мөлшері
табиғи газдағы көміртегі мөлшері
шойындағы көміртегі массасы
Болат сынықтарын өндіруге жұмсалатын шығын
Болат өндірісіне шойын сынықтарының меншікті шығыны
Болат өндірісіне табиғи газды меншікті тұтыну
Әктастағы кальций карбонатының мөлшері
агломерацияны ескере отырып, шойын өндіруге арналған әктастың меншікті шығыны
шойын өндірісіне әктас шығыны
Әктастағы кальций карбонатының мөлшері
Кальций карбонатындағы көміртегі мөлшері
Электр болат өндірісіне электродтардың меншікті шығыны
Болаттағы көміртегі мөлшері
Агломерацияны ескере отырып, шойын өндіруге арналған әктастың меншікті шығыны
шойын өндірісіне әктас шығыны
Агломерат өндірісіне Кокс ұсақ-түйегінің үлестік шығыны
Көміртегі агломераты пр-дағы Кокс ұсақ-түйегін тұтыну
кокстағы көміртегі мөлшері
Агломерат даңғылындағы табиғи газдың үлестік шығыны
Табиғи газдың түйіршіктер өндірісіне үлестік шығыны
Кокс ұсақ-түйектерін өндіруге жұмсалатын шығын
Алюминий өндірісі
Күйдірілген анодтар
алюминийдің тоннасына алдын ала күйдірілген анодтарды таза тұтыну
кокстағы күл құрамы, %
ваннаға анодтық әсер ету минуттары-күн, мин.
коксты, күйдірілген анодтарды тұтыну
Ферроқорытпа өндірісі
Ферроқорытпаларды өндіру үшін тұтынылған тотықсыздандырғыштың көлемі (ферроқорытпалардың түрлері бойынша боялған)
тотықсыздандырғыштың көміртегі мөлшері
Тұтынылған қож түзетін материалдың көлемі
қож түзетін материалдың көміртегі мөлшері
ұшпа заттардың көміртегі мөлшері
Қорғасын өндірісі
Тікелей балқыту әдісімен алынған қорғасынның көлемі
тікелей балқыту арқылы алынған қорғасынның көміртегі мөлшері, қорғасынның тонна С / тоннасы
тотықсыздандырғыш саны
тотықсыздандырғыштың көміртегі мөлшері
Мырыш өндірісі
вельц пешінде өндірілген мырыш мөлшері
вельц торттарының көміртегі мөлшері
тотықсыздандырғыш массасы
тотықсыздандырғыштың көміртегі мөлшері
технологиялық материалдың массасы
технологиялық материалдың көміртегі мөлшері,
* Деректерді экономикалық қызмет түрі қызметтің металлургиялық саласына жататын квоталау субъектілері толтырады

9. Укажите данные по произведенной продукции за отчетный год и объему выбросов парниковых газов от каждого вида продукции
Код строки
Произведенная продукция за отчетный год
Наименование установки
Вид
Количество **
Единица измерения *
Итого по каждой установке по каждому виду продукции**
Единица измерения *
Объем выбросов парниковых газов (в тоннах) **
двуокись углерода
метан
закись азота
перфторуглероды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
* В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории.
** Данные указываются с округлением до трех цифр после запятой.
Продолжения таблицы 9
Укажите данные по расходу топлива и сырья при производстве продукции в металлургической сфере деятельности *:
Код строки
Вид
Количество ***
Единица измерения **
1
2
3
4
Производство чугуна, стали, агломератов и окатышей
Удельный расход кокса на производство чугуна
Удельный расход каменного угля на производство чугуна
Удельный расход природного газа на производство чугуна
расход кокса на доменное производство
расход природного газа на производство чугуна
полный расход природного газа на производство чугуна
содержание углерода в чугуне
содержание углерода в природном газе
масса углерода в чугуне
Удельный расход стального лома на производство стали
Удельный расход чугунного лома на производство стали
Удельное потребление природного газа на производство стали
Содержание карбонате кальция в известняке
удельный расход известняка на производство чугуна с учетом агломерации
расход известняка на производство чугуна
Содержание карбонате кальция в известняке
Содержание углерода в карбонате кальция
Удельный расход электродов на производство электростали
Содержание углерода в стали
Удельный расход известняка на производство чугуна с учетом агломерации
расход известняка на производство чугуна
Удельный расход коксовой мелочи на производство агломерата
Расход коксовой мелочи на пр-во агломерата в углерода
содержание углерода в коксе
Удельный расход природного газа на пр-во агломерата
Удельный расход природного газа на производство окатышей
Удельный расход коксовой мелочи на производство окатышей
Производство алюминия
Обожженные аноды
нетто-потребление предварительно обожженных анодов на тонну алюминия
содержание золы в коксе, %
минуты анодного эффекта на ванно-сутки, мин.
потребление кокса, обожженных анодов
Производство ферросплавов
Объем потребленного восстановителя для производства ферросплавов (расписать по типам ферросплавов)
углеродное содержание восстановителя
Объем потребленного шлакообразующего материала
углеродное содержание шлакообразующего материала
углеродное содержание летучих веществ
Производство свинца
Объем свинца полученного по способу прямой плавки
углеродное содержание свинца полученного прямой плавкой, тонн С/тонну свинца
количество восстановителя
углеродное содержание восстановителя
Производство цинка
количество цинка, произведенного в вельц-печи
углеродное содержание вельц-кеков
масса восстановителя
углеродное содержание восстановителя
масса технологического материала
углеродное содержание технологического материала,
*Данные заполняются субъектами квотирования, вид экономической деятельности которых относится к металлургической сфере деятельности

1) верификацияны жүзеге асыратын аккредиттелген органның толық атауы;
_____________________________________________________________
2) аккредиттелген органның Бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
_____________________________________________________________
3) аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі мен мерзімі немесе аккредиттеу туралы куәліктің күні, сериясы, нөмірі;
______________________________________________________________
4) аккредиттелген органның заңды мекенжайы;
______________________________________________________________
5) Телефон, факс;
____________________________________________________________
6) Электрондық пошта;
_____________________________________________________________
7) тексеруге жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
_____________________________________________________________
8) әрбір Қондырғы бойынша парниктік газдар шығарындыларын мынадай көлемде растау:
_____ тонна көмірқышқыл газы;
_____ көмірқышқыл газының эквивалентіндегі парниктік газдардың жалпы шығарындыларының тоннасы
9) өндірілген өнімнің әрбір түрін (өнімді өндіру, өндіру, қайта өңдеу және (немесе) тасымалдау көлемін) есепті жыл үшін қажетті өлшем бірліктерінде әрбір Қондырғы бойынша сомада растау:
_____________________________________________________________
10) аккредиттелген орган басшысының қолы (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болса)
_____________________________________________________________
Атауы
______________________________________________________________
Мекенжайы
______________________________________________________________
Телефон
______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы
______________________________________
Орындаушы
_____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолтаңбасы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
_____________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолтаңбасы
Басып шығару орны (бар болса)
________________________________________
Қосымша түгендеу туралы
есепке парниктік газдар
шығарындылары квоталау
субъектілері үшін
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме квоталау субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп (индексі 1 - ПГШТ, кезеңділігі: жыл сайын)
1. Квоталау субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп (бұдан әрі-нысан) Кодекстің 294-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді. Нысанда экономиканың реттелетін секторларында парниктік газдар шығарындыларының көлемі жылына жиырма мың тонна көмірқышқыл газынан асатын квоталанатын қондырғылар бойынша деректер көрсетіледі.

1) Полное наименование аккредитованного органа, осуществляющего верификацию;
______________________________________________________________________
2) Бизнес-идентификационный номер аккредитованного органа;
______________________________________________________________________
3) Номер и срок аттестата об аккредитации или дата, серия, номер свидетельства
об аккредитации;
______________________________________________________________________
4) Юридический адрес аккредитованного органа;
______________________________________________________________________
5) Телефон, факс;
______________________________________________________________________
6) Электронная почта;
______________________________________________________________________
7) Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного за верификацию;
______________________________________________________________________
8) Подтверждение выбросов парниковых газов по каждой установке
в следующем объеме:
_____ тонн двуокиси углерода;
_____ тонн общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода
9) Подтверждение каждого вида произведенной продукции (объема добычи,
производства, переработки и (или) транспортировки продукции) в сумме по каждой
установке в необходимых единицах измерения за отчетный год:
______________________________________________________________________
10) подпись руководителя аккредитованного органа (Фамилия, имя, отчество)
(при его наличии)
______________________________________________________________________
Наименование
______________________________________________________________________
Адрес
______________________________________________________________________
Телефон
______________________________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________________
Исполнитель
______________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (при ее наличии)
________________________________________
Приложение
к Отчету об инвентаризации
выбросов парниковых газов
для субъектов квотирования
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов квотирования
(индекс 1- ИВПГ, периодичность: ежегодно)
1. Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов квотирования (далее – Форма) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 294 Кодекса. В форме указываются данные по квотируемым установкам, объем выбросов парниковых газов которых превышает двадцать тысяч тонн диоксида углерода в год в регулируемых секторах экономики.

2. Нысанды квоталау субъектілері Кодекстің 294-бабына сәйкес жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 15 сәуіріне дейін жүйе операторына ұсынады.
3. Нысан келесідей толтырылады:
"есепті кезең" бөлімінде парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп әзірленген есепті жыл көрсетіледі;
"ЖСН/БСН" бөлімінде квоталау субъектісінің жеке-сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
1-бөлімде квоталау субъектісінің толық атауы көрсетіледі;
2-бөлімде квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облысты, ауданды, елді мекенді (қала\кент\өзгелерді қоса алғанда) көрсетіледі;
3-бөлімде WGS84 (түрдің ендік/бойлық: NN) халықаралық координаттарды анықтау жүйесі бойынша орнатудың нақты мекенжайы көрсетіледі.nnnnnn,EE.eeeeee);
4-бөлімде Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жүзеге асырылатын қызмет түрі көрсетіледі;
5-бөлімде Орындаушының парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті әзірлеу жөніндегі деректері – тегі, аты және әкесінің аты – бар болса және оның байланыс деректері: қызметтік телефон, ұялы телефон, e-mail көрсетіледі;
4. 6-бөлімде стационарлық көздер немесе стационарлық көздерге теңестірілген мобильді көздер бойынша есепті жылдағы парниктік газдар шығарындыларының нақты көлемі көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" 3-бағанында көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;
"Шикізаттың немесе процестің атауы" деген 4-бағанда бағанда көрсетілген бөлімге сәйкес шикізат түрлері толтырылады. Шикізаттың немесе процестің әрбір түрі жеке жолмен толтырылады;
"Көмірқышқыл газы шығарындыларының көлемі, тонна" деген 5-бағанда пайдаланылған шикізаттың әрбір түрі бойынша тонна көмірқышқыл газы шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Метан шығарындыларының көлемі" бағанында пайдаланылған шикізаттың әрбір түрі бойынша метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 6 және 7-бағандарға бөлінеді. 6-бағанда тонна метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі, 7-бағанда тонна көмірқышқыл газының баламасында метан шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Азот оксиді шығарындыларының көлемі" бағанында пайдаланылған шикізаттың әрбір түрі бойынша азот оксиді шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 8 және 9-бағандарға бөлінеді. 8-бағанда азот оксиді шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі, 9-бағанда азот оксиді шығарындыларының көлемі бір тонна көмірқышқыл газының баламасында көрсетіледі;

2. Форма представляется субъектами квотирования в соответствии со статьей 294 Кодекса, ежегодно до 15 апреля года, следующего за отчетным, Оператору системы.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе "Отчетный период" указывается отчетный год, по итогам которого разработан отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов;
в разделе "ИИН/БИН" указывается индивидуальный-идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) субъекта квотирования;
в разделе 1 указывается полное наименование субъекта квотирования;
в разделе 2 указывается юридический адрес субъекта квотирования (включая область, район, населенный пункт (город\поселок\прочее);
в разделе 3 указывается физический адрес установки по международной системе определения координат WGS84 (Широта/Долгота вида: NN.nnnnnn,EE.eeeeee);
в разделе 4 указывается вид деятельности, по которому осуществляется углеродное квотирование по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 5 указывается данные исполнителя по разработке отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов – фамилия, имя и отчество – при его наличии, и его контактные данные: служебный телефон, мобильный телефон, e-mail;
4. В разделе 6 указывается фактический объем выбросов парниковых газов за отчетный год по стационарным источникам или мобильным источникам, приравненным к стационарным:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;
в графе 4 "Наименование сырья, либо процесса" заполняются виды сырья, согласно разбивке, перечисленной в графе. Каждый вид сырья либо процесса заполняется отдельной строкой;
в графе 5 "Объем выбросов двуокиси углерода, тонн" указывается объем выбросов двуокиси углерода в тоннах по каждому использованному виду сырья;
в графе "Объем выбросов метана" указывается объем выбросов метана по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 6 и 7. В графе 6 указывается объем выбросов метана в тоннах, в графе 7 указывается объем выбросов метана в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе "Объем выбросов закиси азота" указывается объем выбросов закиси азота по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 8 и 9. В графе 8 указывается объем выбросов закиси азота в тоннах, в графе 9 указывается объем выбросов закиси азота в эквиваленте тонны двуокиси углерода;

"Перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі" бағанында пайдаланылған шикізаттың әрбір түрі бойынша азот оксиді шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 10 және 11-бағандарға бөлінеді. 10-бағанда тоннадағы перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі көрсетіледі, 11-бағанда бір тонна көмірқышқыл газының баламасындағы перфторкөміртектер шығарындыларының көлемі көрсетіледі;
"Қондырғы бойынша көмірқышқыл газы шығарындыларының жалпы көлемі" деген 12-бағанда қондырғы бойынша көмірқышқыл газы бойынша шығарындылардың жалпы көлемі көрсетіледі. Қондырғы бойынша көмірқышқыл газы шығарындыларының көлемі тоннамен көрсетіледі;
"Қондырғы бойынша бір тонна көмірқышқыл газының баламасындағы парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі" деген 13-бағанда қондырғы бойынша бір тонна көмірқышқыл газының баламасындағы барлық парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі көрсетіледі;
5. 7-бөлімде парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" 3-бағанында көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;
"Тұтынылған шикізат немесе процесс" бағанында бағанда көрсетілген бөлімге сәйкес шикізат түрлері толтырылады. Шикізаттың немесе процестің әрбір пайдаланылған түрі жеке жолмен толтырылады. График бірнеше графикке бөлінеді. 4-бағанда тұтынылған шикізаттың не аталған түрлерге сәйкес процестің белгілі бір түрі көрсетіледі, 5-бағанда тұтынылған шикізаттың не процестің нақты көлемі көрсетіледі, 6-бағанда ескертуді ескере отырып, өлшем бірлігі (заттай бірліктерде) көрсетіледі;
"Есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер" бағанында шикізаттың немесе процестің әрбір түрі бойынша парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі. Баған бірнеше бағанға бөлінеді. 7-бағанда отын паспортында отын жеткізуші ұсынатын жұмыс массасына отынның көміртегі мөлшері не Кодекстің 186-бабының 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген өзінің аттестатталған өндірістік зертханасында немесе тәуелсіз зертханада отынға талдау жүргізу арқылы көрсетіледі. 8-бағанда жұмыс массасына отынның құрамындағы көміртектің өлшем бірлігі көрсетіледі. 9-бағанда отын паспортында не өзінің аттестатталған өндірістік зертханасында немесе Кодекстің 186-бабының 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген тәуелсіз зертханада отынға талдау жүргізу арқылы отын жеткізуші беретін жанудың төмен жылуының коэффициенті көрсетіледі. 10 бағанда жанудың төмен жылу коэффициентінің өлшем бірлігі көрсетіледі; отын жағылған жағдайда 11-бағанда тотығу коэффициенті не өнеркәсіптік процестер жағдайында түрлендіру коэффициенті көрсетіледі, 12-бағанда тотығуды өлшеу бірлігі не түрлендіру коэффициенті көрсетіледі;

в графе "Объем выбросов перфторуглеродов" указывается объем выбросов закиси азота по каждому использованному виду сырья. Графа разделяется на графы 10 и 11. В графе 10 указывается объем выбросов перфторуглеродов в тоннах, в графе 11 указывается объем выбросов перфторуглеродов в эквиваленте тонны двуокиси углерода;
в графе 12 "Общий объем выбросов двуокиси углерода по установке" указывается общий объем выбросов по двуокиси углерода по установке. Объем выбросов двуокиси углерода по установке указывается в тоннах;
в графе 13 "Общий объем выбросов парниковых газов в эквиваленте тонны двуокиси углерода по установке" указывается общий объем выбросов всех парниковых газов в эквиваленте тонны двуокиси углерода по установке;
5. В разделе 7 указываются коэффициенты, использованные для расчетов парниковых газов:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;
в графе "Потребленное сырье, либо процесса" заполняются виды сырья, согласно разбивке, перечисленной в графе. Каждый использованный вид сырья либо процесса заполняется отдельной строкой. Графа делится на несколько граф. В графе 4 указывается определенный вид потребленного сырья либо процесса согласно перечисленным видам, в графе 5 указывается фактический объем потребленного сырья либо процесса, в графе 6 указывается единица измерения (в натуральных единицах) с учетом сноски;
в графе "Коэффициенты, использованные для расчетов" указываются коэффициенты, использованные для расчетов выбросов парниковых газов по каждому виду сырья либо процесса. Графа подразделяется на несколько граф. В графе 7 указывается содержание углерода в топливе на рабочую массу представляемый поставщиком топлива в паспорте топлива, либо посредством проведения анализа топлива в собственной аттестованной производственной лабораторией или в независимой лаборатории, аккредитованной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в соответствии с пунктом 8 статьи 186 Кодекса. В графе 8 указывается единица измерения содержания углерода в топливе на рабочую массу. В графе 9 указывается коэффициент низшей теплоты сгорания, предоставляемый поставщиком топлива в паспорте топлива, либо посредством проведения анализа топлива в собственной аттестованной производственной лабораторией или в независимой лаборатории, аккредитованной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в соответствии с пунктом 8 статьи 186 Кодекса. В графе 10 указывается единица измерения коэффициента низшей теплоты сгорания; в графе 11 в случае сжигания топлива указывается коэффициент окисления либо коэффициент преобразования в случае промышленных процессов, в графе 12 указывается единица измерения окисления либо коэффициент преобразования;

"Шығарындылар коэффициенті" бағаны 13, 14 және 15-бағандарға бөлінеді. 13-бағанда көмірқышқыл газы шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі, 14-бағанда метан шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі, 15-бағанда азот оксиді шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі. 16 бағанда шығарындылар коэффициенттерінің өлшем бірлігі көрсетіледі;
6. 8-бөлімде. "Энергетика" және "өнеркәсіп" секторларында парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған отынның тотығу коэффициенттері көрсетіледі:
"Тотығу коэффициенті" бағанында "Энергетика" секторына парниктік газдар шығарындыларын есептеудің қолданыстағы әдістемесіне сәйкес есептелген/алынған деректер көрсетіледі және таңдалған нұсқалардың біреуі ғана толтырылады;
"А нұсқасы" бағанында 5-бағанда көрсетілген жанудың механикалық толық графстігі салдарынан жылуды жоғалту көрсеткіштерінің көмегімен отынның тотығу коэффициентін анықтау үшін пайдаланылатын деректер және 7-бағандағы химиялық деректер көрсетіледі. 6-бағанда жанудың механикалық толық потеристігінен жылу шығынын өлшеу бірлігі көрсетіледі, 8-бағанда жанудың химиялық толық потеристігінен жылу шығынын өлшеу бірлігі көрсетіледі. Отынның жануының механикалық толық болмауы салдарынан жылуды жоғалту көрсеткішін квоталау субъектісі өзінің аттестатталған өндірістік зертханасында не Кодекстің 186-бабының 8-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аккредиттелген тәуелсіз зертханада есептейді. Отынның жануының химиялық толық болмауына байланысты жылуды жоғалту көрсеткіші Кодекстің 294-бабының 7-тармағына сәйкес немесе қазандықтардың нормативтік энергетикалық сипаттамалары бойынша әзірленген жылу электр станцияларының, жылу электр орталықтары мен қазандықтардың қазандықтарынан парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемесіне сәйкес айқындалады. Деректер болмаған кезде көрсеткіш нөлге тең деп қабылданады;
"Б нұсқасы" бағанында 10-бағанға сәйкес келетін қождағы көміртегі құрамының көрсеткіштерін пайдалана отырып, отынның тотығу коэффициентін анықтау үшін пайдаланылатын деректер, 11-бағанда толтырылатын 1-кезеңде түзілген қож мөлшері және 13-бағанда орналасқан 1-кезең үшін заттай түрдегі отын шығыны көрсетіледі. 10, 12 және 14-бағандарда "В нұсқасы"бағанында сипатталған көрсеткіштердің өлшем бірліктері көрсетіледі;
7. 8-бөлімде метан мен азот оксиді шығарындыларының коэффициенттерін есептеу үшін өз деректерін пайдаланған жағдайда "Энергетика" және "өнеркәсіп" секторларындағы парниктік газдарды есептеу үшін пайдаланылған шығарындылар коэффициенттері көрсетіледі.

графа "коэффициент выбросов" подразделяется на графы 13, 14 и 15. В графе 13 указывается коэффициент выбросов двуокиси углерода, в графе 14 указывается коэффициент выбросов метана, в графе 15 указывается коэффициент выбросов закиси азота. В графе 16 указывается единица измерения коэффициентов выбросов;
6. В разделе 8. указываются коэффициенты окисления топлива, использованные для расчетов парниковых газов в секторе "Энергетика" и "Промышленность":
в графе "Коэффициент окисления" указываются данные, рассчитанные/полученные в соответствии с действующей методикой расчета выбросов парниковых газов в сектора "Энергетика" и заполняются лишь по одному из выбранных вариантов;
в графе "Вариант А" указываются данные, использующиеся для определения коэффициента окисления топлива при помощи показателей потери тепла вследствие механической неполноты сгорания, указанной в графе 5, и химической в графе 7. В графе 6 указывается единица измерения потери тепла от механической неполноты сгорания, в графе 8 указывается единица измерения потери тепла от химической неполноты сгорания. Показатель потери тепла вследствие механической неполноты сгорания топлива рассчитывается субъектом квотирования в собственной аттестованной производственной лаборатории, либо в независимой лаборатории, аккредитованной в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия в соответствии с пунктом 8 статьи 186 Кодекса. Показатель потери тепла вследствие химической неполноты сгорания топлива определяется согласно Методике расчетов выбросов парниковых газов от котлов тепловых электростанций, теплоэлектроцентралей и котельных, разработанной в соответствии с пунктом 7 статьи 294 Кодекса, либо по нормативным энергетическим характеристикам котлов. При отсутствии данных показатель принимается равным нулю;
в графе "Вариант Б" указываются данные, использующиеся для определения коэффициента окисления топлива при помощи показателей содержания углерода в шлаке, соответствующей графе 10, количество шлака, образованного за период 1 заполняемый в графу 11, и расход топлива в натуральном виде за период 1 расположенный в графе 13. В графах 10, 12 и 14 указываются единицы измерения показателей, описанных в графе "Вариант Б";
7. В разделе 8 указываются коэффициенты выбросов, использованные для расчетов парниковых газов в секторе "Энергетика" и "Промышленность" в случае использования собственных данных для расчета коэффициентов выбросов метана и закиси азота.

Кодекстің 294-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген жылу электр станцияларының, жылу электр орталықтарының және қазандықтардың қазандықтарынан парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемесіне сәйкес әдепкі шығарындылар коэффициенттерін пайдаланған жағдайда, бұл кесте толтырылмайды;
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Кондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өндірістік процестің атауы" 3-бағанында көрсетілген қондырғыда жүзеге асырылатын және парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы таңдалады;
"Шығарындылар коэффициенті" бағанында 5-бағанда өндірілген аспаптық өлшеулер негізінде ауаның артық коэффициенті кезінде пайдаланылған газдардағы метанның өлшенген көлемдік концентрациясы көрсетіледі, 6-бағанда пайдаланылған газдардағы метанның өлшенген көлемдік концентрациясының өлшем бірлігі көрсетіледі; 7-бағанда артық ауа коэффициенті кезінде пайдаланылған газдардағы азот оксидінің өлшенген көлемдік концентрациясы көрсетіледі, жүргізілген аспаптық өлшеулер негізінде 8-бағанда пайдаланылған газдардағы азот оксидінің өлшенген көлемдік концентрациясының өлшем бірлігі көрсетіледі; 9-бағанда парниктік газдардың (метан және азот оксиді) мөлшерін анықтау үшін түтін газдарының сынамасын алу орнындағы оттегінің өлшенген концентрациясы көрсетіледі, 10-бағанда түтін газдарының сынамасын алу орнындағы оттегінің өлшенген концентрациясының өлшем бірлігі көрсетіледі;11-бағанда отынның үш түрінің әрқайсысына сәйкес келетін және Әдістемеде көрсетілген отынның сипатын ескеретін коэффициент көрсетіледі Кодекстің 294-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген жылу электр станцияларының, жылу электр орталықтарының және қазандықтардың қазандықтарынан парниктік газдар шығарындыларын есептеу; 12-бағанда Кодекстің 294-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген жылу электр станцияларының, жылу электр орталықтарының және қазандықтардың қазандықтарынан парниктік газдар шығарындыларын есептеу әдістемесіне сәйкес есептелген азот оксидінің үлес салмағы көрсетіледі; 13-бағанда "Энергетика" секторындағы парниктік газдар шығарындыларын есептеу жөніндегі қолданыстағы Әдістемеге сәйкес есептелген метанның үлес салмағы көрсетіледі;
8. 9-бөлімде есепті жыл ішінде өндірілген өнім бойынша деректер және өнімнің әрбір түрінен парниктік газдар шығарындыларының көлемі көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Түрі" деген 3-бағанда есепті жылы орнату бойынша өндірілген өнімнің түрі көрсетіледі;
"Саны" деген 4-бағанда өндірілген өнімнің саны көрсетіледі. Деректер үтірден кейін үш цифрға дейін дөңгелектенеді;
"Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда өлшем бірліктері көрсетіледі. Мегаватт-сағаттық электр энергиясын және Гигакалориядағы жылу энергиясын өндіруді қоспағанда, өндірілген өнім мөлшерін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады;
"Өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір Қондырғы бойынша ЖИЫНЫ" деген 6-бағанда өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір Қондырғы бойынша сомадағы өнімнің жиынтық көлемі көрсетіледі;
"Өлшем бірлігі" деген 7-бағанда өлшем бірліктері көрсетіледі. Мегаватт-сағаттық электр энергиясын және Гигакалориядағы жылу энергиясын өндіруді қоспағанда, өндірілген өнім мөлшерін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады;

В случае использования коэффициентов выбросов по умолчанию, в соответствии с Методикой расчетов выбросов парниковых газов от котлов тепловых электростанций, теплоэлектроцентралей и котельных, разработанной в соответствии с пунктом 3 статьи 294 Кодекса, данная таблица не заполняется;
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование производственного процесса" выбирается наименование процесса, который осуществляется на указанной установке и является причиной выбросов парниковых газов;
в графе "Коэффициент выбросов" указывается в графе 5 указывается измеренная объемная концентрация метана в выхлопных газах при коэффициенте избытка воздуха, на основе произведенных инструментальных замеров, в графе 6 указывается единица измерения измеренной объемной концентрации метана в выхлопных газах; в графе 7 указывается измеренная объемная концентрация закиси азота в выхлопных газах при коэффициенте избытка воздуха, на основе произведенных инструментальных замеров, в графе 8 указывается единица измерения измеренной объемной концентрации закиси азота в выхлопных газах; в графе 9 указывается измеренная концентрация кислорода в месте отбора пробы дымовых газов для определения количества парниковых газов (метана и закиси азота), в графе 10 указывается единица измерения измеренной концентрации кислорода в месте отбора пробы дымовых газов; в графе 11 указывается коэффициент учитывающий характер топлива, соответствующий каждому из трех видов топлива и указанный в Методике расчетов выбросов парниковых газов от котлов тепловых электростанций, теплоэлектроцентралей и котельных, разработанной в соответствии с пунктом 3 статьи 294 Кодекса; в графе 12 указывается удельная масса закиси азота, рассчитанная в соответствии с Методикой расчетов выбросов парниковых газов от котлов тепловых электростанций, теплоэлектроцентралей и котельных, разработанной в соответствии с пунктом 3 статьи 294 Кодекса; в графе 13 указывается удельная масса метана, рассчитанная в соответствии с действующей Методикой по расчету выбросов парниковых газов в секторе "Энергетика";
8. В разделе 9 указываются Данные по произведенной продукции за отчетный год и объем выбросов парниковых газов от каждого вида продукции:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид" указывается вид произведенной продукции по установке за отчетный год;
в графе 4 "Количество" указывается количество произведенной продукции. Данные указываются с округлением до трех цифр после запятой;
в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения. В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории;
в графе 6 "Итого по каждой установке по каждому виду продукции" указывается итоговый объем продукции в сумме по каждой установке по каждому виду продукции;
в графе 7 "Единица измерения" указываются единицы измерения. В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории;

"Парниктік газдарды таңдау көлемі (тоннамен)" бағанында өндірілген өнім бойынша әрбір парниктік газ шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 8, 9, 10 және 11 бағандарға бөлінеді. 8-бағанда тонна көмірқышқыл газының көлемі көрсетіледі, 9-бағанда тонна метан шығарындыларының саны көрсетіледі, 10-бағанда тонна азот оксиді көрсетіледі, 11-бағанда тонна перфторкөміртектер көрсетіледі;
9. 9-бөлімде қызметтің металлургия саласында өнім өндіру кезінде отын мен шикізат шығысы бойынша деректер көрсетіледі. Бұл тармақтарды Экономикалық қызмет түрі қызметтің металлургиялық саласына жататын квоталау субъектілері ғана толтырады:
4-бағанда отынның өлшем бірліктері көрсетіледі.
10. 10-бөлімде есепті жылы орын алған осы қондырғылардың өзгеруі көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда өзгерістер болған қондырғы көрсетіледі;
"Қызмет түрі" 3-бағанында өзгерістер болған Қызмет түрі көрсетіледі;
"Есепті жылдағы осы қондырғылардың өзгеруі" деген 4-бағанда есепті жыл ішінде орын алған қондырғылардың өзгерістері сипатталады;
"Ескертпе" деген 5-бағанда ескертпелер көрсетіледі;
"Сатып алу" деген 1-жолда есепті жылы қондырғыны сатып алу болған-болмағаны көрсетіледі;
"Иеліктен шығару" деген 2-жолда есепті жыл ішінде қондырғыны иеліктен шығару болған-болмағаны көрсетіледі;
"Аутсорсинг" деген 3-жолда қондырғының аутсорсингі есепті жылы жүзеге асырылғаны көрсетіледі;
"Өндірісті қысқарту" деген 4-жолда қондырғыда өндірісті қысқарту жүргізілген-жүргізілмегені көрсетіледі;
5 "Өндірісті кеңейту" мерзімінде қондырғыда өндірісті кеңейту жүргізілген-жүргізілмегені көрсетіледі;
"Энергия тиімділігі және энергия үнемдеу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру, басқа технологияға немесе отынға көшу" деген 6-жолда қондырғыда энергия тиімділігі және энергия үнемдеу жөніндегі іс-шаралар, басқа технологияға немесе отынға көшу көрсетіледі;
"Көміртекті офсеттерді жүзеге асыру (парниктік газдардың көлемі)" деген 7-жолда көміртекті офсеттерді жүзеге асыру нәтижесінде қысқартылған және (немесе) ұлғайтылған парниктік газдардың көлемі көрсетіледі;
"Есептеу әдіснамасын (мониторинг жоспарын) өзгерту (иә/жоқ)" деген 8-жолда есептеу әдіснамасын өзгерту жүргізілгені немесе жүргізілмегені көрсетіледі;
"Басқалар" деген 9-жолда есепті жыл ішінде қондырғылар бойынша болған өзгерістердің өзге де себептері көрсетіледі.
11. 11-бөлімде әрбір Қондырғы бойынша көміртегі бірліктері (алынған, сатып алынған, иеліктен шығарылған және берілген) бойынша мәліметтер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көміртегі бірлігінің түрі" 3-бағанында көміртегі бірлігінің түрі көрсетіледі;

в графе "Объем выборов парниковых газов (в тоннах)" указывается объем выбросов каждого парникового газа по произведенной продукции. Графа делится на графы 8, 9, 10 и 11. В графе 8 указывается объем двуокиси углерода в тоннах, в графе 9 указывается количество выбросов метана в тоннах, в графе 10 указывается закись азота в тоннах, в графе 11 указываются перфторуглероды в тоннах;
9. В разделе 9 указываются данные по расходу топлива и сырья при производстве продукции в металлургической сфере деятельности. Данные пункты заполняют только субъекты квотирования, вид экономической деятельности которых относится к металлургической сфере деятельности:
в графе 4 указываются единицы измерения топлива.
10. В разделе 10 указывается изменение данных установок, которые произошли за отчетный год:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается установка по которой произошли изменения;
в графе 3 "Вид деятельности" указывается вид деятельности, по которому произошли изменения;
в графе 4 "Изменение данных установок за отчетный год" описываются изменения установки, которые произошли за отчетный год;
в графе 5 "Примечание" указываются примечания;
в строке 1 "приобретение" указывается, было ли приобретение установки за отчетный год;
в строке 2 "отчуждение" указывается, было ли отчуждение установки за отчетный год;
в строке 3 "аутсорсинг" указывается, осуществлялся ли аутсорсинг установки за отчетный год;
в строке 4 "сокращение производства" указывается, было ли произведено сокращение производства на установке;
в сроке 5 "расширение производства" указывается, было ли произведено расширение производства на установке;
в строке 6 "осуществление мероприятий по энергоэффективности и энергосбережению, переход на другую технологию или топливо" указываются мероприятия по энергоэффективности и энергосбережению на установке, переход на другую технологию или топливо;
в строке 7 "осуществление углеродных офсетов (объем парниковых газов)" указывается объем парниковых газов, который был сокращен и (или) увеличен в результате осуществления углеродных офсетов;
в строке 8 "изменение методологии расчетов (плана мониторинга) (да/нет)" указывается, было или не было произведено изменение методологии расчетов;
в строке 9 "другие" указываются иные причины изменений, которые произошли по установкам в течение отчетного года.
11. В разделе 11 указываются сведения по углеродным единицам (полученным, приобретенным, отчужденным и переданным) по каждой установке:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид углеродной единицы" указывается вид углеродной единицы;

"Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған квота бірліктері" бағаны 4 және 5-бағандарға бөлінеді. 4-бағанда тегін бөлу арқылы алынған квота бірліктерінің көлемі көрсетіледі. 5-бағанда аукционда сату арқылы алынған квоталар бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Ұлттық көміртегі квоталары жоспарының қолданылу кезеңіндегі көміртегі бірліктерінің қалдығы" деген 6-бағанда өткен есепті кезеңдегі өтелген көміртегі бірліктерін ескере отырып, Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіндегі көміртегі бірліктерінің қалдығы көрсетіледі;
"Есепті жылға квоталардың алуға жоспарланатын қосымша көлемі" деген 7-бағанда уәкілетті органнан есепті жылға алу жоспарланатын квота бірліктерінің қосымша көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылы сатып алынған көміртегі бірліктері" деген 8-бағанда есепті жылға сатып алынған көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылға сатып алуға жоспарланатын көміртегі бірліктері" деген 9-бағанда есепті жылға сатып алуға жоспарланатын көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылға алуға жоспарланатын офсеттік бірліктер" деген 10-бағанда есепті жылға алуға жоспарланатын офсеттік бірліктердің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жыл үшін иеліктен шығарылған көміртегі бірліктері" деген 11-бағанда есепті жылға иеліктен шығарылған көміртегі бірліктерінің көлемі (сатылған көміртегі бірліктері, басқа қондырғыға бөлінген көміртегі бірліктері) көрсетіледі;
"Есепті жылға иеліктен шығаруға жоспарланатын көміртегі бірліктері" деген 12-бағанда есепті жылға иеліктен шығаруға (сатуға, басқа қондырғыға бөлуге) жоспарланатын көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылға өтеу үшін берілген көміртегі бірліктері" деген 13-бағанда есепті жылға міндеттемелерді өтеу үшін берілген көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Есепті жылға өтеу үшін беруге жоспарланатын көміртегі бірліктері" деген 14-бағанда қосымша көміртегі бірліктерінің көлемін не сатып алуға жоспарланатын көміртегі бірліктерінің көлемін алу жоспарланған жағдайда есепті жылға міндеттемелерді өтеу үшін беруге жоспарланатын квоталар бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Квота бірлігі" деген 1-жолда көміртегі бірліктерінің көлемі көрсетіледі;
"Офсеттік бірліктер" деген 2-жолда 10-бағанға сәйкес офсеттік бірліктердің көлемі көрсетіледі;
"Барлығы" деген 3-жолда көміртегі бірліктерінің жалпы көлемі көрсетіледі;
"Ескертпеде" кестеге қосымша жазбалар, түсініктемелер және басқалар көрсетіледі.
12. 12-бөлімде есепті жылдағы мониторинг жоспарындағы өзгерістер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Процестің атауы" 3-бағанында парниктік газдар шығарындыларының себебі болып табылатын процестің атауы көрсетіледі;
"Мониторинг жоспарына сәйкес кезеңділік" деген 4-бағанда мониторинг жоспарына сәйкес мониторинг кезеңділігі көрсетіледі;
"Мониторинг жоспарынан ауытқулар" деген 5-бағанда мониторинг жоспарынан ауытқулар көрсетіледі;
"Ауытқу себептері" деген 6-бағанда мониторинг жоспарынан ауытқу себептері көрсетіледі;
"Ескертпе" деген 7-бағанда ескертпелер көрсетіледі.

графе "Полученные единицы квоты на период действия Национального плана" подразделяется на графы 4 и 5. В графе 4 указывается объем единиц квот, полученный посредством бесплатного распределения. В графе 5 указывается объем единиц квот, полученный посредством продажи на аукционе;
в графе 6 "Остаток углеродных единиц на период действия Национального плана углеродных квот" указывается остаток углеродных единиц на период действия Национального плана с учетом погашенных углеродных единиц за прошлый отчетный период;
в графе 7 "Планируемый к получению дополнительный объем квот за отчетный год" указывается дополнительный объем единиц квоты, который планируется получить от уполномоченного органа за отчетный год;
в графе 8 "Приобретенные углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, приобретенный на отчетный год;
в графе 9 "Планируемые к приобретению углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, планируемый к приобретению за отчетный год;
в графе 10 "Планируемые к получению офсетные единицы за отчетный год" указывается объем офсетных единиц, планируемый к получению за отчетный год;
в графе 11 "Отчужденные углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, отчужденный (проданные углеродные единицы, распределенные углеродные единицы на другую установку) на отчетный год;
в графе 12 "Планируемые к отчуждению углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, планируемый к отчуждению (к продаже, к распределению на другую установку) за отчетный год;
в графе 13 "Переданные для погашения углеродные единицы за отчетный год" указывается объем углеродных единиц, переданный для погашения обязательств за отчетный год;
в графе 14 "Планируемые к передаче углеродные единицы для погашения за отчетный год" указывается объем единиц квот, планируемый к передаче для погашения обязательств за отчетный год в случае планируемого получения дополнительного объема углеродных единиц либо объема углеродных единиц, планируемого к покупке;
в строке 1 "Единицы квоты" указывается объем углеродных единиц;
в строке 2 "Офсетные единицы" указывается объем офсетных единиц согласно графе 10;
в строке 3 "Всего" указывается общий объем углеродных единиц;
в "Примечании" указываются дополнительные заметки, объяснения и другие к таблице.
12. В разделе 12 указываются изменения в плане мониторинга за отчетный год:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Наименование процесса" указывается наименование процесса, который является причиной выбросов парниковых газов;
в графе 4 "Периодичность в соответствии с планом мониторинга" указывается периодичность мониторинга в соответствии с планом мониторинга;
в графе 5 "Отклонения от плана мониторинга" указываются отклонения от плана мониторинга;
в графе 6 "Причины отклонения" указываются причины отклонения от плана мониторинга;
в графе 7 "Примечание" указываются примечания.

13. 13-бөлімде квоталау субъектісі басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
14. 14-бөлімде валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті растауы көрсетіледі:
сенімділік деңгейі көрсетіледі (ақылға қонымды немесе шектеулі);
1) тармақшада верификацияны жүзеге асыратын валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның толық атауы көрсетіледі;
2) тармақшада аккредиттелген органның Бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
3) тармақшада аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі мен мерзімі немесе аккредиттеу туралы куәліктің күні, сериясы, нөмірі;
4) тармақшада валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның заңды мекенжайы көрсетіледі;
5) тармақшада тексерушінің телефон, факс нөмірі көрсетіледі;
6) тармақшада тексерушінің электрондық поштасы көрсетіледі;
7) тармақшада тексеруге жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі;
8) тармақшада әрбір Қондырғы бойынша парниктік газдар шығарындыларының расталатын көлемі көмірқышқыл газының тоннасында жеке көрсетіледі; сондай-ақ әрбір Қондырғы бойынша көмірқышқыл газының баламасында парниктік газдардың жалпы шығарындыларының көлемі жеке көрсетіледі;
9) тармақшада есепті жыл үшін қажетті өлшем бірліктерінде әрбір Қондырғы бойынша сомада өндірілген өнімнің әрбір түрінің расталатын көлемі көрсетіледі;
10) тармақшада валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган басшысының тегі, аты, әкесінің аты бар болған жағдайда қолы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрі
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 55 бұйрығына
4 қосымша
Парниктік газдар
шығарындылары
мен сіңірулері саласындағы
мемлекеттік реттеу
қағидаларына
4-қосымша
Ұсынылады: жүйе операторына.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан ndbecology.gov.kz интернет – ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: әкімшілік субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 2-ПГШТ
Кезеңділік: жыл сайын.
Есепті кезең: ____ жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Кодекстің 301-бабына сәйкес әкімшілендіру субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі жылдың бірінші сәуіріне дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде.

13. В разделе 13 указывается подпись руководителя субъекта квотирования, фамилия, имя, отчество (при его наличии).
14. В разделе 14 указывается подтверждение отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов аккредитованным органом по валидации и верификации:
указывается уровень заверения (разумный или ограниченный);
в подпункте 1) указывается полное наименование аккредитованного органа по валидации и верификации, осуществляющего верификацию;
в подпункте 2) указывается Бизнес-идентификационный номер аккредитованного органа;
в подпункте 3) номер и срок аттестата об аккредитации или дата, серия, номер свидетельства об аккредитации;
в подпункте 4) указывается юридический адрес аккредитованного органа по валидации и верификации;
в подпункте 5) указывается номер телефона, факса верификатора;
в подпункте 6) указывается электронная почта верификатора;
в подпункте 7) указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного за верификацию;
в подпункте 8) указывается подтверждаемый объем выбросов парниковых газов по каждой установке отдельно в тоннах двуокиси углерода; а также объем общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода по каждой установке отдельно;
в подпункте 9) указывается подтверждаемый объем каждого вида произведенной продукции в сумме по каждой установке в необходимых единицах измерения за отчетный год;
в подпункте 10) указывается подпись руководителя аккредитованного органа по валидации и верификации с фамилией, именем, отчеством при его наличии.
Приложение 4 к приказу
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 20 марта 2026 года № 55
Приложение 4 к Правилам
государственного регулирования
в сфере выбросов и поглощений
парниковых газов заполнения
Представляется: оператору системы.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: nbecology.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов администрирования
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 2-ИВПГ
Периодичность: ежегодно.
Отчетный период: ____ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты администрирования в соответствии со статьей 301 Кодекса.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до первого апреля года, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами,
а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.

1. Әкімшілендіру субъектісінің атауы
______________________________________________________________
2. Квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облыс/республикалық маңызы бар қала/астана, аудан, елді мекен (қала/кент/өзгелері) қоса алғанда)
_____________________________________________________________
3. Координаттарды анықтаудың халықаралық жүйесі бойынша қондырғының физикалық мекенжайы WGS84 (Түрдің ендік / бойлық: NN.nnnnnn,EE.eeeeee)
1)_____________________________________________________________
2)_____________________________________________________________
3)_____________________________________________________________
4)_____________________________________________________________

1. Полное наименование субъекта администрирования
______________________________________________________________
2. Юридический адрес субъекта администрирования
(включая область, район, населенный пункт (город\поселок\прочее))
_____________________________________________________________
3. Физический адрес установки по международной системе определения
координат WGS84 (Широта/Долгота вида: NN.nnnnnn, EE.eeeeee)
1) _____________________________________________________________
2) _____________________________________________________________
3) _____________________________________________________________
4) _____________________________________________________________

4. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жүзеге асырылатын қызмет түрі
_____________________________________________________________
5. Парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті әзірлеу бойынша орындаушы (тегі, аты және әкесінің аты – бар болса (Аты-жөні.)), байланыс деректері (телефон, ұялы телефон, e-mail)
_____________________________________________________________

4. Вид деятельности, по которому осуществляется углеродное квотирование
по общему классификатору видов экономической деятельности
________________________________________________________________
5. Исполнитель по разработке отчета об инвентаризации выбросов парниковых
газов (фамилия, имя и отчество – при его наличии), контактные данные
(служебный телефон, мобильный телефон, e-mail)
________________________________________________________________

10. Офсеттік бірліктер бойынша мәліметтер (алынған, иеліктен шығарылған)
Жол коды
Қондырғының атауы
Көміртек бірлігінің түрі
Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған офсеттік бірліктер
Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған офсеттік бірліктердің қалдығы
Есепті жылы иеліктен шығарылған көміртегі бірліктері
1
2
3
4
5
6
1
Офсеттік бірліктер
11. Ұйым басшысының қолы (тегі, аты, әкесінің аты) (бар болса)
______________________________________________________________
Атауы__________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________________________
Орындаушы ___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолтаңбасы, телефоны басшы немесе оның
міндетін атқарушы тұлға
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолтаңбасы
Басып шығару орны (бар болса)_________________________________________
Қосымша түгендеу туралы
есепке үшін парниктік газдар
шығарындылары әкімшілендіру
субъектілерінің
Әкімшілік субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есептің әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме (индексі 2- ПГШТ, кезеңділігі: жыл сайын)
1. Әкімшілік субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп (бұдан әрі-нысан) Кодекстің 301-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Нысанды Әкімшілік субъектілері Кодекстің 301-бабына сәйкес жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін жүйе операторына ұсынады.
3. Нысан келесідей толтырылады:
"есепті кезең" бөлімінде парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есеп әзірленген есепті жыл көрсетіледі;
"ЖСН/БСН" бөлімінде квоталау субъектісінің жеке-сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
1-бөлімде әкімшілендіру субъектісінің толық атауы көрсетіледі
2-бөлімде әкімшілік ету субъектісінің заңды мекенжайы (облысты, ауданды, елді мекенді (қала\кент\өзгелерді қоса алғанда)көрсетіледі;
3-бөлімде WGS84 (түрдің ендік/бойлық: NN) халықаралық координаттарды анықтау жүйесі бойынша орнатудың нақты мекенжайы көрсетіледі.nnnnnn,EE.eeeeee);
4-бөлімде Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау жүзеге асырылатын қызмет түрі көрсетіледі;
5-бөлімде парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есепті әзірлеу бойынша орындаушы – тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және оның байланыс деректері: қызметтік телефон, ұялы телефон, e – mail көрсетіледі;

10. Укажите сведения по офсетным единицам (полученным, отчужденным)
Код строки
Наименование установки
Вид углеродной единицы
Полученные офсетные единицы на период действия Национального плана
Остаток полученных офсетных единиц на период действия Национального плана
Отчужденные углеродные единицы за отчетный год
1
2
3
4
5
6
1
Офсетные единицы
11. Подпись руководителя организации (Фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
______________________________________________________________
Наименование _________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
_________________________________________
Приложение
к Отчету об инвентаризации
выбросов парниковых газов
для субъектов администрирования
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов
администрирования (индекс 2-ИВПГ, периодичность: ежегодно)
1. Отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов для субъектов администрирования (далее – Форма) разработана в соответствии с пунктом 2 статьи 301 Кодекса.
2. Форма представляется субъектами администрирования в соответствии со статьей 301 Кодекса ежегодно до 1 апреля года, следующего за отчетным, Оператору системы.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе "Отчетный период" указывается отчетный год, по итогам которого разработан отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов;
в разделе "ИИН/БИН" указывается индивидуальный-идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) субъекта квотирования;
в разделе 1 указывается полное наименование субъекта администрирования
в разделе 2 указывается юридический адрес субъекта администрирования (включая область, район, населенный пункт (город\поселок\прочее);
в разделе 3 указывается физический адрес установки по международной системе определения координат WGS84 (Широта/Долгота вида: NN.nnnnnn,EE.eeeeee);
в разделе 4 указывается вид деятельности, по которому осуществляется углеродное квотирование по общему классификатору видов экономической деятельности;
в разделе 5 указывается исполнителя по разработке отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов – фамилия, имя и отчество – (при его наличии), и его контактные данные: служебный телефон, мобильный телефон, e-mail;

"Тұтынылған шикізат немесе процесс" бағанында бағанда көрсетілген бөлімге сәйкес шикізат түрлері толтырылады. Шикізаттың немесе процестің әрбір пайдаланылған түрі жеке жолмен толтырылады. График бірнеше графикке бөлінеді. 4-бағанда тұтынылған шикізаттың не процестің белгілі бір түрі көрсетілген түрлерге сәйкес көрсетіледі, 5-бағанда тұтынылған шикізаттың не процестің нақты көлемі көрсетіледі және 6-бағанда ескертуді ескере отырып, өлшем бірлігі (заттай бірліктерде) көрсетіледі;
"Есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер" бағанында шикізаттың немесе процестің әрбір түрі бойынша парниктік газдар шығарындыларын есептеу үшін пайдаланылған коэффициенттер көрсетіледі. Баған бірнеше бағанға бөлінеді. 7-бағанда жылу-мәндік таза мән коэффициенті көрсетіледі, 8-бағанда жылу-мәндік таза мән коэффициентінің өлшем бірлігі көрсетіледі; 9-бағанда отын жағылған жағдайда тотығу коэффициенті не өнеркәсіптік процестер жағдайында түрлендіру коэффициенті көрсетіледі, 10-бағанда тотығу өлшем бірлігі не түрлендіру коэффициенті көрсетіледі. "Шығарындылар коэффициенті" бағаны 11, 12 және 13-бағандарға бөлінеді. 11-бағанда көмірқышқыл газы шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі, 12-бағанда метан шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі, 13-бағанда азот оксиді шығарындыларының коэффициенті көрсетіледі.
14-бағанда шығарындылар коэффициенттерінің өлшем бірлігі көрсетіледі.
6. 8-бөлімде есепті жыл ішінде өндірілген өнім бойынша деректер және өнімнің әрбір түрінен парниктік газдар шығарындыларының көлемі көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Түрі" деген 3-бағанда есепті жылы орнату бойынша өндірілген өнімнің түрі көрсетіледі;
"Саны" деген 4-бағанда өндірілген өнімнің саны көрсетіледі. Деректер үтірден кейін үш цифрға дейін дөңгелектенеді;
"Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда өлшем бірліктері көрсетіледі. Мегаватт-сағаттық электр энергиясын және Гигакалориядағы жылу энергиясын өндіруді қоспағанда, өндірілген өнім мөлшерін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады;
"Өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір Қондырғы бойынша ЖИЫНЫ" деген 6-бағанда өнімнің әрбір түрі бойынша әрбір Қондырғы бойынша сомадағы өнімнің жиынтық көлемі көрсетіледі;
"Өлшем бірлігі" деген 7-бағанда өлшем бірліктері көрсетіледі. Мегаватт-сағаттық электр энергиясын және Гигакалориядағы жылу энергиясын өндіруді қоспағанда, өндірілген өнім мөлшерін өлшеу бірлігі ретінде тонна пайдаланылады;
"Парниктік газдарды таңдау көлемі (тоннамен)" бағанында өндірілген өнім бойынша әрбір парниктік газ шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Баған 8, 9, 10 және 11 бағандарға бөлінеді. 8-бағанда көміртегі қос тотығының көлемі тоннамен, 9-бағанда метан шығарындыларының саны тоннамен, 10-бағанда азот оксиді тоннамен, 11-бағанда перфторкөміртектер тоннамен көрсетіледі.

в графе "Потребленное сырье, либо процесса" заполняются виды сырья, согласно разбивке, перечисленной в графе. Каждый использованный вид сырья либо процесса заполняется отдельной строкой. Графа делится на несколько граф. В графе 4 указывается определенный вид потребленного сырья либо процесса согласно перечисленным видам, в графе 5 указывается фактический объем потребленного сырья либо процесса и в графе 6 указывается единица измерения (в натуральных единицах) с учетом сноски;
в графе "Коэффициенты, использованные для расчетов" указываются коэффициенты, использованные для расчетов выбросов парниковых газов по каждому виду сырья либо процесса. Графа подразделяется на несколько граф. В графе 7 указывается коэффициент теплотворного нетто-значения, в графе 8 указывается единица измерения коэффициента теплотворного-нетто значения; в графе 9 в случае сжигания топлива указывается коэффициент окисления либо коэффициент преобразования в случае промышленных процессов, в графе 10 указывается единица измерения окисления либо коэффициент преобразования. Графа "коэффициент выбросов" подразделяется на графы 11, 12 и 13. В графе 11 указывается коэффициент выбросов двуокиси углерода, в графе 12 указывается коэффициент выбросов метана, в графе 13 указывается коэффициент выбросов закиси азота.
В графе 14 указывается единица измерения коэффициентов выбросов.
6. В разделе 8 указываются Данные по произведенной продукции за отчетный год и объем выбросов парниковых газов от каждого вида продукции:
в графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид" указывается вид произведенной продукции по установке за отчетный год;
в графе 4 "Количество" указывается количество произведенной продукции. Данные указываются с округлением до трех цифр после запятой;
в графе 5 "Единица измерения" указываются единицы измерения. В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории;
в графе 6 "Итого по каждой установке по каждому виду продукции" указывается итоговый объем продукции в сумме по каждой установке по каждому виду продукции;
в графе 7 "Единица измерения" указываются единицы измерения. В качестве единиц измерения количества произведенной продукции используются тонны, за исключением производства электроэнергии в мегаватт-час и теплоэнергии в Гигакалории;
в графе "Объем выборов парниковых газов (в тоннах)" указывается объем выбросов каждого парникового газа по произведенной продукции. Графа делится на графы 8, 9, 10 и 11. В графе 8 указывается объем двуокиси углерода в тоннах, в графе 9 указывается количество выбросов метана в тоннах, в графе 10 указывается закись азота в тоннах, в графе 11 указываются перфторуглероды в тоннах.

7. 9-бөлімде қызметтің металлургиялық саласында өнім өндіру кезінде отын шығысы бойынша деректер көрсетіледі. Бұл тармақтарды Экономикалық қызмет түрі қызметтің металлургиялық саласына жататын әкімшілендіру субъектілері ғана толтырады:
3-бағанда тиісті отын шығысы көрсетіледі;
4-бағанда отынның өлшем бірліктері көрсетіледі.
8. 10-бөлімде офсеттік бірліктер (алынған, иеліктен шығарылған)бойынша мәліметтер көрсетіледі:
"Жол коды" деген 1-бағанда жол коды көрсетіледі;
"Қондырғының атауы" деген 2-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Көміртегі бірлігінің түрі" 3-бағанында көміртегі бірлігінің түрі көрсетіледі;
"Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған офсеттік бірліктер" деген 4-бағанда Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған офсеттік бірліктердің көлемі көрсетіледі;
"Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған офсеттік бірліктердің қалдығы" деген 5-бағанда Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңіне алынған офсеттік бірліктердің қалдығы көрсетіледі;
"Есепті жылы иеліктен шығарылғандар" деген 6-бағанда есепті жылы иеліктен шығарылған офсеттік бірліктердің көлемі көрсетіледі.
9. 11-бөлімде әкімшілендіру субъектісі басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрі
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 55 бұйрығына
5 қосымша
Парниктік газдар
шығарындылары мен сіңірулері
саласындағы мемлекеттік реттеу
қағидаларына
5-қосымша
Ұсынылады: уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан ndbecology.gov.kz интернет – ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: көміртегі квотасының көлемін өзгертуге өтініш
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-КККӨ
Кезеңділік: жыл сайын.
Есепті кезең: ____жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Кодекстің 289-бабына сәйкес квоталау субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: он бесінші сәуірден ерте емес, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші тамызынан кешіктірмей;
Ұлттық көміртегі квоталары жоспары қолданысының соңғы жылына қосымша көміртегі квотасы үшін жүгінген жағдайда – он бесінші сәуірден ерте емес, бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың бірінші шілдесінен кешіктірмей.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде.
Өтінішке сұратылған қосымша көміртегі квотасының көлемін негіздейтін есептеулер қоса беріледі.

7. В разделе 9 указываются данные по расходу топлива при производстве продукции в металлургической сфере деятельности. Данные пункты заполняют только субъекты администрирования, вид экономической деятельности которых относится к металлургической сфере деятельности:
в графе 3 указывается расход соответствующего топлива;
в графе 4 указываются единицы измерения топлива.
8. В разделе 10 указываются сведения по офсетным единицам (полученным, отчужденным):
В графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 3 "Вид углеродной единицы" указывается вид углеродной единицы;
в графе 4 "Полученные офсетные единицы на период действия Национального плана" указывается объем офсетных единиц, полученный на период действия Национального плана;
в графе 5 "Остаток полученных офсетных единиц на период действия Национального плана" указывается остаток полученных офсетных единиц на период действия Национального плана;
в графе 6 "Отчужденные за отчетный год" указывается объем офсетных единиц, отчужденный за отчетный год.
9. В разделе 11 указывается подпись руководителя субъекта администрирования, фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Приложение 5 к приказу
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 20 марта 2026 года № 55
Приложение 5 к Правилам
государственного регулирования
в сфере выбросов и поглощений
парниковых газов заполнения
Представляется: в уполномоченный орган.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: nbecology.gov.kz
Наименование административной формы: Заявление на изменение объема углеродной квоты
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):1-ИОУК
Периодичность: ежегодно.
Отчетный период: ____ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты квотирования в соответствии со статьей 289 Кодекса.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не ранее пятнадцатого апреля, но не позднее первого августа года, следующего за отчетным;
в случае обращения за дополнительной углеродной квотой на последний год действия Национального плана углеродных квот - не ранее пятнадцатого апреля, но не позднее первого июля года, следующего за отчетным.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами,
а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
К заявлению прилагаются расчеты, обосновывающие объем запрашиваемой дополнительной углеродной квоты.

1. Әкімшілендіру субъектісінің атауы
______________________________________________________________
2. Квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облысты, ауданды қоса алғанда, елді мекен (қала \ кент\өзгелері))
____________________________________________________________
3. Телефон
_____________________________________________________________
4. Электрондық пошта мекенжайы
_____________________________________________________________
5. Көміртегі квотасының көлемін өзгерту үшін қондырғы бойынша мәліметтер көрсетіледі
_____________________________________________________________
Жол коды
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау бойынша жататын квоталанатын қондырғы (коды мен атауы) жататын экономика секторы
Қондырғының атауы
Ұлттық жоспардың бүкіл қолданылу кезеңіне арналған көміртегі квотасының жалпы көлемі
Сұралған көміртегі квотасының қосымша көлемі:
Квотаның қосымша көлемін ескере отырып, көміртегі квотасының жалпы көлемі
Сұралатын көміртегі квотасының көлемі тағайындалатын есепті жыл:
1
2
3
4
5
6
7
Орындаушы
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолтаңбасы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
______________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолтаңбасы
______________________________________________________________
Қосымша
көміртегі квотасының
көлемін өзгертуге өтінішке
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме көміртегі квотасының көлемін өзгертуге өтініш (индексі 1- КККӨ, кезеңділігі: жыл сайын)
1. "Көміртегі квотасының көлемін өзгертуге арналған өтініш" (бұдан әрі – өтініш) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан осы Қағидалардың 75-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Нысанды квоталау субъектілері Кодекстің 289-бабына сәйкес ұсынады.
3. Нысан келесідей толтырылады:
"есепті кезең" бөлімінде көміртегі квотасының көлемін өзгертуге өтініш берілетін есепті жыл корсетілде;
"ЖСН/БСН" бөлімінде квоталау субъектісінің жеке-сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
1-бөлімде квоталау субъектісінің толық атауы көрсетіледі;
2-бөлімде облысты, ауданды, елді мекенді (қаланы/кентті/өзгелерді)қоса алғанда, квоталау субъектісінің заңды мекенжайы көрсетіледі;
3-бөлімде квоталау субъектісінің байланыс телефоны мен факсы көрсетіледі;
4-бөлімде квоталау субъектісінің электрондық мекенжайы көрсетіледі;
5-бөлімде көміртегі квотасының көлемі өзгеретін Қондырғы бойынша мәліметтер көрсетіледі:
"Жол коды" 1-бағанында жол коды көрсетіледі;
"Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау (коды және атауы) бойынша жататын квоталанатын қондырғы жататын экономика секторы" деген 2-бағанда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша экономика секторының коды мен атауы көрсетіледі
"Қондырғының атауы" деген 3-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Ұлттық жоспардың бүкіл қолданылу кезеңіне арналған көміртегі квотасының жалпы көлемі" деген 4-бағанда Ұлттық жоспарға сәйкес қондырғы бойынша көміртегі квотасының жалпы көлемі көрсетіледі;
"Сұралатын көміртегі квотасының қосымша көлемі" деген 5-бағанда Ұлттық жоспарға сәйкес қондырғы бойынша сұралатын көміртегі квотасының көлемі көрсетіледі;

1. Полное наименование субъекта администрирования
______________________________________________________________
2. Юридический адрес субъекта квотирования (включая область, район,
населенный пункт (город\поселок\прочее))
_____________________________________________________________
3. Телефон
_____________________________________________________________
4. Адрес электронной почты
_____________________________________________________________
5. Указываются сведения по установке, для изменения объема углеродной квоты
_____________________________________________________________
Код строки
Сектор экономики, к которому относится квотируемая установка подпадающая по углеродному квотированию (код и название) по общему классификатору видов экономической деятельности
Наименование установки
Общий объем углеродной квоты на весь период действия Национального плана
Запрашиваемый дополнительный объем углеродной квоты:
Общий объем углеродной квоты с учетом дополнительного объема квоты
Отчетный год, на который предназначается объем запрашиваемой углеродной квоты:
1
2
3
4
5
6
7
Исполнитель
_____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
____________________________________________________
Приложение
к Заявлению на изменение
объема углеродной квоты
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Заявление на изменение объема углеродной квоты
(индекс 1-ИОУК, периодичность: ежегодно)
1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Заявление на изменение объема углеродной квоты" (далее – заявление) разработана в соответствии с пунктом 75 настоящих Правил.
2. Форма представляется субъектами квотирования в соответствии со статьей 289 Кодекса.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе "Отчетный период" указывается отчетный год, по итогам которого подается заявление на изменение объема углеродной квоты;
в разделе "ИИН/БИН" указывается индивидуальный-идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) субъекта квотирования;
в разделе 1 указывается полное наименование субъекта квотирования;
в разделе 2 указывается юридический адрес субъекта квотирования, включая область, район, населенный пункт (город/поселок/прочее);
в разделе 3 указывается контактный телефон и факс субъекта квотирования;
в разделе 4 указывается электронный адрес субъекта квотирования;
в разделе 5 указываются сведения по установке, в отношении которой изменяется объем углеродной квоты:
графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Сектор экономики, к которому относится квотируемая установка, подпадающая по углеродному квотированию (код и название) по общему классификатору видов экономической деятельности" указывается код и название сектора экономики по общему классификатору видов экономической деятельности
в графе 3 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 4 "Общий объем углеродной квоты на весь период действия Национального плана" указывается общий объем углеродной квоты по установке согласно Национального плана;
в графе 5 "Запрашиваемый дополнительный объем углеродной квоты" указывается запрашиваемый объем углеродной квоты по установке согласно Национального плана;

"Квотаның қосымша көлемін ескере отырып, көміртегі квотасының жалпы көлемі" деген 6-бағанда 4-баған мен 5-бағанды қосу жолымен квотаның көлемі көрсетіледі;
"Сұратылатын көміртегі квотасының көлемі тағайындалатын есепті жыл" деген 7-бағанда қондырғы бойынша сұратылатын көміртегі квотасының көлемі тағайындалатын есепті жыл көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар
министрі
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 55 бұйрығына
6 қосымша
Парниктік газдар
шығарындылары мен сіңірулері
саласындағы мемлекеттік реттеу
қағидаларына
6-қосымша
Ұсынылады: Осы Қағидалардың 93-тармағына сәйкес жүйе операторына; Қағидалардың 94-тармағына сәйкес уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан ndbecology.gov.kz интернет – ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: көміртегі квоталарын өтеуге өтініш
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-КӨ
Кезеңділік: жыл сайын.
Есепті кезең: ____ жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Кодекстің 289-бабына сәйкес квоталау субъектілері.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: Кодекстің 291-бабының 8-тармағына сәйкес Ұлттық жоспардың соңғы есепті кезеңін қоспағанда, есептіден кейінгі жылдың соңына дейін.
ЖСН/БСН
(деректерді жеке тұлғалар ұсынған жағдайда, сондай-ақ агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде.
1. Әкімшілендіру субъектісінің толық атауы
______________________________________________________________
2. Квоталау субъектісінің заңды мекенжайы (облысты, ауданды қоса алғанда, елді мекен(қала \ кент\өзгелері))
_____________________________________________________________
3. Телефон / факс
_____________________________________________________________
4. Электрондық пошта мекенжайы____________________________________________
5. Көміртегі квотасын өтеу үшін қондырғы бойынша мәліметтер көрсетіледі
Жол коды
Квоталанатын экономика секторы көміртекті квоталау қондырғысы (код және атау) түрлердің жалпы жіктеуіші бойынша Экономикалық қызмет
Қондырғының атауы
Өтелетін көміртегі квотасының жалпы көлемі
Өтеу үшін сатып алынған көміртегі бірліктері
Офсеттік бірліктер
Квота бірліктерінің қосымша көлемі
1
2
3
4
5
6
7
_________ тонна
_________ тонна
_________ тонна
_________ тонна
Орындаушы
___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолтаңбасы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға
______________________________________________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолтаңбасы
______________________________________________________________
Қосымша
көміртегі квоталарын
өтеуге арналған өтінішке
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме көміртегі квоталарын өтеуге арналған өтініш (индексі 1- КӨ, кезеңділігі: жыл сайын)

в графе 6 "Общий объем углеродной квоты с учетом дополнительного объема квоты" указывается объем квоты путем сложения графы 4 и графы 5;
в графе 7 "Отчетный год, на который предназначается объем запрашиваемой углеродной квоты" указывается Отчетный год, на который предназначается объем запрашиваемой углеродной квоты по установке.
Приложение 6 к приказу
Министр экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 20 марта 2026 года № 55
Приложение 6 к Правилам
государственного регулирования
в сфере выбросов и поглощений
парниковых газов заполнения
Представляется: оператору системы, в соответствии с пунктом 93 настоящих Правил; в уполномоченный орган, в соответствии с пунктов 94 настоящих Правил.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: nbecology.gov.kz
Наименование административной формы: Заявление на погашение углеродных квот
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):1-ПК
Периодичность: ежегодно.
Отчетный период: ____ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: субъекты квотирования в соответствии со статьей 289 Кодекса.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до конца года, следующего за отчетным, за исключением последнего отчетного периода Национального плана в соответствии с пунктом 8 статьи 291 Кодекса.
ИИН/БИН
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами,
а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде.
1. Полное наименование субъекта администрирования
______________________________________________________________
2. Юридический адрес субъекта квотирования (включая область, район,
населенный пункт (город\поселок\прочее))
_____________________________________________________________
3. Телефон/факс
____________________________________________________________
4. Адрес электронной почты
_____________________________________________________________
5. Указываются сведения по установке, для погашения углеродной квоты
Код строки
Сектор экономики, к которому относится квотируемая установка, подпадающая по углеродному квотированию
(код и название) по общему классификатору видов экономической деятельности
Наименование установки
Общий объем погашаемой углеродной квоты
Углеродные единицы, приобретенные для погашения
Офсетные единицы
Дополнительный объем единиц квоты
1
2
3
4
5
6
7
_________ тонн
_________ тонн
_________ тонн
_________ тонн
Исполнитель
____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
____________________________________________________
Приложение
к Заявлению на погашение
углеродных квот
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Заявление на погашение углеродных квот
(индекс 1-ПК, периодичность: ежегодно)

1. "Көміртегі квоталарын өтеуге арналған өтініш" (бұдан әрі – өтініш) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан осы Қағидалардың 93 және 94-тармақтарына сәйкес әзірленді.
2. Нысанды квоталау субъектілері Кодекстің 289-бабына сәйкес ұсынады.
3. Нысан келесідей толтырылады:
"есепті кезең" бөлімінде есепті жыл көрсетіледі, оның қорытындысы бойынша көміртегі квоталарын өтеуге өтініш беріледі;
"ЖСН/БСН" бөлімінде квоталау субъектісінің жеке-сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) көрсетіледі;
1-бөлімде квоталау субъектісінің толық атауы көрсетіледі;
2-бөлімде облысты, ауданды, елді мекенді (қаланы/кентті/өзгелерді)қоса алғанда, квоталау субъектісінің заңды мекенжайы көрсетіледі;
3-бөлімде квоталау субъектісінің байланыс телефоны мен факсы көрсетіледі;
4-бөлімде квоталау субъектісінің электрондық мекенжайы көрсетіледі;
5-бөлімде көміртегі квотасын өтеу жүзеге асырылатын Қондырғы бойынша мәліметтер көрсетіледі:
"Жол коды" 1-бағанында жол коды көрсетіледі;
"Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша көміртекті квоталау (коды және атауы) бойынша жататын квоталанатын қондырғы жататын экономика секторы" деген 2-бағанда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша экономика секторының коды мен атауы көрсетіледі
"Қондырғының атауы" деген 3-бағанда қондырғының атауы көрсетіледі;
"Өтелетін көміртегі квотасының жалпы көлемі" деген 4-бағанда қондырғы бойынша өтелетін көміртегі квотасының жалпы көлемі көрсетіледі және 5-баған, 6-баған және 7-баған қосылған кездегі көлемге сәйкес келуі тиіс;
"Өтеу үшін сатып алынған көміртегі бірліктері" деген 5-бағанда қондырғы бойынша өтеу үшін сатып алынған көміртегі квотасының өтелетін көлемі көрсетіледі;
"Офсеттік бірліктер" деген 6-бағанда орнату бойынша офсеттік бірліктердің өтелетін көлемі көрсетіледі;
"Квота бірліктерінің қосымша көлемі" деген 7-бағанда қондырғы бойынша квота бірліктерінің қосымша көлемі есебінен көміртегі квотасының өтелетін көлемі көрсетіледі.

1. Форма, предназначенная для сбора административных данных "Заявление на погашение углеродных квот" (далее – заявление) разработана в соответствии с пунктами 93 и 94 настоящих Правил.
2. Форма представляется субъектами квотирования в соответствии со статьей 289 Кодекса.
3. Форма заполняется следующим образом:
в разделе "Отчетный период" указывается отчетный год, по итогам которого подается заявление на погашение углеродных квот;
в разделе "ИИН/БИН" указывается индивидуальный-идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) субъекта квотирования;
в разделе 1 указывается полное наименование субъекта квотирования;
в разделе 2 указывается юридический адрес субъекта квотирования, включая область, район, населенный пункт (город/поселок/прочее);
в разделе 3 указывается контактный телефон и факс субъекта квотирования;
в разделе 4 указывается электронный адрес субъекта квотирования;
в разделе 5 указываются сведения по установке, в отношении которой осуществляется погашение углеродной квоты:
графе 1 "Код строки" указывается код строки;
в графе 2 "Сектор экономики, к которому относится квотируемая установка, подпадающая по углеродному квотированию (код и название) по общему классификатору видов экономической деятельности" указывается код и название сектора экономики по общему классификатору видов экономической деятельности
в графе 3 "Наименование установки" указывается наименование установки;
в графе 4 "Общий объем погашаемой углеродной квоты" указывается общий объем погашаемой углеродной квоты по установке, и должен совпадать с объемом при сложении графы 5, графы 6 и графы 7;
в графе 5 "Углеродные единицы, приобретенные для погашения" указывается погашаемый объем углеродной квоты, приобретенные для погашения по установке;
в графе 6 "Офсетные единицы" указывается погашаемый объем офсетных единицы по установке;
в графе 7 "Дополнительный объем единиц квоты" указывается погашаемый объем углеродной квоты, за счет дополнительного объема единиц квоты по установке.