"Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 170 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 20 наурыздағы № 129-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 27 наурызда № 38201 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 170 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17012 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Цифрлық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда жазылсын:
""Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 68-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
бұйрықтың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Цифрлық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Цифрлық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Цифрлық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 68-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және Кодексте реттелетін қатынастардың қатысушыларын (бұдан әрі – қатысушылар) "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі" (бұдан әрі – ББМЖ) интеграцияланған цифрлық жүйесін пайдалана отырып хабарлау тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Цифрлық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау тәртібі".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 170 "Об утверждении Правил извещения с использованием информационных систем"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 марта 2026 года № 129-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2026 года № 38201
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 11.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 170 "Об утверждении Правил извещения с использованием информационных систем" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17012) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил извещения с использованием цифровых систем";
преамбулу приказа изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила извещения с использованием цифровых систем.";
в Правилах извещения с использованием информационных систем, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила извещения с использованием цифровых систем";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила извещения с использованием цифровых систем (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок извещения участников отношений, регулируемых Кодексом (далее – участники), с использованием интегрированной цифровой системы "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан" (далее – ЕГСУ).";
заголовок главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок извещения с использованием цифровых систем".
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 11 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап осы бұйрықтың 1-тармағының он екінші абзацы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"1. Осы Цифрлық жүйелерді пайдалана отырып хабарлау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 68-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және Кодексте реттелетін қатынастардың қатысушыларын (бұдан әрі – қатысушылар) "Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі" (бұдан әрі – ББМЖ) цифрлық жүйесін пайдалана отырып хабарлау тәртібін айқындайды.".
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 11 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Установить, что с 1 января 2027 года абзац двенадцатый пункта 1 настоящего приказа действует в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила извещения с использованием цифровых систем (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок извещения участников отношений, регулируемых Кодексом (далее – участники), с использованием цифровой системы "Единая государственная система управления топливно-энергетическим комплексом" (далее – ЕГСУ).".
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан