"Меншіктегі, сондай-ақ мемлекет иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 380 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 20 наурыздағы № 122 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 26 наурызда № 38191 тіркелді
ЗҚАИ-ның ескетрпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Меншіктегі, сондай-ақ мемлекет иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің № 380 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №17079 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы (бұдан әрі – ЖҚПБП) – мемлекеттік қызметтер көрсетуді және мемлекеттік органдар, жер қойнауын пайдаланушылар және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де мүдделі тұлғалар арасындағы, оның ішінде басқа да ақпараттандыру объектілерімен интеграциялау арқылы ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін мемлекеттік ақпараттық жүйе болып табылады.
5) Геология саласындағы ұлттық оператор (бұдан әрі – Оператор) – жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы, ол мемлекеттің меншігіндегі, иелігіндегі және пайдалануындағы геологиялық ақпаратты жүйелеуді, жинақтап қорытуды және беруді жүзеге асырады.";
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттің меншігіндегі, иелігіндегі және пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алуды және сақтауды жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган өзі белгілеген тәртіппен жүзеге асырады. Мемлекеттің меншігіндегі, иелігіндегі және пайдалануындағы пайдалануындағы геологиялық ақпаратты жүйеге келтіруді, жинақтап қорытуды және беруді Оператор жүзеге асырады.
4. Оператор кейіннен мүдделі тұлғаларға беру үшін мемлекеттің меншігіндегі, иелігіндегі және пайдалануындағы геологиялық ақпаратты жинауды жүзеге асырады.
5. Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесін қоспағанда, ЖҚПБП жұмыс істеуін қамтамасыз етуді Оператор жүзеге асырады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Электрондық түрде геологиялық ақпараттың есепке алынуы ЖҚПБП арқылы жүзеге асырылады.
Ұйым қызметкерлерінің пайдалануы үшін және жеке тұлғалардың оқу залында пайдалануы үшін қоймадан берілетін барлық құжаттар құжаттарды беру кітаптарында тіркелу жолымен есепке алынуы тиіс.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 380 "Об утверждении Правил учета, хранения, систематизации, обобщения и предоставления геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 20 марта 2026 года № 122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2026 года № 38191
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 380 "Об утверждении Правил учета, хранения, систематизации, обобщения и предоставления геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17079) следующие изменения:
подпункты 4) и 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) Единая платформа недропользования – государственная информационная система, которая обеспечивает оказание государственных услуг и информационное взаимодействие между государственными органами, недропользователями и иными заинтересованными лицами в сфере недропользования, в том числе посредством интеграции с другими объектами информатизации (далее – ЕПН).
5) Национальный оператор в области геологии – подведомственная организация уполномоченного органа по изучению недр, которая осуществляет систематизацию, обощение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, владении и пользовании у государства (далее – Оператор).";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Учет и хранение геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства осуществляются уполномоченным органом по изучению недр в определяемом им порядке. Систематизация, обобщение и предоставление геологической информации, находящейся в собственности, владении и пользовании у государства осуществляется Оператором.
4. Оператор осуществляет сбор геологической информации, находящейся в собственности, владении и пользовании у государства, для последующего предоставления заинтересованным лицам.
5. Обеспечение функционирования ЕПН, за исключением единой государственной системы управления топливно-энергетическим комплексом, осуществляется Оператором.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Учет геологической информации в электронном виде осуществляется посредством ЕПН.
Все документы, выдаваемые из хранилища для использования работниками организации и для использования физическими лицами в читальном зале, подлежат учету путем регистрации в книгах выдачи документов.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. Геологиялық материалдарды жүйелеу ЖҚПБП және қағаз жеткізгіштерде каталогтарды, есеп карточкалары мен картограммаларын жүргізу арқылы жүзеге асырылады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Электрондық каталогтар ЖҚПБП арнайы іздеу модулінде құрастырылады.";
32-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"32. ЖҚПБП жүйесінде зерделеу карточкалары есепке алынбаған жағдайда, Оператор геологиялық есептерді сақтауға қабылдамайды.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Есепке алу карточкаларының түсуіне қарай Оператормен оларды есепке алу жүзеге асырылады. Келіп түскен есепке алу карточкаларын тіркеу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жасалатын түгендеу кітаптарында жүргізіледі.";
44-тармақ алып тасталсын;
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Оператор "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 77-бабының 3-тармағына сәйкес алынған құпия геологиялық ақпаратты ашады.";
48-тармақ алып тасталсын;
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес мынадай редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін он тоғызыншы және жиырма екінші абзацтарды қоспағанда, 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 122 Бұйрыққа
қосымша
Меншіктегі, сондай-ақ мемлекет
иеленуі мен пайдалануындағы
геологиялық ақпаратты есепке
алу, сақтау, жүйеге келтіру,
жинақтап қорыту және
беру қағидаларына
6-қосымша
"ҰГҚ" АҚ геологиялық ақпаратты жинау, сақтау, өңдеу және ұсыну жөніндегі геология саласындағы Ұлттық операторға геологиялық ақпараттың көшірмелерін/телнұсқаларын алуға өтініш шығыс №_____________________
Геологиялық ақпарат тізбесі:
Түгендеу №
Автор/объектінің атауы
Геологиялық ақпараттың атауы
Құрастыру/іріктеп алу жылы
1
2
3
Геологиялық ақпараттың түрі:
________________________________________________________________
(қайталама/бастапқы)
Жеткізгіштің түрі: ________________________________________________
(жасанды/табиғи)
Алу тәсілі: __________________________________________________________
(Интернет-порталынан жүктеп алу, жасанды/табиғи жеткізгіштерде тапсырыс
бойынша)
Жеткізу қажеттілігі: __________________________________________________
((жеткізу мекенжайын көрсету)қажет/қажет емес)
______________________________ _______________________________
Жеке тұлғаның ТАӘ (бар болса) Мөр орны (бар болса)
(қолы, күні) немесе заңды ( тұлғаның атауы)

"22. Систематизация геологических материалов производится путем ведения каталогов, учетных карточек и картограмм изученности в ЕПН и бумажных носителях.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Каталоги в электронном виде составляются в специальном поисковом модуле в ЕПН.";
абзац второй пункта 32 изложить в следующей редакции:
"32. Оператором не принимаются на хранение геологические отчеты, по которым не учтены карточки изученности в системе ЕПН.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. По мере поступления учетных карточек Оператором осуществляется их учет. Регистрация поступивших учетных карточек производится в инвентарных книгах, составляющихся согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
пункт 44 исключить;
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Оператор раскрывает полученную конфиденциальную геологическую информацию в соответствии с пунктом 3 статьи 77 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании.";
пункт 48 исключить;
приложение 6 к указанным Правилам изложить в следующей редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года, за исключением абзацев девятнадцатого и двадцать второго, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 20 марта 2026 года № 122
Приложение 6
к Правилам учета, хранения,
систематизации, обобщения
и предоставления геологической
информации, находящейся
в собственности, а также владении
и пользовании у государства
Заявление на получение копий/дубликатов геологической информации
Национальному оператору в области геологии по сбору, хранению, обработке
и предоставлению геологической информации АО "НГС" исходящий №______ дата.
Перечень геологической информации:
Инвентарный №
Автор/наименование объекта
Наименование геологической информации
Год составления/отбора
1
2
3
Вид геологической информации:
__________________________________________________________________
(вторичная/первичная)
Тип носителя: ______________________________________________________
(искусственный/природный)
Способ получения:
___________________________________________________________________
(выгрузка с в Интернет-портала заказ на искусственных/природных носителях)
Необходимость доставки:
___________________________________________________________________
(требуется (указать адрес доставки)/не требуется)
______________________________ _____________________________________
ФИО (при наличии) физического лица (подпись, дата)
или наименование юридического лица)
Место печати (при наличии)