"Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және оларды қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 23 мамырдағы № 365 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 16 наурыздағы № 105 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 наурызда № 38168 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және оларды қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 23 мамырдағы № 365 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17003 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 188-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияларды беруге өтініштерді беру және оларды қарау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны беруге өтініштерді беру және оларды қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 188-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдаң әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны беруге өтініштерді беру және оларды қарау тәртібін айқындайды.";
6-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Кодекстің талаптарына сәйкес пайдалы қатты қазбаларды барлау немесе өндіру салдарларын жою жүргізілуге тиіс немесе жүргізіліп жатқан аумақтың шегінде толықтай орналасқан блокқа қатысты;";
8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін осы Қағидаларға берілген қосымшаға сәйкес "Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензиялар беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Тізбе) 8-тармағында көрсетілген, көзделген құжаттармен бірге пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияларды беру туралы өтінішті Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы (бұдан әрі – ЖҚПБП) арқылы береді.

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 мая 2018 года №365 "Об утверждении Правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на разведку твердых полезных ископаемых"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 16 марта 2026 года № 105. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2026 года № 38168
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 мая 2018 года № 365 "Об утверждении Правил подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на разведку твердых полезных ископаемых" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17003) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 6 статьи 188 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на разведку твердых полезных ископаемых, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на разведку твердых полезных ископаемых (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 188 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее - Кодекс) и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон) и определяет порядок подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий.";
подпункт 6) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6) в отношении блока, полностью расположенного в пределах территории, на которой в соответствии с требованиями Кодекса должна быть проведена или проводится ликвидация последствий разведки или добычи твердых полезных ископаемых;";
пункты 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"8. Услугополучатель для получения государственной услуги подает посредством Единой платформы недропользования (далее – ЕПН) заявление о выдаче лицензий на разведку твердых полезных ископаемых, с предусмотренными документами, указанными в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на разведку твердых полезных ископаемых" (далее – Перечень) согласно приложению к настоящим Правилам.

Көрсетілетін қызметті берушінің жер қойнауы мемлекеттік қорын басқару бағдарламасына алғаш рет енгізілетін және Кодекстің 278-бабының 4 және 5-тармақтарында көрсетілген аумақтарға жатпайтын аумақтар шегінде пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны беру туралы өтініштерді қабылдаудың басталу күні Кодекстің 60-бабының 1) тармақшасына сәйкес бекітілетін жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламасында көзделген күн болып табылады, бірақ жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламасы бекітілген немесе оған тиісті өзгерістер енгізілген күннен бастап екі айдан ерте емес.
Өтініште көрсетілген барлау аумағы, егер осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген жағдайларда блоктың бір бөлігін қамтыса, лицензияның шарттарын айқындау мақсаттары үшін өтінішті қарау кезінде аталған блок толық болып есептеледі.
Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариаттық куәландыруға жатады.
Өтініш және өтінішке қоса берілетін құжаттар қазақ және орыс тілдерінде жасалады. Өтінішке қоса берілетін шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасымен беріледі, олардың дұрыстығын нотариус куәландырады.
9. Өтінішті беру сәті өтініштің ЖҚПБП арқылы көрсетілетін қызметті берушіге келіп түскен күні мен уақыты болып танылады және есепке алуға жатады.
10. Өтініштер ЖҚПБП-да бірегей есептік нөмірі және тіркелу күні мен уақыты (сағат, минут) көрсетіліп тіркеледі.
Әрбір өтініш жеке тіркеледі.
11. Берілген өтініш туралы мәліметтер өтініш берілген күннен бастап екі күн ішінде ЖҚПБП-ға орналастырылуға жатады және мыналарды қамтиды:
1) көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе атауы;
2) көрсетілетін қызметті алушы пайдалануына беруді сұраған жер қойнауы учаскесін айқындайтын блок (блоктар) коды;
3) өтініштің келіп түскен күні мен уақыты.
12. Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды және осы Қағидаларға қосымшаның 9-тармағында көзделген пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия беруден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде, сондай-ақ осы Қағидаларға 16 және 17-тармақтардың ережелерін ескере отырып, көрсетілетін қызметті алушыға Кодекстің 198-бабында көзделген пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы ЖҚПБП жеке кабинетінде көрсетілетін қызметті берушінің хабарламаларымен танысады.

Датой начала приема услугодателем заявлений о выдаче лицензий на разведку твердых полезных ископаемых в пределах территорий, впервые включаемых в программу управления государственным фондом недр и не относящихся к территориям, указанным в пунктах 4 и 5 статьи 278 Кодекса является дата, предусмотренная в программе управления государственным фондом недр, утверждаемой в соответствии с подпунктом 1) статьи 60 Кодекса, но не ранее чем через два месяца со дня утверждения программы управления государственным фондом недр или внесения в нее соответствующих изменений.
Если указываемая в заявлении территория разведки включает в себя часть блока в случаях, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, для целей определения условий лицензии при рассмотрении заявления указанный блок считается полным.
Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному засвидетельствованию.
Заявление и документы, прилагаемые к заявлению, составляются на казахском и русском языках. Копии документов, составленных на иностранном языке, прилагаемые к заявлению, представляются с переводом на казахский и русский языки, верность которого засвидетельствована нотариусом.
9. Моментом подачи заявления признается дата и время поступления заявления посредством ЕПН услугодателю и подлежит учету.
10. Заявления регистрируются в ЕПН с присвоением уникального учетного номера, даты и времени (часы, минуты) регистрации.
Каждое заявление регистрируется отдельно.
11. Сведения о поданном заявлении подлежат размещению в ЕПН в течение двух дней со дня подачи заявления и должны содержать:
1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо наименование услугополучателя;
2) код блока (блоков), определяющего (определяющих) участок недр, который услугополучатель просит предоставить в пользование;
3) дату и время поступления заявления.
12. Услугодатель рассматривает заявление в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его поступления и, при отсутствии оснований для отказа в выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых, предусмотренными пунктом 9 приложения к настоящим Правилам, а также с учетом положений пунктов 16 и 17 настоящих Правил направляет услугополучателю уведомление о необходимости предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых, предусмотренного статьей 198 Кодекса.
Услугополучатель ознакамливается с уведомлениями услугодателя в личном кабинете ЕПН.

13. Хабарлама көрсетілетін қызметті алушыға жіберілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ЖҚПБП-да жарияланады.
14. Пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге хабарлама жіберілген күннен бастап 40 (қырық) жұмыс күнінен кешіктірмей ЖҚПБП арқылы береді.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын тиісінше қамтамасыз ету ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей береді не хабарламаны ЖҚПБП-да орналастырған күннен бастап 35 (отыз бес) жұмыс күні өткен соң оны беруден бас тартады.
15. Егер өтініште көрсетілген аумаққа осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген блок немесе мәлімделген аумақтың басқа блогымен ортақ жағы жоқ блок жатса, мұндай блок лицензияға енгізілмейді, бұл туралы көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға ЖҚПБП арқылы хабардар етеді. Көрсетілетін қызметті беруші хабарламаны орналастырған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушы оған ұсынылатын блоктардың барлығынан немесе бөліктерінен бас тартады. Егер көрсетілген мерзім өткен соң көрсетілетін қызметті алушы барлық блоктардан бас тартпаса немесе блоктардың бір бөлігінен бас тартпаса, өтініш мәні бойынша осы тармақтың ережелерін ескере отырып қаралады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметті беруші орналастыратын хабарламада мәлімделген аумақтың Кодекс талаптарына сәйкессіздігі туралы көрсетіледі.
Егер өтініште көрсетілген қандай да бір толық емес (ішінара) блок немесе толық емес (ішінара) блоктар осы Қағидалардың 7-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген шарттарға сәйкес келмесе, осы блок (блоктар) Кодекстің 188-бабы бірінші бөлігінің қағидалары бойынша лицензияға енгізілмейді.";
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қабылдау басталған күннен бастап бір ай ішінде келіп түскен, жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламасына алғаш рет енгізілетін аумақтар шегінде пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензиялар беруге арналған өтініштер осы Қағидалардың 12, 13, 14, 15, 16, 17-тармақтарында көзделген ережелер ескерілмей қаралады және бірдей басымдыққа ие болып есептеледі.
Сәйкес келетін блоктар болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген өтініштерді қабылдау аяқталған күннен кейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидалардың 12, 13, 14-тармақтарына сәйкес Кодекстің 198-бабында көзделген пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну қажеттігі туралы хабарламаны жібереді.

13. Уведомление размещается в ЕПН в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его направления услугополучателю.
14. Обеспечение исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых предоставляется услугополучателем услугодателю посредством ЕПН не позднее 40 (сорока) рабочих дней со дня размещения уведомления.
Услугодатель выдает услугополучателю лицензию на разведку твердых полезных ископаемых не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня представления надлежащего обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых либо отказывает в ее выдаче по истечении 35 (тридцати пяти) рабочих дней со дня размещения уведомления в ЕПН.
15. Если к территории, указанной в заявлении, относится блок, предусмотренный пунктом 6 настоящих Правил, или блок, не имеющий общую сторону с другим блоком заявленной территории, такой блок не включается в лицензию, о чем услугодатель уведомляет услугополучателя посредством ЕПН. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня размещения услугодателем уведомления услугополучатель отказывается от всех или части подлежащих предоставлению ему блоков. Если по истечении указанного срока услугополучатель не отказался от всех блоков или отказался от части блоков, заявление рассматривается по существу с учетом положений настоящего пункта.
В уведомлении, размещаемом услугодателем в соответствии с частью первой настоящего пункта, указывается о выявленных несоответствиях заявленной территории требованиям Кодекса.
Если какой-либо неполный (частичный) блок или неполные (частичные) блоки, указанные в заявлении, не отвечают условиям, предусмотренным в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 7 настоящих Правил, данный блок (блоки) также не включается (включаются) в лицензию по правилам части первой статьи 188 Кодекса.";
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Заявления на выдачу лицензий на разведку твердых полезных ископаемых в пределах территорий, впервые включаемых в программу управления государственным фондом недр, поступившие в течение месяца со дня начала их приема, рассматриваются без учета положений, предусмотренных пунктами 12, 13, 14, 15, 16, 17 настоящих Правил, и считаются имеющими одинаковую приоритетность.
В случае отсутствия совпадающих блоков, услугодатель не позднее 20 (двадцати) рабочих дней после даты окончания приема заявлений, указанных в части первой настоящего пункта, направляет услугополучателю уведомление о необходимости предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых, предусмотренного статьей 198 Кодекса, в соответствии с пунктами 12, 13, 14 настоящих Правил.

Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын тиісінше қамтамасыз ету ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей береді не хабарлама ЖҚПБП-да орналастырылған күннен бастап 35 (отыз бес) жұмыс күні өткен соң оны беруден бас тартады.
Егер осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген мерзім ішінде келіп түскен өтініштерді қарау нәтижесінде лицензия беруден бас тарту туралы шешім қабылданбаған сол бір блок (блоктар) бірнеше өтініштерге енгізілгені анықталса, осы блок (блоктар) бойынша көрсетілетін қызметті алушылар арасында Кодекстің 278-бабы 6-тармағының екінші бөлігінің  2) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші айқындайтын тәртіп пен мерзімде аукцион өткізіледі.
21. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген өтініштерді қабылдау аяқталған күннен кейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей бірден астам өтініш берілген блоктарды айқындайды және тиісті көрсетілетін қызметті алушыларға сәйкес келетін блоктар туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушыға сәйкес келетін блоктар туралы хабарлама және аукционға қатысуға шақыру ЖҚПБП жеке кабинеті арқылы жіберіледі. Көрсетілген хабарламада www.e-qazyna.kz "мемлекеттік мүлік тізілімі" веб-порталына (бұдан әрі - тізілімнің веб-порталы) сілтеме беріледі, онда аукцион өткізу туралы хабарлама, басымдығы аукцион қорытындылары бойынша айқындалуға жататын көрсетілетін қызметті алушының блоктарының кодтары және аукционға қатысушы ретінде тіркелу үшін нұсқаулыққа сілтеме жарияланады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға ЖҚПБП жеке кабинетінде мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдауды өткізу туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП жеке кабинетіне мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші оң нәтиже немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды ресімдейді.
Инвесторлар тізіліміне енгізілген инвесторларға қатысты пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия беруден бас тартуға негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші дәлелді бас тарту туралы шешім қалыптастырып, оны ЖҚПБП арқылы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына (бұдан әрі – Бас прокуратура) келісуге жолдайды.
Бас прокуратура шешімді алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қабылданған шешімді келіседі не келісуден бас тартады.
Бас прокуратурамен келісу нәтижелері бойынша қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті беруші инвесторлар тізіліміне енгізілген көрсетілетін қызметті алушыны Бас прокуратураның жауабы келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде хабардар етеді.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Услугодатель выдает услугополучателю лицензию на разведку твердых полезных ископаемых не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня представления надлежащего обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых либо отказывает в ее выдаче по истечении 35 (тридцати пяти) рабочих дней со дня размещения уведомления в ЕПН.
Если в результате рассмотрения заявлений, поступивших в течение срока, предусмотренного частью второй настоящего пункта, будет установлено, что один и тот же блок (блоки) включен в несколько заявлений, по которым не принято решение об отказе в выдаче лицензии, по данному блоку (блокам) среди услугополучателей проводится аукцион в порядке и сроки, определяемые услугодателем в соответствии с подпунктом 2) части второй пункта 6 статьи 278 Кодекса.
21. Услугодатель не позднее 20 (двадцати) рабочих дней после даты окончания приема заявлений, указанных в пункте 20 настоящих Правил, определяет блоки, по которым подано более одного заявления, и направляет соответствующим услугополучателям уведомление о совпадающих блоках.
Уведомление услугополучателю о совпадающих блоках и приглашение на участие в аукционе направляется в личный кабинет ЕПН услугополучателя. Указанное уведомление содержит ссылку на веб-портал "реестр государственного имущества" www.e-qazyna.kz (далее - веб-портал реестра), на котором будет опубликовано извещение о проведении аукциона, коды блоков услугополучателя, приоритет по которым подлежит определению по итогам аукциона, и ссылку на инструкцию для регистрации в качестве участника аукциона.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет в личном кабинете ЕПН услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального Кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Уведомление о заслушивании направляется в личный кабинет ЕПН услугополучателя не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугодатель оформляет положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
При наличии оснований для отказа в выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых в отношении инвесторов, включенных в реестр инвесторов, услугодатель формирует мотивированный отказ и направляет его на согласование в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан (далее – Генеральная прокуратура) посредством ЕПН.
Генеральная прокуратура в течение 3 (трех) рабочих дней с момента поступления согласовывает либо отказывает в согласовании принятого решения.
О принятом по итогам согласования с Генеральной прокуратурой решении услугодатель уведомляет услугополучателя, включенного в реестр инвесторов, в течение одного рабочего дня, с момента поступления ответа Генеральной прокуратуры.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

"30. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП жеке кабинетіне көрсетіледі.";
35, 36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Кезекті өтініш алдыңғы қаралған өтініш бойынша лицензия беруден бас тартқаннан кейін ғана қаралады.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға ЖҚПБП арқылы алдыңғы өтініш бойынша лицензия беруден бас тарту туралы хабардар болған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні өткен соң кезекті өтінішті қарауға кіріседі.
Егер бас тарту туралы шешімге көрсетілетін қызметті алушы сотқа шағым жасаса, кезекті өтінішті қарау туралы мәселені көрсетілетін қызметті беруші шағым қарау нәтижелері бойынша сот актісі заңды күшіне енгеннен кейін шешеді.
36. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы  2-тармағының  11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
37. Пайдалы қатты қазбалар саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні бекіткен, өзгерткен және (немесе) толықтырған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Мемлекеттік корпорацияға жібереді.";
қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2026 жылғы 16 наурыздағы
№ 105 Бұйрыққа қосымша
Пайдалы қатты қазбаларды
барлауға арналған лицензияны
беруге өтініштерді беру және
оларды қарау қағидаларына
қосымша
"Пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы (бұдан әрі – ЖҚПБП).
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға берілген лицензия беру:

"30. Результат оказания государственной услуги отображается в личном кабинете услугополучателя в ЕПН.";
пункты 35, 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"35. Очередное заявление рассматривается только после отказа в выдаче лицензии по предыдущему рассмотренному заявлению.
Услугодатель приступает к рассмотрению очередного заявления по истечении 10 (десяти) рабочих дней со дня уведомления услугополучателя посредством ЕПН об отказе в выдаче лицензии по предыдущему заявлению.
Если решение об отказе было обжаловано услугополучателем в суд, вопрос о рассмотрении очередного заявления решается услугодателем после вступления в силу решения суда по результатам рассмотрения жалобы.
36. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
37. Уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения, изменения и (или) дополнения подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляет в Государственную корпорацию.";
приложение изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 16 марта 2026 года № 105
Приложение
к Правилам подачи
и рассмотрения заявлений
на выдачу лицензий
на разведку твердых полезных
ископаемых
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии на разведку твердых полезных ископаемых"
1.
Наименование услугодателя
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
2.
Способы предоставления государственной услуги
Единая платформа недропользования (далее – ЕПН)
3.
Срок оказания государственной услуги
Выдача лицензий на разведку твердых полезных ископаемых:

1) өтініштің Қағидаларға сәйкестігіне қарау және көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП жеке кабинетінде пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну қажеттілігі туралы хабарламаны орналастыру немесе өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту – 10 жұмыс күні;
2) лицензия беру немесе дәлелді бас тарту – 45 жұмыс күні.
Жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламасына алғаш рет енгізілетін аумақтар шегінде пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензиялар беру:
1) өтініштің Қағидаларға сәйкестігіне қарау және көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП жеке кабинетінде пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуді ұсыну қажеттілігі туралы хабарламаны орналастыру немесе өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тарту – 20 жұмыс күні;
2) лицензия беру немесе дәлелді бас тарту – 45 жұмыс күні.
Аукцион арқылы пайдалы қатты қазбаларды барлауға берілген лицензия беру:
1) көрсетілетін қызметті алушыға сәйкес келетін блоктар туралы хабарлама және аукционға қатысуға шақыру – 20 жұмыс күні;
2) аукцион өткізу туралы хабарлама – 10 жұмыс күні;
3) аукцион өткізу – 15 жұмыс күні;
4) қол қою бонусын төлеу – аукцион қорытындылары туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап 20 жұмыс күні (әрбір келесі үшін жеңімпаз қол қою бонусын төлемеген жағдайда 10 жұмыс күні);
5) лицензия беру немесе қол қойылған бонус сомасын төлемеген жағдайда, дәлелді бас тарту – 5 жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензия беру немесе дәлелді бас тарту.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және цифрлық объектілерінің жұмыс кестесі
1) ЖҚПБП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, мереке және демалыс күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі

1) рассмотрение заявления на соответствие Правилам и размещение уведомления в личном кабинете ЕПН услугополучателя о необходимости предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых, либо мотивированный отказ в приеме заявления – 10 рабочих дней;
2) выдача лицензии либо мотивированный отказ – 45 рабочих дней.
Выдача лицензий на разведку твердых полезных ископаемых в пределах территорий, впервые включаемых в программу управления государственным фондом недр:
1) рассмотрение заявления на соответствие Правилам и размещение уведомления в личном кабинете ЕПН услугополучателя о необходимости предоставления обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых, либо мотивированный отказ в приеме заявления – 20 рабочих дней;
2) выдача лицензии либо мотивированный отказ – 45 рабочих дней.
Выдача лицензий на разведку твердых полезных ископаемых посредством аукциона:
1) уведомление услугополучателю о совпадающих блоках и приглашение на участие в аукционе – 20 рабочих дней;
2) извещение о проведении аукциона – 10 рабочих дней;
3) проведение аукциона – 15 рабочих дней;
4) уплата подписного бонуса – 20 рабочих дней со дня подписания протокола об итогах аукциона (в случае неуплаты подписного бонуса победителем для каждого последующего 10 рабочих дней);
5) выдача лицензии либо мотивированный отказ в случае неуплаты суммы подписного бонуса – 5 рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Выдача лицензии на разведку твердых полезных ископаемых либо мотивированный отказ.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатная.
7.
График работы услугодателя и цифровых объектов
1) ЕПН – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в праздничные и выходные дни, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 8.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан".
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1. Өтініш мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) көрсетілетін қызметті алушы сұратылған жер қойнауы учаскесінде жүргізуге ниетті барлау жөніндегі жұмыстардың түрлері, әдістері, тәсілдері, жылдар бойынша шамамен мерзімдері мен көлемдерінің сипаттамасының электрондық көшірмесі;
2) егер сұралатын учаскеде немесе оның бөлігінде тұлға жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт негізінде көмірсутектерді өндіру жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын болса, пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия беруге мұндай тұлғаның келісімі;
3) көрсетілетін қызметті алушының пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүзеге асыруға қаржылық және кәсіби мүмкіндіктерінің болуын растайтын құжаттар;
4) егер сұралатын жер қойнауы учаскесінің аумағы толық немесе ішінара елді мекендердің жерлеріне және оларға іргелес бір мың метр қашықтықта жатқан аумаққа тиесілі болса, жергілікті халықты Кодекстің 25-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген әлеуметтік-экономикалық қолдау туралы келісім.
Осы Қағидалардың 5-тармағының екінші абзацына сәйкес берілген пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны беру туралы өтінішке осы тармақта көзделген құжаттардан басқа өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның қорытындысы қоса беріледі, ол көрсетілетін қызметті алушының өндірістік қызметінің (технологиялық процесінің) жер қойнауын пайдаланумен байланысты екендігін растайды.
2. Көрсетілетін қызметті алушының барлау жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жеткілікті қаржылық мүмкіндігінің болуын растау үшін мынадай құжаттардың бірі ұсынылады:
1) отыз күн мерзім ішінде көрсетілетін қызметті алушыда лицензияны беруге өтініш берілген күннің алдындағы үш ай шегінде сұрау салынатын лицензиялар қолданысының бірінші жылында барлауға талап етілетін ең төменгі шығыстарды жабу үшін жеткілікті мөлшерде ақшаның болуын (қалдығын) растайтын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкіндегі немесе Ұлттық пошта операторындағы банктік шоты бойынша ақшаның қалдығы мен қозғалысы туралы үзінді көшірме.
Егер қаражаттың қозғалысы жөніндегі операциялар нәтижесінде мәлімделген отыз күндік кезеңнің қандай да бір күнінде ақша қаражатының қалдығы осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында талап етілгеннен кем болып табылса, онда мұндай үзінді көрсетілетін қызметті алушының қаржылық мүмкіндіктерінің бар екенін растайтын құжат ретінде танылмайды.
Көрсетілетін қызметті алушыда қаржылық мүмкіндіктерді растау мақсаттары үшін екінші деңгейдегі банкте бірнеше шоттар болған кезде үзінді көшірмелер ұсынылған бірнеше шоттар бойынша ақша қаражатының қалдығы мен қозғалысы туралы мәліметтер де жиынтығында ескерілуі мүмкін;

1. Заявление содержит следующие сведения:
1) электронная копия описания видов, методов, способов, примерных сроков по годам и объемов работ по разведке, которые услугополучатель намерен проводить на запрашиваемом участке недр;
2) согласие лица на выдачу лицензии на разведку твердых полезных ископаемых, если на запрашиваемом участке или его части такое лицо осуществляет операции по добыче углеводородов на основании контракта на недропользование;
3) документы, подтверждающие наличие у услугополучателя финансовых и профессиональных возможностей осуществлять операции по разведке твердых полезных ископаемых;
4) соглашение о социально-экономической поддержке местного населения, предусмотренного подпунктом 1) пункта 3 статьи 25 Кодекса, если территория запрашиваемого участка недр полностью или частично относится к землям населенных пунктов и прилегающим к ним территориям на расстоянии одной тысячи метров.
К заявлению о выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых, поданному в соответствии с абзацем вторым пункта 5 настоящих Правил, помимо документов, предусмотренных настоящим пунктом, прилагается заключение уполномоченного органа в области государственного стимулирования промышленности, подтверждающее, что производственная деятельность (технологический процесс) услугополучателя связана (связан) с недропользованием.
2. Для подтверждения наличия у услугополучателя финансовых возможностей, достаточных для проведения операций по разведке, представляется один из следующих документов:
1) выписка об остатке и движении денег по банковскому счету в банке второго уровня Республики Казахстан или у Национального оператора почты, подтверждающая постоянное в течение тридцатидневного срока наличие (остаток) у услугополучателя денег в пределах трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления на выдачу лицензии, в количестве, достаточном для покрытия требуемых минимальных расходов на разведку в первый год действия запрашиваемой лицензии.
Если в какой-либо из дней заявленного тридцатидневного периода в результате операций по движению средств остаток денежных средств окажется меньше требуемых подпунктом 1) части первой настоящего пункта, то такая выписка не признается документом, подтверждающим наличие у услугополучателя финансовых возможностей. При наличии у услугополучателя нескольких счетов в банке второго уровня для целей подтверждения финансовых возможностей могут в совокупности учитываться также сведения об остатке и движении денежных средства по нескольким счетам, по которым представлены выписки;

2) қарыздың нысаналы мақсаты ретінде пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі көрсетілетін қызметті алушының қызметін қаржыландыруды көздейтін, сондай-ақ сұрау салынатын лицензияның қолданылу бірінші жылында барлауға талап етілетін ең төмен шығыстарды жабу үшін жеткілікті қарыз (қаржыландыру) сомасын растайтын ақша қарызы шартының (қарыздың алдын ала шарты) немесе қызметті қаржыландыру туралы шарттың электрондық көшірмесі;
3) көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес жасалған, лицензияны беруге өтініш берілген күннің алдындағы қатарынан алты күнтізбелік ай немесе алдыңғы күнтізбелік жыл үшін дайындалған, онда көрсетілетін қызметті алушының таза активтерінің мөлшері оның міндеттемелерінен сұрау салынатын лицензия қолданысының бірінші жылындағы барлауға арналған ең төмен шығыстардың шамасына асатын аудиторлық есебі бар қаржылық есептілігі;
4) Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыратын қор биржасы таныған рейтингтік агенттіктің көрсетілетін қызметті алушыға өтініш берілген күннің алдындағы жыл ішінде көрсетілетін қызметті беруші айқындайтын ең төмен рейтингтік бағалаудан төмен емес рейтингтік баға беру туралы хаты. Егер  көрсетілетін қызметті алушының қаржылық мүмкіндіктерінің бар екендігін растайтын құжат ретінде қарыз шартының (қарыздың алдын ала шартының) немесе қарыз беруші қаржы ұйымы болып табылмайтын тұлға әрекет ететін (қаржыландыратын) қызметті қаржыландыру туралы шарттың электрондық көшірмесі ұсынылса, өтінішке осы адамның осы тармақтың 1), 3) немесе 4) тармақшаларында көзделген қаржылық мүмкіндіктерінің бар екендігін растайтын құжаттардың бірі қосымша қоса беріледі.
3. Көрсетілетін қызметті алушының барлау жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жеткілікті кәсіби мүмкіндіктерінің болуын растау үшін мынадай құжаттардың кез келгені ұсынылады:
1) штатта маманның болуы туралы анықтама немесе геология немесе геофизика саласындағы маманмен жасалған қызметтер көрсету шартының электрондық көшірмесі;
2) көрсетілетін қызметті алушыға осы тармақтың 1) тармақшасында санамаланған мамандардың бірі бар сұрау салынған барлауға лицензия берілген жағдайда, мердігер ұйыммен көрсетілетін қызметтерді көрсету шартының немесе Кодекстің 6-тарауына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы тағайындайтын оператордың көрсетілетін қызметтерді көрсету шартының электрондық көшірмесі. Егер көрсетілетін қызметті алушының кәсіби мүмкіндіктерінің бар екендігін растайтын құжат ретінде мердігер ұйыммен қызмет көрсету шартының немесе Кодекстің 6-тарауына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы тағайындайтын оператордың қызметтер көрсету шартының электрондық көшірмелері ұсынылса, өтінішке қосымша тартылатын ұйымның (оператордың) штатында осы тармақтың бірінші бөлімнің 1) тармақшасында көрсетілген мамандардың бірінің бар екендігі туралы анықтама немесе тиісті маманмен қызмет көрсету шартының электрондық көшірмесі қоса беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, көрсетілетін қызметті алушының салық берешегінің жоқтығы туралы салық органының анықтамасы жөніндегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінің ресми интернет-ресурсы арқылы тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздердің бірі болған кезде:

2) электронная копия договора займа денег (предварительный договор займа) или договора о финансировании деятельности, предусматривающего в качестве целевого назначения займа финансирование деятельности услугополучателя по разведке твердых полезных ископаемых, а также подтверждающего сумму займа (финансирования) достаточной для покрытия требуемых минимальных расходов на разведку в первый год действия запрашиваемой лицензии;
3) финансовая отчетность услугополучателя с аудиторским отчетом, составленным в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, подготовленная за шесть последовательных календарных месяцев или предыдущий календарный год, предшествующих дате подачи заявления на выдачу лицензии, в которой размер чистых активов услугополучателя превышает его обязательства на величину минимальных расходов на разведку в первый год действия запрашиваемой лицензии;
4) письмо рейтингового агентства, признаваемого фондовой биржей, осуществляющей деятельность в Республике Казахстан, о присвоении услугополучателю в течение года, предшествующего дате подачи заявления, рейтинговой оценки не ниже минимальной рейтинговой оценки, определяемой услугодателем.
Если в качестве документа, подтверждающего наличие у услугополучателя финансовых возможностей, представлена электронная копия договора займа денег (предварительного договора займа) или договора о финансировании деятельности, займодателем по которому выступает (финансирует) лицо, не являющееся финансовой организацией, к заявлению дополнительно прилагается один из документов, подтверждающих наличие у данного лица финансовых возможностей, предусмотренных подпунктами 1), 3) или 4) настоящего пункта.
3. Для подтверждения наличия у услугополучателя профессиональных возможностей, достаточных для проведения операций по разведке, представляются любые из следующих документов:
1) справка о наличии в штате специалиста или электронная копия договора оказания услуг со специалистом в области геологии или геофизики;
2) электронная копия договора оказания услуг с подрядной организацией или договора оказания услуг оператора, назначаемого услугополучателем в соответствии с главой 6 Кодекса, в случае выдачи услугополучателю запрашиваемой лицензии на разведку, в штате которого имеется один из специалистов, перечисленных в подпункте 1) настоящего пункта.
Если в качестве документа, подтверждающего наличие у услугополучателя профессиональных возможностей, представлены электронные копии договора оказания услуг с подрядной организацией или договора оказания услуг оператора, назначаемого услугополчателем в соответствии с главой 6 Кодекса, к заявлению дополнительно прилагается справка о наличии у привлекаемой организации (оператора) в штате одного из специалистов, указанных в подпункте 1) части первой настоящего пункта, или электронная копия договора оказания услуг с соответствующим специалистом.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащихся в государственных цифровых системах, справка налогового органа об отсутствии у услугополучателя налоговой задолженности услугодатель получает из соответствующих цифровых систем через шлюз "цифрового правительства", официальный интернет ресурс Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в выдаче лицензии при наличии одного из следующих оснований:

1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда көрсетілген деректердің (мәліметтердің) шындыққа сәйкес еместігі анықталған жағдайда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) бар болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған шешімінің бар болуы.
5) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
6) өтініш немесе оған қоса берілген құжаттар Кодексте көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
7) өтінішке Кодексте талап етілетін құжаттар қоса берілмесе;
8) өтініш берілгенге дейін бір жыл ішінде көрсетілетін қызметті алушыдан немесе көрсетілетін қызметті алушыны тікелей немесе жанама бақылайтын немесе оның бақылауындағы адамнан толық немесе ішінара сұратылған жер қойнауы учаскесін қамтитын, пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия кері қайтарып алынса;
9) лицензияны беру елдің ұлттық қауіпсіздігіне қатер төндіруге немесе жер қойнауын пайдалану құқықтарының шоғырлануына әкеп соқса;
10) өтініш берілгенге дейін күнтізбелік бір жыл ішінде көрсетілетін қызметті алушы немесе көрсетілетін қызметті алушыны тікелей немесе жанама бақылайтын немесе оның бақылауындағы адам сұрау салынатын жер қойнауы учаскесінен немесе оның бір бөлігінен бас тартса;
11) сұрау салынатын аумақ толығымен осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген аумаққа және (немесе) блоктарға жататын болса;
12) сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің аумағы мөлшері бойынша шектен асып кетсе немесе осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмесе;
13) өтініш берілген күннің алдындағы бес жыл ішінде көрсетілетін қызметті алушы немесе көрсетілетін қызметті алушыны тікелей немесе жанама бақылайтын немесе оның бақылауындағы адам өз пайдалануындағы жер қойнауы учаскелерінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың салдарларын жою жөніндегі міндеттемелерді орындамаса немесе тиісінше орындамаса;

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
6) заявление или прилагаемые к нему документы не соответствуют требованиям, предусмотренным Кодексом;
7) к заявлению не приложены документы, требуемые Кодексом;
8) в течение одного года до подачи заявления у услугополучателя или лица, прямо или косвенно контролирующего услугополучателя или находящегося под его контролем, была отозвана лицензия на разведку или лицензия на добычу твердых полезных ископаемых, включающая полностью или частично запрашиваемый участок недр; 9) выдача лицензии повлечет угрозу национальной безопасности страны или концентрацию прав недропользования;
10) в течение одного календарного года до подачи заявления услугополучатель или лицо, прямо или косвенно контролирующее услугополучателя или находящееся под его контролем, отказались от запрашиваемого участка недр или его части;
11) запрашиваемая территория полностью относится к территории и (или) блокам, указанным в пункте 6 настоящих Правил;
12) территория запрашиваемого участка недр превышает ограничение по размеру или не соответствует требованиям, установленным настоящими Правилами;
13) в течение пяти лет, предшествующих дате подачи заявления, услугополучатель или лицо, прямо или косвенно контролирующее услугополучателя или находящееся под его контролем, не исполнили или ненадлежащим образом исполнили обязательства по ликвидации последствий операций по недропользованию на участках недр, находившихся у них в пользовании;

14) өтініш берілген күннің алдындағы бес жыл ішінде көрсетілетін қызметті алушы немесе көрсетілетін қызметті алушыны тікелей немесе жанама түрде бақылайтын немесе оның бақылауындағы адам аукцион нәтижелері бойынша қол қою бонусты төлеу бойынша міндеттемелерді орындамаса;
15) көрсетілетін қызметті алушының Кодекс талаптарына сәйкес пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операциялардың салдарын жою жөніндегі міндеттемелердің орындалуын тиісінше қамтамасыз етуді көрсетілетін қызметті беруші ұсыну мерзімін сақтамаса, лицензияны беруден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге талаптар
Мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасында құзыретті органның мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасына алғаш рет енгізілетін және Кодекстің 278-бабының 4 және 5-тармақтарында көрсетілген аумақтарға жатпайтын аумақтар шегінде қатты пайдалы қазбаларды барлауға арналған лицензияларды беруге өтініштерді қабылдауын бастау күні қарастырылуы тиіс деп белгіленсін. Көрсетілген күн мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасы бекітілген немесе оған тиісті өзгерістер енгізілген күннен бастап екі айдан кейін ғана белгіленеді. Мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасына алғаш рет енгізілетін аумақтар шегінде қатты пайдалы қазбаларды барлауға арналған лицензияларды қараудың және берудің мынадай ерекшеліктері белгіленсін:
1) қабылдау басталатын күннен бастап бір ай ішінде келіп түскен өтініштер Кодекстің 188-бабының 1, 2 және 3-тармақтарында көзделген ережелер ескерілмей қаралады және бірдей басымдығы бар деп есептеледі;
2) егер осы бөліктің 1) тармақшасында көзделген мерзім ішінде келіп түскен өтініштерді қарау нәтижесінде бір блок (блоктар) лицензия беруден бас тарту туралы шешім қабылданбаған бірнеше өтініштерге енгізілгені анықталса, осы блок (блоктар) бойынша өтініш иелері арасында құзыретті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімдерде аукцион өткізіледі. Өтініш берушінің аукционға қатысудан бас тартуы немесе аукционға келмей қалуы тиісті блок бойынша оның өтінімін қабылдамауға негіз болады;
3) аукцион қорытындысы бойынша осы бөліктің 2) тармақшасында көрсетілген өтініштер бойынша лицензиялар беру аукцион жеңімпазы деп танылған тұлғаның өтініші аукцион өткізілген блокқа (блоктарға) қатысты басым деп есептелетіні ескеріле отырып, осы Кодекстің 188-бабына және 189-бабының басымдық туралы ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады. Осы бөліктің 1) тармақшасында көзделген мерзім өткеннен кейін берілген, барлауға арналған лицензияны беруге өтініштер Кодекстің 27-тарауында көзделген, қатты пайдалы қазбаларды барлауға арналған лицензияны қараудың және берудің ережелеріне сәйкес қаралады. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары: Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі жанындағы бірыңғай байланыс орталығы: 1465.

14) в течение пяти лет, предшествующих дате подачи заявления, услугополучатель, лицо либо организация, прямо или косвенно контролирующие заявителя или находящиеся по его контролем, не исполнили обязательства по уплате подписного бонуса по итогам аукциона, проведенного в соответствии с Кодексом;
15) несоблюдение услугополучателем срока представления услугодателю надлежащего обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых в соответствии с требованиями Кодекса.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Установить, что программа управления государственным фондом недр должна предусматривать дату начала приема компетентным органом заявлений на выдачу лицензий на разведку твердых полезных ископаемых в пределах территорий, впервые включаемых в программу управления государственным фондом недр и не относящихся к территориям, указанным в пунктах 4 и 5 статьи 278 Кодекса. Указанная дата устанавливается не ранее чем через два месяца со дня утверждения программы управления государственным фондом недр или внесения в нее соответствующих изменений. Установить следующие особенности рассмотрения и выдачи лицензий на разведку твердых полезных ископаемых в пределах территорий, впервые включаемых в программу управления государственным фондом недр:
1) заявления, поступившие в течение месяца со дня начала их приема, рассматриваются без учета положений, предусмотренных пунктами 1, 2 и 3 статьи 188 Кодекса, и считаются имеющими одинаковую приоритетность;
2) если в результате рассмотрения заявлений, поступивших в течение срока, предусмотренного подпунктом 1) настоящей части, будет установлено, что один и тот же блок (блоки) включен в несколько заявлений, по которым не принято решение об отказе в выдаче лицензии, по данному блоку (блокам) среди услугополучателей проводится аукцион в порядке и сроки, которые определяются компетентным органом. Отказ от участия в аукционе или неявка на аукцион услугополучателя является основанием для отклонения его заявки по соответствующему блоку;
3) по итогам аукциона выдача лицензий по заявлениям, указанным в подпункте 2) настоящей части, осуществляется согласно статье 188 и положениям о приоритетности статьи 189 настоящего Кодекса с учетом того, что заявление лица, признанного победителем аукциона, считается приоритетным в отношении блока (блоков), по которому (которым) проведен аукцион. Заявления на выдачу лицензии на разведку, поданные после истечения срока, предусмотренного подпунктом 1) настоящей части, рассматриваются согласно положениям о рассмотрении заявления и выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых, предусмотренным главой 27 Кодекса.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: единый контакт-центр при Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан: 1465.