"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 11 наурыздағы № 17 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 16 наурызда № 38153 тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4361 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарудың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 2-тармағының 23) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігінің төртінші абзацының 17) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 18 мамырдағы № 655 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 2-тармағының 23) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігінің төртінші абзацының 17) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 18 мамырдағы № 655 қаулысына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын (бұдан әрі – Қор) сенімгерлік басқару кезінде инвестициялық операцияларды жүзеге асыру тәртібін белгілейді.";
32-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 марта 2026 года № 17. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2026 года № 38153
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4361) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях обеспечения эффективности доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан, а также в соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 17) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года № 655 "О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 23) пункта 2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 17) абзаца четвертого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года № 655 "О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан" и устанавливают порядок осуществления Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) инвестиционных операций при доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан (далее – Фонд).";
часть первую пункта 32 изложить в следующей редакции:

"32. Қордың активтері инвестицияланатын қаржы құралдары Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі Ұлттық Банкпен бірлесіп айқындайтын Материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат берілген қаржы құралдарының және олармен жасалатын мәмілелердің тізбесінде бекітіледі.";
35-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35-2. Ақша қалдықтарын инвестициялау АААm (Standard&Poor's)/AAA-mf (Moody' s) рейтингі немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас рейтингі бар ақша нарығының қорларына не AAAm (Standard&Poor 's)/AAA-mf (Moody' s) рейтингі немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас рейтингі бар қорларға қойылатын барлық талаптарды орындайтын ақша нарығының қорларына жүзеге асырылады.
Ақша нарығының қорларына инвестицияланған активтердің ең жоғары көлемі Ұлттық Банктің немесе сыртқы басқарушылардың басқаруындағы тиісті портфель активтерінің нарықтық құнының 10 (он) пайызынан аспайды. Ақша нарығының қорларына инвестициялау мынадай шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады:
1) ақша нарығының қоры активтерінің көлемі 3 000 000 000 (үш миллиард) АҚШ долларынан кем емес;
2) ақша нарығы қорының жұмыс тәжірибесі 5 (бес) жылдан кем емес;
3) ақша нарығының қорларына инвестициялауға рұқсат етілген қаржы құралдарының ең төменгі ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді кредиттік рейтингтері тиісінше A- және A-1 (Standard&Poor's)/A3 және P-1 (Moody's) немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас кредиттік рейтингінен төмен емес;
4) ақша нарығының қоры активтерінің 90 (тоқсан) пайызынан кем емес: АҚШ үкіметі шығарған, АҚШ долларында номинирленген АҚШ ақша
нарығының қаржы құралдарына, сондай-ақ олармен репо операцияларына;
Еуроаймақ құрамына кіретін елдердің үкіметтері шығарған немесе кепілдік берген, еурода номинирленген А- (Standard & Poor's)/A3 (Moody's) төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа халықаралық рейтингтік агенттіктердің ұқсас кредиттік рейтингі бар ақша нарығының құралдарына, сондай-ақ олармен репо операцияларына инвестицияланады.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Жинақ портфелі облигациялар портфеліне, акциялар портфеліне, балама құралдар портфеліне және алтын портфеліне бөлінеді.
Облигациялар портфелі дамыған елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелінен, дамушы елдердің мемлекеттік облигацияларының портфелінен және корпоративтік облигациялар портфелінен тұрады.
Балама құралдар портфелі жаһандық балама құралдар портфелінен, ашық инвестициялық әріптестік портфелінен және шетелдік цифрлық активтер портфелінен тұрады.
Жаһандық балама құралдар портфелі балама инвестициялардың кең спектрін қамтиды және жекелеген аймақтарға, секторларға немесе инвестициялық тақырыптарға сілтеме жасамай қалыптасады.";

"32. Финансовые инструменты, в которые инвестируются активы Фонда, утверждаются Перечнем разрешенных финансовых инструментов и сделок с ними, за исключением нематериальных активов, определяемым Правительством Республики Казахстан совместно с Национальным Банком по предложению Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.";
пункт 35-2 изложить в следующей редакции:
"35-2. Инвестирование остатков денег осуществляется в фонды денежного рынка с рейтингом АААm (Standard&Poor's)/Ааа-mf (Moody's) или аналогичным рейтингом других международных рейтинговых агентств либо в фонды денежного рынка, выполняющие все требования, предъявляемые к фондам с рейтингом АААm (Standard&Poor's)/Ааа-mf (Moody's) или аналогичным рейтингом других международных рейтинговых агентств.
Максимальный объем активов, инвестированных в фонды денежного рынка, не превышает 10 (десяти) процентов от рыночной стоимости активов соответствующего портфеля под управлением Национального Банка или внешних управляющих. Инвестирование в фонды денежного рынка осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) объем активов фонда денежного рынка не менее 3 000 000 000 (трех миллиардов) долларов США;
2) опыт работы фонда денежного рынка не менее 5 (пяти) лет;
3) минимальные долгосрочный и краткосрочный кредитные рейтинги финансовых инструментов, разрешенных для инвестирования в фонды денежного рынка, не ниже A- и A-1 (Standard&Poor's)/A3 и P-1 (Moody’s) соответственно, или аналогичного кредитного рейтинга других международных рейтинговых агентств;
4) не менее 90 (девяноста) процентов активов фонда денежного рынка инвестируются в:
финансовые инструменты денежного рынка США, выпущенные Правительством США, номинированные в долларах США, а также операции репо с ними;
инструменты денежного рынка, выпущенные или гарантированные правительствами стран, входящих в состав Еврозоны, с долгосрочным кредитным рейтингом не ниже A- (Standard & Poor’s)/A3 (Moody’s) или аналогичного кредитного рейтинга других международных рейтинговых агентств, номинированные в евро, а также операции репо с ними.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Сберегательный портфель делится на портфель облигаций, портфель акций, портфель альтернативных инструментов и портфель золота.
Портфель облигаций состоит из портфеля государственных облигаций развитых стран, портфеля государственных облигаций развивающихся стран и портфеля корпоративных облигаций.
Портфель альтернативных инструментов состоит из портфеля глобальных альтернативных инструментов, портфеля открытого инвестиционного партнерства и портфеля зарубежных цифровых активов.
Портфель глобальных альтернативных инструментов включает широкий спектр альтернативных инвестиций и формируется без привязки к отдельным регионам, секторам или инвестиционным тематикам.";

56-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56-1. Жаһандық балама құралдар портфелі кірістілігінің нысаналы деңгейі АҚШ долларымен өлшенетін, 80 (сексен) пайызы MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index индексінен және 20 (жиырма) пайызы Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD индексінен тұратын композиттік индекстің кірістілігі (портфель референсі) болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген композиттік индексте (портфель референсі) эталондық бөлуге кері қайтару күнтізбелік тоқсанның соңғы жұмыс күні жүзеге асырылады.
Бұл ретте жаһандық балама құралдар портфелі, сондай-ақ ашық инвестициялық әріптестік портфелі үшін ұзақ мерзімді кірістіліктің ең төменгі деңгейі 5 (бес), 10 (он) және 15 (он бес) жыл мерзімдегі кезеңдер үшін сырғымалы бағалау (rolling window) әдісімен есептелетін US Consumer Price Index (CPI YOY) + 3 (үш) пайыздық мәні болып табылады.
Шетелдік цифрлық активтер портфелін басқарудың және ашық инвестициялық әріптестіктің тиімділігін бағалау портфель референсіне қатысты жүргізілмейді.
Шетелдік цифрлық активтер портфелін басқару тиімділігін бағалау жыл сайынғы негізде жүзеге асырылады. Шетелдік цифрлық активтер портфелін басқару нәтижелері "Қазақстан Ұлттық Банкінің Ұлттық инвестициялық корпорациясы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Корпорация) Директорлар кеңесі бекітетін эталондық портфельдің кірістілігі мен тәуекел көрсеткіштеріне қатысты бағаланады.";
56-3 және 56-4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"56-3. Корпорация балама құралдар портфелін сыртқы басқаруды жүзеге асырады.
Инвестициялық жобаларды талдау және басқару үшін ашық инвестициялық әріптестік бағдарламасы шеңберінде Корпорация 2 (екі) миллиард АҚШ долларынан кем емес активтерді басқаратын және инвестициялау тәжірибесі 10 (он) жылдан кем емес халықаралық басқарушыларды тартады.
56-4. Жаһандық балама құралдар портфеліндегі инвестициялар осы Қағидаларда белгіленген шектеулер ескеріле отырып жүзеге асырылады. Жаһандық балама құралдар портфелін активтер сыныптары бойынша секторлық бөлу осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес белгіленген секторлық бөлу бұзылған жағдайда, жаһандық балама құралдар портфелін соңғы есепті кезеңдегі жаһандық балама құралдар көлемінің 100 (бір жүз) пайызынан кем мөлшердегі сомаға жаһандық балама құралдар портфелін толықтыру салдарынан және (немесе) жаһандық балама құралдар портфелі активтерінің құнын өзгерту және (немесе) жаһандық балама құралдар портфелінен активтерді алып қою нәтижесінде жаһандық балама құралдар портфелі бұзылған сәттен бастап 1 (бір) жыл ішінде белгіленген бөлуге сәйкес келтіріледі.

пункт 56-1 изложить в следующей редакции:
"56-1. Целевым уровнем доходности портфеля глобальных альтернативных инструментов является доходность композитного индекса (референс портфеля), состоящего на 80 (восемьдесят) процентов из индекса MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index и на 20 (двадцать) процентов из индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD, измеряемых в долларах США.
Возврат к эталонному распределению в композитном индексе (референс портфеле), предусмотренном частью первой настоящего пункта осуществляется в последний рабочий день календарного квартала.
При этом минимальным уровнем долгосрочной доходности для портфеля глобальных альтернативных инструментов, а также портфеля открытого инвестиционного партнерства является значение US Consumer Price Index (CPI YOY) + 3 (три) процента, который рассчитывается методом скользящей оценки (rolling window) за периоды сроками в 5 (пять), 10 (десять) и 15 (пятнадцать) лет.
Оценка эффективности управления портфелями зарубежных цифровых активов и открытого инвестиционного партнерства не проводится относительно референс портфеля.
Оценка эффективности управления портфелем зарубежных цифровых активов осуществляется на ежегодной основе. Результаты управления портфелем зарубежных цифровых активов оцениваются относительно показателей доходности и риска эталонного портфеля, утверждаемого Советом директоров акционерного общества "Национальная инвестиционная корпорация Национального Банка Казахстана" (далее – Корпорация).";
пункты 56-3 и 56-4 изложить в следующей редакции:
"56-3. Внешнее управление портфелем альтернативных инструментов осуществляет Корпорация.
Для анализа и управления инвестиционными проектами в рамках программы открытого инвестиционного партнерства Корпорацией привлекаются международные управляющие активами, имеющие под управлением не менее 2 (двух) миллиардов долларов США и опыт инвестирования не менее 10 (десяти) лет.
56-4. Инвестиции в портфеле глобальных альтернативных инструментов осуществляются с учетом ограничений, установленных настоящими Правилами. Секторное распределение портфеля глобальных альтернативных инструментов по классам активов осуществляется в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам.
В случае нарушения секторного распределения, установленного в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам, вследствие пополнения портфеля глобальных альтернативных инструментов на сумму в размере менее 100 (ста) процентов от объема глобальных альтернативных инструментов за последний отчетный период и (или) в результате изменения стоимости активов портфеля глобальных альтернативных инструментов, и (или) изъятия активов из портфеля глобальных альтернативных инструментов, портфель глобальных альтернативных инструментов приводится в соответствие с установленным распределением в течение 1 (одного) года с момента нарушения.

Осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес белгіленген секторлық бөлу бұзылған жағдайда, жаһандық балама құралдар портфелін соңғы есепті кезеңдегі жаһандық балама құралдар көлемінің 100 (бір жүз) пайызынан астам сомаға толықтыру салдарынан жаһандық балама құралдар портфелі бұзушылық жасалған сәттен бастап 3 (үш) жыл бойы жарамды транзиттік кезең ішінде белгіленген бөлуге сәйкес келтіріледі.
Транзиттік кезең ішінде жаһандық балама құралдар портфелі осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес портфельдің референс параметрлеріне қатысты бағаланады.
Балама құралдар портфелінің көлемі Қордың активтерін балама құралдар портфеліне ауыстыру кезінде жинақ портфелінің активтері көлемінің 10 (он) пайызынан аспайды.
Ашық инвестициялық әріптестік портфелін толықтырудың жиынтық көлемі 1 (бір) миллиард АҚШ долларынан аспайды.
Балама құралдар портфеліндегі шетелдік цифрлық активтер портфелінің нарықтық құны балама құралдар портфелінің 30 (отыз) пайызынан аспайды.";
56-6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56-6. Балама құралдар портфелінің активтерін "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарының және олармен жасалатын мәмілелердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 мамырдағы № 353 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарының және олармен жасалатын мәмілелердің тізбесінде көзделген өзге қаржы құралдарына инвестициялауға рұқсат етіледі.";
2-1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-1-қосымша алып тасталсын;
10-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда 11-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Монетарлық операциялар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

В случае нарушения секторного распределения, установленного в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам, вследствие пополнения портфеля глобальных альтернативных инструментов на сумму в размере более 100 (ста) процентов от объема глобальных альтернативных инструментов за последний отчетный период, портфель глобальных альтернативных инструментов приводится в соответствие с установленным распределением в течение транзитного периода, действующего в течение 3 (трех) лет с момента нарушения.
В течение транзитного периода портфель глобальных альтернативных инструментов оценивается относительно параметров референс портфеля согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Объем портфеля альтернативных инструментов не превышает 10 (десяти) процентов от объема активов сберегательного портфеля на момент перевода активов Фонда в портфель альтернативных инструментов.
Совокупный объем пополнения портфеля открытого инвестиционного партнерства не превышает 1 (одного) миллиарда долларов США.
Рыночная стоимость портфеля зарубежных цифровых активов в портфеле альтернативных инструментов не превышает 30 (тридцати) процентов от портфеля альтернативных инструментов.";
пункт 56-6 изложить в следующей редакции:
"56-6. Допускается инвестирование активов портфеля альтернативных инструментов в иные финансовые инструменты, предусмотренные Перечнем разрешенных финансовых инструментов и сделок с ними, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2025 года № 353 "Об утверждении перечня разрешенных финансовых инструментов и сделок с ними, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан".";
приложение 2-1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 3-1 исключить;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 11 в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Департаменту монетарных операций Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2026 жылғы 11 наурыздағы
№ 17 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 11 марта 2026 года № 17

Ескертпе: 6 және 7-жолдар бойынша облигациялар мен акциялардың жиынтық көлемі жаһандық балама құралдар портфелін бастапқы толықтырғаннан кейін 5 (бес) жылдан аспайтын жаһандық балама құралдар портфелін қалыптастыру кезеңінде 40 (қырық) пайыздан аспайды. Жаһандық балама құралдар портфелін қалыптастыру кезеңі өткеннен кейін облигациялар мен акциялардың жиынтық көлемі 15 (он бес) пайыздан аспайды.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
20__ жылғы __ ші
№ __ қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қорының
инвестициялық операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
11-қосымша
Жаһандық балама құралдар портфелі үшін транзиттік кезеңге арналған портфель референсінің параметрлері
Р/с
Кезең
Портфель референсінің параметрлері
1
Транзиттік кезеңнің бірінші жылы
Портфель референсі АҚШ долларымен өлшенетін 35 (отыз бес) пайыз MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index индексінен және 65 (алпыс бес) пайыз Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD индексінен тұрады.
2
Транзиттік кезеңнің екінші жылы
Портфель референсі АҚШ долларымен өлшенетін 50 (елу) пайыз MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index индексінен және 50 (елу) пайыз Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD индексінен тұрады.
3
Транзиттік кезеңнің үшінші жылы
Портфель референсі АҚШ долларымен өлшенетін 65 (алпыс бес) пайыз MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index индексінен және 35 (отыз бес) пайыз Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD индексінен тұрады.

Примечание: по строкам 6 и 7 совокупный объем облигаций и акций не превышает 40 (сорока) процентов в период формирования портфеля глобальных альтернативных инструментов, составляющий не более 5 (пяти) лет после первичного пополнения портфеля глобальных альтернативных инструментов. По истечении периода формирования портфеля глобальных альтернативных инструментов, совокупный объем облигаций и акций не превышает 15 (пятнадцати) процентов.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от __ ______ 20__ года № __
Приложение 11
к Правилам осуществления
инвестиционных операций
Национального фонда
Республики Казахстан
Параметры референс портфеля для портфеля глобальных альтернативных инструментов на транзитный период
№ п/п
Период
Параметры референс портфеля
1
Первый год транзитного периода
Референс портфель, состоящий на 35 (тридцать пять) процентов из индекса MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index и на 65 (шестьдесят пять) процентов из индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD, измеряемых в долларах США.
2
Второй год транзитного периода
Референс портфель, состоящий на 50 (пятьдесят) процентов из индекса MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index и на 50 (пятьдесят) процентов из индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD, измеряемых в долларах США.
3
Третий год транзитного периода
Референс портфель, состоящий на 65 (шестьдесят пять) процентов из индекса MSCI АCWI IMI Net Total Return USD Index и на 35 (тридцать пять) процентов из индекса Bloomberg Global-Aggregate Total Return Index Value Hedged USD, измеряемых в долларах США.