"Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-19 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2026 жылғы 12 наурыздағы № 33 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 16 наурызда № 38152 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 16 ақпандағы № ҚР ДСМ-19 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22230 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Дәрiлiк заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"11-1) өлшем құралы – өлшемге арналған және метрологиялық сипаттамалары бар техникалық құрал;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Дәрілік заттарды сақтау жағдайларын бақылау немесе мониторингілеу үшін пайдаланылатын өлшем құралдары жабдық калибрленеді (тексеріледі). Өлшем құралдары салыстырып тексеру Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Дәрілік заттарды сақтау жағдайларын бақылау немесе мониторингтеу үшін пайдаланылатын өлшем құралдарын тексеру, калибрлеу, жөндеу дәрілік заттардың сапасын сақтау және жағымсыз әсерді болдырмау мақсатында жүзеге асырылады."
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Сақтай үй-жайларында дәрілік заттар:
1) фармакологиялық топтар бойынша;
2) қолданылу тәсіліне байланысты (ішкі, сыртқы);
3) агрегаттық жағдайына байланысты;
4) физикалық-химиялық қасиеттеріне және сыртқы ортаның әртүрлі факторларының әсеріне сәйкес мынадай параметрлердің бірін ескере отырып бөлек сақталады.
Дәрілік заттар, фармацевтикалық субстанциялар, қосымша заттар ластануға, шатастыруға және айқаспалы контаминацияға жол бермейтін үй-жайларда сақталады.".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-19 "Об утверждении правил хранения и транспортировки лекарственных средств и медицинских изделий"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 марта 2026 года № 33. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 марта 2026 года № 38152
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-19 "Об утверждении правил хранения и транспортировки лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22230) следующее изменения и дополнение:
в Правилах хранения и транспортировки лекарственных средств и медицинских изделий, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) средство измерений – техническое средство, предназначенное для измерений и имеющее метрологические характеристики;";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Средства измерения, используемые для контроля или мониторинга условий хранения лекарственных средств, калибруются (поверяются). Поверка средств измерений проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.
Поверка, калибровка, ремонт средств измерений, используемых для контроля или мониторинга условий хранения лекарственных средств осуществляется в целях сохранения качества лекарственных средств и исключения негативного воздействия.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В помещениях хранения лекарственные средства хранятся раздельно с учетом одного из следующих параметров:
1) по фармакологическим группам;
2) в зависимости от способа применения (внутреннее, наружное);
3) в зависимости от агрегатного состояния;
4) в соответствии с физико-химическими свойствами и влиянием различных факторов внешней среды.
Лекарственные средства, фармацевтические субстанции, вспомогательные вещества хранятся в помещениях не допускающие загрязнения, перепутывания и перекрестной контаминации.".
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикасы Денсаулық
сақтау министрінің м.а.
Т. Султангазиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
Т. Султангазиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан