"Қазақстан Ұлттық Банкінің бюджеті (шығыстар сметасы) есебінен Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің басым бағыттары бойынша зерттеулерді жүргізу үшін гранттар ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 47 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2026 жылғы 25 ақпандағы № 14 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 4 наурызда № 38090 тіркелді
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Ұлттық Банкінің бюджеті (шығыстар сметасы) есебінен Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің басым бағыттары бойынша зерттеулерді жүргізу үшін гранттар ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 47 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22608 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі бесінші абзацының 46) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Ұлттық Банкінің бюджеті (шығыстар сметасы) есебінен Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің басым бағыттары бойынша зерттеулерді жүргізу үшін гранттар ұсыну қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Ұлттық Банкінің бюджеті (шығыстар сметасы) есебінен Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің басым бағыттары бойынша зерттеулерді жүргізу үшін гранттар ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі бесінші абзацының 46) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) бюджеті (шығыстар сметасы) есебінен Ұлттық Банк қызметінің басым бағыттары бойынша зерттеулер жүргізу үшін гранттар беру тәртібі айқындалады.";
17-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) грант алушы ұсынған зерттеу нәтижесі туралы аралық және қорытынды есептерді, сондай-ақ бөлінген грантты пайдалану туралы есепті қарауды және мақұлдауды;";

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 апреля 2021 года № 47 "Об утверждении Правил предоставления за счет бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана грантов для проведения исследований по приоритетным направлениям деятельности Национального Банка Казахстана"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2026 года № 14. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 марта 2026 года № 38090
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 апреля 2021 года № 47 "Об утверждении Правил предоставления за счет бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана грантов для проведения исследований по приоритетным направлениям деятельности Национального Банка Казахстана" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22608) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 46) абзаца пятого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах предоставления за счет бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана грантов для проведения исследований по приоритетным направлениям деятельности Национального Банка Казахстана, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила предоставления за счет бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана грантов для проведения исследований по приоритетным направлениям деятельности Национального Банка Казахстана (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46) абзаца пятого части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и определяют порядок предоставления за счет бюджета (сметы расходов) Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) грантов для проведения исследований по приоритетным направлениям деятельности Национального Банка.";
подпункт 5) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"5) рассмотрение и одобрение промежуточного и итогового отчетов о результатах исследования, а также отчета об использовании выделенного гранта, представленных получателем гранта;";

27-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) грант беру талаптары мен оның өтінімі мақұлданған кезде мынадай міндеттемелерді қабылдаумен:
грант сомасын нысаналы және ұтымды пайдалануды қоса алғанда, грант беру туралы шарт пен өтінім талаптарына сәйкес зерттеу жүргізуді қамтамасыз етуге;
грант есебінен зерттеу жүргізуге және қол жеткізілген нәтижелерге, оның ішінде зерттеу жүргізудің толықтығы мен уақтылығына жауапты болуға;
зерттеу жүргізуге қажетті іс-шараларды (жұмыстарды) жүргізу үшін жетекші орындаушыларды үй-жаймен, коммуникацияларға және басқа да инфрақұрылымға қол жеткізумен қамтамасыз етуге;
жетекші орындаушыларды авторлар үшін жалпы қабылданған этикалық нормалармен және ғылыми жарияланымдардың қағидаттарымен (Committee on Publication Ethics – COPE) оларды сақтау қажеттілігі туралы хабардар ете отырып таныстыруға;
грант беру туралы шартта көрсетілген мерзімде зерттеу нәтижесі туралы аралық және қорытынды есептерді ұсынуға;
әрбір жетекші орындаушымен грант беру талаптарына сәйкес келетін азаматтық-құқықтық және (немесе) еңбек шарттарын жасасуға;
жетекші орындаушыларға олармен жасалған шарттарда көзделген ақша сомасын уақтылы және толық көлемде төлеуге;
Ұлттық Банкке грант беру туралы шартта көзделген мерзімде растайтын құжаттарды қоса бере отырып, бөлінген гранттың пайдаланылуы туралы есеп беруге;
шарттық міндеттемелер орындалмаған не тиісінше орындалмаған, оның ішінде Ұлттық Банк грант сомасын нысаналы пайдаланбау немесе грант сомасын үнемдеу (толық игермеу) фактісін анықтаған кезде грант беру туралы шартта белгіленген мерзімде грантты қайтаруды (ішінара қайтаруды) жүзеге асыруға;
грант беру туралы шартта көрсетілген мерзімде Ұлттық Банкті жетекші орындаушылардың рецензияланатын мерзімді және (немесе) ғылыми басылымының атауын және нөмірін көрсете отырып, рецензияланатын мерзімді және (немесе) ғылыми басылымдарда зерттеу нәтижелерін жариялау фактісі туралы хабардар етуге;
грант беру туралы шарт шеңберінде орындалған зерттеу нәтижесін жариялау және (немесе) тарату кезінде Ұлттық Банктен грант алынғаны туралы ақпаратты көрсетуге;";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Грант сомасы мына тәртіпте:
берілген грант сомасынан 30% (отыз пайыз) – Ұлттық Банк пен грант алушы грантты беру туралы шартқа қол қоған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде;
берілген грант сомасынан 40% (қырық пайыз) –грантты алушы ұсынған зерттеу нәтижесі туралы аралық есепті Ұлттық Банк келіскен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде;

подпункт 9) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"9) с условиями предоставления гранта и принятием следующих обязательств при одобрении его заявки:
обеспечить проведение исследования в соответствии с условиями договора о предоставлении гранта и заявки, включая целевое и рациональное использование суммы гранта;
нести ответственность за проведение исследования за счет гранта и достигнутые результаты, в том числе за полноту и своевременность проведения исследования;
обеспечить ведущих исполнителей помещением, доступом к коммуникациям и другой инфраструктуре для проведения мероприятий (работ), необходимых для проведения исследования;
ознакомить ведущих исполнителей с общепринятыми этическими нормами и принципами научных публикаций для авторов (Committee on Publication Ethics – COPE) с уведомлением о необходимости их соблюдения;
представлять промежуточный и итоговый отчеты о результатах исследования в сроки, указанные в договоре о предоставлении гранта;
заключить с каждым ведущим исполнителем гражданско-правовой и (или) трудовой договоры, соответствующие условиям предоставления гранта;
своевременно и в полном объеме выплачивать ведущим исполнителям сумму денег, предусмотренную в договорах, заключенных с ними;
представлять Национальному Банку отчет об использовании выделенного гранта с приложением подтверждающих документов в срок, предусмотренный договором о предоставлении гранта;
осуществить возврат (частичный возврат) гранта в сроки, установленные в договоре о предоставлении гранта, при неисполнении либо ненадлежащем исполнении договорных обязательств, в том числе выявлении Национальным Банком факта нецелевого использования суммы гранта или экономии (неполного освоения) суммы гранта;
в сроки, указанные в договоре о предоставлении гранта, уведомить Национальный Банк о факте публикации ведущими исполнителями результатов исследования в рецензируемых периодических и (или) научных изданиях с указанием наименования и номера рецензируемого периодического и (или) научного издания;
указывать информацию о получении гранта от Национального Банка при публикации и (или) распространении результатов исследования, выполненного в рамках договора о предоставлении гранта;";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Сумма гранта предоставляется в следующем порядке:
30 % (тридцать процентов) от суммы предоставленного гранта - в течение 7 (семи) рабочих дней с даты подписания Национальным Банком и получателем гранта договора о предоставлении гранта;
40 % (сорок процентов) от суммы предоставленного гранта - в течение 7 (семи) рабочих дней с даты согласования Национальным Банком промежуточного отчета о результатах исследования, представленного получателем гранта;

берілген грант сомасынан 30% (отыз пайыз) – гранттар беру жөніндегі комиссия грантты алушы ұсынған зерттеулер нәтижесі туралы қорытынды есепті және бөлінген грантты пайдалану туралы есепті мақұлдаған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде беріледі.
Егер грант алушы қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) төлеуші болса, онда грант сомасы ҚҚС сомасын ескере отырып беріледі.";
41-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шығыстардың әрбір бабы бойынша:
гранттар беру жөніндегі комиссия мақұлдаған өтінімде көрсетілген жоспарланған соманы;
гранттың нақты жұмсалған сомасын;
үнемді;
талдама мен негіздеме талап етілмейтін үстеме шығыстарды қоспағанда, көрсетілген шығыстарды растайтын құжаттарды көрсете отырып, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлінген гранттың пайдаланылуы туралы есепті;";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Уәкілетті бөлімшемен келісілген зерттеу нәтижелері туралы қорытынды есеп уәкілетті бөлімшенің қорытындысымен және Өкілдіктің жауапты бөлімшесінің бөлінген гранттың пайдаланылуы туралы есепті келісу туралы қорытындысымен бірге гранттар беру жөніндегі комиссияның мақұлдауына жіберіледі.";
зерттеу жүргізу үшін грант алуға арналған өтінімге 1-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Алматы қаласындағы тұрақты өкілдігінің Зерттеулер және талдама орталығы – департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
Төрағасы
2026 жылғы 25 ақпандағы
№ 14 қаулысына
қосымша
Зерттеу жүргізу үшін
грант алуға
ұсынатын өтінімге
1-қосымша
Нысан
Зерттеу шығысының сметасы және олардың негіздемесі
Шығыс бабы
Өлшем бірлігі
Құны (біреуінің), теңге
Саны (біреуінің)
Барлығы (теңге)
Шығыс бабының негіздемесі
1
2
3
4
5
6
7
1.
Еңбекақы төлеу шығысы, оның ішінде
Жалақы
Әлеуметтік салық
Әлеуметтік аударымдар
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға (бұдан әрі – МӘМС) аударымдар
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары (бұдан әрі – ЖБМЗЖ)
1.1
Зерттеу басшысына еңбекақы төлеу шығысы
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Орындалатын жұмыстың тізбесі:

30 % (тридцать процентов) от суммы предоставленного гранта - в течение 7 (семи) рабочих дней с даты одобрения комиссией по предоставлению грантов итогового отчета о результатах исследования и отчета об использовании выделенного гранта, представленных получателем гранта.
Если получатель гранта является плательщиком налога на добавленную стоимость (далее – НДС), то сумма гранта предоставляется с учетом суммы НДС.";
подпункт 2) пункта 41 изложить в следующей редакции:
"2) отчет об использовании выделенного гранта по форме согласно приложению 3 к Правилам, с указанием по каждой статье расходов:
запланированных сумм, указанных в заявке, одобренной комиссией по предоставлению грантов;
фактически израсходованную сумму гранта;
экономии;
документов, подтверждающих указанные расходы, за исключением накладных расходов, по которым расшифровка и обоснование не требуются;";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Согласованный с уполномоченным подразделением итоговый отчет о результатах исследования вместе с заключением уполномоченного подразделения и заключением ответственного подразделения Представительства о согласовании отчета об использовании выделенного гранта, направляется на одобрение комиссии по предоставлению грантов.";
приложение 1 к заявке на получение гранта для проведения исследования изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту – Центру исследований и аналитики Постоянного Представительства Национального Банка Республики Казахстан в городе Алматы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
Приложение
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 февраля 2026 года № 14
Приложение 1
к заявке на получение
гранта для проведения
исследования
Форма
Смета расходов к исследованию и их обоснования
Статья расходов
Единица измерения
Стоимость (за единицу), тенге
Количество (единиц)
Всего (тенге)
Обоснование статьи расходов
1
2
3
4
5
6
7
1.
Расходы на оплату труда всего, в том числе
Заработная плата
Социальный налог
Социальные отчисления
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС)
Обязательные пенсионные взносы работодателя (далее – ОПВР)
1.1
Расходы на оплату труда руководителя исследования
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Перечень выполняемых работ:

1, 2, 3, 4 және 5-жолдардың қосындысы
x
Қосылған құн салығының сомасы (бұдан әрі – ҚҚС)*
ҚҚС сомасын қосқанда жиыны
Шығыс сметасы Excel форматындағы кестеде ұсынылады.
Кестеде шығыстың әрбір бабына негіздеме және түсіндірме, қосымша жан-жақты есептер түрінде зерттеуге қажеттілігі мынаны ескере отырып көрсетіледі:
1. Жетекші орындаушылардың және қосымша тартылған орындаушылардың еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстың баптары бойынша:
1.1 Зерттеу жетекшісінің және зерттеудің жетекші орындаушыларының еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстар аты-жөнімен көрсетіледі.
"Жалақы" деген жолда қызметкерден ұсталатын салықтар мен жарналар сомасын қоса алғанда, жалақы көрсетіледі.
Зерттеу жетекшісінің және зерттеудің жетекші орындаушыларының "жалақысы" деген жол бойынша:
3-бағанда сағат өлшем бірлігі ретінде көрсетіледі;
4-бағанда тарифтік мөлшерлемені 164** бөлу арқылы айқындалатын сағаттық мөлшерлеме көрсетіледі. "Тарифтік мөлшерлеме" ретінде ізденушінің ұйғарымы бойынша мына мәндердің бірі қолданылады:
1) егер орындаушы ізденушінің штаттық қызметкері болып табылса, ізденушінің орындаушысына белгіленген нақты лауазымдық жалақы (айлық);
2) ізденушінің ұқсас позициясының (лауазымының) жалақысына (лауазымдық айлықақысына) баламалы бір айға еңбекке ақы төлеу мөлшерлемесі;
3) Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі ұсынатын лауазымдар бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарындағы штаттық профессор-оқытушылар құрамының ең төменгі айлық жалақысы;
4) мемлекеттік статистика саласындағы функцияларды жүзеге асыратын уәкілетті орган жариялаған соңғы қолжетімді кезеңдегі орташа жалақы;
5-бағанда жоба бойынша жұмысқа жұмсалған сағаттардағы уақыт көрсетіледі. 5-бағандағы мән зерттеу ұзақтығынан аспайды;
6-бағанда 4 және 5-бағандар мәндерінің көбейтіндісі ретінде есептелетін мән көрсетіледі;
7-бағанда орындаушы орындайтын іс-шаралар, сондай-ақ 4-баған бойынша еңбекке ақы төлеудің сағаттық мөлшерлемесін есептеу үшін қолданылған тарифтік мөлшерлеме көрсетіледі. Бұл ретте ізденуші қол қойған жалақы мөлшерін және оның негіздемесін, қолданылған тарифтік мөлшерлемені есептеу зерттеуге арналған шығыстар сметасына және олардың негіздемелеріне қоса беріледі.
1.2 Қосымша тартылатын орындаушылардың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыс.
Шығыстың осы бабы бойынша көмекші ретінде қосымша тартылған орындаушылардың (студенттерді, магистранттарды, аспиранттарды қоса алғанда) еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыс аты мен тегі аталмай көрсетіледі.
Қосымша тартылатын орындаушылардың "жалақы" жолы бойынша әрбір позиция немесе функция бойынша мыналарды көрсету:
3-бағанда өлшем бірлігі ретінде сағат көрсетіледі;
4-бағанда жұмыспен толық қамтылған сағаттар үшін қосымша тартылатын орындаушылардың еңбекақы мөлшерлемесі көрсетіледі;
5-бағанда қосымша тартылатын орындаушылардың толық жұмыспен қамтылған сағаттардың жалпы саны көрсетіледі (толық жұмыспен қамтылған адам-сағат саны);

Сумма строк 1, 2, 3, 4 и 5
x
Сумма налога на добавленную стоимость (далее - НДС)*
ИТОГО с учетом суммы НДС
Смета расходов представляется в таблице в формате Excel.
В Таблице указываются обоснования к каждой статье расходов и их необходимости для исследования в виде пояснений, дополнительных детализированных расчетов, с учетом следующего:
1. По статьям расходов по оплате труда ведущих исполнителей и дополнительно привлеченных исполнителей:
1.1 Расходы на оплату труда руководителя исследования и ведущих исполнителей исследования указываются поименно.
В строке "заработная плата" указывается заработная плата, включая суммы налогов и взносов, удерживаемых с работника.
По строке "заработная плата" руководителя исследования и ведущих исполнителей исследования:
в графе 3 в качестве единицы измерения указывается час;
в графе 4 указывается часовая ставка, определяемая путем деления тарифной ставки на 164**. В качестве "тарифной ставки" применяется одно из следующих значений на усмотрение соискателя:
1) фактический должностной оклад (месячный), установленный исполнителю соискателем, если исполнитель является штатным работником соискателя;
2) ставка оплаты труда за месяц эквивалентная заработной плате (должностному окладу) аналогичной позиции (должности) у соискателя;
3) минимальная месячная заработная плата штатного профессорско-преподавательского состава в организациях высшего и (или) послевузовского образования в разрезе должностей, рекомендуемая Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан;
4) средняя заработная плата за последний доступный период, опубликованная уполномоченным органом, осуществляющим функции в области государственной статистики;
в графе 5 указывается затрачиваемое время в часах на работы по проекту. Значение в графе 5 не превышает продолжительность исследования;
в графе 6 указывается значение, исчисляемое как произведение значений граф 4 и 5;
в графе 7 указываются мероприятия, которые будут выполнены исполнителем, а также тарифная ставка, примененная для расчета часовой ставки оплаты труда по графе 4. При этом расчет размера заработной платы и его обоснование, примененной тарифной ставки, подписанные соискателем, прилагаются к смете расходов к исследованию и их обоснованиям.
1.2. Расходы на оплату труда дополнительно привлекаемых исполнителей.
По данной статье расходов указываются расходы на оплату труда дополнительно привлекаемых исполнителей, привлекаемых в качестве помощников (включая студентов, магистрантов, аспирантов) без уточнения имен и фамилий.
По строке "заработная плата" дополнительно привлекаемых исполнителей по каждой позиции или функции указать:
в графе 3 в качестве единицы измерения указывается час;
в графе 4 указывается ставка оплаты труда дополнительно привлекаемых исполнителей за часы полной занятости;
в графе 5 указывается общее количество часов полной занятости дополнительно привлекаемых исполнителей (количество человеко-часов полной занятости);

6-бағанда 4 және 5-бағандар мәндерінің көбейтіндісі ретінде есептелетін мән көрсетіледі;
7-бағанда еңбекке ақы төлеу үшін қолданылған мөлшерлеменің негіздемесін көрсете отырып, қосымша тартылатын орындаушыларды тарту қажеттілігі және олардың зерттеудегі рөлі көрсетіледі.
2. Зерттеу жүргізуге байланысты іссапар шығысының баптары бойынша:
1) іссапарда болған әрбір күнтізбелік күн үшін, оның ішінде жол жүру уақыты үшін, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 5 (бес) айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде тәуліктік төлемдер;
2) Астана, Алматы, Атырау, Ақтау, Шымкент қалаларында тәулігіне 15 АЕК-тен аспайтын, Қазақстан Республикасының облыс орталықтарында (Атырау, Ақтау қалаларын қоспағанда) және басқа қалаларында тәулігіне 12 АЕК-тен аспайтын мөлшерде тұрғын үй-жайды жалдау бойынша шығыс;
3) "Эконом" класты әуе билетінің немесе теміржол көлігінің құны бойынша межелі жерге бару және кері қайту жолақысы бойынша шығыс.
3. Үстеме шығыстардың баптары бойынша:
Үстеме шығыстар дегеніміз – ізденушінің үй-жайды, жабдықты ұстауға және олар бойынша амортизациялық аударымдарды, коммуникацияларға (телефон байланысы, интернет) және басқа да инфрақұрылымға (коммуналдық қызметтер және (немесе) пайдалану шығыстары) қол жеткізуге арналған шығыстарды, кеңсе шығыстары мен грантқа әкімшілік қызмет көрсетуді қамтитын зерттеуді орындауға жағдай жасау үшін жұмсайтын шығыстары.
Үстеме шығыстардың жалпы сомасы шығыстар сметасының 1-жолында көрсетілген еңбекке ақы төлеуге арналған шығыстар сомасының ең көбі 15% (он бес пайыз) құрайды және 800 (сегіз жүз) АЕК-тен аспайды. Үстеме шығыстардың талдамасы мен негіздемесі талап етілмейді.
4. Материалдық-техникалық қамтамасыз етуге арналған шығыстар.
Шығыстардың сомасы мен баптарын көрсете отырып, зерттеу жүргізу үшін қажетті (мысалы, бөгде ұйымдардың сауалнама жүргізу қызметтерін сатып алу және тағы басқалар) бөгде ұйымдардың қызметтеріне ақы төлеуге байланысты материалдарды (қорларды) және шығыстарды қоса алғанда, материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
7-бағанда материалдық-техникалық қамтамасыз етуге арналған шығыстар қажеттілігінің, жоспарланған бағалар мен көлемінің (санының) негіздемесі көрсетіледі.
Өтінім бере отырып, ізденуші грант алған кезде зерттеу орындаушыларын зерттеу жүргізу үшін үй-жаймен, коммуникацияларға және басқа да инфрақұрылымға қол жеткізуін қамтамасыз етуге өзіне міндеттеме алады.
Ескертпе:
* Егер грант алушы ҚҚС төлеуші болып табылса, ҚҚС сомасы (пайызбен және тікелей есеп айырысу бірліктерімен) көрсетіледі;
** бес күндік 40 сағаттық жұмыс аптасында жұмыс уақытының орташа айлық балансы.

в графе 6 указывается значение, исчисляемое как произведение значений граф 4 и 5;
в графе 7 указывается необходимость привлечения и роли в исследовании дополнительно привлекаемых исполнителей с указанием обоснования примененной ставки для оплаты труда.
2. По статьям командировочных расходов, связанных с проведением исследования:
1) суточные за каждый календарный день нахождения в командировке, в том числе за время в пути, в размере 5 (пять) месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год (далее – МРП);
2) расходы по найму жилого помещения в размере не более 15 МРП в сутки – в городах Астане, Алматы, Атырау, Актау, Шымкенте, не более 12 МРП в сутки – в областных центрах (за исключением городов Атырау, Актау) и других городах Республики Казахстан;
3) расходы по проезду к месту назначения и обратно по стоимости авиабилета класса "Эконом" или железнодорожным транспортом.
В графе 7 отражаются обоснования командировочных расходов с указанием количества командировок и командируемых, места, цели и ожидаемых результатов от планируемых командировок.
3. По статьям накладных расходов:
Под накладными расходами понимаются расходы, которые соискатель произведет для создания условий выполнения исследования, включающие расходы на содержание помещения, оборудования и амортизационные отчисления по ним, доступ к коммуникациям (телефонная связь, интернет) и другой инфраструктуре (коммунальные услуги и (или) эксплуатационные расходы), канцелярские расходы и административное обслуживание гранта.
Общая сумма накладных расходов составляет не более 15% (пятнадцати процентов) от суммы расходов на оплату труда, указанных в строке 1 сметы расходов, и не превышает 800 (восемьсот) МРП. Расшифровка и обоснование накладных расходов не требуются.
4. Расходы на материально-техническое обеспечение.
Материально-техническое обеспечение, включая материалы (запасы) и расходы, связанные с оплатой услуг сторонних организаций, необходимых для проведения исследования (например, приобретение услуг по проведению опроса сторонними организациями и прочее), с указанием сумм и статей расходов.
В графе 7 отражаются обоснования необходимости расходов на материально-техническое обеспечение, планируемых цен и объема (количества).
Подавая заявку, соискатель принимает на себя обязательство при получении гранта обеспечить исполнителей исследования помещением, доступом к коммуникациям и другой инфраструктуре для проведения исследования.
Примечание:
* Сумма НДС указывается, если получатель гранта является плательщиком НДС (в процентах и непосредственно расчетных единицах);
** среднемесячный баланс рабочего времени при пятидневной 40-часовой рабочей неделе.