Қазақстан Республикасы Әділет министрінің "Сот сараптамасын жүргізуге арналған арнайы жарақтандырылған үй-жайларға қойылатын стандарттар мен талаптарды бекіту туралы" 2017 жылғы 28 наурыздағы № 310 және "Сот сараптамасы органдарында сот сараптамалары мен зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 27 сәуірдегі № 484 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 23 ақпандағы № 183 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 27 ақпанда № 38057 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сот сараптамасын жүргізуге арналған арнайы жарақтандырылған үй-жайларға қойылатын стандарттар мен талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 28 наурыздағы № 310 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14972 болып тіркелген) бұйрығына мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сот сараптамасын жүргізуге арналған арнайы жарақтандырылған үй-жайларға қойылатын стандарттар мен талаптарда:
2-қосымшада көрсетілген Сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психиатриялық сараптамалары өндірісі жүзеге асырылатын арнайы жарақтандырылған үй-жайларға құрал-жабдықтарды орналастыруға арналған аландардың есептік нормативтері:
реттік номер 3, мынадай мазмұндағы 14-жолмен толықтырылсын:
"
14. Компьютерлік томография жүргізуге арналған үй-жай
73
73
73
";
5-қосымшада көрсетілген Сот-медициналық, сот-наркологиялық, сот-психиатриялық сараптамаларын жүргізу үшін қажетті құрал-жабдықтардың, аспаптар базасының, құрал-саймандар мен бағдарламалық жасақтамалардың тізбесінде:
"8. Филиалдың мәйіттің сараптамасы бөлімшесінің медициналық техникамен, медициналық бұйымдармен және лабораториялық мақсаттағы (есеп бойынша бір бөлімше құрамында 3-6 сот-медициналық сарапшысы) жарақтандырудың ең аз нормативі" бөлімі:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 21-жолмен толықтырылсын:
"
21
Компьютерлік томограф
1
".
2. "Сот сараптамасы органдарында сот сараптамалары мен зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 27 сәуірдегі № 484 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15180 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сот сараптамасы органдарында сот сараптамалары мен зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында:
401-тармақ:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"401. Мәйітке сараптама жүргізу өлімнің себебін анықтау, қаулыда көрсетілген өзге де сұрақтарды шешу үшін тағайындалады. Мәйітке сараптама ішін ашу арқылы жүргізіледі, қажет болған жағдайда мәйітті зерттеу үшін компьютерлік томография (жабдық болған жағдайда) пайдалынады.";
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Сараптама ерте болған мәйіттік өзгерістерден соң да (салқындау, мәйіттегі дақтар, мәйіттің сіресіп қалуы) басталуы мүмкін. Осы аталған өзгерістер пайда болғанға дейін мәйітті зерттеу тек өлімді анықтап көрсету және өлімнің болғаны туралы акті рәсімделгеннен соң ғана жүргізіледі.";
403-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказы Министра юстиции Республики Казахстан от 28 марта 2017 года № 310 "Об утверждении стандартов и требований к специально оснащенным помещениям для производства судебной экспертизы" и от 27 апреля 2017 года № 484 "Об утверждении Правил организации и производства судебных экспертиз и исследований в органах судебной экспертизы"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 23 февраля 2026 года № 183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2026 года № 38057
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 марта 2017 года № 310 "Об утверждении стандартов и требований к специально оснащенным помещениям для производства судебной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14972) следующие дополнения:
в Стандартах и требованиях к специально оснащенным помещениям для производства судебной экспертизы, утвержденных указанным приказом:
Расчетные нормативы площадей для размещения оборудования в специально оснащенных помещениях, в которых осуществляется производство судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизы, указанные в приложении 2:
порядковый номер 3 дополнить строкой 14, следующего содержания:
"
14. Помещение для проведения компьютерной томографии
73
73
73
";
в Перечне оборудования, приборной базы, инструментов и программного обеспечения, необходимого для производства судебно-медицинской, судебно-наркологической и судебно-психиатрической экспертизы, указанном в приложении 5:
раздел "8. Минимальный норматив оснащения отдела экспертизы трупов филиала медицинской техникой, изделиями медицинского и лабораторного назначения, (из расчета на одно подразделение, в составе которого 3-6 судебно-медицинских эксперта)":
дополнить строкой, порядковый номер 21, следующего содержания:
"
21
Компьютерный томограф
1
".
2. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 апреля 2017 года № 484 "Об утверждении Правил организации и производства судебных экспертиз и исследований в органах судебной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15180) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и производства судебных экспертиз и исследований в органах судебной экспертизы, утвержденных указанным приказом:
в пункте 401:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"401. Экспертиза трупа назначается для установления причины смерти, разрешения иных вопросов, указанных в постановлении. Экспертиза трупа проводится путем вскрытия, при необходимости для исследования трупа используется компьютерная томография (при наличии оборудования).";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Экспертиза может быть начата после появления ранних трупных изменений (охлаждение, трупные пятна, трупное окоченение). До появления указанных изменений исследование трупа производится только после констатации смерти и оформления акта о наступлении смерти."
пункт 403 изложить в следующей редакции:

"403. Мәйіттердің сот-медициналық сараптамасы тек күндізгі уақытта табиғи жарықта жүргізіледі. Осы талаптар табылған зақымдар мен өзгерістерді сипаттау мен әрі қарай бағалауда сарапшылық қателіктерді болдырмау мақсатында енгізілген, бұл сараптама тұжырымдарына келеңсіз әсер етуі мүмкін.";
404-тармақтың бірінші абзаці мынадай редакцияда жазылсын:
"404. Өлім туралы медициналық куәлік (перинаталды өлім туралы медициналық куәлік) мәйіттің сот-медициналық зерттеуден (союдан) кейін толтырылады және зерттеу жүргізген сот-медициналық сарапшымен қол қойылады.".
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев

"403. Производство судебно-медицинских экспертиз трупов проводится только в дневное время суток при естественном освещении. Данное требование введено с целью исключения экспертной ошибки в описании и дальнейшей оценки обнаруженных повреждений и изменений, что может негативно повлиять на выводы экспертизы.";
абзац первый пункта 404 изложить в следующей редакции:
"404. Медицинское свидетельство о смерти (медицинское свидетельство о перинатальной смерти) заполняется после судебно-медицинского исследования трупа и подписывается судебно-медицинским экспертом, производившим исследование".
3. Департаменту организации экспертной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после дня первого его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев