Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2026 жылғы 23 ақпандағы № 87-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 25 ақпанда № 38038 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық:
1) 2025 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1-тармағының жүзінші және жүз тоғызыншы абзацтарын;
2) 2026 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 2 және 7-тармақтарын;
3) 2026 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 2-тармағының жүз оныншы, жүз елу төртінші, жүз жетпіс төртінші, екі жүз он төртінші, екі жүз отыз бірінші, екі жүз отыз екінші, екі жүз отыз үшінші, екі жүз қырық жетінші, екі жүз елу жетінші және екі жүз сексен екінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2026 жылғы 23 ақпандағы
№ 87-н/қ Бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 23 февраля 2026 года № 87-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 февраля 2026 года № 38038
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев сотого и сто девятого пункта 1 Перечня, которые вводятся в действие с 1 июля 2025 года;
2) пунктов 2 и 7 Перечня, которые вводятся в действие с 1 апреля 2026 года;
3) абзацев сто десятого, сто пятьдесят четвертого, сто семьдесят четвертого, двести четырнадцатого, двести тридцать первого, двести тридцать второго, двести тридцать третьего, двести сорок седьмого, двести пятьдесят седьмого и двести восемьдесят второго пункта 2 Перечня, которые вводятся в действие с 1 октября 2026 года.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию
конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 23 февраля 2026 года
№ 87-н/қ
Перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 "Об утверждении Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Осы электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының  275) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергиясын бірыңғай сатып алушының кезінде электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және жұмыс істеу, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының басқа елдердің энергия өндіруші ұйымдарынан және электр энергиясын жеткізушілерден (өндірушілерден) электр энергиясын сатып алу, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының көтерме сауда нарығының ішкі субъектілеріне және басқа елдердің тұтынушыларына сату, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағаларын айқындау, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының көтерме сауда нарығы тұтынушылары үшін тарифтерді саралау арқылы атаулы қолдауды жүзеге асыру, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының шартты тұтынушылар мен гибридті топ әкімшісінің, инвестициялық тарифті алушылардың, үкіметаралық тарифті алушылардың электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алу бағалары мен көлемдерін есептеу, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындарды бөлу, электр энергиясының шекті тарифтерге сағаттық мөлшерлемелерін, электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын бірыңғай сатып алушысына сатып алынған электр энергиясына ақы төлеу тәртібі мен мерзімдерін, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын және энергия өндіруші ұйымдардан сатып алынған электр энергиясына ақы төлеу тәртібі мен мерзімдерін айқындау, цифрлық майнерлер үшін электр энергиясына квотаны айқындау тетігін, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының энергия беруші ұйымдармен электр энергиясын беруге және электр энергиясын беру бойынша көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу туралы шарттар жасасу жағдайлары мен тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
2) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"2) базалық баға – цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын субъектілерді, инвестициялық тарифті алушыларды, үкіметаралық тарифті алушыларды, жасыл энергия тұтынушыларды, атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген субъектілерді және шартты тұтынушыларды қоспағанда, электр энергиясын бірыңғай сатып алушы тиісті сағатта электр энергиясын көтерме сауда нарығы субъектілеріне сататын баға.";
28) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"28) энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы – орталықтандырылған сауда операторы жүргізетін электр энергиясын сатуды жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері қатысатын электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығы;";

"1. Настоящие Правила организации и функционирования оптового рынка электрической энергии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 275) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 "Вопросы Министерства энергетики Республики Казахстан" и определяют порядок организации и функционирования оптового рынка электрической энергии при едином закупщике электрической энергии, покупки электрической энергии единым закупщиком электрической энергии у энергопроизводящих организаций и у поставщиков (производителей) электрической энергии других стран, продажи электрической энергии единым закупщиком электрической энергии внутренним субъектам оптового рынка и потребителям других стран, определения единым закупщиком электрической энергии прогнозных цен на продажу электрической энергии, осуществления единым закупщиком электрической энергии адресной поддержки для потребителей оптового рынка путем дифференциации тарифов, расчета единым закупщиком электрической энергии цен и объемов покупки электрической энергии условными потребителями и администраторами гибридной группы, получателями инвестиционного тарифа, получателями межправительственного тарифа у единого закупщика электрической энергии, распределения единым закупщиком электрической энергии затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергии, определения часовых ставок к предельным тарифам на электрическую энергию, порядок и сроки оплаты единому закупщику электрической энергии купленной электрической энергии субъектами оптового рынка электроэнергии, порядок и сроки оплаты единым закупщиком электрической энергии купленной у энергопроизводящих организаций и возобновляемых источников электрической энергии, механизм определения квоты на электрическую энергию для цифровых майнеров, случаи и порядок заключения единым закупщиком электрической энергии договоров на передачу электрической энергии с энергопередающими организациями и оплаты услуги по передаче электрической энергии.";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в новой редакции:
"2) базовая цена – цена, по которой единый закупщик электрической энергии на соответствующий час продает электрическую энергию субъектам оптового рынка электрической энергии, за исключением субъектов, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, получателей инвестиционного тарифа, получателей межправительственного тарифа потребителей зеленой энергии, субъектов включенных в список получателей адресной поддержки, условных потребителей;";
подпункт 28) изложить в новой редакции:
"28) централизованные торги электрической энергией для энергопроизводящих организаций – централизованные торги электрической энергией, проводимые оператором централизованной торговли, в которых участвуют субъекты оптового рынка электрической энергии, осуществляющие продажу электрической энергии;";

мынадай мазмұндағы 29), 30), 31) және 32) тармақшалармен толықтырылсын:
"29) инвестициялық тариф – Заңда көзделген тәртіппен айқындалған, іске асырылуы 2023 жылғы 1 шілдеге дейін басталған инвестициялық жобалар бойынша инвестициялық міндеттемелерді жабу үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алуға арналған сағаттық тариф;";
30) инвестициялық тарифті алушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі мен осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен инвестициялық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген инвестициялық тарифті алушылар тізбесіне енгізілген электр энергиясын көтерме тұтынушы (өнеркәсіптік объект);
31) үкіметаралық тариф – осы Қағидаларда көзделген тәртіппен айқындалған, іске асырылуы 2023 жылғы 1 шілдеге дейін басталған жобалар бойынша электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алуға арналған сағаттық тариф;
32) үкіметаралық тарифті алушы – осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен үкіметаралық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын және уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жіберілетін үкіметаралық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген электр энергиясын көтерме тұтынушы.";
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Энергия өндіруші ұйымдар, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар және қайталама энергия ресурстарын пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілеріне электр энергиясын сатуды жүзеге асырады.
Бұл ретте энергиямен жабдықтаушы ұйымдар электр энергиясының бөлшек сауда нарығында электр энергиясының бөлшек сауда нарығының субъектілеріне электр энергиясын оның электр желілері орналасқан әкімшілік-аумақтық бірлік (облыс) шегінде ғана сатуды жүзеге асырады.
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдар Заңның 16-бабының 1-тармағына сәйкес жиынтық рұқсат етілген қуаты бес мегаваттан кем электр энергиясының бөлшек сауда нарығының субъектілеріне электр энергиясының бөлшек сауда нарығында электр энергиясын сатуды жүзеге асырады.
Жиынтық рұқсат етілген қуаты бес мегаваттан кем бөлігінде талап мыналарға қолданылмайды:
1) Қазақстан Республикасының резиденті емес ұйымдар;
2) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалатын тіршілікті қамтамасыз ету объектілері, оның ішінде мемлекеттік-коммуналдық кәсіпорындар;

дополнить подпунктами 29), 30), 31) и 32) следующего содержания:
"29) инвестиционный тариф – почасовой тариф на покупку электрической энергии от единого закупщика электрической энергии для покрытия инвестиционных обязательств по инвестиционным проектам, реализация которых началась до 1 июля 2023 года, определенный в порядке, предусмотренном Законом;
30) получатель инвестиционного тарифа – оптовый потребитель электрической энергии (промышленный объект), включенный в перечень получателей инвестиционного тарифа, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан, осуществляющий покупку электрической энергии по инвестиционному тарифу в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан и настоящими Правилами;
31) межправительственный тариф – почасовой тариф на покупку электрической энергии от единого закупщика электрической энергии по проектам, реализация которых началась до 1 июля 2023 года, определенный в порядке, предусмотренном настоящими Правилами;
32) получатель межправительственного тарифа – оптовый потребитель электрической энергии, осуществляющий покупку электрической энергии по межправительственному тарифу в порядке, определенном настоящими Правилами и включенный в перечень получателей межправительственного тарифа, утвержденный приказом уполномоченного органа, направляемый единому закупщику электрической энергии.";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Энергопроизводящие организации, энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии и энергопроизводящие организации, использующие вторичные энергоресурсы, энергопроизводящие организации, использующие энергетическую утилизацию отходов, осуществляют продажу электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии субъектам оптового рынка электрической энергии.
При этом энергоснабжающие организации осуществляют продажу электрической энергии на розничном рынке электрической энергии субъектам розничного рынка электрической энергии только в пределах административно-территориальной единицы (области), на которой расположены ее электрические сети.
Энергоснабжающие организации осуществляют продажу электрической энергии на розничном рынке электрической энергии субъектам розничного рынка электрической энергии с суммарной разрешенной мощностью менее пяти мегаватт, в соответствии с пунктом 1 статьи 16 Закона.
Требование, в части суммарной разрешенной мощности менее пяти мегаватт, не распространяются на:
1) организации-нерезиденты Республики Казахстан;
2) объекты жизнеобеспечения, определяемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданской защите", в том числе государственные-коммунальные предприятия;

3) Мұнайды және (немесе) мұнай өнімдерін магистральдық құбырлар арқылы тасымалдауды жүзеге асыратын ұйымдар.";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша және (немесе) Тұлғалар тобының тізілімінде олармен бір тұлғалар тобына кіретін энергия өндіруші ұйымдардан және (немесе) олармен бір гибридті топқа кіретін гибридті топ әкімшісінен және (немесе) жаңартылатын көздерден ғана сатып алуды жүзеге асыруға және олармен тиісті электр энергиясын сатып алу-сату шарттарын жасасады.
Бұл ретте жүйелік оператор "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған электр энергиясын сатып алу-сату шарты негізінде дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кемінде жиырма бес пайызы тікелей немесе жанама түрде Ұлттық әл-ауқат қорына тиесілі, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымнан ұлттық электр желісінің технологиялық және өндірістік мұқтаждарына Заңның 10-бабы 2-2-тармағында көрсетілген жағдайларда электр энергиясының жоспарлы көлемін сатып алады.
Жүйелік оператор Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінен (бұдан әрі – ҚР БЭЖ) оқшауланған жұмыс салдарынан электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан ұлттық электр желісінің технологиялық және өндірістік мұқтаждарына электр энергиясын сатып алуды жүзеге асырудың техникалық мүмкіндігі болмаған кезде электр энергиясын өткізетін электр энергиясын жеткізушілерден Қазақстан Республикасының аумағына тікелей шетелдік өндірушінің атынан Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерден электр энергиясын сатып алады.";
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Заңның 13-бабының 7-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, энергия беруші ұйымдар, тұтынушылар, оның ішінде инвестициялық тарифті алушылар, үкіметаралық тарифті алушылар және электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын цифрлық майнерлер жүйелік оператормен Ұлттық электр желісін пайдалану жөніндегі қызметті көрсетуге шарт жасасады.";
мынадай мазмұндағы 11-1 және 11-2 тармақтармен толықтырылсын:
"11-1. Инвестициялық тарифті алушылар электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 606 қаулысымен бекітілген Инвестициялық тарифті қалыптастыру және ұсыну мерзімдерін белгілеу қағидаларында (бұдан әрі – Инвестициялық тариф қағидалары) айқындалған тәртіппен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы есептейтін инвестициялық тариф бойынша электр энергиясын сатып алады.

3) организации, осуществляющие транспортировку нефти и (или) нефтепродуктов по магистральным трубопроводам.";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Субъекты оптового рынка электрической энергии осуществляют покупку электрической энергии только у единого закупщика электрической энергии и заключают соответствующий договор по форме, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам и (или) у энергопроизводящих организаций, входящих с ними в одну группу лиц в Реестре групп лиц, и (или) у администратора гибридной группы, входящего с ними в гибридную группу и (или) у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, и заключают с ними соответствующие договоры купли-продажи электрической энергии.
При этом, системный оператор покупает плановые объемы электрической энергии на технологические и производственные нужды национальной электрической сети у энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии, не менее двадцати пяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которой прямо или косвенно принадлежат Фонду национального благосостояния, на основании договора купли-продажи электрической энергии, заключенного в соответствии с Законом Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора", в случаях, указанных в пункте 2-2 статьи 10 Закона.
Системный оператор при отсутствии технической возможности осуществления покупки электрической энергии на технологические и производственные нужды национальной электрической сети у единого закупщика электрической энергии вследствие изолированной работы от единой электроэнергетической системы Республики Казахстан (далее – ЕЭС РК), приобретает электроэнергию из-за пределов Республики Казахстан у поставщиков электрической энергии, реализующих электрическую энергию на территории Республики Казахстан непосредственно от имени иностранного производителя.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Энергоснабжающие организации, энергопередающие организации, потребители, в том числе получатели инвестиционного тарифа, получатели межправительственного тарифа и цифровые майнеры, являющиеся субъектами оптового рынка электрической энергии, заключают с системным оператором договор на оказание услуги по пользованию национальной электрической сетью, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 7-1 статьи 13 Закона.";
дополнить пунктами 11-1 и 11-2 следующего содержания:
"11-1. Получатели инвестиционного тарифа покупают электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии по инвестиционному тарифу, рассчитываемому единым закупщиком электрической энергии, в порядке, определенном Правилами формирования и установления сроков предоставления инвестиционного тарифа, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 606 (далее – Правила инвестиционного тарифа);

11-2. Үкіметаралық тарифті алушылар электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы есептейтін үкіметаралық тариф бойынша электр энергиясын сатып алады.";
18-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"18. Барлық энергия өндіруші ұйымдар желіге жіберілетін электр энергиясын тек электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатуды жүзеге асырады, осы қағидаларға 6, 7-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша және (немесе) олармен бір адамдар тобына кіретін тұтынушыларға, не олармен бір гибридті топқа кіретін гибридті топтың әкімшісіне тиісті шарттар жасасады және Заңның 13-бабының 3-1-тармағына сәйкес олармен электр энергиясын сатып алу-сатудың тиісті шарттарын жасасады.
Олармен бірге тұлғалардың бір тобына кіретін тұтынушыларға электр энергиясын өткізетін, энергия өндіруші ұйымдар және олармен бірге бір гибридті топқа кіретін, гибридті топтың әкімшісі Заңның 13-бабы 3-1-тармағының екінші абзацына сәйкес электр энергиясын адамдар тобынан және гибридті топтан тыс сатуды электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға ғана жүзеге асыруға міндетті. Бұл ретте электр энергиясын өз мұқтажы үшін одан әрі сатусыз сатып алатын заңды тұлға тұтынушы болып танылады.
Бұл ретте энергия өндіруші ұйымның осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарына сәйкес өткізуіне мәлімделмеген электр энергиясының көлемі арттыруға теңгерімдеуге қатысуға өтінім беру жолымен өткізілуге жатпайды.
Дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) кемінде жиырма бес пайызы тікелей немесе жанама түрде Ұлттық әл-ауқат қорына тиесілі, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйым Заңның 10-бабы 2-2-тармағында және 13-бабы 16-тармағында көрсетілген жағдайларда электр энергиясын сатуды жүзеге асырады.";
19-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"19. Заңның 13-бабы 3-2-тармағына сәйкес энергия өндіруші ұйымға мынадай тыйым салынады:
1) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны және (немесе) онымен бірге адамдардың бір тобына кіретін тұтынушыларды, не онымен бір гибридті топқа кіретін, гибридті топтың әкімшісін қоспағанда, электр энергиясының бөлшек сауда нарығының субъектілеріне, сондай-ақ электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілеріне электр энергиясын өткізу (сату);
2) келісілген хаттамалар бойынша сағаттық есепке алу деректерін жүйелік оператордың электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің орталық дерекқорына беруді қамтамасыз ететін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі болмаған кезде электр энергиясын өткізу (сату);

11-2. Получатели межправительственного тарифа покупают электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии по межправительственному тарифу, рассчитываемому единым закупщиком электрической энергии, в порядке, определенном настоящими Правилами.";
пункт 18 изложить в новой редакции:
"18. Все энергопроизводящие организации осуществляют продажу электрической энергии, отпускаемой в сеть, только единому закупщику электрической энергии, заключая соответствующие договоры по формам, согласно приложениям 3, 4 к настоящим Правилам, и (или) потребителям, входящим с ними в одну группу лиц, либо администратору гибридной группы, входящему с ними в одну гибридную группу и заключают с ними соответствующие договоры купли-продажи электрической энергии согласно пункту 3-1 статьи 13 Закона.
Энергопроизводящие организации, реализующие электрическую энергию потребителям, входящим с ними в одну группу лиц, и администратору гибридной группы, входящему с ними в одну гибридную группу, в соответствии с абзацем вторым пункта 3-1 статьи 13 Закона, осуществляют продажу электрической энергии вне группы лиц и гибридной группы только единому закупщику электрической энергии. При этом потребителем признается юридическое лицо, приобретающее электрическую энергию для собственных нужд без дальнейшей продажи.
При этом объем электрической энергии, не заявленный к реализации энергопроизводящей организацией согласно абзацам первому и второму настоящего пункта, не подлежит реализации путем подачи заявки на участие в балансировании на повышение.
Энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии, не менее двадцати пяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которой прямо или косвенно принадлежат Фонду национального благосостояния, осуществляет продажу электрической энергии в случаях, указанных в пункте 2-2 статьи 10 и в пункте 16 статьи 13 Закона.";
пункт 19 изложить в новой редакции:
"19. В соответствии с пунктом 3-2 статьи 13 Закона, энергопроизводящей организации запрещаются:
1) реализация (продажа) электрической энергии субъектам розничного рынка электрической энергии, а также субъектам оптового рынка электрической энергии, за исключением единого закупщика электрической энергии и (или) потребителей, входящих с ним в одну группу лиц, либо администратора гибридной группы, входящего с ним в одну гибридную группу;
2) реализация (продажа) электрической энергии при отсутствии автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии, обеспечивающей передачу данных почасового учета по согласованным протоколам в центральную базу данных автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии системного оператора;

3) Заңның 9-4-бабы 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, электр энергиясын цифрлық майнерлерге өткізу (сату);
4) егер Заңның 13-бабы 16-тармағында өзгеше көзделмесе, электр энергиясын басқа энергия өндіруші ұйымнан сатып алу (сатып алу).";
24-тармақта:
15) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"15) қолдау тарифін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын жасыл тарифтер бойынша жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын жасыл энергияны тұтынушыға қысқа мерзімді (бір жыл) немесе ұзақ мерзімді (бір жылдан астам) негізде сатады;";
мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) Заңның 19-1-бабы 5-тармағының 20) тармақшасында көзделген жағдайда уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен инвестициялық тарифті алушыдан алынған қаражатты электр энергиясын бірыңғай сатып алушының базалық бағаларын төмендетуге жібереді.";
36 және 37-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"36. Жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы, есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне (қоса алғанда) дейінгі мерзімде теңгерімдеуші нарық жүйесінде бекітілген нақты теңгерімнің электрондық көшірмесін жариялайды.
Бекітілген нақты теңгерім деректері заңды күшіне енген сот актісі негізінде немесе барлық мүдделі тараптармен келісілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің өтініші негізінде есеп айырысу кезеңіндегі нақты теңгерім бекітілген кезден бастап жалпы талап қою мерзімінің өтуі шегінде түзетіледі.
Егер мынадай құжаттар ұсынылған жағдайда:
1) электр энергиясының көтерме сауда нарығының өтініш білдірген субъектісінің атына электр энергиясын беру желілері бойынша жүзеге асырылатын энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымдар жүйелік операторға осы түзетуді көрсете отырып, өз желілері бойынша түзетілген теңгерімді ұсынса;
2) электр энергиясын өндіру-тұтыну көлемі өзгертілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті өкілдер қол қойған осындай түзетуді жүргізуге келісім хаттарын ұсынса, жолданымды барлық мүдделі тараптар келіскен болып есептеледі.
Бекітілген нақты теңгерімде есепті кезеңде берілген және тұтынылған электр энергиясының нақты көлеміне әсер етпейтін грамматикалық немесе арифметикалық қателер анықталған жағдайда жүйелік оператор көрсетілген қателерді дербес түзетеді.
Жүйелік оператор түзетулер және (немесе) бекітілген нақты теңгерімдегі қателерді түзету жүргізілген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде енгізілген түзетулер және (немесе) түзетулер көрсете отырып, барлық мүдделі тараптарды жазбаша хабардар етеді. Бұл хабарлама бекітілген нақты теңгерімнің ажырамас бөлігі болып табылады.

3) реализация (продажа) электрической энергии цифровым майнерам, за исключением случаев, указанных в подпунктах 2) и 4) статьи 9-4 Закона;
4) приобретение (покупка) электрической энергии у другой энергопроизводящей организации, если иное не предусмотрено пунктом 16 статьи 13 Закона.";
в пункте 24:
подпункт 15) изложить в новой редакции:
"15) продает на краткосрочной (год) или долгосрочной (более года) основе потребителю зеленой энергии электрическую энергию, вырабатываемую объектами по использованию возобновляемых источников энергии по зеленым тарифам, определяемым в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку;";
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) в случае, предусмотренном подпунктом 20) пункта 5 статьи 19-1 Закона, направляет полученные средства от получателя инвестиционного тарифа на снижение базовых цен единого закупщика электрической энергии, в порядке, определенном уполномоченным органом.";
пункты 36 и 37 изложить в новой редакции:
"36. В срок до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным, национальный диспетчерский центр системного оператора публикует в системе балансирующего рынка электронную копию утвержденного фактического баланса.
Данные утвержденного фактического баланса корректируются в пределах общего срока исковой давности с момента утверждения фактического баланса за расчетный период, на основании судебного акта, вступившего в законную силу, или на основании обращения субъекта оптового рынка электрической энергии, согласованного со всеми заинтересованными сторонами.
Обращение считается согласованным всеми заинтересованными сторонами в случае, если представлены следующие документы:
1) энергопередающие (энергопроизводящие) организации, по чьим сетям осуществляется передача электрической энергии в адрес обратившегося субъекта оптового рынка электрической энергии, предоставили системному оператору скорректированный баланс по своим сетям с указанием данной корректировки;
2) субъекты оптового рынка электрической энергии, объемы производства-потребления электрической энергии которых изменены, и расчетный центр балансирующего рынка электрической энергии предоставили письма согласия на проведение такой корректировки, подписанные уполномоченными в соответствии с законодательством Республики Казахстан представителями.
В случае выявления грамматических или арифметических ошибок в утвержденном фактическом балансе, не влияющих на фактические объемы поставленной и потребленной электрической энергии за расчетный период, системный оператор самостоятельно исправляет указанные ошибки.
Системный оператор в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента проведения корректировок и (или) исправления ошибок в утвержденном фактическом балансе письменно уведомляет все заинтересованные стороны с указанием внесенных корректировок и(или) исправлений. Данное уведомление является неотъемлемой частью утвержденного фактического баланса.

37. Электр энергиясының бірыңғай сатып алушысынан сатып алынған электр энергиясының көлемдеріне ақы төлеуді электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі бір-бірінен кейінгі 2 (екі) кезеңде:
1) электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті болжамды бағалары бойынша, сатып алуға арналған өтінімге сәйкес, электр энергиясын сатып алудың мәлімделген көлемі үшін тәуліктік алдын ала төлем (бұдан әрі – алдын ала төлем);
2) электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті нақты бағалары негізінде осы кезеңде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алынған электр энергиясының көлемі үшін есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша нақты есеп айырысу бойынша төлем.";
40-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"40. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі (цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда) сатып алуға тиісті өтінім берген кезде операциялық тәуліктің алдындағы тәуліктің сағат 08.00-ден (Астана уақыты бойынша) кешіктірмей алдын ала төлеуді жүзеге асырады.
Көтерме сауда нарығы субъектісі үшін үшінші тұлғадан түскен алдын ала төлемді есепке алуды электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр энергиясын сатып алу-сату шартына сәйкес үш жақты қосымша келісім негізінде 8 (сегіз) жұмыс сағаты ішінде жүзеге асырады. Алдын ала төлемді есепке жатқызу, алдын ала төлем сомасын және пайдасына алдын ала төлем жүзеге асырылатын көтерме сауда нарығы субъектісін көрсете отырып, үшінші тұлғадан жазбаша хабарлама алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Бұдан басқа, өзара есеп айырысудың негізі барлық тараптар қол қойған өзара есеп айырысу актісі болып табылады. Өзара есеп айырысу актісі пошта, электрондық пошта арқылы немесе басқа электрондық құжат айналымы құралдары арқылы алынуы мүмкін.";
47-тармақта:
6) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"6) жасыл энергияны тұтынушысы үшін тарифті айқындау қағидаларына сәйкес, айқындалатын жасыл тарифті қолдау нақты мәніне теңестіріледі;";
мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) инвестициялық тарифті алушы үшін – тәуліктің осы сағатындағы инвестициялық тарифтің нақты мәніне теңестіріледі, ол Инвестициялық тариф қағидаларына сәйкес айқындалады;
8) үкіметаралық тарифті алушы үшін – осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес айқындалатын тәуліктің осы сағатындағы үкіметаралық тарифтің нақты мәніне теңестіріледі.";
48-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

37. Оплата купленных у единого закупщика электрической энергии объемов электрической энергии осуществляется субъектом оптового рынка электрической энергии в 2 (два) этапа, следующих друг за другом:
1) ежесуточная предоплата за заявленный объем покупки электрической энергии, согласно заявке на покупку, по соответствующим прогнозным ценам единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии (далее – предоплата);
2) оплата по фактическому расчету по итогам расчетного периода (календарного месяца) за объемы электрической энергии, купленные у единого закупщика электрической энергии за данный период, на основании соответствующих фактических цен единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии.";
пункт 40 изложить в новой редакции:
"40. Субъект оптового рынка электрической энергии (за исключением субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу) при подаче соответствующей заявки на покупку осуществляет предоплату, не позднее 08.00 часов (по времени Астаны) суток, предшествующих операционным суткам.
Зачет предоплаты, поступившей от третьего лица за субъект оптового рынка, осуществляется Единым закупщиком электрической энергии в течение 8 (восьми) рабочих часов на основании трехстороннего дополнительного соглашения к соответствующему договору купли-продажи электрической энергии. Зачет предоплаты осуществляется в течение двух рабочих дней со дня получения письменного уведомления от третьего лица с указанием суммы предоплаты и субъекта оптового рынка, в пользу которого осуществляется предоплата.
Кроме того, основанием для взаимозачета является акт взаимозачета, подписанный всеми сторонами. Акт взаимозачета может быть получен по почте, электронной почте, либо через иные средства электронного документооборота.";
в пункте 47:
подпункт 6) изложить в новой редакции:
"6) для потребителя зеленой энергии: приравнивается к фактическому значению зеленого тарифа, которое определяется в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку;";
дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) для получателя инвестиционного тарифа – приравнивается к фактическому значению инвестиционного тарифа на данный час суток, которое определяется согласно Правилам инвестиционного тарифа;
8) для получателя межправительственного тарифа – приравнивается к фактическому значению межправительственного тарифа на данный час суток, определяемому согласно приложению 10 к настоящим Правилам.";
пункт 48 изложить в новой редакции:

"48. Есепті кезең үшін (күнтізбелік ай) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын бірыңғай сатып алушының атына осы кезеңнің сағаттарында одан сатып алынған электр энергиясы үшін нақты төлем көлемі мынадай формула бойынша айқындалады:
– есепті кезеңде (күнтізбелік айда) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын бірыңғай сатып алушының атына осы кезеңнің сағаттарына сатып алынған электр энергиясы үшін нақты төлем көлемі теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-пен;
– осы Қағидалардың 47-тармағына сәйкес айқындалатын есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) i-сағатына электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының нақты бағасы теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз;
– осы сағатқа сәйкес есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) осы сағаты жататын электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті бекітілген тәуліктік графигіне (түзетулерді ескере отырып) сәйкес электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің электр энергиясын сатып алудың рұқсат етілген ең аз сағаттық көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі электр энергиясын өндірудің-тұтынудың тиісті бекітілген тәуліктік графигіне (түзетулерді ескере отырып) сәйкес осы субъектінің электр энергиясын сатып алудың осы сағатқа сәйкес келетін ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінен асатын есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) I-сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі оған есептік кезеңнің (күнтізбелік айдың) осы сағаты, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді) жатады;
– i бойынша сома;
i – 1-ден бастап Nай дейінгі өзгеретін реттік нөмір;
Nай– тиісті есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) сағат санын көрсететін өлшемсіз коэффициент;
ҚҚС мөлшерлемесі – қосылған құн салығының ставкасы.
Электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінің мәндері электр энергиясының шартты тұтынушылары және гибридті топтардың әкімшілері болып табылмайтын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін нөлге теңестіріледі.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының есептік кезең (күнтізбелік ай) сағаттарына электр энергиясын сатуға арналған нақты бағалары теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы қалыптастырылған өзара есептесулер тізілімі теңгерімдеуші нарық есеп айырысу орталығының ресми интернет-ресурсында жарияланғаннан кейін он жұмыс күні ішінде теңгерімдеуші нарық жүйесінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларына сәйкес тиісті есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін жарияланады.";
73-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"48. Фактический за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты субъекта оптового рынка электрической энергии в адрес единого закупщика электрической энергии за электрическую энергию, купленную у него на часы этого периода, определяется по следующей формуле:
– фактический за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты субъекта оптового рынка электрической энергии в адрес единого закупщика электрической энергии за электрическую энергию, купленную у него на часы этого периода, в тенге (округляется до сотых), с НДС;
– фактическая цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на i-й час расчетного периода (календарного месяца), определяемая согласно пункту 47 настоящих Правил, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС;
– соответствующий этому часу минимально допустимый часовой объем покупки электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, согласно соответствующему утвержденному суточному графику производства-потребления электрической энергии (с учетом корректировок), к которому относится данный час расчетного периода (календарного месяца), в кВт*ч (округляется до целых);
– значение объема электрической энергии, который был куплен субъектом оптового рынка электрической энергии у единого закупщика электрической энергии на i-й час расчетного периода (календарного месяца) сверх соответствующего этому часу минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии данного субъекта, согласно соответствующему утвержденному суточному графику производства-потребления электрической энергии (с учетом корректировок), к которому относится данный час расчетного периода (календарного месяца), в кВт*ч (округляется до целых);
– сумма по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до
;
– безразмерный коэффициент, отражающий количество часов в соответствующем расчетном периоде (календарном месяце);
ставка НДС – ставка налога на добавленную стоимость.
Значения минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии приравниваются к нулю для субъектов оптового рынка электрической энергии, не являющихся условными потребителями электрической энергии и администраторами гибридных групп.
Фактические цены единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на часы расчетного периода (календарного месяца) публикуются в системе балансирующего рынка в течение десяти рабочих дней после публикации на официальном интернет-ресурсе расчетного центра балансирующего рынка сформированного реестра взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка, согласно Правилам функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10532) (далее – Правила функционирования балансирующего рынка электрической энергии) за соответствующий расчетный период (календарный месяц).";
пункт 73 изложить в новой редакции:

"73. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы теңгерімдеуші нарық жүйесінде электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигін қалыптастыру кезінде жүйелік оператор ескеретін басым туындау туралы өзекті ақпараттың болуын қамтамасыз етеді.
Осы Қағидалардың 25-тармағының 2) және 3) тармақшалары бойынша ақпаратты электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр станциялары бойынша бөліністе ұсынады.";
105-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі қызмет жүйелік оператормен жасалған шарт негізінде төленеді:
1) Заңға сәйкес электр энергиясының экспортын жүзеге асыру кезінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушы;
2) Заңға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны қоспағанда, электр энергиясының импортын жүзеге асыратын көтерме сауда нарығының субъектілері;
3) шартты тұтынушылар, гибридті топтың тұтынушылары олардың құрамына кіретін объектілер үшін электр энергиясын сатып алған кезде, олардың құрамына кіретін туындау объектілерінен де, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан да (оның ішінде жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясының үлесін бөлу кезінде Заңның 19-1-бабы 5-тармағының 7) тармақшасына сәйкес) және теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы;
4) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілері жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан екіжақты шарттар бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асырған кезде;
5) ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын мемлекетаралық беруді жүзеге асыру кезінде басқа мемлекеттердің уәкілетті ұйымдары.
Шектес мемлекеттерге электр энергиясын жеткізуді және шектес мемлекеттерден электр энергиясын сатып алуды, Ұлттық электр желісі бойынша электр энергиясын мемлекетаралық беруді немесе шектес мемлекеттердің электр желілері бойынша электр энергиясын транзиттеуді көздейтін электр энергиясын сатып алу-сату шарттары техникалық өткізу бөлігінде жүйелік оператормен келісуге жатады.";
114 және 115-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"114. Құрамына қуаты Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттардың нысанасы болып табылатын генерациялайтын қондырғылар кіретін энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі үшін тәуліктің нақты сағаты үшін сағаттық мөлшерлеме мынадай формула бойынша айқындалады (электр энергиясын сату көлемі үшін, оларды құруды осы генерациялайтын қондырғылар есебінен жүзеге асыру жоспарланып отыр):
– тәуліктің белгілі бір сағаты үшін сағаттық мөлшерлеме;
– Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттардың нысанасы болып табылатын электр энергиясының дайындығын қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы электр қуаты нарығында бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан энергия өндіруші ұйым болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді) электр энергиясының дайындығын қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы тәуліктің осы сағатында бірыңғай электр энергиясын сатып алушыға сатқан электр энергиясын генерациялайтын қондырғылар желісіне жіберу көлемі;
– осы тәулікке электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі, электр қуаты нарығында электр қуатының дайындығын қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан энергия өндіруші ұйым болып табылатын, заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді) Заңның 15-4, 15-6 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған электр қуатының дайындығын қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттардың нысанасы болып табылатын электр энергиясын генерациялайтын қондырғылар желісіне жіберудің ең аз сағаттық көлемі.

"73. Единый закупщик электрической энергии обеспечивает наличие в системе балансирующего рынка актуальной информации о приоритетной генерации, учитываемой системным оператором при формировании суточного графика производства-потребления электрической энергии.
Информация по подпунктам 2) и 3) пункта 25 настоящих Правил предоставляется Единым закупщиком электрической энергии в разбивке по электрическим станциям.";
пункт 105 изложить в новой редакции:
"105. Услуга по передаче электрической энергии по национальной электрической сети оплачивается на основании заключенного договора с системным оператором:
1) единым закупщиком электрической энергии при осуществлении экспорта электрической энергии в соответствии с Законом;
2) субъектами оптового рынка, осуществляющими импорт электрической энергии, за исключением единого закупщика электрической энергии, в соответствии с Законом;
3) условными потребителями, потребителями гибридной группы при приобретении ими электрической энергии для объектов, входящих в их состав, как от объектов генерации, входящих в их состав, так и от единого закупщика электрической энергии (в том числе при распределении доли электрической энергии от возобновляемых источников энергии в соответствии с подпунктом 7) пункта 5 статьи 19-1 Закона) и расчетного центра балансирующего рынка;
4) субъектами оптового рынка электрической энергии при осуществлении ими покупки электрической энергии по двусторонним договорам у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии;
5) уполномоченными организациями других государств при осуществлении межгосударственной передачи электрической энергии по национальной электрической сети.
Договоры купли-продажи электрической энергии, предусматривающие поставку в сопредельные государства и покупку электрической энергии из сопредельных государств, межгосударственную передачу электрической энергии по национальной электрической сети или транзит электрической энергии по электрическим сетям сопредельных государств, подлежат согласованию с системным оператором в части технической реализации.";
пункты 114 и 115 изложить в новой редакции:
"114. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося энергопроизводящей организацией, в состав которой входят генерирующие установки, мощность которых является предметом долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, часовая ставка для конкретного часа суток определяется по следующей формуле (для объемов продажи электрической энергии, создание которых планируется осуществлять за счет данных генерирующих установок):
– часовая ставка для конкретного часа суток;
– объем отпуска электрической энергии в сеть генерирующих установок, мощность которых является предметом долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, который на данный час суток продал единому закупщику электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, являющийся энергопроизводящей организацией, заключившей на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, в кВт*ч (округляется до целых);
– наименьший часовой объем отпуска электрической энергии в сеть генерирующих установок, мощность которых является предметом долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, который на данные сутки продал единому закупщику электрической энергии субъекта оптового рынка электрической энергии, являющийся энергопроизводящей организацией, заключившей на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, в кВт*ч (округляется до целых).

Осы тармақта көрсетілген сағаттық мөлшерлеме Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес жасалған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы ұзақ мерзімді шарттардың нысанасы болып табылатын генерациялайтын қондырғылардың электр энергиясы бөлігінде ғана қолданылады (нөлге тең емес).
Сағаттық мөлшерлеме
кезінде нөлге тең
Wсағ(рм) = 0 МВт (нөлге тең).
2027 жылғы 1 шілдеге дейін осы тармаққа сәйкес айқындалатын сағаттық мөлшерлеменің мәні 1 (бірлікке) теңестіріледі.
115. Энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығына қатысатын көтерме сауда нарығының субъектісі үшін тәуліктің нақты сағаты үшін сағаттық мөлшерлеме () былайша айқындалады:
= 1,0 – тәулік сағаты үшін, сағат 00:01-ден 04:00-ге дейін;
=1,15 – тәулік сағаты үшін, сағат 04:01-ден 08:00-ге дейін;
= 1,30 – тәулік сағаты үшін, сағат 08:01-ден 15:00-ге дейін;
= 1,45 – тәулік сағаты үшін, сағат 15:01-ден 18:00-ге дейін;
= 1,6 – тәулік сағаты үшін, сағат 18:01-ден 21:00-ге дейін;
=1,45 – тәулік сағаты үшін, сағат 21:01-ден 23:00-ге дейін;
= 1,3 – тәулік сағаты үшін, сағат 23:01-ден 00:00-ге дейін.
2027 жылғы 1 шілдеге дейін осы тармаққа сәйкес айқындалатын сағаттық мөлшерлеменің мәні 1 (бірлікке) теңестіріледі.";
121-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"121. Теңгерімдеуші нарық жүйесінде ай сайын, есеп айырысу кезеңінен (күнтізбелік айдан) кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей, осы Қағидаларға 5-қосымшаның 2, 4, 4-1, 4-2 және 5-тармақтарына сәйкес айқындалатын алдағы есеп айырысу кезеңінің сағаттарына (әрбір сағатқа) электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы жарияланады.";
124-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) желілеріне тиісті тұтынушы қосылған энергия өндіруші ұйымды көрсете отырып, инвестициялық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы тұтынушыларының тізбесі;
6-2) үкіметаралық тарифті алушылар тізбесіне енгізілген энергия өндіруші ұйымның электр энергиясына арналған барынша шекті тарифті көрсете отырып, үкіметаралық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы тұтынушыларының тізбесі;";
126-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"126. Бірыңғай сатып алушы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) қорытындылары бойынша өзінің интернет-ресурсында мыналарды:
1) тәуліктің нақты сағаттарына арналған базалық бағаның нақты мәндерін;
2) тәуліктің нақты сағаттарына арналған жаңартылатын энергия көздерін қолдау тарифінің нақты мәндерін;

Часовая ставка, указанная в настоящем пункте, применяется (не равна нулю) только в части электрической энергии генерирующих установок, мощность которых является предметом долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенных в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона.
Часовая ставка (
) равна нулю при
= 0 МВт (равно нулю).
До 1 июля 2027 года значения часовой ставки, определяемой в соответствии с настоящим пунктом, приравниваются к 1 (единице).
115. Для субъекта оптового рынка, участвующего на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций, часовая ставка для конкретного часа суток определяется следующим образом:
= 1,0 - для часов суток, с 00:01 часов до 04:00 часов;
= 1,15 - для часов суток, с 04:01 часов до 08:00 часов;
= 1,30 - для часов суток, с 08:01 часов до 15:00 часов;
= 1,45 - для часов суток, с 15:01 часов до 18:00 часов;
= 1,6 - для часов суток, с 18:01 часов до 21:00 часов;
= 1,45 - для часов суток, с 21:01 часов до 23:00 часов;
= 1,3 - для часов суток, с 23:01 часов до 00:00 часов.
До 1 июля 2027 года значения часовой ставки, определяемой в соответствии с настоящим пунктом, приравниваются к 1 (единице).";
пункт 121 изложить в новой редакции:
"121. В системе балансирующего рынка ежемесячно, не позднее последнего числа месяца, следующего за расчетным периодом (календарным месяцем), публикуются прогнозные цены единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на часы предстоящего расчетного периода (на каждый час), согласно пунктам 2, 4, 4-1, 4-2 и 5 Приложения 5 к настоящим Правилам.";
пункт 124 дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
"6-1) перечень потребителей оптового рынка электрической энергии, осуществляющих покупку электрической энергии по инвестиционному тарифу, с указанием энергопроизводящей организации, к сетям которой подключен соответствующий потребитель;
6-2) перечень потребителей оптового рынка электрической энергии, осуществляющих покупку электрической энергии по межправительственному тарифу с указанием наибольшего предельного тарифа на электрическую энергию энергопроизводящей организации, включенной в перечень получателей межправительственного тарифа;";
пункт 126 изложить в новой редакции:
"126. Единый закупщик по итогам расчетного периода (календарного месяца), публикует на своем интернет-ресурсе:
1) фактические значения базовой цены на конкретные часы суток;
2) фактические значения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на конкретные часы суток;

3) тәуліктің нақты сағаттарына арналған жасыл тарифтің нақты мәндерін;
4) тәуліктің нақты сағаттарына арналған инвестициялық тарифтің нақты мәндерін;
5) тәуліктің нақты сағаттарына арналған үкіметаралық тарифтің нақты мәндерін жариялайды.".
1-қосымшада:
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Бірыңғай сатып алушының электр энергиясының көтерме сауда нарығында энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, электр энергиясын тұтынушыларға, цифрлық майнерлерге, инвестициялық тариф алушыларға, үкіметаралық тарифті алушыларға электр энергиясын сату шарты";
кіріспеде
2) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен бекітілген Электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) (бұдан әрі – Көтерме сауда нарығының қағидалары) негізге ала отырып, цифрлық майнерлертөмендегілер туралы осы бірыңғай сатып алушының электр энергиясының көтерме сауда нарығында энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, электр энергиясын тұтынушыларға және цифрлық майнерлерге электр энергиясын сату шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты;"
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 606 қаулысымен бекітілген Инвестициялық тарифті қалыптастыру және ұсыну мерзімдерін белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Инвестициялық тариф қағидалары)";
1-тармақта:
8) және 9) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"8) электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигі – жүйелік оператор бекіткен, көтерме нарыққа қатысушылар электр энергиясын орталықтандырылмаған сатып алу-сату және электр энергиясын орталықтандырылған сауда нарықтарында көтерме сауда нарығына қатысушылар жасаған электр энергиясын сатып алу-сату жөніндегі шарттарға сәйкес әр күнтізбелік тәулікке электр энергиясын өндіру мен тұтынудың сағаттық шамаларын регламенттейтін құжат;";
мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) инвестициялық тарифті алушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Көтерме сауда нарығы қағидаларында айқындалған тәртіппен инвестициялық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген инвестициялық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген электр энергиясын көтерме тұтынушы (өнеркәсіптік объект).
10) үкіметаралық тарифті алушы – Көтерме сауда нарығы қағидаларында айқындалған тәртіппен үкіметаралық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын және уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген үкіметаралық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген электр энергиясын көтерме тұтынушы.";
мынадай мазмұндағы 11-1 және 11-2 тармақтармен толықтырылсын:

3) фактические значения зеленого тарифа на конкретные часы суток;
4) фактические значения инвестиционного тарифа на конкретные часы суток;
5) фактические значения межправительственного тарифа на конкретные часы суток.";
в приложении 1:
заголовок изложить в новой редакции:
"Договор продажи единым закупщиком электрической энергии энергопередающим, энергоснабжающим организациям, потребителям электрической энергии, цифровым майнерам, получателям инвестиционного тарифа, получателям межправительственного тарифа на оптовом рынке электрической энергии";
в преамбуле:
подпункт 2) изложить в новой редакции:
"2) Правила организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденные приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531) (далее – Правила оптового рынка), заключили настоящий договор продажи единым закупщиком электрической энергии энергопередающим, энергоснабжающим организациям, потребителям электрической энергии и цифровым майнерам на оптовом рынке электрической энергии (далее – Договор) о нижеследующем;"
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) Правила формирования и установления сроков предоставления инвестиционного тарифа, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 606 (далее – Правила инвестиционного тарифа)";
в пункте 1:
подпункт 8) изложить в новой редакции:
"8) суточный график производства-потребления электрической энергии - утвержденный системным оператором документ, регламентирующий почасовые величины производства и потребления электрической энергии на каждые календарные сутки в соответствии с договорами по купле-продаже электрической энергии, заключенными участниками оптового рынка на рынках децентрализованной купли-продажи электрической энергии и централизованной торговли электрической энергией;";
дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
"9) получатель инвестиционного тарифа – оптовый потребитель электрической энергии (промышленный объект), включенный в перечень получателей инвестиционного тарифа, утвержденный Постановлением Правительства Республики Казахстан, осуществляющий покупку электрической энергии по инвестиционному тарифу в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан и Правилами оптового рынка;
10) получатель межправительственного тарифа – оптовый потребитель электрической энергии, осуществляющий покупку электрической энергии по межправительственному тарифу в порядке, определенном Правилами оптового рынка и включенный в перечень получателей межправительственного тарифа, утвержденный приказом уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:

"11-1. Инвестициялық тарифті алушылар тізбесіне енгізілген Сатып алушы үшін электр энергиясының көлемі үшін нақты төлем Инвестициялық тариф қағидаларына сәйкес есептелген осы субъектінің тиісті есептік кезеңінің әрбір сағатына нақты инвестициялық тариф бойынша жүргізіледі.
11-2. Үкіметаралық тарифті алушылар тізбесіне енгізілген Сатып алушы үшін электр энергиясының көлемі үшін нақты төлем Көтерме сауда нарығы қағидаларына сәйкес есептелген осы субъектінің тиісті есептік кезеңінің әрбір сағатына нақты үкіметаралық тариф бойынша жүргізіледі.";
5, 6, 8, 9 және 10-қосымшалар осы Тізбеге 1, 2, 3, 4 және 7-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 112 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10532 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидаларында:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 260) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының жұмыс істеу тәртібін, Қазақстан Республикасының Біртұтас электр энергетикалық жүйесін теңгерімдеу аймақтарын айқындауды, электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің жүйелік операторға жоғарылатуға (төмендетуге) теңгерімдеуге қатысуға өтінімдер беруді, электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің жоғарылатуға (төмендетуге) теңгерімдеуге қатысуға өтінімдерін іріктеу және іске қосуды, теңгерімдеуші электр энергиясының көлемін, теңгерімдеуші электр энергиясын сатуға сағаттық орташа өлшенген бағаларын есептеуді, теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерін және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің сағаттық теңгерімсіздіктерін есептеуді, теңгерім провайдерлерінің тізбесін қалыптастыру тәртібін, теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы өзара есеп айырысулар тізілімін қалыптастыру тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
38-тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"38) жүйелік оператордың генерацияны арттыруға арналған диспетчерлік командасы – генерациялайтын жабдықты қосуға немесе ажыратуға және (немесе) энергия өндіруші ұйымдардың генераторларының белсенді жүктемесін өзгертуге арналған жүйелік оператордың командасы;";

"11-1. Для Покупателя, включенного в перечень получателей инвестиционного тарифа, фактическая оплата за объемы электрической энергии, производится по фактическому инвестиционному тарифу на каждый час соответствующего расчетного периода данного субъекта, рассчитанного согласно Правилам инвестиционного тарифа;
11-2. Для Покупателя, включенного в перечень получателей межправительственного тарифа, фактическая оплата за объемы электрической энергии, производится по фактическому межправительственному тарифу на каждый час соответствующего расчетного периода данного субъекта, рассчитанного согласно Правилам оптового рынка.";
Приложения 5, 6, 8, 9 и 10 изложить в новой редакции, согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 7 к настоящему Перечню.
2. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 112 "Об утверждении правил функционирования балансирующего рынка электрической энергии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10532) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах функционирования балансирующего рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила функционирования балансирующего рынка электрической энергии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 260) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, и определяют порядок функционирования балансирующего рынка электрической энергии, определения зон балансирования единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, подачи субъектами балансирующего рынка электрической энергии заявок системному оператору на участие в балансировании на повышение (понижение), отбора и активации заявок субъектов балансирующего рынка электрической энергии на участие в балансировании на повышение (понижение), определения объема балансирующей электроэнергии, расчета почасовых средневзвешенных цен на продажу балансирующей электроэнергии, порядка расчета почасовых объемов балансирующей электроэнергии и почасовых дисбалансов субъектов балансирующего рынка электрической энергии, формирования перечня провайдеров баланса, порядка формирования реестра взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка.";
в пункте 2:
подпункт 38) изложить в новой редакции:
"38. диспетчерская команда системного оператора на повышение генерации – команда системного оператора на ввод в работу генерирующего оборудования энергопроизводящей организации, выведенного из любого вида ремонта и находящегося в состоянии холодного резерва;";

мынадай мазмұндағы 39) және 40) тармақшалармен толықтырылсын:
"39) инвестициялық тарифті алушы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 12 тамыздағы № 606 қаулысымен бекітілген Инвестициялық тарифті қалыптастыру және ұсыну мерзімдерін белгілеу қағидаларында айқындалған тәртіппен инвестициялық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген инвестициялық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген электр энергиясын көтерме тұтынушы (өнеркәсіптік объект);
40) үкіметаралық тарифті алушы – электр энергиясының көтерме сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында айқындалған тәртіппен үкіметаралық тариф бойынша электр энергиясын сатып алуды жүзеге асыратын және уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға жіберілетін үкіметаралық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген электр энергиясын көтерме тұтынушы.";
73-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"73. ЭЭТН ЕАО жүйелік операторға тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін соманы ЭЭТН ЕАО мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
– ЭЭТН ЕАО жүйелік операторға теңгерімдеу аймағында тәулік сағаты ішінде сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– жүйелік операторға тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатылған және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес айқындалатын тәуліктің осы сағатында РФ-мен шекарада оң ауытқуға сәйкес келетін теңгерімдеуші электр энергиясы үшін ЭЭТН ЕАО төлейтін баға, теңге/кВт*сағ (мән дөңгелектенбейді);
– тәуліктің осы сағаты үшін РФ-мен шекарадағы оң ауытқудың мәні, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
бойынша сома;
i – 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n – тәуліктің осы сағатында ЭЭТН ЕАО-на теңгерімдеу аймағындағы теңгерімдеуші электр энергиясын сатқан көршілес ОА мемлекеттерінің саны;
– ЭЭТН ЕАО жүйелік операторға тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатылған және тәуліктің осы сағаты үшін ОА шекарасындағы оң ауытқуға сәйкес келетін теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін i-ші баға, теңгемен/кВт*сағ (мән дөңгелектенбейді);
– тәуліктің осы сағаты үшін ОА-мен шекарадағы оң ауытқудың i-ші мәні кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).";
75-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"75. Жүйелік оператор ЭЭТН ЕАО-ға тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін соманы ЭЭТН ЕАО мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
– жүйелік оператор ЭЭТН ЕАО-ға тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– жүйелік оператор ЭЭТН ЕАО-ға тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатып алынған және тәуліктің осы сағатына РФ-мен шекарадағы теріс ауытқуға сәйкес келетін теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес айқындалатын баға, теңгемен/кВт*сағ (мән дөңгелектенбейді);
– РФ-мен шекарадағы теріс ауытқудың мәні (модулі), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
i бойынша сома;
i – 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n – тәуліктің осы сағатында ЭЭТН ЕАО-ға теңгерімдеу аймағындағы теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алған көршілес ОА мемлекеттерінің саны;
– жүйелік оператор ЭЭТН ЕАО-ға тәулік сағатына теңгерімдеу аймағында сатып алынған және тәуліктің осы сағатына ОА шекарасындағы теріс ауытқуға сәйкес келетін теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін i-ші баға, теңгемен/кВт*сағ (мән дөңгелектенбейді);
– тәуліктің осы сағаты үшін ОА-мен шекарадағы теріс ауытқудың i-ші мәні (модулі), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).";
78-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктами 39) и 40) следующего содержания:
"39) получатель инвестиционного тарифа – оптовый потребитель электрической энергии (промышленный объект), включенный в перечень получателей инвестиционного тарифа, утвержденный Постановлением Правительства Республики Казахстан, осуществляющий покупку электрической энергии по инвестиционному тарифу в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан и Правилами инвестиционного тарифа, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 августа 2025 года № 606;
40) получатель межправительственного тарифа – оптовый потребитель электрической энергии, осуществляющий покупку электрической энергии по межправительственному тарифу в порядке, определенном Правилами организации и функционирования оптового рынка электрической энергии и включенный в перечень получателей межправительственного тарифа, утвержденный приказом уполномоченного органа, направляемый единому закупщику электрической энергии.";
пункт 73 изложить в новой редакции:
"73. Сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток, рассчитывается РЦ БРЭ по следующей формуле:
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток, в тенге (округляется до сотых);
– цена, по которой РЦ БРЭ оплачивает системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток и соответствующую положительному отклонению на границе с РФ, определяемая согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в тенге/кВт*ч (не округляется);
– значение положительного отклонения на границе с РФ за данный час суток, в кВт*ч (округляется до целых);
i-порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n-количество сопредельных государств ЦА, продавших РЦ БРЭ балансирующую электроэнергию в зоне балансирования за данный час суток;
– i-я цена, по которой РЦ БРЭ оплачивает системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток и соответствующую положительному отклонению на границе с ЦА за данный час суток, в тенге/кВт*ч; (не округляется);
– значение i-го положительного отклонения на границе с ЦА за данный час суток, в кВт*ч (округляется до целых).";
пункт 75 изложить в новой редакции:
"75. Сумма, оплачиваемая системным оператором РЦ БРЭ за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, рассчитывается РЦ БРЭ по следующей формуле:
где:
– сумма, оплачиваемая системным оператором РЦ БРЭ за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, в тенге (округляется до сотых);
– цена, по которой системный оператор оплачивает РЦ БРЭ за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, и соответствующий отрицательному отклонению на границе с РФ за данный час суток, определяемая согласно приложению 7 к настоящим Правилам, в тенге/кВт*ч, (не округляется);
- значение (модуль) отрицательного отклонения на границе с РФ, в кВт*ч (округляется до целых);
сумма по i;
i- порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n-количество сопредельных государств ЦА, продавших РЦ БРЭ балансирующую электроэнергию в зоне балансирования за данный час суток;
– i-я цена, по которой системный оператор оплачивает РЦ БРЭ за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, и соответствующий отрицательному отклонению на границе с ЦА за данный час суток, в тенге/кВт*ч (не округляется);
– значение (модуль) i-го отрицательного отклонения на границе с ЦА за данный час суток, в кВт*ч (округляется до целых).";
пункт 78 изложить в новой редакции:

"78. Теңгерімдеу аймағында операциялық тәулік сағатында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісі жасаған теңгерімсіздік формула бойынша айқындалады:
мұнда:
Т – электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің теңгерімдеу аймағындағы операциялық тәулік сағатында кВт*сағ-та жасаған теңгерімсіздігі (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– осы теңгерімдеу аймағында орналасқан генерация-тұтыну объектілеріне сәйкес келетін операциялық тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді) генерация-тұтынудың жоспарлы сальдосы;
– осы теңгерімдеу аймағында орналасқан генерация-тұтыну объектілеріне сәйкес келетін операциялық тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің нақты генерация-тұтыну сальдосы кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– осы теңгерімдеу аймағында орналасқан генерация-тұтыну объектілеріне сәйкес келетін электр энергиясын генерация-тұтынудың сағаттық тәуліктік графигінде операциялық тәуліктің осы сағаты үшін жүйелік оператор бекіткен электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің электр энергиясын өндіру мәні кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын генерация-тұтынудың сағаттық тәуліктік графигінде операциялық тәуліктің осы сағаты үшін жүйелік оператор бекіткен электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің электр энергиясын тұтыну мәні, оның осы теңгерімдеу аймағында орналасқан генерация-тұтыну объектілеріне кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді) сәйкес келеді;
– операциялық тәуліктің осы сағатында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің осы теңгерімдеу аймағында орналасқан генерация-тұтыну объектілеріне сәйкес келетін электр энергиясын өндірудің нақты мәні кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– операциялық тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектісінің осы теңгерімдеу аймағында орналасқан генерация-тұтыну объектілеріне сәйкес келетін электр энергиясын тұтынудың нақты мәні кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді).
Бұл ретте энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъектілердің теңгерімсіздіктері энергиямен жабдықтау мақсатында электр энергиясын сатып алуға қатысатын генерация-тұтыну объектілері бойынша (бұдан әрі – ЭЖҰ теңгерімсіздігі) және қалған генерация-тұтыну объектілері бойынша (бұдан әрі – АЭК теңгерімсіздігі) бөлек есептеледі.
Инвестициялық тарифті алушылар тізбесіне енгізілген субъектінің генерация-тұтыну объектілерінің теңгерімсіздіктері тиісті инвестициялық тариф қолданылатын кезеңде осы субъектінің (бұдан әрі – инвестициялық тарифті алушылар) басқа генерация-тұтыну объектілерінің теңгерімсіздіктерінен бөлек есептеледі.
Үкіметаралық тарифті алушылары тізбесіне енгізілген субъектінің генерация-тұтыну объектілерінің теңгерімсіздіктері тиісті үкіметаралық тариф қолданылатын кезеңде осы субъектінің (бұдан әрі – үкіметаралық тарифті алушылар) басқа генерация-тұтыну объектілерінің теңгерімсіздіктерінен бөлек есептеледі.";

"78. Дисбаланс, совершенный субъектом балансирующего рынка электрической энергии за час операционных суток в зоне балансирования, определяется по формуле:
Д – дисбаланс, совершенный субъектом балансирующего рынка электрической энергии за час операционных суток в зоне балансирования, в кВт*ч (округляется до целых);
– плановое сальдо генерации-потребления субъекта балансирующего рынка электрической энергии за данный час операционных суток, соответствующее его объектам генерации-потребления, расположенным в данной зоне балансирования, в кВт*ч (округляется до целых);
– фактическое сальдо генерации-потребления субъекта балансирующего рынка электрической энергии за данный час операционных суток, соответствующее его объектам генерации-потребления, расположенным в данной зоне балансирования, в кВт*ч (округляется до целых);
– значение производства электроэнергии субъекта балансирующего рынка электрической энергии, утвержденное системным оператором для данного часа операционных суток в почасовом суточном графике производства-потребления электрической энергии, соответствующее его объектам генерации-потребления, расположенным в данной зоне балансирования, в кВт*ч (округляется до целых);
– значение потребления электроэнергии субъекта балансирующего рынка электрической энергии, утвержденное системным оператором для данного часа операционных суток в почасовом суточном графике производства-потребления электрической энергии, соответствующее его объектам генерации-потребления, расположенным в данной зоне балансирования, в кВт*ч (округляется до целых);
– фактическое за данный час операционных суток значение производства электрической энергии субъекта балансирующего рынка электрической энергии, соответствующее его объектам генерации-потребления, расположенным в данной зоне балансирования, в кВт*ч (округляется до целых);
– фактическое за данный час операционных суток значение потребления электрической энергии субъекта балансирующего рынка электрической энергии, соответствующее его объектам генерации-потребления, расположенным в данной зоне балансирования, в кВт*ч (округляется до целых).
При этом дисбалансы субъектов, имеющих лицензию на энергоснабжение, рассчитываются раздельно по объектам генерации-потребления, участвующим в покупке электрической энергии в целях энергоснабжения (далее – дисбаланс ЭСО), и по остальным объектам генерации-потребления (далее –– дисбаланс РЭК).
Дисбалансы объектов генерации-потребления субъектов, включенных в перечень получателей инвестиционного тарифа, в период действия соответствующего инвестиционного тарифа рассчитываются отдельно от дисбалансов других объектов генерации-потребления этого субъекта (далее – получателей инвестиционного тарифа).
Дисбалансы объектов генерации-потребления субъектов, включенных в перечень получателей межправительственного тарифа, в период действия соответствующего межправительственного тарифа рассчитываются отдельно от дисбалансов других объектов генерации-потребления этого субъекта (далее – получатели межправительственного тарифа).";

87, 88 және 88-1-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"87. ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымдар, сондай-ақ өз құрамында ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін энергия жинақтау жүйелері бар жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған өздерінің барлық теріс теңгерімсіздіктерін жоғарылатуға арналған сағатта ЭЭТН ЕАО-ға мынадай тәртіппен айқындалатын баға бойынша сатады:
мұнда:
– ЖҚАР туындаған теріс теңгерімсіздік субъектісінің сату бағасы, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеуші электр энергиясының шекті тарифі теңгемен/кВт*сағ, жүзден біріне дейін дөңгелектенеді;
– ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымның, сондай-ақ өз құрамында ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін энергия жинақтау жүйелері бар жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымның осы сағатта теңгерімдеуші аймақта теріс теңгерімсіздік жасаған жағдайда қолданылатын шекті тариф теңге/кВт*сағ, жүзден біріне дейін дөңгелектенеді.
m, l – өлшемсіз коэффициент, мынадай мәндерді қабылдайды:
m=1 егер есептелгенге дейін бір немесе екі сағатта осы субъект ЖҚАР туындаған теріс теңгерімсіздікке жол бермесе, сондай-ақ егер осы сағаттың бағыты жоғарылатуға болса;
m=0 егер есептелгенге дейін екі сағатта осы субъект ЖҚАР туындаған теріс теңгерімсіздікке жол берсе немесе осы сағаттың бағыты төмендетуге болса;
l=0 егер m=1;
l=1 егер m=0.
ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымдар, сондай-ақ өз құрамында ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін энергия жинақтау жүйелері бар жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған өздерінің барлық оң теңгерімсіздіктерін 0,01 теңге/кВт*сағ тең баға бойынша теңгерімдеуші электр энергиясын ЭЭТН ЕАО-дан сатып алу арқылы жабады.
Осы тармақ жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жаңа объектілерді салу жөніндегі жобаларды іріктеу бойынша аукциондық сауда-саттық жеңімпаздарына, ЖҚАР жүйесінің басқаруында жұмыс істейтін электр энергиясын жинақтау жүйелеріне қолданылмайды.
88. Энергия беруші ұйымдар ЭЭТН ЕАО-ға теріс теңгерімсіздіктерін мына формулалар бойынша айқындалатын бағалар бойынша сатады:
мұнда:
– теріс теңгерімсіздіктердің ЭЭТН ЕАО-ның сатып алу бағасы теңгерімдеу аймағында тәуліктің сағатына, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– тәуліктің берілген сағатындағы бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасы, теңгемен/кВт*сағ;
– өлшемсіз коэффициент, мынадай мәндерді қабылдайды:
егер
, онда k=0,7;
егер
, онда k=1;
егер
, онда k=0,7, мұнда:
– теңгерімдеу аймағында энергия беруші ұйым жасаған теріс теңгерімсіздіктің көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– осы теңгерімдеу аймағында орналасқан генерация-тұтыну объектілеріне сәйкес келетін операциялық тәуліктің осы сағаты үшін энергия беруші ұйымның кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді) генерация-тұтынудың жоспарлы сальдосы;
Энергия беруші ұйымдар өздерінің оң теңгерімсіздіктерін теңгерімдеуші электр энергиясын ЭЭТН ЕАО-дан сатып алу арқылы мына формуланы пайдалана отырып жабады:
мұнда:
– оң теңгерімсіздіктерді ЭЭТН ЕАО сату бағасы теңгерімдеу аймағында тәуліктің сағатына, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– тәуліктің осы сағатындағы бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасы, теңгемен/кВт*сағ;
– өлшемсіз коэффициент, мына мәндерді қабылдайды:
егер
, онда k=1,3;
егер
, онда k=1;
егер
онда k=1,3, мұнда:
– теңгерімдеу аймағында энергия беруші ұйым жасаған оң теңгерімсіздіктің көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді)
– осы теңгерімдеу аймағында орналасқан генерация-тұтыну объектілеріне сәйкес келетін операциялық тәуліктің осы сағаты үшін энергия беруші ұйымның кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді) генерация-тұтынудың жоспарлы сальдосы.
Жүйелік оператор үшін, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары мен концессиялық келісімдер негізінде салынған, ұлттық электр желісіне қосылған, аймақаралық және (немесе) 220 киловольт және одан жоғары кернеулі электр беру желілері, қосалқы станциялар, тарату құрылғыларының пайдалануын жүзеге асыратын энергия беруші ұйымдар өздерінің барлық теріс теңгерімсіздіктерін ЭЭТН ЕАО-ға сатады және барлық оң теңгерімсіздіктерін ЭЭТН ЕАО-дан теңгерімдеуші электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасы бойынша тиісті көлемде сатып алу арқылы өтейді, бұл ретте өлшемсіз k коэффициентінің мәні бірге тең.";
Аталған тармақ реттеуші теңгерімсіздіктерге, ЭЖҰ теңгерімсіздігіне, сондай-ақ басқа субъектілермен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздіктеріне қолданылмайды.

пункты 87, 88 и 88-1 изложить в новой редакции:
"87. Энергопроизводящие организации, работающие под управлением системы АРЧМ, а также энергопроизводящие организации использующие возобновляемые источники энергии, имеющие в своем составе системы накопления энергии, работающие под управлением системы АРЧМ, продают свои отрицательные дисбалансы, вызванные действием системы АРЧМ, РЦ БРЭ по цене, определяемой в следующем порядке:
– цена продажи субъектом отрицательного дисбаланса, вызванного АРЧМ, тенге/кВт*ч, округляется до сотых;
– предельный тариф на балансирующую электроэнергию, в тенге/кВт*ч, округляется до сотых;
– предельный тариф энергопроизводящей организации работающей под управлением системы АРЧМ, а также энергопроизводящей организации использующей возобновляемые источники энергии, имеющую в своем составе системы накопления энергии, работающие под управлением системы АРЧМ, совершившей отрицательный дисбаланс в данный час в зоне балансирования, в тенге/кВт*ч, округляется до сотых;
m, l – безразмерный коэффициент, который принимает следующие значения:
m=1, если в одном или двух часах предшествующих расчетному данным субъектом не был совершен отрицательный дисбаланс, вызванный АРЧМ, а также если направление этого часа было на повышение;
m=0, если в предыдущие два часа предшествующих расчетному данным субъектом был совершен отрицательный дисбаланс, вызванный АРЧМ или направление действующего часа было на понижение;
l=0, если m=1;
l=1, если m=0.
Энергопроизводящие организации, работающие под управлением системы АРЧМ, а также энергопроизводящие организации использующие возобновляемые источники энергии, имеющие в своем составе системы накопления энергии, работающие под управлением системы АРЧМ, покрывают все свои положительные дисбалансы, вызванные действием системы АРЧМ, посредством покупки балансирующей электрической энергии у РЦ БРЭ по цене равной 0,01 тенге/кВт*ч.
Данный пункт не распространяется на победителей аукционных торгов по отбору проекта по строительству нового объекта по использованию возобновляемых источников энергии, системы накопления электрической энергии которых работают под управлением системы АРЧМ.
88. Энергопередающие организации продают РЦ БРЭ отрицательные дисбалансы, по ценам, определяемым по следующим формулам:
,
- цена покупки РЦ БРЭ отрицательных дисбалансов, в зоне балансирования за час суток, тенге/кВт*ч, (округляется до сотых);
– прогнозная базовая цена единого закупщика, на данный час суток, тенге/кВт*ч;
– безразмерный коэффициент, который принимает следующие значения:
- объем отрицательного дисбаланса, совершенный энергопередающей организацией, в зоне балансирования, кВт*ч (округляется до целых);
– плановое сальдо генерации-потребления энергопередающей организации за данный час операционных суток, соответствующее его объектам генерации-потребления, расположенным в данной зоне балансирования, в кВт*ч (округляется до целых).
Энергопередающие организации покрывают свои положительные дисбалансы, посредством покупки балансирующей электроэнергии у РЦ БРЭ по следующей формуле:
– цена продажи РЦ БРЭ положительных дисбалансов, в зоне балансирования за час суток, тенге/кВт*ч, (округляется до сотых);
– прогнозная базовая цена единого закупщика, на данный час суток, тенге/кВт*ч;
– безразмерный коэффициент, который принимает следующие значения:
- объем положительного дисбаланса, совершенный энергопередающей организацией, в зоне балансирования, кВт*ч (округляется до целых);
– плановое сальдо генерации-потребления энергопередающей организации за данный час операционных суток, соответствующее его объектам генерации-потребления, расположенным в данной зоне балансирования, в кВт*ч (округляется до целых).
Для системного оператора, энергопередающих организаций, осуществляющих эксплуатацию межрегиональных и (или) линий электропередачи, подстанций, распределительных устройств напряжением 220 киловольт и выше, построенных на основании договоров государственно-частного партнерства, концессионных соглашений, подключенным к национальной электрической сети, продают свои отрицательные дисбалансы РЦ БРЭ и покрывают свои положительные дисбалансы посредством покупки у РЦ БРЭ балансирующей электроэнергии в соответствующих объемах по прогнозной базовой цене единого закупщика, значение безразмерного коэффициента равна единице.
Данный пункт не распространяется на регулирующие дисбалансы, дисбалансы ЭСО, а также на дисбалансы энергопередающих организаций, которые заключили договор передачи ответственности с другими субъектами.

88-1. Теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағатында пайда болатын теріс теңгерімсіздіктерді сатудан энергия беруші ұйымдардың кірісі, мына формула бойынша айқындалады:
, мұнда:
– теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағатына сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін ЭЭТН ЕАО энергия беруші ұйымға төлейтін сома, теңге (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында тәуліктің сағатына энергия беруші ұйымның теріс теңгерімсіздігі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында тәуліктің сағатына энергия беруші ұйымның осы Қағидалардың 88-тармағына сәйкес теріс теңгерімсіздіктерді ЭЭТН ЕАО-ның сатып алу бағасы;
Теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағатына туындаған энергия беруші ұйымдардың шығындары мына формула бойынша айқындалады:
, мұнда:
– теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағатына оң теңгерімсіздікті жабу үшін сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін энергия беруші ұйым ЭЭТН ЕАО-ға төлейтін сома, теңге (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында тәуліктің сағатына энергия беруші ұйымның оң теңгерімсіздігі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында тәуліктің сағатына осы Қағидалардың 88-тармағына сәйкес ЭЭТН ЕАО-ның оң теңгерімсіздіктерін сату бағасы, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді).
Аталған тармақ реттеуші теңгерімсіздіктерге, ЭЖҰ теңгерімсіздігіне, сондай-ақ жауапкершілікті басқа субъектілерге беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздіктеріне қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 88-2 тармақпен толықтырылсын:
"88-2. Теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағатына субъектілердің табиғат қорғау мақсатындағы су жіберуді жүргізу кезеңінде жасалған теріс теңгерімсіздіктерді сатудан түскен кірістері мына формула бойынша айқындалады:
, мұнда:
– теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағатына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберуді жүргізу кезеңінде жасалған теріс теңгерімсіздік үшін субъектіге ЭЭТН ЕАО төлейтін сома, теңге (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағатына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберуді жүргізу кезеңінде жасалған теріс теңгерімсіздік, кВт*сағ;
– құрамына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберуді жүргізу кезеңінде электр энергиясын өндіретін гидроэлектростанциялар кіретін субъектінің есептеу күніндегі қолданыстағы шекті тарифі теңге/кВт*сағ, (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
Теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағатына субъектілердің табиғат қорғау мақсатындағы су жіберуді жүргізу кезеңінде жасалған оң теңгерімсіздіктерді жабу үшін теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алудан шығындары мына формула бойынша айқындалады:
, мұнда:
– теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағатына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберуді жүргізу кезеңінде гидроэлектростанциялар жасаған оң теңгерімсіздікті жабу үшін сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін субъекті ЭЭТН ЕАО-ға төлейтін сома, теңге (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағатына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберуді жүргізу кезеңінде жасалған оң теңгерімсіздік кВт * сағ;
– табиғат қорғау мақсатындағы су жіберуді жүргізу кезеңінде құрамына электр энергиясын өндіретін гидроэлектростанциялар кіретін субъектінің есептеу күніндегі қолданыстағы шекті тарифі теңге/кВт*сағ, (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді).
Аталған тармақ реттеуші теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.";

88-1. Доходы энергопередающих организаций от продажи отрицательных дисбалансов, возникшие в зоне балансирования за данный час суток, определяются по следующей формуле:
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ энергопередающей организации, за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
– отрицательный дисбаланс энергопередающей организации, в зоне балансирования за час суток, в кВт*ч;
– цена покупки РЦ БРЭ отрицательных дисбалансов энергопередающей организации, в зоне балансирования за час суток, согласно пункту 88 настоящих Правил, в тенге/кВт*ч, (округляется до сотых);
Затраты энергопередающих организаций, возникшие в зоне балансирования за данный час суток, определяются по следующей формуле:
– сумма, оплачиваемая энергопередающей организацией РЦ БРЭ, за балансирующую электрическую энергию, купленную для покрытия положительного дисбаланса, в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
– положительный дисбаланс энергопередающей организации, в зоне балансирования за час суток, в кВт*ч;
– цена продажи РЦ БРЭ положительных дисбалансов, в зоне балансирования за час суток, согласно пункту 88 настоящих Правил, тенге/кВт*ч, (округляется до сотых).
Данный пункт не распространяется на регулирующие дисбалансы, дисбалансы ЭСО, а также на дисбалансы энергопередающих организаций, которые заключили договор передачи ответственности с другими субъектами.";
дополнить пунктом 88-2 следующего содержания:
"88-2. Доходы субъектов от продажи отрицательных дисбалансов, совершенных гидроэлектростанциями в период проведения природоохранных попусков воды, в зоне балансирования за данный час суток, определяются по следующей формуле:
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ субъекту за отрицательный дисбаланс, совершенный гидроэлектростанциями в период проведения природоохранных попусков воды, в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
– отрицательный дисбаланс, совершенный в период проведения природоохранных попусков воды, в зоне балансирования за данный час суток, в кВт*ч;
– действующий на дату расчета предельный тариф субъекта, в состав которого входят гидроэлектростанции, вырабатывающие электрическую энергию в период проведения природоохранных попусков воды, в тенге/кВт*ч, (округляется до сотых);
Затраты субъектов от покупки балансирующей электрической энергии для покрытия положительных дисбалансов, совершенных гидроэлектростанциями в период проведения природоохранных попусков воды, в зоне балансирования за данный час суток, определяются по следующей формуле:
– сумма, оплачиваемая субъектом в адрес РЦ БРЭ за балансирующую электрическую энергию, купленную для покрытия положительного дисбаланса, совершенного гидроэлектростанциями в период проведения природоохранных попусков воды, в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
– положительный дисбаланс, совершенный в период проведения природоохранных попусков воды, в зоне балансирования за данный час суток, в кВт*ч;
– действующий на дату расчета предельный тариф субъекта, в состав которого входят гидроэлектростанции, вырабатывающие электрическую энергию в период проведения природоохранных попусков воды, в тенге/кВт*ч, (округляется до сотых);
Данный пункт не распространяется на регулирующие дисбалансы.";

90, 91, 92, 93, 94, 95 және 96-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"90. Теңгерімдеу аймағында тәуліктің бір сағатында сатылған, жоғарылатуға бір сағат ретінде айқындалған субъектіден ЭЭТН ЕАО теріс теңгерімсіздікті сатып алатын бағаны ЭЭТН ЕАО мына формула бойынша есептейді:
, мұнда:
– теңгерімдеу аймағында тәуліктің сағатында жоғарылатуға бір сағат ретінде айқындалған, ЭЭТН ЕАО-ның теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу бағасы, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімсіздіктерді сату бағасы, мына тәртіппен айқындалады:
1) уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъект үшін, уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъект болып табылатын теңгерім провайдері үшін, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъектімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан теңгерім провайдері үшін (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны қоспағанда) – осы энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатуға арналған бекітілген тарифке теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
1-1) энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект үшін осы сағатқа арналған атаулы қолдауды алушылар тізімінде көрсетілген, электр энергиясын сатып алу бағасына теңестіріледі. Энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект атаулы қолдауды алушылар тізімінде болмаса, бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
1-2) инвестициялық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін осы субъектінің болжамды инвестициялық тарифіне теңестіріледі;
1-3) үкіметаралық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін шамалардың ең азына теңестіріледі: болжамды үкіметаралық тарифке немесе бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына;
2) барлық басқа субъектілер үшін бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– өлшемсіз коэффициент, мына мәндерді қабылдайды:
егер
, онда k=0,7;
егер
, онда k=1;
егер
, онда k=0,7, мұнда:
– теңгерімдеу аймағындағы жоғарылату сағатында теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан субъектіні қоса алғанда, оң немесе теріс теңгерімсіздіктің көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағындағы жоғарылату сағатында айқындалған реттеуші теңгерімсіздік көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– осы теңгерімдеу аймағында орналасқан генерация-тұтыну объектілеріне сәйкес келетін операциялық тәуліктің осы сағаты үшін энергия беруші ұйымның кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді) генерация-тұтынудың жоспарлы сальдосы.
Осы тармақ энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздігіне (теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдарды және ЭЖҰ теңгерімсіздіктерін қоспағанда), сондай-ақ субъектілердің реттеуші теңгерімсіздіктеріне қолданылмайды.

пункты 90, 91, 92, 93, 94, 95 и 96 изложить в новой редакции:
"90. Цена, по которой РЦ БРЭ покупает у субъекта отрицательный дисбаланс, проданный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, рассчитывается РЦ БРЭ по следующей формуле:
- цена покупки РЦ БРЭ отрицательных дисбалансов, в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, тенге/кВт*ч, (округляется до сотых);
– цена продажи дисбалансов, которая определяется в следующем порядке:
1) для субъекта с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, для провайдера баланса, являющегося субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, а также для провайдера баланса заключившего договор передачи ответственности с субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии (за исключением единого закупщика электрической энергии) - приравнивается к утвержденному тарифу на продажу электрической энергии данной энергопроизводящей организации, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
1-1) для субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение, приравнивается к цене на покупку электрической энергии, указанной на данный час для данного субъекта в списке получателей адресной поддержки. При отсутствии субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение в списке получателей адресной поддержки, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
1-2) для субъекта, являющегося получателем инвестиционного тарифа, приравнивается к прогнозному инвестиционному тарифу данного субъекта;
1-3) для субъекта, являющегося получателем межправительственного тарифа приравнивается к минимальной из величин: к прогнозному межправительственному тарифу или прогнозной базовой цене единого закупщика;
2) для всех остальных субъектов, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
– безразмерный коэффициент, который принимает следующие значения:
– объем положительного или отрицательного дисбаланса, совершенный субъектом, в том числе заключившим договор передачи ответственности с провайдером баланса, в зоне балансирования в часе на повышение, кВт*ч (округляется до целых);
– объем регулирующего дисбаланса, в зоне балансирования в часе на повышение, кВт*ч (округляется до целых);
- плановое сальдо генерации-потребления субъекта за данный час операционных суток, соответствующее его объектам генерации-потребления, расположенным в данной зоне балансирования, в кВт*ч (округляется до целых).
Данный пункт не распространяется на дисбалансы энергопередающих организаций (за исключением энергопередающих организаций, заключивших договор передачи ответственности с провайдером баланса и дисбалансы ЭСО), а также на регулирующие дисбалансы субъектов.

Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын, бірыңғай сатып алушы және (немесе) қаржы-есеп айырысу орталығымен электр энергиясын сатып алу-сату бойынша ұзақ мерзімді шарттар мен жауапкершілікті беру шарттарын (бұдан әрі – бірыңғай сатып алушының теңгерімсіздігі) жасасқан энергия өндіруші ұйымдардың объектілері жасаған оң және теріс теңгерімсіздіктердің алгебралық қосындысы нәтижесінде қалыптасқан, осы тармаққа сәйкес есептелген теңгерімсіздікті сату бағасы осы Қағидалардың 98-3-тармағын ескере отырып түзетіледі.
91. ЭЭТН ЕАО субъектіге жоғарылату сағаты ретінде айқындалған тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатылған теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін соманы ЭЭТН ЕАО мына формула бойынша есептейді:
, мұнда:
– ЭЭТН ЕАО субъектіге жоғарылату сағаты ретінде айқындалған тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатылған, теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында жоғарылату сағаты ретінде айқындалған тәуліктің осы сағатында теріс теңгерімсіздіктерді ЭЭТН ЕАО-ның сатып алу бағасы, осы Қағидалардың 90-тармағына сәйкес есептелген, кВт*сағ/теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында жоғарылату сағаты ретінде айқындалған тәуліктің осы сағатында субъект жасаған теріс теңгерімсіздіктің мәні (модулі), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).
Осы тармақ энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздігіне (ЭЖҰ теңгерімсіздіктері мен провайдермен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдарды қоспағанда), сондай-ақ субъектілердің реттеуші теңгерімсіздіктеріне қолданылмайды.
Осы тармаққа сәйкес есептелген бірыңғай сатып алушының теріс теңгерімсіздіктерін сату құны осы Қағидалардың 98-3-тармағын ескере отырып түзетіледі.
92. Субъект ЭЭТН ЕАО-ға теңгерімдеу аймағында жоғарылату сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатында сатып алынған оң теңгерімсіздікті жабуға теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін бағаны ЭЭТН ЕАО мынадай формула бойынша есептейді:
, мұнда:
– субъект ЭЭТН ЕАО-ға теңгерімдеу аймағында жоғарылату сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатында сатып алынған оң теңгерімсіздікті жабуға теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
i бойынша сома;
і – 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n – тәуліктің осы сағатында ЭЭТН ЕАО-ға теңгерімдеу аймағындағы теңгерімдеуші электр энергиясын сатқан субъектілер саны;
– ЭЭТН ЕАО i-ші субъектіге тәуліктің осы сағаты ішінде теңгерімдеу аймағында сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– ЭЭТН ЕАО жүйелік операторға тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) төлейтін сома, теңгемен (егер осы сағат ішінде жүйелік оператор теңгерімдеуші электр энергиясын сатпаса, нөлге теңестіріледі);
– өлшемсіз коэффициент, мынадай мәндерді қабылдайды:

Цена продажи дисбаланса, сложившаяся в результате алгебраического суммирования положительных и отрицательных дисбалансов совершенных объектами энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, имеющих заключенные долгосрочные договоры купли-продажи электрической энергии и договоры передачи ответственности с единым закупщиком и (или) расчетно-финансовым центром (далее - дисбаланс единого закупщика), рассчитанная в соответствии с настоящим пунктом, корректируется с учетом пункта 98-3 настоящих Правил.
91. Сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ субъекту за отрицательный дисбаланс, проданный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, рассчитывается РЦ БРЭ по следующей формуле:
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ субъекту за отрицательный дисбаланс, проданный в зоне балансирования за данный час суток, определенный как час на повышение, в тенге (округляется до сотых);
– цена покупки РЦ БРЭ отрицательных дисбалансов, в зоне балансирования за данный час суток, определенный как час на повышение, определенная в соответствии с пунктом 90 настоящих Правил, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
– значение (модуль) отрицательного дисбаланса, совершенного субъектом в зоне балансирования за данный час суток, определенный как час на повышение, в кВт*ч (округляется до целых).
Данный пункт не распространяется на энергопередающие организации (за исключением энергопередающих организаций, заключивших договор передачи ответственности с провайдером баланса и на дисбалансы ЭСО), а также на регулирующие дисбалансы.
Стоимость продажи отрицательных дисбалансов единого закупщика, рассчитанная в соответствии с настоящим пунктом, корректируется с учетом пункта 98-3 настоящих Правил.
92. Цена, по которой субъект оплачивает РЦ БРЭ за балансирующую электроэнергию для покрытия положительного дисбаланса купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, рассчитывается РЦ БРЭ по следующей формуле:
– цена, по которой субъект оплачивает РЦ БРЭ за балансирующую электроэнергию для покрытия положительного дисбаланса, купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- сумма по i;
I – порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n – количество субъектов, продавших РЦ БРЭ балансирующую электроэнергию в зоне балансирования за данный час суток;
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ i-му субъекту за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если за этот час системный оператор не продавал балансирующей электроэнергии);
k – безразмерный коэффициент, принимающий следующие значения:

1)
= 3, егер қаралып отырған сағат Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының электр энергетикалық жүйелерінің қатарлас жұмыс істеуі туралы шартқа сәйкес бақыланбайтын болса;
2)
= 1, егер қаралып отырған сағат Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының электр энергетикалық жүйелерінің қатарлас жұмыс істеуі туралы шартқа сәйкес бақылау болып табылса;
– жүйелік оператор ЭЭТН ЕАО-ға тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) төлейтін сома, теңгемен (егер осы сағат ішінде жүйелік оператор теріс теңгерімсіздікті сатып алмаса, нөлге теңестіріледі);
– s бойынша сома;
s – 1-ден r -ге дейін реттік нөмір;
r – теріс теңгерімсіздік жасаған субъектілер саны;
– ЭЭТН ЕАО s-ші субъектіге осы Қағидалардың 91-тармағына сәйкес теңгерімдеу аймағында жоғарылату сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатында сатып алынған теріс теңгерімсіздіктер үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында ЭЭТН ЕАО-ның туындаған шығындары (кірістері) (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), теңгемен (оң және теріс мәндерді де қабылдай алады);
– осы сағатта теңгерімдеу аймағында субъектілер жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің қосындысы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– ЭЖҰ оң теңгерімсіздіктері мен басқа субъектілерімен жауапкершілік беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар жасаған оң теңгерімсіздіктерді қоспағанда, осы сағатта энергия беруші ұйымдар теңгерімдеу аймағында жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің қосындысы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– осы сағатта теңгерімдеу аймағында осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін субъектілердің барлық оң теңгерімсіздіктерінің қосындысы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– "Авария" режимі кезінде осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында жүйелік оператордың командаларын орындаған субъектілер жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің сомасы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
–теңгерімдеу аймағында осы сағат ішінде құрамына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберу кезеңінде электр энергиясын өндіретін су электр станциялары кіретін субъектілер жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің сомасы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді). Табиғат қорғау мақсатындағы су жіберу жүргізілмейтін кезеңде
=0;
– теңгерімсіздіктерді сатып алу бағасы, ол мынадай тәртіппен айқындалады:
1) уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатудың шекті тарифі бар субъект үшін, уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъект болып табылатын теңгерім провайдері үшін, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъектімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан теңгерім провайдері үшін (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны қоспағанда) – осы энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатуға арналған бекітілген тарифке теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);

1) k = 3, если рассматриваемый час является не контрольным, согласно договору о параллельной работе электроэнергетических систем Республики Казахстан и Российской Федерации;
2) k = 1, если рассматриваемый час является контрольным, согласно договору о параллельной работе электроэнергетических систем Республики Казахстан и Российской Федерации.
– сумма, оплачиваемая системным оператором РЦ БРЭ за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если за этот час системный оператор не покупал отрицательный дисбаланс);
– сумма по s;
s – порядковый номер начиная с 1 до r;
r – количество субъектов, совершивших отрицательный дисбаланс;
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ s-му субъекту за отрицательный дисбаланс, купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, согласно пункту 91 настоящих Правил, в тенге (округляется до сотых);
– затраты (доходы) РЦ БРЭ, возникшие в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (принимает как положительные, так и отрицательные значения) согласно приложению № 8 к настоящим Правилам;
– сумма всех положительных дисбалансов, совершенных субъектами в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых);
– сумма всех положительных дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями в зоне балансирования за данный час, за исключением положительных дисбалансов ЭСО и положительных дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями, заключившими договор передачи ответственности с другими субъектами, в кВт*ч (округляется до целых);
– сумма всех положительных дисбалансов субъектов, работающих под управлением системы АРЧМ, вызванных воздействием данной системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых).
– сумма всех положительных дисбалансов, совершенных субъектами, исполнявшими команды системного оператора в зоне балансирования за данный час при режиме "Авария", в кВт*ч (округляется до целых);
- сумма всех положительных дисбалансов, совершенных субъектами, в состав которых входят гидроэлектростанции вырабатывающие электрическую энергию в период проведения природоохранных попусков воды в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых). В период, когда природоохранные попуски не проводятся
– цена покупки дисбалансов, которая определяется в следующем порядке:
1) для субъекта с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, для провайдера баланса, являющегося субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, а также для провайдера баланса заключившего договор передачи ответственности с субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии (за исключением единого закупщика электрической энергии) - приравнивается к утвержденному тарифу на продажу электрической энергии данной энергопроизводящей организации, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);

1-1) энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект үшін осы сағатқа арналған атаулы қолдауды алушылар тізімінде көрсетілген, осы субъект үшін электр энергиясын сатып алу бағасына теңестіріледі. Энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект атаулы қолдауды алушылар тізімінде болмаса, бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектеледі);
1-2) инвестициялық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін осы субъектінің болжамды инвестициялық тарифіне теңестіріледі;
1-3) үкіметаралық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін мынадай шамалардың ең жоғары мөлшеріне теңестіріледі: болжамды үкіметаралық тарифке немесе бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына;
2) барлық басқа субъектілер үшін ол бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
m, n – өлшемсіз коэффициенттер, мына мәндерді қабылдайды:
егер
егер
Егер
мәні теріс болса немесе
мәні нөлге тең болса, бұл мән 0,01 теңге/ кВт*сағ теңестіріледі.
Аталған тармақ энергия беруші ұйымдарға (теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар мен ЭЖҰ теңгерімсіздіктерін қоспағанда), сондай-ақ реттеуші теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.
93. Теңгерімдеу аймағында жоғарылату сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатында сатып алынған оң теңгерімсіздікті жабу үшін теңгерімдеуші электр энергиясы бойынша субъект ЭЭТН ЕАО-ға төлейтін сома мына формула бойынша есептеледі:
, мұнда:
– теңгерімдеу аймағында жоғарылату сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатында сатып алынған оң теңгерімсіздікті жабу үшін теңгерімдеуші электр энергиясы бойынша субъект ЭЭТН ЕАО-ға төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– осы Қағидалардың 92-тармағына сәйкес есептелген субъект ЭЭТН ЕАО-ға оң теңгерімсіздікті жабу үшін теңгерімдеуші электр энергиясына төлейтін баға, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында жоғарылату сағаты ретінде айқындалған тәуліктің осы сағаты үшін субъект жасаған оң теңгерімсіздіктің мәні, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).
Аталған тармақ энергия беруші ұйымдарға (теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар мен ЭЖҰ теңгерімсіздігін қоспағанда), сондай-ақ реттеуші теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.
94. Субъект төмендеу сағаты ретінде айқындалған тәуліктің бір сағатына теңгерімдеу аймағында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (оң теңгерімсіздікті жабу үшін) ЭЭТН ЕАО-ға төлейтін бағаны ЭЭТН ЕАО мынадай формула бойынша есептейді:
, мұнда:
– төмендеу сағаты ретінде айқындалған теңгерімдеу аймағында тәуліктің бір сағатына сатып алынған субъектінің теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу бағасы (оң теңгерімсіздікті жабу үшін), теңге/ кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімсіздіктерді сатып алу бағасы, ол мына тәртіппен айқындалады:

1-1) для субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение приравнивается к цене на покупку электрической энергии, указанной на данный час для данного субъекта в списке получателей адресной поддержки. При отсутствии субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение в списке получателей адресной поддержки, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
1-2) для субъекта, являющегося получателем инвестиционного тарифа, приравнивается к прогнозному инвестиционному тарифу данного субъекта;
1-3) для субъекта, являющегося получателем межправительственного тарифа, приравнивается к максимальной из величин: к прогнозному межправительственному тарифу или прогнозной базовой цене единого закупщика;
2) для всех остальных субъектов, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
m, n – безразмерные коэффициенты, которые принимают следующие значения:
При отрицательном значении
или при значении
равной нулю, данное значение приравнивается к 0,01 тенге/кВт*ч.
Данный пункт не распространяется на энергопередающие организации (за исключением энергопередающих организаций, заключивших договор передачи ответственности с провайдером баланса и на дисбалансы ЭСО), а также на регулирующие дисбалансы.
93. Сумма, которую субъект оплачивает РЦ БРЭ за балансирующую электроэнергию для покрытия положительного дисбаланса, купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, рассчитывается РЦ БРЭ по следующей формуле:
– сумма, которую субъект оплачивает РЦ БРЭ за балансирующую электроэнергию для покрытия положительного дисбаланса, купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на повышение, в тенге (округляется до сотых);
– цена, по которой субъект оплачивает РЦ БРЭ за балансирующую электроэнергию для покрытия положительного дисбаланса, рассчитанная в соответствии с пунктом 92 настоящих Правил, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
– значение положительного дисбаланса, совершенного субъектом в зоне балансирования за данный час суток, определенный как час на повышение, в кВт*ч (округляется до целых).
Данный пункт не распространяется на энергопередающие организации (за исключением энергопередающих организаций, заключивших договор передачи ответственности с провайдером баланса и на дисбалансы ЭСО), а также на регулирующие дисбалансы.
94. Цена, по которой субъект оплачивает РЦ БРЭ за балансирующую электроэнергию (для покрытия положительного дисбаланса), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, рассчитывается РЦ БРЭ по следующей формуле:
– цена покупки субъектом балансирующей электрической энергии (для покрытия положительного дисбаланса), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, тенге/кВт*ч округляется до сотых);
– цена покупки дисбалансов, которая определяется в следующем порядке:

1) уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатудың шекті тарифі бар субъект үшін, уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъект болып табылатын теңгерім провайдері үшін, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъектімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан теңгерім провайдері үшін (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны қоспағанда – осы энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатуға арналған бекітілген тарифке теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
1-1) энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект үшін осы сағатқа арналған атаулы қолдауды алушылар тізімінде көрсетілген, осы субъект үшін электр энергиясын сатып алу бағасына теңестіріледі. Энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект атаулы қолдауды алушылар тізімінде болмаса, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектеледі);
1-2) инвестициялық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін осы субъектінің болжамды инвестициялық тарифіне теңестіріледі;
1-3) үкіметаралық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін мынадай шамалардың ең жоғары мөлшеріне теңестіріледі: болжамды үкіметаралық тарифке немесе бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына;
2) барлық басқа субъектілер үшін ол бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– өлшемсіз коэффициент, мына мәндерді қабылдайды:
егер
, онда k=1,3;
егер
, онда k=1;
егер
, онда k=1,3, мұнда:
– теңгерімдеу аймағында төмендеу сағатта теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру туралы шарт жасасқан субъектіні қоса алғанда, оң немесе теріс теңгерімсіздіктің көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағындағы төмендеу сағатындағы реттеуші теңгерімсіздік көлемі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– осы теңгерімдеу аймағында орналасқан генерация-тұтыну объектілеріне сәйкес келетін операциялық тәуліктің осы сағаты үшін субъектінің генерация-тұтынудың жоспарлы сальдосы, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді).
Аталған тармақ энергия беруші ұйымдарға (теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар мен ЭЖҰ теңгерімсіздігін қоспағанда), сондай-ақ реттеуші теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.
95. Субъект теңгерімдеу аймағында төмендету сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (оң теңгерімсіздікті жабу үшін), ЭЭТН ЕАО-ға төлейтін соманы ЭЭТН ЕАО мына формула бойынша есептейді:
мұнда:
– субъект теңгерімдеу аймағында төмендету сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясын үшін (оң теңгерімсіздікті жабу үшін), төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– субъект теңгерімдеу аймағында төмендету сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (оң теңгерімсіздікті жабу үшін), осы Қағидалардың 94-тармағына сәйкес есептелген төлейтін баға, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында, төмендеу сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатында субъект жасаған оң теңгерімсіздіктің мәні (модулі), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді).
Аталған тармақ энергия беруші ұйымдарға (теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар мен ЭЖҰ теңгерімсіздігін қоспағанда), сондай-ақ реттеуші теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.

1) для субъекта с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, для провайдера баланса, являющегося субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, а также для провайдера баланса заключившего договор передачи ответственности с субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии (за исключением единого закупщика электрической энергии) - приравнивается к утвержденному тарифу на продажу электрической энергии данной энергопроизводящей организации, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
1-1) для субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение приравнивается к цене на покупку электрической энергии, указанной на данный час для данного субъекта в списке получателей адресной поддержки. При отсутствии субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение в списке получателей адресной поддержки, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика электрической энергии, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
1-2) для субъекта, являющимся получателем инвестиционного тарифа, приравнивается к прогнозному инвестиционному тарифу данного субъекта;
1-3) для субъекта, являющегося получателем межправительственного тарифа, приравнивается к максимальной из величин: к прогнозному межправительственному тарифу или прогнозной базовой цене единого закупщика;
2) для всех остальных субъектов, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
– безразмерный коэффициент, который принимает следующие значения:
– объем положительного или отрицательного дисбаланса, совершенный субъектом, в том числе заключившим договор передачи ответственности с провайдером баланса, в зоне балансирования в часе на понижение, кВт*ч (округляется до целых);
– объем регулирующего дисбаланса, в зоне балансирования в часе на понижение;
– плановое сальдо генерации-потребления субъекта за данный час операционных суток, соответствующее его объектам генерации-потребления, расположенным в данной зоне балансирования, в кВт*ч (округляется до целых).
Данный пункт не распространяется на энергопередающие организации (за исключением энергопередающих организаций, заключивших договор передачи ответственности с провайдером баланса и на дисбалансы ЭСО), а также на регулирующие дисбалансы.
95. Сумма, оплачиваемая субъектом РЦ БРЭ за балансирующую электроэнергию (для покрытия положительного дисбаланса), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, рассчитывается РЦ БРЭ по следующей формуле:
– сумма, оплачиваемая субъектом за балансирующую электрическую энергию (для покрытия положительного дисбаланса), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, в тенге (округляется до сотых);
– цена покупки субъекта за балансирующую электроэнергию (для покрытия положительного дисбаланса), купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, рассчитанная согласно пункту 94 настоящих Правил, в тенге/кВт*ч округляется до сотых);
– значение (модуль) положительного дисбаланса, совершенного субъектом в зоне балансирования за данный час суток, определенный как час на понижение, в кВт*ч (округляется до целых).
Данный пункт не распространяется на энергопередающие организации (за исключением энергопередающих организаций, заключивших договор передачи ответственности с провайдером баланса и на дисбалансы ЭСО), а также на регулирующие дисбалансы.

96. ЭЭТН ЕАО субъектіден теңгерімдеу аймағында төмендету сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатында сатылған теріс теңгерімсіздігін сатып алатын бағаны ЭЭТН ЕАО мынадай формула бойынша есептейді:
, мұнда:
– ЭЭТН ЕАО субъектіден теңгерімдеу аймағында төмендету сағаты ретінде айқындалған тәулік сағатына сатылған теріс теңгерімсіздікті, сатып алатын баға, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– i-субъектісі ЭЭТН ЕАО-ға тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
i бойынша сомасы;
i – 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n – тәуліктің осы сағатында ЭЭТН ЕАО-дан теңгерімдеу аймағындағы теріс теңгерімсіздіктерді сатып алған субъектілер саны;
– жүйелік оператор ЭЭТН ЕАО-ға тәуліктің осы сағатында сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) төлейтін сома, теңгемен (егер осы сағат ішінде жүйелік оператор теріс теңгерімсіздікті сатып алмаса, нөлге теңестіріледі);
– ЭЭТН ЕАО жүйелік операторға тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) төлейтін сома, теңгемен (егер осы сағат ішінде жүйелік оператор теңгерімдеуші электр энергиясын сатпаса, нөлге теңестіріледі);
– s бойынша сомасы;
s – 1-ден r-ге дейін реттік нөмір;
r – оң теңгерімсіздік жасаған субъектілер саны;
– s-ші субъект осы Қағидалардың 95-тармағына сәйкес ЭЭТН ЕАО-ға теңгерімдеу аймағында төмендетуге арналған сағат ретінде айқындалған тәулік сағатына сатып алынған оң теңгерімсіздіктер үшін төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес тәуліктің осы сағатында ЭЭТН ЕАО-ның туындаған шығындары (кірістері), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) (оң және теріс мәндерді де қабылдай алады);
– осы сағатта теңгерімдеу аймағында субъектілері жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктер сомасының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– ЭЖҰ теріс теңгерімсіздіктерін және басқа субъектілермен жауапкершілік беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар жасаған теріс теңгерімсіздіктерді қоспағанда, осы сағатта теңгерімдеу аймағында жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктер сомасының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– осы сағаттағы теңгерімдеу аймағында осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы субъектілерінің барлық теріс теңгерімсіздіктер қосындысының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– "Авария" режимі кезінде осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында жүйелік оператордың командаларын орындаған субъектілер жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктердің қосындысының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында осы сағат ішінде генерацияны арттыру туралы жүйелік оператордың диспетчерлік командаларын орындаған энергия өндіруші ұйымдардың барлық теріс теңгерімсіздіктерінің қосындысының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында осы сағат ішінде құрамына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберуді жүргізу кезеңінде электр энергиясын өндіретін гидроэлектростанциялар кіретін субъектілер жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктер сомасы кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді). Табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулері жүргізілмейтін кезеңде
.
– теңгерімсіздіктерді сатып алу бағасы, ол мына тәртіппен айқындалады:

96. Цена, по которой РЦ БРЭ покупает у субъекта отрицательный дисбаланс, проданный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, рассчитывается РЦ БРЭ по следующей формуле:
– цена, по которой РЦ БРЭ покупает у субъекта отрицательный дисбаланс, проданный в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- сумма, оплачиваемая i-м субъектом РЦ БРЭ за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n – количество субъектов, купивших у РЦ БРЭ отрицательные дисбалансы в зоне балансирования за данный час суток;
– сумма, оплачиваемая системным оператором РЦ БРЭ за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если за этот час системный оператор не покупал отрицательного дисбаланса);
- сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если за этот час системный оператор не продавал балансирующей электроэнергии);
- сумма по s;
s – порядковый номер начиная с 1 до r;
r – количество субъектов, совершивших положительный дисбаланс;
– сумма, оплачиваемая s-ным субъектом РЦ БРЭ за положительный дисбаланс, купленную в зоне балансирования за час суток, определенный как час на понижение, согласно пункту 95 настоящих Правил, в тенге (округляется до сотых);
– затраты (доходы) РЦ БРЭ, возникшие в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (принимает как положительные, так и отрицательные значения) согласно приложению № 8 к настоящим Правилам;
– модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных субъектами в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых);
– модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями в зоне балансирования за данный час, за исключением отрицательных дисбалансов ЭСО и отрицательных дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями, заключившими договор передачи ответственности с другими субъектами, в кВт*ч (округляется до целых);
– модуль суммы всех отрицательных дисбалансов субъектов, работающих под управлением системы АРЧМ, вызванных воздействием данной системы АРЧМ в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых);
– модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных субъектами, исполнявшими команды системного оператора в зоне балансирования за данный час при режиме "Авария", в кВт*ч (округляется до целых);
– модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных энергопроизводящими организациями, исполнявшими диспетчерские команды системного оператора на повышение генерации в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых);
- модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных субъектами, в состав которых входят гидроэлектростанции вырабатывающие электрическую энергию в период проведения природоохранных попусков воды в зоне балансирования за данный час, в кВт*ч (округляется до целых). В период, когда природоохранные попуски не проводятся
– цена покупки дисбалансов, которая определяется в следующем порядке:

1) уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын өткізудің шекті тарифі бар субъектілер үшін, уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъект болып табылатын теңгерім провайдері үшін, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъектімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан теңгерім провайдері үшін (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны қоспағанда) – осы энергия беруші ұйымның электр энергиясын сатуға арналған бекітілген тарифке теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
1-1) энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект үшін осы сағатқа арналған атаулы қолдауды алушылар тізімінде көрсетілген, осы субъект үшін электр энергиясын сатып алу бағасына теңестіріледі. Энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект атаулы қолдауды алушылар тізімінде болмаса, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектеледі);
1-2) инвестициялық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін осы субъектінің болжамды инвестициялық тарифіне теңестіріледі;
1-3) үкіметаралық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін мынадай шамалардың ең төменіне теңестіріледі: үкіметаралық болжамды тарифке немесе бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына;
2) барлық басқа субъектілер үшін ол бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
m, n – өлшемсіз коэффициенттер, мына мәндерді қабылдайды:
, кезінде m=0; n=1,
, кезінде m=1; n=0.
Егер мән теріс немесе нөлге тең болса, 0,01 мәніне теңестіріледі, теңге/кВт*сағ.
Осы тармаққа сәйкес есептелген бірыңғай сатып алушының теріс теңгерімсіздігінің сату бағасы осы Қағидалардың 98-3-тармағын ескере отырып түзетіледі.
2024 жылғы 31 желтоқсанға дейін
өзгерілетін шама мәні нөлге теңестіріледі.
Аталған тармақ энергия беруші ұйымдарға (теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар мен ЭЖҰ теңгерімсіздігін қоспағанда), сондай-ақ реттеуші теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.";
98-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"98. Субъект реттелмейтін сағат ретінде айқындалатын тәуліктің бір сағаты үшін теңгерімдеуші аймақта ЭЭТН ЕАО-мен теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату операцияларын жүзеге асыратын бағаны ЭЭТН ЕАО мына формуланы пайдалана отырып есептейді:
, мұнда:
– теңгерімдеу аймағында реттеусіз бір сағаттағы субъектілердің теңгерімсіздіктерін сатып алу және сату бағасы, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімсіздіктерді сатып алу және сату бағасын айқындау үшін пайдаланылатын субъектінің өзіндік бағасы, мына тәртіппен айқындалады:

1) для субъектов с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, для провайдера баланса, являющегося субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, а также для провайдера баланса заключившего договор передачи ответственности с субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии (за исключением единого закупщика электрической энергии) - приравнивается к утвержденному тарифу на продажу электрической энергии данного субъекта, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
1-1) для субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение приравнивается к цене на покупку электрической энергии, указанной на данный час для данного субъекта в списке получателей адресной поддержки. При отсутствии субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение в списке получателей адресной поддержки, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика, тенге/кВт*ч (округляется до сотых).
1-2) для субъекта, являющимся получателем инвестиционного тарифа, приравнивается к прогнозному инвестиционному тарифу данного субъекта;
1-3) для субъекта, являющегося получателем межправительственного тарифа, приравнивается к минимальной из величин: к прогнозному межправительственному тарифу или прогнозной базовой цене единого закупщика;
2) для всех остальных субъектов, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
m, n – безразмерные коэффициенты, которые принимают следующие значения:
При отрицательном значении или равной нулю
приравнивается к значению 0,01 тенге/кВт*ч.
Цена продажи отрицательного дисбаланса единого закупщика, рассчитанная в соответствии с настоящим пунктом, корректируется с учетом пункта 98-3 настоящих Правил.
Значение переменной
до 31 декабря 2024 года приравнивается к нулю;
Данный пункт не распространяется на энергопередающие организации (за исключением энергопередающих организаций, заключивших договор передачи ответственности с провайдером баланса и на дисбалансы ЭСО), а также на регулирующие дисбалансы.";
пункт 98 изложить в новой редакции:
"98. Цена, по которой субъект осуществляет операции купли-продажи дисбалансов с РЦ БРЭ в зоне балансирования за час суток, определенный как час без регулирования, рассчитывается РЦ БРЭ по следующей формуле:
– цена купли-продажи дисбалансов субъектов в час без регулирования в зоне балансирования, тг/кВт*ч (округляется до сотых);
– собственная цена субъекта, используемая для определения цены купли-продажи дисбалансов, которая определяется в следующем порядке:

1) уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатудың шекті тарифі бар теңгерімдеуші нарық субъектісі үшін, уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъект болып табылатын, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъектімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан теңгерім провайдері үшін – осы энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатуға арналған бекітілген тарифке теңестіріледі, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
1-1) энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект үшін осы сағатқа арналған атаулы қолдауды алушылар тізімінде көрсетілген, осы субъект үшін электр энергиясын сатып алу бағасына теңестіріледі. Энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект атаулы қолдауды алушылар тізімінде болмаса, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектеледі);
1-2) инвестициялық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін осы субъектінің болжамды инвестициялық тарифіне теңестіріледі;
1-3) үкіметаралық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін мыналарға теңестіріледі:
– шамалардың ең азы: болжамды үкіметаралық тарифке немесе бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына – теріс теңгерімсіздік жағдайында;
– жоғарыда көрсетілген шамалардың максимумы – оң теңгерімсіздік жағдайында;
2) барлық басқа субъектілер үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– өлшемсіз коэффициент, мына формула арқылы есептеледі:
мұнда:
– ЭЭТН ЕАО-ның реттеусіз бір сағаттағы кірістері мен шығыстарының орташа арифметикалық мәні, теңгемен, мына формула бойынша есептелген:
мұнда:
n бойынша сома;
і – 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n – осы сағаттағы теңгерімдеу аймағында 88, 88-2, 98-2 және 98-3-тармақтарына сәйкес бағалары есептелмейтін субъектілердің саны;
– теңгерімдеу аймағында i-ші субъектінің осы сағат ішінде жасаған теріс теңгерімсіздік модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– i-ші субъектінің теріс теңгерімсіздіктерін сату бағасы, мына тәртіппен айқындалады:
1) уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатудың шекті тарифі бар субъект үшін, уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъект болып табылатын, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъектімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан теңгерім провайдері (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыны қоспағанда) үшін – осы энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатуға арналған бекітілген тарифке теңестіріледі, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);

1) для субъекта балансирующего рынка с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, для провайдера баланса, являющегося субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, а также для провайдера баланса заключившего договор передачи ответственности с субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии (за исключением единого закупщика электрической энергии) - приравнивается к утвержденному тарифу на продажу электрической энергии данной энергопроизводящей организации, тг/кВт*ч (округляется до сотых);
1-1) для субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение, приравнивается к цене на покупку электрической энергии, указанной на данный час для данного субъекта в списке получателей адресной поддержки. При отсутствии субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение в списке получателей адресной поддержки, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
1-2) для субъекта, являющимся получателем инвестиционного тарифа, приравнивается к прогнозному инвестиционному тарифу данного субъекта;
1-3) для субъекта, являющегося получателем межправительственного тарифа, приравнивается к:
- минимальной из величин: к прогнозному межправительственному тарифу или прогнозной базовой цене единого закупщика – в случае отрицательного дисбаланса;
- максимальной из вышеуказанных величин – в случае положительного дисбаланса;
2) для всех остальных субъектов, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика электрической энергии, тг/кВт*ч (округляется до сотых);
k – безразмерный коэффициент, рассчитываемый по следующей формуле:
– среднее арифметическое значение доходов и расходов РЦ БРЭ в час без регулирования, в тенге, рассчитываемое по формуле:
- сумма по n;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n – количество субъектов цены которых не рассчитываются в соответствии с пунктами 88, 88-2, 98-2 и 98-3 в зоне балансирования за данный час;
– модуль отрицательного дисбаланса, совершенного i-м субъектом, в зоне балансирования за данный час, кВт*ч (округляется до целых).;
– цена продажи отрицательных дисбалансов i-го субъекта, которая определяется в следующем порядке:
1) для субъекта с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, для провайдера баланса, являющегося субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, а также для провайдера баланса заключившего договор передачи ответственности с субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии (за исключением единого закупщика электрической энергии) – приравнивается к утвержденному тарифу на продажу электрической энергии данной энергопроизводящей организации, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);

1-1) энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект үшін осы сағатқа арналған атаулы қолдауды алушылар тізімінде көрсетілген, осы субъект үшін электр энергиясын сатып алу бағасына теңестіріледі. Энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект атаулы қолдауды алушылар тізімінде болмаса, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектеледі);
1-2) инвестициялық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін осы субъектінің болжамды инвестициялық тарифіне теңестіріледі;
1-3) үкіметаралық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін мынадай шамалардың ең төменіне теңестіріледі: үкіметаралық болжамды тарифке немесе бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына;
2) барлық басқа субъектілер үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
m бойынша сомасы;
1-ден m-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
m – теңгерімдеу аймағында осы сағатта оң теңгерімсіздік жасаған субъектілердің саны;
-ші субъектінің теңгерімдеу аймағында осы сағат ішінде жасаған оң теңгерімсіздік (реттеуші теңгерімсіздікті қоспағанда), кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
-ші субъектінің оң теңгерімсіздіктерін жабу үшін теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу бағасы, мынадай тәртіппен айқындалады:
1) уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатудың шекті тарифі бар субъект үшін, уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъект болып табылатын, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъектімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан теңгерім провайдері үшін – осы энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатуға арналған бекітілген тарифке теңестіріледі, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
1-1) энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект үшін осы сағатқа арналған атаулы қолдауды алушылар тізімінде көрсетілген, осы субъект үшін электр энергиясын сатып алу бағасына теңестіріледі. Энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект атаулы қолдауды алушылар тізімінде болмаса, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектеледі);
1-2) инвестициялық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін осы сағатқа арналған инвестициялық тарифті алушылар тізімінде көрсетілген осы субъект бойынша болжамды инвестициялық тарифке теңестіріледі;
1-3) үкіметаралық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін мынадай шамалардың ең жоғары мөлшеріне теңестіріледі: болжамды үкіметаралық тарифке немесе бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына;

1-1) для субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение, приравнивается к цене на покупку электрической энергии, указанной на данный час для данного субъекта в списке получателей адресной поддержки. При отсутствии субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение в списке получателей адресной поддержки, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
1-2) для субъекта, являющимся получателем инвестиционного тарифа, приравнивается к прогнозному инвестиционному тарифу данного субъекта;
1-3) для субъекта, являющегося получателем межправительственного тарифа, приравнивается к минимальной из величин: к прогнозному межправительственному тарифу или прогнозной базовой цене единого закупщика;
2) для всех остальных субъектов, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика электрической энергии, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
- сумма по m;
l – порядковый номер, изменяющийся от 1 до m;
m – количество субъектов, совершивших положительный дисбаланс в зоне балансирования за данный час;
– положительный дисбаланс, совершенного l-м субъектом, в зоне балансирования за данный час, кВт*ч (округляется до целых);
– цена покупки балансирующей электрической энергии для покрытия положительных дисбалансов l-го субъекта, которая определяется в следующем порядке:
1) для субъекта с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, а также для провайдера баланса, являющегося субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии, а также для провайдера баланса заключившего договор передачи ответственности с субъектом с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии (за исключением единого закупщика электрической энергии) - приравнивается к утвержденному тарифу на продажу электрической энергии данной энергопроизводящей организации, тг/кВт*ч (округляется до сотых);
1-1) для субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение, приравнивается к цене на покупку электрической энергии, указанной на данный час для данного субъекта в списке получателей адресной поддержки. При отсутствии субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение в списке получателей адресной поддержки, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
1-2) для субъекта, являющимся получателем инвестиционного тарифа, приравнивается к прогнозному инвестиционному тарифу данного субъекта;
1-3) для субъекта, являющегося получателем межправительственного тарифа, приравнивается к максимальной из величин: к прогнозному межправительственному тарифу или прогнозной базовой цене единого закупщика;

2) барлық қалған субъектілер үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, тг/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– ЭЭТН ЕАО теңгерімдеу аймағында тәулік сағатында сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін жүйелік операторға төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімдеу аймағында бір тәулікте сатып алынған теріс теңгерімсіздік үшін жүйелік оператор ЭЭТН ЕАО-ға төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– осы Қағидаларға №8 қосымшаға сәйкес ЭЭТН ЕАО-ның тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында туындайтын шығындары (кірістері) (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), теңгемен (оң және теріс мәндерді қабылдайды);
, z – өлшемсіз коэффициенттер, мынадай мәндерді қабылдайды:
кезінде j=0, z=1,
кезінде j=1, z=0,
– өлшемсіз коэффициент, мынадай мәндерді қабылдайтын:
теріс теңгерімсіздік жасаған субъектілер үшін:
кезінде m=1,
кезінде m=-1,
оң теңгерімсіздік жасаған субъектілер үшін:
кезінде m=-1,
кезінде m=1.
Аталған тармақ энергия беруші ұйымдарға (теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар мен ЭЖҰ теңгерімсіздігін қоспағанда), сондай-ақ реттеуші теңгерімсіздіктерге қолданылмайды.
Осы тармаққа сәйкес есептелген бірыңғай сатып алушының теңгерімсіздік бағасы осы Қағидалардың 98-3-тармағын ескере отырып түзетіледі.";
98-2-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"98-2. "Авария" режимі жарияланған теңгерімдеу сағатында ЭЭТН ЕАО мен жүйелік оператордың өкімдерін орындайтын субъектілер арасындағы теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату бойынша операциялар мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
– бұл субъект "Авария" режимінде жүйелік оператордың өкімдерін орындау кезінде ЭЭТН ЕАО-дан электр энергиясын сатып алу-сату бойынша операцияларды жүзеге асыратын баға, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– теңгерімсіздіктерді сатып алу бағасы, ол мына тәртіппен айқындалады:
1) уәкілетті орган бекіткен электр энергиясын сатуға арналған шекті тарифі бар субъекті үшін – осы энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатуға арналған бекітілген тарифке теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
1-1) энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект үшін осы сағатқа арналған атаулы қолдау алушылар тізімінде көрсетілген осы субъект бойынша электр энергиясын сатып алу бағасына теңестіріледі. Энергиямен жабдықтауға лицензиясы бар субъект атаулы қолдауды алушылар тізімінде болмаса, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);

2) для всех остальных субъектов, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика электрической энергии, тг/кВт*ч (округляется до сотых);
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ системному оператору за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за час суток, в тенге (округляется до сотых);
– сумма, оплачиваемая системным оператором РЦ БРЭ за отрицательный дисбаланс, купленный в зоне балансирования за час суток, в тенге (округляется до сотых);
– затраты (доходы) РЦ БРЭ, возникшие в зоне балансирования за данный час суток (округляется до сотых), в тенге (принимает как положительные, так и отрицательные значения) согласно приложению № 8 к настоящим Правилам;
– безразмерные коэффициенты, принимающие следующие значения:
m – безразмерный коэффициент, принимающий следующие значения:
для субъектов, совершивших отрицательный дисбаланс:
для субъектов, совершивших положительный дисбаланс:
Данный пункт не распространяется на энергопередающие организации (за исключением энергопередающих организаций, заключивших договор передачи ответственности с провайдером баланса и на дисбалансы ЭСО), а также на регулирующие дисбалансы.
Цена дисбаланса единого закупщика, рассчитанная в соответствии с данным пунктом корректируется с учетом пункта 98-3 настоящих Правил.";
пункт 98-2 изложить в новой редакции:
"98-2. Операции по купле-продаже балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов между РЦ БРЭ и субъектами, исполнявшими распоряжения системного оператора в час балансирования, в котором был объявлен режим "Авария" производятся по следующей формуле:
– это цена, по которой субъект осуществляет операции по купле продаже электрической энергии с РЦ БРЭ при исполнении распоряжений системного оператора в режиме "Авария", тенге/кВт*ч, округляется до сотых;
– цена покупки дисбалансов, которая определяется в следующем порядке:
1) для субъекта с утвержденным уполномоченным органом предельным тарифом на продажу электрической энергии - приравнивается к утвержденному тарифу на продажу электрической энергии данной энергопроизводящей организации, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
1-1) для субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение, приравнивается к цене на покупку электрической энергии, указанной на данный час для данного субъекта в списке получателей адресной поддержки. При отсутствии субъекта, имеющего лицензию на энергоснабжение в списке получателей адресной поддержки, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);

1-2) инвестициялық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін осы субъектінің болжамды инвестициялық тарифіне теңестіріледі;
1-3) үкіметаралық тарифті алушы болып табылатын субъект үшін осы субъектінің болжамды үкіметаралық тарифіне теңестіріледі;
2) барлық басқа субъектілер үшін бірыңғай сатып алушының болжамды базалық бағасына теңестіріледі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– өлшемсіз коэффициент, ол мынаған теңестіріледі:
0,7 субъект оң теңгерімсіздік жасағанда (ЖҚАР әсерінен туындамаған);
1,3 субъект теріс теңгерімсіздік жасағанда (ЖҚАР әсерінен туындамаған).
"Авария" режимінде жүйелік оператордың өкімін орындаған, бірыңғай сатып алушымен және (немесе) қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын ұзақ мерзімді сатып алу-сату шарты және бірыңғай сатып алушымен жауапкершілікті беру шарты бар жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар объектілерінің теңгерімсіздіктерінің бағасына, сондай-ақ энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздіктеріне (теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздіктері мен ЭЖҰ теңгерімсіздіктерін қоспағанда) қолданылмайды.
"Авария" режимі жарияланған теңгерімдеу сағатында ЭЭТН ЕАО мен жүйелік оператордың өкімдерін орындаған субъектілер арасындағы теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату сомасы мына формула бойынша жүргізіледі:
мұнда:
– "Авария" режимінде жүйелік оператордың өкімдерін орындау кезінде субъектінің тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағында туындайтын шығыстары (кірістері), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– "Авария" режимінде жүйелік оператордың өкімдерін орындау кезінде, ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздікті қоспағанда, субъект жасаған нақты теңгерімсіздік, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– бұл субъект осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес "Авария" режимінде жүйелік оператордың өкімдерін орындау кезінде ЭЭТН ЕАО-дан электр энергиясын сатып алу-сату бойынша операцияларды жүзеге асыратын баға, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді).";
99, 100 және 101-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"99. Тәулік сағатына
теңгерімдеу аймағында пайда болған ЭЭТН ЕАО шығындары (кірістері) мынадай формула бойынша есептеледі:
, мұнда:
басқа субъектілермен жауапкершілік беру шартын жасасқан энергия беруші ұйымдар жасаған теңгерімсіздіктерді және ЭЖҰ теңгерімсіздіктерін қоспағанда, тәуліктің осы сағаты үшін теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және энергия беруші ұйымдардан, теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан ЭЭТН ЕАО-ның шығындары (кірістері), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
тәуліктің осы сағаты үшін ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін субъектілерден теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан ЭЭТН ЕАО шығындары (кірістері), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
тәуліктің осы сағаты үшін теңгерімдеу аймағында Қазақстан Республикасының Үкіметімен өнімді бөлу туралы шарт (келісім) жасасқан субъектілерден теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан ЭЭТН ЕАО кірістері, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
тәуліктің осы сағаты үшін теңгерімдеу аймағында теңгерімдеуші нарықта есеп айырысуды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі қызметтен ЭЭТН ЕАО-ның кірістері, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
тәуліктің осы сағаты үшін теңгерімдеу аймағында "Авария" режимі кезінде жүйелік оператордың командаларын орындаған субъектілерден теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан ЭЭТН ЕАО кірістері (шығындары), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
тәуліктің осы сағаты ішінде теңгерімдеу аймағында жүйелік оператордың генерацияны арттыруға арналған диспетчерлік командаларын орындаған субъектілерден және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан ЭЭТН ЕАО кірістері (шығындары), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);

1-2) для субъекта, являющегося получателем инвестиционного тарифа, приравнивается к прогнозному инвестиционному тарифу данного субъекта;
1-3) для субъекта, являющегося получателем межправительственного тарифа, приравнивается к прогнозному межправительственному тарифу данного субъекта;
2) для всех остальных субъектов, приравнивается к прогнозной базовой цене единого закупщика, тенге/кВт*ч (округляется до сотых);
– безразмерный коэффициент, который приравнивается к:
0,7 при совершении субъектом положительного дисбаланса (не вызванного АРЧМ);
1,3 при совершении субъектом отрицательного дисбаланса (не вызванного АРЧМ).
Данный пункт не распространяется на цены дисбалансов объектов энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, имеющих заключенный с единым закупщиком и (или) расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии и договор передачи ответственности с единым закупщиком, которые исполняли распоряжение системного оператора в режиме "Авария", а также на дисбалансы энергопередающих организаций (за исключением дисбалансов энергопередающих организаций, заключивших договор передачи ответственности с провайдером баланса и дисбалансов ЭСО).
Сумма по купле-продаже балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов между РЦ БРЭ и субъектами исполнявшими распоряжения системного оператора в час балансирования, в котором был объявлен режим "Авария" производится по следующей формуле:
– затраты (доходы) субъекта, возникшие в зоне балансирования за данный час суток, при исполнении распоряжений системного оператора в режиме "Авария", в тенге (округляется до сотых);
– фактический дисбаланс, совершенный субъектом, за исключением дисбаланса, вызванного воздействием системы АРЧМ, в час, когда субъектом исполнялось распоряжение системного оператора в режиме "Авария", кВт*ч (округляется до целых);
– это цена, по которой субъект осуществляет операции по купле продаже электрической энергии с РЦ БРЭ при исполнении распоряжений системного оператора в режиме "Авария", согласно части первой настоящего пункта тенге/кВт*ч, округляется до сотых.";
пункты 99, 100 и 101 изложить в новой редакции:
"99. Затраты (доходы) РЦ БРЭ, возникшие в зоне балансирования за час суток
, рассчитываются по следующей формуле:
- затраты (доходы) РЦ БРЭ от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у энергопередающих организаций в зоне балансирования за данный час суток, за исключением дисбалансов, совершенных энергопередающими организациями, заключившими договор передачи ответственности с другими субъектами и дисбалансов ЭСО, в тенге (округляется до десятых);
- затраты (доходы) РЦ БРЭ от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у субъектов, работающих под управлением системы АРЧМ, в зоне балансирования за данный час суток (округляется до десятых), в тенге;
- доходы РЦ БРЭ от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у субъектов, заключивших с Правительством Республики Казахстан договор (соглашение) о разделе продукции, в зоне балансирования за данный час суток (округляется до десятых), в тенге;
- доходы РЦ БРЭ от деятельности по организации и проведению расчетов на балансирующем рынке в зоне балансирования за данный час суток (округляется до десятых), в тенге;
- доходы (затраты) РЦ БРЭ от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у субъектов, исполнявших команды системного оператора при режиме "Авария" в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых);
затраты РЦ БРЭ от покупки отрицательных дисбалансов у субъектов, исполнявших диспетчерские команды системного оператора на повышение генерации в зоне балансирования за данный час суток, в тенге (округляется до сотых).
Значение переменной

2024 жылғы 31 желтоқсанға дейін
өзгерілетін шама мәні нөлге теңестіріледі.
– теңгерімдеу аймағында тәуліктің осы сағаты үшін құрамына гидроэлектростанция (гидроэлектростанциялар) кіретін субъектіден табиғат қорғау мақсатындағы су жіберу графигіне сәйкес табиғат қорғау мақсатында су жіберу кезеңінде электр энергиясын өндіретін және теңгерім провайдерімен жауапкершілік беру шартын жасаспаған теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан ЭЭТН ЕАО шығындары (кірістері).
ЭЭТН ЕАО
мәндерін осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес есептейді.
100. Есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) субъектінің теңгерімдеуші электр энергиясы үшін ЭЭТН ЕАО-ға төлеген төлемінің жиынтық көлемі және осы кезеңдегі теңгерімдеу аймағында одан сатып алынған теріс теңгерімсіздіктерді ЭЭТН ЕАО мынадай формула бойынша есептейді:
мұнда:
– есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) субъектінің теңгерімдеуші электр энергиясы және осы кезеңдегі теңгерімдеу аймағында одан сатып алынған теріс теңгерімсіздіктер үшін ЭЭТН ЕАО-ға төлеген төлемінің жиынтық көлемі, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– есепті кезең (күнтізбелік ай) үшін теңгерімдеу аймағында сатып алынған теңгерімдеуші электр энергиясы (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған оң теңгерімсіздіктерге байланысты) үшін субъект ЭЭТН ЕАО-ға төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– есепті кезең (күнтізбелік ай) үшін теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздіктер үшін ЭЭТН ЕАО-ға субъект төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– есепті кезеңдегі (күнтізбелік ай) теңгерімдеу аймағында осы ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған оң теңгерімсіздіктер үшін ЖҚАР жүйесінің бақылауымен жұмыс істейтін субъектінің ЭЭТН ЕАО-ға төлейтін сомасы (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), (егер субъект ЖҚАР жүйесінің бақылауында жұмыс істемесе, нөлге тең);
– есепті кезеңде (күнтізбелік айға) теңгерімдеу аймағында "Авария" режимінде жүйелік оператордың командаларын орындау нәтижесінде жіберілген оң теңгерімсіздіктер үшін субъектінің ЭЭТН ЕАО-ға төлейтін сомасы (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), теңгемен (егер субъект "Авария" режимінде жүйелік оператор командаларын орындау нәтижесінде оң теңгерімсіздікке өндірмеген жағдайда нөлге теңеледі).
– есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) теңгерімдеу аймағындағы теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру туралы шарт жасаспаған, табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулер кезеңінде табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулері графигіне сәйкес құрамында электр энергиясын өндіретін гидроэлектростанция бар субъектінің оң теңгерімсіздіктері үшін ЭЭТН ЕАО-ға төлейтін сомасы (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), теңгемен.

до 31 декабря 2024 года приравнивается к нулю;
– затраты (доходы) РЦ БРЭ от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у субъекта, в состав которого входит гидроэлектростанция (гидроэлектростанции), вырабатывающая электрическую энергию в период природоохранных попусков воды согласно графику природоохранных попусков и не заключившая договор передачи ответственности с провайдером баланса, в зоне балансирования за час суток.
Значения
рассчитываются РЦ БРЭ согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
100. Суммарный за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты субъекта в адрес РЦ БРЭ за балансирующую электроэнергию и отрицательные дисбалансы, купленные у него в зоне балансирования за этот период, рассчитывается РЦ БРЭ по следующей формуле:
– суммарный за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты субъекта в адрес РЦ БРЭ за балансирующую электроэнергию и отрицательные дисбалансы, купленные у него в зоне балансирования за этот период, в тенге (округляется до сотых);
– сумма, оплачиваемая субъектом РЦ БРЭ за балансирующую электроэнергию (из-за положительных дисбалансов, не вызванных воздействием системы АРЧМ), купленную в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц), в тенге (округляется до сотых);
– сумма, оплачиваемая субъектом РЦ БРЭ за отрицательные дисбалансы, купленные в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц), в тенге (округляется до сотых);
– сумма, оплачиваемая субъектом, работающей под управлением системы АРЧМ, РЦ БРЭ за положительные дисбалансы, вызванные воздействием данной системы АРЧМ в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц) (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если субъект не работает под управлением системы АРЧМ);
– сумма, оплачиваемая субъектом РЦ БРЭ за положительные дисбалансы, совершенные в результате исполнения команд системного оператора в режиме "Авария" в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц) (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если субъект не совершил положительные дисбалансы, в результате исполнения команд системного оператора в режиме "Авария");
– сумма, оплачиваемая субъектом, в состав которого входит гидроэлектростанция, вырабатывающая электрическую энергию в период природоохранных попусков воды, согласно графику природоохранных попусков воды, не заключившего договор передачи ответственности с провайдером баланса, РЦ БРЭ, за положительные дисбалансы, в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц) (округляется до сотых), в тенге.

101. Есепті кезең ішінде (күнтізбелік ай) теңгерімдеу аймағында субъектіден сатып алған теңгерімдеуші электр энергиясы және теріс теңгерімсіздіктер үшін субъектіге осы кезең үшін төлейтін төлемінің жиынтық көлемін ЭЭТН ЕАО мына формула бойынша есептейді:
, мұнда:
– есепті кезең үшін жиынтық (күнтізбелік ай) кезеңдегі теңгерімдеуші электр энергиясы және теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздіктер үшін субъектінің атына ЭЭТН ЕАО-ның жиынтық көлемі, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– ЭЭТН ЕАО есепті кезең (күнтізбелік ай) ішінде теңгерімдеу аймағында сатылған теріс теңгерімсіздіктер (ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындамаған) үшін субъектіге төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– ЭЭТН ЕАО есепті кезең (күнтізбелік ай) ішінде теңгерімдеу аймағында сатылған теңгерімдеуші электр энергиясы үшін субъектіге төленетін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) теңгерімдеу аймағында ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теріс теңгерімсіздіктер үшін ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін субъектіге төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) (егер субъект ЖҚАР жүйесінің басқаруымен жұмыс істемесе, нөлге теңестіріледі);
– жүйелік оператордың генерацияны арттыруға берілген диспетчерлік командаларын орындау нәтижесінде жасалған теріс теңгерімсіздіктер үшін теңгерімдеу аймағында есептік кезеңде (күнтізбелік ай) ЭЭТН ЕАО субъектіге төлейтін сомасы, теңгемен (егер субъект жүйелік оператордың генерацияны арттыру үшін берілген диспетчерлік командаларын орындау нәтижесінде теріс теңгерімсіздіктер жасамаған болса, нөлге теңестіріледі);
– есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) теңгерімдеу аймағында "Авария" режимінде жүйелік оператордың командаларын орындау нәтижесінде жасалған теріс теңгерімсіздіктер үшін ЭЭТН ЕАО субъектіге төлейтін сома, теңгемен (егер субъект, Жүйелік оператордың командаларын "Авария" режимінде орындау нәтижесінде теріс теңгерімсіздіктер жасамаса нөлге теңестіріледі);
– есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) теңгерімдеу аймағындағы теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру туралы шарт жасаспаған, табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулер кезеңінде табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулері графигінесәйкес құрамында электр энергиясын өндіретін гидроэлектростанция бар субъектінің теріс теңгерімсіздіктері үшін ЭЭТН ЕАО-ға төлейтін сомасы (жүзден біріне дейін дөңгелектеледі), теңгемен.
2024 жылғы 31 желтоқсанға дейін
өзгерілетін шама мәні нөлге теңестіріледі.";

101. Суммарный за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты РЦ БРЭ в адрес субъекта за балансирующую электроэнергию и отрицательные дисбалансы, купленные у него в зоне балансирования за этот период, рассчитывается РЦ БРЭ по следующей формуле:
– суммарный за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты РЦ БРЭ в адрес субъекта за балансирующую электроэнергию и отрицательные дисбалансы, купленные у него в зоне балансирования за этот период, в тенге (округляется до сотых);
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ субъекту за отрицательные дисбалансы (не вызванные воздействием системы АРЧМ), проданные в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц), в тенге (округляется до сотых);
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ субъекту за балансирующую электроэнергию, проданную в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц), в тенге (округляется до сотых);
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ субъекту, работающему под управлением системы АРЧМ за отрицательные дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц) (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если субъект не работает под управлением системы АРЧМ);
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ субъекту, за отрицательные дисбалансы, совершенные в результате исполнения диспетчерских команд системного оператора на повышение генерации в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц) (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если субъект не совершил отрицательные дисбалансы, в результате исполнения диспетчерских команд системного оператора на повышение генерации);
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ субъекту, за отрицательные дисбалансы, совершенные в результате исполнения команд системного оператора в режиме "Авария" в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц) (округляется до сотых), в тенге (приравнивается к нулю, если субъект не совершил отрицательные дисбалансы, в результате исполнения команд системного оператора в режиме "Авария").
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ субъекту, в состав которого входит гидроэлектростанция, вырабатывающая электрическую энергию в период природоохранных попусков воды, согласно графику природоохранных попусков воды, не заключившего договор передачи ответственности с провайдером баланса, РЦ БРЭ, за отрицательные дисбалансы, в зоне балансирования за расчетный период (календарный месяц) (округляется до сотых), в тенге.
Переменная
до 31 декабря 2024 года приравнивается к нулю.";

103 және 104-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"103. Осы Қағидаларға сәйкес ЭЭТН ЕАО жүзеге асыратын есеп айырысулардың нәтижелерін ол осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының әрбір субъектісі бойынша теңгерімдеуші нарық жүйесінде жариялайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жариялауды теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы ай сайын, бірақ тиісті есептік кезең аяқталғаннан кейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірмей жүзеге асырады.
Осы тармақта көрсетілген есеп айырысу нәтижелерін жариялау теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығының ресми интернет-ресурсында да қайталанады.
Жарияланған есеп айырысуларда сәйкессіздіктер анықталған кезде субъектілер 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүйелік операторға және ЭЭТН ЕАО-ға жазбаша түрде өтініш жібереді.
Жүйелік оператор және (немесе) ЭЭТН ЕАО келіп түскен ескертулерді қабылдаған кезде қайта есеп айырысу жүргізіледі. Жаңартылған есеп айырысулар ЭЭТН ЕАО-ның ресми интернет-ресурсында жариялануға тиіс.
Өтініштер болмаған жағдайда немесе есеп айырысулар қайта жарияланған күннен бастап, ЭЭТН ЕАО Қағидалардың 137-тармағына сәйкес теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы өзара есеп айырысулар тізілімін қалыптастырады.
104. Теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді төлеуді теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу-сатуға жасалған шарттар және теріс теңгерімсіздіктер, сондай-ақ қосылу шарты шеңберінде теңгерімдеуші нарыққа қатысушылар ай сайын, бірақ заңның 15-10-бабының 9-тармағына сәйкес сатып алу айы аяқталғаннан кейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жүзеге асырады.
Осы тармақта көрсетілген төлем Заңның 15-10-бабы 2-тармағының үшінші бөлігіне және 13-тармағының 10) тармақшасына сәйкес теңгерімдеуші нарықтың есеп айырысу орталығы жүргізетін қосылу шарты шеңберінде теңгерімдеуші нарыққа қатысушылар арасындағы теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу (сату) жөніндегі міндеттемелер және теңгерімдеуші нарықтағы теріс теңгерімсіздіктер бойынша өзара есептеулер және осы қағидалар арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының Үкіметімен өнімді бөлу туралы шарттар жасасқан субъектілер есептік кезеңнің қорытындылары бойынша, егер олардың есепті кезеңдегі теріс теңгерімсіздіктерді сатудан түскен жиынтық табысы олардың теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алуға арналған есепті кезеңдегі жиынтық шығындарынан асып кетсе, ЭЭТН ЕАО-дан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында төлем алмайды.
Қазақстан Республикасының Үкіметімен өнімді бөлу туралы шарттар жасасқан субъектілер жасалған келісім/шарт негізінде теріс теңгерімсіздіктерді сатудан және теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алудан түскен кірістер мен шығыстар арасындағы оң айырмашылықты ЭЭТН ЕАО пайдасына өтеусіз береді.
Осы тармақтың 4-бөлімінде көрсетілген шарттар орындалмаған кезде ЭЭТН ЕАО Қазақстан Республикасы Үкіметімен өнімді бөлу туралы шарт жасаған субъектілердің кірістері мен шығыстары арасындағы оң айырмашылықтан түскен ақшалай қаражатты уақытша ЭЭТН ЕАО-ның шоттарына орналастырады.";
122-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:

пункты 103 и 104 изложить в новой редакции:
"103. Результаты расчетов, осуществляемых РЦ БРЭ, согласно настоящим Правилам, публикуются (являются доступными) в системе балансирующего рынка отдельно для каждого субъекта балансирующего рынка электрической энергии по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Публикация, указанная в части первой настоящего пункта, осуществляется расчетным центром балансирующего рынка ежемесячно, но не позднее 20 (двадцати) календарных дней после завершения соответствующего расчетного периода.
Публикация результатов расчетов, указанная в настоящем пункте, также дублируется на официальном интернет-ресурсе расчетного центра балансирующего рынка.
При выявлении несоответствия в опубликованных расчетах, в течение 2-х рабочих дней субъекты направляют письменное обращение системному оператору и РЦ БРЭ.
При принятии системным оператором и (или) РЦ БРЭ поступивших замечаний, производится повторный расчет. Обновленные расчеты подлежат опубликованию на официальном интернет-ресурсе РЦ БРЭ.
В случае отсутствия обращений или со дня повторного опубликования расчетов, РЦ БРЭ формирует реестр взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка в соответствии с пунктом 137 Правил.
104. Оплата балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов, в рамках заключенных договоров на куплю-продажу балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов, а также договора присоединения, осуществляется участниками балансирующего рынка ежемесячно, но не позднее тридцати календарных дней после завершения месяца покупки согласно пункту 9 статьи 15-10 Закона.
Оплата, указанная в настоящем пункте, осуществляется посредством взаимозачетов по обязательствам по покупке (продаже) балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов на балансирующем рынке между участниками балансирующего рынка в рамках договора присоединения, производимых расчетным центром балансирующего рынка, согласно части третьей пункта 2 и подпункту 10) пункта 13 статьи 15-10 Закона и настоящими Правилами.
При этом, субъекты, которые заключили с Правительством Республики Казахстан договоры о разделе продукции, по итогам расчетного периода не получают оплаты на балансирующем рынке электрической энергии от РЦ БРЭ, если их суммарный за расчетный период доход от продажи отрицательных дисбалансов превышает их суммарные за расчетный период затраты на покупку балансирующей электроэнергии.
Субъекты, которые заключили с Правительством Республики Казахстан договоры о разделе продукции, безвозмездно передают положительную разницу между доходами и расходами от продажи отрицательных дисбалансов и покупки балансирующей электроэнергии в пользу РЦ БРЭ на основании заключенного соглашения/договора.
При невыполнении условий, указанных в части 4 настоящего пункта РЦ БРЭ временно размещает денежные средства от положительной разницы между доходами и расходами субъектов, которые заключили с Правительством Республики Казахстан договоры о разделе продукции, на счетах РЦ БРЭ.";
пункт 122 изложить в новой редакции:

"122. Субъектілер Заңның 15-10-бабының 2-тармағына сәйкес ЭЭТН ЕАО-мен жасалған теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату шартына бір мезгілде тиісті өзгерістер енгізе отырып, азаматтық заңнамаға сәйкес және бір күнтізбелік айдан кем емес жарамдылық мерзімімен жасалатын жауапкершілікті беру шарты бойынша теңгерімдеудің бір аймағы шеңберінде теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату үшін жауапкершілікті теңгерім провайдеріне береді.
Жауапкершілікті беру шарты жасалған, өзгертілген немесе бұзылған кезде ЭЭТН ЕАО-мен жасалған теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату шартына өзгерістер енгізу субъект ЭЭТН ЕАО-ға жүгінген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүргізіледі.
Бұл ретте теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату үшін жауапкершілікті теңгерім провайдеріне тапсырушы субъект жауапкершілікті беру шартын жасасу, өзгерту немесе бұзу жөніндегі хабарламамен ЭЭТН ЕАО-ға айдың 25-күнінен кешіктірмей өтініш білдіреді.
Атаулы қолдау алушы, инвестициялық тарифті алушы және үкіметаралық тарифті алушы электр энергиясының теңгерімдеуші нарығындағы теңгерім провайдері болып табылмайды және теңгерімсіздіктерді қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті теңгерім провайдеріне бермейді.";
125 және 126-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"125. Теңгерімдеу аймағындағы теңгерімсіздік провайдерінің тәулік сағатындағы теңгерімсіздігі теңгерім провайдерімен жауапкершілік беру шартын жасасқан электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының барлық субъектілері берілген сағат үшін теңгерімсіздік аймағында жіберілген теңгерімсіздік мөлшеріне арттырылған теңгерімсіздік сомасы ретінде айқындалады (бұдан әрі – алгебралық қосынды).
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушы үшін теңгерімсіздіктердің алгебралық сомасы жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар мен қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар үшін бөлек айқындалады.
126. Осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының субъектісі жасаған реттеуші теңгерімсіздік алгебралық сомаға енгізілмейді.";
129-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"129. Теңгерім провайдерлері ЭЭТН ЕАО қалыптастыратын, ЭЭТН ЕАО интернет-ресурсында жарияланатын провайдерлер тізбесіне енгізіледі.
Субъект бір теңгерімдеу аймағы шеңберінде бір теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шарттарын жасасады. Бұл ретте өз құрамында жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын және бірыңғай сатып алушымен және (немесе) қаржы-есеп айырысу орталығымен электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шарты бар энергия өндіруші ұйымдардың объектілері бар субъектілер осы объект бойынша бірыңғай сатып алушымен жауапкершілік беру шартын жасасады.
ЭЭТН ЕАО теңгерім провайдерін мынадай өлшемшарттарға сәйкес келген кезде провайдерлер тізбесіне енгізеді:

"122. Субъекты передают ответственность за куплю-продажу балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов провайдеру баланса в рамках одной зоны балансирования по договору передачи ответственности, заключаемому в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и сроком действия не менее одного календарного месяца, с одновременным внесением соответствующих изменений в договор купли-продажи балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов, заключенный с РЦ БРЭ согласно пункту 2 статьи 15-10 Закона.
При заключении, изменении или расторжении договора передачи ответственности, внесение изменений в договор купли-продажи балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов, заключенный с РЦ БРЭ, производится с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором субъект обратился в адрес РЦ БРЭ.
При этом субъект, передающий ответственность за куплю-продажу балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов провайдеру баланса, обращается в РЦ БРЭ с уведомлением о заключении, изменении или расторжении договора передачи ответственности не позднее 25 числа месяца обращения.
Получатель адресной поддержки, получатель инвестиционного тарифа и получатель межправительственного тарифа не является провайдером баланса на балансирующем рынке электрической энергии и не передает ответственность за финансовое урегулирование дисбалансов провайдеру баланса.";
пункты 125 и 126 изложить в новой редакции:
"125. Дисбаланс провайдера баланса в зоне балансирования за час суток определяется как алгебраическая сумма дисбалансов, допущенных в зоне балансирования за данный час всеми субъектами балансирующего рынка электрической энергии, заключивших с провайдером баланса договор передачи ответственности, увеличенная на величину дисбаланса, допущенного в зоне балансирования за данный час самим субъектом балансирующего рынка электрической энергии, являющимся провайдером баланса (далее – алгебраическая сумма).
Для единого закупщика электрической энергии алгебраическая сумма дисбалансов определяется раздельно для энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии и энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов.
126. Регулирующий дисбаланс, совершенный субъектом, в зоне балансирования за данный час, не включаются в алгебраическую сумму.";
пункт 129 изложить в новой редакции:
"129. Провайдеры баланса включаются в перечень провайдеров, формируемом РЦ БРЭ, который публикуется на интернет-ресурсе формируемый РЦ БРЭ.
Субъект заключает договоры передачи ответственности с одним провайдером баланса в рамках одной зоны балансирования. При этом субъекты, имеющие в своем составе объекты энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии и имеющие долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии с единым закупщиком и (или) расчетно-финансовым центром, заключают договор передачи ответственности с единым закупщиком по данному объекту.
РЦ БРЭ включает провайдера баланса в перечень провайдеров при его соответствии следующим критериям:

1) энергия өндіруші ұйым болып табылатын субъект басқа энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімсіздігін қаржылық реттеу үшін жауапты қабылдамайды;
2) электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шарты бар жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда, екі және одан да көп энергия өндіруші ұйым, оның ішінде өнеркәсіптік кешен болып табылатын электр энергиясын өндіру-тұтынудың өзіндік теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті бір теңгерім провайдеріне бермейді;
3) энергия беруші ұйым теңгерім провайдері болып табылмайды.;
Теңгерім провайдерлерінің тізбесін өзектілендіруді ЭЭТН ЕАО жауапкершілікті беру шарттарын жасасу (бұзу) фактісі бойынша тиісті жасасқан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шарты бар, электр энергиясын өндіру-тұтынудың өз теңгерімсіздіктерін қаржылық реттеу үшін жауапкершілікті теңгерім провайдеріне берген жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар төмендетіп немесе жоғарылатып реттеуге қатысуға өтінімдер бермейді.
1) және 2) тармақшалар электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартқа сәйкес белгілі бір кезеңге Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес орташа тәуліктік қуаты кемінде 1 МВт көлемінде қуат нарығының тұтынушысы болып табылатын өнеркәсіптік кешендерге сатып алу мерзімінде қолданылмайды. Бұл ретте өнеркәсіптік кешеннің электр энергиясын сатуға арналған бекітілген шекті тариф осы Қағидалардың 90, 92, 94, 96 және 98-тармақтарында теңгерім провайдері үшін теңгерімсіздіктер бойынша бағаларды есептеу кезінде қолданылмайды.";
132-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"132. Жауапкершілікті беру шарты шеңберінде жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар:
1) өзінің барлық оң теңгерімсіздіктерін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан Заңның 15-10-бабының 16-тармағына сәйкес уәкілетті орган айқындаған тәртіппен есептелетін арттыру коэффициентіне көбейтілген электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және қаржы-есеп айырысу орталығымен не электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісімен электр энергиясын сатып алудың қолданыстағы шартында көрсетілген электр энергиясын сатуға арналған баға бойынша тиісті көлемде теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу арқылы жабады;

1) субъект, являющийся энергопроизводящей организацией, не принимает ответственность за финансовое урегулирование дисбалансов производства-потребления электрической энергии другой энергопроизводящей организации;
2) две и более энергопроизводящих организации, за исключением энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, имеющие заключенный с единым закупщиком и расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, не передают ответственность за финансовое урегулирование собственных дисбалансов производства-потребления электрической энергии одному провайдеру баланса, за исключением гибридных групп;
3) энергопередающая организация не является провайдером баланса.
Актуализация перечня провайдеров баланса осуществляется РЦ БРЭ по факту заключения (расторжения) договоров на передачу ответственности, в течение трех рабочих дней со дня соответствующего заключения.
Энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, имеющие заключенный с единым закупщиком и расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, передавшие ответственность за финансовое урегулирование собственных дисбалансов производства-потребления электрической энергии провайдеру баланса, не подают заявки на участие в регулировании на понижение или повышение.
Подпункты 1) и 2) не распространяются на промышленные комплексы, являющимся потребителем рынка мощности в объеме не менее 1 МВт среднесуточной мощности, согласно Правил организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10612), на определенный период в соответствии с договором о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, срок покупки. При этом утверждҰнный предельный тариф на продажу электрической энергии промышленного комплекса не применяется при расчете цен за дисбалансы для провайдера баланса в пунктах 90, 92, 94, 96 и 98 настоящих Правил.";
пункт 132 изложить в новой редакции:
"132. В рамках договора передачи ответственности, энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии:
1) покрывают все свои положительные дисбалансы посредством покупки у единого закупщика электрической энергии балансирующей электроэнергии в соответствующих объемах по цене на продажу электроэнергии, указанной в действующем договоре купли-продажи электрической энергии с единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром либо с субъектом оптового рынка электрической энергии, умноженной на повышающий коэффициент, рассчитываемый в порядке, определенном уполномоченным органом согласно пункту 16 статьи 15-10 Закона;

2) өзінің барлық теріс теңгерімсіздіктерін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және есеп айырысу-қаржы орталығымен не электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісімен қолданыстағы электр энергиясын сатып алу-сату шартында көрсетілген электр энергиясын сатуға арналған баға бойынша уәкілетті орган Заңның 15-10-бабының 5-тармағына сәйкес айқындаған тәртіппен есептелетін төмендету коэффициентіне көбейтілген баға бойынша сатады.
Осы тармақта көрсетілген арттыру коэффициентінің мәні операциялық тәулік сағаты үшін бірлікке теңестіріледі, онда оң теңгерімсіздік мәні жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын желіге жіберудің жоспарлы мәнінен жол берілетін ауытқу мәнінен аспайды.
Осы тармақта көрсетілген төмендету коэффициентінің мәні операциялық тәулік сағаты үшін бірлікке теңестіріледі, онда теріс теңгерімсіздік мәнінің модулі жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын желіге жіберудің жоспарлы мәнінен жол берілетін ауытқу мәнінен аспайды.
Қаржы-есеп айырысу орталығымен электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шартын жасасқан жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар үшін осы тармақтың екінші және үшінші бөлігінде көрсетілген коэффициенттердің мәні осы шарттардың қолданылу кезеңіне 1-ге теңестіріледі.
2023 жылғы 1 шілдеден кейін электр энергиясының бірыңғай сатып алушысымен ұзақ мерзімді электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасаған, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар үшін арттыру және азайту коэффициенттерінің мәндері мынадай тәртіппен айқындалады:
осы тармақтың екінші және үшінші бөлігінде көрсетілген арттыру коэффициентінің мәні операциялық тәуліктің сағаты үшін 1,3-ке теңестіріледі, онда оң теңгерімсіздік мәніне жол берілетін ауытқу диапазонынан асады;
осы тармақтың екінші және үшінші бөлігінде көрсетілген төмендету коэффициентінің мәні операциялық тәуліктің сағаты үшін 0,7-ге теңестіріледі, онда теріс теңгерімсіздік модулінің мәніне жол берілетін ауытқу диапазонының мәнінен асады.
2023 жылғы 1 шілдеден кейін электр энергиясының бірыңғай сатып алушысымен ұзақ мерзімді электр энергиясын сатып алу-сату шартын жасаған, жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар үшін рұқсат етілген ауытқу мәндері жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтыну тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын желіге жоспарлы жіберу мәнінен ±5% диапазонына тең болады.";
134-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

2) продают все свои отрицательные дисбалансы единому закупщику электрической энергии по цене на продажу электроэнергии, указанной в действующем договоре купли-продажи электрической энергии с единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром либо с субъектом оптового рынка электрической энергии, умноженной на понижающий коэффициент, рассчитываемый в порядке, определенном уполномоченным органом согласно пункту 5 статьи 15-10 Закона.
Значение повышающего коэффициента, указанного в настоящем пункте, приравнивается к единице для часа операционных суток, в котором значение положительного дисбаланса не превышает значения допустимого отклонения от планового значения отпуска электрической энергии в сеть, включенного в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором.
Значение понижающего коэффициента, указанного в настоящем пункте, приравнивается к единице для часа операционных суток, в котором модуль значения отрицательного дисбаланса не превышает значения допустимого отклонения от планового значения отпуска электрической энергии в сеть, включенного в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором.
Для энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, заключивших долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии с расчетно-финансовым центром, значение коэффициентов, указанных в частях второй и третьей настоящего пункта, приравнивается к 1 на весь период действия данных договоров.
Для энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, заключивших долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии с единым закупщиком электрической энергии после 1 июля 2023 года значения, повышающего и понижающего коэффициентов определяются в следующем порядке:
значение повышающего коэффициента, указанного в указанных в частях второй и третьей настоящего пункта, приравнивается к 1,3 для часа операционных суток, в котором значение положительного дисбаланса превышает допустимый диапазон отклонения;
значение понижающего коэффициента, указанного в частях второй и третьей настоящего пункта, приравнивается к 0,7 для часа операционных суток, в котором модуль значения отрицательного дисбаланса превышает допустимый диапазон отклонения.
Для энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, заключивших долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии с единым закупщиком электрической энергии после 1 июля 2023 года, значения допустимых отклонений равны диапазону ±5% от планового значения отпуска электрической энергии в сеть, включенного в суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором.";
пункт 134 изложить в новой редакции:

"134. ЭЭТН ЕАО ай сайын ЭЭТН ЕАО-ның ресми интернет-ресурсында мынадай құжаттарды жариялайды:
1) теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерін және сағаттық теңгерімсіздіктерді есептеу;
2) теңгерімдеуші нарықтың субъектілері арасындағы өзара есеп айырысу тізілімі.";
137-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"137. Теңгерімдеуші нарық субъектілері арасындағы өзара есеп айырысу тізілімі ЭЭТН ЕАО-ның ресми интернет-ресурсында есеп айырысулардың соңғы жарияланған теңгерімдеуші электр энергиясының сағаттық көлемдерін және сағаттық теңгерімсіздіктерді есептеуде көрсетілген ақпарат негізінде екі жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.";
мынадай мазмұндағы 159 және 160-тармақтармен толықтырылсын:
"159. ЭЭТН ЕАО теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату бойынша қызмет үшін ай сайынғы жоспарлы кірісті
, бекітеді, теңгемен.
160. ЭЭТН ЕАО сағаттық теңгерімдеуші электр энергиясының және сағаттық теңгерімсіздіктердің алдын ала есеп айырысуларын алғаннан кейін ай сайын теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату қызметі бойынша кірісті
, теңгемен, мына формула бойынша айқындайды:
, мұнда:
– 100-тармаққа сәйкес айқындалатын есепті кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) субъектінің теңгерімдеуші электр энергиясы және осы кезеңдегі теңгерімдеу аймағында одан сатып алынған теріс теңгерімсіздіктер үшін ЭЭТН ЕАО-ға төлеген төлемінің жиынтық көлемі,.
– 101-тармаққа сәйкес айқындалатын есепті кезең үшін жиынтық (күнтізбелік ай) кезеңдегі теңгерімдеуші электр энергиясы және теңгерімдеу аймағында сатып алынған теріс теңгерімсіздіктер үшін субъектінің атына ЭЭТН ЕАО-ның жиынтық көлемі.
Егер ағымдағы есепті кезеңде
мәні
мәніне тең болмаған жағдайда ЭЭТН ЕАО
мәні
тең болатын деңгейге дейін
мәнін түзетеді.";
бұйрыққа 8-қосымшада:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және теңгерімдеу аймағындағы энергия беруші ұйымдардан тәулік сағатына
теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан ЭЭТН ЕАО шығындары (кірістері), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), мынадай формула бойынша айқындалады:
мұнда:
- j бойынша сома;
j – 1-ден z-ке дейін өзгеретін реттік нөмір;
z – осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында оң теңгерімсіздік жасаған электр немесе жылу энергиясын беру жөніндегі қызметті шарттар негізінде көрсететін энергия беруші ұйымдар субъектілерінің саны;
– осы Қағидалардың 88-1-тармағына сәйкес тәуліктің осы сағаты үшін теңгерімдеу аймағында сатып алынған j-м энергия беруші ұйым жасаған оң теңгерімсіздік үшін ЭЭТН ЕАО энергия беруші ұйымға төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
і бойынша сома;
i – 1-ден w-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
w – осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында теріс теңгерімсіздік жасаған электр немесе жылу энергиясын беру жөніндегі қызметті шарттар негізінде көрсететін энергия беруші ұйымдар субъектілерінің саны;
– осы Қағидалардың 88-1-тармағына сәйкес тәуліктің осы сағаты үшін теңгерімдеу аймағында сатып алынған, i-ші энергия беруші ұйым жасаған теріс теңгерімсіздік үшін ЭЭТН ЕАО энергия беруші ұйымға төлейтін сома, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
Осы тармақ теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру туралы шарт жасасқан энергия беруші ұйымдардың теңгерімсіздіктеріне, ЭЖҰ-ның теңгерімсіздіктеріне, сондай-ақ субъектілердің реттеуші теңгерімсіздіктеріне қолданылмайды.";
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"134. РЦ БРЭ ежемесячно публикует на официальном интернет-ресурсе РЦ БРЭ следующие документы:
1) расчеты почасовых объемов балансирующей электроэнергии и почасовых дисбалансов;
2) реестр взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка.";
пункт 137 изложить в новой редакции:
"137. Реестр взаимозачетов между субъектами балансирующего рынка формируется в течение двух рабочих дней на основании информации, отраженной в расчетах почасовых объемов балансирующей электроэнергии и почасовых дисбалансов, опубликованной в последней версии расчета на официальном интернет-ресурсе РЦ БРЭ.";
дополнить пунктами 159 и 160 следующего содержания:
"159. РЦ БРЭ утверждает ежемесячный плановый доход за деятельность по купле-продаже балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов ), в тенге.
160. РЦ БРЭ ежемесячно, после получения предварительных расчетов почасовых объемов балансирующей электроэнергии и почасовых дисбалансов определяет доходы за деятельность по купле-продаже балансирующей электроэнергии и отрицательных дисбалансов (
), в тенге, по следующей формуле.
- суммарный за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты всех субъектов в адрес РЦ БРЭ за балансирующую электроэнергию и отрицательные дисбалансы, купленные у него в зоне балансирования за этот период, определяемые согласно пункту 100;
- суммарный за расчетный период (календарный месяц) объем оплаты РЦ БРЭ в адрес всех субъектов за отрицательные дисбалансы и балансирующую электроэнергию, купленные у него в зоне балансирования за этот период, определяемые согласно пункту 101.
В случае если за текущий расчетный период
не будет равен
, то РЦ БРЭ корректирует
до значения, при котором
будет равен
.";
в приложении 8:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Затраты (доходы) РЦ БРЭ от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у энергопередающих организаций, в зоне балансирования за час суток (
), в тенге (округляется до сотых), определяются по формуле:
– сумма по j;
j – порядковый номер, изменяющийся от 1 до z;
z – количество субъектов энергопередающих организаций, оказывающих на основе договоров услугу по передаче электрической или тепловой энергии, совершивших положительный дисбаланс в зоне балансирования за данный час;
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ энергопередающей организацией, за положительный дисбаланс, совершенный j-м энергопередающей организаций, купленный в зоне балансирования за данный час суток, согласно пункту 88-1 настоящих Правил, в тенге (округляется до сотых);
сумма по і;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до w;
w – количество субъектов энергопередающих организаций, оказывающих на основе договоров услугу по передаче электрической или тепловой энергии, совершивших отрицательный дисбаланс в зоне балансирования за данный час.
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ энергопередающей организации, за отрицательный дисбаланс, совершенный i-м энергопередающей организацией, купленный в зоне балансирования за данный час суток, согласно пункту 88-1 настоящих Правил, в тенге (округляется до сотых).
Данный пункт не распространяется на дисбалансы энергопередающих организаций, заключивших договор передачи ответственности с провайдером баланса и дисбалансы ЭСО, а также на регулирующие дисбалансы субъектов.";
пункт 4 изложить в новой редакции:

"4. Тәуліктің осы сағатында теңгерімдеу аймағындағы ЭЭТН ЕАО операциялық шығындары
, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) мына формула бойынша айқындалады:
, мұнда:
– есепті кезең (күнтізбелік ай) үшін ЭЭТН ЕАО айқындайтын түзету сомасы, теңге (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– энергия беруші ұйымдардың теріс теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген барлық теңгерімдеу аймақтарында есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) сағаттары үшін субъектілер жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктер сомасының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– энергия беруші ұйымдардың оң теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген барлық теңгерімдеу аймақтарында төмендету сағаты ретінде айқындалған есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) сағаттары үшін субъектілер жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің сомасы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді);
– энергия беруші ұйымдардың оң теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген теңгерімдеу аймағында реттеусіз сағат ретінде айқындалған есепті кезеңнің (күнтізбелік айдың) сағаттары үшін субъектілер жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің сомасы, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– тәулік сағатына байланысты мынадай екі мәннің бірін қабылдайтын мән:
1) энергия беруші ұйымдардың теріс теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген теңгерімдеу аймағында субъектілер тәуліктің бір сағатында жасаған барлық теріс теңгерімсіздіктер сомасының модулі, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді) – егер тәуліктің бір сағаты төмендету сағаты ретінде айқындалса;
2) энергия беруші ұйымдардың оң теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген теңгерімдеу аймағында тәуліктің бір сағатында субъектілер жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің сомасы, кВт*сағ (бүтін санға дейін дөңгелектенеді) – егер тәуліктің бір сағаты жоғарылату сағаты ретінде айқындалса;
3) тәуліктің бір сағаты реттеусіз сағат ретінде айқындалса, энергия беруші ұйымдардың оң теңгерімсіздіктері және ЖҚАР жүйесінің әсерінен туындаған теңгерімсіздіктер енгізілмеген теңгерімдеу аймағында тәулік сағаты ішінде субъектілер жасаған барлық оң теңгерімсіздіктердің сомасы кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6-1. Теңгерімдеуші электр энергиясын сатудан және теңгерімдеу аймағында тәулік сағатына
теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасаспаған, табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулер графигіне сәйкес құрамына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулер кезеңінде электр энергиясын өндіретін гидроэлектростанция кіретін субъектіден теріс теңгерімсіздіктерді сатып алудан ЭЭТН ЕАО шығындары (кірістері), теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), формула бойынша айқындалады:
бойынша сома;
j – 1-ден z-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
z – осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында оң теңгерімсіздік жасаған, теңгерім провайдерімен жауапкершілік беру шартын жасаспаған, табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулер графигіне сәйкес құрамына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулер кезеңінде электр энергиясын өндіретін гидроэлектростанциясы бар субъектілердің саны;

"4. Операционные затраты РЦ БРЭ в зоне балансирования за данный час суток
, в тенге (округляется до сотых), определяются по формуле:
– корректировочная сумма, определяемая РЦ БРЭ за расчетный период (календарный месяц), в тенге (округляется до сотых);
– модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных субъектами за часы расчетного периода (календарного месяца), определенные как часы на понижение, во всех зонах балансирования, в которую не включены отрицательные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых);
– сумма всех положительных дисбалансов, совершенных субъектами за часы расчетного периода (календарного месяца), определенные как часы на повышение, во всех зонах балансирования, в которую не включены положительные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых);
– сумма всех положительных дисбалансов, совершенных субъектами за часы расчетного периода (календарного месяца), определенные как часы без регулирования, в зоне балансирования, в которую не включены положительные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых);
– значение, принимающее одно из следующих двух значений, в зависимости от часа суток:
1) модуль суммы всех отрицательных дисбалансов, совершенных субъектами за час суток в зоне балансирования, в которую не включены отрицательные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых), – если час суток определен как час на понижение;
2) сумма всех положительных дисбалансов, совершенных субъектами за час суток в зоне балансирования, в которую не включены положительные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых), – если час суток определен как час на повышение;
3) сумма всех положительных дисбалансов, совершенных субъектами за час суток в зоне балансирования, в которую не включены положительные дисбалансы энергопередающих организаций и дисбалансы, вызванные воздействием системы АРЧМ, в кВт*ч (округляется до целых), – если час суток определен как час без регулирования.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Затраты (доходы) РЦ БРЭ от продажи балансирующей электроэнергии и покупки отрицательных дисбалансов у субъекта, в состав которого входит гидроэлектростанция, вырабатывающая электрическую энергию в период природоохранных попусков воды, согласно графику природоохранных попусков воды не заключившего договор передачи ответственности с провайдером баланса, в зоне балансирования за час суток
, в тенге (округляется до сотых), определяются по формуле:
- сумма по j;
j – порядковый номер, изменяющийся от 1 до z;
z – количество субъектов, в состав которого входит гидроэлектростанция, вырабатывающая электрическую энергию в период природоохранных попусков воды, согласно графику природоохранных попусков воды, не заключившего договор передачи ответственности с провайдером баланса, совершивших положительный дисбаланс в зоне балансирования за данный час;

– осы тәулік сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған реттеуші теңгерімсіздікті қоспағанда, осы Қағидалардың 93 және 95-тармақтарына сәйкес теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасаспаған, табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулердің графигіне сәйкес құрамына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулері кезеңінде электр энергиясын өндіретін гидроэлектростанциялар кіретін, j-ші субъект жасаған оң теңгерімсіздік үшін ЭЭТН ЕАО-ға теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасаспаған, табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулердің графигіне сәйкес құрамына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулері кезеңінде электр энергиясын өндіретін гидроэлектростанциялар кіретін субъект төлейтін сома, теңге (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
і – 1-ден w-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
w – осы сағат ішінде теңгерімдеу аймағында теріс теңгерімсіздік жасаған, табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулер графигіне сәйкес құрамына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулер кезеңінде электр энергиясын өндіретін гидроэлектростанциясы бар субъектілердің саны.
– осы тәулік сағатында теңгерімдеу аймағында сатып алынған реттеуші теңгерімсіздікті қоспағанда, осы Қағидалардың 91 және 97-тармақтарына сәйкес теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасаспаған, табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулердің графигіне сәйкес құрамына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулері кезеңінде электр энергиясын өндіретін гидроэлектростанциялар кіретін, i-ші субъект жасаған теріс теңгерімсіздік үшін ЭЭТН ЕАО теңгерім провайдерімен жауапкершілікті беру шартын жасаспаған, табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулердің графигіне сәйкес құрамына табиғат қорғау мақсатындағы су жіберулері кезеңінде электр энергиясын өндіретін гидроэлектростанциялар кіретін субъектіге төлейтін сома, теңге (жүзден біріне дейін дөңгелектеледі).".
3. "Электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 24 ақпандағы № 137 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10550 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын ұйымдастыру қағидаларында:
43-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"43. Цифрлық майнерлер үшін орталықтандырылған сауда-саттық мынадай жағдайларда өткізілмеген болып есептеледі:
1) белгіленген мерзімде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан цифрлық майнерлердің алдын ала төлем сомалары туралы ақпарат болмаған кезде;

– сумма, оплачиваемая субъектом, в состав которого входит гидроэлектростанция, вырабатывающая электрическую энергию в период природоохранных попусков воды, согласно графику природоохранных попусков воды, не заключившего договор передачи ответственности с провайдером баланса, РЦ БРЭ, за положительный дисбаланс, совершенный j-м субъектом, в состав которого входит гидроэлектростанция, вырабатывающая электрическую энергию в период природоохранных попусков воды, согласно графику природоохранных попусков воды, не заключившего договор передачи ответственности с провайдером баланса, за исключением регулирующего дисбаланса, купленный в зоне балансирования за данный час суток, согласно пункту 93 и 95 настоящих Правил, в тенге (округляется до сотых);
- сумма по і;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до w;
w – количество субъектов, в состав которого входит гидроэлектростанция, вырабатывающая электрическую энергию в период природоохранных попусков воды, согласно графику природоохранных попусков воды, не заключившего договор передачи ответственности с провайдером баланса, совершивших отрицательный дисбаланс, в зоне балансирования за данный час.
– сумма, оплачиваемая РЦ БРЭ субъекту, в состав которого входит гидроэлектростанция, вырабатывающая электрическую энергию в период природоохранных попусков воды, согласно графику природоохранных попусков воды, не заключившего договор передачи ответственности с провайдером баланса, за отрицательный дисбаланс, совершенный i-м субъектом, в состав которого входит гидроэлектростанция, вырабатывающая электрическую энергию в период природоохранных попусков воды, согласно графику природоохранных попусков воды, не заключившего договор передачи ответственности с провайдером баланса, за исключением регулирующего дисбаланса, купленный в зоне балансирования за данный час суток, согласно пункту 91 и 97 настоящих Правил, в тенге (округляется до сотых).".
3. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года №137 "Об утверждении Правил организации централизованных торгов электрической энергией" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №10550) внести следующее изменение:
в Правилах организации централизованных торгов электрической энергией, утвержденных указанным приказом:
пункт 43 изложить в новой редакции:
"43. Централизованные торги для цифровых майнеров считаются не состоявшимися в следующих случаях:
1) при отсутствии информации о суммах предоплаты цифровых майнеров от единого закупщика электрической энергии в установленные сроки;

2) электр энергиясын сатып алуға арналған сауда сессиясына қатысуға электрондық сауда жүйесіне цифрлық майнерлердің өтінімдері болмаған кезде.".
4. "Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
2-қосымшада:
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. Қабылданған өзгерістерге сәйкес k4 коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
, мұндағы:
n – энергия өндіруші ұйымның электр станцияларын генерациялайтын қондырғыларының жалпы саны;
m – авариялық немесе жоспардан тыс жөндеудегі немесе резервтен тыс күйдегі энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының саны;
k – жоспарлы жөндеу ұзақтығы номиналды жоспарлы жөндеу кезеңінің ұзақтығынан асып кеткен энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының саны;
q – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының не осы электр станцияларының қазандықтарының авариялық тоқтауына байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған жөндеу өтінімдерінің нақты саны;
t – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған жөндеу өтінімдерінің нақты саны;
i – сәйкесінше 1-ден: k, m, n, q немесе t-ге дейін өзгеретін реттік нөмірі;
z – өлшемсіз коэффициент:
z=1, жабдықты авариялық және (немесе) жоспардан тыс жөндеуге шығарудың бірыңғай жағдайы кезінде немесе жоспардан тыс тәртіппен резервтен тыс жағдайда;
z=2, егер осы шығару жабдықты авариялық және (немесе) жоспарланбаған жөндеуден пайдалануға бергеннен кейін 72 сағаттан ерте болмаған жағдайда, есепті кезеңде сол ірі блокты жабдықты (қазанды, генераторды немесе турбинаны) жоспардан тыс тәртіппен авариялық және (немесе) жоспарланбаған тәртіппен жоспардан тыс жөндеу немесе резервтен тыс жай-күйге;
Р белг.ав.i – авариялық немесе жоспардан тыс жөндеудегі немесе жоспардан тыс тәртіпте резервтен тыс күйдегі, генерациялайтын қондырғының белгіленген электр қуаты, МВт-та;
Сағ.ав.i – есептік кезеңде авариялық немесе жоспардан тыс жөндеуде немесе резервтен тыс жағдайда, жоспарланбаған тәртіппен, жүйелік операторға берілген жөндеу өтініміне сәйкес айқындалатын минуттарда генерациялайтын қондырғының нақты тоқтап қалу ұзақтығы;
Рбелг.жж.i – жоспарлы жөндеу ұзақтығы номиналды жоспарлы жөндеу кезеңінің ұзақтығынан асатын, генерациялайтын қондырғының белгіленген электр қуаты, МВт-та;
Сағ.жж.ἰ – жүйелік операторға берілген жөндеу өтініміне сәйкес айқындалатын, номиналды жоспарлы жөндеу кезеңіне қатысты ҰБТ генерациялайтын қондырғыны жоспарлы жөндеу ұзақтығының есепті кезеңдегі нақты асып кету ұзақтығы;
Ршек.i – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының не осы электр станцияларының қазандықтарының авариялық тоқтауына байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымның есеп айырысу кезең (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған i-ші жөндеу өтінімінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларын генерацияның электр қуатының жиынтық ағымдағы шектеулерінің мәні, МВт-та;
Сағ.шек.i – есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік айда) энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы қазандықтар корпустарының не осы электр станцияларының қазандықтарының авариялық тоқтауына байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан i-ші жөндеу өтінімінің іс жүзіндегі ұзақтығы, минуттарда;
Сағ.ай – есептік кезеңнің ұзақтығы, минуттарда;
Рбелг.i– i-нің орнатылған электр қуаты генераторлық қондырғылар;
Рбелг.маус.i – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымның есептік кезең (күнтізбелік ай) ішінде қолданыста болған i-ші жөндеу өтінімінде көрсетілген энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларын генерациялаудың электр қуатының жиынтық ағымдағы шектеулерінің мәні, МВт-та;
Сағ.шек.маус.i – энергия өндіруші ұйымның жылу электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларының жұмысындағы белгіленген электр қуатының маусымдық шектеулеріне байланысты жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымнан i-ші жөндеу өтінімінің есептік кезеңдегі (күнтізбелік айдағы) нақты қолданылу ұзақтығы, минуттармен;

2) при отсутствии поданных в электронную систему торговли цифровыми майнерами заявок на участие в торговой сессии на покупку электрической энергии.".
4. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года №152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №10612) внести следующее изменение:
в Правилах организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных указанным приказом:
в приложении 2:
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. В соответствии с принятыми изменениями, коэффициент k4 определяется по формуле:
n – общее количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации;
m – количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, находящихся в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва;
k – количество генерирующих установок электрических станций энергопроизводящей организации, длительность планового ремонта которых превысила длительность номинального планового ремонтного периода;
q – фактическое количество действовавших в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтных заявок от энергопроизводящей организации, поданных Системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций;
t – фактическое количество действовавших в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтных заявок от энергопроизводящей организации, поданных Системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации;
ἰ – порядковый номер, изменяющийся, соответственно, от 1 до: k, m, n, q или t;
z – безразмерный коэффициент:
z=1, при единичном случае вывода оборудования в аварийный и (или) внеплановый ремонт, или в состоянии вне резерва внеплановом порядке;
z=2, при повторном выводе в аварийный и (или) неплановый ремонт, или в состояние вне резерва внеплановом порядке одного и того же крупноблочного оборудования (котла, генератора или турбины) за расчетный период в случае, если данный вывод произошел не ранее 72 часов после ввода оборудования в эксплуатацию из аварийного и (или) непланового ремонта или в состояние вне резерва внеплановом порядке;
Р уст.ав.ἰ – установленная электрическая мощность ἰ -той генерирующей установки, находящейся в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва внеплановом порядке, в МВт;
Ч.ав.ἰ – фактическая за расчетный период длительность простоя ἰ -той генерирующей установки в аварийном или внеплановом ремонте, или в состоянии вне резерва в неплановом порядке, в минутах, определяемая в соответствии с ремонтной заявкой поданной Системному оператору;
Руст.пр.ἰ – установленная электрическая мощность ἰ -той генерирующей установки, длительность планового ремонта которой превысила длительность номинального планового ремонтного периода, в МВт;
Ч.пр.ἰ – фактическая за расчетный период длительность превышения длительности планового ремонта ἰ -той генерирующей установки относительно номинального планового ремонтного периода, в минутах, определяемая в соответствии с ремонтной заявкой поданной Системному оператору;
Рогр.i – значение совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанное в i-той действовавшей в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтной заявке от энергопроизводящей организации, поданной Системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, в МВт;
Чогр.i – фактическая за расчетный период (календарный месяц) длительность действия i-й ремонтной заявки от энергопроизводящей организации, поданной Системному оператору в связи с аварийными остановами корпусов котлов находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации либо котлов данных электрических станций, в минутах;
Чмес– длительность расчетного периода, в минутах;
Руст. ἰ – установленная электрическая мощность ἰ -той генерирующей установки;
Рогр.сез.i – значение совокупных текущих ограничений электрической мощности генерации тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, указанное в i-той действовавшей в течение расчетного периода (календарного месяца) ремонтной заявке от энергопроизводящей организации, поданной Системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в МВт;
Чогр.сез.i – фактическая за расчетный период (календарный месяц) длительность действия i-й ремонтной заявки от энергопроизводящей организации, поданной Системному оператору в связи с сезонными ограничениями установленной электрической мощности находящихся в работе генерирующих установок тепловых электрических станций энергопроизводящей организации, в минутах;

5. "Бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 688 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12510 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірыңғай сатып алушы құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымдармен жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарттар үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемін айқындау қағидаларында:
3 және 4-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"3. Құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйыммен бірыңғай сатып алушы жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет көлемі) осы Қағидаларға сәйкес дайындалған және есепті жылдың алдындағы жылдың бірінші қазанына дейін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйым нарық кеңесіне жіберген құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйыммен жасалатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемін есептеу (бұдан әрі – Есептеу) бойынша ұсынымдық сипаттағы нарық кеңесінің қорытындысын алғаннан кейін айқындалады.
Нарық кеңесінің қорытындысы Есептеудің осы Қағидаларға сәйкестігі туралы хатты алу арқылы жүзеге асырылады.
Қорытындыны нарық кеңесі құрамына электр станциялары бойынша бөліністе ұсынған жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйым есеп енгізген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде ұсынады.
4. Көрсетілетін қызмет көлемі мынадай формула бойынша есептеледі:
– көрсетілетін қызмет көлемі, МВт;
– ЭӨҰ станцияларының генерациялайтын қондырғыларының (оның жылу жүктемесіне берілген деңгейінде) ең аз электр қуатының тиісті жылдағы жоспардағы ең көп мәні, МВт;
– энергия өндіруші ұйымның өзіндік тұтынуының тиісті жылдағы электр қуатының ең көп мәні, энергия өндіруші ұйымның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатып алу туралы шартта көрсетіледі, МВт.

5. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 688 "Об утверждении Правил определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12510) внести следующие изменения и дополнение:
В Правилах определения объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемых единым закупщиком с действующими энергопроизводящими организациями, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, утвержденных указанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в новой редакции:
"3. Объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого единым закупщиком с действующей энергопроизводящей организацией, в состав которой входят теплоэлектроцентрали (далее – Объем услуги), определяется после получения заключения совета рынка, рекомендательного характера, по расчету объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого единым закупщиком с действующей энергопроизводящей организацией, в состав которой входят теплоэлектроцентрали (далее – Расчет), подготовленного согласно настоящим Правилам и направленного совету рынка действующей энергопроизводящей организацией, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, до первого октября года, предшествующего расчетному году, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Заключение совета рынка осуществляется посредством получения письма о соответствии Расчета настоящим Правилам.
Заключение представляется советом рынка в течение восьми рабочих дней со дня внесения ему Расчета действующей энергопроизводящей организацией, в состав которой входят теплоэлектроцентрали в разбивке по электрическим станциям.
4. Расчет Объема услуги осуществляется по следующей формуле:
ОП– Объем услуги, в МВт;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станций ЭПО, в МВт;
– максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в МВт;

– мынадай екі мәннің ең азы: 1) Заңның 15-4-бабына сәйкес жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім (негізінде) электр энергетикасы саласындағы уәкілетті органмен жасалғаннан кейін энергия өндіруші ұйым бірыңғай сатып алушымен жасасқан электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі (осы көлемде ескерілген конденсациялық турбиналардың электр қуатының мәндерін шегере отырып), 2) жаңғыртуға, кеңейтуге, реконструкциялауға және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін және жылыту іріктеулері бар және күзгі-қысқы кезеңнің өтуі кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станцияларының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылға арналған жоспарлы ең жоғары мәні; 3) Заңның 15-8-бабына сәйкес энергия өндіруші ұйымның бірыңғай сатып алушымен жасасқан электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта белгіленген электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің көлемі.
– модуль
, в МВт;
– дельта, МВт, мынадай формула бойынша есептелетін:
– түзету, МВт-та;
– энергия өндіруші ұйымның i-ші электр станциясының аттестатталған электр қуаты, МВт;
– тиісті аттестаттау нәтижелері бойынша тіркелген энергия өндіруші ұйымның i-ші электр станцияларының өз мұқтаждарының электр қуаты, МВт;
– генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) i-ші станцияларының ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт;
– энергия өндіруші ұйымның і-ші электр станциясының электр энергиясының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шартта көрсетілген тиісті жылдағы арналған электр энергиясын экспорттаудың шекті қуаты, МВт;
Егер (дельта) анықтаудың нәтижесінде оның мәні оң (нөлден артық) болса, онда (дельта) мәні нөлге теңестіріледі болады.
Егер көрсетілетін қызмет көлемін анықтау нәтижесінде оның мәні теріс болса, онда көрсетілетін қызмет көлемінің мәні нөлге теңестіріледі.".
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымның меншікті тұтынуының электр қуатының тиісті жылға арналған ең жоғары мәні мына формула бойынша есептеледі:
, мұнда
– электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымның меншікті тұтынуының электр қуатының тиісті жылға арналған ең жоғары мәні МВт;
– электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу туралы шартында көрсетілген энергия өндіруші ұйымның i-ші электр станциясы меншікті тұтынуының электр қуатының тиісті жылға арналған ең жоғары мәні, МВт;
i бойынша сома;
i – 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n – жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр станцияларының жалпы саны.";
қосымша осы Тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

– минимальное из следующих двух значений: 1) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенном энергопроизводящей организацией с единым закупщиком после (на основании) заключения с уполномоченным органом в области электроэнергетики инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, согласно статье 15-4 Закона (за вычетом учтенного в данном объеме значений электрической мощности конденсационных турбин), 2) плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станций ЭПО, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, и имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода; 3) объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности, установленный в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключенном энергопроизводящей организацией с единым закупщиком согласно статье 15-8 Закона.
– модуль
, в МВт;
– дельта, в МВт, рассчитываемая по следующей формуле:
– поправка, в МВт;
– аттестованная электрическая мощность i-ой электрической станции энергопроизводящей организации, в МВт;
– электрическая мощность собственных нужд i-ой электрической станций энергопроизводящей организации, зафиксированная по результатам соответствующих аттестаций, в МВт;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) i-ой станций ЭПО, в МВт;
– максимальная за соответствующий год электрическая мощность экспорта i-ой электрической станции энергопроизводящей организации, указываемая в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в МВт;
Если в результате определения (дельты) ее значение окажется положительным (больше нуля), то значение (дельты) приравнивается к нулю.
Если в результате определения Объема услуги его значение окажется отрицательным, то значение Объема услуги приравнивается к нулю.".
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, рассчитывается по формуле:
– максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в МВт;
- максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления i-ой электрической станции энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в МВт;
сумма по i;
i– порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n– общее количество теплоэлектроцентралей, входящих в состав действующей энергопроизводящей организации.";
приложение изложить в новой редакции, согласно приложению 5 к настоящему Перечню.

6. "Жүйелік оператордың қызмет көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 691 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12562 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жүйелік оператордың қызмет көрсету, жүйелік және қосалқы көрсетілетін қызметтер нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
9-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"9. Ұлттық электр желісін пайдалану бойынша көрсетілетін қызмет электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері болып табылатын энергия беруші ұйымдар, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, тұтынушылар, оның ішінде инвестициялық тарифті алушылар, үкіметаралық тарифті алушылар және цифрлық майнерлер Заңның 13-бабы 7-2-тармағына сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған кезде және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығымен, оның ішінде теңгерім провайдерлері арқылы теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату операцияларын жүзеге асырған кезде көрсетіледі.
Ұлттық электр желісін пайдалану бойынша көрсетілетін қызмет осы Қағидалардың 6-тармағы 4) тармақшасында көрсетілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының басқа субъектілерін қоспағанда, осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілеріне олар электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған кезде және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығымен теңгерімдеуші электр энергиясын және теріс теңгерімсіздіктерді сатып алу-сату операцияларын жүзеге асырған кезде көрсетілмейді.";
36-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"36. Есептік кезеңнің нәтижелері бойынша жүйелік оператор осы Қағидаларға қосымшада ұсынылған нысан бойынша Қазақстан Республикасының көтерме сауда нарығында электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты теңгерімін қалыптастырады. Электр энергиясын генерация-тұтынудың нақты теңгерімі облыстардың әкімшілік бөлінісіне, электр энергетикасының белгілі бір объектілерінің белгілі бір әкімшілік не қаржы ұйымдарына заңды тиесілігіне қарамастан энергия тораптары бөлінісінде қалыптастырылады. Көтерме сауда нарығы субъектілерімен өндіріс, беру, тұтыну көлемдерін салыстыру актілерінің көшірмелері, энергия беруші компаниялардың, оның ішінде өңірлік электр желілік компаниялардың электр энергиясын қабылдау-босатудың жиынтық нақты теңгерімдері, шекара маңындағы энергия жүйелерімен салыстыру актілерінің көшірмелері нақты теңгерімді жасау үшін есепті ақпарат болып табылады. Көтерме сауда нарығының субъектілері есепті ақпаратты жүйелік операторға есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін жібереді.
Бекітілген нақты теңгерім деректері заңды күшіне енген сот актісі негізінде немесе барлық мүдделі тараптар келіскен электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісінің жолданымы негізінде есеп айырысу кезеңіндегі нақты теңгерім бекітілген сәттен бастап жалпы талап қою мерзімінің өтуі шегінде түзетіледі.
Егер мынадай құжаттар ұсынылған жағдайда:

6. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года №691 "Об утверждении Правил оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12562) внести следующие изменения:
в Правилах оказания услуг системным оператором, организации и функционирования рынка системных и вспомогательных услуг, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Услуга по пользованию национальной электрической сетью предоставляются энергопередающим организациями, энергоснабжающим организациями, потребителям, в том числе получателям инвестиционного тарифа, получателям межправительственного тарифа и цифровым майнерам, являющимися субъектами оптового рынка электрической энергии, при покупке ими электрической энергии у единого закупщика электрической энергии и осуществлении операций купли-продажи балансирующей электрической энергии и отрицательных дисбалансов с расчетным центром балансирующего рынка электрической энергии, в том числе через провайдеров баланса в соответствии с пунктом 7-2 статьи 13 Закона.
Услуга по пользованию национальной электрической сетью не оказывается субъектам оптового рынка электрической энергии, указанным в пункте 6 настоящих Правил, за исключением других субъектов оптового рынка электрической энергии, указанных в подпункте 4) пункта 6 настоящих Правил, при покупке ими электрической энергии у единого закупщика электрической энергии и осуществлении операций купли-продажи балансирующей электрической энергии и отрицательных дисбалансов с расчетным центром балансирующего рынка электрической энергии.";
пункт 36 изложить в новой редакции:
"36. По результатам расчетного периода системный оператор формирует фактический баланс производства – потребления электрической энергии на оптовом рынке Республики Казахстан по форме, представленной в приложении к настоящим Правилам. Фактический баланс производства-потребления электрической энергии формируется в разрезе энергоузлов вне зависимости от административного деления областей, юридической принадлежности тех или иных объектов электроэнергетики определенным административным либо финансовым организациям. Отчетной информацией для составления фактического баланса являются копии актов сверок объемов производства, передачи, потребления с субъектами оптового рынка, сводные фактические балансы приема-отпуска электроэнергии энергопередающих компаний, в том числе региональных электросетевых компаний, копии актов сверок с приграничными энергосистемами. Отчетную информацию субъекты оптового рынка направляют системному оператору до 10 числа месяца, следующего за отчетным.
Данные утвержденного фактического баланса корректируются в пределах общего срока исковой давности с момента утверждения фактического баланса за расчетный период, на основании судебного акта, вступившего в законную силу, или на основании обращения субъекта оптового рынка электрической энергии, согласованного со всеми заинтересованными сторонами.
Обращение считается согласованным всеми заинтересованными сторонами в случае, если представлены следующие документы:

1) электр энергиясының көтерме сауда нарығының өтініш білдірген субъектісінің атына электр энергиясын беру желілері бойынша жүзеге асырылатын энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымдар жүйелік операторға осы түзетуді көрсете отырып, өз желілері бойынша түзетілген теңгерімді ұсынса;
2) электр энергиясын өндіру-тұтыну көлемі өзгертілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері және электр энергиясының теңгерімдеуші нарығының есеп айырысу орталығы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті өкілдер қол қойған осындай түзетуді жүргізуге келісім хаттарын ұсынса, жолданымды барлық мүдделі тараптар келіскен болып есептеледі.
Бекітілген нақты теңгерімі берілген және есепті кезеңде тұтынылған электр энергиясының нақты көлеміне әсер етпейтін грамматикалық немесе арифметикалық қателер анықталған жағдайда жүйелік оператор көрсетілген қателерді өз бетінше түзетеді.
Жүйелік оператор түзетулер және (немесе) бекітілген нақты теңгерімдегі қателерді түзету жүргізілген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде енгізілген түзетулер және (немесе) түзетулерді көрсете отырып, барлық мүдделі тараптарды жазбаша хабардар етеді. Бұл хабарлама бекітілген нақты теңгерімнің ажырамас бөлігі болып табылады.";
қосымша осы Тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
7. "Электр энергиясына арналған шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін пайда нормасын айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 205 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20700 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясына арналған шекті тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін пайда нормасын айқындау әдістемесінде:
33 және 34-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"33. Теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифтерді айқындау кезінде ескерілетін теңгерімдеу үшін үстемеақы теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифтің құрамдас бөлігі болып табылады.
34. Теңгерімдеу үшін үстемеақы нөлге теңестіріледі.".
8. "Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 30 сәурдегі №161 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22727 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған аукциондық сауда-саттықты ұйымдастыру мен өткізу қағидаларында:
93-тармақ жаңа редакцияда жазылсын.

1) энергопередающие (энергопроизводящие) организации, по чьим сетям осуществляется передача электрической энергии в адрес обратившегося субъекта оптового рынка электрической энергии, предоставили системному оператору скорректированный баланс по своим сетям с указанием данной корректировки;
2) субъекты оптового рынка электрической энергии, объемы производства-потребления электрической энергии которых изменены, и расчетный центр балансирующего рынка электрической энергии предоставили письма согласия на проведение такой корректировки, подписанные уполномоченными в соответствии с законодательством Республики Казахстан представителями.
В случае выявления грамматических или арифметических ошибок в утвержденном фактическом балансе, не влияющих на фактические объемы поставленной и потребленной электрической энергии за расчетный период, системный оператор самостоятельно исправляет указанные ошибки.
Системный оператор в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента проведения корректировок и (или) исправления ошибок в утвержденном фактическом балансе письменно уведомляет все заинтересованные стороны с указанием внесенных корректировок и(или) исправлений. Данное уведомление является неотъемлемой частью утвержденного фактического баланса.";
приложение изложить в новой редакции, согласно приложению 6 к настоящему Перечню.
7. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года №205 "Об утверждении Методики определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20700) внести следующие изменения:
в Методике определения нормы прибыли, учитываемой при утверждении предельных тарифов на электрическую энергию, утвержденных указанным приказом:
пункты 33 и 34 изложить в новой редакции:
"33. Надбавка за балансирование, учитываемая при определении предельных тарифов на балансирующую электроэнергию, является составной частью предельного тарифа на балансирующую электроэнергию.
34. Надбавка за балансирование приравнивается к нулю.".
8. В приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года №161 "Об утверждении Правил организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22727) внести следующие изменения:
в Правилах организации и проведения аукционных торгов на строительство вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, утвержденных указанным приказом:
пункт 93 изложить в новой редакции:

"93. Осы Қағидаларда көзделген жағдайларды қоспағанда аукциондық сауда-саттық жеңімпазы электр қуатын сатып алу шартының жобасын алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде есептеу осы Қағидалардың 104-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімдер өткеннен кейін келесі айдың бірінші күнінен басталатын, 15 (он бес) жылға тең мерзімге аукциондық сауда-саттық нәтижесі бойынша айқындалған генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф бойынша көрсетілген шартқа қол қояды.
Осы Қағидалардың 104-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімдер өткенге дейін генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды бірінші аттестаттаудан өткізу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алудың басталуы осы Қағидалардың 104-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімдер өткеннен кейінгі келесі айдың бірінші күні немесе мына талаптар орындалған кезде аукциондық сауда-саттық жеңімпазы бірінші аттестациядан өткен айдан кейінгі айдың бірінші күні болып табылады:
1) генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыны мерзімінен бұрын пайдалануға енгізу жоспарланғаны туралы аукциондық сауда-саттық жеңімпазы уәкілетті орган мен бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларда белгіленген генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну мерзімі аяқталатын жылдың алдындағы жылдың 15 қазанынан кешіктірмей хабарлама жіберуі;
2) аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы мен бірыңғай сатып алушы аукциондық сауда-саттық жеңімпазы бірінші аттестациядан өткен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап көрсетілетін қызметтерді сатып алу күнін белгілейтін электр қуатын сатып алу шартына тиісті қосымша келісімге осы Қағидаларда белгіленген генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну мерзімі аяқталатын жылдың алдындағы жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей қол қоюы;
Генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну үшін электр қуатын сатып алу шартында белгіленген мерзімдер өткенге дейін генерацияның маневрлік генерация режимі бар генерациялайтын қондырғыларды бірінші аттестаттаудан өткізу кезінде және осы Қағидалардың 93-тармағы екінші бөлігінің 1) және 2) тармақтарында көзделген талаптар орындалған кезде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алудың басталу күні кейінге шегеріледі және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу мерзімі он бес (15) жылға тең, аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы бірінші аттестаттаудан өткен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен басталады.
Электр қуатын сатып алу шартына сәйкес белгіленген мерзімдер өткеннен кейін генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыларды бірінші аттестаттаудан өткізу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алудың басталуы аукциондық сауда-саттық жеңімпазы бірінші аттестаттаудан өткен келесі айдың бірінші күні болып табылады.
Бұл ретте генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салу кезінде электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке жеке тариф, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген аукциондық сауда-саттық жеңімпазының электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу мерзімі ұлғаю жағына қарай түзетуге жатпайды.".
104-тармақ жаңа редакцияда жазылсын.

"93. Победитель аукционных торгов в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения проекта договора покупки электрической мощности подписывает указанный договор по индивидуальному тарифу на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, определенному по результату аукционных торгов, на срок равный 15 (пятнадцати) годам отсчет которого начинается с первого числа месяца следующего после истечения сроков предусмотренных подпунктом 2) пункта 104 настоящих Правил, за исключением случаев, предусмотренных настоящими Правилами.
При прохождении первой аттестации генерирующих установок с маневренным режимом генерации до истечения сроков предусмотренных подпунктом 2) пункта 104 настоящих Правил, началом покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности является первое число месяца, следующего после истечения сроков, предусмотренных подпунктом 2) пункта 104 настоящих Правил или первое число месяца, следующего за месяцем, в котором победитель аукционных торгов прошел первую аттестацию, при условии выполнения следующих требований:
1) направление победителем аукционных торгов уведомления о планируемом досрочном вводе в эксплуатацию генерирующей установки с маневренным режимом генерации в уполномоченный орган и единому закупщику в срок не позднее 15 октября года, предшествующего году, в котором истекает срок предоставления копии акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, установленный настоящими Правилами;
2) подписание победителем аукционных торгов и единым закупщиком соответствующего дополнительного соглашения к договору покупки электрической мощности, который устанавливает дату начала покупки услуг с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором победитель аукционных торгов прошел первую аттестацию, в срок не позднее 1 ноября года, предшествующего году, в котором истекает срок предоставления копии акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, установленный настоящими Правилами.
При прохождении первой аттестации генерирующих установок с маневренным режимом генерации до истечения срока, установленного договором покупки электрической мощности для предоставления копии акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, и при выполнении условий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части второй пункта 93 настоящих Правил, дата начала покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности переносится и срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности, равный 15 (пятнадцати) годам, начинается с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором победитель аукционных торгов прошел первую аттестацию.
При прохождении первой аттестации генерирующих установок с маневренным режимом генерации после истечения сроков, предусмотренных договором покупки электрической мощности, началом покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности является первое число месяца, следующего за месяцем, в котором победитель аукционных торгов прошел первую аттестацию.
При этом индивидуальный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности при строительстве вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, срок покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности победителя аукционных торгов, предусмотренный частью первой настоящего пункта, не подлежат корректировке в сторону увеличения.".
пункт 104 изложить в новой редакции:

"104. Электр қуатын сатып алу шартына қол қойылғаннан кейін аукциондық сауда-саттықтың жеңімпазы бірыңғай сатып алушыға мынадай құжаттар мен ақпаратты ұсынады:
1) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын мемлекеттік органға жіберілген, генерацияның маневрлік режимі бар (электр қуатын сатып алу шартының орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі, бұл ретте газ электр станциялары және гидроэлектр станциялары үшін бұл көшірме электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде ұсынылады;
2) Құрылыс қызметі туралы заңда айқындалған тәртіппен бекітілген генерацияның маневрлік режимі бар (электр қуатын сатып алу шартының орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесі, бұл ретте газ электр станциялары үшін осы көшірме электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 48 (қырық сегіз) ай ішінде, ал гидроэлектр станциялары үшін – электр қуатын сатып алу шартына қол қойылған күннен бастап 60 (алпыс) ай ішінде ұсынылады.";
3) бірыңғай сатып алушының сұратуы бойынша генерацияның маневрлік режимі бар (электр қуатын сатып алу шартының орындалуын қамтамасыз ететін) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың салыну барысы туралы ақпарат;
4) осы Қағидалардың 95-тармағына сәйкес электр қуатын сатып алу шартының орындалуын қаржылық қамтамасыз ету.
Бұл ретте генерацияның маневрлік режимі бар генерациялайтын қондырғыны салу жобасын іске асыру процесінде аукциондық сауда-саттық жеңімпазына электр қуатын сатып алу шартын кейіннен түзете отырып, аукциондық сауда-саттық жеңімпазы жолдаған электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің ауытқуы туралы хабарлама негізінде көрсетілген жобаның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен 15 (он бес) %-ға дейін ұлғаю жағына қарай да, кему жағына (электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шарттық көлемінен) қарай да ауытқуына жол беріледі.
Электр қуатын сатып алу шарты бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің шарттық көлемінен көрсетілген жобаның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметінің көлемін түзету үшін аукциондық сауда-саттық жеңімпазы электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызмет көлемінің шарттық көлемінен көрсетілген жобаның электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметі көлемінің ауытқуы туралы хабарламаны уәкілетті органға және бірыңғай сатып алушыға осы Қағидаларда белгіленген генерацияның маневрлік режимі бар жаңадан пайдалануға берілетін генерациялық қондырғыларды пайдалануға қабылдау актісінің көшірмесін ұсыну мерзімі аяқталатын жылдың алдындағы жылдың 15 қазанынан кешіктірмей жібереді.".
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына 5-қосымша
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктердің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағаларын айқындау тәртібі
Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктердің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы былайша айқындалады:

"104. После подписания договора покупки электрической мощности победитель аукционных торгов предоставляет единому закупщику следующие документы и информацию:
1) копию уведомления о начале строительно-монтажных работ, вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение договора покупки электрической мощности), направленного в государственный орган, осуществляющий государственный архитектурно-строительный контроль, при этом, для газовых электростанций и гидроэлектростанции эта копия предоставляется в течение 24 (двадцати четырех) месяцев с даты подписания договора покупки электрической мощности;
2) копию акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение договора покупки электрической мощности), утвержденного в порядке, определенном Законом о строительной деятельности при этом, для газовых электростанций данная копия предоставляется в течение 48 (сорока восьми) месяцев с даты подписания договора покупки электрической мощности, для гидроэлектростанций – в течение 60 (шестидесяти) месяцев с даты подписания договора покупки электрической мощности;";
3) информацию о ходе строительства вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации (обеспечивающих исполнение договора покупки электрической мощности) - по запросу единого закупщика;
4) финансовое обеспечение исполнения условий договора покупки электрической мощности – согласно пункту 95 настоящих Правил.
При этом, в процессе реализации проекта строительства генерирующей установки с маневренным режимом генерации победителем аукционных торгов, допускается отклонение объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности указанного проекта от договорного объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности, как в сторону увеличения, так и в сторону уменьшения до 15 (пятнадцать) % (от договорного объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности), с последующей корректировкой договора покупки электрической мощности на основании направленного победителем аукционных торгов уведомления об отклонении объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности.
Для корректировки объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности указанного проекта от договорного объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности по договору покупки электрической мощности, Победитель аукционных торгов направляет уведомления об отклонении объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности указанного проекта от договорного объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности в уполномоченный орган и единому закупщику в срок не позднее 15 октября года, предшествующего году, в котором истекает срок предоставления копии акта приемки в эксплуатацию вновь вводимых в эксплуатацию генерирующих установок с маневренным режимом генерации, установленный настоящими Правилами.".
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 5
к Правилам организации
и функционирования оптового
рынка электрической энергии
Порядок определения прогнозных цен единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток
Прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток определяется следующим образом:

1. Атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктердің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы атаулы қолдау алушылар тізіміндегі осы субъект үшін осы сағатқа көрсетілген электр энергиясын сатып алуға арналған бағаға теңестіріледі.
2. Гибридті топтың шартты тұтынушы және әкімшісі болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктердің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы (осы субъектінің сатып алу өтінімінде тәуліктің осы сағатына көрсетілген электр энергиясын сатып алудың рұқсат етілген ең төменгі сағаттық көлемі бөлігінде) Қолдауға арналған тарифін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалған осы сағат кіретін есептік кезеңдегі (күнтізбелік айда) энергия көздерін жаңартылатын энергия көздерін қолдау тарифінің болжамды мәніне теңестіріледі.
3. Шартты тұтынушы болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектісі үшін алдағы тәуліктің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы (электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алудың сағаттық көлемі бөлігінде осы субъектіні сатып алуға арналған өтінімде тәуліктің осы сағатына көрсетілген электр энергиясын сатып алудың рұқсат етілген ең төменгі сағаттық көлемінен жоғары) осы қосымшаның 5-тармағына сәйкес айқындалатын осы сағатқа арналған базалық бағаның болжамды мәніне теңестіріледі.
4. Жасыл энергияны тұтынушы болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктердің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы Қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалған осы сағат кіретін есептік кезеңге (күнтізбелік айға) арналған жасыл тарифтің болжамды мәніне теңестіріледі.
4-1. Инвестициялық тарифті алушы болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктердің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы Инвестициялық тариф қағидаларына сәйкес айқындалған осы сағат кіретін есептік кезеңге (күнтізбелік айға) арналған инвестициялық тарифтің болжамды мәніне теңестіріледі.
Бұл ретте, инвестициялық тарифті ұсыну басталған күннен бастап алғашқы екі ай ішінде электр энергиясын сатып алудың келесі тәуліктегі нақты сағатында сатуға арналған Бірыңғай сатып алушының болжамды бағасы осы сағаттағы базалық бағаның болжамды мәніне теңестіріледі

1. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, включенного в список получателей адресной поддержки, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к цене на покупку электрической энергии, указанной на данный час для данного субъекта в список получателей адресной поддержки.
2. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося условным потребителем и администратором гибридной группы, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток (в части минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии, указываемого на данный час суток в заявке покупку данного субъекта) приравнивается к прогнозному значению тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час, определенному согласно Правилам определения тарифа на поддержку.
3. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося условным потребителем, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток (в части часового объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии сверх минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии, указываемого на данный час суток в заявке на покупку данного субъекта) приравнивается к прогнозному значению базовой цены на данный час, определяемого согласно пункту 5 настоящего приложения.
4. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося потребителем зеленой энергии, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к прогнозному значению зеленого тарифа на расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час, определенному согласно Правилам определения тарифа на поддержку.
4-1. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося получателем инвестиционного тарифа, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к прогнозному значению инвестиционного тарифа на расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час, определенному согласно Правилам инвестиционного тарифа.
При этом, для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося получателем инвестиционного тарифа на первые два месяца с даты начала предоставления инвестиционного тарифа, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к прогнозному значению базовой цены на данный час.

4-2. Үкіметаралық тарифті алушы болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы осы Қағидаларға сәйкес айқындалған осы сағат кіретін есептік кезеңге (күнтізбелік айға) арналған үкіметаралық тарифтің болжамды мәніне теңестіріледі.
Бұл ретте үкіметаралық тарифті беру басталған күннен бастап алғашқы екі айға үкіметаралық тарифті алушы болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының алдағы тәуліктің нақты сағатына электр энергиясын сатуға арналған болжамды бағасы осы сағатқа арналған базалық бағаның болжамды мәніне теңестіріледі.
5. Электр энергиясының көтерме сауда нарығының барлық басқа субъектілері үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушының электр энергиясын сатуға арналған алдағы тәуліктердің нақты сағатына болжамды бағасы осы сағаттың базалық бағасының болжамды мәніне теңестіріледі.
6. Базалық бағаның, жаңартылатын энергия көздерін қолдау тарифінің, жасыл тарифтің, инвестициялық тарифтің және үкіметаралық тарифтің болжамды мәндері бірыңғай электр энергиясын сатып алушы тарапынан алдағы есептік кезеңге (күнтізбелік айға) ай сайын есептеледі.
7. Алдағы есеп айырысу кезеңіне арналған базалық бағаның болжамды мәндері ағымдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) сағаттарына базалық бағаның нақты мәндеріне теңестіріледі.
8. Алдағы есеп айырысу кезеңіне арналған жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің болжамды мәндері ағымдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) сағаттарына жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің нақты мәндеріне теңестіріледі.
9. Алдағы есеп айырысу кезеңіне арналған жасыл тарифтің болжамды мәндері ағымдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) сағаттарына жасыл тарифтің нақты мәндеріне теңестіріледі.
10. Алдағы есеп айырысу кезеңіне арналған инвестициялық тарифтің болжамды мәндері ағымдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) сағаттарына инвестициялық тарифтің нақты мәндеріне теңестіріледі.
11. Алдағы есеп айырысу кезеңіне арналған үкіметаралық тарифтің болжамды мәндері ағымдағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) алдындағы есеп айырысу кезеңінің (күнтізбелік айдың) сағаттарына арналған үкіметаралық тарифтің нақты мәндеріне теңестіріледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына 6-қосымша
Құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін операциялық тәуліктің әрбір сағатына электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын басым сату көлемін есептеу тәртібі

4-2. Для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося получателем межправительственного тарифа, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к прогнозному значению межправительственного тарифа на расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час, определенному согласно настоящих Правил.
При этом, для субъекта оптового рынка электрической энергии, являющегося получателем межправительственного тарифа на первые два месяца с даты начала предоставления межправительственного тарифа, прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к прогнозному значению базовой цены на данный час.
5. Для всех остальных субъектов оптового рынка электрической энергии прогнозная цена единого закупщика электрической энергии на продажу электрической энергии на конкретный час предстоящих суток приравнивается к прогнозному значению базовой цены на данный час.
6. Прогнозные значения базовой цены, тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, зеленого тарифа, инвестиционного тарифа и межправительственного тарифа рассчитываются единым закупщиком электрической энергии ежемесячно на предстоящий расчетный период (календарный месяц).
7. Прогнозные значения базовой цены на предстоящий расчетный период приравниваются к фактическим значениям базовой цены на часы расчетного периода (календарного месяца), предшествующего текущему расчетному периоду (календарному месяцу).
8. Прогнозные значения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на предстоящий расчетный период приравниваются к фактическим значениям тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на часы расчетного периода (календарного месяца), предшествующего текущему расчетному периоду (календарному месяцу).
9. Прогнозные значения зеленого тарифа на предстоящий расчетный период приравниваются к фактическим значениям зеленого тарифа на часы расчетного периода (календарного месяца), предшествующего текущему расчетному периоду (календарному месяцу).
10. Прогнозные значения инвестиционного тарифа на предстоящий расчетный период приравниваются к фактическим значениям инвестиционного тарифа на часы расчетного периода (календарного месяца), предшествующего текущему расчетному периоду (календарному месяцу).
11. Прогнозные значения межправительственного тарифа на предстоящий расчетный период приравниваются к фактическим значениям межправительственного тарифа на часы расчетного периода (календарного месяца), предшествующего текущему расчетному периоду (календарному месяцу).
Приложение 2 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 6
к Правилам организации
и функционирования оптового
рынка электрической энергии
Порядок расчета объема приоритетной продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии на каждый час операционных суток для энергопроизводящих организации, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов

1. Электр энергиясын басым сату көлемін есептеу тәртібі (бұдан әрі – есептеу) мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
– басымдықпен сату көлемі, МВт-та (мыңнан бір бөлігіне дейін дөңгелектенеді);
– жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның (бұдан әрі – ЭӨҰ станциясы) құрамына кіретін жылу электр орталығының генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының МВт-тағы жоспарлы ең жоғары мәні;
– электр қуатының дайындығын қолдау жөніндегі қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымның өз тұтынуының электр қуатының тиісті жылдағы ең жоғары мәні (ол болған кезде), МВт-та;
PTM – "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі № 588 Заңының 15-4, 15-8-баптары бойынша пайдалануға берілетін және жылыту іріктемелері бар және күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станцияларының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні;
– модуль
, МВт-да;
– модуль, МВт-да;
– дельта, МВт, мына формула бойынша есептеледі:
– түзету, МВт;
– энергия өндіруші ұйымның i-ші электр станциясының аттестатталған электр қуаты, МВт;
– тиісті аттестаттау нәтижелері бойынша тіркелген энергия өндіруші ұйымның i-ші электр станцияларының өз мұқтаждарының электр қуаты, МВт-та;
– генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) i-ші станцияларының ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт;
– энергия өндіруші ұйымның і-ші электр станциясының электр энергиясының әзірлігін ұстап тұру жөніндегі қызметтерді сатып алу туралы шартта көрсетілген тиісті жылға арналған электр энергиясын экспорттаудың шекті қуаты, МВт;
Энергия өндіруші ұйым электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі, деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін телеметрия аспаптары болмаған кезде "Электр желілік қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы № 210 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10899 болып тіркелген) (бұдан әрі – Электр желілік қағидалар) 191-тармағына сәйкес осы энергия өндіруші ұйымның паспорттық деректеріне сәйкес белгіленген қуаттың мәні қолданылады;
Егер (дельта) анықтаудың нәтижесінде оның мәні оң (нөлден артық) болса, онда (дельта) мәні нөлге теңестіріледі.
Егер көрсетілетін қызмет көлемін анықтау нәтижесінде оның мәні теріс болса, онда көрсетілетін қызмет көлемінің мәні нөлге теңестіріледі.

1. Порядок расчета объема приоритетной продажи электрической энергии (далее – Расчет) осуществляется по следующей формуле:
– объем приоритетной продажи электрической энергии (округляется до тысячных), в МВт;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) теплоэлектроцентрали, входящей в состав действующей энергопроизводящей организации (далее – станция ЭПО), в МВт;
– максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности (при его наличии), в МВт;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станций ЭПО, вводимых в эксплуатацию по статьям 15-4, 15-8 Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года № 588 "Об электроэнергетике", и имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода;
– модуль
, в МВт;
– дельта, в МВт, рассчитываемая по следующей формуле:
– поправка, в МВт;
– аттестованная электрическая мощность i-ой электрической станции энергопроизводящей организации, в МВт;
– электрическая мощность собственных нужд i-ой электрической станций энергопроизводящей организации, зафиксированная по результатам соответствующих аттестаций, в МВт;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) i-ой станций ЭПО, в МВт;
– максимальная за соответствующий год электрическая мощность экспорта i-ой электрической станции энергопрозводящей организации, указываемая в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в МВт;
При отсутствии у энергопроизводящей организации автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии, приборов телеметрии, обеспечивающих автоматическую передачу данных в порядке согласно Электросетевых правил, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 210 "Об утверждении электросетевых Правил" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10899) (далее – Электросетевые правила), применяется значение установленной мощности, согласно паспортным данным данной энергопроизводящей организации.
Если в результате определения (дельты) ее значение окажется положительным (больше нуля), то значение (дельты) приравнивается к нулю.
Если в результате определения предельного объема продажи электрической энергии его значение окажется отрицательным, то значение предельного объема продажи электрической энергии приравнивается к нулю.

2. ЭӨҰ станцияларының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні мынадай формула бойынша айқындалады:
– ЭӨҰ станцияларының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт;
i бойынша сома;
– 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
– қолданыстағы энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының жалпы саны;
– генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні i-ші ЭӨҰ станциясы, МВт.
2-1. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойыншакөрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымның меншікті тұтынуының электр қуатының тиісті жылға арналған ең жоғары мәні мына формула бойынша есептеледі:
, мұнда
– электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымның меншікті тұтынуының электр қуатының тиісті жылға арналған ең жоғары мәні МВт;
– электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымның i-ші электр станциясы меншікті тұтынуының электр қуатының тиісті жылға арналған ең жоғары мәні МВт-та;
бойынша сома;
– 1-ден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
n – қолданыстағы энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталықтарының жалпы саны;
3. ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні формула бойынша айқындалады:
– ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт;
бойынша сома;
– 1-ден m-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
– күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде жылыту іріктемелері бар және тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станциясының жұмыс істеп тұрған генерациялайтын қондырғыларының жалпы саны;
– ЭӨҰ станциясының j-генераторлық қондырғысының (оның жылу жүктемесінің берілген деңгейінде) минималды электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы максималды мәні, МВт.
4. ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының (оның жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні мынадай тәртіппен айқындалады:
1) айналымдағы суы бар ЭӨҰ станциясының жылу беру қуатының берілген берілген мәні тиісті жыл үшін ең жоғары есептеледі:
– айналмалы суы бар ЭӨҰ станциясының жылуды босату қуатының тиісті жылдағы ең жоғары берілген мәні, Гкал/сағ;

2. Плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станций ЭПО определяется по следующей формуле:
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станций ЭПО, в МВт;
сумма по i;
– порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
– общее количество теплоэлектроцентралей, входящих в состав действующей энергопроизводящей организации;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) i-той станции ЭПО, в МВт.
2-1. Максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, рассчитывается по формуле:
– максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в МВт;
- максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления i-ой электрической станции энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в МВт;
сумма по i;
i– порядковый номер, изменяющийся от 1 до n;
n – общее количество теплоэлектроцентралей, входящих в состав действующей энергопроизводящей организации;
3. Плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО определяется по формуле:
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт;
сумма по j;
– порядковый номер, изменяющийся от 1 до m;
– общее количество действующих генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности j-той генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт.
3. Плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО определяется по формуле:
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт;
сумма по j;
– порядковый номер, изменяющийся от 1 до m;
– общее количество действующих генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности j-той генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт.
4. Плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) станции ЭПО определяется в следующем порядке:
1) рассчитывается максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с оборотной водой:
– максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с оборотной водой, в Гкал/ч;

– судың меншікті жылу сыйымдылығы 1,0 ккал/(кг*Со);
– өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күніндегі сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша тікелей судың температурасы оС Цельсий градусымен;
– өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күніндегі сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық кестесі бойынша кері судың температурасы оС Цельсий градусымен;
– ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық кестесі бойынша су айналымының ең жоғары мәні, тонна/сағ;
– ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық кестесі бойынша қоректендіру мәні, тонна/сағ;
2) ЭӨҰ станциясының жылу беру қуатының берілген берілген ең жоғары мәні тиісті жыл үшін былайша есептеледі:
– ЭӨҰ станциясының жылуды жіберудің қажетті қуатының тиісті жылдағы ең жоғары берілген мәні, Гкал / сағ;
– судың меншікті жылу сыйымдылығы 1,0 ккал/(кг*Со);
Gтолық
– өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күніндегі сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық кестесі бойынша тікелей судың температурасы оС Цельсий градусымен;
– өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күніндегі сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін бастапқы шикі судың температурасы Цельсий градусымен оС;
– ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық кестесі бойынша қоректендіру мәні, тонна/сағ;
3) күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған, жылыту іріктемелері бар ЭӨҰ станциясының барлық жұмыс істеп тұрған генерациялаушы қондырғыларының тиісті жыл үшін берілген жылу жүктемесінің ең жоғары деңгейі есептеледі:
– жылыту іріктемелері бар және күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станциясының барлық жұмыс істеп тұрған генерациялаушы қондырғыларының жылу жүктемесінің тиісті жыл үшін берілген ең жоғары деңгейі, Гкал/сағ;
– айналмалы суы бар ЭӨҰ станциясының жылуды босатудың қажетті қуатының тиісті жылдағы ең жоғары берілген мәні, Гкал/сағ;
– ЭӨҰ станциясының жылуды жіберудің қажетті қуатының тиісті жылдағы ең жоғары берілген мәні, Гкал/сағ;
Qтұщ – ЭӨҰ станциясының бастапқы (теңіз) суын тұщыландыру үшін ЭӨҰ станциясының жылуын босату қуатының қажеттілігінің тиісті жылдағы ең жоғары белгіленген мәні, Гкал/сағ;
QӨҚ – тиісті жыл үшін ЭӨҰ станциясының өз қажеттіліктеріне қажетті жылу шығыны қуатының берілген максималды мәні, Гкал/сағ;
Qбу – тұтынушыларға бу жібере отырып, ЭӨҰ станциясының қажетті жылу шығыны қуатының тиісті жыл үшін берілген ең жоғары мәні, Гкал/сағ;
– өткен күзгі-қысқы кезеңдердің (соңғы) бес күнінің ең суық бес күніндегі орташа жылу қуаты көрсетілген бес күн ішінде тұтынушыларды жылумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станциясының ең жоғары су жылыту қазандықтары, Гкал/сағ;
– өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күндік көрсетілген бес күн ішінде тұтынушыларды жылумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станциясының барлық редукциялық-салқындату қондырғыларының типтерінің орташа жылу қуаты, Гкал/сағ;

– удельная теплоемкость воды, равная 1,0 ккал/(кг*Со);
– температура прямой воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– температура обратной воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– максимальное значение циркуляции воды по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
– значение подпитки по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
2) рассчитывается максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с подпиткой:
– максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности отпуска тепла станции ЭПО с подпиткой, в Гкал/ч;
– удельная теплоемкость воды, равная 1,0 ккал/(кг*Со);
– температура прямой воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– температура исходной сырой воды, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– значение подпитки по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
3) рассчитывается максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки всех действующих генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы, задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода:
– максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки всех действующих генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
– максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности отпуска тепла станции ЭПО с оборотной водой, в Гкал/ч;
– максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности отпуска тепла станции ЭПО с подпиткой, в Гкал/ч;
– средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность пиковых водогрейных котлов станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение указанных пятидневок, в Гкал/ч;
– средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность всех типов редукционно-охладительных установок станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение указанных пятидневок, в Гкал/ч;

4) күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған (жылыту) жылыту іріктеуі (іріктеулері) бар және ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының жылу жүктемесінің берілген деңгейі (бұдан әрі – ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының жылу жүктемесінің берілген деңгейі) тиісті жыл үшін берілген ең жоғары деңгейі есептеледі:
– ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының жылу жүктемесінің берілген деңгейі, Гкал/сағ;
– күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған (жылыту) жылыту іріктемелері (іріктеулері) бар ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының Гкал/сағ белгіленген жылу қуаты;
– жылыту іріктемелері бар және күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станциясының барлық генерациялаушы қондырғыларының жылу жүктемесінің тиісті жыл үшін берілген ең жоғары деңгейі, Гкал/сағ;
– жылыту іріктемелері бар және күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станциясының барлық генерациялайтын қондырғыларының белгіленген жылу қуаты, Гкал/сағ
Егер ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының есептелген берілген жылу жүктемесінің деңгейі генерациялаушы қондырғының белгіленген жылу қуатынан асып кетсе, онда ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының берілген жылу жүктемесінің деңгейі оның белгіленген жылу қуатына тең болады. Бұл ретте көрсетілген асып кетудің көлемі мұндай асып кетпейтін ЭӨҰ станциясының басқа генерациялаушы қондырғылары арасында қайта бөлуге жатады. Қайта бөлудің негіздемесі Есептеуде көрсетіледі.
ЭӨҰ станциясының алдын ала қосылған генерациялаушы қондырғылары үшін осы тармақшаға сәйкес жүзеге асырылатын есептеулер қолданылмайды. Бұл ретте осындай генерациялайтын қондырғыларға осы тармақтың 5) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылатын есептеулер қолданылады;

4) рассчитывается максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО, имеющей (отопительный) отопительные отбор (отборы) и задействованной в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода (далее – заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО):
– заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО, в Гкал/ч;
– установленная тепловая мощность генерирующей установки станции ЭПО, имеющей (отопительный) отопительные отбор (отборы) и задействованной в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
– максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки всех генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
– установленная тепловая мощность всех генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч.
В случае, если в рассчитанный заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО превышает установленную тепловую мощность генерирующей установки, то заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО приравнивается к ее установленной тепловой мощности. При этом, объем указанного превышения подлежит перераспределению между другими генерирующими установками станции ЭПО, у которых такого превышения нет. Обоснование перераспределения отражаются в Расчете.
Для предвключенных генерирующих установок станции ЭПО не применяются расчеты, осуществляемые в соответствии с настоящим подпунктом. При этом, к данным генерирующим установкам применяются расчеты, осуществляемые согласно подпункту 5) настоящего пункта;

5) осы қондырғыға сәйкес келетін тәуелділік кестесі бойынша ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының жылу жүктемесінің берілген деңгейінің негізінде осы генерациялаушы қондырғының (оның жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) МВт-дағы ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы тиісті жоспарлы ең жоғары мәні айқындалады.
ЭӨҰ станциясының алдын ала қосылған генерациялаушы қондырғысы үшін ең төменгі электр қуатының жоспарлы ең жоғары мәні ЭӨҰ станциясының алдын ала қосылған генерациялаушы қондырғысы бу қысымын төмендететін ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғыларының жылу жүктемесінің берілген деңгейлерінің сомасы негізінде тиісті тәуелділік кестесі бойынша айқындалады.

5) на основании заданного уровня тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО по графику зависимости, соответствующему данной установке, определяется соответствующее плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности данной генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки), в МВт.
Для предвключенной генерирующей установки станции ЭПО плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности определяется по соответствующему графику зависимости на основании суммы заданных уровней тепловой нагрузки генерирующих установок станции ЭПО, для которых предвключенная генерирующая установка станции ЭПО редуцирует давление пара.

5. Есептеу осы Есеп нарық кеңесінің оң қорытындысын алған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан 31 желтоқсанына дейін қолданылады.
Бұл ретте Нарық кеңесі электр станциялары бойынша бөлуде есептеу бойынша энергия өндіруші ұйымдардың қорытындысын ұсынады.
6. Құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін операциялық тәулікке электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын басым сатудың шекті көлемін есептеу

5. Расчет действует с 1 января по 31 декабря года, наступающего за годом, в котором данный Расчет получил положительное заключение совета рынка.
При этом, совета рынка предоставляет заключение энергопроизводящей организаций по Расчету в разбивке по электрическим станциям.
6. Расчет предельного объема приоритетной продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии на операционные сутки для энергопроизводящих организации, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов:

1. Параметрлері.
Р/с
ЭӨҰ станциясының атауы *
Параметрлері***
tорт(5)
оС
tтік
оС
tкері
оС
Gцирк
тонна/сағ
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Кестенің жалғасы
Gтолық
тонна/сағ
Qайнал
Гкал/сағ
t0
оС
Qтолық
Гкал/сағ
Qшсық
Гкал/сағ
Qрсқ
Гкал/сағ
Qтұщ,
Гкал/ сағ
Qөқ,
Гкал/ сағ
Qбу,
Гкал/ сағ
Q
Гкал/сағ
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ескертпе:
МВт – мегаватт;
Гкал/сағ – сағатына гигакалорий;
* – кесте параметрлерінің сандық мәндері оннан бір бөлігіне дейін көрсетіледі;
** – жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталығы (бұдан әрі – ЭӨҰ станциясы);
*** – параметрлер үшін мынадай белгілер қолданылады:
tорт(5) – өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасы, оС Цельсий градусымен;
tтік – өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша тікелей судың температурасы, оС Цельсий градусымен;
tкері – өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша кері судың температурасы, оС Цельсий градусымен:
Gцирк – ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша су айналымының ең көп мәні, тонна/сағ;
Gтолық – ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша толықтырудың мәні, тонна/сағ;
Qайнал – айналма суы бар ЭӨҰ станциясының жылу беру қуатының тиісті жылдағы берілген ең көп мәні, Гкал/сағ;
t0 - өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін бастапқы шикі судың температурасы, оС Цельсий градусымен;
Qтолық – толықтыруы бар ЭӨҰ станциясының жылу берудің қажетті қуатының тиісті жылдағы берілген ең көп мәні, Гкал/сағ;
Qшсық – өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күндік үшін ЭӨҰ станциясының көрсетілген бес күндік ішінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтамасыз етуге тартылған ең жоғары су жылыту қазандықтарының орташа жылу қуаты, Гкал/сағ;
Qрсқ – өткен күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік үшін ЭӨҰ станциясының көрсетілген бескүндік ішінде тұтынушыларды жылумен қамтамасыз етуге тартылған редукциялық-салқындатқыш қондырғыларының барлық типтерінің орташа жылу қуаты, Гкал/сағ;
Q – жылыту іріктеуі бар және күзгі-қысқы кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтуға қатыстырылған ЭӨҰ станциясының жұмыс істеп тұрған барлық генерациялайтын қондырғыларының тиісті жылдағы жылу жүктемесінің берілген ең көп деңгейі, Гкал/сағ.
2-кесте*
р/с№
ЭӨҰ станциясы ГҚ атауы**
Параметрлері***
Qбелг.гқ,
Гкал/сағ
, Гкал/сағ
Qгқ,
Гкал/сағ
Рмин.гқ,
МВт
МВт
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Ескертпе:
МВт-мегаватт;
Гкал / сағ-сағатына гигакалория;
* – жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін әрбір жылу электр орталығы бойынша жеке толтырылады, бұл ретте кесте параметрлерінің сандық мәндері оннан онға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** – жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның (бұдан әрі – ЭӨҰ станциясы) құрамына кіретін, (жылыту) жылыту іріктемелері (іріктеу) бар және күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған жылу электр орталығын генерациялайтын қондырғы;
*** – параметрлер үшін мынадай белгілер қолданылады:
– күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған (жылыту) жылыту іріктемелері (іріктеулері) бар ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының Гкал/сағ белгіленген жылу қуаты;
– күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен қамтамасыз етуге тартылған және жылыту іріктемелері бар ЭӨҰ станциясының барлық генерациялайтын қондырғыларының белгіленген жылу қуаты Гкал/сағ.
– күзгі-қысқы кезеңнен өту кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған (жылыту) жылыту іріктеуі (іріктеулері) бар ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының жылу жүктемесінің тиісті жыл үшін берілген ең жоғары деңгейі Гкал / сағ;
– ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысының (оның жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт-та;
– ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт-та.
3-кесте
р/с№
ЖЭО атауы**
Параметрлері***
МВт
МВт
МВт
КҚК
МВт
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Ескерту:
МВт-мегаватт;
Гкал / сағ-сағатына гигакалория;
* – кесте параметрлерінің сандық мәндері оннан бір бөлігіне дейін көрсетіледі;
** – қолданыстағы энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін жылу электр орталығы;
*** – параметрлер үшін мынадай белгілер қолданылады:
– ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт-та;
– ЭӨҰ станцияларының генерациялаушы қондырғыларының (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде) ең төменгі электр қуатының тиісті жылдағы жоспарлы ең жоғары мәні, МВт-та;
– энергия өндіруші ұйымның і-ші электр станциясының электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартта көрсетілген энергия өндіруші ұйымның өз тұтынуының электр қуатының тиісті жылдағы ең жоғары мәні МВт-та;
– құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары кіретін энергия өндіруші ұйымдар үшін операциялық тәулікке электр энергиясының көтерме сауда нарығында электр энергиясын басым сату көлемі МВт-қа.

1. Параметры.
Таблица 1*
№ п/п
Наименование станции ЭПО*
Параметры***
оС
оС
оС
тонн/час
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Продолжение таблицы
Параметры***
тонн/час
Гкал/ч
оС
Гкал/ч
Гкал/ч
Гкал/ч
Гкал/ч
7
8
9
10
11
12
13
Примечание:
МВт – мегаватт;
Гкал/ч – гигакалории в час;
* – числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** – теплоэлектроцентраль, входящая в состав действующей энергопроизводящей организации;
*** – для параметров использованы следующие обозначения:
– средняя температура наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– температура прямой воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– температура обратной воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– максимальное значение циркуляции воды по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
– значение подпитки по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
– максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с оборотной водой, в Гкал/ч;
– температура исходной сырой воды, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия оС;
– максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с подпиткой, в Гкал/ч;
– средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность пиковых водогрейных котлов станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение данных пятидневок, в Гкал/ч;
– средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность всех типов редукционно-охладительных установок станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение указанных пятидневок, в Гкал/ч;
– максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки всех действующих генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч.
Таблица 2*
№ п/п
Наименование ГУ станции ЭПО
Параметры***
Гкал/ч
Гкал/ч
Гкал/ч
МВт
МВт
1
2
3
4
5
6
7
1
2
3
Примечание:
МВт – мегаватт;
Гкал/ч – гигакалории в час;
* – заполняется отдельно по каждой теплоэлектроцентрали, входящей в состав действующей энергопроизводящей организации, при этом, числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** – генерирующая установка теплоэлектроцентрали, входящей в состав действующей энергопроизводящей организации, имеющая (отопительный) отопительные отборы (отбор) и задействованная в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода;
*** – для параметров использованы следующие обозначения:
– установленная тепловая мощность генерирующей установки станции ЭПО, имеющей (отопительный) отопительные отбор (отборы) и задействованной в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
– установленная тепловая мощность всех генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч.
– максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО, имеющей (отопительный) отопительные отбор (отборы) и задействованной в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт.
Таблица 3*
№ п/п
Наименование ТЭЦ**
Параметры***
МВт
МВт
МВт
МВт
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Примечание:
МВт – мегаватт;
Гкал/ч – гигакалории в час;
* – числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** – теплоэлектроцентраль, входящая в состав действующей энергопроизводящей организации;
*** – для параметров использованы следующие обозначения:
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт;
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станций ЭПО, в МВт;
– максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления i-ой электрической станции энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности энергопроизводящей организации, в МВт;
– объем приоритетной продажи электрической энергии на оптовом рынке электрической энергии на операционные сутки для энергопроизводящих организации, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов, в МВт.

2. Осы есепте көрсетілген барлық генерациялаушы қондырғылардың тәуелділік кестелері (есептеуге қоса беріледі).
Бұл ретте әрбір тәуелділік графигіне осы график бойынша әрбір көрсетілген қадамды егжей-тегжейлі негіздей отырып, тиісті генерациялаушы қондырғының (оның жылу жүктемесінің берілген деңгейінде) ең төменгі электр қуатының тәуелділігін айқындау процесінің қадамдық сипаттамасы қоса беріледі.
Егер ЭӨҰ станциясының генерациялаушы қондырғысында бірнеше бу іріктеуі болған жағдайда, осы тармақта көрсетілген процестің кезең-кезеңімен сипаттамасында іріктеулер арасында будың бөлінуін есептеуде пайдаланылатын негіздеме де көрсетіледі.
Егер есептеу графигін пайдалану үшін іріктеулерден алынған бу энтальпияларының мәндерін пайдалана отырып аралық есептеулер пайдаланылған жағдайда, осы тармақта көрсетілген процестің қадамдық сипаттамасында қолданылған формулалар мен пайдаланылған бастапқы деректердің егжей-тегжейлі сипаттамасы бар осы есептеулер де көрсетіледі.
3. Жергілікті атқарушы органмен келісілген алдағы күзгі-қысқы кезеңге арналған температуралық кестелер, қолданыстағы энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін осы есепте көрсетілген барлық жылу электр орталықтары (есепке қоса беріледі).
4. Осы есепте көрсетілген барлық генерациялаушы қондырғылардың паспорттық деректерінің көшірмелері (есепке қоса беріледі).
5. Растайтын құжаттар (есепке қоса беріледі):
1) өткен күзгі-қысқы кезеңдердің (соңғы) әрқайсысының ең суық бес күндік күндері (күндері);
2) өткен бес күзгі-қысқы кезеңдердің әрқайсысының ең суық бес күндік орташа мәні (соңғы) осы есепте көрсетілген ең жоғары су жылыту қазандықтарының және осы бес күн ішінде тұтынушыларды жылумен жабдықтаумен қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станцияларының редукциялық-салқындату қондырғыларының барлық түрлерінің жылу қуаттылығының мәндері;
3) өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің әрқайсысының ең суық бес күндік орташа мәні (соңғы) сыртқы ауа температурасының мәндері;
4) өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің әрқайсысының ең суық бес күндік орташа мәні (соңғы) бастапқы шикі су температурасының мәндері.
6. Есептеулердің қадамдық сипаттамасы (Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген) бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларында көрсетілген формулалар бойынша), олардың нәтижелері бойынша осы есептің 1, 2 және 3-кестелерінде көрсетілген параметрлердің мәндері айқындалған (есептеуге қоса беріледі).
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
3-қосымша
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына 8-қосымша
Тәуліктердің нақты сағатына базалық бағаның нақты мәнін есептеу тәртібі

2. Графики зависимости всех генерирующих установок, указанных в настоящем Расчете (прикладываются к Расчету).
При этом, к каждому графику зависимости прикладывается пошаговое описание процесса определения по данному графику зависимости минимальной электрической мощности соответствующей генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) с детальным обоснованием каждого указанного шага.
В случае если генерирующая установка станции ЭПО имеет несколько отборов пара, то в указанном в настоящем пункте пошаговом описании процесса также указывается обоснование используемого в Расчете распределения пара между отборами.
В случае, если для использования графика расчета использовались промежуточные расчеты с использованием значений энтальпий пара из отборов, то в указанном в настоящем пункте пошаговом описании процесса также указываются данные расчеты с детальным описанием примененных формул и использованных исходных данных.
3. Температурные графики на предстоящий осенне-зимний период, согласованные с местным исполнительным органом, всех указанных в настоящем Расчете теплоэлектроцентралей, входящих в состав действующей энергопроизводящей организации (прикладываются к Расчету).
4. Копии паспортных данных всех генерирующих установок, указанных в настоящем Расчете (прикладываются к Расчету).
5. Документы, подтверждающие (прикладываются к Расчету):
1) дни (даты) самых холодных пятидневок каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних);
2) средние за самые холодные пятидневки каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) значения тепловых мощностей указанных в настоящем Расчете пиковых водогрейных котлов и всех типов редукционно-охладительных установок станций ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение данной пятидневки;
3) средние за самые холодные пятидневки каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) значения температуры наружного воздуха;
4) средние за самые холодные пятидневки каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) значения температуры исходной сырой воды.
6. Пошаговое описание вычислений (по формулам, указанным в Правилах организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10531), по результатам которых определены значения параметров, указанных в таблицах 1, 2 и 3 настоящего Расчета (прикладывается к Расчету).
Приложение 3 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 8
к Правилам организации
и функционирования оптового
рынка электрической энергии
Порядок расчета фактического значения базовой цены на конкретный час суток

1. Тәуліктің нақты сағатына арналған базалық бағаның нақты мәні, теңгеменкВт*сағ(жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз, мынадай формула бойынша айқындалады:
– тәуліктердің нақты сағатына арналған базалық бағаның нақты мәні, теңгемен/кВт*сағ, ҚҚС-сыз (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– тәуліктердің осы сағатына электр энергиясын сатып алуға электр энергиясын бірыңғай сатып алушы шығындарының сомасы, ҚҚС-сыз, теңгемен;
– тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатудан түсетін электр энергиясын бірыңғай сатып алушы кірісінің сомасы, ҚҚС-сыз теңгемен;
– майнерлерді, жасыл энергияны тұтынушыларды, инвестициялық тарифті алушыларды, үкіметаралық тарифті алушыларды, гибридті топтардың әкімшілерін, атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының жиынтық көлемі (жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемі сомасынан тыс тәуліктің осы сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алудың жалпы көлемі бөлігінде (түзетулерді ескере отырып), кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді).
2. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу шығындарының сомасы
мынадай формула бойынша айқындалады:
– алуға электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу шығындарының сомасы, ҚҚС-сыз, теңгемен;
– Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап түру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы электр қуаты нарығында бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан i-ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясына шекті тарифінің мәні, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуаты нарығында электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан i-ші энергия өндіруші ұйым тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі (қуаты осы шарттардың мәні болып табылатын, генерациялайтын қондырғылар есебінен құру жоспарланған электр энергиясын сату көлемі) кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– құрамына қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын жылу электр орталықтары кіретін i-ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясына арналған шекті тариф мәні (электр энергиясы тиісті тұлғалар тобы шеңберінде тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда) теңгемен/кВт*сағ ҚҚС-сыз (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын адамдардың тиісті тобы шеңберінде электр энергиясы тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда, құрамына жылу электр орталықтары кіретін i-ші энергия өндіруші ұйым тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға сатқан электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
Босс.і – i-ші энергия өндіруші ұйым электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға тәуліктің осы сағатына энергия өндіруші ұйымдар үшін сатқан электр энергиясының бағасы, ҚҚС-сыз, теңгемен/кВт*сағат (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– i-ші энергия өндіруші ұйым электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға тәуліктің осы сағатына энергия өндіруші ұйымдар үшін сатқан электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– осы Қағидаларға сәйкес айқындалатын тиісті сағаттық мөлшерлеме;
i – 1-ден сәйкесінше a, b, с-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
a – электр қуаты нарығында Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуатының әзірлігін ұстап түру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы бір немесе бірнеше ұзақ мерзімді шарттар жасасқан, электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
b – энергия сатып алушыға дәл осы тәуліктің сағатына электр энергиясын сатқан, қалалар мен аудандарды орталықтандырылған жылумен жабдықтауды жүзеге асыратын топ құрамындағы тұлғалар шеңберінде электр энергиясы тұтынылатын жылу электр орталықтарын қоспағанда, құрамына жылу электр орталықтары кіретін энергия өндіруші ұйымдардың саны;
c – электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығында энергия өндіруші ұйымдар үшін электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
– тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушы шығындарының сомасы, ҚҚС-сыз, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу кезінде пайда болған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындар, теңгемен, ҚҚС-сыз (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);

1. Фактическое значение базовой цены на конкретный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС, определяются по формуле:
– фактическое значение базовой цены на конкретный час суток, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС;
– сумма доходов единого закупщика электрической энергии от продажи электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС;
– суммарный объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии, за исключением цифровых майнеров, потребителей зеленой энергии, получателей инвестиционного тарифа, получателей межправительственного тарифа, администраторов гибридных групп, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, условных потребителей (в части их общего объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии на данный час суток сверх суммы их минимально допустимых часовых объемов покупки электрической энергии, включенных в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок)), в кВт*ч (округляется до целых).
2. Сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии на данный час суток (
) определяется по следующей формуле:
– сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС;
– значение предельного тарифа на электрическую энергию i-й энергопроизводящей организации, заключившей на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии со статьями 15-4, 15-8 Закона, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, заключившая на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в соответствии со статьями 15-4, 15-8 Закона, продала единому закупщику электрической энергии на данный час суток (объем продажи электрической энергии, создание которого планировалось за счет генерирующих установок, мощность которых является предметом данных договоров), в кВт*ч (округляется до целых);
– значение предельного тарифа на электрическую энергию i-й энергопроизводящей организации, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов (за исключением теплоэлектроцентралей, электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей группы лиц), в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который на данный час суток продала единому закупщику электрической энергии i-я энергопроизводящая организация, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, за исключением теплоэлектроцентралей электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей группы лиц, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов, в кВт*ч (округляется до целых);
– цена, по которой i-я энергопроизводящая организация продала электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций на данный час суток, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация продала единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций на данный час суток, в кВт*ч (округляется до целых);
– соответствующая часовая ставка, определяемая в соответствии с настоящими Правилами;
– суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до a, c, соответственно;
a – количество энергопроизводящих организаций, заключивших на рынке электрической мощности один или несколько долгосрочных договоров о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности в соответствии со статьями 15-4 и 15-8 Закона, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на данный час суток;
b - количество энергопроизводящих организаций, в состав которых входят теплоэлектроцентрали, за исключением теплоэлектроцентралей электрическая энергия которых потребляется в рамках соответствующей группы лиц, осуществляющие централизованное теплоснабжение городов и районов, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на данный час суток;
c – количество энергопроизводящих организаций, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на централизованных торгах электрической энергией для энергопроизводящих организаций на данный час суток;
– сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);
– затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии, возникшие у единого закупщика электрической энергии при покупке им электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);

–- Қосымша шығындар, электр энергиясының бірыңғай сатып алушысында есептік кезең (күнтізбелік ай) ішінде тәуліктің нақты сағаты бойынша электр энергиясын беру қызметтеріне ақы төлеу себебінен Заңның 19-1-бабының 3-тармағының 13) тармақшасына сәйкес электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу себебіне байланысты есепті кезең (күнтізбелік ай) ішінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда тәуліктің нақты сағатында пайда болған қосымша шығындар, электр энергиясын экспорттауға байланысты электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге байланысты туындаған шығындар, орталықтандырылған сауда нарығы операторының алдында электр энергиясын бірыңғай сатып алушының шығындары, шетел валютасында импорттық және экспорттық электр энергиясы бойынша шарттық қатынастарды жүзеге асыру шеңберінде шетел валютасында туындаған шығындар, сондай-ақ импорттық және экспорттық, электр энергиясы кезінде бюджетке төленетін тікелей міндетті шығындар – ҚҚС-сыз теңгемен.
2.1. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алу шығындарының сомасы
мынадай формула бойынша айқындалады:
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алу шығындарының сомасы, ҚҚС-сыз, теңгемен;
Бимп.і – электр энергиясын бірыңғай сатып алушының i-шартында көрсетілген, IІ-ші шарттың талаптарына сәйкес бағам бойынша ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-қа айырбасталған, тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған электр энергиясын сатып алу бағасы;
Бдисп – тиісті есептік кезең (күнтізбелік ай) үшін жүйелік оператор мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы арасында жасалған техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған тиісті шартта көрсетілген техникалық диспетчерлеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушы электр энергиясын бірыңғай сатып алушының импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған i-шарты бойынша тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– 1-ден d-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
d – электр энергиясын бірыңғай сатып алушы шеңберінде тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының импорттық электр энергиясын сатып алуға арналған шарттарының саны.
2.2. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу кезінде пайда болған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындар
, мынадай формула бойынша айқындалады:
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушыда тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу кезінде пайда болған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындары, ҚҚС-сыз, теңгемен, теңгемен;
– жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған, жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын i-шіэнергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шартының бағасы, ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-пен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын i-ші энергия өндіруші ұйым жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу- сатудың ұзақ мерзімді шарты шеңберінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға тәуліктің осы сағатына сатқан электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын i -ші энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатып алу-сату ұзақ мерзімді шартының бағасы, ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-пен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын i-ші энергия өндіруші ұйым жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған ұзақ мерзімді сатып алу шарты шеңберінде электр энергиясының көтерме сауда нарығындағы өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес тәуліктің осы сағаты кіретін есептік кезеңде (күнтізбелік айда) бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатқан электр энергиясының көлемі – электр энергиясын сату,кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын өндіруді-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерге электр энергиясын бірыңғай сатып алушының нақты шығындары тиісті есептік кезең үшін (күнтізбелік ай), ҚҚС-сыз,теңгемен, мынадай формула бойынша айқындалады:
– тиісті есептік кезең үшін (күнтізбелік ай) электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерге Жүйелік оператордың тарифі, ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-пен;
– жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен және есеп айырысу-қаржы орталығымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар, тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін энергия өндіруші ұйымдардың желісіне жіберудің кВт*сағ-пен есептелген электр энергиясының нақты көлемі (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясының теңгерімдеуші нарығында (кірістерді шегергенде), тиісті есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) үшін жұмсалған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының нақты шығындары ҚҚС-сыз,теңгемен;
– Қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын, электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезеңдегі (күнтізбелік ай) қызметін жүзеге асыруға байланысты нақты шығындары ҚҚС-сыз, теңгемен;

– дополнительные затраты, возникшие у единого закупщика электрической энергии в течение расчетного периода (календарного месяца) на конкретный час суток по причине оплаты услуг по передаче электрической энергии согласно подпункту 13) пункта 3 статьи 19-1 Закона, затраты, возникшие по причине оплаты услуг по передаче электрической энергии, связанной с экспортом электрической энергии, затраты единого закупщика электрической энергии перед оператором рынка централизованной торговли, затраты, возникшие в рамках осуществления договорных отношений по импортной и экспортной электрической энергии в иностранной валюте, также прямые обязательные расходы оплачиваемые в бюджет при импортной и экспортной электрической энергии, в тенге без НДС (округляется до сотых).
2.1. Сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток (
) определяется по следующей формуле:
– сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС;
– цена покупки электрической энергии, указанная в i-м договоре единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток, сконвертированная в тенге/кВт*ч без НДС по курсу, в соответствии с условиями i-го договора;
– тариф на услуги по технической диспетчеризации, указанная в соответствующем договоре на оказание услуг по технической диспетчеризации, заключенном между системным оператором и единым закупщиком электрической энергии, для соответствующего расчетного периода (календарного месяца)
– объем электрической энергии, который единый закупщик электрической энергии купил на данный час суток по i-му договору единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
- суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до d;
d – количество договоров единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии, в рамках которых единым закупщиком электрической энергии была куплена импортная электрическая энергия на данный час суток.
2.2. Затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии, возникшие у единого закупщика электрической энергии при покупке им электрической энергии на данный час суток (
), определяются по следующей формуле:
– затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии, возникшие у единого закупщика электрической энергии при покупке им электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС (округляется до сотых);
– цена долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключенного с единым закупщиком электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии на данный час суток в рамках долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии, заключенного с единым закупщиком электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, кВт*ч (округляется до целых);
– цена долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии i-й энергопроизводящей организации, использующей возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), заключенного с расчетно-финансовым центром, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, в тенге/кВт*ч без НДС (округляется до сотых);
– объем электрической энергии, который i-я энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов), продала единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток, согласно фактическому балансу производства-потребления на оптовом рынке электрической энергии, в рамках долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии, заключенного с расчетно-финансовым центром, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, кВт*ч (округляется до целых);
- фактические затраты единого закупщика электрической энергии на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге без НДС (округляется до сотых), определяемые по следующей формуле:
– тариф системного оператора на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге/кВт*ч без НДС;
– фактический объем электрической энергии, отпуска в сеть энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии и расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, за соответствующий расчетный период (календарный месяц) в кВт*ч (округляется до целых);
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, понесенные на балансирующем рынке электрической энергии (за вычетом доходов), за соответствующий расчетный период (календарный месяц), в тенге, без НДС;
– фактические затраты единого закупщика электрической энергии, связанные с осуществлением его деятельности, за соответствующий расчетный период (календарный месяц), определяемые согласно Правил определения тарифа на поддержку;

– Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 29 шілдедегі № 361 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14210 болып тіркелген) бекітілген Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларына сәйкес айқындалатын, резервтік қорды қалыптастыруға арналған электр энергиясын бірыңғай сатып алушының тиісті есептік кезеңдегі (күнтізбелік ай) нақты шығындары ҚҚС-сыз,теңгемен;
Nай – тиісті есептік кезеңде (күнтізбелік айда) сағат санын көрсететін өлшемсіз коэффициент;
Тжасыл – ЖЭК қолдау тарифін айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын ҚҚС-сыз тәулік сағатына теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді) берілген жасыл тарифтің нақты мәні
– жасыл энергияның iI-тұтынушысыэлектр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
бойынша қосынды;
– 1-ден p,w және тиісінше, ө-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
– жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) және электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты бар, тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
w – жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы заңнамаға сәйкес жаңартылатын энергия көздерін (қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату) пайдаланатын және есеп айырысу-қаржы орталығымен электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді жасасқан шарты бар, тәуліктің осы сағаты кіретін есеп айырысу кезеңінде (күнтізбелік айда) электр энергиясын бірыңғай сатып алушыға электр энергиясын сатқан энергия өндіруші ұйымдардың саны;
ө – электр энергиясы туралы заңнамаға сәйкес электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағаты кіретін есептік кезеңде (күнтізбелік айда) электр энергиясын сатып алған жасыл энергияны тұтынушылар саны.
3. Тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатудан түскен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы кірісінің сомасы
мынадай формула бойынша айқындалады:
– тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатудан түскен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы кірісінің сомасы, ҚҚС-сыз, теңгемен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– Қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларына сәйкес айқындалатын, тәуліктің осы сағатына жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифтің нақты мәні, ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-пен (үтірден кейін 4 белгіге дейін дөңгелектенеді) ;
– жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген (түзетулерді ескере отырып) тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінің мәніне тең i-ші шартты тұтынушы тәуліктің осы сағатына бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ-пен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген (түзетулерді ескере отырып) тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінің мәніне тең, гибридті топтың i-ші әкімшісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының i-ші субъектісінің тәуліктің осы сағатына арналған майнингтік бағасы, ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-пен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының i-ші субъектісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ-пен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының i-ші субъектісі үшін атаулы қолдау алушылар тізімінде тәуліктің осы сағатында көрсетілген электр энергиясын сатып алуға арналған баға ҚҚС-сыз, теңге/кВт*сағ-пен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген тұтынушыларды энергиямен жабдықтау мақсатында ғана i-ші бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ-пен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– басқа елдердің i-ші тұтынушысы (экспорт) және (немесе) үкіметаралық келісіммен айқындалатын уәкілетті ұйым үшін тәуліктің осы сағатына көрсетілген электр энергиясын сатып алу бағасы, ҚҚС-сыз теңге/кВт*сағ-пен (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– басқа елдердің i-ші тұтынушысы (экспорт) және (немесе) үкіметаралық келісіммен айқындалатын уәкілетті ұйымнан электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– Инвестициялық тариф қағидаларына сәйкес айқындалатын ҚҚС-сыз тәуліктің осы сағатына арналған инвестициялық тарифтің нақты мәні, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– инвестициялық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген инвестициялық тарифті i-ші алушы электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес айқындалатын ҚҚС-сыз тәуліктің осы сағатына арналған үкіметаралық тарифтің нақты мәні, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына үкіметаралық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген i-ші үкіметаралық тарифті алушы сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
бойынша сома;
i – 1-ден k, l, m, тиісінше, r, z, р-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
k – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған гибридті топтардың шартты тұтынушылары мен әкімшілерінің саны;
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған, цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
m – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
r – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған, үкіметаралық келісімде айқындалатын, басқа елдердің (экспорттың) және (немесе) уәкілетті ұйымның тұтынушылар саны;
z – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған инвестициялық тарифті алушылардың саны;
р – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған үкіметаралық тарифті алушылардың саны.

– фактические затраты единого закупщика электрической энергии на формирование резервного фонда за соответствующий расчетный период (календарный месяц), определяемые в соответствии с Правилами формирования и использования резервного фонда, утвержденными приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 361 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14210), в тенге без НДС;
– безразмерный коэффициент, отражающий количество часов в соответствующем расчетном периоде (календарном месяце
– фактическое значение зеленого тарифа на данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС, определяемый в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку;
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м потребителем зеленой энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
сумма по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до p, w и ө соответственно;
p – количество энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющих заключенный с единым закупщиком электрической энергии долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии на данный час суток;
w – количество энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии (энергетическую утилизацию отходов) и имеющих заключенный с расчетно-финансовым центром долгосрочный договор купли-продажи электрической энергии, согласно законодательству о поддержке использования возобновляемых источников энергии, продавших электрическую энергию единому закупщику электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток;
ө – количество потребителей зеленой энергии, согласно законодательству об электроэнергетике, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии за расчетный период (календарный месяц), к которому относится данный час суток.
3. Сумма доходов единого закупщика электрической энергии от продажи электрической энергии на данный час суток (
) определяется по следующей формуле:
– сумма доходов единого закупщика электрической энергии от продажи электрической энергии на данный час суток, в тенге, без НДС;
– фактическое значение тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии на данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до 4 знаков после запятой), без НДС, определяемый в соответствии с Правилами определения тарифа на поддержку;
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м условным потребителем, равный значению его минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии для данного часа суток, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м администратором гибридной группы, равный значению его минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии для данного часа суток, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых);
– майнинговая цена на данный час суток i-го субъекта оптового рынка электрической энергии, осуществляющего деятельность по цифровому майнингу, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС;
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу, в кВт*ч (округляется до целых);
– цена на покупку электрической энергии, указанная на данный час суток в списке получателей адресной поддержки для i-го субъекта оптового рынка электрической энергии, включенного в список получателей адресной поддержки, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС;
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м только в целях энергоснабжения потребителей субъектом оптового рынка электрической энергии, включенным в список получателей адресной поддержки, в кВт*ч (округляется до целых);
Ц_(эксп.i) – цена на покупку электрической энергии, указанная на данный час суток для i-го потребителя других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС;
– цена на покупку электрической энергии, указанная на данный час суток для i-го потребителя других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС; – объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м потребителем других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением, в кВт*ч (округляется до целых);
– цена на покупку электрической энергии, указанная на данный час суток для i-го потребителя других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС; – объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м потребителем других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением, в кВт*ч (округляется до целых);
- фактическое значение инвестиционного тарифа на данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС, определяемый в соответствии с Правилами инвестиционного тарифа;
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м получателем инвестиционного тарифа, включенным в перечень получателей инвестиционного тарифа, в кВт*ч (округляется до целых);
- фактическое значение межправительственного тарифа на данный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС, определяемый в соответствии с приложением 10 настоящих Правил;
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м получателем межправительственного тарифа, включенным в перечень получателей межправительственного тарифа, в кВт*ч (округляется до целых);
суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до k, l, m, r, z, р соответственно;
k – количество условных потребителей и администраторов гибридных групп, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
l – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
m – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
r – количество потребителей других стран (экспорт) и (или) уполномоченной организации, определяемой межправительственным соглашением, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
z – количество получателей инвестиционного тарифа, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
р – количество получателей межправительственного тарифа, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток.

4. Цифрлық майнерлерді, жасыл энергияны тұтынушыларды, инвестициялық тарифті алушыларды, үкіметаралық тарифті алушыларды, гибридті топтардың әкімшілерін, атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының жиынтық көлемі (жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемі сомасынан тыс тәуліктің осы сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алышудан электр энергиясын сатып алудың жалпы көлемі бөлігінде (түзетулерді ескере отырып) мынадай формула бойынша айқындалады:
– цифрлық майнерлерді, жасыл энергияны тұтынушыларды, инвестициялық тарифті алушыларды, үкіметаралық тарифті алушыларды, гибридті топтардың әкімшілерін, атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілерін қоспағанда, электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының жиынтық көлемі (жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемі сомасынан тыс тәуліктің осы сағатында электр энергиясын бірыңғай сатып алышудан электр энергиясын сатып алудың жалпы көлемі бөлігінде (түзетулерді ескере отырып), кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясының көтерме сауда нарығының i-ші субъектісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген (түзетулерді ескере отырып) тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінің мәніне тең i-ші шартты тұтынушы тәуліктің осы сағатына бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ-пен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тиісті тәуліктік кестесіне енгізілген (түзетулерді ескере отырып) тәуліктің осы сағаты үшін электр энергиясын сатып алудың ең төменгі рұқсат етілген сағаттық көлемінің мәніне тең, гибридті топтың i-ші әкімшісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығының i-ші субъектісі тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ-пен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектісі атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген тұтынушыларды энергиямен жабдықтау мақсатында ғана i-ші бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ-пен (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– инвестициялық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген инвестициялық тарифті i-ші алушы электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі, кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
– электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына үкіметаралық тарифті алушылардың тізбесіне енгізілген i-ші үкіметаралық тарифті алушы сатып алған электр энергиясының көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
бойынша сома;
i – е 1-ден r, k, l-ге, тиісінше m-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
r – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
k – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің (шартты тұтынушылар және гибридті топтардың әкімшілері болып табылатын) саны;
l – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған, цифрлық майнинг бойынша қызметті жүзеге асыратын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
m – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
ө – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған жасыл энергияны тұтынушылар болып табылатын электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны;
z – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған инвестициялық тарифті алушылардың саны;
р – электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алған үкіметаралық тарифті алушылардың саны.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына 9-қосымша
Атаулы қолдау алушылар тізімін қалыптастыру мақсатында он екі ай кезеңге электр энергиясын сатып алуға арналған есептік бағаны айқындау тәртібі

4. Суммарный объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии, за исключением цифровых майнеров, потребителей зеленой энергии, получателей инвестиционного тарифа, получателей межправительственного тарифа, администраторов гибридных групп, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, условных потребителей (в части их общего объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии на данный час суток сверх суммы их минимально допустимых часовых объемов покупки электрической энергии, включенных в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), определяется по следующей формуле:
– суммарный объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии, за исключением цифровых майнеров, потребителей зеленой энергии, получателей инвестиционного тарифа, получателей межправительственного тарифа, администраторов гибридных групп, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, условных потребителей (в части их общего объема покупки электрической энергии у единого закупщика электрической энергии на данный час суток сверх суммы их минимально допустимых часовых объемов покупки электрической энергии, включенных в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок)), в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м условным потребителем, равный значению его минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии для данного часа суток, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м администратором гибридной группы, равный значению его минимально допустимого часового объема покупки электрической энергии для данного часа суток, включенному в соответствующий суточный график производства-потребления электрической энергии, утвержденный системным оператором (с учетом корректировок), в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, осуществляющим деятельность по цифровому майнингу, в кВт*ч (округляется до целых);
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м только в целях энергоснабжения потребителей субъектом оптового рынка электрической энергии, включенным в список получателей адресной поддержки, в кВт*ч (округляется до целых);
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м получателем инвестиционного тарифа, включенным в перечень получателей инвестиционного тарифа, в кВт*ч (округляется до целых);
- объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м получателем межправительственного тарифа, включенным в перечень получателей межправительственного тарифа, в кВт*ч (округляется до целых);
– суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до r, k, l, m, ө, z, p соответственно;
r – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
k – количество субъектов оптового рынка электрической энергии (являющихся условными потребителями и администраторами гибридных групп), купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
l – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, осуществляющих деятельность по цифровому майнингу, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
m – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
ө – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, являющихся потребителями зеленой энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
z – количество получателей инвестиционного тарифа, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток;
р – количество получателей межправительственного тарифа, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток.
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 9
к Правилам организации
и функционирования оптового
рынка электрической энергии
Порядок определения расчетной цены на покупку электрической энергии на период двенадцать месяцев в целях формирования списка получателей адресной поддержки

1. Электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан сатып алу бойынша есептік бағаны айқындау үшін мынадай мәндер пайдаланылады:
1) жүйелік оператордың деректері бойынша болжамдық теңгерімді және үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерге (хаттамаларға) сәйкес экспортталатын электр энергиясының жоспарлы көлемін ескере отырып, өткен күнтізбелік жылдағы электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтыну көлемі, кВт*сағ;
2) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын өндіру көлемін қоспағанда, өткен күнтізбелік жылғы электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын өндіру көлемі, кВт*сағ;
3) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген және Заңның 15-4 және 15-8-баптарына сәйкес электр қуаты нарығында жасалған ұзақ мерзімді шарттар бойынша алдағы жылы іске қосуға жоспарланған электр энергиясын өндірудің жоспарлы көлемі, кВт*сағ;
4) үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерге (хаттамаларға) сәйкес электр энергиясын импорттаудың жоспарланған көлемі, кВт*сағ;
5) электр энергиясының орталықтандырылған сауда алаңында сатуға жоспарланатын, осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тұтыну көлемі мен осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген көлемдер сомасы арасындағы айырма ретінде есептелген электр энергиясының бос көлемі, кВт*сағ;
6) осы Қағидалардың 111-тармағына сәйкес айқындалатын энергия беруші ұйымның өткен күнтізбелік жыл ішінде электр энергиясын беру және бөлу бойынша нақты ұсынған көрсетілетін қызметтерінің көлемі, кВт*сағ;
7) "Электр энергиясына шекті көрсеткіштерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № 514 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17956 болып тіркелген) сәйкес энергия өндіруші ұйымдарға арналған электр энергиясының шекті тарифтері, теңге/кВт*сағ;
8) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар мен электр энергиясын бірыңғай сатып алушы және (немесе) есеп айырысу-қаржы орталығы арасында жасалған электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарттарына сәйкес индекстеуді ескере отырып, тіркелген тарифтер мен аукциондық бағалар, теңге/кВт*сағ;

1. Для определения расчетной цены на покупку электрической энергии у единого закупщика электрической энергии используется следующие значения:
1) объем потребления электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии за прошедший календарный год с учетом прогнозного баланса по данным системного оператора и плановый объем экспортной электрической энергии в соответствии с межправительственными (межгосударственными, межведомственными) соглашениями (протоколами), кВт*ч;
2) объем производства электрической энергии субъектами оптового рынка электрической энергии согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии за прошедший календарный год за исключением объема производства электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, кВт*ч;
3) плановый объем производства электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники и объем, планируемый к вводу по заключенным долгосрочным договорам на рынке электрической мощности согласно статьям 15-4 и 15-8 Закона на предстоящий год, кВт*ч;
4) плановый объем импорта электрической энергии в соответствии с межправительственными (межгосударственными, межведомственными) соглашениями (протоколами), кВт*ч;
5) свободный объем электрической энергии, планируемый к продаже на площадке централизованных торгов электрической энергией, рассчитанный как разница между объемом потребления, указанным в подпункте 1) настоящего пункта и суммой объемов, указанных в подпунктах 2), 3) и 4) настоящего пункта, кВтч;
6) объем фактически предоставленных услуг по передаче и распределению электрической энергии за прошедший календарный год энергопередающей организацией, определяемый согласно пункту 111 настоящих Правил, кВт*ч;
7) предельные тарифы на электрическую энергию для энергопроизводящих организаций согласно приказу Министра энергетики Республики Казахстан "Об утверждении предельных тарифов на электрическую энергию" от 14 декабря 2018 года № 514 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17956), тенге/кВт*ч;
8) фиксированные тарифы и аукционные цены с учетом индексации согласно заключенным долгосрочным договорам купли-продажи электрической энергии между энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии и единым закупщиком электрической энергии и (или) с расчетно-финансовым центром, тенге/кВт*ч;

9) желіге жіберуді және электр энергиясын тұтынуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі және бұйрыққа сәйкес электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызмет көрсету, және ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын жеткізу қызметтері бойынша бойынша жүйелік оператор тарифтері, теңге/кВт*сағ;
10) электр энергиясының орталықтандырылған саудасын ұйымдастыруға және өткізуге, сауда жүйесінің орталықтандырылған сауда-саттықты өткізуге дайындығын қамтамасыз етуге арналған орталықтандырылған сауда нарығы операторының тарифтері, теңге/кВт*сағ;
11) осы Қағидалардың 111-тармағына және осы тармақтың 6) тармақшасына сәйкес тиісті энергия беруші ұйымның электр энергиясын беру және тарату бойынша көрсетілетін қызметіне арналған тариф, теңге/кВт\*сағ;
12) цифрлық майнерлер үшін орталықтандырылған сауда-саттық бағасы – осы Қосымшаға сәйкес есептелген, алдыңғы жылдың арналған он екі ай кезеңіне электр энергиясын сатып алуға арналған есеп айырысу бағасы негізінде айқындалады, теңге/кВт\*сағ;
13) үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерге (хаттамаларға) сәйкес есеп айырысу жүргізілетін айдың 1-і күнгі бағам бойынша теңгеге конвертацияланған импорттық электр энергиясының бағасы, теңге/кВт*сағ;
14) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын өндірудің жоспарлы көлеміне жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындардың қатынасы ретінде есептелетін жаңартылатын энергия көздерін қолдау тариф;
15) көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлеміне жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындар мен импорттық электр энергиясына арналған шығындар сомасының шекті тарифінің сомасы және қатынасы ретінде есептелген инвестициялық тариф, теңге/кВт*сағ;
16) көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлеміне жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындар мен импорттық электр энергиясына арналған шығындар сомасының шекті тарифінің сомасы және қатынасы ретінде есептелген үкіметаралық тариф, теңге/кВт*сағ.
Электр энергиясының бірыңғай сатып алушысынан электр энергиясын сатып алуға арналған есеп айырысу бағасының өлшем бірлігі, теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектеледі), ҚҚС-сыз.
Цифрлық майнерлерді, жасыл энергия тұтынушыларын, гибридті топ әкімшілерін, атаулы қолдау алушылар тізіміне енгізілген электр энергиясының көтерме нарық субъектілерін, шартты тұтынушыларды және инвестициялық тарифті алушыларды қоспағанда, электр энергиясының көтерме нарық субъектілері үшін он екі ай кезеңге электр энергиясын сатып алуға арналған есептік бағаны айқындау тәртібі

9) тарифы системного оператора по оказанию услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии согласно приказу и услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, тенге/кВт*ч;
10) тарифы оператора рынка централизованной торговли на организацию и проведение централизованной торговли электрической энергией, на обеспечение готовности торговой системы к проведению централизованных торгов, тенге/кВт*ч;
11) тариф на услугу по передаче и распределению электрической энергии, соответствующей энергопередающей организации, согласно пункту 111 настоящих Правил и подпункта 6) настоящего пункта, тенге/кВт*ч;
12) цена централизованных торгов для цифровых майнеров определяется на основании расчетной цены на покупку электрической энергии на период двенадцати месяцев предшествующему году, рассчитанная в соответствии с настоящим Приложением, тенге/кВт*ч;
13) цена импортной электрической энергии, сконвертированная в тенге/кВт*ч по курсу на 1 число месяца проведения расчетов в соответствии с межправительственными (межгосударственными, межведомственными) соглашениями (протоколами);
14) тариф на поддержку возобновляемых источников энергии, рассчитанный как отношение затрат на поддержку возобновляемых источников энергии к плановому объему производства электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии;
15) инвестиционный тариф, рассчитанный как сумма предельного тарифа и отношения суммы затрат на поддержку возобновляемых источников энергии и затрат на импортную электроэнергию к плановому объему потребления электрической энергии субъектами оптового рынка, тенге/кВтч;
16) межправительственный тариф, рассчитанный как сумма предельного тарифа и отношения суммы затрат на поддержку возобновляемых источников энергии и затрат на импортную электроэнергию к плановому объему потребления электрической энергии субъектами оптового рынка, тенге/кВтч.
Единицей измерения расчетной цены на покупку электрической энергии у единого закупщика электрической энергии является тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС.
Порядок определения расчетной цены на покупку электрической энергии на период двенадцать месяцев для субъектов оптового рынка электрической энергии, за исключением цифровых майнеров, потребителей зеленой энергии, администраторов гибридных групп, субъектов оптового рынка электрической энергии, включенных в список получателей адресной поддержки, условных потребителей и получателей инвестиционных тарифов

9) желіге жіберуді және электр энергиясын тұтынуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі және бұйрыққа сәйкес электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызмет көрсету, және ұлттық электр желісі арқылы электр энергиясын жеткізу қызметтері бойынша бойынша жүйелік оператор тарифтері, теңге/кВт\*сағ;
10) электр энергиясының орталықтандырылған саудасын ұйымдастыруға және өткізуге, сауда жүйесінің орталықтандырылған сауда-саттықты өткізуге дайындығын қамтамасыз етуге арналған орталықтандырылған сауда нарығы операторының тарифтері, теңге/кВт*сағ;
11) осы Қағидалардың 111-тармағына және осы тармақтың 6) тармақшасына сәйкес тиісті энергия беруші ұйымның электр энергиясын беру және тарату бойынша көрсетілетін қызметіне арналған тариф, теңге/кВт\*сағ;
12) цифрлық майнерлер үшін орталықтандырылған сауда-саттық бағасы – осы Қосымшаға сәйкес есептелген, алдыңғы жылдың арналған он екі ай кезеңіне электр энергиясын сатып алуға арналған есеп айырысу бағасы негізінде айқындалады, теңге/кВт\*сағ;
13) үкіметаралық (мемлекетаралық, ведомствоаралық) келісімдерге (хаттамаларға) сәйкес есеп айырысу жүргізілетін айдың 1-і күнгі бағам бойынша теңгеге конвертацияланған импорттық электр энергиясының бағасы, теңге/кВт*сағ;
14) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар өндірген электр энергиясын өндірудің жоспарлы көлеміне жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындардың қатынасы ретінде есептелетін жаңартылатын энергия көздерін қолдау тариф;
15) көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлеміне жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындар мен импорттық электр энергиясына арналған шығындар сомасының шекті тарифінің сомасы және қатынасы ретінде есептелген инвестициялық тариф, теңге/кВт*сағ;
16) көтерме сауда нарығы субъектілерінің электр энергиясын тұтынудың жоспарлы көлеміне жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған шығындар мен импорттық электр энергиясына арналған шығындар сомасының шекті тарифінің сомасы және қатынасы ретінде есептелген үкіметаралық тариф, теңге/кВт*сағ;
17) электр энергиясын өндіру-тұтынудың бекітілген тәуліктік графиктеріне сәйкес атаулы қолдауды алушылар тізімінен түскен кірістер сомасының өткен жылғы тұтынудың жиынтық көлеміне қатынасы ретінде есептелген атаулы қолдау алушылар тізімі үшін нақты есеп айырысу бағасы.
Электр энергиясының бірыңғай сатып алушысынан электр энергиясын сатып алуға арналған есеп айырысу бағасының өлшем бірлігі,теңге/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектеледі), ҚҚС-сыз.".
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
5-қосымша
Бірыңғай сатып алушы
құрамына жылу электр
орталықтары кіретін жұмыс
істеп тұрған энергия өндіруші
ұйымдармен жасасатын электр
қуатының әзірлігін ұстап тұру
бойынша көрсетілетін қызметті
сатып алу туралы шарттар үшін
электр қуатының әзірлігін ұстап
тұру бойынша көрсетілетін
қызметтің көлемін айқындау
қағидаларына қосымша
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт үшін электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтер көлемін есептеу

9) тарифы системного оператора по оказанию услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть и потребления электрической энергии, услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии согласно приказу и услуги по передаче электрической энергии по национальной электрической сети, тенге/кВт*ч;
10) тарифы оператора рынка централизованной торговли на организацию и проведение централизованной торговли электрической энергией, на обеспечение готовности торговой системы к проведению централизованных торгов, тенге/кВт*ч;
11) тариф на услугу по передаче и распределению электрической энергии, соответствующей энергопередающей организации, согласно пункту 111 настоящих Правил и подпункта 6) настоящего пункта, тенге/кВт*ч;
12) цена централизованных торгов для цифровых майнеров определяется на основании расчетной цены на покупку электрической энергии на период двенадцати месяцев предшествующему году, рассчитанная в соответствии с настоящим Приложением, тенге/кВт*ч;
13) цена импортной электрической энергии, сконвертированная в тенге/кВт*ч по курсу на 1 число месяца проведения расчетов в соответствии с межправительственными (межгосударственными, межведомственными) соглашениями (протоколами);
14) тариф на поддержку возобновляемых источников энергии, рассчитанный как отношение затрат на поддержку возобновляемых источников энергии к плановому объему производства электрической энергии, выработанной энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии;
15) инвестиционный тариф, рассчитанный как сумма предельного тарифа и отношения суммы затрат на поддержку возобновляемых источников энергии и затрат на импортную электроэнергию к плановому объему потребления электрической энергии субъектами оптового рынка, тенге/кВтч;
16) межправительственный тариф, рассчитанный как сумма предельного тарифа и отношения суммы затрат на поддержку возобновляемых источников энергии и затрат на импортную электроэнергию к плановому объему потребления электрической энергии субъектами оптового рынка, тенге/кВтч;
17) фактическая расчетная цена для списка получателей адресной поддержки, рассчитанная как отношение суммы доходов от списка получателей адресной поддержки к суммарному объему потребления в предшествующем году, согласно утвержденным суточным графикам производства-потребления электрической энергии.
Единицей измерения расчетной цены на покупку электрической энергии у единого закупщика электрической энергии является тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС.".
Приложение 5 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение к Правилам
определения объема услуги
по поддержанию готовности
электрической мощности
для договоров о покупке услуги
по поддержанию готовности
электрической мощности,
заключаемых единым
закупщиком с действующими
энергопроизводящими организациями,
в состав которых входят
теплоэлектроцентрали
Расчет объема услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности

1) tорт(5) – өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасы (соңғы), ℃ Цельсий градусымен;
2) tтік – өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша тікелей судың температурасы, ℃ Цельсий градусымен;
3) tкері – өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша кері судың температурасы, ℃ Цельсий градусымен:

1) tcp(5) – средняя температура наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия ℃;
2) tпрям – температура прямой воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия ℃;
3) tобр – температура обратной воды по действующему температурному графику станции ЭПО, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия ℃;

4) Gцирк – ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша су айналымының ең көп мәні, тонна/сағ;
5) Gтолық – ЭӨҰ станциясының қолданыстағы температуралық графигі бойынша толықтырудың мәні, тонна/сағ.
6) Qайнал – айналма суы бар ЭӨҰ станциясының жылу беру қуатының тиісті жылдағы берілген ең көп мәні, Гкал/сағ;
7) t0– өткен бес күзгі-қысқы кезеңдегі (соңғы) ең суық бес күндік сыртқы ауаның орташа температурасына сәйкес келетін бастапқы шикі судың температурасы, Цельсий градусымен ℃;

4) Gцирк – максимальное значение циркуляции воды по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
5) Gподп – значение подпитки по действующему температурному графику станции ЭПО, в тонн/час;
6) Qобор – максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с оборотной водой, в Гкал/ч;
7) t0 – температура исходной сырой воды, соответствующая средней температуре наружного воздуха за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних), в градусах Цельсия ℃;

8) Qтолық– толықтыруы бар ЭӨҰ станциясының жылу берудің қажетті қуатының тиісті жылдағы берілген ең көп мәні, Гкал/сағ;
9) Qтұщ – ЭӨҰ станциясының бастапқы (теңіз) суын тұщыландыру үшін ЭӨҰ станциясының жылуын босату қуатының қажеттілігінің тиісті жылдағы ең жоғары белгіленген мәні, Гкал / сағ;
10) Qшсық – өткен бес күзгі-қысқы кезеңнің (соңғы) ең суық бес күндік үшін ЭӨҰ станциясының көрсетілген бес күндік ішінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтамасыз етуге тартылған ең жоғары су жылыту қазандықтарының орташа жылу қуаты, Гкал/сағ;

8) Qподп – максимальное за соответствующий год заданное значение мощности отпуска тепла станции ЭПО с подпиткой, в Гкал/ч;
9) Qпвк – средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность пиковых водогрейных котлов станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение данных пятидневок, в Гкал/ч;
10) Qроу – средняя за самые холодные пятидневки пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) тепловая мощность всех типов редукционно-охладительных установок станции ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение указанных пятидневок, в Гкал/ч;

11) Qбу – тұтынушыларға бу жібере отырып, ЭӨҰ станциясының қажетті жылу шығыны қуатының тиісті жыл үшін берілген ең жоғары мәні, Гкал/сағ;
12) Qөқ – тиісті жыл үшін ЭӨҰ станциясының өз қажеттіліктеріне қажетті жылу шығыны қуатының берілген ең жоғары мәні, Гкал/сағ;
13) Qрсқ – өткен күзгі-қысқы кезеңдегі ең суық бес күндік үшін ЭӨҰ станциясының көрсетілген бес күндік ішінде тұтынушыларды жылумен қамтамасыз етуге тартылған редукциялық-салқындатқыш қондырғыларының барлық типтерінің орташа жылу қуаты, Гкал/сағ;

11) Qопр – максимальное за соответствующей год заданное значение необходимости мощности отпуска тепла станции ЭПО для опреснения исходной (морской) воды для нужд ЭПО и региона, в Гкал/ч;
12) Qсн – максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности расхода тепла станции ЭПО на собственные нужды, в Гкал/ч;
13) Qпар – максимальное за соответствующий год заданное значение необходимой мощности расхода тепла станции ЭПО с отпуском пара потребителям, в Гкал/ч;

1) Qбелг.гқ. – жылыту іріктеуі бар және күзгі-қысқы кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтуға қатыстырылған ЭӨҰ станциясының генерациялайтын қондырғыларының белгіленген жылу қуаты, Гкал/сағ;
2)
– жылыту іріктеуі бар және күзгі-қысқы кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтуға қатыстырылған ЭӨҰ станциясының барлық генерациялайтын қондырғыларының белгіленген жылу қуаты, Гкал/сағ;
3) Qгқ – жылыту іріктеуі (іріктеулері) бар және күзгі-қысқы кезеңінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтуға қатыстырылған ЭӨҰ станциясының генерациялайтын қондырғыларының жылу жүктемесінің тиісті жылдағы берілген ең көп деңгейі, Гкал/сағ;
4) Рмин.гқ.– ЭӨҰ станциясының генерациялайтын қондырғысының (оның жылу жүктемесіне берілген деңгейі кезінде) ең аз электр қуатының тиісті жылдағы жоспардағы ең көп мәні, МВт;
5)
– ЭӨҰ станциясының генерациялайтын қондырғыларының (олардың жылу жүктемесіне берілген деңгейі кезінде) ең аз электр қуатының тиісті жылдағы жоспардағы ең көп мәні, МВт.
3-кесте*
ЖЭО атауы**
Параметрлері***
МВт
МВт
МВт
КҚК МВт
1
2
3
4
5
1
2
3
Жүктеу
Ескертпе:
МВт – мегаватт;
Гкал/сағ – сағатына гигакаллория;
* – кесте параметрлерінің сандық мәндері ондықтарға дейінгі дәлдікпен көрсетіледі;
** – жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымның (бұдан әрі – ЭӨҰ станциясы) құрамына кіретін жылу электр орталығы;
*** – параметрлер үшін мынадай белгілер қолданылған:
1)
– ЭӨҰ станциясының генерациялайтын қондырғыларының (оның жылу жүктемесіне берілген деңгейі кезінде) ең аз электр қуатының тиісті жылдағы жоспардағы ең көп мәні, МВт;
2)
– ЭӨҰ станцияларның генерациялайтын қондырғыларының (оның жылу жүктемесіне берілген деңгейі кезінде) ең аз электр қуатының тиісті жылдағы жоспардағы ең көп мәні, МВт;
3)
– энергия өндіруші ұйымның i-ші электр станциясының электр қуатының ең көп мәні, электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметін сатып алу туралы шартта көрсетіледі, МВт;
4) КҚК – құрамына жылу электр орталықтары кіретін жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйыммен Бірыңғай сатып алушы жасасатын электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шарт бойынша электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін кызметтің көлемі, МВт.
2. Осы Есептеуде көрсетілген барлық генерациялайтын қондырғылардың тәуелділік графиктері (Есептеуге қоса беріледі).
Бұл ретте, әрбір тәуелділік графигіне тиісті генерациялайтын қондырғының (оның жылу жүктемесіне берілген деңгейінде) ең аз электр қуатының осы тәуелділік графигі бойынша процестің қадамдық сипаттауы және көрсетілген әрбір қадамның толық негіздемесі қоса беріледі.
Егер ЭӨҰ станциясының генерациялайтын қондырғысында бірнеше бу іріктеулері болған жағдайда, онда осы тармақта көрсетілген үдерістің қадамдық сипаттамасында сондай-ақ іріктеулер арасында будың бөлінуін есептеуде пайдаланылатын негіздеме көрсетіледі.
Егер есептеу графигін пайдалану үшін іріктеулерден алынған бу энтальпияларының мәндерін пайдалана отырып аралық есептер пайдаланылған жағдайда, онда осы тармақта көрсетілген процестің қадамдық сипаттамасында қолданылған формулалар мен пайдаланылған бастапқы деректерді егжей-тегжейлі сипаттай отырып, осы есептеулер көрсетіледі.

1) Qуст.гу – установленная тепловая мощность генерирующей установки станции ЭПО, имеющей (отопительный) отопительные отбор (отборы) и задействованной в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
2)
– установленная тепловая мощность всех генерирующих установок станции ЭПО, имеющих отопительные отборы и задействованных в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч.;
3) Qгу – максимальный за соответствующий год заданный уровень тепловой нагрузки генерирующей установки станции ЭПО, имеющей (отопительный) отопительные отбор (отборы) и задействованной в обеспечении теплоснабжением потребителей в период прохождения осенне-зимнего периода, в Гкал/ч;
4) Рмин.гу – плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт;
5)
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт.
Таблица 3*
№ п/п
Наименование ТЭЦ**
Параметры***
, МВт
МВт
ОП, МВт
1
2
3
4
5
1
2
3
Примечание:
МВт – мегаватт;
Гкал/ч – гигакалории в час;
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до десятых;
** – теплоэлектроцентраль, входящая в состав действующей энергопроизводящей организации (далее – станция ЭПО);
*** - для параметров использованы следующие обозначения:
1)
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станции ЭПО, в МВт;
2)
– плановое максимальное за соответствующий год значение минимальной электрической мощности генерирующих установок. (при заданном уровне их тепловой нагрузки) станций ЭПО, в МВт;
3)
- максимальное за соответствующий год значение электрической мощности собственного потребления i-ой электрической станции энергопроизводящей организации, указываемое в договоре о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, в МВт;
4) ОП – объем услуги по поддержанию готовности электрической мощности для договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности, заключаемого единым закупщиком с действующей энергопроизводящей организацией, в состав которой входят теплоэлектроцентрали, в МВт.
2. Графики зависимости всех генерирующих установок, указанных в настоящем Расчете (прикладываются к Расчету).
При этом, к каждому графику зависимости прикладывается пошаговое описание процесса определения по данному графику зависимости минимальной электрической мощности соответствующей генерирующей установки (при заданном уровне ее тепловой нагрузки) с детальным обоснованием каждого указанного шага.
В случае если генерирующая установка станции ЭПО имеет несколько отборов пара, то в указанном в настоящем пункте пошаговом описании процесса также указывается обоснование используемого в Расчете распределения пара между отборами.
В случае, если для использования графика расчета использовались промежуточные расчеты с использованием значений энтальпий пара из отборов, то в указанном в настоящем пункте пошаговом описании процесса также указываются данные расчеты с детальным описанием примененных формул и использованных исходных данных.

3. Осы Есептеуде көрсетілген жұмыс істеп тұрған энергия өндіруші ұйымының құрамына кіретін барлық жылу электр орталықтарының жергілікті атқарушы органымен келісілген алдағы күзгі-қысқы кезеңге бекітілген температуралық графиктері (Есептеуге қоса беріледі).
4. Осы Есептеуде көрсетілген барлық генерациялайтын қондырғылардың паспорттық деректерінің көшірмелері (Есептеуге қоса беріледі).
5. Мыналарды:
1) өткен бес күзгі-қысқы (соңғы) кезеңдердің әрқайсысының ең суық бес күндік күндері (даталары);
2) осы есептеуде көрсетілген ең жоғары су жылыту қазандықтарының және осы бес күн ішінде тұтынушыларды жылумен жабдықтауды қамтамасыз етуге тартылған ЭӨҰ станцияларының редукциялық-салқындату қондырғыларының барлық түрлерінің жылу қуаттарының өткен бес күзгі-қысқы (соңғы) кезеңдердің әрқайсысының ең суық бес күндік ішіндегі орташа мәндері;
3) сыртқы ауа температурасының өткен бес күзгі-қысқы (соңғы) кезеңдердің әрқайсысының ең суық бес күндігіндегі орташа мәндері;
4) бастапқы шикі су температурасының өткен бес күзгі-қысқы (соңғы) кезеңдердің әрқайсысының ең суық бес күндігіндегі орташа мәндерін растайтын құжаттар (Есептеуге қоса беріледі).
6. Осы Есептеудің 1, 2 және 3-кестелерінде көрсетілген параметрлердің мәні анықталған (Есептеуге қоса беріледі) есептердің қадамдық сипаттамасы (осы Қағидаларда көрсетілген формулалар бойынша).
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
6-қосымша
Жүйелік оператордың қызмет
көрсету, жүйелік және қосалқы
көрсетілетін қызметтер нарығын
ұйымдастыру және оның
жұмыс істеу қағидаларына
қосымша
Қазақстан Республикасының электр энергиясының көтерме және теңгерімдеуші нарықтарындағы электр энергиясын өндіру-тұтынудың нақты теңгерімі
20___жылғы ______________
Электр станцияларынан электр энергиясын жеткізу
( кВт. сағ)
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
Электр энергиясын жүйеге жалпы жіберу
Солтүстік Қазақстан (дәстүрлі энергия көздері)
Оңтүстік Қазақстан (дәстүрлі энергия көздері)
ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар (Солтүстік + Оңтүстік)
Батыс Қазақстан (дәстүрлі энергия көздері)
ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар (Батыс)
Электр энергиясын жеткізу Солтүстік Қазақстан – Ресей Федерациясы
20___жылғы___________
(кВтсағ )
(Қазақстанға қатысты белгі, бірінші болып кімге сату жүзеге асырылатыны көрсетіледі)
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
Солтүстік Қазақстан-Ресей сальдо-ағыны
оның ішінде Солтүстік Қазақстанның экспорты барлығы:
Солтүстік Қазақстанның импорты барлығы:
Электр энергиясын жеткізу Батыс Қазақстан – Ресей Федерациясы
20___жылғы_____________
(кВтсағ )
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
(Қазақстанға қатысты белгі, бірінші болып кімге сату жүзеге асырылатыны көрсетіледі)
Батыс Қазақстан – Ресей сальдо-ағыны
оның ішінде Батыс Қазақстанның экспорты
барлығы:
Батыс Қазақстанның импорты
барлығы:
Орталық Азия БЭЖ-іне электр энергиясын жеткізу
20___жылғы_____________
( кВтсағ )
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
Орталық Азия БЭЖ-іне сальдо-ағыны
барлығы:
оның ішінде Қазақстан экспорты барлығы:
Қазақстан импорты барлығы:
Қазақстан Республикасының тұтынушыларына электр энергиясын жеткізу
20___жылғы_____________
( кВтсағ )
Мәлімделген жеткізілім
Жасыл электр энергиясының үлесі кВтсағ
Жасыл электр энергиясының үлесі %
Нақты жеткізілім
Тұтынушыларға электр энергиясын жиынтық жеткізу:
оның ішінде Солтүстік аймақтың тұтынушыларына жеткізу
оның ішінде Павлодар энергия торабы
Шығыс Қазақстан энергия торабы
Абай энергия торабы
Қарағанды энергия торабы
Ұлытау энергия торабы
Қостанай энергия торабы
Ақмола энергия торабы
Көкшетау энергия торабы
Солтүстік Қазақстан энергия торабы
Ақтөбе энергия торабы
Оңтүстік аймақтың тұтынушыларына жеткізу
оның ішінде Жамбыл энергия торабы
Қызылорда энергия торабы
Түркістан энергия торабы
Алматы энергия торабы
Жетісу энергия торабы
Батыс аймақтың тұтынушыларына жеткізу
оның ішінде Батыс Қазақстан энергия торабы
Атырау энергия торабы
Маңғыстау энергия торабы
Қазақстан Республикасының энергия тораптары бойынша тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу
20___жылғы__________
( кВтсағ )
Тұтынушылар
БСН
Теңгерім провайдері
Өнім беруші
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
Павлодар энергия торабы
барлығы
1-тұтынушы
оның ішінде
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
2-тұтынушы
оның ішінде
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
……..
Шығыс Қазақстан энергия торабы
барлығы
1-тұтынушы
оның ішінде
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
2-тұтынушы
оның ішінде
оң теңгерімсіздік
теріс теңгерімсіздік
……..
Абай энергия торабы
барлығы
….
Қарағанды энергия торабы
барлығы
….
Ұлытау энергия торабы
барлығы
…….
Қостанай энергия торабы
барлығы
…….
Ақмола энергия торабы
барлығы
…….
Көкшетау энергия торабы
барлығы
…….
Солтүстік Қазақстан энергия торабы
барлығы
…….
Алматы энергия торабы
барлығы
…….
Жетісу энергия торабы
барлығы
…….
Жамбыл энергия торабы
барлығы
…….
Түркістан энергия торабы
барлығы
…….
Қызылорда энергия торабы
барлығы
…….
Ақтөбе энергия торабы
барлығы
…….
Батыс Қазақстан энергия торабы
барлығы
…….
Атырау энергия торабы
барлығы
…….
Маңғыстау энергия торабы
барлығы
…….
Электр станцияларының электр энергиясын жеткізуі
оның ішінде
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
Желіге босату 1-станция
Электр энергиясын жеткізу
оның ішінде 1-тұтынушы
2-тұтынушы
Желіге босату 2-станция
Электр энергиясын жеткізу
оның ішінде 1-тұтынушы
2-тұтынушы
Желіге босату N-станция
Электр энергиясын жеткізу
оның ішінде 1-тұтынушы
2-тұтынушы
"KEGOC" АҚ электр энергиясын жеткізу
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
"KEGOC" АҚ электр энергиясын сатып алу
Бірыңғай сатып алушыдан
"ИНТЕР РАО" ЖАҚ-дан (Мыңкөл, Уәлиханов)
"ИНТЕР РАО" ЖАҚ-дан (теңгерімдеуші нарық)
ЭЭТН Есеп айырысу орталығынан
оның ішінде "ИНТЕР РАО" ЖАҚ үшін
...
"KEGOC" АҚ теңгерімдеуші электр энергиясын сатып алу
"KEGOC" АҚ электр энергиясын жеткізу
Шығындарды өтеу үшін
Солтүстік ЖЭТ
Шығыс ЖЭТ
Орталық ЖЭТ
Сарыбай ЖЭТ
Ақмола ЖЭТ
Алматы ЖЭТ
Оңтүстік ЖЭТ
Ақтөбе ЖЭТ
Батыс ЖЭТ
Шаруашылық қажеттіліктер
оның ішінде Солтүстік ЖЭТ
Шығыс ЖЭТ
Орталық ЖЭТ
Сарыбай ЖЭТ
Ақмола ЖЭТ
Алматы ЖЭТ
Оңтүстік ЖЭТ
Ақтөбе ЖЭТ
Батыс ЖЭТ
"ИНТЕР РАО" ЖАҚ үшін (теңгерімдеуші нарық)
ЭЭТН есеп айырысу орталығы үшін
оның ішінде "ИНТЕР РАО" ЖАҚ үшін
"KEGOC" АҚ теріс теңгерімсіздіктерін сату
"Қаржы-есеп айырысу орталығы" ЖШС электр энергиясын жеткізу (Бірыңғай сатып алушы)
Мәлімделген жеткізілім
Нақты жеткізілім
Өтінімнен ауытқу
Өтінімнен ауытқу %
Қазақстанның энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу барлығы
Дәстүрлі энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу (Солтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N станциясы
ЖЭК объектілерінен электр энергиясын сатып алу (Солтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N станциясы
Дәстүрлі энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу (Оңтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N станциясы
ЖЭК объектілерінен электр энергиясын сатып алу (Оңтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N станциясы
Дәстүрлі энергия көздерінен электр энергиясын сатып алу (Солтүстік)
1-станция
2-станция
…………..
N станциясы
ЖЭК объектілерінен электр энергиясын сатып алу (Батыс)
1-станция
2-станция
…………..
N станциясы
Импорт сатып алу
ЭЭТН Есеп айырысу орталығы
Қазақстан тұтынушыларына электр энергиясын жеткізу барлығы
Тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу (Солтүстік)
1-тұтынушы
2-тұтынушы
……………..
N тұтынушы
Тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу (Оңтүстік)
1-тұтынушы
2-тұтынушы
……………..
N тұтынушы
Тұтынушыларға электр энергиясын жеткізу (Батыс)
1-тұтынушы
2-тұтынушы
……………..
N тұтынушы
ЭЭТН Есеп айырысу орталығы
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
7-қосымша
Электр энергиясының көтерме
сауда нарығын ұйымдастыру
және оның жұмыс істеуі
қағидаларына 10-қосымша
Тәуліктің нақты сағатына үкіметаралық тарифтің нақты мәнін есептеу тәртібі

3. Температурные графики на предстоящий осенне-зимний период, согласованные с местным исполнительным органом, всех указанных в настоящем Расчете теплоэлектроцентралей, входящих в состав действующей энергопроизводящей организации (прикладываются к Расчету).
4. Копии паспортных данных всех генерирующих установок, указанных в настоящем Расчете (прикладываются к Расчету).
5. Документы, подтверждающие (прикладываются к Расчету):
1) дни (даты) самых холодных пятидневок каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних);
2) средние за самые холодные пятидневки каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) значения тепловых мощностей указанных в настоящем Расчете пиковых водогрейных котлов и всех типов редукционно-охладительных установок станций ЭПО, которые были задействованы в обеспечении теплоснабжением потребителей в течение данной пятидневки;
3) средние за самые холодные пятидневки каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) значения температуры наружного воздуха;
4) средние за самые холодные пятидневки каждого из пяти прошедших осенне-зимних периодов (последних) значения температуры исходной сырой воды.
6. Пошаговое описание вычислений (по формулам, указанных в настоящих Правилах), по результатам которых определены значения параметров, указанных в таблицах 1, 2 и 3 настоящего Расчета (прикладывается к Расчету).
Приложение 6 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение к Правилам
оказания услуг системным
оператором, организации
и функционирования рынка
системных и вспомогательных услуг
Фактический баланс производства-потребления электрической энергии на оптовом и балансирующем рынках электрической энергии Республики Казахстан
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение
% отклон. от заявки
Суммарный отпуск электроэнергии в сеть
Северный Казахстан (традиционные энергосточники)
Южный Казахстан (традиционные энергоисточники)
Энергопроизводящие организации, использующие ВИЭ (Север+Юг)
Западный Казахстан (традиционные энергоисточники)
Энергопроизводящие организации, использующие ВИЭ (Запад)
Поставка электроэнергии Cеверный Казахстан - Российская Федерация
за ___________ 20___ года
(кВтч)
(знак относительно Казахстана, первым указывается кому осуществляется продажа)
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
% отклон. от заявки
Сальдо-переток Северный Казахстан-Россия
в т.ч. Экспорт Северного Казахстана всего:
Импорт Северного Казахстана всего:
Поставка электроэнергии Западный Казахстан - Российская Федерация
за ___________ 20___ года
( кВтч )
(знак относительно Казахстана, первым указывается кому осуществляется продажа)
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
% отклон. от заявки
Сальдо-переток Западный Казахстан-Россия
в т.ч. Экспорт Западного Казахстана всего:
Импорт Западного Казахстана всего:
Поставка электроэнергии в ОЭС Центральной Азии
за ___________ 20___ года
(кВтч)
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
% отклон. от заявки
Сальдо - переток в ОЭС Центральной Азии всего:
в т.ч. Экспорт Казахстана всего:
Импорт Казахстана всего:
Поставка электроэнергии потребителям Республики Казахстан
за ___________ 20___ года
( кВтч )
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
% отклон. от заявки
Суммарная поставка электроэнергии потребителям:
в т.ч.поставка потребителям Северной зоны
в т.ч.Павлодарский энергоузел
Восточно-Казахстанский энергоузел
Абайский энергоузел
Карагандинский энергоузел
Улытауский энергоузел
Костанайский энергоузел
Акмолинский энергоузел
Кокшетауский энергоузел
Северо-Казахстанский энергоузел
Актюбинский энергоузел
поставка потребителям Южной зоны
в т.ч.Жамбылский энергоузел
Кызылординский энергоузел
Туркестанский энергоузел
Алматинский энергоузел
Жетысуский энергоузел
поставка потребителям Западной зоны
в т.ч.Западно-Казахстанский энергоузел
Атырауский энергоузел
Мангистауский энергоузел
Поставка электроэнергии потребителям по энергоузлам Республики Казахстан
за ____ 20___ года
(кВтч)
Потребители
БИН
Провайдер баланса
Поставщик
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
% отклон. от заявки
Павлодарский эн/узел
всего
Потребитель 1
в том числе
положительный дисбаланс
отрицательный дисбаланс
Потребитель 2
в том числе
положительный дисбаланс
отрицательный дисбаланс
……..
Восточно-Казахст.эн/узел
всего
Потребитель 1
в том числе
положительный дисбаланс
отрицательный дисбаланс
……
Абайский эн.узел
всего
….
Карагандинский энергоузел
всего
….
Улытауский энергоузел
всего
…….
Костанайский энергоузел
всего
…….
Акмолинский энергоузел
всего
…….
Кокшетауский энергоузел
всего
…….
Северо-Казахстанский энергоузел
всего
…….
Алматинский энергоузел
всего
…….
Жетысуйский энергоузел
всего
…….
Жамбылский энергоузел
всего
…….
Туркестанский энергоузел
всего
…….
Кызылординский энергоузел
всего
…….
Актюбинский энергоузел
всего
…….
Западно-Казахстанский энергоузел
всего
…….
Атырауский энергоузел
всего
…….
Мангыстауский энергоузел
всего
…….
Поставка электроэнергии электрических станций
в том числе
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
% отклон. от заявки
Отпуск в сеть станция 1
Поставка электроэнергии
в том числе Потребитель1
Потребитель 2
…………………………
Отпуск в сеть станция 2
Поставка электроэнергии
в том числе Потребитель1
Потребитель 2
…………………………
………………………….
Отпуск в сеть станция N
Поставка электроэнергии
в том числе Потребитель1
Потребитель 2
…………………………
Поставка электроэнергии АО"KEGOC"
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
%отклон. от заявки
Покупка электроэнергии АО"KEGOC"
от Единого закупщика
от ПАО "ИНТЕР РАО" (Мынкуль, Валиханово)
от ПАО "ИНТЕР РАО" (балансирующий рынок)
от Расчетного центра БРЭ
в том числе для ПАО "ИНТЕР РАО" ……..
покупка балансирующей электроэнергии АО"KEGOC"
Поставка электроэнергии АО"KEGOC"
для компенсация потерь
Северные МЭС
Восточные МЭС
Центральные МЭС
Сарбайские МЭС
Акмолинские МЭС
Алматинские МЭС
Южные МЭС
Актюбинские МЭС
Западные МЭС
Хоз.нужды
в т.ч. Северные МЭС
Восточные МЭС
Центральные МЭС
Сарбайские МЭС
Акмолинские МЭС
Алматинские МЭС
Южные МЭС
Актюбинские МЭС
Западные МЭС
для ПАО "ИНТЕР РАО" (балансирующий рынок)
для Расчетного центра БРЭ
в том числе от ПАО "ИНТЕР РАО"
продажа отрицательных дисбалансов АО"KEGOC"
Поставка электроэнергии ТОО "Расчетно-финансовый центр" (Единый закупщик)
Заявленная поставка
Фактическая поставка
Отклонение от заявки
%отклон. от заявки
Всего покупка электроэнергии от энергоисточников Казахстана
Покупка электроэнергии от традиционных энергосточников (Север)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от объектов ВИЭ (Север)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от традиционных энергосточников (Юг)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от объектов ВИЭ (Юг)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от традиционных энергосточников (Север)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка электроэнергии от объектов ВИЭ (Запад)
Станция 1
Станция 2
…………..
Станция N
Покупка импорт
Расчетный центр БРЭ
Всего поставка электроэнергии потребителям Казахстана
Поставка электроэнергии потребителям (Север)
Потребитель 1
Потребитель2
……………..
Потребитель N
Поставка электроэнергии потребителям (Юг)
Потребитель 1
Потребитель2
……………..
Потребитель N
Поставка электроэнергии потребителям (Запад)
Потребитель 1
Потребитель2
……………..
Потребитель N
Расчетный центр БРЭ
Приложение 7 к Перечню
некоторых приказов
Министра энергетики
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения
Приложение 10
к Правилам организации
и функционирования оптового
рынка электрической энергии
Порядок расчета фактического значения межправительственного тарифа на конкретный час суток

1. Тәуліктің нақты сағатына үкіметаралық тарифтің нақты мәні, теңгемен/кВт*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді), ҚҚС-сыз мына формула бойынша айқындалады:
, мұнда
есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) тәулігінің тиісті сағаты үшін үкіметаралық тариф, теңгемен/кВтсағ*сағ (жүзден біріне дейін дөңгелектенеді);
– үкіметаралық тарифті алушылар тізбесіне енгізілген энергия өндіруші ұйымның электр энергиясына арналған барынша шекті тарифтің мәні;
– тәуліктің осы сағатына электр энергиясын сатып алу кезінде электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан туындаған жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға арналған шығындар, теңгемен, ҚҚС-сыз;
тәуліктің осы сағатына импорттық электр энергиясын сатып алуға электр энергиясын бірыңғай сатып алушының шығындарының сомасы, теңгемен, ҚҚС-сыз;
– электр энергиясының көтерме сауда нарығының I-ші субъектісі электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан тәуліктің осы сағатына сатып алған электр энергиясының көлемі кВт*сағ (бүтінге дейін дөңгелектенеді);
i бойынша сомалар ;
i – сәйкесінше 1-ден r-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
r – тәуліктің осы сағатына электр энергиясын бірыңғай сатып алушыдан электр энергиясын сатып алған электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің саны.

1. Фактическое значение межправительственного тарифа на конкретный час суток, в тенге/кВт*ч (округляется до сотых), без НДС, определяются по формуле:
- фактическое значение межправительственного тарифа за соответствующий час суток расчетного периода (календарного месяца), в тенге/кВтч*ч
(округляется до сотых);
– значение наибольшего предельного тарифа на электрическую энергию энергопроизводящей организации, включенной в перечень получателей межправительственного тарифа;
- затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии, возникшие у единого закупщика электрической энергии при покупке им электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС;
- сумма затрат единого закупщика электрической энергии на покупку импортной электрической энергии на данный час суток, в тенге без НДС;
– объем электрической энергии, купленный на данный час суток у единого закупщика электрической энергии i-м субъектом оптового рынка электрической энергии, в кВт*ч (округляется до целых);
- суммы по i;
i – порядковый номер, изменяющийся от 1 до r, соответственно;
r – количество субъектов оптового рынка электрической энергии, купивших электрическую энергию у единого закупщика электрической энергии на данный час суток.