"Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/267 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 20 ақпандағы № 67 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 23 ақпанда № 38026 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/267 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11702 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларында:
2-қосымшада:
реттік нөмірі 8-жол жаңа редакцияда жазылсын:
"
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі:
1. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінген кезде:
машиналарды тіркеу кезінде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 615-бабының 3-тармағында және 667-бабының 3-тармағының 8) тармақшасында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 386-бабына сәйкес машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындауын растайтын құжат;

О внесении изменения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/267 "Об утверждении Правил государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 февраля 2026 года № 67. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2026 года № 38026
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/267 "Об утверждении Правил государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах № 11702), следующее изменение:
в Правилах государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости:
в приложении 2:
строку, порядковый номер 8, изложить в новой редакции:
"
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. При обращении в канцелярию услугодателя:
при регистрации машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий плату пошлин и сборов в бюджет, установленных пунктом 3 статьи 615 и подпунктом 8) пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс);
5) документ, подтверждающий исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин в соответствии со статьей 386 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс);

6) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындалуы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – ЕАЭО) елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері әкету туралы міндеттеме);
7) машиналарды бастапқы тіркеу жағдайында:
өндіруші зауыттың қозғалтқыштың номиналды қуатын растайтын құжатының көшірмесі немесе өздігінен жүретін машинаның және басқа да техника түрлерінің паспортының көшірмесі / өздігінен жүретін машинаның және басқа да техника түрлерінің электрондық паспорты;
сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларацияның көшірмесі ("Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 010/2011) талаптарына сәйкестікті бағалау туралы құжатты ұсына отырып кедендік декларация берілетін өнім тізбесін бекіту туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 16 қаңтардағы № 6 шешіміне (бұдан әрі – № 6 шешім) сәйкес);
8) заңды тұлғаның көлік құралын өзінің құрылымдық бөлімшесіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға бөлу және беру туралы осы ұйымның (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) мөрімен куәландырылған бұйрығы (өкімі);
Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен немесе республикадан тыс жерлерден келетін машиналарды уақытша тіркеуді жүзеге асыру кезінде:
1) осы мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) техникалық паспорттың түпнұсқасы;
3) жалға беру, қосалқы жалдау, өтеусіз пайдалану, лизинг, қосалқы лизинг, сенімгерлік басқару, шаруашылық жүргізу, қарыз шарты немесе машиналарды иелену және (немесе) пайдалану құқығын растайтын өзге де құжат, ал уақытша әкелінген машиналар үшін ‒ машина уақытша тіркеуге қойылатын учаскенің немесе аумақтың иеленушінің (иесінің) келісуі;
4) машиналарды республикадан тыс жерлерден әкелген кезде – кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
машиналарды қайта тіркеген кезде:
меншік құқығы өзгерген немесе ортақ меншік пайда болған, тоқтатылған және машиналардың ортақ иелерінің құрамы өзгерген немесе машина иеленушінің (иесінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген, машина иеленушінің (иесінің) ерік білдіруі бойынша немесе машина тіркелген тұлғаның, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі өзгерген жағдайларда:

6) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист, с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер, за исключением случаев ввоза из стран Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), обязательства об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
7) в случаях первичной регистрации машин:
копию документа завода – изготовителя, подтверждающую номинальную мощность двигателя, или копию паспорта самоходной машины и других видов техники/ электронный паспорт самоходной машины и других видов техники;
копию сертификата соответствия или декларации о соответствии (в соответствии с Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 января 2018 года № 6 "Об утверждении перечня продукции, в отношении которой подача таможенной декларации сопровождается представлением документа об оценке соответствия (сведений о документе об оценке соответствия) требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности машин и оборудования" (ТР ТС 010/2011)" (далее – Решение № 6));
8) приказ (распоряжение) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому, либо физическому лицу, заверенный печатью этой организации (за исключением субъектов частного предпринимательства);
при осуществлении временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) оригинал технического паспорта;
3) договор аренды, субаренды, безвозмездного пользования, лизинга, сублизинга, доверительного управления, хозяйственного ведения, займа или иного документа, подтверждающего право на владение и (или) пользование машинами, а для временно ввезенных машин – согласие собственника (владельца) участка или территории постановки машины на временную регистрацию;
4) при ввозе машины из-за пределов республики – документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательство об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
при перерегистрации машин:
в случаях изменения права собственности или возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин или изменения места жительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины или перемены фамилии, имени, отчества (при наличии) лица, на которое зарегистрирована машина:

1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) Салық кодексінің 615-бабының 3-тармағында және 667-бабының 3-тармағының 8) тармақшасында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындауы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
нөмірлік агрегаттарды қайта жабдықтау немесе ауыстыру, арнайы жабдықты орнату және өзге де осындай өзгерістер салдарынан машинаның түрі өзгерген жағдайларда:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) Салық кодексінің 615-бабының 3-тармағында және 667-бабының 3-тармағының 8) тармақшасында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі ("Механикалық көлік құралдарының жекелеген түрлеріне және олардың тіркемелеріне арналған жарықты шағылыстыратын жабыны бар мемлекеттік тіркеу белгілері. Техникалық шарттар" ҚР СТ 1176 Қазақстан Республикасы мемлекеттік стандартының (бұдан әрі – Мемлекеттік стандарт) талаптарына сәйкес келмеген жағдайда);
машиналарды тіркеу есебінен шығару кезінде (машинаны кәдеге жаратудан, бас тартудан, есептен шығарудан, қызмет көрсету аумағынан тыс жерге ауыстырудан басқа, сондай-ақ машинаны иеліктен шығару жөніндегі мәміленің алдындағы әрекеттерді қоспағанда):
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);

1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий плату пошлин и сборов в бюджет, установленных пунктом 3 статьи 615 и подпунктом 8) пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса;
5) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист, с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
в случаях изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий плату пошлин и сборов в бюджет, установленных пунктом 3 статьи 615 и подпунктом 8) пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса;
5) регистрационный документ, номерной знак (в случае несоответствия регистрационного документа, номерного знака требованиям государственного стандарта Республики Казахстан СТ РК 1176 "Знаки государственные регистрационные со световозвращающим покрытием для отдельных видов механических транспортных средств и прицепов к ним. Технические условия" (далее – Государственный стандарт);
при снятии с регистрационного учета машин (кроме утилизации, выбраковки, списания, передислокация машины за пределы обслуживаемой территории, а также в случае действий, предшествующих сделки по отчуждению машины):
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);

3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) машинаға меншік құқығын растайтын құжаттар, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешімінің, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттік органның орындауы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшірмесі қоса берілген атқару парағы;
тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгі алған кезде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) Салық кодексінің 615-бабының 3-тармағында және 667-бабының 3-тармағының 8) тармақшасында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
кәдеге жаратуға жататын машиналарды есептен шығару (шығарып тастау, есептен шығару) кезінде:
жеке тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша өтініш;
2) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі;
заңды тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша өтініш;
2) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі;
3) есептен шығару актісі (тіркеу құжаттары немесе сынған машиналардың мемлекеттік нөмірлік белгісі болмаған жағдайда, өтініштерде олардың жоғалу жағдайлары, орны мен уақыты көрсетіледі);
ауыл шаруашылығы техникасы туралы ақпаратты өзектендіру (түзету) үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) техникалық паспорттың көшірмесі (тіркеу құжатындағы ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) үшін – техникалық паспорттың түпнұсқасы);
3) өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорты (өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорты болмаған кезде – арналған дайындаушы зауыттың ауыл шаруашылығы техникасына құжатының көшірмесі немесе өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің паспортының көшірмесі);
машиналар кепілінің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпаратты алу үшін:

3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документы, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист, с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
при получении дубликата регистрационного документа и (или) нового номерного знака:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий плату пошлин и сборов в бюджет, установленных пунктом 3 статьи 615 и подпунктом 8) пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса;
при снятии с регистрационного учета машин, подлежащих утилизации (выбраковке, списанию):
для физических лиц:
1) заявление по форме 1 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) регистрационный документ, номерной знак;
для юридических лиц:
1) заявление по форме 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) регистрационный документ, номерной знак;
3) акт на списание (в случае отсутствия регистрационных документов или номерных знаков на утилизируемые машины в заявлениях указываются обстоятельства, место и время их утери);
для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике):
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) копию технического паспорта (для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике в регистрационной документе – оригинал технического паспорта);
3) электронный паспорт самоходной машины и других видов техники (при отсутствии электронного паспорта самоходной машины и других видов техники – копия документа завода-изготовителя на сельскохозяйственную технику или копия паспорта самоходной машины и других видов техники);
для получения информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) машин:

1) осы мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш.
2. Порталға жүгінген кезде:
машиналарды тіркеген кезде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) Кодекстің 386-бабына сәйкес машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындауын растайтын электрондық құжат;
3) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 615-бабының 3-тармағында және 667-бабының 3-тармағының 8) тармақшасында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
4) машиналарға меншік құқығын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес ресімделген шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулының, сот орындаушысының мемлекеттiк органның орындауы тиіс іс-әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi бар атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
5) машиналарды бастапқы тіркеу жағдайында:
өндіруші зауыттың қозғалтқыштың номиналды қуатын растайтын құжатының электрондық көшірмесі немесе өздігінен жүретін машинаның және техника басқа да түрлерінің паспортының көшірмесі/ өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорты;
сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларацияның көшірмесі (№ 6 шешімге сәйкес);
6) заңды тұлғаның (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) мөрімен куәландырылған көлік құралын өзінің құрылымдық бөлімшесіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға бөлу және беру туралы заңды тұлға бұйрығының (өкімінің) электрондық көшірмесі;
Қазақстан Республикасының басқа облыстарынан немесе республикадан тыс жерлерден келген машиналарды уақытша тіркеуді жүзеге асыру кезінде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) техникалық паспорттың түпнұсқасы (мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге ұсынылады);

1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги.
2. При обращении на портал:
при регистрации машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) электронный документ, подтверждающий исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин в соответствии со статьей 386 Кодекса;
3) электронную копию документа, подтверждающий плату пошлин и сборов в бюджет, установленных пунктом 3 статьи 615 и подпунктом 8) пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса, за исключением случаев платы через ПШЭП;
4) электронные копии документов, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательства об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
5) в случаях первичной регистрации машин:
электронную копию документа завода-изготовителя, подтверждающую номинальную мощность двигателя, или копию паспорта самоходной машины и других видов техники/ электронный паспорт самоходной машины и других видов техники;
копию сертификата соответствия или декларации о соответствии (в соответствии с Решением № 6);
6) электронную копию приказа (распоряжения) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому, либо физическому лицу, заверенный печатью (за исключением субъектов частного предпринимательства) юридического лица;
при осуществлении временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) оригинал технического паспорта (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);

3) жалға беру, қосалқы жалдау, өтеусіз пайдалану, лизинг, қосалқы лизинг, сенімді басқару, шаруашылық жүргізу, қарыз немесе машиналарды иелену және (немесе) пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттардың электрондық көшірмелері, ал уақытша әкелінген машиналар үшін ‒ машина уақытша тіркеуге қойылатын учаскенің немесе аумақтың иесінің (иесінің) келісімі;
4) республикадан тыс жерден машиналарды әкелген кезде ‒ кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
машиналарды қайта тіркеу кезінде:
меншік құқығы өзгерген, ортақ меншік пайда болған, тоқтатылған және машиналардың ортақ меншік иелерінің құрамы өзгерген, машина иеленушінің (меншік иесінің) тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) өзгерген жағдайларда, машина иеленушінің (иесінің) ерік білдіруі бойынша, машина тіркелген адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі өзгерген жағдайларда:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 615-бабының 3-тармағында және 667-бабының 3-тармағының 8) тармақшасында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) машиналарға меншік құқығын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес ресімделген шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулысының, сот орындаушысының мемлекеттiк органның орындауы тиіс іс-әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi бар атқару парағы;
қайта жабдықтау немесе ондағы нөмірленген агрегаттарды ауыстыру, арнайы жабдықты орнату және өзге де осыған ұқсас өзгерістерге байланысты машинаның типі өзгерген жағдайда:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 615-бабының 3-тармағында және 667-бабының 3-тармағының 8) тармақшасында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі (Мемлекеттік стандарттың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда), тіркеу құжаты, нөмірлік белгі (мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алуға өтініш берген кезде ұсынылады);
машиналарды есептен шығару кезінде (машиналарды кәдеге жаратудан, бас тартудан, есептен шығарудан, қызмет көрсету аумағынан тыс жерге ауыстырудан басқа, сондай-ақ машинаны иеліктен шығару жөніндегі мәміленің алдындағы әрекеттерді қоспағанда):

3) электронные копии договоров аренды, субаренды, безвозмездного пользования, лизинга, сублизинга, доверительного управления, хозяйственного ведения, займа или иного документа, подтверждающего право на владение и (или) пользование машинами, а для временно ввезенных машин – согласие собственника (владельца) участка или территории постановки машины на временную регистрацию;
4) при ввозе машины из-за пределов республики – электронные копии документов, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательства об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
при перерегистрации машин:
в случаях изменения права собственности, возникновения, прекращения общей собственности и изменения состава общих собственников машин, изменения места жительства (юридического адреса) владельца (собственника) машины, по волеизъявлению владельца (собственника) машины, перемены фамилии, имени, отчества (при его наличии) лица, на которое зарегистрирована машина:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронную копию документа, подтверждающий плату пошлин и сборов в бюджет, установленных пунктом 3 статьи 615 и подпунктом 8) пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса, за исключением случаев платы через ПШЭП;
3) электронные копии документов, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
в случаях изменения типа машины вследствие переоборудования или замены на ней номерных агрегатов, установки специального оборудования и иных подобных изменений:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) электронную копию документа, подтверждающую плату пошлин и сборов в бюджет, установленных статьями 553 и 615 Налогового кодекса;
3) регистрационный документ, номерной знак (в случае несоответствия требованиям Государственного стандарта, регистрационный документ, номерной знак предоставляются при обращении за получением результата государственной услуги);
при снятии с регистрационного учета машин (кроме утилизации, выбраковки, списания, передислокация машин за пределы обслуживаемой территории, а также в случае действий, предшествующих сделки по отчуждению машины):

1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) машиналардың меншік құқығын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері, олар:
азаматтық заңнаманың талаптарына сәйкес жасалған келісімдер, мәмілелер, анықтамалар, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот шешiмiнiң, қаулының, сот орындаушысының орындауға жататын мемлекеттiк органның әрекеттерi туралы хабарламасының сот куәландырған көшiрмесi қоса берiлген атқару парағы;
тіркеу құжатының телнұсқасын және (немесе) жаңа нөмірлік белгіні алған кезде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 615-бабының 3-тармағында және 667-бабының 3-тармағының 8) тармақшасында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
кәдеге жаратуға (жарамсыз деп тану, есептен шығару) жататын машиналарды тіркеу есебінен шығару кезінде:
жеке тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) тіркеу құжаты, нөмірлік белгі (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу үшін жүгінген кезде көрсетіледі);
заңды тұлғалар үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) тіркеу құжаты, мемлекеттік нөмірлік белгі (көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу үшін жүгінген кезде көрсетіледі);
3) есептен шығару актінің электрондық көшірмесі (тiркеу құжаттары немесе кәдеге жарату машиналарының мемлекеттiк белгiлерi болмаған жағдайда, мәлімдемелерде олардың жоғалу жағдайлары, орны мен уақыты көрсетіледі);
ауыл шаруашылығы техникасы туралы ақпаратты өзектендіру (түзету) үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) техникалық паспорттың электрондық көшірмесі (тіркеу құжатындағы ауыл шаруашылығы техникасы туралы мәліметтерді өзектендіру (түзету) үшін – техникалық паспорттың түпнұсқасы (мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу кезінде көрсетілетін қызметті берушіге беріледі));

1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронные копии документов, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
при получении дубликата регистрационного документа и (или) нового номерного знака:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронную копию документа, подтверждающий плату пошлин и сборов в бюджет, установленных пунктом 3 статьи 615 и подпунктом 8) пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса, за исключением случаев платы через ПШЭП;
при снятии с регистрационного учета машин, подлежащих утилизации (выбраковке, списанию):
для физических лиц:
1) заявление по форме 1 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) регистрационный документ, номерной знак (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
для юридических лиц:
1) заявление по форме 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) регистрационный документ, номерной знак (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги);
3) электронную копию акта на списание (в случае отсутствия регистрационных документов или номерных знаков на утилизируемые машины в заявлениях указываются обстоятельства, место и время их утери);
для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронную копию технического паспорта (для актуализации (корректировки) сведений о сельскохозяйственной технике в регистрационной документе – оригинал технического паспорта (предоставляется услугодателю при обращении за получением результата государственной услуги));

3) өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорты (өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорты болмаған кезде – дайындаушы зауыттың ауыл шаруашылығы техникасына арналған құжатының электрондық көшірмесі немесе өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің паспортының электрондық көшірмесі);
машиналарда кепілдің (немесе өзге де ауыртпалықтардың) болуы (болмауы) туралы ақпаратты алу үшін:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді тіркеу немесе дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, сондай-ақ машиналарды тіркегені үшін бюджетке алымдар мен алымдарды төлеу туралы мәліметтерді ЭҮТШ арқылы төлем жасалған жағдайда, тіркеу пунктінің қызметкері "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Өздігінен жүретін машина мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорты туралы мәліметтерді тіркеу пунктінің қызметкері көлік құралдарының электрондық паспорттары (көлік құралдары шассилерінің паспорттары) және өздігінен жүретін машиналар мен басқа да техника түрлерінің электрондық паспорттары жүйесінен алады.
Тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыдан сұратуға жол берілмейді.
Меншiк иесiнiң немесе иеленушiнiң атынан өкiлдер тiркеу iс-әрекеттерiн жүзеге асырған жағдайларда, көрсетiлетiн қызметтi берушiге осы тармақта белгiленген құжаттардан басқа, меншiк иесiнiң немесе иеленушiнiң мүдделерiн бiлдiру жөнiндегi өкiлеттiгiн куәландыратын құжаттар ұсынылады.
Бұрын Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуде болған автокөлік мемлекеттік тіркелуі тиіс болған жағдайларда, көрсетілетін қызметті берушіге осы тармақта белгіленген құжаттардан басқа алдыңғы тіркеу құжаты ұсынылады, алайда осы құжаттың ұсынылмауы мемлекеттік тіркеуді жүргізуден бас тартуға негіз болып табылмайды.
Машиналарды тіркеуді қоса алғанда, тіркеу іс-шараларын жүргізу кезінде меншік иесі болып табылмайтын тұлғаларға меншік құқығын растайтын мына құжаттар ұсынылады:
шарт (жалға алу, қосалқы жалдау, лизинг, қосалқы лизинг, кепілдік) және машинаны қабылдау актісі;
меншік иесі қол қойған (жеке тұлғалар үшін), заңды тұлғаның бірінші басшысы қол қойған (заңды тұлғалар үшін) машина иесінің тиісті тіркеу әрекетін жасауға меншік иесінің жазбаша келісімі.
Тіркеу әрекеттері жүргізілетін машина ортақ меншікте болса, онда барлық меншік иелері тіркеу құжаттарында көрсетіледі және барлық құжаттар машинаның барлық иелерінің атынан беріледі. Жеке тұлғалардың ортақ мүлкін иеліктен шығарудың негізі нотариалды куәландырылған мәміле болып табылады.
Меншік иелері 14 жасқа толмаған кәмелетке толмаған азаматтар болып табылатын жағдайларда, олардың атынан тіркеу әрекеттерін заңды өкілдер электронды немесе қағаз түрінде туу туралы куәлікті ұсына отырып жүзеге асырады.

3) электронный паспорт самоходной машины и других видов техники (при отсутствии электронного паспорта самоходной машины и других видов техники – электронная копия документа завода-изготовителя на сельскохозяйственную технику или электронная копия паспорта самоходной машины и других видов техники);
для получения информации о наличии (отсутствии) залога (или иных обременений) машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя.
Сведения о документе удостоверяющего личность, о регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации индивидуального предпринимателя либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, а также о плате в бюджет сбора и пошлин за регистрацию машин, в случае платы через ПШЭП, работник регистрационного пункта получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сведения об электронном паспорте самоходной машины и других видов техники работник регистрационного пункта получает из системы электронных паспортов транспортных средств (паспортов шасси транспортных средств) и электронных паспортов самоходных машин и других видов техники.
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из соответствующих государственных информационных систем, не допускается.
В случаях осуществления представителями регистрационных действий от имени собственника или владельца, помимо документов, установленных настоящим пунктом, услугодателю представляются документы, удостоверяющие полномочия представлять интересы собственника или владельца.
В случаях, если государственной регистрации подлежит машина, ранее находившаяся на государственной регистрации в Республике Казахстан, то, помимо документов, установленных настоящим пунктом, услугодателю представляется прежний регистрационный документ, однако непредставление данного документа не является основанием для отказа в произведении государственной регистрации.
В случаях осуществления регистрационных действий, включая регистрацию машин, на лиц, не являющихся собственниками представляются документы подтверждающие право владения:
договора (аренды, субаренды, лизинга, сублизинга, заклада) и акта приема-передачи машины;
письменное согласие собственника машины на совершение соответствующего регистрационного действия, подписанное собственником (для физических лиц), подписанное первым руководителем юридического лица (для юридических лиц).
В случае если машина, подвергающаяся регистрационным действиям, находится в общей собственности, то в регистрационных документах отражаются все собственники и все документы подаются от имени всех собственников машины. Основанием для отчуждения общей собственности физических лиц является нотариально засвидетельствованная сделка.
В случаях, когда собственниками являются несовершеннолетние граждане, не достигшие 14-летнего возраста, регистрационные действия от их имени совершаются законными представителями с представлением свидетельства о рождении в электронной или бумажной форме.

Меншік иелері 14 жастан 18 жасқа дейінгі тұлғалар болып табылатын жағдайларда, тіркеу әрекеттерін осы адамдар заңды өкілдерінің жазбаша келісімімен электрондық немесе қағаз жеткізгіштегі туу туралы куәлікті ұсына отырып жүзеге асырады.
Машиналарды заңды және жеке тұлғалар аукциондар мен сауда биржалары арқылы сатып алған жағдайда: аукционның хаттамасы және уәкілетті тұлғалардың қолдары қойылған сатып алу-сату шарты ұсынылады.
"
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-3/267 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11702 болып тіркелген) бекітілген Тракторларды және олардың базасында жасалған өздiгiнен жүретiн шассилер мен механизмдердi, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелердi қоса алғанда, олардың тiркемелерiн, өздiгiнен жүретiн ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерiн, жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды мемлекеттiк тiркеу қағидаларына 2-қосымшаның реттік нөмірі 8 - жолы 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі:
1. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне жүгінген кезде:
машиналарды тіркеу кезінде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша өтініш;
2) жеке тұлғалар үшін – жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік немесе цифрлық құжаттар сервисінен цифрлық құжат;
4) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 615-бабының 3-тармағында және 667-бабының 3-тармағының 8) тармақшасында белгіленген баждар мен алымдардың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 386-бабына сәйкес машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындауын растайтын құжат;

В случаях, когда собственниками являются лица в возрасте от 14 до 18 лет, регистрационные действия совершаются этими лицами с письменного согласия их законных представителей с представлением свидетельства о рождении в электронной или бумажной форме.
В случае приобретения юридическими и физическими лицами машин через аукционы и торговые биржи: представляются протокола аукциона и договора купли-продажи с подписями уполномоченных лиц.
".
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Установить, что с 1 января 2027 года строка, порядковый номер 8, приложения 2 к Правилам государственной регистрации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, специальных машин повышенной проходимости, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-3/267 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11702), действует в следующей редакции:
"
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. При обращении в канцелярию услугодателя:
при регистрации машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
2) для физических лиц – документ, удостоверяющий личность либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) для юридических лиц – справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо цифровой документ из сервиса цифровых документов;
4) документ, подтверждающий плату пошлин и сборов в бюджет, установленных пунктом 3 статьи 615 и подпунктом 8) пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс);
5) документ, подтверждаюший исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин в соответствии со статьей 386 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс);

1) осы мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш.
2. Порталға жүгінген кезде:
машиналарды тіркеген кезде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) Кодекстің 386-бабына сәйкес машиналарды бастапқы тіркеу кезінде өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерді орындауын растайтын электрондық құжат;
3) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 615-бабының 3-тармағында және 667-бабы 3-тармағының 8) тармақшасында белгіленген бюджетке баждар мен алымдардың төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) машиналарға меншік құқығын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері, оларға мыналар жатады:
азаматтық заңнама талаптарына сәйкес жасалған шарттар, мәмілелер, куәліктер, мүлікті мұраға алу құқығы туралы құжаттар;
сот куәландырған сот шешiмiнiң, қаулының, сот орындаушысының мемлекеттiк органның орындауы тиіс іс-қимылдары туралы хабарламасының көшiрмесi қоса берілген атқару парағы;
кедендік ресімдеуден өткенін растайтын құжаттар (ЕАЭО елдерінен әкелу жағдайларын қоспағанда, кедендік декларация, кедендік кіріс ордері, уақытша әкелу жағдайларында кері экспорттау міндеттемесі);
5) машиналарды бастапқы тіркеу жағдайында:
өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспорты (өздігінен жүретін машинаның және техниканың басқа да түрлерінің электрондық паспортында қозғалтқыштың номиналды қуаты туралы деректер болмаған кезде дайындаушы зауыттың қозғалтқыштың номиналды қуатын растайтын құжатының электрондық көшірмесі қосымша ұсынылады);
сәйкестік сертификатының немесе сәйкестік туралы декларацияның көшірмесі (№ 6 шешімге сәйкес);
6) заңды тұлғаның (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) мөрімен куәландырылған көлік құралын өзінің құрылымдық бөлімшесіне немесе басқа заңды не жеке тұлғаға бөлу және беру туралы заңды тұлға бұйрығының (өкімінің) электрондық көшірмесі;
Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен немесе республикадан тыс жерлерден келген машиналарды уақытша тіркеуді жүзеге асыру кезінде:
1) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымшаға сәйкес 1, 2-нысандар бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;

1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя.
2. При обращении на портал:
при регистрации машин:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) электронный документ, подтверждающий исполнение расширенных обязательств производителями (импортерами) при первичной регистрации машин в соответствии со статьей 386 Кодекса;
3) электронную копию документа, подтверждающую плату пошлин и сборов в бюджет, установленных пунктом 3 статьи 615 и подпунктом 8) пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса, за исключением случаев платы через ПШЭП;
4) электронные копии документов, подтверждающие право собственности на машину, к которым относятся:
договора, сделки, свидетельства, документы о праве на наследование имущества, составленные в соответствии с требованиями гражданского законодательства;
исполнительный лист с приложением заверенной судом копии судебного решения, постановления, уведомления судебного исполнителя о действиях государственного органа, подлежащих исполнению;
документы, подтверждающие прохождение таможенного оформления (таможенная декларация, таможенный приходный ордер за исключением случаев ввоза из стран ЕАЭС, обязательства об обратном вывозе в случаях временного ввоза);
5) в случаях первичной регистрации машин:
электронный паспорт самоходной машины и других видов техники (при отсутствии данных о номинальной мощности двигателя в электронном паспорте самоходной машины и других видов техники дополнительно предоставляется электронная копия документа завода-изготовителя, подтверждающая номинальную мощность двигателя);
копию сертификата соответствия или декларации о соответствии (в соответствии с Решением № 6);
6) электронную копию приказа (распоряжения) юридического лица о выделении и передаче транспортного средства своему структурному подразделению или другому юридическому, либо физическому лицу, заверенный печатью (за исключением субъектов частного предпринимательства) юридического лица;
при осуществлении временной регистрации машин, прибывших из других регионов Республики Казахстан или из-за пределов республики:
1) заявление по формам 1, 2 согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;

Меншік иелері 14 жастан 18 жасқа дейінгі тұлғалар болып табылатын жағдайларда, тіркеу әрекеттерін осы адамдар заңды өкілдерінің жазбаша келісуімен электрондық немесе қағаз жеткізгіштегі туу туралы куәлікті ұсына отырып жүзеге асырады.
Машиналарды заңды және жеке тұлғалар аукциондар мен сауда биржалары арқылы сатып алған жағдайда: аукционның хаттамасы және уәкілетті тұлғалардың қолдары қойылған сатып алу-сату шарты ұсынылады.
5. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 4-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі министрлігі

В случаях, когда собственниками являются лица в возрасте от 14 до 18 лет, регистрационные действия совершаются этими лицами с письменного согласия их законных представителей с представлением свидетельства о рождении в электронной или бумажной форме.
В случае приобретения юридическими и физическими лицами машин через аукционы и торговые биржи: представляются протокола аукциона и договора купли-продажи с подписями уполномоченных лиц.
".
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 4 настоящего приказа, который вводится в действие с 1 января 2027 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового
развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
внутренних дел
Республики Казахстан