"Бағалаушыларға, сарапшыларға кандидаттардың біліктілігін растау үшін біліктілік емтиханын өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 517 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 19 ақпандағы № 109 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 23 ақпанда № 38025 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бағалаушыларға, сарапшыларға кандидаттардың біліктілігін растау үшін біліктілік емтиханын өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 5 мамырдағы № 517 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16934 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабының 9-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бағалаушыларға, сарапшыларға кандидаттардың біліктілігін растау үшін біліктілік емтиханын өткізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бағалаушыға, сарапшыға кандидаттардың біліктіліктерін растау үшін біліктілік емтиханын өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 23-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленген және бағалаушыларға, сарапшыларға кандидаттардың біліктілігін растау үшін біліктілік емтиханын өткізудің тәртібі мен шарттарын айқындайды.";
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өтініш электрондық пошта не бағалаушылардың интернет-ресурсы арқылы жіберіледі, тапсырылады (автоматтандырылған веб-портал болмаған жағдайда сканерленген көшірмесі).
5. Кандидат өтінішке мынадай құжаттарды қоса береді:
1) "Бағалау" мамандығы бойынша жоғары білімі және (немесе) жоғары техникалық немесе экономикалық білім мамандығы бойынша жоғары білім туралы диплом көшірмесін ("сарапшы" біліктілік куәлігіне үміткер талап етілмейді);
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) үміткердің бағдарламаға сәйкес және бағалаушылар палатасы бекіткен сағаттардың көлемінде оқу немесе қайта даярлаудан өтуін растайтын құжаттар;
4) бағалаушыда кемінде бір жыл мерзімге тағылымдамадан өткенің куәландыратын құжаттар ("сарапшы" біліктілік куәлігіне үміткер талап етілмейді).";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы Қағидаларда 5-тармақта көзделген құжаттарды тиісінше ұсынбаған жағдайда біліктілік емтиханына рұқсат беруден бас тарту туралы шешімді электрондық пошта, не бағалаушылардың интернет-ресурсы арқылы жіберіледі, тапсырылады (автоматтандырылған веб-портал болмаған жағдайда сканерленген көшірмесі) бағалаушылар палатасы үміткерге өтініш түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.";

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 517 "Об утверждении Правил проведения квалификационного экзамена для подтверждения квалификаций кандидатов в оценщики, эксперты"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2026 года № 109. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2026 года № 38025
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 мая 2018 года № 517 "Об утверждении Правил проведения квалификационного экзамена для подтверждения квалификаций кандидатов в оценщики, эксперты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16934) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 9 статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах проведения квалификационного экзамена для подтверждения квалификаций кандидатов в оценщики, эксперты, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения квалификационного экзамена для подтверждения квалификаций кандидатов в оценщики, эксперты (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 23 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" и определяют порядок и условия проведения квалификационного экзамена для подтверждения квалификаций кандидатов в оценщики, эксперты.";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Заявление направляется электронной почтой либо через интернет-ресурс палаты оценщиков (в случае отсутствия автоматизированного веб-портала сканированная копия).
5. К заявлению кандидат прилагает следующие документы:
1) копию диплома о высшем образовании по специальности "Оценка" и (или) высшее техническое или экономическое образование (для кандидата на получение свидетельства о присвоении квалификации "эксперт" не требуется);
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) документы, свидетельствующие о прохождении кандидатом обучения или профессиональной переподготовки в соответствии с программой и в объеме часов, утвержденных палатой оценщиков;
4) документы, свидетельствующие о прохождении стажировки у оценщика, сроком не менее одного года (для кандидата на получение свидетельства о присвоении квалификации "эксперт" не требуется).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При непредставлении либо ненадлежащем оформлении документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, решение об отказе в допуске к квалификационному экзамену направляется палатой оценщиков кандидату электронной почтой либо через интернет-ресурс палаты оценщиков (в случае отсутствия автоматизированного веб-портала сканированная копия) не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления заявления.";

25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Біліктілік комиссиясының отырысында хаттама жүргізіледі, онда мыналар: отырыстың күні, уақыты және орны, біліктілік комиссиясының құрамы, үміткердің аты, тегі, әкесінің аты (ол болған жағдайда), біліктілік комиссиясының мұрағатында 5 (бес) жыл бойы сақталатын емтихан қорытындысы көрсетіледі. Хаттамада үміткерге жасалған ескерту тіркеледі.
Хаттамаға біліктілік комиссиясының барлық мүшелері қол қояды.
26. Мамандығы көрсетілген куәліктің нөмірін, шығарылған күнін, атын, тегін және әкесінің атын (ол болған жағдайда) көрсете отырып, біліктілік емтиханын тапсырған үміткерлер "бағалаушы" немесе "сарапшы" біліктілігі туралы куәлікті алады.";
көрсетілген Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 19 ақпандағы
№ 109 бұйрығына
1- қосымша
Бағалаушыларға, сарапшыларға
үміткерлердің біліктілігін
растау үшін біліктілік
емтиханын өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кімге___________________
(бағалаушылар палатасының
толық атауы)
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда))
ӨТІНІШ
________________________ бойынша "бағалаушы" біліктілігін беру
(мамандандыруды көрсетіңіз)
туралы куәлігін алу үшін біліктілік емтиханын тапсыруға рұқсат етуіңізді сұраймын.
Қоса беріліп отырған құжаттар:
1)
2)
3)
4)
...
__________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
________________
(қолы)
20 __ жылғы "___" ____________
Өтініш қарауға қабылданды 20__ жылғы "___"_______________
______________________________________________________________
(жауапты тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 19 ақпандағы
№ 109 бұйрығына
2- қосымша
Бағалаушыларға, сарапшыларға
үміткерлердің біліктілігін растау
үшін біліктілік емтиханын
өткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кімге___________________
(бағалаушылар палатасының
толық атауы)
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда))
ӨТІНІШ
__________ бойынша "сарапшы" біліктілігін беру (мамандандыруды көрсетіңіз)
туралы куәлігін алу үшін біліктілік емтиханын тапсыруға рұқсат етуіңізді сұраймын.
Қоса беріліп отырған құжаттар:

в пункты 25 и 26 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательном Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 19 февраля 2026 года № 109
Приложение 1 к Правилам
проведения квалификационного
экзамена для подтверждения
квалификаций кандидатов
в оценщики, эксперты
Форма
В___________________________________
(полное наименование палаты оценщиков)
от__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу допустить к сдаче квалификационного экзамена для получения свидетельства
о присвоении квалификации "оценщик" по_____________________
(указать специализацию)
Прилагаемые документы:
1)
2)
3)
4)
...
_______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________
(подпись)
"____" ____________ 20 __ года
Заявление принято к рассмотрению             " ___ " ____________ 20 __ года
___________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 19 февраля 2026 года № 109
Приложение 2
к Правилам проведения
квалификационного экзамена
для подтверждения квалификаций
кандидатов в оценщики,
эксперты
Форма
В ___________________________________
(полное наименование палаты оценщиков)
от ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу допустить к сдаче квалификационного экзамена для получения свидетельства о присвоении квалификации "эксперт" по___________________________ (указать специализацию)
Прилагаемые документы:

1)
2)
3)
4)
...
________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
________________ (қолы)
20 __ жылғы "___" ____________
Өтініш қарауға қабылданды 20__ жылғы "___"_______________
______________________________________________________________
(жауапты тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)

1)
2)
3)
4)
___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________ (подпись)
"___" ____________ 20 __ года
Заявление принято к рассмотрению
"___" ____________ 20 __ года
______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)