Өсімпұлдар мен айыппұлдар сомасын есептен шығару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 13 ақпандағы № 13 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 13 ақпанда № 37975 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 7) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өсімпұлдар мен айыппұлдар сомасын есептен шығару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 13 ақпандағы
№ 13 Бұйрығымен бекітілген
Өсімпұлдар мен айыппұлдар сомасын есептен шығару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өсімпұлдар мен айыппұлдар сомасын есептен шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және микро және шағын кәсіпкерлік субъектілерінен мынадай:
1) 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында болған, сондай-ақ 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында болған бересі сомасына, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап оны төлеген күнге дейінгі кезеңге, салықтың сол түрі бойынша және бересі төленген, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем төленген күнді қоса алғанда, есептелген өсімпұл;

Об утверждении Правил списания суммы пеней и штрафов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 февраля 2026 года № 13. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 февраля 2026 года № 37975
В соответствии с подпунктом 7) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила списания суммы пеней и штрафов.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2026 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 13 февраля 2026 года № 13
Правила списания суммы пеней и штрафов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила списания суммы пеней и штрафов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" и определяют порядок списания субъектам микро- и малого предпринимательства следующих сумм:
1) пени, числящейся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2026 года, а также начисленной на сумму недоимки, числящейся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2026 года, за период с 1 января 2026 года до даты ее уплаты, включая день уплаты, по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена недоимка;

2) 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салықтың сол түрі бойынша және бересі төленген, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем бойынша салық төлеушінің жеке шотында болған, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (бұдан әрі – ӘҚБтК) сәйкес салық салу саласындағы құқық бұзушылықтар үшін мемлекеттік кірістер органдары салған айыппұл;
3) 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына және Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес өзгерген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салықтық міндеттемесін салық төлеуші 2026 жылғы 1 сәуірге дейін толық көлемде орындаған жағдайдағы өсімпұл мен айыппұл сомасын;
4) салық төлеушінің жеке шотында болған, ӘҚБтК-ке сәйкес 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған айналымдар бойынша қосылған құн салығы бойынша төлеуші ретінде тіркеуге тұрмаған кезеңде жасаған айналым үшін мемлекеттік кірістер органдары салған айыппұл сомасын есептен шығару тәртібін айқындайды.
Микро- және шағын кәсіпкерлік субъектілерінің 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап 31 наурызға дейінгі кезеңде Қазақстан Республикасының Салық кодексінде (бұдан әрі – Салық кодексі) белгіленген, 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша есептелген салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бересі сомасын толық төлеген кезде, осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген өсімпұлдар мен айыппұлдар сомасын есептен шығарудың міндетті шарты болып табылады.
2. Осы Қағидалардың ережелері 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша микро және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне қолданылады.
3. Осы Қағидалардың 1-тармағында көрсетілген сомаларды есептен шығару өсімпұлдар мен айыппұлдар сомасын жеке шоттан есептен шығару жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүргізген жеке шоттарды түгендеу қорытындысы бойынша жүзеге асырылады.
4. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде салық төлеушілердің жеке шоттары жүргізілетін жер бойынша мемлекеттік кірістер органы Комиссия құрады.
Комиссияның құрамына мынадай лауазымды тұлғалар енгізіледі:
1) салық төлеушілердің есебін және жеке шоттарын жүргізуге жауапты;
2) салық төлеушілерді тіркеуге жауапты;
3) берешекпен жұмысқа жауапты;
4) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға құқығы бар;
5) салықтық аудитке жауапты;
6) қосылған құн салығын әкімшілендіруге жауапты;
7) дәрменсіз борышкерлермен жұмысқа жауапты;

2) штрафа, наложенного органами государственных доходов за правонарушения в области налогообложения в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КоАП), числящегося по состоянию на 1 января 2026 года в лицевом счете налогоплательщика по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена недоимка;
3) пеней и штрафов, в случае исполнения до 1 апреля 2026 года налогоплательщиком в полном объеме налогового обязательства по уплате налога и другого обязательного платежа в бюджет, срок уплаты которого по состоянию на 1 января 2026 года изменен в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;
4) штрафа, наложенного органами государственных доходов в соответствии с КоАП, за совершение оборота за период непостановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость по оборотам, совершенным до 1 января 2026 года, и числящегося в лицевом счете налогоплательщика.
Обязательным условием списания сумм пеней и штрафов, предусмотренных в подпунктах 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта является полная уплата в период с 1 января по 31 марта 2026 года субъектами микро- и малого предпринимательства суммы недоимки по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, установленным Налоговым кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс), числящейся по состоянию на 1 января 2026 года.
2. Положения настоящих Правил распространяются на субъекты микро- и малого предпринимательства, относящиеся к таковым по состоянию на 1 января 2026 года.
3. Списание сумм, определенных пунктом 1 настоящих Правил, осуществляется по итогам инвентаризации лицевых счетов и постановлений органов государственных доходов о наложении административных взысканий, произведенной Комиссией по списанию с лицевого счета суммы пеней и штрафов (далее – Комиссия).
4. Комиссия создается органом государственных доходов по месту ведения лицевых счетов налогоплательщиков в течение 2 (двух) рабочих дней со дня введения в действие настоящих Правил.
В состав Комиссии включаются должностные лица:
1) ответственные за ведение учета и лицевых счетов налогоплательщиков;
2) ответственные за регистрацию налогоплательщиков;
3) ответственные за работу с задолженностью;
4) имеющие право рассматривать дела об административных правонарушениях;
5) ответственные за налоговый аудит;
6) ответственные за налоговое администрирование налога на добавленную стоимость;
7) ответственные за работу с несостоятельными должниками;

8) заң қызметінің лауазымды тұлғалары.
Комиссияны мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе мемлекеттік кірістер органы басшысының орынбасары болып табылатын төраға басқарады.
5. Комиссия құрылған күннен бастап 2026 жылғы 31 наурызға дейін жеке шоттарды түгендеуді жүргізеді және оның ішінде көрсетілген күнге жеке шотында салықтың сол түрі және бересі төленген, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем бойынша өсімпұл және (немесе) айыппұл бойынша берешегі бар салық төлеушілерде Салық кодексінің 122-бабында айқындалған тәртіппен есепке жатқызуды жүргізу арқылы 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жеке шотында болған бересі сомасын толық көлемде төлеген салық төлеушілерді, сондай-ақ ӘҚБтК-нің 275-бабының бесінші бөлігі бойынша 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған айналымдар бойынша қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркеуге тұрмаған кезеңде айналымдар жасағаны үшін әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыларды орындамаған салық төлеушілерді іріктеуді көздейді.
6. Мына:
жеке практикамен айналысатын кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес жеке тұлғаның салық міндеттемелері бойынша қалыптасқан өсімпұлдар;
мемлекеттік кірістер органдары кәсіпкерлік қызметті және жеке практиканы жүзеге асырумен байланысты емес салық заңнамасын бұзғаны үшін жеке тұлғаларға салатын айыппұл сомасы есептен шығаруға жатпайды.
7. 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында болған сома:
1) берешек бойынша – салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем сомасы ретінде:
2026 жылғы 1 қаңтарға салық төлеушінің жеке шотында "Есеп айырысулар сальдосы (бересі (–) немесе артық төлем (+))" бағанында көрсетілген сома;
салықтық тексеру нәтижелері бойынша есептелген және салық төлеушінің жеке шотында "Есептелді" бағанында көрсетілген, төлеу мерзімі "Төлеу мерзімі" бағанында 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін көрсетілген сома;
2) өсімпұл бойынша – өсімпұл сомасы ретінде:
2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында "Өсімпұл сальдосы (+, –)" бағанында көрсетілген сома;
салықтық тексеру нәтижелері бойынша есептелген және салық төлеушінің жеке шотында "Өсімпұл есептелді" бағанында көрсетілген, төлеу мерзімі "Төлеу мерзімі" бағанында 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін көрсетілген сома;
3) айыппұл бойынша – салықтық тексеру нәтижелері бойынша өндіріп алынған және салық төлеушінің дербес шотында берешегі төленген салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемнің түрі бойынша көрсетілген өсімпұл сомасы ретінде:
2026 жылғы 1 қаңтарға "Айыппұл сальдосы (+, –)" бағанында көрсетілген айыппұл сомасы ретінде;
"Айыппұл салынды" бағанында салықтық тексеру нәтижелері бойынша салынған салық төлеушінің жеке шотында "Есептелді" бағанында есептелген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем сомасы көрсетілген, төлеу мерзімі "Төлеу мерзімі" бағанында 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін көрсетілген сома айқындалады.

8) юридической службы.
Комиссию возглавляет председатель, который является руководителем или заместителем руководителя органа государственных доходов.
5. Инвентаризация лицевых счетов производится Комиссией со дня ее создания по 31 марта 2026 года и предусматривает отбор налогоплательщиков, уплативших в полном объеме сумму недоимки, числящейся в лицевом счете по состоянию на 1 января 2026 года, в том числе путем проведения зачетов в порядке, определенном статьей 122 Налогового кодекса, у которых на указанную дату в лицевом счете числилась задолженность по пени и (или) штрафу по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена недоимка, а также налогоплательщиков, не исполнивших постановления о наложении административного взыскания по части пятой статьи 275 КоАП за совершение оборота за период непостановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость по оборотам, совершенным до 1 января 2026 года.
6. Не подлежат списанию суммы:
пеней, образованных по налоговым обязательствам физического лица, не связанным с осуществлением предпринимательской деятельности и частной практики;
штрафа, наложенного органами государственных доходов на физических лиц по нарушениям налогового законодательства, не связанным с осуществлением предпринимательской деятельности и частной практики.
7. Сумма, числящаяся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2026 года, определяется:
1) по недоимке – как сумма налога и другого обязательного платежа в бюджет:
отраженная в лицевом счете налогоплательщика в графе "Сальдо расчетов (недоимка (–) или переплата (+)" на 1 января 2026 года;
начисленная по результатам налоговой проверки и отраженная в лицевом счете налогоплательщика в графе "Начислено", срок уплаты по которой в графе "Срок уплаты" указан до 1 января 2026 года;
2) по пене – как сумма пени:
отраженная в лицевом счете налогоплательщика в графе "Сальдо пени (+, –)" на 1 января 2026 года;
начисленная по результатам налоговой проверки и отраженная в лицевом счете налогоплательщика в графе "Начислено пени", срок уплаты по которой в графе "Срок уплаты" указан до 1 января 2026 года;
3) по штрафу – как сумма штрафа, наложенная по результатам налоговой проверки и отраженная в лицевом счете налогоплательщика по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена недоимка:
в графе "Сальдо штрафа (+, –)" на 1 января 2026 года;
в графе "Начислено штрафа", наложенная по результатам проверки, по которой начисленная сумма налога и другого обязательного платежа в бюджет отражена в лицевом счете налогоплательщика в графе "Начислено", срок уплаты по которой в графе "Срок уплаты" указан до 1 января 2026 года.

ӘҚБтК-нің 275-бабының бесінші бөлігі бойынша есептен шығаруға жататын айыппұл сомасы 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған айналым бойынша қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркелмеген кезеңде айналым жасағаны үшін ӘҚБтК-нің 275-бабының бесінші бөлігі бойынша мемлекеттік кірістер органдарының орындалмаған қаулылары үшін салық төлеушінің жеке шотында көрсетілген айыппұл сомасы айқындалады.
2-тарау. Өсімпұлдар мен айыппұлдар сомасын есептен шығару тәртібі
Параграф 1. 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында болған, сондай-ақ 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап, төлеген күнді қоса алғанда, оны төлеген күнге дейінгі кезеңге, 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында болған, бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасын есептен шығару
8. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген түгендеудің қорытындысы бойынша 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жеке шотында көрсетілген күнге олардың жеке шотында өсімпұл бойынша берешегі болған бересі сомасы толық көлемде 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап 31 наурызға дейінгі кезеңде төлеген салық төлеушілер анықталған жағдайда мемлекеттік кірістер органы түгендеу аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күннен кешіктірмей осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бересіні төлеген жағдайда өсімпұл сомасын есептен шығару туралы шешім (бұдан әрі – Өсімпұл сомасын есептен шығару туралы шешім) шығарады.
Өсімпұл сомасын есептен шығару туралы шешімге Комиссия төрағасы мен мүшелері қол қояды.
9. 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жеке шотында болған, сондай-ақ төленген күнді қоса алғанда, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап оны төлеген күнге дейінгі мерзімде төленген бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасы есептен шығаруға жатады. Бұл ретте салықтың сол түрі және бересі төленген, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем бойынша өсімпұл сомасы есептен шығаруға жатады.
10. Өсімпұл сомасын есептен шығару туралы шешім қабылданғанға дейін мемлекеттік кірістер органы салықтық әкімшілендірудің интеграцияланған жүйесінде (СӘИЖ) бересі төленген сол салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем түрі бойынша өсімпұлды толық қайта есептеу режимін іске қосады.
11. Өсімпұл сомасын есептен шығару туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссия Өсімпұл сомасын есептен шығару туралы шешімде көрсетілген өсімпұл сомасын есептен шығаруды жүргізеді.
Есептен шығару жеке шотының "Жазба (енгізу) жүргізілетін операцияның және құжаттың мазмұны" деген бағанында алу белгісімен есептен шығаруға жататын өсімпұл сомасын салық төлеушінің жеке шотының "Өсімпұл бойынша есептеу" – "Есептелді (төмендетілді)" деген бағандарында көрсету арқылы жүргізіледі:
"20 ___ жылғы "___" _______________________ № ___Салық төлеушінің жеке шотынан өсімпұл сомасын есептен шығару туралы шешім".

Суммой штрафа, подлежащей списанию по части пятой статьи 275 КоАП, определяется как сумма штрафа, числящаяся в лицевом счете налогоплательщика по не исполненным постановлениям органов государственных доходов по части пятой статьи 275 КоАП за совершение оборота за период непостановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость по оборотам, совершенным до 1 января 2026 года.
Глава 2. Порядок списания суммы пеней и штрафов
Параграф 1. Списание суммы пени, числящейся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2026 года, а также начисленной на сумму недоимки, числящейся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2026 года, за период с 1 января 2026 года до даты ее уплаты, включая день уплаты
8. В случае выявления по итогам инвентаризации, указанной в пункте 5 настоящих Правил, налогоплательщиков, уплативших в период с 1 января 2026 года по 31 марта 2026 года в полном объеме сумму недоимки, числящейся в лицевом счете по состоянию на 1 января 2026 года, у которых на указанную дату в лицевом счете числилась задолженность по пени, органом государственных доходов не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня завершения инвентаризации выносится решение о списании суммы пени при условии уплаты суммы недоимки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Решение о списании суммы пени).
Решение о списании суммы пени подписывается председателем и членами Комиссии.
9. Списанию подлежит сумма пени, числящаяся в лицевом счете налогоплательщика по состоянию на 1 января 2026 года, а также начисленная на сумму уплаченной недоимки за период с 1 января 2026 года до даты ее уплаты, включая день уплаты. При этом сумма пени списывается по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена недоимка.
10. До вынесения Решения о списании суммы пени органом государственных доходов в интегрированной системе налогового администрирования (ИСНА) запускается режим полного пересчета пени по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена недоимка.
11. Не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня вынесения Решения о списании суммы пени Комиссией производится списание суммы пени, указанной в Решении о списании суммы пени.
Списание производится путем отражения в графах лицевого счета налогоплательщика "Расчеты по пени" – "Начислено (уменьшено)" суммы пеней, подлежащей списанию, со знаком минус с указанием в графе лицевого счета "Содержание операции и документ, на основании которого производится запись (ввод)" записи:
"Решение № _______ о списании суммы пени с лицевого счета налогоплательщика от "___" ______________________ 20____ года.".

Параграф 2. 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бересі төленген салықтың сол түрі және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем бойынша салық төлеушінің жеке шотында болған, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес салық салу саласындағы құқық бұзушылық үшін салынған айыппұл, сондай-ақ қосылған құн салығы бойынша төлеуші ретінде тіркеуге тұрмаған кезеңде 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған айналымдар үшін салынған айыппұл сомасын есептен шығару
12. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген түгендеу қорытындысы бойынша 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жеке шотында, көрсетілген күнге олардың жеке шотында айыппұл бойынша берешегі болған бересі сомасы толық көлемде 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап 31 наурызға дейінгі кезенде төлеген салық төлеушілер, сондай-ақ ӘҚБтК 275-бабының бесінші бөлігіне сәйкес қосылған құн салығы бойынша төлеуші ретінде тіркеуге тұрмаған кезеңде 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған айналымдар үшін әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыларды орындамаған салық төлеушілер анықталған жағдайда, мемлекеттік кірістер органы түгендеу аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айыппұл сомасын есептен шығару туралы шешім (бұдан әрі – Айыппұл сомасын есептен шығару туралы шешім) қабылдайды.
Айыппұл сомасын есептен шығару туралы шешімге Комиссия төрағасы мен мүшелері қол қояды.
13. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға құқығы бар лауазымды адамдар Комиссия ұсынған Айыппұл сомасын есептен шығару туралы шешімді ескере отырып, 3 (үш) жұмыс күні ішінде әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылардың орындалуын тоқтатады және әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының орындалуын тоқтату туралы қаулы шығару арқылы салық төлеушілерді әкімшілік жазаны орындаудан босатады.
14. Әкімшілік айыппұл салу туралы қаулының орындалуы қысқартылған және әкімшілік жазаны орындаудан босатылған салық төлеушілердің тізімі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылады және қаулының орындалуы қысқарған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей айыппұл бойынша берешек сомасын салық төлеушінің жеке шотынан есептен шығару үшін салық төлеушінің жеке шотын және есепке алуды жүргізуге жауапты мемлекеттік кірістер органның құрылымдық бөлімшесіне жіберіледі.
15. ӘҚБтК сәйкес салық салу саласындағы құқық бұзушылықтар үшін салынған және 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша салық төлеушінің жеке шотында болған айыппұл сомасы бересі төленген сол салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем түрі бойынша есептен шығарылады.

Параграф 2. Списание сумм штрафа, наложенного за правонарушения в области налогообложения в соответствии с КоАП, числящейся по состоянию на 1 января 2026 года в лицевом счете налогоплательщика по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена недоимка, а также штрафа, наложенного за совершение оборота за период непостановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость по оборотам, совершенным до 1 января 2026 года
12. В случае выявления по итогам инвентаризации, указанной в пункте 5 настоящих Правил, налогоплательщиков, уплативших в период с 1 января 2026 года по 31 марта 2026 года в полном объеме сумму недоимки, числящейся в лицевом счете по состоянию на 1 января 2026 года, у которых на указанную дату в лицевом счете числилась задолженность по штрафу, а также налогоплательщиков, не исполнивших постановления о наложении административного взыскания по части пятой статьи 275 КоАП за совершение оборота за период непостановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость по оборотам, совершенным до 1 января 2026 года, органом государственных доходов не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня завершения инвентаризации выносится решение о списании суммы штрафа по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Решение о списании суммы штрафа).
Решение о списании суммы штрафа подписывается председателем и членами Комиссии.
13. Должностные лица, имеющие право рассматривать дела об административных правонарушениях, с учетом представленного Комиссией Решения о списании суммы штрафа, в течение 3 (трех) рабочих дней прекращают исполнение постановлений и освобождают налогоплательщиков от исполнения административного взыскания путем вынесения постановления о прекращении исполнения постановления о наложении административного взыскания.
14. Список налогоплательщиков, по которым прекращено исполнение постановлений о наложении административных штрафов и которые освобождены от исполнения административного взыскания, составляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня прекращения исполнения постановлений передается в структурное подразделение органа государственных доходов, ответственное за ведение учета и лицевых счетов налогоплательщиков, для списания в лицевых счетах налогоплательщиков сумм задолженности по штрафам.
15. Сумма штрафа, наложенная за правонарушения в области налогообложения в соответствии с КоАП, числящейся по состоянию на 1 января 2026 года в лицевом счете налогоплательщика, списывается по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена недоимка.

ӘҚБтК 275-бабының бесінші бөлігі бойынша қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркеуге тұрмаған кезеңде, 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған айналымдар үшін салынған айыппұл сомасы әкімшілік жаза қолдану туралы орындалмаған қаулылар бойынша есептен шығарылады.
16. Есептен шығару жеке шотының "Жазба (енгізу) жүргізілетін операцияның және құжаттың мазмұны" деген бағанында "алу" белгісімен есептен шығаруға жататын айыппұл сомасын салық төлеушінің жеке шотының "Айыппұл бойынша есептеу" – "Есептелді (төмендетілді)" деген бағандарында көрсету арқылы жүргізіледі:
"20 ___ жылғы "___" ___________________ № ___"Әкімшілік жазаға тарту туралы қаулының орындалуын қысқарту туралы қаулы".
17. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi тоқтату туралы қаулы шығарылғанға дейiн әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыда көрсетiлген айыппұл сомасы ішінара төленген жағдайда, осындай қаулы бойынша салынған айыппұл сомасы мен осындай қаулы бойынша төленген сома арасындағы айырма есептен шығаруға жатады.
Параграф 3. 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына және Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес өзгерген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салық міндеттемесін салық төлеуші мерзімінен бұрын толық көлемде орындаған жағдайларда өсімпұл мен айыппұл сомасын есептен шығару
18. 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес өзгерген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салықтық міндеттемесін мерзімінен бұрын толық көлемде орындаған жағдайда салық төлеуші 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша төлеу мерзімі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес өзгерген өсімпұл сомасын есептен шығару туралы еркін нысандағы өтінішті мемлекеттік кірістер органына ұсынады.
Салық кодексінің 132-бабы 3-тармағымен қарастырылған оларды төлеу бойынша салықтық міндеттемелерінің орындалу мерзімін өзгерту кезінде салықтарды және (немесе) төлемдерді уақтылы төлемегені үшін салық төлеушіні босату жағдайын қоспағанда, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап оны төлеген күнге дейінгі мерзімде төленген кезінде 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша төлеу мерзімі өзгертілген салықтық міндеттеменің төленген сомасына есептелген өсімпұл сомасы да есептен шығарылуға жатады.
Бұл ретте өсімпұл сомасы төленген бересі бойынша салықтың және бюджетке төленетін басқа да міндеттеменің сол түрі бойынша есептен шығарылады.
Мемлекеттік кірістер органы салықтар немесе бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салықтық міндеттемелердің мерзімінен бұрын толық көлемде орындалу фактісі расталған кезде өтініш түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күннен кешіктірмей өсімпұл сомасын есептен шығару туралы шешім шығарады.
Өсімпұл сомасын есептен шығару осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
Салық төлеушінің өтінішін қарау нәтижесі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіпте мемлекеттік кірістер органымен жолданады.

Сумма штрафа, наложенная за правонарушения по части пятой статьи 275 КоАП за совершение оборота за период непостановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость по оборотам, совершенным до 1 января 2026 года, списывается по не исполненным постановлениям о наложении административного взыскания.
16. Списание производится путем отражения в графах лицевого счета налогоплательщика "Расчеты по штрафам" – "Начислено (уменьшено)" суммы штрафа, подлежащего списанию, со знаком "минус" с указанием в графе лицевого счета "Содержание операции и документ, на основании которого производится запись (ввод)" записи:
"Постановление о прекращении исполнения постановления о наложении административного взыскания от "___" ____________20 __года".
17. В случае частичной уплаты до вынесения постановления о прекращении дела об административном правонарушении суммы штрафа, указанного в постановлении о наложении административного взыскания, списанию подлежит разница между суммой штрафа, наложенной по такому постановлению, и уплаченной по такому постановлению.
Параграф 3. Списание сумм пеней и штрафов, в случае досрочного исполнения налогоплательщиком в полном объеме налогового обязательства по уплате налога и другого обязательного платежа в бюджет, срок уплаты которого по состоянию на 1 января 2026 года изменен в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве
18. В случае досрочного исполнения в полном объеме налогового обязательства по уплате налога и другого обязательного платежа в бюджет, срок уплаты которого по состоянию на 1 января 2026 года изменен в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, налогоплательщиком подается в орган государственных доходов заявление в произвольной форме о списании суммы пеней, сроки уплаты которых по состоянию на 1 января 2026 года изменены в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Списанию также подлежит сумма пени, начисленная на сумму уплаченного налогового обязательства с измененным по состоянию на 1 января 2026 года сроком уплаты, за период с 1 января 2026 года до даты его уплаты, включая день уплаты, за исключением случаев освобождения налогоплательщика от уплаты пени за несвоевременную уплату налогов и (или) плат при изменении сроков исполнения налогового обязательства по их уплате, предусмотренных пунктом 3 статьи 132 Налогового кодекса.
При этом сумма пени списывается по тому виду налога и другого обязательного платежа в бюджет, по которому уплачена сумма основного долга.
При подтверждении факта досрочного исполнения в полном объеме налогового обязательства по уплате налога или другого обязательного платежа в бюджет орган государственных доходов не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления заявления выносит Решение о списании суммы пени.
Списание пени производится в порядке, установленном пунктом 11 настоящих Правил.
Результаты рассмотрения заявления налогоплательщика направляются органом государственных доходов в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.

19. 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша төлеу мерзімі "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өзгерген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша салықтық міндеттемені мерзімінен бұрын толық көлемде орындаған жағдайда салық төлеуші мемлекеттік кірістер органына өсімпұл және (немесе) айыппұл сомасын есептен шығару туралы еркін нысанда өтініш береді.
Салықтың немесе бюджетке басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша салықтық міндеттемелерді мерзімінен бұрын толық көлемде орындау фактісі расталған кезде мемлекеттік кірістер органы осы өтініш түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Өсімпұл және (немесе) айыппұл сомасын есептен шығару туралы шешім шығарады, ал тиісті уәкілетті лауазымды адамдар 3 (үш) жұмыс күні ішінде әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының орындалуын қысқарту туралы қаулыны шығару жолымен қаулының орындалуын қысқартады және салық төлеушіні әкімшілік жаза қолданудан босатады.
Өсімпұл сомасын есептен шығару осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
Айыппұл сомасын есептен шығару осы Қағидалардың 16-тармағында белгіленген тәртіпте жүргізіледі.
Мемлекеттік кірістер органы салық төлеушінің өтінішін қарау нәтижесін Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіпте жібереді.
Параграф 4. Бересі сомасын төлеген кезде өсімпұл мен айыппұл сомасын есептен шығару туралы есепті ұсыну тәртібі

19. В случае досрочного исполнения в полном объеме налогового обязательства по уплате налога или другого обязательного платежа в бюджет, срок уплаты которого по состоянию на 1 января 2026 года изменен в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", налогоплательщиком в орган государственных доходов направляется в произвольной форме заявление о списании суммы пеней и (или) штрафов.
При подтверждении факта досрочного исполнения в полном объеме налогового обязательства по уплате налога или другого обязательного платежа в бюджет орган государственных доходов не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления такого заявления выносит Решение о списании пени и (или) штрафа, а соответствующие должностные лица в течение 3 (трех) рабочих дней прекращают исполнение постановлений и освобождают налогоплательщиков от исполнения административного взыскания путем вынесения постановления о прекращении исполнения постановления о наложении административного взыскания.
Списание суммы пени производится в порядке, установленном пунктом 11 настоящих Правил.
Списание суммы штрафа производится в порядке, установленном пунктом 16 настоящих Правил.
Результаты рассмотрения заявления налогоплательщика направляются органом государственных доходов в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Параграф 4. Порядок представления отчета о списании суммы пеней и штрафов при условии уплаты суммы недоимки

20. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша мемлекеттік кірістер департаменттері ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмейтін мерзімде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бересі сомасын төлеген кезде өсімпұл мен айыппұл сомасын есептен шығару туралы есепті ұсынады.
Бұл ретте түпкілікті есеп 2026 жылғы 10 сәуірге дейінгі мерзімде ұсынылады.
Өсімпұлдар мен айыппұлдар
сомасын есептен шығару
қағидаларына 1-қосымша
нысан
Берешек сомасын төленген кезде өсімпұл сомасын есептен шығару туралы № ____ шешім
_________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
20__ жылғы "___" ________

20. Департаменты государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столице ежемесячно в срок не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, представляют в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан отчет о списании суммы пеней и штрафов при условии уплаты суммы недоимки по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При этом окончательный отчет представляется в срок до 10 апреля 2026 года.
Приложение 1
к Правилам списания
суммы пеней и штрафов
форма
Решение № ____ о списании суммы пени при условии уплаты суммы недоимки
___________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
"___" _________ 20__ года

2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша болған бересіні толық көлемде төлегенін ескере отырып, 2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жеке шотында болған, сондай-ақ төленген күнді қоса алғанда, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап оны төлеген күнге дейінгі мерзімде көрсетілген бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасы мына салық төлеушілер бойынша есептен шығарылсын:
теңге
Салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Салық төлеушінің атауы
Бюджеттік сыныптама коды
2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша есепте тұрған бересі сомасы
2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жеке шотта болған өсімпұл сомасы
Бересіні толық төлеген күні
Бересі сомасына 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап төленген күнді қоса алғанда, оны төлеген күнге дейінгі кезеңге есептелген өсімпұл сомасы
Өсімпұлды толық қайта есептеу нәтижесінде түзету сомасы

Учитывая уплату в полном объеме недоимки, числящейся по состоянию на 1 января 2026 года, списать сумму пеней, числящуюся в лицевом счете по состоянию на 1 января 2026 года, а также начисленную на сумму указанной недоимки, за период с 1 января 2026 года до даты ее уплаты, включая день уплаты, по следующим налогоплательщикам:
тенге
Индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика
Наименование налогоплательщика
Код бюджетной классификации
Сумма недоимки, числящаяся по состоянию на 1 января 2026 года
Сумма пеней, числящаяся в лицевом счете по состоянию на 1 января 2026 года
Дата полного погашения недоимки
Сумма пеней, начисленная на сумму недоимки за период с 1 января 2026 года до даты ее уплаты
Сумма корректировки в результате полного пересчета пени

2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша болған бересінің толық көлемде төленуін, сондай-ақ ӘҚБтК-нің 275-бабының бесінші бөлігі бойынша 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған айналым бойынша қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қойылмаған кезен ішінде айналым жасағаны үшін әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыларды орындамаған салық төлеушілерді ескере отырып, мына салық төлеушілер бойынша айыппұл сомасы есептен шығарылсын:
теңге
Салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Салық төлеушінің атауы
Бюджеттік сыныптама коды
2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша бересі сомасы (бересі сомасын төлеген кезде айыппұлды есептен шығару кезінде толтырылады)
2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жеке шотта болған айыппұл сомасы
Бересіні толық төлеген күні (бересі сомасын төлеген кезде айыппұлды есептен шығару кезінде толтырылады)
Есептен шығаруға жататын айыппұл сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы
Х
Х
Х
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (басшының орынбасары)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген
болса), қолы)
Комиссия мүшелері
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген
болса), қолы)
Өсімпұлдар мен айыппұлдар
сомасын есептен шығару
қағидаларына 3-қосымша
нысан
20__ жылғы "___" __________ бастап 20__ жылғы "__" _______ дейінгі кезеңде әкімшілік айыппұл салу туралы қаулылардың орындалуы тоқтатылған және әкімшілік жазаны орындаудан босатылған салық төлеушілердің тізімі
теңге
р/с№
Салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Салық төлеушінің атауы
Әкімшілік айыппұл салу туралы қаулы
Бюджеттік сыныптама коды
2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жеке шотта болған бересі сомасы (бересі сомасын төлеген кезде айыппұлды есептен шығару кезінде толтырылады)
2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша айыппұл бойынша берешек сомасы
2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша болған бересі сомасының толық өтелген күні (бересі сомасын төлеген кезде айыппұлды есептен шығару кезінде толтырылады)
Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының орындалуын тоқтату туралы қаулы
күні
күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (басшының орынбасары)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген
болса), қолы)
Комиссия мүшелері
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген
болса), қолы)
Өсімпұлдар мен айыппұлдар
сомасын есептен шығару
қағидаларына 4-қосымша
нысан
Өсімпұлдар мен айыппұлдар сомасын есептен шығару туралы есеп
20__ жылғы "___" __________ бастап 20__ жылғы "__" _________дейінгі кезең үшін ___________________________________________________ (мемлекеттік кірістер органының атауы)
теңге
Мемлекеттік кірістер органының коды
Салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Салық төлеушінің атауы
Бюджеттік сыныптама коды
2026 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша болған бересі сомасы (бересі сомасы төленген кезде өсімпұл мен айыппұлды есептен шығару кезінде толтырылады)
Бересіні толық өтелген күні (бересі сомасын төленген кезде өсімпұл мен айыппұлды есептен шығару кезінде толтырылады)
Өсімпұл сомасын есептен шығару туралы мәліметтер
Айыппұл сомасын есептен шығару туралы мәліметтер
Кейінге қалдыру/бөліп төлеу немесе оңалту
күні
сомасы
күні
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Барлығы
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (басшының орынбасары)
______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген
болса), қолы)

Учитывая уплату в полном объеме недоимки, числящейся по состоянию на 1 января 2026 года, а также налогоплательщиков, не исполнивших постановления о наложении административного взыскания по части пятой статьи 275 КоАП за совершение оборота за период непостановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость по оборотам, совершенным до 1 января 2026 года, списать сумму штрафа по следующим налогоплательщикам:
тенге
Индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика
Наименование налогоплательщика
Код бюджетной классификации
Сумма недоимки, числящаяся по состоянию на 1 января 2026 года (заполняется при списании штрафа при условии уплаты суммы недоимки)
Сумма штрафа, числящаяся в лицевом счете по состоянию на 1 января 2026 года
Дата полного погашения недоимки (заполняется при списании штрафа при условии уплаты суммы недоимки)
Сумма штрафа, подлежащая списанию
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого
Х
Х
Х
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись)
Члены комиссии
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись)
Приложение 3
к Правилам списания
суммы пеней и штрафов
форма
Список налогоплательщиков, по которым прекращено исполнение постановлений
о наложении административных штрафов и которые освобождены от исполнения
административного взыскания за период с "___" _______ 20__ года
по "___" ________ 20__ года
тенге
№ п/п
Индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика
Наименование налогоплательщика
Постановление о наложении административного штрафа
Код бюджетной классификации
Сумма недоимки, числящейся в лицевом счете по состоянию на 1 января 2026 года
(заполняется при списании штрафа при условии уплаты суммы недоимки)
Сумма задолженности по штрафу по состоянию на 1 января 2026 года
Дата полного погашения недоимки, числящейся по состоянию на 1 января 2026 года
(заполняется при списании штрафа при условии уплаты суммы недоимки)
Постановление о прекращении исполнения постановления о наложении административного взыскания
дата
дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись)
Члены комиссии
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись)
Приложение 4
к Правилам списания
суммы пеней и штрафов
форма
Отчет о списании суммы пени и штрафов
за период с "____" _________ 20__ года по "_____" _________20___года
___________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
тенге
Код органа государственных доходов
Индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) налогоплательщика
Наименование налогоплательщика
Код бюджетной классификации
Сумма недоимки, числящейся по состоянию на 1 января 2026 года (заполняется при списании пени и штрафа при условии уплаты суммы недоимки)
Дата полного погашения недоимки (заполняется при списании пени и штрафа при условии уплаты суммы недоимки)
Сведения о списании суммы пени
Сведения о списании суммы штрафа
Отсрочка/рассрочка или реабилитация
дата
сумма
дата
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Х
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись)