"Ұлттық кеңістіктік деректер қорының мәліметтерін қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 31 наурыздағы № 130/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 9 ақпандағы № 61/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 12 ақпанда № 37970 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық кеңістіктік деректер қорының мәліметтерін қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 31 наурыздағы № 130/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32233 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 12) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 270) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық кеңістіктік деректер қорының мәліметтерін қалыптастыру, жинау, сақтау, пайдалану және беру қағидаларында:
12-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) мыналарды:";
17-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету үшін төлем жасайды.";
19-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген мерзімдерде төлем құжатын ұсынғаннан кейін көрсетілетін қызметті берушінің жұмыскері жеті жұмыс күні ішінде мәліметтерді іріктеуге, жасауға кіріседі және қорытындысы бойынша:";
1-қосымшада 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жергілікті жердің, оның ішінде теңіздердің, көлдердің, өзендердің, су қоймаларының қайраңының топографиялық түсірілімдері бойынша (масштабы 1:500 және кіші), сондай-ақ инженерлік желілерді түгендеу нәтижелері (геодезиялық іздестіру нәтижелері) бойынша техникалық есептер.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 130/НҚ "Об утверждении Правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи сведений Национального фонда пространственных данных"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 9 февраля 2026 года № 61/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2026 года № 37970
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 130/НҚ "Об утверждении Правил формирования, сбора, хранения, использования и выдачи сведений Национального фонда пространственных данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32233) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 12) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" и подпунктом 270) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846 ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах формирования, сбора, хранения, использования и выдачи сведений Национального фонда пространственных данных, утвержденных указанным приказом:
абзац второй пункта 12 изложить в следующей редакции:
"в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр геодезии и пространственной информации" Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан (далее – услугодатель):";
часть первую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Услугополучатель в течение трех рабочих дней со дня получения уведомления осуществляет оплату за оказание государственной услуги.";
абзац первый пункта 19 изложить в следующей редакции:
"19. После предоставления услугополучателем платежного документа в сроки, указанные в пункте 17 настоящих Правил работник услугодателя в течение семи рабочих дней приступает к подбору, изготовлению сведений и по итогам формирует:";
в приложении 1 пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Технические отчеты по топографическим съемкам местности (масштаб 1:500 и мельче), в том числе шельфа морей, озер, рек и водохранилищ, а также по результатам инвентаризации инженерных сетей (результаты геодезических изысканий).

6. Мемлекеттік топографиялық жоспарлардың, оның ішінде теңіздердің, көлдердің, өзендердің, су қоймаларының қайраңының, қалалар мен елді мекендердің жоспарларының (масштабы 1:500 және кіші), сондай-ақ инженерлік желілерді түгендеу нәтижелерінің (геодезиялық іздестіру нәтижелері) графикалық, цифрлық, фотографиялық, электрондық нысандардағы түпнұсқалары мен көшірмелері, сондай-ақ көрсетілген карталар мен жоспарлардың таралымдық бедерлемелері.";
2-қосымшада реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
";
3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
7-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Геодезия және картография департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
2026 жылғы 9 ақпандағы
№ 61/НҚ Бұйрыққа
1-қосымша
Ұлттық кеңістіктік деректер
қорының мәліметтерін
қалыптастыру, жинау, сақтау,
пайдалану және беру
қағидаларына
3-қосымша
Ұлттық кеңістіктік деректер қорының мәліметтерін ұсыну бойынша көрсетілетін қызметтердің бағасы
Ұлттық кеңістіктік деректер қорының мәліметтерін ұсыну бойынша көрсетілетін қызметтердің бағасы тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшеріне (бұдан әрі – АЕК) сүйене отырып есептеледі:
Р/с
Қызмет атауы
Өлшем бірлігі
Бірлік құны, АЕК
1
2
3
4
Геодезиялық материалдар мен деректерді ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызметтер
1
МГЖ пунктерінің координаттары туралы мәліметтер ұсыну
пункт
0,2
2
МГЖ пунктерінің координаттары туралы мәліметтер ұсыну, координаттарды бір жүйеден басқасына қайта есептеу
пункт
0,2
3
КЖ-42-ден қайта есептей отырып МГЖ пунктерінің координаттары туралы мәліметтер ұсыну
пункт
1,2
4
МГЖ пунктерінің биіктігі туралы мәліметтер ұсыну
пункт
0,4
5
МНЖ пунктерінің орналасқан жерін сипаттай отырып, олардың биіктігі туралы мәліметтер ұсыну
пункт
0,6
6
CD дискісіне жазумен техникалық есеп беру
парақ

6. Оригиналы и копии государственных топографических планов, в том числе шельфа морей, озер, рек, водохранилищ, планов городов и населенных пунктов (масштаб 1:500 и мельче), а также результаты инвентаризации инженерных сетей (результаты геодезических изысканий) в графической, цифровой, фотографической, электронной формах, а также тиражные оттиски указанных карт и планов.";
в приложении 2 строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр геодезии и пространственной информации" Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).
";
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 1, к настоящему приказу;
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению 2, к настоящему приказу.
2. Департаменту геодезии и картографии Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 9 февраля 2026 года № 61/НҚ
Приложение 3
к Правилам формирования,
сбора, хранения, использования
и выдачи сведений
Национального фонда
пространственных данных
Цены на услуги по представлению сведений Национального фонда пространственных данных
Цены на услуги по представлению сведений Национального фонда пространственных данных исчисляется исходя из размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год (далее – МРП):
№ п/п
Наименование услуги
Единица измерения
Стоимость за единицу, МРП
1
2
3
4
Услуги по предоставлению геодезических материалов и данных
1
Предоставление сведений о координатах пунктов ГГС
пункт
0,2
2
Предоставление сведений о координатах пунктов ГГС, пересчет координат из одной системы в другую
пункт
0,2
3
Предоставление сведений о координатах пунктов ГГС с перевычислением из СК-42
пункт
1,2
4
Предоставление сведений о высотах пунктов ГГС
пункт
0,4
5
Предоставление сведений о высотах пунктов ГНС с описанием их местоположения
пункт
0,6
6
Предоставление технического отчета с записью на CD диск
лист

КЖ-42 – 1942 жылғы координаттар жүйесі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
2026 жылғы 9 ақпандағы
№ 61/НҚ Бұйрыққа
2-қосымша
Ұлттық кеңістіктік
деректер қорының мәліметтерін
қалыптастыру, жинау, сақтау,
пайдалану және беру
қағидаларына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлiгiнің
"Ұлттық геодезия және
кеңістіктік ақпарат орталығы"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
Республиканское государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный центр геодезии
и пространственной информации"
Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
Жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі не
заңды тұлғаның толық атауы
____________________________
Дәлелді бас тарту
Нөмірі _________
20__ жылғы "___" _______
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлiгінің "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны Сіздің 20__ жылғы "___" _____ № ___________ өтінішіңізді қарап, мынадай себеппен мәліметтерді беруден бас тартады:
[Дәлелді бас тартудың себебі]
[Қол қоюшының лауазымы]
[Қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]

СК-42 – система координат 1942 года.
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 9 февраля 2026 года № 61/НҚ
Приложение 7
к Правилам формирования,
сбора, хранения, использования
и выдачи сведений
Национального фонда
пространственных данных
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлiгiнің
"Ұлттық геодезия және
кеңістіктік ақпарат орталығы"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного ведения
"Национальный центр геодезии
и пространственной информации"
Министерства искусственного
интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица либо
полное наименование
юридического лица
__________________________
Мотивированный отказ
Номер _________
"___" ______20___ года
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр геодезии и пространственной информации" Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан рассмотрев Ваше заявление № ____ от "___" _____ 20__ года, отказывает в предоставления сведений по следующей причине:
[Причина мотивированного отказа]
[Должность подписывающего]
[Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подписывающего]