"Тауар белгісінің, қызмет көрсету белгісінің, тауар шығарылған жер атауының немесе фирмалық атаудың пайдаланылуын тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 1517 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 48 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 29 қаңтардағы № 102 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2026 жылғы 29 қаңтардағы № 7 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 қаңтарда № 37919 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Тауар белгісінің, қызмет көрсету белгісінің, тауар шығарылған жер атауының немесе фирмалық атаудың пайдаланылуын тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 1517 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 48 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17661 болып тіркелген) бірлескен бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бірлескен бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін, тауар белгісінің, қызмет көрсету белгісінің, тауар шығарылған жер атауының немесе фирмалық атаудың пайдаланылуын тексеру парақтарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар бекітілсін:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерінің пайдаланылуын тексеру парағы;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тауар белгісінің, қызмет көрсету белгісінің, тауар шығарылған жер атауының немесе фирмалық атаудың пайдаланылуын тексеру парағы.";
авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерінің пайдаланылуын тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне "Тексеру субьектілері мен обьектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесінде орналастыру үшін жолдауды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений и дополнения в совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 1517 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 48 "Об утверждении проверочного листа за использованием товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования"
Совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 января 2026 года № 102 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 января 2026 года № 7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2026 года № 37919
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 1517 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 48 "Об утверждении проверочного листа за использованием товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17661), следующие изменения и дополнение:
заголовок совместного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении проверочных листов за использованием объектов авторского права и смежных прав, товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) проверочный лист за использованием объектов авторского права и смежных прав согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист за использованием товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.";
проверочный лист за использованием объектов авторского права и смежных прав изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 2 согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан для размещения в информационной системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок".

3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің міндетін атқарушы
__________А. Амрин
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
__________Е. Сарсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Исполняющий обязанности министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года
№ 7 и
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года
№ 102
Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 1517 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 48 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерінің пайдаланылуын тексеру парағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға қатысты
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Авторлық және сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға (қайта шығару, тарату, импортқа шығару, жария көрсету, туындыны жалпы жұрттың назарына арнап хабарлау, жария хабарлау, эфирде жариялау (оның ішінде эфирлік және кабельдік хабар тарату ретрансляция), кабель арқылы хабарлау, аудару, өңдеу, жалпы жұрттың назарына жеткізу) артормен авторлық құқық иесімен немесе құқықтарды ұжымдық басқару ұйымымен шарттың болуы
Лауазымды адам (-дар)
_________________________________________________
лауазымы                               қолы
_________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
_________________________________________________
лауазымы                               қолы
_________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 7 мен
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 102
Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 1517 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 48 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Тауар белгісінің, қызмет көрсету белгісінің, тауар шығарылған жер атауының немесе фирмалық атаудың пайдаланылуын тексеру парағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес тауар белгісін, қызмет көрсету белгісін, тауар шығарылған жер атауын немесе фирмалық атауды пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға қатысты
Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес сәйкестендіру нөмірі
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Тауар таңбасын, қызмет көрсету белгісін, тауардың шыққан жерінің атауын немесе олармен шатастыру дәрежесіне дейін ұқсас белгілерді біртектес тауарларға немесе көрсетілетін қызметтерге қатысты пайдалану үшін иесімен (құқық иеленушімен) жасалған шарттың болуы.
2
Тауар белгілерінің мемлекеттік тізілімінде тауар белгісіне айрықша құқық беру/ұсыну туралы тиісті жазбаша шарттарды тіркеудің болуы
Лауазымды адам (-дар)
_________________________________________________
лауазымы                         қолы
_________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
_________________________________________________
лауазымы                         қолы
_________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Амрин
Министр юстиции
Республики Казахстан
__________ Е. Сарсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 7
и Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 102
Приложение 1
к совместному приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 октября 2018 года № 1517
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 октября 2018 года № 48
Проверочный лист за использованием объектов авторского права и смежных прав в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении физических и юридических лиц, осуществляющих использование объектов авторского права и смежных прав
Наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Акт о назначении проверки
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Адрес места нахождения
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие договора с автором, правообладателем или с организацией по коллективному управлению правами на использование объектов авторских и смежных прав (воспроизведение, распространение, импорт, публичный показ, публичное исполнение, сообщение произведения для всеобщего сведения, включая публичное сообщение, сообщение в эфир (в том числе ретрансляция в отношении передач эфирного и кабельного вещания), сообщение по кабелю, перевод, переработка, доведение до всеобщего сведения)
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________
должность подпись
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля __________________________________
должность подпись
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к совместному приказу
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 7
и Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 102
Приложение 2
к совместному приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 31 октября 2018 года № 1517
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 октября 2018 года № 48
Проверочный лист за использованием товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении физических и юридических лиц, осуществляющих использование товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования
Наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Акт о назначении проверки
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Адрес места нахождения
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие договора с владельцем (правообладателем) на использование товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или обозначений, сходных с ними до степени смешения, в отношении однородных товаров или услуг
2
Наличие регистрации соответствующих письменных договоров о передаче/предоставлении исключительного права на товарный знак в Государственном реестре товарных знаков
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________________
должность подпись
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля ___________________________________
должность подпись
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)