"Фитосанитариялық нормативтерді, фитосанитариялық есепке алу нысандарын, сондай-ақ оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-02/584 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 34 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 қаңтарда № 37907 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Фитосанитариялық нормативтерді, фитосанитариялық есепке алу нысандарын, сондай-ақ оларды ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 15-02/584 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11913 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 15) тармақшасына, 13-бабына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес фитосанитариялық нормативтер;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп нысаны;
3) осы бұйрыққа 2-1-қосымшаға сәйкес пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есеп нысаны;
4) осы бұйрыққа 2-2-қосымшаға сәйкес пестицидтерді сақтау туралы есеп нысаны;
5) осы бұйрыққа 2-3-қосымшаға сәйкес химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есеп нысаны;
6) осы бұйрыққа 2-4-қосымшаға сәйкес тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп нысаны;
7) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген фитосанитариялық нормативтерде:
134, 135 және 136-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
134
Үйірлі шегіртке тектестер: италиялық прус
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы алқаптары
вегетациялық кезең
1 шаршы метрге 5 және одан көп дана
135
Марокколық шегіртке
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы алқаптары
вегетациялық кезең
1 шаршы метрге 5 және одан көп дана
136
Азиялық шегіртке
дернәсілдер
ауыл шаруашылығы алқаптары
вегетациялық кезең
1 шаршы метрге 5 және одан көп дана
";
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа 2-1, 2-2, 2-3 және 2-4-қосымшалармен толықтырылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-02/584 "Об утверждении фитосанитарных нормативов, форм фитосанитарного учета, а также Правил их представления"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 января 2026 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2026 года № 37907
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 15-02/584 "Об утверждении фитосанитарных нормативов, форм фитосанитарного учета, а также Правил их представления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11913) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 15) статьи 6, статьи 13 Закона Республики Казахстан "О защите растений" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) фитосанитарные нормативы, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму отчета о производстве и (или) реализации пестицидов, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму отчета об импорте и реализации пестицидов, согласно приложению 2-1 к настоящему приказу;
4) форму отчета о хранении пестицидов, согласно приложению 2-2 к настоящему приказу;
5) форму отчета о проведении химических обработок, согласно приложению 2-3 к настоящему приказу;
6) форму отчета по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, согласно приложению 2-4 к настоящему приказу;
7) Правила представления форм фитосанитарного учета, согласно приложению 3 к настоящему приказу.";
в фитосанитарных нормативах, утвержденных указанном приказом:
строки 134, 135 и 136 изложить следующей редакции:
"
134
Стадные саранчовые: итальянский прус
личинки
сельскохозяйственные угодья
период вегетации
5 и выше экземпляров на 1 квадратный метр
135
Мароккская саранча
личинки
сельскохозяйственные угодья
период вегетации
5 и выше экземпляров на 1 квадратный метр
136
Азиатская саранча
личинки
сельскохозяйственные угодья
период вегетации
5 и выше экземпляров на 1 квадратный метр
";
приложение 2 к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить новыми приложениями 2-1, 2-2, 2-3 и 2-4 согласно приложениям 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу;
Правила представления форм фитосанитарного учета, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушы
А. Султанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 34 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысан
Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz. интернет-ресурста орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № ФЕ-1
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезең: 20____ жылғы ____ (жартыжылдық)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне –жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша;

2. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 января 2026 года № 34
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года
№ 15-02/584
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Отчет о производстве и (или) реализации пестицидов
Представляется: в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Отчет о производстве и (или) реализации пестицидов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № ФУ-1
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: ____ (полугодие) 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, государственные инспекторы по защите растений территориальных подразделений районов, областей, городов республиканского значения и столицы уполномоченного органа.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в территориальное подразделение района, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа – два раза в год, до 5 июля и до 5 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом, по юридическому адресу объекта (субъекта);

уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
уәкілетті органға – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде (бизнес-серіктестер тізілімінде техникалық іркіліс болған жағдайда жинау қағаз түрінде жүзеге асырылады)
1-кесте. Мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектісі (субъектісі) бойынша жалпы мәліметтер
Р/с №
Субъектінің атауы
Нақты орналасқан жері
Орналасқан жері, координаттары
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрі
Кәсіпкерлік субъектінің санаты
Объектінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
2-кесте. Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу жөніндегі ақпарат
Р/с №
Пестицидтерді қолдану объектілері бойынша өндірістік жіктеу
Пестицидтің атауы (әсер етуші затты көрсете отырып)
Есепті кезең басындағы қалдық
Есепті кезеңде өндірілген
Есепті кезеңде өткізілген
Пестицидтер өткізілген субъектінің (жеке және (немесе) заңды тұлғалар) атауы
Пестицидтер өткізілген субъектінің орналасқан жері
Есепті кезең соңындағы қалдық
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Атауы _____________________ Мекенжайы ______________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _________________________________
Орындаушы ____________________________ ___________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп" нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген. Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы мәліметтер пестицидтердің түрлері бойынша (бар болса) көрсетіледі. Бастапқы есепті нысанды пестицидтер өндіруді жүзеге асыратын отандық өндірушілер ғана ұсынады.
Күні 20__жылғы "___" _________
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Пестицидтерді өндіру және
(немесе) өткізу туралы есеп"
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – № ФЕ-1, кезеңділігі жартыжылдық)

в территориальное подразделение области уполномоченного органа – два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
в уполномоченный орган – два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия производства и (или) реализации пестицидов на территории района, области, города республиканского значения и столицы предоставляется нулевая форма отчетности (пустографка) по юридическому адресу объекта (субъекта).
Индивидуальный
идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде (в случае технического сбоя реестра бизнес-партнеров сбор осуществляется в бумажной форме)
Таблица 1. Общие сведения по объекту (субъекту) государственного фитосанитарного контроля
№ п/п
Наименование субъекта
Фактическое месторасположение
Месторасположение, координаты
Вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
Категория субъекта предпринимательства
Наименование объекта
1
2
3
4
5
6
7
Таблица 2. Информация по производстве и (или) реализации пестицидов
№ п/п
Производственная классификация пестицидов по объектам их применения
Наименование пестицида (с указанием действующего вещества)
Остаток на начало отчетного периода
Произведено за отчетный период
Реализовано за отчетный период
Наименование субъекта, которому реализованы пестициды
(физические и (или) юридические лица)
Местоположение субъекта, которому реализованы пестициды
Остаток на конец отчетного периода
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Наименование _____________________ Адрес ______________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ____________________________ ______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) электронная цифровая подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________ _______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) электронная цифровая подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о производстве и (или) реализации пестицидов" приведено в приложении к настоящей форме. Сведения о производстве и (или) реализации пестицидов отражаются по видам пестицидов (при наличии). Первичная отчетная форма представляется исключительно отечественными производителями, осуществляющими производство пестицидов.
Дата "___" _________ 20__года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о производстве
и (или) реализации пестицидов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о производстве и (или) реализации пестицидов" (индекс – № ФУ-1, периодичность полугодовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары толтырады.
3. Нысан есепті тапсырған күнгі жай-күй бойынша өндірілген және өткізілген пестицидтердің нақты саны негізінде толтырылуға және ұсынылуға тиіс.
4. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
5. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша;
уәкілетті органның аудандағы аумақтық бөлімшесі уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
уәкілетті органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесі, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар уәкілетті органға – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін ұсынады.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
6. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанның 1-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
8. Нысанның 1-кестесінің 2-бағанында субъектінің толық атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 1-кестесінің 3-бағанында "Стандарттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2025 жылғы 16 қаңтардағы № 2-НҚ бұйрығымен бекітілген және қолданысқа енгізілген ҚР ҰЖ 11 "Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес (бұдан әрі – әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші) нақты орналасқан жері көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о производстве и (или) реализации пестицидов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений, государственными инспекторами по защите растений территориальных подразделений районов, областей, городов республиканского значения и столицы уполномоченного органа.
3. Форма подлежит заполнению и представлению на основании фактического количества произведенных и реализованных пестицидов по состоянию на дату сдачи отчета.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности, посредством электронной цифровой подписи.
5. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, в территориальное подразделение района, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа – два раза в год, до 5 июля и до 5 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом, по юридическому адресу объекта (субъекта);
территориальным подразделением района уполномоченного органа в территориальное подразделение области уполномоченного органа – два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
территориальным подразделением области, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа; государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений, в уполномоченный орган – два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия производства и (или) реализации пестицидов на территории района, области, города республиканского значения и столицы предоставляется нулевая форма отчетности (пустографка) по юридическому адресу объекта (субъекта).
6. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В графе 1 таблицы 1 Формы указывается нумерация по порядку.
8. В графе 2 таблицы 1 Формы указывается полное наименование субъекта.
9. В графе 3 таблицы 1 Формы указывается фактическое месторасположение согласно Национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11 "Классификатор административно-территориальных объектов", утвержденного и введенного в действие приказом Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан от 16 января 2025 года № 2-НҚ "О некоторых вопросах стандартизации" (далее – классификатор административно-территориальных объектов).

10. Нысанның 1-кестесінің 4-бағанында орналасқан жері, координаттары көрсетіледі.
11. Нысанның 1-кестесінің 5-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрі көрсетіледі.
12. Нысанның 1-кестесінің 6-бағанында субъектінің санаты көрсетіледі.
13. Нысанның 1-кестесінің 7-бағанында объектінің атауы көрсетіледі.
14. Нысанның 2-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
15. Нысанның 2-кестесінің 2-бағанында пестицидтерді қолдану объектілері бойынша өндірістік жіктеу көрсетіледі.
16. Нысанның 2-кестесінің 3-бағанында пестицидтің (әсер етуші затты көрсете отырып) атауы көрсетіледі.
17. Нысанның 2-кестесінің 4, 5-бағандарында есепті кезең басындағы пестицидтер қалдықтарының саны, литр/килограмм көрсетіледі.
18. Нысанның 2-кестесінің 6, 7-бағандарында есепті кезеңде өндірілген пестицидтердің саны, литр/килограмм көрсетіледі.
19. Нысанның 2-кестесінің 8, 9-бағандарында есепті кезеңде өткізілген пестицидтердің саны, литр/килограмм көрсетіледі
20. Нысанның 2-кестесінің 10-бағанында пестицидтер (жеке және (немесе) заңды тұлғалар) өткізілген субъектінің атауы көрсетіледі.
21. Нысанның 2-кестесінің 11-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес пестицидтер сатылған субъектінің орналасқан жері көрсетіледі.
22. Нысанның 2-кестесінің 12, 13-бағандарында есепті кезең соңындағы пестицидтер қалдықтарының саны, литр/килограмм көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 34 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
2-1-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есеп
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz. интернет-ресурста орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № ФЕ-2
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезең: 20____ жылғы ____ (жартыжылдық)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:

10. В графе 4 таблицы 1 Формы указывается месторасположение, координаты.
11. В графе 5 таблицы 1 Формы указывается вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД).
12. В графе 6 таблицы 1 Формы указывается категория субъекта.
13. В графе 7 таблицы 1 Формы указывается наименование объекта.
14. В графе 1 таблицы 2 Формы указывается нумерация по порядку;
15. В графе 2 таблицы 2 Формы указывается производственная классификация пестицидов по объектам их применения;
16. В графе 3 таблицы 2 Формы указывается наименование пестицида (с указанием действующего вещества);
17. В графе 4, 5 таблицы 2 Формы указывается количество остатков пестицидов на начало отчетного периода, литр/килограмм;
18. В графе 6, 7 таблицы 2 Формы указывается количество произведенных пестицидов за отчетный период, литр/килограмм;
19. В графах 8, 9 таблицы 2 Формы указывается количество реализованных пестицидов за отчетный период, литр/килограмм;
20. В графах 10 таблицы 2 Формы указывается наименование субъекта, которому реализованы пестициды (физические и (или) юридические лица);
21. В графах 11 таблицы 2 Формы указывается местоположение субъекта, которому реализованы пестициды согласно классификатор административно-территориальных объектов;
22. В графе 12, 13 таблицы 2 Формы указывается количество остатков пестицидов на конец отчетного периода, литр/килограмм.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 января 2026 года № 34
Приложение 2-1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года
№ 15-02/584
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Отчет об импорте и реализации пестицидов
Представляется: в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Отчет об импорте и реализации пестицидов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № ФУ-2
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: ____ (полугодие) 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, государственные инспекторы по защите растений территориальных подразделений районов, областей, городов республиканского значения и столицы уполномоченного органа.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:

уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша;
уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін нақты қозғалған орны бойынша;
уәкілетті органға – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында пестицидтерді импорттау және өткізу болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде (бизнес-серіктестер тізілімінде техникалық іркіліс болған жағдайда жинау қағаз түрінде жүзеге асырылады)
1-кесте. Мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектісі (субъектісі) бойынша жалпы мәліметтер
Р/с №
Субъектінің атауы
Нақты орналасқан жері
Орналасқан жері, координаттары
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрі
Кәсіпкерлік субъектінің санаты
Объектінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
2-кесте. Пестицидтерді импорттау және өткізу туралы ақпарат
р/с №
Пестицидтерді қолдану объектілері бойынша өндірістік жіктеу
Пестицидтің атауы (әсер етуші затты көрсете отырып)
Есепті кезеңнің басындағы қалдық
Есепті кезеңде сатып алынды
Есепті кезеңде іске асырылды
Пестицидтер (жеке және (немесе) заңды тұлғалар) өткізілген субъектінің атауы
Пестицидтер сатылған субъектінің орналасқан жері
Есепті кезеңнің соңындағы қалдық
барлығы
Импорт бойынша
Ел ішінде
саны
Сатушының атауы
саны
Сатушының атауы
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Атауы _____________________ Мекенжайы ______________________
Телефоны _________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________
Орындаушы ____________________________ ___________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам_______________________________
______________________________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есеп" нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген. Пестицидтерді импорттау және өткізу туралы мәліметтер пестицидтердің түрлері бойынша (бар болса) көрсетіледі. Бастапқы есепті нысанды импорттаушылар, дистрибьюторлар, пестицидтерді өткізушілер ұсынады.
Күні 20__жылғы "___" _________
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
"Пестицидтерді импорттау
және өткізу туралы есеп"
нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – № ФЕ – 2, кезеңділігі жартыжылдық)

в территориальное подразделение района, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа – два раза в год, до 5 июля и до 5 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом, по юридическому адресу объекта (субъекта);
в территориальное подразделение области уполномоченного органа – два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом, по месту фактического движения;
в уполномоченный орган – два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия импорта и (или) реализации пестицидов на территории района, области, города республиканского значения и столицы предоставляется нулевая форма отчетности (пустографка) по юридическому адресу объекта (субъекта).
Индивидуальный
идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде (в случае технического сбоя реестра бизнес-партнеров сбор осуществляется в бумажной форме)
Таблица 1. Общие сведения по объекту (субъекту) государственного фитосанитарного контроля
№ п/п
Наименование субъекта
Фактическое месторасположение
Месторасположение, координаты
Вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
Категория субъекта предпринимательства
Наименование объекта
1
2
3
4
5
6
7
Таблица 2. Информация об импорте и реализации пестицидов
п/п
Производственная классификация пестицидов по объектам их применения
Наименование пестицида (с указанием действующего вещества)
Остаток на начало отчетного периода
Закуплено за отчетный период
Реализовано за отчетный период
Наименование субъекта, которому реализованы пестициды (физические и (или) юридические лица)
Месторасположение субъекта, которому реализованы пестициды
Остаток на конец отчетного периода
всего
По импорту
Внутри страны
количество
Наименование реализатра
количество
Наименование реализатора
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Наименование _____________________ Адрес ______________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ___________________________ _______________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) электронная цифровая подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________ ______________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) электронная цифровая подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об импорте и (или) реализации пестицидов" приведено в приложении к настоящей форме. Сведения об импорте и (или) реализации пестицидов отражаются по видам пестицидов (при наличии). Первичная отчетная форма представляется импортерами, дистрибьютарами, реализаторами пестицидов.
Дата "___" _________ 20__года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет об импорте и (или)
реализации пестицидов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об импорте и (или) реализации пестицидов" (индекс – № ФУ – 2, периодичность полугодовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға араналған "Пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары толтырады.
3. Нысан есепті тапсырған күнгі жай-күй бойынша импортталған және өткізілген пестицидтердің нақты саны негізінде толтырылуға және ұсынылуға тиіс.
4. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
5. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша;
уәкілетті органның аудандағы аумақтық бөлімшесі уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
уәкілетті органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесі, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар уәкілетті органға – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін ұсынады.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында пестицидтердің қозғалысы болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
6. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанның 1-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
8. Нысанның 1-кестесінің 2-бағанында субъектінің толық атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 1-кестесінің 3-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес нақты орналасқан жері көрсетіледі.
10. Нысанның 1-кестесінің 4-бағанында орналасқан жері, координаттары көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об импорте и (или) реализации пестицидов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений, государственными инспекторами по защите растений, территориальными подразделениями района, области, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа.
3. Форма подлежит заполнению и представлению на основании фактического количества импортированных и реализованных пестицидов по состоянию на дату сдачи отчета.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности, посредством электронной цифровой подписи.
5. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в территориальное подразделение района, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа – два раза в год, до 5 июля и до 5 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом, по юридическому адресу объекта (субъекта);
территориальным подразделением района уполномоченного органа в территориальное подразделение области уполномоченного органа – два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
территориальным подразделением области, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа; государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений, в уполномоченный орган – два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия импорта и (или) реализации пестицидов на территории района, области, города республиканского значения и столицы предоставляется нулевая форма отчетности (пустографка) по юридическому адресу объекта (субъекта).
6. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
7. В графе 1 таблицы 1 Формы указывается нумерация по порядку;
8. В графе 2 таблицы 1 Формы указывается полное наименование субъекта;
9. В графе 3 таблицы 1 Формы указывается фактическое месторасположение согласно классификатору административно-территориальных объектов;
10. В графе 4 таблицы 1 Формы указывается месторасположение, координаты;

11. Нысанның 1-кестесінің 5-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрі көрсетіледі.
12. Нысанның 1-кестесінің 6-бағанында кәсіпкерлік субъектінің санаты көрсетіледі.
13. Нысанның 1-кестесінің 7-бағанында объектінің атауы көрсетіледі.
14. Нысанның 2-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
15. Нысанның 2-кестесінің 2-бағанында пестицидтерді қолдану объектілері бойынша өндірістік жіктеу көрсетіледі.
16. Нысанның 2-кестесінің 3-бағанында пестицидтің (әсер етуші затты көрсете отырып) атауы көрсетіледі.
17. Нысанның 2-кестесінің 4, 5-бағандарында есепті кезең басындағы пестицидтер қалдықтарының саны, литр/килограм көрсетіледі.
18. Нысанның 2-кестесінің 6, 7-бағандарында есепті кезеңде сатып алынған пестицидтердің жалпы саны, литр/килограмм көрсетіледі.
19. Нысанның 2-кестесінің 8, 9-бағандарында импорт бойынша сатып алынған пестицидтердің саны, литр/килограмм көрсетіледі.
20. Нысанның 2-кестесінің 10-бағанында импорт бойынша өткізушінің атауы көрсетіледі.
21. Нысанның 2-кестесінің 11, 12-бағандарында ел ішінде сатып алынған пестицидтердің саны, литр/килограмм көрсетіледі.
22. Нысанның 2-кестесінің 13-бағанында ел ішіндегі сатушының атауы көрсетіледі.
23. Нысанның 2-кестесінің 14, 15-бағандарында есепті кезеңде өткізілген пестицидтердің саны, литр/килограмм көрсетіледі.
24. Нысанның 2-кестесінің 16-бағанында пестицидтер (жеке және (немесе) заңды тұлғалар) өткізілген субъектінің атауы көрсетіледі.
25. Нысанның 2-кестесінің 17-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес пестицидтер сатылған субъектінің орналасқан жері көрсетіледі.
26. Нысанның 2-кестесінің 18, 19-бағандарында есепті кезең соңындағы пестицидтер қалдықтарының саны, литр/килограмм көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 34 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
2-2-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Пестицидтерді сақтау туралы есеп
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz. интернет-ресурста орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Пестицидтерді сақтау туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № ФЕ-3
Кезеңділігі: жартыжылдық
Есепті кезең: 20____ жылғы (жартыжылдық)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:

11. В графе 6 таблицы 1 Формы указывается вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД);
12. В графе 7 таблицы 1 Формы указывается категория субъекта предпринимательства;
13. В графе 8 таблицы 1 Формы указывается наименование объекта;
14. В графе 1 таблицы 2 Формы указывается нумерация по порядку;
15. В графе 2 таблицы 2 Формы указывается производственная классификация пестицидов по объектам их применения;
16. В графе 3 таблицы 2 Формы указывается наименование пестицида (с указанием действующего вещества);
17. В графах 4, 5 таблицы 2 Формы указывается количество остатков пестицидов на начало отчетного периода, литр/килограмм;
18. В графах 6, 7 таблицы 2 Формы указывается общее количество закупленных пестицидов за отчетный период, литр/килограмм;
19. В графах 8, 9 таблицы 2 Формы указывается количество закупленных пестицидов по импорту, литр/килограмм.
20. В графе 10 таблицы 2 Формы указывается наименование реализатора по импорту;
21. В графах 11, 12 таблицы 2 Формы указывается количество закупленных пестицидов внутри страны, литр/килограмм;
22. В графе 13 таблицы 2 Формы указывается наименование реализатора внутри страны;
23. В графах 14, 15 таблицы 2 Формы указывается количества реализованных пестицидов за отчетный период, литр/килограмм;
24. В графе 16 таблицы 2 Формы указывается наименование субъекта, которому реализованы пестициды (физические и (или) юридические лица);
25. В графе 17 таблицы 2 Формы указывается местоположение субъекта, которому реализованы пестициды согласно классификатору административно-территориальных объектов;
26. В графах 18, 19 таблицы 2 Формы указывается количество остатки пестицидов на конец отчетного периода, литр/килограмм.
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 января 2026 года № 34
Приложение 2-2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года
№ 15-02/584
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Отчет о хранении пестицидов
Представляется: в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Отчет о хранении пестицидов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № ФУ-3.
Периодичность: полугодовая
Отчетный период: ____ (полугодие) 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, государственные инспекторы по защите растений территориальных подразделений районов, областей, городов республиканского значения и столицы уполномоченного органа.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:

уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша;
уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
уәкілетті органға – жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында пестицидтерді сақтау болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде (бизнес-серіктестер тізілімінде техникалық іркіліс болған жағдайда жинау қағаз түрінде жүзеге асырылады)
1-кесте. Мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектісі (субъектісі) бойынша жалпы мәліметтер
Р/с №
Субъектінің атауы
Нақты орналасқан жері
Орналасқан жері, координаттары
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрі
Кәсіпкерлік субъектінің санаты
Объектінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
2-кесте. Пестицидтерді сақтау туралы ақпарат
Р/с №
Пестицидтерді қолдану объектілері бойынша өндірістік жіктеу
Пестицидтің атауы (әсер етуші затты көрсете отырып)
Есепті кезеңнің басында болуы
Есепті кезеңде келіп түсті
Есепті кезеңде босатылды
Есепті кезең соңындағы қалдық
Қойма үй-жайларының орналасқан жері
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Атауы _____________________ Мекенжайы ______________________
Телефоны ___________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________
Орындаушы ____________________________ ___________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ______________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пестицидтерді сақтау туралы есеп" нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген. Пестицидтерді сақтау туралы мәліметтер пестицидтердің түрлері бойынша (бар болса) көрсетіледі.
Күні 20__жылғы "___" _________
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
"Пестицидтерді сақтау туралы
есеп" нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Пестицидтерді сақтау туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – № ФЕ – 3, кезеңділігі жартыжылдық)

в территориальное подразделение района, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа – два раза в год, до 5 июля и до 5 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом, по юридическому адресу объекта (субъекта);
в территориальное подразделение области уполномоченного органа – два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
в уполномоченный орган – два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия хранения пестицидов на территории района, области, города республиканского значения и столицы предоставляется нулевая форма отчетности (пустографка) по юридическому адресу объекта (субъекта).
Индивидуальный
идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде (в случае технического сбоя реестра бизнес-партнеров сбор осуществляется в бумажной форме)
Таблица 1. Общие сведения по объекту (субъекту) государственного фитосанитарного контроля
п/п
Наименование субъекта
Фактическое месторасположение
Месторасположение, координаты
Вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
Категория субъекта предпринимательства
Наименование объекта
1
2
3
4
5
6
7
Таблица 2. Информация о хранении пестицидов
№ п/п
Производственная классификация пестицидов по объектам их применения
Наименование пестицида (с указанием действующего вещества)
Наличие на начало отчетного периода
Поступило за отчетный период
Отпущено за отчетный период
Остаток на конец отчетного периода
Местоположение складских помещений
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
литр
килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Наименование _____________________ Адрес______________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) электронная цифровая подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________ ___________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) электронная цифровая подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о хранении пестицидов" приведено в приложении к настоящей форме. Сведения о хранение пестицидов отражаются по видам пестицидов (при наличии).
Дата "___" _________ 20__года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о хранении пестицидов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о хранении пестицидов" (индекс – № ФУ – 3, периодичность полугодовая)

12. Нысанның 1-кестесінің 6-бағанында субъектінің санаты көрсетіледі.
13. Нысанның 1-кестесінің 7-бағанында объектінің атауы көрсетіледі.
14. Нысанның 2-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
15. Нысанның 2-кестесінің 2-бағанында пестицидтерді қолдану объектілері бойынша өндірістік жіктеу көрсетіледі.
16. Нысанның 2-кестесінің 3-бағанында пестицидтің (әсер етуші затты көрсете отырып) атауы көрсетіледі.
17. Нысанның 2-кестесінің 4, 5-бағандарында есепті кезең басында бар пестицидтердің саны, литр/килограмм көрсетіледі.
18. Нысанның 2-кестесінің 6, 7-бағандарында есепті кезең ішінде келіп түскен пестицидтердің саны, литр/килограмм) көрсетіледі.
19. Нысанның 2-кестесінің 8, 9-бағандарында есепті кезең ішінде босатылған пестицидтердің саны, литр/килограмм көрсетіледі.
20. Нысанның 2-кестесінің 10, 11-бағандарында есепті кезең соңында бар пестицидтердің саны, литр/килограмм көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 34 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
2-3-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есеп
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz. интернет-ресурста орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № ФЕ-4
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20____ жылғы____
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – химиялық өңдеулерді жүргізудің нақты мекенжайы бойынша ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 5-күніне дейін;
уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 15-күніне дейін;
уәкілетті органға – ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 20-күніне дейін.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында химиялық өңдеулер жүргізу болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде (бизнес-серіктестер тізілімінде техникалық іркіліс болған жағдайда жинау қағаз түрінде жүзеге асырылады)
1-кесте. Мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектісі (субъектісі) бойынша жалпы мәліметтер
Р/с №
Субъектінің атауы
Нақты орналасқан жері
Орналасқан жері, координаттары
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрі
Кәсіпкерлік субъектінің санаты
Объектінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
2-кесте. Химиялық өңдеулерді жүргізу туралы ақпарат
Р/с №
Зиянды организмнің атауы
Ауыл шаруашылығы дақылының (алқаптың) атауы
Аса қауіпті зиянды организмнің және (немесе) саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды организмнің/карантиндік объектінің таралу алаңы, мың гектар
Кадастрлық нөмірі/танап нөмірі
Өңдеу алаңы (көлемі), мың гектар/мың тонна
Пестицидтермен өңдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің атауы (оны тартқан жағдайда)
Атауы
Пестицидтердің жұмсалғаны
түрі
маркасы
саны,дана
Пестицидтерді қолдану объектілері бойынша өндірістік жіктеу
Пестицидтің (әсер етуші затты көрсете отырып) атауы
литр
килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Атауы _____________________ Мекенжайы ______________________
Телефоны _________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________
Орындаушы ____________________________ ___________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам _______________________________ ______________________________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есеп" нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген. Жүргізілген химиялық өңдеулер туралы мәліметтер қолданылған пестицидтердің түрлері бойынша (бар болса) көрсетіледі.
Күні 20__жылғы "___" _________
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
"Химиялық өңдеулерді жүргізу
туралы есеп" нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – № ФЕ – 4, кезеңділігі ай сайын)

12. В графе 7 таблицы 1 Формы указывается категория субъекта.
13. В графе 8 таблицы 1 Формы указывается наименование объекта.
14. В графе 1 таблицы 2 Формы указывается нумерация по порядку.
15. В графе 2 таблицы 2 Формы указывается производственная классификация пестицидов по объектам их применения.
16. В графе 3 таблицы 2 Формы указывается наименование пестицида (с указанием действующего вещества).
17. В графах 4, 5 таблицы 2 Формы указывается количество имеющихся на начало отчетного периода пестицидов, литр/килограмм.
18. В графах 6, 7 таблицы 2 Формы указывается количество пестицидов, поступивших в течение отчетного периода, литр/килограмм.
19. В графах 8, 9 таблицы 2 Формы указывается количество пестицидов, отпущенных в течение отчетного периода, литр/килограмм.
20. В графах 10, 11 таблицы 2 Формы указывается количество пестицидов, имеющихся на конец отчетного периода, литр/килограмм.
Приложение 4 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 января 2026 года № 34
Приложение 2-3 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года
№ 15-02/584
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Отчет о проведении химических обработок
Представляется: в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Отчет о проведении химических обработок
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № ФУ-4.
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: ____ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, государственные инспекторы по защите растений территориальных подразделений районов, областей, городов республиканского значения и столицы уполномоченного органа.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в территориальное подразделение района, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа – ежемесячно, с марта по сентябрь, до 5 числа каждого месяца, следующего за отчетным, по фактическому адресу проведения химических обработок;
в территориальное подразделение области уполномоченного органа– ежемесячно, с марта по сентябрь, до 15 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
в уполномоченный орган – ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца, следующего за отчетным.
В случае отсутствия проведения химических обработок на территории района, области, города республиканского значения и столицы предоставляется нулевая форма отчетности (пустографка), по юридическому адресу объекта (субъекта).
Индивидуальный идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде (в случае технического сбоя реестра бизнес-партнеров сбор осуществляется в бумажной форме)
Таблица 1. Общие сведения по объекту (субъекту) государственного фитосанитарного контроля
№ п/п
Наименование субъекта
Фактическое месторасположение
Месторасположение, координаты
Вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
Категория субъекта предпринимательства
Наименование объекта
1
2
3
4
5
6
7
Таблица 2. Информация о проведении химических обработок
№ п/п
Наименование вредного организма
Наименование сельхоз культуры (угодья)
Площадь распространения особо опасного вредного организма и (или) вредного организма численностью выше экономического порога вредоносности / карантинного объекта, тысяч гектаров
Кадастровый номер/номер поля
Площадь (объем) обработки (тысяч гектар)
Наименование поставщика услуг по обработке пестицидами (в случае его привлечения)
Наименование
Израсходовано пестицидов
вид
марка
количество, штука
Производственная классификация пестицидов по объектам их применения
Наименование пестицида (с указанием действующего вещества)
литр
килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Наименование ____________________________________
Адрес____________________________________________
Телефон _________________________________________
Адрес электронной почты __________________________
Исполнитель _______________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) электронная цифровая подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________ ___________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) электронная цифровая подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о проведении химических обработок" приведено в приложении к настоящей форме. Сведения о проведенных химических обработках указываются по видам примененных пестицидов (при наличии).
Дата "___" _________ 20__года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о проведении
химических обработок"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о проведении химических обработок" (индекс – № ФУ – 4, периодичность ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары толтырады.
3. Нысан есепті тапсырған күнгі жай-күй бойынша химиялық өңдеулерді жүргізу туралы нақты деректер негізінде толтырылуға және ұсынылуға тиіс.
4. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
5. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – химиялық өңдеулерді жүргізудің нақты мекенжайы бойынша ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 5-күніне дейін;
уәкілетті органның аудандағы аумақтық бөлімшесі уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті айдан кейінгі әр айдың 15-күніне дейін;
уәкілетті органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесі, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар уәкілетті органға – ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті кезеңнен кейінгі әр айдың 20-күніне дейін ұсынады.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында химиялық өңдеулер жүргізілмеген жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
6. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанның 1-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
8. Нысанның 1-кестесінің 2-бағанында субъектінің толық атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 1-кестесінің 3-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес нақты орналасқан жері көрсетіледі.
10. Нысанның 1-кестесінің 4-бағанында орналасқан жері, координаттары көрсетіледі.
11. Нысанның 1-кестесінің 5-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрі көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о проведении химических обработок" (далее – Форма).
2. Форма заполняется физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений, государственными инспекторами по защите растений территориальных подразделений районов, областей, городов республиканского значения и столицы уполномоченного органа.
3. Форма подлежит заполнению и представлению на основании фактических данных о проведении химических обработок, по состоянию на дату сдачи отчета.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности, посредством электронной цифровой подписи.
5. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, в территориальное подразделение района, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа – ежемесячно, с марта по сентябрь, до 5 числа каждого месяца, следующего за отчетным, по фактическому адресу проведения химических обработок;
территориальным подразделением района уполномоченного органа в территориальное подразделение области уполномоченного органа – ежемесячно, с марта по сентябрь, до 15 числа каждого месяца, следующего за отчетным;
территориальным подразделением области, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа, государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений, в уполномоченный орган – ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца, следующего за отчетным периодом.
В случае отсутствия проведения химических обработок на территории района, области, города республиканского значения и столицы предоставляется нулевая форма отчетности (пустографка).
6. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
7. В графе 1 таблицы 1 Формы указывается нумерация по порядку.
8. В графе 2 таблицы 1 Формы указывается полное наименование субъекта.
9. В графе 3 таблицы 1 Формы указывается фактическое месторасположение согласно классификатору административно-территориальных объектов.
10. В графе 4 таблицы 1 Формы указывается фактическое месторасположение, координаты.
11. В графе 5 таблицы 1 Формы указывается вид деятельности предприятия по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД).

12. Нысанның 1-кестесінің 6-бағанында кәсіпкерлік субъектінің санаты көрсетіледі.
13. Нысанның 1-кестесінің 7-бағанында объектінің атауы көрсетіледі.
14. Нысанның 2-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
15. Нысанның 2-кестесінің 2-бағанында зиянды организмнің атауы көрсетіледі.
16. Нысанның 2-кестесінің 3-бағанында ауыл шаруашылығы дақылының (алқаптың) атауы көрсетіледі.
17. Нысанның 2-кестесінің 4-бағанында аса қауіпті зиянды организмнің және (немесе) саны зиян тигізудің экономикалық шегінен жоғары зиянды организмнің / карантиндік объектінің таралу алаңы, мың гектар көрсетіледі.
18. Нысанның 2-кестесінің 5-бағанында кадастрлық нөмірі/танап нөмірі көрсетіледі.
19. Нысанның 2-кестесінің 6-бағанында өңдеу алаңы (көлемі), мың гектар көрсетіледі.
20. Нысанның 2-кестесінің 7-бағанында пестицидтермен өңдеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің атауы (оны тартқан жағдайда) көрсетіледі.
21. Нысанның 2-кестесінің 8-бағанында химиялық өңдеуді жүргізген техниканың түрі көрсетіледі.
22. Нысанның 2-кестесінің 9-бағанында химиялық өңдеуді жүргізген техниканың маркасы көрсетіледі.
23. Нысанның 2-кестесінің 10-бағанында химиялық өңдеуді жүргізген техника, саны, дана көрсетіледі.
24. Нысанның 2-кестесінің 11-бағанында жұмсалған пестицидтерді қолдану объектілері бойынша өндірістік жіктеуі көрсетіледі.
25. Нысанның 2-кестесінің 12-бағанында жұмсалған пестицидтердің атауы (әсер етуші затты көрсете отырып) көрсетіледі.
26. Нысанның 2-кестесінің 13-бағанында жұмсалған пестицидтердің саны, литр көрсетіледі.
27. Нысанның 2-кестесінің 14-бағанында жұмсалған пестицидтердің саны, килограмм көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 34 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
2-4-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – уәкілетті орган).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz. интернет-ресурста орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан индексі: № ФЕ-5
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20____ жылғы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – жыл сайын, 5 қаңтарға дейін тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын нақты залалсыздандыру орны бойынша;
уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – жыл сайын, 15 қаңтарға дейін тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын нақты залалсыздандыру орны бойынша;
уәкілетті органға – жыл сайын, 20 қаңтарға дейін.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: электрондық түрде (бизнес-серіктестер тізілімінде техникалық іркіліс болған жағдайда жинау қағаз түрінде жүзеге асырылады)
1-кесте. Мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектісі (субъектісі) бойынша жалпы мәліметтер
Р/с №
Субъектінің атауы
Нақты орналасқан жері
Орналасқан жері, координаттары
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрі
Кәсіпкерлік субъектінің санаты
Объектінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
2-кесте. Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі ақпарат
Р/с №
Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыруға жеткізген жеке және заңды тұлғалардың атауы
Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтер
Пайдаланылған пестицидтердің ыдысы
Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыруға қабылдаған жеке және заңды тұлғалардың атауы
Залалсыздандыру күні
Бункердің нөмірі, орналасқан жері
Пестицидтерді қолдану объектілері бойынша өндірістік жіктеу
Пестицидтің атауы (әсер етуші затты көрсете отырып) атауы
литр
килограмм
Пестицидтер ыдыстары материалының атауы
Саны (дана)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Атауы _____________________ Мекенжайы ______________________
Телефоны ____________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы __________________________
Орындаушы ____________________________ ___________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ______________________________ ______________________________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) электрондық цифрлық қолтаңбасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп" нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген. Залалсыздандыру туралы мәліметтер пестицидтердің атауын, санын және залалсыздандыру (бар болса) тәсілін көрсете отырып, олардың түрлері бөлінісінде көрсетіледі. Бастапқы есепті нысанды импорттаушылар, дистрибьюторлар, өткізушілер ұсынады.
Күні 20__жылғы "___" _________
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Тыйым салынған, жарамсыз
болып қалған пестицидтерді
және олардың ыдыстарын,
сондай-ақ пайдаланылған
пестицидтердің ыдыстарын
залалсыздандыру жөніндегі
есеп" нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – № ФЕ – 5, кезеңділігі жылдық)

12. В графе 6 таблицы 1 Формы указывается категория субъекта предпринимательства.
13. В графе 7 таблицы 1 Формы указывается наименование объекта.
14. В графе 1 таблицы 2 Формы указывается нумерация по порядку.
15. В графе 2 таблицы 2 Формы указывается наименование вредного организма.
16. В графе 3 таблицы 2 Формы указывается наименование сельскохозяйственной культуры (угодья).
17. В графе 4 таблицы 2 Формы указывается площадь распространения особо опасного вредного организма и (или) вредного организма численностью выше экономического порога вредоносности / карантинного объекта, тысяч гектаров.
18. В графе 5 таблицы 2 Формы указывается кадастровый номер/ номер поля.
19. В графе 6 таблицы 2 Формы указывается площадь (объем) обработки (тысяч гектар).
20. В графе 7 таблицы 2 Формы указывается наименование поставщика услуг по обработке пестицидами (в случае его привлечения).
21. В графе 8 таблицы 2 Формы указывается вид техники, которая проводила химические обработки.
22. В графе 9 таблицы 2 Формы указывается марка техники, которая проводила химические обработки.
23. В графе 10 таблицы 2 Формы указывается количество, штука, техники, которая проводила химические обработки.
24. В графе 11 таблицы 2 Формы указывается производственная классификация израсходованных пестицидов по объектам их применения.
25. В графе 12 таблицы 2 Формы указывается наименование израсходаванных пестицидов (с указанием действующего вещества).
26. В графе 13 таблицы 2 Формы указывается количество израсходованных пестицидов, литр.
27. В графе 14 таблицы 2 Формы указывается количество израсходованных пестицидов, килограмм.
Приложение 5 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 января 2026 года № 34
Приложение 2-4 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года
№ 15-02/584
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов
Представляется: в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № ФУ-5.
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственные организации, осуществляющие деятельность в области защиты растений, государственные инспекторы по защите растений территориальных подразделений районов, областей, городов республиканского значения и столицы уполномоченного органа.
Срок представления формы, предназначенный для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в территориальное подразделение района, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа – ежегодно, до 5 января по месту фактического обезвреживания запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, по юридическому адресу объекта (субъекта);
в территориальное подразделение области уполномоченного органа – ежегодно, до 15 января по месту фактического обезвреживания запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов;
в уполномоченный орган – ежегодно, до 20 января.
В случае отсутствия обезвреживания запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов на территории района, области, города республиканского значения и столицы предоставляется нулевая форма отчетности (пустографка) по юридическому адресу объекта (субъекта).
Индивидуальный
идентификационный номер/
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: в электронном виде (в случае технического сбоя реестра бизнес-партнеров сбор осуществляется в бумажной форме)
Таблица 1. Общие сведения по объекту (субъекту) государственного фитосанитарного контроля
п/п
Наименование субъекта
Фактическое месторасположение
Месторасположение, координаты
Вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
Категория субъекта предпринимательства
Наименование объекта
1
2
3
4
5
6
7
Таблица 2. Информация по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов
№ п/п
Наименование физических и юридических лиц, поставивших запрещенные, непригодные пестициды и тару из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов на обезвреживание
Запрещенные, пришедшие в негодность пестициды
Тара из-под использованных пестицидов
Наименование физических и юридических лиц, принявших запрещенные, непригодные пестициды и тару из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов на обезвреживание
Дата обезвреживания
Номер, место расположение бункера
Производственная классификация пестицидов по объектам их применения
Наименование пестицида (с указанием действующего вещества)
литр
килограмм
Наименование материала тары из-под пестицидов
Количество (штука)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Наименование _____________________ Адрес______________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) электронная цифровая подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________ ___________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) электронная цифровая подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов" приведено в приложении к настоящей форме. Сведения об обезвреживании отражаются в разрезе видов пестицидов, с указанием их наименования, количества и способа обезвреживания (при наличии). Первичная отчетная форма представляется импортерами, дистрибьютарами, реализаторами.
Дата "___" _________ 20__года
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет по обезвреживанию
запрещенных, пришедших
в негодность пестицидов и
тары из-под них, а также тары
из-под использованных
пестицидов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов" (индекс – № ФУ-5, периодичность годовая)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар, уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары толтырады.
3. Нысан есепті тапсырған күнгі жай-күй бойынша тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру туралы нақты деректер негізінде толтырылуға және ұсынылуға тиіс.
4. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
5. Нысанды:
қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар уәкілетті органның аудандағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесіне – жыл сайын, 5 қаңтарға дейін;
уәкілетті органның аудандағы аумақтық бөлімшесі уәкілетті органның облыстағы аумақтық бөлімшесіне – жыл сайын, 15 қаңтарға дейін;
уәкілетті органның облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы және астанадағы аумақтық бөлімшесі, өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар уәкілетті органға – жыл сайын, 20 қаңтарға дейін ұсынады.
Ауданның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың аумағында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру болмаған жағдайда объектінің (субъектінің) заңды мекенжайы бойынша есептіліктің нөлдік нысаны (бос баған) ұсынылады.
6. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанның 1-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
8. Нысанның 1-кестесінің 2-бағанында субъектінің толық атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 1-кестесінің 3-бағанында әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне сәйкес нақты орналасқан жері көрсетіледі.
10. Нысанның 1-кестесінің 4-бағанында орналасқан жері, координаттары көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений, государственными инспекторами по защите растений территориальных подразделений районов, областей, городов республиканского значения и столицы уполномоченного органа.
3. Форма подлежит заполнению и представлению на основании фактических данных об обезвреживании запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, по состоянию на дату сдачи отчета.
4. Форма подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия – лицом, исполняющим его обязанности, посредством электронной цифровой подписи.
5. Форма представляется:
физическими и юридическими лицами, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля в территориальное подразделение района, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа – ежегодно, до 5 января;
территориальным подразделением района уполномоченного органа н в территориальное подразделение области уполномоченного органа – ежегодно, до 15 января;
территориальным подразделением области, города республиканского значения и столицы уполномоченного органа; государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений, в уполномоченный орган – ежегодно, до 20 января.
В случае отсутствия обезвреживания запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов на территории района, области, города республиканского значения и столицы предоставляется нулевая форма отчетности (пустографка) по юридическому адресу объекта (субъекта).
6. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
7. В графе 1 таблицы 1 Формы указывается нумерация по порядку.
8. В графе 2 таблицы 1 Формы указывается полное наименование субъекта.
9. В графе 3 таблицы 1 Формы указывается фактическое месторасположение согласно классификатору административно-территориальных объектов.
10. В графе 4 главы 1 Формы указывается фактическое месторасположение, координаты.

11. Нысанның 1-кестесінің 5-бағанында экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрі көрсетіледі.
12. Нысанның 1-кестесінің 6-бағанында кәсіпкерлік субъектінің санаты көрсетіледі.
13. Нысанның 1-кестесінің 7-бағанында объектінің атауы көрсетіледі.
14. Нысанның 2-кестесінің 1-бағанында реті бойынша нөмірленуі көрсетіледі.
15. Нысанның 2-кестесінің 2-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыруға жеткізген жеке және заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі.
16. Нысанның 2-кестесінің 3-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді қолдану объектілері бойынша өндірістік жіктеуі көрсетіледі.
17. Нысанның 2-кестесінің 4-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтердің (әсер етуші затты көрсете отырып) атауы көрсетіледі.
18. Нысанның 2-кестесінің 5-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтердің саны, литр көрсетіледі.
19. Нысанның 2-кестесінің 6-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтердің саны, килограмм көрсетіледі.
20. Нысанның 2-кестесінің 7-бағанында пестицидтер ыдыстары материалының атауы көрсетіледі.
21. Нысанның 2-кестесінің 8-бағанында пайдаланылған пестицидтер ыдыстарының саны (дана) көрсетіледі.
22. Нысанның 2-кестесінің 9-бағанында тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыруға қабылдаған жеке және заңды тұлғалардың атауы көрсетіледі.
23. Нысанның 2-кестесінің 10-бағанында залалсыздандыру күні көрсетіледі.
24. Нысанның 2-кестесінің 11-бағанында бункердің нөмірі, орналасқан жері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 34 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 29 маусымдағы
№ 15-02/584 бұйрығына
3-қосымша
Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өсімдіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 15) тармақшасына, 13-бабының және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Фитосанитариялық есепке алу өсімдіктерді қорғау құралдарына, мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерінің фитосанитариялық жай-күйіне, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 27 маусымдағы № 249 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32940 болып тіркелген) бекітілген өсімдіктерді қорғау құралдарының (пестицидтердің) қауіпсіздігі туралы техникалық регламент талаптарының сақталуына, сондай-ақ жүргізілетін фитосанитариялық іс-шаралардың көлемі мен тиімділігіне мониторинг жүргізу мақсатында жүзеге асырылады.

11. В графе 5 таблицы 1 Формы указывается вид деятельности по общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД).
12. В графе 6 таблицы 1 Формы указывается категория субъекта предпринимательства.
13. В графе 7 таблицы 1 Формы указывается наименование объекта.
14. В графе 1 таблицы 2 Формы указывается нумерация по порядку.
15. В графе 2 таблицы 2 Формы указывается наименование физических и юридических лиц, поставивших запрещенные, непригодные пестициды и тару из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов на обезвреживание.
16. В графе 3 таблицы 2 Формы указывается производственная классификация запрещенных, пришедших в негодность пестицидов по объектам их применения.
17. В графе 4 наименование запрещенных, пришедших в негодность пестицидов (с указанием действующего вещества).
18. В графе 5 таблицы 2 Формы указывается количество запрещенных, пришедших в негодность пестицидов, литр.
19. В графе 6 таблицы 2 Формы указывается количество запрещенных, пришедших в негодность пестицидов, килограмм.
20. В графе 7 таблицы 2 Формы указывается наименование материала тар из-под пестицидов.
21. В графе 8 таблицы 2 Формы указывается количество (штука) тары из-под использованных пестицидов.
22. В графе 9 таблицы 2 Формы указывается наименование физических и юридических лиц, принявших запрещенные, непригодные пестициды и тару из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов на обезвреживание.
23. В графе 10 таблицы 2 Формы указывается дата обезвреживания.
24. В графе 11 таблицы 2 Формы указывается номер, место расположение бункера.
Приложение 6 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 января 2026 года № 34
Приложение 3 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 июня 2015 года
№ 15-02/584
Правила представления форм фитосанитарного учета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления форм фитосанитарного учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 6, статьи 13 Закона Республики Казахстан "О защите растений" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления форм фитосанитарного учета.
2. Фитосанитарный учет осуществляется с целью ведения мониторинга за средствами защиты растений, фитосанитарным состоянием объектов государственного фитосанитарного контроля, соблюдением требований технического регламента о безопасности средств защиты растений (пестицидов), утвержденного приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 июня 2023 года № 249 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32940), а также объема и эффективности проводимых фитосанитарных мероприятий.

2-тарау. Фитосанитариялық есепке алу нысандарын ұсыну тәртібі
3. Қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – фитосанитариялық есепке алу субъектісі) фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді және уәкілетті органның аудандардағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелеріне осы бұйрыққа 2, 2-1, 2-2, 2-3 және 2-4-қосымшаларына сәйкес пестицидтерді өндіру, өткізу, қолдану, қозғалысы, сақтау, залалсыздандыру орны бойынша фитосанитариялық есепке алу нысандарын (бұдан әрі – фитосанитариялық есепке алу) ұсынады.
4. Фитосанитариялық есептерді фитосанитариялық есепке алу субъектілері мынадай мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін;
2) пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін;
3) пестицидтерді сақтау туралы есепті жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 шілдесіне дейін және 5 қаңтарына дейін;
4) химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есепті ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейін;
5) тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есепті жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 5 қаңтарына дейін.
5. Уәкілетті органның аудандардағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары фитосанитариялық есепке алу субъектілері ұсынған фитосанитариялық есептердің негізінде фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді және уәкілетті органның облыстардағы аумақтық бөлімшелеріне фитосанитариялық есептерді ұсынады.
6. Фитосанитариялық есептерді уәкілетті органның аудандардағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары мынадай мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
2) пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
3) пестицидтерді сақтау туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 шілдесіне дейін және 15 қаңтарына дейін;
4) химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есепті, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті кезеңнен кейінгі әр айдың 15-күніне дейін;

Глава 2. Порядок представления форм фитосанитарного учета
3. Физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля (далее – субъект фитосанитарного учета), ведут фитосанитарный учет и представляют в территориальные подразделения районов, городов республиканского значения и столицы уполномоченного органа формы фитосанитарного учета согласно приложениям 2, 2-1, 2-2, 2-3 и 2-4 к настоящему приказу (далее – фитосанитарные учеты) по месту производства, реализации, применения, движения, хранения, обезвреживания пестицидов.
4. Фитосанитарные отчеты представляются субъектами фитосанитарного учета в следующие сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, два раза в год, до 5 июля и до 5 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
2) отчет об импорте и реализации пестицидов, два раза в год, до 5 июля и до 5 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
3) отчет о хранении пестицидов, два раза в год, до 5 июля и до 5 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
4) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 5 числа каждого месяца, следующего за отчетным периодом;
5) отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, ежегодно, до 5 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом.
5. Государственные инспекторы по защите растений территориальных подразделений районов уполномоченного органа ведут фитосанитарный учет на основании представленных субъектами фитосанитарного учета фитосанитарных отчетов и представляют в территориальные подразделения областей уполномоченного органа фитосанитарные отчеты.
6. Фитосанитарные отчеты представляются государственными инспекторами по защите растений территориальных подразделений районов уполномоченного органа в следующие сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
2) отчет о об импорте и реализации пестицидов, два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
3) отчет о хранении пестицидов, два раза в год, до 15 июля и до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
4) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 15 числа каждого месяца, следующего за отчетным периодом;

5) тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есепті, жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 15 қаңтарына дейін.
7. Уәкілетті органның облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары уәкілетті органның аудандардағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары/фитосанитариялық есепке алу субъектілері ұсынған фитосанитариялық есептердің негізінде фитосанитариялық есепке алуды жүргізеді және уәкілетті органға фитосанитариялық есептерді ұсынады.
8. Фитосанитариялық есептерді уәкілетті органның облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы аумақтық бөлімшелерінің өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлары мынадай мерзімдерде ұсынады:
1) пестицидтерді өндіру және (немесе) өткізу туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін;
2) пестицидтерді импорттау және өткізу туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін;
3) пестицидтерді сақтау туралы есепті, жылына екі рет, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 шілдесіне дейін және 20 қаңтарына дейін;
4) химиялық өңдеулерді жүргізу туралы есепті, ай сайын, наурыздан қыркүйекке дейін, есепті кезеңнен кейінгі әр айдың 20-күніне дейін;
5) тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын залалсыздандыру жөніндегі есепті, жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі тиісті жылдың 20 қаңтарына дейін.
9. Өсімдіктерді қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік ұйымдар фитосанитариялық есепке алу жүргізіледі және осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген мерзімдерде уәкілетті органға фитосанитариялық есептер ұсынылады.
10. Фитосанитариялық есептерді басшының немесе оның міндетін атқарушы адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түрінде бизнес-әріптестер тізілімі (бұдан әрі – "Тізілім" АЖ) арқылы ұсынылады.
"Тізілім" АЖ-да техникалық іркіліс болған жағдайда фитосанитариялық есептер қағаз нысанында жіберіледі.

5) отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, ежегодно, до 15 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом.
7. Государственные инспекторы по защите растений территориальных подразделений областей, городов республиканского значения и столицы уполномоченного органа ведут фитосанитарный учет на основании представленных государственными инспекторами по защите растений территориальных подразделений районов уполномоченного органа/субъектами фитосанитарного учета фитосанитарных отчетов и представляют в уполномоченный орган фитосанитарные отчеты.
8. Фитосанитарные отчеты представляются государственными инспекторами по защите растений территориальных подразделений областей, городов республиканского значения и столицы уполномоченного органа в следующие сроки:
1) отчет о производстве и (или) реализации пестицидов, два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
2) отчет об импорте и реализации пестицидов, два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
3) отчет о хранении пестицидов, два раза в год, до 20 июля и до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом;
4) отчет о проведении химических обработок, ежемесячно, с марта по сентябрь, до 20 числа каждого месяца, следующего за отчетным периодом;
5) отчет по обезвреживанию запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, ежегодно, до 20 января соответствующего года, следующего за отчетным периодом.
9. Государственными организациями, осуществляющими деятельность в области защиты растений, ведется фитосанитарный учет и представляется в уполномоченный орган фитосанитарные отчеты в сроки, указанные в пункте 8 настоящих Правил.
10. Фитосанитарные отчеты предоставляются через реестр бизнес-партнеров (далее – ИС "Реестр") в виде электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью руководителя или лица, исполняющего его обязанности.
В случае технического сбоя ИС "Реестр" фитосанитарные отчеты направляются в бумажной форме.